Rybársky revír
Štrkovisko Eliašovce – Krčma
Vymedzenie revíru: Vodná plocha štrkoviska (2 ha) v obci Eliášovce.
- kraj
- Trnavský kraj

Teraz pri vode
Podmienky na loveIndex aktivity rýbNáš výpočet (0–100): základ určuje teplota vody, upravujú ho svetlo, zákal, kyslík, počasie a ďalšie faktory podľa toho, ako dobre sú podložené štúdiami. Pri každom faktore vidieť istotu a zdroj. Pomôcka na plánovanie, nie predpoveď záberov.
Skóre, najlepšie okno dňa a čo ho ťahá hore alebo dole
Podmienky na love
Index aktivity rýbNáš výpočet (0–100): základ určuje teplota vody, upravujú ho svetlo, zákal, kyslík, počasie a ďalšie faktory podľa toho, ako dobre sú podložené štúdiami. Pri každom faktore vidieť istotu a zdroj. Pomôcka na plánovanie, nie predpoveď záberov.Načítavam údaje…
Voda
Vodný stav, teplota, modelový prietok a spád
Počasie a predpoveď
Hodina po hodine, tlak a najbližšie dni
Počasie a predpoveď
Načítavam údaje…
Obloha: slnko, mesiac a solunárne oknáSolunárne obdobiaVýpočet z polohy Mesiaca: hlavné obdobia (asi 2 h) okolo prechodu Mesiaca nad obzorom a pod ním, vedľajšie (asi 1 h) okolo východu a západu Mesiaca. Vedecky nepotvrdená teória: v štúdii zo 361 výjazdov (Quigley a kol. 2023) záber nepredpovedala. Berieme ju ako hypotézu s váhou najviac ±2 body.
Kde sú slnko a mesiac práve teraz a kedy prídu najlepšie okná dňa
Obloha: slnko a mesiac
Solunárne obdobiaVýpočet z polohy Mesiaca: hlavné obdobia (asi 2 h) okolo prechodu Mesiaca nad obzorom a pod ním, vedľajšie (asi 1 h) okolo východu a západu Mesiaca. Vedecky nepotvrdená teória: v štúdii zo 361 výjazdov (Quigley a kol. 2023) záber nepredpovedala. Berieme ju ako hypotézu s váhou najviac ±2 body.Ťahaj po osi a uvidíš, kde budú slnko a mesiac.
- Slnko
- Mesiac
- Zlatá hodinka
- Hlavné obdobie
- Vedľajšie obdobie
Slnko
- Úsvit06:10
- Východ06:43
- Západ16:24
- Súmrak16:57
Deň trvá 9 h 41 min.
MesiacFáza MesiacaPri splne a novu je gravitačné pôsobenie najsilnejšie. Pri jasnej splnovej noci sa dravce a kapry často kŕmia v noci, deň po nej môže byť slabší.
- Východ03:32
- Západ14:48
Spln okolo 24. 11., nov okolo 9. 11..
Okná dňaSolunárne obdobiaVýpočet z polohy Mesiaca: hlavné obdobia (asi 2 h) okolo prechodu Mesiaca nad obzorom a pod ním, vedľajšie (asi 1 h) okolo východu a západu Mesiaca. Vedecky nepotvrdená teória: v štúdii zo 361 výjazdov (Quigley a kol. 2023) záber nepredpovedala. Berieme ju ako hypotézu s váhou najviac ±2 body.
- Vedľajšie solunárne obdobie03:02–04:02
- Zlatá hodinka (ráno)06:13–07:43
- Hlavné solunárne obdobie08:17–10:17
- Vedľajšie solunárne obdobie14:18–15:18
- Zlatá hodinka (večer)15:24–16:54
- Hlavné solunárne obdobie20:39–22:39
Solunárna teória nie je vedecky potvrdená, berieme ju ako doplnok. Zlatá hodinka je čas okolo východu a západu slnka, kedy ryby často berú.
Mapa a údaje o revíri
Priebeh vody, miesta pri vode, charakter a základné údaje
48.1209, 17.4637
OpenStreetMap
Bod označuje stred revíru. Presný priebeh a prístupové miesta si overte na mieste.
Údaje o revíri
- Lokalita
- Trnavský kraj
- Užívateľ
- SRZ
- Organizácia
- MsO SRZ Dunajská Streda (Mestská organizácia SRZ)
- Oblasť
- Západoslovenská
- Účel
- Lovný revír
- Výmera
- 2,0 ha
- Zvýšené lovné miery
- v cm (najmenšia/najväčšia): kapor lieň 40/x.
- Poloha na mape
- Približná poloha podľa vodnej plochy. Presné miesto si over na mieste.
Terén v 3D
Načítavam 3D model terénu…
Voda podľa verejných zdrojov
Kvalita vody, povodie, dno, ryby, vodný hmyz, zver a riziká z otvorených databáz. Okrem zveri a rizík sú zahrnuté aj do skóre aktivity.
Čo z toho vyplýva
Verejné zdroje v skóre podmienokÚdaje o kyslíku, živinách, hĺbke nádrže, veľkosti toku, dne, druhoch rýb a rojení hmyzu mierne upravia skóre „Podmienky na love“. Každá úprava je v rozbore skóre vidieť osobitne.- Najviac uberá: Dusík v podzemnej vode (SHMÚ) −2
Posúdili sme 15 faktorov, skóre mení 3 z nich. Úpravy sú v rozsahu od −14 do +12 bodov, aby neprevážili počasie a teplotu vody. Započítavajú sa do skóre, zoradenia aj filtrov.
Znečistenie−4
- Dusík v podzemnej vode (SHMÚ)Stupeň dôkazov: Čiastočne podložené
dusičnany typicky 62,9 mg/l (norma 50)
Podzemná voda sa do tokov dostáva ako základný odtok a nesie dusík z polí a odpadu. Dusičnany živia riasy a prispievajú k nočným prepadom kyslíka, dusitany sú pre ryby jedovaté. Dusitany a amónne ióny môžu byť v hlbokej podzemnej vode aj prirodzené, preto za ne platí najviac jeden bod. Spoľahlivosť údajov je 100 % (8 staníc do 10 km, najbližšia 2,8 km, údaje z roku 2025), úprava sa započítala celá.
Čo o tom vieme
Podzemná voda sa do tokov dostáva ako základný odtok. Typická hodnota dusičnanov zo staníc do 10 km (od 25 mg/l mierne, od 50 mg/l, čo je pitná norma, výrazne) ukazuje, koľko dusíka voda prináša: živí riasy a prispieva k nočným prepadom kyslíka (Camargo a kol. 2005). Dusitany a amónne ióny nad normou na niektorej stanici pridávajú jeden bod, lebo dusitany sú pre ryby jedovaté (Lewis a Morris 1986); v hlbokej podzemnej vode môžu byť aj prirodzené, preto len jeden bod. Úprava sa násobí spoľahlivosťou údajov.
Zdroje: SHMÚ, podzemné vody; Camargo a kol. 2005; Lewis a Morris 1986
−2 - Škodlivé látky v podzemnej vode (SHMÚ)Stupeň dôkazov: Čiastočne podložené
pesticídy (nad normou na 5 z 7 staníc); rozpúšťadlá a benzén (nad normou na 1 z 8 staníc), najvyššia hodnota 110-násobok normy
Kovy, pesticídy, PFAS a chlórované rozpúšťadlá nad normou ukazujú zaťaženie okolia. Normy sú určené pre pitnú vodu a sú prísnejšie než hranice škodlivé pre ryby, preto je zníženie malé; kovy môžu pochádzať aj z hornín. PAU sa do skóre nepočítajú. Spoľahlivosť údajov je 100 % (8 staníc do 10 km, najbližšia 2,8 km, údaje z roku 2025), úprava sa započítala celá.
Čo o tom vieme
Kovy a polokovy, pesticídy, PFAS a chlórované rozpúšťadlá nad normou na staniciach do 10 km. Normy sú pitné a prísnejšie než hranice škodlivé pre ryby, preto je zníženie malé: jeden bod pri jednej či dvoch skupinách látok, dva body pri troch skupinách alebo pri hodnote aspoň päťnásobne nad normou. Kovy sú pre ryby jedovaté, v mäkkej vode viac (Pagenkopf 1983), PFAS sa hromadia v tkanivách (Giesy a Kannan 2001); kovy môžu byť aj z hornín. PAU sa nepočítajú. Úprava sa násobí spoľahlivosťou údajov.
Zdroje: SHMÚ, podzemné vody; Pagenkopf 1983; Giesy a Kannan 2001
−2
Život pri vode0
- Rojenie vodného hmyzuStupeň dôkazov: Prax rybárov
0,0× priemerný mesiac, 0 z 67 pozorovaní za rok, iNaturalist
V tomto mesiaci sa vodný hmyz vyskytuje málo, rozhoduje skôr potrava pri dne.
Čo o tom vieme
Rybári lovia „podľa hmyzu“ (suchá a mokrá muška). Meraná závislosť úlovkov od rojenia nie je v našich zdrojoch doložená.
0
Skóre nemenia
Pre tieto faktory chýbajú údaje alebo sú v bežnom rozsahu:
- Rozpustený kyslík
- Živiny vo vode
- Kyslosť vody (pH)
- Amónne ióny vo vode
- Teplota vody pre miestne druhy
- Povrchová voda (SHMÚ)
- Železo v podzemnej vode
- Chloridy v podzemnej vode
- Čistiarne odpadových vôd
- Hĺbka nádrže
- Dno podľa geológie
- Invázne druhy v okolí
Pravidlá sú orientačné a vychádzajú z rybárskej praxe a vedeckých štúdií, pri každom faktore je vidieť, ako dobre je podložený. Počasie, tlak vzduchu a teplota vody majú na skóre väčší vplyv než tieto údaje.
Znečistenie vody
Znečistenie vody (SHMÚ)Ukazovatele kvality vody, ktoré v ročenkách SHMÚ za roky 2022 až 2025 nespĺňajú normy na najbližšom mieste monitoringu na tom istom toku.- Podzemná voda v okolí
- 6 z 8staníc s látkami z ľudskej činnosti, 2025
- Dusičnany v podzemnej vode
- 62,9 mg/ltypická hodnota zo 8 staníc do 10 km, nad normou, 2025
Údaje sú z ročeniek SHMÚ (povrchové vody 2022 až 2025). Ročenka uvádza miesta, ktoré nesplnili normu; miesto, ktoré v ročenke chýba, sa nepovažuje za čisté. Vzdialenosť a zhodu názvu toku určujeme sami, preto ide o orientačné priradenie.
Podzemná voda v okolí
Podzemná voda v okolí (SHMÚ)Namerané hodnoty podzemnej vody zo staníc do 10 km od revíru (dusičnany, škodlivé látky, amónne ióny, železo, chloridy) a ročenky SHMÚ.Podzemná voda do 10 km (8 staníc)
- Zlate Klasy-rasticeokres Dunajská Streda · vrt alebo studňa · 2,8 km od revírubez prekročenia v 20252017 až 2025
V ročenkách 2017 až 2025 nie je pri stanici zaznamenané prekročenie normy.
Namerané hodnoty, rok 2025, odber 28. 10. 2025 (2 odbery, pri každej látke najvyššia hodnota roka):
- Dusičnany14,6 mg/l
- Amónne ióny< 0,01 mg/l
- Dusitany< 0,01 mg/l
- Železo0,034 mg/l
- Chloridy30,4 mg/l
- Hliník20 % normy
- Maslovceokres Dunajská Streda · vrt alebo studňa · 3,5 km od revírulátky z ľudskej činnosti2017 až 2025
V roku 2025 bolo prekročené:
- Pomer NO3 a NO2
- Dusičnany
Namerané hodnoty, rok 2025, odber 24. 9. 2025 (2 odbery, pri každej látke najvyššia hodnota roka):
- Dusičnany64 mg/l
- Amónne ióny0,04 mg/l
- Dusitany< 0,01 mg/l
- Železo0,02 mg/l
- Chloridy49,5 mg/l
- Hliník15 % normy
- desetylatrazin70 % normy
- suma PCE (tetrachlóretén) a TCE (trichlóretén)3 % normy
- Oldzaokres Dunajská Streda · vrt alebo studňa · 4,3 km od revírulátky z ľudskej činnosti2017 až 2025
V roku 2025 bolo prekročené:
- Pomer NO3 a NO2
- Dusičnany
- Suma pesticidov
- Glyfosát
Namerané hodnoty, rok 2025, odber 18. 11. 2025 (4 odbery, pri každej látke najvyššia hodnota roka):
- Dusičnany63,8 mg/l
- Amónne ióny< 0,01 mg/l
- Dusitany0,13 mg/l
- Železo0,016 mg/l
- Chloridy53,9 mg/l
- Hliník15 % normy
- glyfosát11 000 % normy
- Súčet PFAS (20 vybraných ukazovateľov)60 % normy
- suma PCE (tetrachlóretén) a TCE (trichlóretén)53 % normy
Ukázať ďalších 5
- Oldzaokres Dunajská Streda · vrt alebo studňa · 4,3 km od revírulátky z ľudskej činnosti2017 až 2025
V roku 2025 bolo prekročené:
- Pomer NO3 a NO2
- Dusičnany
- Suma pesticidov
- Glyfosát
Namerané hodnoty, rok 2025, odber 18. 11. 2025 (4 odbery, pri každej látke najvyššia hodnota roka):
- Dusičnany62,9 mg/l
- Amónne ióny< 0,01 mg/l
- Dusitany< 0,01 mg/l
- Železo0,034 mg/l
- Chloridy51,4 mg/l
- Hliník20 % normy
- glyfosát7 000 % normy
- suma PCE (tetrachlóretén) a TCE (trichlóretén)59 % normy
- Oldzaokres Dunajská Streda · vrt alebo studňa · 4,3 km od revírulátky z ľudskej činnosti2017 až 2025
V roku 2025 bolo prekročené:
- Pomer NO3 a NO2
- Dusičnany
- Suma pesticidov
- Glyfosát
Namerané hodnoty, rok 2025, odber 18. 11. 2025 (4 odbery, pri každej látke najvyššia hodnota roka):
- Dusičnany112 mg/l
- Amónne ióny< 0,01 mg/l
- Dusitany< 0,01 mg/l
- Železo0,023 mg/l
- Chloridy46,8 mg/l
- Hliník15 % normy
- glyfosát5 000 % normy
- suma PCE (tetrachlóretén) a TCE (trichlóretén)14 % normy
- Jelkaokres Galanta · vrt alebo studňa · 5,3 km od revírulen prirodzené látky2017 až 2025
V roku 2025 bolo prekročené:
- Mangán
Namerané hodnoty, rok 2025, odber 6. 10. 2025 (2 odbery, pri každej látke najvyššia hodnota roka):
- Dusičnany9 mg/l
- Amónne ióny< 0,01 mg/l
- Dusitany0,24 mg/l
- Železo0,018 mg/l
- Chloridy40,3 mg/l
- Hliník15 % normy
- 1,2,4-Triazol (azolové pesticídy)50 % normy
- Jelkaokres Galanta · vrt alebo studňa · 5,3 km od revírulátky z ľudskej činnosti2017 až 2025
V roku 2025 bolo prekročené:
- Suma pesticidov
- Glyfosát
- Chlóretén (vinylchlorid)
Namerané hodnoty, rok 2025, odber 6. 10. 2025 (2 odbery, pri každej látke najvyššia hodnota roka):
- Dusičnany11,4 mg/l
- Amónne ióny< 0,01 mg/l
- Dusitany0,02 mg/l
- Železo0,024 mg/l
- Chloridy42,2 mg/l
- Hliník20 % normy
- glyfosát5 000 % normy
- chlóretén (vinylchlorid)1 280 % normy
- Hubiceokres Dunajská Streda · vrt alebo studňa · 5,5 km od revírulátky z ľudskej činnosti2017 až 2025
V roku 2025 bolo prekročené:
- Pomer NO3 a NO2
- Dusičnany
- Suma pesticidov
- Glyfosát
Namerané hodnoty, rok 2025, odber 15. 10. 2025 (2 odbery, pri každej látke najvyššia hodnota roka):
- Dusičnany93 mg/l
- Amónne ióny< 0,01 mg/l
- Dusitany< 0,01 mg/l
- Železo0,021 mg/l
- Chloridy52,5 mg/l
- Hliník15 % normy
- glyfosát9 000 % normy
- suma PCE (tetrachlóretén) a TCE (trichlóretén)15 % normy
- látky z ľudskej činnosti
- len prirodzené látky
- bez zaznamenaného prekročenia
Podzemná voda sa do tokov dostáva ako základný odtok, súvislosť s tokom pri revíre je preto len nepriama. Prirodzené látky (železo, mangán, sírany, vodivosť) sa do hodnotenia podľa ročenky nepočítajú.
Údaje sú z ročeniek SHMÚ (podzemné vody 2017 až 2025).
Vodný hmyz
Rojenie vodného hmyzu (iNaturalist)Koľko pozorovaní podeniek, potočníkov a pošvatiek ľudia v okolí zaznamenali v tomto mesiaci v porovnaní s ročným priemerom. Pre muškárov je to náznak vývinu hmyzu.Málo hmyzu november: 0,0× priemerný mesiac
- jan
- feb
- mar
- apr
- máj
- jún
- júl
- aug
- sep
- okt
- nov
- dec
Podenky0Podenky: suchá mucha na hladine, najmä pri súmraku.
Potočníky0Potočníky: večer a v noci pri brehu, hodí sa aj nymfa a mokrá mucha.
Pošvatky0Pošvatky: čisté, studené potoky, často už koncom zimy a skoro na jar.
Zdroje fotografií
- Podenky: Foto: Richard Bartz, Munich aka Makro Freak Image:MFB.jpg, CC BY-SA 2.5, Wikimedia Commons
- Potočníky: Foto: Bruce Marlin, CC BY-SA 2.5, Wikimedia Commons
- Pošvatky: Foto: JJ Harrison (https://www.jjharrison.com.au/), CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons
0,0× priemerný mesiac, 0 z 67 pozorovaní za rok, iNaturalist.
Pozorovania pridávajú ľudia z okolia, nie sú to merania pri vode. Ukazujú, kedy sa vodný hmyz zvykne objavovať, a hodia sa najmä pri love na muchu.
Podzemná voda: namerané hodnoty
Podzemná voda v okolí (SHMÚ)Namerané hodnoty podzemnej vody zo staníc do 10 km od revíru (dusičnany, škodlivé látky, amónne ióny, železo, chloridy) a ročenky SHMÚ.Typická hodnota zo 8 staníc podzemnej vody do 10 km od revíru (najbližšia 2,8 km), meranie z roku 2025. Bližšie stanice majú väčšiu váhu. Ide o podzemnú vodu pri revíre, nie o meranie v samotnom toku. Norma je limit, ktorý pri ukazovateli uvádza SHMÚ (pre pitnú vodu); hodnota rovná norme sa tak ako v SHMÚ počíta za prekročenie. Štítok „niekde nad normou“ znamená, že typická hodnota je pod normou, ale aspoň jedna stanica ju presahuje; ktorá, je uvedené pri dlaždici. Ryby sú na niektoré látky citlivejšie než ľudia.
Amónne ióny
0,005mg/l
hlboko pod normou
Norma 0,5 mg/l. Rozpätie 0,005 až 0,04 mg/l, 8 staníc.
Dusitany
0,005mg/l
hlboko pod normou
Norma 0,5 mg/l. Rozpätie 0,005 až 0,24 mg/l, 8 staníc.
Dusičnany
62,9mg/l
nad normou
Norma 50 mg/l. Rozpätie 9 až 112 mg/l, 8 staníc. Nad normou: 5 z 8 (najvyššia: Oldza, 4,3 km od revíru).
Kyslík
2,19mg/l
málo kyslíka
Značka na ciferníku: 9 mg/l, vodítko pre lososovité vody. Rozpätie 0 až 6,49 mg/l, 8 staníc.
Teplota vody
11,8°C
teplejšia
Rozpätie 11,5 až 12,9 °C, 8 staníc.
pH
7,38
vhodné pre ryby
Rozpätie 7,26 až 7,46, 8 staníc.
Tvrdosť vody
4,53mmol/l
tvrdá
Rozpätie 3,02 až 4,92 mmol/l, 8 staníc.
Železo
0,023mg/l
hlboko pod normou
Norma 0,2 mg/l. Rozpätie 0,016 až 0,034 mg/l, 8 staníc.
Mangán
0,006mg/l
niekde nad normou
Norma 0,05 mg/l. Rozpätie 0,002 až 0,22 mg/l, 8 staníc. Nad normou: 1 z 8 (Jelka, 5,3 km od revíru).
Chloridy
46,8mg/l
hlboko pod normou
Norma 250 mg/l. Rozpätie 30,4 až 53,9 mg/l, 8 staníc.
Sírany
102mg/l
pod normou
Norma 250 mg/l. Rozpätie 47,4 až 135 mg/l, 8 staníc.
Vodivosť
87,6mS/m
blízko normy
Norma 125 mS/m. Rozpätie 60,1 až 98,3 mS/m, 8 staníc.
Kovy a polokovy
15% normy
pod normou
Najvyššie: Hliník 0,04 mg/l (20 % normy, 2,8 km od revíru). 8 staníc.
Pesticídy
5 000% normy
nad normou
Najvyššie: glyfosát 11 µg/l (11 000 % normy, 4,3 km od revíru). 7 staníc. Nad normou: 5 z 7.
PFAS („večné chemikálie“)
0% normy
pod normou
Najvyššie: Súčet PFAS (20 vybraných ukazovateľov) 0,06 µg/l (60 % normy, 4,3 km od revíru). 7 staníc.
Rozpúšťadlá a benzén
14% normy
niekde nad normou
Najvyššie: chlóretén (vinylchlorid) 6,4 µg/l (1 280 % normy, 5,3 km od revíru). 8 staníc. Nad normou: 1 z 8.
PAU (spaľovanie, ropné látky)
0% normy
nezistené
Pod medzou stanovenia: látky z tejto skupiny sa vo vzorkách nezistili. 8 staníc.
Ako to pôsobí na ryby a vodu
- Amónne ióny
- Samotné amónne ióny nie sú také jedovaté, ale časť z nich sa podľa pH a teploty mení na amoniak (NH₃), ktorý poškodzuje žiabre a stresuje ryby. Čím vyššie pH a teplota, tým viac amoniaku (Emerson a kol. 1975). Zrušená smernica 2006/44/ES uvádzala ako vodítko najviac 0,04 mg/l amónnych iónov pre lososovité vody a 0,2 mg/l pre kaprovité.
- Dusitany
- Dusitany sú pre ryby jedovaté: cez žiabre sa dostanú do krvi a premenia hemoglobín na methemoglobín, ktorý kyslík nenesie, takže sa ryby „dusia“ aj v okysličenej vode. Najcitlivejšie sú lososovité ryby; chloridy vo vode toxicitu znižujú (Lewis a Morris 1986). Smernica 2006/44/ES uvádzala vodítko 0,01 mg/l pre lososovité vody.
- Dusičnany
- Dospelým rybám dusičnany neškodia hneď, ale živia riasy a rastliny, a tak prispievajú k prehnojeniu a nočným prepadom kyslíka. Pre citlivé vodné živočíchy (lososovité ryby, obojživelníky, niektoré bezstavovce) odporúčajú Camargo a kol. (2005) držať dusičnany pod 2 mg dusíka na liter, čo je asi 9 mg/l dusičnanov.
- Kyslík
- Ryby, najmä lososovité, potrebujú veľa kyslíka. Smernica 2006/44/ES uvádzala pre lososovité vody vodítko 9 mg/l (aspoň v polovici meraní) a nikdy menej než 7 mg/l. Podzemná voda z hlbších vrstiev ho býva menej; v toku sa potom dokysličí až po vyvierení.
- Teplota vody
- Podzemná voda má počas roka takmer stálu teplotu. Prítok z prameňov preto môže v lete tok ochladzovať a v zime otepľovať, a takéto úseky bývajú útočiskom pre chladnomilné ryby (Hayashi a Rosenberry 2002).
- pH
- Ryby znášajú pH približne od 6 do 9 (smernica 2006/44/ES). Mimo tohto rozsahu sa poškodzujú žiabre a mení sa jedovatosť amoniaku a kovov.
- Tvrdosť vody
- Tvrdšia voda (viac vápnika a horčíka) je pre ryby priaznivejšia: vápnik chráni žiabre a znižuje toxicitu kovov, napríklad medi a zinku (Pagenkopf 1983), a drží stabilné pH. Mäkká voda je citlivejšia na kovy aj na zakyslenie.
- Železo
- Železo je v podzemnej vode z hĺbky rozpustené. Keď voda vyjde na vzduch, oxiduje a vyzráža sa ako hnedé vločky, ktoré zalepujú žiabre, pokrývajú štrk s ikrami a bezstavovcami a ničia úkryty (Vuori 1995).
- Mangán
- Mangán je v hlbšej podzemnej vode prirodzený. Pre ryby býva menej významný než železo, norma platí hlavne kvôli chuti a farbe pitnej vody.
- Chloridy
- Chloridy pochádzajú z posypovej soli, hnojív a odpadu. Americká agentúra EPA (1988) určila pre dlhodobú ochranu vodných živočíchov 230 mg/l a pre krátkodobú 860 mg/l.
- Sírany
- Sírany sú v podzemnej vode bežné, pochádzajú z hornín (napríklad sadrovca), z hnojív aj z baní. Spolu s chloridmi zvyšujú mineralizáciu vody; norma 250 mg/l je určená pre pitnú vodu.
- Vodivosť
- Vodivosť ukazuje celkové množstvo rozpustených solí. Vyššia hodnota je v podzemnej vode často prirodzená (vápence, sadrovec), no prudké zvýšenie v toku ukazuje na prítok solí z ciest, baní alebo odpadu.
- Kovy a polokovy
- Meď, zinok, nikel, kadmium a ortuť sú pre ryby jedovaté už pri nízkych koncentráciách, v mäkkej vode viac než v tvrdej (Pagenkopf 1983). Norma pre podzemnú vodu je určená pre pitnú vodu, nie pre ryby.
- Pesticídy
- Pesticídy sa dostávajú do podzemnej vody z polí. Norma 0,1 µg/l na jednu látku (0,5 µg/l spolu) je pitná norma a je veľmi prísna; ryby poškodzuje zvyčajne až oveľa vyššia koncentrácia. Hodnota hlavne ukazuje, ako veľmi je okolie zaťažené poľnohospodárstvom.
- PFAS („večné chemikálie“)
- PFAS sú „večné chemikálie“: nerozkladajú sa a hromadia sa v tkanivách rýb a ďalších živočíchov (Giesy a Kannan 2001). Norma 0,1 µg/l (súčet 20 látok) je určená pre pitnú vodu.
- Rozpúšťadlá a benzén
- Chlórované rozpúšťadlá (napríklad tetrachlóretén) a benzén pochádzajú z priemyslu, čistiarní a čerpacích staníc. Sú jedovaté a v podzemnej vode sa rozkladajú pomaly.
- PAU (spaľovanie, ropné látky)
- PAU vznikajú pri spaľovaní a únikoch ropných látok. Norma pre benzo(a)pyrén (0,01 µg/l) je pre pitnú vodu veľmi prísna, lebo ide o karcinogén.
Zdroje
- Camargo, J. A., Alonso, Á., Salamanca, A. (2005): Nitrate toxicity to aquatic animals: a review with new data for freshwater invertebrates. Chemosphere 58, 1255–1267.
- Lewis, W. M., Morris, D. P. (1986): Toxicity of nitrite to fish: a review. Transactions of the American Fisheries Society 115, 183–195.
- Emerson, K., Russo, R. C., Lund, R. E., Thurston, R. V. (1975): Aqueous ammonia equilibrium calculations: effect of pH and temperature. Journal of the Fisheries Research Board of Canada 32, 2379–2383.
- Smernica 2006/44/ES o kvalite sladkých vôd, ktoré si vyžadujú ochranu alebo zlepšenie kvôli podpore života rýb (zrušená v roku 2013; jej hodnoty tu uvádzame len ako odborné vodítko).
- Vuori, K.-M. (1995): Direct and indirect effects of iron on river ecosystems. Annales Zoologici Fennici 32, 317–329.
- Pagenkopf, G. K. (1983): Gill surface interaction model for trace-metal toxicity to fishes: role of complexation, pH, and water hardness. Environmental Science & Technology 17, 342–347.
- U.S. EPA (1988): Ambient Water Quality Criteria for Chloride. EPA 440/5-88-001.
- Hayashi, M., Rosenberry, D. O. (2002): Effects of ground water exchange on the hydrology and ecology of surface water. Ground Water 40, 309–316.
- Giesy, J. P., Kannan, K. (2001): Global distribution of perfluorooctane sulfonate in wildlife. Environmental Science & Technology 35, 1339–1342.
Ryby, zver, rastliny a riziká v okolí vodyZver a riziká pri vode (GBIF)Zver, vtáky, rastliny a riziká (medveď, kliešte, komáre, boľševník), ktoré ľudia v okolí vody zaznamenali. Nepatrí do skóre podmienok na love, je len na informáciu.
Druhy, ktoré sa v okolí vody pozorovali alebo zaznamenali. Zver, rastliny a riziká nevstupujú do skóre podmienok na love, sú len na informáciu. Názov druhu vedie na jeho stránku.
VtákKačica divá
O druhu
Najbežnejšia kačica, hniezdi pri takmer každej vode s brehovým porastom.
VtákVolavka popolavá
O druhu
Stojí v plytčinách a číha na drobné ryby. Dobre ju vidno pri brehoch rybníkov a pomalých tokov.
VtákLabuť veľká
O druhu
Veľký biely vodný vták, ktorý hniezdi pri pomalých vodách, nádržiach a rybníkoch so zárastmi.
VtákČajka smejivá
O druhu
Najbežnejšia čajka pri vode. Hniezdi v kolóniách pri rybníkoch a veľkých nádržiach a zdržiava sa aj pri riekach.
ZverVážky
O druhu
Dravý hmyz. Larvy žijú pod vodou niekoľko mesiacov až rokov, dospelé vážky lovia vo vzduchu nad vodou.
ZverPotočníky
O druhu
Hmyz, ktorého larvy si mnohé druhy stavajú ochranné puzdrá z kamienkov, piesku alebo rastlín.
ZverBobor vodný
O druhu
Rastlinožravec, ktorý hrádzami a norami mení tok aj brehy. Je chránený. Vytvára plytčiny a tôňe, na ktorých sa darí rybám aj hmyzu.
ZverUžovka obojková
O druhu
Neškodný had s dvoma žltými škvrnami na zátylku. Výborne pláva a loví žaby, ryby a mloky.
ZverRopucha obyčajná
O druhu
Najväčšia domáca ropucha. Na jar sa sťahuje k vode, kde sa rozmnožuje.
ZverSkokany zelené
O druhu
Skupina zelených skokanov, ktorí sedia pri brehu a pri vyrušení skočia do vody.
ZverKorytnačka pásikavá
O druhu
Nepôvodná korytnačka z Ameriky, ktorá sa do prírody dostala z domácich chovov. V Európe je invázna.
ZverVydra riečna
O druhu
Loví ryby, raky a žaby. Je prísne chránená a jej výskyt sa považuje za znak pomerne čistej vody s dostatkom rýb.
RastlinaTrstina obyčajná
O druhu
Vysoká tráva, ktorá tvorí rozsiahle trstinové porasty pri rybníkoch a na brehoch.
RastlinaJelša lepkavá
O druhu
Strom brehových porastov, ktorého korene siahajú pod vodnú hladinu.
RastlinaKosatec žltý
O druhu
Vysoká mokraďová rastlina so žltými kvetmi, ktorá rastie na vlhkých brehoch.
Invázna rastlinaNetýkavka žliazkatá
O druhu
Invázna rastlina z Himalájí, vysoká až dva metre, s ružovými kvetmi. Zarastá brehy tokov.
Invázna rastlinaPohánkovec japonský
O druhu
Invázna bylina z východnej Ázie, ktorá vytvára husté porasty vysoké až tri metre.
Rastlina
RizikoKomáre
Ako sa chrániť
Množia sa v stojatej vode, preto sú najhoršie pri nádržiach, mŕtvych ramenách a lužných lesoch, najmä pri západe slnka.
Ako sa chrániť: Pri večernom a nočnom love maj dlhý rukáv, repelent a sieťku. Rozvoj komárov zrýchľuje teplo a vlhko po dažďoch.
RizikoKliešť obyčajný
Ako sa chrániť
Prenáša kliešťovú encefalitídu a lymskú boreliózu. Čaká vo vysokej tráve a v poraste pri brehoch.
Ako sa chrániť: Od jari do jesene sa po love skontroluj, použi repelent a dlhé nohavice do ponožiek. Kliešťa čo najskôr odstráň pinzetou. Proti encefalitíde existuje očkovanie.
RizikoDiviak lesný
Ako sa chrániť
Chodí k vode na kaľ a na pitie, hlavne za súmraku a v noci.
Ako sa chrániť: Bachyňa s mladými vie byť agresívna. Zachovaj odstup, nenoc na zvernom prechode a nenechávaj pri vode zvyšky jedla.
RizikoOvady
Ako sa chrániť
Veľké bodavé muchy. Najaktívnejšie sú za horúcich bezvetrných dní pri vode a na lúkach.
Ako sa chrániť: Bolestivo bodajú, najmä v lete v poludňajších hodinách. Pomáha svetlé oblečenie s dlhým rukávom a repelent.
RizikoVlk dravý
Ako sa chrániť
Plachá šelma lesov. K vode chodí v noci a za súmraku.
Ako sa chrániť: Útoky na ľudí sú veľmi vzácne. Udržuj poriadok v tábore, nekŕm zver a psa maj na vôdzke.
Zver, rastliny a riziká: záznamy pochádzajú z pozorovaní a odrážajú aj to, kde sa pozorovatelia pohybujú, nie sú to merania hustoty ani istota stretnutia. Platia pre okolie okolo 35 × 55 km.
Zdroje fotografií
- Kačica divá: Foto: This picture was realized by Richard Bartz by using a Canon EF 70-300mm f/4-5.6 IS USM…, CC BY-SA 2.5, Wikimedia Commons
- Volavka popolavá: Foto: Giacomo Cimino (foto.giacomocimino.workers.dev · @giacomociminoph), CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons
- Labuť veľká: Foto: Sanchezn, CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons
- Čajka smejivá: Foto: Hans Hillewaert, CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons
- Vážky: Foto: Paul Balfe, CC BY 2.0, Wikimedia Commons
- Potočníky: Foto: Bruce Marlin, CC BY-SA 2.5, Wikimedia Commons
- Bobor vodný: Foto: Per Harald Olsen, CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons
- Užovka obojková: Foto: Charles J. Sharp, CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons
- Ropucha obyčajná: Foto: Tythatguy1312, CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons
- Skokany zelené: Foto: Charles J. Sharp, CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons
- Korytnačka pásikavá: Foto: Happyswissman, CC BY 3.0, Wikimedia Commons
- Vydra riečna: Foto: Bernard Landgraf, CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons
- Trstina obyčajná: Foto: W.carter, CC0, Wikimedia Commons
- Jelša lepkavá: Foto: AnRo0002, CC0, Wikimedia Commons
- Kosatec žltý: Foto: Myrabella, CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons
- Netýkavka žliazkatá: Foto: H. Zell, CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons
- Pohánkovec japonský: Foto: W.carter, CC0, Wikimedia Commons
- Pálka širokolistá: Foto: Peter O'Connor aka anemoneprojectors from Stevenage, United Kingdom, CC BY-SA 2.0, Wikimedia Commons
- Komáre: Foto: Katja Schulz from Washington, D. C., USA, CC BY 2.0, Wikimedia Commons
- Kliešť obyčajný: Foto: W.alter, CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons
- Diviak lesný: Foto: Valentin Panzirsch, CC BY-SA 3.0 at, Wikimedia Commons
- Ovady: Foto: Bruce Marlin, CC BY-SA 2.5, Wikimedia Commons
- Vlk dravý: Foto: User:Mas3cf, CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons
Zem pod vodou: geológia, zlomy a radón
Podložie, tok a pramene na mape, hodnoty v mieste vody, geomagnetická aktivita a zemetrasenia. Je to informácia o prostredí; do skóre vstupujú len malé hypotézy označené stupňom istoty (zlomy a horniny, geomagnetická búrka).
Mapa podložia potrebuje zapnutý JavaScript.
Geologická mapa Slovenska 1 : 50 000: horniny pod povrchom, od naplavených štrkov a pieskov cez íly až po žuly a vápence. Farby podľa legendy ŠGÚDŠ, po kliknutí do mapy sa ukáže popis horniny v danom mieste.
Pre rybára: Štrkové lavice a kamenisté prahy dávajú čisté dno a biotop pre zubáča, ostrieža či mrenu. Ílovité a bahnité podložie drží potravu pre kapra a pleskáča. Vápence a dolomity dávajú tvrdšiu, na potravu bohatšiu vodu než žuly a kremence.
Radónové riziko podložia (nízke, stredné, vysoké). Vychádza z rádioaktivity hornín a z puklín. Mapa ukazuje podložie, nie radón vo vode.
Pre rybára: Radón je prírodný stopovač podzemnej vody. Podložie s vyšším radónovým rizikom (žuly, ruly, tektonické zlomy) býva miestom, kde puklinová voda vyteká na povrch. Väčšina Slovenska je „stredné“, preto je zaujímavé hlavne vysoké riziko.
nízke 36,7 %
stredné 63,0 %
vysoké 0,3 %
Ekvivalentný urán v povrchových horninách z leteckej gama spektrometrie (ppm). Od 4 ppm sa podložie radi označuje za zvýšené radónové riziko.
Pre rybára: Vysoký urán je znakom žúl, rúl a čiernych bridlíc, teda hornín, z ktorých sa do vody dostáva radón a rozpustené látky. Pre záber nemá priamy význam, pomáha čítať geológiu územia.
no data
0 – 1
1 – 2
2 – 3
3 – 4
4 – 5
5 – 7
7 – 35
Dávkový príkon gama žiarenia vo vzduchu (nGy/h) z leteckého merania. Je to prirodzené pozadie podložia, nie znečistenie.
Pre rybára: Vyššie hodnoty majú horniny bohaté na urán, tórium a draslík (žuly, ruly, flyš s bridlicami). Je to doplnok k mape uránu; rybárovi hlavne ukazuje, kde sa mení podložie.
no data
0 – 20
20 – 40
40 – 60
60 – 80
80 – 100
100 – 140
140 – 180
180 – 220
220 – 999
Anomálie magnetického poľa Zeme (ΔT, v nT) spôsobené horninami s magnetickými minerálmi, napríklad sopečnými horninami, bazaltmi či amfibolitmi.
Pre rybára: Ryby (najmä lososovité a úhory) vnímajú magnetické pole. Či miestne anomálie ovplyvňujú ich pohyb a záber, nie je preukázané; berie sa to ako hypotéza.
-1 217 – -1 000
-1 000 – -250
-250 – -200
-200 – -190
-190 – -180
-180 – -170
-170 – -160
-160 – -150
-150 – -140
-140 – -130
-130 – -120
-120 – -110
-110 – -100
-100 – -90
-90 – -80
-80 – -60
-60 – -40
-40 – -20
-20 – 0
0 – 10
10 – 20
20 – 30
30 – 40
40 – 50
50 – 70
70 – 100
100 – 150
150 – 200
200 – 250
250 – 300
300 – 400
400 – 500
500 – 600
600 – 700
700 – 800
800 – 900
900 – 1 000
1000 – 1 100
1100 – 1 130
Kliknutím alebo ťuknutím do mapy zistíte hodnotu v danom mieste.
Hodnoty v mieste vody
Hodnoty v mieste vodyRadónové riziko podložia, urán, tórium, draslík, gama žiarenie a magnetická anomália v jednom mieste pri vode (na mape označené bodom).Radónové riziko podložia
nízke
Podložie s nízkym podielom radónu.
Urán (eU)
2,7ppm
bežný
Bežné pozadie hornín.
Tórium (eTh)
6,1ppm
pod priemerom kôry
Prírodné pozadie hornín.
Draslík (K)
1,17%
pod priemerom kôry
Prírodné pozadie hornín.
Gama žiarenie
46nGy/h
okolo svetového priemeru
Prirodzené pozadie podložia.
Magnetická anomália (ΔT)
-46nT
pod priemerom okolia
Odchýlka magnetického poľa od priemeru okolia.
Hodnoty platia pre jedno miesto (na mape označené bodom), nie ako priemer celého toku alebo povodia. Radón je v podzemných vodách prirodzený stopovač; do mapy nie je zahrnutý radón vo vode, len riziko podložia.
Značka na ciferníku: priemer hornej zemskej kôry (urán 2,7 ppm, tórium 10,5 ppm, draslík 2,3 %; Rudnick a Gao 2003) a svetový priemer prirodzenej dávky vonku 59 nGy/h (UNSCEAR 2000). Ručička sa nevychyľuje do „dobra“ ani „zla“, len ukazuje, kde hodnota leží.
Zvýšený urán alebo radón je len údaj o hornine. Pre záber nemá preukázaný význam; pomáha čítať, z akého podložia voda pochádza.
Zlomy a pramene
Zlomy a prameneVzdialenosť k najbližšiemu tektonickému zlomu geologickej mapy a počet prameňov v okolí. Pozdĺž zlomov vyteká puklinová podzemná voda.Najbližší zlom
do 1 km
zlom v okolí
Tektonický zlom na geologickej mape.
predpokladaný
Pozdĺž zlomov a pri prameňoch vyteká z podložia puklinová podzemná voda. Býva v lete chladnejšia a v zime teplejšia než voda v toku, preto sa pri takých miestach podľa rybárskych skúseností ryby v extrémnom počasí zdržiavajú (letné a zimné ostrovčeky vhodnejšej teploty).
Čerstvá puklinová voda však môže mať málo kyslíka. Ide o skúsenosť rybárov, nie o meraný jav pri tomto revíre.
Zlomy sú z geologickej mapy 1 : 50 000. Pramene sú z hydrogeologickej mapy, ktorá pokrýva len niektoré regióny, takže nula neznamená, že tam pramene nie sú.
Geomagnetická aktivita
Geomagnetická aktivita (Kp)Planetárny index Kp (0 až 9) meria rozkolísanie magnetického poľa Zeme. Od 5 ide o geomagnetickú búrku. Ukazuje sa posledných 48 hodín a predpoveď na 24 hodín.Najvyšší predpovedaný Kp v najbližších 24 hodinách: 5,0 (geomagnetická búrka).
Kp (0 až 9) meria rozkolísanie magnetického poľa Zeme od slnečného vetra. Od 5 ide o geomagnetickú búrku. Ryby, najmä lososovité a úhory, magnetické pole vnímajú. Že by ich záber závisel od Kp, však nie je preukázané: ide o pozorovania rybárov a o hypotézy.
Údaj je rovnaký pre celé Slovensko. Do skóre aktivity vstupuje len pri silnej geomagnetickej búrke (hypotéza, −1 až −2 body).
Zemetrasenia v okolí
Zemetrasenia v okolíOtrasy zaznamenané v okruhu 150 km od vody za posledných 30 dní (katalóg GFZ GEOFON).Podľa rybárskych historiek ryby (najmä sumce a úhory) pred otrasmi nepokojne reagujú alebo prestanú brať. Spoľahlivo preukázané to nie je a pri slabých otrasoch ide o náhodu. Hlbšie otrasy z Karpát (napríklad v okolí Komárna a Dobrej Vody) ľudia zväčša vôbec nevnímajú.
Katalóg GEOFON je celosvetový, slabé otrasy v okolí Slovenska v ňom nemusia byť všetky. Nezapočítava sa do skóre aktivity.
Údaje: © ŠGÚDŠ (geologické, geofyzikálne a hydrogeologické mapy), NOAA SWPC (Kp-index), GFZ GEOFON (zemetrasenia). Súvislosť geomagnetického poľa, otrasov či radónu so záberom rýb nie je spoľahlivo preukázaná, preto sa do skóre aktivity nepočítajú. Postup je v Metodike.
Z vesmíru: čo ukazujú družice Copernicus
Sentinel-2 (optika) a Sentinel-1 (radar), obnovuje sa približne každých 6 dní
- ZarastenieSilne zarastená
- ĽadBez ľadu
Zarastenie hladiny
Zarastenie hladinyPodiel plochy revíru, na ktorej družica vidí zelenú vegetáciu (index NDVI nad 0,3): plávajúce a vynorené rastliny a trstinu pri brehu.Podiel plochy so zelenou vegetáciou (rastliny na hladine a tesne pod ňou, trstina pri brehu).
Pri brehoch sa môže započítať aj pruh trstiny, preto sa hodnoty na malých plochách môžu zdať vyššie.
Sentinel-2, 28. 10. 2026, bez oblakov 84 % plochy
Plocha hladiny: optika a radar
Plocha hladiny: optika a radarPlocha čistej vody z optickej snímky (Sentinel-2) a podiel hladkej vody z radaru (Sentinel-1), ktorý vidí aj cez oblaky. Dôležitejšia než samotné číslo je zmena oproti obvyklému stavu.Zatiaľ je málo snímok, aby sa dala plocha porovnať s obvyklým stavom.
Radar Sentinel-1 (vidí aj cez oblaky a v noci): 3 % tvaru revíru je hladká voda (2. 11. 2026), za mesiac −3 p. b..
Plocha čistej vody je bez pixelov pri brehu, preto je nižšia ako výmera revíru (4,0 ha podľa mapy). Zmena je dôležitejšia než samotné číslo. Radar môže pri vetre ukázať hladinu ako drsnú.
Sentinel-2, 28. 10. 2026, bez oblakov 84 % plochy
Ľad na hladine
Ľad na hladinePodiel plochy, na ktorej družica vidí ľad alebo sneh. Hrúbku ani nosnosť ľadu nevie určiť.Podiel plochy, na ktorej satelit vidí ľad alebo sneh. Za posledných 20 dní bol najvyšší 0 %.
Satelit nezistí hrúbku ani nosnosť ľadu. Na ľad nikdy nevstupuj podľa tohto údaju.
Sentinel-2, 28. 10. 2026, bez oblakov 84 % plochy
Čo to znamená pre lov
Čo to znamená pre lovKrátky rozbor podľa údajov družice a bežných rybárskych pravidiel. Je to pomôcka, nie predpoveď záberov.- Zarastená hladina
Vodné rastliny pokrývajú asi 69 % plochy. Hladinové nástrahy (gumená žaba, popper) sú tu ideálne, klasická montáž sa nahadzuje ťažko; hľadaj čisté okná, lávky a brehy bez porastu.
Rozbor vychádza z bežných rybárskych pravidiel a z údajov družice. Je to pomôcka, nie predpoveď záberov. Rozhoduje rybársky poriadok, povolenie a situácia na mieste.
Údaje sa ukladajú od 29. 8. 2026 (10 období po 5 dňoch), v grafoch je vidieť ich vývoj. Stiahnuť históriu (CSV)
Odhady zo satelitných snímok s rozlíšením 10 až 20 m, nie meranie vo vode. Ovplyvňujú ich oblaky, tiene, vietor a brehy; tvar vodnej plochy je pri tomto revíre len približný. Nepoužívaj ich na rozhodnutie o kúpaní ani o vstupe na ľad. Údaje: Obsahuje upravené údaje Copernicus Sentinel 2026, ESA, Copernicus Data Space Ecosystem. Postup je v Metodike.
Historické snímky
Vývoj okolia a prírody od 2017 do 2023: ako sa menia brehy, vegetácia a krajina okolo vody. Snímky sa samy prepínajú, listovať môžeš aj ručne.



Ortofotomozaika SR © GKÚ Bratislava, NLC Zvolen. Rok a deň snímkovania závisia od polohy, jednotlivé ročníky sa preto môžu líšiť ročným obdobím aj počasím.
Novinky z organizácie a úlovky z revíru
Úlovky z revíru
Na tomto revíri zatiaľ nikto nezapísal úlovok.
Revíry v okolí
Najbližšie revíry v tom istom povodí
2-2900-1-1KaprovýŠtrkovisko Bartus
Trnavský kraj
2-2920-1-1KaprovýŠtrkovisko Bellová Ves
Trnavský kraj
2-1230-1-1KaprovýMalý Dunaj č. 5
Dunajská Streda, Trnavský kraj
2-3330-1-1KaprovýŠtrkovisko Hubice
Trnavský kraj
2-1220-1-1KaprovýMalý Dunaj č. 4
Galanta, Trnavský kraj
2-3320-1-1KaprovýŠtrkovisko Hrubá Borša
Trnavský kraj