Rybársky revír

Malá Svinka

Lososový – pstruhovýč. 4-1410-4-1Malá SvinkaPovodie Bodrogu a Hornádu
Navigovať

Vymedzenie revíru: Potok Malá Svinka od ústia v obci Kojatice po pramene.

dĺžka revíru
23,7km
okres
Prešov
kraj
Prešovský kraj
Letecká snímka revíru Malá Svinka so zvýraznenou čiarou
Modrá čiara: priebeh revíru (orientačne). Ortofotomozaika SR © GKÚ Bratislava, CC BY 4.0Mapy Google

Teraz pri vode

Podmienky na loveIndex aktivity rýbNáš výpočet (0–100): základ určuje teplota vody, upravujú ho svetlo, zákal, kyslík, počasie a ďalšie faktory podľa toho, ako dobre sú podložené štúdiami. Pri každom faktore vidieť istotu a zdroj. Pomôcka na plánovanie, nie predpoveď záberov.

Skóre, najlepšie okno dňa a čo ho ťahá hore alebo dole

Podmienky na love

Index aktivity rýbNáš výpočet (0–100): základ určuje teplota vody, upravujú ho svetlo, zákal, kyslík, počasie a ďalšie faktory podľa toho, ako dobre sú podložené štúdiami. Pri každom faktore vidieť istotu a zdroj. Pomôcka na plánovanie, nie predpoveď záberov.

Načítavam údaje…

Voda

Vodný stav, teplota, modelový prietok a spád

Výškový profil toku

Výškový profilAko sa mení nadmorská výška toku po prúde. Počíta sa z digitálneho modelu reliéfu (desiatky metrov), nie z merania hladiny, preto je orientačný, hlavne pri úzkych potokoch.

Rýchly tok Podhorský potok: rýchla voda, kamenité dno, perejky a jamy pod nimi. Typické pstruhové vody.

2004006008001 0000 km5 km10 km15 km20 km
Výškový profil revíru po prúde: od 798 do 330 m n. m. na 23,5 km.
Po prúde, od horného konca revíru (vľavo) k dolnému
Najvyšší bod
798 m n. m.
Najnižší bod
308 m n. m.
SpádSpádRozdiel nadmorskej výšky medzi horným a dolným koncom revíru v metroch. Čím väčší spád na kratšej dĺžke, tým rýchlejšia voda.
490 m
SklonSklon tokuSpád na kilometer v promile (‰, metre na kilometer). Do 2 ‰ je pomalá nížinná rieka, 5 až 10 ‰ podhorská rieka (lipeň, pstruh), nad 10 ‰ rýchly potok.
21 ‰
KľukatosťKľukatosťDĺžka toku vydelená vzdialenosťou jeho koncov vzdušnou čiarou. 1,0 je priamy tok, nad 1,3 výrazne meandruje. Meandre vytvárajú jamy pod brehmi a plytčiny v prieťahoch.
1,22
Zdroj: Open Topo Data (eudem25m)Aktualizované 4. 11. 2026 11:29

Počasie a predpoveď

Hodina po hodine, tlak a najbližšie dni

Počasie a predpoveď

Načítavam údaje…

Obloha: slnko, mesiac a solunárne oknáSolunárne obdobiaVýpočet z polohy Mesiaca: hlavné obdobia (asi 2 h) okolo prechodu Mesiaca nad obzorom a pod ním, vedľajšie (asi 1 h) okolo východu a západu Mesiaca. Vedecky nepotvrdená teória: v štúdii zo 361 výjazdov (Quigley a kol. 2023) záber nepredpovedala. Berieme ju ako hypotézu s váhou najviac ±2 body.

Kde sú slnko a mesiac práve teraz a kedy prídu najlepšie okná dňa

Obloha: slnko a mesiac

Solunárne obdobiaVýpočet z polohy Mesiaca: hlavné obdobia (asi 2 h) okolo prechodu Mesiaca nad obzorom a pod ním, vedľajšie (asi 1 h) okolo východu a západu Mesiaca. Vedecky nepotvrdená teória: v štúdii zo 361 výjazdov (Quigley a kol. 2023) záber nepredpovedala. Berieme ju ako hypotézu s váhou najviac ±2 body.

Ťahaj po osi a uvidíš, kde budú slnko a mesiac.

  • Slnko
  • Mesiac
  • Zlatá hodinka
  • Hlavné obdobie
  • Vedľajšie obdobie

Slnko

  • Úsvit05:57
  • Východ06:31
  • Západ16:07
  • Súmrak16:41

Deň trvá 9 h 36 min.

MesiacFáza MesiacaPri splne a novu je gravitačné pôsobenie najsilnejšie. Pri jasnej splnovej noci sa dravce a kapry často kŕmia v noci, deň po nej môže byť slabší.

Ubúdajúci kosáčikosvetlených 11 %
  • Východ03:18
  • Západ14:33

Spln okolo 24. 11., nov okolo 9. 11..

Okná dňaSolunárne obdobiaVýpočet z polohy Mesiaca: hlavné obdobia (asi 2 h) okolo prechodu Mesiaca nad obzorom a pod ním, vedľajšie (asi 1 h) okolo východu a západu Mesiaca. Vedecky nepotvrdená teória: v štúdii zo 361 výjazdov (Quigley a kol. 2023) záber nepredpovedala. Berieme ju ako hypotézu s váhou najviac ±2 body.

  • Vedľajšie solunárne obdobie02:48–03:48
  • Zlatá hodinka (ráno)06:01–07:31
  • Hlavné solunárne obdobie08:02–10:02
  • Vedľajšie solunárne obdobie14:03–15:03
  • Zlatá hodinka (večer)15:07–16:37
  • Hlavné solunárne obdobie20:24–22:24

Solunárna teória nie je vedecky potvrdená, berieme ju ako doplnok. Zlatá hodinka je čas okolo východu a západu slnka, kedy ryby často berú.

Mapa a údaje o revíri

Priebeh vody, miesta pri vode, charakter a základné údaje

49.06891, 21.04673 OpenStreetMap

Čiara zobrazuje priebeh revíru podľa dát Rybárske revíry 2026. Prístupové miesta a presné hranice si overte na mieste.

Údaje o revíri

Správca
SVP, š.p. OZ Košice
Užívateľ
SRZ
Organizácia
MO SRZ Prešov (Mestská organizácia SRZ)
Oblasť
Východoslovenská
Účel
Lovný revír
Minimálne zarybnenie
Pp1 5000ks

Charakteristika

  • HĺbkaHĺbkaNajväčšia hĺbka z opisu revíru. Plytčiny sa rýchlo prehrievajú a sú bohaté na potravu, hlboké jamy dávajú úkryt a stabilnejšiu teplotu. 0,5 m
  • DnoDnoMateriál dna určuje, aké ryby sa tu držia a kde nachádzajú potravu. Rybie pásma sa dajú rozoznať podľa dna: kamenité, štrkovité, piesčité až bahnité. kamenité s nánosmi bahna
  • Línia tokuLínia tokuTvar toku zhora. V zákrutách je pod vonkajším brehom hlboký výmoľ a pod vnútorným plytká lavica; členitý tok má viac úkrytov a zmien hĺbky. zvlnená
  • ZatienenieZatieneniePodiel hladiny v tieni. Tieň znižuje letné teploty vody, dodáva hmyz a úkryty; slnečný úsek sa rýchlejšie prehrieva a viac zarastá. 70 %
  • PorastPorastDrevinný a bylinný porast brehov. Korene a konáre vytvárajú úkryty, z listov a konárov padá potrava. Určuje aj to, kde sa dá hádzať a kde sa montáž zachytáva. jelša, vŕba
  • Priečne stavbyPriečne stavbyJazy, stupne a hate zadržiavajú vodu a bránia rybám v migrácii. Pod nimi sa vytvára hlboký vývar s okysličenou vodou. žiadne
Čo to znamená pre rybáravysvetlenie dna, porastu, línie a ďalších údajov tohto revíru
  • Hĺbka: Plytký, do 1 m

    Rýchlo sa prehrieva aj ochladzuje. Ryby sú plaché, pomáha tichý prístup a jemná montáž.

  • Dno: Kamenité dno

    Typické pre rýchle horské a podhorské toky. Medzi kameňmi sú úkryty pre pstruhy a iné ryby, montáž sa tu však často zachytáva.

  • Dno: Bahnité dno

    Pomalé nížinné vody a kaprové revíry. Bahno ukrýva potravu, v lete však môže byť pri dne menej kyslíka a nástrahy v ňom zapadajú.

  • Línia toku: Zvlnená línia

    Výrazné zákruty. Pod vonkajším brehom býva hlboká jama, na vnútornej strane plytká štrková alebo piesočná lavica.

  • Zatienenie: Tienistý, 41–70 %

    V lete chladnejšia voda, viac padajúceho hmyzu a úkrytov. Býva dobrým miestom pre pstruhy a lipne.

  • Porast: Vŕba

    Rastie pri vode, korene spevňujú breh a vytvárajú úkryty pod hladinou. Konáre visia nad vodou, dávajú tieň a hmyz.

  • Porast: Jelša

    Typická drevina brehov potokov a riek. Hustý koreňový systém vytvára podmyté brehy a úkryty, lístie sa rýchlo rozkladá.

  • Priečne stavby: Bez priečnych stavieb

    Ryby sa môžu voľne presúvať po toku, úsek je plynulejší.

Výklad je všeobecný a vychádza z opisu revíru v dátach a z bežnej rybárskej praxe. Skutočné podmienky na mieste sa môžu líšiť, pred lovom ich skontroluj.

Zaústenia a rizikové miesta

  • COV JarovniceBod vypúšťania odpadových vôd
    0,0 km
  • COV JarovniceČistiareň odpadových vôd · kapacita 2 000 EO
    Podrobnosti
    Zaťaženie
    1 009 z 2 000 EO (50 %)
    Čistenie
    mechanické, biologické, odstraňovanie dusíka
    Spĺňa požiadavky
    BSK₅, CHSK
    0,1 km

Zobrazené sú miesta do 3 km od toku.

Zdroj: VÚVH (CC BY 4.0)Aktualizované 5. 11. 2026 12:57

Terén v 3D

Načítavam 3D model terénu…

Voda podľa verejných zdrojov

Kvalita vody, povodie, dno, ryby, vodný hmyz, zver a riziká z otvorených databáz. Okrem zveri a rizík sú zahrnuté aj do skóre aktivity.

Čo z toho vyplýva

Verejné zdroje v skóre podmienokÚdaje o kyslíku, živinách, hĺbke nádrže, veľkosti toku, dne, druhoch rýb a rojení hmyzu mierne upravia skóre „Podmienky na love“. Každá úprava je v rozbore skóre vidieť osobitne.
−14−40+4+12−1
Verejné údaje o tejto vode skóre aktivity takmer nemenia.
  • Najviac uberá: Dno podľa geológie −1

Posúdili sme 16 faktorov, skóre mení 3 z nich. Úpravy sú v rozsahu od −14 do +12 bodov, aby neprevážili počasie a teplotu vody. Započítavajú sa do skóre, zoradenia aj filtrov.

Znečistenie0

  • Kvalita povrchovej vody (SHMÚ)Stupeň dôkazov: Prax rybárov

    miesto Svinia na toku Malá Svinka, na čiare revíru, nesplnená norma v 1 z 4 rokov (2022 až 2025); v roku 2024: amónne ióny, dusitany, benzo(a)pyrén

    Najbližšie miesto monitoringu SHMÚ na tomto toku nespĺňa normy len v ukazovateľoch, ktoré sa do skóre nepočítajú: PAU (benzo(a)pyrén a podobné) prekračuje väčšina tokov pre extrémne nízku normu a soli, železo či mangán sú často prirodzené. Ukazovatele nájdeš v rozbore pri revíre.

    Čo o tom vieme

    Najbližšie miesto monitoringu SHMÚ na tom istom toku: nesplnené normy kvality vody za roky 2022 až 2025 (novšie roky majú väčšiu váhu). Nedostatok kyslíka a organické znečistenie ryby priamo oslabujú (Davis 1975), amónne ióny a dusitany sú toxické, živiny podporujú riasy. Presná miera, o koľko nesplnená norma zníži záber, nie je overená, preto ide o rybársku prax a opatrnosť. Zhoršenie je najviac o 5 bodov a len znižuje: čo SHMÚ neuvádza, nie je dôkazom čistoty. Benzo(a)pyrén a ďalšie PAU sa do skóre nepočítajú, lebo ich extrémne nízku normu prekračuje väčšina tokov.

    Zdroje: SHMÚ, povrchové vody; NV SR č. 269/2010; Davis 1975

    0

Tok, nádrž a dno−1

  • Dno podľa geológieStupeň dôkazov: Hypotéza

    Íly a hliny, ŠGÚDŠ

    Jemnozrnné dno nie je pre pstruhové vody typické, voda sa ľahšie zakalí.

    Čo o tom vieme

    Produkcia pstruha je vyššia vo vápencových tvrdých vodách (Almodóvar a kol. 2006), ale v írskych tokoch geológia hustotu pstruhov nezmenila a rozhodovala štruktúra koryta (Lehane a kol. 2004). Dôkazy sa rozchádzajú, váha je malá.

    Zdroje: Almodóvar a kol. 2006; Lehane a kol. 2004

    −1

Život pri vode0

  • Rojenie vodného hmyzuStupeň dôkazov: Prax rybárov

    0,0× priemerný mesiac, 0 z 16 pozorovaní za rok, iNaturalist

    V tomto mesiaci sa vodný hmyz vyskytuje málo, rozhoduje skôr potrava pri dne.

    Čo o tom vieme

    Rybári lovia „podľa hmyzu“ (suchá a mokrá muška). Meraná závislosť úlovkov od rojenia nie je v našich zdrojoch doložená.

    0

Skóre nemenia

Pre tieto faktory chýbajú údaje alebo sú v bežnom rozsahu:

  • Rozpustený kyslík
  • Živiny vo vode
  • Kyslosť vody (pH)
  • Amónne ióny vo vode
  • Teplota vody pre miestne druhy
  • Dusík v podzemnej vode
  • Škodlivé látky v podzemnej vode
  • Železo v podzemnej vode
  • Chloridy v podzemnej vode
  • Studená podzemná voda
  • Čistiarne odpadových vôd
  • Veľkosť toku
  • Invázne druhy v okolí

Pravidlá sú orientačné a vychádzajú z rybárskej praxe a vedeckých štúdií, pri každom faktore je vidieť, ako dobre je podložený. Počasie, tlak vzduchu a teplota vody majú na skóre väčší vplyv než tieto údaje.

Znečistenie vody

Znečistenie vody (SHMÚ)Ukazovatele kvality vody, ktoré v ročenkách SHMÚ za roky 2022 až 2025 nespĺňajú normy na najbližšom mieste monitoringu na tom istom toku.
Povrchová voda, 2024
3ukazovatele nespĺňa normu, výrazné
Podzemná voda v okolí
0 z 6staníc s látkami z ľudskej činnosti, 2025
Dusičnany v podzemnej vode
19,8 mg/ltypická hodnota zo 6 staníc do 10 km, v norme, 2025
Čistiarne do 2 km
1bez nesplnených požiadaviek

Povrchová voda: najbližšie miesto monitoringu

SviniaMalá Svinka, rkm 2,1 · na čiare revíru
3 ukazovatele v roku 2024
2022202320242025
Ukazovateľ2022202320242025
Živiny a dusík
amónne ióny–miesto nie je v ročenke–miesto nie je v ročenke●norma nesplnená–miesto nie je v ročenke
dusitany–miesto nie je v ročenke–miesto nie je v ročenke●norma nesplnená–miesto nie je v ročenke
PAU: 1 látka (do skóre sa nepočítajú)
Ukazovateľ2022202320242025
PAU (spaľovanie a spad)
benzo(a)pyrén–miesto nie je v ročenke–miesto nie je v ročenke●norma nesplnená–miesto nie je v ročenke

Polycyklické aromatické uhľovodíky. Norma pre benzo(a)pyrén je extrémne nízka (0,17 ng/l), preto ju prekračuje väčšina tokov; hlavným zdrojom je spaľovanie a spad z ovzdušia.

Poloha miesta je len približná (podľa vodného útvaru), preto môže byť skutočné miesto odberu inde na toku.

  • norma nesplnená
  • bez nesplnenej normy
  • miesto nie je v ročenke
Znečistená voda na Slovensku: najhoršie miesta a znečisťovatelia

Údaje sú z ročeniek SHMÚ (povrchové vody 2022 až 2025). Ročenka uvádza miesta, ktoré nesplnili normu; miesto, ktoré v ročenke chýba, sa nepovažuje za čisté. Vzdialenosť a zhodu názvu toku určujeme sami, preto ide o orientačné priradenie.

Podzemná voda v okolí

Podzemná voda v okolí (SHMÚ)Namerané hodnoty podzemnej vody zo staníc do 10 km od revíru (dusičnany, škodlivé látky, amónne ióny, železo, chloridy) a ročenky SHMÚ.

Podzemná voda do 10 km (6 staníc)

  • Sarisske Michalanyokres Sabinov · vrt alebo studňa · 3,9 km od revíru
    bez prekročenia v 2025
    2017 až 2025

    V ročenkách 2017 až 2025 nie je pri stanici zaznamenané prekročenie normy.

    Namerané hodnoty, rok 2025, odber 13. 5. 2025:

    • Dusičnany36,2 mg/l
    • Amónne ióny< 0,01 mg/l
    • Dusitany< 0,01 mg/l
    • Železo0,014 mg/l
    • Chloridy37,3 mg/l
    • Hliník20 % normy
  • Rozkovanyokres Sabinov · vrt alebo studňa · 4,7 km od revíru
    bez prekročenia v 2025
    2017 až 2025

    Naposledy v roku 2023 bolo prekročené:

    • Suma PCE (tetrachlóretén) a TCE (trichlóretén)

    Namerané hodnoty, rok 2025, odber 9. 9. 2025 (2 odbery, pri každej látke najvyššia hodnota roka):

    • Dusičnany19,8 mg/l
    • Amónne ióny< 0,01 mg/l
    • Dusitany0,01 mg/l
    • Železo0,006 mg/l
    • Chloridy24,2 mg/l
    • Ortuť40 % normy
    • suma PCE (tetrachlóretén) a TCE (trichlóretén)54 % normy
  • Presovokres Prešov · vrt alebo studňa · 7,4 km od revíru
    len prirodzené látky
    2017 až 2025

    V roku 2025 bolo prekročené:

    • Mangán

    Namerané hodnoty, rok 2025, odber 6. 10. 2025 (2 odbery, pri každej látke najvyššia hodnota roka):

    • Dusičnany40,2 mg/l
    • Amónne ióny0,4 mg/l
    • Dusitany0,03 mg/l
    • Železo0,013 mg/l
    • Chloridy64,1 mg/l
    • Ortuť30 % normy
Ukázať ďalších 3
  • Jakubovany – Svablova Vodaokres Sabinov · prameň · 9,3 km od revíru
    bez prekročenia v 2025
    2017 až 2025

    V ročenkách 2017 až 2025 nie je pri stanici zaznamenané prekročenie normy.

    Namerané hodnoty, rok 2025, odber 18. 3. 2025:

    • Dusičnany7,6 mg/l
    • Amónne ióny< 0,01 mg/l
    • Dusitany< 0,01 mg/l
    • Železo0,004 mg/l
    • Chloridy3 mg/l
    • Hliník15 % normy
  • Presov-haniskaokres Prešov · vrt alebo studňa · 9,5 km od revíru
    bez prekročenia v 2025
    2017 až 2025

    Naposledy v roku 2023 bolo prekročené:

    • Chlóretén (vinylchlorid)

    Namerané hodnoty, rok 2025, odber 9. 9. 2025 (2 odbery, pri každej látke najvyššia hodnota roka):

    • Dusičnany13,5 mg/l
    • Amónne ióny< 0,01 mg/l
    • Dusitany0,03 mg/l
    • Železo0,008 mg/l
    • Chloridy63,8 mg/l
    • Hliník10 % normy
  • Miklusovce – pod Obisiankouokres Prešov · prameň · 9,8 km od revíru
    bez prekročenia v 2025
    2017 až 2025

    V ročenkách 2017 až 2025 nie je pri stanici zaznamenané prekročenie normy.

    Namerané hodnoty, rok 2025, odber 21. 5. 2025:

    • Dusičnany2,5 mg/l
    • Amónne ióny< 0,01 mg/l
    • Dusitany0,01 mg/l
    • Železo0,02 mg/l
    • Chloridy2,3 mg/l
    • Hliník20 % normy
  • látky z ľudskej činnosti
  • len prirodzené látky
  • bez zaznamenaného prekročenia

Podzemná voda sa do tokov dostáva ako základný odtok, súvislosť s tokom pri revíre je preto len nepriama. Prirodzené látky (železo, mangán, sírany, vodivosť) sa do hodnotenia podľa ročenky nepočítajú.

Údaje sú z ročeniek SHMÚ (podzemné vody 2017 až 2025).

Čistiarne odpadových vôd

Čistiarne odpadových vôd pri revíreČistiarne do 2 km od revíru: preťaženie, plnenie požiadaviek EÚ a vypustené zaťaženie (BSK₅, CHSK, dusík, fosfor v tonách za rok).
  • COV Jarovnicena čiare revíru · kapacita 2 000 EO · mechanické, biologické, odstraňovanie dusíka
    v norme
    50 % kapacity

Čistiarne do 2 km od revíru. Čistiareň nemusí ležať nad revírom, tok pri nej neposudzujeme. Zaťaženie je pomer vyprodukovaného znečistenia a kapacity čistiarne (EO = ekvivalentný obyvateľ).

Povodie a nádrž

Hĺbka nádrže (HydroLAKES)Priemerná hĺbka, objem a doba zdržania vody v nádrži z databázy HydroLAKES (WWF). Hĺbku odhaduje model z okolitého terénu, takže je orientačná.

Tok z databázy HydroRIVERS spárovaný s revírom, odchýlka čiary okolo 116 m

Povodie nad miestomVeľkosť toku (HydroRIVERS)Plocha povodia nad miestom, rád toku a priemerný prietok z databázy HydroRIVERS (WWF). Určuje, či ide o potok, rieku alebo veľkú rieku.
56 km²potok
Priemerný prietok
0,41 m³/smodelová hodnota
Rád toku (Strahler)
1horný tok, drobný prítok
Sklon koryta
21 ‰Rýchly tok

Údaje sú z celosvetovej databázy s hrubším rozlíšením (desiatky metrov), preto sú pri malých vodách len orientačné. Hĺbka a objem sú modelové priemery.

Dno a podložie

Dno a podložie (ŠGÚDŠ)Podložie pod vodou podľa hydrogeologickej mapy Slovenska 1 : 50 000 (ŠGÚDŠ). Hovorí o tom, či je okolie štrkové, piesočnaté, ílovité, bahnité alebo skalnaté.

Voda sa po daždi rýchlo zakalí a ryby hľadajú potravu viac čuchom.

  • Skalné podložie, kamenité 25 %
  • Štrky 25 %
  • Íly a hliny 50 %
Pramene a vývery
0žiadne v okruhu 1 km

Podľa geologickej mapy: fluviálne sedimenty: litofaciálne nečlenené nivné hliny, alebo piesčité až štrkovité hliny dolinných nív a nív horských potokov, holocén | stredno- a hrubozrnné pieskovce v absolutnej prevahe nad ílovcami, oligocén – mio

Opis revíru uvádza dno: skalné podložie, kamenité, jemnozrnné, bahnité, geologická mapa ukazuje niečo iné; opis revíru je presnejší.

Mapa ukazuje geológiu podložia, nie presné dno na mieste. Skutočný materiál dna sa môže líšiť, najmä pri nánosoch.

Vodný hmyz

Rojenie vodného hmyzu (iNaturalist)Koľko pozorovaní podeniek, potočníkov a pošvatiek ľudia v okolí zaznamenali v tomto mesiaci v porovnaní s ročným priemerom. Pre muškárov je to náznak vývinu hmyzu.

Málo hmyzu november: 0,0× priemerný mesiac

  • PodenkyPodenky0Podenky: suchá mucha na hladine, najmä pri súmraku.
  • PotočníkyPotočníky0Potočníky: večer a v noci pri brehu, hodí sa aj nymfa a mokrá mucha.
  • PošvatkyPošvatky0Pošvatky: čisté, studené potoky, často už koncom zimy a skoro na jar.
Zdroje fotografií

0,0× priemerný mesiac, 0 z 16 pozorovaní za rok, iNaturalist.

Pozorovania pridávajú ľudia z okolia, nie sú to merania pri vode. Ukazujú, kedy sa vodný hmyz zvykne objavovať, a hodia sa najmä pri love na muchu.

Podzemná voda: namerané hodnoty

Podzemná voda v okolí (SHMÚ)Namerané hodnoty podzemnej vody zo staníc do 10 km od revíru (dusičnany, škodlivé látky, amónne ióny, železo, chloridy) a ročenky SHMÚ.

Typická hodnota zo 6 staníc podzemnej vody do 10 km od revíru (najbližšia 3,9 km), meranie z roku 2025. Bližšie stanice majú väčšiu váhu. Ide o podzemnú vodu pri revíre, nie o meranie v samotnom toku. Norma je limit, ktorý pri ukazovateli uvádza SHMÚ (pre pitnú vodu); hodnota rovná norme sa tak ako v SHMÚ počíta za prekročenie. Štítok „niekde nad normou“ znamená, že typická hodnota je pod normou, ale aspoň jedna stanica ju presahuje; ktorá, je uvedené pri dlaždici. Ryby sú na niektoré látky citlivejšie než ľudia.

00,75

Amónne ióny

0,005mg/l

hlboko pod normou

Norma 0,5 mg/l. Rozpätie 0,005 až 0,4 mg/l, 6 staníc.

00,75

Dusitany

0,01mg/l

hlboko pod normou

Norma 0,5 mg/l. Rozpätie 0,005 až 0,03 mg/l, 6 staníc.

075

Dusičnany

19,8mg/l

pod normou

Norma 50 mg/l. Rozpätie 2,5 až 40,2 mg/l, 6 staníc.

012

Kyslík

5,13mg/l

menej kyslíka

Značka na ciferníku: 9 mg/l, vodítko pre lososovité vody. Rozpätie 4,24 až 9,32 mg/l, 6 staníc.

020

Teplota vody

10°C

mierna

Rozpätie 7,7 až 12,2 °C, 6 staníc.

510

pH

7,23

vhodné pre ryby

Rozpätie 6,93 až 7,61, 6 staníc.

08

Tvrdosť vody

4,12mmol/l

tvrdá

Rozpätie 1,83 až 4,92 mmol/l, 6 staníc.

00,3

Železo

0,013mg/l

hlboko pod normou

Norma 0,2 mg/l. Rozpätie 0,004 až 0,02 mg/l, 6 staníc.

00,075

Mangán

0,006mg/l

niekde nad normou

Norma 0,05 mg/l. Rozpätie 0,001 až 0,085 mg/l, 6 staníc. Nad normou: 1 z 6 (Presov, 7,4 km od revíru).

0375

Chloridy

37,3mg/l

hlboko pod normou

Norma 250 mg/l. Rozpätie 2,3 až 64,1 mg/l, 6 staníc.

0375

Sírany

58,8mg/l

pod normou

Norma 250 mg/l. Rozpätie 29,9 až 137 mg/l, 6 staníc.

0188

Vodivosť

80,6mS/m

blízko normy

Norma 125 mS/m. Rozpätie 31,7 až 104 mS/m, 6 staníc.

0150 %

Kovy a polokovy

20% normy

pod normou

Najvyššie: Ortuť 0,4 µg/l (40 % normy, 4,7 km od revíru). 6 staníc.

0150 %

Pesticídy

0% normy

nezistené

Pod medzou stanovenia: látky z tejto skupiny sa vo vzorkách nezistili. 1 stanica.

0150 %

PFAS („večné chemikálie“)

0% normy

nezistené

Pod medzou stanovenia: látky z tejto skupiny sa vo vzorkách nezistili. 2 stanice.

0150 %

Rozpúšťadlá a benzén

0% normy

pod normou

Najvyššie: suma PCE (tetrachlóretén) a TCE (trichlóretén) 5,4 µg/l (54 % normy, 4,7 km od revíru). 3 stanice.

Ako to pôsobí na ryby a vodu
Amónne ióny
Samotné amónne ióny nie sú také jedovaté, ale časť z nich sa podľa pH a teploty mení na amoniak (NH₃), ktorý poškodzuje žiabre a stresuje ryby. Čím vyššie pH a teplota, tým viac amoniaku (Emerson a kol. 1975). Zrušená smernica 2006/44/ES uvádzala ako vodítko najviac 0,04 mg/l amónnych iónov pre lososovité vody a 0,2 mg/l pre kaprovité.
Dusitany
Dusitany sú pre ryby jedovaté: cez žiabre sa dostanú do krvi a premenia hemoglobín na methemoglobín, ktorý kyslík nenesie, takže sa ryby „dusia“ aj v okysličenej vode. Najcitlivejšie sú lososovité ryby; chloridy vo vode toxicitu znižujú (Lewis a Morris 1986). Smernica 2006/44/ES uvádzala vodítko 0,01 mg/l pre lososovité vody.
Dusičnany
Dospelým rybám dusičnany neškodia hneď, ale živia riasy a rastliny, a tak prispievajú k prehnojeniu a nočným prepadom kyslíka. Pre citlivé vodné živočíchy (lososovité ryby, obojživelníky, niektoré bezstavovce) odporúčajú Camargo a kol. (2005) držať dusičnany pod 2 mg dusíka na liter, čo je asi 9 mg/l dusičnanov.
Kyslík
Ryby, najmä lososovité, potrebujú veľa kyslíka. Smernica 2006/44/ES uvádzala pre lososovité vody vodítko 9 mg/l (aspoň v polovici meraní) a nikdy menej než 7 mg/l. Podzemná voda z hlbších vrstiev ho býva menej; v toku sa potom dokysličí až po vyvierení.
Teplota vody
Podzemná voda má počas roka takmer stálu teplotu. Prítok z prameňov preto môže v lete tok ochladzovať a v zime otepľovať, a takéto úseky bývajú útočiskom pre chladnomilné ryby (Hayashi a Rosenberry 2002).
pH
Ryby znášajú pH približne od 6 do 9 (smernica 2006/44/ES). Mimo tohto rozsahu sa poškodzujú žiabre a mení sa jedovatosť amoniaku a kovov.
Tvrdosť vody
Tvrdšia voda (viac vápnika a horčíka) je pre ryby priaznivejšia: vápnik chráni žiabre a znižuje toxicitu kovov, napríklad medi a zinku (Pagenkopf 1983), a drží stabilné pH. Mäkká voda je citlivejšia na kovy aj na zakyslenie.
Železo
Železo je v podzemnej vode z hĺbky rozpustené. Keď voda vyjde na vzduch, oxiduje a vyzráža sa ako hnedé vločky, ktoré zalepujú žiabre, pokrývajú štrk s ikrami a bezstavovcami a ničia úkryty (Vuori 1995).
Mangán
Mangán je v hlbšej podzemnej vode prirodzený. Pre ryby býva menej významný než železo, norma platí hlavne kvôli chuti a farbe pitnej vody.
Chloridy
Chloridy pochádzajú z posypovej soli, hnojív a odpadu. Americká agentúra EPA (1988) určila pre dlhodobú ochranu vodných živočíchov 230 mg/l a pre krátkodobú 860 mg/l.
Sírany
Sírany sú v podzemnej vode bežné, pochádzajú z hornín (napríklad sadrovca), z hnojív aj z baní. Spolu s chloridmi zvyšujú mineralizáciu vody; norma 250 mg/l je určená pre pitnú vodu.
Vodivosť
Vodivosť ukazuje celkové množstvo rozpustených solí. Vyššia hodnota je v podzemnej vode často prirodzená (vápence, sadrovec), no prudké zvýšenie v toku ukazuje na prítok solí z ciest, baní alebo odpadu.
Kovy a polokovy
Meď, zinok, nikel, kadmium a ortuť sú pre ryby jedovaté už pri nízkych koncentráciách, v mäkkej vode viac než v tvrdej (Pagenkopf 1983). Norma pre podzemnú vodu je určená pre pitnú vodu, nie pre ryby.
Pesticídy
Pesticídy sa dostávajú do podzemnej vody z polí. Norma 0,1 µg/l na jednu látku (0,5 µg/l spolu) je pitná norma a je veľmi prísna; ryby poškodzuje zvyčajne až oveľa vyššia koncentrácia. Hodnota hlavne ukazuje, ako veľmi je okolie zaťažené poľnohospodárstvom.
PFAS („večné chemikálie“)
PFAS sú „večné chemikálie“: nerozkladajú sa a hromadia sa v tkanivách rýb a ďalších živočíchov (Giesy a Kannan 2001). Norma 0,1 µg/l (súčet 20 látok) je určená pre pitnú vodu.
Rozpúšťadlá a benzén
Chlórované rozpúšťadlá (napríklad tetrachlóretén) a benzén pochádzajú z priemyslu, čistiarní a čerpacích staníc. Sú jedovaté a v podzemnej vode sa rozkladajú pomaly.

Zdroje

  1. Camargo, J. A., Alonso, Á., Salamanca, A. (2005): Nitrate toxicity to aquatic animals: a review with new data for freshwater invertebrates. Chemosphere 58, 1255–1267.
  2. Lewis, W. M., Morris, D. P. (1986): Toxicity of nitrite to fish: a review. Transactions of the American Fisheries Society 115, 183–195.
  3. Emerson, K., Russo, R. C., Lund, R. E., Thurston, R. V. (1975): Aqueous ammonia equilibrium calculations: effect of pH and temperature. Journal of the Fisheries Research Board of Canada 32, 2379–2383.
  4. Smernica 2006/44/ES o kvalite sladkých vôd, ktoré si vyžadujú ochranu alebo zlepšenie kvôli podpore života rýb (zrušená v roku 2013; jej hodnoty tu uvádzame len ako odborné vodítko).
  5. Vuori, K.-M. (1995): Direct and indirect effects of iron on river ecosystems. Annales Zoologici Fennici 32, 317–329.
  6. Pagenkopf, G. K. (1983): Gill surface interaction model for trace-metal toxicity to fishes: role of complexation, pH, and water hardness. Environmental Science & Technology 17, 342–347.
  7. U.S. EPA (1988): Ambient Water Quality Criteria for Chloride. EPA 440/5-88-001.
  8. Hayashi, M., Rosenberry, D. O. (2002): Effects of ground water exchange on the hydrology and ecology of surface water. Ground Water 40, 309–316.
  9. Giesy, J. P., Kannan, K. (2001): Global distribution of perfluorooctane sulfonate in wildlife. Environmental Science & Technology 35, 1339–1342.

Ryby, zver, rastliny a riziká v okolí vodyZver a riziká pri vode (GBIF)Zver, vtáky, rastliny a riziká (medveď, kliešte, komáre, boľševník), ktoré ľudia v okolí vody zaznamenali. Nepatrí do skóre podmienok na love, je len na informáciu.

Druhy, ktoré sa v okolí vody pozorovali alebo zaznamenali. Zver, rastliny a riziká nevstupujú do skóre podmienok na love, sú len na informáciu. Názov druhu vedie na jeho stránku.

PodenkyZver

Podenky

viac záznamov
Najviac záznamov: máj.
O druhu

Hmyz s vodnými larvami. Dospelé jedince žijú len krátko a liahnu sa naraz v rojoch.

Kačica diváVták

Kačica divá

viac záznamov
Najviac záznamov: máj.
O druhu

Najbežnejšia kačica, hniezdi pri takmer každej vode s brehovým porastom.

Rybárik riečnyVták

Rybárik riečny

chránený druhviac záznamov
Najviac záznamov: september.
O druhu

Malý vták, ktorý sa potápa za drobnými rybami. Hniezdi v strmých brehoch čistých tokov.

Volavka popolaváVták

Volavka popolavá

chránený druhviac záznamov
Najviac záznamov: máj.
O druhu

Stojí v plytčinách a číha na drobné ryby. Dobre ju vidno pri brehoch rybníkov a pomalých tokov.

VážkyZver

Vážky

viac záznamov
Najviac záznamov: august.
O druhu

Dravý hmyz. Larvy žijú pod vodou niekoľko mesiacov až rokov, dospelé vážky lovia vo vzduchu nad vodou.

Vodnár potočnýVták

Vodnár potočný

chránený druhviac záznamov
Najviac záznamov: september.
O druhu

Malý vtáčik, ktorý sa potápa a behá po dne bystrín za lariev hmyzu. Hniezdi pri čistých horských potokoch.

Salamandra škvrnitáZver

Salamandra škvrnitá

chránený druhviac záznamov
Najviac záznamov: máj.
O druhu

Čierna so žltými škvrnami. Žije v listnatých lesoch pri čistých horských potokoch, larvy sa vyvíjajú v potoku.

Bocian čiernyVták

Bocian čierny

chránený druhviac záznamov
Najviac záznamov: júl.
O druhu

Plachý lesný vták, ktorý hniezdi v starých lesoch a k potokom a mokradiam chodí loviť ryby a žaby.

Ropucha obyčajnáZver

Ropucha obyčajná

chránený druhniekoľko záznamov
Najviac záznamov: marec.
O druhu

Najväčšia domáca ropucha. Na jar sa sťahuje k vode, kde sa rozmnožuje.

Bobor vodnýZver

Bobor vodný

chránený druhniekoľko záznamov
Najviac záznamov: január.
O druhu

Rastlinožravec, ktorý hrádzami a norami mení tok aj brehy. Je chránený. Vytvára plytčiny a tôňe, na ktorých sa darí rybám aj hmyzu.

Vydra riečnaZver

Vydra riečna

chránený druhniekoľko záznamov
Najviac záznamov: júl.
O druhu

Loví ryby, raky a žaby. Je prísne chránená a jej výskyt sa považuje za znak pomerne čistej vody s dostatkom rýb.

Užovka obojkováZver

Užovka obojková

chránený druhniekoľko záznamov
Najviac záznamov: júl.
O druhu

Neškodný had s dvoma žltými škvrnami na zátylku. Výborne pláva a loví žaby, ryby a mloky.

Jelša lepkaváRastlina

Jelša lepkavá

viac záznamov
Najviac záznamov: august.
O druhu

Strom brehových porastov, ktorého korene siahajú pod vodnú hladinu.

Pálka širokolistáRastlina

Pálka širokolistá

viac záznamov
Najviac záznamov: august.
O druhu

Mokraďová rastlina s hnedým valcovitým súplodím.

Netýkavka žliazkatáInvázna rastlina

Netýkavka žliazkatá

invázny druhviac záznamov
Najviac záznamov: august.
O druhu

Invázna rastlina z Himalájí, vysoká až dva metre, s ružovými kvetmi. Zarastá brehy tokov.

Trstina obyčajnáRastlina

Trstina obyčajná

viac záznamov
Najviac záznamov: júl.
O druhu

Vysoká tráva, ktorá tvorí rozsiahle trstinové porasty pri rybníkoch a na brehoch.

Pohánkovec japonskýInvázna rastlina

Pohánkovec japonský

invázny druhniekoľko záznamov
Najviac záznamov: jún.
O druhu

Invázna bylina z východnej Ázie, ktorá vytvára husté porasty vysoké až tri metre.

Rdest kučeravýRastlina

Rdest kučeravý

niekoľko záznamov
Najviac záznamov: jún.
O druhu

Ponorená rastlina s vlnitými listami. Rastie v stojatých aj tečúcich vodách.

Medveď hnedýRiziko

Medveď hnedý

vyššie rizikochránený druhojedinelý záznam
Ako sa chrániť

Žije v horských lesoch severného a stredného Slovenska. Pri vode loví ryby a pije.

Ako sa chrániť: V horských revíroch sa pohybuj hlučne, nenechávaj pri stane ryby, vnútornosti ani zvyšky návnad a jedlo ukladaj mimo spacieho miesta. Ak medveďa uvidíš, nebehaj, pokojne sa prehováraj a pomaly ustupuj. Nikdy sa nepribližuj k mláďatám.

Kliešť obyčajnýRiziko

Kliešť obyčajný

treba rátaťviac záznamov
Najviac záznamov: október.
Ako sa chrániť

Prenáša kliešťovú encefalitídu a lymskú boreliózu. Čaká vo vysokej tráve a v poraste pri brehoch.

Ako sa chrániť: Od jari do jesene sa po love skontroluj, použi repelent a dlhé nohavice do ponožiek. Kliešťa čo najskôr odstráň pinzetou. Proti encefalitíde existuje očkovanie.

KomáreRiziko

Komáre

treba rátaťniekoľko záznamov
Najviac záznamov: apríl.
Ako sa chrániť

Množia sa v stojatej vode, preto sú najhoršie pri nádržiach, mŕtvych ramenách a lužných lesoch, najmä pri západe slnka.

Ako sa chrániť: Pri večernom a nočnom love maj dlhý rukáv, repelent a sieťku. Rozvoj komárov zrýchľuje teplo a vlhko po dažďoch.

Vlk dravýRiziko

Vlk dravý

treba rátaťniekoľko záznamov
Najviac záznamov: máj.
Ako sa chrániť

Plachá šelma lesov. K vode chodí v noci a za súmraku.

Ako sa chrániť: Útoky na ľudí sú veľmi vzácne. Udržuj poriadok v tábore, nekŕm zver a psa maj na vôdzke.

Vretenica severnáRiziko

Vretenica severná

treba rátaťchránený druhniekoľko záznamov
Najviac záznamov: jún.
Ako sa chrániť

Jedovatý had, ktorý sa vyhrieva na kamenistých svahoch, v mokradiach a na lesných okrajoch pri vode.

Ako sa chrániť: Je plachá a uštipne len pri ohrození. Pri kamenitých brehoch nešmátraj rukou medzi kamene a maj pevnú obuv. Po uštipnutí zostaň v pokoji, nehýb postihnutou končatinou a volaj 112.

Boľševník obrovskýRiziko

Boľševník obrovský

treba rátaťinvázny druhniekoľko záznamov
Najviac záznamov: marec.
Ako sa chrániť

Invázna rastlina, ktorá rastie pri brehoch tokov a na vlhkých lúkach. Miazga na slnku spôsobuje popáleniny kože.

Ako sa chrániť: Nedotýkaj sa ho a neprechádzaj cez porast. Ak sa miazga dostane na kožu, zmy ju vodou a mydlom a chráň miesto pred slnkom. Pri väčšom popálení vyhľadaj lekára.

Diviak lesnýRiziko

Diviak lesný

treba rátaťniekoľko záznamov
Ako sa chrániť

Chodí k vode na kaľ a na pitie, hlavne za súmraku a v noci.

Ako sa chrániť: Bachyňa s mladými vie byť agresívna. Zachovaj odstup, nenoc na zvernom prechode a nenechávaj pri vode zvyšky jedla.

OvadyRiziko

Ovady

treba rátaťojedinelý záznam
Najviac záznamov: august.
Ako sa chrániť

Veľké bodavé muchy. Najaktívnejšie sú za horúcich bezvetrných dní pri vode a na lúkach.

Ako sa chrániť: Bolestivo bodajú, najmä v lete v poludňajších hodinách. Pomáha svetlé oblečenie s dlhým rukávom a repelent.

Zver, rastliny a riziká: záznamy pochádzajú z pozorovaní a odrážajú aj to, kde sa pozorovatelia pohybujú, nie sú to merania hustoty ani istota stretnutia. Platia pre okolie okolo 35 × 55 km.

Zdroje fotografií

Katalóg živočíchov a rastlín

Zdroj: GBIFAktualizované 6. 11. 2026 16:19

Zem pod vodou: geológia, zlomy a radón

Podložie, tok a pramene na mape, hodnoty v mieste vody, geomagnetická aktivita a zemetrasenia. Je to informácia o prostredí; do skóre vstupujú len malé hypotézy označené stupňom istoty (zlomy a horniny, geomagnetická búrka).

Mapa podložia potrebuje zapnutý JavaScript.

Mapa sa posúva a približuje; vrstvy ŠGÚDŠ sú uložené na tomto serveri. © Štátny geologický ústav Dionýza Štúra. Merítko podkladu 1 : 50 000 (zlomy a geológia), rádioaktivita a magnetika sú hrubšie.

Hodnoty v mieste vody

Hodnoty v mieste vodyRadónové riziko podložia, urán, tórium, draslík, gama žiarenie a magnetická anomália v jednom mieste pri vode (na mape označené bodom).

Radónové riziko podložia

stredné

Bežné pre väčšinu Slovenska.

08

Urán (eU)

2,7ppm

bežný

Bežné pozadie hornín.

020

Tórium (eTh)

9,0ppm

okolo priemeru kôry

Prírodné pozadie hornín.

04

Draslík (K)

1,69%

pod priemerom kôry

Prírodné pozadie hornín.

0150

Gama žiarenie

60nGy/h

okolo svetového priemeru

Prirodzené pozadie podložia.

SVJZ

Magnetická anomália (ΔT)

-32nT

pod priemerom okolia

Odchýlka magnetického poľa od priemeru okolia.

Hodnoty platia pre jedno miesto (na mape označené bodom), nie ako priemer celého toku alebo povodia. Radón je v podzemných vodách prirodzený stopovač; do mapy nie je zahrnutý radón vo vode, len riziko podložia.

Značka na ciferníku: priemer hornej zemskej kôry (urán 2,7 ppm, tórium 10,5 ppm, draslík 2,3 %; Rudnick a Gao 2003) a svetový priemer prirodzenej dávky vonku 59 nGy/h (UNSCEAR 2000). Ručička sa nevychyľuje do „dobra“ ani „zla“, len ukazuje, kde hodnota leží.

Zvýšený urán alebo radón je len údaj o hornine. Pre záber nemá preukázaný význam; pomáha čítať, z akého podložia voda pochádza.

Zlomy a pramene

Zlomy a prameneVzdialenosť k najbližšiemu tektonickému zlomu geologickej mapy a počet prameňov v okolí. Pozdĺž zlomov vyteká puklinová podzemná voda.
250 m1 km3 km8 km

Najbližší zlom

do 1 km

zlom v okolí

Tektonický zlom na geologickej mape.

Pramene a vývery

0

žiadne zaznačené

Žiadne v okruhu 1 km.

zistený na povrchu zakrytý mladšími usadeninami

Pozdĺž zlomov a pri prameňoch vyteká z podložia puklinová podzemná voda. Býva v lete chladnejšia a v zime teplejšia než voda v toku, preto sa pri takých miestach podľa rybárskych skúseností ryby v extrémnom počasí zdržiavajú (letné a zimné ostrovčeky vhodnejšej teploty).

Čerstvá puklinová voda však môže mať málo kyslíka. Ide o skúsenosť rybárov, nie o meraný jav pri tomto revíre.

Zlomy sú z geologickej mapy 1 : 50 000. Pramene sú z hydrogeologickej mapy, ktorá pokrýva len niektoré regióny, takže nula neznamená, že tam pramene nie sú.

Horniny a chémia vody

Horniny a chémia vodyPrevládajúca skupina hornín v mieste vody a čo to zvyčajne znamená pre tvrdosť, pH a bohatosť vody.

Podložie v mieste vody

Naplaveniny

Prevládajúca skupina hornín podľa mapy.

Štrky, piesky a hliny v údolí hovoria o dne údolia, nie o hornine v povodí. Chémiu vody určuje hlavne podložie vyššie nad miestom.

Hornina v jednom mieste neurčuje chémiu celej vody: tá závisí od podložia v celom povodí nad miestom. Údaj slúži ako nápoveda, nie ako meranie.

Geomagnetická aktivita

Geomagnetická aktivita (Kp)Planetárny index Kp (0 až 9) meria rozkolísanie magnetického poľa Zeme. Od 5 ide o geomagnetickú búrku. Ukazuje sa posledných 48 hodín a predpoveď na 24 hodín.
09

Kp-index

2,0z 9

pokojné pole

Posledné meranie (6. 11. 2026 16:00). Bodka na ciferníku je najvyššia predpoveď na 24 hodín.

Najvyšší predpovedaný Kp v najbližších 24 hodinách: 5,0 (geomagnetická búrka).

Kp (0 až 9) meria rozkolísanie magnetického poľa Zeme od slnečného vetra. Od 5 ide o geomagnetickú búrku. Ryby, najmä lososovité a úhory, magnetické pole vnímajú. Že by ich záber závisel od Kp, však nie je preukázané: ide o pozorovania rybárov a o hypotézy.

Údaj je rovnaký pre celé Slovensko. Do skóre aktivity vstupuje len pri silnej geomagnetickej búrke (hypotéza, −1 až −2 body).

Zemetrasenia v okolí

Zemetrasenia v okolíOtrasy zaznamenané v okruhu 150 km od vody za posledných 30 dní (katalóg GFZ GEOFON).
S

Zemetrasenia v okolí

0otrasov

bez otrasov

V okruhu 150 km za posledných 30 dní (od magnitúdy 1,0).

Podľa rybárskych historiek ryby (najmä sumce a úhory) pred otrasmi nepokojne reagujú alebo prestanú brať. Spoľahlivo preukázané to nie je a pri slabých otrasoch ide o náhodu. Hlbšie otrasy z Karpát (napríklad v okolí Komárna a Dobrej Vody) ľudia zväčša vôbec nevnímajú.

Katalóg GEOFON je celosvetový, slabé otrasy v okolí Slovenska v ňom nemusia byť všetky. Nezapočítava sa do skóre aktivity.

Údaje: © ŠGÚDŠ (geologické, geofyzikálne a hydrogeologické mapy), NOAA SWPC (Kp-index), GFZ GEOFON (zemetrasenia). Súvislosť geomagnetického poľa, otrasov či radónu so záberom rýb nie je spoľahlivo preukázaná, preto sa do skóre aktivity nepočítajú. Postup je v Metodike.

Z vesmíru: čo ukazujú družice Copernicus

Sentinel-2 (optika) a Sentinel-1 (radar), obnovuje sa približne každých 6 dní

Družicové údaje pre tento revír sa práve pripravujú. Zvyčajne sú hotové do niekoľkých minút, obnov stránku neskôr.

Historické snímky

Vývoj okolia a prírody od 2019 do 2025: ako sa menia brehy, vegetácia a krajina okolo vody. Snímky sa samy prepínajú, listovať môžeš aj ručne.

Letecká snímka revíru Malá Svinka z roku 2019
2019snímkované 26. 8. 2019
Letecká snímka revíru Malá Svinka z roku 2022
2022snímkované 4. 8. 2022
Letecká snímka revíru Malá Svinka z roku 2025
2025snímkované 7. 8. 2025

Ortofotomozaika SR © GKÚ Bratislava, NLC Zvolen. Rok a deň snímkovania závisia od polohy, jednotlivé ročníky sa preto môžu líšiť ročným obdobím aj počasím.

Novinky z organizácie a úlovky z revíru

Úlovky z revíru

Na tomto revíri zatiaľ nikto nezapísal úlovok.

Novinky z organizácie

  • ZÁKAZ LOVU ANDREJOVKA – ZARYBNENIE

    Vážení členovia, dňa 5.11.2026 MO SRZ Orlov zrealizuje svoju časť zarybnenia štrkoviska Andrejovka násadou kapra K3 v množstve 2000kg. Po vzájomnej dohode MO SRZ Orlov a MsO SRZ Prešov, na základe zákona…

  • PREDAJ POVOLENÍ NA RYBOLOV 2027

    Vážení členovia MsO SRZ Prešov, Rada SRZ nás mailom požiadala o zverejnenie informačného plagátu Rady SRZ, v súvislosti s prechodom na elektronický systém SRZ (eSRZ). Prechod na eSRZ pre nás všetkých prináša…

  • MINIMÁLNE A MAXIMÁLNE LOVNÉ MIERY 2027-2029

    Ministerstvo životného prostredia SR schválilo pre roky 2027 – 2029 minimálne a maximálne lovné miery kapra rybničného, šťuky severnej a zubáča veľkoústeho na revíroch MsO SRZ Prešov. Tieto lovné miery platia…

  • ZARYBNENIE PODUSTVA SEVERNÁ

    Dňa 19.10.2026 prebehlo zarybnenie našich revírov Torysa a Sekčov jednoročnou násadou Podustvy severnej v počte 7000 ks. Výbor MsO SRZ Prešov

  • ZÁKAZ RYBOLOVU – V. ŠARIŠ

    ZÁKAZ RYBOLOVU NA ŠTRKOVISKU č.1 podľa §20 ods.3 zákona 216/2018 Z.z. o rybárstve. Dňa 11.10.2026 (nedeľa) bude na štrkovisku V. Šariš č.1 – r.č. 4-2571-1-4 ZÁKAZ RYBOLOVU od 7:00 do 16:00 z dôvodu konania…