Rybársky revír

Štrkovisko Antónia

Navigovať

Vymedzenie revíru: Vodná plocha štrkoviska (2 ha) pri obci Gabčíkovo.

kraj
Trnavský kraj

Teraz pri vode

Podmienky na loveIndex aktivity rýbNáš výpočet (0–100): základ určuje teplota vody, upravujú ho svetlo, zákal, kyslík, počasie a ďalšie faktory podľa toho, ako dobre sú podložené štúdiami. Pri každom faktore vidieť istotu a zdroj. Pomôcka na plánovanie, nie predpoveď záberov.

Skóre, najlepšie okno dňa a čo ho ťahá hore alebo dole

Podmienky na love

Index aktivity rýbNáš výpočet (0–100): základ určuje teplota vody, upravujú ho svetlo, zákal, kyslík, počasie a ďalšie faktory podľa toho, ako dobre sú podložené štúdiami. Pri každom faktore vidieť istotu a zdroj. Pomôcka na plánovanie, nie predpoveď záberov.

Načítavam údaje…

Voda

Vodný stav, teplota, modelový prietok a spád

Počasie a predpoveď

Hodina po hodine, tlak a najbližšie dni

Počasie a predpoveď

Načítavam údaje…

Obloha: slnko, mesiac a solunárne oknáSolunárne obdobiaVýpočet z polohy Mesiaca: hlavné obdobia (asi 2 h) okolo prechodu Mesiaca nad obzorom a pod ním, vedľajšie (asi 1 h) okolo východu a západu Mesiaca. Vedecky nepotvrdená teória: v štúdii zo 361 výjazdov (Quigley a kol. 2023) záber nepredpovedala. Berieme ju ako hypotézu s váhou najviac ±2 body.

Kde sú slnko a mesiac práve teraz a kedy prídu najlepšie okná dňa

Obloha: slnko a mesiac

Solunárne obdobiaVýpočet z polohy Mesiaca: hlavné obdobia (asi 2 h) okolo prechodu Mesiaca nad obzorom a pod ním, vedľajšie (asi 1 h) okolo východu a západu Mesiaca. Vedecky nepotvrdená teória: v štúdii zo 361 výjazdov (Quigley a kol. 2023) záber nepredpovedala. Berieme ju ako hypotézu s váhou najviac ±2 body.

Ťahaj po osi a uvidíš, kde budú slnko a mesiac.

  • Slnko
  • Mesiac
  • Zlatá hodinka
  • Hlavné obdobie
  • Vedľajšie obdobie

Slnko

  • Úsvit06:09
  • Východ06:42
  • Západ16:24
  • Súmrak16:57

Deň trvá 9 h 43 min.

MesiacFáza MesiacaPri splne a novu je gravitačné pôsobenie najsilnejšie. Pri jasnej splnovej noci sa dravce a kapry často kŕmia v noci, deň po nej môže byť slabší.

Ubúdajúci kosáčikosvetlených 17 %
  • Východ03:32
  • Západ14:48

Spln okolo 24. 11., nov okolo 9. 11..

Okná dňaSolunárne obdobiaVýpočet z polohy Mesiaca: hlavné obdobia (asi 2 h) okolo prechodu Mesiaca nad obzorom a pod ním, vedľajšie (asi 1 h) okolo východu a západu Mesiaca. Vedecky nepotvrdená teória: v štúdii zo 361 výjazdov (Quigley a kol. 2023) záber nepredpovedala. Berieme ju ako hypotézu s váhou najviac ±2 body.

  • Vedľajšie solunárne obdobie03:02–04:02
  • Zlatá hodinka (ráno)06:12–07:42
  • Hlavné solunárne obdobie08:17–10:17
  • Vedľajšie solunárne obdobie14:18–15:18
  • Zlatá hodinka (večer)15:24–16:54
  • Hlavné solunárne obdobie20:38–22:38

Solunárna teória nie je vedecky potvrdená, berieme ju ako doplnok. Zlatá hodinka je čas okolo východu a západu slnka, kedy ryby často berú.

Mapa a údaje o revíri

Priebeh vody, miesta pri vode, charakter a základné údaje

47.8805, 17.5692 OpenStreetMap

Bod označuje stred revíru. Presný priebeh a prístupové miesta si overte na mieste.

Údaje o revíri

Lokalita
Trnavský kraj
Užívateľ
SRZ
Organizácia
MsO SRZ Dunajská Streda (Mestská organizácia SRZ)
Oblasť
Západoslovenská
Účel
Lovný revír
Výmera
2,0 ha
Zvýšené lovné miery
v cm (najmenšia/najväčšia): lieň 40/x.
Poloha na mape
Približná poloha podľa vodnej plochy. Presné miesto si over na mieste.

Terén v 3D

Načítavam 3D model terénu…

Voda podľa verejných zdrojov

Kvalita vody, povodie, dno, ryby, vodný hmyz, zver a riziká z otvorených databáz. Okrem zveri a rizík sú zahrnuté aj do skóre aktivity.

Čo z toho vyplýva

Verejné zdroje v skóre podmienokÚdaje o kyslíku, živinách, hĺbke nádrže, veľkosti toku, dne, druhoch rýb a rojení hmyzu mierne upravia skóre „Podmienky na love“. Každá úprava je v rozbore skóre vidieť osobitne.
Verejné údaje o tejto vode skóre aktivity takmer nemenia.Úpravy z verejných zdrojov sú v rozsahu od −14 do +12 bodov, aby neprevážili počasie. Započítavajú sa do skóre aktivity, do zoradenia a do filtrov.
  • 0
    Rojenie vodného hmyzu0,0× priemerný mesiac, 0 z 40 pozorovaní za rok, iNaturalist

    V tomto mesiaci sa vodný hmyz vyskytuje málo, rozhoduje skôr potrava pri dne.

Pravidlá sú orientačné a vychádzajú z rybárskej praxe. Počasie, tlak vzduchu a teplota vody majú na skóre väčší vplyv než tieto údaje.

Vodný hmyz

Rojenie vodného hmyzu (iNaturalist)Koľko pozorovaní podeniek, potočníkov a pošvatiek ľudia v okolí zaznamenali v tomto mesiaci v porovnaní s ročným priemerom. Pre muškárov je to náznak vývinu hmyzu.

Málo hmyzu november: 0,0× priemerný mesiac

  • PodenkyPodenky0Podenky: suchá mucha na hladine, najmä pri súmraku.
  • PotočníkyPotočníky0Potočníky: večer a v noci pri brehu, hodí sa aj nymfa a mokrá mucha.
  • PošvatkyPošvatky0Pošvatky: čisté, studené potoky, často už koncom zimy a skoro na jar.
Zdroje fotografií

0,0× priemerný mesiac, 0 z 40 pozorovaní za rok, iNaturalist.

Pozorovania pridávajú ľudia z okolia, nie sú to merania pri vode. Ukazujú, kedy sa vodný hmyz zvykne objavovať, a hodia sa najmä pri love na muchu.

Ryby, zver a riziká v okolí vodyRyby v okolí (GBIF)Druhy rýb, ktoré ľudia v okolí vody zaznamenali (databáza GBIF, posledné desaťročia). Nie je to zoznam druhov v revíri, len nápoveda, čo sa v okolí vyskytuje.Zver a riziká pri vode (GBIF)Zver, vtáky a riziká (medveď, kliešte, komáre, boľševník), ktoré ľudia v okolí vody zaznamenali. Nepatrí do skóre podmienok na love, je len na informáciu.

Druhy, ktoré sa v okolí vody pozorovali alebo zaznamenali. Číslo pri rybe je počet záznamov v databáze GBIF, nie počet rýb. Zver a riziká nevstupujú do skóre podmienok na love, sú len na informáciu.

Šťuka severnáRyba

Šťuka severná

Esox lucius
lovný druh

preferuje 10–21 °C, neres pri 4–10 °C, až 150 cm a 35 kg, bežné nároky na kyslík

Volavka popolaváVták

Volavka popolavá

veľa záznamov
Najviac záznamov: august.
O druhu

Stojí v plytčinách a číha na drobné ryby. Dobre ju vidno pri brehoch rybníkov a pomalých tokov.

Kormorán veľkýVták

Kormorán veľký

veľa záznamov
Najviac záznamov: december.
O druhu

Rybožravý vták. Pri veľkých nádržiach hniezdi, v zime sa zdržiava aj na tokoch s otvorenou vodou.

Rybárik riečnyVták

Rybárik riečny

viac záznamov
Najviac záznamov: august.
O druhu

Malý vták, ktorý sa potápa za drobnými rybami. Hniezdi v strmých brehoch čistých tokov.

Orliak morskýVták

Orliak morský

viac záznamov
Najviac záznamov: máj.
O druhu

Veľký dravec, ktorý loví ryby pri veľkých nádržiach a riekach. V zime sa sústreďuje pri vode, ktorá nezamŕza.

Bobor vodnýZver

Bobor vodný

niekoľko záznamov
Najviac záznamov: marec.
O druhu

Rastlinožravec, ktorý hrádzami a norami mení tok aj brehy. Je chránený. Vytvára plytčiny a tôňe, na ktorých sa darí rybám aj hmyzu.

Vydra riečnaZver

Vydra riečna

ojedinelý záznam
Najviac záznamov: november.
O druhu

Loví ryby, raky a žaby. Je prísne chránená a jej výskyt sa považuje za znak pomerne čistej vody s dostatkom rýb.

KomáreRiziko

Komáre

treba rátaťviac záznamov
Najviac záznamov: jún.
Ako sa chrániť

Množia sa v stojatej vode, preto sú najhoršie pri nádržiach, mŕtvych ramenách a lužných lesoch, najmä pri západe slnka.

Ako sa chrániť: Pri večernom a nočnom love maj dlhý rukáv, repelent a sieťku. Rozvoj komárov zrýchľuje teplo a vlhko po dažďoch.

OvadyRiziko

Ovady

treba rátaťniekoľko záznamov
Najviac záznamov: júl.
Ako sa chrániť

Veľké bodavé muchy. Najaktívnejšie sú za horúcich bezvetrných dní pri vode a na lúkach.

Ako sa chrániť: Bolestivo bodajú, najmä v lete v poludňajších hodinách. Pomáha svetlé oblečenie s dlhým rukávom a repelent.

Diviak lesnýRiziko

Diviak lesný

treba rátaťniekoľko záznamov
Najviac záznamov: marec.
Ako sa chrániť

Chodí k vode na kaľ a na pitie, hlavne za súmraku a v noci.

Ako sa chrániť: Bachyňa s mladými vie byť agresívna. Zachovaj odstup, nenoc na zvernom prechode a nenechávaj pri vode zvyšky jedla.

Ryby: záznamy od roku 1995 z okolia vody (obdĺžnik okolo revíru). Ide o pozorovania a zbierky, nie o súpis rýb v revíri, preto druh môže chýbať aj tam, kde žije.

Zver a riziká: záznamy pochádzajú z pozorovaní a odrážajú aj to, kde sa pozorovatelia pohybujú, nie sú to merania hustoty ani istota stretnutia. Platia pre okolie okolo 35 × 55 km.

Zdroje fotografií

Katalóg rýb so všetkými druhmi

Zem pod vodou: geológia, zlomy a radón

Podložie, tok a pramene na mape, hodnoty v mieste vody, geomagnetická aktivita a zemetrasenia. Je to informácia o prostredí; do skóre vstupujú len malé hypotézy označené stupňom istoty (zlomy a horniny, geomagnetická búrka).

Mapa podložia potrebuje zapnutý JavaScript.

Mapa sa posúva a približuje; vrstvy ŠGÚDŠ sú uložené na tomto serveri. © Štátny geologický ústav Dionýza Štúra. Merítko podkladu 1 : 50 000 (zlomy a geológia), rádioaktivita a magnetika sú hrubšie.

Hodnoty v mieste vody

Hodnoty v mieste vodyRadónové riziko podložia, urán, tórium, draslík, gama žiarenie a magnetická anomália v jednom mieste pri vode (na mape označené bodom).

Radónové riziko podložia

stredné

Bežné pre väčšinu Slovenska.

08

Urán (eU)

2,6ppm

bežný

Bežné pozadie hornín.

020

Tórium (eTh)

7,1ppm

pod priemerom kôry

Prírodné pozadie hornín.

04

Draslík (K)

1,28%

pod priemerom kôry

Prírodné pozadie hornín.

0150

Gama žiarenie

49nGy/h

okolo svetového priemeru

Prirodzené pozadie podložia.

SVJZ

Magnetická anomália (ΔT)

159nT

nad priemerom okolia

Odchýlka magnetického poľa od priemeru okolia.

Hodnoty platia pre jedno miesto (na mape označené bodom), nie ako priemer celého toku alebo povodia. Radón je v podzemných vodách prirodzený stopovač; do mapy nie je zahrnutý radón vo vode, len riziko podložia.

Značka na ciferníku: priemer hornej zemskej kôry (urán 2,7 ppm, tórium 10,5 ppm, draslík 2,3 %; Rudnick a Gao 2003) a svetový priemer prirodzenej dávky vonku 59 nGy/h (UNSCEAR 2000). Ručička sa nevychyľuje do „dobra“ ani „zla“, len ukazuje, kde hodnota leží.

Zvýšený urán alebo radón je len údaj o hornine. Pre záber nemá preukázaný význam; pomáha čítať, z akého podložia voda pochádza.

Zlomy a pramene

Zlomy a prameneVzdialenosť k najbližšiemu tektonickému zlomu geologickej mapy a počet prameňov v okolí. Pozdĺž zlomov vyteká puklinová podzemná voda.
250 m1 km3 km8 km

Najbližší zlom

do 1 km

zlom v okolí

Tektonický zlom na geologickej mape.

zakrytý mladšími usadeninami

Pozdĺž zlomov a pri prameňoch vyteká z podložia puklinová podzemná voda. Býva v lete chladnejšia a v zime teplejšia než voda v toku, preto sa pri takých miestach podľa rybárskych skúseností ryby v extrémnom počasí zdržiavajú (letné a zimné ostrovčeky vhodnejšej teploty).

Čerstvá puklinová voda však môže mať málo kyslíka. Ide o skúsenosť rybárov, nie o meraný jav pri tomto revíre.

Zlomy sú z geologickej mapy 1 : 50 000. Pramene sú z hydrogeologickej mapy, ktorá pokrýva len niektoré regióny, takže nula neznamená, že tam pramene nie sú.

Geomagnetická aktivita

Geomagnetická aktivita (Kp)Planetárny index Kp (0 až 9) meria rozkolísanie magnetického poľa Zeme. Od 5 ide o geomagnetickú búrku. Ukazuje sa posledných 48 hodín a predpoveď na 24 hodín.
09

Kp-index

2,0z 9

pokojné pole

Posledné meranie (5. 11. 2026 19:00). Bodka na ciferníku je najvyššia predpoveď na 24 hodín.

Najvyšší predpovedaný Kp v najbližších 24 hodinách: 4,0 (neupokojené pole).

Kp (0 až 9) meria rozkolísanie magnetického poľa Zeme od slnečného vetra. Od 5 ide o geomagnetickú búrku. Ryby, najmä lososovité a úhory, magnetické pole vnímajú. Že by ich záber závisel od Kp, však nie je preukázané: ide o pozorovania rybárov a o hypotézy.

Údaj je rovnaký pre celé Slovensko. Do skóre aktivity vstupuje len pri silnej geomagnetickej búrke (hypotéza, −1 až −2 body).

Zemetrasenia v okolí

Zemetrasenia v okolíOtrasy zaznamenané v okruhu 150 km od vody za posledných 30 dní (katalóg GFZ GEOFON).
S

Zemetrasenia v okolí

0otrasov

bez otrasov

V okruhu 150 km za posledných 30 dní (od magnitúdy 1,0).

Podľa rybárskych historiek ryby (najmä sumce a úhory) pred otrasmi nepokojne reagujú alebo prestanú brať. Spoľahlivo preukázané to nie je a pri slabých otrasoch ide o náhodu. Hlbšie otrasy z Karpát (napríklad v okolí Komárna a Dobrej Vody) ľudia zväčša vôbec nevnímajú.

Katalóg GEOFON je celosvetový, slabé otrasy v okolí Slovenska v ňom nemusia byť všetky. Nezapočítava sa do skóre aktivity.

Údaje: © ŠGÚDŠ (geologické, geofyzikálne a hydrogeologické mapy), NOAA SWPC (Kp-index), GFZ GEOFON (zemetrasenia). Súvislosť geomagnetického poľa, otrasov či radónu so záberom rýb nie je spoľahlivo preukázaná, preto sa do skóre aktivity nepočítajú. Postup je v Metodike.

Z vesmíru: čo ukazujú družice Copernicus

Sentinel-2 (optika) a Sentinel-1 (radar), obnovuje sa približne každých 6 dní

  • ČírosťMierne zakalená
  • ChlorofylZvýšený chlorofyl
  • ZarastenieSilne zarastená
  • HladinaPlná hladina
  • ĽadBez ľadu
Družicová snímka Sentinel-2 vodnej plochy Štrkovisko Antónia z 28. 10. 2026
Sentinel-2. Obsahuje upravené údaje Copernicus Sentinel 2026.

Čírosť vody zo satelitu

Čírosť vody zo satelituOdhad zákalu z odrazu svetla od vodnej hladiny v červenom pásme družice Sentinel-2. Číra voda odráža málo, zakalená veľa. Je to relatívna pomôcka, nie meranie.
≈ 10 FNUMierne zakalená

Podobne ako v posledných obdobiach.

Zakalenie nad 25 FNU je na 8 % vodnej plochy.

051015203. 9.21. 9.10. 10.28. 10.
Vývoj odhadu zákalu: od 3. 9. 14:00 do 28. 10. 13:00. Naposledy 10 FNU, najmenej 8, najviac 15 FNU.

Odhad podľa odrazivosti vody v červenom pásme. Ide o relatívnu pomôcku, nie meranie v NTU.

Sentinel-2, 28. 10. 2026, bez oblakov 100 % plochy

Kvitnutie a chlorofyl

Kvitnutie a chlorofylIndex NDCI porovnáva odraz v červenom okraji (705 nm) a v červenom pásme (665 nm). Vyššie hodnoty znamenajú viac chlorofylu-a, teda rias a siníc vo vode.
NDCI 0,07Zvýšený chlorofyl

Zvýšený chlorofyl sa ukazuje na 39 % vodnej plochy.

0,060,080,100,123. 9.21. 9.10. 10.28. 10.
Vývoj indexu chlorofylu NDCI: od 3. 9. 14:00 do 28. 10. 13:00. Naposledy 0,07 , najmenej 0,07, najviac 0,11 .

Index NDCI sleduje chlorofyl-a v rastlinnom planktóne (riasy, sinice). Neurčí druh rias ani toxicitu.

Sentinel-2, 28. 10. 2026

Zarastenie hladiny

Zarastenie hladinyPodiel plochy revíru, na ktorej družica vidí zelenú vegetáciu (index NDVI nad 0,3): plávajúce a vynorené rastliny a trstinu pri brehu.
63 % plochySilne zarastená

Podiel plochy so zelenou vegetáciou (rastliny na hladine a tesne pod ňou, trstina pri brehu).

0204060803. 9.21. 9.10. 10.28. 10.
Vývoj zarastenia hladiny: od 3. 9. 14:00 do 28. 10. 13:00. Naposledy 63 %, najmenej 63, najviac 66 %.

Pri brehoch sa môže započítať aj pruh trstiny, preto sa hodnoty na malých plochách môžu zdať vyššie.

Sentinel-2, 28. 10. 2026, bez oblakov 100 % plochy

Plocha hladiny: optika a radar

Plocha hladiny: optika a radarPlocha čistej vody z optickej snímky (Sentinel-2) a podiel hladkej vody z radaru (Sentinel-1), ktorý vidí aj cez oblaky. Dôležitejšia než samotné číslo je zmena oproti obvyklému stavu.
max
0,7 ha čistej vodyPlná hladina

To je 106 % obvyklého maxima za posledný rok (0,7 ha).

0,00,20,40,60,83. 9.21. 9.10. 10.28. 10.
Plocha čistej vody podľa Sentinelu-2: od 3. 9. 14:00 do 28. 10. 13:00. Naposledy 0,7 ha, najmenej 0,5, najviac 0,7 ha.

Radar Sentinel-1 (vidí aj cez oblaky a v noci): 16 % tvaru revíru je hladká voda (2. 11. 2026), za mesiac −4 p. b..

Plocha čistej vody je bez pixelov pri brehu, preto je nižšia ako výmera revíru (4,0 ha podľa mapy). Zmena je dôležitejšia než samotné číslo. Radar môže pri vetre ukázať hladinu ako drsnú.

Sentinel-2, 28. 10. 2026, bez oblakov 100 % plochy

Ľad na hladine

Ľad na hladinePodiel plochy, na ktorej družica vidí ľad alebo sneh. Hrúbku ani nosnosť ľadu nevie určiť.
0 % plochyBez ľadu

Podiel plochy, na ktorej satelit vidí ľad alebo sneh. Za posledných 20 dní bol najvyšší 0 %.

Satelit nezistí hrúbku ani nosnosť ľadu. Na ľad nikdy nevstupuj podľa tohto údaju.

Sentinel-2, 28. 10. 2026, bez oblakov 100 % plochy

Čo to znamená pre lov

Čo to znamená pre lovKrátky rozbor podľa údajov družice a bežných rybárskych pravidiel. Je to pomôcka, nie predpoveď záberov.
  • Mierne zakalená voda

    Pre lov väčšinou výhodná: ryby sú menej plaché a nástrahu ešte vidia. Dobre fungujú prirodzené aj výraznejšie farby.

  • Veľa rias a planktónu

    Bohatá potrava pre drobné ryby, takže sa pri hladine zdržujú aj kaprovité a dravce za nimi. Pri dne môže byť menej kyslíka.

  • Zarastená hladina

    Vodné rastliny pokrývajú asi 63 % plochy. Hladinové nástrahy (gumená žaba, popper) sú tu ideálne, klasická montáž sa nahadzuje ťažko; hľadaj čisté okná, lávky a brehy bez porastu.

Rozbor vychádza z bežných rybárskych pravidiel a z údajov družice. Je to pomôcka, nie predpoveď záberov. Rozhoduje rybársky poriadok, povolenie a situácia na mieste.

Odhady zo satelitných snímok s rozlíšením 10 až 20 m, nie meranie vo vode. Ovplyvňujú ich oblaky, tiene, vietor a brehy; tvar vodnej plochy je pri tomto revíre len približný. Nepoužívaj ich na rozhodnutie o kúpaní ani o vstupe na ľad. Údaje: Obsahuje upravené údaje Copernicus Sentinel 2026, ESA, Copernicus Data Space Ecosystem. Postup je v Metodike.

Historické snímky

Vývoj okolia a prírody od 2017 do 2023: ako sa menia brehy, vegetácia a krajina okolo vody. Snímky sa samy prepínajú, listovať môžeš aj ručne.

Letecká snímka revíru Štrkovisko Antónia z roku 2017
2017snímkované 1. 8. 2017
Letecká snímka revíru Štrkovisko Antónia z roku 2020
2020snímkované 21. 8. 2020
Letecká snímka revíru Štrkovisko Antónia z roku 2023
2023snímkované 29. 9. 2023

Ortofotomozaika SR © GKÚ Bratislava, NLC Zvolen. Rok a deň snímkovania závisia od polohy, jednotlivé ročníky sa preto môžu líšiť ročným obdobím aj počasím.

Novinky z organizácie a úlovky z revíru

Úlovky z revíru

Na tomto revíri zatiaľ nikto nezapísal úlovok.