Rybársky revír

MR Važina 1

Kaprovýč. 2-4130-1-1MR Važina 1Povodie Váhu
Navigovať

Vymedzenie revíru: Vodná plocha mŕtveho ramena rieky Váh (9 ha) pri obci Drahovce.

kraj
Trnavský kraj
  • Hladina94 % obvyklejpodľa družice Sentinel-2
  • ČírosťMierne zakalená≈ 8,9 FNU, družica 31. 10.
  • PorastVýrazne zarastená40 % plochy

Stav revíru MR Važina 1, mapa a údaje o revíri

Podmienky na love

Index aktivity rýbNáš výpočet (0–100): základ určuje teplota vody, upravujú ho svetlo, zákal, kyslík, počasie a ďalšie faktory podľa toho, ako dobre sú podložené štúdiami. Pri každom faktore vidieť istotu a zdroj. Pomôcka na plánovanie, nie predpoveď záberov.

Načítavam údaje…

48.5129, 17.8088 OpenStreetMap

Bod označuje stred revíru. Presný priebeh a prístupové miesta si overte na mieste.

Údaje o revíri

Lokalita
Trnavský kraj
Užívateľ
SRZ
Organizácia
MO SRZ Drahovce (Miestna organizácia SRZ)
Oblasť
Západoslovenská
Účel
Lovný revír
Výmera
9,0 ha
Zvýšené lovné miery
v cm (najmenšia/najväčšia): kapor 45/x.
Poloha na mape
Približná poloha podľa vodnej plochy. Presné miesto si over na mieste.

Počasie

Načítavam údaje…

Slnko a mesiac

Solunárne obdobiaVýpočet z polohy Mesiaca: hlavné obdobia (asi 2 h) okolo prechodu Mesiaca nad obzorom a pod ním, vedľajšie (asi 1 h) okolo východu a západu Mesiaca. Vedecky nepotvrdená teória: v štúdii zo 361 výjazdov (Quigley a kol. 2023) záber nepredpovedala. Berieme ju ako hypotézu s váhou najviac ±2 body.
  • Úsvit06:08
  • Východ slnka06:41
  • Západ slnka16:23
  • Súmrak16:56

Deň trvá 9 h 42 min.

Zlatá hodinkaZlatá hodinkaÚsvit a súmrak (zhruba hodina po východe a pred západom slnka). Šikmé svetlo dáva dravcom výhodu pri love, preto sú tieto chvíle tradične najlepšie. Úsvit a súmrak zvyšovali úspešnosť lovu aj v štúdii Shaw a kol. (2021).

  • ráno06:11–07:41
  • večer15:23–16:53

Solunárne obdobia dnesSolunárne obdobiaVýpočet z polohy Mesiaca: hlavné obdobia (asi 2 h) okolo prechodu Mesiaca nad obzorom a pod ním, vedľajšie (asi 1 h) okolo východu a západu Mesiaca. Vedecky nepotvrdená teória: v štúdii zo 361 výjazdov (Quigley a kol. 2023) záber nepredpovedala. Berieme ju ako hypotézu s váhou najviac ±2 body.

  • vedľajšie01:48–02:48
  • hlavné07:32–09:32
  • vedľajšie14:01–15:01
  • hlavné19:54–21:54

Solunárna teória nie je vedecky potvrdená, berieme ju ako doplnok.

Ubúdajúci kosáčikFáza MesiacaPri splne a novu je gravitačné pôsobenie najsilnejšie. Pri jasnej splnovej noci sa dravce a kapry často kŕmia v noci, deň po nej môže byť slabší.osvetlených 19 %Najbližší spln okolo 24. 11., nov okolo 9. 11.

Terén v 3D

Načítavam 3D model terénu…

Voda podľa verejných zdrojov

Kvalita vody, povodie, dno, ryby, vodný hmyz, zver a riziká z otvorených databáz. Okrem zveri a rizík sú zahrnuté aj do skóre aktivity.

Čo z toho vyplýva

Verejné zdroje v skóre podmienokÚdaje o kyslíku, živinách, hĺbke nádrže, veľkosti toku, dne, druhoch rýb a rojení hmyzu mierne upravia skóre „Podmienky na love“. Každá úprava je v rozbore skóre vidieť osobitne.
Verejné údaje o tejto vode skóre aktivity takmer nemenia.Úpravy z verejných zdrojov sú v rozsahu od −14 do +12 bodov, aby neprevážili počasie. Započítavajú sa do skóre aktivity, do zoradenia a do filtrov.
  • 0
    Rojenie vodného hmyzu0,0× priemerný mesiac, 0 z 25 pozorovaní za rok, iNaturalist

    V tomto mesiaci sa vodný hmyz vyskytuje málo, rozhoduje skôr potrava pri dne.

Pravidlá sú orientačné a vychádzajú z rybárskej praxe. Počasie, tlak vzduchu a teplota vody majú na skóre väčší vplyv než tieto údaje.

Vodný hmyz

Rojenie vodného hmyzu (iNaturalist)Koľko pozorovaní podeniek, potočníkov a pošvatiek ľudia v okolí zaznamenali v tomto mesiaci v porovnaní s ročným priemerom. Pre muškárov je to náznak vývinu hmyzu.

Málo hmyzu november: 0,0× priemerný mesiac

  • PodenkyPodenky0Podenky: suchá mucha na hladine, najmä pri súmraku.
  • PotočníkyPotočníky0Potočníky: večer a v noci pri brehu, hodí sa aj nymfa a mokrá mucha.
  • PošvatkyPošvatky0Pošvatky: čisté, studené potoky, často už koncom zimy a skoro na jar.
Zdroje fotografií

0,0× priemerný mesiac, 0 z 25 pozorovaní za rok, iNaturalist.

Pozorovania pridávajú ľudia z okolia, nie sú to merania pri vode. Ukazujú, kedy sa vodný hmyz zvykne objavovať, a hodia sa najmä pri love na muchu.

Ryby, zver a riziká v okolí vodyZver a riziká pri vode (GBIF)Zver, vtáky a riziká (medveď, kliešte, komáre, boľševník), ktoré ľudia v okolí vody zaznamenali. Nepatrí do skóre podmienok na love, je len na informáciu.

Druhy, ktoré sa v okolí vody pozorovali alebo zaznamenali. Zver a riziká nevstupujú do skóre podmienok na love, sú len na informáciu.

Volavka popolaváVták

Volavka popolavá

veľa záznamov
Najviac záznamov: september.
O druhu

Stojí v plytčinách a číha na drobné ryby. Dobre ju vidno pri brehoch rybníkov a pomalých tokov.

Rybárik riečnyVták

Rybárik riečny

viac záznamov
Najviac záznamov: december.
O druhu

Malý vták, ktorý sa potápa za drobnými rybami. Hniezdi v strmých brehoch čistých tokov.

Kormorán veľkýVták

Kormorán veľký

viac záznamov
Najviac záznamov: december.
O druhu

Rybožravý vták. Pri veľkých nádržiach hniezdi, v zime sa zdržiava aj na tokoch s otvorenou vodou.

Orliak morskýVták

Orliak morský

viac záznamov
Najviac záznamov: december.
O druhu

Veľký dravec, ktorý loví ryby pri veľkých nádržiach a riekach. V zime sa sústreďuje pri vode, ktorá nezamŕza.

Bobor vodnýZver

Bobor vodný

niekoľko záznamov
Najviac záznamov: október.
O druhu

Rastlinožravec, ktorý hrádzami a norami mení tok aj brehy. Je chránený. Vytvára plytčiny a tôňe, na ktorých sa darí rybám aj hmyzu.

Vydra riečnaZver

Vydra riečna

ojedinelý záznam
Najviac záznamov: november.
O druhu

Loví ryby, raky a žaby. Je prísne chránená a jej výskyt sa považuje za znak pomerne čistej vody s dostatkom rýb.

Boľševník obrovskýRiziko

Boľševník obrovský

treba rátaťniekoľko záznamov
Najviac záznamov: január.
Ako sa chrániť

Invázna rastlina, ktorá rastie pri brehoch tokov a na vlhkých lúkach. Miazga na slnku spôsobuje popáleniny kože.

Ako sa chrániť: Nedotýkaj sa ho a neprechádzaj cez porast. Ak sa miazga dostane na kožu, zmy ju vodou a mydlom a chráň miesto pred slnkom. Pri väčšom popálení vyhľadaj lekára.

Diviak lesnýRiziko

Diviak lesný

treba rátaťniekoľko záznamov
Najviac záznamov: február.
Ako sa chrániť

Chodí k vode na kaľ a na pitie, hlavne za súmraku a v noci.

Ako sa chrániť: Bachyňa s mladými vie byť agresívna. Zachovaj odstup, nenoc na zvernom prechode a nenechávaj pri vode zvyšky jedla.

OvadyRiziko

Ovady

treba rátaťniekoľko záznamov
Najviac záznamov: jún.
Ako sa chrániť

Veľké bodavé muchy. Najaktívnejšie sú za horúcich bezvetrných dní pri vode a na lúkach.

Ako sa chrániť: Bolestivo bodajú, najmä v lete v poludňajších hodinách. Pomáha svetlé oblečenie s dlhým rukávom a repelent.

Vlk dravýRiziko

Vlk dravý

treba rátaťojedinelý záznam
Najviac záznamov: marec.
Ako sa chrániť

Plachá šelma lesov. K vode chodí v noci a za súmraku.

Ako sa chrániť: Útoky na ľudí sú veľmi vzácne. Udržuj poriadok v tábore, nekŕm zver a psa maj na vôdzke.

Zver a riziká: záznamy pochádzajú z pozorovaní a odrážajú aj to, kde sa pozorovatelia pohybujú, nie sú to merania hustoty ani istota stretnutia. Platia pre okolie okolo 35 × 55 km.

Zdroje fotografií
Zdroj: GBIFAktualizované 5. 11. 2026 14:07

Zem pod vodou: geológia, zlomy a radón

Podložie, tok a pramene na mape, hodnoty v mieste vody, geomagnetická aktivita a zemetrasenia. Je to informácia o prostredí; do skóre vstupujú len malé hypotézy označené stupňom istoty (zlomy a horniny, geomagnetická búrka).

Mapa podložia potrebuje zapnutý JavaScript.

Mapa sa posúva a približuje; vrstvy ŠGÚDŠ sú uložené na tomto serveri. © Štátny geologický ústav Dionýza Štúra. Merítko podkladu 1 : 50 000 (zlomy a geológia), rádioaktivita a magnetika sú hrubšie.

Hodnoty v mieste vody

Hodnoty v mieste vodyRadónové riziko podložia, urán, tórium, draslík, gama žiarenie a magnetická anomália v jednom mieste pri vode (na mape označené bodom).
Radónové riziko podložia
nízkepodložie s nízkym podielom radónu
Urán (eU)
2,6 ppmbežný
Tórium (eTh)
7,1 ppmprírodné pozadie hornín
Draslík (K)
1,30 %prírodné pozadie hornín
Gama žiarenie
50 nGy/hprirodzené pozadie podložia
Magnetická anomália (ΔT)
-3 nTpod priemerom okolia

Hodnoty platia pre jedno miesto (na mape označené bodom), nie ako priemer celého toku alebo povodia. Radón je v podzemných vodách prirodzený stopovač; do mapy nie je zahrnutý radón vo vode, len riziko podložia.

Zvýšený urán alebo radón je len údaj o hornine. Pre záber nemá preukázaný význam; pomáha čítať, z akého podložia voda pochádza.

Zlomy a pramene

Zlomy a prameneVzdialenosť k najbližšiemu tektonickému zlomu geologickej mapy a počet prameňov v okolí. Pozdĺž zlomov vyteká puklinová podzemná voda.
Najbližší zlom
do 1 kmtektonický zlom na geologickej mape

zakrytý mladšími usadeninami kvartérny (mladý)

Pozdĺž zlomov a pri prameňoch vyteká z podložia puklinová podzemná voda. Býva v lete chladnejšia a v zime teplejšia než voda v toku, preto sa pri takých miestach podľa rybárskych skúseností ryby v extrémnom počasí zdržiavajú (letné a zimné ostrovčeky vhodnejšej teploty).

Čerstvá puklinová voda však môže mať málo kyslíka. Ide o skúsenosť rybárov, nie o meraný jav pri tomto revíre.

Zlomy sú z geologickej mapy 1 : 50 000. Pramene sú z hydrogeologickej mapy, ktorá pokrýva len niektoré regióny, takže nula neznamená, že tam pramene nie sú.

Geomagnetická aktivita

Geomagnetická aktivita (Kp)Planetárny index Kp (0 až 9) meria rozkolísanie magnetického poľa Zeme. Od 5 ide o geomagnetickú búrku. Ukazuje sa posledných 48 hodín a predpoveď na 24 hodín.

Kp 0,7pokojné poleposledné meranie (5. 11. 2026 13:00)

Najvyšší predpovedaný Kp v najbližších 24 hodinách: 2,7 (pokojné pole).

Kp (0 až 9) meria rozkolísanie magnetického poľa Zeme od slnečného vetra. Od 5 ide o geomagnetickú búrku. Ryby, najmä lososovité a úhory, magnetické pole vnímajú. Že by ich záber závisel od Kp, však nie je preukázané: ide o pozorovania rybárov a o hypotézy.

Údaj je rovnaký pre celé Slovensko. Do skóre aktivity vstupuje len pri silnej geomagnetickej búrke (hypotéza, −1 až −2 body).

Zemetrasenia v okolí

Zemetrasenia v okolíOtrasy zaznamenané v okruhu 150 km od vody za posledných 30 dní (katalóg GFZ GEOFON).

bez otrasov v okruhu 150 km za posledných 30 dní (od magnitúdy 1,0)

Podľa rybárskych historiek ryby (najmä sumce a úhory) pred otrasmi nepokojne reagujú alebo prestanú brať. Spoľahlivo preukázané to nie je a pri slabých otrasoch ide o náhodu. Hlbšie otrasy z Karpát (napríklad v okolí Komárna a Dobrej Vody) ľudia zväčša vôbec nevnímajú.

Katalóg GEOFON je celosvetový, slabé otrasy v okolí Slovenska v ňom nemusia byť všetky. Nezapočítava sa do skóre aktivity.

Údaje: © ŠGÚDŠ (geologické, geofyzikálne a hydrogeologické mapy), NOAA SWPC (Kp-index), GFZ GEOFON (zemetrasenia). Súvislosť geomagnetického poľa, otrasov či radónu so záberom rýb nie je spoľahlivo preukázaná, preto sa do skóre aktivity nepočítajú. Postup je v Metodike.

Z vesmíru: čo ukazujú družice Copernicus

Sentinel-2 (optika) a Sentinel-1 (radar), obnovuje sa približne každých 6 dní

  • ČírosťMierne zakalená
  • ChlorofylVysoký chlorofyl, možné kvitnutie
  • ZarastenieVýrazne zarastená
  • HladinaPlná hladina
  • ĽadBez ľadu
Družicová snímka Sentinel-2 vodnej plochy MR Važina 1 z 26. 10. 2026, Voda (NDWI)
Sentinel-2, 8 uložených snímok. Obsahuje upravené údaje Copernicus Sentinel 2026.

Čírosť vody zo satelitu

Čírosť vody zo satelituOdhad zákalu z odrazu svetla od vodnej hladiny v červenom pásme družice Sentinel-2. Číra voda odráža málo, zakalená veľa. Je to relatívna pomôcka, nie meranie.
≈ 8,9 FNUMierne zakalená

Čírejšia než zvyčajne (×0,5 oproti posledným obdobiam).

Zakalenie nad 25 FNU je na 2 % vodnej plochy.

01020305. 11.5. 3.3. 7.31. 10.
Vývoj odhadu zákalu: od 5. 11. 13:00 do 31. 10. 13:00. Naposledy 9 FNU, najmenej 4, najviac 25 FNU.

Od 5. 11. 2025: najnižšie 4 FNU (25. 12. 2025), najvyššie 25 FNU (13. 2. 2026).

Odhad podľa odrazivosti vody v červenom pásme. Ide o relatívnu pomôcku, nie meranie v NTU.

Sentinel-2, 31. 10. 2026, bez oblakov 82 % plochy

Kvitnutie a chlorofyl

Kvitnutie a chlorofylIndex NDCI porovnáva odraz v červenom okraji (705 nm) a v červenom pásme (665 nm). Vyššie hodnoty znamenajú viac chlorofylu-a, teda rias a siníc vo vode.
NDCI 0,13Vysoký chlorofyl, možné kvitnutie

Zvýšený chlorofyl sa ukazuje na 72 % vodnej plochy.

0,000,100,200,305. 11.5. 3.3. 7.31. 10.
Vývoj indexu chlorofylu NDCI: od 5. 11. 13:00 do 31. 10. 13:00. Naposledy 0,13 , najmenej 0,03, najviac 0,27 .

Od 5. 11. 2025: najnižšie 0,03 (5. 3. 2026), najvyššie 0,27 (6. 9. 2026).

Index NDCI sleduje chlorofyl-a v rastlinnom planktóne (riasy, sinice). Neurčí druh rias ani toxicitu.

Sentinel-2, 31. 10. 2026

Zarastenie hladiny

Zarastenie hladinyPodiel plochy revíru, na ktorej družica vidí zelenú vegetáciu (index NDVI nad 0,3): plávajúce a vynorené rastliny a trstinu pri brehu.
40 % plochyVýrazne zarastená

Podiel plochy so zelenou vegetáciou (rastliny na hladine a tesne pod ňou, trstina pri brehu).

0204060805. 11.5. 3.3. 7.31. 10.
Vývoj zarastenia hladiny: od 5. 11. 13:00 do 31. 10. 13:00. Naposledy 40 %, najmenej 0, najviac 67 %.

Od 5. 11. 2025: najnižšie 0 % (19. 1. 2026), najvyššie 67 % (18. 6. 2026).

Pri brehoch sa môže započítať aj pruh trstiny, preto sa hodnoty na malých plochách môžu zdať vyššie.

Sentinel-2, 31. 10. 2026, bez oblakov 82 % plochy

Plocha hladiny: optika a radar

Plocha hladiny: optika a radarPlocha čistej vody z optickej snímky (Sentinel-2) a podiel hladkej vody z radaru (Sentinel-1), ktorý vidí aj cez oblaky. Dôležitejšia než samotné číslo je zmena oproti obvyklému stavu.
6,2 ha čistej vodyPlná hladina

To je 94 % obvyklého maxima za posledný rok (6,6 ha).

0,02,04,06,08,010,05. 11.5. 3.3. 7.31. 10.
Plocha čistej vody podľa Sentinelu-2: od 5. 11. 13:00 do 31. 10. 13:00. Naposledy 6,2 ha, najmenej 0,0, najviac 7,6 ha.

Od 5. 11. 2025: najnižšie 0,0 ha (3. 7. 2026), najvyššie 7,6 ha (23. 2. 2026).

Radar Sentinel-1 (vidí aj cez oblaky a v noci): 41 % tvaru revíru je hladká voda (31. 10. 2026), za mesiac −4 p. b..

Plocha čistej vody je bez pixelov pri brehu, preto je nižšia ako výmera revíru (13,9 ha podľa mapy). Zmena je dôležitejšia než samotné číslo. Radar môže pri vetre ukázať hladinu ako drsnú.

Sentinel-2, 31. 10. 2026, bez oblakov 82 % plochy

Ľad na hladine

Ľad na hladinePodiel plochy, na ktorej družica vidí ľad alebo sneh. Hrúbku ani nosnosť ľadu nevie určiť.
0 % plochyBez ľadu

Podiel plochy, na ktorej satelit vidí ľad alebo sneh. Za posledných 20 dní bol najvyšší 0 %.

Satelit nezistí hrúbku ani nosnosť ľadu. Na ľad nikdy nevstupuj podľa tohto údaju.

Sentinel-2, 31. 10. 2026, bez oblakov 82 % plochy

Čo to znamená pre lov

Čo to znamená pre lovKrátky rozbor podľa údajov družice a bežných rybárskych pravidiel. Je to pomôcka, nie predpoveď záberov.
  • Mierne zakalená voda

    Pre lov väčšinou výhodná: ryby sú menej plaché a nástrahu ešte vidia. Dobre fungujú prirodzené aj výraznejšie farby.

  • Veľa rias a planktónu

    Bohatá potrava pre drobné ryby, takže sa pri hladine zdržujú aj kaprovité a dravce za nimi. Pri dne môže byť menej kyslíka.

  • Zarastená hladina

    Vodné rastliny pokrývajú asi 40 % plochy. Hladinové nástrahy (gumená žaba, popper) sú tu ideálne, klasická montáž sa nahadzuje ťažko; hľadaj čisté okná, lávky a brehy bez porastu.

Rozbor vychádza z bežných rybárskych pravidiel a z údajov družice. Je to pomôcka, nie predpoveď záberov. Rozhoduje rybársky poriadok, povolenie a situácia na mieste.

Údaje sa ukladajú od 1. 10. 2025 (43 období po 5 dňoch), v grafoch je vidieť ich vývoj. Stiahnuť históriu (CSV)

Odhady zo satelitných snímok s rozlíšením 10 až 20 m, nie meranie vo vode. Ovplyvňujú ich oblaky, tiene, vietor a brehy; tvar vodnej plochy je pri tomto revíre len približný. Nepoužívaj ich na rozhodnutie o kúpaní ani o vstupe na ľad. Údaje: Obsahuje upravené údaje Copernicus Sentinel 2026, ESA, Copernicus Data Space Ecosystem. Postup je v Metodike.

Historické snímky

Vývoj okolia a prírody od 2017 do 2023: ako sa menia brehy, vegetácia a krajina okolo vody. Snímky sa samy prepínajú, listovať môžeš aj ručne.

Letecká snímka revíru MR Važina 1 z roku 2017
2017snímkované 3. 8. 2017
Letecká snímka revíru MR Važina 1 z roku 2020
2020snímkované 22. 8. 2020
Letecká snímka revíru MR Važina 1 z roku 2023
2023snímkované 1. 6. 2023

Ortofotomozaika SR © GKÚ Bratislava, NLC Zvolen. Rok a deň snímkovania závisia od polohy, jednotlivé ročníky sa preto môžu líšiť ročným obdobím aj počasím.

Novinky z organizácie a úlovky z revíru

Úlovky z revíru

Na tomto revíri zatiaľ nikto nezapísal úlovok.

Revíry v okolí

Najbližšie revíry v tom istom povodí