Podzemné vody

Znečistenie podzemných vôd

Staníc monitoringu
758
S prekročením, 2025 (61 %)
460
Látky z ľudskej činnosti (23 %)
171
Rokov v ročenkách
9

Podzemné vody

Monitoring SHMÚ, roky 2017 až 2025

  • Podzemné vody, 2025stanice monitoringu SHMÚ
    • 298staníc bez prekročenia normy
    • 289prekročenie normy v iných látkach (často prirodzené: železo, mangán, sírany)
    • 171látky z ľudskej činnosti (dusičnany, pesticídy, PFAS, rozpúšťadlá)

Podzemná voda je zdrojom pitnej vody a v suchu aj hlavným zdrojom vody v tokoch. Z 758 staníc monitoringu SHMÚ 460 v roku 2025 prekročilo normu aspoň v jednom ukazovateli. Prirodzené látky (železo, mangán, sírany, vodivosť) sú často dôsledok geológie. Pre znečistenie sú dôležitejšie dusičnany, pesticídy, PFAS a chlórované rozpúšťadlá, ktoré sa dostali do vody z ľudskej činnosti.

Súvislosť s rybárskym revírom je nepriama: podzemná voda sa do tokov dostáva ako základný odtok. Preto sa do skóre revíru počíta len slabo: berie sa typická hodnota zo staníc do 10 km (dusičnany, škodlivé látky, amónne ióny, železo, chloridy) vynásobená spoľahlivosťou údajov. Kde namerané hodnoty chýbajú, použije sa ročenka, teda či má väčšina okolitých staníc prekročené látky z ľudskej činnosti.

Namerané hodnoty, rok 2025

Skutočné čísla zo staníc SHMÚ, nielen prekročenia

Ročenky uvádzajú len ukazovatele, ktoré prekročili normu. Okrem nich zverejňuje SHMÚ aj skutočne namerané hodnoty, takže vidno aj to, koľko do normy chýba. Máme ich pre 758 z 758 staníc (posledný rok s meraním: 2025, pri staniciach bez údajov za posledný rok sa berie jeden z dvoch rokov pred ním).

Dusičnany sú nad normou 50 mg/l na 79 staniciach (10 %), ďalších 89 (12 %) má 25 až 50 mg/l. Škodlivé látky (kovy, pesticídy, PFAS, rozpúšťadlá) prekračujú normu na 151 staniciach, amónne ióny alebo dusitany na 86. V norme vo všetkom, čo sa počíta do skóre revírov, je 363 staníc (48 %).

Pri každom revíre berieme typickú hodnotu zo staníc do 10 km (bližšia stanica má väčšiu váhu) a používame ju v skóre, vo filtri „Znečistenie vody“, v zoradení revírov a vo farbách mapy. Hodnota rovná norme sa tak ako v SHMÚ počíta za prekročenie.

Dusičnanypočet staníc podľa nameranej hodnoty

  1. pod 25 mg/l590 z 75878 %
  2. 25 až 50 mg/l89 z 75812 %
  3. od 50 mg/l (norma)79 z 75810 %

Dusičnany podľa krajovpodiel staníc od 25 mg/l

  1. Bratislavský14 z 8117 %
  2. Trnavský33 z 12626 %
  3. Trenčiansky15 z 7021 %
  4. Nitriansky49 z 11742 %
  5. Žilinský7 z 759 %
  6. Banskobystrický12 z 9712 %
  7. Prešovský5 z 707 %
  8. Košický33 z 11928 %
  • dusičnany nad normou (od 50 mg/l)
  • dusičnany od 25 mg/l

Čo prekračuje normupočet staníc z 758

  1. Železo od 1 mg/l138
  2. Amónne ióny alebo dusitany86
  3. Pesticídy74
  4. Kovy a polokovy55
  5. Rozpúšťadlá a benzén32
  6. Chloridy od 230 mg/l17
  7. PAU (spaľovanie, ropné látky)11
  8. PFAS („večné chemikálie“)2
  • počíta sa do skóre revíru
  • zobrazuje sa, do skóre sa nepočíta

Mapa revírov podľa dusičnanov v podzemnej vode

Typická hodnota zo staníc do 10 km od revíru

Podrobné filtrekraj, okres, dno, hĺbka, zatienenie, družice, chémia a znečistenie vody, ryby, geológia

1445revírov
Vyber kategóriu a zúž výber. Pri každej možnosti uvidíš, koľko revírov ti ostane.
Farba na mape
Načítavam mapu…

Mapu posúvaš dvoma prstami. Jedným prstom ju posunieš na celej obrazovke.

Farba čiary revíru ukazuje typické dusičnany v podzemnej vode do 10 km od revíru (mg/l, meranie SHMÚ z roku 2025). Norma pre pitnú vodu je 50 mg/l. Farbu môžeš prepnúť aj na škodlivé látky v podzemnej vode, povrchovú vodu a čistiarne.

Stanice s najvyššími dusičnanmi

Najvyššia hodnota nameraná v roku 2025 (poradie podľa mg/l)

  • Kiarovokres Veľký Krtíš · vrt alebo studňa
    dusičnany nad normou a ďalšie (2)

    Namerané hodnoty, rok 2025, odber 23. 9. 2025 (2 odbery, pri každej látke najvyššia hodnota roka):

    • Dusičnany640 mg/l
    • Amónne ióny0,11 mg/l
    • Dusitany< 0,01 mg/l
    • Železo0,003 mg/l
    • Chloridy433 mg/l
    • Hliník20 % normy
    • glyfosát18 000 % normy
  • Tupaokres Levice · vrt alebo studňa
    dusičnany nad normou a ďalšie (1)

    Namerané hodnoty, rok 2025, odber 10. 7. 2025:

    • Dusičnany461 mg/l
    • Amónne ióny0,03 mg/l
    • Dusitany0,02 mg/l
    • Železo0,089 mg/l
    • Chloridy45 mg/l
    • Arzén19 % normy
    • glyfosát11 000 % normy
  • Male Raskovceokres Michalovce · vrt alebo studňa
    dusičnany nad normou a ďalšie (2)

    Namerané hodnoty, rok 2025, odber 30. 10. 2025 (2 odbery, pri každej látke najvyššia hodnota roka):

    • Dusičnany392 mg/l
    • Amónne ióny0,28 mg/l
    • Dusitany0,05 mg/l
    • Železo0,21 mg/l
    • Chloridy315 mg/l
    • Hliník95 % normy
    • suma pesticidov478 % normy
  • Tonokres Komárno · vrt alebo studňa
    dusičnany nad normou a ďalšie (1)

    Namerané hodnoty, rok 2025, odber 22. 10. 2025 (2 odbery, pri každej látke najvyššia hodnota roka):

    • Dusičnany374 mg/l
    • Amónne ióny0,2 mg/l
    • Dusitany0,08 mg/l
    • Železo0,065 mg/l
    • Chloridy167 mg/l
    • Nikel25 % normy
    • glyfosát9 000 % normy
  • Streda nad Bodrogomokres Trebišov · vrt alebo studňa
    dusičnany nad normou a ďalšie (1)

    Namerané hodnoty, rok 2025, odber 8. 10. 2025 (2 odbery, pri každej látke najvyššia hodnota roka):

    • Dusičnany285 mg/l
    • Amónne ióny14,2 mg/l
    • Dusitany0,05 mg/l
    • Železo0,11 mg/l
    • Chloridy134 mg/l
    • Nikel50 % normy
  • Palarikovo-ludovitovokres Nové Zámky · vrt alebo studňa
    dusičnany nad normou

    Namerané hodnoty, rok 2025, odber 6. 5. 2025:

    • Dusičnany277 mg/l
    • Amónne ióny< 0,01 mg/l
    • Dusitany0,02 mg/l
    • Železo0,002 mg/l
    • Chloridy161 mg/l
    • Arzén5 % normy
  • Oravkaokres Rimavská Sobota · vrt alebo studňa
    dusičnany nad normou a ďalšie (1)

    Namerané hodnoty, rok 2025, odber 21. 10. 2025 (2 odbery, pri každej látke najvyššia hodnota roka):

    • Dusičnany249 mg/l
    • Amónne ióny0,03 mg/l
    • Dusitany< 0,01 mg/l
    • Železo0,014 mg/l
    • Chloridy120 mg/l
    • Hliník15 % normy
    • atrazín130 % normy
  • Jatovokres Nové Zámky · vrt alebo studňa
    dusičnany nad normou a ďalšie (1)

    Namerané hodnoty, rok 2025, odber 6. 5. 2025:

    • Dusičnany246 mg/l
    • Amónne ióny< 0,01 mg/l
    • Dusitany0,07 mg/l
    • Železo0,007 mg/l
    • Chloridy271 mg/l
    • Nikel15 % normy
  • Diakovceokres Šaľa · vrt alebo studňa
    dusičnany nad normou

    Namerané hodnoty, rok 2025, odber 9. 9. 2025 (2 odbery, pri každej látke najvyššia hodnota roka):

    • Dusičnany244 mg/l
    • Amónne ióny0,03 mg/l
    • Dusitany0,12 mg/l
    • Železo0,006 mg/l
    • Chloridy47,8 mg/l
    • Hliník85 % normy
  • Velke Ludinceokres Levice · vrt alebo studňa
    dusičnany nad normou

    Namerané hodnoty, rok 2025, odber 8. 10. 2025 (2 odbery, pri každej látke najvyššia hodnota roka):

    • Dusičnany206 mg/l
    • Amónne ióny0,01 mg/l
    • Dusitany0,01 mg/l
    • Železo0,005 mg/l
    • Chloridy105 mg/l
    • Chróm14 % normy
  • Svodinokres Nové Zámky · vrt alebo studňa
    dusičnany nad normou

    Namerané hodnoty, rok 2025, odber 12. 5. 2025:

    • Dusičnany205 mg/l
    • Amónne ióny0,03 mg/l
    • Dusitany0,05 mg/l
    • Železo< 0,002 mg/l
    • Chloridy148 mg/l
    • Hliník10 % normy
  • Muzlaokres Nové Zámky · vrt alebo studňa
    dusičnany nad normou a ďalšie (1)

    Namerané hodnoty, rok 2025, odber 30. 10. 2025 (2 odbery, pri každej látke najvyššia hodnota roka):

    • Dusičnany175 mg/l
    • Amónne ióny< 0,01 mg/l
    • Dusitany0,01 mg/l
    • Železo0,006 mg/l
    • Chloridy82,7 mg/l
    • Hliník70 % normy
    • glyfosát6 000 % normy
  • nad normou: dusičnany od 50 mg/l, škodlivé látky alebo amónne ióny
  • dusičnany od 25 mg/l, železo alebo chloridy vysoké
  • v norme

Hodnota je pri každej látke najvyššia z odberov v danom roku. Hodnota rovná norme sa počíta za prekročenie, tak ako v SHMÚ.

Stanice so škodlivými látkami nad normou

Kovy, pesticídy, PFAS alebo rozpúšťadlá nad normou, najviac skupín látok hore

  • Bratislava – Vlcie Hrdlookres Bratislava II · vrt alebo studňa
    škodlivé látky nad normou

    Namerané hodnoty, rok 2025, odber 15. 10. 2025 (2 odbery, pri každej látke najvyššia hodnota roka):

    • Dusičnany< 1 mg/l
    • Amónne ióny0,06 mg/l
    • Dusitany< 0,01 mg/l
    • Železo0,033 mg/l
    • Chloridy101 mg/l
    • Hliník15 % normy
    • Metylbentazón110 % normy
    • chlóretén (vinylchlorid)2 560 % normy
  • Dvorniky na Ostroveokres Dunajská Streda · vrt alebo studňa
    škodlivé látky nad normou

    Namerané hodnoty, rok 2025, odber 30. 9. 2025 (2 odbery, pri každej látke najvyššia hodnota roka):

    • Dusičnany15,1 mg/l
    • Amónne ióny< 0,01 mg/l
    • Dusitany< 0,01 mg/l
    • Železo0,018 mg/l
    • Chloridy17,6 mg/l
    • Hliník15 % normy
    • glyfosát6 000 % normy
    • chlóretén (vinylchlorid)300 % normy
  • Holiceokres Dunajská Streda · vrt alebo studňa
    škodlivé látky nad normou a ďalšie (1)

    Namerané hodnoty, rok 2025, odber 16. 10. 2025 (2 odbery, pri každej látke najvyššia hodnota roka):

    • Dusičnany25,5 mg/l
    • Amónne ióny0,03 mg/l
    • Dusitany0,02 mg/l
    • Železo0,026 mg/l
    • Chloridy31,8 mg/l
    • Hliník15 % normy
    • glyfosát9 000 % normy
    • chlóretén (vinylchlorid)360 % normy
  • Horna Potonokres Dunajská Streda · vrt alebo studňa
    dusičnany nad normou a ďalšie (1)

    Namerané hodnoty, rok 2025, odber 6. 10. 2025 (2 odbery, pri každej látke najvyššia hodnota roka):

    • Dusičnany73,9 mg/l
    • Amónne ióny< 0,01 mg/l
    • Dusitany0,02 mg/l
    • Železo0,02 mg/l
    • Chloridy46 mg/l
    • Chróm24 % normy
    • glyfosát8 000 % normy
    • benzén100 % normy
  • Jasenie – Zo Stolyokres Brezno · prameň
    škodlivé látky nad normou

    Namerané hodnoty, rok 2025, odber 24. 7. 2025:

    • Dusičnany3,7 mg/l
    • Amónne ióny< 0,01 mg/l
    • Dusitany< 0,01 mg/l
    • Železo< 0,002 mg/l
    • Chloridy< 1 mg/l
    • Arzén144 % normy
    • chlóretén (vinylchlorid)300 % normy
  • Jelkaokres Galanta · vrt alebo studňa
    škodlivé látky nad normou

    Namerané hodnoty, rok 2025, odber 6. 10. 2025 (2 odbery, pri každej látke najvyššia hodnota roka):

    • Dusičnany11,4 mg/l
    • Amónne ióny< 0,01 mg/l
    • Dusitany0,02 mg/l
    • Železo0,024 mg/l
    • Chloridy42,2 mg/l
    • Hliník20 % normy
    • glyfosát5 000 % normy
    • chlóretén (vinylchlorid)1 280 % normy
  • Kalinkovookres Senec · vrt alebo studňa
    škodlivé látky nad normou a ďalšie (2)

    Namerané hodnoty, rok 2025, odber 17. 11. 2025 (4 odbery, pri každej látke najvyššia hodnota roka):

    • Dusičnany3 mg/l
    • Amónne ióny1,29 mg/l
    • Dusitany< 0,01 mg/l
    • Železo1,58 mg/l
    • Chloridy19,2 mg/l
    • Arzén412 % normy
    • MCPB100 % normy
    • Súčet PFAS (20 vybraných ukazovateľov)40 % normy
  • Komarnookres Komárno · vrt alebo studňa
    škodlivé látky nad normou a ďalšie (1)

    Namerané hodnoty, rok 2025, odber 27. 10. 2025 (2 odbery, pri každej látke najvyššia hodnota roka):

    • Dusičnany37 mg/l
    • Amónne ióny< 0,01 mg/l
    • Dusitany< 0,01 mg/l
    • Železo0,11 mg/l
    • Chloridy21 mg/l
    • Arzén153 % normy
    • chlóretén (vinylchlorid)3 520 % normy
  • Opatovce nad Nitrouokres Prievidza · vrt alebo studňa
    škodlivé látky nad normou a ďalšie (2)

    Namerané hodnoty, rok 2025, odber 30. 9. 2025 (2 odbery, pri každej látke najvyššia hodnota roka):

    • Dusičnany< 1 mg/l
    • Amónne ióny0,58 mg/l
    • Dusitany0,01 mg/l
    • Železo12,4 mg/l
    • Chloridy14,1 mg/l
    • Arzén193 % normy
    • clopyralid20 % normy
    • chlóretén (vinylchlorid)2 660 % normy
  • Rybnikokres Levice · vrt alebo studňa
    dusičnany nad normou a ďalšie (1)

    Namerané hodnoty, rok 2025, odber 29. 10. 2025 (2 odbery, pri každej látke najvyššia hodnota roka):

    • Dusičnany92,8 mg/l
    • Amónne ióny< 0,01 mg/l
    • Dusitany0,02 mg/l
    • Železo0,002 mg/l
    • Chloridy34,6 mg/l
    • Arzén100 % normy
    • chlóretén (vinylchlorid)3 400 % normy
  • Ulany nad Zitavou – D. Ohajokres Nové Zámky · vrt alebo studňa
    škodlivé látky nad normou a ďalšie (1)

    Namerané hodnoty, rok 2025, odber 14. 10. 2025 (2 odbery, pri každej látke najvyššia hodnota roka):

    • Dusičnany< 1 mg/l
    • Amónne ióny0,2 mg/l
    • Dusitany0,01 mg/l
    • Železo8,09 mg/l
    • Chloridy58,4 mg/l
    • Arzén268 % normy
    • desizopropylatrazin120 % normy
  • Vysne Valiceokres Rimavská Sobota · vrt alebo studňa
    škodlivé látky nad normou a ďalšie (3)

    Namerané hodnoty, rok 2025, odber 16. 7. 2025:

    • Dusičnany2,4 mg/l
    • Amónne ióny10 mg/l
    • Dusitany0,02 mg/l
    • Železo1,37 mg/l
    • Chloridy447 mg/l
    • Arzén134 % normy
    • benzén230 % normy

Hodnota pri látke je najvyšší podiel z normy v danej skupine. Normy sú určené pre pitnú vodu a sú prísnejšie než hranice škodlivé pre ryby; kovy môžu pochádzať aj z hornín.

Vývoj od roku 2017

Podiel staníc s prekročením normy

  1. 201779 z 27510 %
  2. 201876 z 27110 %
  3. 201994 z 30112 %
  4. 2020111 z 31215 %
  5. 202186 z 28911 %
  6. 2022112 z 42215 %
  7. 2023178 z 47023 %
  8. 2024157 z 46521 %
  9. 2025171 z 46023 %
  • stanice s látkami z ľudskej činnosti
  • stanice s akýmkoľvek prekročením (aj prirodzené látky)

Podľa krajov

Stanice s látkami z ľudskej činnosti nad normou v roku 2025

  1. Bratislavský25 z 8131 %
  2. Trnavský48 z 12638 %
  3. Trenčiansky7 z 7010 %
  4. Nitriansky51 z 11744 %
  5. Žilinský10 z 7513 %
  6. Banskobystrický14 z 9714 %
  7. Prešovský2 z 703 %
  8. Košický14 z 11912 %

Najhoršie stanice

Najviac látok z ľudskej činnosti nad normou v roku 2025

  • Male Raskovceokres Michalovce · vrt alebo studňa
    látky z ľudskej činnosti
    2017 až 2025

    V roku 2025 bolo prekročené:

    • Mangán
    • Železo celkové
    • Pomer NO3 a NO2
    • Dusičnany
    • Vodivosť pri 20 °C
    • TOC
    • Sírany
    • Suma pesticidov
    • Chloridy
    • MCPB
    • Acetochlor oxamidová kyselina (µg/l)
    • Alachlór OA
    • Alachlór ESA

    Namerané hodnoty, rok 2025, odber 30. 10. 2025 (2 odbery, pri každej látke najvyššia hodnota roka):

    • Dusičnany392 mg/l
    • Amónne ióny0,28 mg/l
    • Dusitany0,05 mg/l
    • Železo0,21 mg/l
    • Chloridy315 mg/l
    • Hliník95 % normy
    • suma pesticidov478 % normy
  • Ipelsky Sokolecokres Levice · vrt alebo studňa
    látky z ľudskej činnosti
    2017 až 2025

    V roku 2025 bolo prekročené:

    • Pomer NO3 a NO2
    • Amónne ióny
    • Dusičnany
    • Vodivosť pri 20 °C
    • Suma pesticidov
    • Glyfosát
    • MCPB
    • Acetochlor oxamidová kyselina (µg/l)

    Namerané hodnoty, rok 2025, odber 4. 11. 2025 (2 odbery, pri každej látke najvyššia hodnota roka):

    • Dusičnany150 mg/l
    • Amónne ióny6,19 mg/l
    • Dusitany< 0,01 mg/l
    • Železo0,003 mg/l
    • Chloridy84,4 mg/l
    • Selén20 % normy
    • glyfosát9 000 % normy
  • Moldava nad Bodvouokres Košice – okolie · vrt alebo studňa
    látky z ľudskej činnosti
    2017 až 2025

    V roku 2025 bolo prekročené:

    • Pomer NO3 a NO2
    • Dusičnany
    • PH
    • Benzo(a)pyrén
    • Suma PCE (tetrachlóretén) a TCE (trichlóretén)
    • Suma PAU

    Namerané hodnoty, rok 2025, odber 24. 9. 2025 (2 odbery, pri každej látke najvyššia hodnota roka):

    • Dusičnany84,8 mg/l
    • Amónne ióny0,03 mg/l
    • Dusitany< 0,01 mg/l
    • Železo0,034 mg/l
    • Chloridy174 mg/l
    • Antimón61 % normy
    • Metylbentazón60 % normy
    • suma PCE (tetrachlóretén) a TCE (trichlóretén)727 % normy
    • benzo(a)pyrén460 % normy
  • Blatneokres Senec · vrt alebo studňa
    látky z ľudskej činnosti
    2017 až 2025

    V roku 2025 bolo prekročené:

    • Pomer NO3 a NO2
    • Dusičnany
    • Suma pesticidov
    • Metylbentazón
    • MCPB

    Namerané hodnoty, rok 2025, odber 7. 10. 2025 (2 odbery, pri každej látke najvyššia hodnota roka):

    • Dusičnany105 mg/l
    • Amónne ióny< 0,01 mg/l
    • Dusitany< 0,01 mg/l
    • Železo0,012 mg/l
    • Chloridy44,8 mg/l
    • Hliník85 % normy
    • Metylbentazón190 % normy
  • Horna Potonokres Dunajská Streda · vrt alebo studňa
    látky z ľudskej činnosti
    2017 až 2025

    V roku 2025 bolo prekročené:

    • Pomer NO3 a NO2
    • Dusičnany
    • Suma pesticidov
    • Glyfosát
    • Benzén

    Namerané hodnoty, rok 2025, odber 6. 10. 2025 (2 odbery, pri každej látke najvyššia hodnota roka):

    • Dusičnany73,9 mg/l
    • Amónne ióny< 0,01 mg/l
    • Dusitany0,02 mg/l
    • Železo0,02 mg/l
    • Chloridy46 mg/l
    • Chróm24 % normy
    • glyfosát8 000 % normy
    • benzén100 % normy
  • Modranyokres Komárno · vrt alebo studňa
    látky z ľudskej činnosti
    2017 až 2025

    V roku 2025 bolo prekročené:

    • Pomer NO3 a NO2
    • Dusičnany
    • Suma pesticidov
    • Glyfosát
    • Desizopropylatrazin

    Namerané hodnoty, rok 2025, odber 10. 11. 2025 (2 odbery, pri každej látke najvyššia hodnota roka):

    • Dusičnany106 mg/l
    • Amónne ióny< 0,01 mg/l
    • Dusitany< 0,01 mg/l
    • Železo0,013 mg/l
    • Chloridy39,1 mg/l
    • Chróm12 % normy
    • glyfosát15 000 % normy
  • Dvorniky na Ostroveokres Dunajská Streda · vrt alebo studňa
    látky z ľudskej činnosti
    2017 až 2025

    V roku 2025 bolo prekročené:

    • Suma pesticidov
    • Glyfosát
    • Chlóretén (vinylchlorid)
    • Chlormequat

    Namerané hodnoty, rok 2025, odber 30. 9. 2025 (2 odbery, pri každej látke najvyššia hodnota roka):

    • Dusičnany15,1 mg/l
    • Amónne ióny< 0,01 mg/l
    • Dusitany< 0,01 mg/l
    • Železo0,018 mg/l
    • Chloridy17,6 mg/l
    • Hliník15 % normy
    • glyfosát6 000 % normy
    • chlóretén (vinylchlorid)300 % normy
  • Calovec – Kamenicnaokres Komárno · vrt alebo studňa
    látky z ľudskej činnosti
    2017 až 2025

    V roku 2025 bolo prekročené:

    • Mangán
    • Železo celkové
    • Amónne ióny
    • Vodivosť pri 20 °C
    • TOC
    • Sírany
    • Suma pesticidov
    • Glyfosát
    • Hydroxyterbuthylazine

    Namerané hodnoty, rok 2025, odber 14. 10. 2025 (2 odbery, pri každej látke najvyššia hodnota roka):

    • Dusičnany< 1 mg/l
    • Amónne ióny0,68 mg/l
    • Dusitany0,02 mg/l
    • Železo4,45 mg/l
    • Chloridy241 mg/l
    • Hliník20 % normy
    • glyfosát9 000 % normy
  • Kiarovokres Veľký Krtíš · vrt alebo studňa
    látky z ľudskej činnosti
    2017 až 2025

    V roku 2025 bolo prekročené:

    • Pomer NO3 a NO2
    • Dusičnany
    • Vodivosť pri 20 °C
    • Sírany
    • Suma pesticidov
    • Glyfosát
    • Chloridy
    • Horčík

    Namerané hodnoty, rok 2025, odber 23. 9. 2025 (2 odbery, pri každej látke najvyššia hodnota roka):

    • Dusičnany640 mg/l
    • Amónne ióny0,11 mg/l
    • Dusitany< 0,01 mg/l
    • Železo0,003 mg/l
    • Chloridy433 mg/l
    • Hliník20 % normy
    • glyfosát18 000 % normy
  • Brestovanyokres Trnava · vrt alebo studňa
    látky z ľudskej činnosti
    2017 až 2025

    V roku 2025 bolo prekročené:

    • Mangán
    • Železo celkové
    • Vodivosť pri 20 °C
    • TOC
    • Sírany
    • Suma pesticidov
    • Terbutryn
    • Prometryn

    Namerané hodnoty, rok 2025, odber 9. 9. 2025 (2 odbery, pri každej látke najvyššia hodnota roka):

    • Dusičnany< 1 mg/l
    • Amónne ióny0,27 mg/l
    • Dusitany0,02 mg/l
    • Železo4,99 mg/l
    • Chloridy139 mg/l
    • Arzén59 % normy
    • prometryn220 % normy
  • Tonokres Komárno · vrt alebo studňa
    látky z ľudskej činnosti
    2017 až 2025

    V roku 2025 bolo prekročené:

    • Mangán
    • Pomer NO3 a NO2
    • Dusičnany
    • Vodivosť pri 20 °C
    • TOC
    • Sírany
    • Suma pesticidov
    • Glyfosát

    Namerané hodnoty, rok 2025, odber 22. 10. 2025 (2 odbery, pri každej látke najvyššia hodnota roka):

    • Dusičnany374 mg/l
    • Amónne ióny0,2 mg/l
    • Dusitany0,08 mg/l
    • Železo0,065 mg/l
    • Chloridy167 mg/l
    • Nikel25 % normy
    • glyfosát9 000 % normy
  • Tupaokres Levice · vrt alebo studňa
    látky z ľudskej činnosti
    2017 až 2025

    V roku 2025 bolo prekročené:

    • Mangán
    • Pomer NO3 a NO2
    • Dusičnany
    • Vodivosť pri 20 °C
    • Sírany
    • Suma pesticidov
    • Glyfosát

    Namerané hodnoty, rok 2025, odber 10. 7. 2025:

    • Dusičnany461 mg/l
    • Amónne ióny0,03 mg/l
    • Dusitany0,02 mg/l
    • Železo0,089 mg/l
    • Chloridy45 mg/l
    • Arzén19 % normy
    • glyfosát11 000 % normy
  • Tonokres Komárno · vrt alebo studňa
    látky z ľudskej činnosti
    2017 až 2025

    V roku 2025 bolo prekročené:

    • Mangán
    • Vodivosť pri 20 °C
    • TOC
    • Sírany
    • Suma pesticidov
    • Glyfosát
    • Metylbentazón

    Namerané hodnoty, rok 2025, odber 20. 10. 2025 (2 odbery, pri každej látke najvyššia hodnota roka):

    • Dusičnany18,6 mg/l
    • Amónne ióny0,11 mg/l
    • Dusitany0,03 mg/l
    • Železo0,048 mg/l
    • Chloridy46,3 mg/l
    • Nikel20 % normy
    • glyfosát9 000 % normy
  • Oravkaokres Rimavská Sobota · vrt alebo studňa
    látky z ľudskej činnosti
    2017 až 2025

    V roku 2025 bolo prekročené:

    • Pomer NO3 a NO2
    • Dusičnany
    • Vodivosť pri 20 °C
    • TOC
    • Chlormequat
    • Atrazín

    Namerané hodnoty, rok 2025, odber 21. 10. 2025 (2 odbery, pri každej látke najvyššia hodnota roka):

    • Dusičnany249 mg/l
    • Amónne ióny0,03 mg/l
    • Dusitany< 0,01 mg/l
    • Železo0,014 mg/l
    • Chloridy120 mg/l
    • Hliník15 % normy
    • atrazín130 % normy
  • Muzlaokres Nové Zámky · vrt alebo studňa
    látky z ľudskej činnosti
    2017 až 2025

    V roku 2025 bolo prekročené:

    • Pomer NO3 a NO2
    • Dusičnany
    • Vodivosť pri 20 °C
    • Sírany
    • Suma pesticidov
    • Glyfosát

    Namerané hodnoty, rok 2025, odber 30. 10. 2025 (2 odbery, pri každej látke najvyššia hodnota roka):

    • Dusičnany175 mg/l
    • Amónne ióny< 0,01 mg/l
    • Dusitany0,01 mg/l
    • Železo0,006 mg/l
    • Chloridy82,7 mg/l
    • Hliník70 % normy
    • glyfosát6 000 % normy
  • Mocaokres Komárno · vrt alebo studňa
    látky z ľudskej činnosti
    2017 až 2025

    V roku 2025 bolo prekročené:

    • Mangán
    • Pomer NO3 a NO2
    • Dusičnany
    • Sírany
    • Suma pesticidov
    • Glyfosát

    Namerané hodnoty, rok 2025, odber 3. 12. 2025 (2 odbery, pri každej látke najvyššia hodnota roka):

    • Dusičnany107 mg/l
    • Amónne ióny< 0,01 mg/l
    • Dusitany0,03 mg/l
    • Železo0,008 mg/l
    • Chloridy49,3 mg/l
    • Hliník65 % normy
    • glyfosát11 000 % normy
  • Dvorniky N.o.-kele Mj.okres Dunajská Streda · vrt alebo studňa
    látky z ľudskej činnosti
    2017 až 2025

    V roku 2025 bolo prekročené:

    • Mangán
    • Železo celkové
    • Suma pesticidov
    • Glyfosát
    • Chlormequat

    Namerané hodnoty, rok 2025, odber 6. 10. 2025 (2 odbery, pri každej látke najvyššia hodnota roka):

    • Dusičnany1,4 mg/l
    • Amónne ióny< 0,01 mg/l
    • Dusitany0,01 mg/l
    • Železo0,21 mg/l
    • Chloridy30,7 mg/l
    • Hliník15 % normy
    • glyfosát5 000 % normy
  • Oldzaokres Dunajská Streda · vrt alebo studňa
    látky z ľudskej činnosti
    2017 až 2025

    V roku 2025 bolo prekročené:

    • Pomer NO3 a NO2
    • Dusičnany
    • Suma pesticidov
    • Glyfosát

    Namerané hodnoty, rok 2025, odber 18. 11. 2025 (4 odbery, pri každej látke najvyššia hodnota roka):

    • Dusičnany62,9 mg/l
    • Amónne ióny< 0,01 mg/l
    • Dusitany< 0,01 mg/l
    • Železo0,034 mg/l
    • Chloridy51,4 mg/l
    • Hliník20 % normy
    • glyfosát7 000 % normy
    • suma PCE (tetrachlóretén) a TCE (trichlóretén)59 % normy
  • Oldzaokres Dunajská Streda · vrt alebo studňa
    látky z ľudskej činnosti
    2017 až 2025

    V roku 2025 bolo prekročené:

    • Pomer NO3 a NO2
    • Dusičnany
    • Suma pesticidov
    • Glyfosát

    Namerané hodnoty, rok 2025, odber 18. 11. 2025 (4 odbery, pri každej látke najvyššia hodnota roka):

    • Dusičnany112 mg/l
    • Amónne ióny< 0,01 mg/l
    • Dusitany< 0,01 mg/l
    • Železo0,023 mg/l
    • Chloridy46,8 mg/l
    • Hliník15 % normy
    • glyfosát5 000 % normy
    • suma PCE (tetrachlóretén) a TCE (trichlóretén)14 % normy
  • Horna Potonokres Dunajská Streda · vrt alebo studňa
    látky z ľudskej činnosti
    2017 až 2025

    V roku 2025 bolo prekročené:

    • Pomer NO3 a NO2
    • Dusičnany
    • Suma pesticidov
    • Glyfosát

    Namerané hodnoty, rok 2025, odber 6. 10. 2025 (2 odbery, pri každej látke najvyššia hodnota roka):

    • Dusičnany73,7 mg/l
    • Amónne ióny< 0,01 mg/l
    • Dusitany0,01 mg/l
    • Železo0,017 mg/l
    • Chloridy44 mg/l
    • Hliník15 % normy
    • glyfosát7 000 % normy
  • látky z ľudskej činnosti
  • len prirodzené látky
  • bez zaznamenaného prekročenia

SHMÚ uvádza názvy staníc bez diakritiky a veľkými písmenami, zobrazujeme ich tak, ako ich uvádza.

Čo najčastejšie nevyhovuje

Počet staníc, ktoré v roku 2025 prekročili daný ukazovateľ

  1. MangánPrirodzené zloženie, norma 0.05 mg/l300
  2. Železo celkovéPrirodzené zloženie, norma 0.2 mg/l202
  3. Amónne iónyPrirodzené zloženie, norma 0.5 mg/l84
  4. Vodivosť pri 20 °CPrirodzené zloženie, norma 125 mS/m83
  5. Pomer NO3 a NO2Prirodzené zloženie, norma 180
  6. DusičnanyDusičnany a dusitany, norma 50 mg/l79
  7. TOCPrirodzené zloženie, norma 3 mg/l77
  8. SíranyPrirodzené zloženie, norma 250 mg/l65
  9. Suma pesticidovPesticídy a ich rozpadové produkty, norma 0.5 µg/l53
  10. GlyfosátPesticídy a ich rozpadové produkty, norma 0.1 ug/l48
  11. ArzénPrirodzené zloženie, norma 10 µg/l32
  12. Chlóretén (vinylchlorid)Chlórované rozpúšťadlá a benzén, norma 0.5 ug/l27
  13. PHPrirodzené zloženie, norma 6.5 – 9.523
  14. CHSK-MnPrirodzené zloženie, norma 3 mg/l22
  15. HliníkPrirodzené zloženie, norma 0.2 mg/l15
  16. ChloridyPrirodzené zloženie, norma 250 mg/l12
  • látky z ľudskej činnosti
  • prirodzené látky a geológia

Odkiaľ sú údaje a čo nehovoria

  • Povrchové vody: ročenky Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) Kvalita povrchových vôd za roky 2022 až 2025. Zoznam miest a ukazovateľov, ktoré nesplnili normu podľa nariadenia vlády č. 269/2010 Z. z., sme prepísali do tabuľky v plugine. Staršie ročenky sú v inom formáte a nezahrnuli sme ich.
  • Podzemné vody: ročenky SHMÚ Kvalita podzemných vôd, stanice a prekročené ukazovatele v rokoch 2017 až 2025 podľa limitov pre pitnú vodu. Súvislosť s rybárskym revírom je len nepriama.
  • Podzemné vody, namerané hodnoty: verejné rozhranie SHMÚ „Výsledky monitorovania kvality podzemnej vody“. Skutočne namerané hodnoty (dusičnany, amónne ióny, železo, chloridy, kovy, pesticídy, PFAS, rozpúšťadlá) máme pri 758 staniciach; pri každej látke berieme najvyššiu hodnotu z odberov v roku 2025 (pri staniciach bez údajov za tento rok z jedného z dvoch predchádzajúcich rokov). Hodnota rovná norme sa počíta za prekročenie, tak ako v SHMÚ.
  • Čistiarne: register čistiarní odpadových vôd (VÚVH, EEA) zo súboru „Body pri revíroch“, teda len čistiarne do 2 km od čiary revíru. Čistiarní na Slovensku je podstatne viac.

Čo tieto údaje nehovoria. Ročenka uvádza miesta, ktoré nesplnili normu. Miesto, ktoré v nej chýba, nie je dôkazom čistej vody, preto sa skóre revírov len znižuje a nikdy nezvyšuje. Priemyselných znečisťovateľov (Národný register znečisťovania) sme do zoznamu nezahrnuli, register bol pri zbere údajov nedostupný, a pri čistiarňach uvádzame len tie, ktoré sme našli pri revíroch. Presnú polohu má len 31 % miest SHMÚ, 47 % má polohu určenú len približne (podľa vodného útvaru, preto sa pri revíroch započítavajú slabšie) a 22 % nemá polohu vôbec, takže ich k revírom nepriraďujeme. Vzdialenosť, zhodu názvu toku a poradie určujeme sami, ide o orientačné priradenie.