Rybársky revír

Dolnobarský kanál

Kaprovýč. 2-0350-1-1Dolnobarský kanálPovodie Dunaja
Navigovať

Vymedzenie revíru: Kanál od cestného mosta Dunajská Streda – Komárno pri obci Dolný Bar po ústie do Klátovského ramena pri obci Topoľníky.

dĺžka revíru
10,2km
okres
Dunajská Streda
kraj
Trnavský kraj
Letecká snímka revíru Dolnobarský kanál so zvýraznenou čiarou
Modrá čiara: priebeh revíru (orientačne). Ortofotomozaika SR © GKÚ Bratislava, CC BY 4.0Mapy Google

Teraz pri vode

Podmienky na loveIndex aktivity rýbNáš výpočet (0–100): základ určuje teplota vody, upravujú ho svetlo, zákal, kyslík, počasie a ďalšie faktory podľa toho, ako dobre sú podložené štúdiami. Pri každom faktore vidieť istotu a zdroj. Pomôcka na plánovanie, nie predpoveď záberov.

Skóre, najlepšie okno dňa a čo ho ťahá hore alebo dole

Podmienky na love

Index aktivity rýbNáš výpočet (0–100): základ určuje teplota vody, upravujú ho svetlo, zákal, kyslík, počasie a ďalšie faktory podľa toho, ako dobre sú podložené štúdiami. Pri každom faktore vidieť istotu a zdroj. Pomôcka na plánovanie, nie predpoveď záberov.

Načítavam údaje…

Voda

Vodný stav, teplota, modelový prietok a spád

Výškový profil toku

Výškový profilAko sa mení nadmorská výška toku po prúde. Počíta sa z digitálneho modelu reliéfu (desiatky metrov), nie z merania hladiny, preto je orientačný, hlavne pri úzkych potokoch.

Veľmi pomalý tok Nížinný, takmer stojatý úsek: pokojná, často kalnejšia voda, dno býva bahnité a piesočnaté. Typické pre kaprové revíry.

1101111121131141150 km5 km10 km
Výškový profil revíru po prúde: od 115 do 111 m n. m. na 10,2 km.
Po prúde, od horného konca revíru (vľavo) k dolnému
Najvyšší bod
113 m n. m.
Najnižší bod
112 m n. m.
SpádSpádRozdiel nadmorskej výšky medzi horným a dolným koncom revíru v metroch. Čím väčší spád na kratšej dĺžke, tým rýchlejšia voda.
0,9 m
SklonSklon tokuSpád na kilometer v promile (‰, metre na kilometer). Do 2 ‰ je pomalá nížinná rieka, 5 až 10 ‰ podhorská rieka (lipeň, pstruh), nad 10 ‰ rýchly potok.
0,1 ‰
KľukatosťKľukatosťDĺžka toku vydelená vzdialenosťou jeho koncov vzdušnou čiarou. 1,0 je priamy tok, nad 1,3 výrazne meandruje. Meandre vytvárajú jamy pod brehmi a plytčiny v prieťahoch.
1,28
Zdroj: Open Topo Data (eudem25m)Aktualizované 4. 11. 2026 11:03

Počasie a predpoveď

Hodina po hodine, tlak a najbližšie dni

Počasie a predpoveď

Načítavam údaje…

Obloha: slnko, mesiac a solunárne oknáSolunárne obdobiaVýpočet z polohy Mesiaca: hlavné obdobia (asi 2 h) okolo prechodu Mesiaca nad obzorom a pod ním, vedľajšie (asi 1 h) okolo východu a západu Mesiaca. Vedecky nepotvrdená teória: v štúdii zo 361 výjazdov (Quigley a kol. 2023) záber nepredpovedala. Berieme ju ako hypotézu s váhou najviac ±2 body.

Kde sú slnko a mesiac práve teraz a kedy prídu najlepšie okná dňa

Obloha: slnko a mesiac

Solunárne obdobiaVýpočet z polohy Mesiaca: hlavné obdobia (asi 2 h) okolo prechodu Mesiaca nad obzorom a pod ním, vedľajšie (asi 1 h) okolo východu a západu Mesiaca. Vedecky nepotvrdená teória: v štúdii zo 361 výjazdov (Quigley a kol. 2023) záber nepredpovedala. Berieme ju ako hypotézu s váhou najviac ±2 body.

Ťahaj po osi a uvidíš, kde budú slnko a mesiac.

  • Slnko
  • Mesiac
  • Zlatá hodinka
  • Hlavné obdobie
  • Vedľajšie obdobie

Slnko

  • Úsvit06:08
  • Východ06:41
  • Západ16:23
  • Súmrak16:56

Deň trvá 9 h 42 min.

MesiacFáza MesiacaPri splne a novu je gravitačné pôsobenie najsilnejšie. Pri jasnej splnovej noci sa dravce a kapry často kŕmia v noci, deň po nej môže byť slabší.

Ubúdajúci kosáčikosvetlených 13 %
  • Východ03:31
  • Západ14:48

Spln okolo 24. 11., nov okolo 9. 11..

Okná dňaSolunárne obdobiaVýpočet z polohy Mesiaca: hlavné obdobia (asi 2 h) okolo prechodu Mesiaca nad obzorom a pod ním, vedľajšie (asi 1 h) okolo východu a západu Mesiaca. Vedecky nepotvrdená teória: v štúdii zo 361 výjazdov (Quigley a kol. 2023) záber nepredpovedala. Berieme ju ako hypotézu s váhou najviac ±2 body.

  • Vedľajšie solunárne obdobie03:01–04:01
  • Zlatá hodinka (ráno)06:11–07:41
  • Hlavné solunárne obdobie08:16–10:16
  • Vedľajšie solunárne obdobie14:18–15:18
  • Zlatá hodinka (večer)15:23–16:53
  • Hlavné solunárne obdobie20:38–22:38

Solunárna teória nie je vedecky potvrdená, berieme ju ako doplnok. Zlatá hodinka je čas okolo východu a západu slnka, kedy ryby často berú.

Mapa a údaje o revíri

Priebeh vody, miesta pri vode, charakter a základné údaje

47.97187, 17.71863 OpenStreetMap

Čiara zobrazuje priebeh revíru podľa dát Rybárske revíry 2026. Prístupové miesta a presné hranice si overte na mieste.

Údaje o revíri

Užívateľ
SRZ
Organizácia
MO SRZ Topoľníky (Miestna organizácia SRZ)
Oblasť
Západoslovenská
Účel
Lovný revír
Minimálne zarybnenie
Šr 500ks, Kr 1000ks

Charakteristika

  • HĺbkaHĺbkaNajväčšia hĺbka z opisu revíru. Plytčiny sa rýchlo prehrievajú a sú bohaté na potravu, hlboké jamy dávajú úkryt a stabilnejšiu teplotu. 1,0–2,5 m
  • DnoDnoMateriál dna určuje, aké ryby sa tu držia a kde nachádzajú potravu. Rybie pásma sa dajú rozoznať podľa dna: kamenité, štrkovité, piesčité až bahnité. bahnité
  • Línia tokuLínia tokuTvar toku zhora. V zákrutách je pod vonkajším brehom hlboký výmoľ a pod vnútorným plytká lavica; členitý tok má viac úkrytov a zmien hĺbky. priama
  • ZatienenieZatieneniePodiel hladiny v tieni. Tieň znižuje letné teploty vody, dodáva hmyz a úkryty; slnečný úsek sa rýchlejšie prehrieva a viac zarastá. 40 %
  • PorastPorastDrevinný a bylinný porast brehov. Korene a konáre vytvárajú úkryty, z listov a konárov padá potrava. Určuje aj to, kde sa dá hádzať a kde sa montáž zachytáva. jelša, vŕba
  • Priečne stavbyPriečne stavbyJazy, stupne a hate zadržiavajú vodu a bránia rybám v migrácii. Pod nimi sa vytvára hlboký vývar s okysličenou vodou. žiadne
Čo to znamená pre rybáravysvetlenie dna, porastu, línie a ďalších údajov tohto revíru
  • Hĺbka: Stredný, 1–3 m

    Najbežnejší typ: plytčiny sa striedajú s hlbšími miestami a ryby sa presúvajú podľa denného času a teploty.

  • Dno: Bahnité dno

    Pomalé nížinné vody a kaprové revíry. Bahno ukrýva potravu, v lete však môže byť pri dne menej kyslíka a nástrahy v ňom zapadajú.

  • Línia toku: Priama línia

    Vyrovnaná hĺbka a prúd. Ryby sa držia pri brehu, kameňoch, koreňoch a na rozhraní rýchlejšieho a pomalšieho prúdu.

  • Zatienenie: Čiastočne tienistý, 11–40 %

    Vyvážený úsek: je tu zdroj hmyzu a zároveň dosť svetla pre vodné rastliny.

  • Porast: Vŕba

    Rastie pri vode, korene spevňujú breh a vytvárajú úkryty pod hladinou. Konáre visia nad vodou, dávajú tieň a hmyz.

  • Porast: Jelša

    Typická drevina brehov potokov a riek. Hustý koreňový systém vytvára podmyté brehy a úkryty, lístie sa rýchlo rozkladá.

  • Priečne stavby: Bez priečnych stavieb

    Ryby sa môžu voľne presúvať po toku, úsek je plynulejší.

Výklad je všeobecný a vychádza z opisu revíru v dátach a z bežnej rybárskej praxe. Skutočné podmienky na mieste sa môžu líšiť, pred lovom ich skontroluj.

Zaústenia a rizikové miesta

  • COV KutnikyČistiareň odpadových vôd · kapacita 55 000 EO
    Podrobnosti
    Zaťaženie
    38 886 z 55 000 EO (71 %)
    Čistenie
    mechanické, biologické, odstraňovanie dusíka a fosforu
    Spĺňa požiadavky
    BSK₅, CHSK, dusík, fosfor
    0,4 km
  • COV KutnikyBod vypúšťania odpadových vôd
    1,1 km
  • COV Dolny StalČistiareň odpadových vôd · kapacita 1 000 EOČistiareň je preťažená (114 % kapacity)
    Podrobnosti
    Zaťaženie
    1 142 z 1 000 EO (114 %)
    Čistenie
    mechanické, biologické
    Spĺňa požiadavky
    BSK₅, CHSK
    1,4 km
  • COV TrsticeBod vypúšťania odpadových vôd
    2,7 km

Zobrazené sú miesta do 3 km od toku.

Zdroj: VÚVH (CC BY 4.0)Aktualizované 5. 11. 2026 12:57

Terén v 3D

Načítavam 3D model terénu…

Voda podľa verejných zdrojov

Kvalita vody, povodie, dno, ryby, vodný hmyz, zver a riziká z otvorených databáz. Okrem zveri a rizík sú zahrnuté aj do skóre aktivity.

Čo z toho vyplýva

Verejné zdroje v skóre podmienokÚdaje o kyslíku, živinách, hĺbke nádrže, veľkosti toku, dne, druhoch rýb a rojení hmyzu mierne upravia skóre „Podmienky na love“. Každá úprava je v rozbore skóre vidieť osobitne.
−14−40+4+12−2
Verejné údaje o tejto vode skóre aktivity takmer nemenia.
  • Najviac uberá: Podzemná voda v okolí (SHMÚ) −1

Posúdili sme 11 faktorov, skóre mení 3 z nich. Úpravy sú v rozsahu od −14 do +12 bodov, aby neprevážili počasie a teplotu vody. Započítavajú sa do skóre, zoradenia aj filtrov.

Znečistenie−2

  • Podzemná voda v okolí (SHMÚ)Stupeň dôkazov: Hypotéza

    5 z 8 staníc do 10 km prekračuje normy pre látky z ľudskej činnosti v roku 2025

    Podzemná voda sa do tokov dostáva ako základný odtok. Dusičnany, pesticídy a priemyselné látky v nej ukazujú plošné znečistenie okolia. Súvislosť s týmto miestom je len nepriama, preto je váha malá.

    Čo o tom vieme

    Staníc podzemných vôd do 10 km, ktoré v poslednom roku prekračujú normy pre látky z ľudskej činnosti (dusičnany, pesticídy, PFAS, rozpúšťadlá, PAU). Ide o plošné znečistenie okolia, k vode v revíre má len nepriamy vzťah, preto hypotéza s váhou najviac −2 body.

    Zdroje: SHMÚ, podzemné vody; NV SR č. 269/2010

    −1
  • Čistiarne odpadových vôd pri revíreStupeň dôkazov: Prax rybárov

    COV Dolny Stal, 1,4 km: zaťaženie 114 %

    Čistiareň, ktorá nespĺňa požiadavky smernice 91/271/EHS alebo je preťažená, môže do toku púšťať viac živín a organických látok. Čistiareň nemusí ležať nad revírom (tok neposudzujeme), preto je váha malá.

    Čo o tom vieme

    Čistiareň do 2 km od revíru, ktorá nespĺňa požiadavky smernice 91/271/EHS alebo je preťažená nad 100 % kapacity. Čistiareň nemusí ležať nad revírom, preto je váha len −1 až −2 body.

    Zdroje: Smernica 91/271/EHS

    −1

Život pri vode0

  • Rojenie vodného hmyzuStupeň dôkazov: Prax rybárov

    0,0× priemerný mesiac, 0 z 40 pozorovaní za rok, iNaturalist

    V tomto mesiaci sa vodný hmyz vyskytuje málo, rozhoduje skôr potrava pri dne.

    Čo o tom vieme

    Rybári lovia „podľa hmyzu“ (suchá a mokrá muška). Meraná závislosť úlovkov od rojenia nie je v našich zdrojoch doložená.

    0

Skóre nemenia

Pre tieto faktory chýbajú údaje alebo sú v bežnom rozsahu:

  • Rozpustený kyslík
  • Živiny vo vode
  • Kyslosť vody (pH)
  • Teplota vody pre miestne druhy
  • Povrchová voda (SHMÚ)
  • Veľkosť toku
  • Dno podľa geológie
  • Invázne druhy v okolí

Pravidlá sú orientačné a vychádzajú z rybárskej praxe a vedeckých štúdií, pri každom faktore je vidieť, ako dobre je podložený. Počasie, tlak vzduchu a teplota vody majú na skóre väčší vplyv než tieto údaje.

Znečistenie vody

Znečistenie vody (SHMÚ)Ukazovatele kvality vody, ktoré v ročenkách SHMÚ za roky 2022 až 2025 nespĺňajú normy na najbližšom mieste monitoringu na tom istom toku.
Podzemná voda v okolí
5 z 8staníc s látkami z ľudskej činnosti, 2025
Čistiarne do 2 km
21 z nich nespĺňa požiadavky alebo je preťažených

Podzemná voda: namerané hodnoty

Typická hodnota zo 8 staníc podzemnej vody do 10 km od revíru (najbližšia 1,1 km), meranie z roku 2025. Bližšie stanice majú väčšiu váhu. Ide o podzemnú vodu pri revíre, nie o meranie v samotnom toku. Norma je limit, ktorý pri ukazovateli uvádza SHMÚ (pre pitnú vodu); ryby sú na niektoré látky citlivejšie než ľudia.

00,75

Amónne ióny

0,005mg/l

hlboko pod normou

Norma 0,5 mg/l. Rozpätie 0,005 až 0,11 mg/l, 8 staníc.

00,75

Dusitany

0,02mg/l

hlboko pod normou

Norma 0,5 mg/l. Rozpätie 0,005 až 0,07 mg/l, 8 staníc.

075

Dusičnany

17,9mg/l

pod normou

Norma 50 mg/l. Rozpätie 0,5 až 39 mg/l, 8 staníc.

012

Kyslík

0,3mg/l

málo kyslíka

Značka na ciferníku: 9 mg/l, vodítko pre lososovité vody. Rozpätie 0 až 0,75 mg/l, 8 staníc.

020

Teplota vody

12,2°C

teplejšia

Rozpätie 11,6 až 12,6 °C, 8 staníc.

510

pH

7,26

vhodné pre ryby

Rozpätie 7,22 až 7,5, 8 staníc.

06

Tvrdosť vody

3,96mmol/l

tvrdá

Rozpätie 2,77 až 5,43 mmol/l, 8 staníc.

00,3

Železo

0,022mg/l

niekde nad normou

Norma 0,2 mg/l. Rozpätie 0,02 až 0,74 mg/l, 8 staníc. Nad normou: 1 z 8.

00,075

Mangán

0,026mg/l

blízko normy

Norma 0,05 mg/l. Rozpätie 0,004 až 0,53 mg/l, 8 staníc. Nad normou: 4 z 8.

0375

Chloridy

35,7mg/l

hlboko pod normou

Norma 250 mg/l. Rozpätie 23,5 až 72,9 mg/l, 8 staníc.

0375

Sírany

125mg/l

blízko normy

Norma 250 mg/l. Rozpätie 76,6 až 207 mg/l, 8 staníc.

0188

Vodivosť

71,2mS/m

blízko normy

Norma 125 mS/m. Rozpätie 57,7 až 98,5 mS/m, 8 staníc.

0150 %

Kovy a polokovy

15% normy

pod normou

Najvyššie: Hliník 0,17 mg/l (85 % normy, 1,9 km od revíru). 8 staníc.

0150 %

Pesticídy

5 000% normy

nad normou

Najvyššie: glyfosát 9 µg/l (9 000 % normy, 1,1 km od revíru). 5 staníc. Nad normou: 3 z 5.

0150 %

PFAS („večné chemikálie“)

0% normy

nezistené

Pod medzou stanovenia: látky z tejto skupiny sa vo vzorkách nezistili. 5 staníc.

0150 %

Rozpúšťadlá a benzén

0% normy

niekde nad normou

Najvyššie: chlóretén (vinylchlorid) 20,7 µg/l (4 140 % normy, 2,6 km od revíru). 8 staníc. Nad normou: 2 z 8.

0150 %

PAU (spaľovanie, ropné látky)

0% normy

pod normou

Najvyššie: benzo(a)pyrén 0,008 µg/l (80 % normy, 4,1 km od revíru). 5 staníc.

Ako to pôsobí na ryby a vodu
Amónne ióny
Samotné amónne ióny nie sú také jedovaté, ale časť z nich sa podľa pH a teploty mení na amoniak (NH₃), ktorý poškodzuje žiabre a stresuje ryby. Čím vyššie pH a teplota, tým viac amoniaku (Emerson a kol. 1975). Zrušená smernica 2006/44/ES uvádzala ako vodítko najviac 0,04 mg/l amónnych iónov pre lososovité vody a 0,2 mg/l pre kaprovité.
Dusitany
Dusitany sú pre ryby jedovaté: cez žiabre sa dostanú do krvi a premenia hemoglobín na methemoglobín, ktorý kyslík nenesie, takže sa ryby „dusia“ aj v okysličenej vode. Najcitlivejšie sú lososovité ryby; chloridy vo vode toxicitu znižujú (Lewis a Morris 1986). Smernica 2006/44/ES uvádzala vodítko 0,01 mg/l pre lososovité vody.
Dusičnany
Dospelým rybám dusičnany neškodia hneď, ale živia riasy a rastliny, a tak prispievajú k prehnojeniu a nočným prepadom kyslíka. Pre citlivé vodné živočíchy (lososovité ryby, obojživelníky, niektoré bezstavovce) odporúčajú Camargo a kol. (2005) držať dusičnany pod 2 mg dusíka na liter, čo je asi 9 mg/l dusičnanov.
Kyslík
Ryby, najmä lososovité, potrebujú veľa kyslíka. Smernica 2006/44/ES uvádzala pre lososovité vody vodítko 9 mg/l (aspoň v polovici meraní) a nikdy menej než 7 mg/l. Podzemná voda z hlbších vrstiev ho býva menej; v toku sa potom dokysličí až po vyvierení.
Teplota vody
Podzemná voda má počas roka takmer stálu teplotu. Prítok z prameňov preto môže v lete tok ochladzovať a v zime otepľovať, a takéto úseky bývajú útočiskom pre chladnomilné ryby (Hayashi a Rosenberry 2002).
pH
Ryby znášajú pH približne od 6 do 9 (smernica 2006/44/ES). Mimo tohto rozsahu sa poškodzujú žiabre a mení sa jedovatosť amoniaku a kovov.
Tvrdosť vody
Tvrdšia voda (viac vápnika a horčíka) je pre ryby priaznivejšia: vápnik chráni žiabre a znižuje toxicitu kovov, napríklad medi a zinku (Pagenkopf 1983), a drží stabilné pH. Mäkká voda je citlivejšia na kovy aj na zakyslenie.
Železo
Železo je v podzemnej vode z hĺbky rozpustené. Keď voda vyjde na vzduch, oxiduje a vyzráža sa ako hnedé vločky, ktoré zalepujú žiabre, pokrývajú štrk s ikrami a bezstavovcami a ničia úkryty (Vuori 1995).
Mangán
Mangán je v hlbšej podzemnej vode prirodzený. Pre ryby býva menej významný než železo, norma platí hlavne kvôli chuti a farbe pitnej vody.
Chloridy
Chloridy pochádzajú z posypovej soli, hnojív a odpadu. Americká agentúra EPA (1988) určila pre dlhodobú ochranu vodných živočíchov 230 mg/l a pre krátkodobú 860 mg/l.
Sírany
Sírany sú v podzemnej vode bežné, pochádzajú z hornín (napríklad sadrovca), z hnojív aj z baní. Spolu s chloridmi zvyšujú mineralizáciu vody; norma 250 mg/l je určená pre pitnú vodu.
Vodivosť
Vodivosť ukazuje celkové množstvo rozpustených solí. Vyššia hodnota je v podzemnej vode často prirodzená (vápence, sadrovec), no prudké zvýšenie v toku ukazuje na prítok solí z ciest, baní alebo odpadu.
Kovy a polokovy
Meď, zinok, nikel, kadmium a ortuť sú pre ryby jedovaté už pri nízkych koncentráciách, v mäkkej vode viac než v tvrdej (Pagenkopf 1983). Norma pre podzemnú vodu je určená pre pitnú vodu, nie pre ryby.
Pesticídy
Pesticídy sa dostávajú do podzemnej vody z polí. Norma 0,1 µg/l na jednu látku (0,5 µg/l spolu) je pitná norma a je veľmi prísna; ryby poškodzuje zvyčajne až oveľa vyššia koncentrácia. Hodnota hlavne ukazuje, ako veľmi je okolie zaťažené poľnohospodárstvom.
PFAS („večné chemikálie“)
PFAS sú „večné chemikálie“: nerozkladajú sa a hromadia sa v tkanivách rýb a ďalších živočíchov (Giesy a Kannan 2001). Norma 0,1 µg/l (súčet 20 látok) je určená pre pitnú vodu.
Rozpúšťadlá a benzén
Chlórované rozpúšťadlá (napríklad tetrachlóretén) a benzén pochádzajú z priemyslu, čistiarní a čerpacích staníc. Sú jedovaté a v podzemnej vode sa rozkladajú pomaly.
PAU (spaľovanie, ropné látky)
PAU vznikajú pri spaľovaní a únikoch ropných látok. Norma pre benzo(a)pyrén (0,01 µg/l) je pre pitnú vodu veľmi prísna, lebo ide o karcinogén.

Zdroje

  1. Camargo, J. A., Alonso, Á., Salamanca, A. (2005): Nitrate toxicity to aquatic animals: a review with new data for freshwater invertebrates. Chemosphere 58, 1255–1267.
  2. Lewis, W. M., Morris, D. P. (1986): Toxicity of nitrite to fish: a review. Transactions of the American Fisheries Society 115, 183–195.
  3. Emerson, K., Russo, R. C., Lund, R. E., Thurston, R. V. (1975): Aqueous ammonia equilibrium calculations: effect of pH and temperature. Journal of the Fisheries Research Board of Canada 32, 2379–2383.
  4. Smernica 2006/44/ES o kvalite sladkých vôd, ktoré si vyžadujú ochranu alebo zlepšenie kvôli podpore života rýb (zrušená v roku 2013; jej hodnoty tu uvádzame len ako odborné vodítko).
  5. Vuori, K.-M. (1995): Direct and indirect effects of iron on river ecosystems. Annales Zoologici Fennici 32, 317–329.
  6. Pagenkopf, G. K. (1983): Gill surface interaction model for trace-metal toxicity to fishes: role of complexation, pH, and water hardness. Environmental Science & Technology 17, 342–347.
  7. U.S. EPA (1988): Ambient Water Quality Criteria for Chloride. EPA 440/5-88-001.
  8. Hayashi, M., Rosenberry, D. O. (2002): Effects of ground water exchange on the hydrology and ecology of surface water. Ground Water 40, 309–316.
  9. Giesy, J. P., Kannan, K. (2001): Global distribution of perfluorooctane sulfonate in wildlife. Environmental Science & Technology 35, 1339–1342.

Podzemná voda do 10 km (8 staníc)

  • Trhova Hradskaokres Dunajská Streda · vrt alebo studňa · 1,1 km od revíru
    látky z ľudskej činnosti
    2017 až 2025

    V roku 2025 bolo prekročené:

    • Suma pesticidov
    • Glyfosát
  • Horny Stal-zel.stanicaokres Dunajská Streda · vrt alebo studňa · 1,9 km od revíru
    látky z ľudskej činnosti
    2017 až 2025

    V roku 2025 bolo prekročené:

    • Mangán
    • Železo celkové
    • Suma pesticidov
    • Glyfosát
  • Kutniky-povoda-podafaokres Dunajská Streda · vrt alebo studňa · 2,6 km od revíru
    látky z ľudskej činnosti
    2017 až 2025

    V roku 2025 bolo prekročené:

    • Chlóretén (vinylchlorid)
Ukázať ďalších 5
  • Vrakun-madokres Dunajská Streda · vrt alebo studňa · 3,5 km od revíru
    len prirodzené látky
    2017 až 2025

    V roku 2025 bolo prekročené:

    • Mangán
  • Trhove Mytookres Dunajská Streda · vrt alebo studňa · 4,1 km od revíru
    len prirodzené látky
    2017 až 2025

    V roku 2025 bolo prekročené:

    • Mangán
  • Vrakunokres Dunajská Streda · vrt alebo studňa · 5,5 km od revíru
    látky z ľudskej činnosti
    2017 až 2025

    V roku 2025 bolo prekročené:

    • Chlóretén (vinylchlorid)
  • Dvorniky na Ostroveokres Dunajská Streda · vrt alebo studňa · 5,5 km od revíru
    len prirodzené látky
    2017 až 2025

    V roku 2025 bolo prekročené:

    • Mangán
  • Dvorniky na Ostroveokres Dunajská Streda · vrt alebo studňa · 5,5 km od revíru
    látky z ľudskej činnosti
    2017 až 2025

    V roku 2025 bolo prekročené:

    • Suma pesticidov
    • Glyfosát
  • látky z ľudskej činnosti
  • len prirodzené látky
  • bez zaznamenaného prekročenia

Podzemná voda sa do tokov dostáva ako základný odtok, súvislosť s tokom pri revíre je preto len nepriama. Prirodzené látky (železo, mangán, sírany, vodivosť) sa do skóre nepočítajú.

Čistiarne odpadových vôd do 2 km od revíru

  • COV Kutniky0,4 km od revíru · kapacita 55 000 EO · mechanické, biologické, odstraňovanie dusíka a fosforu
    v norme
    71 % kapacity
  • COV Dolny Stal1,4 km od revíru · kapacita 1 000 EO · mechanické, biologické
    preťažená
    114 % kapacity

Čistiareň nemusí ležať nad revírom, tok pri nej neposudzujeme. Zaťaženie je pomer vyprodukovaného znečistenia a kapacity čistiarne (EO = ekvivalentný obyvateľ).

Znečistená voda na Slovensku: najhoršie miesta a znečisťovatelia

Údaje sú z ročeniek SHMÚ (povrchové vody 2022 až 2025, podzemné vody 2017 až 2025) a z registra čistiarní. Ročenka uvádza miesta, ktoré nesplnili normu; miesto, ktoré v ročenke chýba, sa nepovažuje za čisté. Vzdialenosť a zhodu názvu toku určujeme sami, preto ide o orientačné priradenie.

Povodie a nádrž

Hĺbka nádrže (HydroLAKES)Priemerná hĺbka, objem a doba zdržania vody v nádrži z databázy HydroLAKES (WWF). Hĺbku odhaduje model z okolitého terénu, takže je orientačná.

Tok z databázy HydroRIVERS spárovaný s revírom, odchýlka čiary okolo 366 m

Povodie nad miestomVeľkosť toku (HydroRIVERS)Plocha povodia nad miestom, rád toku a priemerný prietok z databázy HydroRIVERS (WWF). Určuje, či ide o potok, rieku alebo veľkú rieku.
45 km²potok
Priemerný prietok
0,14 m³/smodelová hodnota
Rád toku (Strahler)
2horný tok, drobný prítok
Sklon koryta
0,1 ‰Veľmi pomalý tok

Údaje sú z celosvetovej databázy s hrubším rozlíšením (desiatky metrov), preto sú pri malých vodách len orientačné. Hĺbka a objem sú modelové priemery.

Dno a podložie

Dno a podložie (ŠGÚDŠ)Podložie pod vodou podľa hydrogeologickej mapy Slovenska 1 : 50 000 (ŠGÚDŠ). Hovorí o tom, či je okolie štrkové, piesočnaté, ílovité, bahnité alebo skalnaté.

Voda sa po daždi rýchlo zakalí a ryby hľadajú potravu viac čuchom.

  • Íly a hliny 67 %
  • Jemnozrnné, bahnité 33 %
Pramene a vývery
0žiadne v okruhu 1 km

Podľa geologickej mapy: fluviálno-organické sedimenty: jemnopiesčité, ílovité až hnilokalové humózne hliny mŕtvych ramien a močiarov, holocén | antropogénne sedimenty: navážky, haldy a skládky, holocén

Opis revíru uvádza dno: jemnozrnné, bahnité, geologická mapa ukazuje niečo iné; opis revíru je presnejší.

Mapa ukazuje geológiu podložia, nie presné dno na mieste. Skutočný materiál dna sa môže líšiť, najmä pri nánosoch.

Vodný hmyz

Rojenie vodného hmyzu (iNaturalist)Koľko pozorovaní podeniek, potočníkov a pošvatiek ľudia v okolí zaznamenali v tomto mesiaci v porovnaní s ročným priemerom. Pre muškárov je to náznak vývinu hmyzu.

Málo hmyzu november: 0,0× priemerný mesiac

  • PodenkyPodenky0Podenky: suchá mucha na hladine, najmä pri súmraku.
  • PotočníkyPotočníky0Potočníky: večer a v noci pri brehu, hodí sa aj nymfa a mokrá mucha.
  • PošvatkyPošvatky0Pošvatky: čisté, studené potoky, často už koncom zimy a skoro na jar.
Zdroje fotografií

0,0× priemerný mesiac, 0 z 40 pozorovaní za rok, iNaturalist.

Pozorovania pridávajú ľudia z okolia, nie sú to merania pri vode. Ukazujú, kedy sa vodný hmyz zvykne objavovať, a hodia sa najmä pri love na muchu.

Ryby, zver a riziká v okolí vodyZver a riziká pri vode (GBIF)Zver, vtáky a riziká (medveď, kliešte, komáre, boľševník), ktoré ľudia v okolí vody zaznamenali. Nepatrí do skóre podmienok na love, je len na informáciu.

Druhy, ktoré sa v okolí vody pozorovali alebo zaznamenali. Zver a riziká nevstupujú do skóre podmienok na love, sú len na informáciu.

Volavka popolaváVták

Volavka popolavá

veľa záznamov
Najviac záznamov: august.
O druhu

Stojí v plytčinách a číha na drobné ryby. Dobre ju vidno pri brehoch rybníkov a pomalých tokov.

Kormorán veľkýVták

Kormorán veľký

veľa záznamov
Najviac záznamov: december.
O druhu

Rybožravý vták. Pri veľkých nádržiach hniezdi, v zime sa zdržiava aj na tokoch s otvorenou vodou.

Rybárik riečnyVták

Rybárik riečny

viac záznamov
Najviac záznamov: august.
O druhu

Malý vták, ktorý sa potápa za drobnými rybami. Hniezdi v strmých brehoch čistých tokov.

Orliak morskýVták

Orliak morský

viac záznamov
Najviac záznamov: máj.
O druhu

Veľký dravec, ktorý loví ryby pri veľkých nádržiach a riekach. V zime sa sústreďuje pri vode, ktorá nezamŕza.

Bobor vodnýZver

Bobor vodný

niekoľko záznamov
Najviac záznamov: marec.
O druhu

Rastlinožravec, ktorý hrádzami a norami mení tok aj brehy. Je chránený. Vytvára plytčiny a tôňe, na ktorých sa darí rybám aj hmyzu.

Vydra riečnaZver

Vydra riečna

ojedinelý záznam
Najviac záznamov: november.
O druhu

Loví ryby, raky a žaby. Je prísne chránená a jej výskyt sa považuje za znak pomerne čistej vody s dostatkom rýb.

KomáreRiziko

Komáre

treba rátaťviac záznamov
Najviac záznamov: jún.
Ako sa chrániť

Množia sa v stojatej vode, preto sú najhoršie pri nádržiach, mŕtvych ramenách a lužných lesoch, najmä pri západe slnka.

Ako sa chrániť: Pri večernom a nočnom love maj dlhý rukáv, repelent a sieťku. Rozvoj komárov zrýchľuje teplo a vlhko po dažďoch.

OvadyRiziko

Ovady

treba rátaťniekoľko záznamov
Najviac záznamov: júl.
Ako sa chrániť

Veľké bodavé muchy. Najaktívnejšie sú za horúcich bezvetrných dní pri vode a na lúkach.

Ako sa chrániť: Bolestivo bodajú, najmä v lete v poludňajších hodinách. Pomáha svetlé oblečenie s dlhým rukávom a repelent.

Diviak lesnýRiziko

Diviak lesný

treba rátaťniekoľko záznamov
Najviac záznamov: marec.
Ako sa chrániť

Chodí k vode na kaľ a na pitie, hlavne za súmraku a v noci.

Ako sa chrániť: Bachyňa s mladými vie byť agresívna. Zachovaj odstup, nenoc na zvernom prechode a nenechávaj pri vode zvyšky jedla.

Zver a riziká: záznamy pochádzajú z pozorovaní a odrážajú aj to, kde sa pozorovatelia pohybujú, nie sú to merania hustoty ani istota stretnutia. Platia pre okolie okolo 35 × 55 km.

Zdroje fotografií
Zdroj: GBIFAktualizované 5. 11. 2026 14:05

Zem pod vodou: geológia, zlomy a radón

Podložie, tok a pramene na mape, hodnoty v mieste vody, geomagnetická aktivita a zemetrasenia. Je to informácia o prostredí; do skóre vstupujú len malé hypotézy označené stupňom istoty (zlomy a horniny, geomagnetická búrka).

Mapa podložia potrebuje zapnutý JavaScript.

Mapa sa posúva a približuje; vrstvy ŠGÚDŠ sú uložené na tomto serveri. © Štátny geologický ústav Dionýza Štúra. Merítko podkladu 1 : 50 000 (zlomy a geológia), rádioaktivita a magnetika sú hrubšie.

Hodnoty v mieste vody

Hodnoty v mieste vodyRadónové riziko podložia, urán, tórium, draslík, gama žiarenie a magnetická anomália v jednom mieste pri vode (na mape označené bodom).

Radónové riziko podložia

stredné

Bežné pre väčšinu Slovenska.

08

Urán (eU)

2,5ppm

bežný

Bežné pozadie hornín.

020

Tórium (eTh)

6,8ppm

pod priemerom kôry

Prírodné pozadie hornín.

04

Draslík (K)

1,24%

pod priemerom kôry

Prírodné pozadie hornín.

0150

Gama žiarenie

48nGy/h

okolo svetového priemeru

Prirodzené pozadie podložia.

SVJZ

Magnetická anomália (ΔT)

15nT

nad priemerom okolia

Odchýlka magnetického poľa od priemeru okolia.

Hodnoty platia pre jedno miesto (na mape označené bodom), nie ako priemer celého toku alebo povodia. Radón je v podzemných vodách prirodzený stopovač; do mapy nie je zahrnutý radón vo vode, len riziko podložia.

Značka na ciferníku: priemer hornej zemskej kôry (urán 2,7 ppm, tórium 10,5 ppm, draslík 2,3 %; Rudnick a Gao 2003) a svetový priemer prirodzenej dávky vonku 59 nGy/h (UNSCEAR 2000). Ručička sa nevychyľuje do „dobra“ ani „zla“, len ukazuje, kde hodnota leží.

Zvýšený urán alebo radón je len údaj o hornine. Pre záber nemá preukázaný význam; pomáha čítať, z akého podložia voda pochádza.

Zlomy a pramene

Zlomy a prameneVzdialenosť k najbližšiemu tektonickému zlomu geologickej mapy a počet prameňov v okolí. Pozdĺž zlomov vyteká puklinová podzemná voda.
250 m1 km3 km8 km

Najbližší zlom

do 1 km

zlom v okolí

Tektonický zlom na geologickej mape.

Pramene a vývery

0

žiadne zaznačené

Žiadne v okruhu 1 km.

zakrytý mladšími usadeninami

Pozdĺž zlomov a pri prameňoch vyteká z podložia puklinová podzemná voda. Býva v lete chladnejšia a v zime teplejšia než voda v toku, preto sa pri takých miestach podľa rybárskych skúseností ryby v extrémnom počasí zdržiavajú (letné a zimné ostrovčeky vhodnejšej teploty).

Čerstvá puklinová voda však môže mať málo kyslíka. Ide o skúsenosť rybárov, nie o meraný jav pri tomto revíre.

Zlomy sú z geologickej mapy 1 : 50 000. Pramene sú z hydrogeologickej mapy, ktorá pokrýva len niektoré regióny, takže nula neznamená, že tam pramene nie sú.

Horniny a chémia vody

Horniny a chémia vodyPrevládajúca skupina hornín v mieste vody a čo to zvyčajne znamená pre tvrdosť, pH a bohatosť vody.

Podložie v mieste vody

Naplaveniny

Prevládajúca skupina hornín podľa mapy.

Štrky, piesky a hliny v údolí hovoria o dne údolia, nie o hornine v povodí. Chémiu vody určuje hlavne podložie vyššie nad miestom.

Hornina v jednom mieste neurčuje chémiu celej vody: tá závisí od podložia v celom povodí nad miestom. Údaj slúži ako nápoveda, nie ako meranie.

Geomagnetická aktivita

Geomagnetická aktivita (Kp)Planetárny index Kp (0 až 9) meria rozkolísanie magnetického poľa Zeme. Od 5 ide o geomagnetickú búrku. Ukazuje sa posledných 48 hodín a predpoveď na 24 hodín.
09

Kp-index

2,7z 9

pokojné pole

Posledné meranie (6. 11. 2026 07:00). Bodka na ciferníku je najvyššia predpoveď na 24 hodín.

Najvyšší predpovedaný Kp v najbližších 24 hodinách: 5,0 (geomagnetická búrka).

Kp (0 až 9) meria rozkolísanie magnetického poľa Zeme od slnečného vetra. Od 5 ide o geomagnetickú búrku. Ryby, najmä lososovité a úhory, magnetické pole vnímajú. Že by ich záber závisel od Kp, však nie je preukázané: ide o pozorovania rybárov a o hypotézy.

Údaj je rovnaký pre celé Slovensko. Do skóre aktivity vstupuje len pri silnej geomagnetickej búrke (hypotéza, −1 až −2 body).

Zemetrasenia v okolí

Zemetrasenia v okolíOtrasy zaznamenané v okruhu 150 km od vody za posledných 30 dní (katalóg GFZ GEOFON).
S

Zemetrasenia v okolí

0otrasov

bez otrasov

V okruhu 150 km za posledných 30 dní (od magnitúdy 1,0).

Podľa rybárskych historiek ryby (najmä sumce a úhory) pred otrasmi nepokojne reagujú alebo prestanú brať. Spoľahlivo preukázané to nie je a pri slabých otrasoch ide o náhodu. Hlbšie otrasy z Karpát (napríklad v okolí Komárna a Dobrej Vody) ľudia zväčša vôbec nevnímajú.

Katalóg GEOFON je celosvetový, slabé otrasy v okolí Slovenska v ňom nemusia byť všetky. Nezapočítava sa do skóre aktivity.

Údaje: © ŠGÚDŠ (geologické, geofyzikálne a hydrogeologické mapy), NOAA SWPC (Kp-index), GFZ GEOFON (zemetrasenia). Súvislosť geomagnetického poľa, otrasov či radónu so záberom rýb nie je spoľahlivo preukázaná, preto sa do skóre aktivity nepočítajú. Postup je v Metodike.

Z vesmíru: čo ukazujú družice Copernicus

Sentinel-2 (optika) a Sentinel-1 (radar), obnovuje sa približne každých 6 dní

  • ZarastenieČistá hladina
  • ĽadBez ľadu

Tok je užší než bod družice (10 m). Hodnoty sa preto berú z pásu okolo čiary revíru a z bodov, v ktorých sa mieša voda s brehom, takže sú len orientačné a môžu ukazovať aj breh. Plocha hladiny sa pri toku nehodnotí a odhady nad vodou sa v snímke ukážu len tam, kde je tok širší než bod družice.

Zarastenie hladiny

Zarastenie hladinyPodiel plochy revíru, na ktorej družica vidí zelenú vegetáciu (index NDVI nad 0,3): plávajúce a vynorené rastliny a trstinu pri brehu.
0 % plochyČistá hladina

Podiel plochy so zelenou vegetáciou (rastliny na hladine a tesne pod ňou, trstina pri brehu).

0,00,20,40,60,81,04. 1.14. 4.23. 7.31. 10.
Vývoj zarastenia hladiny: od 4. 1. 13:00 do 31. 10. 13:00. Naposledy 0 %, najmenej 0, najviac 1 %.

Od 4. 1. 2026: najnižšie 0 % (4. 1. 2026), najvyššie 1 % (25. 3. 2026).

Pri brehoch sa môže započítať aj pruh trstiny, preto sa hodnoty na malých plochách môžu zdať vyššie.

Sentinel-2, 31. 10. 2026, bez oblakov 100 % plochy

Ľad na hladine

Ľad na hladinePodiel plochy, na ktorej družica vidí ľad alebo sneh. Hrúbku ani nosnosť ľadu nevie určiť.
0 % plochyBez ľadu

Podiel plochy, na ktorej satelit vidí ľad alebo sneh. Za posledných 20 dní bol najvyšší 0 %.

Satelit nezistí hrúbku ani nosnosť ľadu. Na ľad nikdy nevstupuj podľa tohto údaju.

Sentinel-2, 31. 10. 2026, bez oblakov 100 % plochy

Údaje sa ukladajú od 1. 10. 2025 (50 období po 5 dňoch), v grafoch je vidieť ich vývoj. Stiahnuť históriu (CSV)

Odhady zo satelitných snímok s rozlíšením 10 až 20 m, nie meranie vo vode. Ovplyvňujú ich oblaky, tiene, vietor a brehy. Nepoužívaj ich na rozhodnutie o kúpaní ani o vstupe na ľad. Údaje: Obsahuje upravené údaje Copernicus Sentinel 2026, ESA, Copernicus Data Space Ecosystem. Postup je v Metodike.

Historické snímky

Vývoj okolia a prírody od 2017 do 2023: ako sa menia brehy, vegetácia a krajina okolo vody. Snímky sa samy prepínajú, listovať môžeš aj ručne.

Letecká snímka revíru Dolnobarský kanál z roku 2017
2017snímkované 1. 8. 2017
Letecká snímka revíru Dolnobarský kanál z roku 2020
2020snímkované 20. 8. 2020
Letecká snímka revíru Dolnobarský kanál z roku 2023
2023snímkované 29. 9. 2023

Ortofotomozaika SR © GKÚ Bratislava, NLC Zvolen. Rok a deň snímkovania závisia od polohy, jednotlivé ročníky sa preto môžu líšiť ročným obdobím aj počasím.

Novinky z organizácie a úlovky z revíru

Úlovky z revíru

Na tomto revíri zatiaľ nikto nezapísal úlovok.