Vymedzenie revíru: Vodná plocha bočnej vodnej nádrže (0,8 ha) pri meste Tisovec.
- kraj
- Banskobystrický kraj

Teraz pri vode
Podmienky na loveIndex aktivity rýbNáš výpočet (0–100): základ určuje teplota vody, upravujú ho svetlo, zákal, kyslík, počasie a ďalšie faktory podľa toho, ako dobre sú podložené štúdiami. Pri každom faktore vidieť istotu a zdroj. Pomôcka na plánovanie, nie predpoveď záberov.
Skóre, najlepšie okno dňa a čo ho ťahá hore alebo dole
Podmienky na love
Index aktivity rýbNáš výpočet (0–100): základ určuje teplota vody, upravujú ho svetlo, zákal, kyslík, počasie a ďalšie faktory podľa toho, ako dobre sú podložené štúdiami. Pri každom faktore vidieť istotu a zdroj. Pomôcka na plánovanie, nie predpoveď záberov.Načítavam údaje…
Voda
Vodný stav, teplota, modelový prietok a spád
Počasie a predpoveď
Hodina po hodine, tlak a najbližšie dni
Počasie a predpoveď
Načítavam údaje…
Obloha: slnko, mesiac a solunárne oknáSolunárne obdobiaVýpočet z polohy Mesiaca: hlavné obdobia (asi 2 h) okolo prechodu Mesiaca nad obzorom a pod ním, vedľajšie (asi 1 h) okolo východu a západu Mesiaca. Vedecky nepotvrdená teória: v štúdii zo 361 výjazdov (Quigley a kol. 2023) záber nepredpovedala. Berieme ju ako hypotézu s váhou najviac ±2 body.
Kde sú slnko a mesiac práve teraz a kedy prídu najlepšie okná dňa
Obloha: slnko a mesiac
Solunárne obdobiaVýpočet z polohy Mesiaca: hlavné obdobia (asi 2 h) okolo prechodu Mesiaca nad obzorom a pod ním, vedľajšie (asi 1 h) okolo východu a západu Mesiaca. Vedecky nepotvrdená teória: v štúdii zo 361 výjazdov (Quigley a kol. 2023) záber nepredpovedala. Berieme ju ako hypotézu s váhou najviac ±2 body.Ťahaj po osi a uvidíš, kde budú slnko a mesiac.
- Slnko
- Mesiac
- Zlatá hodinka
- Hlavné obdobie
- Vedľajšie obdobie
Slnko
- Úsvit06:01
- Východ06:34
- Západ16:13
- Súmrak16:46
Deň trvá 9 h 39 min.
MesiacFáza MesiacaPri splne a novu je gravitačné pôsobenie najsilnejšie. Pri jasnej splnovej noci sa dravce a kapry často kŕmia v noci, deň po nej môže byť slabší.
- Východ03:23
- Západ14:38
Spln okolo 24. 11., nov okolo 9. 11..
Okná dňaSolunárne obdobiaVýpočet z polohy Mesiaca: hlavné obdobia (asi 2 h) okolo prechodu Mesiaca nad obzorom a pod ním, vedľajšie (asi 1 h) okolo východu a západu Mesiaca. Vedecky nepotvrdená teória: v štúdii zo 361 výjazdov (Quigley a kol. 2023) záber nepredpovedala. Berieme ju ako hypotézu s váhou najviac ±2 body.
- Vedľajšie solunárne obdobie02:53–03:53
- Zlatá hodinka (ráno)06:04–07:34
- Hlavné solunárne obdobie08:07–10:07
- Vedľajšie solunárne obdobie14:08–15:08
- Zlatá hodinka (večer)15:13–16:43
- Hlavné solunárne obdobie20:29–22:29
Solunárna teória nie je vedecky potvrdená, berieme ju ako doplnok. Zlatá hodinka je čas okolo východu a západu slnka, kedy ryby často berú.
Mapa a údaje o revíri
Priebeh vody, miesta pri vode, charakter a základné údaje
48.6652, 19.94108
OpenStreetMap
Bod označuje stred revíru. Presný priebeh a prístupové miesta si overte na mieste.
Údaje o revíri
- Lokalita
- Banskobystrický kraj
- Užívateľ
- SRZ
- Organizácia
- MO SRZ Tisovec (Miestna organizácia SRZ)
- Oblasť
- Stredoslovenská
- Účel
- Lovný revír
- Výmera
- 0,8 ha
- Poloha na mape
- Približná poloha podľa vodnej plochy „Revír rybník Tisovec“. Presné miesto si over na mieste.
Terén v 3D
Načítavam 3D model terénu…
Voda podľa verejných zdrojov
Kvalita vody, povodie, dno, ryby, vodný hmyz, zver a riziká z otvorených databáz. Okrem zveri a rizík sú zahrnuté aj do skóre aktivity.
Čo z toho vyplýva
Verejné zdroje v skóre podmienokÚdaje o kyslíku, živinách, hĺbke nádrže, veľkosti toku, dne, druhoch rýb a rojení hmyzu mierne upravia skóre „Podmienky na love“. Každá úprava je v rozbore skóre vidieť osobitne.- Žiadny z údajov skóre výrazne nemení.
Posúdili sme 15 faktorov, skóre mení 2 z nich. Úpravy sú v rozsahu od −14 do +12 bodov, aby neprevážili počasie a teplotu vody. Započítavajú sa do skóre, zoradenia aj filtrov.
Znečistenie0
- Kvalita povrchovej vody (SHMÚ)Stupeň dôkazov: Prax rybárov
miesto Tisovec, nad (nad sútokom s Kačkavou) na toku Rimava, 1,7 km od revíru, nesplnená norma v 1 z 4 rokov (2022 až 2025); v roku 2024: benzo(a)pyrén
Najbližšie miesto monitoringu SHMÚ na tomto toku nespĺňa normy len v ukazovateľoch, ktoré sa do skóre nepočítajú: PAU (benzo(a)pyrén a podobné) prekračuje väčšina tokov pre extrémne nízku normu a soli, železo či mangán sú často prirodzené. Ukazovatele nájdeš v rozbore pri revíre.
Čo o tom vieme
Najbližšie miesto monitoringu SHMÚ na tom istom toku: nesplnené normy kvality vody za roky 2022 až 2025 (novšie roky majú väčšiu váhu). Nedostatok kyslíka a organické znečistenie ryby priamo oslabujú (Davis 1975), amónne ióny a dusitany sú toxické, živiny podporujú riasy. Presná miera, o koľko nesplnená norma zníži záber, nie je overená, preto ide o rybársku prax a opatrnosť. Zhoršenie je najviac o 5 bodov a len znižuje: čo SHMÚ neuvádza, nie je dôkazom čistoty. Benzo(a)pyrén a ďalšie PAU sa do skóre nepočítajú, lebo ich extrémne nízku normu prekračuje väčšina tokov.
Zdroje: SHMÚ, povrchové vody; NV SR č. 269/2010; Davis 1975
0
Život pri vode0
- Rojenie vodného hmyzuStupeň dôkazov: Prax rybárov
0,0× priemerný mesiac, 0 z 64 pozorovaní za rok, iNaturalist
V tomto mesiaci sa vodný hmyz vyskytuje málo, rozhoduje skôr potrava pri dne.
Čo o tom vieme
Rybári lovia „podľa hmyzu“ (suchá a mokrá muška). Meraná závislosť úlovkov od rojenia nie je v našich zdrojoch doložená.
0
Skóre nemenia
Pre tieto faktory chýbajú údaje alebo sú v bežnom rozsahu:
- Rozpustený kyslík
- Živiny vo vode
- Kyslosť vody (pH)
- Amónne ióny vo vode
- Teplota vody pre miestne druhy
- Dusík v podzemnej vode
- Škodlivé látky v podzemnej vode
- Železo v podzemnej vode
- Chloridy v podzemnej vode
- Čistiarne odpadových vôd
- Hĺbka nádrže
- Dno podľa geológie
- Invázne druhy v okolí
Pravidlá sú orientačné a vychádzajú z rybárskej praxe a vedeckých štúdií, pri každom faktore je vidieť, ako dobre je podložený. Počasie, tlak vzduchu a teplota vody majú na skóre väčší vplyv než tieto údaje.
Znečistenie vody
Znečistenie vody (SHMÚ)Ukazovatele kvality vody, ktoré v ročenkách SHMÚ za roky 2022 až 2025 nespĺňajú normy na najbližšom mieste monitoringu na tom istom toku.- Povrchová voda, 2024
- 1ukazovateľ nespĺňa normu, mierne
- Podzemná voda v okolí
- 0 z 2staníc s látkami z ľudskej činnosti, 2025
Povrchová voda: najbližšie miesto monitoringu
PAU: 1 látka (do skóre sa nepočítajú)
Polycyklické aromatické uhľovodíky. Norma pre benzo(a)pyrén je extrémne nízka (0,17 ng/l), preto ju prekračuje väčšina tokov; hlavným zdrojom je spaľovanie a spad z ovzdušia.
Poloha miesta je len približná (podľa vodného útvaru), preto môže byť skutočné miesto odberu inde na toku.
- norma nesplnená
- bez nesplnenej normy
- miesto nie je v ročenke
Podzemná voda: namerané hodnoty
Typická hodnota zo 2 staníc podzemnej vody do 10 km od revíru (najbližšia 3,7 km), meranie z roku 2025. Bližšie stanice majú väčšiu váhu. Ide o podzemnú vodu pri revíre, nie o meranie v samotnom toku. Norma je limit, ktorý pri ukazovateli uvádza SHMÚ (pre pitnú vodu); ryby sú na niektoré látky citlivejšie než ľudia.
Amónne ióny
< 0,01mg/l
nezistené
Pod medzou stanovenia (0,01 mg/l), norma 0,5 mg/l. 2 stanice.
Dusitany
< 0,01mg/l
nezistené
Pod medzou stanovenia (0,01 mg/l), norma 0,5 mg/l. 2 stanice.
Dusičnany
7,2mg/l
hlboko pod normou
Norma 50 mg/l. Rozpätie 5,2 až 7,2 mg/l, 2 stanice.
Kyslík
10,5mg/l
dostatok kyslíka
Značka na ciferníku: 9 mg/l, vodítko pre lososovité vody. Rozpätie 10,3 až 10,5 mg/l, 2 stanice.
Teplota vody
9,5°C
mierna
Rozpätie 8,95 až 9,5 °C, 2 stanice.
pH
7,72
vhodné pre ryby
Rozpätie 7,61 až 7,72, 2 stanice.
Tvrdosť vody
2,38mmol/l
stredne tvrdá
Rozpätie 2,14 až 2,38 mmol/l, 2 stanice.
Železo
0,001mg/l
hlboko pod normou
Norma 0,2 mg/l. Rozpätie 0,001 až 0,004 mg/l, 2 stanice.
Mangán
0,002mg/l
hlboko pod normou
Norma 0,05 mg/l. Rozpätie 0,002 až 0,013 mg/l, 2 stanice.
Chloridy
0,5mg/l
hlboko pod normou
Norma 250 mg/l. Rozpätie 0,5 až 1,5 mg/l, 2 stanice.
Sírany
11,9mg/l
hlboko pod normou
Norma 250 mg/l. Rozpätie 11,6 až 11,9 mg/l, 2 stanice.
Vodivosť
41mS/m
pod normou
Norma 125 mS/m. Rozpätie 37,1 až 41 mS/m, 2 stanice.
Kovy a polokovy
10% normy
pod normou
Najvyššie: Hliník 0,02 mg/l (10 % normy, 3,7 km od revíru). 2 stanice.
Rozpúšťadlá a benzén
0% normy
nezistené
Pod medzou stanovenia: látky z tejto skupiny sa vo vzorkách nezistili. 2 stanice.
PAU (spaľovanie, ropné látky)
0% normy
nezistené
Pod medzou stanovenia: látky z tejto skupiny sa vo vzorkách nezistili. 2 stanice.
Ako to pôsobí na ryby a vodu
- Amónne ióny
- Samotné amónne ióny nie sú také jedovaté, ale časť z nich sa podľa pH a teploty mení na amoniak (NH₃), ktorý poškodzuje žiabre a stresuje ryby. Čím vyššie pH a teplota, tým viac amoniaku (Emerson a kol. 1975). Zrušená smernica 2006/44/ES uvádzala ako vodítko najviac 0,04 mg/l amónnych iónov pre lososovité vody a 0,2 mg/l pre kaprovité.
- Dusitany
- Dusitany sú pre ryby jedovaté: cez žiabre sa dostanú do krvi a premenia hemoglobín na methemoglobín, ktorý kyslík nenesie, takže sa ryby „dusia“ aj v okysličenej vode. Najcitlivejšie sú lososovité ryby; chloridy vo vode toxicitu znižujú (Lewis a Morris 1986). Smernica 2006/44/ES uvádzala vodítko 0,01 mg/l pre lososovité vody.
- Dusičnany
- Dospelým rybám dusičnany neškodia hneď, ale živia riasy a rastliny, a tak prispievajú k prehnojeniu a nočným prepadom kyslíka. Pre citlivé vodné živočíchy (lososovité ryby, obojživelníky, niektoré bezstavovce) odporúčajú Camargo a kol. (2005) držať dusičnany pod 2 mg dusíka na liter, čo je asi 9 mg/l dusičnanov.
- Kyslík
- Ryby, najmä lososovité, potrebujú veľa kyslíka. Smernica 2006/44/ES uvádzala pre lososovité vody vodítko 9 mg/l (aspoň v polovici meraní) a nikdy menej než 7 mg/l. Podzemná voda z hlbších vrstiev ho býva menej; v toku sa potom dokysličí až po vyvierení.
- Teplota vody
- Podzemná voda má počas roka takmer stálu teplotu. Prítok z prameňov preto môže v lete tok ochladzovať a v zime otepľovať, a takéto úseky bývajú útočiskom pre chladnomilné ryby (Hayashi a Rosenberry 2002).
- pH
- Ryby znášajú pH približne od 6 do 9 (smernica 2006/44/ES). Mimo tohto rozsahu sa poškodzujú žiabre a mení sa jedovatosť amoniaku a kovov.
- Tvrdosť vody
- Tvrdšia voda (viac vápnika a horčíka) je pre ryby priaznivejšia: vápnik chráni žiabre a znižuje toxicitu kovov, napríklad medi a zinku (Pagenkopf 1983), a drží stabilné pH. Mäkká voda je citlivejšia na kovy aj na zakyslenie.
- Železo
- Železo je v podzemnej vode z hĺbky rozpustené. Keď voda vyjde na vzduch, oxiduje a vyzráža sa ako hnedé vločky, ktoré zalepujú žiabre, pokrývajú štrk s ikrami a bezstavovcami a ničia úkryty (Vuori 1995).
- Mangán
- Mangán je v hlbšej podzemnej vode prirodzený. Pre ryby býva menej významný než železo, norma platí hlavne kvôli chuti a farbe pitnej vody.
- Chloridy
- Chloridy pochádzajú z posypovej soli, hnojív a odpadu. Americká agentúra EPA (1988) určila pre dlhodobú ochranu vodných živočíchov 230 mg/l a pre krátkodobú 860 mg/l.
- Sírany
- Sírany sú v podzemnej vode bežné, pochádzajú z hornín (napríklad sadrovca), z hnojív aj z baní. Spolu s chloridmi zvyšujú mineralizáciu vody; norma 250 mg/l je určená pre pitnú vodu.
- Vodivosť
- Vodivosť ukazuje celkové množstvo rozpustených solí. Vyššia hodnota je v podzemnej vode často prirodzená (vápence, sadrovec), no prudké zvýšenie v toku ukazuje na prítok solí z ciest, baní alebo odpadu.
- Kovy a polokovy
- Meď, zinok, nikel, kadmium a ortuť sú pre ryby jedovaté už pri nízkych koncentráciách, v mäkkej vode viac než v tvrdej (Pagenkopf 1983). Norma pre podzemnú vodu je určená pre pitnú vodu, nie pre ryby.
- Rozpúšťadlá a benzén
- Chlórované rozpúšťadlá (napríklad tetrachlóretén) a benzén pochádzajú z priemyslu, čistiarní a čerpacích staníc. Sú jedovaté a v podzemnej vode sa rozkladajú pomaly.
- PAU (spaľovanie, ropné látky)
- PAU vznikajú pri spaľovaní a únikoch ropných látok. Norma pre benzo(a)pyrén (0,01 µg/l) je pre pitnú vodu veľmi prísna, lebo ide o karcinogén.
Zdroje
- Camargo, J. A., Alonso, Á., Salamanca, A. (2005): Nitrate toxicity to aquatic animals: a review with new data for freshwater invertebrates. Chemosphere 58, 1255–1267.
- Lewis, W. M., Morris, D. P. (1986): Toxicity of nitrite to fish: a review. Transactions of the American Fisheries Society 115, 183–195.
- Emerson, K., Russo, R. C., Lund, R. E., Thurston, R. V. (1975): Aqueous ammonia equilibrium calculations: effect of pH and temperature. Journal of the Fisheries Research Board of Canada 32, 2379–2383.
- Smernica 2006/44/ES o kvalite sladkých vôd, ktoré si vyžadujú ochranu alebo zlepšenie kvôli podpore života rýb (zrušená v roku 2013; jej hodnoty tu uvádzame len ako odborné vodítko).
- Vuori, K.-M. (1995): Direct and indirect effects of iron on river ecosystems. Annales Zoologici Fennici 32, 317–329.
- Pagenkopf, G. K. (1983): Gill surface interaction model for trace-metal toxicity to fishes: role of complexation, pH, and water hardness. Environmental Science & Technology 17, 342–347.
- U.S. EPA (1988): Ambient Water Quality Criteria for Chloride. EPA 440/5-88-001.
- Hayashi, M., Rosenberry, D. O. (2002): Effects of ground water exchange on the hydrology and ecology of surface water. Ground Water 40, 309–316.
Podzemná voda do 10 km (2 stanice)
- Tisovec – Periodicka Vyv.okres Rimavská Sobota · prameň · 3,7 km od revírubez prekročenia v 20252017 až 2025
Naposledy v roku 2023 bolo prekročené:
- Chlóretén (vinylchlorid)
- Muran – Vyv. pri Ceste 2okres Revúca · prameň · 7,6 km od revírubez prekročenia v 20252017 až 2025
V ročenkách 2017 až 2025 nie je pri stanici zaznamenané prekročenie normy.
- látky z ľudskej činnosti
- len prirodzené látky
- bez zaznamenaného prekročenia
Podzemná voda sa do tokov dostáva ako základný odtok, súvislosť s tokom pri revíre je preto len nepriama. Prirodzené látky (železo, mangán, sírany, vodivosť) sa do skóre nepočítajú.
Údaje sú z ročeniek SHMÚ (povrchové vody 2022 až 2025, podzemné vody 2017 až 2025) a z registra čistiarní. Ročenka uvádza miesta, ktoré nesplnili normu; miesto, ktoré v ročenke chýba, sa nepovažuje za čisté. Vzdialenosť a zhodu názvu toku určujeme sami, preto ide o orientačné priradenie.
Vodný hmyz
Rojenie vodného hmyzu (iNaturalist)Koľko pozorovaní podeniek, potočníkov a pošvatiek ľudia v okolí zaznamenali v tomto mesiaci v porovnaní s ročným priemerom. Pre muškárov je to náznak vývinu hmyzu.Málo hmyzu november: 0,0× priemerný mesiac
- jan
- feb
- mar
- apr
- máj
- jún
- júl
- aug
- sep
- okt
- nov
- dec
Podenky0Podenky: suchá mucha na hladine, najmä pri súmraku.
Potočníky0Potočníky: večer a v noci pri brehu, hodí sa aj nymfa a mokrá mucha.
Pošvatky0Pošvatky: čisté, studené potoky, často už koncom zimy a skoro na jar.
Zdroje fotografií
- Podenky: Foto: Richard Bartz, Munich aka Makro Freak Image:MFB.jpg, CC BY-SA 2.5, Wikimedia Commons
- Potočníky: Foto: Bruce Marlin, CC BY-SA 2.5, Wikimedia Commons
- Pošvatky: Foto: JJ Harrison (https://www.jjharrison.com.au/), CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons
0,0× priemerný mesiac, 0 z 64 pozorovaní za rok, iNaturalist.
Pozorovania pridávajú ľudia z okolia, nie sú to merania pri vode. Ukazujú, kedy sa vodný hmyz zvykne objavovať, a hodia sa najmä pri love na muchu.
Ryby, zver a riziká v okolí vodyZver a riziká pri vode (GBIF)Zver, vtáky a riziká (medveď, kliešte, komáre, boľševník), ktoré ľudia v okolí vody zaznamenali. Nepatrí do skóre podmienok na love, je len na informáciu.
Druhy, ktoré sa v okolí vody pozorovali alebo zaznamenali. Zver a riziká nevstupujú do skóre podmienok na love, sú len na informáciu.
VtákVolavka popolavá
O druhu
Stojí v plytčinách a číha na drobné ryby. Dobre ju vidno pri brehoch rybníkov a pomalých tokov.
VtákKormorán veľký
O druhu
Rybožravý vták. Pri veľkých nádržiach hniezdi, v zime sa zdržiava aj na tokoch s otvorenou vodou.
ZverVydra riečna
O druhu
Loví ryby, raky a žaby. Je prísne chránená a jej výskyt sa považuje za znak pomerne čistej vody s dostatkom rýb.
VtákOrliak morský
O druhu
Veľký dravec, ktorý loví ryby pri veľkých nádržiach a riekach. V zime sa sústreďuje pri vode, ktorá nezamŕza.
VtákRybárik riečny
O druhu
Malý vták, ktorý sa potápa za drobnými rybami. Hniezdi v strmých brehoch čistých tokov.
ZverRys ostrovid
O druhu
Skrytá lesná šelma. K vode chodí za korisťou. Útoky na ľudí nie sú známe, stretnutie je veľmi nepravdepodobné.
ZverBobor vodný
O druhu
Rastlinožravec, ktorý hrádzami a norami mení tok aj brehy. Je chránený. Vytvára plytčiny a tôňe, na ktorých sa darí rybám aj hmyzu.
RizikoMedveď hnedý
Ako sa chrániť
Žije v horských lesoch severného a stredného Slovenska. Pri vode loví ryby a pije.
Ako sa chrániť: V horských revíroch sa pohybuj hlučne, nenechávaj pri stane ryby, vnútornosti ani zvyšky návnad a jedlo ukladaj mimo spacieho miesta. Ak medveďa uvidíš, nebehaj, pokojne sa prehováraj a pomaly ustupuj. Nikdy sa nepribližuj k mláďatám.
RizikoVretenica severná
Ako sa chrániť
Jedovatý had, ktorý sa vyhrieva na kamenistých svahoch, v mokradiach a na lesných okrajoch pri vode.
Ako sa chrániť: Je plachá a uštipne len pri ohrození. Pri kamenitých brehoch nešmátraj rukou medzi kamene a maj pevnú obuv. Po uštipnutí zostaň v pokoji, nehýb postihnutou končatinou a volaj 112.
RizikoKliešť obyčajný
Ako sa chrániť
Prenáša kliešťovú encefalitídu a lymskú boreliózu. Čaká vo vysokej tráve a v poraste pri brehoch.
Ako sa chrániť: Od jari do jesene sa po love skontroluj, použi repelent a dlhé nohavice do ponožiek. Kliešťa čo najskôr odstráň pinzetou. Proti encefalitíde existuje očkovanie.
RizikoKomáre
Ako sa chrániť
Množia sa v stojatej vode, preto sú najhoršie pri nádržiach, mŕtvych ramenách a lužných lesoch, najmä pri západe slnka.
Ako sa chrániť: Pri večernom a nočnom love maj dlhý rukáv, repelent a sieťku. Rozvoj komárov zrýchľuje teplo a vlhko po dažďoch.
RizikoVlk dravý
Ako sa chrániť
Plachá šelma lesov. K vode chodí v noci a za súmraku.
Ako sa chrániť: Útoky na ľudí sú veľmi vzácne. Udržuj poriadok v tábore, nekŕm zver a psa maj na vôdzke.
RizikoDiviak lesný
Ako sa chrániť
Chodí k vode na kaľ a na pitie, hlavne za súmraku a v noci.
Ako sa chrániť: Bachyňa s mladými vie byť agresívna. Zachovaj odstup, nenoc na zvernom prechode a nenechávaj pri vode zvyšky jedla.
RizikoBoľševník obrovský
Ako sa chrániť
Invázna rastlina, ktorá rastie pri brehoch tokov a na vlhkých lúkach. Miazga na slnku spôsobuje popáleniny kože.
Ako sa chrániť: Nedotýkaj sa ho a neprechádzaj cez porast. Ak sa miazga dostane na kožu, zmy ju vodou a mydlom a chráň miesto pred slnkom. Pri väčšom popálení vyhľadaj lekára.
RizikoOvady
Ako sa chrániť
Veľké bodavé muchy. Najaktívnejšie sú za horúcich bezvetrných dní pri vode a na lúkach.
Ako sa chrániť: Bolestivo bodajú, najmä v lete v poludňajších hodinách. Pomáha svetlé oblečenie s dlhým rukávom a repelent.
Zver a riziká: záznamy pochádzajú z pozorovaní a odrážajú aj to, kde sa pozorovatelia pohybujú, nie sú to merania hustoty ani istota stretnutia. Platia pre okolie okolo 35 × 55 km.
Zdroje fotografií
- Volavka popolavá: Foto: Giacomo Cimino (foto.giacomocimino.workers.dev · @giacomociminoph), CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons
- Kormorán veľký: Foto: MPF, CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons
- Vydra riečna: Foto: Bernard Landgraf, CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons
- Orliak morský: Foto: Bengt Nyman from Vaxholm, Sweden, CC BY-SA 2.0, Wikimedia Commons
- Rybárik riečny: Foto: Tony Wood, CC BY 2.0, Wikimedia Commons
- Rys ostrovid: Foto: Aconcagua (talk), CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons
- Bobor vodný: Foto: Per Harald Olsen, CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons
- Medveď hnedý: Foto: Yathin S Krishnappa, CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons
- Vretenica severná: Foto: Charles J. Sharp, CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons
- Kliešť obyčajný: Foto: W.alter, CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons
- Komáre: Foto: Katja Schulz from Washington, D. C., USA, CC BY 2.0, Wikimedia Commons
- Vlk dravý: Foto: User:Mas3cf, CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons
- Diviak lesný: Foto: Valentin Panzirsch, CC BY-SA 3.0 at, Wikimedia Commons
- Boľševník obrovský: Foto: Lucas Kendall, CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons
- Ovady: Foto: Bruce Marlin, CC BY-SA 2.5, Wikimedia Commons
Zem pod vodou: geológia, zlomy a radón
Podložie, tok a pramene na mape, hodnoty v mieste vody, geomagnetická aktivita a zemetrasenia. Je to informácia o prostredí; do skóre vstupujú len malé hypotézy označené stupňom istoty (zlomy a horniny, geomagnetická búrka).
Mapa podložia potrebuje zapnutý JavaScript.
Geologická mapa Slovenska 1 : 50 000: horniny pod povrchom, od naplavených štrkov a pieskov cez íly až po žuly a vápence. Farby podľa legendy ŠGÚDŠ, po kliknutí do mapy sa ukáže popis horniny v danom mieste.
Pre rybára: Štrkové lavice a kamenisté prahy dávajú čisté dno a biotop pre zubáča, ostrieža či mrenu. Ílovité a bahnité podložie drží potravu pre kapra a pleskáča. Vápence a dolomity dávajú tvrdšiu, na potravu bohatšiu vodu než žuly a kremence.
Radónové riziko podložia (nízke, stredné, vysoké). Vychádza z rádioaktivity hornín a z puklín. Mapa ukazuje podložie, nie radón vo vode.
Pre rybára: Radón je prírodný stopovač podzemnej vody. Podložie s vyšším radónovým rizikom (žuly, ruly, tektonické zlomy) býva miestom, kde puklinová voda vyteká na povrch. Väčšina Slovenska je „stredné“, preto je zaujímavé hlavne vysoké riziko.
nízke 36,7 %
stredné 63,0 %
vysoké 0,3 %
Ekvivalentný urán v povrchových horninách z leteckej gama spektrometrie (ppm). Od 4 ppm sa podložie radi označuje za zvýšené radónové riziko.
Pre rybára: Vysoký urán je znakom žúl, rúl a čiernych bridlíc, teda hornín, z ktorých sa do vody dostáva radón a rozpustené látky. Pre záber nemá priamy význam, pomáha čítať geológiu územia.
no data
0 – 1
1 – 2
2 – 3
3 – 4
4 – 5
5 – 7
7 – 35
Dávkový príkon gama žiarenia vo vzduchu (nGy/h) z leteckého merania. Je to prirodzené pozadie podložia, nie znečistenie.
Pre rybára: Vyššie hodnoty majú horniny bohaté na urán, tórium a draslík (žuly, ruly, flyš s bridlicami). Je to doplnok k mape uránu; rybárovi hlavne ukazuje, kde sa mení podložie.
no data
0 – 20
20 – 40
40 – 60
60 – 80
80 – 100
100 – 140
140 – 180
180 – 220
220 – 999
Anomálie magnetického poľa Zeme (ΔT, v nT) spôsobené horninami s magnetickými minerálmi, napríklad sopečnými horninami, bazaltmi či amfibolitmi.
Pre rybára: Ryby (najmä lososovité a úhory) vnímajú magnetické pole. Či miestne anomálie ovplyvňujú ich pohyb a záber, nie je preukázané; berie sa to ako hypotéza.
-1 217 – -1 000
-1 000 – -250
-250 – -200
-200 – -190
-190 – -180
-180 – -170
-170 – -160
-160 – -150
-150 – -140
-140 – -130
-130 – -120
-120 – -110
-110 – -100
-100 – -90
-90 – -80
-80 – -60
-60 – -40
-40 – -20
-20 – 0
0 – 10
10 – 20
20 – 30
30 – 40
40 – 50
50 – 70
70 – 100
100 – 150
150 – 200
200 – 250
250 – 300
300 – 400
400 – 500
500 – 600
600 – 700
700 – 800
800 – 900
900 – 1 000
1000 – 1 100
1100 – 1 130
Kliknutím alebo ťuknutím do mapy zistíte hodnotu v danom mieste.
Hodnoty v mieste vody
Hodnoty v mieste vodyRadónové riziko podložia, urán, tórium, draslík, gama žiarenie a magnetická anomália v jednom mieste pri vode (na mape označené bodom).Radónové riziko podložia
stredné
Bežné pre väčšinu Slovenska.
Urán (eU)
2,7ppm
bežný
Bežné pozadie hornín.
Tórium (eTh)
8,0ppm
okolo priemeru kôry
Prírodné pozadie hornín.
Draslík (K)
1,49%
pod priemerom kôry
Prírodné pozadie hornín.
Gama žiarenie
55nGy/h
okolo svetového priemeru
Prirodzené pozadie podložia.
Magnetická anomália (ΔT)
-18nT
pod priemerom okolia
Odchýlka magnetického poľa od priemeru okolia.
Hodnoty platia pre jedno miesto (na mape označené bodom), nie ako priemer celého toku alebo povodia. Radón je v podzemných vodách prirodzený stopovač; do mapy nie je zahrnutý radón vo vode, len riziko podložia.
Značka na ciferníku: priemer hornej zemskej kôry (urán 2,7 ppm, tórium 10,5 ppm, draslík 2,3 %; Rudnick a Gao 2003) a svetový priemer prirodzenej dávky vonku 59 nGy/h (UNSCEAR 2000). Ručička sa nevychyľuje do „dobra“ ani „zla“, len ukazuje, kde hodnota leží.
Zvýšený urán alebo radón je len údaj o hornine. Pre záber nemá preukázaný význam; pomáha čítať, z akého podložia voda pochádza.
Zlomy a pramene
Zlomy a prameneVzdialenosť k najbližšiemu tektonickému zlomu geologickej mapy a počet prameňov v okolí. Pozdĺž zlomov vyteká puklinová podzemná voda.Najbližší zlom
do 250 m
zlom v okolí
Tektonický zlom na geologickej mape.
zakrytý mladšími usadeninami
Pozdĺž zlomov a pri prameňoch vyteká z podložia puklinová podzemná voda. Býva v lete chladnejšia a v zime teplejšia než voda v toku, preto sa pri takých miestach podľa rybárskych skúseností ryby v extrémnom počasí zdržiavajú (letné a zimné ostrovčeky vhodnejšej teploty).
Čerstvá puklinová voda však môže mať málo kyslíka. Ide o skúsenosť rybárov, nie o meraný jav pri tomto revíre.
Zlomy sú z geologickej mapy 1 : 50 000. Pramene sú z hydrogeologickej mapy, ktorá pokrýva len niektoré regióny, takže nula neznamená, že tam pramene nie sú.
Geomagnetická aktivita
Geomagnetická aktivita (Kp)Planetárny index Kp (0 až 9) meria rozkolísanie magnetického poľa Zeme. Od 5 ide o geomagnetickú búrku. Ukazuje sa posledných 48 hodín a predpoveď na 24 hodín.Najvyšší predpovedaný Kp v najbližších 24 hodinách: 5,0 (geomagnetická búrka).
Kp (0 až 9) meria rozkolísanie magnetického poľa Zeme od slnečného vetra. Od 5 ide o geomagnetickú búrku. Ryby, najmä lososovité a úhory, magnetické pole vnímajú. Že by ich záber závisel od Kp, však nie je preukázané: ide o pozorovania rybárov a o hypotézy.
Údaj je rovnaký pre celé Slovensko. Do skóre aktivity vstupuje len pri silnej geomagnetickej búrke (hypotéza, −1 až −2 body).
Zemetrasenia v okolí
Zemetrasenia v okolíOtrasy zaznamenané v okruhu 150 km od vody za posledných 30 dní (katalóg GFZ GEOFON).Podľa rybárskych historiek ryby (najmä sumce a úhory) pred otrasmi nepokojne reagujú alebo prestanú brať. Spoľahlivo preukázané to nie je a pri slabých otrasoch ide o náhodu. Hlbšie otrasy z Karpát (napríklad v okolí Komárna a Dobrej Vody) ľudia zväčša vôbec nevnímajú.
Katalóg GEOFON je celosvetový, slabé otrasy v okolí Slovenska v ňom nemusia byť všetky. Nezapočítava sa do skóre aktivity.
Údaje: © ŠGÚDŠ (geologické, geofyzikálne a hydrogeologické mapy), NOAA SWPC (Kp-index), GFZ GEOFON (zemetrasenia). Súvislosť geomagnetického poľa, otrasov či radónu so záberom rýb nie je spoľahlivo preukázaná, preto sa do skóre aktivity nepočítajú. Postup je v Metodike.
Z vesmíru: čo ukazujú družice Copernicus
Sentinel-2 (optika) a Sentinel-1 (radar), obnovuje sa približne každých 6 dní
Družicové údaje pre tento revír sa práve pripravujú. Zvyčajne sú hotové do niekoľkých minút, obnov stránku neskôr.
Historické snímky
Vývoj okolia a prírody od 2018 do 2024: ako sa menia brehy, vegetácia a krajina okolo vody. Snímky sa samy prepínajú, listovať môžeš aj ručne.



Ortofotomozaika SR © GKÚ Bratislava, NLC Zvolen. Rok a deň snímkovania závisia od polohy, jednotlivé ročníky sa preto môžu líšiť ročným obdobím aj počasím.
Novinky z organizácie a úlovky z revíru
Úlovky z revíru
Na tomto revíri zatiaľ nikto nezapísal úlovok.
Revíry v okolí
Najbližšie revíry v tom istom povodí
3-3291-4-1Lososový – pstruhovýRimava č. 5 b
Rimavská Sobota, Banskobystrický kraj
3-3310-4-3Lososový – pstruhovýRimava č. 6 (Tisovská Rimava)
Rimavská Sobota, Banskobystrický kraj
3-0790-4-1Lososový – pstruhovýFurmanec
Rimavská Sobota, Banskobystrický kraj
3-3320-4-1Lososový – pstruhovýRimava č. 7
Rimavská Sobota, Banskobystrický kraj
3-5180-1-5KaprovýVodárenská nádrž Klenovec
Rimavská Sobota, Banskobystrický kraj
3-1550-4-1Lososový – pstruhovýKlenovská Rimava č. 1
Rimavská Sobota, Banskobystrický kraj