Rybársky revír

Trnávka č. 1

Navigovať

Vymedzenie revíru: Čiastkové povodie rieky Trnávka od ústia do Ondavy po cestný most v obci Vojčice.

dĺžka revíru
18,1km
okres
Trebišov
kraj
Košický kraj
Letecká snímka revíru Trnávka č. 1 so zvýraznenou čiarou
Modrá čiara: priebeh revíru (orientačne). Ortofotomozaika SR © GKÚ Bratislava, CC BY 4.0Mapy Google

Teraz pri vode

Podmienky na loveIndex aktivity rýbNáš výpočet (0–100): základ určuje teplota vody, upravujú ho svetlo, zákal, kyslík, počasie a ďalšie faktory podľa toho, ako dobre sú podložené štúdiami. Pri každom faktore vidieť istotu a zdroj. Pomôcka na plánovanie, nie predpoveď záberov.

Skóre, najlepšie okno dňa a čo ho ťahá hore alebo dole

Podmienky na love

Index aktivity rýbNáš výpočet (0–100): základ určuje teplota vody, upravujú ho svetlo, zákal, kyslík, počasie a ďalšie faktory podľa toho, ako dobre sú podložené štúdiami. Pri každom faktore vidieť istotu a zdroj. Pomôcka na plánovanie, nie predpoveď záberov.

Načítavam údaje…

Voda

Vodný stav, teplota, modelový prietok a spád

Modelový prietok

Modelový prietokOdhad množstva vody v rieke (m³/s) z modelu GloFAS, nie meranie. Rozlíšenie je asi 5 km, na malých tokoch môže ukazovať väčšiu rieku v okolí.

Načítavam údaje…

Výškový profil toku

Výškový profilAko sa mení nadmorská výška toku po prúde. Počíta sa z digitálneho modelu reliéfu (desiatky metrov), nie z merania hladiny, preto je orientačný, hlavne pri úzkych potokoch.

Veľmi pomalý tok Nížinný, takmer stojatý úsek: pokojná, často kalnejšia voda, dno býva bahnité a piesočnaté. Typické pre kaprové revíry.

981001021041060 km5 km10 km15 km
Výškový profil revíru po prúde: od 105 do 100 m n. m. na 18,1 km.
Po prúde, od horného konca revíru (vľavo) k dolnému
Najvyšší bod
105 m n. m.
Najnižší bod
100 m n. m.
SpádSpádRozdiel nadmorskej výšky medzi horným a dolným koncom revíru v metroch. Čím väčší spád na kratšej dĺžke, tým rýchlejšia voda.
5,1 m
SklonSklon tokuSpád na kilometer v promile (‰, metre na kilometer). Do 2 ‰ je pomalá nížinná rieka, 5 až 10 ‰ podhorská rieka (lipeň, pstruh), nad 10 ‰ rýchly potok.
0,3 ‰
KľukatosťKľukatosťDĺžka toku vydelená vzdialenosťou jeho koncov vzdušnou čiarou. 1,0 je priamy tok, nad 1,3 výrazne meandruje. Meandre vytvárajú jamy pod brehmi a plytčiny v prieťahoch.
1,07
Zdroj: Open Topo Data (eudem25m)Aktualizované 4. 11. 2026 11:29

Počasie a predpoveď

Hodina po hodine, tlak a najbližšie dni

Počasie a predpoveď

Načítavam údaje…

Obloha: slnko, mesiac a solunárne oknáSolunárne obdobiaVýpočet z polohy Mesiaca: hlavné obdobia (asi 2 h) okolo prechodu Mesiaca nad obzorom a pod ním, vedľajšie (asi 1 h) okolo východu a západu Mesiaca. Vedecky nepotvrdená teória: v štúdii zo 361 výjazdov (Quigley a kol. 2023) záber nepredpovedala. Berieme ju ako hypotézu s váhou najviac ±2 body.

Kde sú slnko a mesiac práve teraz a kedy prídu najlepšie okná dňa

Obloha: slnko a mesiac

Solunárne obdobiaVýpočet z polohy Mesiaca: hlavné obdobia (asi 2 h) okolo prechodu Mesiaca nad obzorom a pod ním, vedľajšie (asi 1 h) okolo východu a západu Mesiaca. Vedecky nepotvrdená teória: v štúdii zo 361 výjazdov (Quigley a kol. 2023) záber nepredpovedala. Berieme ju ako hypotézu s váhou najviac ±2 body.

Ťahaj po osi a uvidíš, kde budú slnko a mesiac.

  • Slnko
  • Mesiac
  • Zlatá hodinka
  • Hlavné obdobie
  • Vedľajšie obdobie

Slnko

  • Úsvit05:53
  • Východ06:27
  • Západ16:06
  • Súmrak16:39

Deň trvá 9 h 39 min.

MesiacFáza MesiacaPri splne a novu je gravitačné pôsobenie najsilnejšie. Pri jasnej splnovej noci sa dravce a kapry často kŕmia v noci, deň po nej môže byť slabší.

Ubúdajúci kosáčikosvetlených 13 %
  • Východ03:15
  • Západ14:31

Spln okolo 24. 11., nov okolo 9. 11..

Okná dňaSolunárne obdobiaVýpočet z polohy Mesiaca: hlavné obdobia (asi 2 h) okolo prechodu Mesiaca nad obzorom a pod ním, vedľajšie (asi 1 h) okolo východu a západu Mesiaca. Vedecky nepotvrdená teória: v štúdii zo 361 výjazdov (Quigley a kol. 2023) záber nepredpovedala. Berieme ju ako hypotézu s váhou najviac ±2 body.

  • Vedľajšie solunárne obdobie02:45–03:45
  • Zlatá hodinka (ráno)05:57–07:27
  • Hlavné solunárne obdobie07:59–09:59
  • Vedľajšie solunárne obdobie14:01–15:01
  • Zlatá hodinka (večer)15:06–16:36
  • Hlavné solunárne obdobie20:21–22:21

Solunárna teória nie je vedecky potvrdená, berieme ju ako doplnok. Zlatá hodinka je čas okolo východu a západu slnka, kedy ryby často berú.

Mapa a údaje o revíri

Priebeh vody, miesta pri vode, charakter a základné údaje

48.59763, 21.73886 OpenStreetMap

Čiara zobrazuje priebeh revíru podľa dát Rybárske revíry 2026. Prístupové miesta a presné hranice si overte na mieste.

Údaje o revíri

Správca
SVP, š.p. OZ Košice
Užívateľ
SRZ
Organizácia
MO SRZ Trebišov (Miestna organizácia SRZ)
Oblasť
Východoslovenská
Účel
Lovný revír
Minimálne zarybnenie
K2 50kg

Charakteristika

  • HĺbkaHĺbkaNajväčšia hĺbka z opisu revíru. Plytčiny sa rýchlo prehrievajú a sú bohaté na potravu, hlboké jamy dávajú úkryt a stabilnejšiu teplotu. 0,5–2,0 m
  • DnoDnoMateriál dna určuje, aké ryby sa tu držia a kde nachádzajú potravu. Rybie pásma sa dajú rozoznať podľa dna: kamenité, štrkovité, piesčité až bahnité. bahnité
  • Línia tokuLínia tokuTvar toku zhora. V zákrutách je pod vonkajším brehom hlboký výmoľ a pod vnútorným plytká lavica; členitý tok má viac úkrytov a zmien hĺbky. priama
  • ZatienenieZatieneniePodiel hladiny v tieni. Tieň znižuje letné teploty vody, dodáva hmyz a úkryty; slnečný úsek sa rýchlejšie prehrieva a viac zarastá. 10 %
  • PorastPorastDrevinný a bylinný porast brehov. Korene a konáre vytvárajú úkryty, z listov a konárov padá potrava. Určuje aj to, kde sa dá hádzať a kde sa montáž zachytáva. vŕba
  • Priečne stavbyPriečne stavbyJazy, stupne a hate zadržiavajú vodu a bránia rybám v migrácii. Pod nimi sa vytvára hlboký vývar s okysličenou vodou. ž2 hate
Čo to znamená pre rybáravysvetlenie dna, porastu, línie a ďalších údajov tohto revíru
  • Hĺbka: Stredný, 1–3 m

    Najbežnejší typ: plytčiny sa striedajú s hlbšími miestami a ryby sa presúvajú podľa denného času a teploty.

  • Dno: Bahnité dno

    Pomalé nížinné vody a kaprové revíry. Bahno ukrýva potravu, v lete však môže byť pri dne menej kyslíka a nástrahy v ňom zapadajú.

  • Línia toku: Priama línia

    Vyrovnaná hĺbka a prúd. Ryby sa držia pri brehu, kameňoch, koreňoch a na rozhraní rýchlejšieho a pomalšieho prúdu.

  • Zatienenie: Slnečný, do 10 % tieňa

    Voda sa v lete rýchlo prehrieva, viac sa tu darí vodným rastlinám a riasam. Ryby sa v poludnie sťahujú do hlbších miest.

  • Porast: Vŕba

    Rastie pri vode, korene spevňujú breh a vytvárajú úkryty pod hladinou. Konáre visia nad vodou, dávajú tieň a hmyz.

  • Priečne stavby: S priečnymi stavbami

    Jazy, stupne alebo hate: bariéra pre migráciu rýb, pod stavbou býva vývar. Over si zákazy lovu v blízkosti stavieb.

Výklad je všeobecný a vychádza z opisu revíru v dátach a z bežnej rybárskej praxe. Skutočné podmienky na mieste sa môžu líšiť, pred lovom ich skontroluj.

Zaústenia a rizikové miesta

  • COV TrebisovBod vypúšťania odpadových vôd
    0,0 km
  • COV TrebisovČistiareň odpadových vôd · kapacita 25 152 EO
    Podrobnosti
    Zaťaženie
    7 065 z 25 152 EO (28 %)
    Čistenie
    mechanické, biologické, odstraňovanie dusíka a fosforu
    Dočistenie a dezinfekcia
    mikrofiltrácia
    Spĺňa požiadavky
    BSK₅, CHSK, dusík, fosfor
    0,2 km

Zobrazené sú miesta do 3 km od toku.

Zdroj: VÚVH (CC BY 4.0)Aktualizované 5. 11. 2026 12:57

Voda podľa verejných zdrojov

Kvalita vody, povodie, dno, ryby, vodný hmyz, zver a riziká z otvorených databáz. Okrem zveri a rizík sú zahrnuté aj do skóre aktivity.

Čo z toho vyplýva

Verejné zdroje v skóre podmienokÚdaje o kyslíku, živinách, hĺbke nádrže, veľkosti toku, dne, druhoch rýb a rojení hmyzu mierne upravia skóre „Podmienky na love“. Každá úprava je v rozbore skóre vidieť osobitne.
Verejné údaje o tejto vode skóre aktivity takmer nemenia.Úpravy z verejných zdrojov sú v rozsahu od −14 do +12 bodov, aby neprevážili počasie. Započítavajú sa do skóre aktivity, do zoradenia a do filtrov.
  • +1
    Veľkosť tokupovodie nad miestom 3 476 km², priemerný prietok 21,3 m³/s, HydroRIVERS

    Veľká rieka má stabilnejšiu teplotu aj vodný stav.

  • 0
    Kvalita povrchovej vody (SHMÚ)miesto Vojčice na toku Trnávka, na čiare revíru, nesplnená norma v 1 z 4 rokov (2022 až 2025); v roku 2022: rozpustený kyslík, CHSK (chemická spotreba kyslíka), amónne ióny, dusitany, fosfor celkový

    Najbližšie miesto monitoringu SHMÚ na tomto toku nespĺňa normy len v ukazovateľoch, ktoré sa do skóre nepočítajú: PAU (benzo(a)pyrén a podobné) prekračuje väčšina tokov pre extrémne nízku normu a soli, železo či mangán sú často prirodzené. Ukazovatele nájdeš v rozbore pri revíre.

  • 0
    Rojenie vodného hmyzu0,0× priemerný mesiac, 0 z 20 pozorovaní za rok, iNaturalist

    V tomto mesiaci sa vodný hmyz vyskytuje málo, rozhoduje skôr potrava pri dne.

Pravidlá sú orientačné a vychádzajú z rybárskej praxe. Počasie, tlak vzduchu a teplota vody majú na skóre väčší vplyv než tieto údaje.

Znečistenie vody

Znečistenie vody (SHMÚ)Ukazovatele kvality vody, ktoré v ročenkách SHMÚ za roky 2022 až 2025 nespĺňajú normy na najbližšom mieste monitoringu na tom istom toku.
Povrchová voda, 2022
5ukazovateľov nespĺňa normu, výrazné
Podzemná voda v okolí
3 z 8staníc s látkami z ľudskej činnosti, 2025
Čistiarne do 2 km
1bez nesplnených požiadaviek

Povrchová voda: najbližšie miesto monitoringu

VojčiceTrnávka, rkm 18,0 · na čiare revíru
5 ukazovateľov v roku 2022
2022202320242025
Ukazovateľ2022202320242025
Kyslík a organické látky
CHSK (chemická spotreba kyslíka)●norma nesplnená–miesto nie je v ročenke–miesto nie je v ročenke–miesto nie je v ročenke
rozpustený kyslík●norma nesplnená–miesto nie je v ročenke–miesto nie je v ročenke–miesto nie je v ročenke
Živiny a dusík
amónne ióny●norma nesplnená–miesto nie je v ročenke–miesto nie je v ročenke–miesto nie je v ročenke
dusitany●norma nesplnená–miesto nie je v ročenke–miesto nie je v ročenke–miesto nie je v ročenke
fosfor celkový●norma nesplnená–miesto nie je v ročenke–miesto nie je v ročenke–miesto nie je v ročenke

Poloha miesta je len približná (podľa vodného útvaru), preto môže byť skutočné miesto odberu inde na toku.

  • norma nesplnená
  • bez nesplnenej normy
  • miesto nie je v ročenke

Ďalšie miesta na tom istom toku

  • Trnávka, ústieTrnávka, rkm 1,3 · na čiare revírubez nesplnenej normy
  • Zemplínske HradišteTrnávka, rkm 7,5 · na čiare revíru5 ukazovateľov

Podzemná voda do 10 km (8 staníc)

  • Trebisov-cukrovarokres Trebišov · vrt alebo studňa · 1,5 km od revíru
    bez prekročenia v 2025
    2017 až 2025

    Naposledy v roku 2024 bolo prekročené:

    • Suma pesticidov
    • Dimetachlor
    • Propazín
  • Hriadkyokres Trebišov · vrt alebo studňa · 3,0 km od revíru
    len prirodzené látky
    2017 až 2025

    V roku 2025 bolo prekročené:

    • Mangán
    • Železo celkové
  • Trebisov-olsinaokres Trebišov · vrt alebo studňa · 3,8 km od revíru
    len prirodzené látky
    2017 až 2025

    V roku 2025 bolo prekročené:

    • Mangán
    • Železo celkové
    • Amónne ióny
    • TOC
    • CHSK-Mn
Ukázať ďalších 5
  • Horovceokres Michalovce · vrt alebo studňa · 3,8 km od revíru
    len prirodzené látky
    2017 až 2025

    V roku 2025 bolo prekročené:

    • Mangán
    • Železo celkové
    • Amónne ióny
    • PH
  • Novy Ruskov-maly Ruskovokres Trebišov · vrt alebo studňa · 4,2 km od revíru
    látky z ľudskej činnosti
    2017 až 2025

    V roku 2025 bolo prekročené:

    • Mangán
    • Pomer NO3 a NO2
    • Dusičnany
  • Zemplinske Jastrabieokres Trebišov · vrt alebo studňa · 4,3 km od revíru
    látky z ľudskej činnosti
    2017 až 2025

    V roku 2025 bolo prekročené:

    • Pomer NO3 a NO2
    • Dusičnany
  • Trhovisteokres Michalovce · vrt alebo studňa · 5,8 km od revíru
    len prirodzené látky
    2017 až 2025

    V roku 2025 bolo prekročené:

    • Mangán
    • Železo celkové
    • Amónne ióny
    • Vodivosť pri 20 °C
    • TOC
  • Male Raskovceokres Michalovce · vrt alebo studňa · 9,1 km od revíru
    látky z ľudskej činnosti
    2017 až 2025

    V roku 2025 bolo prekročené:

    • Mangán
    • Železo celkové
    • Pomer NO3 a NO2
    • Dusičnany
    • Vodivosť pri 20 °C
    • TOC
    • Sírany
    • Suma pesticidov
    • Chloridy
    • MCPB
    • Acetochlor oxamidová kyselina (µg/l)
    • Alachlór OA
    • Alachlór ESA
  • látky z ľudskej činnosti
  • len prirodzené látky
  • bez zaznamenaného prekročenia

Podzemná voda sa do tokov dostáva ako základný odtok, súvislosť s tokom pri revíre je preto len nepriama. Prirodzené látky (železo, mangán, sírany, vodivosť) sa do skóre nepočítajú.

Čistiarne odpadových vôd do 2 km od revíru

  • COV Trebisov0,2 km od revíru · kapacita 25 152 EO · mechanické, biologické, odstraňovanie dusíka a fosforu
    v norme
    28 % kapacity

Čistiareň nemusí ležať nad revírom, tok pri nej neposudzujeme. Zaťaženie je pomer vyprodukovaného znečistenia a kapacity čistiarne (EO = ekvivalentný obyvateľ).

Znečistená voda na Slovensku: najhoršie miesta a znečisťovatelia

Údaje sú z ročeniek SHMÚ (povrchové vody 2022 až 2025, podzemné vody 2017 až 2025) a z registra čistiarní. Ročenka uvádza miesta, ktoré nesplnili normu; miesto, ktoré v ročenke chýba, sa nepovažuje za čisté. Vzdialenosť a zhodu názvu toku určujeme sami, preto ide o orientačné priradenie.

Povodie a nádrž

Hĺbka nádrže (HydroLAKES)Priemerná hĺbka, objem a doba zdržania vody v nádrži z databázy HydroLAKES (WWF). Hĺbku odhaduje model z okolitého terénu, takže je orientačná.

Tok z databázy HydroRIVERS spárovaný s revírom, odchýlka čiary okolo 71 m

Povodie nad miestomVeľkosť toku (HydroRIVERS)Plocha povodia nad miestom, rád toku a priemerný prietok z databázy HydroRIVERS (WWF). Určuje, či ide o potok, rieku alebo veľkú rieku.
3 476 km²veľká rieka
Priemerný prietok
21,3 m³/smodelová hodnota
Rád toku (Strahler)
4stredný tok
Sklon koryta
0,3 ‰Veľmi pomalý tok

Údaje sú z celosvetovej databázy s hrubším rozlíšením (desiatky metrov), preto sú pri malých vodách len orientačné. Hĺbka a objem sú modelové priemery.

Dno a podložie

Dno a podložie (ŠGÚDŠ)Podložie pod vodou podľa hydrogeologickej mapy Slovenska 1 : 50 000 (ŠGÚDŠ). Hovorí o tom, či je okolie štrkové, piesočnaté, ílovité, bahnité alebo skalnaté.

Voda sa po daždi rýchlo zakalí a ryby hľadajú potravu viac čuchom.

  • Štrky 44 %
  • Íly a hliny 56 %
Pramene a vývery
0žiadne v okruhu 1 km

Podľa geologickej mapy: fluviálne sedimenty: litofaciálne nečlenené nivné hliny, alebo piesčité až štrkovité hliny dolinných nív a nív horských potokov, holocén | fluviálne sedimenty: štrky a piesčité štrky stredných terás s pokryvom spraší a d

Opis revíru uvádza dno: jemnozrnné, bahnité, geologická mapa ukazuje niečo iné; opis revíru je presnejší.

Mapa ukazuje geológiu podložia, nie presné dno na mieste. Skutočný materiál dna sa môže líšiť, najmä pri nánosoch.

Vodný hmyz

Rojenie vodného hmyzu (iNaturalist)Koľko pozorovaní podeniek, potočníkov a pošvatiek ľudia v okolí zaznamenali v tomto mesiaci v porovnaní s ročným priemerom. Pre muškárov je to náznak vývinu hmyzu.

Málo hmyzu november: 0,0× priemerný mesiac

  • PodenkyPodenky0Podenky: suchá mucha na hladine, najmä pri súmraku.
  • PotočníkyPotočníky0Potočníky: večer a v noci pri brehu, hodí sa aj nymfa a mokrá mucha.
  • PošvatkyPošvatky0Pošvatky: čisté, studené potoky, často už koncom zimy a skoro na jar.
Zdroje fotografií

0,0× priemerný mesiac, 0 z 20 pozorovaní za rok, iNaturalist.

Pozorovania pridávajú ľudia z okolia, nie sú to merania pri vode. Ukazujú, kedy sa vodný hmyz zvykne objavovať, a hodia sa najmä pri love na muchu.

Ryby, zver a riziká v okolí vodyZver a riziká pri vode (GBIF)Zver, vtáky a riziká (medveď, kliešte, komáre, boľševník), ktoré ľudia v okolí vody zaznamenali. Nepatrí do skóre podmienok na love, je len na informáciu.

Druhy, ktoré sa v okolí vody pozorovali alebo zaznamenali. Zver a riziká nevstupujú do skóre podmienok na love, sú len na informáciu.

Volavka popolaváVták

Volavka popolavá

viac záznamov
Najviac záznamov: máj.
O druhu

Stojí v plytčinách a číha na drobné ryby. Dobre ju vidno pri brehoch rybníkov a pomalých tokov.

Kormorán veľkýVták

Kormorán veľký

viac záznamov
Najviac záznamov: február.
O druhu

Rybožravý vták. Pri veľkých nádržiach hniezdi, v zime sa zdržiava aj na tokoch s otvorenou vodou.

Orliak morskýVták

Orliak morský

viac záznamov
Najviac záznamov: máj.
O druhu

Veľký dravec, ktorý loví ryby pri veľkých nádržiach a riekach. V zime sa sústreďuje pri vode, ktorá nezamŕza.

Rybárik riečnyVták

Rybárik riečny

viac záznamov
Najviac záznamov: máj.
O druhu

Malý vták, ktorý sa potápa za drobnými rybami. Hniezdi v strmých brehoch čistých tokov.

Bobor vodnýZver

Bobor vodný

niekoľko záznamov
Najviac záznamov: jún.
O druhu

Rastlinožravec, ktorý hrádzami a norami mení tok aj brehy. Je chránený. Vytvára plytčiny a tôňe, na ktorých sa darí rybám aj hmyzu.

Vydra riečnaZver

Vydra riečna

ojedinelý záznam
Najviac záznamov: august.
O druhu

Loví ryby, raky a žaby. Je prísne chránená a jej výskyt sa považuje za znak pomerne čistej vody s dostatkom rýb.

Kliešť obyčajnýRiziko

Kliešť obyčajný

treba rátaťniekoľko záznamov
Najviac záznamov: máj.
Ako sa chrániť

Prenáša kliešťovú encefalitídu a lymskú boreliózu. Čaká vo vysokej tráve a v poraste pri brehoch.

Ako sa chrániť: Od jari do jesene sa po love skontroluj, použi repelent a dlhé nohavice do ponožiek. Kliešťa čo najskôr odstráň pinzetou. Proti encefalitíde existuje očkovanie.

KomáreRiziko

Komáre

treba rátaťniekoľko záznamov
Najviac záznamov: júl.
Ako sa chrániť

Množia sa v stojatej vode, preto sú najhoršie pri nádržiach, mŕtvych ramenách a lužných lesoch, najmä pri západe slnka.

Ako sa chrániť: Pri večernom a nočnom love maj dlhý rukáv, repelent a sieťku. Rozvoj komárov zrýchľuje teplo a vlhko po dažďoch.

Boľševník obrovskýRiziko

Boľševník obrovský

treba rátaťniekoľko záznamov
Najviac záznamov: jún.
Ako sa chrániť

Invázna rastlina, ktorá rastie pri brehoch tokov a na vlhkých lúkach. Miazga na slnku spôsobuje popáleniny kože.

Ako sa chrániť: Nedotýkaj sa ho a neprechádzaj cez porast. Ak sa miazga dostane na kožu, zmy ju vodou a mydlom a chráň miesto pred slnkom. Pri väčšom popálení vyhľadaj lekára.

Diviak lesnýRiziko

Diviak lesný

treba rátaťojedinelý záznam
Najviac záznamov: apríl.
Ako sa chrániť

Chodí k vode na kaľ a na pitie, hlavne za súmraku a v noci.

Ako sa chrániť: Bachyňa s mladými vie byť agresívna. Zachovaj odstup, nenoc na zvernom prechode a nenechávaj pri vode zvyšky jedla.

Zver a riziká: záznamy pochádzajú z pozorovaní a odrážajú aj to, kde sa pozorovatelia pohybujú, nie sú to merania hustoty ani istota stretnutia. Platia pre okolie okolo 35 × 55 km.

Zdroje fotografií
Zdroj: GBIFAktualizované 5. 11. 2026 14:12

Zem pod vodou: geológia, zlomy a radón

Podložie, tok a pramene na mape, hodnoty v mieste vody, geomagnetická aktivita a zemetrasenia. Je to informácia o prostredí; do skóre vstupujú len malé hypotézy označené stupňom istoty (zlomy a horniny, geomagnetická búrka).

Mapa podložia potrebuje zapnutý JavaScript.

Mapa sa posúva a približuje; vrstvy ŠGÚDŠ sú uložené na tomto serveri. © Štátny geologický ústav Dionýza Štúra. Merítko podkladu 1 : 50 000 (zlomy a geológia), rádioaktivita a magnetika sú hrubšie.

Hodnoty v mieste vody

Hodnoty v mieste vodyRadónové riziko podložia, urán, tórium, draslík, gama žiarenie a magnetická anomália v jednom mieste pri vode (na mape označené bodom).

Radónové riziko podložia

nízke

Podložie s nízkym podielom radónu.

08

Urán (eU)

2,4ppm

bežný

Bežné pozadie hornín.

020

Tórium (eTh)

7,8ppm

pod priemerom kôry

Prírodné pozadie hornín.

04

Draslík (K)

1,39%

pod priemerom kôry

Prírodné pozadie hornín.

0150

Gama žiarenie

51nGy/h

okolo svetového priemeru

Prirodzené pozadie podložia.

SVJZ

Magnetická anomália (ΔT)

-16nT

pod priemerom okolia

Odchýlka magnetického poľa od priemeru okolia.

Hodnoty platia pre jedno miesto (na mape označené bodom), nie ako priemer celého toku alebo povodia. Radón je v podzemných vodách prirodzený stopovač; do mapy nie je zahrnutý radón vo vode, len riziko podložia.

Značka na ciferníku: priemer hornej zemskej kôry (urán 2,7 ppm, tórium 10,5 ppm, draslík 2,3 %; Rudnick a Gao 2003) a svetový priemer prirodzenej dávky vonku 59 nGy/h (UNSCEAR 2000). Ručička sa nevychyľuje do „dobra“ ani „zla“, len ukazuje, kde hodnota leží.

Zvýšený urán alebo radón je len údaj o hornine. Pre záber nemá preukázaný význam; pomáha čítať, z akého podložia voda pochádza.

Zlomy a pramene

Zlomy a prameneVzdialenosť k najbližšiemu tektonickému zlomu geologickej mapy a počet prameňov v okolí. Pozdĺž zlomov vyteká puklinová podzemná voda.
250 m1 km3 km8 km

Najbližší zlom

do 1 km

zlom v okolí

Tektonický zlom na geologickej mape.

Pramene a vývery

0

žiadne zaznačené

Žiadne v okruhu 1 km.

zakrytý mladšími usadeninami

Pozdĺž zlomov a pri prameňoch vyteká z podložia puklinová podzemná voda. Býva v lete chladnejšia a v zime teplejšia než voda v toku, preto sa pri takých miestach podľa rybárskych skúseností ryby v extrémnom počasí zdržiavajú (letné a zimné ostrovčeky vhodnejšej teploty).

Čerstvá puklinová voda však môže mať málo kyslíka. Ide o skúsenosť rybárov, nie o meraný jav pri tomto revíre.

Zlomy sú z geologickej mapy 1 : 50 000. Pramene sú z hydrogeologickej mapy, ktorá pokrýva len niektoré regióny, takže nula neznamená, že tam pramene nie sú.

Horniny a chémia vody

Horniny a chémia vodyPrevládajúca skupina hornín v mieste vody a čo to zvyčajne znamená pre tvrdosť, pH a bohatosť vody.

Podložie v mieste vody

Naplaveniny

Prevládajúca skupina hornín podľa mapy.

Štrky, piesky a hliny v údolí hovoria o dne údolia, nie o hornine v povodí. Chémiu vody určuje hlavne podložie vyššie nad miestom.

Hornina v jednom mieste neurčuje chémiu celej vody: tá závisí od podložia v celom povodí nad miestom. Údaj slúži ako nápoveda, nie ako meranie.

Geomagnetická aktivita

Geomagnetická aktivita (Kp)Planetárny index Kp (0 až 9) meria rozkolísanie magnetického poľa Zeme. Od 5 ide o geomagnetickú búrku. Ukazuje sa posledných 48 hodín a predpoveď na 24 hodín.
09

Kp-index

0,7z 9

pokojné pole

Posledné meranie (6. 11. 2026 04:00). Bodka na ciferníku je najvyššia predpoveď na 24 hodín.

Najvyšší predpovedaný Kp v najbližších 24 hodinách: 5,0 (geomagnetická búrka).

Kp (0 až 9) meria rozkolísanie magnetického poľa Zeme od slnečného vetra. Od 5 ide o geomagnetickú búrku. Ryby, najmä lososovité a úhory, magnetické pole vnímajú. Že by ich záber závisel od Kp, však nie je preukázané: ide o pozorovania rybárov a o hypotézy.

Údaj je rovnaký pre celé Slovensko. Do skóre aktivity vstupuje len pri silnej geomagnetickej búrke (hypotéza, −1 až −2 body).

Zemetrasenia v okolí

Zemetrasenia v okolíOtrasy zaznamenané v okruhu 150 km od vody za posledných 30 dní (katalóg GFZ GEOFON).
S

Zemetrasenia v okolí

0otrasov

bez otrasov

V okruhu 150 km za posledných 30 dní (od magnitúdy 1,0).

Podľa rybárskych historiek ryby (najmä sumce a úhory) pred otrasmi nepokojne reagujú alebo prestanú brať. Spoľahlivo preukázané to nie je a pri slabých otrasoch ide o náhodu. Hlbšie otrasy z Karpát (napríklad v okolí Komárna a Dobrej Vody) ľudia zväčša vôbec nevnímajú.

Katalóg GEOFON je celosvetový, slabé otrasy v okolí Slovenska v ňom nemusia byť všetky. Nezapočítava sa do skóre aktivity.

Údaje: © ŠGÚDŠ (geologické, geofyzikálne a hydrogeologické mapy), NOAA SWPC (Kp-index), GFZ GEOFON (zemetrasenia). Súvislosť geomagnetického poľa, otrasov či radónu so záberom rýb nie je spoľahlivo preukázaná, preto sa do skóre aktivity nepočítajú. Postup je v Metodike.

Z vesmíru: čo ukazujú družice Copernicus

Sentinel-2 (optika) a Sentinel-1 (radar), obnovuje sa približne každých 6 dní

Družicové údaje pre tento revír sa práve pripravujú. Zvyčajne sú hotové do niekoľkých minút, obnov stránku neskôr.

Historické snímky

Vývoj okolia a prírody od 2019 do 2025: ako sa menia brehy, vegetácia a krajina okolo vody. Snímky sa samy prepínajú, listovať môžeš aj ručne.

Letecká snímka revíru Trnávka č. 1 z roku 2019
2019snímkované 13. 6. 2019
Letecká snímka revíru Trnávka č. 1 z roku 2022
2022snímkované 26. 8. 2022
Letecká snímka revíru Trnávka č. 1 z roku 2025
2025snímkované 5. 7. 2025

Ortofotomozaika SR © GKÚ Bratislava, NLC Zvolen. Rok a deň snímkovania závisia od polohy, jednotlivé ročníky sa preto môžu líšiť ročným obdobím aj počasím.

Novinky z organizácie a úlovky z revíru

Úlovky z revíru

Na tomto revíri zatiaľ nikto nezapísal úlovok.