Rybársky revír

Cergát č. 1

Kaprovýč. 2-0230-1-1CergátPovodie Váhu
Navigovať

Vymedzenie revíru: Čiastkové povodie melioračného kanála od obce Jatov po ústie do rieky Nitra pri cestnom moste Nové Zámky – Komoča.

dĺžka revíru
20,1km
okres
Nové Zámky
kraj
Nitriansky kraj
Letecká snímka revíru Cergát č. 1 so zvýraznenou čiarou
Modrá čiara: priebeh revíru (orientačne). Ortofotomozaika SR © GKÚ Bratislava, CC BY 4.0Mapy Google

Teraz pri vode

Podmienky na loveIndex aktivity rýbNáš výpočet (0–100): základ určuje teplota vody, upravujú ho svetlo, zákal, kyslík, počasie a ďalšie faktory podľa toho, ako dobre sú podložené štúdiami. Pri každom faktore vidieť istotu a zdroj. Pomôcka na plánovanie, nie predpoveď záberov.

Skóre, najlepšie okno dňa a čo ho ťahá hore alebo dole

Podmienky na love

Index aktivity rýbNáš výpočet (0–100): základ určuje teplota vody, upravujú ho svetlo, zákal, kyslík, počasie a ďalšie faktory podľa toho, ako dobre sú podložené štúdiami. Pri každom faktore vidieť istotu a zdroj. Pomôcka na plánovanie, nie predpoveď záberov.

Načítavam údaje…

Voda

Vodný stav, teplota, modelový prietok a spád

Výškový profil toku

Výškový profilAko sa mení nadmorská výška toku po prúde. Počíta sa z digitálneho modelu reliéfu (desiatky metrov), nie z merania hladiny, preto je orientačný, hlavne pri úzkych potokoch.

Veľmi pomalý tok Nížinný, takmer stojatý úsek: pokojná, často kalnejšia voda, dno býva bahnité a piesočnaté. Typické pre kaprové revíry.

1091101111121131140 km5 km10 km15 km20 km
Výškový profil revíru po prúde: od 114 do 110 m n. m. na 20,1 km.
Po prúde, od horného konca revíru (vľavo) k dolnému
Najvyšší bod
113 m n. m.
Najnižší bod
110 m n. m.
SpádSpádRozdiel nadmorskej výšky medzi horným a dolným koncom revíru v metroch. Čím väčší spád na kratšej dĺžke, tým rýchlejšia voda.
2,6 m
SklonSklon tokuSpád na kilometer v promile (‰, metre na kilometer). Do 2 ‰ je pomalá nížinná rieka, 5 až 10 ‰ podhorská rieka (lipeň, pstruh), nad 10 ‰ rýchly potok.
0,1 ‰
KľukatosťKľukatosťDĺžka toku vydelená vzdialenosťou jeho koncov vzdušnou čiarou. 1,0 je priamy tok, nad 1,3 výrazne meandruje. Meandre vytvárajú jamy pod brehmi a plytčiny v prieťahoch.
1,07
Zdroj: Open Topo Data (eudem25m)Aktualizované 4. 11. 2026 11:03

Počasie a predpoveď

Hodina po hodine, tlak a najbližšie dni

Počasie a predpoveď

Načítavam údaje…

Obloha: slnko, mesiac a solunárne oknáSolunárne obdobiaVýpočet z polohy Mesiaca: hlavné obdobia (asi 2 h) okolo prechodu Mesiaca nad obzorom a pod ním, vedľajšie (asi 1 h) okolo východu a západu Mesiaca. Vedecky nepotvrdená teória: v štúdii zo 361 výjazdov (Quigley a kol. 2023) záber nepredpovedala. Berieme ju ako hypotézu s váhou najviac ±2 body.

Kde sú slnko a mesiac práve teraz a kedy prídu najlepšie okná dňa

Obloha: slnko a mesiac

Solunárne obdobiaVýpočet z polohy Mesiaca: hlavné obdobia (asi 2 h) okolo prechodu Mesiaca nad obzorom a pod ním, vedľajšie (asi 1 h) okolo východu a západu Mesiaca. Vedecky nepotvrdená teória: v štúdii zo 361 výjazdov (Quigley a kol. 2023) záber nepredpovedala. Berieme ju ako hypotézu s váhou najviac ±2 body.

Ťahaj po osi a uvidíš, kde budú slnko a mesiac.

  • Slnko
  • Mesiac
  • Zlatá hodinka
  • Hlavné obdobie
  • Vedľajšie obdobie

Slnko

  • Úsvit06:07
  • Východ06:40
  • Západ16:22
  • Súmrak16:55

Deň trvá 9 h 42 min.

MesiacFáza MesiacaPri splne a novu je gravitačné pôsobenie najsilnejšie. Pri jasnej splnovej noci sa dravce a kapry často kŕmia v noci, deň po nej môže byť slabší.

Ubúdajúci kosáčikosvetlených 15 %
  • Východ03:30
  • Západ14:46

Spln okolo 24. 11., nov okolo 9. 11..

Okná dňaSolunárne obdobiaVýpočet z polohy Mesiaca: hlavné obdobia (asi 2 h) okolo prechodu Mesiaca nad obzorom a pod ním, vedľajšie (asi 1 h) okolo východu a západu Mesiaca. Vedecky nepotvrdená teória: v štúdii zo 361 výjazdov (Quigley a kol. 2023) záber nepredpovedala. Berieme ju ako hypotézu s váhou najviac ±2 body.

  • Vedľajšie solunárne obdobie03:00–04:00
  • Zlatá hodinka (ráno)06:10–07:40
  • Hlavné solunárne obdobie08:14–10:14
  • Vedľajšie solunárne obdobie14:16–15:16
  • Zlatá hodinka (večer)15:22–16:52
  • Hlavné solunárne obdobie20:36–22:36

Solunárna teória nie je vedecky potvrdená, berieme ju ako doplnok. Zlatá hodinka je čas okolo východu a západu slnka, kedy ryby často berú.

Mapa a údaje o revíri

Priebeh vody, miesta pri vode, charakter a základné údaje

48.05006, 18.06873 OpenStreetMap

Čiara zobrazuje priebeh revíru podľa dát Rybárske revíry 2026. Prístupové miesta a presné hranice si overte na mieste.

Údaje o revíri

Správca
SVP, š.p. OZ Piešťany
Užívateľ
SRZ
Organizácia
MsO SRZ Nové Zámky (Mestská organizácia SRZ)
Oblasť
Západoslovenská
Účel
Lovný revír
Minimálne zarybnenie
Kr 2500ks, Šr 500ks

Charakteristika

  • HĺbkaHĺbkaNajväčšia hĺbka z opisu revíru. Plytčiny sa rýchlo prehrievajú a sú bohaté na potravu, hlboké jamy dávajú úkryt a stabilnejšiu teplotu. 0,3–0,5 m
  • DnoDnoMateriál dna určuje, aké ryby sa tu držia a kde nachádzajú potravu. Rybie pásma sa dajú rozoznať podľa dna: kamenité, štrkovité, piesčité až bahnité. bahnité
  • BrehLínia tokuTvar toku zhora. V zákrutách je pod vonkajším brehom hlboký výmoľ a pod vnútorným plytká lavica; členitý tok má viac úkrytov a zmien hĺbky. nečlenitý
  • ZatienenieZatieneniePodiel hladiny v tieni. Tieň znižuje letné teploty vody, dodáva hmyz a úkryty; slnečný úsek sa rýchlejšie prehrieva a viac zarastá. 0 %
  • PorastPorastDrevinný a bylinný porast brehov. Korene a konáre vytvárajú úkryty, z listov a konárov padá potrava. Určuje aj to, kde sa dá hádzať a kde sa montáž zachytáva. vŕba, topoľ,
Čo to znamená pre rybáravysvetlenie dna, porastu, línie a ďalších údajov tohto revíru
  • Hĺbka: Plytký, do 1 m

    Rýchlo sa prehrieva aj ochladzuje. Ryby sú plaché, pomáha tichý prístup a jemná montáž.

  • Dno: Bahnité dno

    Pomalé nížinné vody a kaprové revíry. Bahno ukrýva potravu, v lete však môže byť pri dne menej kyslíka a nástrahy v ňom zapadajú.

  • Línia toku: Nečlenitá línia

    Rovnomerný breh bez zátok. Ryby sa sústreďujú pri zriedkavých prekážkach: kmene, kamene, vtoky.

  • Zatienenie: Slnečný, do 10 % tieňa

    Voda sa v lete rýchlo prehrieva, viac sa tu darí vodným rastlinám a riasam. Ryby sa v poludnie sťahujú do hlbších miest.

  • Porast: Vŕba

    Rastie pri vode, korene spevňujú breh a vytvárajú úkryty pod hladinou. Konáre visia nad vodou, dávajú tieň a hmyz.

  • Porast: Topoľ

    Vysoké, rýchlo rastúce stromy. Dávajú tieň a hmyz, konáre a lístie sa dostávajú do vody.

Výklad je všeobecný a vychádza z opisu revíru v dátach a z bežnej rybárskej praxe. Skutočné podmienky na mieste sa môžu líšiť, pred lovom ich skontroluj.

Zaústenia a rizikové miesta

  • COV Nove ZamkyČistiareň odpadových vôd · kapacita 55 000 EO
    Podrobnosti
    Zaťaženie
    36 959 z 55 000 EO (67 %)
    Čistenie
    mechanické, biologické, odstraňovanie dusíka a fosforu
    Spĺňa požiadavky
    BSK₅, CHSK, dusík, fosfor
    1,9 km
  • COV Nove ZamkyBod vypúšťania odpadových vôd
    2,1 km

Zobrazené sú miesta do 3 km od toku.

Zdroj: VÚVH (CC BY 4.0)Aktualizované 5. 11. 2026 12:57

Terén v 3D

Načítavam 3D model terénu…

Voda podľa verejných zdrojov

Kvalita vody, povodie, dno, ryby, vodný hmyz, zver a riziká z otvorených databáz. Okrem zveri a rizík sú zahrnuté aj do skóre aktivity.

Čo z toho vyplýva

Verejné zdroje v skóre podmienokÚdaje o kyslíku, živinách, hĺbke nádrže, veľkosti toku, dne, druhoch rýb a rojení hmyzu mierne upravia skóre „Podmienky na love“. Každá úprava je v rozbore skóre vidieť osobitne.
Verejné údaje o tejto vode skóre aktivity takmer nemenia.Úpravy z verejných zdrojov sú v rozsahu od −14 do +12 bodov, aby neprevážili počasie. Započítavajú sa do skóre aktivity, do zoradenia a do filtrov.
  • +1
    Veľkosť tokupovodie nad miestom 3 228 km², priemerný prietok 18,0 m³/s, HydroRIVERS

    Veľká rieka má stabilnejšiu teplotu aj vodný stav.

  • 0
    Rojenie vodného hmyzu0,4× priemerný mesiac, 5 z 155 pozorovaní za rok, iNaturalist

    V tomto mesiaci sa vodný hmyz vyskytuje málo, rozhoduje skôr potrava pri dne.

Pravidlá sú orientačné a vychádzajú z rybárskej praxe. Počasie, tlak vzduchu a teplota vody majú na skóre väčší vplyv než tieto údaje.

Znečistenie vody

Znečistenie vody (SHMÚ)Ukazovatele kvality vody, ktoré v ročenkách SHMÚ za roky 2022 až 2025 nespĺňajú normy na najbližšom mieste monitoringu na tom istom toku.
Podzemná voda v okolí
3 z 8staníc s látkami z ľudskej činnosti, 2025
Čistiarne do 2 km
1bez nesplnených požiadaviek

Podzemná voda do 10 km (8 staníc)

  • Jatovokres Nové Zámky · vrt alebo studňa · 0,9 km od revíru
    látky z ľudskej činnosti
    2017 až 2025

    V roku 2025 bolo prekročené:

    • Pomer NO3 a NO2
    • Dusičnany
    • Vodivosť pri 20 °C
    • TOC
    • Sírany
    • Chloridy
    • Horčík
    • Sodík
  • Palarikovo-ludovitovokres Nové Zámky · vrt alebo studňa · 1,8 km od revíru
    látky z ľudskej činnosti
    2017 až 2025

    V roku 2025 bolo prekročené:

    • Pomer NO3 a NO2
    • Dusičnany
    • Vodivosť pri 20 °C
    • TOC
    • Sírany
    • Sodík
  • Palarikovookres Nové Zámky · vrt alebo studňa · 3,8 km od revíru
    len prirodzené látky
    2017 až 2025

    V roku 2025 bolo prekročené:

    • Mangán
    • Železo celkové
    • Amónne ióny
    • Vodivosť pri 20 °C
    • TOC
    • Sírany
    • CHSK-Mn
Ukázať ďalších 5
  • Nove Zamky-severokres Nové Zámky · vrt alebo studňa · 4,1 km od revíru
    len prirodzené látky
    2017 až 2025

    V roku 2025 bolo prekročené:

    • Mangán
    • Vodivosť pri 20 °C
    • Sírany
  • Rastislaviceokres Nové Zámky · vrt alebo studňa · 5,3 km od revíru
    látky z ľudskej činnosti
    2017 až 2025

    V roku 2025 bolo prekročené:

    • Mangán
    • Pomer NO3 a NO2
    • Dusičnany
    • Vodivosť pri 20 °C
    • TOC
    • Sodík
  • Nesvadyokres Komárno · vrt alebo studňa · 5,7 km od revíru
    len prirodzené látky
    2017 až 2025

    V roku 2025 bolo prekročené:

    • Mangán
    • Železo celkové
    • Amónne ióny
  • Komocaokres Nové Zámky · vrt alebo studňa · 5,7 km od revíru
    len prirodzené látky
    2017 až 2025

    V roku 2025 bolo prekročené:

    • Mangán
    • Železo celkové
  • Nove Zamky – Juh – Bajcokres Nové Zámky · vrt alebo studňa · 6,8 km od revíru
    len prirodzené látky
    2017 až 2025

    V roku 2025 bolo prekročené:

    • Mangán
    • Železo celkové
    • Sírany
  • látky z ľudskej činnosti
  • len prirodzené látky
  • bez zaznamenaného prekročenia

Podzemná voda sa do tokov dostáva ako základný odtok, súvislosť s tokom pri revíre je preto len nepriama. Prirodzené látky (železo, mangán, sírany, vodivosť) sa do skóre nepočítajú.

Čistiarne odpadových vôd do 2 km od revíru

  • COV Nove Zamky1,9 km od revíru · kapacita 55 000 EO · mechanické, biologické, odstraňovanie dusíka a fosforu
    v norme
    67 % kapacity

Čistiareň nemusí ležať nad revírom, tok pri nej neposudzujeme. Zaťaženie je pomer vyprodukovaného znečistenia a kapacity čistiarne (EO = ekvivalentný obyvateľ).

Znečistená voda na Slovensku: najhoršie miesta a znečisťovatelia

Údaje sú z ročeniek SHMÚ (povrchové vody 2022 až 2025, podzemné vody 2017 až 2025) a z registra čistiarní. Ročenka uvádza miesta, ktoré nesplnili normu; miesto, ktoré v ročenke chýba, sa nepovažuje za čisté. Vzdialenosť a zhodu názvu toku určujeme sami, preto ide o orientačné priradenie.

Povodie a nádrž

Hĺbka nádrže (HydroLAKES)Priemerná hĺbka, objem a doba zdržania vody v nádrži z databázy HydroLAKES (WWF). Hĺbku odhaduje model z okolitého terénu, takže je orientačná.

Tok z databázy HydroRIVERS spárovaný s revírom, odchýlka čiary okolo 426 m

Povodie nad miestomVeľkosť toku (HydroRIVERS)Plocha povodia nad miestom, rád toku a priemerný prietok z databázy HydroRIVERS (WWF). Určuje, či ide o potok, rieku alebo veľkú rieku.
3 228 km²veľká rieka
Priemerný prietok
18,0 m³/smodelová hodnota
Rád toku (Strahler)
5stredný tok
Sklon koryta
0,1 ‰Veľmi pomalý tok

Údaje sú z celosvetovej databázy s hrubším rozlíšením (desiatky metrov), preto sú pri malých vodách len orientačné. Hĺbka a objem sú modelové priemery.

Dno a podložie

Dno a podložie (ŠGÚDŠ)Podložie pod vodou podľa hydrogeologickej mapy Slovenska 1 : 50 000 (ŠGÚDŠ). Hovorí o tom, či je okolie štrkové, piesočnaté, ílovité, bahnité alebo skalnaté.
Pramene a vývery
0žiadne v okruhu 1 km

Podľa geologickej mapy: antropogénne sedimenty: navážky, haldy a skládky, holocén

Opis revíru uvádza dno: jemnozrnné, bahnité.

Mapa ukazuje geológiu podložia, nie presné dno na mieste. Skutočný materiál dna sa môže líšiť, najmä pri nánosoch.

Vodný hmyz

Rojenie vodného hmyzu (iNaturalist)Koľko pozorovaní podeniek, potočníkov a pošvatiek ľudia v okolí zaznamenali v tomto mesiaci v porovnaní s ročným priemerom. Pre muškárov je to náznak vývinu hmyzu.

Málo hmyzu november: 0,4× priemerný mesiac

  • PodenkyPodenky0Podenky: suchá mucha na hladine, najmä pri súmraku.
  • PotočníkyPotočníky0Potočníky: večer a v noci pri brehu, hodí sa aj nymfa a mokrá mucha.
  • PošvatkyPošvatky0Pošvatky: čisté, studené potoky, často už koncom zimy a skoro na jar.
Zdroje fotografií

0,4× priemerný mesiac, 5 z 155 pozorovaní za rok, iNaturalist.

Pozorovania pridávajú ľudia z okolia, nie sú to merania pri vode. Ukazujú, kedy sa vodný hmyz zvykne objavovať, a hodia sa najmä pri love na muchu.

Ryby, zver a riziká v okolí vodyZver a riziká pri vode (GBIF)Zver, vtáky a riziká (medveď, kliešte, komáre, boľševník), ktoré ľudia v okolí vody zaznamenali. Nepatrí do skóre podmienok na love, je len na informáciu.

Druhy, ktoré sa v okolí vody pozorovali alebo zaznamenali. Zver a riziká nevstupujú do skóre podmienok na love, sú len na informáciu.

Volavka popolaváVták

Volavka popolavá

veľa záznamov
Najviac záznamov: máj.
O druhu

Stojí v plytčinách a číha na drobné ryby. Dobre ju vidno pri brehoch rybníkov a pomalých tokov.

Rybárik riečnyVták

Rybárik riečny

viac záznamov
Najviac záznamov: september.
O druhu

Malý vták, ktorý sa potápa za drobnými rybami. Hniezdi v strmých brehoch čistých tokov.

Kormorán veľkýVták

Kormorán veľký

viac záznamov
Najviac záznamov: september.
O druhu

Rybožravý vták. Pri veľkých nádržiach hniezdi, v zime sa zdržiava aj na tokoch s otvorenou vodou.

Orliak morskýVták

Orliak morský

viac záznamov
Najviac záznamov: apríl.
O druhu

Veľký dravec, ktorý loví ryby pri veľkých nádržiach a riekach. V zime sa sústreďuje pri vode, ktorá nezamŕza.

Bobor vodnýZver

Bobor vodný

ojedinelý záznam
Najviac záznamov: január.
O druhu

Rastlinožravec, ktorý hrádzami a norami mení tok aj brehy. Je chránený. Vytvára plytčiny a tôňe, na ktorých sa darí rybám aj hmyzu.

Kliešť obyčajnýRiziko

Kliešť obyčajný

treba rátaťviac záznamov
Najviac záznamov: apríl.
Ako sa chrániť

Prenáša kliešťovú encefalitídu a lymskú boreliózu. Čaká vo vysokej tráve a v poraste pri brehoch.

Ako sa chrániť: Od jari do jesene sa po love skontroluj, použi repelent a dlhé nohavice do ponožiek. Kliešťa čo najskôr odstráň pinzetou. Proti encefalitíde existuje očkovanie.

KomáreRiziko

Komáre

treba rátaťviac záznamov
Najviac záznamov: apríl.
Ako sa chrániť

Množia sa v stojatej vode, preto sú najhoršie pri nádržiach, mŕtvych ramenách a lužných lesoch, najmä pri západe slnka.

Ako sa chrániť: Pri večernom a nočnom love maj dlhý rukáv, repelent a sieťku. Rozvoj komárov zrýchľuje teplo a vlhko po dažďoch.

Boľševník obrovskýRiziko

Boľševník obrovský

treba rátaťniekoľko záznamov
Najviac záznamov: marec.
Ako sa chrániť

Invázna rastlina, ktorá rastie pri brehoch tokov a na vlhkých lúkach. Miazga na slnku spôsobuje popáleniny kože.

Ako sa chrániť: Nedotýkaj sa ho a neprechádzaj cez porast. Ak sa miazga dostane na kožu, zmy ju vodou a mydlom a chráň miesto pred slnkom. Pri väčšom popálení vyhľadaj lekára.

Diviak lesnýRiziko

Diviak lesný

treba rátaťojedinelý záznam
Najviac záznamov: august.
Ako sa chrániť

Chodí k vode na kaľ a na pitie, hlavne za súmraku a v noci.

Ako sa chrániť: Bachyňa s mladými vie byť agresívna. Zachovaj odstup, nenoc na zvernom prechode a nenechávaj pri vode zvyšky jedla.

OvadyRiziko

Ovady

treba rátaťojedinelý záznam
Najviac záznamov: máj.
Ako sa chrániť

Veľké bodavé muchy. Najaktívnejšie sú za horúcich bezvetrných dní pri vode a na lúkach.

Ako sa chrániť: Bolestivo bodajú, najmä v lete v poludňajších hodinách. Pomáha svetlé oblečenie s dlhým rukávom a repelent.

Zver a riziká: záznamy pochádzajú z pozorovaní a odrážajú aj to, kde sa pozorovatelia pohybujú, nie sú to merania hustoty ani istota stretnutia. Platia pre okolie okolo 35 × 55 km.

Zdroje fotografií
Zdroj: GBIFAktualizované 5. 11. 2026 14:07

Zem pod vodou: geológia, zlomy a radón

Podložie, tok a pramene na mape, hodnoty v mieste vody, geomagnetická aktivita a zemetrasenia. Je to informácia o prostredí; do skóre vstupujú len malé hypotézy označené stupňom istoty (zlomy a horniny, geomagnetická búrka).

Mapa podložia potrebuje zapnutý JavaScript.

Mapa sa posúva a približuje; vrstvy ŠGÚDŠ sú uložené na tomto serveri. © Štátny geologický ústav Dionýza Štúra. Merítko podkladu 1 : 50 000 (zlomy a geológia), rádioaktivita a magnetika sú hrubšie.

Hodnoty v mieste vody

Hodnoty v mieste vodyRadónové riziko podložia, urán, tórium, draslík, gama žiarenie a magnetická anomália v jednom mieste pri vode (na mape označené bodom).

Radónové riziko podložia

nízke

Podložie s nízkym podielom radónu.

08

Urán (eU)

2,5ppm

bežný

Bežné pozadie hornín.

020

Tórium (eTh)

7,0ppm

pod priemerom kôry

Prírodné pozadie hornín.

04

Draslík (K)

1,25%

pod priemerom kôry

Prírodné pozadie hornín.

0150

Gama žiarenie

48nGy/h

okolo svetového priemeru

Prirodzené pozadie podložia.

SVJZ

Magnetická anomália (ΔT)

90nT

nad priemerom okolia

Odchýlka magnetického poľa od priemeru okolia.

Hodnoty platia pre jedno miesto (na mape označené bodom), nie ako priemer celého toku alebo povodia. Radón je v podzemných vodách prirodzený stopovač; do mapy nie je zahrnutý radón vo vode, len riziko podložia.

Značka na ciferníku: priemer hornej zemskej kôry (urán 2,7 ppm, tórium 10,5 ppm, draslík 2,3 %; Rudnick a Gao 2003) a svetový priemer prirodzenej dávky vonku 59 nGy/h (UNSCEAR 2000). Ručička sa nevychyľuje do „dobra“ ani „zla“, len ukazuje, kde hodnota leží.

Zvýšený urán alebo radón je len údaj o hornine. Pre záber nemá preukázaný význam; pomáha čítať, z akého podložia voda pochádza.

Zlomy a pramene

Zlomy a prameneVzdialenosť k najbližšiemu tektonickému zlomu geologickej mapy a počet prameňov v okolí. Pozdĺž zlomov vyteká puklinová podzemná voda.
250 m1 km3 km8 km

Najbližší zlom

do 3 km

zlom v okolí

Tektonický zlom na geologickej mape.

Pramene a vývery

0

žiadne zaznačené

Žiadne v okruhu 1 km.

predpokladaný

Pozdĺž zlomov a pri prameňoch vyteká z podložia puklinová podzemná voda. Býva v lete chladnejšia a v zime teplejšia než voda v toku, preto sa pri takých miestach podľa rybárskych skúseností ryby v extrémnom počasí zdržiavajú (letné a zimné ostrovčeky vhodnejšej teploty).

Čerstvá puklinová voda však môže mať málo kyslíka. Ide o skúsenosť rybárov, nie o meraný jav pri tomto revíre.

Zlomy sú z geologickej mapy 1 : 50 000. Pramene sú z hydrogeologickej mapy, ktorá pokrýva len niektoré regióny, takže nula neznamená, že tam pramene nie sú.

Horniny a chémia vody

Horniny a chémia vodyPrevládajúca skupina hornín v mieste vody a čo to zvyčajne znamená pre tvrdosť, pH a bohatosť vody.

Podložie v mieste vody

Naplaveniny

Prevládajúca skupina hornín podľa mapy.

Štrky, piesky a hliny v údolí hovoria o dne údolia, nie o hornine v povodí. Chémiu vody určuje hlavne podložie vyššie nad miestom.

Hornina v jednom mieste neurčuje chémiu celej vody: tá závisí od podložia v celom povodí nad miestom. Údaj slúži ako nápoveda, nie ako meranie.

Geomagnetická aktivita

Geomagnetická aktivita (Kp)Planetárny index Kp (0 až 9) meria rozkolísanie magnetického poľa Zeme. Od 5 ide o geomagnetickú búrku. Ukazuje sa posledných 48 hodín a predpoveď na 24 hodín.
09

Kp-index

2,3z 9

pokojné pole

Posledné meranie (6. 11. 2026 01:00). Bodka na ciferníku je najvyššia predpoveď na 24 hodín.

Najvyšší predpovedaný Kp v najbližších 24 hodinách: 5,0 (geomagnetická búrka).

Kp (0 až 9) meria rozkolísanie magnetického poľa Zeme od slnečného vetra. Od 5 ide o geomagnetickú búrku. Ryby, najmä lososovité a úhory, magnetické pole vnímajú. Že by ich záber závisel od Kp, však nie je preukázané: ide o pozorovania rybárov a o hypotézy.

Údaj je rovnaký pre celé Slovensko. Do skóre aktivity vstupuje len pri silnej geomagnetickej búrke (hypotéza, −1 až −2 body).

Zemetrasenia v okolí

Zemetrasenia v okolíOtrasy zaznamenané v okruhu 150 km od vody za posledných 30 dní (katalóg GFZ GEOFON).
S

Zemetrasenia v okolí

0otrasov

bez otrasov

V okruhu 150 km za posledných 30 dní (od magnitúdy 1,0).

Podľa rybárskych historiek ryby (najmä sumce a úhory) pred otrasmi nepokojne reagujú alebo prestanú brať. Spoľahlivo preukázané to nie je a pri slabých otrasoch ide o náhodu. Hlbšie otrasy z Karpát (napríklad v okolí Komárna a Dobrej Vody) ľudia zväčša vôbec nevnímajú.

Katalóg GEOFON je celosvetový, slabé otrasy v okolí Slovenska v ňom nemusia byť všetky. Nezapočítava sa do skóre aktivity.

Údaje: © ŠGÚDŠ (geologické, geofyzikálne a hydrogeologické mapy), NOAA SWPC (Kp-index), GFZ GEOFON (zemetrasenia). Súvislosť geomagnetického poľa, otrasov či radónu so záberom rýb nie je spoľahlivo preukázaná, preto sa do skóre aktivity nepočítajú. Postup je v Metodike.

Z vesmíru: čo ukazujú družice Copernicus

Sentinel-2 (optika) a Sentinel-1 (radar), obnovuje sa približne každých 6 dní

  • ZarastenieČistá hladina
  • ĽadBez ľadu

Tok je užší než bod družice (10 m). Hodnoty sa preto berú z pásu okolo čiary revíru a z bodov, v ktorých sa mieša voda s brehom, takže sú len orientačné a môžu ukazovať aj breh. Plocha hladiny sa pri toku nehodnotí a odhady nad vodou sa v snímke ukážu len tam, kde je tok širší než bod družice.

Zarastenie hladiny

Zarastenie hladinyPodiel plochy revíru, na ktorej družica vidí zelenú vegetáciu (index NDVI nad 0,3): plávajúce a vynorené rastliny a trstinu pri brehu.
1 % plochyČistá hladina

Podiel plochy so zelenou vegetáciou (rastliny na hladine a tesne pod ňou, trstina pri brehu).

Pri brehoch sa môže započítať aj pruh trstiny, preto sa hodnoty na malých plochách môžu zdať vyššie.

Sentinel-2, 31. 10. 2026, bez oblakov 63 % plochy

Ľad na hladine

Ľad na hladinePodiel plochy, na ktorej družica vidí ľad alebo sneh. Hrúbku ani nosnosť ľadu nevie určiť.
0 % plochyBez ľadu

Podiel plochy, na ktorej satelit vidí ľad alebo sneh. Za posledných 20 dní bol najvyšší 0 %.

Satelit nezistí hrúbku ani nosnosť ľadu. Na ľad nikdy nevstupuj podľa tohto údaju.

Sentinel-2, 31. 10. 2026, bez oblakov 63 % plochy

Údaje sa ukladajú od 1. 9. 2026 (11 období po 5 dňoch), v grafoch je vidieť ich vývoj. Stiahnuť históriu (CSV)

Odhady zo satelitných snímok s rozlíšením 10 až 20 m, nie meranie vo vode. Ovplyvňujú ich oblaky, tiene, vietor a brehy. Nepoužívaj ich na rozhodnutie o kúpaní ani o vstupe na ľad. Údaje: Obsahuje upravené údaje Copernicus Sentinel 2026, ESA, Copernicus Data Space Ecosystem. Postup je v Metodike.

Historické snímky

Vývoj okolia a prírody od 2017 do 2023: ako sa menia brehy, vegetácia a krajina okolo vody. Snímky sa samy prepínajú, listovať môžeš aj ručne.

Letecká snímka revíru Cergát č. 1 z roku 2017
2017snímkované 18. 7. 2017
Letecká snímka revíru Cergát č. 1 z roku 2020
2020snímkované 12. 8. 2020
Letecká snímka revíru Cergát č. 1 z roku 2023
2023snímkované 20. 5. 2023

Ortofotomozaika SR © GKÚ Bratislava, NLC Zvolen. Rok a deň snímkovania závisia od polohy, jednotlivé ročníky sa preto môžu líšiť ročným obdobím aj počasím.

Novinky z organizácie a úlovky z revíru

Úlovky z revíru

Na tomto revíri zatiaľ nikto nezapísal úlovok.