Vymedzenie revíru: Vodná plocha štrkoviska (45 ha) pri obci Sekule.
- kraj
- Trnavský kraj

Teraz pri vode
Podmienky na loveIndex aktivity rýbNáš výpočet (0–100): základ určuje teplota vody, upravujú ho svetlo, zákal, kyslík, počasie a ďalšie faktory podľa toho, ako dobre sú podložené štúdiami. Pri každom faktore vidieť istotu a zdroj. Pomôcka na plánovanie, nie predpoveď záberov.
Skóre, najlepšie okno dňa a čo ho ťahá hore alebo dole
Podmienky na love
Index aktivity rýbNáš výpočet (0–100): základ určuje teplota vody, upravujú ho svetlo, zákal, kyslík, počasie a ďalšie faktory podľa toho, ako dobre sú podložené štúdiami. Pri každom faktore vidieť istotu a zdroj. Pomôcka na plánovanie, nie predpoveď záberov.Načítavam údaje…
Počasie a predpoveď
Hodina po hodine, tlak a najbližšie dni
Počasie a predpoveď
Načítavam údaje…
Obloha: slnko, mesiac a solunárne oknáSolunárne obdobiaVýpočet z polohy Mesiaca: hlavné obdobia (asi 2 h) okolo prechodu Mesiaca nad obzorom a pod ním, vedľajšie (asi 1 h) okolo východu a západu Mesiaca. Vedecky nepotvrdená teória: v štúdii zo 361 výjazdov (Quigley a kol. 2023) záber nepredpovedala. Berieme ju ako hypotézu s váhou najviac ±2 body.
Kde sú slnko a mesiac práve teraz a kedy prídu najlepšie okná dňa
Obloha: slnko a mesiac
Solunárne obdobiaVýpočet z polohy Mesiaca: hlavné obdobia (asi 2 h) okolo prechodu Mesiaca nad obzorom a pod ním, vedľajšie (asi 1 h) okolo východu a západu Mesiaca. Vedecky nepotvrdená teória: v štúdii zo 361 výjazdov (Quigley a kol. 2023) záber nepredpovedala. Berieme ju ako hypotézu s váhou najviac ±2 body.Ťahaj po osi a uvidíš, kde budú slnko a mesiac.
- Slnko
- Mesiac
- Zlatá hodinka
- Hlavné obdobie
- Vedľajšie obdobie
Slnko
- Úsvit06:14
- Východ06:47
- Západ16:23
- Súmrak16:57
Deň trvá 9 h 36 min.
MesiacFáza MesiacaPri splne a novu je gravitačné pôsobenie najsilnejšie. Pri jasnej splnovej noci sa dravce a kapry často kŕmia v noci, deň po nej môže byť slabší.
- Východ04:48
- Západ15:06
Spln okolo 24. 11., nov okolo 9. 11..
Okná dňaSolunárne obdobiaVýpočet z polohy Mesiaca: hlavné obdobia (asi 2 h) okolo prechodu Mesiaca nad obzorom a pod ním, vedľajšie (asi 1 h) okolo východu a západu Mesiaca. Vedecky nepotvrdená teória: v štúdii zo 361 výjazdov (Quigley a kol. 2023) záber nepredpovedala. Berieme ju ako hypotézu s váhou najviac ±2 body.
- Vedľajšie solunárne obdobie04:18–05:18
- Zlatá hodinka (ráno)06:17–07:47
- Hlavné solunárne obdobie09:03–11:03
- Vedľajšie solunárne obdobie14:36–15:36
- Zlatá hodinka (večer)15:23–16:53
- Hlavné solunárne obdobie21:26–23:26
Solunárna teória nie je vedecky potvrdená, berieme ju ako doplnok. Zlatá hodinka je čas okolo východu a západu slnka, kedy ryby často berú.
Mapa a údaje o revíri
Priebeh vody, miesta pri vode, charakter a základné údaje
48.5987, 16.9901
OpenStreetMap
Bod označuje stred revíru. Presný priebeh a prístupové miesta si overte na mieste.
Údaje o revíri
- Lokalita
- Trnavský kraj
- Užívateľ
- SRZ
- Organizácia
- MO SRZ Sekule – Moravský Svätý Ján (Miestna organizácia SRZ)
- Oblasť
- Západoslovenská
- Účel
- Lovný revír
- Výmera
- 45,0 ha
- Zvýšené lovné miery
- v cm (najmenšia/najväčšia): kapor 45/x, zubáč 55/x.
- Poloha na mape
- Približná poloha podľa vodnej plochy. Presné miesto si over na mieste.
Zákon a pravidlá lovu
Hájenie, čas lovu, lovné miery a denný limit. Orientačne: over si ich v rybárskom poriadku revíru
Hájenie všetkých rýb
§ 13 ods. 3 a 5 zákona15. 3. – 31. 5.
lov všetkých rýb zakázanýmimo tohto obdobia
Zákaz neplatí 1. 5. – 31. 5. pri rybárskych pretekoch (§ 13 ods. 3). Nevzťahuje sa ani na kaprové vody, ktoré sú vodným tokom (nie však nádrže, slepé, mŕtve a odstavené ramená), ani na ostatné vodné plochy (§ 13 ods. 5). Ktorý prípad je tvoj revír, over v rybárskom poriadku revíru.
Čas ochrany jednotlivých druhov (nižšie) platí nezávisle od tohto hájenia.
Denný čas lovu
§ 11 vyhláškyPlatí len mimo hájenia. Mimo týchto hodín je lov zakázaný (§ 14 písm. b zákona).
január až apríl, november, december6.00 – 21.00 h
máj4.00 – 24.00 h
jún až október0.00 – 24.00 h
Mesiace, ktoré v tabuľke chýbajú, patria do hájenia. Čas v novembri a decembri na pstruhových a lipňových vodách súvisí s výnimkou pre lov hlavátky (§ 13 ods. 4 zákona), čo sa v tom čase smie loviť, over v rybárskom poriadku. Na hraničných vodách platí čas z povolenia alebo rybárskeho poriadku (§ 11 ods. 2 vyhlášky). Nočný lov zákon upravuje dvoma formuláciami, ktoré sa na prvý pohľad rozchádzajú, preto sa o ňom vždy opýtaj v rybárskom poriadku revíru alebo u rybárskej stráže.
Udice, nástrahy a dni lovu
§ 18 zákona- Počet udíc
- najviac 2
- Povolené spôsoby
- položená, plávaná, prívlač, muškárenie
- Háčiky a nástrahy
- na udici najviac 2 háčiky (položená, plávaná), umelá nástraha najviac 3 háčiky, háčik najviac 3 hroty, muškárenie najviac 3 mušky
- Živá alebo mŕtva rybka
- zakázaná 15. 3. – 31. 5.; inak aspoň 10 cm a nad lovnú mieru
- Dni lovu v týždni
- zákon neuvádza obmedzenie
- Lov pod ľadom
- zakázaný (toky, nádrže, ramená)
- Iné
- prívlač a muškárenie s imitáciou rybky zakázané 15. 3. – 31. 5.; z člna na nádržiach zákaz 1. 1. – 31. 5.
Je to zhrnutie. Pri nástrahách, háčikoch a návnade si prečítaj aj rybársky poriadok revíru, lebo užívateľ môže podmienky sprísniť.
Koľko rýb si smieš ponechať za deň
§ 14 vyhlášky- 1ksModrá skupinajeseter malý, jeseter sibírsky, sumec veľký
- 2ksZelená skupinaúhor, kapor, mieň, zubáč, šťuka, lieň, mrena, pstruh jazerný, pstruh potočný, lipeň (spolu)
- 4ksŽltá skupinapstruh dúhový, sivoň potočný, podustva, nosáľ; pripočíta sa k zelenej alebo modrej skupine (spolu najviac 4 kusy)
- 5kgOstatné druhynapríklad karas, pleskáče, jalce (spolu); invázne druhy sa nepočítajú
Modrá a zelená skupina sa nekombinujú. Limit platí za deň aj pri love na viacerých revíroch a po jeho dosiahnutí lov na ten deň končí. Skupiny druhov vychádzajú z výkladu SRZ z januára 2026, nie priamo z textu paragrafu. Užívateľ revíru môže v povolení určiť nižší limit, vtedy platí prísnejší.
Čas ochrany jednotlivých druhov§ 10 vyhlášky
V tomto období sa druh nesmie loviť, aj keď inak lov v danom čase dovoľuje typ vody. Platí nezávisle od hájenia všetkých rýb.
- 1. 1. – 15. 3.
- mieň sladkovodný
- 1. 1. – 31. 5.
- lipeň tymiánový, ploska pásavá, šťuka severná
- 1. 1. – 15. 6.
- sumec veľký, zubáč veľkoústy, zubáč volžský
- 1. 1. – 31. 10.
- hlavátka podunajská (v hraničných vodách 1. 1. – 31. 8.)
- 15. 3. – 31. 5.
- kapor rybničný v kaprových vodách (neplatí 1. – 31. 5. pri pretekoch ani na ostatných vodných plochách); boleň dravý, jalec hlavatý, jalec maloústy, jalec tmavý, jeseter malý, jeseter sibírsky, lieň sliznatý, mrena severná, nosáľ sťahovavý, pleskáč siný, pleskáč tuponosý, pleskáč vysoký, podustva severná
- 1. 9. – 15. 4.
- pstruh potočný, pstruh jazerný
- 1. 9. – 28. 2.
- sih peleď
Niektoré druhy sú chránené celoročne (napríklad kolok, mihule, hrúze, pĺže, sih maréna, mrena karpatská, šabľa krivočiara) a ich lov je zakázaný vždy. Úplný zoznam druhov je v návode Rybársky zákon po pravidlách.
Lovné miery (tento revír má vlastné)§ 12 vyhlášky
Lovné miery tohto revíru
| Druh (názov z dát) | Najmenšia podľa zákona | Najmenšia na revíre | Najväčšia na revíre |
|---|---|---|---|
| kapor | 40 cm | 45 cm prísnejšia | – |
| zubáč | – | 55 cm | – |
Údaj „najmenšia/najväčšia“ je v cm, „–“ znamená bez obmedzenia alebo že ho z dát nevieme určiť. Názvy druhov sú v dátach skrátené, preto je porovnanie so zákonom orientačné. Užívateľ môže mieru zvýšiť alebo určiť najväčšiu mieru, platí teda prísnejšia hodnota. Pri rozpore sa riaď rybárskym poriadkom revíru.
Najmenšie lovné miery podľa zákona
- amur biely60 cm
- amur čierny60 cm
- boleň dravý40 cm
- hlavátka podunajská80 cm
- jalec hlavatý25 cm
- jalec maloústy20 cm
- jalec tmavý30 cm
- jeseter malý45 cm
- jeseter sibírsky45 cm
- kapor rybničný40 cm
- lieň sliznatý30 cm
- lipeň tymiánový33 cm
- mieň sladkovodný35 cm
- mrena severná40 cm
- nosáľ sťahovavý30 cm
- pleskáč siný25 cm
- pleskáč tuponosý25 cm
- pleskáč vysoký30 cm
- pleskáč zelenkavý15 cm
- podustva severná30 cm
- pstruh dúhový27 cm
- pstruh jazerný50 cm
- pstruh potočný27 cm
- sih peleď25 cm
- sivoň potočný27 cm
- sumec veľký70 cm
- šťuka severná60 cm
- tolstolobik biely45 cm
- tolstolobik pestrý45 cm
- úhor európsky50 cm
- zubáč veľkoústy50 cm
- zubáč volžský35 cm
Meria sa celková dĺžka od predného konca hlavy po koniec najdlhšieho lúča chvostovej plutvy (§ 12 ods. 4). Bez lovnej miery sú napríklad belička európska, karas striebristý, ostriež zelenkavý, plotica červenooká, slíž severný a invázne druhy.
Pred lovom a po love
- Rybársky lístok a povolenie maj pri love pri sebe a predlož ich pri kontrole (§ 12 zákona). Skontroluj ich platnosť.
- Pred začatím lovu zapíš dátum a číslo revíru (č. 2-3600-1-1), po love počet a hmotnosť úlovkov (§ 14 písm. d zákona). Lov bez zápisu je priestupok.
- Zakázané spôsoby lovu, nočný lov, preteky a ďalšie pravidlá sú v návode Rybársky zákon po pravidlách.
Stav k 6. 11. 2026: zákon č. 216/2018 Z. z. o rybárstve (znenie od 1. 1. 2022) a vyhláška č. 381/2018 Z. z. (znenie od 1. 1. 2019), novšie znenie sme nenašli. Zákon sa môže zmeniť, platné znenie nájdeš na Slov-Lex (zákon) a Slov-Lex (vyhláška).
Novinky z organizácie a úlovky z revíru
Úlovky z revíru
Revíry v okolí
Najbližšie revíry v tom istom povodí
2-1481-1-1KaprovýOdpadový kanál č.2 "Čekr"
Senica, Trnavský kraj
2-3840-1-1KaprovýŠtrkovisko Oširíd
Trnavský kraj
2-1812-1-1KaprovýOR Moravský Svätý Ján – horné
Senica, Trnavský kraj
2-1891-1-1KaprovýOR Sekule
Senica, Trnavský kraj
2-4100-1-1KaprovýŠtrkovisko u Janíčkov
Trnavský kraj
1-0340-1-1KaprovýLakšár
Malacky, Bratislavský kraj
Terén v 3D
Načítavam 3D model terénu…
Voda podľa verejných zdrojov
Kvalita vody, povodie, dno, ryby, vodný hmyz, zver a riziká z otvorených databáz. Okrem zveri a rizík sú zahrnuté aj do skóre aktivity.
Čo z toho vyplýva
Verejné zdroje v skóre podmienokÚdaje o kyslíku, živinách, hĺbke nádrže, veľkosti toku, dne, druhoch rýb a rojení hmyzu mierne upravia skóre „Podmienky na love“. Každá úprava je v rozbore skóre vidieť osobitne.- Najviac uberá: Invázne druhy v okolí −2
Posúdili sme 15 faktorov, skóre mení 4 z nich. Úpravy sú v rozsahu od −14 do +12 bodov, aby neprevážili počasie a teplotu vody. Započítavajú sa do skóre, zoradenia aj filtrov.
Znečistenie−2
- Dusík v podzemnej vode (SHMÚ)Stupeň dôkazov: Čiastočne podložené
dusičnany typicky 0,5 mg/l (norma 50), amónne ióny nad normou na 2 z 4 staníc
Podzemná voda sa do tokov dostáva ako základný odtok a nesie dusík z polí a odpadu. Dusičnany živia riasy a prispievajú k nočným prepadom kyslíka, dusitany sú pre ryby jedovaté. Dusitany a amónne ióny môžu byť v hlbokej podzemnej vode aj prirodzené, preto za ne platí najviac jeden bod. Spoľahlivosť údajov je 100 % (4 stanice do 10 km, najbližšia 3 km, údaje z roku 2025), úprava sa započítala celá.
Čo o tom vieme
Podzemná voda sa do tokov dostáva ako základný odtok. Typická hodnota dusičnanov zo staníc do 10 km (od 25 mg/l mierne, od 50 mg/l, čo je pitná norma, výrazne) ukazuje, koľko dusíka voda prináša: živí riasy a prispieva k nočným prepadom kyslíka (Camargo a kol. 2005). Dusitany a amónne ióny nad normou na niektorej stanici pridávajú jeden bod, lebo dusitany sú pre ryby jedovaté (Lewis a Morris 1986); v hlbokej podzemnej vode môžu byť aj prirodzené, preto len jeden bod. Úprava sa násobí spoľahlivosťou údajov.
Zdroje: SHMÚ, podzemné vody; Camargo a kol. 2005; Lewis a Morris 1986
−1 - Železo v podzemnej vode (SHMÚ)Stupeň dôkazov: Čiastočne podložené
železo typicky 3,95 mg/l (norma 0,2)
Rozpustené železo sa po vyústení podzemnej vody na vzduch vyzráža a zalepuje žiabre, štrk s ikrami a úkryty bezstavovcov. Spoľahlivosť údajov je 100 % (4 stanice do 10 km, najbližšia 3 km, údaje z roku 2025), úprava sa započítala celá.
Čo o tom vieme
Rozpustené železo sa po vyústení podzemnej vody na vzduch vyzráža a zalepuje žiabre, štrk s ikrami a úkryty bezstavovcov (Vuori 1995). Počíta sa pri typickej hodnote aspoň 1 mg/l (päťnásobok normy), úprava −1 sa násobí spoľahlivosťou údajov.
Zdroje: SHMÚ, podzemné vody; Vuori 1995
−1
Život pri vode−2
- Rojenie vodného hmyzuStupeň dôkazov: Prax rybárov
0,0× priemerný mesiac, 0 z 48 pozorovaní za rok, iNaturalist
V tomto mesiaci sa vodný hmyz vyskytuje málo, rozhoduje skôr potrava pri dne.
Čo o tom vieme
Rybári lovia „podľa hmyzu“ (suchá a mokrá muška). Meraná závislosť úlovkov od rojenia nie je v našich zdrojoch doložená.
0 - Invázne druhy v okolíStupeň dôkazov: Prax rybárov
čebáčik amurský, karas striebristý, býčko čiernoústy, GBIF
Invázne druhy vytláčajú pôvodné ryby a obsadzujú plytčiny. Zníženie skóre je len malé.
Čo o tom vieme
Invázne druhy vytláčajú pôvodné ryby. Zníženie skóre je len malé.
−2
Skóre nemenia
Pre tieto faktory chýbajú údaje alebo sú v bežnom rozsahu:
- Rozpustený kyslík
- Živiny vo vode
- Kyslosť vody (pH)
- Amónne ióny vo vode
- Teplota vody pre miestne druhy
- Povrchová voda (SHMÚ)
- Škodlivé látky v podzemnej vode
- Chloridy v podzemnej vode
- Čistiarne odpadových vôd
- Hĺbka nádrže
- Dno podľa geológie
Pravidlá sú orientačné a vychádzajú z rybárskej praxe a vedeckých štúdií, pri každom faktore je vidieť, ako dobre je podložený. Počasie, tlak vzduchu a teplota vody majú na skóre väčší vplyv než tieto údaje.
Znečistenie vody
Znečistenie vody (SHMÚ)Ukazovatele kvality vody, ktoré v ročenkách SHMÚ za roky 2022 až 2025 nespĺňajú normy na najbližšom mieste monitoringu na tom istom toku.- Podzemná voda v okolí
- 0 z 4staníc s látkami z ľudskej činnosti, 2025
- Dusičnany v podzemnej vode
- 0,5 mg/ltypická hodnota zo 4 staníc do 10 km, v norme, 2025
Údaje sú z ročeniek SHMÚ (povrchové vody 2022 až 2025). Ročenka uvádza miesta, ktoré nesplnili normu; miesto, ktoré v ročenke chýba, sa nepovažuje za čisté. Vzdialenosť a zhodu názvu toku určujeme sami, preto ide o orientačné priradenie.
Podzemná voda v okolí
Podzemná voda v okolí (SHMÚ)Namerané hodnoty podzemnej vody zo staníc do 10 km od revíru (dusičnany, škodlivé látky, amónne ióny, železo, chloridy) a ročenky SHMÚ.Podzemná voda do 10 km (4 stanice)
- Moravsky Svaty Jan – Sekuleokres Senica · vrt alebo studňa · 3,0 km od revírulen prirodzené látky2017 až 2025
V roku 2025 bolo prekročené:
- Mangán
- Železo celkové
- TOC
Namerané hodnoty, rok 2025, odber 9. 10. 2025 (2 odbery, pri každej látke najvyššia hodnota roka):
- Dusičnany< 1 mg/l
- Amónne ióny0,48 mg/l
- Dusitany< 0,01 mg/l
- Železo3,95 mg/l
- Chloridy43,7 mg/l
- Hliník65 % normy
- 1,2,4-Triazol (azolové pesticídy)50 % normy
- Moravsky Svaty Janokres Senica · vrt alebo studňa · 5,1 km od revírulen prirodzené látky2017 až 2025
V roku 2025 bolo prekročené:
- Mangán
- Železo celkové
- TOC
Namerané hodnoty, rok 2025, odber 6. 11. 2025 (2 odbery, pri každej látke najvyššia hodnota roka):
- Dusičnany< 1 mg/l
- Amónne ióny0,35 mg/l
- Dusitany0,02 mg/l
- Železo12,2 mg/l
- Chloridy38,2 mg/l
- Arzén19 % normy
- Kutyokres Senica · vrt alebo studňa · 5,8 km od revírulen prirodzené látky2017 až 2025
V roku 2025 bolo prekročené:
- Mangán
- Amónne ióny
- TOC
Namerané hodnoty, rok 2025, odber 14. 4. 2025:
- Dusičnany< 1 mg/l
- Amónne ióny2,72 mg/l
- Dusitany0,01 mg/l
- Železo0,033 mg/l
- Chloridy20,3 mg/l
Ukázať ďalších 1
- Kuty-brodskeokres Skalica · vrt alebo studňa · 8,9 km od revírulen prirodzené látky2017 až 2025
V roku 2025 bolo prekročené:
- Mangán
- Amónne ióny
- TOC
Namerané hodnoty, rok 2025, odber 6. 11. 2025 (2 odbery, pri každej látke najvyššia hodnota roka):
- Dusičnany15 mg/l
- Amónne ióny0,85 mg/l
- Dusitany0,06 mg/l
- Železo0,12 mg/l
- Chloridy122 mg/l
- Hliník20 % normy
- látky z ľudskej činnosti
- len prirodzené látky
- bez zaznamenaného prekročenia
Podzemná voda sa do tokov dostáva ako základný odtok, súvislosť s tokom pri revíre je preto len nepriama. Prirodzené látky (železo, mangán, sírany, vodivosť) sa do hodnotenia podľa ročenky nepočítajú.
Údaje sú z ročeniek SHMÚ (podzemné vody 2017 až 2025).
Vodný hmyz
Rojenie vodného hmyzu (iNaturalist)Koľko pozorovaní podeniek, potočníkov a pošvatiek ľudia v okolí zaznamenali v tomto mesiaci v porovnaní s ročným priemerom. Pre muškárov je to náznak vývinu hmyzu.Málo hmyzu november: 0,0× priemerný mesiac
- jan
- feb
- mar
- apr
- máj
- jún
- júl
- aug
- sep
- okt
- nov
- dec
Podenky0Podenky: suchá mucha na hladine, najmä pri súmraku.
Potočníky0Potočníky: večer a v noci pri brehu, hodí sa aj nymfa a mokrá mucha.
Pošvatky0Pošvatky: čisté, studené potoky, často už koncom zimy a skoro na jar.
Zdroje fotografií
- Podenky: Foto: Richard Bartz, Munich aka Makro Freak Image:MFB.jpg, CC BY-SA 2.5, Wikimedia Commons
- Potočníky: Foto: Bruce Marlin, CC BY-SA 2.5, Wikimedia Commons
- Pošvatky: Foto: JJ Harrison (https://www.jjharrison.com.au/), CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons
0,0× priemerný mesiac, 0 z 48 pozorovaní za rok, iNaturalist.
Pozorovania pridávajú ľudia z okolia, nie sú to merania pri vode. Ukazujú, kedy sa vodný hmyz zvykne objavovať, a hodia sa najmä pri love na muchu.
Podzemná voda: namerané hodnoty
Podzemná voda v okolí (SHMÚ)Namerané hodnoty podzemnej vody zo staníc do 10 km od revíru (dusičnany, škodlivé látky, amónne ióny, železo, chloridy) a ročenky SHMÚ.Typická hodnota zo 4 staníc podzemnej vody do 10 km od revíru (najbližšia 3 km), meranie z roku 2025. Bližšie stanice majú väčšiu váhu. Ide o podzemnú vodu pri revíre, nie o meranie v samotnom toku. Norma je limit, ktorý pri ukazovateli uvádza SHMÚ (pre pitnú vodu); hodnota rovná norme sa tak ako v SHMÚ počíta za prekročenie. Štítok „niekde nad normou“ znamená, že typická hodnota je pod normou, ale aspoň jedna stanica ju presahuje; ktorá, je uvedené pri dlaždici. Ryby sú na niektoré látky citlivejšie než ľudia.
Amónne ióny
0,48mg/l
blízko normy
Norma 0,5 mg/l. Rozpätie 0,35 až 2,72 mg/l, 4 stanice. Nad normou: 2 z 4 (najvyššia: Kuty, 5,8 km od revíru).
Dusitany
0,01mg/l
hlboko pod normou
Norma 0,5 mg/l. Rozpätie 0,005 až 0,06 mg/l, 4 stanice.
Dusičnany
0,5mg/l
hlboko pod normou
Norma 50 mg/l. Rozpätie 0,5 až 15 mg/l, 4 stanice.
Kyslík
0,015mg/l
málo kyslíka
Značka na ciferníku: 9 mg/l, vodítko pre lososovité vody. Rozpätie 0 až 0,21 mg/l, 4 stanice.
Teplota vody
11,2°C
teplejšia
Rozpätie 10,8 až 11,9 °C, 4 stanice.
pH
6,91
vhodné pre ryby
Rozpätie 6,89 až 8,79, 4 stanice.
Tvrdosť vody
3,56mmol/l
tvrdá
Rozpätie 1,03 až 4,15 mmol/l, 4 stanice.
Železo
3,95mg/l
nad normou
Norma 0,2 mg/l. Rozpätie 0,033 až 12,2 mg/l, 4 stanice. Nad normou: 2 z 4 (najvyššia: Moravsky Svaty Jan, 5,1 km od revíru).
Mangán
1,02mg/l
nad normou
Norma 0,05 mg/l. Rozpätie 0,069 až 1,12 mg/l, 4 stanice. Nad normou: 4 z 4 (najvyššia: Moravsky Svaty Jan – Sekule, 3 km od revíru).
Chloridy
43,7mg/l
hlboko pod normou
Norma 250 mg/l. Rozpätie 20,3 až 122 mg/l, 4 stanice.
Sírany
124mg/l
pod normou
Norma 250 mg/l. Rozpätie 1 až 138 mg/l, 4 stanice.
Vodivosť
72,2mS/m
blízko normy
Norma 125 mS/m. Rozpätie 45,9 až 94,1 mS/m, 4 stanice.
Kovy a polokovy
20% normy
pod normou
Najvyššie: Hliník 0,13 mg/l (65 % normy, 3 km od revíru). 4 stanice.
Pesticídy
50% normy
blízko normy
Najvyššie: 1,2,4-Triazol (azolové pesticídy) 0,05 µg/l (50 % normy, 3 km od revíru). 1 stanica.
PFAS („večné chemikálie“)
0% normy
nezistené
Pod medzou stanovenia: látky z tejto skupiny sa vo vzorkách nezistili. 1 stanica.
Rozpúšťadlá a benzén
0% normy
nezistené
Pod medzou stanovenia: látky z tejto skupiny sa vo vzorkách nezistili. 1 stanica.
PAU (spaľovanie, ropné látky)
0% normy
nezistené
Pod medzou stanovenia: látky z tejto skupiny sa vo vzorkách nezistili. 2 stanice.
Ako to pôsobí na ryby a vodu
- Amónne ióny
- Samotné amónne ióny nie sú také jedovaté, ale časť z nich sa podľa pH a teploty mení na amoniak (NH₃), ktorý poškodzuje žiabre a stresuje ryby. Čím vyššie pH a teplota, tým viac amoniaku (Emerson a kol. 1975). Zrušená smernica 2006/44/ES uvádzala ako vodítko najviac 0,04 mg/l amónnych iónov pre lososovité vody a 0,2 mg/l pre kaprovité.
- Dusitany
- Dusitany sú pre ryby jedovaté: cez žiabre sa dostanú do krvi a premenia hemoglobín na methemoglobín, ktorý kyslík nenesie, takže sa ryby „dusia“ aj v okysličenej vode. Najcitlivejšie sú lososovité ryby; chloridy vo vode toxicitu znižujú (Lewis a Morris 1986). Smernica 2006/44/ES uvádzala vodítko 0,01 mg/l pre lososovité vody.
- Dusičnany
- Dospelým rybám dusičnany neškodia hneď, ale živia riasy a rastliny, a tak prispievajú k prehnojeniu a nočným prepadom kyslíka. Pre citlivé vodné živočíchy (lososovité ryby, obojživelníky, niektoré bezstavovce) odporúčajú Camargo a kol. (2005) držať dusičnany pod 2 mg dusíka na liter, čo je asi 9 mg/l dusičnanov.
- Kyslík
- Ryby, najmä lososovité, potrebujú veľa kyslíka. Smernica 2006/44/ES uvádzala pre lososovité vody vodítko 9 mg/l (aspoň v polovici meraní) a nikdy menej než 7 mg/l. Podzemná voda z hlbších vrstiev ho býva menej; v toku sa potom dokysličí až po vyvierení.
- Teplota vody
- Podzemná voda má počas roka takmer stálu teplotu. Prítok z prameňov preto môže v lete tok ochladzovať a v zime otepľovať, a takéto úseky bývajú útočiskom pre chladnomilné ryby (Hayashi a Rosenberry 2002).
- pH
- Ryby znášajú pH približne od 6 do 9 (smernica 2006/44/ES). Mimo tohto rozsahu sa poškodzujú žiabre a mení sa jedovatosť amoniaku a kovov.
- Tvrdosť vody
- Tvrdšia voda (viac vápnika a horčíka) je pre ryby priaznivejšia: vápnik chráni žiabre a znižuje toxicitu kovov, napríklad medi a zinku (Pagenkopf 1983), a drží stabilné pH. Mäkká voda je citlivejšia na kovy aj na zakyslenie.
- Železo
- Železo je v podzemnej vode z hĺbky rozpustené. Keď voda vyjde na vzduch, oxiduje a vyzráža sa ako hnedé vločky, ktoré zalepujú žiabre, pokrývajú štrk s ikrami a bezstavovcami a ničia úkryty (Vuori 1995).
- Mangán
- Mangán je v hlbšej podzemnej vode prirodzený. Pre ryby býva menej významný než železo, norma platí hlavne kvôli chuti a farbe pitnej vody.
- Chloridy
- Chloridy pochádzajú z posypovej soli, hnojív a odpadu. Americká agentúra EPA (1988) určila pre dlhodobú ochranu vodných živočíchov 230 mg/l a pre krátkodobú 860 mg/l.
- Sírany
- Sírany sú v podzemnej vode bežné, pochádzajú z hornín (napríklad sadrovca), z hnojív aj z baní. Spolu s chloridmi zvyšujú mineralizáciu vody; norma 250 mg/l je určená pre pitnú vodu.
- Vodivosť
- Vodivosť ukazuje celkové množstvo rozpustených solí. Vyššia hodnota je v podzemnej vode často prirodzená (vápence, sadrovec), no prudké zvýšenie v toku ukazuje na prítok solí z ciest, baní alebo odpadu.
- Kovy a polokovy
- Meď, zinok, nikel, kadmium a ortuť sú pre ryby jedovaté už pri nízkych koncentráciách, v mäkkej vode viac než v tvrdej (Pagenkopf 1983). Norma pre podzemnú vodu je určená pre pitnú vodu, nie pre ryby.
- Pesticídy
- Pesticídy sa dostávajú do podzemnej vody z polí. Norma 0,1 µg/l na jednu látku (0,5 µg/l spolu) je pitná norma a je veľmi prísna; ryby poškodzuje zvyčajne až oveľa vyššia koncentrácia. Hodnota hlavne ukazuje, ako veľmi je okolie zaťažené poľnohospodárstvom.
- PFAS („večné chemikálie“)
- PFAS sú „večné chemikálie“: nerozkladajú sa a hromadia sa v tkanivách rýb a ďalších živočíchov (Giesy a Kannan 2001). Norma 0,1 µg/l (súčet 20 látok) je určená pre pitnú vodu.
- Rozpúšťadlá a benzén
- Chlórované rozpúšťadlá (napríklad tetrachlóretén) a benzén pochádzajú z priemyslu, čistiarní a čerpacích staníc. Sú jedovaté a v podzemnej vode sa rozkladajú pomaly.
- PAU (spaľovanie, ropné látky)
- PAU vznikajú pri spaľovaní a únikoch ropných látok. Norma pre benzo(a)pyrén (0,01 µg/l) je pre pitnú vodu veľmi prísna, lebo ide o karcinogén.
Zdroje
- Camargo, J. A., Alonso, Á., Salamanca, A. (2005): Nitrate toxicity to aquatic animals: a review with new data for freshwater invertebrates. Chemosphere 58, 1255–1267.
- Lewis, W. M., Morris, D. P. (1986): Toxicity of nitrite to fish: a review. Transactions of the American Fisheries Society 115, 183–195.
- Emerson, K., Russo, R. C., Lund, R. E., Thurston, R. V. (1975): Aqueous ammonia equilibrium calculations: effect of pH and temperature. Journal of the Fisheries Research Board of Canada 32, 2379–2383.
- Smernica 2006/44/ES o kvalite sladkých vôd, ktoré si vyžadujú ochranu alebo zlepšenie kvôli podpore života rýb (zrušená v roku 2013; jej hodnoty tu uvádzame len ako odborné vodítko).
- Vuori, K.-M. (1995): Direct and indirect effects of iron on river ecosystems. Annales Zoologici Fennici 32, 317–329.
- Pagenkopf, G. K. (1983): Gill surface interaction model for trace-metal toxicity to fishes: role of complexation, pH, and water hardness. Environmental Science & Technology 17, 342–347.
- U.S. EPA (1988): Ambient Water Quality Criteria for Chloride. EPA 440/5-88-001.
- Hayashi, M., Rosenberry, D. O. (2002): Effects of ground water exchange on the hydrology and ecology of surface water. Ground Water 40, 309–316.
- Giesy, J. P., Kannan, K. (2001): Global distribution of perfluorooctane sulfonate in wildlife. Environmental Science & Technology 35, 1339–1342.
Ryby, zver, rastliny a riziká v okolí vodyRyby v okolí (GBIF)Druhy rýb, ktoré ľudia v okolí vody zaznamenali (databáza GBIF, posledné desaťročia). Nie je to zoznam druhov v revíri, len nápoveda, čo sa v okolí vyskytuje.Zver a riziká pri vode (GBIF)Zver, vtáky, rastliny a riziká (medveď, kliešte, komáre, boľševník), ktoré ľudia v okolí vody zaznamenali. Nepatrí do skóre podmienok na love, je len na informáciu.
Druhy, ktoré sa v okolí vody pozorovali alebo zaznamenali. Číslo pri rybe je počet záznamov v databáze GBIF, nie počet rýb. Zver, rastliny a riziká nevstupujú do skóre podmienok na love, sú len na informáciu. Názov druhu vedie na jeho stránku.
RybaLieň sliznatý
Tinca tincapreferuje 18–26 °C, neres pri 19–24 °C, až 70 cm a 7,5 kg, znáša málo kyslíka
RybaČervenica ostropyská
Scardinius erythrophthalmuspreferuje 14–24 °C, neres pri 14–20 °C, až 51 cm a 2,1 kg, bežné nároky na kyslík
RybaOstriež zelenkavý
Perca fluviatilispreferuje 12–24 °C, neres pri 8–12 °C, až 60 cm a 4,8 kg, bežné nároky na kyslík
RybaPleskáč malý
Blicca bjoerknapreferuje 12–24 °C, neres pri 14–20 °C, až 36 cm a 1,0 kg, bežné nároky na kyslík
RybaPlotica červenooká
Rutilus rutiluspreferuje 12–24 °C, neres pri 10–15 °C, až 50 cm a 1,8 kg, bežné nároky na kyslík
RybaKapor obyčajný
Cyprinus carpiopreferuje 18–28 °C, neres pri 18–24 °C, až 120 cm a 37 kg, znáša málo kyslíka
RybaBoleň dravý
Leuciscus aspiuspreferuje 12–24 °C, neres pri 6–12 °C, až 120 cm a 12 kg, bežné nároky na kyslík
Invázny druhČebáčik amurský
Pseudorasbora parvapreferuje 14–26 °C, neres pri 15–25 °C, až 11 cm a 0,0 kg, znáša málo kyslíka
Invázny druhKaras striebristý
Carassius gibeliopreferuje 14–28 °C, neres pri 14–20 °C, až 45 cm a 3,0 kg, znáša málo kyslíka
Invázny druhBýčko čiernoústy
Neogobius melanostomuspreferuje 10–25 °C, neres pri 9–26 °C, až 25 cm a 0,2 kg, znáša málo kyslíka
VtákKačica divá
O druhu
Najbežnejšia kačica, hniezdi pri takmer každej vode s brehovým porastom.
VtákVolavka popolavá
O druhu
Stojí v plytčinách a číha na drobné ryby. Dobre ju vidno pri brehoch rybníkov a pomalých tokov.
VtákČajka smejivá
O druhu
Najbežnejšia čajka pri vode. Hniezdi v kolóniách pri rybníkoch a veľkých nádržiach a zdržiava sa aj pri riekach.
VtákKormorán veľký
O druhu
Rybožravý vták. Pri veľkých nádržiach hniezdi, v zime sa zdržiava aj na tokoch s otvorenou vodou.
ZverSkokany zelené
O druhu
Skupina zelených skokanov, ktorí sedia pri brehu a pri vyrušení skočia do vody.
ZverVážky
O druhu
Dravý hmyz. Larvy žijú pod vodou niekoľko mesiacov až rokov, dospelé vážky lovia vo vzduchu nad vodou.
ZverRopucha obyčajná
O druhu
Najväčšia domáca ropucha. Na jar sa sťahuje k vode, kde sa rozmnožuje.
ZverUžovka obojková
O druhu
Neškodný had s dvoma žltými škvrnami na zátylku. Výborne pláva a loví žaby, ryby a mloky.
ZverPodenky
O druhu
Hmyz s vodnými larvami. Dospelé jedince žijú len krátko a liahnu sa naraz v rojoch.
ZverBobor vodný
O druhu
Rastlinožravec, ktorý hrádzami a norami mení tok aj brehy. Je chránený. Vytvára plytčiny a tôňe, na ktorých sa darí rybám aj hmyzu.
ZverNetopier vodný
O druhu
Za súmraku letí tesne nad hladinou a loví vodný hmyz, najmä pakomáre a podenky.
ZverKorytnačka močiarna
O druhu
Jediná pôvodná korytnačka na Slovensku. Žije v stojatých a pomalých vodách s mäkkým dnom.
RastlinaKosatec žltý
O druhu
Vysoká mokraďová rastlina so žltými kvetmi, ktorá rastie na vlhkých brehoch.
RastlinaTrstina obyčajná
O druhu
Vysoká tráva, ktorá tvorí rozsiahle trstinové porasty pri rybníkoch a na brehoch.
Rastlina
RastlinaŽaburinka menšia
O druhu
Drobná plávajúca rastlina, ktorá môže pokryť celú hladinu stojatej vody.
RastlinaJelša lepkavá
O druhu
Strom brehových porastov, ktorého korene siahajú pod vodnú hladinu.
RastlinaRožkatec ponorený
O druhu
Ponorená rastlina bez koreňov, ktorá sa vznáša vo vode.
RizikoKomáre
Ako sa chrániť
Množia sa v stojatej vode, preto sú najhoršie pri nádržiach, mŕtvych ramenách a lužných lesoch, najmä pri západe slnka.
Ako sa chrániť: Pri večernom a nočnom love maj dlhý rukáv, repelent a sieťku. Rozvoj komárov zrýchľuje teplo a vlhko po dažďoch.
RizikoKliešť obyčajný
Ako sa chrániť
Prenáša kliešťovú encefalitídu a lymskú boreliózu. Čaká vo vysokej tráve a v poraste pri brehoch.
Ako sa chrániť: Od jari do jesene sa po love skontroluj, použi repelent a dlhé nohavice do ponožiek. Kliešťa čo najskôr odstráň pinzetou. Proti encefalitíde existuje očkovanie.
RizikoDiviak lesný
Ako sa chrániť
Chodí k vode na kaľ a na pitie, hlavne za súmraku a v noci.
Ako sa chrániť: Bachyňa s mladými vie byť agresívna. Zachovaj odstup, nenoc na zvernom prechode a nenechávaj pri vode zvyšky jedla.
RizikoOvady
Ako sa chrániť
Veľké bodavé muchy. Najaktívnejšie sú za horúcich bezvetrných dní pri vode a na lúkach.
Ako sa chrániť: Bolestivo bodajú, najmä v lete v poludňajších hodinách. Pomáha svetlé oblečenie s dlhým rukávom a repelent.
RizikoVlk dravý
Ako sa chrániť
Plachá šelma lesov. K vode chodí v noci a za súmraku.
Ako sa chrániť: Útoky na ľudí sú veľmi vzácne. Udržuj poriadok v tábore, nekŕm zver a psa maj na vôdzke.
RizikoBoľševník obrovský
Ako sa chrániť
Invázna rastlina, ktorá rastie pri brehoch tokov a na vlhkých lúkach. Miazga na slnku spôsobuje popáleniny kože.
Ako sa chrániť: Nedotýkaj sa ho a neprechádzaj cez porast. Ak sa miazga dostane na kožu, zmy ju vodou a mydlom a chráň miesto pred slnkom. Pri väčšom popálení vyhľadaj lekára.
Ryby: záznamy od roku 1995 z okolia vody (obdĺžnik okolo revíru). Ide o pozorovania a zbierky, nie o súpis rýb v revíri, preto druh môže chýbať aj tam, kde žije.
Invázne druhy (červená menovka) vytláčajú pôvodné ryby a obsadzujú plytčiny. Odchyt a nakladanie s nimi sa riadi rybárskym poriadkom, pozri si ho pred lovom.
Zver, rastliny a riziká: záznamy pochádzajú z pozorovaní a odrážajú aj to, kde sa pozorovatelia pohybujú, nie sú to merania hustoty ani istota stretnutia. Platia pre okolie okolo 35 × 55 km.
Zdroje fotografií
- Lieň sliznatý: Foto: Karelj, Public domain, Wikimedia Commons
- Červenica ostropyská: Foto: George Chernilevsky, Public domain, Wikimedia Commons
- Ostriež zelenkavý: Foto: Gilles San Martin, CC BY-SA 2.0, Wikimedia Commons
- Pleskáč malý: Foto: autor neuvedený, CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons
- Plotica červenooká: Foto: Scardinius_erythropthalmus1_resize.jpg: Original uploader was Algirdas at lt.wikipedia…, CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons
- Kapor obyčajný: Foto: George Chernilevsky, CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons
- Boleň dravý: Foto: Karelj, Public domain, Wikimedia Commons
- Čebáčik amurský: Foto: Seotaro, edited by Lycaon, CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons
- Karas striebristý: Foto: George Chernilevsky, CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons
- Býčko čiernoústy: Foto: Peter van der Sluijs, CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons
- Kačica divá: Foto: This picture was realized by Richard Bartz by using a Canon EF 70-300mm f/4-5.6 IS USM…, CC BY-SA 2.5, Wikimedia Commons
- Volavka popolavá: Foto: Giacomo Cimino (foto.giacomocimino.workers.dev · @giacomociminoph), CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons
- Čajka smejivá: Foto: Hans Hillewaert, CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons
- Kormorán veľký: Foto: MPF, CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons
- Skokany zelené: Foto: Charles J. Sharp, CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons
- Vážky: Foto: Paul Balfe, CC BY 2.0, Wikimedia Commons
- Ropucha obyčajná: Foto: Tythatguy1312, CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons
- Užovka obojková: Foto: Charles J. Sharp, CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons
- Podenky: Foto: Richard Bartz, Munich aka Makro Freak Image:MFB.jpg, CC BY-SA 2.5, Wikimedia Commons
- Bobor vodný: Foto: Per Harald Olsen, CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons
- Netopier vodný: Foto: Gilles San Martin from Namur, Belgium, CC BY-SA 2.0, Wikimedia Commons
- Korytnačka močiarna: Foto: Christian Ursilva from København, Danmark, CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons
- Kosatec žltý: Foto: Myrabella, CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons
- Trstina obyčajná: Foto: W.carter, CC0, Wikimedia Commons
- Pálka širokolistá: Foto: Peter O'Connor aka anemoneprojectors from Stevenage, United Kingdom, CC BY-SA 2.0, Wikimedia Commons
- Žaburinka menšia: Foto: autor neuvedený, CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons
- Jelša lepkavá: Foto: AnRo0002, CC0, Wikimedia Commons
- Rožkatec ponorený: Foto: Bernd Haynold, CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons
- Komáre: Foto: Katja Schulz from Washington, D. C., USA, CC BY 2.0, Wikimedia Commons
- Kliešť obyčajný: Foto: W.alter, CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons
- Diviak lesný: Foto: Valentin Panzirsch, CC BY-SA 3.0 at, Wikimedia Commons
- Ovady: Foto: Bruce Marlin, CC BY-SA 2.5, Wikimedia Commons
- Vlk dravý: Foto: User:Mas3cf, CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons
- Boľševník obrovský: Foto: Lucas Kendall, CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons
Zem pod vodou: geológia, zlomy a radón
Podložie, tok a pramene na mape, hodnoty v mieste vody, geomagnetická aktivita a zemetrasenia. Je to informácia o prostredí; do skóre vstupujú len malé hypotézy označené stupňom istoty (zlomy a horniny, geomagnetická búrka).
Mapa podložia potrebuje zapnutý JavaScript.
Geologická mapa Slovenska 1 : 50 000: horniny pod povrchom, od naplavených štrkov a pieskov cez íly až po žuly a vápence. Farby podľa legendy ŠGÚDŠ, po kliknutí do mapy sa ukáže popis horniny v danom mieste.
Pre rybára: Štrkové lavice a kamenisté prahy dávajú čisté dno a biotop pre zubáča, ostrieža či mrenu. Ílovité a bahnité podložie drží potravu pre kapra a pleskáča. Vápence a dolomity dávajú tvrdšiu, na potravu bohatšiu vodu než žuly a kremence.
Radónové riziko podložia (nízke, stredné, vysoké). Vychádza z rádioaktivity hornín a z puklín. Mapa ukazuje podložie, nie radón vo vode.
Pre rybára: Radón je prírodný stopovač podzemnej vody. Podložie s vyšším radónovým rizikom (žuly, ruly, tektonické zlomy) býva miestom, kde puklinová voda vyteká na povrch. Väčšina Slovenska je „stredné“, preto je zaujímavé hlavne vysoké riziko.
nízke 36,7 %
stredné 63,0 %
vysoké 0,3 %
Ekvivalentný urán v povrchových horninách z leteckej gama spektrometrie (ppm). Od 4 ppm sa podložie radi označuje za zvýšené radónové riziko.
Pre rybára: Vysoký urán je znakom žúl, rúl a čiernych bridlíc, teda hornín, z ktorých sa do vody dostáva radón a rozpustené látky. Pre záber nemá priamy význam, pomáha čítať geológiu územia.
no data
0 – 1
1 – 2
2 – 3
3 – 4
4 – 5
5 – 7
7 – 35
Dávkový príkon gama žiarenia vo vzduchu (nGy/h) z leteckého merania. Je to prirodzené pozadie podložia, nie znečistenie.
Pre rybára: Vyššie hodnoty majú horniny bohaté na urán, tórium a draslík (žuly, ruly, flyš s bridlicami). Je to doplnok k mape uránu; rybárovi hlavne ukazuje, kde sa mení podložie.
no data
0 – 20
20 – 40
40 – 60
60 – 80
80 – 100
100 – 140
140 – 180
180 – 220
220 – 999
Anomálie magnetického poľa Zeme (ΔT, v nT) spôsobené horninami s magnetickými minerálmi, napríklad sopečnými horninami, bazaltmi či amfibolitmi.
Pre rybára: Ryby (najmä lososovité a úhory) vnímajú magnetické pole. Či miestne anomálie ovplyvňujú ich pohyb a záber, nie je preukázané; berie sa to ako hypotéza.
-1 217 – -1 000
-1 000 – -250
-250 – -200
-200 – -190
-190 – -180
-180 – -170
-170 – -160
-160 – -150
-150 – -140
-140 – -130
-130 – -120
-120 – -110
-110 – -100
-100 – -90
-90 – -80
-80 – -60
-60 – -40
-40 – -20
-20 – 0
0 – 10
10 – 20
20 – 30
30 – 40
40 – 50
50 – 70
70 – 100
100 – 150
150 – 200
200 – 250
250 – 300
300 – 400
400 – 500
500 – 600
600 – 700
700 – 800
800 – 900
900 – 1 000
1000 – 1 100
1100 – 1 130
Kliknutím alebo ťuknutím do mapy zistíte hodnotu v danom mieste.
Hodnoty v mieste vody
Hodnoty v mieste vodyRadónové riziko podložia, urán, tórium, draslík, gama žiarenie a magnetická anomália v jednom mieste pri vode (na mape označené bodom).Radónové riziko podložia
stredné
Bežné pre väčšinu Slovenska.
Urán (eU)
2,5ppm
bežný
Bežné pozadie hornín.
Tórium (eTh)
8,0ppm
okolo priemeru kôry
Prírodné pozadie hornín.
Draslík (K)
1,30%
pod priemerom kôry
Prírodné pozadie hornín.
Gama žiarenie
52nGy/h
okolo svetového priemeru
Prirodzené pozadie podložia.
Magnetická anomália (ΔT)
63nT
nad priemerom okolia
Odchýlka magnetického poľa od priemeru okolia.
Hodnoty platia pre jedno miesto (na mape označené bodom), nie ako priemer celého toku alebo povodia. Radón je v podzemných vodách prirodzený stopovač; do mapy nie je zahrnutý radón vo vode, len riziko podložia.
Značka na ciferníku: priemer hornej zemskej kôry (urán 2,7 ppm, tórium 10,5 ppm, draslík 2,3 %; Rudnick a Gao 2003) a svetový priemer prirodzenej dávky vonku 59 nGy/h (UNSCEAR 2000). Ručička sa nevychyľuje do „dobra“ ani „zla“, len ukazuje, kde hodnota leží.
Zvýšený urán alebo radón je len údaj o hornine. Pre záber nemá preukázaný význam; pomáha čítať, z akého podložia voda pochádza.
Zlomy a pramene
Zlomy a prameneVzdialenosť k najbližšiemu tektonickému zlomu geologickej mapy a počet prameňov v okolí. Pozdĺž zlomov vyteká puklinová podzemná voda.Najbližší zlom
do 1 km
zlom v okolí
Tektonický zlom na geologickej mape.
predpokladaný kvartérny (mladý) zakrytý mladšími usadeninami
Pozdĺž zlomov a pri prameňoch vyteká z podložia puklinová podzemná voda. Býva v lete chladnejšia a v zime teplejšia než voda v toku, preto sa pri takých miestach podľa rybárskych skúseností ryby v extrémnom počasí zdržiavajú (letné a zimné ostrovčeky vhodnejšej teploty).
Čerstvá puklinová voda však môže mať málo kyslíka. Ide o skúsenosť rybárov, nie o meraný jav pri tomto revíre.
Zlomy sú z geologickej mapy 1 : 50 000. Pramene sú z hydrogeologickej mapy, ktorá pokrýva len niektoré regióny, takže nula neznamená, že tam pramene nie sú.
Geomagnetická aktivita
Geomagnetická aktivita (Kp)Planetárny index Kp (0 až 9) meria rozkolísanie magnetického poľa Zeme. Od 5 ide o geomagnetickú búrku. Ukazuje sa posledných 48 hodín a predpoveď na 24 hodín.Najvyšší predpovedaný Kp v najbližších 24 hodinách: 5,0 (geomagnetická búrka).
Kp (0 až 9) meria rozkolísanie magnetického poľa Zeme od slnečného vetra. Od 5 ide o geomagnetickú búrku. Ryby, najmä lososovité a úhory, magnetické pole vnímajú. Že by ich záber závisel od Kp, však nie je preukázané: ide o pozorovania rybárov a o hypotézy.
Údaj je rovnaký pre celé Slovensko. Do skóre aktivity vstupuje len pri silnej geomagnetickej búrke (hypotéza, −1 až −2 body).
Zemetrasenia v okolí
Zemetrasenia v okolíOtrasy zaznamenané v okruhu 150 km od vody za posledných 30 dní (katalóg GFZ GEOFON).Podľa rybárskych historiek ryby (najmä sumce a úhory) pred otrasmi nepokojne reagujú alebo prestanú brať. Spoľahlivo preukázané to nie je a pri slabých otrasoch ide o náhodu. Hlbšie otrasy z Karpát (napríklad v okolí Komárna a Dobrej Vody) ľudia zväčša vôbec nevnímajú.
Katalóg GEOFON je celosvetový, slabé otrasy v okolí Slovenska v ňom nemusia byť všetky. Nezapočítava sa do skóre aktivity.
Údaje: © ŠGÚDŠ (geologické, geofyzikálne a hydrogeologické mapy), NOAA SWPC (Kp-index), GFZ GEOFON (zemetrasenia). Súvislosť geomagnetického poľa, otrasov či radónu so záberom rýb nie je spoľahlivo preukázaná, preto sa do skóre aktivity nepočítajú. Postup je v Metodike.
Z vesmíru: čo ukazujú družice Copernicus
Sentinel-2 (optika) a Sentinel-1 (radar), obnovuje sa približne každých 6 dní
- ČírosťČíra voda
- ChlorofylVysoký chlorofyl, možné kvitnutie
- ZarastenieSilne zarastená
- HladinaPlná hladina
- ĽadBez ľadu

Čírosť vody zo satelitu
Čírosť vody zo satelituOdhad zákalu z odrazu svetla od vodnej hladiny v červenom pásme družice Sentinel-2. Číra voda odráža málo, zakalená veľa. Je to relatívna pomôcka, nie meranie.Čírejšia než zvyčajne (×0,4 oproti posledným obdobiam).
Zakalenie nad 25 FNU je na 0 % vodnej plochy.
Odhad podľa odrazivosti vody v červenom pásme. Ide o relatívnu pomôcku, nie meranie v NTU.
Sentinel-2, 28. 10. 2026, bez oblakov 99 % plochy
Kvitnutie a chlorofyl
Kvitnutie a chlorofylIndex NDCI porovnáva odraz v červenom okraji (705 nm) a v červenom pásme (665 nm). Vyššie hodnoty znamenajú viac chlorofylu-a, teda rias a siníc vo vode.Zvýšený chlorofyl sa ukazuje na 65 % vodnej plochy.
Index NDCI sleduje chlorofyl-a v rastlinnom planktóne (riasy, sinice). Neurčí druh rias ani toxicitu.
Sentinel-2, 28. 10. 2026
Zarastenie hladiny
Zarastenie hladinyPodiel plochy revíru, na ktorej družica vidí zelenú vegetáciu (index NDVI nad 0,3): plávajúce a vynorené rastliny a trstinu pri brehu.Podiel plochy so zelenou vegetáciou (rastliny na hladine a tesne pod ňou, trstina pri brehu).
Pri brehoch sa môže započítať aj pruh trstiny, preto sa hodnoty na malých plochách môžu zdať vyššie.
Sentinel-2, 28. 10. 2026, bez oblakov 99 % plochy
Plocha hladiny: optika a radar
Plocha hladiny: optika a radarPlocha čistej vody z optickej snímky (Sentinel-2) a podiel hladkej vody z radaru (Sentinel-1), ktorý vidí aj cez oblaky. Dôležitejšia než samotné číslo je zmena oproti obvyklému stavu.To je 97 % obvyklého maxima za posledný rok (10,2 ha).
Radar Sentinel-1 (vidí aj cez oblaky a v noci): 17 % tvaru revíru je hladká voda (2. 11. 2026), za mesiac −2 p. b..
Plocha čistej vody je bez pixelov pri brehu, preto je nižšia ako výmera revíru (60,5 ha podľa mapy). Zmena je dôležitejšia než samotné číslo. Radar môže pri vetre ukázať hladinu ako drsnú.
Sentinel-2, 28. 10. 2026, bez oblakov 99 % plochy
Ľad na hladine
Ľad na hladinePodiel plochy, na ktorej družica vidí ľad alebo sneh. Hrúbku ani nosnosť ľadu nevie určiť.Podiel plochy, na ktorej satelit vidí ľad alebo sneh. Za posledných 20 dní bol najvyšší 0 %.
Satelit nezistí hrúbku ani nosnosť ľadu. Na ľad nikdy nevstupuj podľa tohto údaju.
Sentinel-2, 28. 10. 2026, bez oblakov 99 % plochy
Teplota hladiny zo satelitu
Teplota hladiny zo satelituExperimentálny odhad z tepelného pásma družice Landsat 8/9 (pixel 100 m). Chyba môže byť 2 až 3 °C a ide len o povrch.Potravná aktivita rýb vrcholí.
Experimentálny odhad z tepelného pásma Landsatu (pixel 100 m, bez korekcie atmosféry), chyba môže byť 2 až 3 °C. Je to teplota povrchu, nie hĺbky.
Landsat 8/9, 12. 10. 2026
Čo to znamená pre lov
Čo to znamená pre lovKrátky rozbor podľa údajov družice a bežných rybárskych pravidiel. Je to pomôcka, nie predpoveď záberov.- Číra voda
Ryby dobre vidia a sú plaché. Jemnejšia montáž, prirodzené farby, dlhšie nahadzovanie, lov najmä ráno a navečer.
- Veľa rias a planktónu
Bohatá potrava pre drobné ryby, takže sa pri hladine zdržujú aj kaprovité a dravce za nimi. Pri dne môže byť menej kyslíka.
- Zarastená hladina
Vodné rastliny pokrývajú asi 64 % plochy. Hladinové nástrahy (gumená žaba, popper) sú tu ideálne, klasická montáž sa nahadzuje ťažko; hľadaj čisté okná, lávky a brehy bez porastu.
- Teplota hladiny 17 °C (odhad)
Potravná aktivita rýb vrcholí.
Rozbor vychádza z bežných rybárskych pravidiel a z údajov družice. Je to pomôcka, nie predpoveď záberov. Rozhoduje rybársky poriadok, povolenie a situácia na mieste.
Údaje sa ukladajú od 29. 8. 2026 (10 období po 5 dňoch), v grafoch je vidieť ich vývoj. Stiahnuť históriu (CSV)
Odhady zo satelitných snímok s rozlíšením 10 až 20 m, nie meranie vo vode. Ovplyvňujú ich oblaky, tiene, vietor a brehy; tvar vodnej plochy je pri tomto revíre len približný. Nepoužívaj ich na rozhodnutie o kúpaní ani o vstupe na ľad. Údaje: Obsahuje upravené údaje Copernicus Sentinel 2026, ESA, Copernicus Data Space Ecosystem. Postup je v Metodike.
Historické snímky
Vývoj okolia a prírody od 2017 do 2023: ako sa menia brehy, vegetácia a krajina okolo vody. Snímky sa samy prepínajú, listovať môžeš aj ručne.



Ortofotomozaika SR © GKÚ Bratislava, NLC Zvolen. Rok a deň snímkovania závisia od polohy, jednotlivé ročníky sa preto môžu líšiť ročným obdobím aj počasím.