Vymedzenie revíru: Modrovský potok od ústia do Váhu pri obci Modrovka po pramene. Skóre, najlepšie okno dňa a čo ho ťahá hore alebo dole Načítavam údaje… Vodný stav, teplota, modelový prietok a spád Bystrina Horský potok so strmým sklonom, kaskádami a skalnatým dnom. Voda je čistá a studená, lov vyžaduje opatrný prístup. Hodina po hodine, tlak a najbližšie dni Načítavam údaje… Kde sú slnko a mesiac práve teraz a kedy prídu najlepšie okná dňa Ťahaj po osi a uvidíš, kde budú slnko a mesiac. Deň trvá 9 h 39 min. Spln okolo 24. 11., nov okolo 9. 11.. Solunárna teória nie je vedecky potvrdená, berieme ju ako doplnok. Zlatá hodinka je čas okolo východu a západu slnka, kedy ryby často berú. Priebeh vody, miesta pri vode, charakter a základné údaje Čiara zobrazuje priebeh revíru podľa dát Rybárske revíry 2026. Prístupové miesta a presné hranice si overte na mieste. Rýchlo sa prehrieva aj ochladzuje. Ryby sú plaché, pomáha tichý prístup a jemná montáž. Dobre prekysličená voda a bohatá potrava (larvy vodného hmyzu). Typické pre lipňové a mrenové pásmo, štrkové lavice slúžia mnohým rybám aj ako neresisko. Plytšie úseky s menším počtom úkrytov. V nížinných tokoch sa striedajú s bahnitými; ryby sa držia pri brehoch, koreňoch a prekážkach. Výrazné zákruty. Pod vonkajším brehom býva hlboká jama, na vnútornej strane plytká štrková alebo piesočná lavica. Voda sa v lete rýchlo prehrieva, viac sa tu darí vodným rastlinám a riasam. Ryby sa v poludnie sťahujú do hlbších miest. Rastie pri vode, korene spevňujú breh a vytvárajú úkryty pod hladinou. Konáre visia nad vodou, dávajú tieň a hmyz. Typická drevina brehov potokov a riek. Hustý koreňový systém vytvára podmyté brehy a úkryty, lístie sa rýchlo rozkladá. Vysoké, rýchlo rastúce stromy. Dávajú tieň a hmyz, konáre a lístie sa dostávajú do vody. Ryby sa môžu voľne presúvať po toku, úsek je plynulejší. Výklad je všeobecný a vychádza z opisu revíru v dátach a z bežnej rybárskej praxe. Skutočné podmienky na mieste sa môžu líšiť, pred lovom ich skontroluj. Načítavam 3D model terénu… Kvalita vody, povodie, dno, ryby, vodný hmyz, zver a riziká z otvorených databáz. Okrem zveri a rizík sú zahrnuté aj do skóre aktivity. Posúdili sme 16 faktorov, skóre mení 4 z nich. Úpravy sú v rozsahu od −14 do +12 bodov, aby neprevážili počasie a teplotu vody. Započítavajú sa do skóre, zoradenia aj filtrov. miesto Modrová, nad na toku Modrovský P., na čiare revíru, nesplnená norma v 1 z 4 rokov (2022 až 2025); v roku 2022: pH, vápnik Najbližšie miesto monitoringu SHMÚ na tomto toku nespĺňa normy len v ukazovateľoch, ktoré sa do skóre nepočítajú: PAU (benzo(a)pyrén a podobné) prekračuje väčšina tokov pre extrémne nízku normu a soli, železo či mangán sú často prirodzené. Ukazovatele nájdeš v rozbore pri revíre. Najbližšie miesto monitoringu SHMÚ na tom istom toku: nesplnené normy kvality vody za roky 2022 až 2025 (novšie roky majú väčšiu váhu). Nedostatok kyslíka a organické znečistenie ryby priamo oslabujú (Davis 1975), amónne ióny a dusitany sú toxické, živiny podporujú riasy. Presná miera, o koľko nesplnená norma zníži záber, nie je overená, preto ide o rybársku prax a opatrnosť. Zhoršenie je najviac o 5 bodov a len znižuje: čo SHMÚ neuvádza, nie je dôkazom čistoty. Benzo(a)pyrén a ďalšie PAU sa do skóre nepočítajú, lebo ich extrémne nízku normu prekračuje väčšina tokov. Zdroje: SHMÚ, povrchové vody; NV SR č. 269/2010; Davis 1975 dusičnany typicky 4,5 mg/l (norma 50), amónne ióny nad normou na 1 z 8 staníc Podzemná voda sa do tokov dostáva ako základný odtok a nesie dusík z polí a odpadu. Dusičnany živia riasy a prispievajú k nočným prepadom kyslíka, dusitany sú pre ryby jedovaté. Dusitany a amónne ióny môžu byť v hlbokej podzemnej vode aj prirodzené, preto za ne platí najviac jeden bod. Spoľahlivosť údajov je 100 % (8 staníc do 10 km, najbližšia 1,4 km, údaje z roku 2025), úprava sa započítala celá. Podzemná voda sa do tokov dostáva ako základný odtok. Typická hodnota dusičnanov zo staníc do 10 km (od 25 mg/l mierne, od 50 mg/l, čo je pitná norma, výrazne) ukazuje, koľko dusíka voda prináša: živí riasy a prispieva k nočným prepadom kyslíka (Camargo a kol. 2005). Dusitany a amónne ióny nad normou na niektorej stanici pridávajú jeden bod, lebo dusitany sú pre ryby jedovaté (Lewis a Morris 1986); v hlbokej podzemnej vode môžu byť aj prirodzené, preto len jeden bod. Úprava sa násobí spoľahlivosťou údajov. Zdroje: SHMÚ, podzemné vody; Camargo a kol. 2005; Lewis a Morris 1986 Íly a hliny, ŠGÚDŠ Jemnozrnné dno nie je pre pstruhové vody typické, voda sa ľahšie zakalí. Produkcia pstruha je vyššia vo vápencových tvrdých vodách (Almodóvar a kol. 2006), ale v írskych tokoch geológia hustotu pstruhov nezmenila a rozhodovala štruktúra koryta (Lehane a kol. 2004). Dôkazy sa rozchádzajú, váha je malá. Zdroje: Almodóvar a kol. 2006; Lehane a kol. 2004 0,0× priemerný mesiac, 0 z 25 pozorovaní za rok, iNaturalist V tomto mesiaci sa vodný hmyz vyskytuje málo, rozhoduje skôr potrava pri dne. Rybári lovia „podľa hmyzu“ (suchá a mokrá muška). Meraná závislosť úlovkov od rojenia nie je v našich zdrojoch doložená. Pre tieto faktory chýbajú údaje alebo sú v bežnom rozsahu: Pravidlá sú orientačné a vychádzajú z rybárskej praxe a vedeckých štúdií, pri každom faktore je vidieť, ako dobre je podložený. Počasie, tlak vzduchu a teplota vody majú na skóre väčší vplyv než tieto údaje. Údaje sú z ročeniek SHMÚ (povrchové vody 2022 až 2025). Ročenka uvádza miesta, ktoré nesplnili normu; miesto, ktoré v ročenke chýba, sa nepovažuje za čisté. Vzdialenosť a zhodu názvu toku určujeme sami, preto ide o orientačné priradenie. V ročenkách 2017 až 2025 nie je pri stanici zaznamenané prekročenie normy. Namerané hodnoty, rok 2025, odber 24. 6. 2025: V ročenkách 2017 až 2025 nie je pri stanici zaznamenané prekročenie normy. Namerané hodnoty, rok 2025, odber 31. 7. 2025: V roku 2025 bolo prekročené: Namerané hodnoty, rok 2025, odber 18. 9. 2025 (2 odbery, pri každej látke najvyššia hodnota roka): V roku 2025 bolo prekročené: Namerané hodnoty, rok 2025, odber 30. 9. 2025 (2 odbery, pri každej látke najvyššia hodnota roka): V ročenkách 2017 až 2025 nie je pri stanici zaznamenané prekročenie normy. Namerané hodnoty, rok 2025, odber 17. 9. 2025 (2 odbery, pri každej látke najvyššia hodnota roka): V roku 2025 bolo prekročené: Namerané hodnoty, rok 2025, odber 30. 9. 2025 (2 odbery, pri každej látke najvyššia hodnota roka): Naposledy v roku 2023 bolo prekročené: Namerané hodnoty, rok 2025, odber 24. 6. 2025: V roku 2025 bolo prekročené: Namerané hodnoty, rok 2025, odber 30. 9. 2025 (2 odbery, pri každej látke najvyššia hodnota roka): Podzemná voda sa do tokov dostáva ako základný odtok, súvislosť s tokom pri revíre je preto len nepriama. Prirodzené látky (železo, mangán, sírany, vodivosť) sa do hodnotenia podľa ročenky nepočítajú. Údaje sú z ročeniek SHMÚ (podzemné vody 2017 až 2025). Tok z databázy HydroRIVERS spárovaný s revírom, odchýlka čiary okolo 111 m Údaje sú z celosvetovej databázy s hrubším rozlíšením (desiatky metrov), preto sú pri malých vodách len orientačné. Hĺbka a objem sú modelové priemery. Voda sa po daždi rýchlo zakalí a ryby hľadajú potravu viac čuchom. Podľa geologickej mapy: fluviálne sedimenty: litofaciálne nečlenené nivné hliny, alebo piesčité až štrkovité hliny dolinných nív a nív horských potokov, holocén | allgäuské súvrstvie: tmavosivé až čierne, miestami škvrnité, jemnozrnné ± ílovité Opis revíru uvádza dno: štrky, piesky, geologická mapa ukazuje niečo iné; opis revíru je presnejší. Mapa ukazuje geológiu podložia, nie presné dno na mieste. Skutočný materiál dna sa môže líšiť, najmä pri nánosoch. Málo hmyzu november: 0,0× priemerný mesiac 0,0× priemerný mesiac, 0 z 25 pozorovaní za rok, iNaturalist. Pozorovania pridávajú ľudia z okolia, nie sú to merania pri vode. Ukazujú, kedy sa vodný hmyz zvykne objavovať, a hodia sa najmä pri love na muchu. Typická hodnota zo 8 staníc podzemnej vody do 10 km od revíru (najbližšia 1,4 km), meranie z roku 2025. Bližšie stanice majú väčšiu váhu. Ide o podzemnú vodu pri revíre, nie o meranie v samotnom toku. Norma je limit, ktorý pri ukazovateli uvádza SHMÚ (pre pitnú vodu); hodnota rovná norme sa tak ako v SHMÚ počíta za prekročenie. Štítok „niekde nad normou“ znamená, že typická hodnota je pod normou, ale aspoň jedna stanica ju presahuje; ktorá, je uvedené pri dlaždici. Ryby sú na niektoré látky citlivejšie než ľudia. 0,02mg/l niekde nad normou Norma 0,5 mg/l. Rozpätie 0,005 až 4,99 mg/l, 8 staníc. Nad normou: 1 z 8 (Podolie – Korytne, 5,9 km od revíru). 0,005mg/l hlboko pod normou Norma 0,5 mg/l. Rozpätie 0,005 až 0,1 mg/l, 8 staníc. 4,5mg/l hlboko pod normou Norma 50 mg/l. Rozpätie 0,5 až 32,3 mg/l, 8 staníc. 9,29mg/l dostatok kyslíka Značka na ciferníku: 9 mg/l, vodítko pre lososovité vody. Rozpätie 0,02 až 9,91 mg/l, 8 staníc. 12,1°C teplejšia Rozpätie 11 až 13,7 °C, 8 staníc. 7,52 vhodné pre ryby Rozpätie 6,84 až 7,82, 8 staníc. 3,51mmol/l tvrdá Rozpätie 2,98 až 6,64 mmol/l, 8 staníc. 0,008mg/l niekde nad normou Norma 0,2 mg/l. Rozpätie 0,001 až 10,3 mg/l, 8 staníc. Nad normou: 3 z 8 (najvyššia: Podolie – Korytne, 5,9 km od revíru). 0,004mg/l niekde nad normou Norma 0,05 mg/l. Rozpätie 0,001 až 0,9 mg/l, 8 staníc. Nad normou: 4 z 8 (najvyššia: Podolie – Korytne, 5,9 km od revíru). 4,8mg/l hlboko pod normou Norma 250 mg/l. Rozpätie 1,2 až 66,4 mg/l, 8 staníc. 44,8mg/l niekde nad normou Norma 250 mg/l. Rozpätie 15,4 až 264 mg/l, 8 staníc. Nad normou: 1 z 8 (Maly Ostrov – Orviste, 6,3 km od revíru). 61mS/m niekde nad normou Norma 125 mS/m. Rozpätie 50,1 až 126 mS/m, 8 staníc. Nad normou: 1 z 8 (Podolie – Korytne, 5,9 km od revíru). 15% normy pod normou Najvyššie: Arzén 5,9 µg/l (59 % normy, 5,9 km od revíru). 8 staníc. 30% normy pod normou Najvyššie: MCPB 0,03 µg/l (30 % normy, 1,9 km od revíru). 1 stanica. 0% normy nezistené Pod medzou stanovenia: látky z tejto skupiny sa vo vzorkách nezistili. 1 stanica. 0% normy nezistené Pod medzou stanovenia: látky z tejto skupiny sa vo vzorkách nezistili. 1 stanica. 0% normy nezistené Pod medzou stanovenia: látky z tejto skupiny sa vo vzorkách nezistili. 3 stanice. Zdroje Druhy, ktoré sa v okolí vody pozorovali alebo zaznamenali. Zver, rastliny a riziká nevstupujú do skóre podmienok na love, sú len na informáciu. Názov druhu vedie na jeho stránku. Hmyz, ktorého larvy si mnohé druhy stavajú ochranné puzdrá z kamienkov, piesku alebo rastlín. Najbežnejšia kačica, hniezdi pri takmer každej vode s brehovým porastom. Stojí v plytčinách a číha na drobné ryby. Dobre ju vidno pri brehoch rybníkov a pomalých tokov. Veľký biely vodný vták, ktorý hniezdi pri pomalých vodách, nádržiach a rybníkoch so zárastmi. Malý vták, ktorý sa potápa za drobnými rybami. Hniezdi v strmých brehoch čistých tokov. Hmyz s vodnými larvami. Dospelé jedince žijú len krátko a liahnu sa naraz v rojoch. Čierna so žltými škvrnami. Žije v listnatých lesoch pri čistých horských potokoch, larvy sa vyvíjajú v potoku. Najväčšia domáca ropucha. Na jar sa sťahuje k vode, kde sa rozmnožuje. Rastlinožravec, ktorý hrádzami a norami mení tok aj brehy. Je chránený. Vytvára plytčiny a tôňe, na ktorých sa darí rybám aj hmyzu. Neškodný had s dvoma žltými škvrnami na zátylku. Výborne pláva a loví žaby, ryby a mloky. Loví ryby, raky a žaby. Je prísne chránená a jej výskyt sa považuje za znak pomerne čistej vody s dostatkom rýb. Nepôvodná korytnačka z Ameriky, ktorá sa do prírody dostala z domácich chovov. V Európe je invázna. Strom brehových porastov, ktorého korene siahajú pod vodnú hladinu. Invázna bylina z východnej Ázie, ktorá vytvára husté porasty vysoké až tri metre. Vysoká tráva, ktorá tvorí rozsiahle trstinové porasty pri rybníkoch a na brehoch. Invázna rastlina z Himalájí, vysoká až dva metre, s ružovými kvetmi. Zarastá brehy tokov. Vysoká mokraďová rastlina so žltými kvetmi, ktorá rastie na vlhkých brehoch. Invázna rastlina, ktorá rastie pri brehoch tokov a na vlhkých lúkach. Miazga na slnku spôsobuje popáleniny kože. Ako sa chrániť: Nedotýkaj sa ho a neprechádzaj cez porast. Ak sa miazga dostane na kožu, zmy ju vodou a mydlom a chráň miesto pred slnkom. Pri väčšom popálení vyhľadaj lekára. Chodí k vode na kaľ a na pitie, hlavne za súmraku a v noci. Ako sa chrániť: Bachyňa s mladými vie byť agresívna. Zachovaj odstup, nenoc na zvernom prechode a nenechávaj pri vode zvyšky jedla. Veľké bodavé muchy. Najaktívnejšie sú za horúcich bezvetrných dní pri vode a na lúkach. Ako sa chrániť: Bolestivo bodajú, najmä v lete v poludňajších hodinách. Pomáha svetlé oblečenie s dlhým rukávom a repelent. Plachá šelma lesov. K vode chodí v noci a za súmraku. Ako sa chrániť: Útoky na ľudí sú veľmi vzácne. Udržuj poriadok v tábore, nekŕm zver a psa maj na vôdzke. Zver, rastliny a riziká: záznamy pochádzajú z pozorovaní a odrážajú aj to, kde sa pozorovatelia pohybujú, nie sú to merania hustoty ani istota stretnutia. Platia pre okolie okolo 35 × 55 km. Podložie, tok a pramene na mape, hodnoty v mieste vody, geomagnetická aktivita a zemetrasenia. Je to informácia o prostredí; do skóre vstupujú len malé hypotézy označené stupňom istoty (zlomy a horniny, geomagnetická búrka). Mapa podložia potrebuje zapnutý JavaScript. Geologická mapa Slovenska 1 : 50 000: horniny pod povrchom, od naplavených štrkov a pieskov cez íly až po žuly a vápence. Farby podľa legendy ŠGÚDŠ, po kliknutí do mapy sa ukáže popis horniny v danom mieste. Pre rybára: Štrkové lavice a kamenisté prahy dávajú čisté dno a biotop pre zubáča, ostrieža či mrenu. Ílovité a bahnité podložie drží potravu pre kapra a pleskáča. Vápence a dolomity dávajú tvrdšiu, na potravu bohatšiu vodu než žuly a kremence. Radónové riziko podložia (nízke, stredné, vysoké). Vychádza z rádioaktivity hornín a z puklín. Mapa ukazuje podložie, nie radón vo vode. Pre rybára: Radón je prírodný stopovač podzemnej vody. Podložie s vyšším radónovým rizikom (žuly, ruly, tektonické zlomy) býva miestom, kde puklinová voda vyteká na povrch. Väčšina Slovenska je „stredné“, preto je zaujímavé hlavne vysoké riziko. Ekvivalentný urán v povrchových horninách z leteckej gama spektrometrie (ppm). Od 4 ppm sa podložie radi označuje za zvýšené radónové riziko. Pre rybára: Vysoký urán je znakom žúl, rúl a čiernych bridlíc, teda hornín, z ktorých sa do vody dostáva radón a rozpustené látky. Pre záber nemá priamy význam, pomáha čítať geológiu územia. Dávkový príkon gama žiarenia vo vzduchu (nGy/h) z leteckého merania. Je to prirodzené pozadie podložia, nie znečistenie. Pre rybára: Vyššie hodnoty majú horniny bohaté na urán, tórium a draslík (žuly, ruly, flyš s bridlicami). Je to doplnok k mape uránu; rybárovi hlavne ukazuje, kde sa mení podložie. Anomálie magnetického poľa Zeme (ΔT, v nT) spôsobené horninami s magnetickými minerálmi, napríklad sopečnými horninami, bazaltmi či amfibolitmi. Pre rybára: Ryby (najmä lososovité a úhory) vnímajú magnetické pole. Či miestne anomálie ovplyvňujú ich pohyb a záber, nie je preukázané; berie sa to ako hypotéza. Kliknutím alebo ťuknutím do mapy zistíte hodnotu v danom mieste. stredné Bežné pre väčšinu Slovenska. 2,4ppm bežný Bežné pozadie hornín. 5,6ppm pod priemerom kôry Prírodné pozadie hornín. 0,81% pod priemerom kôry Prírodné pozadie hornín. 39nGy/h pod svetovým priemerom Prirodzené pozadie podložia. -15nT pod priemerom okolia Odchýlka magnetického poľa od priemeru okolia. Hodnoty platia pre jedno miesto (na mape označené bodom), nie ako priemer celého toku alebo povodia. Radón je v podzemných vodách prirodzený stopovač; do mapy nie je zahrnutý radón vo vode, len riziko podložia. Značka na ciferníku: priemer hornej zemskej kôry (urán 2,7 ppm, tórium 10,5 ppm, draslík 2,3 %; Rudnick a Gao 2003) a svetový priemer prirodzenej dávky vonku 59 nGy/h (UNSCEAR 2000). Ručička sa nevychyľuje do „dobra“ ani „zla“, len ukazuje, kde hodnota leží. Zvýšený urán alebo radón je len údaj o hornine. Pre záber nemá preukázaný význam; pomáha čítať, z akého podložia voda pochádza. do 1 km zlom v okolí Tektonický zlom na geologickej mape. 0 žiadne zaznačené Žiadne v okruhu 1 km. zakrytý mladšími usadeninami prešmyk alebo násun predpokladaný zistený na povrchu Pozdĺž zlomov a pri prameňoch vyteká z podložia puklinová podzemná voda. Býva v lete chladnejšia a v zime teplejšia než voda v toku, preto sa pri takých miestach podľa rybárskych skúseností ryby v extrémnom počasí zdržiavajú (letné a zimné ostrovčeky vhodnejšej teploty). Čerstvá puklinová voda však môže mať málo kyslíka. Ide o skúsenosť rybárov, nie o meraný jav pri tomto revíre. Zlomy sú z geologickej mapy 1 : 50 000. Pramene sú z hydrogeologickej mapy, ktorá pokrýva len niektoré regióny, takže nula neznamená, že tam pramene nie sú. Naplaveniny Prevládajúca skupina hornín podľa mapy. Štrky, piesky a hliny v údolí hovoria o dne údolia, nie o hornine v povodí. Chémiu vody určuje hlavne podložie vyššie nad miestom. Hornina v jednom mieste neurčuje chémiu celej vody: tá závisí od podložia v celom povodí nad miestom. Údaj slúži ako nápoveda, nie ako meranie. Najvyšší predpovedaný Kp v najbližších 24 hodinách: 5,0 (geomagnetická búrka). Kp (0 až 9) meria rozkolísanie magnetického poľa Zeme od slnečného vetra. Od 5 ide o geomagnetickú búrku. Ryby, najmä lososovité a úhory, magnetické pole vnímajú. Že by ich záber závisel od Kp, však nie je preukázané: ide o pozorovania rybárov a o hypotézy. Údaj je rovnaký pre celé Slovensko. Do skóre aktivity vstupuje len pri silnej geomagnetickej búrke (hypotéza, −1 až −2 body). Podľa rybárskych historiek ryby (najmä sumce a úhory) pred otrasmi nepokojne reagujú alebo prestanú brať. Spoľahlivo preukázané to nie je a pri slabých otrasoch ide o náhodu. Hlbšie otrasy z Karpát (napríklad v okolí Komárna a Dobrej Vody) ľudia zväčša vôbec nevnímajú. Katalóg GEOFON je celosvetový, slabé otrasy v okolí Slovenska v ňom nemusia byť všetky. Nezapočítava sa do skóre aktivity. Údaje: © ŠGÚDŠ (geologické, geofyzikálne a hydrogeologické mapy), NOAA SWPC (Kp-index), GFZ GEOFON (zemetrasenia). Súvislosť geomagnetického poľa, otrasov či radónu so záberom rýb nie je spoľahlivo preukázaná, preto sa do skóre aktivity nepočítajú. Postup je v Metodike. Sentinel-2 (optika) a Sentinel-1 (radar), obnovuje sa približne každých 6 dní Tok je užší než bod družice (10 m). Hodnoty sa preto berú z pásu okolo čiary revíru a z bodov, v ktorých sa mieša voda s brehom, takže sú len orientačné a môžu ukazovať aj breh. Plocha hladiny sa pri toku nehodnotí a odhady nad vodou sa v snímke ukážu len tam, kde je tok širší než bod družice. Podiel plochy so zelenou vegetáciou (rastliny na hladine a tesne pod ňou, trstina pri brehu). Pri brehoch sa môže započítať aj pruh trstiny, preto sa hodnoty na malých plochách môžu zdať vyššie. Sentinel-2, 16. 10. 2026, bez oblakov 100 % plochy Podiel plochy, na ktorej satelit vidí ľad alebo sneh. Za posledných 20 dní bol najvyšší 0 %. Satelit nezistí hrúbku ani nosnosť ľadu. Na ľad nikdy nevstupuj podľa tohto údaju. Sentinel-2, 16. 10. 2026, bez oblakov 100 % plochy Údaje sa ukladajú od 27. 8. 2026 (10 období po 5 dňoch), v grafoch je vidieť ich vývoj. Stiahnuť históriu (CSV) Odhady zo satelitných snímok s rozlíšením 10 až 20 m, nie meranie vo vode. Ovplyvňujú ich oblaky, tiene, vietor a brehy. Nepoužívaj ich na rozhodnutie o kúpaní ani o vstupe na ľad. Údaje: Obsahuje upravené údaje Copernicus Sentinel 2026, ESA, Copernicus Data Space Ecosystem. Postup je v Metodike. Vývoj okolia a prírody od 2017 do 2023: ako sa menia brehy, vegetácia a krajina okolo vody. Snímky sa samy prepínajú, listovať môžeš aj ručne. Ortofotomozaika SR © GKÚ Bratislava, NLC Zvolen. Rok a deň snímkovania závisia od polohy, jednotlivé ročníky sa preto môžu líšiť ročným obdobím aj počasím. Na tomto revíri zatiaľ nikto nezapísal úlovok. Najbližšie revíry v tom istom povodí
Teraz pri vode
Podmienky na loveIndex aktivity rýbNáš výpočet (0–100): základ určuje teplota vody, upravujú ho svetlo, zákal, kyslík, počasie a ďalšie faktory podľa toho, ako dobre sú podložené štúdiami. Pri každom faktore vidieť istotu a zdroj. Pomôcka na plánovanie, nie predpoveď záberov.
Podmienky na love
Index aktivity rýbNáš výpočet (0–100): základ určuje teplota vody, upravujú ho svetlo, zákal, kyslík, počasie a ďalšie faktory podľa toho, ako dobre sú podložené štúdiami. Pri každom faktore vidieť istotu a zdroj. Pomôcka na plánovanie, nie predpoveď záberov.Voda
Výškový profil toku
Výškový profilAko sa mení nadmorská výška toku po prúde. Počíta sa z digitálneho modelu reliéfu (desiatky metrov), nie z merania hladiny, preto je orientačný, hlavne pri úzkych potokoch.Počasie a predpoveď
Počasie a predpoveď
Obloha: slnko, mesiac a solunárne oknáSolunárne obdobiaVýpočet z polohy Mesiaca: hlavné obdobia (asi 2 h) okolo prechodu Mesiaca nad obzorom a pod ním, vedľajšie (asi 1 h) okolo východu a západu Mesiaca. Vedecky nepotvrdená teória: v štúdii zo 361 výjazdov (Quigley a kol. 2023) záber nepredpovedala. Berieme ju ako hypotézu s váhou najviac ±2 body.
Obloha: slnko a mesiac
Solunárne obdobiaVýpočet z polohy Mesiaca: hlavné obdobia (asi 2 h) okolo prechodu Mesiaca nad obzorom a pod ním, vedľajšie (asi 1 h) okolo východu a západu Mesiaca. Vedecky nepotvrdená teória: v štúdii zo 361 výjazdov (Quigley a kol. 2023) záber nepredpovedala. Berieme ju ako hypotézu s váhou najviac ±2 body.Slnko
MesiacFáza MesiacaPri splne a novu je gravitačné pôsobenie najsilnejšie. Pri jasnej splnovej noci sa dravce a kapry často kŕmia v noci, deň po nej môže byť slabší.
Okná dňaSolunárne obdobiaVýpočet z polohy Mesiaca: hlavné obdobia (asi 2 h) okolo prechodu Mesiaca nad obzorom a pod ním, vedľajšie (asi 1 h) okolo východu a západu Mesiaca. Vedecky nepotvrdená teória: v štúdii zo 361 výjazdov (Quigley a kol. 2023) záber nepredpovedala. Berieme ju ako hypotézu s váhou najviac ±2 body.
Mapa a údaje o revíri
48.63509, 17.91371
OpenStreetMap
Údaje o revíri
Charakteristika
Čo to znamená pre rybáravysvetlenie dna, porastu, línie a ďalších údajov tohto revíru
Terén v 3D
Voda podľa verejných zdrojov
Čo z toho vyplýva
Verejné zdroje v skóre podmienokÚdaje o kyslíku, živinách, hĺbke nádrže, veľkosti toku, dne, druhoch rýb a rojení hmyzu mierne upravia skóre „Podmienky na love“. Každá úprava je v rozbore skóre vidieť osobitne.Znečistenie−1
Čo o tom vieme
Čo o tom vieme
Tok, nádrž a dno−1
Čo o tom vieme
Život pri vode0
Čo o tom vieme
Skóre nemenia
Znečistenie vody
Znečistenie vody (SHMÚ)Ukazovatele kvality vody, ktoré v ročenkách SHMÚ za roky 2022 až 2025 nespĺňajú normy na najbližšom mieste monitoringu na tom istom toku.Povrchová voda: najbližšie miesto monitoringu
Podzemná voda v okolí
Podzemná voda v okolí (SHMÚ)Namerané hodnoty podzemnej vody zo staníc do 10 km od revíru (dusičnany, škodlivé látky, amónne ióny, železo, chloridy) a ročenky SHMÚ.Podzemná voda do 10 km (8 staníc)
Ukázať ďalších 5
Povodie a nádrž
Hĺbka nádrže (HydroLAKES)Priemerná hĺbka, objem a doba zdržania vody v nádrži z databázy HydroLAKES (WWF). Hĺbku odhaduje model z okolitého terénu, takže je orientačná.Dno a podložie
Dno a podložie (ŠGÚDŠ)Podložie pod vodou podľa hydrogeologickej mapy Slovenska 1 : 50 000 (ŠGÚDŠ). Hovorí o tom, či je okolie štrkové, piesočnaté, ílovité, bahnité alebo skalnaté.Vodný hmyz
Rojenie vodného hmyzu (iNaturalist)Koľko pozorovaní podeniek, potočníkov a pošvatiek ľudia v okolí zaznamenali v tomto mesiaci v porovnaní s ročným priemerom. Pre muškárov je to náznak vývinu hmyzu.
Podenky0Podenky: suchá mucha na hladine, najmä pri súmraku.
Potočníky0Potočníky: večer a v noci pri brehu, hodí sa aj nymfa a mokrá mucha.
Pošvatky0Pošvatky: čisté, studené potoky, často už koncom zimy a skoro na jar.Zdroje fotografií
Podzemná voda: namerané hodnoty
Podzemná voda v okolí (SHMÚ)Namerané hodnoty podzemnej vody zo staníc do 10 km od revíru (dusičnany, škodlivé látky, amónne ióny, železo, chloridy) a ročenky SHMÚ.Amónne ióny
Dusitany
Dusičnany
Kyslík
Teplota vody
pH
Tvrdosť vody
Železo
Mangán
Chloridy
Sírany
Vodivosť
Kovy a polokovy
Pesticídy
PFAS („večné chemikálie“)
Rozpúšťadlá a benzén
PAU (spaľovanie, ropné látky)
Ako to pôsobí na ryby a vodu
Ryby, zver, rastliny a riziká v okolí vodyZver a riziká pri vode (GBIF)Zver, vtáky, rastliny a riziká (medveď, kliešte, komáre, boľševník), ktoré ľudia v okolí vody zaznamenali. Nepatrí do skóre podmienok na love, je len na informáciu.
ZverPotočníky
Najviac záznamov: júl.
O druhu
VtákKačica divá
Najviac záznamov: máj.
O druhu
VtákVolavka popolavá
Najviac záznamov: september.
O druhu
VtákLabuť veľká
Najviac záznamov: september.
O druhu
VtákRybárik riečny
Najviac záznamov: december.
O druhu
ZverPodenky
Najviac záznamov: júl.
O druhu
ZverSalamandra škvrnitá
Najviac záznamov: september.
O druhu
ZverRopucha obyčajná
Najviac záznamov: jún.
O druhu
ZverBobor vodný
Najviac záznamov: október.
O druhu
ZverUžovka obojková
Najviac záznamov: máj.
O druhu
ZverVydra riečna
Najviac záznamov: november.
O druhu
ZverKorytnačka pásikavá
Najviac záznamov: august.
O druhu
RastlinaJelša lepkavá
Najviac záznamov: august.
O druhu
Invázna rastlinaPohánkovec japonský
Najviac záznamov: október.
O druhu
RastlinaTrstina obyčajná
Najviac záznamov: júl.
O druhu
Invázna rastlinaNetýkavka žliazkatá
Najviac záznamov: september.
O druhu
RastlinaKosatec žltý
Najviac záznamov: jún.
O druhu
Rastlina
RizikoBoľševník obrovský
Najviac záznamov: január.
Ako sa chrániť
RizikoDiviak lesný
Najviac záznamov: február.
Ako sa chrániť
RizikoOvady
Najviac záznamov: jún.
Ako sa chrániť
RizikoVlk dravý
Najviac záznamov: marec.
Ako sa chrániť
Zdroje fotografií
Zem pod vodou: geológia, zlomy a radón
nízke 36,7 %
stredné 63,0 %
vysoké 0,3 %
no data
0 – 1
1 – 2
2 – 3
3 – 4
4 – 5
5 – 7
7 – 35
no data
0 – 20
20 – 40
40 – 60
60 – 80
80 – 100
100 – 140
140 – 180
180 – 220
220 – 999
-1 217 – -1 000
-1 000 – -250
-250 – -200
-200 – -190
-190 – -180
-180 – -170
-170 – -160
-160 – -150
-150 – -140
-140 – -130
-130 – -120
-120 – -110
-110 – -100
-100 – -90
-90 – -80
-80 – -60
-60 – -40
-40 – -20
-20 – 0
0 – 10
10 – 20
20 – 30
30 – 40
40 – 50
50 – 70
70 – 100
100 – 150
150 – 200
200 – 250
250 – 300
300 – 400
400 – 500
500 – 600
600 – 700
700 – 800
800 – 900
900 – 1 000
1000 – 1 100
1100 – 1 130
Hodnoty v mieste vody
Hodnoty v mieste vodyRadónové riziko podložia, urán, tórium, draslík, gama žiarenie a magnetická anomália v jednom mieste pri vode (na mape označené bodom).Radónové riziko podložia
Urán (eU)
Tórium (eTh)
Draslík (K)
Gama žiarenie
Magnetická anomália (ΔT)
Zlomy a pramene
Zlomy a prameneVzdialenosť k najbližšiemu tektonickému zlomu geologickej mapy a počet prameňov v okolí. Pozdĺž zlomov vyteká puklinová podzemná voda.Najbližší zlom
Pramene a vývery
Horniny a chémia vody
Horniny a chémia vodyPrevládajúca skupina hornín v mieste vody a čo to zvyčajne znamená pre tvrdosť, pH a bohatosť vody.Podložie v mieste vody
Geomagnetická aktivita
Geomagnetická aktivita (Kp)Planetárny index Kp (0 až 9) meria rozkolísanie magnetického poľa Zeme. Od 5 ide o geomagnetickú búrku. Ukazuje sa posledných 48 hodín a predpoveď na 24 hodín.Zemetrasenia v okolí
Zemetrasenia v okolíOtrasy zaznamenané v okruhu 150 km od vody za posledných 30 dní (katalóg GFZ GEOFON).Z vesmíru: čo ukazujú družice Copernicus
Zarastenie hladiny
Zarastenie hladinyPodiel plochy revíru, na ktorej družica vidí zelenú vegetáciu (index NDVI nad 0,3): plávajúce a vynorené rastliny a trstinu pri brehu.Ľad na hladine
Ľad na hladinePodiel plochy, na ktorej družica vidí ľad alebo sneh. Hrúbku ani nosnosť ľadu nevie určiť.Historické snímky



Novinky z organizácie a úlovky z revíru
Úlovky z revíru
Revíry v okolí
2-2721-4-1Lososový – pstruhovýStriebornica č.2 (Piešťany)
Piešťany, Trnavský kraj
2-3300-1-1KaprovýŠtrkovisko Horná Streda č. 1
Trnavský kraj
2-3301-1-1KaprovýŠtrkovisko Horná Streda č. 2
Trnavský kraj
2-2720-1-1KaprovýStriebornica č.1 (Piešťany)
Piešťany, Trnavský kraj
2-4420-1-1KaprovýVáh č. 7
Nové Mesto nad Váhom, Trenčiansky kraj
2-3302-1-1KaprovýŠtrkovisko Horná Streda č. 3
Trnavský kraj
Ubúdajúci kosáčikosvetlených 11 %
Hĺbka: Plytký, do 1 m
Dno: Štrkové dno
Dno: Piesočnaté dno
Línia toku: Zvlnená línia
Zatienenie: Slnečný, do 10 % tieňa
Porast: Vŕba
Porast: Jelša
Porast: Topoľ
Priečne stavby: Bez priečnych stavieb
Verejné údaje o tejto vode skóre aktivity takmer nemenia.
Kvalita povrchovej vody (SHMÚ)Stupeň dôkazov: Prax rybárov
0
Dusík v podzemnej vode (SHMÚ)Stupeň dôkazov: Čiastočne podložené
−1
Dno podľa geológieStupeň dôkazov: Hypotéza
−1
Rojenie vodného hmyzuStupeň dôkazov: Prax rybárov
0
Modrová, nadModrovský P., rkm 4,4 · na čiare revíru
2 ukazovatele v roku 20222022202320242025
Ukazovateľ2022202320242025
Soli, pH a minerály
pH●norma nesplnená–miesto nie je v ročenke–miesto nie je v ročenke–miesto nie je v ročenke
vápnik●norma nesplnená–miesto nie je v ročenke–miesto nie je v ročenke–miesto nie je v ročenke
Luka N/vahom – Sachorokres Nové Mesto nad Váhom · prameň · 1,4 km od revíru
bez prekročenia v 20252017 až 2025
Stara Lehota – u Dominovokres Nové Mesto nad Váhom · prameň · 1,9 km od revíru
bez prekročenia v 20252017 až 2025
Moravanyokres Piešťany · vrt alebo studňa · 4,1 km od revíru
len prirodzené látky2017 až 2025
Castkovceokres Nové Mesto nad Váhom · vrt alebo studňa · 5,3 km od revíru
len prirodzené látky2017 až 2025
Povazanyokres Nové Mesto nad Váhom · vrt alebo studňa · 5,8 km od revíru
bez prekročenia v 20252017 až 2025
Podolie – Korytneokres Nové Mesto nad Váhom · vrt alebo studňa · 5,9 km od revíru
len prirodzené látky2017 až 2025
Zavada – Zlavyokres Topoľčany · prameň · 6,0 km od revíru
bez prekročenia v 20252017 až 2025
Maly Ostrov – Orvisteokres Piešťany · vrt alebo studňa · 6,3 km od revíru
len prirodzené látky2017 až 2025
Íly a hliny
Geológia
Radónové riziko
Urán (eU)
Gama žiarenie
Magnetika
0 % plochyČistá hladina
0 % plochyBez ľadu