Rybársky revír

Hron č. 9b

Lososový – lipňovýč. 3-1111-6-1HronPovodie Hrona
Navigovať

Vymedzenie revíru: Rieka Hron od cestného mosta pri zimnom štadióne v Banskej Bystrici po vakovú hať MVE Šalková a od cestného mosta v obci Šalková po ústie potoka Hutná (Ľubietovka) pri obci Lučatín.

dĺžka revíru
15,0km
okres
Banská Bystrica
kraj
Banskobystrický kraj
Letecká snímka revíru Hron č. 9b so zvýraznenou čiarou
Modrá čiara: priebeh revíru (orientačne). Ortofotomozaika SR © GKÚ Bratislava, CC BY 4.0Mapy Google

Teraz pri vode

Podmienky na loveIndex aktivity rýbNáš výpočet (0–100): základ určuje teplota vody, upravujú ho svetlo, zákal, kyslík, počasie a ďalšie faktory podľa toho, ako dobre sú podložené štúdiami. Pri každom faktore vidieť istotu a zdroj. Pomôcka na plánovanie, nie predpoveď záberov.

Skóre, najlepšie okno dňa a čo ho ťahá hore alebo dole

Podmienky na love

Index aktivity rýbNáš výpočet (0–100): základ určuje teplota vody, upravujú ho svetlo, zákal, kyslík, počasie a ďalšie faktory podľa toho, ako dobre sú podložené štúdiami. Pri každom faktore vidieť istotu a zdroj. Pomôcka na plánovanie, nie predpoveď záberov.

Načítavam údaje…

Voda

Vodný stav, teplota, modelový prietok a spád

Hladina vody

Hladina vodyVodný stav na najbližšom vodočte SHMÚ v centimetroch nad nulou vodočtu. Je to stav vody na stanici, nie hĺbka vody na revíre.
020406080100

Banská Bystrica – Hron · hladina ustálená

Hladina je meraná na vodočte SHMÚ, nie je to hĺbka vody na revíri.

Zdroj: SHMÚAktualizované 8. 11. 2026 04:45

Modelový prietok

Modelový prietokOdhad množstva vody v rieke (m³/s) z modelu GloFAS, nie meranie. Rozlíšenie je asi 5 km, na malých tokoch môže ukazovať väčšiu rieku v okolí.

Načítavam údaje…

Výškový profil toku

Výškový profilAko sa mení nadmorská výška toku po prúde. Počíta sa z digitálneho modelu reliéfu (desiatky metrov), nie z merania hladiny, preto je orientačný, hlavne pri úzkych potokoch.

Mierny sklon Prúd je citeľný, striedajú sa plytčiny a tíšiny. Prechod medzi nížinným a podhorským tokom.

3503603703803904000 km5 km10 km
Výškový profil revíru po prúde: od 396 do 358 m n. m. na 10,9 km.
Po prúde, od horného konca revíru (vľavo) k dolnému
Najvyšší bod
396 m n. m.
Najnižší bod
358 m n. m.
SpádSpádRozdiel nadmorskej výšky medzi horným a dolným koncom revíru v metroch. Čím väčší spád na kratšej dĺžke, tým rýchlejšia voda.
38 m
SklonSklon tokuSpád na kilometer v promile (‰, metre na kilometer). Do 2 ‰ je pomalá nížinná rieka, 5 až 10 ‰ podhorská rieka (lipeň, pstruh), nad 10 ‰ rýchly potok.
3,5 ‰
KľukatosťKľukatosťDĺžka toku vydelená vzdialenosťou jeho koncov vzdušnou čiarou. 1,0 je priamy tok, nad 1,3 výrazne meandruje. Meandre vytvárajú jamy pod brehmi a plytčiny v prieťahoch.
1,13
Zdroj: Open Topo Data (eudem25m)Aktualizované 4. 11. 2026 11:26

Počasie a predpoveď

Hodina po hodine, tlak a najbližšie dni

Počasie a predpoveď

Načítavam údaje…

Obloha: slnko, mesiac a solunárne oknáSolunárne obdobiaVýpočet z polohy Mesiaca: hlavné obdobia (asi 2 h) okolo prechodu Mesiaca nad obzorom a pod ním, vedľajšie (asi 1 h) okolo východu a západu Mesiaca. Vedecky nepotvrdená teória: v štúdii zo 361 výjazdov (Quigley a kol. 2023) záber nepredpovedala. Berieme ju ako hypotézu s váhou najviac ±2 body.

Kde sú slnko a mesiac práve teraz a kedy prídu najlepšie okná dňa

Obloha: slnko a mesiac

Solunárne obdobiaVýpočet z polohy Mesiaca: hlavné obdobia (asi 2 h) okolo prechodu Mesiaca nad obzorom a pod ním, vedľajšie (asi 1 h) okolo východu a západu Mesiaca. Vedecky nepotvrdená teória: v štúdii zo 361 výjazdov (Quigley a kol. 2023) záber nepredpovedala. Berieme ju ako hypotézu s váhou najviac ±2 body.

Ťahaj po osi a uvidíš, kde budú slnko a mesiac.

  • Slnko
  • Mesiac
  • Zlatá hodinka
  • Hlavné obdobie
  • Vedľajšie obdobie

Slnko

  • Úsvit06:07
  • Východ06:40
  • Západ16:12
  • Súmrak16:46

Deň trvá 9 h 32 min.

MesiacFáza MesiacaPri splne a novu je gravitačné pôsobenie najsilnejšie. Pri jasnej splnovej noci sa dravce a kapry často kŕmia v noci, deň po nej môže byť slabší.

Novosvetlených 3 %
  • Východ mesiaca05:52
  • Západ mesiaca15:16

Spln okolo 24. 11., nov okolo 9. 11..

Okná dňaSolunárne obdobiaVýpočet z polohy Mesiaca: hlavné obdobia (asi 2 h) okolo prechodu Mesiaca nad obzorom a pod ním, vedľajšie (asi 1 h) okolo východu a západu Mesiaca. Vedecky nepotvrdená teória: v štúdii zo 361 výjazdov (Quigley a kol. 2023) záber nepredpovedala. Berieme ju ako hypotézu s váhou najviac ±2 body.

  • Vedľajšie solunárne obdobie05:22–06:22
  • Zlatá hodinka (ráno)06:10–07:40
  • Hlavné solunárne obdobie09:39–11:39
  • Vedľajšie solunárne obdobie14:46–15:46
  • Zlatá hodinka (večer)15:12–16:42
  • Hlavné solunárne obdobie22:03–00:03

Solunárna teória nie je vedecky potvrdená, berieme ju ako doplnok. Zlatá hodinka je čas okolo východu a západu slnka, kedy ryby často berú.

Mapa a údaje o revíri

Priebeh vody, miesta pri vode, charakter a základné údaje

48.75046, 19.25758 OpenStreetMap

Čiara zobrazuje priebeh revíru podľa dát Rybárske revíry 2026. Prístupové miesta a presné hranice si overte na mieste.

Údaje o revíri

Správca
SVP, š.p. OZ Banská Bystrica
Užívateľ
SRZ
Organizácia
MsO SRZ Banská Bystrica (Mestská organizácia SRZ)
Oblasť
Stredoslovenská
Účel
Lovný revír
Minimálne zarybnenie
Li1 17 000 ks, Pds1 10 000 ks, H1 120 ks

Charakteristika

  • HĺbkaHĺbkaNajväčšia hĺbka z opisu revíru. Plytčiny sa rýchlo prehrievajú a sú bohaté na potravu, hlboké jamy dávajú úkryt a stabilnejšiu teplotu. 0,60 m
  • DnoDnoMateriál dna určuje, aké ryby sa tu držia a kde nachádzajú potravu. Rybie pásma sa dajú rozoznať podľa dna: kamenité, štrkovité, piesčité až bahnité. štrkovo piesočnaté
  • Línia tokuLínia tokuTvar toku zhora. V zákrutách je pod vonkajším brehom hlboký výmoľ a pod vnútorným plytká lavica; členitý tok má viac úkrytov a zmien hĺbky. mierne zvlnená
  • ZatienenieZatieneniePodiel hladiny v tieni. Tieň znižuje letné teploty vody, dodáva hmyz a úkryty; slnečný úsek sa rýchlejšie prehrieva a viac zarastá. 70 %
  • PorastPorastDrevinný a bylinný porast brehov. Korene a konáre vytvárajú úkryty, z listov a konárov padá potrava. Určuje aj to, kde sa dá hádzať a kde sa montáž zachytáva. jelša, vŕba
  • Priečne stavbyPriečne stavbyJazy, stupne a hate zadržiavajú vodu a bránia rybám v migrácii. Pod nimi sa vytvára hlboký vývar s okysličenou vodou. prah Majer , hať MVE Šalková
Čo to znamená pre rybáravysvetlenie dna, porastu, línie a ďalších údajov tohto revíru
  • Hĺbka: Plytký, do 1 m

    Rýchlo sa prehrieva aj ochladzuje. Ryby sú plaché, pomáha tichý prístup a jemná montáž.

  • Dno: Štrkové dno

    Dobre prekysličená voda a bohatá potrava (larvy vodného hmyzu). Typické pre lipňové a mrenové pásmo, štrkové lavice slúžia mnohým rybám aj ako neresisko.

  • Dno: Piesočnaté dno

    Plytšie úseky s menším počtom úkrytov. V nížinných tokoch sa striedajú s bahnitými; ryby sa držia pri brehoch, koreňoch a prekážkach.

  • Línia toku: Mierne zvlnená línia

    Mierne zákruty: na jednom úseku nájdeš aj hlbšie výmole, aj plytšie lavice.

  • Zatienenie: Tienistý, 41–70 %

    V lete chladnejšia voda, viac padajúceho hmyzu a úkrytov. Býva dobrým miestom pre pstruhy a lipne.

  • Porast: Vŕba

    Rastie pri vode, korene spevňujú breh a vytvárajú úkryty pod hladinou. Konáre visia nad vodou, dávajú tieň a hmyz.

  • Porast: Jelša

    Typická drevina brehov potokov a riek. Hustý koreňový systém vytvára podmyté brehy a úkryty, lístie sa rýchlo rozkladá.

  • Priečne stavby: S priečnymi stavbami

    Jazy, stupne alebo hate: bariéra pre migráciu rýb, pod stavbou býva vývar. Over si zákazy lovu v blízkosti stavieb.

Výklad je všeobecný a vychádza z opisu revíru v dátach a z bežnej rybárskej praxe. Skutočné podmienky na mieste sa môžu líšiť, pred lovom ich skontroluj.

Zaústenia a rizikové miesta

  • COV Slovenska LupcaBod vypúšťania odpadových vôd
    0,0 km
  • VK Slovenska LupcaČistiareň odpadových vôd
    0,4 km
  • VK Slovenska LupcaBod vypúšťania odpadových vôd
    0,5 km
  • COV Slovenska LupcaČistiareň odpadových vôd · kapacita 4 200 EO
    Podrobnosti
    Zaťaženie
    1 354 z 4 200 EO (32 %)
    Čistenie
    mechanické, biologické, odstraňovanie dusíka
    Spĺňa požiadavky
    BSK₅, CHSK
    0,6 km
  • VK Banska BystricaČistiareň odpadových vôd
    1,3 km
  • VK B.B. Senica E1Bod vypúšťania odpadových vôd
    1,3 km
  • VK B.B. Kyncelova E2Bod vypúšťania odpadových vôd
    1,4 km
  • VK B.B.Nemce E5Bod vypúšťania odpadových vôd
    2,0 km

…a ďalších 1 (všetky sú na mape, legenda pod mapou).

Zdroj: VÚVH (CC BY 4.0)Aktualizované 5. 11. 2026 12:57

Zákon a pravidlá lovu

Hájenie, čas lovu, lovné miery a denný limit. Orientačne: over si ich v rybárskom poriadku revíru

Hájenie všetkých rýb

§ 13 ods. 2 zákona

1. 1. – 31. 5.

lov všetkých rýb zakázanýmimo tohto obdobia

Výnimka: na vodách s výskytom hlavátky podunajskej je od 1. 11. do 31. 12. lov hlavátky možný len s povolením na lov hlavátky (§ 13 ods. 4 a § 19 zákona).

Čas ochrany jednotlivých druhov (nižšie) platí nezávisle od tohto hájenia.

Denný čas lovu

§ 11 vyhlášky

Platí len mimo hájenia. Mimo týchto hodín je lov zakázaný (§ 14 písm. b zákona).

jún, júl, august4.00 – 22.00 h

september, október5.00 – 21.00 h

november, december7.00 – 19.00 h

Mesiace, ktoré v tabuľke chýbajú, patria do hájenia. Čas v novembri a decembri na pstruhových a lipňových vodách súvisí s výnimkou pre lov hlavátky (§ 13 ods. 4 zákona), čo sa v tom čase smie loviť, over v rybárskom poriadku. Na hraničných vodách platí čas z povolenia alebo rybárskeho poriadku (§ 11 ods. 2 vyhlášky). Nočný lov zákon upravuje dvoma formuláciami, ktoré sa na prvý pohľad rozchádzajú, preto sa o ňom vždy opýtaj v rybárskom poriadku revíru alebo u rybárskej stráže.

Udice, nástrahy a dni lovu

§ 17 zákona
Počet udíc
1
Povolené spôsoby
muškárenie, plávaná
Háčiky a nástrahy
najviac 3 umelé mušky, každá do 10 cm; na plávanú len rastlinné nástrahy
Živá alebo mŕtva rybka
zakázaná
Dni lovu v týždni
najviac 5
Lov pod ľadom
zakázaný
Iné
návnadenie len rastlinným krmivom

Je to zhrnutie. Pri nástrahách, háčikoch a návnade si prečítaj aj rybársky poriadok revíru, lebo užívateľ môže podmienky sprísniť.

Koľko rýb si smieš ponechať za deň

§ 14 vyhlášky
  • 1ksModrá skupinajeseter malý, jeseter sibírsky, sumec veľký
  • 2ksZelená skupinaúhor, kapor, mieň, zubáč, šťuka, lieň, mrena, pstruh jazerný, pstruh potočný, lipeň (spolu)
  • 4ksŽltá skupinapstruh dúhový, sivoň potočný, podustva, nosáľ; pripočíta sa k zelenej alebo modrej skupine (spolu najviac 4 kusy)
  • 5kgOstatné druhynapríklad karas, pleskáče, jalce (spolu); invázne druhy sa nepočítajú

Modrá a zelená skupina sa nekombinujú. Limit platí za deň aj pri love na viacerých revíroch a po jeho dosiahnutí lov na ten deň končí. Skupiny druhov vychádzajú z výkladu SRZ z januára 2026, nie priamo z textu paragrafu. Užívateľ revíru môže v povolení určiť nižší limit, vtedy platí prísnejší.

Čas ochrany jednotlivých druhov§ 10 vyhlášky

V tomto období sa druh nesmie loviť, aj keď inak lov v danom čase dovoľuje typ vody. Platí nezávisle od hájenia všetkých rýb.

1. 1. – 15. 3.
mieň sladkovodný
1. 1. – 31. 5.
lipeň tymiánový, ploska pásavá, šťuka severná
1. 1. – 15. 6.
sumec veľký, zubáč veľkoústy, zubáč volžský
1. 1. – 31. 10.
hlavátka podunajská (v hraničných vodách 1. 1. – 31. 8.)
15. 3. – 31. 5.
kapor rybničný v kaprových vodách (neplatí 1. – 31. 5. pri pretekoch ani na ostatných vodných plochách); boleň dravý, jalec hlavatý, jalec maloústy, jalec tmavý, jeseter malý, jeseter sibírsky, lieň sliznatý, mrena severná, nosáľ sťahovavý, pleskáč siný, pleskáč tuponosý, pleskáč vysoký, podustva severná
1. 9. – 15. 4.
pstruh potočný, pstruh jazerný
1. 9. – 28. 2.
sih peleď

Niektoré druhy sú chránené celoročne (napríklad kolok, mihule, hrúze, pĺže, sih maréna, mrena karpatská, šabľa krivočiara) a ich lov je zakázaný vždy. Úplný zoznam druhov je v návode Rybársky zákon po pravidlách.

Lovné miery§ 12 vyhlášky

Najmenšia dĺžka, od ktorej si rybu smieš ponechať. Užívateľ revíru môže mieru zvýšiť, platnú hodnotu hľadaj v povolení a rybárskom poriadku.

  • amur biely60 cm
  • amur čierny60 cm
  • boleň dravý40 cm
  • hlavátka podunajská80 cm
  • jalec hlavatý25 cm
  • jalec maloústy20 cm
  • jalec tmavý30 cm
  • jeseter malý45 cm
  • jeseter sibírsky45 cm
  • kapor rybničný40 cm
  • lieň sliznatý30 cm
  • lipeň tymiánový33 cm
  • mieň sladkovodný35 cm
  • mrena severná40 cm
  • nosáľ sťahovavý30 cm
  • pleskáč siný25 cm
  • pleskáč tuponosý25 cm
  • pleskáč vysoký30 cm
  • pleskáč zelenkavý15 cm
  • podustva severná30 cm
  • pstruh dúhový27 cm
  • pstruh jazerný50 cm
  • pstruh potočný27 cm
  • sih peleď25 cm
  • sivoň potočný27 cm
  • sumec veľký70 cm
  • šťuka severná60 cm
  • tolstolobik biely45 cm
  • tolstolobik pestrý45 cm
  • úhor európsky50 cm
  • zubáč veľkoústy50 cm
  • zubáč volžský35 cm

Meria sa celková dĺžka od predného konca hlavy po koniec najdlhšieho lúča chvostovej plutvy (§ 12 ods. 4). Bez lovnej miery sú napríklad belička európska, karas striebristý, ostriež zelenkavý, plotica červenooká, slíž severný a invázne druhy.

Pred lovom a po love

  • Rybársky lístok a povolenie maj pri love pri sebe a predlož ich pri kontrole (§ 12 zákona). Skontroluj ich platnosť.
  • Pred začatím lovu zapíš dátum a číslo revíru (č. 3-1111-6-1), po love počet a hmotnosť úlovkov (§ 14 písm. d zákona). Lov bez zápisu je priestupok.
  • Zakázané spôsoby lovu, nočný lov, preteky a ďalšie pravidlá sú v návode Rybársky zákon po pravidlách.

Stav k 6. 11. 2026: zákon č. 216/2018 Z. z. o rybárstve (znenie od 1. 1. 2022) a vyhláška č. 381/2018 Z. z. (znenie od 1. 1. 2019), novšie znenie sme nenašli. Zákon sa môže zmeniť, platné znenie nájdeš na Slov-Lex (zákon) a Slov-Lex (vyhláška).

Novinky z organizácie a úlovky z revíru

Úlovky z revíru

Na tomto revíri zatiaľ nikto nezapísal úlovokBuď prvý: po schválení sa objaví tu aj v rebríčku.

Terén v 3D

Načítavam 3D model terénu…

Voda podľa verejných zdrojov

Kvalita vody, povodie, dno, ryby, vodný hmyz, zver a riziká z otvorených databáz. Okrem zveri a rizík sú zahrnuté aj do skóre aktivity.

Čo z toho vyplýva

Verejné zdroje v skóre podmienokÚdaje o kyslíku, živinách, hĺbke nádrže, veľkosti toku, dne, druhoch rýb a rojení hmyzu mierne upravia skóre „Podmienky na love“. Každá úprava je v rozbore skóre vidieť osobitne.
−14−40+4+12−2
Verejné údaje o tejto vode skóre aktivity takmer nemenia.
  • Najviac pomáha: Veľkosť toku +1
  • Najviac uberá: Dno podľa geológie −1

Posúdili sme 16 faktorov, skóre mení 5 z nich. Úpravy sú v rozsahu od −14 do +12 bodov, aby neprevážili počasie a teplotu vody. Započítavajú sa do skóre, zoradenia aj filtrov.

Znečistenie−2

  • Kvalita povrchovej vody (SHMÚ)Stupeň dôkazov: Prax rybárov

    miesto Dubová, most (PTCHEM, nad) na toku Hron, na čiare revíru, nesplnená norma v 3 z 4 rokov (2022 až 2025); v roku 2025: S (podľa ročenky SHMÚ), heptachlór

    Najbližšie miesto monitoringu SHMÚ na tomto toku nespĺňa normy kvality vody. Nedostatok kyslíka a organické znečistenie ryby priamo oslabujú, amónne ióny a dusitany sú pre ne toxické, ďalšie živiny podporujú riasy. Započítavajú sa všetky štyri roky a novšie majú väčšiu váhu. Poloha miesta je len približná (podľa vodného útvaru), preto sa započítava slabšie. Nesplnená norma neznamená, že ryby neberú; zníženie je najviac 5 bodov.

    Čo o tom vieme

    Najbližšie miesto monitoringu SHMÚ na tom istom toku: nesplnené normy kvality vody za roky 2022 až 2025 (novšie roky majú väčšiu váhu). Nedostatok kyslíka a organické znečistenie ryby priamo oslabujú (Davis 1975), amónne ióny a dusitany sú toxické, živiny podporujú riasy. Presná miera, o koľko nesplnená norma zníži záber, nie je overená, preto ide o rybársku prax a opatrnosť. Zhoršenie je najviac o 5 bodov a len znižuje: čo SHMÚ neuvádza, nie je dôkazom čistoty. Benzo(a)pyrén a ďalšie PAU sa do skóre nepočítajú, lebo ich extrémne nízku normu prekračuje väčšina tokov.

    Zdroje: SHMÚ, povrchové vody; NV SR č. 269/2010; Davis 1975

    −1
  • Škodlivé látky v podzemnej vode (SHMÚ)Stupeň dôkazov: Čiastočne podložené

    kovy a polokovy (nad normou na 2 z 7 staníc), najvyššia hodnota 4,7-násobok normy

    Kovy, pesticídy, PFAS a chlórované rozpúšťadlá nad normou ukazujú zaťaženie okolia. Normy sú určené pre pitnú vodu a sú prísnejšie než hranice škodlivé pre ryby, preto je zníženie malé; kovy môžu pochádzať aj z hornín. PAU sa do skóre nepočítajú. Spoľahlivosť údajov je 100 % (8 staníc do 10 km, najbližšia 0,1 km, údaje z roku 2025), úprava sa započítala celá.

    Čo o tom vieme

    Kovy a polokovy, pesticídy, PFAS a chlórované rozpúšťadlá nad normou na staniciach do 10 km. Normy sú pitné a prísnejšie než hranice škodlivé pre ryby, preto je zníženie malé: jeden bod pri jednej či dvoch skupinách látok, dva body pri troch skupinách alebo pri hodnote aspoň päťnásobne nad normou. Kovy sú pre ryby jedovaté, v mäkkej vode viac (Pagenkopf 1983), PFAS sa hromadia v tkanivách (Giesy a Kannan 2001); kovy môžu byť aj z hornín. PAU sa nepočítajú. Úprava sa násobí spoľahlivosťou údajov.

    Zdroje: SHMÚ, podzemné vody; Pagenkopf 1983; Giesy a Kannan 2001

    −1

Tok, nádrž a dno0

  • Veľkosť tokuStupeň dôkazov: Prax rybárov

    povodie nad miestom 1 529 km², priemerný prietok 16,3 m³/s, HydroRIVERS

    Veľká rieka má stabilnejšiu teplotu aj vodný stav.

    Čo o tom vieme

    Malé potoky sa pri horúčavách rýchlo prehrievajú a presychajú, veľké rieky sú stabilnejšie. Rybárska prax a fyzikálna úvaha.

    +1
  • Dno podľa geológieStupeň dôkazov: Hypotéza

    Íly a hliny, ŠGÚDŠ

    Jemnozrnné dno nie je pre pstruhové vody typické, voda sa ľahšie zakalí.

    Čo o tom vieme

    Produkcia pstruha je vyššia vo vápencových tvrdých vodách (Almodóvar a kol. 2006), ale v írskych tokoch geológia hustotu pstruhov nezmenila a rozhodovala štruktúra koryta (Lehane a kol. 2004). Dôkazy sa rozchádzajú, váha je malá.

    Zdroje: Almodóvar a kol. 2006; Lehane a kol. 2004

    −1

Život pri vode0

  • Rojenie vodného hmyzuStupeň dôkazov: Prax rybárov

    0,0× priemerný mesiac, 0 z 50 pozorovaní za rok, iNaturalist

    V tomto mesiaci sa vodný hmyz vyskytuje málo, rozhoduje skôr potrava pri dne.

    Čo o tom vieme

    Rybári lovia „podľa hmyzu“ (suchá a mokrá muška). Meraná závislosť úlovkov od rojenia nie je v našich zdrojoch doložená.

    0

Skóre nemenia

Pre tieto faktory chýbajú údaje alebo sú v bežnom rozsahu:

  • Rozpustený kyslík
  • Živiny vo vode
  • Kyslosť vody (pH)
  • Amónne ióny vo vode
  • Teplota vody pre miestne druhy
  • Dusík v podzemnej vode
  • Železo v podzemnej vode
  • Chloridy v podzemnej vode
  • Studená podzemná voda
  • Čistiarne odpadových vôd
  • Invázne druhy v okolí

Pravidlá sú orientačné a vychádzajú z rybárskej praxe a vedeckých štúdií, pri každom faktore je vidieť, ako dobre je podložený. Počasie, tlak vzduchu a teplota vody majú na skóre väčší vplyv než tieto údaje.

Znečistenie vody

Znečistenie vody (SHMÚ)Ukazovatele kvality vody, ktoré v ročenkách SHMÚ za roky 2022 až 2025 nespĺňajú normy na najbližšom mieste monitoringu na tom istom toku.
Povrchová voda, 2025
2ukazovatele nespĺňa normu, mierne
Roky s nesplnenou normou
3 z 32022 až 2025
Podzemná voda v okolí
0 z 8staníc s látkami z ľudskej činnosti, 2025
Dusičnany v podzemnej vode
3,0 mg/ltypická hodnota zo 8 staníc do 10 km, v norme, 2025
Čistiarne do 2 km
3bez nesplnených požiadaviek

Povrchová voda: najbližšie miesto monitoringu

Dubová, most (PTCHEM, nad)Hron, rkm 204,5 · na čiare revíru
2 ukazovatele v roku 2025
2022202320242025
Ukazovateľ2022202320242025
Kyslík a organické látky
celkový organický uhlík–miesto nie je v ročenke●norma nesplnená·norma splnená·norma splnená
Škodlivé organické látky
AOX (organicky viazané halogény)–miesto nie je v ročenke●norma nesplnená●norma nesplnená·norma splnená
heptachlór–miesto nie je v ročenke·norma splnená·norma splnená●norma nesplnená
Soli, pH a minerály
S (podľa ročenky SHMÚ)–miesto nie je v ročenke·norma splnená·norma splnená●norma nesplnená
pH–miesto nie je v ročenke●norma nesplnená·norma splnená·norma splnená

Poloha miesta je len približná (podľa vodného útvaru), preto môže byť skutočné miesto odberu inde na toku.

  • norma nesplnená
  • bez nesplnenej normy
  • miesto nie je v ročenke

Ďalšie miesta na tom istom toku

  • Medzibrod (most)Hron, rkm 195,7 · na čiare revíru1 ukazovateľ
  • Nemecká, most (PTCHEM, pod)Hron, rkm 202,3 · 5,8 km od revíru3 ukazovatele
Znečistená voda na Slovensku: najhoršie miesta a znečisťovatelia

Údaje sú z ročeniek SHMÚ (povrchové vody 2022 až 2025). Ročenka uvádza miesta, ktoré nesplnili normu; miesto, ktoré v ročenke chýba, sa nepovažuje za čisté. Vzdialenosť a zhodu názvu toku určujeme sami, preto ide o orientačné priradenie.

Podzemná voda v okolí

Podzemná voda v okolí (SHMÚ)Namerané hodnoty podzemnej vody zo staníc do 10 km od revíru (dusičnany, škodlivé látky, amónne ióny, železo, chloridy) a ročenky SHMÚ.

Podzemná voda do 10 km (8 staníc)

  • Banska Bystrica-salkovaokres Banská Bystrica · vrt alebo studňa · na čiare revíru
    len prirodzené látky
    2017 až 2025

    V roku 2025 bolo prekročené:

    • Mangán
    • Železo celkové
    • Arzén

    Namerané hodnoty, rok 2025, odber 22. 4. 2025:

    • Dusičnany< 1 mg/l
    • Amónne ióny0,01 mg/l
    • Dusitany0,01 mg/l
    • Železo3,35 mg/l
    • Chloridy7,3 mg/l
    • Arzén107 % normy
  • Lucatin M-82 – Sl. Lupcaokres Banská Bystrica · vrt alebo studňa · 0,1 km od revíru
    bez prekročenia v 2025
    2017 až 2025

    Naposledy v roku 2022 bolo prekročené:

    • Mangán
    • Železo celkové

    Namerané hodnoty, rok 2025, odber 22. 4. 2025:

    • Dusičnany8,8 mg/l
    • Amónne ióny< 0,01 mg/l
    • Dusitany< 0,01 mg/l
    • Železo< 0,002 mg/l
    • Chloridy2,3 mg/l
    • Hliník10 % normy
  • Banska Bystrica-majerokres Banská Bystrica · vrt alebo studňa · 0,4 km od revíru
    bez prekročenia v 2025
    2017 až 2025

    V ročenkách 2017 až 2025 nie je pri stanici zaznamenané prekročenie normy.

    Namerané hodnoty, rok 2025, odber 16. 9. 2025 (2 odbery, pri každej látke najvyššia hodnota roka):

    • Dusičnany1,5 mg/l
    • Amónne ióny< 0,01 mg/l
    • Dusitany< 0,01 mg/l
    • Železo< 0,002 mg/l
    • Chloridy35,5 mg/l
    • Hliník15 % normy
Ukázať ďalších 5
  • Medzibrod – Trstieokres Banská Bystrica · prameň · 3,6 km od revíru
    bez prekročenia v 2025
    2017 až 2025

    Naposledy v roku 2019 bolo prekročené:

    • Ortuť

    Namerané hodnoty, rok 2025, odber 27. 3. 2025:

    • Dusičnany3,8 mg/l
    • Amónne ióny< 0,01 mg/l
    • Dusitany< 0,01 mg/l
    • Železo< 0,002 mg/l
    • Chloridy< 1 mg/l
    • Hliník10 % normy
  • Kremnickaokres Banská Bystrica · vrt alebo studňa · 4,7 km od revíru
    bez prekročenia v 2025
    2017 až 2025

    Naposledy v roku 2017 bolo prekročené:

    • Železo celkové

    Namerané hodnoty, rok 2025, odber 22. 9. 2025 (2 odbery, pri každej látke najvyššia hodnota roka):

    • Dusičnany3 mg/l
    • Amónne ióny< 0,01 mg/l
    • Dusitany< 0,01 mg/l
    • Železo0,004 mg/l
    • Chloridy71,2 mg/l
    • Hliník15 % normy
  • Brusnookres Banská Bystrica · prameň · 5,2 km od revíru
    len prirodzené látky
    2017 až 2025

    V roku 2025 bolo prekročené:

    • Arzén

    Namerané hodnoty, rok 2025, odber 27. 3. 2025:

    • Dusičnany5,6 mg/l
    • Amónne ióny< 0,01 mg/l
    • Dusitany< 0,01 mg/l
    • Železo< 0,002 mg/l
    • Chloridy2,4 mg/l
    • Arzén469 % normy
  • Mostenica – Kyslaokres Banská Bystrica · prameň · 6,7 km od revíru
    len prirodzené látky
    2017 až 2025

    V roku 2025 bolo prekročené:

    • Sírany

    Namerané hodnoty, rok 2025, odber 26. 3. 2025:

    • Dusičnany3,5 mg/l
    • Amónne ióny< 0,01 mg/l
    • Dusitany< 0,01 mg/l
    • Železo< 0,002 mg/l
    • Chloridy< 1 mg/l
    • Hliník10 % normy
  • Cacin – pod Stranou 1okres Banská Bystrica · prameň · 8,2 km od revíru
    bez prekročenia v 2025
    2017 až 2025

    V ročenkách 2017 až 2025 nie je pri stanici zaznamenané prekročenie normy.

    Namerané hodnoty, rok 2025, odber 11. 11. 2025 (2 odbery, pri každej látke najvyššia hodnota roka):

    • Dusičnany7,7 mg/l
    • Amónne ióny< 0,01 mg/l
    • Dusitany< 0,01 mg/l
  • látky z ľudskej činnosti
  • len prirodzené látky
  • bez zaznamenaného prekročenia

Podzemná voda sa do tokov dostáva ako základný odtok, súvislosť s tokom pri revíre je preto len nepriama. Prirodzené látky (železo, mangán, sírany, vodivosť) sa do hodnotenia podľa ročenky nepočítajú.

Údaje sú z ročeniek SHMÚ (podzemné vody 2017 až 2025).

Čistiarne odpadových vôd

Čistiarne odpadových vôd pri revíreČistiarne do 2 km od revíru: preťaženie, plnenie požiadaviek EÚ a vypustené zaťaženie (BSK₅, CHSK, dusík, fosfor v tonách za rok).
  • VK Slovenska Lupca0,4 km od revíru
    bez údaja o zaťažení
  • COV Slovenska Lupca0,6 km od revíru · kapacita 4 200 EO · mechanické, biologické, odstraňovanie dusíka
    v norme
    32 % kapacity
  • VK Banska Bystrica1,3 km od revíru
    bez údaja o zaťažení

Čistiarne do 2 km od revíru. Čistiareň nemusí ležať nad revírom, tok pri nej neposudzujeme. Zaťaženie je pomer vyprodukovaného znečistenia a kapacity čistiarne (EO = ekvivalentný obyvateľ).

Povodie a nádrž

Hĺbka nádrže (HydroLAKES)Priemerná hĺbka, objem a doba zdržania vody v nádrži z databázy HydroLAKES (WWF). Hĺbku odhaduje model z okolitého terénu, takže je orientačná.

Tok z databázy HydroRIVERS spárovaný s revírom, odchýlka čiary okolo 211 m

Povodie nad miestomVeľkosť toku (HydroRIVERS)Plocha povodia nad miestom, rád toku a priemerný prietok z databázy HydroRIVERS (WWF). Určuje, či ide o potok, rieku alebo veľkú rieku.
1 529 km²stredná rieka
Priemerný prietok
16,2 m³/smodelová hodnota
Rád toku (Strahler)
3stredný tok
Sklon koryta
3,5 ‰Mierny sklon

Údaje sú z celosvetovej databázy s hrubším rozlíšením (desiatky metrov), preto sú pri malých vodách len orientačné. Hĺbka a objem sú modelové priemery.

Dno a podložie

Dno a podložie (ŠGÚDŠ)Podložie pod vodou podľa hydrogeologickej mapy Slovenska 1 : 50 000 (ŠGÚDŠ). Hovorí o tom, či je okolie štrkové, piesočnaté, ílovité, bahnité alebo skalnaté.

Voda sa po daždi rýchlo zakalí a ryby hľadajú potravu viac čuchom.

  • Štrky 33 %
  • Íly a hliny 67 %
Pramene a vývery
0žiadne v okruhu 1 km

Podľa geologickej mapy: fluviálne sedimenty: litofaciálne nečlenené nivné hliny, alebo piesčité až štrkovité hliny dolinných nív a nív horských potokov, holocén

Opis revíru uvádza dno: štrky, piesky, geologická mapa ukazuje niečo iné; opis revíru je presnejší.

Mapa ukazuje geológiu podložia, nie presné dno na mieste. Skutočný materiál dna sa môže líšiť, najmä pri nánosoch.

Vodný hmyz

Rojenie vodného hmyzu (iNaturalist)Koľko pozorovaní podeniek, potočníkov a pošvatiek ľudia v okolí zaznamenali v tomto mesiaci v porovnaní s ročným priemerom. Pre muškárov je to náznak vývinu hmyzu.

Málo hmyzu november: 0,0× priemerný mesiac

  • PodenkyPodenky0Podenky: suchá mucha na hladine, najmä pri súmraku.
  • PotočníkyPotočníky0Potočníky: večer a v noci pri brehu, hodí sa aj nymfa a mokrá mucha.
  • PošvatkyPošvatky0Pošvatky: čisté, studené potoky, často už koncom zimy a skoro na jar.
Zdroje fotografií

0,0× priemerný mesiac, 0 z 50 pozorovaní za rok, iNaturalist.

Pozorovania pridávajú ľudia z okolia, nie sú to merania pri vode. Ukazujú, kedy sa vodný hmyz zvykne objavovať, a hodia sa najmä pri love na muchu.

Podzemná voda: namerané hodnoty

Podzemná voda v okolí (SHMÚ)Namerané hodnoty podzemnej vody zo staníc do 10 km od revíru (dusičnany, škodlivé látky, amónne ióny, železo, chloridy) a ročenky SHMÚ.

Typická hodnota zo 8 staníc podzemnej vody do 10 km od revíru (najbližšia 0,1 km), meranie z roku 2025. Bližšie stanice majú väčšiu váhu. Ide o podzemnú vodu pri revíre, nie o meranie v samotnom toku. Norma je limit, ktorý pri ukazovateli uvádza SHMÚ (pre pitnú vodu); hodnota rovná norme sa tak ako v SHMÚ počíta za prekročenie. Štítok „niekde nad normou“ znamená, že typická hodnota je pod normou, ale aspoň jedna stanica ju presahuje; ktorá, je uvedené pri dlaždici. Ryby sú na niektoré látky citlivejšie než ľudia.

00,75

Amónne ióny

0,005mg/l

hlboko pod normou

Norma 0,5 mg/l. Rozpätie 0,005 až 0,01 mg/l, 8 staníc.

00,75

Dusitany

0,005mg/l

hlboko pod normou

Norma 0,5 mg/l. Rozpätie 0,005 až 0,01 mg/l, 8 staníc.

075

Dusičnany

3mg/l

hlboko pod normou

Norma 50 mg/l. Rozpätie 0,5 až 8,8 mg/l, 8 staníc.

012

Kyslík

1,39mg/l

málo kyslíka

Značka na ciferníku: 9 mg/l, vodítko pre lososovité vody. Rozpätie 0 až 10,7 mg/l, 8 staníc.

020

Teplota vody

10,3°C

mierna

Rozpätie 7,8 až 14,1 °C, 8 staníc.

510

pH

7,33

vhodné pre ryby

Rozpätie 7,06 až 8,31, 8 staníc.

08

Tvrdosť vody

3,51mmol/l

tvrdá

Rozpätie 1,58 až 5,02 mmol/l, 7 staníc.

00,3

Železo

0,001mg/l

niekde nad normou

Norma 0,2 mg/l. Rozpätie 0,001 až 3,35 mg/l, 7 staníc. Nad normou: 1 z 7 (Banska Bystrica-salkova, 0,1 km od revíru).

00,075

Mangán

0,018mg/l

niekde nad normou

Norma 0,05 mg/l. Rozpätie 0,001 až 0,57 mg/l, 7 staníc. Nad normou: 1 z 7 (Banska Bystrica-salkova, 0,1 km od revíru).

0375

Chloridy

7,3mg/l

hlboko pod normou

Norma 250 mg/l. Rozpätie 0,5 až 71,2 mg/l, 7 staníc.

0375

Sírany

30,5mg/l

niekde nad normou

Norma 250 mg/l. Rozpätie 14,1 až 309 mg/l, 7 staníc. Nad normou: 1 z 7 (Mostenica – Kysla, 6,7 km od revíru).

0188

Vodivosť

65,1mS/m

blízko normy

Norma 125 mS/m. Rozpätie 27,9 až 79,6 mS/m, 8 staníc.

0150 %

Kovy a polokovy

15% normy

niekde nad normou

Najvyššie: Arzén 46,9 µg/l (469 % normy, 5,2 km od revíru). 7 staníc. Nad normou: 2 z 7.

0150 %

PFAS („večné chemikálie“)

0% normy

nezistené

Pod medzou stanovenia: látky z tejto skupiny sa vo vzorkách nezistili. 1 stanica.

0150 %

Rozpúšťadlá a benzén

0% normy

nezistené

Pod medzou stanovenia: látky z tejto skupiny sa vo vzorkách nezistili. 3 stanice.

0150 %

PAU (spaľovanie, ropné látky)

0% normy

nezistené

Pod medzou stanovenia: látky z tejto skupiny sa vo vzorkách nezistili. 6 staníc.

Ako to pôsobí na ryby a vodu
Amónne ióny
Samotné amónne ióny nie sú také jedovaté, ale časť z nich sa podľa pH a teploty mení na amoniak (NH₃), ktorý poškodzuje žiabre a stresuje ryby. Čím vyššie pH a teplota, tým viac amoniaku (Emerson a kol. 1975). Zrušená smernica 2006/44/ES uvádzala ako vodítko najviac 0,04 mg/l amónnych iónov pre lososovité vody a 0,2 mg/l pre kaprovité.
Dusitany
Dusitany sú pre ryby jedovaté: cez žiabre sa dostanú do krvi a premenia hemoglobín na methemoglobín, ktorý kyslík nenesie, takže sa ryby „dusia“ aj v okysličenej vode. Najcitlivejšie sú lososovité ryby; chloridy vo vode toxicitu znižujú (Lewis a Morris 1986). Smernica 2006/44/ES uvádzala vodítko 0,01 mg/l pre lososovité vody.
Dusičnany
Dospelým rybám dusičnany neškodia hneď, ale živia riasy a rastliny, a tak prispievajú k prehnojeniu a nočným prepadom kyslíka. Pre citlivé vodné živočíchy (lososovité ryby, obojživelníky, niektoré bezstavovce) odporúčajú Camargo a kol. (2005) držať dusičnany pod 2 mg dusíka na liter, čo je asi 9 mg/l dusičnanov.
Kyslík
Ryby, najmä lososovité, potrebujú veľa kyslíka. Smernica 2006/44/ES uvádzala pre lososovité vody vodítko 9 mg/l (aspoň v polovici meraní) a nikdy menej než 7 mg/l. Podzemná voda z hlbších vrstiev ho býva menej; v toku sa potom dokysličí až po vyvierení.
Teplota vody
Podzemná voda má počas roka takmer stálu teplotu. Prítok z prameňov preto môže v lete tok ochladzovať a v zime otepľovať, a takéto úseky bývajú útočiskom pre chladnomilné ryby (Hayashi a Rosenberry 2002).
pH
Ryby znášajú pH približne od 6 do 9 (smernica 2006/44/ES). Mimo tohto rozsahu sa poškodzujú žiabre a mení sa jedovatosť amoniaku a kovov.
Tvrdosť vody
Tvrdšia voda (viac vápnika a horčíka) je pre ryby priaznivejšia: vápnik chráni žiabre a znižuje toxicitu kovov, napríklad medi a zinku (Pagenkopf 1983), a drží stabilné pH. Mäkká voda je citlivejšia na kovy aj na zakyslenie.
Železo
Železo je v podzemnej vode z hĺbky rozpustené. Keď voda vyjde na vzduch, oxiduje a vyzráža sa ako hnedé vločky, ktoré zalepujú žiabre, pokrývajú štrk s ikrami a bezstavovcami a ničia úkryty (Vuori 1995).
Mangán
Mangán je v hlbšej podzemnej vode prirodzený. Pre ryby býva menej významný než železo, norma platí hlavne kvôli chuti a farbe pitnej vody.
Chloridy
Chloridy pochádzajú z posypovej soli, hnojív a odpadu. Americká agentúra EPA (1988) určila pre dlhodobú ochranu vodných živočíchov 230 mg/l a pre krátkodobú 860 mg/l.
Sírany
Sírany sú v podzemnej vode bežné, pochádzajú z hornín (napríklad sadrovca), z hnojív aj z baní. Spolu s chloridmi zvyšujú mineralizáciu vody; norma 250 mg/l je určená pre pitnú vodu.
Vodivosť
Vodivosť ukazuje celkové množstvo rozpustených solí. Vyššia hodnota je v podzemnej vode často prirodzená (vápence, sadrovec), no prudké zvýšenie v toku ukazuje na prítok solí z ciest, baní alebo odpadu.
Kovy a polokovy
Meď, zinok, nikel, kadmium a ortuť sú pre ryby jedovaté už pri nízkych koncentráciách, v mäkkej vode viac než v tvrdej (Pagenkopf 1983). Norma pre podzemnú vodu je určená pre pitnú vodu, nie pre ryby.
PFAS („večné chemikálie“)
PFAS sú „večné chemikálie“: nerozkladajú sa a hromadia sa v tkanivách rýb a ďalších živočíchov (Giesy a Kannan 2001). Norma 0,1 µg/l (súčet 20 látok) je určená pre pitnú vodu.
Rozpúšťadlá a benzén
Chlórované rozpúšťadlá (napríklad tetrachlóretén) a benzén pochádzajú z priemyslu, čistiarní a čerpacích staníc. Sú jedovaté a v podzemnej vode sa rozkladajú pomaly.
PAU (spaľovanie, ropné látky)
PAU vznikajú pri spaľovaní a únikoch ropných látok. Norma pre benzo(a)pyrén (0,01 µg/l) je pre pitnú vodu veľmi prísna, lebo ide o karcinogén.

Zdroje

  1. Camargo, J. A., Alonso, Á., Salamanca, A. (2005): Nitrate toxicity to aquatic animals: a review with new data for freshwater invertebrates. Chemosphere 58, 1255–1267.
  2. Lewis, W. M., Morris, D. P. (1986): Toxicity of nitrite to fish: a review. Transactions of the American Fisheries Society 115, 183–195.
  3. Emerson, K., Russo, R. C., Lund, R. E., Thurston, R. V. (1975): Aqueous ammonia equilibrium calculations: effect of pH and temperature. Journal of the Fisheries Research Board of Canada 32, 2379–2383.
  4. Smernica 2006/44/ES o kvalite sladkých vôd, ktoré si vyžadujú ochranu alebo zlepšenie kvôli podpore života rýb (zrušená v roku 2013; jej hodnoty tu uvádzame len ako odborné vodítko).
  5. Vuori, K.-M. (1995): Direct and indirect effects of iron on river ecosystems. Annales Zoologici Fennici 32, 317–329.
  6. Pagenkopf, G. K. (1983): Gill surface interaction model for trace-metal toxicity to fishes: role of complexation, pH, and water hardness. Environmental Science & Technology 17, 342–347.
  7. U.S. EPA (1988): Ambient Water Quality Criteria for Chloride. EPA 440/5-88-001.
  8. Hayashi, M., Rosenberry, D. O. (2002): Effects of ground water exchange on the hydrology and ecology of surface water. Ground Water 40, 309–316.
  9. Giesy, J. P., Kannan, K. (2001): Global distribution of perfluorooctane sulfonate in wildlife. Environmental Science & Technology 35, 1339–1342.

Ryby, zver, rastliny a riziká v okolí vodyZver a riziká pri vode (GBIF)Zver, vtáky, rastliny a riziká (medveď, kliešte, komáre, boľševník), ktoré ľudia v okolí vody zaznamenali. Nepatrí do skóre podmienok na love, je len na informáciu.

Druhy, ktoré sa v okolí vody pozorovali alebo zaznamenali. Zver, rastliny a riziká nevstupujú do skóre podmienok na love, sú len na informáciu. Názov druhu vedie na jeho stránku.

Kačica diváVták

Kačica divá

veľa záznamov
Najviac záznamov: apríl.
O druhu

Najbežnejšia kačica, hniezdi pri takmer každej vode s brehovým porastom.

Volavka popolaváVták

Volavka popolavá

chránený druhviac záznamov
Najviac záznamov: august.
O druhu

Stojí v plytčinách a číha na drobné ryby. Dobre ju vidno pri brehoch rybníkov a pomalých tokov.

Salamandra škvrnitáZver

Salamandra škvrnitá

chránený druhviac záznamov
Najviac záznamov: máj.
O druhu

Čierna so žltými škvrnami. Žije v listnatých lesoch pri čistých horských potokoch, larvy sa vyvíjajú v potoku.

PodenkyZver

Podenky

viac záznamov
Najviac záznamov: marec.
O druhu

Hmyz s vodnými larvami. Dospelé jedince žijú len krátko a liahnu sa naraz v rojoch.

Vodnár potočnýVták

Vodnár potočný

chránený druhviac záznamov
Najviac záznamov: apríl.
O druhu

Malý vtáčik, ktorý sa potápa a behá po dne bystrín za lariev hmyzu. Hniezdi pri čistých horských potokoch.

Volavka bielaVták

Volavka biela

chránený druhviac záznamov
Najviac záznamov: február.
O druhu

Veľká biela volavka, ktorá loví ryby a žaby v plytčinách. Na Slovensku sa jej počet zvyšuje, v zime ju vidno aj pri tokoch.

Ropucha obyčajnáZver

Ropucha obyčajná

chránený druhviac záznamov
Najviac záznamov: máj.
O druhu

Najväčšia domáca ropucha. Na jar sa sťahuje k vode, kde sa rozmnožuje.

VážkyZver

Vážky

viac záznamov
Najviac záznamov: jún.
O druhu

Dravý hmyz. Larvy žijú pod vodou niekoľko mesiacov až rokov, dospelé vážky lovia vo vzduchu nad vodou.

Užovka obojkováZver

Užovka obojková

chránený druhniekoľko záznamov
Najviac záznamov: jún.
O druhu

Neškodný had s dvoma žltými škvrnami na zátylku. Výborne pláva a loví žaby, ryby a mloky.

Netopier vodnýZver

Netopier vodný

chránený druhniekoľko záznamov
Najviac záznamov: august.
O druhu

Za súmraku letí tesne nad hladinou a loví vodný hmyz, najmä pakomáre a podenky.

Bobor vodnýZver

Bobor vodný

chránený druhniekoľko záznamov
Najviac záznamov: október.
O druhu

Rastlinožravec, ktorý hrádzami a norami mení tok aj brehy. Je chránený. Vytvára plytčiny a tôňe, na ktorých sa darí rybám aj hmyzu.

Korytnačka pásikaváZver

Korytnačka pásikavá

invázny druhojedinelý záznam
Najviac záznamov: august.
O druhu

Nepôvodná korytnačka z Ameriky, ktorá sa do prírody dostala z domácich chovov. V Európe je invázna.

Jelša lepkaváRastlina

Jelša lepkavá

viac záznamov
Najviac záznamov: júl.
O druhu

Strom brehových porastov, ktorého korene siahajú pod vodnú hladinu.

Pohánkovec japonskýInvázna rastlina

Pohánkovec japonský

invázny druhviac záznamov
Najviac záznamov: august.
O druhu

Invázna bylina z východnej Ázie, ktorá vytvára husté porasty vysoké až tri metre.

Netýkavka žliazkatáInvázna rastlina

Netýkavka žliazkatá

invázny druhviac záznamov
Najviac záznamov: august.
O druhu

Invázna rastlina z Himalájí, vysoká až dva metre, s ružovými kvetmi. Zarastá brehy tokov.

Pálka širokolistáRastlina

Pálka širokolistá

viac záznamov
Najviac záznamov: júl.
O druhu

Mokraďová rastlina s hnedým valcovitým súplodím.

Kosatec žltýRastlina

Kosatec žltý

viac záznamov
Najviac záznamov: jún.
O druhu

Vysoká mokraďová rastlina so žltými kvetmi, ktorá rastie na vlhkých brehoch.

Trstina obyčajnáRastlina

Trstina obyčajná

niekoľko záznamov
Najviac záznamov: júl.
O druhu

Vysoká tráva, ktorá tvorí rozsiahle trstinové porasty pri rybníkoch a na brehoch.

Medveď hnedýRiziko

Medveď hnedý

vyššie rizikochránený druhviac záznamov
Najviac záznamov: jún.
Ako sa chrániť

Žije v horských lesoch severného a stredného Slovenska. Pri vode loví ryby a pije.

Ako sa chrániť: V horských revíroch sa pohybuj hlučne, nenechávaj pri stane ryby, vnútornosti ani zvyšky návnad a jedlo ukladaj mimo spacieho miesta. Ak medveďa uvidíš, nebehaj, pokojne sa prehováraj a pomaly ustupuj. Nikdy sa nepribližuj k mláďatám.

KomáreRiziko

Komáre

treba rátaťviac záznamov
Najviac záznamov: september.
Ako sa chrániť

Množia sa v stojatej vode, preto sú najhoršie pri nádržiach, mŕtvych ramenách a lužných lesoch, najmä pri západe slnka.

Ako sa chrániť: Pri večernom a nočnom love maj dlhý rukáv, repelent a sieťku. Rozvoj komárov zrýchľuje teplo a vlhko po dažďoch.

Boľševník obrovskýRiziko

Boľševník obrovský

treba rátaťinvázny druhviac záznamov
Najviac záznamov: júl.
Ako sa chrániť

Invázna rastlina, ktorá rastie pri brehoch tokov a na vlhkých lúkach. Miazga na slnku spôsobuje popáleniny kože.

Ako sa chrániť: Nedotýkaj sa ho a neprechádzaj cez porast. Ak sa miazga dostane na kožu, zmy ju vodou a mydlom a chráň miesto pred slnkom. Pri väčšom popálení vyhľadaj lekára.

Vretenica severnáRiziko

Vretenica severná

treba rátaťchránený druhviac záznamov
Najviac záznamov: jún.
Ako sa chrániť

Jedovatý had, ktorý sa vyhrieva na kamenistých svahoch, v mokradiach a na lesných okrajoch pri vode.

Ako sa chrániť: Je plachá a uštipne len pri ohrození. Pri kamenitých brehoch nešmátraj rukou medzi kamene a maj pevnú obuv. Po uštipnutí zostaň v pokoji, nehýb postihnutou končatinou a volaj 112.

Kliešť obyčajnýRiziko

Kliešť obyčajný

treba rátaťviac záznamov
Najviac záznamov: október.
Ako sa chrániť

Prenáša kliešťovú encefalitídu a lymskú boreliózu. Čaká vo vysokej tráve a v poraste pri brehoch.

Ako sa chrániť: Od jari do jesene sa po love skontroluj, použi repelent a dlhé nohavice do ponožiek. Kliešťa čo najskôr odstráň pinzetou. Proti encefalitíde existuje očkovanie.

Vlk dravýRiziko

Vlk dravý

treba rátaťniekoľko záznamov
Najviac záznamov: júl.
Ako sa chrániť

Plachá šelma lesov. K vode chodí v noci a za súmraku.

Ako sa chrániť: Útoky na ľudí sú veľmi vzácne. Udržuj poriadok v tábore, nekŕm zver a psa maj na vôdzke.

Diviak lesnýRiziko

Diviak lesný

treba rátaťniekoľko záznamov
Najviac záznamov: august.
Ako sa chrániť

Chodí k vode na kaľ a na pitie, hlavne za súmraku a v noci.

Ako sa chrániť: Bachyňa s mladými vie byť agresívna. Zachovaj odstup, nenoc na zvernom prechode a nenechávaj pri vode zvyšky jedla.

Zver, rastliny a riziká: záznamy pochádzajú z pozorovaní a odrážajú aj to, kde sa pozorovatelia pohybujú, nie sú to merania hustoty ani istota stretnutia. Platia pre okolie okolo 35 × 55 km.

Zdroje fotografií

Katalóg živočíchov a rastlín

Zdroj: GBIFAktualizované 6. 11. 2026 16:06

Zem pod vodou: geológia, zlomy a radón

Podložie, tok a pramene na mape, hodnoty v mieste vody, geomagnetická aktivita a zemetrasenia. Je to informácia o prostredí; do skóre vstupujú len malé hypotézy označené stupňom istoty (zlomy a horniny, geomagnetická búrka).

Mapa podložia potrebuje zapnutý JavaScript.

Mapa sa posúva a približuje; vrstvy ŠGÚDŠ sú uložené na tomto serveri. © Štátny geologický ústav Dionýza Štúra. Merítko podkladu 1 : 50 000 (zlomy a geológia), rádioaktivita a magnetika sú hrubšie.

Hodnoty v mieste vody

Hodnoty v mieste vodyRadónové riziko podložia, urán, tórium, draslík, gama žiarenie a magnetická anomália v jednom mieste pri vode (na mape označené bodom).

Radónové riziko podložia

stredné

Bežné pre väčšinu Slovenska.

08

Urán (eU)

3,3ppm

bežný

Bežné pozadie hornín.

020

Tórium (eTh)

7,4ppm

pod priemerom kôry

Prírodné pozadie hornín.

04

Draslík (K)

1,20%

pod priemerom kôry

Prírodné pozadie hornín.

0150

Gama žiarenie

53nGy/h

okolo svetového priemeru

Prirodzené pozadie podložia.

SVJZ

Magnetická anomália (ΔT)

-27nT

pod priemerom okolia

Odchýlka magnetického poľa od priemeru okolia.

Hodnoty platia pre jedno miesto (na mape označené bodom), nie ako priemer celého toku alebo povodia. Radón je v podzemných vodách prirodzený stopovač; do mapy nie je zahrnutý radón vo vode, len riziko podložia.

Značka na ciferníku: priemer hornej zemskej kôry (urán 2,7 ppm, tórium 10,5 ppm, draslík 2,3 %; Rudnick a Gao 2003) a svetový priemer prirodzenej dávky vonku 59 nGy/h (UNSCEAR 2000). Ručička sa nevychyľuje do „dobra“ ani „zla“, len ukazuje, kde hodnota leží.

Zvýšený urán alebo radón je len údaj o hornine. Pre záber nemá preukázaný význam; pomáha čítať, z akého podložia voda pochádza.

Zlomy a pramene

Zlomy a prameneVzdialenosť k najbližšiemu tektonickému zlomu geologickej mapy a počet prameňov v okolí. Pozdĺž zlomov vyteká puklinová podzemná voda.
250 m1 km3 km8 km

Najbližší zlom

do 250 m

zlom v okolí

Tektonický zlom na geologickej mape.

Pramene a vývery

0

žiadne zaznačené

Žiadne v okruhu 1 km.

zakrytý mladšími usadeninami

Pozdĺž zlomov a pri prameňoch vyteká z podložia puklinová podzemná voda. Býva v lete chladnejšia a v zime teplejšia než voda v toku, preto sa pri takých miestach podľa rybárskych skúseností ryby v extrémnom počasí zdržiavajú (letné a zimné ostrovčeky vhodnejšej teploty).

Čerstvá puklinová voda však môže mať málo kyslíka. Ide o skúsenosť rybárov, nie o meraný jav pri tomto revíre.

Zlomy sú z geologickej mapy 1 : 50 000. Pramene sú z hydrogeologickej mapy, ktorá pokrýva len niektoré regióny, takže nula neznamená, že tam pramene nie sú.

Geológia okolia: hornina, voda, sedimenty, vrty

Geológia a geochémia okolia vodyHornina pod vodou, zloženie vody a sedimentov podľa atlasov, rádioaktivita, geotermálny potenciál, vrty, staré banské diela, ložiská, záťaže, zosuvy a zlato v sedimentoch, z máp a registrov ŠGÚDŠ.
Halda – 5 – halda (570 m od vody)Halda – 5 – halda (1,0 km od vody)Halda – 5 – halda (1,0 km od vody)Halda – 5 – halda (1,0 km od vody)Štôlňa – 2 – štôlňa (1,1 km od vody)Štôlňa bez mena – 2 – štôlňa (1,1 km od vody)Struskové pole – 6 – iný druh objektu (1,4 km od vody)Štôlňa bez mena – 2 – štôlňa (2,5 km od vody)Halda – 5 – halda (2,5 km od vody)Prepadnutá dobývka – 6 – iný druh objektu (2,5 km od vody)Halda – 5 – halda (2,6 km od vody)Rýha nezahádzaná – 6 – iný druh objektu (2,6 km od vody)Prepadnutá dobývka – 6 – iný druh objektu (2,6 km od vody)Pinga – 4 – pinga, pingový ťah (2,6 km od vody)Rýha nezahádzaná – 6 – iný druh objektu (2,6 km od vody)Štôlňa bez mena – 2 – štôlňa (2,6 km od vody)Povrchové dobývky – 6 – iný druh objektu (2,6 km od vody)Halda – 5 – halda (2,6 km od vody)Halda – 5 – halda (2,6 km od vody)Štôlňa – 2 – štôlňa (2,6 km od vody)Pingové pole – 4 – pinga, pingový ťah (2,6 km od vody)Halda – 5 – halda (2,6 km od vody)Odkop – 6 – iný druh objektu (2,6 km od vody)Halda – 5 – halda (2,6 km od vody)Pingové pole – 4 – pinga, pingový ťah (2,6 km od vody)šachtica – 1 – šachta (2,6 km od vody)Halda – 5 – halda (2,6 km od vody)Pinga – 4 – pinga, pingový ťah (2,6 km od vody)Halda – 5 – halda (2,6 km od vody)Šachtice – 1 – šachta (2,6 km od vody)Pinga – 4 – pinga, pingový ťah (2,7 km od vody)Halda – 5 – halda (2,7 km od vody)Halda – 5 – halda (2,7 km od vody)Halda – 5 – halda (2,7 km od vody)Pingové pole – 4 – pinga, pingový ťah (2,7 km od vody)Pinga – 4 – pinga, pingový ťah (2,7 km od vody)Pinga – 4 – pinga, pingový ťah (2,7 km od vody)Halda šachtica – 6 – iný druh objektu (2,7 km od vody)Halda šachtice – 5 – halda (2,7 km od vody)Pinga – 4 – pinga, pingový ťah (2,7 km od vody)Pinga – 4 – pinga, pingový ťah (2,7 km od vody)Halda – 5 – halda (2,7 km od vody)Pinga – 4 – pinga, pingový ťah (2,8 km od vody)Halda – 5 – halda (2,8 km od vody)Pinga – 4 – pinga, pingový ťah (2,6 km od vody)Pinga – 4 – pinga, pingový ťah (2,7 km od vody)Banská Bystrica – Lazina – Medené rudy (970 m od vody)Stráža – Polymetalické rudy (2,4 km od vody)Poniky – Drienok – Polymetalické rudy (3,8 km od vody)Farbište – Medené rudy (4,0 km od vody)Driekyňa – Medené rudy (4,2 km od vody)Medzibrod – Zlaté rudy (4,8 km od vody)Ľubietová – Medené rudy (4,9 km od vody)Banská Bystrica – bývalá galvanizovňa LOBB – SK200280FK (700 m od vody)Lučatín – nijaký (80 m od vody)Šalková – nijaký (300 m od vody)Lučatín – Ľubietová – nijaký (540 m od vody)Banská Bystrica – Šalková – nijaký (610 m od vody)RSO Banská Bystrica – Šalková – nijaký (1,2 km od vody)Kupcova Poľana – Ľubietová – nijaký (2,0 km od vody)Podkonice – Podjabloň – Podkonice – nijaký (2,9 km od vody)Badín – BL-1 – nekúpeľný (7,5 km od vody)Badín – BO-10 – nekúpeľný (8,9 km od vody)a1 (370 m od vody)a1 (1,3 km od vody)b1 (1,5 km od vody)a1 (1,7 km od vody)a1 (3,3 km od vody)c1 (3,9 km od vody)a1 (4,2 km od vody)b1 (4,5 km od vody)b1 (4,6 km od vody)a1 (4,7 km od vody)a1 (5,7 km od vody)b1 (5,9 km od vody)a1 (6,5 km od vody)a1 (6,5 km od vody)a1 (7,0 km od vody)a1 (7,8 km od vody)b1 (7,9 km od vody)a1 (8,0 km od vody)a1 (8,1 km od vody)b1 (8,3 km od vody)a1 (8,7 km od vody)a1 (8,7 km od vody)a1 (9,1 km od vody)b1 (9,1 km od vody)a1 (9,2 km od vody)c1 (9,3 km od vody)a1 (9,4 km od vody)b1 (9,4 km od vody)a1 (9,5 km od vody)b1 (9,6 km od vody)a1 (9,6 km od vody)Banská Bystrica – Štiavnička (1,2 km od vody)Lom na Kiaroch – Šalková – stavebný kameň (1,1 km od vody)Horná Mičiná – stavebný kameň (1,9 km od vody)Selce – vápenec ostatný (4,7 km od vody)Medzibrod – zlaté rudy (5,0 km od vody)Lom na Kiaroch – Šalková – stavebný kameň (1,0 km od vody)Horná Mičiná – stavebný kameň (1,8 km od vody)Slovenská Ľupča – dekoračný kameň (2,6 km od vody)Môlča – vápenec ostatný (4,1 km od vody)Poniky – Kečka – vápenec ostatný (4,3 km od vody)Selce – vápenec ostatný (4,7 km od vody)Kôcová – stavebný kameň (710 m od vody)Horná Mičiná – Markov – stavebný kameň (1,6 km od vody)Medzibrod – Zadná dolina – stavebný kameň (1,8 km od vody)Horná Mičiná – Ťarbaška – stavebný kameň (2,7 km od vody)Iliaš II – stavebný kameň (3,2 km od vody)Štrkopiesky v koryte Hrona, úsek 199,413 – 209,5 – štrkopiesky (20 m od vody)Štrkopiesky v koryte Hrona, úsek 209,565 – 218,6 – štrkopiesky (70 m od vody)Banská Bystrica – Lazina – Cu rudy (970 m od vody)Stráža – polymetalické rudy (2,4 km od vody)Môlča – Mn rudy (3,2 km od vody)Ponická Lehôtka – Skalia – vápenec (3,6 km od vody)Ponická Lehôtka – Farbište – vápenec (3,8 km od vody)Štrkopiesky v koryte Hrona, úsek 188,007 – 199,4 – štrkopiesky (4,0 km od vody)Poniky – Fe rudy, Cu rudy (4,1 km od vody)Poniky – Drieňok – polymetalické rudy (3,7 km od vody)Medzibrod – antimónové rudy (4,5 km od vody)Medzibrod – zlaté a strieborné rudy (4,8 km od vody)Ľubietová-Podlipa – baníctvo (3,8 km od vody)LUCATIN – Zosuvy (430 m od vody)– Zosuvy (430 m od vody)– Zosuvy (930 m od vody)– Zosuvy (960 m od vody)BANSKA BYSTICA – Zosuvy (1,1 km od vody)BANSKA BYSTRICA – Zosuvy (1,2 km od vody)– Zosuvy (1,3 km od vody)– Zosuvy (1,3 km od vody)BANSKA BYSRICA – Zosuvy (1,3 km od vody)– Zosuvy (1,4 km od vody)– Zosuvy (1,4 km od vody)BANSKA BYSTRICA – Zosuvy (1,4 km od vody)– Zosuvy (1,5 km od vody)– Zosuvy (1,6 km od vody)BANSKA BYSTRICA – Zosuvy (1,6 km od vody)– Zosuvy (1,6 km od vody)– Zosuvy (1,7 km od vody)SENICA – Zosuvy (1,8 km od vody)– Zosuvy (1,9 km od vody)– Zosuvy (2,0 km od vody)KYNCELOVA – Zosuvy (2,0 km od vody)– Zosuvy (2,2 km od vody)– Zosuvy (2,2 km od vody)– Zosuvy (2,2 km od vody)LUBIETOVA – HUTA – Zosuvy (2,2 km od vody)SELCE – Zosuvy (2,3 km od vody)LUBIETOVA – Zosuvy (2,3 km od vody)– Zosuvy (2,3 km od vody)– Zosuvy (2,4 km od vody)– Zosuvy (2,4 km od vody)– Zosuvy (2,4 km od vody)– Zosuvy (2,5 km od vody)– Zosuvy (2,5 km od vody)LUBIETOVA – Zosuvy (2,6 km od vody)– Zosuvy (2,6 km od vody)– Zosuvy (2,6 km od vody)– Zosuvy (2,6 km od vody)– Zosuvy (2,6 km od vody)– Zosuvy (2,7 km od vody)– Blokové rozpadliny (2,7 km od vody)– Zosuvy (2,7 km od vody)LUBIETOVA – Zosuvy (2,8 km od vody)– Zosuvy (2,8 km od vody)– Zosuvy (2,8 km od vody)– Zosuvy (2,8 km od vody)LUBIETOVA – Zosuvy (2,9 km od vody)– Zosuvy (2,9 km od vody)LUBIETOVA – Zosuvy (2,9 km od vody)Smrečina – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (20 m od vody)Banská Bystrica – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (30 m od vody)Banská Bystrica – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (50 m od vody)Banská Bystrica-Majer – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (60 m od vody)Banská Bystrica-Majer – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (80 m od vody)Slovenská Ľupča – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (90 m od vody)Banská Bystrica – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (100 m od vody)Banská Bystrica – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (100 m od vody)Banská Bystrica – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (110 m od vody)Šalková – monitorovací vrt (130 m od vody)Banská Bystrica – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (130 m od vody)Lučatín – štruktúrny vrt s obyčajnou vodou (nad 20 (130 m od vody)Predajná – negatívny vrt (130 m od vody)Banská Bystrica – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (150 m od vody)Banská Bystrica – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (150 m od vody)Šalková – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (170 m od vody)Šalková – monitorovací vrt (230 m od vody)Šalková – monitorovací vrt (230 m od vody)Banská Bystrica – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (230 m od vody)Šalková – monitorovací vrt (240 m od vody)Slovenská Ľupča – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (250 m od vody)Slovenská Ľupča – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (250 m od vody)Lučatín – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (260 m od vody)Banská Bystrica – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (260 m od vody)Banská Bystrica-Šalková – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (270 m od vody)Majere – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (270 m od vody)Banská Bystrica-Majer – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (270 m od vody)Slovenská Ľupča – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (280 m od vody)Lopej – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (280 m od vody)Slovenská Ľupča – pozorovací vrt SHMÚ (320 m od vody)Banská Bystrica (330 m od vody)Slovenská Ľupča – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (340 m od vody)Šalková – monitorovací vrt (340 m od vody)Slovenská Ľupča – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (400 m od vody)Slovenská Ľupča – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (400 m od vody)Banská Bystrica – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (410 m od vody)Majer – pozorovací vrt SHMÚ (420 m od vody)Slovenská Ľupča – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (430 m od vody)Šalková – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (450 m od vody)Banská Bystrica – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (550 m od vody)zlato 1 ks – zlato (540 m od vody)10 km

Čiara je voda revíru, svetlý pás je pásmo 3 km, v ktorom sa hľadali vrty, banské diela a záťaže. Mapa ukazuje najbližšie objekty (najviac niekoľko desiatok z každého registra), nie všetky. Body zodpovedajú polohe v registri; plošné objekty sú vyznačené stredom.

Hornina pod vodou

Náplavy riek100 % čiary vody

Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch. Geologická mapa SR 1:50 000.

510

Voda podľa atlasu

pH 8,1modelový odhad

typ vody Ca–HCO₃

Mineralizácia 362 mg/l, stredne tvrdá voda (12,5 °dH). Interpolácia meraní Geochemického atlasu SR, nie meranie v toku.

Prvky v riečnom sedimente

5 z 15prvkov v horných 10 %

najvyššie: Ortuť 1,89 mg/kg

Poloha najvyššie postaveného prvku medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku: 95. percentil. Interpolácia Geochemického atlasu riečnych sedimentov.

1 km2 km45 °C65 °C

Teplo pod nohami

45°C v hĺbke 1 000 m

tepelný tok 72 mW/m²

V hĺbke 2 000 m okolo 65 °C (prírastok 20 °C na kilometer). Atlas geotermálnej energie SR.

20200

Prirodzené gama žiarenie

54nGy/h dávkový príkon

71. percentil na Slovensku

Prirodzené pozadie z hornín a pôdy (draslík, urán, tórium), nie hodnota z merania pri vode. Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ.

Staré banské diela

46objektov do 3 km

ťažené: Pb, Cu

Najbližšie: Halda (halda), 570 m od vody.

Zlato v riečnom sedimente

1vzorka so zlatom

13 rudných minerálov v sedimente

Najviac 1 zrno v jednej vzorke (540 m od vody). Šlichová prospekcia rátala zlaté zrná v preparáte z riečneho sedimentu.

Stopové prvky vo vode toku

8 z 10ukazovateľov v horných 5 %

najvyššie: Bárium 1 000 μg/l

Poloha najvyššej namerenej hodnoty v rozdelení všetkých vzoriek povrchových vôd na Slovensku: 100. percentil (Hron).

Vrty a rozbory podzemnej vody

1 328vrtov do 3 km

505 rozborov vody v okolí

Z toho 1320 s archívnou správou Geofondu. Vrty sú hydrogeologické, geologické, inžinierskogeologické a iné.

0 °C120

Geotermálna energia

27°C na ústí vrtu

2 geotermálne vrty do 10 km

Najteplejší: Badín – BO-10, výdatnosť 26,6 l/s, 8,9 km od vody.

Environmentálne záťaže a skládky

8lokalít do 3 km

1 záťaž, 7 skládok

Najbližšia záťaž: Banská Bystrica – bývalá galvanizovňa LOBB, 700 m od vody. Blízkosť neznamená, že látky z lokality do vody unikajú.

Ložiská a rudné výskyty

34záznamov do 5 km

15 ložísk, 19 rudných výskytov

Registre Geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerastných surovín.

Zosuvy a svahové deformácie

48plôch do 3 km

6 aktívnych

Zdokumentované zosuvy v registri Geofondu. Zosuv do toku môže zakaliť vodu a zmeniť dno.

Údaje sú z registrov, máp a atlasov Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra a hovoria o prostredí okolo vody. Blízkosť banského diela alebo záťaže neznamená, že voda je znečistená. Chémia vody a sedimentov je modelový odhad z interpolovaných máp Geochemického atlasu SR, nie aktuálny monitoring ani meranie v toku.

Podrobná geológia a geochémia celého toku: hornina pod vodou, zloženie vody, prvky v sedimentoch, radiácia, geotermálny potenciál, kovy, zlato v sedimente, banské diela, vrty s rozbormi.

Horniny a chémia vody

Horniny a chémia vodyPrevládajúca skupina hornín v mieste vody a čo to zvyčajne znamená pre tvrdosť, pH a bohatosť vody.

Podložie v mieste vody

Naplaveniny

Prevládajúca skupina hornín podľa mapy.

Štrky, piesky a hliny v údolí hovoria o dne údolia, nie o hornine v povodí. Chémiu vody určuje hlavne podložie vyššie nad miestom.

Hornina v jednom mieste neurčuje chémiu celej vody: tá závisí od podložia v celom povodí nad miestom. Údaj slúži ako nápoveda, nie ako meranie.

Geomagnetická aktivita

Geomagnetická aktivita (Kp)Planetárny index Kp (0 až 9) meria rozkolísanie magnetického poľa Zeme. Od 5 ide o geomagnetickú búrku. Ukazuje sa posledných 48 hodín a predpoveď na 24 hodín.
09

Kp-index

5,0z 9

geomagnetická búrka, stupeň G1

Posledné meranie (8. 11. 2026 01:00). Bodka na ciferníku je najvyššia predpoveď na 24 hodín.

Najvyšší predpovedaný Kp v najbližších 24 hodinách: 5,0 (geomagnetická búrka).

Kp (0 až 9) meria rozkolísanie magnetického poľa Zeme od slnečného vetra. Od 5 ide o geomagnetickú búrku. Ryby, najmä lososovité a úhory, magnetické pole vnímajú. Že by ich záber závisel od Kp, však nie je preukázané: ide o pozorovania rybárov a o hypotézy.

Údaj je rovnaký pre celé Slovensko. Do skóre aktivity vstupuje len pri silnej geomagnetickej búrke (hypotéza, −1 až −2 body).

Zemetrasenia v okolí

Zemetrasenia v okolíOtrasy zaznamenané v okruhu 150 km od vody za posledných 30 dní (katalóg GFZ GEOFON).
S

Otrasy za 30 dní

1v okruhu 150 km

najsilnejší M 2,3

147 km od vody, 3. 11.

  • M 2,3
    Poľsko3. 11. 23:05, 147 km od vody, hĺbka 1 kmpravdepodobne banský otras (plytko pod povrchom)

Všetky tieto otrasy sú veľmi plytké, ide pravdepodobne o banské otrasy (napríklad v poľských a českých revíroch), nie o tektonickú aktivitu.

Podľa rybárskych historiek ryby (najmä sumce a úhory) pred otrasmi nepokojne reagujú alebo prestanú brať. Spoľahlivo preukázané to nie je a pri slabých otrasoch ide o náhodu. Hlbšie otrasy z Karpát (napríklad v okolí Komárna a Dobrej Vody) ľudia zväčša vôbec nevnímajú.

Katalóg GEOFON je celosvetový, slabé otrasy v okolí Slovenska v ňom nemusia byť všetky. Nezapočítava sa do skóre aktivity.

Údaje: © ŠGÚDŠ (geologické, geofyzikálne a hydrogeologické mapy), NOAA SWPC (Kp-index), GFZ GEOFON (zemetrasenia). Súvislosť geomagnetického poľa, otrasov či radónu so záberom rýb nie je spoľahlivo preukázaná, preto sa do skóre aktivity nepočítajú. Postup je v Metodike.

Z vesmíru: čo ukazujú družice Copernicus

Sentinel-2 (optika) a Sentinel-1 (radar), obnovuje sa približne každých 6 dní

Družicové údaje pre tento revír sa práve pripravujú. Zvyčajne sú hotové do niekoľkých minút, obnov stránku neskôr.

Historické snímky

Vývoj okolia a prírody od 2018 do 2024: ako sa menia brehy, vegetácia a krajina okolo vody. Snímky sa samy prepínajú, listovať môžeš aj ručne.

Letecká snímka revíru Hron č. 9b z roku 2018
2018snímkované 10. 7. 2018
Letecká snímka revíru Hron č. 9b z roku 2021
2021snímkované 6. 9. 2021
Letecká snímka revíru Hron č. 9b z roku 2024
2024snímkované 27. 7. 2024

Ortofotomozaika SR © GKÚ Bratislava, NLC Zvolen. Rok a deň snímkovania závisia od polohy, jednotlivé ročníky sa preto môžu líšiť ročným obdobím aj počasím.