Vodný stav24 cmHladina je ustálená (-1 cm za 24 h)
Voda6,4 °CStudená voda, meraná
Počasie–
Aktivita rýb–
Stav revíru Petrovička, mapa a údaje o revíri
Podmienky na love
Index aktivity rýbNáš výpočet z teploty vody, trendu tlaku, vetra, oblačnosti, zrážok, dennej doby a Mesiaca (0–100). Pomôcka podľa rybárskych pravidiel, nie vedecká predpoveď.
Hladina vodyVodný stav na najbližšom vodočte SHMÚ v centimetroch nad nulou vodočtu. Je to stav vody na stanici, nie hĺbka vody na revíre.
24cmBytča – Petrovička · hladina ustálená
Hladina je ustálenáVývoj hladinyMierne stúpajúca voda vyplavuje potravu z brehov a aktivuje ryby, tlačia sa do tíšin a za prekážky. Rýchle stúpanie prináša zákal a ryby neberú, po povodni klesajúca voda zábery často utlmí.-1 cm za 24 hodín
Stabilný vodný stav býva pre lov príjemný, ryby majú ustálené stanovištia.
Vodný stav na vodočte, posledné dni (cm)Vývoj vodného stavu: od 4. 11. 16:45 do 5. 11. 16:45. Naposledy 24 cm, najmenej 24, najviac 25 cm.
Hladina je meraná na vodočte SHMÚ, nie je to hĺbka vody na revíri. Farebné čiary sú stupne povodňovej aktivityStupne povodňovej aktivitySHMÚ vyhlasuje pre vodočty tri stupne: 1. bdelosť, 2. pohotovosť, 3. ohrozenie. Pri vyššom stupni je lov nebezpečný..
Počasie
Načítavam údaje…
Teplota vody
Teplota vodyRyby sú studenokrvné a teplota vody riadi ich trávenie. Pod 8 °C sa metabolizmus spomaľuje, pri 15–22 °C vrcholí aktivita, nad 25 °C klesá kyslík.
6,4°CStudená voda
Metabolizmus rýb je spomalený. Pomáhajú jemné nástrahy a minimum krmiva.
Teplota vody, posledné dni (°C)Vývoj teploty vody: od 4. 11. 16:45 do 5. 11. 16:45. Naposledy 6,4 °C, najmenej 4,7, najviac 7,5 °C.
Pod 8 °C: spomalený metabolizmus
8–15 °C: aktivita rastie
15–22 °C: vrchol potravnej aktivity
22–25 °C: aktivita klesá
Nad 25 °C: málo kyslíka
Slnko a mesiac
Solunárne obdobiaVýpočet z polohy Mesiaca: hlavné obdobia (asi 2 h) okolo prechodu Mesiaca nad obzorom a pod ním, vedľajšie (asi 1 h) okolo východu a západu Mesiaca. Vedecky nepotvrdená teória, berieme ju ako malý doplnok.
Úsvit06:06
Východ slnka06:40
Západ slnka16:18
Súmrak16:52
Deň trvá 9 h 38 min.
Zlatá hodinkaZlatá hodinkaÚsvit a súmrak (zhruba hodina po východe a pred západom slnka). Šikmé svetlo dáva dravcom výhodu pri love, preto sú tieto chvíle tradične najlepšie.
ráno06:10–07:40
večer15:18–16:48
Solunárne obdobia dnesSolunárne obdobiaVýpočet z polohy Mesiaca: hlavné obdobia (asi 2 h) okolo prechodu Mesiaca nad obzorom a pod ním, vedľajšie (asi 1 h) okolo východu a západu Mesiaca. Vedecky nepotvrdená teória, berieme ju ako malý doplnok.
vedľajšie01:45–02:45
hlavné07:29–09:29
vedľajšie13:58–14:58
hlavné19:51–21:51
Solunárna teória nie je vedecky potvrdená, berieme ju ako doplnok.
Ubúdajúci kosáčikFáza MesiacaPri splne a novu je gravitačné pôsobenie najsilnejšie. Pri jasnej splnovej noci sa dravce a kapry často kŕmia v noci, deň po nej môže byť slabší.osvetlených 19 %Najbližší spln okolo 24. 11., nov okolo 9. 11.
Charakteristika
HĺbkaHĺbkaNajväčšia hĺbka z opisu revíru. Plytčiny sa rýchlo prehrievajú a sú bohaté na potravu, hlboké jamy dávajú úkryt a stabilnejšiu teplotu.0,20 m
DnoDnoMateriál dna určuje, aké ryby sa tu držia a kde nachádzajú potravu. Rybie pásma sa dajú rozoznať podľa dna: kamenité, štrkovité, piesčité až bahnité.kamenito – štrkové
Línia tokuLínia tokuTvar toku zhora. V zákrutách je pod vonkajším brehom hlboký výmoľ a pod vnútorným plytká lavica; členitý tok má viac úkrytov a zmien hĺbky.zvlnená
ZatienenieZatieneniePodiel hladiny v tieni. Tieň znižuje letné teploty vody, dodáva hmyz a úkryty; slnečný úsek sa rýchlejšie prehrieva a viac zarastá.70 %
PorastPorastDrevinný a bylinný porast brehov. Korene a konáre vytvárajú úkryty, z listov a konárov padá potrava. Určuje aj to, kde sa dá hádzať a kde sa montáž zachytáva.jelša, vŕba, smrek,lieska
Priečne stavbyPriečne stavbyJazy, stupne a hate zadržiavajú vodu a bránia rybám v migrácii. Pod nimi sa vytvára hlboký vývar s okysličenou vodou.13 splavov
Čo to znamená pre rybáravysvetlenie dna, porastu, línie a ďalších údajov tohto revíru
Hĺbka: Plytký, do 1 m
Rýchlo sa prehrieva aj ochladzuje. Ryby sú plaché, pomáha tichý prístup a jemná montáž.
Dno: Štrkové dno
Dobre prekysličená voda a bohatá potrava (larvy vodného hmyzu). Typické pre lipňové a mrenové pásmo, štrkové lavice slúžia mnohým rybám aj ako neresisko.
Dno: Kamenité dno
Typické pre rýchle horské a podhorské toky. Medzi kameňmi sú úkryty pre pstruhy a iné ryby, montáž sa tu však často zachytáva.
Línia toku: Zvlnená línia
Výrazné zákruty. Pod vonkajším brehom býva hlboká jama, na vnútornej strane plytká štrková alebo piesočná lavica.
Zatienenie: Tienistý, 41–70 %
V lete chladnejšia voda, viac padajúceho hmyzu a úkrytov. Býva dobrým miestom pre pstruhy a lipne.
Porast: Vŕba
Rastie pri vode, korene spevňujú breh a vytvárajú úkryty pod hladinou. Konáre visia nad vodou, dávajú tieň a hmyz.
Porast: Jelša
Typická drevina brehov potokov a riek. Hustý koreňový systém vytvára podmyté brehy a úkryty, lístie sa rýchlo rozkladá.
Porast: Smrek
Bežný pri horských a podhorských potokoch. Celoročný tieň a chladnejšia, často kyslejšia voda.
Porast: Lieska
Nízke kroviny pri brehu: tieň a úkryt pre drobné ryby aj zdroj hmyzu, no sťažuje prístup k vode.
Priečne stavby: S priečnymi stavbami
Jazy, stupne alebo hate: bariéra pre migráciu rýb, pod stavbou býva vývar. Over si zákazy lovu v blízkosti stavieb.
Výklad je všeobecný a vychádza z opisu revíru v dátach a z bežnej rybárskej praxe. Skutočné podmienky na mieste sa môžu líšiť, pred lovom ich skontroluj.
Výškový profil toku
Výškový profilAko sa mení nadmorská výška toku po prúde. Počíta sa z digitálneho modelu reliéfu (desiatky metrov), nie z merania hladiny, preto je orientačný, hlavne pri úzkych potokoch.
Rýchly tokPodhorský potok: rýchla voda, kamenité dno, perejky a jamy pod nimi. Typické pstruhové vody.
Výškový profil revíru po prúde: od 693 do 304 m n. m. na 16,8 km.Po prúde, od horného konca revíru (vľavo) k dolnému
Najvyšší bod
693 m n. m.
Najnižší bod
280 m n. m.
SpádSpádRozdiel nadmorskej výšky medzi horným a dolným koncom revíru v metroch. Čím väčší spád na kratšej dĺžke, tým rýchlejšia voda.
412 m
SklonSklon tokuSpád na kilometer v promile (‰, metre na kilometer). Do 2 ‰ je pomalá nížinná rieka, 5 až 10 ‰ podhorská rieka (lipeň, pstruh), nad 10 ‰ rýchly potok.
25 ‰
KľukatosťKľukatosťDĺžka toku vydelená vzdialenosťou jeho koncov vzdušnou čiarou. 1,0 je priamy tok, nad 1,3 výrazne meandruje. Meandre vytvárajú jamy pod brehmi a plytčiny v prieťahoch.
mechanické, biologické, odstraňovanie dusíka a fosforu
Spĺňa požiadavky
BSK₅, CHSK, dusík, fosfor
0,8 km
COV BytcaBod vypúšťania odpadových vôd
1,0 km
COV KotesovaBod vypúšťania odpadových vôd
1,8 km
Zobrazené sú miesta do 3 km od toku.
Terén v 3D
Načítavam 3D model terénu…
Voda podľa verejných zdrojov
Kvalita vody, povodie, dno, ryby, vodný hmyz, zver a riziká z otvorených databáz. Okrem zveri a rizík sú zahrnuté aj do skóre aktivity.
Čo z toho vyplýva
Verejné zdroje v skóre podmienokÚdaje o kyslíku, živinách, hĺbke nádrže, veľkosti toku, dne, druhoch rýb a rojení hmyzu mierne upravia skóre „Podmienky na love“. Každá úprava je v rozbore skóre vidieť osobitne.
0bodov k skóre
Verejné údaje o tejto vode skóre aktivity takmer nemenia.Úpravy z verejných zdrojov sú v rozsahu od −14 do +12 bodov, aby neprevážili počasie. Započítavajú sa do skóre aktivity, do zoradenia a do filtrov.
+2
Dno podľa geológieSkalné podložie, kamenité, ŠGÚDŠ
Štrkové a kamenité dno je typické pre pstruhové a lipňové vody: dobrá potravná základňa a neresiská.
−2
Teplota vody pre miestne druhy6,4 °C: Kapor obyčajný (18–28 °C), FishBase
Teplota vody je mimo toho, čo tieto druhy uprednostňujú, takže sú menej aktívne.
0
Rojenie vodného hmyzu0,2× priemerný mesiac, 1 z 61 pozorovaní za rok, iNaturalist
V tomto mesiaci sa vodný hmyz vyskytuje málo, rozhoduje skôr potrava pri dne.
Pravidlá sú orientačné a vychádzajú z rybárskej praxe. Počasie, tlak vzduchu a teplota vody majú na skóre väčší vplyv než tieto údaje.
Povodie a nádrž
Hĺbka nádrže (HydroLAKES)Priemerná hĺbka, objem a doba zdržania vody v nádrži z databázy HydroLAKES (WWF). Hĺbku odhaduje model z okolitého terénu, takže je orientačná.
Tok z databázy HydroRIVERSspárovaný s revírom, odchýlka čiary okolo 159 m
Povodie nad miestomVeľkosť toku (HydroRIVERS)Plocha povodia nad miestom, rád toku a priemerný prietok z databázy HydroRIVERS (WWF). Určuje, či ide o potok, rieku alebo veľkú rieku.
34 km²potok
Priemerný prietok
0,39 m³/smodelová hodnota
Rád toku (Strahler)
1horný tok, drobný prítok
Sklon koryta
25 ‰Rýchly tok
Údaje sú z celosvetovej databázy s hrubším rozlíšením (desiatky metrov), preto sú pri malých vodách len orientačné. Hĺbka a objem sú modelové priemery.
Dno a podložie
Dno a podložie (ŠGÚDŠ)Podložie pod vodou podľa hydrogeologickej mapy Slovenska 1 : 50 000 (ŠGÚDŠ). Hovorí o tom, či je okolie štrkové, piesočnaté, ílovité, bahnité alebo skalnaté.
Skalné podložie, kamenité
Skalné prahy a kamene dávajú úkryty, ale montáž sa tu rada zachytáva.
Skalné podložie, kamenité 45 %
Štrky 18 %
Íly a hliny 36 %
Pramene a vývery
0žiadne v okruhu 1 km
Podľa geologickej mapy: fluviálne sedimenty: litofaciálne nečlenené nivné hliny, alebo piesčité až štrkovité hliny dolinných nív a nív horských potokov, holocén | cebulské vrstvy?: zelené a sivé ílovce, sivé kremenné a drobové pieskovce, slieňo
Opis revíru uvádza dno: štrky, skalné podložie, kamenité, čo sa zhoduje s geologickou mapou.
Mapa ukazuje geológiu podložia, nie presné dno na mieste. Skutočný materiál dna sa môže líšiť, najmä pri nánosoch.
Vodný hmyz
Rojenie vodného hmyzu (iNaturalist)Koľko pozorovaní podeniek, potočníkov a pošvatiek ľudia v okolí zaznamenali v tomto mesiaci v porovnaní s ročným priemerom. Pre muškárov je to náznak vývinu hmyzu.
Málo hmyzunovember: 0,2× priemerný mesiac
jan
feb
mar
apr
máj
jún
júl
aug
sep
okt
nov
dec
Podenky0Podenky: suchá mucha na hladine, najmä pri súmraku.
Potočníky0Potočníky: večer a v noci pri brehu, hodí sa aj nymfa a mokrá mucha.
Pošvatky0Pošvatky: čisté, studené potoky, často už koncom zimy a skoro na jar.
0,2× priemerný mesiac, 1 z 61 pozorovaní za rok, iNaturalist.
Pozorovania pridávajú ľudia z okolia, nie sú to merania pri vode. Ukazujú, kedy sa vodný hmyz zvykne objavovať, a hodia sa najmä pri love na muchu.
Ryby, zver a riziká v okolí vodyRyby v okolí (GBIF)Druhy rýb, ktoré ľudia v okolí vody zaznamenali (databáza GBIF, posledné desaťročia). Nie je to zoznam druhov v revíri, len nápoveda, čo sa v okolí vyskytuje.Zver a riziká pri vode (GBIF)Zver, vtáky a riziká (medveď, kliešte, komáre, boľševník), ktoré ľudia v okolí vody zaznamenali. Nepatrí do skóre podmienok na love, je len na informáciu.
Druhy, ktoré sa v okolí vody pozorovali alebo zaznamenali. Číslo pri rybe je počet záznamov v databáze GBIF, nie počet rýb. Zver a riziká nevstupujú do skóre podmienok na love, sú len na informáciu.
preferuje 18–28 °C, neres pri 18–24 °C, až 120 cm a 37 kg, znáša málo kyslíka
teplota vody mimo preferencie (6,4 °C)
Vták
Volavka popolavá
viac záznamov
Najviac záznamov: apríl.O druhu
Stojí v plytčinách a číha na drobné ryby. Dobre ju vidno pri brehoch rybníkov a pomalých tokov.
Vták
Rybárik riečny
viac záznamov
Najviac záznamov: september.O druhu
Malý vták, ktorý sa potápa za drobnými rybami. Hniezdi v strmých brehoch čistých tokov.
Vták
Kormorán veľký
viac záznamov
Najviac záznamov: apríl.O druhu
Rybožravý vták. Pri veľkých nádržiach hniezdi, v zime sa zdržiava aj na tokoch s otvorenou vodou.
Zver
Bobor vodný
viac záznamov
Najviac záznamov: január.O druhu
Rastlinožravec, ktorý hrádzami a norami mení tok aj brehy. Je chránený. Vytvára plytčiny a tôňe, na ktorých sa darí rybám aj hmyzu.
Vták
Orliak morský
niekoľko záznamov
Najviac záznamov: január.O druhu
Veľký dravec, ktorý loví ryby pri veľkých nádržiach a riekach. V zime sa sústreďuje pri vode, ktorá nezamŕza.
Zver
Vydra riečna
niekoľko záznamov
Najviac záznamov: február.O druhu
Loví ryby, raky a žaby. Je prísne chránená a jej výskyt sa považuje za znak pomerne čistej vody s dostatkom rýb.
Zver
Rys ostrovid
ojedinelý záznam
Najviac záznamov: január.O druhu
Skrytá lesná šelma. K vode chodí za korisťou. Útoky na ľudí nie sú známe, stretnutie je veľmi nepravdepodobné.
Riziko
Medveď hnedý
vyššie rizikoniekoľko záznamov
Najviac záznamov: apríl.Ako sa chrániť
Žije v horských lesoch severného a stredného Slovenska. Pri vode loví ryby a pije.
Ako sa chrániť: V horských revíroch sa pohybuj hlučne, nenechávaj pri stane ryby, vnútornosti ani zvyšky návnad a jedlo ukladaj mimo spacieho miesta. Ak medveďa uvidíš, nebehaj, pokojne sa prehováraj a pomaly ustupuj. Nikdy sa nepribližuj k mláďatám.
Riziko
Boľševník obrovský
treba rátaťviac záznamov
Najviac záznamov: jún.Ako sa chrániť
Invázna rastlina, ktorá rastie pri brehoch tokov a na vlhkých lúkach. Miazga na slnku spôsobuje popáleniny kože.
Ako sa chrániť: Nedotýkaj sa ho a neprechádzaj cez porast. Ak sa miazga dostane na kožu, zmy ju vodou a mydlom a chráň miesto pred slnkom. Pri väčšom popálení vyhľadaj lekára.
Riziko
Kliešť obyčajný
treba rátaťviac záznamov
Najviac záznamov: apríl.Ako sa chrániť
Prenáša kliešťovú encefalitídu a lymskú boreliózu. Čaká vo vysokej tráve a v poraste pri brehoch.
Ako sa chrániť: Od jari do jesene sa po love skontroluj, použi repelent a dlhé nohavice do ponožiek. Kliešťa čo najskôr odstráň pinzetou. Proti encefalitíde existuje očkovanie.
Riziko
Komáre
treba rátaťviac záznamov
Najviac záznamov: september.Ako sa chrániť
Množia sa v stojatej vode, preto sú najhoršie pri nádržiach, mŕtvych ramenách a lužných lesoch, najmä pri západe slnka.
Ako sa chrániť: Pri večernom a nočnom love maj dlhý rukáv, repelent a sieťku. Rozvoj komárov zrýchľuje teplo a vlhko po dažďoch.
Riziko
Diviak lesný
treba rátaťniekoľko záznamov
Najviac záznamov: máj.Ako sa chrániť
Chodí k vode na kaľ a na pitie, hlavne za súmraku a v noci.
Ako sa chrániť: Bachyňa s mladými vie byť agresívna. Zachovaj odstup, nenoc na zvernom prechode a nenechávaj pri vode zvyšky jedla.
Riziko
Vretenica severná
treba rátaťniekoľko záznamov
Najviac záznamov: máj.Ako sa chrániť
Jedovatý had, ktorý sa vyhrieva na kamenistých svahoch, v mokradiach a na lesných okrajoch pri vode.
Ako sa chrániť: Je plachá a uštipne len pri ohrození. Pri kamenitých brehoch nešmátraj rukou medzi kamene a maj pevnú obuv. Po uštipnutí zostaň v pokoji, nehýb postihnutou končatinou a volaj 112.
Riziko
Vlk dravý
treba rátaťniekoľko záznamov
Najviac záznamov: marec.Ako sa chrániť
Plachá šelma lesov. K vode chodí v noci a za súmraku.
Ako sa chrániť: Útoky na ľudí sú veľmi vzácne. Udržuj poriadok v tábore, nekŕm zver a psa maj na vôdzke.
Riziko
Ovady
treba rátaťniekoľko záznamov
Najviac záznamov: jún.Ako sa chrániť
Veľké bodavé muchy. Najaktívnejšie sú za horúcich bezvetrných dní pri vode a na lúkach.
Ako sa chrániť: Bolestivo bodajú, najmä v lete v poludňajších hodinách. Pomáha svetlé oblečenie s dlhým rukávom a repelent.
Ryby: záznamy od roku 1995 z okolia vody (obdĺžnik okolo revíru). Ide o pozorovania a zbierky, nie o súpis rýb v revíri, preto druh môže chýbať aj tam, kde žije.
Zver a riziká: záznamy pochádzajú z pozorovaní a odrážajú aj to, kde sa pozorovatelia pohybujú, nie sú to merania hustoty ani istota stretnutia. Platia pre okolie okolo 35 × 55 km.
Podložie, tok a pramene na mape, hodnoty v mieste vody, geomagnetická aktivita a zemetrasenia. Je to informácia o prostredí, do skóre aktivity sa nezapočítava.
Mapa podložia potrebuje zapnutý JavaScript.
Geológia
Geologická mapa Slovenska 1 : 50 000: horniny pod povrchom, od naplavených štrkov a pieskov cez íly až po žuly a vápence. Farby podľa legendy ŠGÚDŠ, po kliknutí do mapy sa ukáže popis horniny v danom mieste.
Pre rybára: Štrkové lavice a kamenisté prahy dávajú čisté dno a biotop pre zubáča, ostrieža či mrenu. Ílovité a bahnité podložie drží potravu pre kapra a pleskáča. Vápence a dolomity dávajú tvrdšiu, na potravu bohatšiu vodu než žuly a kremence.
Radónové riziko
Radónové riziko podložia (nízke, stredné, vysoké). Vychádza z rádioaktivity hornín a z puklín. Mapa ukazuje podložie, nie radón vo vode.
Pre rybára: Radón je prírodný stopovač podzemnej vody. Podložie s vyšším radónovým rizikom (žuly, ruly, tektonické zlomy) býva miestom, kde puklinová voda vyteká na povrch. Väčšina Slovenska je „stredné“, preto je zaujímavé hlavne vysoké riziko.
nízke 36,7 %
stredné 63,0 %
vysoké 0,3 %
Urán (eU)
Ekvivalentný urán v povrchových horninách z leteckej gama spektrometrie (ppm). Od 4 ppm sa podložie radi označuje za zvýšené radónové riziko.
Pre rybára: Vysoký urán je znakom žúl, rúl a čiernych bridlíc, teda hornín, z ktorých sa do vody dostáva radón a rozpustené látky. Pre záber nemá priamy význam, pomáha čítať geológiu územia.
no data
0 – 1
1 – 2
2 – 3
3 – 4
4 – 5
5 – 7
7 – 35
Gama žiarenie
Dávkový príkon gama žiarenia vo vzduchu (nGy/h) z leteckého merania. Je to prirodzené pozadie podložia, nie znečistenie.
Pre rybára: Vyššie hodnoty majú horniny bohaté na urán, tórium a draslík (žuly, ruly, flyš s bridlicami). Je to doplnok k mape uránu; rybárovi hlavne ukazuje, kde sa mení podložie.
no data
0 – 20
20 – 40
40 – 60
60 – 80
80 – 100
100 – 140
140 – 180
180 – 220
220 – 999
Magnetika
Anomálie magnetického poľa Zeme (ΔT, v nT) spôsobené horninami s magnetickými minerálmi, napríklad sopečnými horninami, bazaltmi či amfibolitmi.
Pre rybára: Ryby (najmä lososovité a úhory) vnímajú magnetické pole. Či miestne anomálie ovplyvňujú ich pohyb a záber, nie je preukázané; berie sa to ako hypotéza.
-1 217 – -1 000
-1 000 – -250
-250 – -200
-200 – -190
-190 – -180
-180 – -170
-170 – -160
-160 – -150
-150 – -140
-140 – -130
-130 – -120
-120 – -110
-110 – -100
-100 – -90
-90 – -80
-80 – -60
-60 – -40
-40 – -20
-20 – 0
0 – 10
10 – 20
20 – 30
30 – 40
40 – 50
50 – 70
70 – 100
100 – 150
150 – 200
200 – 250
250 – 300
300 – 400
400 – 500
500 – 600
600 – 700
700 – 800
800 – 900
900 – 1 000
1000 – 1 100
1100 – 1 130
Kliknutím alebo ťuknutím do mapy zistíte hodnotu v danom mieste.
Hodnoty v mieste vodyRadónové riziko podložia, urán, tórium, draslík, gama žiarenie a magnetická anomália v jednom mieste pri vode (na mape označené bodom).
Radónové riziko podložia
strednébežné pre väčšinu Slovenska
Urán (eU)
1,9 ppmnízky
Tórium (eTh)
6,8 ppmprírodné pozadie hornín
Draslík (K)
1,03 %prírodné pozadie hornín
Gama žiarenie
41 nGy/hprirodzené pozadie podložia
Magnetická anomália (ΔT)
41 nTnad priemerom okolia
Hodnoty platia pre jedno miesto (na mape označené bodom), nie ako priemer celého toku alebo povodia. Radón je v podzemných vodách prirodzený stopovač; do mapy nie je zahrnutý radón vo vode, len riziko podložia.
Zvýšený urán alebo radón je len údaj o hornine. Pre záber nemá preukázaný význam; pomáha čítať, z akého podložia voda pochádza.
Zlomy a pramene
Zlomy a prameneVzdialenosť k najbližšiemu tektonickému zlomu geologickej mapy a počet prameňov v okolí. Pozdĺž zlomov vyteká puklinová podzemná voda.
Najbližší zlom
do 3 kmtektonický zlom na geologickej mape
Pramene a vývery
0žiadne v okruhu 1 km
predpokladanýzistený na povrchu
Pozdĺž zlomov a pri prameňoch vyteká z podložia puklinová podzemná voda. Býva v lete chladnejšia a v zime teplejšia než voda v toku, preto sa pri takých miestach podľa rybárskych skúseností ryby v extrémnom počasí zdržiavajú (letné a zimné ostrovčeky vhodnejšej teploty).
Čerstvá puklinová voda však môže mať málo kyslíka. Ide o skúsenosť rybárov, nie o meraný jav pri tomto revíre.
Zlomy sú z geologickej mapy 1 : 50 000. Pramene sú z hydrogeologickej mapy, ktorá pokrýva len niektoré regióny, takže nula neznamená, že tam pramene nie sú.
Horniny a chémia vody
Horniny a chémia vodyPrevládajúca skupina hornín v mieste vody a čo to zvyčajne znamená pre tvrdosť, pH a bohatosť vody.
Naplaveninyprevládajúca skupina hornín v mieste vody podľa mapy
Štrky, piesky a hliny v údolí hovoria o dne údolia, nie o hornine v povodí. Chémiu vody určuje hlavne podložie vyššie nad miestom.
Hornina v jednom mieste neurčuje chémiu celej vody: tá závisí od podložia v celom povodí nad miestom. Údaj slúži ako nápoveda, nie ako meranie.
Geomagnetická aktivita
Geomagnetická aktivita (Kp)Planetárny index Kp (0 až 9) meria rozkolísanie magnetického poľa Zeme. Od 5 ide o geomagnetickú búrku. Ukazuje sa posledných 48 hodín a predpoveď na 24 hodín.
Najvyšší predpovedaný Kp v najbližších 24 hodinách: 2,7 (pokojné pole).
Kp (0 až 9) meria rozkolísanie magnetického poľa Zeme od slnečného vetra. Od 5 ide o geomagnetickú búrku. Ryby, najmä lososovité a úhory, magnetické pole vnímajú. Že by ich záber závisel od Kp, však nie je preukázané: ide o pozorovania rybárov a o hypotézy.
Údaj je rovnaký pre celé Slovensko a nezapočítava sa do skóre aktivity.
Zemetrasenia v okolí
Zemetrasenia v okolíOtrasy zaznamenané v okruhu 150 km od vody za posledných 30 dní (katalóg GFZ GEOFON).
Otrasy za 30 dní
3v okruhu 150 km
Najsilnejší
M 2,6107 km od vody, 8. 10.
M 2,2
Poľsko4. 11. 03:47, 91 km od vody, hĺbka 1 kmpravdepodobne banský otras (plytko pod povrchom)
M 2,3
Poľsko3. 11. 23:05, 106 km od vody, hĺbka 1 kmpravdepodobne banský otras (plytko pod povrchom)
M 2,6
Poľsko8. 10. 21:45, 107 km od vody, hĺbka 1 kmpravdepodobne banský otras (plytko pod povrchom)
Všetky tieto otrasy sú veľmi plytké, ide pravdepodobne o banské otrasy (napríklad v poľských a českých revíroch), nie o tektonickú aktivitu.
Podľa rybárskych historiek ryby (najmä sumce a úhory) pred otrasmi nepokojne reagujú alebo prestanú brať. Spoľahlivo preukázané to nie je a pri slabých otrasoch ide o náhodu. Hlbšie otrasy z Karpát (napríklad v okolí Komárna a Dobrej Vody) ľudia zväčša vôbec nevnímajú.
Katalóg GEOFON je celosvetový, slabé otrasy v okolí Slovenska v ňom nemusia byť všetky. Nezapočítava sa do skóre aktivity.