Rybársky revír

VN Pozdišovce

Navigovať

Vymedzenie revíru: Vodná plocha nádrže (8 ha) pri obci Pozdišovce.

kraj
Košický kraj

Teraz pri vode

Podmienky na loveIndex aktivity rýbNáš výpočet (0–100): základ určuje teplota vody, upravujú ho svetlo, zákal, kyslík, počasie a ďalšie faktory podľa toho, ako dobre sú podložené štúdiami. Pri každom faktore vidieť istotu a zdroj. Pomôcka na plánovanie, nie predpoveď záberov.

Skóre, najlepšie okno dňa a čo ho ťahá hore alebo dole

Podmienky na love

Index aktivity rýbNáš výpočet (0–100): základ určuje teplota vody, upravujú ho svetlo, zákal, kyslík, počasie a ďalšie faktory podľa toho, ako dobre sú podložené štúdiami. Pri každom faktore vidieť istotu a zdroj. Pomôcka na plánovanie, nie predpoveď záberov.

Načítavam údaje…

Voda

Vodný stav, teplota, modelový prietok a spád

Počasie a predpoveď

Hodina po hodine, tlak a najbližšie dni

Počasie a predpoveď

Načítavam údaje…

Obloha: slnko, mesiac a solunárne oknáSolunárne obdobiaVýpočet z polohy Mesiaca: hlavné obdobia (asi 2 h) okolo prechodu Mesiaca nad obzorom a pod ním, vedľajšie (asi 1 h) okolo východu a západu Mesiaca. Vedecky nepotvrdená teória: v štúdii zo 361 výjazdov (Quigley a kol. 2023) záber nepredpovedala. Berieme ju ako hypotézu s váhou najviac ±2 body.

Kde sú slnko a mesiac práve teraz a kedy prídu najlepšie okná dňa

Obloha: slnko a mesiac

Solunárne obdobiaVýpočet z polohy Mesiaca: hlavné obdobia (asi 2 h) okolo prechodu Mesiaca nad obzorom a pod ním, vedľajšie (asi 1 h) okolo východu a západu Mesiaca. Vedecky nepotvrdená teória: v štúdii zo 361 výjazdov (Quigley a kol. 2023) záber nepredpovedala. Berieme ju ako hypotézu s váhou najviac ±2 body.

Ťahaj po osi a uvidíš, kde budú slnko a mesiac.

  • Slnko
  • Mesiac
  • Zlatá hodinka
  • Hlavné obdobie
  • Vedľajšie obdobie

Slnko

  • Úsvit05:53
  • Východ06:27
  • Západ16:05
  • Súmrak16:38

Deň trvá 9 h 38 min.

MesiacFáza MesiacaPri splne a novu je gravitačné pôsobenie najsilnejšie. Pri jasnej splnovej noci sa dravce a kapry často kŕmia v noci, deň po nej môže byť slabší.

Ubúdajúci kosáčikosvetlených 11 %
  • Východ03:15
  • Západ14:30

Spln okolo 24. 11., nov okolo 9. 11..

Okná dňaSolunárne obdobiaVýpočet z polohy Mesiaca: hlavné obdobia (asi 2 h) okolo prechodu Mesiaca nad obzorom a pod ním, vedľajšie (asi 1 h) okolo východu a západu Mesiaca. Vedecky nepotvrdená teória: v štúdii zo 361 výjazdov (Quigley a kol. 2023) záber nepredpovedala. Berieme ju ako hypotézu s váhou najviac ±2 body.

  • Vedľajšie solunárne obdobie02:45–03:45
  • Zlatá hodinka (ráno)05:57–07:27
  • Hlavné solunárne obdobie07:59–09:59
  • Vedľajšie solunárne obdobie14:00–15:00
  • Zlatá hodinka (večer)15:05–16:35
  • Hlavné solunárne obdobie20:21–22:21

Solunárna teória nie je vedecky potvrdená, berieme ju ako doplnok. Zlatá hodinka je čas okolo východu a západu slnka, kedy ryby často berú.

Mapa a údaje o revíri

Priebeh vody, miesta pri vode, charakter a základné údaje

48.7331, 21.8421 OpenStreetMap

Bod označuje stred revíru. Presný priebeh a prístupové miesta si overte na mieste.

Údaje o revíri

Lokalita
Košický kraj
Užívateľ
SRZ
Organizácia
MsO SRZ Michalovce (Miestna organizácia SRZ)
Oblasť
Východoslovenská
Účel
Lovný revír
Výmera
8,0 ha
Zvýšené lovné miery
v cm (najmenšia/najväčšia): kapor 45/70, zubáč x/70.
Poloha na mape
Približná poloha podľa vodnej plochy. Presné miesto si over na mieste.

Terén v 3D

Načítavam 3D model terénu…

Voda podľa verejných zdrojov

Kvalita vody, povodie, dno, ryby, vodný hmyz, zver a riziká z otvorených databáz. Okrem zveri a rizík sú zahrnuté aj do skóre aktivity.

Čo z toho vyplýva

Verejné zdroje v skóre podmienokÚdaje o kyslíku, živinách, hĺbke nádrže, veľkosti toku, dne, druhoch rýb a rojení hmyzu mierne upravia skóre „Podmienky na love“. Každá úprava je v rozbore skóre vidieť osobitne.
−14−40+4+12−2
Verejné údaje o tejto vode skóre aktivity takmer nemenia.
  • Najviac uberá: Dusík v podzemnej vode (SHMÚ) −1

Posúdili sme 15 faktorov, skóre mení 3 z nich. Úpravy sú v rozsahu od −14 do +12 bodov, aby neprevážili počasie a teplotu vody. Započítavajú sa do skóre, zoradenia aj filtrov.

Znečistenie−2

  • Dusík v podzemnej vode (SHMÚ)Stupeň dôkazov: Čiastočne podložené

    dusičnany typicky 0,5 mg/l (norma 50), amónne ióny nad normou na 4 z 7 staníc

    Podzemná voda sa do tokov dostáva ako základný odtok a nesie dusík z polí a odpadu. Dusičnany živia riasy a prispievajú k nočným prepadom kyslíka, dusitany sú pre ryby jedovaté. Dusitany a amónne ióny môžu byť v hlbokej podzemnej vode aj prirodzené, preto za ne platí najviac jeden bod. Spoľahlivosť údajov je 85 % (7 staníc do 10 km, najbližšia 4,4 km, údaje z roku 2025), úprava sa započítala celá.

    Čo o tom vieme

    Podzemná voda sa do tokov dostáva ako základný odtok. Typická hodnota dusičnanov zo staníc do 10 km (od 25 mg/l mierne, od 50 mg/l, čo je pitná norma, výrazne) ukazuje, koľko dusíka voda prináša: živí riasy a prispieva k nočným prepadom kyslíka (Camargo a kol. 2005). Dusitany a amónne ióny nad normou na niektorej stanici pridávajú jeden bod, lebo dusitany sú pre ryby jedovaté (Lewis a Morris 1986); v hlbokej podzemnej vode môžu byť aj prirodzené, preto len jeden bod. Úprava sa násobí spoľahlivosťou údajov.

    Zdroje: SHMÚ, podzemné vody; Camargo a kol. 2005; Lewis a Morris 1986

    −1
  • Železo v podzemnej vode (SHMÚ)Stupeň dôkazov: Čiastočne podložené

    železo typicky 14 mg/l (norma 0,2)

    Rozpustené železo sa po vyústení podzemnej vody na vzduch vyzráža a zalepuje žiabre, štrk s ikrami a úkryty bezstavovcov. Spoľahlivosť údajov je 85 % (7 staníc do 10 km, najbližšia 4,4 km, údaje z roku 2025), úprava sa započítala celá.

    Čo o tom vieme

    Rozpustené železo sa po vyústení podzemnej vody na vzduch vyzráža a zalepuje žiabre, štrk s ikrami a úkryty bezstavovcov (Vuori 1995). Počíta sa pri typickej hodnote aspoň 1 mg/l (päťnásobok normy), úprava −1 sa násobí spoľahlivosťou údajov.

    Zdroje: SHMÚ, podzemné vody; Vuori 1995

    −1

Život pri vode0

  • Rojenie vodného hmyzuStupeň dôkazov: Prax rybárov

    0,0× priemerný mesiac, 0 z 20 pozorovaní za rok, iNaturalist

    V tomto mesiaci sa vodný hmyz vyskytuje málo, rozhoduje skôr potrava pri dne.

    Čo o tom vieme

    Rybári lovia „podľa hmyzu“ (suchá a mokrá muška). Meraná závislosť úlovkov od rojenia nie je v našich zdrojoch doložená.

    0

Skóre nemenia

Pre tieto faktory chýbajú údaje alebo sú v bežnom rozsahu:

  • Rozpustený kyslík
  • Živiny vo vode
  • Kyslosť vody (pH)
  • Amónne ióny vo vode
  • Teplota vody pre miestne druhy
  • Povrchová voda (SHMÚ)
  • Škodlivé látky v podzemnej vode
  • Chloridy v podzemnej vode
  • Čistiarne odpadových vôd
  • Hĺbka nádrže
  • Dno podľa geológie
  • Invázne druhy v okolí

Pravidlá sú orientačné a vychádzajú z rybárskej praxe a vedeckých štúdií, pri každom faktore je vidieť, ako dobre je podložený. Počasie, tlak vzduchu a teplota vody majú na skóre väčší vplyv než tieto údaje.

Znečistenie vody

Znečistenie vody (SHMÚ)Ukazovatele kvality vody, ktoré v ročenkách SHMÚ za roky 2022 až 2025 nespĺňajú normy na najbližšom mieste monitoringu na tom istom toku.
Podzemná voda v okolí
0 z 7staníc s látkami z ľudskej činnosti, 2025
Dusičnany v podzemnej vode
0,5 mg/ltypická hodnota zo 7 staníc do 10 km, v norme, 2025
Znečistená voda na Slovensku: najhoršie miesta a znečisťovatelia

Údaje sú z ročeniek SHMÚ (povrchové vody 2022 až 2025). Ročenka uvádza miesta, ktoré nesplnili normu; miesto, ktoré v ročenke chýba, sa nepovažuje za čisté. Vzdialenosť a zhodu názvu toku určujeme sami, preto ide o orientačné priradenie.

Podzemná voda v okolí

Podzemná voda v okolí (SHMÚ)Namerané hodnoty podzemnej vody zo staníc do 10 km od revíru (dusičnany, škodlivé látky, amónne ióny, železo, chloridy) a ročenky SHMÚ.

Podzemná voda do 10 km (7 staníc)

  • Michalovce – Sucheokres Michalovce · vrt alebo studňa · 4,4 km od revíru
    len prirodzené látky
    2017 až 2025

    V roku 2025 bolo prekročené:

    • Mangán
    • Železo celkové
    • Amónne ióny
    • PH

    Namerané hodnoty, rok 2025, odber 24. 9. 2025 (2 odbery, pri každej látke najvyššia hodnota roka):

    • Dusičnany1,6 mg/l
    • Amónne ióny0,81 mg/l
    • Dusitany0,02 mg/l
    • Železo20,6 mg/l
    • Chloridy119 mg/l
    • Arzén35 % normy
  • Trhovisteokres Michalovce · vrt alebo studňa · 5,5 km od revíru
    len prirodzené látky
    2017 až 2025

    V roku 2025 bolo prekročené:

    • Mangán
    • Železo celkové
    • Amónne ióny
    • Vodivosť pri 20 °C
    • TOC

    Namerané hodnoty, rok 2025, odber 13. 11. 2025 (2 odbery, pri každej látke najvyššia hodnota roka):

    • Dusičnany< 1 mg/l
    • Amónne ióny1,03 mg/l
    • Dusitany0,01 mg/l
    • Železo14 mg/l
    • Chloridy167 mg/l
    • Nikel20 % normy
  • Michalovce – Medovokres Michalovce · vrt alebo studňa · 7,0 km od revíru
    len prirodzené látky
    2017 až 2025

    V roku 2025 bolo prekročené:

    • Mangán

    Namerané hodnoty, rok 2025, odber 3. 11. 2025 (2 odbery, pri každej látke najvyššia hodnota roka):

    • Dusičnany4,7 mg/l
    • Amónne ióny0,05 mg/l
    • Dusitany0,03 mg/l
    • Železo0,037 mg/l
    • Chloridy60,6 mg/l
    • Nikel20 % normy
Ukázať ďalších 4
  • Horovceokres Michalovce · vrt alebo studňa · 7,3 km od revíru
    len prirodzené látky
    2017 až 2025

    V roku 2025 bolo prekročené:

    • Mangán
    • Železo celkové
    • Amónne ióny
    • PH

    Namerané hodnoty, rok 2025, odber 16. 9. 2025 (2 odbery, pri každej látke najvyššia hodnota roka):

    • Dusičnany< 1 mg/l
    • Amónne ióny1,05 mg/l
    • Dusitany0,01 mg/l
    • Železo15,7 mg/l
    • Chloridy64,5 mg/l
    • Hliník10 % normy
  • Lesneokres Michalovce · vrt alebo studňa · 8,3 km od revíru
    len prirodzené látky
    2017 až 2025

    V roku 2025 bolo prekročené:

    • Mangán

    Namerané hodnoty, rok 2025, odber 24. 9. 2025 (2 odbery, pri každej látke najvyššia hodnota roka):

    • Dusičnany11,8 mg/l
    • Amónne ióny0,02 mg/l
    • Dusitany< 0,01 mg/l
    • Železo0,038 mg/l
    • Chloridy234 mg/l
    • Hliník10 % normy
  • Zbinceokres Michalovce · vrt alebo studňa · 8,8 km od revíru
    len prirodzené látky
    2017 až 2025

    V roku 2025 bolo prekročené:

    • Mangán
    • Železo celkové
    • Amónne ióny
    • TOC

    Namerané hodnoty, rok 2025, odber 27. 10. 2025 (2 odbery, pri každej látke najvyššia hodnota roka):

    • Dusičnany< 1 mg/l
    • Amónne ióny1,01 mg/l
    • Dusitany0,02 mg/l
    • Železo19,9 mg/l
    • Chloridy48,1 mg/l
    • Arzén94 % normy
  • Nacina Vesokres Michalovce · vrt alebo studňa · 9,6 km od revíru
    len prirodzené látky
    2017 až 2025

    V roku 2025 bolo prekročené:

    • Mangán
    • Železo celkové

    Namerané hodnoty, rok 2025, odber 17. 9. 2025 (2 odbery, pri každej látke najvyššia hodnota roka):

    • Dusičnany< 1 mg/l
    • Amónne ióny0,36 mg/l
    • Dusitany< 0,01 mg/l
    • Železo7,36 mg/l
    • Chloridy64,5 mg/l
    • Arzén45 % normy
  • látky z ľudskej činnosti
  • len prirodzené látky
  • bez zaznamenaného prekročenia

Podzemná voda sa do tokov dostáva ako základný odtok, súvislosť s tokom pri revíre je preto len nepriama. Prirodzené látky (železo, mangán, sírany, vodivosť) sa do hodnotenia podľa ročenky nepočítajú.

Údaje sú z ročeniek SHMÚ (podzemné vody 2017 až 2025).

Vodný hmyz

Rojenie vodného hmyzu (iNaturalist)Koľko pozorovaní podeniek, potočníkov a pošvatiek ľudia v okolí zaznamenali v tomto mesiaci v porovnaní s ročným priemerom. Pre muškárov je to náznak vývinu hmyzu.

Málo hmyzu november: 0,0× priemerný mesiac

  • PodenkyPodenky0Podenky: suchá mucha na hladine, najmä pri súmraku.
  • PotočníkyPotočníky0Potočníky: večer a v noci pri brehu, hodí sa aj nymfa a mokrá mucha.
  • PošvatkyPošvatky0Pošvatky: čisté, studené potoky, často už koncom zimy a skoro na jar.
Zdroje fotografií

0,0× priemerný mesiac, 0 z 20 pozorovaní za rok, iNaturalist.

Pozorovania pridávajú ľudia z okolia, nie sú to merania pri vode. Ukazujú, kedy sa vodný hmyz zvykne objavovať, a hodia sa najmä pri love na muchu.

Podzemná voda: namerané hodnoty

Podzemná voda v okolí (SHMÚ)Namerané hodnoty podzemnej vody zo staníc do 10 km od revíru (dusičnany, škodlivé látky, amónne ióny, železo, chloridy) a ročenky SHMÚ.

Typická hodnota zo 7 staníc podzemnej vody do 10 km od revíru (najbližšia 4,4 km), meranie z roku 2025. Bližšie stanice majú väčšiu váhu. Ide o podzemnú vodu pri revíre, nie o meranie v samotnom toku. Norma je limit, ktorý pri ukazovateli uvádza SHMÚ (pre pitnú vodu); hodnota rovná norme sa tak ako v SHMÚ počíta za prekročenie. Štítok „niekde nad normou“ znamená, že typická hodnota je pod normou, ale aspoň jedna stanica ju presahuje; ktorá, je uvedené pri dlaždici. Ryby sú na niektoré látky citlivejšie než ľudia.

00,75

Amónne ióny

0,81mg/l

nad normou

Norma 0,5 mg/l. Rozpätie 0,02 až 1,05 mg/l, 7 staníc. Nad normou: 4 z 7 (najvyššia: Horovce, 7,3 km od revíru).

00,75

Dusitany

0,01mg/l

hlboko pod normou

Norma 0,5 mg/l. Rozpätie 0,005 až 0,03 mg/l, 7 staníc.

075

Dusičnany

0,5mg/l

hlboko pod normou

Norma 50 mg/l. Rozpätie 0,5 až 11,8 mg/l, 7 staníc.

012

Kyslík

0,035mg/l

málo kyslíka

Značka na ciferníku: 9 mg/l, vodítko pre lososovité vody. Rozpätie 0,005 až 1,43 mg/l, 7 staníc.

020

Teplota vody

11,6°C

teplejšia

Rozpätie 11,3 až 12,1 °C, 7 staníc.

510

pH

6,76

vhodné pre ryby

Rozpätie 6,46 až 6,97, 7 staníc.

08

Tvrdosť vody

3,81mmol/l

tvrdá

Rozpätie 2,24 až 7,96 mmol/l, 7 staníc.

00,3

Železo

14mg/l

nad normou

Norma 0,2 mg/l. Rozpätie 0,037 až 20,6 mg/l, 7 staníc. Nad normou: 5 z 7 (najvyššia: Michalovce – Suche, 4,4 km od revíru).

00,075

Mangán

1,89mg/l

nad normou

Norma 0,05 mg/l. Rozpätie 0,054 až 4,02 mg/l, 7 staníc. Nad normou: 7 z 7 (najvyššia: Michalovce – Suche, 4,4 km od revíru).

0375

Chloridy

119mg/l

pod normou

Norma 250 mg/l. Rozpätie 48,1 až 234 mg/l, 7 staníc.

0375

Sírany

79,1mg/l

pod normou

Norma 250 mg/l. Rozpätie 6,7 až 168 mg/l, 7 staníc.

0188

Vodivosť

86,5mS/m

blízko normy

Norma 125 mS/m. Rozpätie 66,4 až 152 mS/m, 7 staníc. Nad normou: 1 z 7 (Trhoviste, 5,5 km od revíru).

0150 %

Kovy a polokovy

20% normy

pod normou

Najvyššie: Arzén 9,4 µg/l (94 % normy, 8,8 km od revíru). 7 staníc.

0150 %

Rozpúšťadlá a benzén

0% normy

nezistené

Pod medzou stanovenia: látky z tejto skupiny sa vo vzorkách nezistili. 3 stanice.

0150 %

PAU (spaľovanie, ropné látky)

0% normy

nezistené

Pod medzou stanovenia: látky z tejto skupiny sa vo vzorkách nezistili. 3 stanice.

Ako to pôsobí na ryby a vodu
Amónne ióny
Samotné amónne ióny nie sú také jedovaté, ale časť z nich sa podľa pH a teploty mení na amoniak (NH₃), ktorý poškodzuje žiabre a stresuje ryby. Čím vyššie pH a teplota, tým viac amoniaku (Emerson a kol. 1975). Zrušená smernica 2006/44/ES uvádzala ako vodítko najviac 0,04 mg/l amónnych iónov pre lososovité vody a 0,2 mg/l pre kaprovité.
Dusitany
Dusitany sú pre ryby jedovaté: cez žiabre sa dostanú do krvi a premenia hemoglobín na methemoglobín, ktorý kyslík nenesie, takže sa ryby „dusia“ aj v okysličenej vode. Najcitlivejšie sú lososovité ryby; chloridy vo vode toxicitu znižujú (Lewis a Morris 1986). Smernica 2006/44/ES uvádzala vodítko 0,01 mg/l pre lososovité vody.
Dusičnany
Dospelým rybám dusičnany neškodia hneď, ale živia riasy a rastliny, a tak prispievajú k prehnojeniu a nočným prepadom kyslíka. Pre citlivé vodné živočíchy (lososovité ryby, obojživelníky, niektoré bezstavovce) odporúčajú Camargo a kol. (2005) držať dusičnany pod 2 mg dusíka na liter, čo je asi 9 mg/l dusičnanov.
Kyslík
Ryby, najmä lososovité, potrebujú veľa kyslíka. Smernica 2006/44/ES uvádzala pre lososovité vody vodítko 9 mg/l (aspoň v polovici meraní) a nikdy menej než 7 mg/l. Podzemná voda z hlbších vrstiev ho býva menej; v toku sa potom dokysličí až po vyvierení.
Teplota vody
Podzemná voda má počas roka takmer stálu teplotu. Prítok z prameňov preto môže v lete tok ochladzovať a v zime otepľovať, a takéto úseky bývajú útočiskom pre chladnomilné ryby (Hayashi a Rosenberry 2002).
pH
Ryby znášajú pH približne od 6 do 9 (smernica 2006/44/ES). Mimo tohto rozsahu sa poškodzujú žiabre a mení sa jedovatosť amoniaku a kovov.
Tvrdosť vody
Tvrdšia voda (viac vápnika a horčíka) je pre ryby priaznivejšia: vápnik chráni žiabre a znižuje toxicitu kovov, napríklad medi a zinku (Pagenkopf 1983), a drží stabilné pH. Mäkká voda je citlivejšia na kovy aj na zakyslenie.
Železo
Železo je v podzemnej vode z hĺbky rozpustené. Keď voda vyjde na vzduch, oxiduje a vyzráža sa ako hnedé vločky, ktoré zalepujú žiabre, pokrývajú štrk s ikrami a bezstavovcami a ničia úkryty (Vuori 1995).
Mangán
Mangán je v hlbšej podzemnej vode prirodzený. Pre ryby býva menej významný než železo, norma platí hlavne kvôli chuti a farbe pitnej vody.
Chloridy
Chloridy pochádzajú z posypovej soli, hnojív a odpadu. Americká agentúra EPA (1988) určila pre dlhodobú ochranu vodných živočíchov 230 mg/l a pre krátkodobú 860 mg/l.
Sírany
Sírany sú v podzemnej vode bežné, pochádzajú z hornín (napríklad sadrovca), z hnojív aj z baní. Spolu s chloridmi zvyšujú mineralizáciu vody; norma 250 mg/l je určená pre pitnú vodu.
Vodivosť
Vodivosť ukazuje celkové množstvo rozpustených solí. Vyššia hodnota je v podzemnej vode často prirodzená (vápence, sadrovec), no prudké zvýšenie v toku ukazuje na prítok solí z ciest, baní alebo odpadu.
Kovy a polokovy
Meď, zinok, nikel, kadmium a ortuť sú pre ryby jedovaté už pri nízkych koncentráciách, v mäkkej vode viac než v tvrdej (Pagenkopf 1983). Norma pre podzemnú vodu je určená pre pitnú vodu, nie pre ryby.
Rozpúšťadlá a benzén
Chlórované rozpúšťadlá (napríklad tetrachlóretén) a benzén pochádzajú z priemyslu, čistiarní a čerpacích staníc. Sú jedovaté a v podzemnej vode sa rozkladajú pomaly.
PAU (spaľovanie, ropné látky)
PAU vznikajú pri spaľovaní a únikoch ropných látok. Norma pre benzo(a)pyrén (0,01 µg/l) je pre pitnú vodu veľmi prísna, lebo ide o karcinogén.

Zdroje

  1. Camargo, J. A., Alonso, Á., Salamanca, A. (2005): Nitrate toxicity to aquatic animals: a review with new data for freshwater invertebrates. Chemosphere 58, 1255–1267.
  2. Lewis, W. M., Morris, D. P. (1986): Toxicity of nitrite to fish: a review. Transactions of the American Fisheries Society 115, 183–195.
  3. Emerson, K., Russo, R. C., Lund, R. E., Thurston, R. V. (1975): Aqueous ammonia equilibrium calculations: effect of pH and temperature. Journal of the Fisheries Research Board of Canada 32, 2379–2383.
  4. Smernica 2006/44/ES o kvalite sladkých vôd, ktoré si vyžadujú ochranu alebo zlepšenie kvôli podpore života rýb (zrušená v roku 2013; jej hodnoty tu uvádzame len ako odborné vodítko).
  5. Vuori, K.-M. (1995): Direct and indirect effects of iron on river ecosystems. Annales Zoologici Fennici 32, 317–329.
  6. Pagenkopf, G. K. (1983): Gill surface interaction model for trace-metal toxicity to fishes: role of complexation, pH, and water hardness. Environmental Science & Technology 17, 342–347.
  7. U.S. EPA (1988): Ambient Water Quality Criteria for Chloride. EPA 440/5-88-001.
  8. Hayashi, M., Rosenberry, D. O. (2002): Effects of ground water exchange on the hydrology and ecology of surface water. Ground Water 40, 309–316.

Ryby, zver, rastliny a riziká v okolí vodyZver a riziká pri vode (GBIF)Zver, vtáky, rastliny a riziká (medveď, kliešte, komáre, boľševník), ktoré ľudia v okolí vody zaznamenali. Nepatrí do skóre podmienok na love, je len na informáciu.

Druhy, ktoré sa v okolí vody pozorovali alebo zaznamenali. Zver, rastliny a riziká nevstupujú do skóre podmienok na love, sú len na informáciu. Názov druhu vedie na jeho stránku.

PodenkyZver

Podenky

viac záznamov
Najviac záznamov: jún.
O druhu

Hmyz s vodnými larvami. Dospelé jedince žijú len krátko a liahnu sa naraz v rojoch.

Kačica diváVták

Kačica divá

viac záznamov
Najviac záznamov: apríl.
O druhu

Najbežnejšia kačica, hniezdi pri takmer každej vode s brehovým porastom.

Volavka popolaváVták

Volavka popolavá

chránený druhviac záznamov
Najviac záznamov: máj.
O druhu

Stojí v plytčinách a číha na drobné ryby. Dobre ju vidno pri brehoch rybníkov a pomalých tokov.

Volavka bielaVták

Volavka biela

chránený druhviac záznamov
Najviac záznamov: máj.
O druhu

Veľká biela volavka, ktorá loví ryby a žaby v plytčinách. Na Slovensku sa jej počet zvyšuje, v zime ju vidno aj pri tokoch.

Bocian čiernyVták

Bocian čierny

chránený druhviac záznamov
Najviac záznamov: máj.
O druhu

Plachý lesný vták, ktorý hniezdi v starých lesoch a k potokom a mokradiam chodí loviť ryby a žaby.

Kormorán veľkýVták

Kormorán veľký

viac záznamov
Najviac záznamov: február.
O druhu

Rybožravý vták. Pri veľkých nádržiach hniezdi, v zime sa zdržiava aj na tokoch s otvorenou vodou.

VážkyZver

Vážky

niekoľko záznamov
Najviac záznamov: august.
O druhu

Dravý hmyz. Larvy žijú pod vodou niekoľko mesiacov až rokov, dospelé vážky lovia vo vzduchu nad vodou.

Salamandra škvrnitáZver

Salamandra škvrnitá

chránený druhniekoľko záznamov
Najviac záznamov: júl.
O druhu

Čierna so žltými škvrnami. Žije v listnatých lesoch pri čistých horských potokoch, larvy sa vyvíjajú v potoku.

Užovka obojkováZver

Užovka obojková

chránený druhniekoľko záznamov
Najviac záznamov: júl.
O druhu

Neškodný had s dvoma žltými škvrnami na zátylku. Výborne pláva a loví žaby, ryby a mloky.

Ropucha obyčajnáZver

Ropucha obyčajná

chránený druhniekoľko záznamov
Najviac záznamov: august.
O druhu

Najväčšia domáca ropucha. Na jar sa sťahuje k vode, kde sa rozmnožuje.

Bobor vodnýZver

Bobor vodný

chránený druhniekoľko záznamov
Najviac záznamov: jún.
O druhu

Rastlinožravec, ktorý hrádzami a norami mení tok aj brehy. Je chránený. Vytvára plytčiny a tôňe, na ktorých sa darí rybám aj hmyzu.

Vydra riečnaZver

Vydra riečna

chránený druhojedinelý záznam
Najviac záznamov: august.
O druhu

Loví ryby, raky a žaby. Je prísne chránená a jej výskyt sa považuje za znak pomerne čistej vody s dostatkom rýb.

Jelša lepkaváRastlina

Jelša lepkavá

viac záznamov
Najviac záznamov: jún.
O druhu

Strom brehových porastov, ktorého korene siahajú pod vodnú hladinu.

Netýkavka žliazkatáInvázna rastlina

Netýkavka žliazkatá

invázny druhviac záznamov
Najviac záznamov: august.
O druhu

Invázna rastlina z Himalájí, vysoká až dva metre, s ružovými kvetmi. Zarastá brehy tokov.

Pohánkovec japonskýInvázna rastlina

Pohánkovec japonský

invázny druhviac záznamov
Najviac záznamov: jún.
O druhu

Invázna bylina z východnej Ázie, ktorá vytvára husté porasty vysoké až tri metre.

Kosatec žltýRastlina

Kosatec žltý

viac záznamov
Najviac záznamov: jún.
O druhu

Vysoká mokraďová rastlina so žltými kvetmi, ktorá rastie na vlhkých brehoch.

Pálka širokolistáRastlina

Pálka širokolistá

viac záznamov
Najviac záznamov: august.
O druhu

Mokraďová rastlina s hnedým valcovitým súplodím.

Trstina obyčajnáRastlina

Trstina obyčajná

viac záznamov
Najviac záznamov: jún.
O druhu

Vysoká tráva, ktorá tvorí rozsiahle trstinové porasty pri rybníkoch a na brehoch.

Kliešť obyčajnýRiziko

Kliešť obyčajný

treba rátaťniekoľko záznamov
Najviac záznamov: máj.
Ako sa chrániť

Prenáša kliešťovú encefalitídu a lymskú boreliózu. Čaká vo vysokej tráve a v poraste pri brehoch.

Ako sa chrániť: Od jari do jesene sa po love skontroluj, použi repelent a dlhé nohavice do ponožiek. Kliešťa čo najskôr odstráň pinzetou. Proti encefalitíde existuje očkovanie.

KomáreRiziko

Komáre

treba rátaťniekoľko záznamov
Najviac záznamov: júl.
Ako sa chrániť

Množia sa v stojatej vode, preto sú najhoršie pri nádržiach, mŕtvych ramenách a lužných lesoch, najmä pri západe slnka.

Ako sa chrániť: Pri večernom a nočnom love maj dlhý rukáv, repelent a sieťku. Rozvoj komárov zrýchľuje teplo a vlhko po dažďoch.

Boľševník obrovskýRiziko

Boľševník obrovský

treba rátaťinvázny druhniekoľko záznamov
Najviac záznamov: jún.
Ako sa chrániť

Invázna rastlina, ktorá rastie pri brehoch tokov a na vlhkých lúkach. Miazga na slnku spôsobuje popáleniny kože.

Ako sa chrániť: Nedotýkaj sa ho a neprechádzaj cez porast. Ak sa miazga dostane na kožu, zmy ju vodou a mydlom a chráň miesto pred slnkom. Pri väčšom popálení vyhľadaj lekára.

Diviak lesnýRiziko

Diviak lesný

treba rátaťojedinelý záznam
Najviac záznamov: apríl.
Ako sa chrániť

Chodí k vode na kaľ a na pitie, hlavne za súmraku a v noci.

Ako sa chrániť: Bachyňa s mladými vie byť agresívna. Zachovaj odstup, nenoc na zvernom prechode a nenechávaj pri vode zvyšky jedla.

Zver, rastliny a riziká: záznamy pochádzajú z pozorovaní a odrážajú aj to, kde sa pozorovatelia pohybujú, nie sú to merania hustoty ani istota stretnutia. Platia pre okolie okolo 35 × 55 km.

Zdroje fotografií

Katalóg živočíchov a rastlín

Zdroj: GBIFAktualizované 6. 11. 2026 17:08

Zem pod vodou: geológia, zlomy a radón

Podložie, tok a pramene na mape, hodnoty v mieste vody, geomagnetická aktivita a zemetrasenia. Je to informácia o prostredí; do skóre vstupujú len malé hypotézy označené stupňom istoty (zlomy a horniny, geomagnetická búrka).

Mapa podložia potrebuje zapnutý JavaScript.

Mapa sa posúva a približuje; vrstvy ŠGÚDŠ sú uložené na tomto serveri. © Štátny geologický ústav Dionýza Štúra. Merítko podkladu 1 : 50 000 (zlomy a geológia), rádioaktivita a magnetika sú hrubšie.

Hodnoty v mieste vody

Hodnoty v mieste vodyRadónové riziko podložia, urán, tórium, draslík, gama žiarenie a magnetická anomália v jednom mieste pri vode (na mape označené bodom).

Radónové riziko podložia

stredné

Bežné pre väčšinu Slovenska.

08

Urán (eU)

2,6ppm

bežný

Bežné pozadie hornín.

020

Tórium (eTh)

8,1ppm

okolo priemeru kôry

Prírodné pozadie hornín.

04

Draslík (K)

1,23%

pod priemerom kôry

Prírodné pozadie hornín.

0150

Gama žiarenie

51nGy/h

okolo svetového priemeru

Prirodzené pozadie podložia.

SVJZ

Magnetická anomália (ΔT)

23nT

nad priemerom okolia

Odchýlka magnetického poľa od priemeru okolia.

Hodnoty platia pre jedno miesto (na mape označené bodom), nie ako priemer celého toku alebo povodia. Radón je v podzemných vodách prirodzený stopovač; do mapy nie je zahrnutý radón vo vode, len riziko podložia.

Značka na ciferníku: priemer hornej zemskej kôry (urán 2,7 ppm, tórium 10,5 ppm, draslík 2,3 %; Rudnick a Gao 2003) a svetový priemer prirodzenej dávky vonku 59 nGy/h (UNSCEAR 2000). Ručička sa nevychyľuje do „dobra“ ani „zla“, len ukazuje, kde hodnota leží.

Zvýšený urán alebo radón je len údaj o hornine. Pre záber nemá preukázaný význam; pomáha čítať, z akého podložia voda pochádza.

Zlomy a pramene

Zlomy a prameneVzdialenosť k najbližšiemu tektonickému zlomu geologickej mapy a počet prameňov v okolí. Pozdĺž zlomov vyteká puklinová podzemná voda.
250 m1 km3 km8 km

Najbližší zlom

do 1 km

zlom v okolí

Tektonický zlom na geologickej mape.

zistený na povrchu zakrytý mladšími usadeninami predpokladaný

Pozdĺž zlomov a pri prameňoch vyteká z podložia puklinová podzemná voda. Býva v lete chladnejšia a v zime teplejšia než voda v toku, preto sa pri takých miestach podľa rybárskych skúseností ryby v extrémnom počasí zdržiavajú (letné a zimné ostrovčeky vhodnejšej teploty).

Čerstvá puklinová voda však môže mať málo kyslíka. Ide o skúsenosť rybárov, nie o meraný jav pri tomto revíre.

Zlomy sú z geologickej mapy 1 : 50 000. Pramene sú z hydrogeologickej mapy, ktorá pokrýva len niektoré regióny, takže nula neznamená, že tam pramene nie sú.

Geomagnetická aktivita

Geomagnetická aktivita (Kp)Planetárny index Kp (0 až 9) meria rozkolísanie magnetického poľa Zeme. Od 5 ide o geomagnetickú búrku. Ukazuje sa posledných 48 hodín a predpoveď na 24 hodín.
09

Kp-index

2,0z 9

pokojné pole

Posledné meranie (6. 11. 2026 13:00). Bodka na ciferníku je najvyššia predpoveď na 24 hodín.

Najvyšší predpovedaný Kp v najbližších 24 hodinách: 5,0 (geomagnetická búrka).

Kp (0 až 9) meria rozkolísanie magnetického poľa Zeme od slnečného vetra. Od 5 ide o geomagnetickú búrku. Ryby, najmä lososovité a úhory, magnetické pole vnímajú. Že by ich záber závisel od Kp, však nie je preukázané: ide o pozorovania rybárov a o hypotézy.

Údaj je rovnaký pre celé Slovensko. Do skóre aktivity vstupuje len pri silnej geomagnetickej búrke (hypotéza, −1 až −2 body).

Zemetrasenia v okolí

Zemetrasenia v okolíOtrasy zaznamenané v okruhu 150 km od vody za posledných 30 dní (katalóg GFZ GEOFON).
S

Zemetrasenia v okolí

0otrasov

bez otrasov

V okruhu 150 km za posledných 30 dní (od magnitúdy 1,0).

Podľa rybárskych historiek ryby (najmä sumce a úhory) pred otrasmi nepokojne reagujú alebo prestanú brať. Spoľahlivo preukázané to nie je a pri slabých otrasoch ide o náhodu. Hlbšie otrasy z Karpát (napríklad v okolí Komárna a Dobrej Vody) ľudia zväčša vôbec nevnímajú.

Katalóg GEOFON je celosvetový, slabé otrasy v okolí Slovenska v ňom nemusia byť všetky. Nezapočítava sa do skóre aktivity.

Údaje: © ŠGÚDŠ (geologické, geofyzikálne a hydrogeologické mapy), NOAA SWPC (Kp-index), GFZ GEOFON (zemetrasenia). Súvislosť geomagnetického poľa, otrasov či radónu so záberom rýb nie je spoľahlivo preukázaná, preto sa do skóre aktivity nepočítajú. Postup je v Metodike.

Z vesmíru: čo ukazujú družice Copernicus

Sentinel-2 (optika) a Sentinel-1 (radar), obnovuje sa približne každých 6 dní

Družicové údaje pre tento revír sa práve pripravujú. Zvyčajne sú hotové do niekoľkých minút, obnov stránku neskôr.

Historické snímky

Vývoj okolia a prírody od 2019 do 2025: ako sa menia brehy, vegetácia a krajina okolo vody. Snímky sa samy prepínajú, listovať môžeš aj ručne.

Letecká snímka revíru VN Pozdišovce z roku 2019
2019snímkované 13. 6. 2019
Letecká snímka revíru VN Pozdišovce z roku 2022
2022snímkované 27. 8. 2022
Letecká snímka revíru VN Pozdišovce z roku 2025
2025snímkované 5. 7. 2025

Ortofotomozaika SR © GKÚ Bratislava, NLC Zvolen. Rok a deň snímkovania závisia od polohy, jednotlivé ročníky sa preto môžu líšiť ročným obdobím aj počasím.

Novinky z organizácie a úlovky z revíru

Úlovky z revíru

Na tomto revíri zatiaľ nikto nezapísal úlovok.