Rybársky revír

Chotina

Lososový – pstruhovýč. 2-0251-4-1ChotinaPovodie Váhu
Navigovať

Vymedzenie revíru: Potok Chotina od ústia do VN Nemečky po pramene

dĺžka revíru
11,0km
okres
Topoľčany
kraj
Nitriansky kraj
Letecká snímka revíru Chotina so zvýraznenou čiarou
Modrá čiara: priebeh revíru (orientačne). Ortofotomozaika SR © GKÚ Bratislava, CC BY 4.0Mapy Google

Teraz pri vode

Podmienky na loveIndex aktivity rýbNáš výpočet (0–100): základ určuje teplota vody, upravujú ho svetlo, zákal, kyslík, počasie a ďalšie faktory podľa toho, ako dobre sú podložené štúdiami. Pri každom faktore vidieť istotu a zdroj. Pomôcka na plánovanie, nie predpoveď záberov.

Skóre, najlepšie okno dňa a čo ho ťahá hore alebo dole

Podmienky na love

Index aktivity rýbNáš výpočet (0–100): základ určuje teplota vody, upravujú ho svetlo, zákal, kyslík, počasie a ďalšie faktory podľa toho, ako dobre sú podložené štúdiami. Pri každom faktore vidieť istotu a zdroj. Pomôcka na plánovanie, nie predpoveď záberov.

Načítavam údaje…

Voda

Vodný stav, teplota, modelový prietok a spád

Hladina vody

Hladina vodyVodný stav na najbližšom vodočte SHMÚ v centimetroch nad nulou vodočtu. Je to stav vody na stanici, nie hĺbka vody na revíre.
040801201602001. SPA2. SPA3. SPA

Nemečky – Chotina · hladina ustálená

Hladina je ustálená.Vývoj hladinyMierne stúpajúca voda vyplavuje potravu z brehov a aktivuje ryby, tlačia sa do tíšin a za prekážky. Rýchle stúpanie prináša zákal a ryby neberú, po povodni klesajúca voda zábery často utlmí. Stabilný vodný stav býva pre lov príjemný, ryby majú ustálené stanovištia.

Vodný stav na vodočte, posledné dni (cm)
05010014:4520:4502:4508:4514:45
Vývoj vodného stavu: od 5. 11. 14:45 do 6. 11. 14:45. Naposledy 82 cm, najmenej 81, najviac 82 cm.

Hladina je meraná na vodočte SHMÚ, nie je to hĺbka vody na revíri. Farebné čiary sú stupne povodňovej aktivityStupne povodňovej aktivitySHMÚ vyhlasuje pre vodočty tri stupne: 1. bdelosť, 2. pohotovosť, 3. ohrozenie. Pri vyššom stupni je lov nebezpečný..

Zdroj: SHMÚAktualizované 6. 11. 2026 14:45

Teplota vody

Teplota vodyRyby sú studenokrvné a teplota vody riadi ich trávenie. Pod 8 °C sa metabolizmus spomaľuje, pri 15–22 °C vrcholí aktivita, nad 25 °C klesá kyslík.

Studená voda. Metabolizmus rýb je spomalený. Pomáhajú jemné nástrahy a minimum krmiva.

Teplota vody, posledné dni (°C)
Pod 8 °C: spomalený metabolizmus4,05,06,07,08,014:4520:4502:4508:4514:45
Vývoj teploty vody: od 5. 11. 14:45 do 6. 11. 14:45. Naposledy 6,2 °C, najmenej 4,7, najviac 7,0 °C.
  • Pod 8 °C: spomalený metabolizmus
  • 8–15 °C: aktivita rastie
  • 15–22 °C: vrchol potravnej aktivity
  • 22–25 °C: aktivita klesá
  • Nad 25 °C: málo kyslíka
Zdroj: SHMÚAktualizované 6. 11. 2026 14:45

Výškový profil toku

Výškový profilAko sa mení nadmorská výška toku po prúde. Počíta sa z digitálneho modelu reliéfu (desiatky metrov), nie z merania hladiny, preto je orientačný, hlavne pri úzkych potokoch.

Bystrina Horský potok so strmým sklonom, kaskádami a skalnatým dnom. Voda je čistá a studená, lov vyžaduje opatrný prístup.

2003004005006007000 km5 km10 km
Výškový profil revíru po prúde: od 628 do 296 m n. m. na 11,0 km.
Po prúde, od horného konca revíru (vľavo) k dolnému
Najvyšší bod
628 m n. m.
Najnižší bod
278 m n. m.
SpádSpádRozdiel nadmorskej výšky medzi horným a dolným koncom revíru v metroch. Čím väčší spád na kratšej dĺžke, tým rýchlejšia voda.
350 m
SklonSklon tokuSpád na kilometer v promile (‰, metre na kilometer). Do 2 ‰ je pomalá nížinná rieka, 5 až 10 ‰ podhorská rieka (lipeň, pstruh), nad 10 ‰ rýchly potok.
32 ‰
KľukatosťKľukatosťDĺžka toku vydelená vzdialenosťou jeho koncov vzdušnou čiarou. 1,0 je priamy tok, nad 1,3 výrazne meandruje. Meandre vytvárajú jamy pod brehmi a plytčiny v prieťahoch.
1,11
Zdroj: Open Topo Data (eudem25m)Aktualizované 4. 11. 2026 12:40

Počasie a predpoveď

Hodina po hodine, tlak a najbližšie dni

Počasie a predpoveď

Načítavam údaje…

Obloha: slnko, mesiac a solunárne oknáSolunárne obdobiaVýpočet z polohy Mesiaca: hlavné obdobia (asi 2 h) okolo prechodu Mesiaca nad obzorom a pod ním, vedľajšie (asi 1 h) okolo východu a západu Mesiaca. Vedecky nepotvrdená teória: v štúdii zo 361 výjazdov (Quigley a kol. 2023) záber nepredpovedala. Berieme ju ako hypotézu s váhou najviac ±2 body.

Kde sú slnko a mesiac práve teraz a kedy prídu najlepšie okná dňa

Obloha: slnko a mesiac

Solunárne obdobiaVýpočet z polohy Mesiaca: hlavné obdobia (asi 2 h) okolo prechodu Mesiaca nad obzorom a pod ním, vedľajšie (asi 1 h) okolo východu a západu Mesiaca. Vedecky nepotvrdená teória: v štúdii zo 361 výjazdov (Quigley a kol. 2023) záber nepredpovedala. Berieme ju ako hypotézu s váhou najviac ±2 body.

Ťahaj po osi a uvidíš, kde budú slnko a mesiac.

  • Slnko
  • Mesiac
  • Zlatá hodinka
  • Hlavné obdobie
  • Vedľajšie obdobie

Slnko

  • Úsvit06:08
  • Východ06:42
  • Západ16:20
  • Súmrak16:53

Deň trvá 9 h 38 min.

MesiacFáza MesiacaPri splne a novu je gravitačné pôsobenie najsilnejšie. Pri jasnej splnovej noci sa dravce a kapry často kŕmia v noci, deň po nej môže byť slabší.

Ubúdajúci kosáčikosvetlených 12 %
  • Východ03:31
  • Západ14:45

Spln okolo 24. 11., nov okolo 9. 11..

Okná dňaSolunárne obdobiaVýpočet z polohy Mesiaca: hlavné obdobia (asi 2 h) okolo prechodu Mesiaca nad obzorom a pod ním, vedľajšie (asi 1 h) okolo východu a západu Mesiaca. Vedecky nepotvrdená teória: v štúdii zo 361 výjazdov (Quigley a kol. 2023) záber nepredpovedala. Berieme ju ako hypotézu s váhou najviac ±2 body.

  • Vedľajšie solunárne obdobie03:01–04:01
  • Zlatá hodinka (ráno)06:12–07:42
  • Hlavné solunárne obdobie08:14–10:14
  • Vedľajšie solunárne obdobie14:15–15:15
  • Zlatá hodinka (večer)15:20–16:50
  • Hlavné solunárne obdobie20:36–22:36

Solunárna teória nie je vedecky potvrdená, berieme ju ako doplnok. Zlatá hodinka je čas okolo východu a západu slnka, kedy ryby často berú.

Mapa a údaje o revíri

Priebeh vody, miesta pri vode, charakter a základné údaje

48.72259, 18.06723 OpenStreetMap

Čiara zobrazuje priebeh revíru podľa dát Rybárske revíry 2026. Prístupové miesta a presné hranice si overte na mieste.

Údaje o revíri

Správca
SVP, š.p. OZ Piešťany
Užívateľ
LESY SR
Organizácia
OZ Prievidza
Oblasť
Západoslovenská
Účel
Lovný revír
Minimálne zarybnenie
Ppr 3000ks

Charakteristika

  • HĺbkaHĺbkaNajväčšia hĺbka z opisu revíru. Plytčiny sa rýchlo prehrievajú a sú bohaté na potravu, hlboké jamy dávajú úkryt a stabilnejšiu teplotu. 0,1 m
  • DnoDnoMateriál dna určuje, aké ryby sa tu držia a kde nachádzajú potravu. Rybie pásma sa dajú rozoznať podľa dna: kamenité, štrkovité, piesčité až bahnité. bahnité
  • Línia tokuLínia tokuTvar toku zhora. V zákrutách je pod vonkajším brehom hlboký výmoľ a pod vnútorným plytká lavica; členitý tok má viac úkrytov a zmien hĺbky. mierne zvlnená
  • ZatienenieZatieneniePodiel hladiny v tieni. Tieň znižuje letné teploty vody, dodáva hmyz a úkryty; slnečný úsek sa rýchlejšie prehrieva a viac zarastá. 0 %
  • PorastPorastDrevinný a bylinný porast brehov. Korene a konáre vytvárajú úkryty, z listov a konárov padá potrava. Určuje aj to, kde sa dá hádzať a kde sa montáž zachytáva. jelša, vŕba
  • Priečne stavbyPriečne stavbyJazy, stupne a hate zadržiavajú vodu a bránia rybám v migrácii. Pod nimi sa vytvára hlboký vývar s okysličenou vodou. žiadne
Čo to znamená pre rybáravysvetlenie dna, porastu, línie a ďalších údajov tohto revíru
  • Hĺbka: Plytký, do 1 m

    Rýchlo sa prehrieva aj ochladzuje. Ryby sú plaché, pomáha tichý prístup a jemná montáž.

  • Dno: Bahnité dno

    Pomalé nížinné vody a kaprové revíry. Bahno ukrýva potravu, v lete však môže byť pri dne menej kyslíka a nástrahy v ňom zapadajú.

  • Línia toku: Mierne zvlnená línia

    Mierne zákruty: na jednom úseku nájdeš aj hlbšie výmole, aj plytšie lavice.

  • Zatienenie: Slnečný, do 10 % tieňa

    Voda sa v lete rýchlo prehrieva, viac sa tu darí vodným rastlinám a riasam. Ryby sa v poludnie sťahujú do hlbších miest.

  • Porast: Vŕba

    Rastie pri vode, korene spevňujú breh a vytvárajú úkryty pod hladinou. Konáre visia nad vodou, dávajú tieň a hmyz.

  • Porast: Jelša

    Typická drevina brehov potokov a riek. Hustý koreňový systém vytvára podmyté brehy a úkryty, lístie sa rýchlo rozkladá.

  • Priečne stavby: Bez priečnych stavieb

    Ryby sa môžu voľne presúvať po toku, úsek je plynulejší.

Výklad je všeobecný a vychádza z opisu revíru v dátach a z bežnej rybárskej praxe. Skutočné podmienky na mieste sa môžu líšiť, pred lovom ich skontroluj.

Terén v 3D

Načítavam 3D model terénu…

Voda podľa verejných zdrojov

Kvalita vody, povodie, dno, ryby, vodný hmyz, zver a riziká z otvorených databáz. Okrem zveri a rizík sú zahrnuté aj do skóre aktivity.

Čo z toho vyplýva

Verejné zdroje v skóre podmienokÚdaje o kyslíku, živinách, hĺbke nádrže, veľkosti toku, dne, druhoch rýb a rojení hmyzu mierne upravia skóre „Podmienky na love“. Každá úprava je v rozbore skóre vidieť osobitne.
−14−40+4+12−1
Verejné údaje o tejto vode skóre aktivity takmer nemenia.
  • Najviac uberá: Dno podľa geológie −1

Posúdili sme 16 faktorov, skóre mení 2 z nich. Úpravy sú v rozsahu od −14 do +12 bodov, aby neprevážili počasie a teplotu vody. Započítavajú sa do skóre, zoradenia aj filtrov.

Znečistenie0

  • Kvalita povrchovej vody (SHMÚ)Stupeň dôkazov: Prax rybárov

    miesto Nemečky, nad na toku Chotina, 2,2 km od revíru, nesplnená norma v 1 z 4 rokov (2022 až 2025); v roku 2022: pH, benzo(a)pyrén

    Najbližšie miesto monitoringu SHMÚ na tomto toku nespĺňa normy len v ukazovateľoch, ktoré sa do skóre nepočítajú: PAU (benzo(a)pyrén a podobné) prekračuje väčšina tokov pre extrémne nízku normu a soli, železo či mangán sú často prirodzené. Ukazovatele nájdeš v rozbore pri revíre.

    Čo o tom vieme

    Najbližšie miesto monitoringu SHMÚ na tom istom toku: nesplnené normy kvality vody za roky 2022 až 2025 (novšie roky majú väčšiu váhu). Nedostatok kyslíka a organické znečistenie ryby priamo oslabujú (Davis 1975), amónne ióny a dusitany sú toxické, živiny podporujú riasy. Presná miera, o koľko nesplnená norma zníži záber, nie je overená, preto ide o rybársku prax a opatrnosť. Zhoršenie je najviac o 5 bodov a len znižuje: čo SHMÚ neuvádza, nie je dôkazom čistoty. Benzo(a)pyrén a ďalšie PAU sa do skóre nepočítajú, lebo ich extrémne nízku normu prekračuje väčšina tokov.

    Zdroje: SHMÚ, povrchové vody; NV SR č. 269/2010; Davis 1975

    0

Tok, nádrž a dno−1

  • Dno podľa geológieStupeň dôkazov: Hypotéza

    Íly a hliny, ŠGÚDŠ

    Jemnozrnné dno nie je pre pstruhové vody typické, voda sa ľahšie zakalí.

    Čo o tom vieme

    Produkcia pstruha je vyššia vo vápencových tvrdých vodách (Almodóvar a kol. 2006), ale v írskych tokoch geológia hustotu pstruhov nezmenila a rozhodovala štruktúra koryta (Lehane a kol. 2004). Dôkazy sa rozchádzajú, váha je malá.

    Zdroje: Almodóvar a kol. 2006; Lehane a kol. 2004

    −1

Skóre nemenia

Pre tieto faktory chýbajú údaje alebo sú v bežnom rozsahu:

  • Rozpustený kyslík
  • Živiny vo vode
  • Kyslosť vody (pH)
  • Amónne ióny vo vode
  • Teplota vody pre miestne druhy
  • Dusík v podzemnej vode
  • Škodlivé látky v podzemnej vode
  • Železo v podzemnej vode
  • Chloridy v podzemnej vode
  • Studená podzemná voda
  • Čistiarne odpadových vôd
  • Veľkosť toku
  • Rojenie vodného hmyzu
  • Invázne druhy v okolí

Pravidlá sú orientačné a vychádzajú z rybárskej praxe a vedeckých štúdií, pri každom faktore je vidieť, ako dobre je podložený. Počasie, tlak vzduchu a teplota vody majú na skóre väčší vplyv než tieto údaje.

Znečistenie vody

Znečistenie vody (SHMÚ)Ukazovatele kvality vody, ktoré v ročenkách SHMÚ za roky 2022 až 2025 nespĺňajú normy na najbližšom mieste monitoringu na tom istom toku.
Povrchová voda, 2022
2ukazovatele nespĺňa normu, mierne
Podzemná voda v okolí
1 z 3staníc s látkami z ľudskej činnosti, 2025
Dusičnany v podzemnej vode
15,2 mg/ltypická hodnota zo 3 staníc do 10 km, v norme, 2025

Povrchová voda: najbližšie miesto monitoringu

Nemečky, nadChotina, rkm 18,6 · 2,2 km od revíru
2 ukazovatele v roku 2022
2022202320242025
Ukazovateľ2022202320242025
Soli, pH a minerály
pH●norma nesplnená–miesto nie je v ročenke–miesto nie je v ročenke–miesto nie je v ročenke
PAU: 1 látka (do skóre sa nepočítajú)
Ukazovateľ2022202320242025
PAU (spaľovanie a spad)
benzo(a)pyrén●norma nesplnená–miesto nie je v ročenke–miesto nie je v ročenke–miesto nie je v ročenke

Polycyklické aromatické uhľovodíky. Norma pre benzo(a)pyrén je extrémne nízka (0,17 ng/l), preto ju prekračuje väčšina tokov; hlavným zdrojom je spaľovanie a spad z ovzdušia.

Poloha miesta je len približná (podľa vodného útvaru), preto môže byť skutočné miesto odberu inde na toku.

  • norma nesplnená
  • bez nesplnenej normy
  • miesto nie je v ročenke

Ďalšie miesta na tom istom toku

  • VN Nemečky, podChotina, rkm 16,7 · 2,2 km od revírubez nesplnenej normy
  • Mreža, ústie Železnice, nadChotina, rkm 9,2 · 2,2 km od revíru3 ukazovatele
Znečistená voda na Slovensku: najhoršie miesta a znečisťovatelia

Údaje sú z ročeniek SHMÚ (povrchové vody 2022 až 2025). Ročenka uvádza miesta, ktoré nesplnili normu; miesto, ktoré v ročenke chýba, sa nepovažuje za čisté. Vzdialenosť a zhodu názvu toku určujeme sami, preto ide o orientačné priradenie.

Podzemná voda v okolí

Podzemná voda v okolí (SHMÚ)Namerané hodnoty podzemnej vody zo staníc do 10 km od revíru (dusičnany, škodlivé látky, amónne ióny, železo, chloridy) a ročenky SHMÚ.

Podzemná voda do 10 km (3 stanice)

  • Selecokres Trenčín · vrt alebo studňa · 5,5 km od revíru
    bez prekročenia v 2025
    2017 až 2025

    V ročenkách 2017 až 2025 nie je pri stanici zaznamenané prekročenie normy.

    Namerané hodnoty, rok 2025, odber 27. 3. 2025:

    • Dusičnany9,3 mg/l
    • Amónne ióny< 0,01 mg/l
    • Dusitany< 0,01 mg/l
    • Železo< 0,002 mg/l
    • Chloridy7,4 mg/l
    • Hliník10 % normy
  • Velke Drzkovce – Safranicaokres Bánovce nad Bebravou · prameň · 6,6 km od revíru
    látky z ľudskej činnosti
    2017 až 2025

    V roku 2025 bolo prekročené:

    • Pomer NO3 a NO2
    • Dusičnany

    Namerané hodnoty, rok 2025, odber 10. 6. 2025:

    • Dusičnany54,1 mg/l
    • Amónne ióny< 0,01 mg/l
    • Dusitany< 0,01 mg/l
    • Železo< 0,002 mg/l
    • Chloridy31 mg/l
    • Arzén14 % normy
  • Zavada – Zlavyokres Topoľčany · prameň · 7,4 km od revíru
    bez prekročenia v 2025
    2017 až 2025

    Naposledy v roku 2023 bolo prekročené:

    • Vodivosť pri 20 °C

    Namerané hodnoty, rok 2025, odber 24. 6. 2025:

    • Dusičnany15,2 mg/l
    • Amónne ióny0,01 mg/l
    • Dusitany0,03 mg/l
    • Železo< 0,002 mg/l
    • Chloridy2,6 mg/l
    • Hliník10 % normy
  • látky z ľudskej činnosti
  • len prirodzené látky
  • bez zaznamenaného prekročenia

Podzemná voda sa do tokov dostáva ako základný odtok, súvislosť s tokom pri revíre je preto len nepriama. Prirodzené látky (železo, mangán, sírany, vodivosť) sa do hodnotenia podľa ročenky nepočítajú.

Údaje sú z ročeniek SHMÚ (podzemné vody 2017 až 2025).

Povodie a nádrž

Hĺbka nádrže (HydroLAKES)Priemerná hĺbka, objem a doba zdržania vody v nádrži z databázy HydroLAKES (WWF). Hĺbku odhaduje model z okolitého terénu, takže je orientačná.

Tok z databázy HydroRIVERS spárovaný s revírom, odchýlka čiary okolo 71 m

Povodie nad miestomVeľkosť toku (HydroRIVERS)Plocha povodia nad miestom, rád toku a priemerný prietok z databázy HydroRIVERS (WWF). Určuje, či ide o potok, rieku alebo veľkú rieku.
48 km²potok
Priemerný prietok
0,28 m³/smodelová hodnota
Rád toku (Strahler)
1horný tok, drobný prítok
Sklon koryta
32 ‰Bystrina

Údaje sú z celosvetovej databázy s hrubším rozlíšením (desiatky metrov), preto sú pri malých vodách len orientačné. Hĺbka a objem sú modelové priemery.

Dno a podložie

Dno a podložie (ŠGÚDŠ)Podložie pod vodou podľa hydrogeologickej mapy Slovenska 1 : 50 000 (ŠGÚDŠ). Hovorí o tom, či je okolie štrkové, piesočnaté, ílovité, bahnité alebo skalnaté.

Voda sa po daždi rýchlo zakalí a ryby hľadajú potravu viac čuchom.

  • Skalné podložie, kamenité 33 %
  • Štrky 22 %
  • Íly a hliny 44 %
Pramene a vývery
0žiadne v okruhu 1 km

Podľa geologickej mapy: fluviálne sedimenty: litofaciálne nečlenené nivné hliny, alebo piesčité až štrkovité hliny dolinných nív a nív horských potokov, holocén | muskoviticko-chloritické svory a svorové ruly, staršie paleozoikum?

Opis revíru uvádza dno: jemnozrnné, bahnité, geologická mapa ukazuje niečo iné; opis revíru je presnejší.

Mapa ukazuje geológiu podložia, nie presné dno na mieste. Skutočný materiál dna sa môže líšiť, najmä pri nánosoch.

Podzemná voda: namerané hodnoty

Podzemná voda v okolí (SHMÚ)Namerané hodnoty podzemnej vody zo staníc do 10 km od revíru (dusičnany, škodlivé látky, amónne ióny, železo, chloridy) a ročenky SHMÚ.

Typická hodnota zo 3 staníc podzemnej vody do 10 km od revíru (najbližšia 5,5 km), meranie z roku 2025. Bližšie stanice majú väčšiu váhu. Ide o podzemnú vodu pri revíre, nie o meranie v samotnom toku. Norma je limit, ktorý pri ukazovateli uvádza SHMÚ (pre pitnú vodu); hodnota rovná norme sa tak ako v SHMÚ počíta za prekročenie. Štítok „niekde nad normou“ znamená, že typická hodnota je pod normou, ale aspoň jedna stanica ju presahuje; ktorá, je uvedené pri dlaždici. Ryby sú na niektoré látky citlivejšie než ľudia.

00,75

Amónne ióny

0,005mg/l

hlboko pod normou

Norma 0,5 mg/l. Rozpätie 0,005 až 0,01 mg/l, 3 stanice.

00,75

Dusitany

0,005mg/l

hlboko pod normou

Norma 0,5 mg/l. Rozpätie 0,005 až 0,03 mg/l, 3 stanice.

075

Dusičnany

15,2mg/l

niekde nad normou

Norma 50 mg/l. Rozpätie 9,3 až 54,1 mg/l, 3 stanice. Nad normou: 1 z 3 (Velke Drzkovce – Safranica, 6,6 km od revíru).

012

Kyslík

8,32mg/l

dostatok kyslíka

Značka na ciferníku: 9 mg/l, vodítko pre lososovité vody. Rozpätie 5,57 až 9,9 mg/l, 3 stanice.

020

Teplota vody

11°C

mierna

Rozpätie 10,5 až 11,1 °C, 3 stanice.

510

pH

7,52

vhodné pre ryby

Rozpätie 7,34 až 7,52, 3 stanice.

08

Tvrdosť vody

2,96mmol/l

stredne tvrdá

Rozpätie 2,13 až 3,07 mmol/l, 3 stanice.

00,3

Železo

< 0,002mg/l

nezistené

Pod medzou stanovenia (0,002 mg/l), norma 0,2 mg/l. 3 stanice.

00,075

Mangán

0,001mg/l

hlboko pod normou

Norma 0,05 mg/l. Rozpätie 0,001 až 0,001 mg/l, 3 stanice.

0375

Chloridy

7,4mg/l

hlboko pod normou

Norma 250 mg/l. Rozpätie 2,6 až 31 mg/l, 3 stanice.

0375

Sírany

15,1mg/l

hlboko pod normou

Norma 250 mg/l. Rozpätie 13,2 až 19,4 mg/l, 3 stanice.

0188

Vodivosť

53,5mS/m

pod normou

Norma 125 mS/m. Rozpätie 40,4 až 57,1 mS/m, 3 stanice.

0150 %

Kovy a polokovy

10% normy

pod normou

Najvyššie: Arzén 1,4 µg/l (14 % normy, 6,6 km od revíru). 3 stanice.

0150 %

PAU (spaľovanie, ropné látky)

0% normy

nezistené

Pod medzou stanovenia: látky z tejto skupiny sa vo vzorkách nezistili. 1 stanica.

Ako to pôsobí na ryby a vodu
Amónne ióny
Samotné amónne ióny nie sú také jedovaté, ale časť z nich sa podľa pH a teploty mení na amoniak (NH₃), ktorý poškodzuje žiabre a stresuje ryby. Čím vyššie pH a teplota, tým viac amoniaku (Emerson a kol. 1975). Zrušená smernica 2006/44/ES uvádzala ako vodítko najviac 0,04 mg/l amónnych iónov pre lososovité vody a 0,2 mg/l pre kaprovité.
Dusitany
Dusitany sú pre ryby jedovaté: cez žiabre sa dostanú do krvi a premenia hemoglobín na methemoglobín, ktorý kyslík nenesie, takže sa ryby „dusia“ aj v okysličenej vode. Najcitlivejšie sú lososovité ryby; chloridy vo vode toxicitu znižujú (Lewis a Morris 1986). Smernica 2006/44/ES uvádzala vodítko 0,01 mg/l pre lososovité vody.
Dusičnany
Dospelým rybám dusičnany neškodia hneď, ale živia riasy a rastliny, a tak prispievajú k prehnojeniu a nočným prepadom kyslíka. Pre citlivé vodné živočíchy (lososovité ryby, obojživelníky, niektoré bezstavovce) odporúčajú Camargo a kol. (2005) držať dusičnany pod 2 mg dusíka na liter, čo je asi 9 mg/l dusičnanov.
Kyslík
Ryby, najmä lososovité, potrebujú veľa kyslíka. Smernica 2006/44/ES uvádzala pre lososovité vody vodítko 9 mg/l (aspoň v polovici meraní) a nikdy menej než 7 mg/l. Podzemná voda z hlbších vrstiev ho býva menej; v toku sa potom dokysličí až po vyvierení.
Teplota vody
Podzemná voda má počas roka takmer stálu teplotu. Prítok z prameňov preto môže v lete tok ochladzovať a v zime otepľovať, a takéto úseky bývajú útočiskom pre chladnomilné ryby (Hayashi a Rosenberry 2002).
pH
Ryby znášajú pH približne od 6 do 9 (smernica 2006/44/ES). Mimo tohto rozsahu sa poškodzujú žiabre a mení sa jedovatosť amoniaku a kovov.
Tvrdosť vody
Tvrdšia voda (viac vápnika a horčíka) je pre ryby priaznivejšia: vápnik chráni žiabre a znižuje toxicitu kovov, napríklad medi a zinku (Pagenkopf 1983), a drží stabilné pH. Mäkká voda je citlivejšia na kovy aj na zakyslenie.
Železo
Železo je v podzemnej vode z hĺbky rozpustené. Keď voda vyjde na vzduch, oxiduje a vyzráža sa ako hnedé vločky, ktoré zalepujú žiabre, pokrývajú štrk s ikrami a bezstavovcami a ničia úkryty (Vuori 1995).
Mangán
Mangán je v hlbšej podzemnej vode prirodzený. Pre ryby býva menej významný než železo, norma platí hlavne kvôli chuti a farbe pitnej vody.
Chloridy
Chloridy pochádzajú z posypovej soli, hnojív a odpadu. Americká agentúra EPA (1988) určila pre dlhodobú ochranu vodných živočíchov 230 mg/l a pre krátkodobú 860 mg/l.
Sírany
Sírany sú v podzemnej vode bežné, pochádzajú z hornín (napríklad sadrovca), z hnojív aj z baní. Spolu s chloridmi zvyšujú mineralizáciu vody; norma 250 mg/l je určená pre pitnú vodu.
Vodivosť
Vodivosť ukazuje celkové množstvo rozpustených solí. Vyššia hodnota je v podzemnej vode často prirodzená (vápence, sadrovec), no prudké zvýšenie v toku ukazuje na prítok solí z ciest, baní alebo odpadu.
Kovy a polokovy
Meď, zinok, nikel, kadmium a ortuť sú pre ryby jedovaté už pri nízkych koncentráciách, v mäkkej vode viac než v tvrdej (Pagenkopf 1983). Norma pre podzemnú vodu je určená pre pitnú vodu, nie pre ryby.
PAU (spaľovanie, ropné látky)
PAU vznikajú pri spaľovaní a únikoch ropných látok. Norma pre benzo(a)pyrén (0,01 µg/l) je pre pitnú vodu veľmi prísna, lebo ide o karcinogén.

Zdroje

  1. Camargo, J. A., Alonso, Á., Salamanca, A. (2005): Nitrate toxicity to aquatic animals: a review with new data for freshwater invertebrates. Chemosphere 58, 1255–1267.
  2. Lewis, W. M., Morris, D. P. (1986): Toxicity of nitrite to fish: a review. Transactions of the American Fisheries Society 115, 183–195.
  3. Emerson, K., Russo, R. C., Lund, R. E., Thurston, R. V. (1975): Aqueous ammonia equilibrium calculations: effect of pH and temperature. Journal of the Fisheries Research Board of Canada 32, 2379–2383.
  4. Smernica 2006/44/ES o kvalite sladkých vôd, ktoré si vyžadujú ochranu alebo zlepšenie kvôli podpore života rýb (zrušená v roku 2013; jej hodnoty tu uvádzame len ako odborné vodítko).
  5. Vuori, K.-M. (1995): Direct and indirect effects of iron on river ecosystems. Annales Zoologici Fennici 32, 317–329.
  6. Pagenkopf, G. K. (1983): Gill surface interaction model for trace-metal toxicity to fishes: role of complexation, pH, and water hardness. Environmental Science & Technology 17, 342–347.
  7. U.S. EPA (1988): Ambient Water Quality Criteria for Chloride. EPA 440/5-88-001.
  8. Hayashi, M., Rosenberry, D. O. (2002): Effects of ground water exchange on the hydrology and ecology of surface water. Ground Water 40, 309–316.

Ryby, zver, rastliny a riziká v okolí vodyZver a riziká pri vode (GBIF)Zver, vtáky, rastliny a riziká (medveď, kliešte, komáre, boľševník), ktoré ľudia v okolí vody zaznamenali. Nepatrí do skóre podmienok na love, je len na informáciu.

Druhy, ktoré sa v okolí vody pozorovali alebo zaznamenali. Zver, rastliny a riziká nevstupujú do skóre podmienok na love, sú len na informáciu. Názov druhu vedie na jeho stránku.

PotočníkyZver

Potočníky

veľa záznamov
Najviac záznamov: jún.
O druhu

Hmyz, ktorého larvy si mnohé druhy stavajú ochranné puzdrá z kamienkov, piesku alebo rastlín.

Kačica diváVták

Kačica divá

veľa záznamov
Najviac záznamov: máj.
O druhu

Najbežnejšia kačica, hniezdi pri takmer každej vode s brehovým porastom.

Volavka popolaváVták

Volavka popolavá

chránený druhveľa záznamov
Najviac záznamov: december.
O druhu

Stojí v plytčinách a číha na drobné ryby. Dobre ju vidno pri brehoch rybníkov a pomalých tokov.

Labuť veľkáVták

Labuť veľká

chránený druhviac záznamov
Najviac záznamov: máj.
O druhu

Veľký biely vodný vták, ktorý hniezdi pri pomalých vodách, nádržiach a rybníkoch so zárastmi.

Rybárik riečnyVták

Rybárik riečny

chránený druhviac záznamov
Najviac záznamov: júl.
O druhu

Malý vták, ktorý sa potápa za drobnými rybami. Hniezdi v strmých brehoch čistých tokov.

Potápka chochlatáVták

Potápka chochlatá

chránený druhviac záznamov
Najviac záznamov: máj.
O druhu

Potápavý vodný vták s chocholom na hlave. Loví drobné ryby a hmyz, hniezdi na plávajúcom hniezde v trstine.

Volavka bielaVták

Volavka biela

chránený druhviac záznamov
Najviac záznamov: december.
O druhu

Veľká biela volavka, ktorá loví ryby a žaby v plytčinách. Na Slovensku sa jej počet zvyšuje, v zime ju vidno aj pri tokoch.

Čajka smejiváVták

Čajka smejivá

chránený druhviac záznamov
Najviac záznamov: apríl.
O druhu

Najbežnejšia čajka pri vode. Hniezdi v kolóniách pri rybníkoch a veľkých nádržiach a zdržiava sa aj pri riekach.

Pohánkovec japonskýInvázna rastlina

Pohánkovec japonský

invázny druhveľa záznamov
Najviac záznamov: september.
O druhu

Invázna bylina z východnej Ázie, ktorá vytvára husté porasty vysoké až tri metre.

Jelša lepkaváRastlina

Jelša lepkavá

viac záznamov
Najviac záznamov: jún.
O druhu

Strom brehových porastov, ktorého korene siahajú pod vodnú hladinu.

Trstina obyčajnáRastlina

Trstina obyčajná

viac záznamov
Najviac záznamov: júl.
O druhu

Vysoká tráva, ktorá tvorí rozsiahle trstinové porasty pri rybníkoch a na brehoch.

Netýkavka žliazkatáInvázna rastlina

Netýkavka žliazkatá

invázny druhviac záznamov
Najviac záznamov: august.
O druhu

Invázna rastlina z Himalájí, vysoká až dva metre, s ružovými kvetmi. Zarastá brehy tokov.

Pálka širokolistáRastlina

Pálka širokolistá

viac záznamov
Najviac záznamov: júl.
O druhu

Mokraďová rastlina s hnedým valcovitým súplodím.

Kosatec žltýRastlina

Kosatec žltý

viac záznamov
Najviac záznamov: júl.
O druhu

Vysoká mokraďová rastlina so žltými kvetmi, ktorá rastie na vlhkých brehoch.

Medveď hnedýRiziko

Medveď hnedý

vyššie rizikochránený druhojedinelý záznam
Najviac záznamov: marec.
Ako sa chrániť

Žije v horských lesoch severného a stredného Slovenska. Pri vode loví ryby a pije.

Ako sa chrániť: V horských revíroch sa pohybuj hlučne, nenechávaj pri stane ryby, vnútornosti ani zvyšky návnad a jedlo ukladaj mimo spacieho miesta. Ak medveďa uvidíš, nebehaj, pokojne sa prehováraj a pomaly ustupuj. Nikdy sa nepribližuj k mláďatám.

Kliešť obyčajnýRiziko

Kliešť obyčajný

treba rátaťniekoľko záznamov
Najviac záznamov: apríl.
Ako sa chrániť

Prenáša kliešťovú encefalitídu a lymskú boreliózu. Čaká vo vysokej tráve a v poraste pri brehoch.

Ako sa chrániť: Od jari do jesene sa po love skontroluj, použi repelent a dlhé nohavice do ponožiek. Kliešťa čo najskôr odstráň pinzetou. Proti encefalitíde existuje očkovanie.

Boľševník obrovskýRiziko

Boľševník obrovský

treba rátaťinvázny druhniekoľko záznamov
Najviac záznamov: marec.
Ako sa chrániť

Invázna rastlina, ktorá rastie pri brehoch tokov a na vlhkých lúkach. Miazga na slnku spôsobuje popáleniny kože.

Ako sa chrániť: Nedotýkaj sa ho a neprechádzaj cez porast. Ak sa miazga dostane na kožu, zmy ju vodou a mydlom a chráň miesto pred slnkom. Pri väčšom popálení vyhľadaj lekára.

OvadyRiziko

Ovady

treba rátaťniekoľko záznamov
Najviac záznamov: júl.
Ako sa chrániť

Veľké bodavé muchy. Najaktívnejšie sú za horúcich bezvetrných dní pri vode a na lúkach.

Ako sa chrániť: Bolestivo bodajú, najmä v lete v poludňajších hodinách. Pomáha svetlé oblečenie s dlhým rukávom a repelent.

Diviak lesnýRiziko

Diviak lesný

treba rátaťojedinelý záznam
Najviac záznamov: jún.
Ako sa chrániť

Chodí k vode na kaľ a na pitie, hlavne za súmraku a v noci.

Ako sa chrániť: Bachyňa s mladými vie byť agresívna. Zachovaj odstup, nenoc na zvernom prechode a nenechávaj pri vode zvyšky jedla.

Zver, rastliny a riziká: záznamy pochádzajú z pozorovaní a odrážajú aj to, kde sa pozorovatelia pohybujú, nie sú to merania hustoty ani istota stretnutia. Platia pre okolie okolo 35 × 55 km.

Zdroje fotografií

Katalóg živočíchov a rastlín

Zdroj: GBIFAktualizované 5. 11. 2026 14:08

Zem pod vodou: geológia, zlomy a radón

Podložie, tok a pramene na mape, hodnoty v mieste vody, geomagnetická aktivita a zemetrasenia. Je to informácia o prostredí; do skóre vstupujú len malé hypotézy označené stupňom istoty (zlomy a horniny, geomagnetická búrka).

Mapa podložia potrebuje zapnutý JavaScript.

Mapa sa posúva a približuje; vrstvy ŠGÚDŠ sú uložené na tomto serveri. © Štátny geologický ústav Dionýza Štúra. Merítko podkladu 1 : 50 000 (zlomy a geológia), rádioaktivita a magnetika sú hrubšie.

Hodnoty v mieste vody

Hodnoty v mieste vodyRadónové riziko podložia, urán, tórium, draslík, gama žiarenie a magnetická anomália v jednom mieste pri vode (na mape označené bodom).

Radónové riziko podložia

stredné

Bežné pre väčšinu Slovenska.

08

Urán (eU)

2,3ppm

bežný

Bežné pozadie hornín.

020

Tórium (eTh)

8,6ppm

okolo priemeru kôry

Prírodné pozadie hornín.

04

Draslík (K)

1,50%

pod priemerom kôry

Prírodné pozadie hornín.

0150

Gama žiarenie

55nGy/h

okolo svetového priemeru

Prirodzené pozadie podložia.

SVJZ

Magnetická anomália (ΔT)

-21nT

pod priemerom okolia

Odchýlka magnetického poľa od priemeru okolia.

Hodnoty platia pre jedno miesto (na mape označené bodom), nie ako priemer celého toku alebo povodia. Radón je v podzemných vodách prirodzený stopovač; do mapy nie je zahrnutý radón vo vode, len riziko podložia.

Značka na ciferníku: priemer hornej zemskej kôry (urán 2,7 ppm, tórium 10,5 ppm, draslík 2,3 %; Rudnick a Gao 2003) a svetový priemer prirodzenej dávky vonku 59 nGy/h (UNSCEAR 2000). Ručička sa nevychyľuje do „dobra“ ani „zla“, len ukazuje, kde hodnota leží.

Zvýšený urán alebo radón je len údaj o hornine. Pre záber nemá preukázaný význam; pomáha čítať, z akého podložia voda pochádza.

Zlomy a pramene

Zlomy a prameneVzdialenosť k najbližšiemu tektonickému zlomu geologickej mapy a počet prameňov v okolí. Pozdĺž zlomov vyteká puklinová podzemná voda.
250 m1 km3 km8 km

Najbližší zlom

do 250 m

zlom v okolí

Tektonický zlom na geologickej mape.

Pramene a vývery

0

žiadne zaznačené

Žiadne v okruhu 1 km.

zakrytý mladšími usadeninami prešmyk alebo násun zistený na povrchu

Pozdĺž zlomov a pri prameňoch vyteká z podložia puklinová podzemná voda. Býva v lete chladnejšia a v zime teplejšia než voda v toku, preto sa pri takých miestach podľa rybárskych skúseností ryby v extrémnom počasí zdržiavajú (letné a zimné ostrovčeky vhodnejšej teploty).

Čerstvá puklinová voda však môže mať málo kyslíka. Ide o skúsenosť rybárov, nie o meraný jav pri tomto revíre.

Zlomy sú z geologickej mapy 1 : 50 000. Pramene sú z hydrogeologickej mapy, ktorá pokrýva len niektoré regióny, takže nula neznamená, že tam pramene nie sú.

Horniny a chémia vody

Horniny a chémia vodyPrevládajúca skupina hornín v mieste vody a čo to zvyčajne znamená pre tvrdosť, pH a bohatosť vody.

Podložie v mieste vody

Naplaveniny

Prevládajúca skupina hornín podľa mapy.

Štrky, piesky a hliny v údolí hovoria o dne údolia, nie o hornine v povodí. Chémiu vody určuje hlavne podložie vyššie nad miestom.

Hornina v jednom mieste neurčuje chémiu celej vody: tá závisí od podložia v celom povodí nad miestom. Údaj slúži ako nápoveda, nie ako meranie.

Geomagnetická aktivita

Geomagnetická aktivita (Kp)Planetárny index Kp (0 až 9) meria rozkolísanie magnetického poľa Zeme. Od 5 ide o geomagnetickú búrku. Ukazuje sa posledných 48 hodín a predpoveď na 24 hodín.
09

Kp-index

2,3z 9

pokojné pole

Posledné meranie (6. 11. 2026 10:00). Bodka na ciferníku je najvyššia predpoveď na 24 hodín.

Najvyšší predpovedaný Kp v najbližších 24 hodinách: 5,0 (geomagnetická búrka).

Kp (0 až 9) meria rozkolísanie magnetického poľa Zeme od slnečného vetra. Od 5 ide o geomagnetickú búrku. Ryby, najmä lososovité a úhory, magnetické pole vnímajú. Že by ich záber závisel od Kp, však nie je preukázané: ide o pozorovania rybárov a o hypotézy.

Údaj je rovnaký pre celé Slovensko. Do skóre aktivity vstupuje len pri silnej geomagnetickej búrke (hypotéza, −1 až −2 body).

Zemetrasenia v okolí

Zemetrasenia v okolíOtrasy zaznamenané v okruhu 150 km od vody za posledných 30 dní (katalóg GFZ GEOFON).
S

Zemetrasenia v okolí

0otrasov

bez otrasov

V okruhu 150 km za posledných 30 dní (od magnitúdy 1,0).

Podľa rybárskych historiek ryby (najmä sumce a úhory) pred otrasmi nepokojne reagujú alebo prestanú brať. Spoľahlivo preukázané to nie je a pri slabých otrasoch ide o náhodu. Hlbšie otrasy z Karpát (napríklad v okolí Komárna a Dobrej Vody) ľudia zväčša vôbec nevnímajú.

Katalóg GEOFON je celosvetový, slabé otrasy v okolí Slovenska v ňom nemusia byť všetky. Nezapočítava sa do skóre aktivity.

Údaje: © ŠGÚDŠ (geologické, geofyzikálne a hydrogeologické mapy), NOAA SWPC (Kp-index), GFZ GEOFON (zemetrasenia). Súvislosť geomagnetického poľa, otrasov či radónu so záberom rýb nie je spoľahlivo preukázaná, preto sa do skóre aktivity nepočítajú. Postup je v Metodike.

Z vesmíru: čo ukazujú družice Copernicus

Sentinel-2 (optika) a Sentinel-1 (radar), obnovuje sa približne každých 6 dní

Za posledných 71 dní nebola nad revírom dostatočne bezoblačná snímka. Radar a ďalšie údaje sa doplnia, hneď ako sa oblačnosť rozptýli.

Historické snímky

Vývoj okolia a prírody od 2017 do 2023: ako sa menia brehy, vegetácia a krajina okolo vody. Snímky sa samy prepínajú, listovať môžeš aj ručne.

Letecká snímka revíru Chotina z roku 2017
2017snímkované 16. 8. 2017
Letecká snímka revíru Chotina z roku 2020
2020snímkované 1. 8. 2020
Letecká snímka revíru Chotina z roku 2023
2023snímkované 14. 8. 2023

Ortofotomozaika SR © GKÚ Bratislava, NLC Zvolen. Rok a deň snímkovania závisia od polohy, jednotlivé ročníky sa preto môžu líšiť ročným obdobím aj počasím.

Novinky z organizácie a úlovky z revíru

Úlovky z revíru

Na tomto revíri zatiaľ nikto nezapísal úlovok.