Vymedzenie revíru: Kanál od Starej Gúty k cestnému mostu za čerpacou stanicou v obci Martovce po stavidlo. Skóre, najlepšie okno dňa a čo ho ťahá hore alebo dole Načítavam údaje… Vodný stav, teplota, modelový prietok a spád Veľmi pomalý tok Nížinný, takmer stojatý úsek: pokojná, často kalnejšia voda, dno býva bahnité a piesočnaté. Typické pre kaprové revíry. Hodina po hodine, tlak a najbližšie dni Načítavam údaje… Kde sú slnko a mesiac práve teraz a kedy prídu najlepšie okná dňa Ťahaj po osi a uvidíš, kde budú slnko a mesiac. Deň trvá 9 h 43 min. Spln okolo 24. 11., nov okolo 9. 11.. Solunárna teória nie je vedecky potvrdená, berieme ju ako doplnok. Zlatá hodinka je čas okolo východu a západu slnka, kedy ryby často berú. Priebeh vody, miesta pri vode, charakter a základné údaje Čiara zobrazuje priebeh revíru podľa dát Rybárske revíry 2026. Prístupové miesta a presné hranice si overte na mieste. Najbežnejší typ: plytčiny sa striedajú s hlbšími miestami a ryby sa presúvajú podľa denného času a teploty. Plytšie úseky s menším počtom úkrytov. V nížinných tokoch sa striedajú s bahnitými; ryby sa držia pri brehoch, koreňoch a prekážkach. Pomalé nížinné vody a kaprové revíry. Bahno ukrýva potravu, v lete však môže byť pri dne menej kyslíka a nástrahy v ňom zapadajú. Mierne zákruty: na jednom úseku nájdeš aj hlbšie výmole, aj plytšie lavice. Voda sa v lete rýchlo prehrieva, viac sa tu darí vodným rastlinám a riasam. Ryby sa v poludnie sťahujú do hlbších miest. Rastie pri vode, korene spevňujú breh a vytvárajú úkryty pod hladinou. Konáre visia nad vodou, dávajú tieň a hmyz. Typická drevina brehov potokov a riek. Hustý koreňový systém vytvára podmyté brehy a úkryty, lístie sa rýchlo rozkladá. Vysoké, rýchlo rastúce stromy. Dávajú tieň a hmyz, konáre a lístie sa dostávajú do vody. Ryby sa môžu voľne presúvať po toku, úsek je plynulejší. Výklad je všeobecný a vychádza z opisu revíru v dátach a z bežnej rybárskej praxe. Skutočné podmienky na mieste sa môžu líšiť, pred lovom ich skontroluj. Zobrazené sú miesta do 3 km od toku. Načítavam 3D model terénu… Kvalita vody, povodie, dno, ryby, vodný hmyz, zver a riziká z otvorených databáz. Okrem zveri a rizík sú zahrnuté aj do skóre aktivity. Posúdili sme 15 faktorov, skóre mení 4 z nich. Úpravy sú v rozsahu od −14 do +12 bodov, aby neprevážili počasie a teplotu vody. Započítavajú sa do skóre, zoradenia aj filtrov. dusičnany typicky 0,5 mg/l (norma 50), amónne ióny nad normou na 2 z 8 staníc Podzemná voda sa do tokov dostáva ako základný odtok a nesie dusík z polí a odpadu. Dusičnany živia riasy a prispievajú k nočným prepadom kyslíka, dusitany sú pre ryby jedovaté. Dusitany a amónne ióny môžu byť v hlbokej podzemnej vode aj prirodzené, preto za ne platí najviac jeden bod. Spoľahlivosť údajov je 100 % (8 staníc do 10 km, najbližšia 0,8 km, údaje z roku 2025), úprava sa započítala celá. Podzemná voda sa do tokov dostáva ako základný odtok. Typická hodnota dusičnanov zo staníc do 10 km (od 25 mg/l mierne, od 50 mg/l, čo je pitná norma, výrazne) ukazuje, koľko dusíka voda prináša: živí riasy a prispieva k nočným prepadom kyslíka (Camargo a kol. 2005). Dusitany a amónne ióny nad normou na niektorej stanici pridávajú jeden bod, lebo dusitany sú pre ryby jedovaté (Lewis a Morris 1986); v hlbokej podzemnej vode môžu byť aj prirodzené, preto len jeden bod. Úprava sa násobí spoľahlivosťou údajov. Zdroje: SHMÚ, podzemné vody; Camargo a kol. 2005; Lewis a Morris 1986 kovy a polokovy (nad normou na 1 z 8 staníc); pesticídy (nad normou na 1 z 2 staníc), najvyššia hodnota 90-násobok normy Kovy, pesticídy, PFAS a chlórované rozpúšťadlá nad normou ukazujú zaťaženie okolia. Normy sú určené pre pitnú vodu a sú prísnejšie než hranice škodlivé pre ryby, preto je zníženie malé; kovy môžu pochádzať aj z hornín. PAU sa do skóre nepočítajú. Spoľahlivosť údajov je 100 % (8 staníc do 10 km, najbližšia 0,8 km, údaje z roku 2025), úprava sa započítala celá. Kovy a polokovy, pesticídy, PFAS a chlórované rozpúšťadlá nad normou na staniciach do 10 km. Normy sú pitné a prísnejšie než hranice škodlivé pre ryby, preto je zníženie malé: jeden bod pri jednej či dvoch skupinách látok, dva body pri troch skupinách alebo pri hodnote aspoň päťnásobne nad normou. Kovy sú pre ryby jedovaté, v mäkkej vode viac (Pagenkopf 1983), PFAS sa hromadia v tkanivách (Giesy a Kannan 2001); kovy môžu byť aj z hornín. PAU sa nepočítajú. Úprava sa násobí spoľahlivosťou údajov. Zdroje: SHMÚ, podzemné vody; Pagenkopf 1983; Giesy a Kannan 2001 železo typicky 1,47 mg/l (norma 0,2) Rozpustené železo sa po vyústení podzemnej vody na vzduch vyzráža a zalepuje žiabre, štrk s ikrami a úkryty bezstavovcov. Spoľahlivosť údajov je 100 % (8 staníc do 10 km, najbližšia 0,8 km, údaje z roku 2025), úprava sa započítala celá. Rozpustené železo sa po vyústení podzemnej vody na vzduch vyzráža a zalepuje žiabre, štrk s ikrami a úkryty bezstavovcov (Vuori 1995). Počíta sa pri typickej hodnote aspoň 1 mg/l (päťnásobok normy), úprava −1 sa násobí spoľahlivosťou údajov. Zdroje: SHMÚ, podzemné vody; Vuori 1995 0,4× priemerný mesiac, 5 z 149 pozorovaní za rok, iNaturalist V tomto mesiaci sa vodný hmyz vyskytuje málo, rozhoduje skôr potrava pri dne. Rybári lovia „podľa hmyzu“ (suchá a mokrá muška). Meraná závislosť úlovkov od rojenia nie je v našich zdrojoch doložená. Pre tieto faktory chýbajú údaje alebo sú v bežnom rozsahu: Pravidlá sú orientačné a vychádzajú z rybárskej praxe a vedeckých štúdií, pri každom faktore je vidieť, ako dobre je podložený. Počasie, tlak vzduchu a teplota vody majú na skóre väčší vplyv než tieto údaje. Údaje sú z ročeniek SHMÚ (povrchové vody 2022 až 2025). Ročenka uvádza miesta, ktoré nesplnili normu; miesto, ktoré v ročenke chýba, sa nepovažuje za čisté. Vzdialenosť a zhodu názvu toku určujeme sami, preto ide o orientačné priradenie. V roku 2025 bolo prekročené: Namerané hodnoty, rok 2025, odber 7. 10. 2025 (2 odbery, pri každej látke najvyššia hodnota roka): V roku 2025 bolo prekročené: Namerané hodnoty, rok 2025, odber 10. 11. 2025 (2 odbery, pri každej látke najvyššia hodnota roka): V roku 2025 bolo prekročené: Namerané hodnoty, rok 2025, odber 9. 10. 2025 (2 odbery, pri každej látke najvyššia hodnota roka): Naposledy v roku 2023 bolo prekročené: Namerané hodnoty, rok 2025, odber 2. 12. 2025 (2 odbery, pri každej látke najvyššia hodnota roka): V roku 2025 bolo prekročené: Namerané hodnoty, rok 2025, odber 2. 12. 2025 (2 odbery, pri každej látke najvyššia hodnota roka): V roku 2025 bolo prekročené: Namerané hodnoty, rok 2025, odber 2. 12. 2025 (2 odbery, pri každej látke najvyššia hodnota roka): V roku 2025 bolo prekročené: Namerané hodnoty, rok 2025, odber 14. 10. 2025 (2 odbery, pri každej látke najvyššia hodnota roka): V roku 2025 bolo prekročené: Namerané hodnoty, rok 2025, odber 7. 10. 2025 (2 odbery, pri každej látke najvyššia hodnota roka): Podzemná voda sa do tokov dostáva ako základný odtok, súvislosť s tokom pri revíre je preto len nepriama. Prirodzené látky (železo, mangán, sírany, vodivosť) sa do hodnotenia podľa ročenky nepočítajú. Údaje sú z ročeniek SHMÚ (podzemné vody 2017 až 2025). Čistiarne do 2 km od revíru. Čistiareň nemusí ležať nad revírom, tok pri nej neposudzujeme. Zaťaženie je pomer vyprodukovaného znečistenia a kapacity čistiarne (EO = ekvivalentný obyvateľ). Tok z databázy HydroRIVERS spárovaný s revírom, odchýlka čiary okolo 234 m Údaje sú z celosvetovej databázy s hrubším rozlíšením (desiatky metrov), preto sú pri malých vodách len orientačné. Hĺbka a objem sú modelové priemery. Voda sa po daždi rýchlo zakalí a ryby hľadajú potravu viac čuchom. Podľa geologickej mapy: fluviálno-organické sedimenty: jemnopiesčité, ílovité až hnilokalové humózne hliny mŕtvych ramien a močiarov, holocén | fluviálne sedimenty: resedimentované nivné jemnozrnné piesky, holocén Opis revíru uvádza dno: piesky, jemnozrnné, bahnité, geologická mapa ukazuje niečo iné; opis revíru je presnejší. Mapa ukazuje geológiu podložia, nie presné dno na mieste. Skutočný materiál dna sa môže líšiť, najmä pri nánosoch. Málo hmyzu november: 0,4× priemerný mesiac 0,4× priemerný mesiac, 5 z 149 pozorovaní za rok, iNaturalist. Pozorovania pridávajú ľudia z okolia, nie sú to merania pri vode. Ukazujú, kedy sa vodný hmyz zvykne objavovať, a hodia sa najmä pri love na muchu. Typická hodnota zo 8 staníc podzemnej vody do 10 km od revíru (najbližšia 0,8 km), meranie z roku 2025. Bližšie stanice majú väčšiu váhu. Ide o podzemnú vodu pri revíre, nie o meranie v samotnom toku. Norma je limit, ktorý pri ukazovateli uvádza SHMÚ (pre pitnú vodu); hodnota rovná norme sa tak ako v SHMÚ počíta za prekročenie. Ryby sú na niektoré látky citlivejšie než ľudia. 0,07mg/l niekde nad normou Norma 0,5 mg/l. Rozpätie 0,005 až 0,84 mg/l, 8 staníc. Nad normou: 2 z 8. 0,01mg/l hlboko pod normou Norma 0,5 mg/l. Rozpätie 0,005 až 0,19 mg/l, 8 staníc. 0,5mg/l niekde nad normou Norma 50 mg/l. Rozpätie 0,5 až 169 mg/l, 8 staníc. Nad normou: 1 z 8. 0,045mg/l málo kyslíka Značka na ciferníku: 9 mg/l, vodítko pre lososovité vody. Rozpätie 0 až 1,29 mg/l, 8 staníc. 12,5°C teplejšia Rozpätie 12 až 13,3 °C, 8 staníc. 7,19 vhodné pre ryby Rozpätie 7,03 až 7,37, 8 staníc. 5,87mmol/l tvrdá Rozpätie 3,41 až 10,3 mmol/l, 8 staníc. 1,47mg/l nad normou Norma 0,2 mg/l. Rozpätie 0,016 až 4,45 mg/l, 8 staníc. Nad normou: 7 z 8. 0,79mg/l nad normou Norma 0,05 mg/l. Rozpätie 0,021 až 1,23 mg/l, 8 staníc. Nad normou: 7 z 8. 107mg/l pod normou Norma 250 mg/l. Rozpätie 22,9 až 241 mg/l, 8 staníc. 157mg/l blízko normy Norma 250 mg/l. Rozpätie 36,8 až 666 mg/l, 8 staníc. Nad normou: 2 z 8. 110mS/m blízko normy Norma 125 mS/m. Rozpätie 63,8 až 194 mS/m, 8 staníc. Nad normou: 1 z 8. 20% normy niekde nad normou Najvyššie: Ortuť 1 µg/l (100 % normy, 5,7 km od revíru). 8 staníc. Nad normou: 1 z 8. 0% normy niekde nad normou Najvyššie: glyfosát 9 µg/l (9 000 % normy, 8 km od revíru). 2 stanice. Nad normou: 1 z 2. 0% normy nezistené Pod medzou stanovenia: látky z tejto skupiny sa vo vzorkách nezistili. 1 stanica. 0% normy nezistené Pod medzou stanovenia: látky z tejto skupiny sa vo vzorkách nezistili. 1 stanica. 0% normy nezistené Pod medzou stanovenia: látky z tejto skupiny sa vo vzorkách nezistili. 1 stanica. Zdroje Druhy, ktoré sa v okolí vody pozorovali alebo zaznamenali. Zver a riziká nevstupujú do skóre podmienok na love, sú len na informáciu. Rybožravý vták. Pri veľkých nádržiach hniezdi, v zime sa zdržiava aj na tokoch s otvorenou vodou. Stojí v plytčinách a číha na drobné ryby. Dobre ju vidno pri brehoch rybníkov a pomalých tokov. Veľký dravec, ktorý loví ryby pri veľkých nádržiach a riekach. V zime sa sústreďuje pri vode, ktorá nezamŕza. Malý vták, ktorý sa potápa za drobnými rybami. Hniezdi v strmých brehoch čistých tokov. Rastlinožravec, ktorý hrádzami a norami mení tok aj brehy. Je chránený. Vytvára plytčiny a tôňe, na ktorých sa darí rybám aj hmyzu. Množia sa v stojatej vode, preto sú najhoršie pri nádržiach, mŕtvych ramenách a lužných lesoch, najmä pri západe slnka. Ako sa chrániť: Pri večernom a nočnom love maj dlhý rukáv, repelent a sieťku. Rozvoj komárov zrýchľuje teplo a vlhko po dažďoch. Veľké bodavé muchy. Najaktívnejšie sú za horúcich bezvetrných dní pri vode a na lúkach. Ako sa chrániť: Bolestivo bodajú, najmä v lete v poludňajších hodinách. Pomáha svetlé oblečenie s dlhým rukávom a repelent. Chodí k vode na kaľ a na pitie, hlavne za súmraku a v noci. Ako sa chrániť: Bachyňa s mladými vie byť agresívna. Zachovaj odstup, nenoc na zvernom prechode a nenechávaj pri vode zvyšky jedla. Prenáša kliešťovú encefalitídu a lymskú boreliózu. Čaká vo vysokej tráve a v poraste pri brehoch. Ako sa chrániť: Od jari do jesene sa po love skontroluj, použi repelent a dlhé nohavice do ponožiek. Kliešťa čo najskôr odstráň pinzetou. Proti encefalitíde existuje očkovanie. Plachá šelma lesov. K vode chodí v noci a za súmraku. Ako sa chrániť: Útoky na ľudí sú veľmi vzácne. Udržuj poriadok v tábore, nekŕm zver a psa maj na vôdzke. Zver a riziká: záznamy pochádzajú z pozorovaní a odrážajú aj to, kde sa pozorovatelia pohybujú, nie sú to merania hustoty ani istota stretnutia. Platia pre okolie okolo 35 × 55 km. Podložie, tok a pramene na mape, hodnoty v mieste vody, geomagnetická aktivita a zemetrasenia. Je to informácia o prostredí; do skóre vstupujú len malé hypotézy označené stupňom istoty (zlomy a horniny, geomagnetická búrka). Mapa podložia potrebuje zapnutý JavaScript. Geologická mapa Slovenska 1 : 50 000: horniny pod povrchom, od naplavených štrkov a pieskov cez íly až po žuly a vápence. Farby podľa legendy ŠGÚDŠ, po kliknutí do mapy sa ukáže popis horniny v danom mieste. Pre rybára: Štrkové lavice a kamenisté prahy dávajú čisté dno a biotop pre zubáča, ostrieža či mrenu. Ílovité a bahnité podložie drží potravu pre kapra a pleskáča. Vápence a dolomity dávajú tvrdšiu, na potravu bohatšiu vodu než žuly a kremence. Radónové riziko podložia (nízke, stredné, vysoké). Vychádza z rádioaktivity hornín a z puklín. Mapa ukazuje podložie, nie radón vo vode. Pre rybára: Radón je prírodný stopovač podzemnej vody. Podložie s vyšším radónovým rizikom (žuly, ruly, tektonické zlomy) býva miestom, kde puklinová voda vyteká na povrch. Väčšina Slovenska je „stredné“, preto je zaujímavé hlavne vysoké riziko. Ekvivalentný urán v povrchových horninách z leteckej gama spektrometrie (ppm). Od 4 ppm sa podložie radi označuje za zvýšené radónové riziko. Pre rybára: Vysoký urán je znakom žúl, rúl a čiernych bridlíc, teda hornín, z ktorých sa do vody dostáva radón a rozpustené látky. Pre záber nemá priamy význam, pomáha čítať geológiu územia. Dávkový príkon gama žiarenia vo vzduchu (nGy/h) z leteckého merania. Je to prirodzené pozadie podložia, nie znečistenie. Pre rybára: Vyššie hodnoty majú horniny bohaté na urán, tórium a draslík (žuly, ruly, flyš s bridlicami). Je to doplnok k mape uránu; rybárovi hlavne ukazuje, kde sa mení podložie. Anomálie magnetického poľa Zeme (ΔT, v nT) spôsobené horninami s magnetickými minerálmi, napríklad sopečnými horninami, bazaltmi či amfibolitmi. Pre rybára: Ryby (najmä lososovité a úhory) vnímajú magnetické pole. Či miestne anomálie ovplyvňujú ich pohyb a záber, nie je preukázané; berie sa to ako hypotéza. Kliknutím alebo ťuknutím do mapy zistíte hodnotu v danom mieste. nízke Podložie s nízkym podielom radónu. 2,6ppm bežný Bežné pozadie hornín. 7,1ppm pod priemerom kôry Prírodné pozadie hornín. 1,26% pod priemerom kôry Prírodné pozadie hornín. 49nGy/h okolo svetového priemeru Prirodzené pozadie podložia. 42nT nad priemerom okolia Odchýlka magnetického poľa od priemeru okolia. Hodnoty platia pre jedno miesto (na mape označené bodom), nie ako priemer celého toku alebo povodia. Radón je v podzemných vodách prirodzený stopovač; do mapy nie je zahrnutý radón vo vode, len riziko podložia. Značka na ciferníku: priemer hornej zemskej kôry (urán 2,7 ppm, tórium 10,5 ppm, draslík 2,3 %; Rudnick a Gao 2003) a svetový priemer prirodzenej dávky vonku 59 nGy/h (UNSCEAR 2000). Ručička sa nevychyľuje do „dobra“ ani „zla“, len ukazuje, kde hodnota leží. Zvýšený urán alebo radón je len údaj o hornine. Pre záber nemá preukázaný význam; pomáha čítať, z akého podložia voda pochádza. do 3 km zlom v okolí Tektonický zlom na geologickej mape. 0 žiadne zaznačené Žiadne v okruhu 1 km. predpokladaný Pozdĺž zlomov a pri prameňoch vyteká z podložia puklinová podzemná voda. Býva v lete chladnejšia a v zime teplejšia než voda v toku, preto sa pri takých miestach podľa rybárskych skúseností ryby v extrémnom počasí zdržiavajú (letné a zimné ostrovčeky vhodnejšej teploty). Čerstvá puklinová voda však môže mať málo kyslíka. Ide o skúsenosť rybárov, nie o meraný jav pri tomto revíre. Zlomy sú z geologickej mapy 1 : 50 000. Pramene sú z hydrogeologickej mapy, ktorá pokrýva len niektoré regióny, takže nula neznamená, že tam pramene nie sú. Naplaveniny Prevládajúca skupina hornín podľa mapy. Štrky, piesky a hliny v údolí hovoria o dne údolia, nie o hornine v povodí. Chémiu vody určuje hlavne podložie vyššie nad miestom. Hornina v jednom mieste neurčuje chémiu celej vody: tá závisí od podložia v celom povodí nad miestom. Údaj slúži ako nápoveda, nie ako meranie. Najvyšší predpovedaný Kp v najbližších 24 hodinách: 5,0 (geomagnetická búrka). Kp (0 až 9) meria rozkolísanie magnetického poľa Zeme od slnečného vetra. Od 5 ide o geomagnetickú búrku. Ryby, najmä lososovité a úhory, magnetické pole vnímajú. Že by ich záber závisel od Kp, však nie je preukázané: ide o pozorovania rybárov a o hypotézy. Údaj je rovnaký pre celé Slovensko. Do skóre aktivity vstupuje len pri silnej geomagnetickej búrke (hypotéza, −1 až −2 body). Podľa rybárskych historiek ryby (najmä sumce a úhory) pred otrasmi nepokojne reagujú alebo prestanú brať. Spoľahlivo preukázané to nie je a pri slabých otrasoch ide o náhodu. Hlbšie otrasy z Karpát (napríklad v okolí Komárna a Dobrej Vody) ľudia zväčša vôbec nevnímajú. Katalóg GEOFON je celosvetový, slabé otrasy v okolí Slovenska v ňom nemusia byť všetky. Nezapočítava sa do skóre aktivity. Údaje: © ŠGÚDŠ (geologické, geofyzikálne a hydrogeologické mapy), NOAA SWPC (Kp-index), GFZ GEOFON (zemetrasenia). Súvislosť geomagnetického poľa, otrasov či radónu so záberom rýb nie je spoľahlivo preukázaná, preto sa do skóre aktivity nepočítajú. Postup je v Metodike. Sentinel-2 (optika) a Sentinel-1 (radar), obnovuje sa približne každých 6 dní Tok je užší než bod družice (10 m). Hodnoty sa preto berú z pásu okolo čiary revíru a z bodov, v ktorých sa mieša voda s brehom, takže sú len orientačné a môžu ukazovať aj breh. Plocha hladiny sa pri toku nehodnotí a odhady nad vodou sa v snímke ukážu len tam, kde je tok širší než bod družice. Podiel plochy so zelenou vegetáciou (rastliny na hladine a tesne pod ňou, trstina pri brehu). Od 4. 1. 2026: najnižšie 0 % (23. 2. 2026), najvyššie 0 % (4. 1. 2026). Pri brehoch sa môže započítať aj pruh trstiny, preto sa hodnoty na malých plochách môžu zdať vyššie. Sentinel-2, 26. 10. 2026, bez oblakov 100 % plochy Podiel plochy, na ktorej satelit vidí ľad alebo sneh. Za posledných 20 dní bol najvyšší 0 %. Satelit nezistí hrúbku ani nosnosť ľadu. Na ľad nikdy nevstupuj podľa tohto údaju. Sentinel-2, 26. 10. 2026, bez oblakov 100 % plochy Údaje sa ukladajú od 30. 12. 2025 (43 období po 5 dňoch), v grafoch je vidieť ich vývoj. Stiahnuť históriu (CSV) Odhady zo satelitných snímok s rozlíšením 10 až 20 m, nie meranie vo vode. Ovplyvňujú ich oblaky, tiene, vietor a brehy. Nepoužívaj ich na rozhodnutie o kúpaní ani o vstupe na ľad. Údaje: Obsahuje upravené údaje Copernicus Sentinel 2026, ESA, Copernicus Data Space Ecosystem. Postup je v Metodike. Vývoj okolia a prírody od 2017 do 2023: ako sa menia brehy, vegetácia a krajina okolo vody. Snímky sa samy prepínajú, listovať môžeš aj ručne. Ortofotomozaika SR © GKÚ Bratislava, NLC Zvolen. Rok a deň snímkovania závisia od polohy, jednotlivé ročníky sa preto môžu líšiť ročným obdobím aj počasím. Na tomto revíri zatiaľ nikto nezapísal úlovok. Najbližšie revíry v tom istom povodí
Teraz pri vode
Podmienky na loveIndex aktivity rýbNáš výpočet (0–100): základ určuje teplota vody, upravujú ho svetlo, zákal, kyslík, počasie a ďalšie faktory podľa toho, ako dobre sú podložené štúdiami. Pri každom faktore vidieť istotu a zdroj. Pomôcka na plánovanie, nie predpoveď záberov.
Podmienky na love
Index aktivity rýbNáš výpočet (0–100): základ určuje teplota vody, upravujú ho svetlo, zákal, kyslík, počasie a ďalšie faktory podľa toho, ako dobre sú podložené štúdiami. Pri každom faktore vidieť istotu a zdroj. Pomôcka na plánovanie, nie predpoveď záberov.Voda
Výškový profil toku
Výškový profilAko sa mení nadmorská výška toku po prúde. Počíta sa z digitálneho modelu reliéfu (desiatky metrov), nie z merania hladiny, preto je orientačný, hlavne pri úzkych potokoch.Počasie a predpoveď
Počasie a predpoveď
Obloha: slnko, mesiac a solunárne oknáSolunárne obdobiaVýpočet z polohy Mesiaca: hlavné obdobia (asi 2 h) okolo prechodu Mesiaca nad obzorom a pod ním, vedľajšie (asi 1 h) okolo východu a západu Mesiaca. Vedecky nepotvrdená teória: v štúdii zo 361 výjazdov (Quigley a kol. 2023) záber nepredpovedala. Berieme ju ako hypotézu s váhou najviac ±2 body.
Obloha: slnko a mesiac
Solunárne obdobiaVýpočet z polohy Mesiaca: hlavné obdobia (asi 2 h) okolo prechodu Mesiaca nad obzorom a pod ním, vedľajšie (asi 1 h) okolo východu a západu Mesiaca. Vedecky nepotvrdená teória: v štúdii zo 361 výjazdov (Quigley a kol. 2023) záber nepredpovedala. Berieme ju ako hypotézu s váhou najviac ±2 body.Slnko
MesiacFáza MesiacaPri splne a novu je gravitačné pôsobenie najsilnejšie. Pri jasnej splnovej noci sa dravce a kapry často kŕmia v noci, deň po nej môže byť slabší.
Okná dňaSolunárne obdobiaVýpočet z polohy Mesiaca: hlavné obdobia (asi 2 h) okolo prechodu Mesiaca nad obzorom a pod ním, vedľajšie (asi 1 h) okolo východu a západu Mesiaca. Vedecky nepotvrdená teória: v štúdii zo 361 výjazdov (Quigley a kol. 2023) záber nepredpovedala. Berieme ju ako hypotézu s váhou najviac ±2 body.
Mapa a údaje o revíri
47.89557, 18.09763
OpenStreetMap
Údaje o revíri
Charakteristika
Čo to znamená pre rybáravysvetlenie dna, porastu, línie a ďalších údajov tohto revíru
Zaústenia a rizikové miesta
Podrobnosti
Terén v 3D
Voda podľa verejných zdrojov
Čo z toho vyplýva
Verejné zdroje v skóre podmienokÚdaje o kyslíku, živinách, hĺbke nádrže, veľkosti toku, dne, druhoch rýb a rojení hmyzu mierne upravia skóre „Podmienky na love“. Každá úprava je v rozbore skóre vidieť osobitne.Znečistenie−4
Čo o tom vieme
Čo o tom vieme
Čo o tom vieme
Život pri vode0
Čo o tom vieme
Skóre nemenia
Znečistenie vody
Znečistenie vody (SHMÚ)Ukazovatele kvality vody, ktoré v ročenkách SHMÚ za roky 2022 až 2025 nespĺňajú normy na najbližšom mieste monitoringu na tom istom toku.
Znečistená voda na Slovensku: najhoršie miesta a znečisťovateliaPodzemná voda v okolí
Podzemná voda v okolí (SHMÚ)Namerané hodnoty podzemnej vody zo staníc do 10 km od revíru (dusičnany, škodlivé látky, amónne ióny, železo, chloridy) a ročenky SHMÚ.Podzemná voda do 10 km (8 staníc)
Ukázať ďalších 5
Čistiarne odpadových vôd
Čistiarne odpadových vôd pri revíreČistiarne do 2 km od revíru: preťaženie, plnenie požiadaviek EÚ a vypustené zaťaženie (BSK₅, CHSK, dusík, fosfor v tonách za rok).Povodie a nádrž
Hĺbka nádrže (HydroLAKES)Priemerná hĺbka, objem a doba zdržania vody v nádrži z databázy HydroLAKES (WWF). Hĺbku odhaduje model z okolitého terénu, takže je orientačná.Dno a podložie
Dno a podložie (ŠGÚDŠ)Podložie pod vodou podľa hydrogeologickej mapy Slovenska 1 : 50 000 (ŠGÚDŠ). Hovorí o tom, či je okolie štrkové, piesočnaté, ílovité, bahnité alebo skalnaté.Vodný hmyz
Rojenie vodného hmyzu (iNaturalist)Koľko pozorovaní podeniek, potočníkov a pošvatiek ľudia v okolí zaznamenali v tomto mesiaci v porovnaní s ročným priemerom. Pre muškárov je to náznak vývinu hmyzu.
Podenky0Podenky: suchá mucha na hladine, najmä pri súmraku.
Potočníky0Potočníky: večer a v noci pri brehu, hodí sa aj nymfa a mokrá mucha.
Pošvatky0Pošvatky: čisté, studené potoky, často už koncom zimy a skoro na jar.Zdroje fotografií
Podzemná voda: namerané hodnoty
Podzemná voda v okolí (SHMÚ)Namerané hodnoty podzemnej vody zo staníc do 10 km od revíru (dusičnany, škodlivé látky, amónne ióny, železo, chloridy) a ročenky SHMÚ.Amónne ióny
Dusitany
Dusičnany
Kyslík
Teplota vody
pH
Tvrdosť vody
Železo
Mangán
Chloridy
Sírany
Vodivosť
Kovy a polokovy
Pesticídy
PFAS („večné chemikálie“)
Rozpúšťadlá a benzén
PAU (spaľovanie, ropné látky)
Ako to pôsobí na ryby a vodu
Ryby, zver a riziká v okolí vodyZver a riziká pri vode (GBIF)Zver, vtáky a riziká (medveď, kliešte, komáre, boľševník), ktoré ľudia v okolí vody zaznamenali. Nepatrí do skóre podmienok na love, je len na informáciu.
VtákKormorán veľký
Najviac záznamov: november.
O druhu
VtákVolavka popolavá
Najviac záznamov: november.
O druhu
VtákOrliak morský
Najviac záznamov: november.
O druhu
VtákRybárik riečny
Najviac záznamov: november.
O druhu
ZverBobor vodný
Najviac záznamov: máj.
O druhu
RizikoKomáre
Najviac záznamov: apríl.
Ako sa chrániť
RizikoOvady
Najviac záznamov: máj.
Ako sa chrániť
RizikoDiviak lesný
Najviac záznamov: máj.
Ako sa chrániť
RizikoKliešť obyčajný
Najviac záznamov: apríl.
Ako sa chrániť
RizikoVlk dravý
Najviac záznamov: december.
Ako sa chrániť
Zdroje fotografií
Zem pod vodou: geológia, zlomy a radón
nízke 36,7 %
stredné 63,0 %
vysoké 0,3 %
no data
0 – 1
1 – 2
2 – 3
3 – 4
4 – 5
5 – 7
7 – 35
no data
0 – 20
20 – 40
40 – 60
60 – 80
80 – 100
100 – 140
140 – 180
180 – 220
220 – 999
-1 217 – -1 000
-1 000 – -250
-250 – -200
-200 – -190
-190 – -180
-180 – -170
-170 – -160
-160 – -150
-150 – -140
-140 – -130
-130 – -120
-120 – -110
-110 – -100
-100 – -90
-90 – -80
-80 – -60
-60 – -40
-40 – -20
-20 – 0
0 – 10
10 – 20
20 – 30
30 – 40
40 – 50
50 – 70
70 – 100
100 – 150
150 – 200
200 – 250
250 – 300
300 – 400
400 – 500
500 – 600
600 – 700
700 – 800
800 – 900
900 – 1 000
1000 – 1 100
1100 – 1 130
Hodnoty v mieste vody
Hodnoty v mieste vodyRadónové riziko podložia, urán, tórium, draslík, gama žiarenie a magnetická anomália v jednom mieste pri vode (na mape označené bodom).Radónové riziko podložia
Urán (eU)
Tórium (eTh)
Draslík (K)
Gama žiarenie
Magnetická anomália (ΔT)
Zlomy a pramene
Zlomy a prameneVzdialenosť k najbližšiemu tektonickému zlomu geologickej mapy a počet prameňov v okolí. Pozdĺž zlomov vyteká puklinová podzemná voda.Najbližší zlom
Pramene a vývery
Horniny a chémia vody
Horniny a chémia vodyPrevládajúca skupina hornín v mieste vody a čo to zvyčajne znamená pre tvrdosť, pH a bohatosť vody.Podložie v mieste vody
Geomagnetická aktivita
Geomagnetická aktivita (Kp)Planetárny index Kp (0 až 9) meria rozkolísanie magnetického poľa Zeme. Od 5 ide o geomagnetickú búrku. Ukazuje sa posledných 48 hodín a predpoveď na 24 hodín.Zemetrasenia v okolí
Zemetrasenia v okolíOtrasy zaznamenané v okruhu 150 km od vody za posledných 30 dní (katalóg GFZ GEOFON).Z vesmíru: čo ukazujú družice Copernicus
Zarastenie hladiny
Zarastenie hladinyPodiel plochy revíru, na ktorej družica vidí zelenú vegetáciu (index NDVI nad 0,3): plávajúce a vynorené rastliny a trstinu pri brehu.Ľad na hladine
Ľad na hladinePodiel plochy, na ktorej družica vidí ľad alebo sneh. Hrúbku ani nosnosť ľadu nevie určiť.Historické snímky



Novinky z organizácie a úlovky z revíru
Úlovky z revíru
Revíry v okolí
2-2700-1-1KaprovýStará Nitra č. 2
Komárno, Nitriansky kraj
2-3760-1-1KaprovýŠtrkovisko Nesvady
Nitriansky kraj
2-5606-1-1KaprovýMR Martovce
Nitriansky kraj
2-5605-1-1KaprovýŠtrkoviská Martovce
Nitriansky kraj
2-2680-1-1KaprovýSpojovací kanál Martovce
Komárno, Nitriansky kraj
2-1010-1-1KaprovýKanál Vrbová
Komárno, Nitriansky kraj
Ubúdajúci kosáčikosvetlených 13 %
Hĺbka: Stredný, 1–3 m
Dno: Piesočnaté dno
Dno: Bahnité dno
Línia toku: Mierne zvlnená línia
Zatienenie: Slnečný, do 10 % tieňa
Porast: Vŕba
Porast: Jelša
Porast: Topoľ
Priečne stavby: Bez priečnych stavieb
COV NesvadyBod vypúšťania odpadových vôd
1,4 kmCOV NesvadyČistiareň odpadových vôd · kapacita 1 000 EO
1,8 kmVerejné údaje o tejto vode skóre aktivity znižujú.
Dusík v podzemnej vode (SHMÚ)Stupeň dôkazov: Čiastočne podložené
−1
Škodlivé látky v podzemnej vode (SHMÚ)Stupeň dôkazov: Čiastočne podložené
−2
Železo v podzemnej vode (SHMÚ)Stupeň dôkazov: Čiastočne podložené
−1
Rojenie vodného hmyzuStupeň dôkazov: Prax rybárov
0
Nesvadyokres Komárno · vrt alebo studňa · 0,8 km od revíru
len prirodzené látky2017 až 2025
Vrbova N/v – Velky Kindesokres Komárno · vrt alebo studňa · 2,8 km od revíru
len prirodzené látky2017 až 2025
Komocaokres Nové Zámky · vrt alebo studňa · 3,0 km od revíru
len prirodzené látky2017 až 2025
Hurbanovo-maly Vekokres Komárno · vrt alebo studňa · 3,2 km od revíru
bez prekročenia v 20252017 až 2025
Hurbanovo-velky Konkolokres Komárno · vrt alebo studňa · 5,7 km od revíru
látky z ľudskej činnosti2017 až 2025
Komarno – Komocinokres Komárno · vrt alebo studňa · 5,8 km od revíru
len prirodzené látky2017 až 2025
Calovec – Kamenicnaokres Komárno · vrt alebo studňa · 8,0 km od revíru
látky z ľudskej činnosti2017 až 2025
Nove Zamky – Juh – Bajcokres Nové Zámky · vrt alebo studňa · 8,2 km od revíru
len prirodzené látky2017 až 2025
COV Nesvady1,8 km od revíru · kapacita 1 000 EO · mechanické, biologické
v norme66 % kapacity
Íly a hliny
Geológia
Radónové riziko
Urán (eU)
Gama žiarenie
Magnetika
0 % plochyČistá hladina
0 % plochyBez ľadu