Vymedzenie revíru: Čiastkové povodie rieky Hron od cestného mosta na Chvatimechu po ústie potoka Čachovo, pri poľnohospodárskej škole pod Breznom. Skóre, najlepšie okno dňa a čo ho ťahá hore alebo dole Načítavam údaje… Vodný stav, teplota, modelový prietok a spád Banská Bystrica – Hron · hladina ustálená Hladina je meraná na vodočte SHMÚ, nie je to hĺbka vody na revíri. Načítavam údaje… Mierny sklon Prúd je citeľný, striedajú sa plytčiny a tíšiny. Prechod medzi nížinným a podhorským tokom. Hodina po hodine, tlak a najbližšie dni Načítavam údaje… Kde sú slnko a mesiac práve teraz a kedy prídu najlepšie okná dňa Ťahaj po osi a uvidíš, kde budú slnko a mesiac. Deň trvá 9 h 35 min. Spln okolo 24. 11., nov okolo 9. 11.. Solunárna teória nie je vedecky potvrdená, berieme ju ako doplnok. Zlatá hodinka je čas okolo východu a západu slnka, kedy ryby často berú. Priebeh vody, miesta pri vode, charakter a základné údaje Čiara zobrazuje priebeh revíru podľa dát Rybárske revíry 2026. Prístupové miesta a presné hranice si overte na mieste. Rýchlo sa prehrieva aj ochladzuje. Ryby sú plaché, pomáha tichý prístup a jemná montáž. Dobre prekysličená voda a bohatá potrava (larvy vodného hmyzu). Typické pre lipňové a mrenové pásmo, štrkové lavice slúžia mnohým rybám aj ako neresisko. Typické pre rýchle horské a podhorské toky. Medzi kameňmi sú úkryty pre pstruhy a iné ryby, montáž sa tu však často zachytáva. Mierne zákruty: na jednom úseku nájdeš aj hlbšie výmole, aj plytšie lavice. Vyvážený úsek: je tu zdroj hmyzu a zároveň dosť svetla pre vodné rastliny. Rastie pri vode, korene spevňujú breh a vytvárajú úkryty pod hladinou. Konáre visia nad vodou, dávajú tieň a hmyz. Typická drevina brehov potokov a riek. Hustý koreňový systém vytvára podmyté brehy a úkryty, lístie sa rýchlo rozkladá. Jazy, stupne alebo hate: bariéra pre migráciu rýb, pod stavbou býva vývar. Over si zákazy lovu v blízkosti stavieb. Výklad je všeobecný a vychádza z opisu revíru v dátach a z bežnej rybárskej praxe. Skutočné podmienky na mieste sa môžu líšiť, pred lovom ich skontroluj. Zobrazené sú miesta do 3 km od toku. Hájenie, čas lovu, lovné miery a denný limit. Orientačne: over si ich v rybárskom poriadku revíru 1. 1. – 31. 5. lov všetkých rýb zakázanýmimo tohto obdobia Výnimka: na vodách s výskytom hlavátky podunajskej je od 1. 11. do 31. 12. lov hlavátky možný len s povolením na lov hlavátky (§ 13 ods. 4 a § 19 zákona). Čas ochrany jednotlivých druhov (nižšie) platí nezávisle od tohto hájenia. Platí len mimo hájenia. Mimo týchto hodín je lov zakázaný (§ 14 písm. b zákona). jún, júl, august4.00 – 22.00 h september, október5.00 – 21.00 h november, december7.00 – 19.00 h Mesiace, ktoré v tabuľke chýbajú, patria do hájenia. Čas v novembri a decembri na pstruhových a lipňových vodách súvisí s výnimkou pre lov hlavátky (§ 13 ods. 4 zákona), čo sa v tom čase smie loviť, over v rybárskom poriadku. Na hraničných vodách platí čas z povolenia alebo rybárskeho poriadku (§ 11 ods. 2 vyhlášky). Nočný lov zákon upravuje dvoma formuláciami, ktoré sa na prvý pohľad rozchádzajú, preto sa o ňom vždy opýtaj v rybárskom poriadku revíru alebo u rybárskej stráže. Je to zhrnutie. Pri nástrahách, háčikoch a návnade si prečítaj aj rybársky poriadok revíru, lebo užívateľ môže podmienky sprísniť. Modrá a zelená skupina sa nekombinujú. Limit platí za deň aj pri love na viacerých revíroch a po jeho dosiahnutí lov na ten deň končí. Skupiny druhov vychádzajú z výkladu SRZ z januára 2026, nie priamo z textu paragrafu. Užívateľ revíru môže v povolení určiť nižší limit, vtedy platí prísnejší. V tomto období sa druh nesmie loviť, aj keď inak lov v danom čase dovoľuje typ vody. Platí nezávisle od hájenia všetkých rýb. Niektoré druhy sú chránené celoročne (napríklad kolok, mihule, hrúze, pĺže, sih maréna, mrena karpatská, šabľa krivočiara) a ich lov je zakázaný vždy. Úplný zoznam druhov je v návode Rybársky zákon po pravidlách. Najmenšia dĺžka, od ktorej si rybu smieš ponechať. Užívateľ revíru môže mieru zvýšiť, platnú hodnotu hľadaj v povolení a rybárskom poriadku. Meria sa celková dĺžka od predného konca hlavy po koniec najdlhšieho lúča chvostovej plutvy (§ 12 ods. 4). Bez lovnej miery sú napríklad belička európska, karas striebristý, ostriež zelenkavý, plotica červenooká, slíž severný a invázne druhy. Stav k 6. 11. 2026: zákon č. 216/2018 Z. z. o rybárstve (znenie od 1. 1. 2022) a vyhláška č. 381/2018 Z. z. (znenie od 1. 1. 2019), novšie znenie sme nenašli. Zákon sa môže zmeniť, platné znenie nájdeš na Slov-Lex (zákon) a Slov-Lex (vyhláška). Najbližšie revíry v tom istom povodí Načítavam 3D model terénu… Kvalita vody, povodie, dno, ryby, vodný hmyz, zver a riziká z otvorených databáz. Okrem zveri a rizík sú zahrnuté aj do skóre aktivity. Posúdili sme 16 faktorov, skóre mení 4 z nich. Úpravy sú v rozsahu od −14 do +12 bodov, aby neprevážili počasie a teplotu vody. Započítavajú sa do skóre, zoradenia aj filtrov. miesto Nemecká, most (PTCHEM, pod) na toku Hron, 12 km od revíru, nesplnená norma v 3 z 4 rokov (2022 až 2025); v roku 2025: S (podľa ročenky SHMÚ), fluorantén, heptachlór Najbližšie miesto monitoringu SHMÚ na tomto toku nespĺňa normy len v ukazovateľoch, ktoré sa do skóre nepočítajú: PAU (benzo(a)pyrén a podobné) prekračuje väčšina tokov pre extrémne nízku normu a soli, železo či mangán sú často prirodzené. Ukazovatele nájdeš v rozbore pri revíre. Najbližšie miesto monitoringu SHMÚ na tom istom toku: nesplnené normy kvality vody za roky 2022 až 2025 (novšie roky majú väčšiu váhu). Nedostatok kyslíka a organické znečistenie ryby priamo oslabujú (Davis 1975), amónne ióny a dusitany sú toxické, živiny podporujú riasy. Presná miera, o koľko nesplnená norma zníži záber, nie je overená, preto ide o rybársku prax a opatrnosť. Zhoršenie je najviac o 5 bodov a len znižuje: čo SHMÚ neuvádza, nie je dôkazom čistoty. Benzo(a)pyrén a ďalšie PAU sa do skóre nepočítajú, lebo ich extrémne nízku normu prekračuje väčšina tokov. Zdroje: SHMÚ, povrchové vody; NV SR č. 269/2010; Davis 1975 kovy a polokovy (nad normou na 1 z 6 staníc); pesticídy (nad normou na 1 z 2 staníc), najvyššia hodnota 2,9-násobok normy Kovy, pesticídy, PFAS a chlórované rozpúšťadlá nad normou ukazujú zaťaženie okolia. Normy sú určené pre pitnú vodu a sú prísnejšie než hranice škodlivé pre ryby, preto je zníženie malé; kovy môžu pochádzať aj z hornín. PAU sa do skóre nepočítajú. Spoľahlivosť údajov je 100 % (6 staníc do 10 km, najbližšia 0,3 km, údaje z roku 2025), úprava sa započítala celá. Kovy a polokovy, pesticídy, PFAS a chlórované rozpúšťadlá nad normou na staniciach do 10 km. Normy sú pitné a prísnejšie než hranice škodlivé pre ryby, preto je zníženie malé: jeden bod pri jednej či dvoch skupinách látok, dva body pri troch skupinách alebo pri hodnote aspoň päťnásobne nad normou. Kovy sú pre ryby jedovaté, v mäkkej vode viac (Pagenkopf 1983), PFAS sa hromadia v tkanivách (Giesy a Kannan 2001); kovy môžu byť aj z hornín. PAU sa nepočítajú. Úprava sa násobí spoľahlivosťou údajov. Zdroje: SHMÚ, podzemné vody; Pagenkopf 1983; Giesy a Kannan 2001 Štrky, ŠGÚDŠ Štrkové a kamenité dno je typické pre pstruhové a lipňové vody: dobrá potravná základňa a neresiská. Produkcia pstruha je vyššia vo vápencových tvrdých vodách (Almodóvar a kol. 2006), ale v írskych tokoch geológia hustotu pstruhov nezmenila a rozhodovala štruktúra koryta (Lehane a kol. 2004). Dôkazy sa rozchádzajú, váha je malá. Zdroje: Almodóvar a kol. 2006; Lehane a kol. 2004 0,0× priemerný mesiac, 0 z 64 pozorovaní za rok, iNaturalist V tomto mesiaci sa vodný hmyz vyskytuje málo, rozhoduje skôr potrava pri dne. Rybári lovia „podľa hmyzu“ (suchá a mokrá muška). Meraná závislosť úlovkov od rojenia nie je v našich zdrojoch doložená. Pre tieto faktory chýbajú údaje alebo sú v bežnom rozsahu: Pravidlá sú orientačné a vychádzajú z rybárskej praxe a vedeckých štúdií, pri každom faktore je vidieť, ako dobre je podložený. Počasie, tlak vzduchu a teplota vody majú na skóre väčší vplyv než tieto údaje. Polycyklické aromatické uhľovodíky. Norma pre benzo(a)pyrén je extrémne nízka (0,17 ng/l), preto ju prekračuje väčšina tokov; hlavným zdrojom je spaľovanie a spad z ovzdušia. Poloha miesta je len približná (podľa vodného útvaru), preto môže byť skutočné miesto odberu inde na toku. Údaje sú z ročeniek SHMÚ (povrchové vody 2022 až 2025). Ročenka uvádza miesta, ktoré nesplnili normu; miesto, ktoré v ročenke chýba, sa nepovažuje za čisté. Vzdialenosť a zhodu názvu toku určujeme sami, preto ide o orientačné priradenie. V ročenkách 2017 až 2025 nie je pri stanici zaznamenané prekročenie normy. Namerané hodnoty, rok 2025, odber 26. 3. 2025: Naposledy v roku 2023 bolo prekročené: Namerané hodnoty, rok 2025, odber 5. 5. 2025: V roku 2025 bolo prekročené: Namerané hodnoty, rok 2025, odber 24. 4. 2025: Naposledy v roku 2017 bolo prekročené: Namerané hodnoty, rok 2025, odber 31. 3. 2025: V roku 2025 bolo prekročené: Namerané hodnoty, rok 2025, odber 23. 4. 2025: Naposledy v roku 2019 bolo prekročené: Namerané hodnoty, rok 2025, odber 24. 4. 2025: Podzemná voda sa do tokov dostáva ako základný odtok, súvislosť s tokom pri revíre je preto len nepriama. Prirodzené látky (železo, mangán, sírany, vodivosť) sa do hodnotenia podľa ročenky nepočítajú. Údaje sú z ročeniek SHMÚ (podzemné vody 2017 až 2025). Čistiarne do 2 km od revíru. Čistiareň nemusí ležať nad revírom, tok pri nej neposudzujeme. Zaťaženie je pomer vyprodukovaného znečistenia a kapacity čistiarne (EO = ekvivalentný obyvateľ). Tok z databázy HydroRIVERS spárovaný s revírom, odchýlka čiary okolo 108 m Údaje sú z celosvetovej databázy s hrubším rozlíšením (desiatky metrov), preto sú pri malých vodách len orientačné. Hĺbka a objem sú modelové priemery. Dobre prekysličená voda a bohatá potrava, štrkové lavice slúžia aj ako neresisko. Podľa geologickej mapy: fluviálne sedimenty: litofaciálne nečlenené nivné hliny, alebo piesčité až štrkovité hliny dolinných nív a nív horských potokov, holocén | fluviálne sedimenty: štrky, piesčité štrky a piesky dnovej akumulácie v nízkych t Opis revíru uvádza dno: štrky, skalné podložie, kamenité, čo sa zhoduje s geologickou mapou. Mapa ukazuje geológiu podložia, nie presné dno na mieste. Skutočný materiál dna sa môže líšiť, najmä pri nánosoch. Málo hmyzu november: 0,0× priemerný mesiac 0,0× priemerný mesiac, 0 z 64 pozorovaní za rok, iNaturalist. Pozorovania pridávajú ľudia z okolia, nie sú to merania pri vode. Ukazujú, kedy sa vodný hmyz zvykne objavovať, a hodia sa najmä pri love na muchu. Typická hodnota zo 6 staníc podzemnej vody do 10 km od revíru (najbližšia 0,3 km), meranie z roku 2025. Bližšie stanice majú väčšiu váhu. Ide o podzemnú vodu pri revíre, nie o meranie v samotnom toku. Norma je limit, ktorý pri ukazovateli uvádza SHMÚ (pre pitnú vodu); hodnota rovná norme sa tak ako v SHMÚ počíta za prekročenie. Štítok „niekde nad normou“ znamená, že typická hodnota je pod normou, ale aspoň jedna stanica ju presahuje; ktorá, je uvedené pri dlaždici. Ryby sú na niektoré látky citlivejšie než ľudia. 0,005mg/l hlboko pod normou Norma 0,5 mg/l. Rozpätie 0,005 až 0,1 mg/l, 6 staníc. 0,005mg/l hlboko pod normou Norma 0,5 mg/l. Rozpätie 0,005 až 0,06 mg/l, 6 staníc. 8mg/l hlboko pod normou Norma 50 mg/l. Rozpätie 1,5 až 28,2 mg/l, 6 staníc. 10,5mg/l dostatok kyslíka Značka na ciferníku: 9 mg/l, vodítko pre lososovité vody. Rozpätie 3,2 až 11,6 mg/l, 6 staníc. 8,9°C mierna Rozpätie 5,3 až 9,8 °C, 6 staníc. 7,84 vhodné pre ryby Rozpätie 6,76 až 8,06, 6 staníc. 1,83mmol/l stredne tvrdá Rozpätie 0,49 až 2,4 mmol/l, 6 staníc. 0,001mg/l hlboko pod normou Norma 0,2 mg/l. Rozpätie 0,001 až 0,051 mg/l, 6 staníc. 0,006mg/l hlboko pod normou Norma 0,05 mg/l. Rozpätie 0,001 až 0,028 mg/l, 6 staníc. 2,9mg/l hlboko pod normou Norma 250 mg/l. Rozpätie 0,5 až 36,7 mg/l, 6 staníc. 19,3mg/l hlboko pod normou Norma 250 mg/l. Rozpätie 8,7 až 113 mg/l, 6 staníc. 32,4mS/m pod normou Norma 125 mS/m. Rozpätie 9,7 až 55,4 mS/m, 6 staníc. 10% normy niekde nad normou Najvyššie: Antimón 13,6 µg/l (136 % normy, 6,6 km od revíru). 6 staníc. Nad normou: 1 z 6. 290% normy nad normou Najvyššie: desizopropylatrazin 0,29 µg/l (290 % normy, 6,1 km od revíru). 2 stanice. Nad normou: 1 z 2. 0% normy nezistené Pod medzou stanovenia: látky z tejto skupiny sa vo vzorkách nezistili. 3 stanice. 0% normy nezistené Pod medzou stanovenia: látky z tejto skupiny sa vo vzorkách nezistili. 4 stanice. Zdroje Druhy, ktoré sa v okolí vody pozorovali alebo zaznamenali. Zver, rastliny a riziká nevstupujú do skóre podmienok na love, sú len na informáciu. Názov druhu vedie na jeho stránku. Hmyz, ktorého larvy žijú v čistých, studených a dobre okysličených potokoch. Hmyz s vodnými larvami. Dospelé jedince žijú len krátko a liahnu sa naraz v rojoch. Najbežnejšia kačica, hniezdi pri takmer každej vode s brehovým porastom. Najväčšia domáca ropucha. Na jar sa sťahuje k vode, kde sa rozmnožuje. Čierna so žltými škvrnami. Žije v listnatých lesoch pri čistých horských potokoch, larvy sa vyvíjajú v potoku. Malý vtáčik, ktorý sa potápa a behá po dne bystrín za lariev hmyzu. Hniezdi pri čistých horských potokoch. Stojí v plytčinách a číha na drobné ryby. Dobre ju vidno pri brehoch rybníkov a pomalých tokov. Dravý hmyz. Larvy žijú pod vodou niekoľko mesiacov až rokov, dospelé vážky lovia vo vzduchu nad vodou. Za súmraku letí tesne nad hladinou a loví vodný hmyz, najmä pakomáre a podenky. Malý hmyzožravec, výborný plavec a potápač. Loví vodné bezstavovce, mlaďatá žiab a drobné ryby. Plachý lesný vták, ktorý hniezdi v starých lesoch a k potokom a mokradiam chodí loviť ryby a žaby. Neškodný had s dvoma žltými škvrnami na zátylku. Výborne pláva a loví žaby, ryby a mloky. Invázna bylina z východnej Ázie, ktorá vytvára husté porasty vysoké až tri metre. Strom brehových porastov, ktorého korene siahajú pod vodnú hladinu. Invázna rastlina z Himalájí, vysoká až dva metre, s ružovými kvetmi. Zarastá brehy tokov. Drobná plávajúca rastlina, ktorá môže pokryť celú hladinu stojatej vody. Vysoká mokraďová rastlina so žltými kvetmi, ktorá rastie na vlhkých brehoch. Žije v horských lesoch severného a stredného Slovenska. Pri vode loví ryby a pije. Ako sa chrániť: V horských revíroch sa pohybuj hlučne, nenechávaj pri stane ryby, vnútornosti ani zvyšky návnad a jedlo ukladaj mimo spacieho miesta. Ak medveďa uvidíš, nebehaj, pokojne sa prehováraj a pomaly ustupuj. Nikdy sa nepribližuj k mláďatám. Jedovatý had, ktorý sa vyhrieva na kamenistých svahoch, v mokradiach a na lesných okrajoch pri vode. Ako sa chrániť: Je plachá a uštipne len pri ohrození. Pri kamenitých brehoch nešmátraj rukou medzi kamene a maj pevnú obuv. Po uštipnutí zostaň v pokoji, nehýb postihnutou končatinou a volaj 112. Prenáša kliešťovú encefalitídu a lymskú boreliózu. Čaká vo vysokej tráve a v poraste pri brehoch. Ako sa chrániť: Od jari do jesene sa po love skontroluj, použi repelent a dlhé nohavice do ponožiek. Kliešťa čo najskôr odstráň pinzetou. Proti encefalitíde existuje očkovanie. Množia sa v stojatej vode, preto sú najhoršie pri nádržiach, mŕtvych ramenách a lužných lesoch, najmä pri západe slnka. Ako sa chrániť: Pri večernom a nočnom love maj dlhý rukáv, repelent a sieťku. Rozvoj komárov zrýchľuje teplo a vlhko po dažďoch. Plachá šelma lesov. K vode chodí v noci a za súmraku. Ako sa chrániť: Útoky na ľudí sú veľmi vzácne. Udržuj poriadok v tábore, nekŕm zver a psa maj na vôdzke. Chodí k vode na kaľ a na pitie, hlavne za súmraku a v noci. Ako sa chrániť: Bachyňa s mladými vie byť agresívna. Zachovaj odstup, nenoc na zvernom prechode a nenechávaj pri vode zvyšky jedla. Invázna rastlina, ktorá rastie pri brehoch tokov a na vlhkých lúkach. Miazga na slnku spôsobuje popáleniny kože. Ako sa chrániť: Nedotýkaj sa ho a neprechádzaj cez porast. Ak sa miazga dostane na kožu, zmy ju vodou a mydlom a chráň miesto pred slnkom. Pri väčšom popálení vyhľadaj lekára. Veľké bodavé muchy. Najaktívnejšie sú za horúcich bezvetrných dní pri vode a na lúkach. Ako sa chrániť: Bolestivo bodajú, najmä v lete v poludňajších hodinách. Pomáha svetlé oblečenie s dlhým rukávom a repelent. Zver, rastliny a riziká: záznamy pochádzajú z pozorovaní a odrážajú aj to, kde sa pozorovatelia pohybujú, nie sú to merania hustoty ani istota stretnutia. Platia pre okolie okolo 35 × 55 km. Podložie, tok a pramene na mape, hodnoty v mieste vody, geomagnetická aktivita a zemetrasenia. Je to informácia o prostredí; do skóre vstupujú len malé hypotézy označené stupňom istoty (zlomy a horniny, geomagnetická búrka). Mapa podložia potrebuje zapnutý JavaScript. Geologická mapa Slovenska 1 : 50 000: horniny pod povrchom, od naplavených štrkov a pieskov cez íly až po žuly a vápence. Farby podľa legendy ŠGÚDŠ, po kliknutí do mapy sa ukáže popis horniny v danom mieste. Pre rybára: Štrkové lavice a kamenisté prahy dávajú čisté dno a biotop pre zubáča, ostrieža či mrenu. Ílovité a bahnité podložie drží potravu pre kapra a pleskáča. Vápence a dolomity dávajú tvrdšiu, na potravu bohatšiu vodu než žuly a kremence. Radónové riziko podložia (nízke, stredné, vysoké). Vychádza z rádioaktivity hornín a z puklín. Mapa ukazuje podložie, nie radón vo vode. Pre rybára: Radón je prírodný stopovač podzemnej vody. Podložie s vyšším radónovým rizikom (žuly, ruly, tektonické zlomy) býva miestom, kde puklinová voda vyteká na povrch. Väčšina Slovenska je „stredné“, preto je zaujímavé hlavne vysoké riziko. Ekvivalentný urán v povrchových horninách z leteckej gama spektrometrie (ppm). Od 4 ppm sa podložie radi označuje za zvýšené radónové riziko. Pre rybára: Vysoký urán je znakom žúl, rúl a čiernych bridlíc, teda hornín, z ktorých sa do vody dostáva radón a rozpustené látky. Pre záber nemá priamy význam, pomáha čítať geológiu územia. Dávkový príkon gama žiarenia vo vzduchu (nGy/h) z leteckého merania. Je to prirodzené pozadie podložia, nie znečistenie. Pre rybára: Vyššie hodnoty majú horniny bohaté na urán, tórium a draslík (žuly, ruly, flyš s bridlicami). Je to doplnok k mape uránu; rybárovi hlavne ukazuje, kde sa mení podložie. Anomálie magnetického poľa Zeme (ΔT, v nT) spôsobené horninami s magnetickými minerálmi, napríklad sopečnými horninami, bazaltmi či amfibolitmi. Pre rybára: Ryby (najmä lososovité a úhory) vnímajú magnetické pole. Či miestne anomálie ovplyvňujú ich pohyb a záber, nie je preukázané; berie sa to ako hypotéza. Kliknutím alebo ťuknutím do mapy zistíte hodnotu v danom mieste. stredné Bežné pre väčšinu Slovenska. 3,3ppm bežný Bežné pozadie hornín. 9,5ppm okolo priemeru kôry Prírodné pozadie hornín. 1,48% pod priemerom kôry Prírodné pozadie hornín. 62nGy/h okolo svetového priemeru Prirodzené pozadie podložia. 6nT nad priemerom okolia Odchýlka magnetického poľa od priemeru okolia. Hodnoty platia pre jedno miesto (na mape označené bodom), nie ako priemer celého toku alebo povodia. Radón je v podzemných vodách prirodzený stopovač; do mapy nie je zahrnutý radón vo vode, len riziko podložia. Značka na ciferníku: priemer hornej zemskej kôry (urán 2,7 ppm, tórium 10,5 ppm, draslík 2,3 %; Rudnick a Gao 2003) a svetový priemer prirodzenej dávky vonku 59 nGy/h (UNSCEAR 2000). Ručička sa nevychyľuje do „dobra“ ani „zla“, len ukazuje, kde hodnota leží. Zvýšený urán alebo radón je len údaj o hornine. Pre záber nemá preukázaný význam; pomáha čítať, z akého podložia voda pochádza. do 1 km zlom v okolí Tektonický zlom na geologickej mape. 0 žiadne zaznačené Žiadne v okruhu 1 km. zistený na povrchu zakrytý mladšími usadeninami Pozdĺž zlomov a pri prameňoch vyteká z podložia puklinová podzemná voda. Býva v lete chladnejšia a v zime teplejšia než voda v toku, preto sa pri takých miestach podľa rybárskych skúseností ryby v extrémnom počasí zdržiavajú (letné a zimné ostrovčeky vhodnejšej teploty). Čerstvá puklinová voda však môže mať málo kyslíka. Ide o skúsenosť rybárov, nie o meraný jav pri tomto revíre. Zlomy sú z geologickej mapy 1 : 50 000. Pramene sú z hydrogeologickej mapy, ktorá pokrýva len niektoré regióny, takže nula neznamená, že tam pramene nie sú. Naplaveniny Prevládajúca skupina hornín podľa mapy. Štrky, piesky a hliny v údolí hovoria o dne údolia, nie o hornine v povodí. Chémiu vody určuje hlavne podložie vyššie nad miestom. Hornina v jednom mieste neurčuje chémiu celej vody: tá závisí od podložia v celom povodí nad miestom. Údaj slúži ako nápoveda, nie ako meranie. Najvyšší predpovedaný Kp v najbližších 24 hodinách: 5,0 (geomagnetická búrka). Kp (0 až 9) meria rozkolísanie magnetického poľa Zeme od slnečného vetra. Od 5 ide o geomagnetickú búrku. Ryby, najmä lososovité a úhory, magnetické pole vnímajú. Že by ich záber závisel od Kp, však nie je preukázané: ide o pozorovania rybárov a o hypotézy. Údaj je rovnaký pre celé Slovensko. Do skóre aktivity vstupuje len pri silnej geomagnetickej búrke (hypotéza, −1 až −2 body). Všetky tieto otrasy sú veľmi plytké, ide pravdepodobne o banské otrasy (napríklad v poľských a českých revíroch), nie o tektonickú aktivitu. Podľa rybárskych historiek ryby (najmä sumce a úhory) pred otrasmi nepokojne reagujú alebo prestanú brať. Spoľahlivo preukázané to nie je a pri slabých otrasoch ide o náhodu. Hlbšie otrasy z Karpát (napríklad v okolí Komárna a Dobrej Vody) ľudia zväčša vôbec nevnímajú. Katalóg GEOFON je celosvetový, slabé otrasy v okolí Slovenska v ňom nemusia byť všetky. Nezapočítava sa do skóre aktivity. Údaje: © ŠGÚDŠ (geologické, geofyzikálne a hydrogeologické mapy), NOAA SWPC (Kp-index), GFZ GEOFON (zemetrasenia). Súvislosť geomagnetického poľa, otrasov či radónu so záberom rýb nie je spoľahlivo preukázaná, preto sa do skóre aktivity nepočítajú. Postup je v Metodike. Sentinel-2 (optika) a Sentinel-1 (radar), obnovuje sa približne každých 6 dní Družicové údaje pre tento revír sa práve pripravujú. Zvyčajne sú hotové do niekoľkých minút, obnov stránku neskôr. Vývoj okolia a prírody od 2018 do 2024: ako sa menia brehy, vegetácia a krajina okolo vody. Snímky sa samy prepínajú, listovať môžeš aj ručne. Ortofotomozaika SR © GKÚ Bratislava, NLC Zvolen. Rok a deň snímkovania závisia od polohy, jednotlivé ročníky sa preto môžu líšiť ročným obdobím aj počasím.
Teraz pri vode
Podmienky na loveIndex aktivity rýbNáš výpočet (0–100): základ určuje teplota vody, upravujú ho svetlo, zákal, kyslík, počasie a ďalšie faktory podľa toho, ako dobre sú podložené štúdiami. Pri každom faktore vidieť istotu a zdroj. Pomôcka na plánovanie, nie predpoveď záberov.
Podmienky na love
Index aktivity rýbNáš výpočet (0–100): základ určuje teplota vody, upravujú ho svetlo, zákal, kyslík, počasie a ďalšie faktory podľa toho, ako dobre sú podložené štúdiami. Pri každom faktore vidieť istotu a zdroj. Pomôcka na plánovanie, nie predpoveď záberov.Voda
Hladina vody
Hladina vodyVodný stav na najbližšom vodočte SHMÚ v centimetroch nad nulou vodočtu. Je to stav vody na stanici, nie hĺbka vody na revíre.Modelový prietok
Modelový prietokOdhad množstva vody v rieke (m³/s) z modelu GloFAS, nie meranie. Rozlíšenie je asi 5 km, na malých tokoch môže ukazovať väčšiu rieku v okolí.Výškový profil toku
Výškový profilAko sa mení nadmorská výška toku po prúde. Počíta sa z digitálneho modelu reliéfu (desiatky metrov), nie z merania hladiny, preto je orientačný, hlavne pri úzkych potokoch.Počasie a predpoveď
Počasie a predpoveď
Obloha: slnko, mesiac a solunárne oknáSolunárne obdobiaVýpočet z polohy Mesiaca: hlavné obdobia (asi 2 h) okolo prechodu Mesiaca nad obzorom a pod ním, vedľajšie (asi 1 h) okolo východu a západu Mesiaca. Vedecky nepotvrdená teória: v štúdii zo 361 výjazdov (Quigley a kol. 2023) záber nepredpovedala. Berieme ju ako hypotézu s váhou najviac ±2 body.
Obloha: slnko a mesiac
Solunárne obdobiaVýpočet z polohy Mesiaca: hlavné obdobia (asi 2 h) okolo prechodu Mesiaca nad obzorom a pod ním, vedľajšie (asi 1 h) okolo východu a západu Mesiaca. Vedecky nepotvrdená teória: v štúdii zo 361 výjazdov (Quigley a kol. 2023) záber nepredpovedala. Berieme ju ako hypotézu s váhou najviac ±2 body.Slnko
MesiacFáza MesiacaPri splne a novu je gravitačné pôsobenie najsilnejšie. Pri jasnej splnovej noci sa dravce a kapry často kŕmia v noci, deň po nej môže byť slabší.
Okná dňaSolunárne obdobiaVýpočet z polohy Mesiaca: hlavné obdobia (asi 2 h) okolo prechodu Mesiaca nad obzorom a pod ním, vedľajšie (asi 1 h) okolo východu a západu Mesiaca. Vedecky nepotvrdená teória: v štúdii zo 361 výjazdov (Quigley a kol. 2023) záber nepredpovedala. Berieme ju ako hypotézu s váhou najviac ±2 body.
Mapa a údaje o revíri
48.81171, 19.58088
OpenStreetMap
Údaje o revíri
Charakteristika
Čo to znamená pre rybáravysvetlenie dna, porastu, línie a ďalších údajov tohto revíru
Zaústenia a rizikové miesta
Podrobnosti
Podrobnosti
Podrobnosti
Podrobnosti
Zákon a pravidlá lovu
Hájenie všetkých rýb
§ 13 ods. 2 zákonaDenný čas lovu
§ 11 vyhláškyUdice, nástrahy a dni lovu
§ 17 zákonaKoľko rýb si smieš ponechať za deň
§ 14 vyhláškyČas ochrany jednotlivých druhov§ 10 vyhlášky
Lovné miery§ 12 vyhlášky
Pred lovom a po love
Novinky z organizácie a úlovky z revíru
Úlovky z revíru
Ďalšie revíry na toku Hron
2-0740-1-1KaprovýHron č. 1
Nové Zámky, Nitriansky kraj
2-0750-1-1KaprovýHron č. 2
Levice, Nitriansky kraj
2-0760-1-1KaprovýHron č. 3
Levice, Nitriansky kraj
3-1050-1-1KaprovýHron č. 4
Žarnovica, Banskobystrický kraj
3-1060-1-1KaprovýHron č. 5
Žarnovica, Banskobystrický kraj
3-1070-2-1KaprovýHron č. 6a
Banskobystrický krajRevíry v okolí
3-0560-6-4Lososový – lipňovýČierny Hron č. 1
Brezno, Banskobystrický kraj
3-5820-1-1KaprovýVN Tajch (Podbrezová)
Brezno, Banskobystrický kraj
3-5670-1-1KaprovýVN Richtárovo
Brezno, Banskobystrický kraj
3-1130-6-4Lososový – lipňovýHron č.11a
Brezno, Banskobystrický kraj
3-5050-1-1KaprovýVN Hnusno 1
Brezno, Banskobystrický kraj
3-1131-6-1Lososový – lipňovýHron č.11b
Brezno, Banskobystrický krajTerén v 3D
Voda podľa verejných zdrojov
Čo z toho vyplýva
Verejné zdroje v skóre podmienokÚdaje o kyslíku, živinách, hĺbke nádrže, veľkosti toku, dne, druhoch rýb a rojení hmyzu mierne upravia skóre „Podmienky na love“. Každá úprava je v rozbore skóre vidieť osobitne.Znečistenie−1
Čo o tom vieme
Čo o tom vieme
Tok, nádrž a dno+1
Čo o tom vieme
Život pri vode0
Čo o tom vieme
Skóre nemenia
Znečistenie vody
Znečistenie vody (SHMÚ)Ukazovatele kvality vody, ktoré v ročenkách SHMÚ za roky 2022 až 2025 nespĺňajú normy na najbližšom mieste monitoringu na tom istom toku.Povrchová voda: najbližšie miesto monitoringu
PAU: 1 látka (do skóre sa nepočítajú)
Ďalšie miesta na tom istom toku
Podzemná voda v okolí
Podzemná voda v okolí (SHMÚ)Namerané hodnoty podzemnej vody zo staníc do 10 km od revíru (dusičnany, škodlivé látky, amónne ióny, železo, chloridy) a ročenky SHMÚ.Podzemná voda do 10 km (6 staníc)
Ukázať ďalších 3
Čistiarne odpadových vôd
Čistiarne odpadových vôd pri revíreČistiarne do 2 km od revíru: preťaženie, plnenie požiadaviek EÚ a vypustené zaťaženie (BSK₅, CHSK, dusík, fosfor v tonách za rok).Povodie a nádrž
Hĺbka nádrže (HydroLAKES)Priemerná hĺbka, objem a doba zdržania vody v nádrži z databázy HydroLAKES (WWF). Hĺbku odhaduje model z okolitého terénu, takže je orientačná.Dno a podložie
Dno a podložie (ŠGÚDŠ)Podložie pod vodou podľa hydrogeologickej mapy Slovenska 1 : 50 000 (ŠGÚDŠ). Hovorí o tom, či je okolie štrkové, piesočnaté, ílovité, bahnité alebo skalnaté.Vodný hmyz
Rojenie vodného hmyzu (iNaturalist)Koľko pozorovaní podeniek, potočníkov a pošvatiek ľudia v okolí zaznamenali v tomto mesiaci v porovnaní s ročným priemerom. Pre muškárov je to náznak vývinu hmyzu.
Podenky0Podenky: suchá mucha na hladine, najmä pri súmraku.
Potočníky0Potočníky: večer a v noci pri brehu, hodí sa aj nymfa a mokrá mucha.
Pošvatky0Pošvatky: čisté, studené potoky, často už koncom zimy a skoro na jar.Zdroje fotografií
Podzemná voda: namerané hodnoty
Podzemná voda v okolí (SHMÚ)Namerané hodnoty podzemnej vody zo staníc do 10 km od revíru (dusičnany, škodlivé látky, amónne ióny, železo, chloridy) a ročenky SHMÚ.Amónne ióny
Dusitany
Dusičnany
Kyslík
Teplota vody
pH
Tvrdosť vody
Železo
Mangán
Chloridy
Sírany
Vodivosť
Kovy a polokovy
Pesticídy
Rozpúšťadlá a benzén
PAU (spaľovanie, ropné látky)
Ako to pôsobí na ryby a vodu
Ryby, zver, rastliny a riziká v okolí vodyZver a riziká pri vode (GBIF)Zver, vtáky, rastliny a riziká (medveď, kliešte, komáre, boľševník), ktoré ľudia v okolí vody zaznamenali. Nepatrí do skóre podmienok na love, je len na informáciu.
ZverPošvatky
Najviac záznamov: máj.
O druhu
ZverPodenky
Najviac záznamov: máj.
O druhu
VtákKačica divá
Najviac záznamov: august.
O druhu
ZverRopucha obyčajná
Najviac záznamov: apríl.
O druhu
ZverSalamandra škvrnitá
Najviac záznamov: jún.
O druhu
VtákVodnár potočný
Najviac záznamov: apríl.
O druhu
VtákVolavka popolavá
Najviac záznamov: november.
O druhu
ZverVážky
Najviac záznamov: júl.
O druhu
ZverNetopier vodný
Najviac záznamov: august.
O druhu
ZverPiskor vodný
Najviac záznamov: júl.
O druhu
VtákBocian čierny
Najviac záznamov: jún.
O druhu
ZverUžovka obojková
Najviac záznamov: máj.
O druhu
Invázna rastlinaPohánkovec japonský
Najviac záznamov: november.
O druhu
RastlinaJelša lepkavá
Najviac záznamov: júl.
O druhu
Invázna rastlinaNetýkavka žliazkatá
Najviac záznamov: august.
O druhu
Rastlina
RastlinaŽaburinka menšia
Najviac záznamov: júl.
O druhu
RastlinaKosatec žltý
Najviac záznamov: jún.
O druhu
RizikoMedveď hnedý
Najviac záznamov: jún.
Ako sa chrániť
RizikoVretenica severná
Najviac záznamov: júl.
Ako sa chrániť
RizikoKliešť obyčajný
Najviac záznamov: máj.
Ako sa chrániť
RizikoKomáre
Najviac záznamov: apríl.
Ako sa chrániť
RizikoVlk dravý
Najviac záznamov: marec.
Ako sa chrániť
RizikoDiviak lesný
Najviac záznamov: júl.
Ako sa chrániť
RizikoBoľševník obrovský
Najviac záznamov: máj.
Ako sa chrániť
RizikoOvady
Najviac záznamov: jún.
Ako sa chrániť
Zdroje fotografií
Zem pod vodou: geológia, zlomy a radón
nízke 36,7 %
stredné 63,0 %
vysoké 0,3 %
no data
0 – 1
1 – 2
2 – 3
3 – 4
4 – 5
5 – 7
7 – 35
no data
0 – 20
20 – 40
40 – 60
60 – 80
80 – 100
100 – 140
140 – 180
180 – 220
220 – 999
-1 217 – -1 000
-1 000 – -250
-250 – -200
-200 – -190
-190 – -180
-180 – -170
-170 – -160
-160 – -150
-150 – -140
-140 – -130
-130 – -120
-120 – -110
-110 – -100
-100 – -90
-90 – -80
-80 – -60
-60 – -40
-40 – -20
-20 – 0
0 – 10
10 – 20
20 – 30
30 – 40
40 – 50
50 – 70
70 – 100
100 – 150
150 – 200
200 – 250
250 – 300
300 – 400
400 – 500
500 – 600
600 – 700
700 – 800
800 – 900
900 – 1 000
1000 – 1 100
1100 – 1 130
Hodnoty v mieste vody
Hodnoty v mieste vodyRadónové riziko podložia, urán, tórium, draslík, gama žiarenie a magnetická anomália v jednom mieste pri vode (na mape označené bodom).Radónové riziko podložia
Urán (eU)
Tórium (eTh)
Draslík (K)
Gama žiarenie
Magnetická anomália (ΔT)
Zlomy a pramene
Zlomy a prameneVzdialenosť k najbližšiemu tektonickému zlomu geologickej mapy a počet prameňov v okolí. Pozdĺž zlomov vyteká puklinová podzemná voda.Najbližší zlom
Pramene a vývery
Horniny a chémia vody
Horniny a chémia vodyPrevládajúca skupina hornín v mieste vody a čo to zvyčajne znamená pre tvrdosť, pH a bohatosť vody.Podložie v mieste vody
Geomagnetická aktivita
Geomagnetická aktivita (Kp)Planetárny index Kp (0 až 9) meria rozkolísanie magnetického poľa Zeme. Od 5 ide o geomagnetickú búrku. Ukazuje sa posledných 48 hodín a predpoveď na 24 hodín.Zemetrasenia v okolí
Zemetrasenia v okolíOtrasy zaznamenané v okruhu 150 km od vody za posledných 30 dní (katalóg GFZ GEOFON).Z vesmíru: čo ukazujú družice Copernicus
Historické snímky



Ubúdajúci kosáčikosvetlených 8 %
Hĺbka: Plytký, do 1 m
Dno: Štrkové dno
Dno: Kamenité dno
Línia toku: Mierne zvlnená línia
Zatienenie: Čiastočne tienistý, 11–40 %
Porast: Vŕba
Porast: Jelša
Priečne stavby: S priečnymi stavbami
COV BreznoBod vypúšťania odpadových vôd
0,0 kmCOV PodbrezovaBod vypúšťania odpadových vôd
0,0 kmCOV BreznoČistiareň odpadových vôd · kapacita 22 000 EO
0,0 kmCOV ValaskaBod vypúšťania odpadových vôd
0,0 kmCOV ValaskaČistiareň odpadových vôd · kapacita 2 950 EO
0,1 kmCOV HronecČistiareň odpadových vôd · kapacita 1 400 EO
0,4 kmCOV HronecBod vypúšťania odpadových vôd
0,4 kmCOV PodbrezovaČistiareň odpadových vôd · kapacita 4 275 EO
0,7 kmNa tomto revíri zatiaľ nikto nezapísal úlovokBuď prvý: po schválení sa objaví tu aj v rebríčku.
Verejné údaje o tejto vode skóre aktivity takmer nemenia.
Kvalita povrchovej vody (SHMÚ)Stupeň dôkazov: Prax rybárov
0
Škodlivé látky v podzemnej vode (SHMÚ)Stupeň dôkazov: Čiastočne podložené
−1
Dno podľa geológieStupeň dôkazov: Hypotéza
+1
Rojenie vodného hmyzuStupeň dôkazov: Prax rybárov
0
Nemecká, most (PTCHEM, pod)Hron, rkm 202,3 · 12 km od revíru
3 ukazovatele v roku 20252022202320242025
Ukazovateľ2022202320242025
Kyslík a organické látky
celkový organický uhlík–miesto nie je v ročenke●norma nesplnená·norma splnená·norma splnená
Škodlivé organické látky
AOX (organicky viazané halogény)–miesto nie je v ročenke·norma splnená●norma nesplnená·norma splnená
heptachlór–miesto nie je v ročenke·norma splnená·norma splnená●norma nesplnená
Soli, pH a minerály
S (podľa ročenky SHMÚ)–miesto nie je v ročenke·norma splnená·norma splnená●norma nesplnená
pH–miesto nie je v ročenke●norma nesplnená·norma splnená·norma splnená
Ukazovateľ2022202320242025
PAU (spaľovanie a spad)
fluorantén–miesto nie je v ročenke·norma splnená·norma splnená●norma nesplnená
Valaska – Vyvierackaokres Brezno · prameň · 0,3 km od revíru
bez prekročenia v 20252017 až 2025
Breznookres Brezno · vrt alebo studňa · 2,4 km od revíru
bez prekročenia v 20252017 až 2025
Osrblie – Teplicaokres Brezno · prameň · 6,1 km od revíru
látky z ľudskej činnosti2017 až 2025
Dolna Lehota-uhlisteokres Brezno · prameň · 6,3 km od revíru
bez prekročenia v 20252017 až 2025
Myto pod Dumbierom – Lucnyokres Brezno · prameň · 6,6 km od revíru
len prirodzené látky2017 až 2025
Dubova – Zamostie – Nemeckaokres Brezno · vrt alebo studňa · 9,1 km od revíru
bez prekročenia v 20252017 až 2025
COV Breznona čiare revíru · kapacita 22 000 EO · mechanické, biologické, odstraňovanie dusíka a fosforu
v norme61 % kapacity
COV Valaskana čiare revíru · kapacita 2 950 EO · mechanické, biologické, odstraňovanie dusíka
v norme93 % kapacity
COV Hronec0,4 km od revíru · kapacita 1 400 EO · mechanické, biologické, odstraňovanie dusíka
v norme26 % kapacity
COV Podbrezova0,7 km od revíru · kapacita 4 275 EO · mechanické, biologické, odstraňovanie dusíka
v norme45 % kapacity
Štrky
Geológia
Radónové riziko
Urán (eU)
Gama žiarenie
Magnetika
Poľsko3. 11. 23:05, 142 km od vody, hĺbka 1 kmpravdepodobne banský otras (plytko pod povrchom)