Podmienky na loveIndex aktivity rýbNáš výpočet (0–100): základ určuje teplota vody, upravujú ho svetlo, zákal, kyslík, počasie a ďalšie faktory podľa toho, ako dobre sú podložené štúdiami. Pri každom faktore vidieť istotu a zdroj. Pomôcka na plánovanie, nie predpoveď záberov.
Skóre, najlepšie okno dňa a čo ho ťahá hore alebo dole
Podmienky na love
Index aktivity rýbNáš výpočet (0–100): základ určuje teplota vody, upravujú ho svetlo, zákal, kyslík, počasie a ďalšie faktory podľa toho, ako dobre sú podložené štúdiami. Pri každom faktore vidieť istotu a zdroj. Pomôcka na plánovanie, nie predpoveď záberov.
Načítavam údaje…
Voda
Vodný stav, teplota, modelový prietok a spád
Hladina vody
Hladina vodyVodný stav na najbližšom vodočte SHMÚ v centimetroch nad nulou vodočtu. Je to stav vody na stanici, nie hĺbka vody na revíre.
Čierny Brod – Dudváh · hladina ustálená
Hladina je ustálená.Vývoj hladinyMierne stúpajúca voda vyplavuje potravu z brehov a aktivuje ryby, tlačia sa do tíšin a za prekážky. Rýchle stúpanie prináša zákal a ryby neberú, po povodni klesajúca voda zábery často utlmí. Stabilný vodný stav býva pre lov príjemný, ryby majú ustálené stanovištia.
Vodný stav na vodočte, posledné dni (cm)Vývoj vodného stavu: od 5. 11. 06:45 do 6. 11. 06:45. Naposledy 21 cm, najmenej 20, najviac 21 cm.
Hladina je meraná na vodočte SHMÚ, nie je to hĺbka vody na revíri. Farebné čiary sú stupne povodňovej aktivityStupne povodňovej aktivitySHMÚ vyhlasuje pre vodočty tri stupne: 1. bdelosť, 2. pohotovosť, 3. ohrozenie. Pri vyššom stupni je lov nebezpečný..
Teplota vody
Teplota vodyRyby sú studenokrvné a teplota vody riadi ich trávenie. Pod 8 °C sa metabolizmus spomaľuje, pri 15–22 °C vrcholí aktivita, nad 25 °C klesá kyslík.
0815222530°C
Studená voda. Metabolizmus rýb je spomalený. Pomáhajú jemné nástrahy a minimum krmiva.
Teplota vody, posledné dni (°C)Vývoj teploty vody: od 5. 11. 06:45 do 6. 11. 06:45. Naposledy 6,3 °C, najmenej 6,3, najviac 8,6 °C.
Pod 8 °C: spomalený metabolizmus
8–15 °C: aktivita rastie
15–22 °C: vrchol potravnej aktivity
22–25 °C: aktivita klesá
Nad 25 °C: málo kyslíka
Modelový prietok
Modelový prietokOdhad množstva vody v rieke (m³/s) z modelu GloFAS, nie meranie. Rozlíšenie je asi 5 km, na malých tokoch môže ukazovať väčšiu rieku v okolí.
Načítavam údaje…
Výškový profil toku
Výškový profilAko sa mení nadmorská výška toku po prúde. Počíta sa z digitálneho modelu reliéfu (desiatky metrov), nie z merania hladiny, preto je orientačný, hlavne pri úzkych potokoch.
Pomalý tokNížinná rieka s pokojným prúdom, pri brehoch plytčiny a v ohyboch hlbšie jamy.
Výškový profil revíru po prúde: od 166 do 151 m n. m. na 16,6 km.Po prúde, od horného konca revíru (vľavo) k dolnému
Najvyšší bod
167 m n. m.
Najnižší bod
150 m n. m.
SpádSpádRozdiel nadmorskej výšky medzi horným a dolným koncom revíru v metroch. Čím väčší spád na kratšej dĺžke, tým rýchlejšia voda.
18 m
SklonSklon tokuSpád na kilometer v promile (‰, metre na kilometer). Do 2 ‰ je pomalá nížinná rieka, 5 až 10 ‰ podhorská rieka (lipeň, pstruh), nad 10 ‰ rýchly potok.
1,1 ‰
KľukatosťKľukatosťDĺžka toku vydelená vzdialenosťou jeho koncov vzdušnou čiarou. 1,0 je priamy tok, nad 1,3 výrazne meandruje. Meandre vytvárajú jamy pod brehmi a plytčiny v prieťahoch.
1,02
Počasie a predpoveď
Hodina po hodine, tlak a najbližšie dni
Počasie a predpoveď
Načítavam údaje…
Obloha: slnko, mesiac a solunárne oknáSolunárne obdobiaVýpočet z polohy Mesiaca: hlavné obdobia (asi 2 h) okolo prechodu Mesiaca nad obzorom a pod ním, vedľajšie (asi 1 h) okolo východu a západu Mesiaca. Vedecky nepotvrdená teória: v štúdii zo 361 výjazdov (Quigley a kol. 2023) záber nepredpovedala. Berieme ju ako hypotézu s váhou najviac ±2 body.
Kde sú slnko a mesiac práve teraz a kedy prídu najlepšie okná dňa
Obloha: slnko a mesiac
Solunárne obdobiaVýpočet z polohy Mesiaca: hlavné obdobia (asi 2 h) okolo prechodu Mesiaca nad obzorom a pod ním, vedľajšie (asi 1 h) okolo východu a západu Mesiaca. Vedecky nepotvrdená teória: v štúdii zo 361 výjazdov (Quigley a kol. 2023) záber nepredpovedala. Berieme ju ako hypotézu s váhou najviac ±2 body.
Ťahaj po osi a uvidíš, kde budú slnko a mesiac.
Slnko
Mesiac
Zlatá hodinka
Hlavné obdobie
Vedľajšie obdobie
Slnko
Úsvit06:09
Východ06:43
Západ16:22
Súmrak16:55
Deň trvá 9 h 39 min.
MesiacFáza MesiacaPri splne a novu je gravitačné pôsobenie najsilnejšie. Pri jasnej splnovej noci sa dravce a kapry často kŕmia v noci, deň po nej môže byť slabší.
Ubúdajúci kosáčikosvetlených 14 %
Východ03:32
Západ14:47
Spln okolo 24. 11., nov okolo 9. 11..
Okná dňaSolunárne obdobiaVýpočet z polohy Mesiaca: hlavné obdobia (asi 2 h) okolo prechodu Mesiaca nad obzorom a pod ním, vedľajšie (asi 1 h) okolo východu a západu Mesiaca. Vedecky nepotvrdená teória: v štúdii zo 361 výjazdov (Quigley a kol. 2023) záber nepredpovedala. Berieme ju ako hypotézu s váhou najviac ±2 body.
Vedľajšie solunárne obdobie03:02–04:02
Zlatá hodinka (ráno)06:13–07:43
Hlavné solunárne obdobie08:16–10:16
Vedľajšie solunárne obdobie14:17–15:17
Zlatá hodinka (večer)15:22–16:52
Hlavné solunárne obdobie20:38–22:38
Solunárna teória nie je vedecky potvrdená, berieme ju ako doplnok. Zlatá hodinka je čas okolo východu a západu slnka, kedy ryby často berú.
Mapa a údaje o revíri
Priebeh vody, miesta pri vode, charakter a základné údaje
HĺbkaHĺbkaNajväčšia hĺbka z opisu revíru. Plytčiny sa rýchlo prehrievajú a sú bohaté na potravu, hlboké jamy dávajú úkryt a stabilnejšiu teplotu.0,1–0,6 m
DnoDnoMateriál dna určuje, aké ryby sa tu držia a kde nachádzajú potravu. Rybie pásma sa dajú rozoznať podľa dna: kamenité, štrkovité, piesčité až bahnité.bahnité
Línia tokuLínia tokuTvar toku zhora. V zákrutách je pod vonkajším brehom hlboký výmoľ a pod vnútorným plytká lavica; členitý tok má viac úkrytov a zmien hĺbky.priama
ZatienenieZatieneniePodiel hladiny v tieni. Tieň znižuje letné teploty vody, dodáva hmyz a úkryty; slnečný úsek sa rýchlejšie prehrieva a viac zarastá.25 %
PorastPorastDrevinný a bylinný porast brehov. Korene a konáre vytvárajú úkryty, z listov a konárov padá potrava. Určuje aj to, kde sa dá hádzať a kde sa montáž zachytáva.vŕba, agát
Priečne stavbyPriečne stavbyJazy, stupne a hate zadržiavajú vodu a bránia rybám v migrácii. Pod nimi sa vytvára hlboký vývar s okysličenou vodou.žiadna
Čo to znamená pre rybáravysvetlenie dna, porastu, línie a ďalších údajov tohto revíru
Hĺbka: Plytký, do 1 m
Rýchlo sa prehrieva aj ochladzuje. Ryby sú plaché, pomáha tichý prístup a jemná montáž.
Dno: Bahnité dno
Pomalé nížinné vody a kaprové revíry. Bahno ukrýva potravu, v lete však môže byť pri dne menej kyslíka a nástrahy v ňom zapadajú.
Línia toku: Priama línia
Vyrovnaná hĺbka a prúd. Ryby sa držia pri brehu, kameňoch, koreňoch a na rozhraní rýchlejšieho a pomalšieho prúdu.
Zatienenie: Čiastočne tienistý, 11–40 %
Vyvážený úsek: je tu zdroj hmyzu a zároveň dosť svetla pre vodné rastliny.
Porast: Vŕba
Rastie pri vode, korene spevňujú breh a vytvárajú úkryty pod hladinou. Konáre visia nad vodou, dávajú tieň a hmyz.
Porast: Agát
Nepôvodný druh, často na násypoch a brehoch nížinných tokov. Tieni, ale mení aj pôdu a prostredie okolo vody.
Priečne stavby: Bez priečnych stavieb
Ryby sa môžu voľne presúvať po toku, úsek je plynulejší.
Výklad je všeobecný a vychádza z opisu revíru v dátach a z bežnej rybárskej praxe. Skutočné podmienky na mieste sa môžu líšiť, pred lovom ich skontroluj.
Kvalita vody, povodie, dno, ryby, vodný hmyz, zver a riziká z otvorených databáz. Okrem zveri a rizík sú zahrnuté aj do skóre aktivity.
Čo z toho vyplýva
Verejné zdroje v skóre podmienokÚdaje o kyslíku, živinách, hĺbke nádrže, veľkosti toku, dne, druhoch rýb a rojení hmyzu mierne upravia skóre „Podmienky na love“. Každá úprava je v rozbore skóre vidieť osobitne.
−1bodov k skóre
Verejné údaje o tejto vode skóre aktivity takmer nemenia.Úpravy z verejných zdrojov sú v rozsahu od −14 do +12 bodov, aby neprevážili počasie. Započítavajú sa do skóre aktivity, do zoradenia a do filtrov.
Čistiareň, ktorá nespĺňa požiadavky smernice 91/271/EHS alebo je preťažená, môže do toku púšťať viac živín a organických látok. Čistiareň nemusí ležať nad revírom (tok neposudzujeme), preto je váha malá.
0
Rojenie vodného hmyzu0,0× priemerný mesiac, 0 z 25 pozorovaní za rok, iNaturalist
V tomto mesiaci sa vodný hmyz vyskytuje málo, rozhoduje skôr potrava pri dne.
Pravidlá sú orientačné a vychádzajú z rybárskej praxe. Počasie, tlak vzduchu a teplota vody majú na skóre väčší vplyv než tieto údaje.
Znečistenie vody
Znečistenie vody (SHMÚ)Ukazovatele kvality vody, ktoré v ročenkách SHMÚ za roky 2022 až 2025 nespĺňajú normy na najbližšom mieste monitoringu na tom istom toku.
Podzemná voda v okolí
2 z 8staníc s látkami z ľudskej činnosti, 2025
Čistiarne do 2 km
31 z nich nespĺňa požiadavky alebo je preťažených
Podzemná voda do 10 km (8 staníc)
Podolie – Korytneokres Nové Mesto nad Váhom · vrt alebo studňa · na čiare revíru
len prirodzené látky
2017 až 2025
V roku 2025 bolo prekročené:
Mangán
Železo celkové
Amónne ióny
Vodivosť pri 20 °C
TOC
CHSK-Mn
Kocuriceokres Piešťany · vrt alebo studňa · 0,3 km od revíru
len prirodzené látky
2017 až 2025
V roku 2025 bolo prekročené:
Mangán
Sírany
Maly Ostrov – Orvisteokres Piešťany · vrt alebo studňa · 0,5 km od revíru
len prirodzené látky
2017 až 2025
V roku 2025 bolo prekročené:
Mangán
Železo celkové
Sírany
Ukázať ďalších 5
Dolne Voderadyokres Piešťany · vrt alebo studňa · 1,1 km od revíru
len prirodzené látky
2017 až 2025
V roku 2025 bolo prekročené:
Nikel
Castkovceokres Nové Mesto nad Váhom · vrt alebo studňa · 2,4 km od revíru
len prirodzené látky
2017 až 2025
V roku 2025 bolo prekročené:
Mangán
Železo celkové
Drahovceokres Piešťany · vrt alebo studňa · 3,6 km od revíru
látky z ľudskej činnosti
2017 až 2025
V roku 2025 bolo prekročené:
Suma pesticidov
Glyfosát
Zlkovce Ratkovceokres Hlohovec · vrt alebo studňa · 5,4 km od revíru
látky z ľudskej činnosti
2017 až 2025
V roku 2025 bolo prekročené:
Železo celkové
Pomer NO3 a NO2
Dusičnany
Vodivosť pri 20 °C
Hliník
Cachticeokres Nové Mesto nad Váhom · prameň · 6,2 km od revíru
bez prekročenia v 2025
2017 až 2025
V ročenkách 2017 až 2025 nie je pri stanici zaznamenané prekročenie normy.
látky z ľudskej činnosti
len prirodzené látky
bez zaznamenaného prekročenia
Podzemná voda sa do tokov dostáva ako základný odtok, súvislosť s tokom pri revíre je preto len nepriama. Prirodzené látky (železo, mangán, sírany, vodivosť) sa do skóre nepočítajú.
Čistiarne odpadových vôd do 2 km od revíru
COV Vrbove0,9 km od revíru · kapacita 9 950 EO · mechanické, biologické, odstraňovanie dusíka a fosforu
v norme
54 % kapacity
COV Velke Kostolany1,1 km od revíru · kapacita 3 000 EO · mechanické, biologické
v norme
53 % kapacity
COV Vesele1,6 km od revíru · kapacita 1 440 EO · mechanické, biologické
preťažená
175 % kapacity
Čistiareň nemusí ležať nad revírom, tok pri nej neposudzujeme. Zaťaženie je pomer vyprodukovaného znečistenia a kapacity čistiarne (EO = ekvivalentný obyvateľ).
Údaje sú z ročeniek SHMÚ (povrchové vody 2022 až 2025, podzemné vody 2017 až 2025) a z registra čistiarní. Ročenka uvádza miesta, ktoré nesplnili normu; miesto, ktoré v ročenke chýba, sa nepovažuje za čisté. Vzdialenosť a zhodu názvu toku určujeme sami, preto ide o orientačné priradenie.
Povodie a nádrž
Hĺbka nádrže (HydroLAKES)Priemerná hĺbka, objem a doba zdržania vody v nádrži z databázy HydroLAKES (WWF). Hĺbku odhaduje model z okolitého terénu, takže je orientačná.
Tok z databázy HydroRIVERSspárovaný s revírom, odchýlka čiary okolo 541 m
Povodie nad miestomVeľkosť toku (HydroRIVERS)Plocha povodia nad miestom, rád toku a priemerný prietok z databázy HydroRIVERS (WWF). Určuje, či ide o potok, rieku alebo veľkú rieku.
231 km²stredná rieka
Priemerný prietok
1,27 m³/smodelová hodnota
Rád toku (Strahler)
3stredný tok
Sklon koryta
1,1 ‰Pomalý tok
Údaje sú z celosvetovej databázy s hrubším rozlíšením (desiatky metrov), preto sú pri malých vodách len orientačné. Hĺbka a objem sú modelové priemery.
Dno a podložie
Dno a podložie (ŠGÚDŠ)Podložie pod vodou podľa hydrogeologickej mapy Slovenska 1 : 50 000 (ŠGÚDŠ). Hovorí o tom, či je okolie štrkové, piesočnaté, ílovité, bahnité alebo skalnaté.
Íly a hliny
Voda sa po daždi rýchlo zakalí a ryby hľadajú potravu viac čuchom.
Štrky 33 %
Íly a hliny 67 %
Pramene a vývery
0žiadne v okruhu 1 km
Podľa geologickej mapy: fluviálne sedimenty: litofaciálne nečlenené nivné hliny, alebo piesčité až štrkovité hliny dolinných nív a nív horských potokov, holocén
Opis revíru uvádza dno: jemnozrnné, bahnité, geologická mapa ukazuje niečo iné; opis revíru je presnejší.
Mapa ukazuje geológiu podložia, nie presné dno na mieste. Skutočný materiál dna sa môže líšiť, najmä pri nánosoch.
Vodný hmyz
Rojenie vodného hmyzu (iNaturalist)Koľko pozorovaní podeniek, potočníkov a pošvatiek ľudia v okolí zaznamenali v tomto mesiaci v porovnaní s ročným priemerom. Pre muškárov je to náznak vývinu hmyzu.
Málo hmyzunovember: 0,0× priemerný mesiac
jan
feb
mar
apr
máj
jún
júl
aug
sep
okt
nov
dec
Podenky0Podenky: suchá mucha na hladine, najmä pri súmraku.
Potočníky0Potočníky: večer a v noci pri brehu, hodí sa aj nymfa a mokrá mucha.
Pošvatky0Pošvatky: čisté, studené potoky, často už koncom zimy a skoro na jar.
0,0× priemerný mesiac, 0 z 25 pozorovaní za rok, iNaturalist.
Pozorovania pridávajú ľudia z okolia, nie sú to merania pri vode. Ukazujú, kedy sa vodný hmyz zvykne objavovať, a hodia sa najmä pri love na muchu.
Ryby, zver a riziká v okolí vodyZver a riziká pri vode (GBIF)Zver, vtáky a riziká (medveď, kliešte, komáre, boľševník), ktoré ľudia v okolí vody zaznamenali. Nepatrí do skóre podmienok na love, je len na informáciu.
Druhy, ktoré sa v okolí vody pozorovali alebo zaznamenali. Zver a riziká nevstupujú do skóre podmienok na love, sú len na informáciu.
Vták
Volavka popolavá
veľa záznamov
Najviac záznamov: september.O druhu
Stojí v plytčinách a číha na drobné ryby. Dobre ju vidno pri brehoch rybníkov a pomalých tokov.
Vták
Rybárik riečny
viac záznamov
Najviac záznamov: december.O druhu
Malý vták, ktorý sa potápa za drobnými rybami. Hniezdi v strmých brehoch čistých tokov.
Vták
Kormorán veľký
viac záznamov
Najviac záznamov: december.O druhu
Rybožravý vták. Pri veľkých nádržiach hniezdi, v zime sa zdržiava aj na tokoch s otvorenou vodou.
Vták
Orliak morský
viac záznamov
Najviac záznamov: december.O druhu
Veľký dravec, ktorý loví ryby pri veľkých nádržiach a riekach. V zime sa sústreďuje pri vode, ktorá nezamŕza.
Zver
Bobor vodný
niekoľko záznamov
Najviac záznamov: október.O druhu
Rastlinožravec, ktorý hrádzami a norami mení tok aj brehy. Je chránený. Vytvára plytčiny a tôňe, na ktorých sa darí rybám aj hmyzu.
Zver
Vydra riečna
ojedinelý záznam
Najviac záznamov: november.O druhu
Loví ryby, raky a žaby. Je prísne chránená a jej výskyt sa považuje za znak pomerne čistej vody s dostatkom rýb.
Riziko
Boľševník obrovský
treba rátaťniekoľko záznamov
Najviac záznamov: január.Ako sa chrániť
Invázna rastlina, ktorá rastie pri brehoch tokov a na vlhkých lúkach. Miazga na slnku spôsobuje popáleniny kože.
Ako sa chrániť: Nedotýkaj sa ho a neprechádzaj cez porast. Ak sa miazga dostane na kožu, zmy ju vodou a mydlom a chráň miesto pred slnkom. Pri väčšom popálení vyhľadaj lekára.
Riziko
Diviak lesný
treba rátaťniekoľko záznamov
Najviac záznamov: február.Ako sa chrániť
Chodí k vode na kaľ a na pitie, hlavne za súmraku a v noci.
Ako sa chrániť: Bachyňa s mladými vie byť agresívna. Zachovaj odstup, nenoc na zvernom prechode a nenechávaj pri vode zvyšky jedla.
Riziko
Ovady
treba rátaťniekoľko záznamov
Najviac záznamov: jún.Ako sa chrániť
Veľké bodavé muchy. Najaktívnejšie sú za horúcich bezvetrných dní pri vode a na lúkach.
Ako sa chrániť: Bolestivo bodajú, najmä v lete v poludňajších hodinách. Pomáha svetlé oblečenie s dlhým rukávom a repelent.
Riziko
Vlk dravý
treba rátaťojedinelý záznam
Najviac záznamov: marec.Ako sa chrániť
Plachá šelma lesov. K vode chodí v noci a za súmraku.
Ako sa chrániť: Útoky na ľudí sú veľmi vzácne. Udržuj poriadok v tábore, nekŕm zver a psa maj na vôdzke.
Zver a riziká: záznamy pochádzajú z pozorovaní a odrážajú aj to, kde sa pozorovatelia pohybujú, nie sú to merania hustoty ani istota stretnutia. Platia pre okolie okolo 35 × 55 km.
Podložie, tok a pramene na mape, hodnoty v mieste vody, geomagnetická aktivita a zemetrasenia. Je to informácia o prostredí; do skóre vstupujú len malé hypotézy označené stupňom istoty (zlomy a horniny, geomagnetická búrka).
Mapa podložia potrebuje zapnutý JavaScript.
Geológia
Geologická mapa Slovenska 1 : 50 000: horniny pod povrchom, od naplavených štrkov a pieskov cez íly až po žuly a vápence. Farby podľa legendy ŠGÚDŠ, po kliknutí do mapy sa ukáže popis horniny v danom mieste.
Pre rybára: Štrkové lavice a kamenisté prahy dávajú čisté dno a biotop pre zubáča, ostrieža či mrenu. Ílovité a bahnité podložie drží potravu pre kapra a pleskáča. Vápence a dolomity dávajú tvrdšiu, na potravu bohatšiu vodu než žuly a kremence.
Radónové riziko
Radónové riziko podložia (nízke, stredné, vysoké). Vychádza z rádioaktivity hornín a z puklín. Mapa ukazuje podložie, nie radón vo vode.
Pre rybára: Radón je prírodný stopovač podzemnej vody. Podložie s vyšším radónovým rizikom (žuly, ruly, tektonické zlomy) býva miestom, kde puklinová voda vyteká na povrch. Väčšina Slovenska je „stredné“, preto je zaujímavé hlavne vysoké riziko.
nízke 36,7 %
stredné 63,0 %
vysoké 0,3 %
Urán (eU)
Ekvivalentný urán v povrchových horninách z leteckej gama spektrometrie (ppm). Od 4 ppm sa podložie radi označuje za zvýšené radónové riziko.
Pre rybára: Vysoký urán je znakom žúl, rúl a čiernych bridlíc, teda hornín, z ktorých sa do vody dostáva radón a rozpustené látky. Pre záber nemá priamy význam, pomáha čítať geológiu územia.
no data
0 – 1
1 – 2
2 – 3
3 – 4
4 – 5
5 – 7
7 – 35
Gama žiarenie
Dávkový príkon gama žiarenia vo vzduchu (nGy/h) z leteckého merania. Je to prirodzené pozadie podložia, nie znečistenie.
Pre rybára: Vyššie hodnoty majú horniny bohaté na urán, tórium a draslík (žuly, ruly, flyš s bridlicami). Je to doplnok k mape uránu; rybárovi hlavne ukazuje, kde sa mení podložie.
no data
0 – 20
20 – 40
40 – 60
60 – 80
80 – 100
100 – 140
140 – 180
180 – 220
220 – 999
Magnetika
Anomálie magnetického poľa Zeme (ΔT, v nT) spôsobené horninami s magnetickými minerálmi, napríklad sopečnými horninami, bazaltmi či amfibolitmi.
Pre rybára: Ryby (najmä lososovité a úhory) vnímajú magnetické pole. Či miestne anomálie ovplyvňujú ich pohyb a záber, nie je preukázané; berie sa to ako hypotéza.
-1 217 – -1 000
-1 000 – -250
-250 – -200
-200 – -190
-190 – -180
-180 – -170
-170 – -160
-160 – -150
-150 – -140
-140 – -130
-130 – -120
-120 – -110
-110 – -100
-100 – -90
-90 – -80
-80 – -60
-60 – -40
-40 – -20
-20 – 0
0 – 10
10 – 20
20 – 30
30 – 40
40 – 50
50 – 70
70 – 100
100 – 150
150 – 200
200 – 250
250 – 300
300 – 400
400 – 500
500 – 600
600 – 700
700 – 800
800 – 900
900 – 1 000
1000 – 1 100
1100 – 1 130
Kliknutím alebo ťuknutím do mapy zistíte hodnotu v danom mieste.
Hodnoty v mieste vodyRadónové riziko podložia, urán, tórium, draslík, gama žiarenie a magnetická anomália v jednom mieste pri vode (na mape označené bodom).
Radónové riziko podložia
nízke
Podložie s nízkym podielom radónu.
nízke
stredné
vysoké
Urán (eU)
2,5ppm
bežný
Bežné pozadie hornín.
Tórium (eTh)
6,9ppm
pod priemerom kôry
Prírodné pozadie hornín.
Draslík (K)
1,28%
pod priemerom kôry
Prírodné pozadie hornín.
Gama žiarenie
49nGy/h
okolo svetového priemeru
Prirodzené pozadie podložia.
Magnetická anomália (ΔT)
-3nT
pod priemerom okolia
Odchýlka magnetického poľa od priemeru okolia.
pod priemeromnad priemerom
Hodnoty platia pre jedno miesto (na mape označené bodom), nie ako priemer celého toku alebo povodia. Radón je v podzemných vodách prirodzený stopovač; do mapy nie je zahrnutý radón vo vode, len riziko podložia.
Značka na ciferníku: priemer hornej zemskej kôry (urán 2,7 ppm, tórium 10,5 ppm, draslík 2,3 %; Rudnick a Gao 2003) a svetový priemer prirodzenej dávky vonku 59 nGy/h (UNSCEAR 2000). Ručička sa nevychyľuje do „dobra“ ani „zla“, len ukazuje, kde hodnota leží.
Zvýšený urán alebo radón je len údaj o hornine. Pre záber nemá preukázaný význam; pomáha čítať, z akého podložia voda pochádza.
Zlomy a pramene
Zlomy a prameneVzdialenosť k najbližšiemu tektonickému zlomu geologickej mapy a počet prameňov v okolí. Pozdĺž zlomov vyteká puklinová podzemná voda.
Najbližší zlom
do 1 km
zlom v okolí
Tektonický zlom na geologickej mape.
Pramene a vývery
0
žiadne zaznačené
Žiadne v okruhu 1 km.
zakrytý mladšími usadeninamikvartérny (mladý)
Pozdĺž zlomov a pri prameňoch vyteká z podložia puklinová podzemná voda. Býva v lete chladnejšia a v zime teplejšia než voda v toku, preto sa pri takých miestach podľa rybárskych skúseností ryby v extrémnom počasí zdržiavajú (letné a zimné ostrovčeky vhodnejšej teploty).
Čerstvá puklinová voda však môže mať málo kyslíka. Ide o skúsenosť rybárov, nie o meraný jav pri tomto revíre.
Zlomy sú z geologickej mapy 1 : 50 000. Pramene sú z hydrogeologickej mapy, ktorá pokrýva len niektoré regióny, takže nula neznamená, že tam pramene nie sú.
Horniny a chémia vody
Horniny a chémia vodyPrevládajúca skupina hornín v mieste vody a čo to zvyčajne znamená pre tvrdosť, pH a bohatosť vody.
Podložie v mieste vody
Naplaveniny
Prevládajúca skupina hornín podľa mapy.
Štrky, piesky a hliny v údolí hovoria o dne údolia, nie o hornine v povodí. Chémiu vody určuje hlavne podložie vyššie nad miestom.
Hornina v jednom mieste neurčuje chémiu celej vody: tá závisí od podložia v celom povodí nad miestom. Údaj slúži ako nápoveda, nie ako meranie.
Geomagnetická aktivita
Geomagnetická aktivita (Kp)Planetárny index Kp (0 až 9) meria rozkolísanie magnetického poľa Zeme. Od 5 ide o geomagnetickú búrku. Ukazuje sa posledných 48 hodín a predpoveď na 24 hodín.
Kp-index
2,3z 9
pokojné pole
Posledné meranie (6. 11. 2026 01:00). Bodka na ciferníku je najvyššia predpoveď na 24 hodín.
pred 48 hteraz+24 h
Najvyšší predpovedaný Kp v najbližších 24 hodinách: 5,0 (geomagnetická búrka).
Kp (0 až 9) meria rozkolísanie magnetického poľa Zeme od slnečného vetra. Od 5 ide o geomagnetickú búrku. Ryby, najmä lososovité a úhory, magnetické pole vnímajú. Že by ich záber závisel od Kp, však nie je preukázané: ide o pozorovania rybárov a o hypotézy.
Údaj je rovnaký pre celé Slovensko. Do skóre aktivity vstupuje len pri silnej geomagnetickej búrke (hypotéza, −1 až −2 body).
Zemetrasenia v okolí
Zemetrasenia v okolíOtrasy zaznamenané v okruhu 150 km od vody za posledných 30 dní (katalóg GFZ GEOFON).
Zemetrasenia v okolí
0otrasov
bez otrasov
V okruhu 150 km za posledných 30 dní (od magnitúdy 1,0).
Podľa rybárskych historiek ryby (najmä sumce a úhory) pred otrasmi nepokojne reagujú alebo prestanú brať. Spoľahlivo preukázané to nie je a pri slabých otrasoch ide o náhodu. Hlbšie otrasy z Karpát (napríklad v okolí Komárna a Dobrej Vody) ľudia zväčša vôbec nevnímajú.
Katalóg GEOFON je celosvetový, slabé otrasy v okolí Slovenska v ňom nemusia byť všetky. Nezapočítava sa do skóre aktivity.
Sentinel-2 (optika) a Sentinel-1 (radar), obnovuje sa približne každých 6 dní
ČírosťVeľmi zakalená voda
ChlorofylZvýšený chlorofyl
ZarastenieČistá hladina
ĽadBez ľadu
Tok je užší než bod družice (10 m). Hodnoty sa preto berú z pásu okolo čiary revíru a z bodov, v ktorých sa mieša voda s brehom, takže sú len orientačné a môžu ukazovať aj breh. Plocha hladiny sa pri toku nehodnotí a odhady nad vodou sa v snímke ukážu len tam, kde je tok širší než bod družice.
Čírosť vody zo satelituOdhad zákalu z odrazu svetla od vodnej hladiny v červenom pásme družice Sentinel-2. Číra voda odráža málo, zakalená veľa. Je to relatívna pomôcka, nie meranie.
≈ 119 FNUVeľmi zakalená voda
číra
mierna
zakalená
veľmi
Podobne ako v posledných obdobiach.
Zakalenie nad 25 FNU je na 100 % vodnej plochy.
Vývoj odhadu zákalu: od 27. 8. 14:00 do 31. 10. 13:00. Naposledy 119 FNU, najmenej 110, najviac 148 FNU.
Odhad podľa odrazivosti vody v červenom pásme. Ide o relatívnu pomôcku, nie meranie v NTU.
Sentinel-2, 31. 10. 2026, bez oblakov 86 % plochy
Kvitnutie a chlorofyl
Kvitnutie a chlorofylIndex NDCI porovnáva odraz v červenom okraji (705 nm) a v červenom pásme (665 nm). Vyššie hodnoty znamenajú viac chlorofylu-a, teda rias a siníc vo vode.
NDCI 0,07Zvýšený chlorofyl
nízky
mierny
zvýšený
vysoký
Zvýšený chlorofyl sa ukazuje na 8 % vodnej plochy.
Vývoj indexu chlorofylu NDCI: od 27. 8. 14:00 do 31. 10. 13:00. Naposledy 0,07 , najmenej 0,05, najviac 0,07 .
Index NDCI sleduje chlorofyl-a v rastlinnom planktóne (riasy, sinice). Neurčí druh rias ani toxicitu.
Sentinel-2, 31. 10. 2026
Zarastenie hladiny
Zarastenie hladinyPodiel plochy revíru, na ktorej družica vidí zelenú vegetáciu (index NDVI nad 0,3): plávajúce a vynorené rastliny a trstinu pri brehu.
0 % plochyČistá hladina
čistá
čiastočne
výrazne
silne
Podiel plochy so zelenou vegetáciou (rastliny na hladine a tesne pod ňou, trstina pri brehu).
Vývoj zarastenia hladiny: od 27. 8. 14:00 do 31. 10. 13:00. Naposledy 0 %, najmenej 0, najviac 0 %.
Pri brehoch sa môže započítať aj pruh trstiny, preto sa hodnoty na malých plochách môžu zdať vyššie.
Sentinel-2, 31. 10. 2026, bez oblakov 86 % plochy
Ľad na hladine
Ľad na hladinePodiel plochy, na ktorej družica vidí ľad alebo sneh. Hrúbku ani nosnosť ľadu nevie určiť.
0 % plochyBez ľadu
bez ľadu
čiastočne
väčšinou
celé
Podiel plochy, na ktorej satelit vidí ľad alebo sneh. Za posledných 20 dní bol najvyšší 0 %.
Satelit nezistí hrúbku ani nosnosť ľadu. Na ľad nikdy nevstupuj podľa tohto údaju.
Sentinel-2, 31. 10. 2026, bez oblakov 86 % plochy
Čo to znamená pre lov
Čo to znamená pre lovKrátky rozbor podľa údajov družice a bežných rybárskych pravidiel. Je to pomôcka, nie predpoveď záberov.
Veľmi zakalená voda
Po daždi alebo pri topení snehu ryby často prestanú brať. Skús vtoky a závetrné zátoky, kde je voda čírejšia, alebo počkaj, kým sa voda usadí.
Veľa rias a planktónu
Bohatá potrava pre drobné ryby, takže sa pri hladine zdržujú aj kaprovité a dravce za nimi. Pri dne môže byť menej kyslíka.
Rozbor vychádza z bežných rybárskych pravidiel a z údajov družice. Je to pomôcka, nie predpoveď záberov. Rozhoduje rybársky poriadok, povolenie a situácia na mieste.
Údaje sa ukladajú od 27. 8. 2026 (10 období po 5 dňoch), v grafoch je vidieť ich vývoj. Stiahnuť históriu (CSV)
Odhady zo satelitných snímok s rozlíšením 10 až 20 m, nie meranie vo vode. Ovplyvňujú ich oblaky, tiene, vietor a brehy. Nepoužívaj ich na rozhodnutie o kúpaní ani o vstupe na ľad. Údaje: Obsahuje upravené údaje Copernicus Sentinel 2026, ESA, Copernicus Data Space Ecosystem. Postup je v Metodike.
Historické snímky
Vývoj okolia a prírody od 2017 do 2023: ako sa menia brehy, vegetácia a krajina okolo vody. Snímky sa samy prepínajú, listovať môžeš aj ručne.