Čistiarne
Čistiarne odpadových vôd a znečisťovatelia
- Čistiarní pri revíroch
- 265
- Nespĺňa požiadavky
- 7
- Preťažených (nad 100 %)
- 29
- Vypustený dusík
- 1 136t/rok
Čistiarne odpadových vôd
Register čistiarní pri revíroch
Komunálne čistiarne vracajú vyčistenú vodu do tokov. Keď sú preťažené alebo nespĺňajú požiadavky smernice EÚ 91/271/EHS, do toku sa dostáva viac živín (dusík, fosfor) a organických látok, ktoré znižujú kyslík vo vode. Zoznam obsahuje 265 čistiarní, ktoré sme našli do 2 km od čiary slovenských revírov; 255 z nich má údaj o zaťažení a 13 údaj o vypustenom znečistení.
Zoznam nie je úplný: nezahŕňa čistiarne ďaleko od revírov ani priemyselných znečisťovateľov (Národný register znečisťovania bol pri zbere údajov nedostupný). Čistiareň nemusí ležať nad revírom, tok pri nej neposudzujeme, preto sa do skóre revíru počíta len slabo.
Najviac preťažené čistiarne
Zaťaženie nad 100 % kapacity
- COV Podbanskekapacita 1 243 EOpri revíre: Belá č. 1a267 %
- COV Gabcikovokapacita 2 000 EOpri revíre: Dunaj č. 3 – odpadový kanál VD, Dunaj č. 3 – prívodný kanál VD a ďalšie (1)235 %
- COV Tatranska Kotlina BTH1kapacita 35 EOpri revíre: Biela č. 1, Beliansky potok a ďalšie (1)197 %
- COV Hrabusicekapacita 2 500 EOpri revíre: Hornád č. 5c, Veľká Biela Voda (NP Slovenský raj) a ďalšie (2)185 %
- COV Veselekapacita 1 440 EOpri revíre: Chtelnička, Dudváh č. 4175 %
- COV Horne Salibykapacita 3 100 EOpri revíre: Dudváh č. 1151 %
- COV Kezmarokkapacita 29 556 EOpri revíre: Poprad č. 6a, Poprad č. 6b a ďalšie (3)151 %
- COV Liptovsky Mikulaskapacita 126 400 EOpri revíre: Váh č.20, Jalovecký potok a ďalšie (3)142 %
- COV Samorinkapacita 15 000 EOpri revíre: Dunaj č. 3 – zdrž VD (Hrušov – Čunovo)136 %
- COV Vlcany – Nededkapacita 9 000 EOpri revíre: Váh č. 2135 %
- COV Hradokkapacita 2 082 EOpri revíre: Váh č. 7, Hrádocký potok a ďalšie (2)130 %
- COV Jaslovske Bohunicekapacita 5 550 EOpri revíre: Blava č. 1, Blava č. 2128 %
Zaťaženie je pomer vyprodukovaného znečistenia a kapacity čistiarne v ekvivalentných obyvateľoch (EO). Nad 100 % môže čistiareň vypúšťať horšie vyčistenú vodu.
Čistiarne, ktoré nespĺňajú požiadavky EÚ
Smernica 91/271/EHS o čistení komunálnych odpadových vôd
- COV Tlmacekapacita 4 000 EO · mechanickénespĺňa požiadavky70 % kapacity (2 783 z 4 000 EO)
Nespĺňa: BSK₅, CHSK
Uvedená príčina: slabý výkon čistenia, nevhodný návrh alebo kapacita, obselescence
Pri revíroch: Hron č. 3, VN Veľké Kozmálovce, VN Tekov a ďalšie (1)
- COV Trsticekapacita 4 000 EO · mechanické, biologické, odstraňovanie dusíkanespĺňa požiadavky38 % kapacity (1 529 z 4 000 EO)
Nespĺňa: BSK₅, CHSK
Uvedená príčina: slabý výkon čistenia, nevhodný návrh alebo kapacita, obselescence
Pri revíroch: Malý Dunaj č. 3, Malý Dunaj č. 2
- COV Zavadka nad Hronomkapacita 2 500 EO · mechanické, biologické, odstraňovanie dusíkanespĺňa požiadavky102 % kapacity (2 551 z 2 500 EO)
Nespĺňa: BSK₅, CHSK
Uvedená príčina: slabý výkon čistenia, obselescence
Pri revíroch: Hron č.12, VN Závadka nad Hronom
- COV Komjaticekapacita 2 000 EO · mechanické, biologickénespĺňa požiadavky80 % kapacity (1 591 z 2 000 EO)
Nespĺňa: BSK₅, CHSK
Uvedená príčina: slabý výkon čistenia, obselescence
Pri revíroch: Nitra č. 2
- COV Elektrosvit Vrakunkapacita 1 000 EO · mechanické, biologickénespĺňa požiadavky63 % kapacity (629 z 1 000 EO)
Nespĺňa: BSK₅, CHSK
Uvedená príčina: slabý výkon čistenia, nevhodný návrh alebo kapacita, obselescence
Pri revíroch: Žitnoostrovské kanály č. 3
- COV Canakapacita 7 500 EO · mechanické, biologické, odstraňovanie dusíkanespĺňa požiadavky41 % kapacity (3 079 z 7 500 EO)
Nespĺňa: fosfor
Uvedená príčina: nevhodný návrh alebo kapacita, obselescence
Pri revíroch: Hornád č. 1b, Olšava č. 1
- COV Chynoranykapacita 2 500 EO · mechanické, biologické, odstraňovanie dusíkanespĺňa požiadavky43 % kapacity (1 075 z 2 500 EO)
Nespĺňa: CHSK
Uvedená príčina: slabý výkon čistenia, obselescence
Pri revíroch: Bebrava č. 1, Nitra č. 5b
Najväčší znečisťovatelia medzi čistiarňami
Množstvo, ktoré čistiareň ročne vypustí do vody
BSK₅organické znečistenie (spotreba kyslíka), tony za rok
- COV Ruzomberokkapacita 623 774 EOpri revíre: Váh č.18a, Čutkovo189 t
- COV Vrakunakapacita 617 817 EOpri revíre: Malý Dunaj č. 6115 t
- COV Liptovsky Mikulaskapacita 126 400 EOpri revíre: Váh č.20, Jalovecký potok a ďalšie (3)76 t
- COV Koksov – Baksakapacita 175 104 EOpri revíre: Hornád č. 1b72 t
- COV Zilinakapacita 220 000 EOpri revíre: Váh č.12, Hričovský kanál č.2b a ďalšie (2)60 t
- COV Zeleneckapacita 211 700 EOpri revíre: Dudváh č. 2a, Parná č. 145 t
- COV Banska Bystricakapacita 190 830 EOpri revíre: Hron č. 845 t
- COV Poprad-Matejovcekapacita 143 206 EOpri revíre: Poprad č. 7, Červený potok č. 1 a ďalšie (4)40 t
CHSKchemická spotreba kyslíka, tony za rok
- COV Ruzomberokkapacita 623 774 EOpri revíre: Váh č.18a, Čutkovo3 307 t
- COV Vrakunakapacita 617 817 EOpri revíre: Malý Dunaj č. 6686 t
- COV Zilinakapacita 220 000 EOpri revíre: Váh č.12, Hričovský kanál č.2b a ďalšie (2)393 t
- COV Zeleneckapacita 211 700 EOpri revíre: Dudváh č. 2a, Parná č. 1374 t
- COV Liptovsky Mikulaskapacita 126 400 EOpri revíre: Váh č.20, Jalovecký potok a ďalšie (3)345 t
- COV Koksov – Baksakapacita 175 104 EOpri revíre: Hornád č. 1b247 t
- COV Kendicekapacita 113 788 EOpri revíre: Torysa č. 2189 t
- COV Banska Bystricakapacita 190 830 EOpri revíre: Hron č. 8176 t
Dusíkživiny, ktoré živia riasy, tony za rok
- COV Vrakunakapacita 617 817 EOpri revíre: Malý Dunaj č. 6214 t
- COV Koksov – Baksakapacita 175 104 EOpri revíre: Hornád č. 1b154 t
- COV Zilinakapacita 220 000 EOpri revíre: Váh č.12, Hričovský kanál č.2b a ďalšie (2)128 t
- COV Liptovsky Mikulaskapacita 126 400 EOpri revíre: Váh č.20, Jalovecký potok a ďalšie (3)98 t
- COV Banska Bystricakapacita 190 830 EOpri revíre: Hron č. 886 t
- COV Ruzomberokkapacita 623 774 EOpri revíre: Váh č.18a, Čutkovo79 t
- COV Poprad-Matejovcekapacita 143 206 EOpri revíre: Poprad č. 7, Červený potok č. 1 a ďalšie (4)74 t
- COV Zeleneckapacita 211 700 EOpri revíre: Dudváh č. 2a, Parná č. 166 t
Fosfornajčastejšia príčina vodného kvetu, tony za rok
- COV Vrakunakapacita 617 817 EOpri revíre: Malý Dunaj č. 619,0 t
- COV Ruzomberokkapacita 623 774 EOpri revíre: Váh č.18a, Čutkovo17,6 t
- COV Koksov – Baksakapacita 175 104 EOpri revíre: Hornád č. 1b11,0 t
- COV Poprad-Matejovcekapacita 143 206 EOpri revíre: Poprad č. 7, Červený potok č. 1 a ďalšie (4)10,9 t
- COV Zilinakapacita 220 000 EOpri revíre: Váh č.12, Hričovský kanál č.2b a ďalšie (2)9,8 t
- COV Banska Bystricakapacita 190 830 EOpri revíre: Hron č. 86,0 t
- COV Nitrakapacita 162 000 EOpri revíre: Nitra č. 36,0 t
- COV Petrzalkakapacita 171 050 EOpri revíre: Dunaj č. 3 – Rusovecko – Jarovecká sústava ramien, Dunaj č. 4 a ďalšie (2)5,8 t
Vypustené množstvo závisí od veľkosti čistiarne. Veľké mestské čistiarne preto vedú aj vtedy, keď čistia dobre; rozhoduje pomer k veľkosti toku, ktorý tu neposudzujeme.
Odkiaľ sú údaje a čo nehovoria
- Povrchové vody: ročenky Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) Kvalita povrchových vôd za roky 2022 až 2025. Zoznam miest a ukazovateľov, ktoré nesplnili normu podľa nariadenia vlády č. 269/2010 Z. z., sme prepísali do tabuľky v plugine. Staršie ročenky sú v inom formáte a nezahrnuli sme ich.
- Podzemné vody: ročenky SHMÚ Kvalita podzemných vôd, stanice a prekročené ukazovatele v rokoch 2017 až 2025 podľa limitov pre pitnú vodu. Súvislosť s rybárskym revírom je len nepriama.
- Čistiarne: register čistiarní odpadových vôd (VÚVH, EEA) zo súboru „Body pri revíroch“, teda len čistiarne do 2 km od čiary revíru. Čistiarní na Slovensku je podstatne viac.
Čo tieto údaje nehovoria. Ročenka uvádza miesta, ktoré nesplnili normu. Miesto, ktoré v nej chýba, nie je dôkazom čistej vody, preto sa skóre revírov len znižuje a nikdy nezvyšuje. Priemyselných znečisťovateľov (Národný register znečisťovania) sme do zoznamu nezahrnuli, register bol pri zbere údajov nedostupný, a pri čistiarňach uvádzame len tie, ktoré sme našli pri revíroch. Presnú polohu má len 31 % miest SHMÚ, 47 % má polohu určenú len približne (podľa vodného útvaru, preto sa pri revíroch započítavajú slabšie) a 22 % nemá polohu vôbec, takže ich k revírom nepriraďujeme. Vzdialenosť, zhodu názvu toku a poradie určujeme sami, ide o orientačné priradenie.