Rybársky revír

Dunaj č. 3 – MR Veľký Zemník

Kaprovýč. 1-0110-1-1DunajPovodie Dunaja
Navigovať

Vymedzenie revíru: Vodná plocha mŕtveho ramena (48,35 ha) na pravej strane zdrže medzi MR Veľký Zemník a Rusoveckou sústavou ramien. Na základe platnej Zmluvy o spolupráci je lov rýb povolený od 1. marca do 15. novembra v časti od Dunaja na ľavej strane v dĺžke 2000m a šírke minimálne 20m od brehovej čiary po prvú športovú dráhu, je zakázané používanie člna, zavážaciej loďky, umiestňovať bóje a iné plávajúce zariadenia. Lov rýb môže byť obmedzený počas konania športových podujatí (zoznam pretekov je zverejnený na srzbav.sk. Po odstránení dráh v období od 16.11.-1.3. je možné loviť na celej vodnej ploche od Dunaja z ľavej strany v dĺžke 2000m. Rešpektovať zákaz zastavenia a státia vozidiel v areáli. Zákaz kladenia ohňa na pozemkoch SVP. Revír nie je hraničná voda. Od 16.3.- 31.5. platí všeobecný zákaz lovu rýb.

kraj
Bratislavský kraj

Teraz pri vode

Podmienky na loveIndex aktivity rýbNáš výpočet (0–100): základ určuje teplota vody, upravujú ho svetlo, zákal, kyslík, počasie a ďalšie faktory podľa toho, ako dobre sú podložené štúdiami. Pri každom faktore vidieť istotu a zdroj. Pomôcka na plánovanie, nie predpoveď záberov.

Skóre, najlepšie okno dňa a čo ho ťahá hore alebo dole

Podmienky na love

Index aktivity rýbNáš výpočet (0–100): základ určuje teplota vody, upravujú ho svetlo, zákal, kyslík, počasie a ďalšie faktory podľa toho, ako dobre sú podložené štúdiami. Pri každom faktore vidieť istotu a zdroj. Pomôcka na plánovanie, nie predpoveď záberov.

Načítavam údaje…

Voda

Vodný stav, teplota, modelový prietok a spád

Hladina vody

Hladina vodyVodný stav na najbližšom vodočte SHMÚ v centimetroch nad nulou vodočtu. Je to stav vody na stanici, nie hĺbka vody na revíre.
0100200300400500600700800900

Rusovce – Dunaj · hladina ustálená, vodočet vzdialený 1 km

Hladina mierne stúpa.Vývoj hladinyMierne stúpajúca voda vyplavuje potravu z brehov a aktivuje ryby, tlačia sa do tíšin a za prekážky. Rýchle stúpanie prináša zákal a ryby neberú, po povodni klesajúca voda zábery často utlmí. Mierne stúpajúca voda vyplavuje potravu z brehov a aktivuje ryby. Tlačia sa do tíšin, vracákov a za prekážky.

Vodný stav na vodočte, posledné dni (cm)
02004006008001 00014:4520:4502:4508:4514:45
Vývoj vodného stavu: od 5. 11. 14:45 do 6. 11. 14:45. Naposledy 757 cm, najmenej 745, najviac 758 cm.

Hladina je meraná na vodočte SHMÚ, nie je to hĺbka vody na revíri.

Zdroj: SHMÚAktualizované 6. 11. 2026 14:45

Modelový prietok

Modelový prietokOdhad množstva vody v rieke (m³/s) z modelu GloFAS, nie meranie. Rozlíšenie je asi 5 km, na malých tokoch môže ukazovať väčšiu rieku v okolí.

Načítavam údaje…

Počasie a predpoveď

Hodina po hodine, tlak a najbližšie dni

Počasie a predpoveď

Načítavam údaje…

Obloha: slnko, mesiac a solunárne oknáSolunárne obdobiaVýpočet z polohy Mesiaca: hlavné obdobia (asi 2 h) okolo prechodu Mesiaca nad obzorom a pod ním, vedľajšie (asi 1 h) okolo východu a západu Mesiaca. Vedecky nepotvrdená teória: v štúdii zo 361 výjazdov (Quigley a kol. 2023) záber nepredpovedala. Berieme ju ako hypotézu s váhou najviac ±2 body.

Kde sú slnko a mesiac práve teraz a kedy prídu najlepšie okná dňa

Obloha: slnko a mesiac

Solunárne obdobiaVýpočet z polohy Mesiaca: hlavné obdobia (asi 2 h) okolo prechodu Mesiaca nad obzorom a pod ním, vedľajšie (asi 1 h) okolo východu a západu Mesiaca. Vedecky nepotvrdená teória: v štúdii zo 361 výjazdov (Quigley a kol. 2023) záber nepredpovedala. Berieme ju ako hypotézu s váhou najviac ±2 body.

Ťahaj po osi a uvidíš, kde budú slnko a mesiac.

  • Slnko
  • Mesiac
  • Zlatá hodinka
  • Hlavné obdobie
  • Vedľajšie obdobie

Slnko

  • Úsvit06:11
  • Východ06:44
  • Západ16:25
  • Súmrak16:58

Deň trvá 9 h 42 min.

MesiacFáza MesiacaPri splne a novu je gravitačné pôsobenie najsilnejšie. Pri jasnej splnovej noci sa dravce a kapry často kŕmia v noci, deň po nej môže byť slabší.

Ubúdajúci kosáčikosvetlených 12 %
  • Východ03:34
  • Západ14:50

Spln okolo 24. 11., nov okolo 9. 11..

Okná dňaSolunárne obdobiaVýpočet z polohy Mesiaca: hlavné obdobia (asi 2 h) okolo prechodu Mesiaca nad obzorom a pod ním, vedľajšie (asi 1 h) okolo východu a západu Mesiaca. Vedecky nepotvrdená teória: v štúdii zo 361 výjazdov (Quigley a kol. 2023) záber nepredpovedala. Berieme ju ako hypotézu s váhou najviac ±2 body.

  • Vedľajšie solunárne obdobie03:04–04:04
  • Zlatá hodinka (ráno)06:14–07:44
  • Hlavné solunárne obdobie08:18–10:18
  • Vedľajšie solunárne obdobie14:20–15:20
  • Zlatá hodinka (večer)15:25–16:55
  • Hlavné solunárne obdobie20:40–22:40

Solunárna teória nie je vedecky potvrdená, berieme ju ako doplnok. Zlatá hodinka je čas okolo východu a západu slnka, kedy ryby často berú.

Mapa a údaje o revíri

Priebeh vody, miesta pri vode, charakter a základné údaje

48.0845, 17.1438 OpenStreetMap

Bod označuje stred revíru. Presný priebeh a prístupové miesta si overte na mieste.

Údaje o revíri

Užívateľ
SRZ
Organizácia
MO SRZ Bratislava V (Mestská organizácia SRZ)
Oblasť
Bratislavská
Účel
Lovný revír
Výmera
48,4 ha
Zvýšené lovné miery
v cm (najmenšia/najväčšia): kapor 45/x, zubáč 60/x, sumec 80/x, lieň 35/x, šťuka 65/x, ostriež x/10
Poloha na mape
Približná poloha podľa vodnej plochy. Presné miesto si over na mieste.

Terén v 3D

Načítavam 3D model terénu…

Voda podľa verejných zdrojov

Kvalita vody, povodie, dno, ryby, vodný hmyz, zver a riziká z otvorených databáz. Okrem zveri a rizík sú zahrnuté aj do skóre aktivity.

Čo z toho vyplýva

Verejné zdroje v skóre podmienokÚdaje o kyslíku, živinách, hĺbke nádrže, veľkosti toku, dne, druhoch rýb a rojení hmyzu mierne upravia skóre „Podmienky na love“. Každá úprava je v rozbore skóre vidieť osobitne.
−14−40+4+12−4
Verejné údaje o tejto vode skóre aktivity znižujú.
  • Najviac uberá: Invázne druhy v okolí −2

Posúdili sme 15 faktorov, skóre mení 3 z nich. Úpravy sú v rozsahu od −14 do +12 bodov, aby neprevážili počasie a teplotu vody. Započítavajú sa do skóre, zoradenia aj filtrov.

Znečistenie−2

  • Škodlivé látky v podzemnej vode (SHMÚ)Stupeň dôkazov: Čiastočne podložené

    pesticídy (nad normou na 3 z 6 staníc); rozpúšťadlá a benzén (nad normou na 1 z 8 staníc), najvyššia hodnota 170-násobok normy

    Kovy, pesticídy, PFAS a chlórované rozpúšťadlá nad normou ukazujú zaťaženie okolia. Normy sú určené pre pitnú vodu a sú prísnejšie než hranice škodlivé pre ryby, preto je zníženie malé; kovy môžu pochádzať aj z hornín. PAU sa do skóre nepočítajú. Spoľahlivosť údajov je 100 % (8 staníc do 10 km, najbližšia 2,1 km, údaje z roku 2025), úprava sa započítala celá.

    Čo o tom vieme

    Kovy a polokovy, pesticídy, PFAS a chlórované rozpúšťadlá nad normou na staniciach do 10 km. Normy sú pitné a prísnejšie než hranice škodlivé pre ryby, preto je zníženie malé: jeden bod pri jednej či dvoch skupinách látok, dva body pri troch skupinách alebo pri hodnote aspoň päťnásobne nad normou. Kovy sú pre ryby jedovaté, v mäkkej vode viac (Pagenkopf 1983), PFAS sa hromadia v tkanivách (Giesy a Kannan 2001); kovy môžu byť aj z hornín. PAU sa nepočítajú. Úprava sa násobí spoľahlivosťou údajov.

    Zdroje: SHMÚ, podzemné vody; Pagenkopf 1983; Giesy a Kannan 2001

    −2

Život pri vode−2

  • Rojenie vodného hmyzuStupeň dôkazov: Prax rybárov

    0,0× priemerný mesiac, 0 z 67 pozorovaní za rok, iNaturalist

    V tomto mesiaci sa vodný hmyz vyskytuje málo, rozhoduje skôr potrava pri dne.

    Čo o tom vieme

    Rybári lovia „podľa hmyzu“ (suchá a mokrá muška). Meraná závislosť úlovkov od rojenia nie je v našich zdrojoch doložená.

    0
  • Invázne druhy v okolíStupeň dôkazov: Prax rybárov

    slnečnica pestrá, sumček čierny, karas striebristý, GBIF

    Invázne druhy vytláčajú pôvodné ryby a obsadzujú plytčiny. Zníženie skóre je len malé.

    Čo o tom vieme

    Invázne druhy vytláčajú pôvodné ryby. Zníženie skóre je len malé.

    −2

Skóre nemenia

Pre tieto faktory chýbajú údaje alebo sú v bežnom rozsahu:

  • Rozpustený kyslík
  • Živiny vo vode
  • Kyslosť vody (pH)
  • Amónne ióny vo vode
  • Teplota vody pre miestne druhy
  • Povrchová voda (SHMÚ)
  • Dusík v podzemnej vode
  • Železo v podzemnej vode
  • Chloridy v podzemnej vode
  • Čistiarne odpadových vôd
  • Hĺbka nádrže
  • Dno podľa geológie

Pravidlá sú orientačné a vychádzajú z rybárskej praxe a vedeckých štúdií, pri každom faktore je vidieť, ako dobre je podložený. Počasie, tlak vzduchu a teplota vody majú na skóre väčší vplyv než tieto údaje.

Znečistenie vody

Znečistenie vody (SHMÚ)Ukazovatele kvality vody, ktoré v ročenkách SHMÚ za roky 2022 až 2025 nespĺňajú normy na najbližšom mieste monitoringu na tom istom toku.
Podzemná voda v okolí
3 z 8staníc s látkami z ľudskej činnosti, 2025
Dusičnany v podzemnej vode
6,9 mg/ltypická hodnota zo 8 staníc do 10 km, v norme, 2025
Znečistená voda na Slovensku: najhoršie miesta a znečisťovatelia

Údaje sú z ročeniek SHMÚ (povrchové vody 2022 až 2025). Ročenka uvádza miesta, ktoré nesplnili normu; miesto, ktoré v ročenke chýba, sa nepovažuje za čisté. Vzdialenosť a zhodu názvu toku určujeme sami, preto ide o orientačné priradenie.

Podzemná voda v okolí

Podzemná voda v okolí (SHMÚ)Namerané hodnoty podzemnej vody zo staníc do 10 km od revíru (dusičnany, škodlivé látky, amónne ióny, železo, chloridy) a ročenky SHMÚ.

Podzemná voda do 10 km (8 staníc)

  • Jarovceokres Bratislava V · vrt alebo studňa · 2,1 km od revíru
    látky z ľudskej činnosti
    2017 až 2025

    V roku 2025 bolo prekročené:

    • Suma pesticidov
    • Glyfosát

    Namerané hodnoty, rok 2025, odber 24. 11. 2025 (4 odbery, pri každej látke najvyššia hodnota roka):

    • Dusičnany5,1 mg/l
    • Amónne ióny0,15 mg/l
    • Dusitany< 0,01 mg/l
    • Železo0,015 mg/l
    • Chloridy71,5 mg/l
    • Hliník15 % normy
    • glyfosát17 000 % normy
  • Jarovceokres Bratislava V · vrt alebo studňa · 2,1 km od revíru
    látky z ľudskej činnosti
    2017 až 2025

    V roku 2025 bolo prekročené:

    • Vodivosť pri 20 °C
    • Sírany
    • Suma pesticidov
    • Glyfosát

    Namerané hodnoty, rok 2025, odber 24. 11. 2025 (4 odbery, pri každej látke najvyššia hodnota roka):

    • Dusičnany5,2 mg/l
    • Amónne ióny0,13 mg/l
    • Dusitany< 0,01 mg/l
    • Železo0,013 mg/l
    • Chloridy97 mg/l
    • Hliník20 % normy
    • glyfosát9 000 % normy
  • Bratislava – Vlcie Hrdlookres Bratislava II · vrt alebo studňa · 2,8 km od revíru
    látky z ľudskej činnosti
    2017 až 2025

    V roku 2025 bolo prekročené:

    • Mangán
    • Chlóretén (vinylchlorid)
    • Metylbentazón

    Namerané hodnoty, rok 2025, odber 15. 10. 2025 (2 odbery, pri každej látke najvyššia hodnota roka):

    • Dusičnany< 1 mg/l
    • Amónne ióny0,06 mg/l
    • Dusitany< 0,01 mg/l
    • Železo0,033 mg/l
    • Chloridy101 mg/l
    • Hliník15 % normy
    • Metylbentazón110 % normy
    • chlóretén (vinylchlorid)2 560 % normy
Ukázať ďalších 5
  • Ba – Janikov Dvorokres Bratislava V · vrt alebo studňa · 3,2 km od revíru
    len prirodzené látky
    2017 až 2025

    V roku 2025 bolo prekročené:

    • Mangán
    • Vodivosť pri 20 °C
    • Sírany
    • Chloridy

    Namerané hodnoty, rok 2025, odber 14. 10. 2025 (2 odbery, pri každej látke najvyššia hodnota roka):

    • Dusičnany44,9 mg/l
    • Amónne ióny< 0,01 mg/l
    • Dusitany0,05 mg/l
    • Železo0,074 mg/l
    • Chloridy364 mg/l
    • Hliník65 % normy
  • Petrzalkaokres Bratislava V · vrt alebo studňa · 3,7 km od revíru
    bez prekročenia v 2025
    2017 až 2025

    Naposledy v roku 2023 bolo prekročené:

    • Železo celkové

    Namerané hodnoty, rok 2025, odber 24. 9. 2025 (2 odbery, pri každej látke najvyššia hodnota roka):

    • Dusičnany6,9 mg/l
    • Amónne ióny< 0,01 mg/l
    • Dusitany< 0,01 mg/l
    • Železo0,002 mg/l
    • Chloridy115 mg/l
    • Hliník80 % normy
  • Rusovce – Mokradokres Bratislava V · vrt alebo studňa · 3,8 km od revíru
    bez prekročenia v 2025
    2017 až 2025

    Naposledy v roku 2020 bolo prekročené:

    • Chlóretén (vinylchlorid)

    Namerané hodnoty, rok 2025, odber 19. 11. 2025 (4 odbery, pri každej látke najvyššia hodnota roka):

    • Dusičnany9,2 mg/l
    • Amónne ióny< 0,01 mg/l
    • Dusitany0,01 mg/l
    • Železo0,026 mg/l
    • Chloridy19,4 mg/l
    • Hliník15 % normy
    • 1,2,4-Triazol (azolové pesticídy)40 % normy
  • Rusovce – Mokradokres Bratislava V · vrt alebo studňa · 3,8 km od revíru
    bez prekročenia v 2025
    2017 až 2025

    Naposledy v roku 2023 bolo prekročené:

    • Chlóretén (vinylchlorid)

    Namerané hodnoty, rok 2025, odber 19. 11. 2025 (4 odbery, pri každej látke najvyššia hodnota roka):

    • Dusičnany8,4 mg/l
    • Amónne ióny< 0,01 mg/l
    • Dusitany0,01 mg/l
    • Železo0,028 mg/l
    • Chloridy19 mg/l
    • Chróm34 % normy
    • 1,2,4-Triazol (azolové pesticídy)50 % normy
  • Rusovce – Mokradokres Bratislava V · vrt alebo studňa · 3,8 km od revíru
    bez prekročenia v 2025
    2017 až 2025

    Naposledy v roku 2023 bolo prekročené:

    • Chlóretén (vinylchlorid)
    • Olovo

    Namerané hodnoty, rok 2025, odber 19. 11. 2025 (4 odbery, pri každej látke najvyššia hodnota roka):

    • Dusičnany9,5 mg/l
    • Amónne ióny< 0,01 mg/l
    • Dusitany0,01 mg/l
    • Železo0,029 mg/l
    • Chloridy20,1 mg/l
    • Hliník15 % normy
    • Metylbentazón50 % normy
  • látky z ľudskej činnosti
  • len prirodzené látky
  • bez zaznamenaného prekročenia

Podzemná voda sa do tokov dostáva ako základný odtok, súvislosť s tokom pri revíre je preto len nepriama. Prirodzené látky (železo, mangán, sírany, vodivosť) sa do hodnotenia podľa ročenky nepočítajú.

Údaje sú z ročeniek SHMÚ (podzemné vody 2017 až 2025).

Vodný hmyz

Rojenie vodného hmyzu (iNaturalist)Koľko pozorovaní podeniek, potočníkov a pošvatiek ľudia v okolí zaznamenali v tomto mesiaci v porovnaní s ročným priemerom. Pre muškárov je to náznak vývinu hmyzu.

Málo hmyzu november: 0,0× priemerný mesiac

  • PodenkyPodenky0Podenky: suchá mucha na hladine, najmä pri súmraku.
  • PotočníkyPotočníky0Potočníky: večer a v noci pri brehu, hodí sa aj nymfa a mokrá mucha.
  • PošvatkyPošvatky0Pošvatky: čisté, studené potoky, často už koncom zimy a skoro na jar.
Zdroje fotografií

0,0× priemerný mesiac, 0 z 67 pozorovaní za rok, iNaturalist.

Pozorovania pridávajú ľudia z okolia, nie sú to merania pri vode. Ukazujú, kedy sa vodný hmyz zvykne objavovať, a hodia sa najmä pri love na muchu.

Podzemná voda: namerané hodnoty

Podzemná voda v okolí (SHMÚ)Namerané hodnoty podzemnej vody zo staníc do 10 km od revíru (dusičnany, škodlivé látky, amónne ióny, železo, chloridy) a ročenky SHMÚ.

Typická hodnota zo 8 staníc podzemnej vody do 10 km od revíru (najbližšia 2,1 km), meranie z roku 2025. Bližšie stanice majú väčšiu váhu. Ide o podzemnú vodu pri revíre, nie o meranie v samotnom toku. Norma je limit, ktorý pri ukazovateli uvádza SHMÚ (pre pitnú vodu); hodnota rovná norme sa tak ako v SHMÚ počíta za prekročenie. Štítok „niekde nad normou“ znamená, že typická hodnota je pod normou, ale aspoň jedna stanica ju presahuje; ktorá, je uvedené pri dlaždici. Ryby sú na niektoré látky citlivejšie než ľudia.

00,75

Amónne ióny

0,005mg/l

hlboko pod normou

Norma 0,5 mg/l. Rozpätie 0,005 až 0,15 mg/l, 8 staníc.

00,75

Dusitany

0,005mg/l

hlboko pod normou

Norma 0,5 mg/l. Rozpätie 0,005 až 0,05 mg/l, 8 staníc.

075

Dusičnany

6,9mg/l

hlboko pod normou

Norma 50 mg/l. Rozpätie 0,5 až 44,9 mg/l, 8 staníc.

012

Kyslík

0,095mg/l

málo kyslíka

Značka na ciferníku: 9 mg/l, vodítko pre lososovité vody. Rozpätie 0 až 4,1 mg/l, 8 staníc.

020

Teplota vody

12,7°C

teplejšia

Rozpätie 11,9 až 13,6 °C, 8 staníc.

510

pH

7,19

vhodné pre ryby

Rozpätie 6,89 až 7,67, 8 staníc.

08

Tvrdosť vody

5,01mmol/l

tvrdá

Rozpätie 1,97 až 8,99 mmol/l, 8 staníc.

00,3

Železo

0,026mg/l

hlboko pod normou

Norma 0,2 mg/l. Rozpätie 0,002 až 0,074 mg/l, 8 staníc.

00,075

Mangán

0,007mg/l

niekde nad normou

Norma 0,05 mg/l. Rozpätie 0,002 až 0,55 mg/l, 8 staníc. Nad normou: 2 z 8 (najvyššia: Ba – Janikov Dvor, 3,2 km od revíru).

0375

Chloridy

97mg/l

niekde nad normou

Norma 250 mg/l. Rozpätie 19 až 364 mg/l, 8 staníc. Nad normou: 1 z 8 (Ba – Janikov Dvor, 3,2 km od revíru).

0375

Sírany

77,1mg/l

niekde nad normou

Norma 250 mg/l. Rozpätie 29,8 až 317 mg/l, 8 staníc. Nad normou: 2 z 8 (najvyššia: Jarovce, 2,1 km od revíru).

0188

Vodivosť

103mS/m

blízko normy

Norma 125 mS/m. Rozpätie 39,6 až 212 mS/m, 8 staníc. Nad normou: 1 z 8 (Ba – Janikov Dvor, 3,2 km od revíru).

0150 %

Kovy a polokovy

15% normy

pod normou

Najvyššie: Hliník 0,16 mg/l (80 % normy, 3,7 km od revíru). 8 staníc.

0150 %

Pesticídy

110% normy

nad normou

Najvyššie: glyfosát 17 µg/l (17 000 % normy, 2,1 km od revíru). 6 staníc. Nad normou: 3 z 6.

0150 %

PFAS („večné chemikálie“)

0% normy

nezistené

Pod medzou stanovenia: látky z tejto skupiny sa vo vzorkách nezistili. 7 staníc.

0150 %

Rozpúšťadlá a benzén

0% normy

niekde nad normou

Najvyššie: chlóretén (vinylchlorid) 12,8 µg/l (2 560 % normy, 2,8 km od revíru). 8 staníc. Nad normou: 1 z 8.

0150 %

PAU (spaľovanie, ropné látky)

0% normy

nezistené

Pod medzou stanovenia: látky z tejto skupiny sa vo vzorkách nezistili. 8 staníc.

Ako to pôsobí na ryby a vodu
Amónne ióny
Samotné amónne ióny nie sú také jedovaté, ale časť z nich sa podľa pH a teploty mení na amoniak (NH₃), ktorý poškodzuje žiabre a stresuje ryby. Čím vyššie pH a teplota, tým viac amoniaku (Emerson a kol. 1975). Zrušená smernica 2006/44/ES uvádzala ako vodítko najviac 0,04 mg/l amónnych iónov pre lososovité vody a 0,2 mg/l pre kaprovité.
Dusitany
Dusitany sú pre ryby jedovaté: cez žiabre sa dostanú do krvi a premenia hemoglobín na methemoglobín, ktorý kyslík nenesie, takže sa ryby „dusia“ aj v okysličenej vode. Najcitlivejšie sú lososovité ryby; chloridy vo vode toxicitu znižujú (Lewis a Morris 1986). Smernica 2006/44/ES uvádzala vodítko 0,01 mg/l pre lososovité vody.
Dusičnany
Dospelým rybám dusičnany neškodia hneď, ale živia riasy a rastliny, a tak prispievajú k prehnojeniu a nočným prepadom kyslíka. Pre citlivé vodné živočíchy (lososovité ryby, obojživelníky, niektoré bezstavovce) odporúčajú Camargo a kol. (2005) držať dusičnany pod 2 mg dusíka na liter, čo je asi 9 mg/l dusičnanov.
Kyslík
Ryby, najmä lososovité, potrebujú veľa kyslíka. Smernica 2006/44/ES uvádzala pre lososovité vody vodítko 9 mg/l (aspoň v polovici meraní) a nikdy menej než 7 mg/l. Podzemná voda z hlbších vrstiev ho býva menej; v toku sa potom dokysličí až po vyvierení.
Teplota vody
Podzemná voda má počas roka takmer stálu teplotu. Prítok z prameňov preto môže v lete tok ochladzovať a v zime otepľovať, a takéto úseky bývajú útočiskom pre chladnomilné ryby (Hayashi a Rosenberry 2002).
pH
Ryby znášajú pH približne od 6 do 9 (smernica 2006/44/ES). Mimo tohto rozsahu sa poškodzujú žiabre a mení sa jedovatosť amoniaku a kovov.
Tvrdosť vody
Tvrdšia voda (viac vápnika a horčíka) je pre ryby priaznivejšia: vápnik chráni žiabre a znižuje toxicitu kovov, napríklad medi a zinku (Pagenkopf 1983), a drží stabilné pH. Mäkká voda je citlivejšia na kovy aj na zakyslenie.
Železo
Železo je v podzemnej vode z hĺbky rozpustené. Keď voda vyjde na vzduch, oxiduje a vyzráža sa ako hnedé vločky, ktoré zalepujú žiabre, pokrývajú štrk s ikrami a bezstavovcami a ničia úkryty (Vuori 1995).
Mangán
Mangán je v hlbšej podzemnej vode prirodzený. Pre ryby býva menej významný než železo, norma platí hlavne kvôli chuti a farbe pitnej vody.
Chloridy
Chloridy pochádzajú z posypovej soli, hnojív a odpadu. Americká agentúra EPA (1988) určila pre dlhodobú ochranu vodných živočíchov 230 mg/l a pre krátkodobú 860 mg/l.
Sírany
Sírany sú v podzemnej vode bežné, pochádzajú z hornín (napríklad sadrovca), z hnojív aj z baní. Spolu s chloridmi zvyšujú mineralizáciu vody; norma 250 mg/l je určená pre pitnú vodu.
Vodivosť
Vodivosť ukazuje celkové množstvo rozpustených solí. Vyššia hodnota je v podzemnej vode často prirodzená (vápence, sadrovec), no prudké zvýšenie v toku ukazuje na prítok solí z ciest, baní alebo odpadu.
Kovy a polokovy
Meď, zinok, nikel, kadmium a ortuť sú pre ryby jedovaté už pri nízkych koncentráciách, v mäkkej vode viac než v tvrdej (Pagenkopf 1983). Norma pre podzemnú vodu je určená pre pitnú vodu, nie pre ryby.
Pesticídy
Pesticídy sa dostávajú do podzemnej vody z polí. Norma 0,1 µg/l na jednu látku (0,5 µg/l spolu) je pitná norma a je veľmi prísna; ryby poškodzuje zvyčajne až oveľa vyššia koncentrácia. Hodnota hlavne ukazuje, ako veľmi je okolie zaťažené poľnohospodárstvom.
PFAS („večné chemikálie“)
PFAS sú „večné chemikálie“: nerozkladajú sa a hromadia sa v tkanivách rýb a ďalších živočíchov (Giesy a Kannan 2001). Norma 0,1 µg/l (súčet 20 látok) je určená pre pitnú vodu.
Rozpúšťadlá a benzén
Chlórované rozpúšťadlá (napríklad tetrachlóretén) a benzén pochádzajú z priemyslu, čistiarní a čerpacích staníc. Sú jedovaté a v podzemnej vode sa rozkladajú pomaly.
PAU (spaľovanie, ropné látky)
PAU vznikajú pri spaľovaní a únikoch ropných látok. Norma pre benzo(a)pyrén (0,01 µg/l) je pre pitnú vodu veľmi prísna, lebo ide o karcinogén.

Zdroje

  1. Camargo, J. A., Alonso, Á., Salamanca, A. (2005): Nitrate toxicity to aquatic animals: a review with new data for freshwater invertebrates. Chemosphere 58, 1255–1267.
  2. Lewis, W. M., Morris, D. P. (1986): Toxicity of nitrite to fish: a review. Transactions of the American Fisheries Society 115, 183–195.
  3. Emerson, K., Russo, R. C., Lund, R. E., Thurston, R. V. (1975): Aqueous ammonia equilibrium calculations: effect of pH and temperature. Journal of the Fisheries Research Board of Canada 32, 2379–2383.
  4. Smernica 2006/44/ES o kvalite sladkých vôd, ktoré si vyžadujú ochranu alebo zlepšenie kvôli podpore života rýb (zrušená v roku 2013; jej hodnoty tu uvádzame len ako odborné vodítko).
  5. Vuori, K.-M. (1995): Direct and indirect effects of iron on river ecosystems. Annales Zoologici Fennici 32, 317–329.
  6. Pagenkopf, G. K. (1983): Gill surface interaction model for trace-metal toxicity to fishes: role of complexation, pH, and water hardness. Environmental Science & Technology 17, 342–347.
  7. U.S. EPA (1988): Ambient Water Quality Criteria for Chloride. EPA 440/5-88-001.
  8. Hayashi, M., Rosenberry, D. O. (2002): Effects of ground water exchange on the hydrology and ecology of surface water. Ground Water 40, 309–316.
  9. Giesy, J. P., Kannan, K. (2001): Global distribution of perfluorooctane sulfonate in wildlife. Environmental Science & Technology 35, 1339–1342.

Ryby, zver, rastliny a riziká v okolí vodyRyby v okolí (GBIF)Druhy rýb, ktoré ľudia v okolí vody zaznamenali (databáza GBIF, posledné desaťročia). Nie je to zoznam druhov v revíri, len nápoveda, čo sa v okolí vyskytuje.Zver a riziká pri vode (GBIF)Zver, vtáky, rastliny a riziká (medveď, kliešte, komáre, boľševník), ktoré ľudia v okolí vody zaznamenali. Nepatrí do skóre podmienok na love, je len na informáciu.

Druhy, ktoré sa v okolí vody pozorovali alebo zaznamenali. Číslo pri rybe je počet záznamov v databáze GBIF, nie počet rýb. Zver, rastliny a riziká nevstupujú do skóre podmienok na love, sú len na informáciu. Názov druhu vedie na jeho stránku.

Červenica ostropyskáRyba

Červenica ostropyská

Scardinius erythrophthalmus
lovný druh

preferuje 14–24 °C, neres pri 14–20 °C, až 51 cm a 2,1 kg, bežné nároky na kyslík

Jalec hlavatýRyba

Jalec hlavatý

Squalius cephalus
lovný druh

preferuje 10–22 °C, neres pri 14–18 °C, až 80 cm a 8,0 kg, bežné nároky na kyslík

Kapor obyčajnýRyba

Kapor obyčajný

Cyprinus carpio
lovný druh

preferuje 18–28 °C, neres pri 18–24 °C, až 120 cm a 37 kg, znáša málo kyslíka

Ostriež zelenkavýRyba

Ostriež zelenkavý

Perca fluviatilis
lovný druh

preferuje 12–24 °C, neres pri 8–12 °C, až 60 cm a 4,8 kg, bežné nároky na kyslík

Belica obyčajnáRyba

Belica obyčajná

Alburnus alburnus
lovný druh

preferuje 12–24 °C, neres pri 14–22 °C, až 25 cm a 0,1 kg, bežné nároky na kyslík

Slnečnica pestráInvázny druh

Slnečnica pestrá

Lepomis gibbosus

preferuje 15–28 °C, neres pri 17–25 °C, až 40 cm a 0,6 kg, znáša málo kyslíka

Sumček čiernyInvázny druh

Sumček čierny

Ameiurus melas

preferuje 15–28 °C, neres pri 20–25 °C, až 66 cm a 3,6 kg, znáša málo kyslíka

Karas striebristýInvázny druh

Karas striebristý

Carassius gibelio
lovný druh

preferuje 14–28 °C, neres pri 14–20 °C, až 45 cm a 3,0 kg, znáša málo kyslíka

Kačica diváVták

Kačica divá

veľa záznamov
Najviac záznamov: apríl.
O druhu

Najbežnejšia kačica, hniezdi pri takmer každej vode s brehovým porastom.

Volavka popolaváVták

Volavka popolavá

chránený druhveľa záznamov
Najviac záznamov: apríl.
O druhu

Stojí v plytčinách a číha na drobné ryby. Dobre ju vidno pri brehoch rybníkov a pomalých tokov.

Labuť veľkáVták

Labuť veľká

chránený druhveľa záznamov
Najviac záznamov: apríl.
O druhu

Veľký biely vodný vták, ktorý hniezdi pri pomalých vodách, nádržiach a rybníkoch so zárastmi.

Čajka smejiváVták

Čajka smejivá

chránený druhveľa záznamov
Najviac záznamov: máj.
O druhu

Najbežnejšia čajka pri vode. Hniezdi v kolóniách pri rybníkoch a veľkých nádržiach a zdržiava sa aj pri riekach.

Kormorán veľkýVták

Kormorán veľký

veľa záznamov
Najviac záznamov: január.
O druhu

Rybožravý vták. Pri veľkých nádržiach hniezdi, v zime sa zdržiava aj na tokoch s otvorenou vodou.

Volavka bielaVták

Volavka biela

chránený druhveľa záznamov
Najviac záznamov: január.
O druhu

Veľká biela volavka, ktorá loví ryby a žaby v plytčinách. Na Slovensku sa jej počet zvyšuje, v zime ju vidno aj pri tokoch.

Rybárik riečnyVták

Rybárik riečny

chránený druhveľa záznamov
Najviac záznamov: august.
O druhu

Malý vták, ktorý sa potápa za drobnými rybami. Hniezdi v strmých brehoch čistých tokov.

Potápka chochlatáVták

Potápka chochlatá

chránený druhveľa záznamov
Najviac záznamov: apríl.
O druhu

Potápavý vodný vták s chocholom na hlave. Loví drobné ryby a hmyz, hniezdi na plávajúcom hniezde v trstine.

Trstina obyčajnáRastlina

Trstina obyčajná

veľa záznamov
Najviac záznamov: august.
O druhu

Vysoká tráva, ktorá tvorí rozsiahle trstinové porasty pri rybníkoch a na brehoch.

Jelša lepkaváRastlina

Jelša lepkavá

viac záznamov
Najviac záznamov: október.
O druhu

Strom brehových porastov, ktorého korene siahajú pod vodnú hladinu.

Kosatec žltýRastlina

Kosatec žltý

viac záznamov
Najviac záznamov: máj.
O druhu

Vysoká mokraďová rastlina so žltými kvetmi, ktorá rastie na vlhkých brehoch.

Netýkavka žliazkatáInvázna rastlina

Netýkavka žliazkatá

invázny druhviac záznamov
Najviac záznamov: august.
O druhu

Invázna rastlina z Himalájí, vysoká až dva metre, s ružovými kvetmi. Zarastá brehy tokov.

Pohánkovec japonskýInvázna rastlina

Pohánkovec japonský

invázny druhviac záznamov
Najviac záznamov: november.
O druhu

Invázna bylina z východnej Ázie, ktorá vytvára husté porasty vysoké až tri metre.

Pálka širokolistáRastlina

Pálka širokolistá

viac záznamov
Najviac záznamov: júl.
O druhu

Mokraďová rastlina s hnedým valcovitým súplodím.

KomáreRiziko

Komáre

treba rátaťviac záznamov
Najviac záznamov: júl.
Ako sa chrániť

Množia sa v stojatej vode, preto sú najhoršie pri nádržiach, mŕtvych ramenách a lužných lesoch, najmä pri západe slnka.

Ako sa chrániť: Pri večernom a nočnom love maj dlhý rukáv, repelent a sieťku. Rozvoj komárov zrýchľuje teplo a vlhko po dažďoch.

Kliešť obyčajnýRiziko

Kliešť obyčajný

treba rátaťviac záznamov
Najviac záznamov: október.
Ako sa chrániť

Prenáša kliešťovú encefalitídu a lymskú boreliózu. Čaká vo vysokej tráve a v poraste pri brehoch.

Ako sa chrániť: Od jari do jesene sa po love skontroluj, použi repelent a dlhé nohavice do ponožiek. Kliešťa čo najskôr odstráň pinzetou. Proti encefalitíde existuje očkovanie.

Diviak lesnýRiziko

Diviak lesný

treba rátaťviac záznamov
Najviac záznamov: október.
Ako sa chrániť

Chodí k vode na kaľ a na pitie, hlavne za súmraku a v noci.

Ako sa chrániť: Bachyňa s mladými vie byť agresívna. Zachovaj odstup, nenoc na zvernom prechode a nenechávaj pri vode zvyšky jedla.

OvadyRiziko

Ovady

treba rátaťviac záznamov
Najviac záznamov: júl.
Ako sa chrániť

Veľké bodavé muchy. Najaktívnejšie sú za horúcich bezvetrných dní pri vode a na lúkach.

Ako sa chrániť: Bolestivo bodajú, najmä v lete v poludňajších hodinách. Pomáha svetlé oblečenie s dlhým rukávom a repelent.

Vlk dravýRiziko

Vlk dravý

treba rátaťniekoľko záznamov
Najviac záznamov: február.
Ako sa chrániť

Plachá šelma lesov. K vode chodí v noci a za súmraku.

Ako sa chrániť: Útoky na ľudí sú veľmi vzácne. Udržuj poriadok v tábore, nekŕm zver a psa maj na vôdzke.

Ryby: záznamy od roku 1995 z okolia vody (obdĺžnik okolo revíru). Ide o pozorovania a zbierky, nie o súpis rýb v revíri, preto druh môže chýbať aj tam, kde žije.

Invázne druhy (červená menovka) vytláčajú pôvodné ryby a obsadzujú plytčiny. Odchyt a nakladanie s nimi sa riadi rybárskym poriadkom, pozri si ho pred lovom.

Zver, rastliny a riziká: záznamy pochádzajú z pozorovaní a odrážajú aj to, kde sa pozorovatelia pohybujú, nie sú to merania hustoty ani istota stretnutia. Platia pre okolie okolo 35 × 55 km.

Zdroje fotografií

Katalóg rýb so všetkými druhmi Katalóg živočíchov a rastlín

Zem pod vodou: geológia, zlomy a radón

Podložie, tok a pramene na mape, hodnoty v mieste vody, geomagnetická aktivita a zemetrasenia. Je to informácia o prostredí; do skóre vstupujú len malé hypotézy označené stupňom istoty (zlomy a horniny, geomagnetická búrka).

Mapa podložia potrebuje zapnutý JavaScript.

Mapa sa posúva a približuje; vrstvy ŠGÚDŠ sú uložené na tomto serveri. © Štátny geologický ústav Dionýza Štúra. Merítko podkladu 1 : 50 000 (zlomy a geológia), rádioaktivita a magnetika sú hrubšie.

Hodnoty v mieste vody

Hodnoty v mieste vodyRadónové riziko podložia, urán, tórium, draslík, gama žiarenie a magnetická anomália v jednom mieste pri vode (na mape označené bodom).

Radónové riziko podložia

nízke

Podložie s nízkym podielom radónu.

08

Urán (eU)

2,4ppm

bežný

Bežné pozadie hornín.

020

Tórium (eTh)

5,7ppm

pod priemerom kôry

Prírodné pozadie hornín.

04

Draslík (K)

1,22%

pod priemerom kôry

Prírodné pozadie hornín.

0150

Gama žiarenie

44nGy/h

pod svetovým priemerom

Prirodzené pozadie podložia.

SVJZ

Magnetická anomália (ΔT)

-13nT

pod priemerom okolia

Odchýlka magnetického poľa od priemeru okolia.

Hodnoty platia pre jedno miesto (na mape označené bodom), nie ako priemer celého toku alebo povodia. Radón je v podzemných vodách prirodzený stopovač; do mapy nie je zahrnutý radón vo vode, len riziko podložia.

Značka na ciferníku: priemer hornej zemskej kôry (urán 2,7 ppm, tórium 10,5 ppm, draslík 2,3 %; Rudnick a Gao 2003) a svetový priemer prirodzenej dávky vonku 59 nGy/h (UNSCEAR 2000). Ručička sa nevychyľuje do „dobra“ ani „zla“, len ukazuje, kde hodnota leží.

Zvýšený urán alebo radón je len údaj o hornine. Pre záber nemá preukázaný význam; pomáha čítať, z akého podložia voda pochádza.

Zlomy a pramene

Zlomy a prameneVzdialenosť k najbližšiemu tektonickému zlomu geologickej mapy a počet prameňov v okolí. Pozdĺž zlomov vyteká puklinová podzemná voda.
250 m1 km3 km8 km

Najbližší zlom

do 1 km

zlom v okolí

Tektonický zlom na geologickej mape.

zakrytý mladšími usadeninami

Pozdĺž zlomov a pri prameňoch vyteká z podložia puklinová podzemná voda. Býva v lete chladnejšia a v zime teplejšia než voda v toku, preto sa pri takých miestach podľa rybárskych skúseností ryby v extrémnom počasí zdržiavajú (letné a zimné ostrovčeky vhodnejšej teploty).

Čerstvá puklinová voda však môže mať málo kyslíka. Ide o skúsenosť rybárov, nie o meraný jav pri tomto revíre.

Zlomy sú z geologickej mapy 1 : 50 000. Pramene sú z hydrogeologickej mapy, ktorá pokrýva len niektoré regióny, takže nula neznamená, že tam pramene nie sú.

Geomagnetická aktivita

Geomagnetická aktivita (Kp)Planetárny index Kp (0 až 9) meria rozkolísanie magnetického poľa Zeme. Od 5 ide o geomagnetickú búrku. Ukazuje sa posledných 48 hodín a predpoveď na 24 hodín.
09

Kp-index

2,3z 9

pokojné pole

Posledné meranie (6. 11. 2026 10:00). Bodka na ciferníku je najvyššia predpoveď na 24 hodín.

Najvyšší predpovedaný Kp v najbližších 24 hodinách: 5,0 (geomagnetická búrka).

Kp (0 až 9) meria rozkolísanie magnetického poľa Zeme od slnečného vetra. Od 5 ide o geomagnetickú búrku. Ryby, najmä lososovité a úhory, magnetické pole vnímajú. Že by ich záber závisel od Kp, však nie je preukázané: ide o pozorovania rybárov a o hypotézy.

Údaj je rovnaký pre celé Slovensko. Do skóre aktivity vstupuje len pri silnej geomagnetickej búrke (hypotéza, −1 až −2 body).

Zemetrasenia v okolí

Zemetrasenia v okolíOtrasy zaznamenané v okruhu 150 km od vody za posledných 30 dní (katalóg GFZ GEOFON).
S

Zemetrasenia v okolí

0otrasov

bez otrasov

V okruhu 150 km za posledných 30 dní (od magnitúdy 1,0).

Podľa rybárskych historiek ryby (najmä sumce a úhory) pred otrasmi nepokojne reagujú alebo prestanú brať. Spoľahlivo preukázané to nie je a pri slabých otrasoch ide o náhodu. Hlbšie otrasy z Karpát (napríklad v okolí Komárna a Dobrej Vody) ľudia zväčša vôbec nevnímajú.

Katalóg GEOFON je celosvetový, slabé otrasy v okolí Slovenska v ňom nemusia byť všetky. Nezapočítava sa do skóre aktivity.

Údaje: © ŠGÚDŠ (geologické, geofyzikálne a hydrogeologické mapy), NOAA SWPC (Kp-index), GFZ GEOFON (zemetrasenia). Súvislosť geomagnetického poľa, otrasov či radónu so záberom rýb nie je spoľahlivo preukázaná, preto sa do skóre aktivity nepočítajú. Postup je v Metodike.

Z vesmíru: čo ukazujú družice Copernicus

Sentinel-2 (optika) a Sentinel-1 (radar), obnovuje sa približne každých 6 dní

  • ČírosťMierne zakalená
  • ChlorofylMierny chlorofyl
  • ZarastenieVýrazne zarastená
  • HladinaPlná hladina
  • ĽadBez ľadu
Družicová snímka Sentinel-2 vodnej plochy Dunaj č. 3 - MR Veľký Zemník z 28. 10. 2026
Sentinel-2. Obsahuje upravené údaje Copernicus Sentinel 2026.

Čírosť vody zo satelitu

Čírosť vody zo satelituOdhad zákalu z odrazu svetla od vodnej hladiny v červenom pásme družice Sentinel-2. Číra voda odráža málo, zakalená veľa. Je to relatívna pomôcka, nie meranie.
≈ 8,3 FNUMierne zakalená

Podobne ako v posledných obdobiach.

Zakalenie nad 25 FNU je na 3 % vodnej plochy.

05101529. 8.18. 9.8. 10.28. 10.
Vývoj odhadu zákalu: od 29. 8. 14:00 do 28. 10. 13:00. Naposledy 8 FNU, najmenej 8, najviac 13 FNU.

Odhad podľa odrazivosti vody v červenom pásme. Ide o relatívnu pomôcku, nie meranie v NTU.

Sentinel-2, 28. 10. 2026, bez oblakov 100 % plochy

Kvitnutie a chlorofyl

Kvitnutie a chlorofylIndex NDCI porovnáva odraz v červenom okraji (705 nm) a v červenom pásme (665 nm). Vyššie hodnoty znamenajú viac chlorofylu-a, teda rias a siníc vo vode.
NDCI 0,00Mierny chlorofyl

Zvýšený chlorofyl sa ukazuje na 31 % vodnej plochy.

-0,050,000,0529. 8.18. 9.8. 10.28. 10.
Vývoj indexu chlorofylu NDCI: od 29. 8. 14:00 do 28. 10. 13:00. Naposledy 0,00 , najmenej -0,04, najviac 0,04 .

Index NDCI sleduje chlorofyl-a v rastlinnom planktóne (riasy, sinice). Neurčí druh rias ani toxicitu.

Sentinel-2, 28. 10. 2026

Zarastenie hladiny

Zarastenie hladinyPodiel plochy revíru, na ktorej družica vidí zelenú vegetáciu (index NDVI nad 0,3): plávajúce a vynorené rastliny a trstinu pri brehu.
48 % plochyVýrazne zarastená

Podiel plochy so zelenou vegetáciou (rastliny na hladine a tesne pod ňou, trstina pri brehu).

020406024. 8.15. 9.6. 10.28. 10.
Vývoj zarastenia hladiny: od 24. 8. 14:00 do 28. 10. 13:00. Naposledy 48 %, najmenej 36, najviac 55 %.

Pri brehoch sa môže započítať aj pruh trstiny, preto sa hodnoty na malých plochách môžu zdať vyššie.

Sentinel-2, 28. 10. 2026, bez oblakov 100 % plochy

Plocha hladiny: optika a radar

Plocha hladiny: optika a radarPlocha čistej vody z optickej snímky (Sentinel-2) a podiel hladkej vody z radaru (Sentinel-1), ktorý vidí aj cez oblaky. Dôležitejšia než samotné číslo je zmena oproti obvyklému stavu.
max
28,7 ha čistej vodyPlná hladina

To je 99 % obvyklého maxima za posledný rok (29,1 ha).

0,010,020,030,040,024. 8.15. 9.6. 10.28. 10.
Plocha čistej vody podľa Sentinelu-2: od 24. 8. 14:00 do 28. 10. 13:00. Naposledy 28,7 ha, najmenej 22,5, najviac 29,3 ha.

Radar Sentinel-1 (vidí aj cez oblaky a v noci): 39 % tvaru revíru je hladká voda (2. 11. 2026), za mesiac +1 p. b..

Plocha čistej vody je bez pixelov pri brehu, preto je nižšia ako výmera revíru (64,7 ha podľa mapy). Zmena je dôležitejšia než samotné číslo. Radar môže pri vetre ukázať hladinu ako drsnú.

Sentinel-2, 28. 10. 2026, bez oblakov 100 % plochy

Ľad na hladine

Ľad na hladinePodiel plochy, na ktorej družica vidí ľad alebo sneh. Hrúbku ani nosnosť ľadu nevie určiť.
0 % plochyBez ľadu

Podiel plochy, na ktorej satelit vidí ľad alebo sneh. Za posledných 20 dní bol najvyšší 0 %.

Satelit nezistí hrúbku ani nosnosť ľadu. Na ľad nikdy nevstupuj podľa tohto údaju.

Sentinel-2, 28. 10. 2026, bez oblakov 100 % plochy

Teplota hladiny zo satelitu

Teplota hladiny zo satelituExperimentálny odhad z tepelného pásma družice Landsat 8/9 (pixel 100 m). Chyba môže byť 2 až 3 °C a ide len o povrch.
0102030
16,4 °CPriaznivá teplota

Potravná aktivita rýb vrcholí.

Experimentálny odhad z tepelného pásma Landsatu (pixel 100 m, bez korekcie atmosféry), chyba môže byť 2 až 3 °C. Je to teplota povrchu, nie hĺbky.

Landsat 8/9, 12. 10. 2026

Čo to znamená pre lov

Čo to znamená pre lovKrátky rozbor podľa údajov družice a bežných rybárskych pravidiel. Je to pomôcka, nie predpoveď záberov.
  • Mierne zakalená voda

    Pre lov väčšinou výhodná: ryby sú menej plaché a nástrahu ešte vidia. Dobre fungujú prirodzené aj výraznejšie farby.

  • Zarastená hladina

    Vodné rastliny pokrývajú asi 48 % plochy. Hladinové nástrahy (gumená žaba, popper) sú tu ideálne, klasická montáž sa nahadzuje ťažko; hľadaj čisté okná, lávky a brehy bez porastu.

  • Teplota hladiny 16 °C (odhad)

    Potravná aktivita rýb vrcholí.

Rozbor vychádza z bežných rybárskych pravidiel a z údajov družice. Je to pomôcka, nie predpoveď záberov. Rozhoduje rybársky poriadok, povolenie a situácia na mieste.

Údaje sa ukladajú od 24. 8. 2026 (12 období po 5 dňoch), v grafoch je vidieť ich vývoj. Stiahnuť históriu (CSV)

Odhady zo satelitných snímok s rozlíšením 10 až 20 m, nie meranie vo vode. Ovplyvňujú ich oblaky, tiene, vietor a brehy; tvar vodnej plochy je pri tomto revíre len približný. Nepoužívaj ich na rozhodnutie o kúpaní ani o vstupe na ľad. Údaje: Obsahuje upravené údaje Copernicus Sentinel 2026, ESA, Copernicus Data Space Ecosystem. Postup je v Metodike.

Historické snímky

Vývoj okolia a prírody od 2017 do 2023: ako sa menia brehy, vegetácia a krajina okolo vody. Snímky sa samy prepínajú, listovať môžeš aj ručne.

Letecká snímka revíru Dunaj č. 3 - MR Veľký Zemník z roku 2017
2017snímkované 1. 8. 2017
Letecká snímka revíru Dunaj č. 3 - MR Veľký Zemník z roku 2020
2020snímkované 20. 8. 2020
Letecká snímka revíru Dunaj č. 3 - MR Veľký Zemník z roku 2023
2023snímkované 14. 8. 2023

Ortofotomozaika SR © GKÚ Bratislava, NLC Zvolen. Rok a deň snímkovania závisia od polohy, jednotlivé ročníky sa preto môžu líšiť ročným obdobím aj počasím.

Novinky z organizácie a úlovky z revíru

Úlovky z revíru

Na tomto revíri zatiaľ nikto nezapísal úlovok.

Novinky z organizácie