Tok

Manínsky potok – CHRO

Povodie VáhuLososový – pstruhový
revír
1
dĺžka revírov
1,2km
kraj
Trenčiansky kraj
Letecká snímka toku Manínsky potok - CHRO so zvýraznenou čiarou
Modrá čiara: priebeh toku (orientačne). Ortofotomozaika SR © GKÚ Bratislava, CC BY 4.0Mapy Google

Teraz pri vode

Dnes na toku Manínsky potok – CHRO

Skóre podmienok na love, najlepšie okno dňa a revíry od najlepších podmienok

Priemer revírov toku

Nízka aktivita · priemer z jedného revíru

Číslo v hlavičke je odhad pre stred toku podľa počasia a meraní. Priemer revírov navyše počíta družicové údaje, zatienenie a geológiu každého revíru.

Najlepšie okno dnes

06:00–08:00

Manínsky potok – CHRO, skóre okna 36.

Skóre je odhad podmienok podľa počasia, vody a okolia, nie predpoveď záberov. Prepočítané o 05:04.

Mapa a revíry toku

Priebeh toku a jeho revíry. Farbu čiar prepneš na podmienky dnes, kvalitu alebo ľubovoľný iný parameter.

Podrobné filtrekraj, okres, dno, hĺbka, zatienenie, družice, chémia a znečistenie vody, ryby, geológia

1445revírov
Vyber kategóriu a zúž výber. Pri každej možnosti uvidíš, koľko revírov ti ostane.
Farba na mape
Načítavam mapu…

Mapu posúvaš dvoma prstami. Jedným prstom ju posunieš na celej obrazovke.

    Výškový profil toku

    Ako klesá tok po prúde: spád, sklon a rýchlosť vody.

    Bystrina Horský potok so strmým sklonom, kaskádami a skalnatým dnom. Voda je čistá a studená, lov vyžaduje opatrný prístup.

    3703803904004104200,0 km0,5 km1,0 km
    Výškový profil toku: od 413 do 377 m n. m. na 1,2 km.
    Revíry v poradí od najvyššieho (vľavo) po najnižší. Medzi revírmi môže byť úsek bez revíru, ten sa nezobrazuje.
    Najvyšší bod
    418 m n. m.
    Najnižší bod
    371 m n. m.
    Spád revírovSpádRozdiel nadmorskej výšky medzi horným a dolným koncom revíru v metroch. Čím väčší spád na kratšej dĺžke, tým rýchlejšia voda.
    47 m
    Priemerný sklonSklon tokuSpád na kilometer v promile (‰, metre na kilometer). Do 2 ‰ je pomalá nížinná rieka, 5 až 10 ‰ podhorská rieka (lipeň, pstruh), nad 10 ‰ rýchly potok.
    41 ‰
    KľukatosťKľukatosťDĺžka toku vydelená vzdialenosťou jeho koncov vzdušnou čiarou. 1,0 je priamy tok, nad 1,3 výrazne meandruje. Meandre vytvárajú jamy pod brehmi a plytčiny v prieťahoch.
    1,28

    Zdroj: Open Topo Data (eudem25m), 4. 11. 2026. Sklon a spád sú orientačné, zahŕňajú len úseky revírov.

    Terén v 3D

    Načítavam 3D model terénu…

    Historické snímky

    Vývoj okolia a prírody od 2018 do 2024: ako sa menia brehy, vegetácia a krajina okolo vody. Snímky sa samy prepínajú, listovať môžeš aj ručne.

    Letecká snímka toku Manínsky potok - CHRO z roku 2018
    2018snímkované 13. 9. 2018
    Letecká snímka toku Manínsky potok - CHRO z roku 2021
    2021snímkované 6. 7. 2021
    Letecká snímka toku Manínsky potok - CHRO z roku 2024
    2024snímkované 23. 8. 2024

    Ortofotomozaika SR © GKÚ Bratislava, NLC Zvolen. Rok a deň snímkovania závisia od polohy, jednotlivé ročníky sa preto môžu líšiť ročným obdobím aj počasím.

    Znečistenie vody na toku Manínsky potok – CHRO

    Kvalita vody podľa SHMÚ, čistiarne pri revíroch a podzemná voda v okolí

    Podzemná voda: namerané hodnotytypická hodnota zo staníc do 10 km, 2025

    0 z 1 revíru s meraním má v okolí podzemnú vodu s hodnotou nad hranicou aspoň v jednom ukazovateli.

    Zdroj: SHMÚ (ročenky kvality povrchových a podzemných vôd), register čistiarní z VÚVH a EEA. Miesto SHMÚ sa k revíru priradí podľa rovnakého názvu toku a vzdialenosti; ročenka uvádza miesta, ktoré nesplnili normu, preto chýbajúce miesto nie je dôkazom čistej vody.

    Geológia a geochémia toku Manínsky potok – CHRO

    Kovy a zlato v riečnych sedimentoch a vode, staré banské diela a ložiská, vrty s archívnymi správami, geotermálna energia, záťaže a zosuvy v okolí toku

    Prehľad vychádza z verejných registrov a atlasov Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Hľadá sa v pásme okolo vody všetkých revírov toku (spolu 1 km čiary): vzorky z potokov do 1 km, vrty, banské diela a záťaže do 3 km, rudné výskyty do 5 km, geotermálne zdroje do 10 km.

    Hornina pod vodou

    Vápence a dolomity100 % čiary vody

    Tvrdá, dobre pufrovaná voda s vápnikom a hydrogénuhličitanmi; krasové pramene. Geologická mapa SR 1:50 000.

    510

    Voda podľa atlasu

    pH 8,3modelový odhad

    typ vody Ca–Mg–HCO₃

    Mineralizácia 481 mg/l, tvrdá voda (17,1 °dH). Interpolácia meraní Geochemického atlasu SR, nie meranie v toku.

    Prvky v riečnom sedimente

    0 z 15prvkov v horných 10 %

    najvyššie: Nikel 30,3 mg/kg

    Poloha najvyššie postaveného prvku medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku: 71. percentil. Interpolácia Geochemického atlasu riečnych sedimentov.

    1 km2 km35 °C55 °C

    Teplo pod nohami

    35°C v hĺbke 1 000 m

    tepelný tok 55 mW/m²

    V hĺbke 2 000 m okolo 55 °C (prírastok 20 °C na kilometer). Atlas geotermálnej energie SR.

    20200

    Prirodzené gama žiarenie

    50nGy/h dávkový príkon

    47. percentil na Slovensku

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy (draslík, urán, tórium), nie hodnota z merania pri vode. Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ.

    Staré banské diela

    0objektov do 3 km

    V pásme 3 km okolo vody nie je zaznamenané žiadne staré banské dielo.

    Zlato v riečnom sedimente

    0vzoriek so zlatom

    8 rudných minerálov v sedimente

    Vo vzorkách riečneho sedimentu do 1 km od vody sa zlato nenašlo. Vzorky nepokrývajú každý potok, preto to neznamená, že tu zlato nie je.

    Stopové prvky vo vode toku

    0 z 9ukazovateľov v horných 5 %

    najvyššie: Lítium 12,0 μg/l

    Poloha najvyššej namerenej hodnoty v rozdelení všetkých vzoriek povrchových vôd na Slovensku: 77. percentil (Manínsky, potok).

    Vrty a rozbory podzemnej vody

    131vrtov do 3 km

    213 rozborov vody v okolí

    Z toho 131 s archívnou správou Geofondu. Vrty sú hydrogeologické, geologické, inžinierskogeologické a iné.

    Geotermálna energia

    –

    6 zdrojov geotermálnych a minerálnych vôd do 10 km.

    Environmentálne záťaže a skládky

    8lokalít do 3 km

    8 skládok

    V pásme 3 km nie je registrovaná environmentálna záťaž; skládky sú len evidované.

    Ložiská a rudné výskyty

    6záznamov do 5 km

    6 rudných výskytov

    Registre Geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerastných surovín.

    Zosuvy a svahové deformácie

    68plôch do 3 km

    10 aktívnych

    Zdokumentované zosuvy v registri Geofondu. Zosuv do toku môže zakaliť vodu a zmeniť dno.

    Geologická stavba pod vodou

    Aká hornina leží pod čiarou vody (Geologická mapa SR 1:50 000), aký je jej vek, ako hrubý je kvartérny pokryv a v akej tektonickej jednotke voda tečie. Horninové podložie rozhoduje o tvrdosti vody, o dne, o zákale po dažďoch aj o pramenitosti.

    Poradie bodov ide po čiare vody (pri toku a povodí revír za revírom). Pruh je rez vzdialenosťou, nie mapou; šírka úseku zodpovedá počtu bodov.

    • Vápence a dolomity100 %SR 2,7 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Vápence a dolomity: Tvrdá, dobre pufrovaná voda s vápnikom a hydrogénuhličitanmi; krasové pramene.

    Geologický vek hornín

    • bradlové pásmo50 %
    • krieda50 %

    Najčastejšie horninové jednotky

    ÚtvarVekJednotkaBodov
    bradlové pásmostaršia – stredná juratmavosivé lavicovité piesčité organodetritické vápence s čiernymi rohovcami a s polohami vápnitých ílovcov1×
    kriedastaršia kriedasvetlosivé, sivé až sivohnedé organodetritické a rudistové rífové vápence a brekcie (urgónsky typ)1×

    Kvartérny pokryv

    • Typická hrúbka kvartérneho pokryvu2,3m
    • 2 – 550 %SR 48 %
    • 0 – 250 %SR 16 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Tektonické jednotky

    • MANÍNSKA TEKTONICKÁ JEDNOTKA100 %SR 0,3 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Tektonické členenie

    • NEOALPÍNSKE TEKTONICKÉ ŠTRUKTÚRY ZÁPADNÝCH KARPÁT100 %SR 84 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Neotektonické jednotky

    • pozitívna jednotka (pohorie)100 %SR 60 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Smer neotektonických pohybov

    • veľký zdvih100 %SR 26 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mapa pokrýva 2 z 2 bodov čiary vody.

    Hydrogeológia: kolektory a podzemná voda

    Potoky a rieky živí podzemná voda. Hydrogeologické mapy ukazujú, v akých horninách sa voda zachytáva, ako priepustné sú a aká je v nich voda. Údaje sú z máp ŠGÚDŠ, nie z merania pri konkrétnej vode.

    Horniny kolektora (hydrogeologická mapa 1:200 000)

    • Vápence100 %SR 3,1 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Typ zvodnenca

    • Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Vápence; Neroz)100 %SR 1,9 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Typ priepustnosti (základná hydrogeologická mapa 1:50 000)

    • puklinová100 %SR 12 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Hydrogeologická funkcia

    • kolektor100 %SR 95 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Hlavný hydrogeologický región

    • paleogén a mezozoikum bradlového pásma Súľovských vrchov a Podmanínskej pahorkatiny100 %SR 0,0 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Trieda kvality podzemných vôd

    • A100 %SR 36 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Chémia povrchových vôd podľa atlasu

    Modelované zloženie vody v území, ktorým tečie čiara revíru. Rastre Geochemického atlasu SR (povrchové vody) sú interpoláciou meraní vo vzorkovaných tokoch, preto ukazujú typické pozadie v území, nie meranie v konkrétnom potoku.

    510

    Kyslosť vody

    pH 8,30typické pásmo

    Väčšina riek a potokov na Slovensku má pH 6,5 až 8,5. Kyslejšia voda býva v tokoch na kyslých horninách (granity, kremence), zásaditejšia pri vápencoch.

    Tvrdosť vody

    17,1°dH, tvrdá

    Súčet vápnika a horčíka (3,05 mmol/l). Tvrdá voda je pufrovaná, pH sa v nej mení pomalšie; mäkká voda je citlivejšia na kyslé dažde.

    Rozpustené látky

    481mg/l mineralizácia

    Celkové množstvo rozpustených minerálov. Čistá horská voda má desiatky mg/l, vody v nížinách a na vápencoch stovky.

    Iónové zloženie vody

    Typ vody podľa prevládajúcich iónov: Ca–Mg–HCO₃

    Podiely sú v ekvivalentoch, čo je bežný spôsob, ako sa porovnáva zloženie vôd.

    Hlavné ióny

    • HydrogénuhličitanyHCO3317 mg/l81. percentil
    • HorčíkMg25,3 mg/l78. percentil
    • DraslíkK4,77 mg/l71. percentil
    • VápnikCa80,4 mg/l70. percentil
    • ChloridyCl5,30 mg/l36. percentil
    • FluoridyF0,0836 mg/l32. percentil
    • SíranySO427,2 mg/l30. percentil
    • SodíkNa4,60 mg/l25. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Živiny a organické znečistenie

    • Chemická spotreba kyslíkaChSK5,36 mg/l84. percentil
    • AmóniumNH40,175 mg/l65. percentil
    • DusičnanyNO36,46 mg/l51. percentil
    • FosforečnanyPO40,139 mg/l51. percentil

    Kovy

    • ŽelezoFe0,589 mg/l94. percentil
    • HliníkAl288 μg/l87. percentil
    • ZinokZn12,1 μg/l71. percentil
    • MangánMn63,6 μg/l69. percentil

    Prvky v riečnych sedimentoch

    Geochemický atlas SR (riečne sedimenty) opisuje, čo nesie rieka v jemnom materiáli na dne. Sediment zachytáva kovy z hornín, rudných výskytov aj z minulej ťažby a priemyslu. Nie je to zákonný limit ani hodnotenie zdravotného rizika: ukazuje, ako sa prvok na tomto toku radí medzi tokmi na Slovensku.

    Potenciálne toxické a stopové prvky

    • NikelNi30,3 mg/kg71. percentil
    • ChrómCr85,2 mg/kg69. percentil
    • BizmutBi0,248 mg/kg61. percentil
    • OlovoPb16,9 mg/kg57. percentil
    • ZinokZn102 mg/kg56. percentil
    • KobaltCo8,68 mg/kg53. percentil
    • ArzénAs6,72 mg/kg51. percentil
    • SelénSe0,221 mg/kg44. percentil
    • MolybdénMo0,289 mg/kg31. percentil
    • MeďCu19,4 mg/kg30. percentil
    • CínSn2,06 mg/kg24. percentil
    • KadmiumCd0,0903 mg/kg22. percentil
    • AntimónSb0,373 mg/kg20. percentil
    • VanádV55,1 mg/kg18. percentil
    • OrtuťHg0,0544 mg/kg16. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Hlavné prvky (železo, hliník, vápnik, horčík, draslík, sodík, titán, mangán, fosfor)
    • HorčíkMg1,82 %86. percentil
    • VápnikCa6,02 %85. percentil
    • SodíkNa0,844 %45. percentil
    • DraslíkK1,46 %41. percentil
    • FosforP730 mg/kg34. percentil
    • ŽelezoFe2,26 %24. percentil
    • HliníkAl4,78 %19. percentil
    • TitánTi3 590 mg/kg17. percentil
    • MangánMn501 mg/kg8. percentil
    Ďalšie prvky (bárium, stroncium, lítium, rubídium, zirkón, ytrium, cér, bór, berýlium, gálium)
    • BórB81,3 mg/kg89. percentil
    • LítiumLi31,0 mg/kg58. percentil
    • BerýliumBe1,46 mg/kg52. percentil
    • CérCe55,8 mg/kg38. percentil
    • RubídiumRb82,2 mg/kg33. percentil
    • GáliumGa10,9 mg/kg26. percentil
    • StronciumSr106 mg/kg19. percentil
    • ZirkónZr281 mg/kg17. percentil
    • BáriumBa350 mg/kg17. percentil
    • YtriumY18,7 mg/kg12. percentil

    Prirodzená rádioaktivita a radón

    Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ meria žiarenie z draslíka, uránu a tória v horninách a pôde. Najvyššie hodnoty majú granity a niektoré kyslé vulkanity, najnižšie vápence a nivy. Cézium-137 je pozostatok spadu po havárii v Černobyle a po testoch jadrových zbraní.

    20200

    Dávkový príkon gama žiarenia

    50nGy/h vo vzduchu

    rozsah 46 až 54 nGy/h

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy; bývajú vyššie nad granitmi a niektorými kyslými vulkanitmi, nižšie nad vápencami a nivami.

    • Draslík (K)K1,44 %78. percentil
    • Ekvivalentný urán (eU)eU2,48 ppm38. percentil
    • Ekvivalentné tórium (eTh)eTh6,80 ppm27. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Geotermálny potenciál

    Atlas geotermálnej energie SR zachytáva teplotu hornín a tepelný tok z vnútra Zeme. Je to potenciál územia, nie skutočné teplo vody v toku. Konkrétne geotermálne vrty a pramene pri tejto vode sú v sekcii o geotermálnej energii nižšie.

    1 km2 km35 °C55 °C

    Teplota hornín s hĺbkou

    35 / 55 °Cv hĺbke 1 000 a 2 000 m

    prírastok 20 °C na km

    Čiara ukazuje teplotu hornín; bodkovaná časť je len predĺženie k povrchu. Tepelný tok 55 mW/m².

    Mapa pásma

    Kde sa nachádzajú najbližšie banské diela, ložiská, záťaže, geotermálne vrty a nálezy zlata. Skupiny sa dajú vypínať.

    Vrtižér – Považská Teplá – nedá sa odhadnúť (1,4 km od vody)hnojisko – Považská Teplá – občasný (1,5 km od vody)V obci – Kostolec – trvalý (1,9 km od vody)Lom 2 – Plevník – Drienové – občasný (2,2 km od vody)Lom 1 – Plevník – Drienové – občasný (2,3 km od vody)Pri Váhu . – Považská Teplá – trvalý (2,4 km od vody)Nad obcov – Praznov – trvalý (2,8 km od vody)Pri potoku – Plevník – Drienové – občasný (2,9 km od vody)a1 (1,4 km od vody)a1 (2,1 km od vody)a1 (3,6 km od vody)a1 (8,9 km od vody)a1 (9,2 km od vody)a1 (10,0 km od vody)Považské Podhradie – stavebný kameň – pieskovec (3,6 km od vody)Vrchteplá – stavebný kameň – zlepenec (3,9 km od vody)Štrkopiesky v koryte Váhu, úsek Maršová – Rašov – štrkopiesky (4,3 km od vody)Vrchteplá (Okrúhle) – stavebný kameň – zlepenec (4,3 km od vody)Beňov – stavebný kameň – pieskovec (4,6 km od vody)Štrkopiesky v koryte Váhu, úsek Kotešová – Maršo – štrkopiesky (4,9 km od vody)Manínska tiesňava – všeobecná geológia (300 m od vody)Kostelecká tiesňava – geomorfológia (1,4 km od vody)– Roztrhanie a rozvoľnenie masívu (50 m od vody)– Zosuvy (140 m od vody)– Zosuvy (210 m od vody)– Zosuvy (430 m od vody)– Zosuvy (470 m od vody)– Zosuvy (520 m od vody)– Blokové polia (570 m od vody)ZASKALIE – Zosuvy (710 m od vody)– Zosuvy (790 m od vody)– Zosuvy (900 m od vody)– Zosuvy (1,1 km od vody)– Roztrhanie a rozvoľnenie masívu (1,3 km od vody)– Zosuvy (1,4 km od vody)– Zosuvy (1,4 km od vody)– Zosuvy (1,4 km od vody)– Zosuvy (1,5 km od vody)POVAZSKA TEPLA – Zosuvy (1,5 km od vody)– Zosuvy (1,5 km od vody)– Zosuvy (1,6 km od vody)– Zosuvy (1,7 km od vody)– Zosuvy (1,7 km od vody)PLEVNIK – Zosuvy (1,7 km od vody)– Zosuvy (1,8 km od vody)PLEVNIK – Zosuvy (1,8 km od vody)KREMENOVCI – Zosuvy (1,8 km od vody)– Roztrhanie a rozvoľnenie masívu (1,8 km od vody)– Zosuvy (1,8 km od vody)– Zosuvy (1,8 km od vody)– Zosuvy (1,9 km od vody)– Zosuvy (2,0 km od vody)VRTIZER – Zosuvy (2,0 km od vody)– Zosuvy (2,0 km od vody)– Zosuvy (2,0 km od vody)– Zosuvy (2,1 km od vody)– Zosuvy (2,1 km od vody)– Zosuvy (2,1 km od vody)– Zosuvy (2,1 km od vody)– Zosuvy (2,2 km od vody)– Zosuvy (2,2 km od vody)KOSTOLEC – Zosuvy (2,3 km od vody)– Zosuvy (2,3 km od vody)– Zosuvy (2,3 km od vody)– Zosuvy (2,3 km od vody)– Zosuvy (2,3 km od vody)VRTIZER – Zosuvy (2,5 km od vody)– Zosuvy (2,5 km od vody)– Zosuvy (2,5 km od vody)– Zosuvy (2,5 km od vody)– Zosuvy (2,5 km od vody)PLEVNIK – Blokové rozpadliny (2,5 km od vody)– Zosuvy (2,5 km od vody)– Zosuvy (2,6 km od vody)– Zosuvy (2,6 km od vody)PODMANIN – Skalné zrútenia (2,6 km od vody)KOSTOLEC – Zosuvy (2,7 km od vody)SULOV – Zosuvy (2,7 km od vody)– Zosuvy (2,7 km od vody)– Zosuvy (2,7 km od vody)– Zosuvy (2,7 km od vody)– Zosuvy (2,8 km od vody)– Blokové rozpadliny (2,8 km od vody)KREMENOVCI – Zosuvy (2,8 km od vody)– Zosuvy (2,8 km od vody)– Zosuvy (2,9 km od vody)– Zosuvy (2,9 km od vody)KOSTOLEC – Zosuvy (3,0 km od vody)PODMANIN – Zosuvy (3,0 km od vody)PODMANIN – Blokové rozpadliny (3,0 km od vody)Manínska úžina – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (30 m od vody)Považská Bystrica-Považská Teplá – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (70 m od vody)Považská Bystrica-Pov.Teplá – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (140 m od vody)Považská Teplá – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,4 km od vody)Považská Teplá – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,9 km od vody)Praznov – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (2,1 km od vody)Považská Teplá – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,1 km od vody)Považská Teplá – monitorovací vrt (2,3 km od vody)Považská Teplá – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,3 km od vody)Považská Teplá – monitorovací vrt (2,3 km od vody)Považská Teplá /Plevník/ – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,4 km od vody)Považská Teplá /Dvor Plevník/ – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,4 km od vody)Plevník-Drienové – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,4 km od vody)Plevník-Drieňové – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (2,4 km od vody)Považská Teplá – monitorovací vrt (2,4 km od vody)Považská Teplá – monitorovací vrt (2,4 km od vody)Považská Teplá – monitorovací vrt (2,5 km od vody)Považská Teplá – monitorovací vrt (2,5 km od vody)Považská Teplá – monitorovací vrt (2,6 km od vody)Plevník-Drienové – monitorovací vrt (2,7 km od vody)Plevník-Drienové – monitorovací vrt (2,7 km od vody)Plevník-Drienové – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (3,0 km od vody)Plevník – monitorovací vrt (3,0 km od vody)vodárensky využívaný vrt – Hydrogeologické vrty (30 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (60 m od vody)vodárensky využívaný a monitorovaný prameň – Vývery podzemnej vody (80 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (140 m od vody)prameň sírnej minerálnej vody – Vývery podzemnej vody (600 m od vody)vodárensky využívaný prameň – Vývery podzemnej vody (870 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (1,4 km od vody)vodárensky využívaný prameň – Vývery podzemnej vody (2,4 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (2,4 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (2,4 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (2,4 km od vody)Považská Teplá, 750m SZ od K349 – prameň (190 m od vody)Záskalie, 1000m V od K349 – prameň (280 m od vody)Manínska tiesňava – vrt (520 m od vody)Považská Teplá – Pod kyslou vodou – prameň (600 m od vody)Kostolec-Kresania, 600m JJV od K562 – studňa (1,3 km od vody)Považská Teplá, 1750m JZ od K459 – drenáž (1,6 km od vody)Považská Teplá – studňa (1,9 km od vody)Považská Teplá, 1500m JZ od K454 – studňa (2,0 km od vody)Plevnik-Dolina, 1500m SSV od K812 – prameň (2,0 km od vody)Kostolec 900m VJV od K639 – studňa (2,1 km od vody)Plevnik-Kremeni, 1000m JZ od K532 – prameň (2,3 km od vody)Plevník – studňa (2,3 km od vody)Považská Teplá-Vrtizer, 1750m J od K311 – studňa (2,3 km od vody)Plevník – vrt (2,4 km od vody)Považská Teplá – vrt (2,4 km od vody)Plevník-Drienové – studňa (2,6 km od vody)Plevnik-Drienové 1300m S od K459 – studňa (2,9 km od vody)Plevnik-Lipie.700m ZSZ od K528 – prameň (2,9 km od vody)2 km

    Čiara je voda revíru, svetlý pás je pásmo 3 km, v ktorom sa hľadali vrty, banské diela a záťaže. Mapa ukazuje najbližšie objekty (najviac niekoľko desiatok z každého registra), nie všetky. Body zodpovedajú polohe v registri; plošné objekty sú vyznačené stredom.

    Stopové prvky v povrchových vodách

    Arzén, antimón, kadmium, olovo, meď, zinok a ďalšie prvky vo vzorkách riek a potokov (Geochemický atlas SR, povrchové vody, 2015). Pruh ukazuje, kde najvyššia hodnota leží medzi všetkými vzorkami na Slovensku; svetlá značka je medián vzoriek pri tejto vode.

    • LítiumLimierne zvýšená
      najvyššie 12,0 μg/lmedián 8,50 μg/l2 vzorky50 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Manínsky, potok, 1998, 730 m od vody. Porovnanie: 77. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ChrómCrmierne zvýšená
      najvyššie 2,00 μg/lmedián 1,85 μg/l2 vzorky

      Najvyššia hodnota: Manínsky, potok, 1998, 170 m od vody. Porovnanie: 75. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • MeďCubežná hodnota
      najvyššie 1,80 μg/lmedián 1,70 μg/l2 vzorky

      Najvyššia hodnota: Manínsky, potok, 1998, 170 m od vody. Porovnanie: 61. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ArzénAsbežná hodnota
      najvyššie 1,45 μg/lmedián 0,975 μg/l2 vzorky50 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Manínsky, potok, 1998, 170 m od vody. Porovnanie: 61. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • SelénSenižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l2 vzorky100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Manínsky, potok, 1998, 170 m od vody. Porovnanie: 46. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • OlovoPbnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 2,50 μg/lmedián 2,50 μg/l2 vzorky100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Manínsky, potok, 1998, 170 m od vody. Porovnanie: 43. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • StronciumSrnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 137 μg/lmedián 95,5 μg/l2 vzorky

      Najvyššia hodnota: Manínsky, potok, 1998, 170 m od vody. Porovnanie: 40. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AntimónSbnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l2 vzorky100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Manínsky, potok, 1998, 170 m od vody. Porovnanie: 37. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • KadmiumCdnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,150 μg/lmedián 0,150 μg/l2 vzorky100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Manínsky, potok, 170 m od vody. Porovnanie: 26. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Hlavné ióny, mineralizácia a pH

    Základný chemizmus vody: z akých hornín sa do nej dostávajú minerály.

    • Oxid kremičitýSiO2nižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 9,06 mg/lmedián 8,26 mg/l2 vzorky

      Najvyššia hodnota: Manínsky, potok, 1998, 730 m od vody. Porovnanie: 40. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Zlato a rudné minerály v riečnych sedimentoch

    Regionálna šlichová prospekcia: z riečneho štrku sa vymyl ťažký podiel a spočítali sa v ňom zrná minerálov. Mapa nálezov je pozitívna: vzorka bez zlata sa v atlase neuvádza, preto absencia nálezu nie je dôkaz, že zlato nie je.

    • Barit (BaSO₄)6 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Hematit (Fe₂O₃)6 vzoriek, najviac 315 zŕn
    • Ilmenit (FeTiO₃)6 vzoriek, najviac 815 zŕn
    • Limonit (FeO(OH)·nH₂O)6 vzoriek, najviac 555 zŕn
    • Magnetit (Fe₃O₄)6 vzoriek, najviac 815 zŕn
    • Pyrit (FeS₂)6 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Rutil (TiO₂)6 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Anatas (TiO₂)4 vzorky, najviac 5 zŕn

    Horninotvorné a doprovodné minerály

    • Amfiboly (Ca₂(Mg,Fe)₅Si₈O₂₂(OH)₂)6 vzoriek, najviac 5 zŕn
    • Epidot (Ca₂(Al,Fe)₃Si₃O₁₂(OH))6 vzoriek, najviac 5 zŕn
    • Granáty ((Fe,Mg,Ca,Mn)₃Al₂Si₃O₁₂)6 vzoriek, najviac 1815 zŕn
    • Pyroxény ((Mg,Fe,Ca)₂Si₂O₆)6 vzoriek, najviac 155 zŕn
    • Staurolit (Fe₂Al₉Si₄O₂₃(OH))6 vzoriek, najviac 155 zŕn
    • Zirkón (ZrSiO₄)6 vzoriek, najviac 315 zŕn
    • Korund (Al₂O₃)4 vzorky, najviac 5 zŕn
    • Turmalíny (komplexný borosilikát)4 vzorky, najviac 55 zŕn
    • Apatit (Ca₅(PO₄)₃(F,Cl,OH))3 vzorky, najviac 15 zŕn
    • Spinel (Cr-spinel) ((Mg,Fe)(Al,Cr)₂O₄)1 vzorka, najviac 5 zŕn

    Podzemná voda: chemizmus, typy vôd a rádioaktivita

    Hydrogeochemické objekty (rozbory prameňov a vrtov), geochemický atlas podzemných vôd (1996) a rádiohydrochemické vzorkovanie. Podzemná voda živí potoky, preto jej zloženie ovplyvňuje aj vodu v toku.

    Chemické typy vôd v okolí

    • Ca-HCO312×
    • Ca-Mg-HCO36×

    Trieda kvality vody podľa hydrogeochemickej mapy

    • trieda A10×
    • trieda C2×
    • trieda B2×
    • trieda G2×
    • trieda F1×
    • trieda E1×

    Kovy v podzemnej vode

    • MeďCuvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 11,7 μg/lmedián 0,600 μg/l15 vzoriek

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 2,9 km od vody. Porovnanie: 98. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AntimónSbvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 0,900 μg/lmedián 0,100 μg/l15 vzoriek87 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 2,1 km od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ZinokZnvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 1 245 μg/lmedián 9,00 μg/l15 vzoriek7 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 2,6 km od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • KadmiumCdvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,250 μg/l15 vzoriek93 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,0 km od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • OlovoPbvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 3,00 μg/lmedián 0,500 μg/l15 vzoriek60 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,9 km od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • SelénSemierne zvýšená
      najvyššie 1,00 μg/lmedián 0,500 μg/l15 vzoriek87 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 1,8 km od vody. Porovnanie: 83. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ArzénAsmierne zvýšená
      najvyššie 1,10 μg/lmedián 0,500 μg/l15 vzoriek93 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,0 km od vody. Porovnanie: 81. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • HliníkAlmierne zvýšená
      najvyššie 0,0200 mg/lmedián 0,00500 mg/l15 vzoriek87 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 2,6 km od vody. Porovnanie: 80. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ChrómCrmierne zvýšená
      najvyššie 0,900 μg/lmedián 0,250 μg/l15 vzoriek80 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,5 km od vody. Porovnanie: 76. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • LítiumLibežná hodnota
      najvyššie 12,0 μg/lmedián 8,00 μg/l15 vzoriek7 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,9 km od vody. Porovnanie: 64. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ŽelezoFebežná hodnota
      najvyššie 0,00500 mg/lmedián 0,00500 mg/l11 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,5 km od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • OrtuťHgnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,100 μg/lmedián 0,100 μg/l15 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,7 km od vody. Porovnanie: 46. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Radón vo vodách

    Druh miestaVzoriekNajvyšší radónMedián
    prameň117,8 Bq/l17,8 Bq/l
    minerálny prameň211,0 Bq/l10,1 Bq/l
    upravený prameň127,6 Bq/l27,6 Bq/l
    studňa325,5 Bq/l2,78 Bq/l

    Vrty a archívne správy Geofondu

    Register hydrogeologických vrtov, ostatných vrtov a geotermálnych vrtov. Ku každému vrtu patrí správa v archíve Geofondu (geologické profily, čerpacie skúšky, chemické rozbory vody); číslo správy je v tabuľke.

    131 vrtov v pásme 3 km, z toho 23 hydrogeologických a 108 ostatných; s číslom archívnej správy 131.

    Hĺbky vrtov

    • do 10 m22×
    • 10–30 m105×
    • 30–100 m3×
    • 100–300 m0×
    • nad 300 m0×

    Najbližšie vrty

    LokalitaDruhHĺbkaArchívna správaOd vody
    Manínska úžinaúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou16,0 m23368 98Ca1.pdf30 m
    Považská Bystrica-Považská Tepláúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou20,0 m73103 97Db63.pdf70 m
    Považská Bystrica-Pov.Tepláúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou70,0 m73103 97Db62.pdf140 m
    Považská Tepláúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou10,0 m34934 97Db44.pdf1,4 km
    PB-13inžiniersko-geologický22,0 m818081,6 km
    PB-1inžiniersko-geologický25,0 m818081,8 km
    PB-2inžiniersko-geologický25,0 m818081,9 km
    PB-12inžiniersko-geologický25,0 m818081,9 km
    PB-3inžiniersko-geologický25,0 m818081,9 km
    Považská Tepláúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou14,0 m33336 97Db36.pdf1,9 km
    PB-11inžiniersko-geologický25,0 m818081,9 km
    PB-4inžiniersko-geologický25,0 m818082,0 km

    Geotermálna energia a minerálne vody

    Geotermálne vrty (teplota vody na ústí, výdatnosť, chemický typ) a zdroje geotermálnych a minerálnych vôd v okruhu 10 km. Údaje o využívaní a existencii vrtu sú z registra Geofondu.

    Zdroje geotermálnych a minerálnych vôd

    ZdrojDruhTeplota vody (°C)Výdatnosť (l/s)PočetNajbližší od vody
    kategória a1minerálna voda< 15< 561,4 km

    Environmentálne záťaže, skládky a antropogénne sedimenty

    Evidované environmentálne záťaže (priemyselné areály, skládky, ťažba), register skládok odpadov a monitorovanie antropogénnych sedimentov (kaly z priemyslu). Je to zoznam miest, nie meranie znečistenia vody.

    Skládky odpadov

    SkládkaPlochaRok vznikuMonitorovanieOd vody
    Vrtižér – Považská Teplá–1985–1,4 km
    hnojisko – Považská Teplá–1985–1,5 km
    V obci – Kostolec12 m²1985–1,9 km
    Lom 2 – Plevník – Drienové500 m²1975–2,2 km
    Lom 1 – Plevník – Drienové–1980–2,3 km
    Pri Váhu . – Považská Teplá200 m²1975–2,4 km
    Nad obcov – Praznov25 m²1975–2,8 km
    Pri potoku – Plevník – Drienové800 m²1975–2,9 km

    Zosuvy a svahové deformácie

    Register zdokumentovaných svahových deformácií (Geofond). Zosuvy pri toku môžu priniesť do vody jemný materiál, zmeniť dno a prehradiť koryto.

    Druhy deformácií

    • Zosuvy60×
    • Blokové rozpadliny3×
    • Roztrhanie a rozvoľnenie masívu3×
    • Skalné zrútenia1×
    • Blokové polia1×

    Stupeň aktivity

    • Stabilizovaný38×
    • Potenciálny20×
    • Aktívny10×

    Súčasný stav

    • Spracované len v rozsahu registrácie v mierke 1:25 00011×
    • Nedostatočne doložené5×

    Ako čítať tieto údaje

    • Pásmo a vzdialenosť. Vzdialenosť sa meria od čiary vody k bodu v registri (u plôch k ich stredu), s presnosťou desiatok metrov. Počty platia len pre pásmo, nie pre celé povodie.
    • Percentil. Pri chémii sa najvyššia hodnota porovnáva so všetkými vzorkami atlasu na Slovensku. Nejde o zákonný limit ani o hodnotenie zdravotného rizika; atlasy sú historické (vyšli: povrchové vody 2015, podzemné vody 1996, riečne sedimenty 1999).
    • Medza stanovenia. Veľa vzoriek má hodnotu na úrovni najnižšej, čo laboratórium určilo; takéto výsledky znamenajú „pod medzou“. Pri nich je pozícia v rozdelení odhad.
    • Šlichy. Evidujú sa len vzorky s nálezom. Počet zŕn v preparáte nie je obsah zlata v gramoch na tonu.
    • Súvislosť s vodou. Banské dielo, skládka či záťaž v blízkosti nič nedokazuje o kvalite vody v toku. Slúži ako podnet na pozornosť a ako východisko pre ďalší prieskum.
    • Vzorkové body. Plošné a rastrové mapy ŠGÚDŠ sa nedajú stiahnuť ako body, preto sa pozdĺž čiary každého revíru zisťuje hodnota v bodoch zhruba každé 3 km. Ide o vzorku čiary, nie o súvislý záznam; veľmi krátky úsek môže mať jediný bod.
    • Rastre atlasu. Chémia vody a sedimentov sú interpolácie meraní v sieti vzoriek (Geochemický atlas SR). Hodnota v bode je modelový odhad pre okolie, nie meranie vo vode. Percentil porovnáva priemer tohto toku so všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku.
    • Polohy a mierky. Mapy majú rôznu mierku (1:50 000 až 1:1 000 000), preto sa podrobnosť v sekciách líši. Mapa mimo pokrytia znamená, že v bode nie je plocha, nie že tam nič nie je.

    Dáta: © ŠGÚDŠ (https://www.geology.sk), stiahnuté 8. 11. 2026. Podrobnosti v Metodike.

    Organizácie a lokalita

    Kto revíry spravuje a kde ležia

    Organizácie na tokukto revíry spravuje a aké podmienky tam dnes sú

    1. Považská Bystrica1 revír · 1,2 km31Manínsky potok – CHRO31

    Ďalšie toky v okolí

    Povodie Váhu