Rybársky revír

Udava č. 1

Lososový – lipňovýč. 4-3020-5-1UdavaPovodie Bodrogu a Hornádu
Navigovať

Vymedzenie revíru: Čiastkové povodie rieky Udava od ústia do rieky Laborec naproti železničnej stanice Udavské po cestný most nad obcou Adidovce pri ústí potoka Iľovnica.

dĺžka revíru
11,2km
okres
Humenné
kraj
Prešovský kraj
Letecká snímka revíru Udava č. 1 so zvýraznenou čiarou
Modrá čiara: priebeh revíru (orientačne). Ortofotomozaika SR © GKÚ Bratislava, CC BY 4.0Mapy Google

Teraz pri vode

Podmienky na loveIndex aktivity rýbNáš výpočet (0–100): základ určuje teplota vody, upravujú ho svetlo, zákal, kyslík, počasie a ďalšie faktory podľa toho, ako dobre sú podložené štúdiami. Pri každom faktore vidieť istotu a zdroj. Pomôcka na plánovanie, nie predpoveď záberov.

Skóre, najlepšie okno dňa a čo ho ťahá hore alebo dole

Podmienky na love

Index aktivity rýbNáš výpočet (0–100): základ určuje teplota vody, upravujú ho svetlo, zákal, kyslík, počasie a ďalšie faktory podľa toho, ako dobre sú podložené štúdiami. Pri každom faktore vidieť istotu a zdroj. Pomôcka na plánovanie, nie predpoveď záberov.

Načítavam údaje…

Voda

Vodný stav, teplota, modelový prietok a spád

Hladina vody

Hladina vodyVodný stav na najbližšom vodočte SHMÚ v centimetroch nad nulou vodočtu. Je to stav vody na stanici, nie hĺbka vody na revíre.
020406080100

Udavské – Udava · hladina ustálená

Hladina je meraná na vodočte SHMÚ, nie je to hĺbka vody na revíri.

Zdroj: SHMÚAktualizované 6. 11. 2026 12:45

Výškový profil toku

Výškový profilAko sa mení nadmorská výška toku po prúde. Počíta sa z digitálneho modelu reliéfu (desiatky metrov), nie z merania hladiny, preto je orientačný, hlavne pri úzkych potokoch.

Mierny sklon Prúd je citeľný, striedajú sa plytčiny a tíšiny. Prechod medzi nížinným a podhorským tokom.

1401601802002200 km5 km10 km
Výškový profil revíru po prúde: od 210 do 160 m n. m. na 11,2 km.
Po prúde, od horného konca revíru (vľavo) k dolnému
Najvyšší bod
212 m n. m.
Najnižší bod
159 m n. m.
SpádSpádRozdiel nadmorskej výšky medzi horným a dolným koncom revíru v metroch. Čím väčší spád na kratšej dĺžke, tým rýchlejšia voda.
53 m
SklonSklon tokuSpád na kilometer v promile (‰, metre na kilometer). Do 2 ‰ je pomalá nížinná rieka, 5 až 10 ‰ podhorská rieka (lipeň, pstruh), nad 10 ‰ rýchly potok.
4,7 ‰
KľukatosťKľukatosťDĺžka toku vydelená vzdialenosťou jeho koncov vzdušnou čiarou. 1,0 je priamy tok, nad 1,3 výrazne meandruje. Meandre vytvárajú jamy pod brehmi a plytčiny v prieťahoch.
1,15
Zdroj: Open Topo Data (eudem25m)Aktualizované 4. 11. 2026 12:40

Počasie a predpoveď

Hodina po hodine, tlak a najbližšie dni

Počasie a predpoveď

Načítavam údaje…

Obloha: slnko, mesiac a solunárne oknáSolunárne obdobiaVýpočet z polohy Mesiaca: hlavné obdobia (asi 2 h) okolo prechodu Mesiaca nad obzorom a pod ním, vedľajšie (asi 1 h) okolo východu a západu Mesiaca. Vedecky nepotvrdená teória: v štúdii zo 361 výjazdov (Quigley a kol. 2023) záber nepredpovedala. Berieme ju ako hypotézu s váhou najviac ±2 body.

Kde sú slnko a mesiac práve teraz a kedy prídu najlepšie okná dňa

Obloha: slnko a mesiac

Solunárne obdobiaVýpočet z polohy Mesiaca: hlavné obdobia (asi 2 h) okolo prechodu Mesiaca nad obzorom a pod ním, vedľajšie (asi 1 h) okolo východu a západu Mesiaca. Vedecky nepotvrdená teória: v štúdii zo 361 výjazdov (Quigley a kol. 2023) záber nepredpovedala. Berieme ju ako hypotézu s váhou najviac ±2 body.

Ťahaj po osi a uvidíš, kde budú slnko a mesiac.

  • Slnko
  • Mesiac
  • Zlatá hodinka
  • Hlavné obdobie
  • Vedľajšie obdobie

Slnko

  • Úsvit05:53
  • Východ06:27
  • Západ16:04
  • Súmrak16:37

Deň trvá 9 h 37 min.

MesiacFáza MesiacaPri splne a novu je gravitačné pôsobenie najsilnejšie. Pri jasnej splnovej noci sa dravce a kapry často kŕmia v noci, deň po nej môže byť slabší.

Ubúdajúci kosáčikosvetlených 12 %
  • Východ03:14
  • Západ14:29

Spln okolo 24. 11., nov okolo 9. 11..

Okná dňaSolunárne obdobiaVýpočet z polohy Mesiaca: hlavné obdobia (asi 2 h) okolo prechodu Mesiaca nad obzorom a pod ním, vedľajšie (asi 1 h) okolo východu a západu Mesiaca. Vedecky nepotvrdená teória: v štúdii zo 361 výjazdov (Quigley a kol. 2023) záber nepredpovedala. Berieme ju ako hypotézu s váhou najviac ±2 body.

  • Vedľajšie solunárne obdobie02:44–03:44
  • Zlatá hodinka (ráno)05:57–07:27
  • Hlavné solunárne obdobie07:58–09:58
  • Vedľajšie solunárne obdobie13:59–14:59
  • Zlatá hodinka (večer)15:04–16:34
  • Hlavné solunárne obdobie20:20–22:20

Solunárna teória nie je vedecky potvrdená, berieme ju ako doplnok. Zlatá hodinka je čas okolo východu a západu slnka, kedy ryby často berú.

Mapa a údaje o revíri

Priebeh vody, miesta pri vode, charakter a základné údaje

48.98643, 22.00611 OpenStreetMap

Čiara zobrazuje priebeh revíru podľa dát Rybárske revíry 2026. Prístupové miesta a presné hranice si overte na mieste.

Údaje o revíri

Správca
SVP, š.p. OZ Košice
Užívateľ
SRZ
Organizácia
MsO SRZ Humenné (Mestská organizácia SRZ)
Oblasť
Východoslovenská
Účel
Lovný revír
Minimálne zarybnenie
Li1 1000ks

Charakteristika

  • HĺbkaHĺbkaNajväčšia hĺbka z opisu revíru. Plytčiny sa rýchlo prehrievajú a sú bohaté na potravu, hlboké jamy dávajú úkryt a stabilnejšiu teplotu. 0,3–1,5 m
  • DnoDnoMateriál dna určuje, aké ryby sa tu držia a kde nachádzajú potravu. Rybie pásma sa dajú rozoznať podľa dna: kamenité, štrkovité, piesčité až bahnité. kamenito-štrkové
  • Línia tokuLínia tokuTvar toku zhora. V zákrutách je pod vonkajším brehom hlboký výmoľ a pod vnútorným plytká lavica; členitý tok má viac úkrytov a zmien hĺbky. zvlnená
  • ZatienenieZatieneniePodiel hladiny v tieni. Tieň znižuje letné teploty vody, dodáva hmyz a úkryty; slnečný úsek sa rýchlejšie prehrieva a viac zarastá. 60 %
  • PorastPorastDrevinný a bylinný porast brehov. Korene a konáre vytvárajú úkryty, z listov a konárov padá potrava. Určuje aj to, kde sa dá hádzať a kde sa montáž zachytáva. jelša, vŕba
  • Priečne stavbyPriečne stavbyJazy, stupne a hate zadržiavajú vodu a bránia rybám v migrácii. Pod nimi sa vytvára hlboký vývar s okysličenou vodou. kaskády
Čo to znamená pre rybáravysvetlenie dna, porastu, línie a ďalších údajov tohto revíru
  • Hĺbka: Stredný, 1–3 m

    Najbežnejší typ: plytčiny sa striedajú s hlbšími miestami a ryby sa presúvajú podľa denného času a teploty.

  • Dno: Štrkové dno

    Dobre prekysličená voda a bohatá potrava (larvy vodného hmyzu). Typické pre lipňové a mrenové pásmo, štrkové lavice slúžia mnohým rybám aj ako neresisko.

  • Dno: Kamenité dno

    Typické pre rýchle horské a podhorské toky. Medzi kameňmi sú úkryty pre pstruhy a iné ryby, montáž sa tu však často zachytáva.

  • Línia toku: Zvlnená línia

    Výrazné zákruty. Pod vonkajším brehom býva hlboká jama, na vnútornej strane plytká štrková alebo piesočná lavica.

  • Zatienenie: Tienistý, 41–70 %

    V lete chladnejšia voda, viac padajúceho hmyzu a úkrytov. Býva dobrým miestom pre pstruhy a lipne.

  • Porast: Vŕba

    Rastie pri vode, korene spevňujú breh a vytvárajú úkryty pod hladinou. Konáre visia nad vodou, dávajú tieň a hmyz.

  • Porast: Jelša

    Typická drevina brehov potokov a riek. Hustý koreňový systém vytvára podmyté brehy a úkryty, lístie sa rýchlo rozkladá.

  • Priečne stavby: S priečnymi stavbami

    Jazy, stupne alebo hate: bariéra pre migráciu rýb, pod stavbou býva vývar. Over si zákazy lovu v blízkosti stavieb.

Výklad je všeobecný a vychádza z opisu revíru v dátach a z bežnej rybárskej praxe. Skutočné podmienky na mieste sa môžu líšiť, pred lovom ich skontroluj.

Voda podľa verejných zdrojov

Kvalita vody, povodie, dno, ryby, vodný hmyz, zver a riziká z otvorených databáz. Okrem zveri a rizík sú zahrnuté aj do skóre aktivity.

Čo z toho vyplýva

Verejné zdroje v skóre podmienokÚdaje o kyslíku, živinách, hĺbke nádrže, veľkosti toku, dne, druhoch rýb a rojení hmyzu mierne upravia skóre „Podmienky na love“. Každá úprava je v rozbore skóre vidieť osobitne.
−14−40+4+12−1
Verejné údaje o tejto vode skóre aktivity takmer nemenia.
  • Najviac pomáha: Dno podľa geológie +1
  • Najviac uberá: Škodlivé látky v podzemnej vode (SHMÚ) −2

Posúdili sme 16 faktorov, skóre mení 3 z nich. Úpravy sú v rozsahu od −14 do +12 bodov, aby neprevážili počasie a teplotu vody. Započítavajú sa do skóre, zoradenia aj filtrov.

Znečistenie−2

  • Kvalita povrchovej vody (SHMÚ)Stupeň dôkazov: Prax rybárov

    miesto Zubné na toku Udava, 7,9 km od revíru, nesplnená norma v 1 z 4 rokov (2022 až 2025); v roku 2025: benzo(a)pyrén

    Najbližšie miesto monitoringu SHMÚ na tomto toku nespĺňa normy len v ukazovateľoch, ktoré sa do skóre nepočítajú: PAU (benzo(a)pyrén a podobné) prekračuje väčšina tokov pre extrémne nízku normu a soli, železo či mangán sú často prirodzené. Ukazovatele nájdeš v rozbore pri revíre.

    Čo o tom vieme

    Najbližšie miesto monitoringu SHMÚ na tom istom toku: nesplnené normy kvality vody za roky 2022 až 2025 (novšie roky majú väčšiu váhu). Nedostatok kyslíka a organické znečistenie ryby priamo oslabujú (Davis 1975), amónne ióny a dusitany sú toxické, živiny podporujú riasy. Presná miera, o koľko nesplnená norma zníži záber, nie je overená, preto ide o rybársku prax a opatrnosť. Zhoršenie je najviac o 5 bodov a len znižuje: čo SHMÚ neuvádza, nie je dôkazom čistoty. Benzo(a)pyrén a ďalšie PAU sa do skóre nepočítajú, lebo ich extrémne nízku normu prekračuje väčšina tokov.

    Zdroje: SHMÚ, povrchové vody; NV SR č. 269/2010; Davis 1975

    0
  • Škodlivé látky v podzemnej vode (SHMÚ)Stupeň dôkazov: Čiastočne podložené

    kovy a polokovy (nad normou na 1 z 6 staníc), najvyššia hodnota 13-násobok normy

    Kovy, pesticídy, PFAS a chlórované rozpúšťadlá nad normou ukazujú zaťaženie okolia. Normy sú určené pre pitnú vodu a sú prísnejšie než hranice škodlivé pre ryby, preto je zníženie malé; kovy môžu pochádzať aj z hornín. PAU sa do skóre nepočítajú. Spoľahlivosť údajov je 100 % (8 staníc do 10 km, najbližšia 0,1 km, údaje z roku 2025), úprava sa započítala celá.

    Čo o tom vieme

    Kovy a polokovy, pesticídy, PFAS a chlórované rozpúšťadlá nad normou na staniciach do 10 km. Normy sú pitné a prísnejšie než hranice škodlivé pre ryby, preto je zníženie malé: jeden bod pri jednej či dvoch skupinách látok, dva body pri troch skupinách alebo pri hodnote aspoň päťnásobne nad normou. Kovy sú pre ryby jedovaté, v mäkkej vode viac (Pagenkopf 1983), PFAS sa hromadia v tkanivách (Giesy a Kannan 2001); kovy môžu byť aj z hornín. PAU sa nepočítajú. Úprava sa násobí spoľahlivosťou údajov.

    Zdroje: SHMÚ, podzemné vody; Pagenkopf 1983; Giesy a Kannan 2001

    −2

Tok, nádrž a dno+1

  • Dno podľa geológieStupeň dôkazov: Hypotéza

    Štrky, ŠGÚDŠ

    Štrkové a kamenité dno je typické pre pstruhové a lipňové vody: dobrá potravná základňa a neresiská.

    Čo o tom vieme

    Produkcia pstruha je vyššia vo vápencových tvrdých vodách (Almodóvar a kol. 2006), ale v írskych tokoch geológia hustotu pstruhov nezmenila a rozhodovala štruktúra koryta (Lehane a kol. 2004). Dôkazy sa rozchádzajú, váha je malá.

    Zdroje: Almodóvar a kol. 2006; Lehane a kol. 2004

    +1

Skóre nemenia

Pre tieto faktory chýbajú údaje alebo sú v bežnom rozsahu:

  • Rozpustený kyslík
  • Živiny vo vode
  • Kyslosť vody (pH)
  • Amónne ióny vo vode
  • Teplota vody pre miestne druhy
  • Dusík v podzemnej vode
  • Železo v podzemnej vode
  • Chloridy v podzemnej vode
  • Studená podzemná voda
  • Čistiarne odpadových vôd
  • Veľkosť toku
  • Rojenie vodného hmyzu
  • Invázne druhy v okolí

Pravidlá sú orientačné a vychádzajú z rybárskej praxe a vedeckých štúdií, pri každom faktore je vidieť, ako dobre je podložený. Počasie, tlak vzduchu a teplota vody majú na skóre väčší vplyv než tieto údaje.

Znečistenie vody

Znečistenie vody (SHMÚ)Ukazovatele kvality vody, ktoré v ročenkách SHMÚ za roky 2022 až 2025 nespĺňajú normy na najbližšom mieste monitoringu na tom istom toku.
Povrchová voda, 2025
1ukazovateľ nespĺňa normu, mierne
Podzemná voda v okolí
0 z 8staníc s látkami z ľudskej činnosti, 2025
Dusičnany v podzemnej vode
6,0 mg/ltypická hodnota zo 8 staníc do 10 km, v norme, 2025

Povrchová voda: najbližšie miesto monitoringu

ZubnéUdava, rkm 15,1 · 7,9 km od revíru
1 ukazovateľ v roku 2025
2022202320242025
Ukazovateľ2022202320242025
PAU: 1 látka (do skóre sa nepočítajú)
Ukazovateľ2022202320242025
PAU (spaľovanie a spad)
benzo(a)pyrén–miesto nie je v ročenke–miesto nie je v ročenke–miesto nie je v ročenke●norma nesplnená

Polycyklické aromatické uhľovodíky. Norma pre benzo(a)pyrén je extrémne nízka (0,17 ng/l), preto ju prekračuje väčšina tokov; hlavným zdrojom je spaľovanie a spad z ovzdušia.

Poloha miesta je len približná (podľa vodného útvaru), preto môže byť skutočné miesto odberu inde na toku.

  • norma nesplnená
  • bez nesplnenej normy
  • miesto nie je v ročenke
Znečistená voda na Slovensku: najhoršie miesta a znečisťovatelia

Údaje sú z ročeniek SHMÚ (povrchové vody 2022 až 2025). Ročenka uvádza miesta, ktoré nesplnili normu; miesto, ktoré v ročenke chýba, sa nepovažuje za čisté. Vzdialenosť a zhodu názvu toku určujeme sami, preto ide o orientačné priradenie.

Podzemná voda v okolí

Podzemná voda v okolí (SHMÚ)Namerané hodnoty podzemnej vody zo staníc do 10 km od revíru (dusičnany, škodlivé látky, amónne ióny, železo, chloridy) a ročenky SHMÚ.

Podzemná voda do 10 km (8 staníc)

  • Rovneokres Humenné · vrt alebo studňa · na čiare revíru
    bez prekročenia v 2025
    2017 až 2025

    V ročenkách 2017 až 2025 nie je pri stanici zaznamenané prekročenie normy.

    Namerané hodnoty, rok 2025, odber 30. 9. 2025 (2 odbery, pri každej látke najvyššia hodnota roka):

    • Dusičnany6 mg/l
    • Amónne ióny0,03 mg/l
    • Dusitany0,02 mg/l
    • Železo0,004 mg/l
    • Chloridy6,5 mg/l
    • Ortuť70 % normy
  • Kamenica N. Cir. – pod Drienovouokres Humenné · prameň · 1,3 km od revíru
    bez prekročenia v 2025
    2017 až 2025

    V ročenkách 2017 až 2025 nie je pri stanici zaznamenané prekročenie normy.

    Namerané hodnoty, rok 2025, odber 11. 9. 2025 (2 odbery, pri každej látke najvyššia hodnota roka):

    • Dusičnany5,3 mg/l
    • Amónne ióny0,07 mg/l
    • Dusitany0,04 mg/l
  • Lubisaokres Humenné · vrt alebo studňa · 3,9 km od revíru
    len prirodzené látky
    2017 až 2025

    V roku 2025 bolo prekročené:

    • Mangán
    • Železo celkové
    • Hliník

    Namerané hodnoty, rok 2025, odber 30. 9. 2025 (2 odbery, pri každej látke najvyššia hodnota roka):

    • Dusičnany2,7 mg/l
    • Amónne ióny< 0,01 mg/l
    • Dusitany0,04 mg/l
    • Železo0,93 mg/l
    • Chloridy95,5 mg/l
    • Hliník1 300 % normy
Ukázať ďalších 5
  • Kamenica nad Cirochouokres Humenné · vrt alebo studňa · 4,0 km od revíru
    len prirodzené látky
    2017 až 2025

    V roku 2025 bolo prekročené:

    • Mangán
    • Železo celkové

    Namerané hodnoty, rok 2025, odber 11. 9. 2025 (2 odbery, pri každej látke najvyššia hodnota roka):

    • Dusičnany< 1 mg/l
    • Amónne ióny0,3 mg/l
    • Dusitany< 0,01 mg/l
    • Železo1,02 mg/l
    • Chloridy42,3 mg/l
    • Ortuť20 % normy
  • Dlhe N/ Cirochouokres Snina · vrt alebo studňa · 4,2 km od revíru
    len prirodzené látky
    2017 až 2025

    V roku 2025 bolo prekročené:

    • Mangán

    Namerané hodnoty, rok 2025, odber 11. 9. 2025 (2 odbery, pri každej látke najvyššia hodnota roka):

    • Dusičnany22,4 mg/l
    • Amónne ióny0,01 mg/l
    • Dusitany0,18 mg/l
    • Železo0,017 mg/l
    • Chloridy34,4 mg/l
    • Hliník15 % normy
  • Koskovce – Hankovceokres Humenné · vrt alebo studňa · 6,8 km od revíru
    len prirodzené látky
    2017 až 2025

    V roku 2025 bolo prekročené:

    • Mangán
    • Železo celkové

    Namerané hodnoty, rok 2025, odber 18. 9. 2025 (2 odbery, pri každej látke najvyššia hodnota roka):

    • Dusičnany< 1 mg/l
    • Amónne ióny0,1 mg/l
    • Dusitany0,01 mg/l
    • Železo2,14 mg/l
    • Chloridy1,4 mg/l
    • Ortuť20 % normy
  • Brekovokres Humenné · vrt alebo studňa · 9,5 km od revíru
    len prirodzené látky
    2017 až 2025

    V roku 2025 bolo prekročené:

    • Mangán
    • Železo celkové

    Namerané hodnoty, rok 2025, odber 23. 9. 2025 (2 odbery, pri každej látke najvyššia hodnota roka):

    • Dusičnany< 1 mg/l
    • Amónne ióny0,06 mg/l
    • Dusitany< 0,01 mg/l
    • Železo0,85 mg/l
    • Chloridy57,9 mg/l
    • Hliník15 % normy
  • Chlmec – pod Chomomokres Humenné · prameň · 9,8 km od revíru
    bez prekročenia v 2025
    2017 až 2025

    V ročenkách 2017 až 2025 nie je pri stanici zaznamenané prekročenie normy.

    Namerané hodnoty, rok 2025, odber 30. 9. 2025 (2 odbery, pri každej látke najvyššia hodnota roka):

    • Dusičnany13,9 mg/l
    • Amónne ióny< 0,01 mg/l
    • Dusitany< 0,01 mg/l
  • látky z ľudskej činnosti
  • len prirodzené látky
  • bez zaznamenaného prekročenia

Podzemná voda sa do tokov dostáva ako základný odtok, súvislosť s tokom pri revíre je preto len nepriama. Prirodzené látky (železo, mangán, sírany, vodivosť) sa do hodnotenia podľa ročenky nepočítajú.

Údaje sú z ročeniek SHMÚ (podzemné vody 2017 až 2025).

Povodie a nádrž

Hĺbka nádrže (HydroLAKES)Priemerná hĺbka, objem a doba zdržania vody v nádrži z databázy HydroLAKES (WWF). Hĺbku odhaduje model z okolitého terénu, takže je orientačná.

Tok z databázy HydroRIVERS spárovaný s revírom, odchýlka čiary okolo 80 m

Povodie nad miestomVeľkosť toku (HydroRIVERS)Plocha povodia nad miestom, rád toku a priemerný prietok z databázy HydroRIVERS (WWF). Určuje, či ide o potok, rieku alebo veľkú rieku.
222 km²stredná rieka
Priemerný prietok
1,68 m³/smodelová hodnota
Rád toku (Strahler)
2horný tok, drobný prítok
Sklon koryta
4,7 ‰Mierny sklon

Údaje sú z celosvetovej databázy s hrubším rozlíšením (desiatky metrov), preto sú pri malých vodách len orientačné. Hĺbka a objem sú modelové priemery.

Dno a podložie

Dno a podložie (ŠGÚDŠ)Podložie pod vodou podľa hydrogeologickej mapy Slovenska 1 : 50 000 (ŠGÚDŠ). Hovorí o tom, či je okolie štrkové, piesočnaté, ílovité, bahnité alebo skalnaté.

Dobre prekysličená voda a bohatá potrava, štrkové lavice slúžia aj ako neresisko.

  • Štrky 60 %
  • Íly a hliny 40 %
Pramene a vývery
0žiadne v okruhu 1 km

Podľa geologickej mapy: fluviálne sedimenty: resedimentované nivné piesčité štrky prikorytovej zóny, holocén | fluviálne sedimenty: litofaciálne nečlenené nivné hliny, alebo piesčité až štrkovité hliny dolinných nív a nív horských potokov, holo

Opis revíru uvádza dno: štrky, skalné podložie, kamenité, čo sa zhoduje s geologickou mapou.

Mapa ukazuje geológiu podložia, nie presné dno na mieste. Skutočný materiál dna sa môže líšiť, najmä pri nánosoch.

Podzemná voda: namerané hodnoty

Podzemná voda v okolí (SHMÚ)Namerané hodnoty podzemnej vody zo staníc do 10 km od revíru (dusičnany, škodlivé látky, amónne ióny, železo, chloridy) a ročenky SHMÚ.

Typická hodnota zo 8 staníc podzemnej vody do 10 km od revíru (najbližšia 0,1 km), meranie z roku 2025. Bližšie stanice majú väčšiu váhu. Ide o podzemnú vodu pri revíre, nie o meranie v samotnom toku. Norma je limit, ktorý pri ukazovateli uvádza SHMÚ (pre pitnú vodu); hodnota rovná norme sa tak ako v SHMÚ počíta za prekročenie. Štítok „niekde nad normou“ znamená, že typická hodnota je pod normou, ale aspoň jedna stanica ju presahuje; ktorá, je uvedené pri dlaždici. Ryby sú na niektoré látky citlivejšie než ľudia.

00,75

Amónne ióny

0,03mg/l

hlboko pod normou

Norma 0,5 mg/l. Rozpätie 0,005 až 0,3 mg/l, 8 staníc.

00,75

Dusitany

0,02mg/l

hlboko pod normou

Norma 0,5 mg/l. Rozpätie 0,005 až 0,18 mg/l, 8 staníc.

075

Dusičnany

6mg/l

hlboko pod normou

Norma 50 mg/l. Rozpätie 0,5 až 22,4 mg/l, 8 staníc.

012

Kyslík

5,19mg/l

menej kyslíka

Značka na ciferníku: 9 mg/l, vodítko pre lososovité vody. Rozpätie 0,095 až 8,63 mg/l, 8 staníc.

020

Teplota vody

12,3°C

teplejšia

Rozpätie 10 až 12,8 °C, 8 staníc.

510

pH

7,31

vhodné pre ryby

Rozpätie 6,79 až 7,46, 8 staníc.

08

Tvrdosť vody

2,54mmol/l

stredne tvrdá

Rozpätie 2,23 až 4,49 mmol/l, 6 staníc.

00,3

Železo

0,004mg/l

niekde nad normou

Norma 0,2 mg/l. Rozpätie 0,004 až 2,14 mg/l, 6 staníc. Nad normou: 4 z 6 (najvyššia: Koskovce – Hankovce, 6,8 km od revíru).

00,075

Mangán

0,019mg/l

niekde nad normou

Norma 0,05 mg/l. Rozpätie 0,019 až 1,74 mg/l, 6 staníc. Nad normou: 5 z 6 (najvyššia: Lubisa, 3,9 km od revíru).

0375

Chloridy

6,5mg/l

hlboko pod normou

Norma 250 mg/l. Rozpätie 1,4 až 95,5 mg/l, 6 staníc.

0375

Sírany

31,3mg/l

hlboko pod normou

Norma 250 mg/l. Rozpätie 9,1 až 105 mg/l, 6 staníc.

0188

Vodivosť

49mS/m

pod normou

Norma 125 mS/m. Rozpätie 46,8 až 78,2 mS/m, 8 staníc.

0150 %

Kovy a polokovy

70% normy

blízko normy

Najvyššie: Hliník 2,6 mg/l (1 300 % normy, 3,9 km od revíru). 6 staníc. Nad normou: 1 z 6.

0150 %

Pesticídy

0% normy

nezistené

Pod medzou stanovenia: látky z tejto skupiny sa vo vzorkách nezistili. 1 stanica.

0150 %

Rozpúšťadlá a benzén

0% normy

nezistené

Pod medzou stanovenia: látky z tejto skupiny sa vo vzorkách nezistili. 2 stanice.

0150 %

PAU (spaľovanie, ropné látky)

0% normy

nezistené

Pod medzou stanovenia: látky z tejto skupiny sa vo vzorkách nezistili. 2 stanice.

Ako to pôsobí na ryby a vodu
Amónne ióny
Samotné amónne ióny nie sú také jedovaté, ale časť z nich sa podľa pH a teploty mení na amoniak (NH₃), ktorý poškodzuje žiabre a stresuje ryby. Čím vyššie pH a teplota, tým viac amoniaku (Emerson a kol. 1975). Zrušená smernica 2006/44/ES uvádzala ako vodítko najviac 0,04 mg/l amónnych iónov pre lososovité vody a 0,2 mg/l pre kaprovité.
Dusitany
Dusitany sú pre ryby jedovaté: cez žiabre sa dostanú do krvi a premenia hemoglobín na methemoglobín, ktorý kyslík nenesie, takže sa ryby „dusia“ aj v okysličenej vode. Najcitlivejšie sú lososovité ryby; chloridy vo vode toxicitu znižujú (Lewis a Morris 1986). Smernica 2006/44/ES uvádzala vodítko 0,01 mg/l pre lososovité vody.
Dusičnany
Dospelým rybám dusičnany neškodia hneď, ale živia riasy a rastliny, a tak prispievajú k prehnojeniu a nočným prepadom kyslíka. Pre citlivé vodné živočíchy (lososovité ryby, obojživelníky, niektoré bezstavovce) odporúčajú Camargo a kol. (2005) držať dusičnany pod 2 mg dusíka na liter, čo je asi 9 mg/l dusičnanov.
Kyslík
Ryby, najmä lososovité, potrebujú veľa kyslíka. Smernica 2006/44/ES uvádzala pre lososovité vody vodítko 9 mg/l (aspoň v polovici meraní) a nikdy menej než 7 mg/l. Podzemná voda z hlbších vrstiev ho býva menej; v toku sa potom dokysličí až po vyvierení.
Teplota vody
Podzemná voda má počas roka takmer stálu teplotu. Prítok z prameňov preto môže v lete tok ochladzovať a v zime otepľovať, a takéto úseky bývajú útočiskom pre chladnomilné ryby (Hayashi a Rosenberry 2002).
pH
Ryby znášajú pH približne od 6 do 9 (smernica 2006/44/ES). Mimo tohto rozsahu sa poškodzujú žiabre a mení sa jedovatosť amoniaku a kovov.
Tvrdosť vody
Tvrdšia voda (viac vápnika a horčíka) je pre ryby priaznivejšia: vápnik chráni žiabre a znižuje toxicitu kovov, napríklad medi a zinku (Pagenkopf 1983), a drží stabilné pH. Mäkká voda je citlivejšia na kovy aj na zakyslenie.
Železo
Železo je v podzemnej vode z hĺbky rozpustené. Keď voda vyjde na vzduch, oxiduje a vyzráža sa ako hnedé vločky, ktoré zalepujú žiabre, pokrývajú štrk s ikrami a bezstavovcami a ničia úkryty (Vuori 1995).
Mangán
Mangán je v hlbšej podzemnej vode prirodzený. Pre ryby býva menej významný než železo, norma platí hlavne kvôli chuti a farbe pitnej vody.
Chloridy
Chloridy pochádzajú z posypovej soli, hnojív a odpadu. Americká agentúra EPA (1988) určila pre dlhodobú ochranu vodných živočíchov 230 mg/l a pre krátkodobú 860 mg/l.
Sírany
Sírany sú v podzemnej vode bežné, pochádzajú z hornín (napríklad sadrovca), z hnojív aj z baní. Spolu s chloridmi zvyšujú mineralizáciu vody; norma 250 mg/l je určená pre pitnú vodu.
Vodivosť
Vodivosť ukazuje celkové množstvo rozpustených solí. Vyššia hodnota je v podzemnej vode často prirodzená (vápence, sadrovec), no prudké zvýšenie v toku ukazuje na prítok solí z ciest, baní alebo odpadu.
Kovy a polokovy
Meď, zinok, nikel, kadmium a ortuť sú pre ryby jedovaté už pri nízkych koncentráciách, v mäkkej vode viac než v tvrdej (Pagenkopf 1983). Norma pre podzemnú vodu je určená pre pitnú vodu, nie pre ryby.
Pesticídy
Pesticídy sa dostávajú do podzemnej vody z polí. Norma 0,1 µg/l na jednu látku (0,5 µg/l spolu) je pitná norma a je veľmi prísna; ryby poškodzuje zvyčajne až oveľa vyššia koncentrácia. Hodnota hlavne ukazuje, ako veľmi je okolie zaťažené poľnohospodárstvom.
Rozpúšťadlá a benzén
Chlórované rozpúšťadlá (napríklad tetrachlóretén) a benzén pochádzajú z priemyslu, čistiarní a čerpacích staníc. Sú jedovaté a v podzemnej vode sa rozkladajú pomaly.
PAU (spaľovanie, ropné látky)
PAU vznikajú pri spaľovaní a únikoch ropných látok. Norma pre benzo(a)pyrén (0,01 µg/l) je pre pitnú vodu veľmi prísna, lebo ide o karcinogén.

Zdroje

  1. Camargo, J. A., Alonso, Á., Salamanca, A. (2005): Nitrate toxicity to aquatic animals: a review with new data for freshwater invertebrates. Chemosphere 58, 1255–1267.
  2. Lewis, W. M., Morris, D. P. (1986): Toxicity of nitrite to fish: a review. Transactions of the American Fisheries Society 115, 183–195.
  3. Emerson, K., Russo, R. C., Lund, R. E., Thurston, R. V. (1975): Aqueous ammonia equilibrium calculations: effect of pH and temperature. Journal of the Fisheries Research Board of Canada 32, 2379–2383.
  4. Smernica 2006/44/ES o kvalite sladkých vôd, ktoré si vyžadujú ochranu alebo zlepšenie kvôli podpore života rýb (zrušená v roku 2013; jej hodnoty tu uvádzame len ako odborné vodítko).
  5. Vuori, K.-M. (1995): Direct and indirect effects of iron on river ecosystems. Annales Zoologici Fennici 32, 317–329.
  6. Pagenkopf, G. K. (1983): Gill surface interaction model for trace-metal toxicity to fishes: role of complexation, pH, and water hardness. Environmental Science & Technology 17, 342–347.
  7. U.S. EPA (1988): Ambient Water Quality Criteria for Chloride. EPA 440/5-88-001.
  8. Hayashi, M., Rosenberry, D. O. (2002): Effects of ground water exchange on the hydrology and ecology of surface water. Ground Water 40, 309–316.

Ryby, zver a riziká v okolí vodyZver a riziká pri vode (GBIF)Zver, vtáky a riziká (medveď, kliešte, komáre, boľševník), ktoré ľudia v okolí vody zaznamenali. Nepatrí do skóre podmienok na love, je len na informáciu.

Druhy, ktoré sa v okolí vody pozorovali alebo zaznamenali. Zver a riziká nevstupujú do skóre podmienok na love, sú len na informáciu.

Volavka popolaváVták

Volavka popolavá

veľa záznamov
Najviac záznamov: máj.
O druhu

Stojí v plytčinách a číha na drobné ryby. Dobre ju vidno pri brehoch rybníkov a pomalých tokov.

Kormorán veľkýVták

Kormorán veľký

veľa záznamov
Najviac záznamov: máj.
O druhu

Rybožravý vták. Pri veľkých nádržiach hniezdi, v zime sa zdržiava aj na tokoch s otvorenou vodou.

Orliak morskýVták

Orliak morský

veľa záznamov
Najviac záznamov: máj.
O druhu

Veľký dravec, ktorý loví ryby pri veľkých nádržiach a riekach. V zime sa sústreďuje pri vode, ktorá nezamŕza.

Rybárik riečnyVták

Rybárik riečny

viac záznamov
Najviac záznamov: august.
O druhu

Malý vták, ktorý sa potápa za drobnými rybami. Hniezdi v strmých brehoch čistých tokov.

Bobor vodnýZver

Bobor vodný

niekoľko záznamov
Najviac záznamov: jún.
O druhu

Rastlinožravec, ktorý hrádzami a norami mení tok aj brehy. Je chránený. Vytvára plytčiny a tôňe, na ktorých sa darí rybám aj hmyzu.

Vydra riečnaZver

Vydra riečna

ojedinelý záznam
Najviac záznamov: apríl.
O druhu

Loví ryby, raky a žaby. Je prísne chránená a jej výskyt sa považuje za znak pomerne čistej vody s dostatkom rýb.

KomáreRiziko

Komáre

treba rátaťviac záznamov
Najviac záznamov: jún.
Ako sa chrániť

Množia sa v stojatej vode, preto sú najhoršie pri nádržiach, mŕtvych ramenách a lužných lesoch, najmä pri západe slnka.

Ako sa chrániť: Pri večernom a nočnom love maj dlhý rukáv, repelent a sieťku. Rozvoj komárov zrýchľuje teplo a vlhko po dažďoch.

Boľševník obrovskýRiziko

Boľševník obrovský

treba rátaťviac záznamov
Najviac záznamov: júl.
Ako sa chrániť

Invázna rastlina, ktorá rastie pri brehoch tokov a na vlhkých lúkach. Miazga na slnku spôsobuje popáleniny kože.

Ako sa chrániť: Nedotýkaj sa ho a neprechádzaj cez porast. Ak sa miazga dostane na kožu, zmy ju vodou a mydlom a chráň miesto pred slnkom. Pri väčšom popálení vyhľadaj lekára.

Kliešť obyčajnýRiziko

Kliešť obyčajný

treba rátaťniekoľko záznamov
Najviac záznamov: máj.
Ako sa chrániť

Prenáša kliešťovú encefalitídu a lymskú boreliózu. Čaká vo vysokej tráve a v poraste pri brehoch.

Ako sa chrániť: Od jari do jesene sa po love skontroluj, použi repelent a dlhé nohavice do ponožiek. Kliešťa čo najskôr odstráň pinzetou. Proti encefalitíde existuje očkovanie.

Vlk dravýRiziko

Vlk dravý

treba rátaťniekoľko záznamov
Najviac záznamov: máj.
Ako sa chrániť

Plachá šelma lesov. K vode chodí v noci a za súmraku.

Ako sa chrániť: Útoky na ľudí sú veľmi vzácne. Udržuj poriadok v tábore, nekŕm zver a psa maj na vôdzke.

Vretenica severnáRiziko

Vretenica severná

treba rátaťojedinelý záznam
Najviac záznamov: júl.
Ako sa chrániť

Jedovatý had, ktorý sa vyhrieva na kamenistých svahoch, v mokradiach a na lesných okrajoch pri vode.

Ako sa chrániť: Je plachá a uštipne len pri ohrození. Pri kamenitých brehoch nešmátraj rukou medzi kamene a maj pevnú obuv. Po uštipnutí zostaň v pokoji, nehýb postihnutou končatinou a volaj 112.

OvadyRiziko

Ovady

treba rátaťojedinelý záznam
Najviac záznamov: júl.
Ako sa chrániť

Veľké bodavé muchy. Najaktívnejšie sú za horúcich bezvetrných dní pri vode a na lúkach.

Ako sa chrániť: Bolestivo bodajú, najmä v lete v poludňajších hodinách. Pomáha svetlé oblečenie s dlhým rukávom a repelent.

Zver a riziká: záznamy pochádzajú z pozorovaní a odrážajú aj to, kde sa pozorovatelia pohybujú, nie sú to merania hustoty ani istota stretnutia. Platia pre okolie okolo 35 × 55 km.

Zdroje fotografií
Zdroj: GBIFAktualizované 5. 11. 2026 14:11

Zem pod vodou: geológia, zlomy a radón

Podložie, tok a pramene na mape, hodnoty v mieste vody, geomagnetická aktivita a zemetrasenia. Je to informácia o prostredí; do skóre vstupujú len malé hypotézy označené stupňom istoty (zlomy a horniny, geomagnetická búrka).

Mapa podložia potrebuje zapnutý JavaScript.

Mapa sa posúva a približuje; vrstvy ŠGÚDŠ sú uložené na tomto serveri. © Štátny geologický ústav Dionýza Štúra. Merítko podkladu 1 : 50 000 (zlomy a geológia), rádioaktivita a magnetika sú hrubšie.

Hodnoty v mieste vody

Hodnoty v mieste vodyRadónové riziko podložia, urán, tórium, draslík, gama žiarenie a magnetická anomália v jednom mieste pri vode (na mape označené bodom).

Radónové riziko podložia

nízke

Podložie s nízkym podielom radónu.

08

Urán (eU)

2,5ppm

bežný

Bežné pozadie hornín.

020

Tórium (eTh)

7,2ppm

pod priemerom kôry

Prírodné pozadie hornín.

04

Draslík (K)

1,17%

pod priemerom kôry

Prírodné pozadie hornín.

0150

Gama žiarenie

47nGy/h

okolo svetového priemeru

Prirodzené pozadie podložia.

SVJZ

Magnetická anomália (ΔT)

-38nT

pod priemerom okolia

Odchýlka magnetického poľa od priemeru okolia.

Hodnoty platia pre jedno miesto (na mape označené bodom), nie ako priemer celého toku alebo povodia. Radón je v podzemných vodách prirodzený stopovač; do mapy nie je zahrnutý radón vo vode, len riziko podložia.

Značka na ciferníku: priemer hornej zemskej kôry (urán 2,7 ppm, tórium 10,5 ppm, draslík 2,3 %; Rudnick a Gao 2003) a svetový priemer prirodzenej dávky vonku 59 nGy/h (UNSCEAR 2000). Ručička sa nevychyľuje do „dobra“ ani „zla“, len ukazuje, kde hodnota leží.

Zvýšený urán alebo radón je len údaj o hornine. Pre záber nemá preukázaný význam; pomáha čítať, z akého podložia voda pochádza.

Zlomy a pramene

Zlomy a prameneVzdialenosť k najbližšiemu tektonickému zlomu geologickej mapy a počet prameňov v okolí. Pozdĺž zlomov vyteká puklinová podzemná voda.
250 m1 km3 km8 km

Najbližší zlom

do 250 m

zlom v okolí

Tektonický zlom na geologickej mape.

Pramene a vývery

0

žiadne zaznačené

Žiadne v okruhu 1 km.

zakrytý mladšími usadeninami kvartérny (mladý)

Pozdĺž zlomov a pri prameňoch vyteká z podložia puklinová podzemná voda. Býva v lete chladnejšia a v zime teplejšia než voda v toku, preto sa pri takých miestach podľa rybárskych skúseností ryby v extrémnom počasí zdržiavajú (letné a zimné ostrovčeky vhodnejšej teploty).

Čerstvá puklinová voda však môže mať málo kyslíka. Ide o skúsenosť rybárov, nie o meraný jav pri tomto revíre.

Zlomy sú z geologickej mapy 1 : 50 000. Pramene sú z hydrogeologickej mapy, ktorá pokrýva len niektoré regióny, takže nula neznamená, že tam pramene nie sú.

Horniny a chémia vody

Horniny a chémia vodyPrevládajúca skupina hornín v mieste vody a čo to zvyčajne znamená pre tvrdosť, pH a bohatosť vody.

Podložie v mieste vody

Naplaveniny

Prevládajúca skupina hornín podľa mapy.

Štrky, piesky a hliny v údolí hovoria o dne údolia, nie o hornine v povodí. Chémiu vody určuje hlavne podložie vyššie nad miestom.

Hornina v jednom mieste neurčuje chémiu celej vody: tá závisí od podložia v celom povodí nad miestom. Údaj slúži ako nápoveda, nie ako meranie.

Geomagnetická aktivita

Geomagnetická aktivita (Kp)Planetárny index Kp (0 až 9) meria rozkolísanie magnetického poľa Zeme. Od 5 ide o geomagnetickú búrku. Ukazuje sa posledných 48 hodín a predpoveď na 24 hodín.
09

Kp-index

2,3z 9

pokojné pole

Posledné meranie (6. 11. 2026 10:00). Bodka na ciferníku je najvyššia predpoveď na 24 hodín.

Najvyšší predpovedaný Kp v najbližších 24 hodinách: 5,0 (geomagnetická búrka).

Kp (0 až 9) meria rozkolísanie magnetického poľa Zeme od slnečného vetra. Od 5 ide o geomagnetickú búrku. Ryby, najmä lososovité a úhory, magnetické pole vnímajú. Že by ich záber závisel od Kp, však nie je preukázané: ide o pozorovania rybárov a o hypotézy.

Údaj je rovnaký pre celé Slovensko. Do skóre aktivity vstupuje len pri silnej geomagnetickej búrke (hypotéza, −1 až −2 body).

Zemetrasenia v okolí

Zemetrasenia v okolíOtrasy zaznamenané v okruhu 150 km od vody za posledných 30 dní (katalóg GFZ GEOFON).
S

Zemetrasenia v okolí

0otrasov

bez otrasov

V okruhu 150 km za posledných 30 dní (od magnitúdy 1,0).

Podľa rybárskych historiek ryby (najmä sumce a úhory) pred otrasmi nepokojne reagujú alebo prestanú brať. Spoľahlivo preukázané to nie je a pri slabých otrasoch ide o náhodu. Hlbšie otrasy z Karpát (napríklad v okolí Komárna a Dobrej Vody) ľudia zväčša vôbec nevnímajú.

Katalóg GEOFON je celosvetový, slabé otrasy v okolí Slovenska v ňom nemusia byť všetky. Nezapočítava sa do skóre aktivity.

Údaje: © ŠGÚDŠ (geologické, geofyzikálne a hydrogeologické mapy), NOAA SWPC (Kp-index), GFZ GEOFON (zemetrasenia). Súvislosť geomagnetického poľa, otrasov či radónu so záberom rýb nie je spoľahlivo preukázaná, preto sa do skóre aktivity nepočítajú. Postup je v Metodike.

Z vesmíru: čo ukazujú družice Copernicus

Sentinel-2 (optika) a Sentinel-1 (radar), obnovuje sa približne každých 6 dní

Družicové údaje pre tento revír sa práve pripravujú. Zvyčajne sú hotové do niekoľkých minút, obnov stránku neskôr.

Historické snímky

Vývoj okolia a prírody od 2019 do 2025: ako sa menia brehy, vegetácia a krajina okolo vody. Snímky sa samy prepínajú, listovať môžeš aj ručne.

Letecká snímka revíru Udava č. 1 z roku 2019
2019snímkované 16. 8. 2019
Letecká snímka revíru Udava č. 1 z roku 2022
2022snímkované 27. 8. 2022
Letecká snímka revíru Udava č. 1 z roku 2025
2025snímkované 24. 7. 2025

Ortofotomozaika SR © GKÚ Bratislava, NLC Zvolen. Rok a deň snímkovania závisia od polohy, jednotlivé ročníky sa preto môžu líšiť ročným obdobím aj počasím.

Novinky z organizácie a úlovky z revíru

Úlovky z revíru

Na tomto revíri zatiaľ nikto nezapísal úlovok.