Vymedzenie revíru:Čiastkové povodie rieky Orava od novovybudovanej lavičky pri ČOV Gäceľ po modrú lavičku pri futbalovom ihrisku s umelou trávou a od železničného mosta v Dolnom Kubíne po lavičku pre peších pri bývalom závode SEZ.
Podmienky na loveIndex aktivity rýbNáš výpočet (0–100): základ určuje teplota vody, upravujú ho svetlo, zákal, kyslík, počasie a ďalšie faktory podľa toho, ako dobre sú podložené štúdiami. Pri každom faktore vidieť istotu a zdroj. Pomôcka na plánovanie, nie predpoveď záberov.
Skóre, najlepšie okno dňa a čo ho ťahá hore alebo dole
Podmienky na love
Index aktivity rýbNáš výpočet (0–100): základ určuje teplota vody, upravujú ho svetlo, zákal, kyslík, počasie a ďalšie faktory podľa toho, ako dobre sú podložené štúdiami. Pri každom faktore vidieť istotu a zdroj. Pomôcka na plánovanie, nie predpoveď záberov.
Načítavam údaje…
Voda
Vodný stav, teplota, modelový prietok a spád
Hladina vody
Hladina vodyVodný stav na najbližšom vodočte SHMÚ v centimetroch nad nulou vodočtu. Je to stav vody na stanici, nie hĺbka vody na revíre.
Hladina je ustálená.Vývoj hladinyMierne stúpajúca voda vyplavuje potravu z brehov a aktivuje ryby, tlačia sa do tíšin a za prekážky. Rýchle stúpanie prináša zákal a ryby neberú, po povodni klesajúca voda zábery často utlmí. Stabilný vodný stav býva pre lov príjemný, ryby majú ustálené stanovištia.
Vodný stav na vodočte, posledné dni (cm)Vývoj vodného stavu: od 6. 11. 07:45 do 7. 11. 07:45. Naposledy 13 cm, najmenej 13, najviac 14 cm.
Hladina je meraná na vodočte SHMÚ, nie je to hĺbka vody na revíri. Farebné čiary sú stupne povodňovej aktivityStupne povodňovej aktivitySHMÚ vyhlasuje pre vodočty tri stupne: 1. bdelosť, 2. pohotovosť, 3. ohrozenie. Pri vyššom stupni je lov nebezpečný..
Teplota vody
Teplota vodyRyby sú studenokrvné a teplota vody riadi ich trávenie. Pod 8 °C sa metabolizmus spomaľuje, pri 15–22 °C vrcholí aktivita, nad 25 °C klesá kyslík.
0815222530°C
Studená voda. Metabolizmus rýb je spomalený. Pomáhajú jemné nástrahy a minimum krmiva.
Teplota vody, posledné dni (°C)Vývoj teploty vody: od 6. 11. 07:45 do 7. 11. 07:45. Naposledy 3,4 °C, najmenej 3,2, najviac 6,9 °C.
Pod 8 °C: spomalený metabolizmus
8–15 °C: aktivita rastie
15–22 °C: vrchol potravnej aktivity
22–25 °C: aktivita klesá
Nad 25 °C: málo kyslíka
Modelový prietok
Modelový prietokOdhad množstva vody v rieke (m³/s) z modelu GloFAS, nie meranie. Rozlíšenie je asi 5 km, na malých tokoch môže ukazovať väčšiu rieku v okolí.
Načítavam údaje…
Výškový profil toku
Výškový profilAko sa mení nadmorská výška toku po prúde. Počíta sa z digitálneho modelu reliéfu (desiatky metrov), nie z merania hladiny, preto je orientačný, hlavne pri úzkych potokoch.
Mierny sklonPrúd je citeľný, striedajú sa plytčiny a tíšiny. Prechod medzi nížinným a podhorským tokom.
Výškový profil revíru po prúde: od 471 do 467 m n. m. na 0,5 km.Po prúde, od horného konca revíru (vľavo) k dolnému
Najvyšší bod
469 m n. m.
Najnižší bod
468 m n. m.
SpádSpádRozdiel nadmorskej výšky medzi horným a dolným koncom revíru v metroch. Čím väčší spád na kratšej dĺžke, tým rýchlejšia voda.
1,7 m
SklonSklon tokuSpád na kilometer v promile (‰, metre na kilometer). Do 2 ‰ je pomalá nížinná rieka, 5 až 10 ‰ podhorská rieka (lipeň, pstruh), nad 10 ‰ rýchly potok.
3,7 ‰
KľukatosťKľukatosťDĺžka toku vydelená vzdialenosťou jeho koncov vzdušnou čiarou. 1,0 je priamy tok, nad 1,3 výrazne meandruje. Meandre vytvárajú jamy pod brehmi a plytčiny v prieťahoch.
1,00
Revír je krátky, preto je sklon len orientačný (model reliéfu má rozlíšenie desiatky metrov).
Počasie a predpoveď
Hodina po hodine, tlak a najbližšie dni
Počasie a predpoveď
Načítavam údaje…
Obloha: slnko, mesiac a solunárne oknáSolunárne obdobiaVýpočet z polohy Mesiaca: hlavné obdobia (asi 2 h) okolo prechodu Mesiaca nad obzorom a pod ním, vedľajšie (asi 1 h) okolo východu a západu Mesiaca. Vedecky nepotvrdená teória: v štúdii zo 361 výjazdov (Quigley a kol. 2023) záber nepredpovedala. Berieme ju ako hypotézu s váhou najviac ±2 body.
Kde sú slnko a mesiac práve teraz a kedy prídu najlepšie okná dňa
Obloha: slnko a mesiac
Solunárne obdobiaVýpočet z polohy Mesiaca: hlavné obdobia (asi 2 h) okolo prechodu Mesiaca nad obzorom a pod ním, vedľajšie (asi 1 h) okolo východu a západu Mesiaca. Vedecky nepotvrdená teória: v štúdii zo 361 výjazdov (Quigley a kol. 2023) záber nepredpovedala. Berieme ju ako hypotézu s váhou najviac ±2 body.
Ťahaj po osi a uvidíš, kde budú slnko a mesiac.
Slnko
Mesiac
Zlatá hodinka
Hlavné obdobie
Vedľajšie obdobie
Slnko
Úsvit06:06
Východ06:40
Západ16:12
Súmrak16:46
Deň trvá 9 h 33 min.
MesiacFáza MesiacaPri splne a novu je gravitačné pôsobenie najsilnejšie. Pri jasnej splnovej noci sa dravce a kapry často kŕmia v noci, deň po nej môže byť slabší.
Ubúdajúci kosáčikosvetlených 8 %
Východ04:40
Západ14:55
Spln okolo 24. 11., nov okolo 9. 11..
Okná dňaSolunárne obdobiaVýpočet z polohy Mesiaca: hlavné obdobia (asi 2 h) okolo prechodu Mesiaca nad obzorom a pod ním, vedľajšie (asi 1 h) okolo východu a západu Mesiaca. Vedecky nepotvrdená teória: v štúdii zo 361 výjazdov (Quigley a kol. 2023) záber nepredpovedala. Berieme ju ako hypotézu s váhou najviac ±2 body.
Vedľajšie solunárne obdobie04:10–05:10
Zlatá hodinka (ráno)06:10–07:40
Hlavné solunárne obdobie08:53–10:53
Vedľajšie solunárne obdobie14:25–15:25
Zlatá hodinka (večer)15:12–16:42
Hlavné solunárne obdobie21:16–23:16
Solunárna teória nie je vedecky potvrdená, berieme ju ako doplnok. Zlatá hodinka je čas okolo východu a západu slnka, kedy ryby často berú.
Mapa a údaje o revíri
Priebeh vody, miesta pri vode, charakter a základné údaje
HĺbkaHĺbkaNajväčšia hĺbka z opisu revíru. Plytčiny sa rýchlo prehrievajú a sú bohaté na potravu, hlboké jamy dávajú úkryt a stabilnejšiu teplotu.1,0 m
DnoDnoMateriál dna určuje, aké ryby sa tu držia a kde nachádzajú potravu. Rybie pásma sa dajú rozoznať podľa dna: kamenité, štrkovité, piesčité až bahnité.štrkovito- piesočnaté
Línia tokuLínia tokuTvar toku zhora. V zákrutách je pod vonkajším brehom hlboký výmoľ a pod vnútorným plytká lavica; členitý tok má viac úkrytov a zmien hĺbky.zvlnená
ZatienenieZatieneniePodiel hladiny v tieni. Tieň znižuje letné teploty vody, dodáva hmyz a úkryty; slnečný úsek sa rýchlejšie prehrieva a viac zarastá.5 %
PorastPorastDrevinný a bylinný porast brehov. Korene a konáre vytvárajú úkryty, z listov a konárov padá potrava. Určuje aj to, kde sa dá hádzať a kde sa montáž zachytáva.lieska, vŕba, topoĺ, javor
Priečne stavbyPriečne stavbyJazy, stupne a hate zadržiavajú vodu a bránia rybám v migrácii. Pod nimi sa vytvára hlboký vývar s okysličenou vodou.žiadne
Čo to znamená pre rybáravysvetlenie dna, porastu, línie a ďalších údajov tohto revíru
Hĺbka: Plytký, do 1 m
Rýchlo sa prehrieva aj ochladzuje. Ryby sú plaché, pomáha tichý prístup a jemná montáž.
Dno: Štrkové dno
Dobre prekysličená voda a bohatá potrava (larvy vodného hmyzu). Typické pre lipňové a mrenové pásmo, štrkové lavice slúžia mnohým rybám aj ako neresisko.
Dno: Piesočnaté dno
Plytšie úseky s menším počtom úkrytov. V nížinných tokoch sa striedajú s bahnitými; ryby sa držia pri brehoch, koreňoch a prekážkach.
Línia toku: Zvlnená línia
Výrazné zákruty. Pod vonkajším brehom býva hlboká jama, na vnútornej strane plytká štrková alebo piesočná lavica.
Zatienenie: Slnečný, do 10 % tieňa
Voda sa v lete rýchlo prehrieva, viac sa tu darí vodným rastlinám a riasam. Ryby sa v poludnie sťahujú do hlbších miest.
Porast: Vŕba
Rastie pri vode, korene spevňujú breh a vytvárajú úkryty pod hladinou. Konáre visia nad vodou, dávajú tieň a hmyz.
Porast: Topoľ
Vysoké, rýchlo rastúce stromy. Dávajú tieň a hmyz, konáre a lístie sa dostávajú do vody.
Porast: Lieska
Nízke kroviny pri brehu: tieň a úkryt pre drobné ryby aj zdroj hmyzu, no sťažuje prístup k vode.
Priečne stavby: Bez priečnych stavieb
Ryby sa môžu voľne presúvať po toku, úsek je plynulejší.
Výklad je všeobecný a vychádza z opisu revíru v dátach a z bežnej rybárskej praxe. Skutočné podmienky na mieste sa môžu líšiť, pred lovom ich skontroluj.
mechanické, biologické, odstraňovanie dusíka a fosforu
Spĺňa požiadavky
BSK₅, CHSK, dusík, fosfor
1,0 km
COV Dolny KubinBod vypúšťania odpadových vôd
1,2 km
Zobrazené sú miesta do 3 km od toku.
Zákon a pravidlá lovu
Hájenie, čas lovu, lovné miery a denný limit. Orientačne: over si ich v rybárskom poriadku revíru
Hájenie všetkých rýb
§ 13 ods. 2 zákona
1. 1. – 31. 5.
janfebmaraprmájjúnjúlaugsepoktnovdec
dnes
lov všetkých rýb zakázanýmimo tohto obdobia
Výnimka: na vodách s výskytom hlavátky podunajskej je od 1. 11. do 31. 12. lov hlavátky možný len s povolením na lov hlavátky (§ 13 ods. 4 a § 19 zákona).
Čas ochrany jednotlivých druhov (nižšie) platí nezávisle od tohto hájenia.
Denný čas lovu
§ 11 vyhlášky
Platí len mimo hájenia. Mimo týchto hodín je lov zakázaný (§ 14 písm. b zákona).
06121824 h
jún, júl, august4.00 – 22.00 h
september, október5.00 – 21.00 h
november, december7.00 – 19.00 h
Mesiace, ktoré v tabuľke chýbajú, patria do hájenia. Čas v novembri a decembri na pstruhových a lipňových vodách súvisí s výnimkou pre lov hlavátky (§ 13 ods. 4 zákona), čo sa v tom čase smie loviť, over v rybárskom poriadku. Na hraničných vodách platí čas z povolenia alebo rybárskeho poriadku (§ 11 ods. 2 vyhlášky). Nočný lov zákon upravuje dvoma formuláciami, ktoré sa na prvý pohľad rozchádzajú, preto sa o ňom vždy opýtaj v rybárskom poriadku revíru alebo u rybárskej stráže.
Udice, nástrahy a dni lovu
§ 17 zákona
Počet udíc
1
Povolené spôsoby
muškárenie, plávaná
Háčiky a nástrahy
najviac 3 umelé mušky, každá do 10 cm; na plávanú len rastlinné nástrahy
Živá alebo mŕtva rybka
zakázaná
Dni lovu v týždni
najviac 5
Lov pod ľadom
zakázaný
Iné
návnadenie len rastlinným krmivom
Je to zhrnutie. Pri nástrahách, háčikoch a návnade si prečítaj aj rybársky poriadok revíru, lebo užívateľ môže podmienky sprísniť.
Koľko rýb si smieš ponechať za deň
§ 14 vyhlášky
1ksModrá skupinajeseter malý, jeseter sibírsky, sumec veľký
4ksŽltá skupinapstruh dúhový, sivoň potočný, podustva, nosáľ; pripočíta sa k zelenej alebo modrej skupine (spolu najviac 4 kusy)
5kgOstatné druhynapríklad karas, pleskáče, jalce (spolu); invázne druhy sa nepočítajú
Modrá a zelená skupina sa nekombinujú. Limit platí za deň aj pri love na viacerých revíroch a po jeho dosiahnutí lov na ten deň končí. Skupiny druhov vychádzajú z výkladu SRZ z januára 2026, nie priamo z textu paragrafu. Užívateľ revíru môže v povolení určiť nižší limit, vtedy platí prísnejší.
Čas ochrany jednotlivých druhov§ 10 vyhlášky
V tomto období sa druh nesmie loviť, aj keď inak lov v danom čase dovoľuje typ vody. Platí nezávisle od hájenia všetkých rýb.
1. 1. – 15. 3.
mieň sladkovodný
1. 1. – 31. 5.
lipeň tymiánový, ploska pásavá, šťuka severná
1. 1. – 15. 6.
sumec veľký, zubáč veľkoústy, zubáč volžský
1. 1. – 31. 10.
hlavátka podunajská (v hraničných vodách 1. 1. – 31. 8.)
15. 3. – 31. 5.
kapor rybničný v kaprových vodách (neplatí 1. – 31. 5. pri pretekoch ani na ostatných vodných plochách); boleň dravý, jalec hlavatý, jalec maloústy, jalec tmavý, jeseter malý, jeseter sibírsky, lieň sliznatý, mrena severná, nosáľ sťahovavý, pleskáč siný, pleskáč tuponosý, pleskáč vysoký, podustva severná
1. 9. – 15. 4.
pstruh potočný, pstruh jazerný
1. 9. – 28. 2.
sih peleď
Niektoré druhy sú chránené celoročne (napríklad kolok, mihule, hrúze, pĺže, sih maréna, mrena karpatská, šabľa krivočiara) a ich lov je zakázaný vždy. Úplný zoznam druhov je v návode Rybársky zákon po pravidlách.
Lovné miery§ 12 vyhlášky
Najmenšia dĺžka, od ktorej si rybu smieš ponechať. Užívateľ revíru môže mieru zvýšiť, platnú hodnotu hľadaj v povolení a rybárskom poriadku.
amur biely60 cm
amur čierny60 cm
boleň dravý40 cm
hlavátka podunajská80 cm
jalec hlavatý25 cm
jalec maloústy20 cm
jalec tmavý30 cm
jeseter malý45 cm
jeseter sibírsky45 cm
kapor rybničný40 cm
lieň sliznatý30 cm
lipeň tymiánový33 cm
mieň sladkovodný35 cm
mrena severná40 cm
nosáľ sťahovavý30 cm
pleskáč siný25 cm
pleskáč tuponosý25 cm
pleskáč vysoký30 cm
pleskáč zelenkavý15 cm
podustva severná30 cm
pstruh dúhový27 cm
pstruh jazerný50 cm
pstruh potočný27 cm
sih peleď25 cm
sivoň potočný27 cm
sumec veľký70 cm
šťuka severná60 cm
tolstolobik biely45 cm
tolstolobik pestrý45 cm
úhor európsky50 cm
zubáč veľkoústy50 cm
zubáč volžský35 cm
Meria sa celková dĺžka od predného konca hlavy po koniec najdlhšieho lúča chvostovej plutvy (§ 12 ods. 4). Bez lovnej miery sú napríklad belička európska, karas striebristý, ostriež zelenkavý, plotica červenooká, slíž severný a invázne druhy.
Pred lovom a po love
Rybársky lístok a povolenie maj pri love pri sebe a predlož ich pri kontrole (§ 12 zákona). Skontroluj ich platnosť.
Pred začatím lovu zapíš dátum a číslo revíru (č. 3-2712-6-4), po love počet a hmotnosť úlovkov (§ 14 písm. d zákona). Lov bez zápisu je priestupok.
Stav k 6. 11. 2026: zákon č. 216/2018 Z. z. o rybárstve (znenie od 1. 1. 2022) a vyhláška č. 381/2018 Z. z. (znenie od 1. 1. 2019), novšie znenie sme nenašli. Zákon sa môže zmeniť, platné znenie nájdeš na Slov-Lex (zákon) a Slov-Lex (vyhláška).
Novinky z organizácie a úlovky z revíru
Úlovky z revíru
Na tomto revíri zatiaľ nikto nezapísal úlovokBuď prvý: po schválení sa objaví tu aj v rebríčku.
Kvalita vody, povodie, dno, ryby, vodný hmyz, zver a riziká z otvorených databáz. Okrem zveri a rizík sú zahrnuté aj do skóre aktivity.
Čo z toho vyplýva
Verejné zdroje v skóre podmienokÚdaje o kyslíku, živinách, hĺbke nádrže, veľkosti toku, dne, druhoch rýb a rojení hmyzu mierne upravia skóre „Podmienky na love“. Každá úprava je v rozbore skóre vidieť osobitne.
Verejné údaje o tejto vode skóre aktivity takmer nemenia.
Najviac uberá: Dno podľa geológie −1
Posúdili sme 16 faktorov, skóre mení 2 z nich. Úpravy sú v rozsahu od −14 do +12 bodov, aby neprevážili počasie a teplotu vody. Započítavajú sa do skóre, zoradenia aj filtrov.
Tok, nádrž a dno−1
Dno podľa geológieStupeň dôkazov: Hypotéza
Íly a hliny, ŠGÚDŠ
Jemnozrnné dno nie je pre pstruhové vody typické, voda sa ľahšie zakalí.
Čo o tom vieme
Produkcia pstruha je vyššia vo vápencových tvrdých vodách (Almodóvar a kol. 2006), ale v írskych tokoch geológia hustotu pstruhov nezmenila a rozhodovala štruktúra koryta (Lehane a kol. 2004). Dôkazy sa rozchádzajú, váha je malá.
Zdroje: Almodóvar a kol. 2006; Lehane a kol. 2004
−1
Život pri vode0
Rojenie vodného hmyzuStupeň dôkazov: Prax rybárov
0,0× priemerný mesiac, 0 z 33 pozorovaní za rok, iNaturalist
V tomto mesiaci sa vodný hmyz vyskytuje málo, rozhoduje skôr potrava pri dne.
Čo o tom vieme
Rybári lovia „podľa hmyzu“ (suchá a mokrá muška). Meraná závislosť úlovkov od rojenia nie je v našich zdrojoch doložená.
0
Skóre nemenia
Pre tieto faktory chýbajú údaje alebo sú v bežnom rozsahu:
Rozpustený kyslík
Živiny vo vode
Kyslosť vody (pH)
Amónne ióny vo vode
Teplota vody pre miestne druhy
Povrchová voda (SHMÚ)
Dusík v podzemnej vode
Škodlivé látky v podzemnej vode
Železo v podzemnej vode
Chloridy v podzemnej vode
Studená podzemná voda
Čistiarne odpadových vôd
Veľkosť toku
Invázne druhy v okolí
Pravidlá sú orientačné a vychádzajú z rybárskej praxe a vedeckých štúdií, pri každom faktore je vidieť, ako dobre je podložený. Počasie, tlak vzduchu a teplota vody majú na skóre väčší vplyv než tieto údaje.
Znečistenie vody
Znečistenie vody (SHMÚ)Ukazovatele kvality vody, ktoré v ročenkách SHMÚ za roky 2022 až 2025 nespĺňajú normy na najbližšom mieste monitoringu na tom istom toku.
Povrchová voda, 2023
v normebez nesplnenej normy na najbližšom mieste SHMÚ
Roky s nesplnenou normou
0 z 22022 až 2025
Podzemná voda v okolí
0 z 4staníc s látkami z ľudskej činnosti, 2025
Dusičnany v podzemnej vode
22,3 mg/ltypická hodnota zo 4 staníc do 10 km, v norme, 2025
Čistiarne do 2 km
1bez nesplnených požiadaviek
Povrchová voda: najbližšie miesto monitoringu
Orava, vyústenie OV z MAHLE Components a WWT Dolný Kubín, podOrava, rkm 19,5 · 12 km od revíru
bez nesplnenej normy
2022202320242025
V ročenkách za 2022 až 2025 nemá toto miesto žiadny nesplnený ukazovateľ.
Poloha miesta je len približná (podľa vodného útvaru), preto môže byť skutočné miesto odberu inde na toku.
norma nesplnená
bez nesplnenej normy
miesto nie je v ročenke
Ďalšie miesta na tom istom toku
Žaškov (most)Orava, rkm 8,8 · 12 km od revírubez nesplnenej normy
KraľovanyOrava, rkm 0,3 · 12 km od revírubez nesplnenej normy
Údaje sú z ročeniek SHMÚ (povrchové vody 2022 až 2025). Ročenka uvádza miesta, ktoré nesplnili normu; miesto, ktoré v ročenke chýba, sa nepovažuje za čisté. Vzdialenosť a zhodu názvu toku určujeme sami, preto ide o orientačné priradenie.
Podzemná voda v okolí
Podzemná voda v okolí (SHMÚ)Namerané hodnoty podzemnej vody zo staníc do 10 km od revíru (dusičnany, škodlivé látky, amónne ióny, železo, chloridy) a ročenky SHMÚ.
Podzemná voda do 10 km (4 stanice)
Velicnaokres Dolný Kubín · vrt alebo studňa · 2,3 km od revíru
bez prekročenia v 2025
2017 až 2025
Naposledy v roku 2024 bolo prekročené:
Benzo(a)pyrén
Namerané hodnoty, rok 2025, odber 16. 10. 2025 (2 odbery, pri každej látke najvyššia hodnota roka):
Dusičnany32,4 mg/l
Amónne ióny< 0,01 mg/l
Dusitany< 0,01 mg/l
Železo0,009 mg/l
Chloridy22,5 mg/l
Hliník15 % normy
propisochlor20 % normy
Parnicaokres Dolný Kubín · vrt alebo studňa · 7,0 km od revíru
bez prekročenia v 2025
2017 až 2025
Naposledy v roku 2024 bolo prekročené:
Pomer NO3 a NO2
Dusičnany
Namerané hodnoty, rok 2025, odber 16. 10. 2025 (2 odbery, pri každej látke najvyššia hodnota roka):
Dusičnany22,3 mg/l
Amónne ióny0,03 mg/l
Dusitany< 0,01 mg/l
Železo0,007 mg/l
Chloridy27,8 mg/l
Hliník15 % normy
Valas. Dubova – Pastovnik 1okres Ružomberok · prameň · 7,2 km od revíru
bez prekročenia v 2025
2017 až 2025
V ročenkách 2017 až 2025 nie je pri stanici zaznamenané prekročenie normy.
Namerané hodnoty, rok 2025, odber 7. 10. 2025 (2 odbery, pri každej látke najvyššia hodnota roka):
Dusičnany7,5 mg/l
Amónne ióny< 0,01 mg/l
Dusitany< 0,01 mg/l
Ukázať ďalších 1
Lucky – pod Chocomokres Ružomberok · prameň · 9,4 km od revíru
bez prekročenia v 2025
2017 až 2025
V ročenkách 2017 až 2025 nie je pri stanici zaznamenané prekročenie normy.
Namerané hodnoty, rok 2025, odber 11. 6. 2025:
Dusičnany6,5 mg/l
Amónne ióny< 0,01 mg/l
Dusitany< 0,01 mg/l
Železo< 0,002 mg/l
Chloridy< 1 mg/l
Hliník5 % normy
látky z ľudskej činnosti
len prirodzené látky
bez zaznamenaného prekročenia
Podzemná voda sa do tokov dostáva ako základný odtok, súvislosť s tokom pri revíre je preto len nepriama. Prirodzené látky (železo, mangán, sírany, vodivosť) sa do hodnotenia podľa ročenky nepočítajú.
Údaje sú z ročeniek SHMÚ (podzemné vody 2017 až 2025).
Čistiarne odpadových vôd
Čistiarne odpadových vôd pri revíreČistiarne do 2 km od revíru: preťaženie, plnenie požiadaviek EÚ a vypustené zaťaženie (BSK₅, CHSK, dusík, fosfor v tonách za rok).
COV Dolny Kubin1,0 km od revíru · kapacita 23 000 EO · mechanické, biologické, odstraňovanie dusíka a fosforu
v norme
86 % kapacity
Čistiarne do 2 km od revíru. Čistiareň nemusí ležať nad revírom, tok pri nej neposudzujeme. Zaťaženie je pomer vyprodukovaného znečistenia a kapacity čistiarne (EO = ekvivalentný obyvateľ).
Povodie a nádrž
Hĺbka nádrže (HydroLAKES)Priemerná hĺbka, objem a doba zdržania vody v nádrži z databázy HydroLAKES (WWF). Hĺbku odhaduje model z okolitého terénu, takže je orientačná.
Tok z databázy HydroRIVERSspárovaný s revírom, odchýlka čiary okolo 49 m
Povodie nad miestomVeľkosť toku (HydroRIVERS)Plocha povodia nad miestom, rád toku a priemerný prietok z databázy HydroRIVERS (WWF). Určuje, či ide o potok, rieku alebo veľkú rieku.
49 km²potok
Priemerný prietok
0,70 m³/smodelová hodnota
Rád toku (Strahler)
2horný tok, drobný prítok
Sklon koryta
3,7 ‰Mierny sklon
Údaje sú z celosvetovej databázy s hrubším rozlíšením (desiatky metrov), preto sú pri malých vodách len orientačné. Hĺbka a objem sú modelové priemery.
Dno a podložie
Dno a podložie (ŠGÚDŠ)Podložie pod vodou podľa hydrogeologickej mapy Slovenska 1 : 50 000 (ŠGÚDŠ). Hovorí o tom, či je okolie štrkové, piesočnaté, ílovité, bahnité alebo skalnaté.
Íly a hliny
Voda sa po daždi rýchlo zakalí a ryby hľadajú potravu viac čuchom.
Štrky 33 %
Íly a hliny 67 %
Pramene a vývery
0žiadne v okruhu 1 km
Podľa geologickej mapy: fluviálne sedimenty: litofaciálne nečlenené nivné hliny, alebo piesčité až štrkovité hliny dolinných nív a nív horských potokov, holocén
Opis revíru uvádza dno: štrky, piesky, geologická mapa ukazuje niečo iné; opis revíru je presnejší.
Mapa ukazuje geológiu podložia, nie presné dno na mieste. Skutočný materiál dna sa môže líšiť, najmä pri nánosoch.
Vodný hmyz
Rojenie vodného hmyzu (iNaturalist)Koľko pozorovaní podeniek, potočníkov a pošvatiek ľudia v okolí zaznamenali v tomto mesiaci v porovnaní s ročným priemerom. Pre muškárov je to náznak vývinu hmyzu.
Málo hmyzunovember: 0,0× priemerný mesiac
jan
feb
mar
apr
máj
jún
júl
aug
sep
okt
nov
dec
Podenky0Podenky: suchá mucha na hladine, najmä pri súmraku.
Potočníky0Potočníky: večer a v noci pri brehu, hodí sa aj nymfa a mokrá mucha.
Pošvatky0Pošvatky: čisté, studené potoky, často už koncom zimy a skoro na jar.
0,0× priemerný mesiac, 0 z 33 pozorovaní za rok, iNaturalist.
Pozorovania pridávajú ľudia z okolia, nie sú to merania pri vode. Ukazujú, kedy sa vodný hmyz zvykne objavovať, a hodia sa najmä pri love na muchu.
Podzemná voda: namerané hodnoty
Podzemná voda v okolí (SHMÚ)Namerané hodnoty podzemnej vody zo staníc do 10 km od revíru (dusičnany, škodlivé látky, amónne ióny, železo, chloridy) a ročenky SHMÚ.
Typická hodnota zo 4 staníc podzemnej vody do 10 km od revíru (najbližšia 2,3 km), meranie z roku 2025. Bližšie stanice majú väčšiu váhu. Ide o podzemnú vodu pri revíre, nie o meranie v samotnom toku. Norma je limit, ktorý pri ukazovateli uvádza SHMÚ (pre pitnú vodu); hodnota rovná norme sa tak ako v SHMÚ počíta za prekročenie. Štítok „niekde nad normou“ znamená, že typická hodnota je pod normou, ale aspoň jedna stanica ju presahuje; ktorá, je uvedené pri dlaždici. Ryby sú na niektoré látky citlivejšie než ľudia.
Amónne ióny
0,005mg/l
hlboko pod normou
Norma 0,5 mg/l. Rozpätie 0,005 až 0,03 mg/l, 4 stanice.
Dusitany
< 0,01mg/l
nezistené
Pod medzou stanovenia (0,01 mg/l), norma 0,5 mg/l. 4 stanice.
Dusičnany
22,3mg/l
pod normou
Norma 50 mg/l. Rozpätie 6,5 až 32,4 mg/l, 4 stanice.
Kyslík
4,06mg/l
menej kyslíka
Značka na ciferníku: 9 mg/l, vodítko pre lososovité vody. Rozpätie 3,4 až 11 mg/l, 4 stanice.
Teplota vody
9,35°C
mierna
Rozpätie 6,7 až 9,9 °C, 4 stanice.
pH
7,19
vhodné pre ryby
Rozpätie 7,07 až 7,93, 4 stanice.
Tvrdosť vody
3,66mmol/l
tvrdá
Rozpätie 1,9 až 4,07 mmol/l, 3 stanice.
Železo
0,009mg/l
hlboko pod normou
Norma 0,2 mg/l. Rozpätie 0,001 až 0,009 mg/l, 3 stanice.
Mangán
0,001mg/l
hlboko pod normou
Norma 0,05 mg/l. Rozpätie 0,001 až 0,001 mg/l, 3 stanice.
Chloridy
22,5mg/l
hlboko pod normou
Norma 250 mg/l. Rozpätie 0,5 až 27,8 mg/l, 3 stanice.
Sírany
40,3mg/l
hlboko pod normou
Norma 250 mg/l. Rozpätie 15,3 až 40,3 mg/l, 3 stanice.
Vodivosť
72,3mS/m
blízko normy
Norma 125 mS/m. Rozpätie 32,5 až 77,4 mS/m, 4 stanice.
Kovy a polokovy
15% normy
pod normou
Najvyššie: Hliník 0,03 mg/l (15 % normy, 2,3 km od revíru). 3 stanice.
Pesticídy
20% normy
pod normou
Najvyššie: propisochlor 0,02 µg/l (20 % normy, 2,3 km od revíru). 1 stanica.
Rozpúšťadlá a benzén
0% normy
nezistené
Pod medzou stanovenia: látky z tejto skupiny sa vo vzorkách nezistili. 1 stanica.
PAU (spaľovanie, ropné látky)
0% normy
nezistené
Pod medzou stanovenia: látky z tejto skupiny sa vo vzorkách nezistili. 2 stanice.
Ako to pôsobí na ryby a vodu
Amónne ióny
Samotné amónne ióny nie sú také jedovaté, ale časť z nich sa podľa pH a teploty mení na amoniak (NH₃), ktorý poškodzuje žiabre a stresuje ryby. Čím vyššie pH a teplota, tým viac amoniaku (Emerson a kol. 1975). Zrušená smernica 2006/44/ES uvádzala ako vodítko najviac 0,04 mg/l amónnych iónov pre lososovité vody a 0,2 mg/l pre kaprovité.
Dusitany
Dusitany sú pre ryby jedovaté: cez žiabre sa dostanú do krvi a premenia hemoglobín na methemoglobín, ktorý kyslík nenesie, takže sa ryby „dusia“ aj v okysličenej vode. Najcitlivejšie sú lososovité ryby; chloridy vo vode toxicitu znižujú (Lewis a Morris 1986). Smernica 2006/44/ES uvádzala vodítko 0,01 mg/l pre lososovité vody.
Dusičnany
Dospelým rybám dusičnany neškodia hneď, ale živia riasy a rastliny, a tak prispievajú k prehnojeniu a nočným prepadom kyslíka. Pre citlivé vodné živočíchy (lososovité ryby, obojživelníky, niektoré bezstavovce) odporúčajú Camargo a kol. (2005) držať dusičnany pod 2 mg dusíka na liter, čo je asi 9 mg/l dusičnanov.
Kyslík
Ryby, najmä lososovité, potrebujú veľa kyslíka. Smernica 2006/44/ES uvádzala pre lososovité vody vodítko 9 mg/l (aspoň v polovici meraní) a nikdy menej než 7 mg/l. Podzemná voda z hlbších vrstiev ho býva menej; v toku sa potom dokysličí až po vyvierení.
Teplota vody
Podzemná voda má počas roka takmer stálu teplotu. Prítok z prameňov preto môže v lete tok ochladzovať a v zime otepľovať, a takéto úseky bývajú útočiskom pre chladnomilné ryby (Hayashi a Rosenberry 2002).
pH
Ryby znášajú pH približne od 6 do 9 (smernica 2006/44/ES). Mimo tohto rozsahu sa poškodzujú žiabre a mení sa jedovatosť amoniaku a kovov.
Tvrdosť vody
Tvrdšia voda (viac vápnika a horčíka) je pre ryby priaznivejšia: vápnik chráni žiabre a znižuje toxicitu kovov, napríklad medi a zinku (Pagenkopf 1983), a drží stabilné pH. Mäkká voda je citlivejšia na kovy aj na zakyslenie.
Železo
Železo je v podzemnej vode z hĺbky rozpustené. Keď voda vyjde na vzduch, oxiduje a vyzráža sa ako hnedé vločky, ktoré zalepujú žiabre, pokrývajú štrk s ikrami a bezstavovcami a ničia úkryty (Vuori 1995).
Mangán
Mangán je v hlbšej podzemnej vode prirodzený. Pre ryby býva menej významný než železo, norma platí hlavne kvôli chuti a farbe pitnej vody.
Chloridy
Chloridy pochádzajú z posypovej soli, hnojív a odpadu. Americká agentúra EPA (1988) určila pre dlhodobú ochranu vodných živočíchov 230 mg/l a pre krátkodobú 860 mg/l.
Sírany
Sírany sú v podzemnej vode bežné, pochádzajú z hornín (napríklad sadrovca), z hnojív aj z baní. Spolu s chloridmi zvyšujú mineralizáciu vody; norma 250 mg/l je určená pre pitnú vodu.
Vodivosť
Vodivosť ukazuje celkové množstvo rozpustených solí. Vyššia hodnota je v podzemnej vode často prirodzená (vápence, sadrovec), no prudké zvýšenie v toku ukazuje na prítok solí z ciest, baní alebo odpadu.
Kovy a polokovy
Meď, zinok, nikel, kadmium a ortuť sú pre ryby jedovaté už pri nízkych koncentráciách, v mäkkej vode viac než v tvrdej (Pagenkopf 1983). Norma pre podzemnú vodu je určená pre pitnú vodu, nie pre ryby.
Pesticídy
Pesticídy sa dostávajú do podzemnej vody z polí. Norma 0,1 µg/l na jednu látku (0,5 µg/l spolu) je pitná norma a je veľmi prísna; ryby poškodzuje zvyčajne až oveľa vyššia koncentrácia. Hodnota hlavne ukazuje, ako veľmi je okolie zaťažené poľnohospodárstvom.
Rozpúšťadlá a benzén
Chlórované rozpúšťadlá (napríklad tetrachlóretén) a benzén pochádzajú z priemyslu, čistiarní a čerpacích staníc. Sú jedovaté a v podzemnej vode sa rozkladajú pomaly.
PAU (spaľovanie, ropné látky)
PAU vznikajú pri spaľovaní a únikoch ropných látok. Norma pre benzo(a)pyrén (0,01 µg/l) je pre pitnú vodu veľmi prísna, lebo ide o karcinogén.
Zdroje
Camargo, J. A., Alonso, Á., Salamanca, A. (2005): Nitrate toxicity to aquatic animals: a review with new data for freshwater invertebrates. Chemosphere 58, 1255–1267.
Lewis, W. M., Morris, D. P. (1986): Toxicity of nitrite to fish: a review. Transactions of the American Fisheries Society 115, 183–195.
Emerson, K., Russo, R. C., Lund, R. E., Thurston, R. V. (1975): Aqueous ammonia equilibrium calculations: effect of pH and temperature. Journal of the Fisheries Research Board of Canada 32, 2379–2383.
Smernica 2006/44/ES o kvalite sladkých vôd, ktoré si vyžadujú ochranu alebo zlepšenie kvôli podpore života rýb (zrušená v roku 2013; jej hodnoty tu uvádzame len ako odborné vodítko).
Vuori, K.-M. (1995): Direct and indirect effects of iron on river ecosystems. Annales Zoologici Fennici 32, 317–329.
Pagenkopf, G. K. (1983): Gill surface interaction model for trace-metal toxicity to fishes: role of complexation, pH, and water hardness. Environmental Science & Technology 17, 342–347.
U.S. EPA (1988): Ambient Water Quality Criteria for Chloride. EPA 440/5-88-001.
Hayashi, M., Rosenberry, D. O. (2002): Effects of ground water exchange on the hydrology and ecology of surface water. Ground Water 40, 309–316.
Ryby, zver, rastliny a riziká v okolí vodyZver a riziká pri vode (GBIF)Zver, vtáky, rastliny a riziká (medveď, kliešte, komáre, boľševník), ktoré ľudia v okolí vody zaznamenali. Nepatrí do skóre podmienok na love, je len na informáciu.
Druhy, ktoré sa v okolí vody pozorovali alebo zaznamenali. Zver, rastliny a riziká nevstupujú do skóre podmienok na love, sú len na informáciu. Názov druhu vedie na jeho stránku.
Žije v horských lesoch severného a stredného Slovenska. Pri vode loví ryby a pije.
Ako sa chrániť: V horských revíroch sa pohybuj hlučne, nenechávaj pri stane ryby, vnútornosti ani zvyšky návnad a jedlo ukladaj mimo spacieho miesta. Ak medveďa uvidíš, nebehaj, pokojne sa prehováraj a pomaly ustupuj. Nikdy sa nepribližuj k mláďatám.
Jedovatý had, ktorý sa vyhrieva na kamenistých svahoch, v mokradiach a na lesných okrajoch pri vode.
Ako sa chrániť: Je plachá a uštipne len pri ohrození. Pri kamenitých brehoch nešmátraj rukou medzi kamene a maj pevnú obuv. Po uštipnutí zostaň v pokoji, nehýb postihnutou končatinou a volaj 112.
Invázna rastlina, ktorá rastie pri brehoch tokov a na vlhkých lúkach. Miazga na slnku spôsobuje popáleniny kože.
Ako sa chrániť: Nedotýkaj sa ho a neprechádzaj cez porast. Ak sa miazga dostane na kožu, zmy ju vodou a mydlom a chráň miesto pred slnkom. Pri väčšom popálení vyhľadaj lekára.
Prenáša kliešťovú encefalitídu a lymskú boreliózu. Čaká vo vysokej tráve a v poraste pri brehoch.
Ako sa chrániť: Od jari do jesene sa po love skontroluj, použi repelent a dlhé nohavice do ponožiek. Kliešťa čo najskôr odstráň pinzetou. Proti encefalitíde existuje očkovanie.
Veľké bodavé muchy. Najaktívnejšie sú za horúcich bezvetrných dní pri vode a na lúkach.
Ako sa chrániť: Bolestivo bodajú, najmä v lete v poludňajších hodinách. Pomáha svetlé oblečenie s dlhým rukávom a repelent.
Zver, rastliny a riziká: záznamy pochádzajú z pozorovaní a odrážajú aj to, kde sa pozorovatelia pohybujú, nie sú to merania hustoty ani istota stretnutia. Platia pre okolie okolo 35 × 55 km.
Zdroje fotografií
Kačica divá:Foto: This picture was realized by Richard Bartz by using a Canon EF 70-300mm f/4-5.6 IS USM…, CC BY-SA 2.5, Wikimedia Commons
Podložie, tok a pramene na mape, hodnoty v mieste vody, geomagnetická aktivita a zemetrasenia. Je to informácia o prostredí; do skóre vstupujú len malé hypotézy označené stupňom istoty (zlomy a horniny, geomagnetická búrka).
Mapa podložia potrebuje zapnutý JavaScript.
Geológia
Geologická mapa Slovenska 1 : 50 000: horniny pod povrchom, od naplavených štrkov a pieskov cez íly až po žuly a vápence. Farby podľa legendy ŠGÚDŠ, po kliknutí do mapy sa ukáže popis horniny v danom mieste.
Pre rybára: Štrkové lavice a kamenisté prahy dávajú čisté dno a biotop pre zubáča, ostrieža či mrenu. Ílovité a bahnité podložie drží potravu pre kapra a pleskáča. Vápence a dolomity dávajú tvrdšiu, na potravu bohatšiu vodu než žuly a kremence.
Radónové riziko
Radónové riziko podložia (nízke, stredné, vysoké). Vychádza z rádioaktivity hornín a z puklín. Mapa ukazuje podložie, nie radón vo vode.
Pre rybára: Radón je prírodný stopovač podzemnej vody. Podložie s vyšším radónovým rizikom (žuly, ruly, tektonické zlomy) býva miestom, kde puklinová voda vyteká na povrch. Väčšina Slovenska je „stredné“, preto je zaujímavé hlavne vysoké riziko.
nízke 36,7 %
stredné 63,0 %
vysoké 0,3 %
Urán (eU)
Ekvivalentný urán v povrchových horninách z leteckej gama spektrometrie (ppm). Od 4 ppm sa podložie radi označuje za zvýšené radónové riziko.
Pre rybára: Vysoký urán je znakom žúl, rúl a čiernych bridlíc, teda hornín, z ktorých sa do vody dostáva radón a rozpustené látky. Pre záber nemá priamy význam, pomáha čítať geológiu územia.
no data
0 – 1
1 – 2
2 – 3
3 – 4
4 – 5
5 – 7
7 – 35
Gama žiarenie
Dávkový príkon gama žiarenia vo vzduchu (nGy/h) z leteckého merania. Je to prirodzené pozadie podložia, nie znečistenie.
Pre rybára: Vyššie hodnoty majú horniny bohaté na urán, tórium a draslík (žuly, ruly, flyš s bridlicami). Je to doplnok k mape uránu; rybárovi hlavne ukazuje, kde sa mení podložie.
no data
0 – 20
20 – 40
40 – 60
60 – 80
80 – 100
100 – 140
140 – 180
180 – 220
220 – 999
Magnetika
Anomálie magnetického poľa Zeme (ΔT, v nT) spôsobené horninami s magnetickými minerálmi, napríklad sopečnými horninami, bazaltmi či amfibolitmi.
Pre rybára: Ryby (najmä lososovité a úhory) vnímajú magnetické pole. Či miestne anomálie ovplyvňujú ich pohyb a záber, nie je preukázané; berie sa to ako hypotéza.
-1 217 – -1 000
-1 000 – -250
-250 – -200
-200 – -190
-190 – -180
-180 – -170
-170 – -160
-160 – -150
-150 – -140
-140 – -130
-130 – -120
-120 – -110
-110 – -100
-100 – -90
-90 – -80
-80 – -60
-60 – -40
-40 – -20
-20 – 0
0 – 10
10 – 20
20 – 30
30 – 40
40 – 50
50 – 70
70 – 100
100 – 150
150 – 200
200 – 250
250 – 300
300 – 400
400 – 500
500 – 600
600 – 700
700 – 800
800 – 900
900 – 1 000
1000 – 1 100
1100 – 1 130
Kliknutím alebo ťuknutím do mapy zistíte hodnotu v danom mieste.
Hodnoty v mieste vodyRadónové riziko podložia, urán, tórium, draslík, gama žiarenie a magnetická anomália v jednom mieste pri vode (na mape označené bodom).
Radónové riziko podložia
stredné
Bežné pre väčšinu Slovenska.
nízke
stredné
vysoké
Urán (eU)
2,5ppm
bežný
Bežné pozadie hornín.
Tórium (eTh)
6,9ppm
pod priemerom kôry
Prírodné pozadie hornín.
Draslík (K)
1,30%
pod priemerom kôry
Prírodné pozadie hornín.
Gama žiarenie
49nGy/h
okolo svetového priemeru
Prirodzené pozadie podložia.
Magnetická anomália (ΔT)
29nT
nad priemerom okolia
Odchýlka magnetického poľa od priemeru okolia.
pod priemeromnad priemerom
Hodnoty platia pre jedno miesto (na mape označené bodom), nie ako priemer celého toku alebo povodia. Radón je v podzemných vodách prirodzený stopovač; do mapy nie je zahrnutý radón vo vode, len riziko podložia.
Značka na ciferníku: priemer hornej zemskej kôry (urán 2,7 ppm, tórium 10,5 ppm, draslík 2,3 %; Rudnick a Gao 2003) a svetový priemer prirodzenej dávky vonku 59 nGy/h (UNSCEAR 2000). Ručička sa nevychyľuje do „dobra“ ani „zla“, len ukazuje, kde hodnota leží.
Zvýšený urán alebo radón je len údaj o hornine. Pre záber nemá preukázaný význam; pomáha čítať, z akého podložia voda pochádza.
Zlomy a pramene
Zlomy a prameneVzdialenosť k najbližšiemu tektonickému zlomu geologickej mapy a počet prameňov v okolí. Pozdĺž zlomov vyteká puklinová podzemná voda.
Najbližší zlom
do 3 km
zlom v okolí
Tektonický zlom na geologickej mape.
Pramene a vývery
0
žiadne zaznačené
Žiadne v okruhu 1 km.
predpokladanýzakrytý mladšími usadeninami
Pozdĺž zlomov a pri prameňoch vyteká z podložia puklinová podzemná voda. Býva v lete chladnejšia a v zime teplejšia než voda v toku, preto sa pri takých miestach podľa rybárskych skúseností ryby v extrémnom počasí zdržiavajú (letné a zimné ostrovčeky vhodnejšej teploty).
Čerstvá puklinová voda však môže mať málo kyslíka. Ide o skúsenosť rybárov, nie o meraný jav pri tomto revíre.
Zlomy sú z geologickej mapy 1 : 50 000. Pramene sú z hydrogeologickej mapy, ktorá pokrýva len niektoré regióny, takže nula neznamená, že tam pramene nie sú.
Horniny a chémia vody
Horniny a chémia vodyPrevládajúca skupina hornín v mieste vody a čo to zvyčajne znamená pre tvrdosť, pH a bohatosť vody.
Podložie v mieste vody
Naplaveniny
Prevládajúca skupina hornín podľa mapy.
Štrky, piesky a hliny v údolí hovoria o dne údolia, nie o hornine v povodí. Chémiu vody určuje hlavne podložie vyššie nad miestom.
Hornina v jednom mieste neurčuje chémiu celej vody: tá závisí od podložia v celom povodí nad miestom. Údaj slúži ako nápoveda, nie ako meranie.
Geomagnetická aktivita
Geomagnetická aktivita (Kp)Planetárny index Kp (0 až 9) meria rozkolísanie magnetického poľa Zeme. Od 5 ide o geomagnetickú búrku. Ukazuje sa posledných 48 hodín a predpoveď na 24 hodín.
Kp-index
2,3z 9
pokojné pole
Posledné meranie (7. 11. 2026 04:00). Bodka na ciferníku je najvyššia predpoveď na 24 hodín.
pred 48 hteraz+24 h
Najvyšší predpovedaný Kp v najbližších 24 hodinách: 4,7 (neupokojené pole).
Kp (0 až 9) meria rozkolísanie magnetického poľa Zeme od slnečného vetra. Od 5 ide o geomagnetickú búrku. Ryby, najmä lososovité a úhory, magnetické pole vnímajú. Že by ich záber závisel od Kp, však nie je preukázané: ide o pozorovania rybárov a o hypotézy.
Údaj je rovnaký pre celé Slovensko. Do skóre aktivity vstupuje len pri silnej geomagnetickej búrke (hypotéza, −1 až −2 body).
Zemetrasenia v okolí
Zemetrasenia v okolíOtrasy zaznamenané v okruhu 150 km od vody za posledných 30 dní (katalóg GFZ GEOFON).
Otrasy za 30 dní
3v okruhu 150 km
najsilnejší M 2,6
119 km od vody, 8. 10.
hlbšie než 5 km
plytké, skôr banské
posledné 2 dni
M 2,2
Poľsko4. 11. 03:47, 116 km od vody, hĺbka 1 kmpravdepodobne banský otras (plytko pod povrchom)
M 2,3
Poľsko3. 11. 23:05, 96 km od vody, hĺbka 1 kmpravdepodobne banský otras (plytko pod povrchom)
M 2,6
Poľsko8. 10. 21:45, 119 km od vody, hĺbka 1 kmpravdepodobne banský otras (plytko pod povrchom)
Všetky tieto otrasy sú veľmi plytké, ide pravdepodobne o banské otrasy (napríklad v poľských a českých revíroch), nie o tektonickú aktivitu.
Podľa rybárskych historiek ryby (najmä sumce a úhory) pred otrasmi nepokojne reagujú alebo prestanú brať. Spoľahlivo preukázané to nie je a pri slabých otrasoch ide o náhodu. Hlbšie otrasy z Karpát (napríklad v okolí Komárna a Dobrej Vody) ľudia zväčša vôbec nevnímajú.
Katalóg GEOFON je celosvetový, slabé otrasy v okolí Slovenska v ňom nemusia byť všetky. Nezapočítava sa do skóre aktivity.
Sentinel-2 (optika) a Sentinel-1 (radar), obnovuje sa približne každých 6 dní
ZarastenieČistá hladina
ĽadBez ľadu
Tok je užší než bod družice (10 m). Hodnoty sa preto berú z pásu okolo čiary revíru a z bodov, v ktorých sa mieša voda s brehom, takže sú len orientačné a môžu ukazovať aj breh. Plocha hladiny sa pri toku nehodnotí a odhady nad vodou sa v snímke ukážu len tam, kde je tok širší než bod družice.
Zarastenie hladiny
Zarastenie hladinyPodiel plochy revíru, na ktorej družica vidí zelenú vegetáciu (index NDVI nad 0,3): plávajúce a vynorené rastliny a trstinu pri brehu.
1 % plochyČistá hladina
čistá
čiastočne
výrazne
silne
Podiel plochy so zelenou vegetáciou (rastliny na hladine a tesne pod ňou, trstina pri brehu).
Vývoj zarastenia hladiny: od 1. 9. 14:00 do 4. 11. 13:00. Naposledy 1 %, najmenej 0, najviac 1 %.
Pri brehoch sa môže započítať aj pruh trstiny, preto sa hodnoty na malých plochách môžu zdať vyššie.
Sentinel-2, 4. 11. 2026, bez oblakov 57 % plochy
Ľad na hladine
Ľad na hladinePodiel plochy, na ktorej družica vidí ľad alebo sneh. Hrúbku ani nosnosť ľadu nevie určiť.
0 % plochyBez ľadu
bez ľadu
čiastočne
väčšinou
celé
Podiel plochy, na ktorej satelit vidí ľad alebo sneh. Za posledných 20 dní bol najvyšší 0 %.
Satelit nezistí hrúbku ani nosnosť ľadu. Na ľad nikdy nevstupuj podľa tohto údaju.
Sentinel-2, 4. 11. 2026, bez oblakov 57 % plochy
Údaje sa ukladajú od 27. 8. 2026 (11 období po 5 dňoch), v grafoch je vidieť ich vývoj. Stiahnuť históriu (CSV)
Odhady zo satelitných snímok s rozlíšením 10 až 20 m, nie meranie vo vode. Ovplyvňujú ich oblaky, tiene, vietor a brehy. Nepoužívaj ich na rozhodnutie o kúpaní ani o vstupe na ľad. Údaje: Obsahuje upravené údaje Copernicus Sentinel 2026, ESA, Copernicus Data Space Ecosystem. Postup je v Metodike.
Historické snímky
Vývoj okolia a prírody od 2018 do 2024: ako sa menia brehy, vegetácia a krajina okolo vody. Snímky sa samy prepínajú, listovať môžeš aj ručne.