Rybársky revír

Hron č. 8

Kaprovýč. 3-1090-2-1HronPovodie Hrona
Navigovať

Vymedzenie revíru: Čiastkové povodie rieky Hron od ústia potoka Lukavice po cestný most v Banskej Bystrici – Radvaň.

dĺžka revíru
11,3km
okres
Banská Bystrica
kraj
Banskobystrický kraj
Letecká snímka revíru Hron č. 8 so zvýraznenou čiarou
Modrá čiara: priebeh revíru (orientačne). Ortofotomozaika SR © GKÚ Bratislava, CC BY 4.0Mapy Google

Teraz pri vode

Podmienky na loveIndex aktivity rýbNáš výpočet (0–100): základ určuje teplota vody, upravujú ho svetlo, zákal, kyslík, počasie a ďalšie faktory podľa toho, ako dobre sú podložené štúdiami. Pri každom faktore vidieť istotu a zdroj. Pomôcka na plánovanie, nie predpoveď záberov.

Skóre, najlepšie okno dňa a čo ho ťahá hore alebo dole

Podmienky na love

Index aktivity rýbNáš výpočet (0–100): základ určuje teplota vody, upravujú ho svetlo, zákal, kyslík, počasie a ďalšie faktory podľa toho, ako dobre sú podložené štúdiami. Pri každom faktore vidieť istotu a zdroj. Pomôcka na plánovanie, nie predpoveď záberov.

Načítavam údaje…

Voda

Vodný stav, teplota, modelový prietok a spád

Hladina vody

Hladina vodyVodný stav na najbližšom vodočte SHMÚ v centimetroch nad nulou vodočtu. Je to stav vody na stanici, nie hĺbka vody na revíre.
020406080100

Banská Bystrica – Hron · hladina ustálená

Hladina je meraná na vodočte SHMÚ, nie je to hĺbka vody na revíri.

Zdroj: SHMÚAktualizované 6. 11. 2026 03:45

Modelový prietok

Modelový prietokOdhad množstva vody v rieke (m³/s) z modelu GloFAS, nie meranie. Rozlíšenie je asi 5 km, na malých tokoch môže ukazovať väčšiu rieku v okolí.

Načítavam údaje…

Výškový profil toku

Výškový profilAko sa mení nadmorská výška toku po prúde. Počíta sa z digitálneho modelu reliéfu (desiatky metrov), nie z merania hladiny, preto je orientačný, hlavne pri úzkych potokoch.

Mierny sklon Prúd je citeľný, striedajú sa plytčiny a tíšiny. Prechod medzi nížinným a podhorským tokom.

3003103203303400 km5 km10 km
Výškový profil revíru po prúde: od 332 do 304 m n. m. na 11,3 km.
Po prúde, od horného konca revíru (vľavo) k dolnému
Najvyšší bod
334 m n. m.
Najnižší bod
302 m n. m.
SpádSpádRozdiel nadmorskej výšky medzi horným a dolným koncom revíru v metroch. Čím väčší spád na kratšej dĺžke, tým rýchlejšia voda.
32 m
SklonSklon tokuSpád na kilometer v promile (‰, metre na kilometer). Do 2 ‰ je pomalá nížinná rieka, 5 až 10 ‰ podhorská rieka (lipeň, pstruh), nad 10 ‰ rýchly potok.
2,8 ‰
KľukatosťKľukatosťDĺžka toku vydelená vzdialenosťou jeho koncov vzdušnou čiarou. 1,0 je priamy tok, nad 1,3 výrazne meandruje. Meandre vytvárajú jamy pod brehmi a plytčiny v prieťahoch.
1,13
Zdroj: Open Topo Data (eudem25m)Aktualizované 4. 11. 2026 11:26

Počasie a predpoveď

Hodina po hodine, tlak a najbližšie dni

Počasie a predpoveď

Načítavam údaje…

Obloha: slnko, mesiac a solunárne oknáSolunárne obdobiaVýpočet z polohy Mesiaca: hlavné obdobia (asi 2 h) okolo prechodu Mesiaca nad obzorom a pod ním, vedľajšie (asi 1 h) okolo východu a západu Mesiaca. Vedecky nepotvrdená teória: v štúdii zo 361 výjazdov (Quigley a kol. 2023) záber nepredpovedala. Berieme ju ako hypotézu s váhou najviac ±2 body.

Kde sú slnko a mesiac práve teraz a kedy prídu najlepšie okná dňa

Obloha: slnko a mesiac

Solunárne obdobiaVýpočet z polohy Mesiaca: hlavné obdobia (asi 2 h) okolo prechodu Mesiaca nad obzorom a pod ním, vedľajšie (asi 1 h) okolo východu a západu Mesiaca. Vedecky nepotvrdená teória: v štúdii zo 361 výjazdov (Quigley a kol. 2023) záber nepredpovedala. Berieme ju ako hypotézu s váhou najviac ±2 body.

Ťahaj po osi a uvidíš, kde budú slnko a mesiac.

  • Slnko
  • Mesiac
  • Zlatá hodinka
  • Hlavné obdobie
  • Vedľajšie obdobie

Slnko

  • Úsvit06:04
  • Východ06:37
  • Západ16:16
  • Súmrak16:49

Deň trvá 9 h 39 min.

MesiacFáza MesiacaPri splne a novu je gravitačné pôsobenie najsilnejšie. Pri jasnej splnovej noci sa dravce a kapry často kŕmia v noci, deň po nej môže byť slabší.

Ubúdajúci kosáčikosvetlených 15 %
  • Východ03:26
  • Západ14:41

Spln okolo 24. 11., nov okolo 9. 11..

Okná dňaSolunárne obdobiaVýpočet z polohy Mesiaca: hlavné obdobia (asi 2 h) okolo prechodu Mesiaca nad obzorom a pod ním, vedľajšie (asi 1 h) okolo východu a západu Mesiaca. Vedecky nepotvrdená teória: v štúdii zo 361 výjazdov (Quigley a kol. 2023) záber nepredpovedala. Berieme ju ako hypotézu s váhou najviac ±2 body.

  • Vedľajšie solunárne obdobie02:56–03:56
  • Zlatá hodinka (ráno)06:07–07:37
  • Hlavné solunárne obdobie08:10–10:10
  • Vedľajšie solunárne obdobie14:11–15:11
  • Zlatá hodinka (večer)15:16–16:46
  • Hlavné solunárne obdobie20:32–22:32

Solunárna teória nie je vedecky potvrdená, berieme ju ako doplnok. Zlatá hodinka je čas okolo východu a západu slnka, kedy ryby často berú.

Mapa a údaje o revíri

Priebeh vody, miesta pri vode, charakter a základné údaje

48.67186, 19.1427 OpenStreetMap

Čiara zobrazuje priebeh revíru podľa dát Rybárske revíry 2026. Prístupové miesta a presné hranice si overte na mieste.

Údaje o revíri

Správca
SVP, š.p. OZ Banská Bystrica
Užívateľ
SRZ
Organizácia
MsO SRZ Banská Bystrica (Mestská organizácia SRZ)
Oblasť
Stredoslovenská
Účel
Lovný revír
Minimálne zarybnenie
Li1 3000 ks, Hl1 100 ks, Pds1 5000 ks, Ja1 500ks

Charakteristika

  • HĺbkaHĺbkaNajväčšia hĺbka z opisu revíru. Plytčiny sa rýchlo prehrievajú a sú bohaté na potravu, hlboké jamy dávajú úkryt a stabilnejšiu teplotu. 0,70 m
  • DnoDnoMateriál dna určuje, aké ryby sa tu držia a kde nachádzajú potravu. Rybie pásma sa dajú rozoznať podľa dna: kamenité, štrkovité, piesčité až bahnité. štrkovo piesočnaté s nánosmi sedimentov
  • Línia tokuLínia tokuTvar toku zhora. V zákrutách je pod vonkajším brehom hlboký výmoľ a pod vnútorným plytká lavica; členitý tok má viac úkrytov a zmien hĺbky. priama
  • ZatienenieZatieneniePodiel hladiny v tieni. Tieň znižuje letné teploty vody, dodáva hmyz a úkryty; slnečný úsek sa rýchlejšie prehrieva a viac zarastá. 30 %
  • PorastPorastDrevinný a bylinný porast brehov. Korene a konáre vytvárajú úkryty, z listov a konárov padá potrava. Určuje aj to, kde sa dá hádzať a kde sa montáž zachytáva. jelša, vŕba, smrek
  • Priečne stavbyPriečne stavbyJazy, stupne a hate zadržiavajú vodu a bránia rybám v migrácii. Pod nimi sa vytvára hlboký vývar s okysličenou vodou. 2 prahy
Čo to znamená pre rybáravysvetlenie dna, porastu, línie a ďalších údajov tohto revíru
  • Hĺbka: Plytký, do 1 m

    Rýchlo sa prehrieva aj ochladzuje. Ryby sú plaché, pomáha tichý prístup a jemná montáž.

  • Dno: Štrkové dno

    Dobre prekysličená voda a bohatá potrava (larvy vodného hmyzu). Typické pre lipňové a mrenové pásmo, štrkové lavice slúžia mnohým rybám aj ako neresisko.

  • Dno: Piesočnaté dno

    Plytšie úseky s menším počtom úkrytov. V nížinných tokoch sa striedajú s bahnitými; ryby sa držia pri brehoch, koreňoch a prekážkach.

  • Línia toku: Priama línia

    Vyrovnaná hĺbka a prúd. Ryby sa držia pri brehu, kameňoch, koreňoch a na rozhraní rýchlejšieho a pomalšieho prúdu.

  • Zatienenie: Čiastočne tienistý, 11–40 %

    Vyvážený úsek: je tu zdroj hmyzu a zároveň dosť svetla pre vodné rastliny.

  • Porast: Vŕba

    Rastie pri vode, korene spevňujú breh a vytvárajú úkryty pod hladinou. Konáre visia nad vodou, dávajú tieň a hmyz.

  • Porast: Jelša

    Typická drevina brehov potokov a riek. Hustý koreňový systém vytvára podmyté brehy a úkryty, lístie sa rýchlo rozkladá.

  • Porast: Smrek

    Bežný pri horských a podhorských potokoch. Celoročný tieň a chladnejšia, často kyslejšia voda.

  • Priečne stavby: S priečnymi stavbami

    Jazy, stupne alebo hate: bariéra pre migráciu rýb, pod stavbou býva vývar. Over si zákazy lovu v blízkosti stavieb.

Výklad je všeobecný a vychádza z opisu revíru v dátach a z bežnej rybárskej praxe. Skutočné podmienky na mieste sa môžu líšiť, pred lovom ich skontroluj.

Zaústenia a rizikové miesta

  • COV Banska BystricaBod vypúšťania odpadových vôd
    0,0 km
  • COV Banska BystricaČistiareň odpadových vôd · kapacita 190 830 EO
    Podrobnosti
    Zaťaženie
    117 953 z 190 830 EO (62 %)
    Čistenie
    mechanické, biologické, odstraňovanie dusíka a fosforu
    Spĺňa požiadavky
    BSK₅, CHSK, dusík, fosfor
    Vypustené za rok
    BSK₅ 45,0 t · CHSK 176 t · N 86,3 t · P 6,0 t (namerané)
    Priemerná koncentrácia
    BSK₅ 3,5 · CHSK 14 · N 6,6 · P 0,46 mg/l vo vypustenej vode (výpočet z ročných údajov)
    Vyčistená voda
    13,0 mil. m³ za rok
    0,1 km
  • VK B.B.MalachovskaBod vypúšťania odpadových vôd
    1,6 km

Zobrazené sú miesta do 3 km od toku.

Zdroj: VÚVH (CC BY 4.0)Aktualizované 5. 11. 2026 12:57

Terén v 3D

Načítavam 3D model terénu…

Voda podľa verejných zdrojov

Kvalita vody, povodie, dno, ryby, vodný hmyz, zver a riziká z otvorených databáz. Okrem zveri a rizík sú zahrnuté aj do skóre aktivity.

Čo z toho vyplýva

Verejné zdroje v skóre podmienokÚdaje o kyslíku, živinách, hĺbke nádrže, veľkosti toku, dne, druhoch rýb a rojení hmyzu mierne upravia skóre „Podmienky na love“. Každá úprava je v rozbore skóre vidieť osobitne.
Verejné údaje o tejto vode skóre aktivity takmer nemenia.Úpravy z verejných zdrojov sú v rozsahu od −14 do +12 bodov, aby neprevážili počasie. Započítavajú sa do skóre aktivity, do zoradenia a do filtrov.
  • +1
    Veľkosť tokupovodie nad miestom 1 865 km², priemerný prietok 19,1 m³/s, HydroRIVERS

    Veľká rieka má stabilnejšiu teplotu aj vodný stav.

  • −1
    Kvalita povrchovej vody (SHMÚ)miesto Dubová, most (PTCHEM, nad) na toku Hron, 6,3 km od revíru, nesplnená norma v 3 z 4 rokov (2022 až 2025); v roku 2025: S (podľa ročenky SHMÚ), heptachlór

    Najbližšie miesto monitoringu SHMÚ na tomto toku nespĺňa normy kvality vody. Nedostatok kyslíka a organické znečistenie ryby priamo oslabujú, amónne ióny a dusitany sú pre ne toxické, ďalšie živiny podporujú riasy. Započítavajú sa všetky štyri roky a novšie majú väčšiu váhu. Poloha miesta je len približná (podľa vodného útvaru), preto sa započítava slabšie. Nesplnená norma neznamená, že ryby neberú; zníženie je najviac 5 bodov.

  • 0
    Rojenie vodného hmyzu0,0× priemerný mesiac, 0 z 50 pozorovaní za rok, iNaturalist

    V tomto mesiaci sa vodný hmyz vyskytuje málo, rozhoduje skôr potrava pri dne.

Pravidlá sú orientačné a vychádzajú z rybárskej praxe. Počasie, tlak vzduchu a teplota vody majú na skóre väčší vplyv než tieto údaje.

Znečistenie vody

Znečistenie vody (SHMÚ)Ukazovatele kvality vody, ktoré v ročenkách SHMÚ za roky 2022 až 2025 nespĺňajú normy na najbližšom mieste monitoringu na tom istom toku.
Povrchová voda, 2025
2ukazovatele nespĺňa normu, mierne
Roky s nesplnenou normou
3 z 32022 až 2025
Podzemná voda v okolí
2 z 8staníc s látkami z ľudskej činnosti, 2025
Čistiarne do 2 km
1bez nesplnených požiadaviek

Povrchová voda: najbližšie miesto monitoringu

Dubová, most (PTCHEM, nad)Hron, rkm 204,5 · 6,3 km od revíru
2 ukazovatele v roku 2025
2022202320242025
Ukazovateľ2022202320242025
Kyslík a organické látky
celkový organický uhlík–miesto nie je v ročenke●norma nesplnená·norma splnená·norma splnená
Škodlivé organické látky
AOX (organicky viazané halogény)–miesto nie je v ročenke●norma nesplnená●norma nesplnená·norma splnená
heptachlór–miesto nie je v ročenke·norma splnená·norma splnená●norma nesplnená
Soli, pH a minerály
S (podľa ročenky SHMÚ)–miesto nie je v ročenke·norma splnená·norma splnená●norma nesplnená
pH–miesto nie je v ročenke●norma nesplnená·norma splnená·norma splnená

Poloha miesta je len približná (podľa vodného útvaru), preto môže byť skutočné miesto odberu inde na toku.

  • norma nesplnená
  • bez nesplnenej normy
  • miesto nie je v ročenke

Ďalšie miesta na tom istom toku

  • Medzibrod (most)Hron, rkm 195,7 · 6,3 km od revíru1 ukazovateľ
  • Tekovská BreznicaHron, rkm 88,9 · 10,0 km od revírubez nesplnenej normy

Podzemná voda do 10 km (8 staníc)

  • Kremnickaokres Banská Bystrica · vrt alebo studňa · 0,2 km od revíru
    bez prekročenia v 2025
    2017 až 2025

    Naposledy v roku 2017 bolo prekročené:

    • Železo celkové
  • Hronsekokres Banská Bystrica · vrt alebo studňa · 0,5 km od revíru
    látky z ľudskej činnosti
    2017 až 2025

    V roku 2025 bolo prekročené:

    • Mangán
    • TOC
    • CHSK-Mn
    • Dusitany
  • Sliacokres Zvolen · vrt alebo studňa · 2,0 km od revíru
    len prirodzené látky
    2017 až 2025

    V roku 2025 bolo prekročené:

    • Mangán
Ukázať ďalších 5
  • Zvolenokres Zvolen · vrt alebo studňa · 3,6 km od revíru
    látky z ľudskej činnosti
    2017 až 2025

    V roku 2025 bolo prekročené:

    • Pomer NO3 a NO2
    • Dusičnany
  • Banska Bystrica-majerokres Banská Bystrica · vrt alebo studňa · 4,0 km od revíru
    bez prekročenia v 2025
    2017 až 2025

    V ročenkách 2017 až 2025 nie je pri stanici zaznamenané prekročenie normy.

  • Zvolenokres Zvolen · vrt alebo studňa · 5,6 km od revíru
    bez prekročenia v 2025
    2017 až 2025

    V ročenkách 2017 až 2025 nie je pri stanici zaznamenané prekročenie normy.

  • Banska Bystrica-salkovaokres Banská Bystrica · vrt alebo studňa · 6,5 km od revíru
    len prirodzené látky
    2017 až 2025

    V roku 2025 bolo prekročené:

    • Mangán
    • Železo celkové
    • Arzén
  • Zolnaokres Zvolen · vrt alebo studňa · 7,6 km od revíru
    len prirodzené látky
    2017 až 2025

    V roku 2025 bolo prekročené:

    • Mangán
    • TOC
  • látky z ľudskej činnosti
  • len prirodzené látky
  • bez zaznamenaného prekročenia

Podzemná voda sa do tokov dostáva ako základný odtok, súvislosť s tokom pri revíre je preto len nepriama. Prirodzené látky (železo, mangán, sírany, vodivosť) sa do skóre nepočítajú.

Čistiarne odpadových vôd do 2 km od revíru

  • COV Banska Bystrica0,1 km od revíru · kapacita 190 830 EO · mechanické, biologické, odstraňovanie dusíka a fosforu
    v norme
    62 % kapacity
    • BSK₅45 t
    • CHSK176 t
    • dusík86 t
    • fosfor6,0 t

Čistiareň nemusí ležať nad revírom, tok pri nej neposudzujeme. Zaťaženie je pomer vyprodukovaného znečistenia a kapacity čistiarne (EO = ekvivalentný obyvateľ).

Znečistená voda na Slovensku: najhoršie miesta a znečisťovatelia

Údaje sú z ročeniek SHMÚ (povrchové vody 2022 až 2025, podzemné vody 2017 až 2025) a z registra čistiarní. Ročenka uvádza miesta, ktoré nesplnili normu; miesto, ktoré v ročenke chýba, sa nepovažuje za čisté. Vzdialenosť a zhodu názvu toku určujeme sami, preto ide o orientačné priradenie.

Povodie a nádrž

Hĺbka nádrže (HydroLAKES)Priemerná hĺbka, objem a doba zdržania vody v nádrži z databázy HydroLAKES (WWF). Hĺbku odhaduje model z okolitého terénu, takže je orientačná.

Tok z databázy HydroRIVERS spárovaný s revírom, odchýlka čiary okolo 125 m

Povodie nad miestomVeľkosť toku (HydroRIVERS)Plocha povodia nad miestom, rád toku a priemerný prietok z databázy HydroRIVERS (WWF). Určuje, či ide o potok, rieku alebo veľkú rieku.
1 865 km²stredná rieka
Priemerný prietok
19,1 m³/smodelová hodnota
Rád toku (Strahler)
4stredný tok
Sklon koryta
2,8 ‰Mierny sklon

Údaje sú z celosvetovej databázy s hrubším rozlíšením (desiatky metrov), preto sú pri malých vodách len orientačné. Hĺbka a objem sú modelové priemery.

Dno a podložie

Dno a podložie (ŠGÚDŠ)Podložie pod vodou podľa hydrogeologickej mapy Slovenska 1 : 50 000 (ŠGÚDŠ). Hovorí o tom, či je okolie štrkové, piesočnaté, ílovité, bahnité alebo skalnaté.

Voda sa po daždi rýchlo zakalí a ryby hľadajú potravu viac čuchom.

  • Štrky 33 %
  • Íly a hliny 67 %
Pramene a vývery
1v okruhu 1 km

Pramene a vývery podzemnej vody privádzajú do toku chladnejšiu vodu v lete a teplejšiu v zime, ryby sa pri nich v extrémnom počasí zdržiavajú.

Podľa geologickej mapy: fluviálne sedimenty: litofaciálne nečlenené nivné hliny, alebo piesčité až štrkovité hliny dolinných nív a nív horských potokov, holocén

Opis revíru uvádza dno: štrky, piesky, geologická mapa ukazuje niečo iné; opis revíru je presnejší.

Mapa ukazuje geológiu podložia, nie presné dno na mieste. Skutočný materiál dna sa môže líšiť, najmä pri nánosoch.

Vodný hmyz

Rojenie vodného hmyzu (iNaturalist)Koľko pozorovaní podeniek, potočníkov a pošvatiek ľudia v okolí zaznamenali v tomto mesiaci v porovnaní s ročným priemerom. Pre muškárov je to náznak vývinu hmyzu.

Málo hmyzu november: 0,0× priemerný mesiac

  • PodenkyPodenky0Podenky: suchá mucha na hladine, najmä pri súmraku.
  • PotočníkyPotočníky0Potočníky: večer a v noci pri brehu, hodí sa aj nymfa a mokrá mucha.
  • PošvatkyPošvatky0Pošvatky: čisté, studené potoky, často už koncom zimy a skoro na jar.
Zdroje fotografií

0,0× priemerný mesiac, 0 z 50 pozorovaní za rok, iNaturalist.

Pozorovania pridávajú ľudia z okolia, nie sú to merania pri vode. Ukazujú, kedy sa vodný hmyz zvykne objavovať, a hodia sa najmä pri love na muchu.

Ryby, zver a riziká v okolí vodyZver a riziká pri vode (GBIF)Zver, vtáky a riziká (medveď, kliešte, komáre, boľševník), ktoré ľudia v okolí vody zaznamenali. Nepatrí do skóre podmienok na love, je len na informáciu.

Druhy, ktoré sa v okolí vody pozorovali alebo zaznamenali. Zver a riziká nevstupujú do skóre podmienok na love, sú len na informáciu.

Volavka popolaváVták

Volavka popolavá

viac záznamov
Najviac záznamov: august.
O druhu

Stojí v plytčinách a číha na drobné ryby. Dobre ju vidno pri brehoch rybníkov a pomalých tokov.

Rybárik riečnyVták

Rybárik riečny

viac záznamov
Najviac záznamov: september.
O druhu

Malý vták, ktorý sa potápa za drobnými rybami. Hniezdi v strmých brehoch čistých tokov.

Kormorán veľkýVták

Kormorán veľký

viac záznamov
Najviac záznamov: január.
O druhu

Rybožravý vták. Pri veľkých nádržiach hniezdi, v zime sa zdržiava aj na tokoch s otvorenou vodou.

Bobor vodnýZver

Bobor vodný

niekoľko záznamov
Najviac záznamov: október.
O druhu

Rastlinožravec, ktorý hrádzami a norami mení tok aj brehy. Je chránený. Vytvára plytčiny a tôňe, na ktorých sa darí rybám aj hmyzu.

Rys ostrovidZver

Rys ostrovid

niekoľko záznamov
Najviac záznamov: august.
O druhu

Skrytá lesná šelma. K vode chodí za korisťou. Útoky na ľudí nie sú známe, stretnutie je veľmi nepravdepodobné.

Vydra riečnaZver

Vydra riečna

ojedinelý záznam
Najviac záznamov: február.
O druhu

Loví ryby, raky a žaby. Je prísne chránená a jej výskyt sa považuje za znak pomerne čistej vody s dostatkom rýb.

Orliak morskýVták

Orliak morský

ojedinelý záznam
Najviac záznamov: február.
O druhu

Veľký dravec, ktorý loví ryby pri veľkých nádržiach a riekach. V zime sa sústreďuje pri vode, ktorá nezamŕza.

Medveď hnedýRiziko

Medveď hnedý

vyššie rizikoviac záznamov
Najviac záznamov: jún.
Ako sa chrániť

Žije v horských lesoch severného a stredného Slovenska. Pri vode loví ryby a pije.

Ako sa chrániť: V horských revíroch sa pohybuj hlučne, nenechávaj pri stane ryby, vnútornosti ani zvyšky návnad a jedlo ukladaj mimo spacieho miesta. Ak medveďa uvidíš, nebehaj, pokojne sa prehováraj a pomaly ustupuj. Nikdy sa nepribližuj k mláďatám.

KomáreRiziko

Komáre

treba rátaťviac záznamov
Najviac záznamov: september.
Ako sa chrániť

Množia sa v stojatej vode, preto sú najhoršie pri nádržiach, mŕtvych ramenách a lužných lesoch, najmä pri západe slnka.

Ako sa chrániť: Pri večernom a nočnom love maj dlhý rukáv, repelent a sieťku. Rozvoj komárov zrýchľuje teplo a vlhko po dažďoch.

Boľševník obrovskýRiziko

Boľševník obrovský

treba rátaťviac záznamov
Najviac záznamov: júl.
Ako sa chrániť

Invázna rastlina, ktorá rastie pri brehoch tokov a na vlhkých lúkach. Miazga na slnku spôsobuje popáleniny kože.

Ako sa chrániť: Nedotýkaj sa ho a neprechádzaj cez porast. Ak sa miazga dostane na kožu, zmy ju vodou a mydlom a chráň miesto pred slnkom. Pri väčšom popálení vyhľadaj lekára.

Vretenica severnáRiziko

Vretenica severná

treba rátaťviac záznamov
Najviac záznamov: jún.
Ako sa chrániť

Jedovatý had, ktorý sa vyhrieva na kamenistých svahoch, v mokradiach a na lesných okrajoch pri vode.

Ako sa chrániť: Je plachá a uštipne len pri ohrození. Pri kamenitých brehoch nešmátraj rukou medzi kamene a maj pevnú obuv. Po uštipnutí zostaň v pokoji, nehýb postihnutou končatinou a volaj 112.

Kliešť obyčajnýRiziko

Kliešť obyčajný

treba rátaťviac záznamov
Najviac záznamov: október.
Ako sa chrániť

Prenáša kliešťovú encefalitídu a lymskú boreliózu. Čaká vo vysokej tráve a v poraste pri brehoch.

Ako sa chrániť: Od jari do jesene sa po love skontroluj, použi repelent a dlhé nohavice do ponožiek. Kliešťa čo najskôr odstráň pinzetou. Proti encefalitíde existuje očkovanie.

Vlk dravýRiziko

Vlk dravý

treba rátaťniekoľko záznamov
Najviac záznamov: júl.
Ako sa chrániť

Plachá šelma lesov. K vode chodí v noci a za súmraku.

Ako sa chrániť: Útoky na ľudí sú veľmi vzácne. Udržuj poriadok v tábore, nekŕm zver a psa maj na vôdzke.

Diviak lesnýRiziko

Diviak lesný

treba rátaťniekoľko záznamov
Najviac záznamov: august.
Ako sa chrániť

Chodí k vode na kaľ a na pitie, hlavne za súmraku a v noci.

Ako sa chrániť: Bachyňa s mladými vie byť agresívna. Zachovaj odstup, nenoc na zvernom prechode a nenechávaj pri vode zvyšky jedla.

Zver a riziká: záznamy pochádzajú z pozorovaní a odrážajú aj to, kde sa pozorovatelia pohybujú, nie sú to merania hustoty ani istota stretnutia. Platia pre okolie okolo 35 × 55 km.

Zdroje fotografií
Zdroj: GBIFAktualizované 5. 11. 2026 14:09

Zem pod vodou: geológia, zlomy a radón

Podložie, tok a pramene na mape, hodnoty v mieste vody, geomagnetická aktivita a zemetrasenia. Je to informácia o prostredí; do skóre vstupujú len malé hypotézy označené stupňom istoty (zlomy a horniny, geomagnetická búrka).

Mapa podložia potrebuje zapnutý JavaScript.

Mapa sa posúva a približuje; vrstvy ŠGÚDŠ sú uložené na tomto serveri. © Štátny geologický ústav Dionýza Štúra. Merítko podkladu 1 : 50 000 (zlomy a geológia), rádioaktivita a magnetika sú hrubšie.

Hodnoty v mieste vody

Hodnoty v mieste vodyRadónové riziko podložia, urán, tórium, draslík, gama žiarenie a magnetická anomália v jednom mieste pri vode (na mape označené bodom).

Radónové riziko podložia

nízke

Podložie s nízkym podielom radónu.

08

Urán (eU)

2,9ppm

bežný

Bežné pozadie hornín.

020

Tórium (eTh)

8,3ppm

okolo priemeru kôry

Prírodné pozadie hornín.

04

Draslík (K)

1,30%

pod priemerom kôry

Prírodné pozadie hornín.

0150

Gama žiarenie

54nGy/h

okolo svetového priemeru

Prirodzené pozadie podložia.

SVJZ

Magnetická anomália (ΔT)

-51nT

pod priemerom okolia

Odchýlka magnetického poľa od priemeru okolia.

Hodnoty platia pre jedno miesto (na mape označené bodom), nie ako priemer celého toku alebo povodia. Radón je v podzemných vodách prirodzený stopovač; do mapy nie je zahrnutý radón vo vode, len riziko podložia.

Značka na ciferníku: priemer hornej zemskej kôry (urán 2,7 ppm, tórium 10,5 ppm, draslík 2,3 %; Rudnick a Gao 2003) a svetový priemer prirodzenej dávky vonku 59 nGy/h (UNSCEAR 2000). Ručička sa nevychyľuje do „dobra“ ani „zla“, len ukazuje, kde hodnota leží.

Zvýšený urán alebo radón je len údaj o hornine. Pre záber nemá preukázaný význam; pomáha čítať, z akého podložia voda pochádza.

Zlomy a pramene

Zlomy a prameneVzdialenosť k najbližšiemu tektonickému zlomu geologickej mapy a počet prameňov v okolí. Pozdĺž zlomov vyteká puklinová podzemná voda.
250 m1 km3 km8 km

Najbližší zlom

do 1 km

zlom v okolí

Tektonický zlom na geologickej mape.

Pramene a vývery

1

podzemná voda pri toku

V okruhu 1 km.

zakrytý mladšími usadeninami

Pozdĺž zlomov a pri prameňoch vyteká z podložia puklinová podzemná voda. Býva v lete chladnejšia a v zime teplejšia než voda v toku, preto sa pri takých miestach podľa rybárskych skúseností ryby v extrémnom počasí zdržiavajú (letné a zimné ostrovčeky vhodnejšej teploty).

Čerstvá puklinová voda však môže mať málo kyslíka. Ide o skúsenosť rybárov, nie o meraný jav pri tomto revíre.

Zlomy sú z geologickej mapy 1 : 50 000. Pramene sú z hydrogeologickej mapy, ktorá pokrýva len niektoré regióny, takže nula neznamená, že tam pramene nie sú.

Horniny a chémia vody

Horniny a chémia vodyPrevládajúca skupina hornín v mieste vody a čo to zvyčajne znamená pre tvrdosť, pH a bohatosť vody.

Podložie v mieste vody

Naplaveniny

Prevládajúca skupina hornín podľa mapy.

Štrky, piesky a hliny v údolí hovoria o dne údolia, nie o hornine v povodí. Chémiu vody určuje hlavne podložie vyššie nad miestom.

Hornina v jednom mieste neurčuje chémiu celej vody: tá závisí od podložia v celom povodí nad miestom. Údaj slúži ako nápoveda, nie ako meranie.

Geomagnetická aktivita

Geomagnetická aktivita (Kp)Planetárny index Kp (0 až 9) meria rozkolísanie magnetického poľa Zeme. Od 5 ide o geomagnetickú búrku. Ukazuje sa posledných 48 hodín a predpoveď na 24 hodín.
09

Kp-index

2,3z 9

pokojné pole

Posledné meranie (5. 11. 2026 22:00). Bodka na ciferníku je najvyššia predpoveď na 24 hodín.

Najvyšší predpovedaný Kp v najbližších 24 hodinách: 4,7 (neupokojené pole).

Kp (0 až 9) meria rozkolísanie magnetického poľa Zeme od slnečného vetra. Od 5 ide o geomagnetickú búrku. Ryby, najmä lososovité a úhory, magnetické pole vnímajú. Že by ich záber závisel od Kp, však nie je preukázané: ide o pozorovania rybárov a o hypotézy.

Údaj je rovnaký pre celé Slovensko. Do skóre aktivity vstupuje len pri silnej geomagnetickej búrke (hypotéza, −1 až −2 body).

Zemetrasenia v okolí

Zemetrasenia v okolíOtrasy zaznamenané v okruhu 150 km od vody za posledných 30 dní (katalóg GFZ GEOFON).
S

Zemetrasenia v okolí

0otrasov

bez otrasov

V okruhu 150 km za posledných 30 dní (od magnitúdy 1,0).

Podľa rybárskych historiek ryby (najmä sumce a úhory) pred otrasmi nepokojne reagujú alebo prestanú brať. Spoľahlivo preukázané to nie je a pri slabých otrasoch ide o náhodu. Hlbšie otrasy z Karpát (napríklad v okolí Komárna a Dobrej Vody) ľudia zväčša vôbec nevnímajú.

Katalóg GEOFON je celosvetový, slabé otrasy v okolí Slovenska v ňom nemusia byť všetky. Nezapočítava sa do skóre aktivity.

Údaje: © ŠGÚDŠ (geologické, geofyzikálne a hydrogeologické mapy), NOAA SWPC (Kp-index), GFZ GEOFON (zemetrasenia). Súvislosť geomagnetického poľa, otrasov či radónu so záberom rýb nie je spoľahlivo preukázaná, preto sa do skóre aktivity nepočítajú. Postup je v Metodike.

Z vesmíru: čo ukazujú družice Copernicus

Sentinel-2 (optika) a Sentinel-1 (radar), obnovuje sa približne každých 6 dní

Družicové údaje pre tento revír sa práve pripravujú. Zvyčajne sú hotové do niekoľkých minút, obnov stránku neskôr.

Historické snímky

Vývoj okolia a prírody od 2018 do 2024: ako sa menia brehy, vegetácia a krajina okolo vody. Snímky sa samy prepínajú, listovať môžeš aj ručne.

Letecká snímka revíru Hron č. 8 z roku 2018
2018snímkované 18. 9. 2018
Letecká snímka revíru Hron č. 8 z roku 2021
2021snímkované 6. 9. 2021
Letecká snímka revíru Hron č. 8 z roku 2024
2024snímkované 26. 7. 2024

Ortofotomozaika SR © GKÚ Bratislava, NLC Zvolen. Rok a deň snímkovania závisia od polohy, jednotlivé ročníky sa preto môžu líšiť ročným obdobím aj počasím.

Novinky z organizácie a úlovky z revíru

Úlovky z revíru

Na tomto revíri zatiaľ nikto nezapísal úlovok.