Rybársky revír

Žitava č. 1

Kaprovýč. 2-5600-1-1ŽitavaPovodie Dunaja
Navigovať

Vymedzenie revíru: Čiastkové povodie Žitavy od ústia pri obci Martovce po železničný most Komárno – Nové Zámky pri obci Bajč.

dĺžka revíru
13,7km
okres
Komárno
kraj
Nitriansky kraj
Letecká snímka revíru Žitava č. 1 so zvýraznenou čiarou
Modrá čiara: priebeh revíru (orientačne). Ortofotomozaika SR © GKÚ Bratislava, CC BY 4.0Mapy Google

Teraz pri vode

Podmienky na loveIndex aktivity rýbNáš výpočet (0–100): základ určuje teplota vody, upravujú ho svetlo, zákal, kyslík, počasie a ďalšie faktory podľa toho, ako dobre sú podložené štúdiami. Pri každom faktore vidieť istotu a zdroj. Pomôcka na plánovanie, nie predpoveď záberov.

Skóre, najlepšie okno dňa a čo ho ťahá hore alebo dole

Podmienky na love

Index aktivity rýbNáš výpočet (0–100): základ určuje teplota vody, upravujú ho svetlo, zákal, kyslík, počasie a ďalšie faktory podľa toho, ako dobre sú podložené štúdiami. Pri každom faktore vidieť istotu a zdroj. Pomôcka na plánovanie, nie predpoveď záberov.

Načítavam údaje…

Voda

Vodný stav, teplota, modelový prietok a spád

Výškový profil toku

Výškový profilAko sa mení nadmorská výška toku po prúde. Počíta sa z digitálneho modelu reliéfu (desiatky metrov), nie z merania hladiny, preto je orientačný, hlavne pri úzkych potokoch.

Veľmi pomalý tok Nížinný, takmer stojatý úsek: pokojná, často kalnejšia voda, dno býva bahnité a piesočnaté. Typické pre kaprové revíry.

1081101121141160 km5 km10 km
Výškový profil revíru po prúde: od 115 do 110 m n. m. na 13,7 km.
Po prúde, od horného konca revíru (vľavo) k dolnému
Najvyšší bod
116 m n. m.
Najnižší bod
110 m n. m.
SpádSpádRozdiel nadmorskej výšky medzi horným a dolným koncom revíru v metroch. Čím väčší spád na kratšej dĺžke, tým rýchlejšia voda.
5,7 m
SklonSklon tokuSpád na kilometer v promile (‰, metre na kilometer). Do 2 ‰ je pomalá nížinná rieka, 5 až 10 ‰ podhorská rieka (lipeň, pstruh), nad 10 ‰ rýchly potok.
0,4 ‰
KľukatosťKľukatosťDĺžka toku vydelená vzdialenosťou jeho koncov vzdušnou čiarou. 1,0 je priamy tok, nad 1,3 výrazne meandruje. Meandre vytvárajú jamy pod brehmi a plytčiny v prieťahoch.
1,16
Zdroj: Open Topo Data (eudem25m)Aktualizované 4. 11. 2026 11:04

Počasie a predpoveď

Hodina po hodine, tlak a najbližšie dni

Počasie a predpoveď

Načítavam údaje…

Obloha: slnko, mesiac a solunárne oknáSolunárne obdobiaVýpočet z polohy Mesiaca: hlavné obdobia (asi 2 h) okolo prechodu Mesiaca nad obzorom a pod ním, vedľajšie (asi 1 h) okolo východu a západu Mesiaca. Vedecky nepotvrdená teória: v štúdii zo 361 výjazdov (Quigley a kol. 2023) záber nepredpovedala. Berieme ju ako hypotézu s váhou najviac ±2 body.

Kde sú slnko a mesiac práve teraz a kedy prídu najlepšie okná dňa

Obloha: slnko a mesiac

Solunárne obdobiaVýpočet z polohy Mesiaca: hlavné obdobia (asi 2 h) okolo prechodu Mesiaca nad obzorom a pod ním, vedľajšie (asi 1 h) okolo východu a západu Mesiaca. Vedecky nepotvrdená teória: v štúdii zo 361 výjazdov (Quigley a kol. 2023) záber nepredpovedala. Berieme ju ako hypotézu s váhou najviac ±2 body.

Ťahaj po osi a uvidíš, kde budú slnko a mesiac.

  • Slnko
  • Mesiac
  • Zlatá hodinka
  • Hlavné obdobie
  • Vedľajšie obdobie

Slnko

  • Úsvit06:08
  • Východ06:41
  • Západ16:20
  • Súmrak16:53

Deň trvá 9 h 40 min.

MesiacFáza MesiacaPri splne a novu je gravitačné pôsobenie najsilnejšie. Pri jasnej splnovej noci sa dravce a kapry často kŕmia v noci, deň po nej môže byť slabší.

Ubúdajúci kosáčikosvetlených 7 %
  • Východ04:42
  • Západ15:03

Spln okolo 24. 11., nov okolo 9. 11..

Okná dňaSolunárne obdobiaVýpočet z polohy Mesiaca: hlavné obdobia (asi 2 h) okolo prechodu Mesiaca nad obzorom a pod ním, vedľajšie (asi 1 h) okolo východu a západu Mesiaca. Vedecky nepotvrdená teória: v štúdii zo 361 výjazdov (Quigley a kol. 2023) záber nepredpovedala. Berieme ju ako hypotézu s váhou najviac ±2 body.

  • Vedľajšie solunárne obdobie04:12–05:12
  • Zlatá hodinka (ráno)06:11–07:41
  • Hlavné solunárne obdobie08:58–10:58
  • Vedľajšie solunárne obdobie14:33–15:33
  • Zlatá hodinka (večer)15:20–16:50
  • Hlavné solunárne obdobie21:21–23:21

Solunárna teória nie je vedecky potvrdená, berieme ju ako doplnok. Zlatá hodinka je čas okolo východu a západu slnka, kedy ryby často berú.

Mapa a údaje o revíri

Priebeh vody, miesta pri vode, charakter a základné údaje

47.8814, 18.17949 OpenStreetMap

Čiara zobrazuje priebeh revíru podľa dát Rybárske revíry 2026. Prístupové miesta a presné hranice si overte na mieste.

Údaje o revíri

Užívateľ
SRZ
Organizácia
MO SRZ Hurbanovo (Miestna organizácia SRZ)
Oblasť
Západoslovenská
Účel
Lovný revír
Minimálne zarybnenie
K2 50kg

Charakteristika

  • HĺbkaHĺbkaNajväčšia hĺbka z opisu revíru. Plytčiny sa rýchlo prehrievajú a sú bohaté na potravu, hlboké jamy dávajú úkryt a stabilnejšiu teplotu. 0,5 m
  • DnoDnoMateriál dna určuje, aké ryby sa tu držia a kde nachádzajú potravu. Rybie pásma sa dajú rozoznať podľa dna: kamenité, štrkovité, piesčité až bahnité. piesočnaté, miestami bahnité
  • Línia tokuLínia tokuTvar toku zhora. V zákrutách je pod vonkajším brehom hlboký výmoľ a pod vnútorným plytká lavica; členitý tok má viac úkrytov a zmien hĺbky. priama
  • ZatienenieZatieneniePodiel hladiny v tieni. Tieň znižuje letné teploty vody, dodáva hmyz a úkryty; slnečný úsek sa rýchlejšie prehrieva a viac zarastá. 0 %
  • PorastPorastDrevinný a bylinný porast brehov. Korene a konáre vytvárajú úkryty, z listov a konárov padá potrava. Určuje aj to, kde sa dá hádzať a kde sa montáž zachytáva. jelša, vŕba, topoľ
  • Priečne stavbyPriečne stavbyJazy, stupne a hate zadržiavajú vodu a bránia rybám v migrácii. Pod nimi sa vytvára hlboký vývar s okysličenou vodou. žiadne
Čo to znamená pre rybáravysvetlenie dna, porastu, línie a ďalších údajov tohto revíru
  • Hĺbka: Plytký, do 1 m

    Rýchlo sa prehrieva aj ochladzuje. Ryby sú plaché, pomáha tichý prístup a jemná montáž.

  • Dno: Piesočnaté dno

    Plytšie úseky s menším počtom úkrytov. V nížinných tokoch sa striedajú s bahnitými; ryby sa držia pri brehoch, koreňoch a prekážkach.

  • Dno: Bahnité dno

    Pomalé nížinné vody a kaprové revíry. Bahno ukrýva potravu, v lete však môže byť pri dne menej kyslíka a nástrahy v ňom zapadajú.

  • Línia toku: Priama línia

    Vyrovnaná hĺbka a prúd. Ryby sa držia pri brehu, kameňoch, koreňoch a na rozhraní rýchlejšieho a pomalšieho prúdu.

  • Zatienenie: Slnečný, do 10 % tieňa

    Voda sa v lete rýchlo prehrieva, viac sa tu darí vodným rastlinám a riasam. Ryby sa v poludnie sťahujú do hlbších miest.

  • Porast: Vŕba

    Rastie pri vode, korene spevňujú breh a vytvárajú úkryty pod hladinou. Konáre visia nad vodou, dávajú tieň a hmyz.

  • Porast: Jelša

    Typická drevina brehov potokov a riek. Hustý koreňový systém vytvára podmyté brehy a úkryty, lístie sa rýchlo rozkladá.

  • Porast: Topoľ

    Vysoké, rýchlo rastúce stromy. Dávajú tieň a hmyz, konáre a lístie sa dostávajú do vody.

  • Priečne stavby: Bez priečnych stavieb

    Ryby sa môžu voľne presúvať po toku, úsek je plynulejší.

Výklad je všeobecný a vychádza z opisu revíru v dátach a z bežnej rybárskej praxe. Skutočné podmienky na mieste sa môžu líšiť, pred lovom ich skontroluj.

Zaústenia a rizikové miesta

  • COV HurbanovoBod vypúšťania odpadových vôd
    0,5 km
  • COV HurbanovoČistiareň odpadových vôd · kapacita 9 291 EO
    Podrobnosti
    Zaťaženie
    3 129 z 9 291 EO (34 %)
    Čistenie
    mechanické, biologické, odstraňovanie dusíka
    Spĺňa požiadavky
    BSK₅, CHSK
    0,6 km

Zobrazené sú miesta do 3 km od toku.

Zdroj: VÚVH (CC BY 4.0)Aktualizované 5. 11. 2026 12:57

Zákon a pravidlá lovu

Hájenie, čas lovu, lovné miery a denný limit. Orientačne: over si ich v rybárskom poriadku revíru

Hájenie všetkých rýb

§ 13 ods. 3 a 5 zákona

15. 3. – 31. 5.

lov všetkých rýb zakázanýmimo tohto obdobia

Zákaz neplatí 1. 5. – 31. 5. pri rybárskych pretekoch (§ 13 ods. 3). Nevzťahuje sa ani na kaprové vody, ktoré sú vodným tokom (nie však nádrže, slepé, mŕtve a odstavené ramená), ani na ostatné vodné plochy (§ 13 ods. 5). Ktorý prípad je tvoj revír, over v rybárskom poriadku revíru.

Čas ochrany jednotlivých druhov (nižšie) platí nezávisle od tohto hájenia.

Denný čas lovu

§ 11 vyhlášky

Platí len mimo hájenia. Mimo týchto hodín je lov zakázaný (§ 14 písm. b zákona).

január až apríl, november, december6.00 – 21.00 h

máj4.00 – 24.00 h

jún až október0.00 – 24.00 h

Mesiace, ktoré v tabuľke chýbajú, patria do hájenia. Čas v novembri a decembri na pstruhových a lipňových vodách súvisí s výnimkou pre lov hlavátky (§ 13 ods. 4 zákona), čo sa v tom čase smie loviť, over v rybárskom poriadku. Na hraničných vodách platí čas z povolenia alebo rybárskeho poriadku (§ 11 ods. 2 vyhlášky). Nočný lov zákon upravuje dvoma formuláciami, ktoré sa na prvý pohľad rozchádzajú, preto sa o ňom vždy opýtaj v rybárskom poriadku revíru alebo u rybárskej stráže.

Udice, nástrahy a dni lovu

§ 18 zákona
Počet udíc
najviac 2
Povolené spôsoby
položená, plávaná, prívlač, muškárenie
Háčiky a nástrahy
na udici najviac 2 háčiky (položená, plávaná), umelá nástraha najviac 3 háčiky, háčik najviac 3 hroty, muškárenie najviac 3 mušky
Živá alebo mŕtva rybka
zakázaná 15. 3. – 31. 5.; inak aspoň 10 cm a nad lovnú mieru
Dni lovu v týždni
zákon neuvádza obmedzenie
Lov pod ľadom
zakázaný (toky, nádrže, ramená)
Iné
prívlač a muškárenie s imitáciou rybky zakázané 15. 3. – 31. 5.; z člna na nádržiach zákaz 1. 1. – 31. 5.

Je to zhrnutie. Pri nástrahách, háčikoch a návnade si prečítaj aj rybársky poriadok revíru, lebo užívateľ môže podmienky sprísniť.

Koľko rýb si smieš ponechať za deň

§ 14 vyhlášky
  • 1ksModrá skupinajeseter malý, jeseter sibírsky, sumec veľký
  • 2ksZelená skupinaúhor, kapor, mieň, zubáč, šťuka, lieň, mrena, pstruh jazerný, pstruh potočný, lipeň (spolu)
  • 4ksŽltá skupinapstruh dúhový, sivoň potočný, podustva, nosáľ; pripočíta sa k zelenej alebo modrej skupine (spolu najviac 4 kusy)
  • 5kgOstatné druhynapríklad karas, pleskáče, jalce (spolu); invázne druhy sa nepočítajú

Modrá a zelená skupina sa nekombinujú. Limit platí za deň aj pri love na viacerých revíroch a po jeho dosiahnutí lov na ten deň končí. Skupiny druhov vychádzajú z výkladu SRZ z januára 2026, nie priamo z textu paragrafu. Užívateľ revíru môže v povolení určiť nižší limit, vtedy platí prísnejší.

Čas ochrany jednotlivých druhov§ 10 vyhlášky

V tomto období sa druh nesmie loviť, aj keď inak lov v danom čase dovoľuje typ vody. Platí nezávisle od hájenia všetkých rýb.

1. 1. – 15. 3.
mieň sladkovodný
1. 1. – 31. 5.
lipeň tymiánový, ploska pásavá, šťuka severná
1. 1. – 15. 6.
sumec veľký, zubáč veľkoústy, zubáč volžský
1. 1. – 31. 10.
hlavátka podunajská (v hraničných vodách 1. 1. – 31. 8.)
15. 3. – 31. 5.
kapor rybničný v kaprových vodách (neplatí 1. – 31. 5. pri pretekoch ani na ostatných vodných plochách); boleň dravý, jalec hlavatý, jalec maloústy, jalec tmavý, jeseter malý, jeseter sibírsky, lieň sliznatý, mrena severná, nosáľ sťahovavý, pleskáč siný, pleskáč tuponosý, pleskáč vysoký, podustva severná
1. 9. – 15. 4.
pstruh potočný, pstruh jazerný
1. 9. – 28. 2.
sih peleď

Niektoré druhy sú chránené celoročne (napríklad kolok, mihule, hrúze, pĺže, sih maréna, mrena karpatská, šabľa krivočiara) a ich lov je zakázaný vždy. Úplný zoznam druhov je v návode Rybársky zákon po pravidlách.

Lovné miery§ 12 vyhlášky

Najmenšia dĺžka, od ktorej si rybu smieš ponechať. Užívateľ revíru môže mieru zvýšiť, platnú hodnotu hľadaj v povolení a rybárskom poriadku.

  • amur biely60 cm
  • amur čierny60 cm
  • boleň dravý40 cm
  • hlavátka podunajská80 cm
  • jalec hlavatý25 cm
  • jalec maloústy20 cm
  • jalec tmavý30 cm
  • jeseter malý45 cm
  • jeseter sibírsky45 cm
  • kapor rybničný40 cm
  • lieň sliznatý30 cm
  • lipeň tymiánový33 cm
  • mieň sladkovodný35 cm
  • mrena severná40 cm
  • nosáľ sťahovavý30 cm
  • pleskáč siný25 cm
  • pleskáč tuponosý25 cm
  • pleskáč vysoký30 cm
  • pleskáč zelenkavý15 cm
  • podustva severná30 cm
  • pstruh dúhový27 cm
  • pstruh jazerný50 cm
  • pstruh potočný27 cm
  • sih peleď25 cm
  • sivoň potočný27 cm
  • sumec veľký70 cm
  • šťuka severná60 cm
  • tolstolobik biely45 cm
  • tolstolobik pestrý45 cm
  • úhor európsky50 cm
  • zubáč veľkoústy50 cm
  • zubáč volžský35 cm

Meria sa celková dĺžka od predného konca hlavy po koniec najdlhšieho lúča chvostovej plutvy (§ 12 ods. 4). Bez lovnej miery sú napríklad belička európska, karas striebristý, ostriež zelenkavý, plotica červenooká, slíž severný a invázne druhy.

Pred lovom a po love

  • Rybársky lístok a povolenie maj pri love pri sebe a predlož ich pri kontrole (§ 12 zákona). Skontroluj ich platnosť.
  • Pred začatím lovu zapíš dátum a číslo revíru (č. 2-5600-1-1), po love počet a hmotnosť úlovkov (§ 14 písm. d zákona). Lov bez zápisu je priestupok.
  • Zakázané spôsoby lovu, nočný lov, preteky a ďalšie pravidlá sú v návode Rybársky zákon po pravidlách.

Stav k 6. 11. 2026: zákon č. 216/2018 Z. z. o rybárstve (znenie od 1. 1. 2022) a vyhláška č. 381/2018 Z. z. (znenie od 1. 1. 2019), novšie znenie sme nenašli. Zákon sa môže zmeniť, platné znenie nájdeš na Slov-Lex (zákon) a Slov-Lex (vyhláška).

Novinky z organizácie a úlovky z revíru

Úlovky z revíru

Na tomto revíri zatiaľ nikto nezapísal úlovokBuď prvý: po schválení sa objaví tu aj v rebríčku.

Terén v 3D

Načítavam 3D model terénu…

Voda podľa verejných zdrojov

Kvalita vody, povodie, dno, ryby, vodný hmyz, zver a riziká z otvorených databáz. Okrem zveri a rizík sú zahrnuté aj do skóre aktivity.

Čo z toho vyplýva

Verejné zdroje v skóre podmienokÚdaje o kyslíku, živinách, hĺbke nádrže, veľkosti toku, dne, druhoch rýb a rojení hmyzu mierne upravia skóre „Podmienky na love“. Každá úprava je v rozbore skóre vidieť osobitne.
−14−40+4+12−4
Verejné údaje o tejto vode skóre aktivity znižujú.
  • Najviac uberá: Kvalita povrchovej vody (SHMÚ) −1

Posúdili sme 15 faktorov, skóre mení 5 z nich. Úpravy sú v rozsahu od −14 do +12 bodov, aby neprevážili počasie a teplotu vody. Započítavajú sa do skóre, zoradenia aj filtrov.

Znečistenie−4

  • Kvalita povrchovej vody (SHMÚ)Stupeň dôkazov: Prax rybárov

    miesto Hul na toku Žitava, 18 km od revíru, nesplnená norma v 4 z 4 rokov (2022 až 2025); v roku 2025: vodivosť, fosfor celkový, chloridy, vápnik, AOX (organicky viazané halogény) a ďalšie

    Najbližšie miesto monitoringu SHMÚ na tomto toku nespĺňa normy kvality vody. Nedostatok kyslíka a organické znečistenie ryby priamo oslabujú, amónne ióny a dusitany sú pre ne toxické, ďalšie živiny podporujú riasy. Započítavajú sa všetky štyri roky a novšie majú väčšiu váhu. Poloha miesta je len približná (podľa vodného útvaru), preto sa započítava slabšie. Miesto je ďalej než 10 km, preto sa započítava slabšie. Nesplnená norma neznamená, že ryby neberú; zníženie je najviac 5 bodov.

    Čo o tom vieme

    Najbližšie miesto monitoringu SHMÚ na tom istom toku: nesplnené normy kvality vody za roky 2022 až 2025 (novšie roky majú väčšiu váhu). Nedostatok kyslíka a organické znečistenie ryby priamo oslabujú (Davis 1975), amónne ióny a dusitany sú toxické, živiny podporujú riasy. Presná miera, o koľko nesplnená norma zníži záber, nie je overená, preto ide o rybársku prax a opatrnosť. Zhoršenie je najviac o 5 bodov a len znižuje: čo SHMÚ neuvádza, nie je dôkazom čistoty. Benzo(a)pyrén a ďalšie PAU sa do skóre nepočítajú, lebo ich extrémne nízku normu prekračuje väčšina tokov.

    Zdroje: SHMÚ, povrchové vody; NV SR č. 269/2010; Davis 1975

    −1
  • Dusík v podzemnej vode (SHMÚ)Stupeň dôkazov: Čiastočne podložené

    dusičnany typicky 0,5 mg/l (norma 50), amónne ióny nad normou na 1 z 8 staníc

    Podzemná voda sa do tokov dostáva ako základný odtok a nesie dusík z polí a odpadu. Dusičnany živia riasy a prispievajú k nočným prepadom kyslíka, dusitany sú pre ryby jedovaté. Dusitany a amónne ióny môžu byť v hlbokej podzemnej vode aj prirodzené, preto za ne platí najviac jeden bod. Spoľahlivosť údajov je 100 % (8 staníc do 10 km, najbližšia 0,9 km, údaje z roku 2025), úprava sa započítala celá.

    Čo o tom vieme

    Podzemná voda sa do tokov dostáva ako základný odtok. Typická hodnota dusičnanov zo staníc do 10 km (od 25 mg/l mierne, od 50 mg/l, čo je pitná norma, výrazne) ukazuje, koľko dusíka voda prináša: živí riasy a prispieva k nočným prepadom kyslíka (Camargo a kol. 2005). Dusitany a amónne ióny nad normou na niektorej stanici pridávajú jeden bod, lebo dusitany sú pre ryby jedovaté (Lewis a Morris 1986); v hlbokej podzemnej vode môžu byť aj prirodzené, preto len jeden bod. Úprava sa násobí spoľahlivosťou údajov.

    Zdroje: SHMÚ, podzemné vody; Camargo a kol. 2005; Lewis a Morris 1986

    −1
  • Škodlivé látky v podzemnej vode (SHMÚ)Stupeň dôkazov: Čiastočne podložené

    kovy a polokovy (nad normou na 2 z 8 staníc), najvyššia hodnota 4,3-násobok normy

    Kovy, pesticídy, PFAS a chlórované rozpúšťadlá nad normou ukazujú zaťaženie okolia. Normy sú určené pre pitnú vodu a sú prísnejšie než hranice škodlivé pre ryby, preto je zníženie malé; kovy môžu pochádzať aj z hornín. PAU sa do skóre nepočítajú. Spoľahlivosť údajov je 100 % (8 staníc do 10 km, najbližšia 0,9 km, údaje z roku 2025), úprava sa započítala celá.

    Čo o tom vieme

    Kovy a polokovy, pesticídy, PFAS a chlórované rozpúšťadlá nad normou na staniciach do 10 km. Normy sú pitné a prísnejšie než hranice škodlivé pre ryby, preto je zníženie malé: jeden bod pri jednej či dvoch skupinách látok, dva body pri troch skupinách alebo pri hodnote aspoň päťnásobne nad normou. Kovy sú pre ryby jedovaté, v mäkkej vode viac (Pagenkopf 1983), PFAS sa hromadia v tkanivách (Giesy a Kannan 2001); kovy môžu byť aj z hornín. PAU sa nepočítajú. Úprava sa násobí spoľahlivosťou údajov.

    Zdroje: SHMÚ, podzemné vody; Pagenkopf 1983; Giesy a Kannan 2001

    −1
  • Železo v podzemnej vode (SHMÚ)Stupeň dôkazov: Čiastočne podložené

    železo typicky 1,47 mg/l (norma 0,2)

    Rozpustené železo sa po vyústení podzemnej vody na vzduch vyzráža a zalepuje žiabre, štrk s ikrami a úkryty bezstavovcov. Spoľahlivosť údajov je 100 % (8 staníc do 10 km, najbližšia 0,9 km, údaje z roku 2025), úprava sa započítala celá.

    Čo o tom vieme

    Rozpustené železo sa po vyústení podzemnej vody na vzduch vyzráža a zalepuje žiabre, štrk s ikrami a úkryty bezstavovcov (Vuori 1995). Počíta sa pri typickej hodnote aspoň 1 mg/l (päťnásobok normy), úprava −1 sa násobí spoľahlivosťou údajov.

    Zdroje: SHMÚ, podzemné vody; Vuori 1995

    −1

Život pri vode0

  • Rojenie vodného hmyzuStupeň dôkazov: Prax rybárov

    0,4× priemerný mesiac, 5 z 149 pozorovaní za rok, iNaturalist

    V tomto mesiaci sa vodný hmyz vyskytuje málo, rozhoduje skôr potrava pri dne.

    Čo o tom vieme

    Rybári lovia „podľa hmyzu“ (suchá a mokrá muška). Meraná závislosť úlovkov od rojenia nie je v našich zdrojoch doložená.

    0

Skóre nemenia

Pre tieto faktory chýbajú údaje alebo sú v bežnom rozsahu:

  • Rozpustený kyslík
  • Živiny vo vode
  • Kyslosť vody (pH)
  • Amónne ióny vo vode
  • Teplota vody pre miestne druhy
  • Chloridy v podzemnej vode
  • Čistiarne odpadových vôd
  • Veľkosť toku
  • Dno podľa geológie
  • Invázne druhy v okolí

Pravidlá sú orientačné a vychádzajú z rybárskej praxe a vedeckých štúdií, pri každom faktore je vidieť, ako dobre je podložený. Počasie, tlak vzduchu a teplota vody majú na skóre väčší vplyv než tieto údaje.

Znečistenie vody

Znečistenie vody (SHMÚ)Ukazovatele kvality vody, ktoré v ročenkách SHMÚ za roky 2022 až 2025 nespĺňajú normy na najbližšom mieste monitoringu na tom istom toku.
Povrchová voda, 2025
7ukazovateľov nespĺňa normu, veľmi vysoké
Roky s nesplnenou normou
4 z 42022 až 2025
Podzemná voda v okolí
2 z 8staníc s látkami z ľudskej činnosti, 2025
Dusičnany v podzemnej vode
0,5 mg/ltypická hodnota zo 8 staníc do 10 km, v norme, 2025
Čistiarne do 2 km
1bez nesplnených požiadaviek

Povrchová voda: najbližšie miesto monitoringu

HulŽitava, rkm 3,5 · 18 km od revíru
7 ukazovateľov v roku 2025
2022202320242025
Ukazovateľ2022202320242025
Kyslík a organické látky
BSK₅ (biochemická spotreba kyslíka)·norma splnená●norma nesplnená·norma splnená·norma splnená
Živiny a dusík
fosfor celkový●norma nesplnená●norma nesplnená●norma nesplnená●norma nesplnená
dusitany●norma nesplnená●norma nesplnená·norma splnená·norma splnená
Škodlivé organické látky
AOX (organicky viazané halogény)●norma nesplnená●norma nesplnená●norma nesplnená●norma nesplnená
Soli, pH a minerály
vodivosť●norma nesplnená·norma splnená●norma nesplnená●norma nesplnená
pH●norma nesplnená●norma nesplnená·norma splnená·norma splnená
chloridy·norma splnená·norma splnená·norma splnená●norma nesplnená
vápnik·norma splnená·norma splnená·norma splnená●norma nesplnená
Biológia a baktérie
saprobný index biosestónu●norma nesplnená·norma splnená·norma splnená●norma nesplnená
PAU: 1 látka (do skóre sa nepočítajú)
Ukazovateľ2022202320242025
PAU (spaľovanie a spad)
benzo(a)pyrén·norma splnená·norma splnená·norma splnená●norma nesplnená

Polycyklické aromatické uhľovodíky. Norma pre benzo(a)pyrén je extrémne nízka (0,17 ng/l), preto ju prekračuje väčšina tokov; hlavným zdrojom je spaľovanie a spad z ovzdušia.

Poloha miesta je len približná (podľa vodného útvaru), preto môže byť skutočné miesto odberu inde na toku.

  • norma nesplnená
  • bez nesplnenej normy
  • miesto nie je v ročenke
Znečistená voda na Slovensku: najhoršie miesta a znečisťovatelia

Údaje sú z ročeniek SHMÚ (povrchové vody 2022 až 2025). Ročenka uvádza miesta, ktoré nesplnili normu; miesto, ktoré v ročenke chýba, sa nepovažuje za čisté. Vzdialenosť a zhodu názvu toku určujeme sami, preto ide o orientačné priradenie.

Podzemná voda v okolí

Podzemná voda v okolí (SHMÚ)Namerané hodnoty podzemnej vody zo staníc do 10 km od revíru (dusičnany, škodlivé látky, amónne ióny, železo, chloridy) a ročenky SHMÚ.

Podzemná voda do 10 km (8 staníc)

  • Hurbanovo-maly Vekokres Komárno · vrt alebo studňa · 0,9 km od revíru
    bez prekročenia v 2025
    2017 až 2025

    Naposledy v roku 2023 bolo prekročené:

    • Pomer NO3 a NO2
    • Dusičnany

    Namerané hodnoty, rok 2025, odber 2. 12. 2025 (2 odbery, pri každej látke najvyššia hodnota roka):

    • Dusičnany16,4 mg/l
    • Amónne ióny< 0,01 mg/l
    • Dusitany0,01 mg/l
    • Železo0,016 mg/l
    • Chloridy22,9 mg/l
    • Hliník70 % normy
  • Bajcokres Komárno · vrt alebo studňa · 1,1 km od revíru
    len prirodzené látky
    2017 až 2025

    V roku 2025 bolo prekročené:

    • Mangán
    • Železo celkové
    • Arzén

    Namerané hodnoty, rok 2025, odber 5. 5. 2025:

    • Dusičnany< 1 mg/l
    • Amónne ióny0,13 mg/l
    • Dusitany< 0,01 mg/l
    • Železo2,48 mg/l
    • Chloridy44 mg/l
    • Arzén430 % normy
  • Nove Zamky – Juh – Bajcokres Nové Zámky · vrt alebo studňa · 2,2 km od revíru
    len prirodzené látky
    2017 až 2025

    V roku 2025 bolo prekročené:

    • Mangán
    • Železo celkové
    • Sírany

    Namerané hodnoty, rok 2025, odber 7. 10. 2025 (2 odbery, pri každej látke najvyššia hodnota roka):

    • Dusičnany< 1 mg/l
    • Amónne ióny0,07 mg/l
    • Dusitany< 0,01 mg/l
    • Železo2,74 mg/l
    • Chloridy97,2 mg/l
    • Hliník15 % normy
Ukázať ďalších 5
  • Hurbanovo-velky Konkolokres Komárno · vrt alebo studňa · 3,0 km od revíru
    látky z ľudskej činnosti
    2017 až 2025

    V roku 2025 bolo prekročené:

    • Mangán
    • Železo celkové
    • Pomer NO3 a NO2
    • Dusičnany
    • Vodivosť pri 20 °C
    • Ortuť

    Namerané hodnoty, rok 2025, odber 2. 12. 2025 (2 odbery, pri každej látke najvyššia hodnota roka):

    • Dusičnany169 mg/l
    • Amónne ióny0,01 mg/l
    • Dusitany0,19 mg/l
    • Železo0,27 mg/l
    • Chloridy57,7 mg/l
    • Ortuť100 % normy
  • Vrbova N/v – Velky Kindesokres Komárno · vrt alebo studňa · 4,2 km od revíru
    len prirodzené látky
    2017 až 2025

    V roku 2025 bolo prekročené:

    • Mangán
    • Železo celkové

    Namerané hodnoty, rok 2025, odber 10. 11. 2025 (2 odbery, pri každej látke najvyššia hodnota roka):

    • Dusičnany19,7 mg/l
    • Amónne ióny0,01 mg/l
    • Dusitany0,08 mg/l
    • Železo0,28 mg/l
    • Chloridy121 mg/l
    • Nikel25 % normy
  • Komarno – Komocinokres Komárno · vrt alebo studňa · 4,4 km od revíru
    len prirodzené látky
    2017 až 2025

    V roku 2025 bolo prekročené:

    • Mangán
    • Železo celkové

    Namerané hodnoty, rok 2025, odber 2. 12. 2025 (2 odbery, pri každej látke najvyššia hodnota roka):

    • Dusičnany< 1 mg/l
    • Amónne ióny0,1 mg/l
    • Dusitany0,01 mg/l
    • Železo1,47 mg/l
    • Chloridy41 mg/l
    • Hliník65 % normy
  • Nesvadyokres Komárno · vrt alebo studňa · 6,2 km od revíru
    len prirodzené látky
    2017 až 2025

    V roku 2025 bolo prekročené:

    • Mangán
    • Železo celkové
    • Amónne ióny

    Namerané hodnoty, rok 2025, odber 7. 10. 2025 (2 odbery, pri každej látke najvyššia hodnota roka):

    • Dusičnany< 1 mg/l
    • Amónne ióny0,84 mg/l
    • Dusitany< 0,01 mg/l
    • Železo3,81 mg/l
    • Chloridy107 mg/l
    • Hliník15 % normy
  • Dvory nad Zitavouokres Nové Zámky · vrt alebo studňa · 7,8 km od revíru
    látky z ľudskej činnosti
    2017 až 2025

    V roku 2025 bolo prekročené:

    • Mangán
    • Pomer NO3 a NO2
    • Dusičnany
    • Vodivosť pri 20 °C
    • Sírany

    Namerané hodnoty, rok 2025, odber 7. 10. 2025 (2 odbery, pri každej látke najvyššia hodnota roka):

    • Dusičnany153 mg/l
    • Amónne ióny< 0,01 mg/l
    • Dusitany0,11 mg/l
    • Železo0,005 mg/l
    • Chloridy85,9 mg/l
    • Hliník15 % normy
  • látky z ľudskej činnosti
  • len prirodzené látky
  • bez zaznamenaného prekročenia

Podzemná voda sa do tokov dostáva ako základný odtok, súvislosť s tokom pri revíre je preto len nepriama. Prirodzené látky (železo, mangán, sírany, vodivosť) sa do hodnotenia podľa ročenky nepočítajú.

Údaje sú z ročeniek SHMÚ (podzemné vody 2017 až 2025).

Čistiarne odpadových vôd

Čistiarne odpadových vôd pri revíreČistiarne do 2 km od revíru: preťaženie, plnenie požiadaviek EÚ a vypustené zaťaženie (BSK₅, CHSK, dusík, fosfor v tonách za rok).
  • COV Hurbanovo0,6 km od revíru · kapacita 9 291 EO · mechanické, biologické, odstraňovanie dusíka
    v norme
    34 % kapacity

Čistiarne do 2 km od revíru. Čistiareň nemusí ležať nad revírom, tok pri nej neposudzujeme. Zaťaženie je pomer vyprodukovaného znečistenia a kapacity čistiarne (EO = ekvivalentný obyvateľ).

Povodie a nádrž

Hĺbka nádrže (HydroLAKES)Priemerná hĺbka, objem a doba zdržania vody v nádrži z databázy HydroLAKES (WWF). Hĺbku odhaduje model z okolitého terénu, takže je orientačná.

Tok z databázy HydroRIVERS spárovaný s revírom, odchýlka čiary okolo 197 m

Povodie nad miestomVeľkosť toku (HydroRIVERS)Plocha povodia nad miestom, rád toku a priemerný prietok z databázy HydroRIVERS (WWF). Určuje, či ide o potok, rieku alebo veľkú rieku.
1 261 km²stredná rieka
Priemerný prietok
5,11 m³/smodelová hodnota
Rád toku (Strahler)
3stredný tok
Sklon koryta
0,4 ‰Veľmi pomalý tok

Údaje sú z celosvetovej databázy s hrubším rozlíšením (desiatky metrov), preto sú pri malých vodách len orientačné. Hĺbka a objem sú modelové priemery.

Dno a podložie

Dno a podložie (ŠGÚDŠ)Podložie pod vodou podľa hydrogeologickej mapy Slovenska 1 : 50 000 (ŠGÚDŠ). Hovorí o tom, či je okolie štrkové, piesočnaté, ílovité, bahnité alebo skalnaté.

Voda sa po daždi rýchlo zakalí a ryby hľadajú potravu viac čuchom.

  • Štrky 33 %
  • Íly a hliny 67 %
Pramene a vývery
0žiadne v okruhu 1 km

Podľa geologickej mapy: fluviálne sedimenty: litofaciálne nečlenené nivné hliny, alebo piesčité až štrkovité hliny dolinných nív a nív horských potokov, holocén

Opis revíru uvádza dno: piesky, jemnozrnné, bahnité, geologická mapa ukazuje niečo iné; opis revíru je presnejší.

Mapa ukazuje geológiu podložia, nie presné dno na mieste. Skutočný materiál dna sa môže líšiť, najmä pri nánosoch.

Vodný hmyz

Rojenie vodného hmyzu (iNaturalist)Koľko pozorovaní podeniek, potočníkov a pošvatiek ľudia v okolí zaznamenali v tomto mesiaci v porovnaní s ročným priemerom. Pre muškárov je to náznak vývinu hmyzu.

Málo hmyzu november: 0,4× priemerný mesiac

  • PodenkyPodenky0Podenky: suchá mucha na hladine, najmä pri súmraku.
  • PotočníkyPotočníky0Potočníky: večer a v noci pri brehu, hodí sa aj nymfa a mokrá mucha.
  • PošvatkyPošvatky0Pošvatky: čisté, studené potoky, často už koncom zimy a skoro na jar.
Zdroje fotografií

0,4× priemerný mesiac, 5 z 149 pozorovaní za rok, iNaturalist.

Pozorovania pridávajú ľudia z okolia, nie sú to merania pri vode. Ukazujú, kedy sa vodný hmyz zvykne objavovať, a hodia sa najmä pri love na muchu.

Podzemná voda: namerané hodnoty

Podzemná voda v okolí (SHMÚ)Namerané hodnoty podzemnej vody zo staníc do 10 km od revíru (dusičnany, škodlivé látky, amónne ióny, železo, chloridy) a ročenky SHMÚ.

Typická hodnota zo 8 staníc podzemnej vody do 10 km od revíru (najbližšia 0,9 km), meranie z roku 2025. Bližšie stanice majú väčšiu váhu. Ide o podzemnú vodu pri revíre, nie o meranie v samotnom toku. Norma je limit, ktorý pri ukazovateli uvádza SHMÚ (pre pitnú vodu); hodnota rovná norme sa tak ako v SHMÚ počíta za prekročenie. Štítok „niekde nad normou“ znamená, že typická hodnota je pod normou, ale aspoň jedna stanica ju presahuje; ktorá, je uvedené pri dlaždici. Ryby sú na niektoré látky citlivejšie než ľudia.

00,75

Amónne ióny

0,07mg/l

niekde nad normou

Norma 0,5 mg/l. Rozpätie 0,005 až 0,84 mg/l, 8 staníc. Nad normou: 1 z 8 (Nesvady, 6,2 km od revíru).

00,75

Dusitany

0,01mg/l

hlboko pod normou

Norma 0,5 mg/l. Rozpätie 0,005 až 0,19 mg/l, 8 staníc.

075

Dusičnany

0,5mg/l

niekde nad normou

Norma 50 mg/l. Rozpätie 0,5 až 169 mg/l, 8 staníc. Nad normou: 2 z 8 (najvyššia: Hurbanovo-velky Konkol, 3 km od revíru).

012

Kyslík

0,34mg/l

málo kyslíka

Značka na ciferníku: 9 mg/l, vodítko pre lososovité vody. Rozpätie 0,015 až 1,31 mg/l, 8 staníc.

020

Teplota vody

12,5°C

teplejšia

Rozpätie 12,3 až 13,9 °C, 8 staníc.

510

pH

7,19

vhodné pre ryby

Rozpätie 7,07 až 7,37, 8 staníc.

08

Tvrdosť vody

5,26mmol/l

tvrdá

Rozpätie 3,41 až 6,85 mmol/l, 8 staníc.

00,3

Železo

1,47mg/l

nad normou

Norma 0,2 mg/l. Rozpätie 0,005 až 3,81 mg/l, 8 staníc. Nad normou: 6 z 8 (najvyššia: Nesvady, 6,2 km od revíru).

00,075

Mangán

0,37mg/l

nad normou

Norma 0,05 mg/l. Rozpätie 0,021 až 1,23 mg/l, 8 staníc. Nad normou: 7 z 8 (najvyššia: Hurbanovo-velky Konkol, 3 km od revíru).

0375

Chloridy

44mg/l

hlboko pod normou

Norma 250 mg/l. Rozpätie 22,9 až 121 mg/l, 8 staníc.

0375

Sírany

183mg/l

blízko normy

Norma 250 mg/l. Rozpätie 36,8 až 283 mg/l, 8 staníc. Nad normou: 2 z 8 (najvyššia: Dvory nad Zitavou, 7,8 km od revíru).

0188

Vodivosť

98,2mS/m

blízko normy

Norma 125 mS/m. Rozpätie 63,8 až 151 mS/m, 8 staníc. Nad normou: 1 z 8 (Dvory nad Zitavou, 7,8 km od revíru).

0150 %

Kovy a polokovy

70% normy

blízko normy

Najvyššie: Arzén 43 µg/l (430 % normy, 1,1 km od revíru). 8 staníc. Nad normou: 2 z 8.

0150 %

Pesticídy

0% normy

nezistené

Pod medzou stanovenia: látky z tejto skupiny sa vo vzorkách nezistili. 1 stanica.

0150 %

PAU (spaľovanie, ropné látky)

0% normy

nezistené

Pod medzou stanovenia: látky z tejto skupiny sa vo vzorkách nezistili. 1 stanica.

Ako to pôsobí na ryby a vodu
Amónne ióny
Samotné amónne ióny nie sú také jedovaté, ale časť z nich sa podľa pH a teploty mení na amoniak (NH₃), ktorý poškodzuje žiabre a stresuje ryby. Čím vyššie pH a teplota, tým viac amoniaku (Emerson a kol. 1975). Zrušená smernica 2006/44/ES uvádzala ako vodítko najviac 0,04 mg/l amónnych iónov pre lososovité vody a 0,2 mg/l pre kaprovité.
Dusitany
Dusitany sú pre ryby jedovaté: cez žiabre sa dostanú do krvi a premenia hemoglobín na methemoglobín, ktorý kyslík nenesie, takže sa ryby „dusia“ aj v okysličenej vode. Najcitlivejšie sú lososovité ryby; chloridy vo vode toxicitu znižujú (Lewis a Morris 1986). Smernica 2006/44/ES uvádzala vodítko 0,01 mg/l pre lososovité vody.
Dusičnany
Dospelým rybám dusičnany neškodia hneď, ale živia riasy a rastliny, a tak prispievajú k prehnojeniu a nočným prepadom kyslíka. Pre citlivé vodné živočíchy (lososovité ryby, obojživelníky, niektoré bezstavovce) odporúčajú Camargo a kol. (2005) držať dusičnany pod 2 mg dusíka na liter, čo je asi 9 mg/l dusičnanov.
Kyslík
Ryby, najmä lososovité, potrebujú veľa kyslíka. Smernica 2006/44/ES uvádzala pre lososovité vody vodítko 9 mg/l (aspoň v polovici meraní) a nikdy menej než 7 mg/l. Podzemná voda z hlbších vrstiev ho býva menej; v toku sa potom dokysličí až po vyvierení.
Teplota vody
Podzemná voda má počas roka takmer stálu teplotu. Prítok z prameňov preto môže v lete tok ochladzovať a v zime otepľovať, a takéto úseky bývajú útočiskom pre chladnomilné ryby (Hayashi a Rosenberry 2002).
pH
Ryby znášajú pH približne od 6 do 9 (smernica 2006/44/ES). Mimo tohto rozsahu sa poškodzujú žiabre a mení sa jedovatosť amoniaku a kovov.
Tvrdosť vody
Tvrdšia voda (viac vápnika a horčíka) je pre ryby priaznivejšia: vápnik chráni žiabre a znižuje toxicitu kovov, napríklad medi a zinku (Pagenkopf 1983), a drží stabilné pH. Mäkká voda je citlivejšia na kovy aj na zakyslenie.
Železo
Železo je v podzemnej vode z hĺbky rozpustené. Keď voda vyjde na vzduch, oxiduje a vyzráža sa ako hnedé vločky, ktoré zalepujú žiabre, pokrývajú štrk s ikrami a bezstavovcami a ničia úkryty (Vuori 1995).
Mangán
Mangán je v hlbšej podzemnej vode prirodzený. Pre ryby býva menej významný než železo, norma platí hlavne kvôli chuti a farbe pitnej vody.
Chloridy
Chloridy pochádzajú z posypovej soli, hnojív a odpadu. Americká agentúra EPA (1988) určila pre dlhodobú ochranu vodných živočíchov 230 mg/l a pre krátkodobú 860 mg/l.
Sírany
Sírany sú v podzemnej vode bežné, pochádzajú z hornín (napríklad sadrovca), z hnojív aj z baní. Spolu s chloridmi zvyšujú mineralizáciu vody; norma 250 mg/l je určená pre pitnú vodu.
Vodivosť
Vodivosť ukazuje celkové množstvo rozpustených solí. Vyššia hodnota je v podzemnej vode často prirodzená (vápence, sadrovec), no prudké zvýšenie v toku ukazuje na prítok solí z ciest, baní alebo odpadu.
Kovy a polokovy
Meď, zinok, nikel, kadmium a ortuť sú pre ryby jedovaté už pri nízkych koncentráciách, v mäkkej vode viac než v tvrdej (Pagenkopf 1983). Norma pre podzemnú vodu je určená pre pitnú vodu, nie pre ryby.
Pesticídy
Pesticídy sa dostávajú do podzemnej vody z polí. Norma 0,1 µg/l na jednu látku (0,5 µg/l spolu) je pitná norma a je veľmi prísna; ryby poškodzuje zvyčajne až oveľa vyššia koncentrácia. Hodnota hlavne ukazuje, ako veľmi je okolie zaťažené poľnohospodárstvom.
PAU (spaľovanie, ropné látky)
PAU vznikajú pri spaľovaní a únikoch ropných látok. Norma pre benzo(a)pyrén (0,01 µg/l) je pre pitnú vodu veľmi prísna, lebo ide o karcinogén.

Zdroje

  1. Camargo, J. A., Alonso, Á., Salamanca, A. (2005): Nitrate toxicity to aquatic animals: a review with new data for freshwater invertebrates. Chemosphere 58, 1255–1267.
  2. Lewis, W. M., Morris, D. P. (1986): Toxicity of nitrite to fish: a review. Transactions of the American Fisheries Society 115, 183–195.
  3. Emerson, K., Russo, R. C., Lund, R. E., Thurston, R. V. (1975): Aqueous ammonia equilibrium calculations: effect of pH and temperature. Journal of the Fisheries Research Board of Canada 32, 2379–2383.
  4. Smernica 2006/44/ES o kvalite sladkých vôd, ktoré si vyžadujú ochranu alebo zlepšenie kvôli podpore života rýb (zrušená v roku 2013; jej hodnoty tu uvádzame len ako odborné vodítko).
  5. Vuori, K.-M. (1995): Direct and indirect effects of iron on river ecosystems. Annales Zoologici Fennici 32, 317–329.
  6. Pagenkopf, G. K. (1983): Gill surface interaction model for trace-metal toxicity to fishes: role of complexation, pH, and water hardness. Environmental Science & Technology 17, 342–347.
  7. U.S. EPA (1988): Ambient Water Quality Criteria for Chloride. EPA 440/5-88-001.
  8. Hayashi, M., Rosenberry, D. O. (2002): Effects of ground water exchange on the hydrology and ecology of surface water. Ground Water 40, 309–316.

Ryby, zver, rastliny a riziká v okolí vodyZver a riziká pri vode (GBIF)Zver, vtáky, rastliny a riziká (medveď, kliešte, komáre, boľševník), ktoré ľudia v okolí vody zaznamenali. Nepatrí do skóre podmienok na love, je len na informáciu.

Druhy, ktoré sa v okolí vody pozorovali alebo zaznamenali. Zver, rastliny a riziká nevstupujú do skóre podmienok na love, sú len na informáciu. Názov druhu vedie na jeho stránku.

Kačica diváVták

Kačica divá

veľa záznamov
Najviac záznamov: november.
O druhu

Najbežnejšia kačica, hniezdi pri takmer každej vode s brehovým porastom.

Kormorán veľkýVták

Kormorán veľký

veľa záznamov
Najviac záznamov: november.
O druhu

Rybožravý vták. Pri veľkých nádržiach hniezdi, v zime sa zdržiava aj na tokoch s otvorenou vodou.

Volavka popolaváVták

Volavka popolavá

chránený druhveľa záznamov
Najviac záznamov: november.
O druhu

Stojí v plytčinách a číha na drobné ryby. Dobre ju vidno pri brehoch rybníkov a pomalých tokov.

Čajka smejiváVták

Čajka smejivá

chránený druhveľa záznamov
Najviac záznamov: november.
O druhu

Najbežnejšia čajka pri vode. Hniezdi v kolóniách pri rybníkoch a veľkých nádržiach a zdržiava sa aj pri riekach.

VážkyZver

Vážky

veľa záznamov
Najviac záznamov: jún.
O druhu

Dravý hmyz. Larvy žijú pod vodou niekoľko mesiacov až rokov, dospelé vážky lovia vo vzduchu nad vodou.

Korytnačka močiarnaZver

Korytnačka močiarna

chránený druhviac záznamov
Najviac záznamov: máj.
O druhu

Jediná pôvodná korytnačka na Slovensku. Žije v stojatých a pomalých vodách s mäkkým dnom.

Korbikula ázijskáZver

Korbikula ázijská

invázny druhniekoľko záznamov
Najviac záznamov: december.
O druhu

Ázijská mušľa, ktorá sa šíri po veľkých riekach a je invázna.

Skokany zelenéZver

Skokany zelené

chránený druhniekoľko záznamov
Najviac záznamov: máj.
O druhu

Skupina zelených skokanov, ktorí sedia pri brehu a pri vyrušení skočia do vody.

Ropucha obyčajnáZver

Ropucha obyčajná

chránený druhniekoľko záznamov
Najviac záznamov: apríl.
O druhu

Najväčšia domáca ropucha. Na jar sa sťahuje k vode, kde sa rozmnožuje.

Bobor vodnýZver

Bobor vodný

chránený druhniekoľko záznamov
Najviac záznamov: máj.
O druhu

Rastlinožravec, ktorý hrádzami a norami mení tok aj brehy. Je chránený. Vytvára plytčiny a tôňe, na ktorých sa darí rybám aj hmyzu.

Užovka obojkováZver

Užovka obojková

chránený druhniekoľko záznamov
Najviac záznamov: august.
O druhu

Neškodný had s dvoma žltými škvrnami na zátylku. Výborne pláva a loví žaby, ryby a mloky.

Ondatra pižmováZver

Ondatra pižmová

invázny druhojedinelý záznam
Najviac záznamov: apríl.
O druhu

Hlodavec zo Severnej Ameriky, ktorý dobre pláva a živí sa pobrežnými rastlinami. Do brehov hĺbi nory.

Trstina obyčajnáRastlina

Trstina obyčajná

viac záznamov
Najviac záznamov: august.
O druhu

Vysoká tráva, ktorá tvorí rozsiahle trstinové porasty pri rybníkoch a na brehoch.

Kosatec žltýRastlina

Kosatec žltý

viac záznamov
Najviac záznamov: august.
O druhu

Vysoká mokraďová rastlina so žltými kvetmi, ktorá rastie na vlhkých brehoch.

Pálka širokolistáRastlina

Pálka širokolistá

viac záznamov
Najviac záznamov: júl.
O druhu

Mokraďová rastlina s hnedým valcovitým súplodím.

Žaburinka menšiaRastlina

Žaburinka menšia

viac záznamov
Najviac záznamov: júl.
O druhu

Drobná plávajúca rastlina, ktorá môže pokryť celú hladinu stojatej vody.

Jelša lepkaváRastlina

Jelša lepkavá

viac záznamov
Najviac záznamov: apríl.
O druhu

Strom brehových porastov, ktorého korene siahajú pod vodnú hladinu.

Rožkatec ponorenýRastlina

Rožkatec ponorený

viac záznamov
Najviac záznamov: júl.
O druhu

Ponorená rastlina bez koreňov, ktorá sa vznáša vo vode.

KomáreRiziko

Komáre

treba rátaťviac záznamov
Najviac záznamov: apríl.
Ako sa chrániť

Množia sa v stojatej vode, preto sú najhoršie pri nádržiach, mŕtvych ramenách a lužných lesoch, najmä pri západe slnka.

Ako sa chrániť: Pri večernom a nočnom love maj dlhý rukáv, repelent a sieťku. Rozvoj komárov zrýchľuje teplo a vlhko po dažďoch.

OvadyRiziko

Ovady

treba rátaťniekoľko záznamov
Najviac záznamov: máj.
Ako sa chrániť

Veľké bodavé muchy. Najaktívnejšie sú za horúcich bezvetrných dní pri vode a na lúkach.

Ako sa chrániť: Bolestivo bodajú, najmä v lete v poludňajších hodinách. Pomáha svetlé oblečenie s dlhým rukávom a repelent.

Diviak lesnýRiziko

Diviak lesný

treba rátaťniekoľko záznamov
Najviac záznamov: máj.
Ako sa chrániť

Chodí k vode na kaľ a na pitie, hlavne za súmraku a v noci.

Ako sa chrániť: Bachyňa s mladými vie byť agresívna. Zachovaj odstup, nenoc na zvernom prechode a nenechávaj pri vode zvyšky jedla.

Kliešť obyčajnýRiziko

Kliešť obyčajný

treba rátaťniekoľko záznamov
Najviac záznamov: apríl.
Ako sa chrániť

Prenáša kliešťovú encefalitídu a lymskú boreliózu. Čaká vo vysokej tráve a v poraste pri brehoch.

Ako sa chrániť: Od jari do jesene sa po love skontroluj, použi repelent a dlhé nohavice do ponožiek. Kliešťa čo najskôr odstráň pinzetou. Proti encefalitíde existuje očkovanie.

Vlk dravýRiziko

Vlk dravý

treba rátaťojedinelý záznam
Najviac záznamov: december.
Ako sa chrániť

Plachá šelma lesov. K vode chodí v noci a za súmraku.

Ako sa chrániť: Útoky na ľudí sú veľmi vzácne. Udržuj poriadok v tábore, nekŕm zver a psa maj na vôdzke.

Zver, rastliny a riziká: záznamy pochádzajú z pozorovaní a odrážajú aj to, kde sa pozorovatelia pohybujú, nie sú to merania hustoty ani istota stretnutia. Platia pre okolie okolo 35 × 55 km.

Zdroje fotografií

Katalóg živočíchov a rastlín

Zdroj: GBIFAktualizované 6. 11. 2026 15:53

Zem pod vodou: geológia, zlomy a radón

Podložie, tok a pramene na mape, hodnoty v mieste vody, geomagnetická aktivita a zemetrasenia. Je to informácia o prostredí; do skóre vstupujú len malé hypotézy označené stupňom istoty (zlomy a horniny, geomagnetická búrka).

Mapa podložia potrebuje zapnutý JavaScript.

Mapa sa posúva a približuje; vrstvy ŠGÚDŠ sú uložené na tomto serveri. © Štátny geologický ústav Dionýza Štúra. Merítko podkladu 1 : 50 000 (zlomy a geológia), rádioaktivita a magnetika sú hrubšie.

Hodnoty v mieste vody

Hodnoty v mieste vodyRadónové riziko podložia, urán, tórium, draslík, gama žiarenie a magnetická anomália v jednom mieste pri vode (na mape označené bodom).

Radónové riziko podložia

nízke

Podložie s nízkym podielom radónu.

08

Urán (eU)

2,6ppm

bežný

Bežné pozadie hornín.

020

Tórium (eTh)

7,1ppm

pod priemerom kôry

Prírodné pozadie hornín.

04

Draslík (K)

1,27%

pod priemerom kôry

Prírodné pozadie hornín.

0150

Gama žiarenie

49nGy/h

okolo svetového priemeru

Prirodzené pozadie podložia.

SVJZ

Magnetická anomália (ΔT)

31nT

nad priemerom okolia

Odchýlka magnetického poľa od priemeru okolia.

Hodnoty platia pre jedno miesto (na mape označené bodom), nie ako priemer celého toku alebo povodia. Radón je v podzemných vodách prirodzený stopovač; do mapy nie je zahrnutý radón vo vode, len riziko podložia.

Značka na ciferníku: priemer hornej zemskej kôry (urán 2,7 ppm, tórium 10,5 ppm, draslík 2,3 %; Rudnick a Gao 2003) a svetový priemer prirodzenej dávky vonku 59 nGy/h (UNSCEAR 2000). Ručička sa nevychyľuje do „dobra“ ani „zla“, len ukazuje, kde hodnota leží.

Zvýšený urán alebo radón je len údaj o hornine. Pre záber nemá preukázaný význam; pomáha čítať, z akého podložia voda pochádza.

Zlomy a pramene

Zlomy a prameneVzdialenosť k najbližšiemu tektonickému zlomu geologickej mapy a počet prameňov v okolí. Pozdĺž zlomov vyteká puklinová podzemná voda.
250 m1 km3 km8 km

Najbližší zlom

do 250 m

zlom v okolí

Tektonický zlom na geologickej mape.

Pramene a vývery

0

žiadne zaznačené

Žiadne v okruhu 1 km.

zakrytý mladšími usadeninami

Pozdĺž zlomov a pri prameňoch vyteká z podložia puklinová podzemná voda. Býva v lete chladnejšia a v zime teplejšia než voda v toku, preto sa pri takých miestach podľa rybárskych skúseností ryby v extrémnom počasí zdržiavajú (letné a zimné ostrovčeky vhodnejšej teploty).

Čerstvá puklinová voda však môže mať málo kyslíka. Ide o skúsenosť rybárov, nie o meraný jav pri tomto revíre.

Zlomy sú z geologickej mapy 1 : 50 000. Pramene sú z hydrogeologickej mapy, ktorá pokrýva len niektoré regióny, takže nula neznamená, že tam pramene nie sú.

Horniny a chémia vody

Horniny a chémia vodyPrevládajúca skupina hornín v mieste vody a čo to zvyčajne znamená pre tvrdosť, pH a bohatosť vody.

Podložie v mieste vody

Naplaveniny

Prevládajúca skupina hornín podľa mapy.

Štrky, piesky a hliny v údolí hovoria o dne údolia, nie o hornine v povodí. Chémiu vody určuje hlavne podložie vyššie nad miestom.

Hornina v jednom mieste neurčuje chémiu celej vody: tá závisí od podložia v celom povodí nad miestom. Údaj slúži ako nápoveda, nie ako meranie.

Geomagnetická aktivita

Geomagnetická aktivita (Kp)Planetárny index Kp (0 až 9) meria rozkolísanie magnetického poľa Zeme. Od 5 ide o geomagnetickú búrku. Ukazuje sa posledných 48 hodín a predpoveď na 24 hodín.
09

Kp-index

2,3z 9

pokojné pole

Posledné meranie (7. 11. 2026 04:00). Bodka na ciferníku je najvyššia predpoveď na 24 hodín.

Najvyšší predpovedaný Kp v najbližších 24 hodinách: 4,7 (neupokojené pole).

Kp (0 až 9) meria rozkolísanie magnetického poľa Zeme od slnečného vetra. Od 5 ide o geomagnetickú búrku. Ryby, najmä lososovité a úhory, magnetické pole vnímajú. Že by ich záber závisel od Kp, však nie je preukázané: ide o pozorovania rybárov a o hypotézy.

Údaj je rovnaký pre celé Slovensko. Do skóre aktivity vstupuje len pri silnej geomagnetickej búrke (hypotéza, −1 až −2 body).

Zemetrasenia v okolí

Zemetrasenia v okolíOtrasy zaznamenané v okruhu 150 km od vody za posledných 30 dní (katalóg GFZ GEOFON).
S

Zemetrasenia v okolí

0otrasov

bez otrasov

V okruhu 150 km za posledných 30 dní (od magnitúdy 1,0).

Podľa rybárskych historiek ryby (najmä sumce a úhory) pred otrasmi nepokojne reagujú alebo prestanú brať. Spoľahlivo preukázané to nie je a pri slabých otrasoch ide o náhodu. Hlbšie otrasy z Karpát (napríklad v okolí Komárna a Dobrej Vody) ľudia zväčša vôbec nevnímajú.

Katalóg GEOFON je celosvetový, slabé otrasy v okolí Slovenska v ňom nemusia byť všetky. Nezapočítava sa do skóre aktivity.

Údaje: © ŠGÚDŠ (geologické, geofyzikálne a hydrogeologické mapy), NOAA SWPC (Kp-index), GFZ GEOFON (zemetrasenia). Súvislosť geomagnetického poľa, otrasov či radónu so záberom rýb nie je spoľahlivo preukázaná, preto sa do skóre aktivity nepočítajú. Postup je v Metodike.

Z vesmíru: čo ukazujú družice Copernicus

Sentinel-2 (optika) a Sentinel-1 (radar), obnovuje sa približne každých 6 dní

Za posledných 66 dní nebola nad revírom dostatočne bezoblačná snímka. Radar a ďalšie údaje sa doplnia, hneď ako sa oblačnosť rozptýli.

Historické snímky

Vývoj okolia a prírody od 2017 do 2023: ako sa menia brehy, vegetácia a krajina okolo vody. Snímky sa samy prepínajú, listovať môžeš aj ručne.

Letecká snímka revíru Žitava č. 1 z roku 2017
2017snímkované 18. 7. 2017
Letecká snímka revíru Žitava č. 1 z roku 2020
2020snímkované 12. 8. 2020
Letecká snímka revíru Žitava č. 1 z roku 2023
2023snímkované 20. 5. 2023

Ortofotomozaika SR © GKÚ Bratislava, NLC Zvolen. Rok a deň snímkovania závisia od polohy, jednotlivé ročníky sa preto môžu líšiť ročným obdobím aj počasím.