Rybársky revír

Štrkoviská Beluša

Kaprovýč. 3-4585-1-1Štrkoviská BelušaPovodie Váhu
Navigovať

Vymedzenie revíru: Vodná plocha troch samostatných a navzájom prepojených štrkovísk pri obci Beluša – Hloža.

kraj
Trenčiansky kraj

Teraz pri vode

Podmienky na loveIndex aktivity rýbNáš výpočet (0–100): základ určuje teplota vody, upravujú ho svetlo, zákal, kyslík, počasie a ďalšie faktory podľa toho, ako dobre sú podložené štúdiami. Pri každom faktore vidieť istotu a zdroj. Pomôcka na plánovanie, nie predpoveď záberov.

Skóre, najlepšie okno dňa a čo ho ťahá hore alebo dole

Podmienky na love

Index aktivity rýbNáš výpočet (0–100): základ určuje teplota vody, upravujú ho svetlo, zákal, kyslík, počasie a ďalšie faktory podľa toho, ako dobre sú podložené štúdiami. Pri každom faktore vidieť istotu a zdroj. Pomôcka na plánovanie, nie predpoveď záberov.

Načítavam údaje…

Voda

Vodný stav, teplota, modelový prietok a spád

Počasie a predpoveď

Hodina po hodine, tlak a najbližšie dni

Počasie a predpoveď

Načítavam údaje…

Obloha: slnko, mesiac a solunárne oknáSolunárne obdobiaVýpočet z polohy Mesiaca: hlavné obdobia (asi 2 h) okolo prechodu Mesiaca nad obzorom a pod ním, vedľajšie (asi 1 h) okolo východu a západu Mesiaca. Vedecky nepotvrdená teória: v štúdii zo 361 výjazdov (Quigley a kol. 2023) záber nepredpovedala. Berieme ju ako hypotézu s váhou najviac ±2 body.

Kde sú slnko a mesiac práve teraz a kedy prídu najlepšie okná dňa

Obloha: slnko a mesiac

Solunárne obdobiaVýpočet z polohy Mesiaca: hlavné obdobia (asi 2 h) okolo prechodu Mesiaca nad obzorom a pod ním, vedľajšie (asi 1 h) okolo východu a západu Mesiaca. Vedecky nepotvrdená teória: v štúdii zo 361 výjazdov (Quigley a kol. 2023) záber nepredpovedala. Berieme ju ako hypotézu s váhou najviac ±2 body.

Ťahaj po osi a uvidíš, kde budú slnko a mesiac.

  • Slnko
  • Mesiac
  • Zlatá hodinka
  • Hlavné obdobie
  • Vedľajšie obdobie

Slnko

  • Úsvit06:08
  • Východ06:42
  • Západ16:18
  • Súmrak16:52

Deň trvá 9 h 36 min.

MesiacFáza MesiacaPri splne a novu je gravitačné pôsobenie najsilnejšie. Pri jasnej splnovej noci sa dravce a kapry často kŕmia v noci, deň po nej môže byť slabší.

Ubúdajúci kosáčikosvetlených 11 %
  • Východ03:30
  • Západ14:44

Spln okolo 24. 11., nov okolo 9. 11..

Okná dňaSolunárne obdobiaVýpočet z polohy Mesiaca: hlavné obdobia (asi 2 h) okolo prechodu Mesiaca nad obzorom a pod ním, vedľajšie (asi 1 h) okolo východu a západu Mesiaca. Vedecky nepotvrdená teória: v štúdii zo 361 výjazdov (Quigley a kol. 2023) záber nepredpovedala. Berieme ju ako hypotézu s váhou najviac ±2 body.

  • Vedľajšie solunárne obdobie03:00–04:00
  • Zlatá hodinka (ráno)06:12–07:42
  • Hlavné solunárne obdobie08:13–10:13
  • Vedľajšie solunárne obdobie14:14–15:14
  • Zlatá hodinka (večer)15:18–16:48
  • Hlavné solunárne obdobie20:35–22:35

Solunárna teória nie je vedecky potvrdená, berieme ju ako doplnok. Zlatá hodinka je čas okolo východu a západu slnka, kedy ryby často berú.

Mapa a údaje o revíri

Priebeh vody, miesta pri vode, charakter a základné údaje

49.0655, 18.328 OpenStreetMap

Bod označuje stred revíru. Presný priebeh a prístupové miesta si overte na mieste.

Údaje o revíri

Užívateľ
SRZ
Organizácia
MO SRZ Púchov (Miestna organizácia SRZ)
Oblasť
Stredoslovenská
Účel
Lovný revír
Zvýšené lovné miery
v cm (najmenšia/najväčšia): kapor 45/70, zubáč 55/80, pstruh potočný 30/x, lieň 40/x, jeseter malý 70/x, šťuka x/90.
Poloha na mape
Približná poloha podľa vodnej plochy. Presné miesto si over na mieste.

Terén v 3D

Načítavam 3D model terénu…

Voda podľa verejných zdrojov

Kvalita vody, povodie, dno, ryby, vodný hmyz, zver a riziká z otvorených databáz. Okrem zveri a rizík sú zahrnuté aj do skóre aktivity.

Znečistenie vody

Znečistenie vody (SHMÚ)Ukazovatele kvality vody, ktoré v ročenkách SHMÚ za roky 2022 až 2025 nespĺňajú normy na najbližšom mieste monitoringu na tom istom toku.
Podzemná voda v okolí
0 z 7staníc s látkami z ľudskej činnosti, 2025
Dusičnany v podzemnej vode
13,7 mg/ltypická hodnota zo 7 staníc do 10 km, v norme, 2025
Znečistená voda na Slovensku: najhoršie miesta a znečisťovatelia

Údaje sú z ročeniek SHMÚ (povrchové vody 2022 až 2025). Ročenka uvádza miesta, ktoré nesplnili normu; miesto, ktoré v ročenke chýba, sa nepovažuje za čisté. Vzdialenosť a zhodu názvu toku určujeme sami, preto ide o orientačné priradenie.

Podzemná voda v okolí

Podzemná voda v okolí (SHMÚ)Namerané hodnoty podzemnej vody zo staníc do 10 km od revíru (dusičnany, škodlivé látky, amónne ióny, železo, chloridy) a ročenky SHMÚ.

Podzemná voda do 10 km (7 staníc)

  • Belusaokres Púchov · vrt alebo studňa · 1,0 km od revíru
    bez prekročenia v 2025
    2017 až 2025

    V ročenkách 2017 až 2025 nie je pri stanici zaznamenané prekročenie normy.

    Namerané hodnoty, rok 2025, odber 1. 10. 2025 (2 odbery, pri každej látke najvyššia hodnota roka):

    • Dusičnany13,7 mg/l
    • Amónne ióny< 0,01 mg/l
    • Dusitany< 0,01 mg/l
    • Železo0,003 mg/l
    • Chloridy12,3 mg/l
    • Hliník10 % normy
  • Horenicka Horkaokres Púchov · vrt alebo studňa · 2,0 km od revíru
    bez prekročenia v 2025
    2017 až 2025

    V ročenkách 2017 až 2025 nie je pri stanici zaznamenané prekročenie normy.

    Namerané hodnoty, rok 2025, odber 1. 10. 2025 (2 odbery, pri každej látke najvyššia hodnota roka):

    • Dusičnany11,8 mg/l
    • Amónne ióny0,01 mg/l
    • Dusitany0,01 mg/l
    • Železo0,007 mg/l
    • Chloridy37,4 mg/l
    • Hliník15 % normy
  • Dolne Kockovceokres Púchov · vrt alebo studňa · 3,0 km od revíru
    bez prekročenia v 2025
    2017 až 2025

    Naposledy v roku 2021 bolo prekročené:

    • Dusičnany

    Namerané hodnoty, rok 2025, odber 29. 10. 2025 (2 odbery, pri každej látke najvyššia hodnota roka):

    • Dusičnany24,5 mg/l
    • Amónne ióny< 0,01 mg/l
    • Dusitany< 0,01 mg/l
    • Železo0,011 mg/l
    • Chloridy38,4 mg/l
    • Hliník15 % normy
Ukázať ďalších 4
  • Horovceokres Púchov · vrt alebo studňa · 4,3 km od revíru
    bez prekročenia v 2025
    2017 až 2025

    Naposledy v roku 2020 bolo prekročené:

    • Chlóretén (vinylchlorid)

    Namerané hodnoty, rok 2025, odber 24. 9. 2025 (2 odbery, pri každej látke najvyššia hodnota roka):

    • Dusičnany26,9 mg/l
    • Amónne ióny< 0,01 mg/l
    • Dusitany< 0,01 mg/l
    • Železo0,006 mg/l
    • Chloridy25,7 mg/l
    • Hliník15 % normy
    • suma PCE (tetrachlóretén) a TCE (trichlóretén)5 % normy
  • Puchovokres Púchov · vrt alebo studňa · 6,1 km od revíru
    bez prekročenia v 2025
    2017 až 2025

    Naposledy v roku 2023 bolo prekročené:

    • Pomer NO3 a NO2
    • Dusičnany

    Namerané hodnoty, rok 2025, odber 30. 10. 2025 (2 odbery, pri každej látke najvyššia hodnota roka):

    • Dusičnany43,6 mg/l
    • Amónne ióny< 0,01 mg/l
    • Dusitany< 0,01 mg/l
    • Železo0,014 mg/l
    • Chloridy46 mg/l
    • Hliník15 % normy
  • Savcina – Pruskeokres Ilava · vrt alebo studňa · 7,9 km od revíru
    bez prekročenia v 2025
    2017 až 2025

    Naposledy v roku 2023 bolo prekročené:

    • TOC

    Namerané hodnoty, rok 2025, odber 24. 9. 2025 (2 odbery, pri každej látke najvyššia hodnota roka):

    • Dusičnany9,9 mg/l
    • Amónne ióny< 0,01 mg/l
    • Dusitany0,02 mg/l
    • Železo0,003 mg/l
    • Chloridy13,5 mg/l
    • Hliník15 % normy
  • Tuchynaokres Ilava · vrt alebo studňa · 8,1 km od revíru
    bez prekročenia v 2025
    2017 až 2025

    V ročenkách 2017 až 2025 nie je pri stanici zaznamenané prekročenie normy.

    Namerané hodnoty, rok 2025, odber 24. 9. 2025 (2 odbery, pri každej látke najvyššia hodnota roka):

    • Dusičnany18,6 mg/l
    • Amónne ióny< 0,01 mg/l
    • Dusitany0,01 mg/l
    • Železo0,003 mg/l
    • Chloridy16,7 mg/l
    • Hliník15 % normy
  • látky z ľudskej činnosti
  • len prirodzené látky
  • bez zaznamenaného prekročenia

Podzemná voda sa do tokov dostáva ako základný odtok, súvislosť s tokom pri revíre je preto len nepriama. Prirodzené látky (železo, mangán, sírany, vodivosť) sa do hodnotenia podľa ročenky nepočítajú.

Údaje sú z ročeniek SHMÚ (podzemné vody 2017 až 2025).

Podzemná voda: namerané hodnoty

Podzemná voda v okolí (SHMÚ)Namerané hodnoty podzemnej vody zo staníc do 10 km od revíru (dusičnany, škodlivé látky, amónne ióny, železo, chloridy) a ročenky SHMÚ.

Typická hodnota zo 7 staníc podzemnej vody do 10 km od revíru (najbližšia 1 km), meranie z roku 2025. Bližšie stanice majú väčšiu váhu. Ide o podzemnú vodu pri revíre, nie o meranie v samotnom toku. Norma je limit, ktorý pri ukazovateli uvádza SHMÚ (pre pitnú vodu); hodnota rovná norme sa tak ako v SHMÚ počíta za prekročenie. Štítok „niekde nad normou“ znamená, že typická hodnota je pod normou, ale aspoň jedna stanica ju presahuje; ktorá, je uvedené pri dlaždici. Ryby sú na niektoré látky citlivejšie než ľudia.

00,75

Amónne ióny

0,005mg/l

hlboko pod normou

Norma 0,5 mg/l. Rozpätie 0,005 až 0,01 mg/l, 7 staníc.

00,75

Dusitany

0,005mg/l

hlboko pod normou

Norma 0,5 mg/l. Rozpätie 0,005 až 0,02 mg/l, 7 staníc.

075

Dusičnany

13,7mg/l

pod normou

Norma 50 mg/l. Rozpätie 9,9 až 43,6 mg/l, 7 staníc.

012

Kyslík

6,59mg/l

dostatok kyslíka

Značka na ciferníku: 9 mg/l, vodítko pre lososovité vody. Rozpätie 2,47 až 8,32 mg/l, 7 staníc.

020

Teplota vody

11,6°C

teplejšia

Rozpätie 9,95 až 11,8 °C, 7 staníc.

510

pH

7,22

vhodné pre ryby

Rozpätie 7,05 až 7,33, 7 staníc.

08

Tvrdosť vody

3,61mmol/l

tvrdá

Rozpätie 2,9 až 4,28 mmol/l, 7 staníc.

00,3

Železo

0,006mg/l

hlboko pod normou

Norma 0,2 mg/l. Rozpätie 0,003 až 0,014 mg/l, 7 staníc.

00,075

Mangán

0,001mg/l

hlboko pod normou

Norma 0,05 mg/l. Rozpätie 0,001 až 0,002 mg/l, 7 staníc.

0375

Chloridy

25,7mg/l

hlboko pod normou

Norma 250 mg/l. Rozpätie 12,3 až 46 mg/l, 7 staníc.

0375

Sírany

33,5mg/l

hlboko pod normou

Norma 250 mg/l. Rozpätie 22,8 až 45,9 mg/l, 7 staníc.

0188

Vodivosť

67,7mS/m

blízko normy

Norma 125 mS/m. Rozpätie 53,4 až 80,3 mS/m, 7 staníc.

0150 %

Kovy a polokovy

15% normy

pod normou

Najvyššie: Hliník 0,03 mg/l (15 % normy, 2 km od revíru). 7 staníc.

0150 %

Rozpúšťadlá a benzén

0% normy

pod normou

Najvyššie: suma PCE (tetrachlóretén) a TCE (trichlóretén) 0,5 µg/l (5 % normy, 4,3 km od revíru). 3 stanice.

0150 %

PAU (spaľovanie, ropné látky)

0% normy

nezistené

Pod medzou stanovenia: látky z tejto skupiny sa vo vzorkách nezistili. 3 stanice.

Ako to pôsobí na ryby a vodu
Amónne ióny
Samotné amónne ióny nie sú také jedovaté, ale časť z nich sa podľa pH a teploty mení na amoniak (NH₃), ktorý poškodzuje žiabre a stresuje ryby. Čím vyššie pH a teplota, tým viac amoniaku (Emerson a kol. 1975). Zrušená smernica 2006/44/ES uvádzala ako vodítko najviac 0,04 mg/l amónnych iónov pre lososovité vody a 0,2 mg/l pre kaprovité.
Dusitany
Dusitany sú pre ryby jedovaté: cez žiabre sa dostanú do krvi a premenia hemoglobín na methemoglobín, ktorý kyslík nenesie, takže sa ryby „dusia“ aj v okysličenej vode. Najcitlivejšie sú lososovité ryby; chloridy vo vode toxicitu znižujú (Lewis a Morris 1986). Smernica 2006/44/ES uvádzala vodítko 0,01 mg/l pre lososovité vody.
Dusičnany
Dospelým rybám dusičnany neškodia hneď, ale živia riasy a rastliny, a tak prispievajú k prehnojeniu a nočným prepadom kyslíka. Pre citlivé vodné živočíchy (lososovité ryby, obojživelníky, niektoré bezstavovce) odporúčajú Camargo a kol. (2005) držať dusičnany pod 2 mg dusíka na liter, čo je asi 9 mg/l dusičnanov.
Kyslík
Ryby, najmä lososovité, potrebujú veľa kyslíka. Smernica 2006/44/ES uvádzala pre lososovité vody vodítko 9 mg/l (aspoň v polovici meraní) a nikdy menej než 7 mg/l. Podzemná voda z hlbších vrstiev ho býva menej; v toku sa potom dokysličí až po vyvierení.
Teplota vody
Podzemná voda má počas roka takmer stálu teplotu. Prítok z prameňov preto môže v lete tok ochladzovať a v zime otepľovať, a takéto úseky bývajú útočiskom pre chladnomilné ryby (Hayashi a Rosenberry 2002).
pH
Ryby znášajú pH približne od 6 do 9 (smernica 2006/44/ES). Mimo tohto rozsahu sa poškodzujú žiabre a mení sa jedovatosť amoniaku a kovov.
Tvrdosť vody
Tvrdšia voda (viac vápnika a horčíka) je pre ryby priaznivejšia: vápnik chráni žiabre a znižuje toxicitu kovov, napríklad medi a zinku (Pagenkopf 1983), a drží stabilné pH. Mäkká voda je citlivejšia na kovy aj na zakyslenie.
Železo
Železo je v podzemnej vode z hĺbky rozpustené. Keď voda vyjde na vzduch, oxiduje a vyzráža sa ako hnedé vločky, ktoré zalepujú žiabre, pokrývajú štrk s ikrami a bezstavovcami a ničia úkryty (Vuori 1995).
Mangán
Mangán je v hlbšej podzemnej vode prirodzený. Pre ryby býva menej významný než železo, norma platí hlavne kvôli chuti a farbe pitnej vody.
Chloridy
Chloridy pochádzajú z posypovej soli, hnojív a odpadu. Americká agentúra EPA (1988) určila pre dlhodobú ochranu vodných živočíchov 230 mg/l a pre krátkodobú 860 mg/l.
Sírany
Sírany sú v podzemnej vode bežné, pochádzajú z hornín (napríklad sadrovca), z hnojív aj z baní. Spolu s chloridmi zvyšujú mineralizáciu vody; norma 250 mg/l je určená pre pitnú vodu.
Vodivosť
Vodivosť ukazuje celkové množstvo rozpustených solí. Vyššia hodnota je v podzemnej vode často prirodzená (vápence, sadrovec), no prudké zvýšenie v toku ukazuje na prítok solí z ciest, baní alebo odpadu.
Kovy a polokovy
Meď, zinok, nikel, kadmium a ortuť sú pre ryby jedovaté už pri nízkych koncentráciách, v mäkkej vode viac než v tvrdej (Pagenkopf 1983). Norma pre podzemnú vodu je určená pre pitnú vodu, nie pre ryby.
Rozpúšťadlá a benzén
Chlórované rozpúšťadlá (napríklad tetrachlóretén) a benzén pochádzajú z priemyslu, čistiarní a čerpacích staníc. Sú jedovaté a v podzemnej vode sa rozkladajú pomaly.
PAU (spaľovanie, ropné látky)
PAU vznikajú pri spaľovaní a únikoch ropných látok. Norma pre benzo(a)pyrén (0,01 µg/l) je pre pitnú vodu veľmi prísna, lebo ide o karcinogén.

Zdroje

  1. Camargo, J. A., Alonso, Á., Salamanca, A. (2005): Nitrate toxicity to aquatic animals: a review with new data for freshwater invertebrates. Chemosphere 58, 1255–1267.
  2. Lewis, W. M., Morris, D. P. (1986): Toxicity of nitrite to fish: a review. Transactions of the American Fisheries Society 115, 183–195.
  3. Emerson, K., Russo, R. C., Lund, R. E., Thurston, R. V. (1975): Aqueous ammonia equilibrium calculations: effect of pH and temperature. Journal of the Fisheries Research Board of Canada 32, 2379–2383.
  4. Smernica 2006/44/ES o kvalite sladkých vôd, ktoré si vyžadujú ochranu alebo zlepšenie kvôli podpore života rýb (zrušená v roku 2013; jej hodnoty tu uvádzame len ako odborné vodítko).
  5. Vuori, K.-M. (1995): Direct and indirect effects of iron on river ecosystems. Annales Zoologici Fennici 32, 317–329.
  6. Pagenkopf, G. K. (1983): Gill surface interaction model for trace-metal toxicity to fishes: role of complexation, pH, and water hardness. Environmental Science & Technology 17, 342–347.
  7. U.S. EPA (1988): Ambient Water Quality Criteria for Chloride. EPA 440/5-88-001.
  8. Hayashi, M., Rosenberry, D. O. (2002): Effects of ground water exchange on the hydrology and ecology of surface water. Ground Water 40, 309–316.

Ryby, zver, rastliny a riziká v okolí vodyZver a riziká pri vode (GBIF)Zver, vtáky, rastliny a riziká (medveď, kliešte, komáre, boľševník), ktoré ľudia v okolí vody zaznamenali. Nepatrí do skóre podmienok na love, je len na informáciu.

Druhy, ktoré sa v okolí vody pozorovali alebo zaznamenali. Zver, rastliny a riziká nevstupujú do skóre podmienok na love, sú len na informáciu. Názov druhu vedie na jeho stránku.

Kačica diváVták

Kačica divá

viac záznamov
Najviac záznamov: apríl.
O druhu

Najbežnejšia kačica, hniezdi pri takmer každej vode s brehovým porastom.

Volavka popolaváVták

Volavka popolavá

chránený druhviac záznamov
Najviac záznamov: marec.
O druhu

Stojí v plytčinách a číha na drobné ryby. Dobre ju vidno pri brehoch rybníkov a pomalých tokov.

VážkyZver

Vážky

viac záznamov
Najviac záznamov: august.
O druhu

Dravý hmyz. Larvy žijú pod vodou niekoľko mesiacov až rokov, dospelé vážky lovia vo vzduchu nad vodou.

Salamandra škvrnitáZver

Salamandra škvrnitá

chránený druhviac záznamov
Najviac záznamov: máj.
O druhu

Čierna so žltými škvrnami. Žije v listnatých lesoch pri čistých horských potokoch, larvy sa vyvíjajú v potoku.

Rybárik riečnyVták

Rybárik riečny

chránený druhviac záznamov
Najviac záznamov: marec.
O druhu

Malý vták, ktorý sa potápa za drobnými rybami. Hniezdi v strmých brehoch čistých tokov.

Vodnár potočnýVták

Vodnár potočný

chránený druhviac záznamov
Najviac záznamov: máj.
O druhu

Malý vtáčik, ktorý sa potápa a behá po dne bystrín za lariev hmyzu. Hniezdi pri čistých horských potokoch.

Bocian čiernyVták

Bocian čierny

chránený druhviac záznamov
Najviac záznamov: máj.
O druhu

Plachý lesný vták, ktorý hniezdi v starých lesoch a k potokom a mokradiam chodí loviť ryby a žaby.

Ropucha obyčajnáZver

Ropucha obyčajná

chránený druhviac záznamov
Najviac záznamov: apríl.
O druhu

Najväčšia domáca ropucha. Na jar sa sťahuje k vode, kde sa rozmnožuje.

PotočníkyZver

Potočníky

viac záznamov
Najviac záznamov: júl.
O druhu

Hmyz, ktorého larvy si mnohé druhy stavajú ochranné puzdrá z kamienkov, piesku alebo rastlín.

Bobor vodnýZver

Bobor vodný

chránený druhviac záznamov
Najviac záznamov: jún.
O druhu

Rastlinožravec, ktorý hrádzami a norami mení tok aj brehy. Je chránený. Vytvára plytčiny a tôňe, na ktorých sa darí rybám aj hmyzu.

Užovka obojkováZver

Užovka obojková

chránený druhviac záznamov
Najviac záznamov: jún.
O druhu

Neškodný had s dvoma žltými škvrnami na zátylku. Výborne pláva a loví žaby, ryby a mloky.

Vydra riečnaZver

Vydra riečna

chránený druhniekoľko záznamov
Najviac záznamov: máj.
O druhu

Loví ryby, raky a žaby. Je prísne chránená a jej výskyt sa považuje za znak pomerne čistej vody s dostatkom rýb.

Netýkavka žliazkatáInvázna rastlina

Netýkavka žliazkatá

invázny druhveľa záznamov
Najviac záznamov: september.
O druhu

Invázna rastlina z Himalájí, vysoká až dva metre, s ružovými kvetmi. Zarastá brehy tokov.

Pohánkovec japonskýInvázna rastlina

Pohánkovec japonský

invázny druhveľa záznamov
Najviac záznamov: september.
O druhu

Invázna bylina z východnej Ázie, ktorá vytvára husté porasty vysoké až tri metre.

Jelša lepkaváRastlina

Jelša lepkavá

viac záznamov
Najviac záznamov: júl.
O druhu

Strom brehových porastov, ktorého korene siahajú pod vodnú hladinu.

Trstina obyčajnáRastlina

Trstina obyčajná

viac záznamov
Najviac záznamov: júl.
O druhu

Vysoká tráva, ktorá tvorí rozsiahle trstinové porasty pri rybníkoch a na brehoch.

Pálka širokolistáRastlina

Pálka širokolistá

viac záznamov
Najviac záznamov: júl.
O druhu

Mokraďová rastlina s hnedým valcovitým súplodím.

Žaburinka menšiaRastlina

Žaburinka menšia

viac záznamov
Najviac záznamov: jún.
O druhu

Drobná plávajúca rastlina, ktorá môže pokryť celú hladinu stojatej vody.

Medveď hnedýRiziko

Medveď hnedý

vyššie rizikochránený druhojedinelý záznam
Najviac záznamov: jún.
Ako sa chrániť

Žije v horských lesoch severného a stredného Slovenska. Pri vode loví ryby a pije.

Ako sa chrániť: V horských revíroch sa pohybuj hlučne, nenechávaj pri stane ryby, vnútornosti ani zvyšky návnad a jedlo ukladaj mimo spacieho miesta. Ak medveďa uvidíš, nebehaj, pokojne sa prehováraj a pomaly ustupuj. Nikdy sa nepribližuj k mláďatám.

Boľševník obrovskýRiziko

Boľševník obrovský

treba rátaťinvázny druhviac záznamov
Najviac záznamov: september.
Ako sa chrániť

Invázna rastlina, ktorá rastie pri brehoch tokov a na vlhkých lúkach. Miazga na slnku spôsobuje popáleniny kože.

Ako sa chrániť: Nedotýkaj sa ho a neprechádzaj cez porast. Ak sa miazga dostane na kožu, zmy ju vodou a mydlom a chráň miesto pred slnkom. Pri väčšom popálení vyhľadaj lekára.

Kliešť obyčajnýRiziko

Kliešť obyčajný

treba rátaťviac záznamov
Najviac záznamov: apríl.
Ako sa chrániť

Prenáša kliešťovú encefalitídu a lymskú boreliózu. Čaká vo vysokej tráve a v poraste pri brehoch.

Ako sa chrániť: Od jari do jesene sa po love skontroluj, použi repelent a dlhé nohavice do ponožiek. Kliešťa čo najskôr odstráň pinzetou. Proti encefalitíde existuje očkovanie.

OvadyRiziko

Ovady

treba rátaťniekoľko záznamov
Najviac záznamov: júl.
Ako sa chrániť

Veľké bodavé muchy. Najaktívnejšie sú za horúcich bezvetrných dní pri vode a na lúkach.

Ako sa chrániť: Bolestivo bodajú, najmä v lete v poludňajších hodinách. Pomáha svetlé oblečenie s dlhým rukávom a repelent.

Vretenica severnáRiziko

Vretenica severná

treba rátaťchránený druhniekoľko záznamov
Najviac záznamov: jún.
Ako sa chrániť

Jedovatý had, ktorý sa vyhrieva na kamenistých svahoch, v mokradiach a na lesných okrajoch pri vode.

Ako sa chrániť: Je plachá a uštipne len pri ohrození. Pri kamenitých brehoch nešmátraj rukou medzi kamene a maj pevnú obuv. Po uštipnutí zostaň v pokoji, nehýb postihnutou končatinou a volaj 112.

Diviak lesnýRiziko

Diviak lesný

treba rátaťniekoľko záznamov
Najviac záznamov: marec.
Ako sa chrániť

Chodí k vode na kaľ a na pitie, hlavne za súmraku a v noci.

Ako sa chrániť: Bachyňa s mladými vie byť agresívna. Zachovaj odstup, nenoc na zvernom prechode a nenechávaj pri vode zvyšky jedla.

Vlk dravýRiziko

Vlk dravý

treba rátaťniekoľko záznamov
Najviac záznamov: júl.
Ako sa chrániť

Plachá šelma lesov. K vode chodí v noci a za súmraku.

Ako sa chrániť: Útoky na ľudí sú veľmi vzácne. Udržuj poriadok v tábore, nekŕm zver a psa maj na vôdzke.

KomáreRiziko

Komáre

treba rátaťojedinelý záznam
Najviac záznamov: január.
Ako sa chrániť

Množia sa v stojatej vode, preto sú najhoršie pri nádržiach, mŕtvych ramenách a lužných lesoch, najmä pri západe slnka.

Ako sa chrániť: Pri večernom a nočnom love maj dlhý rukáv, repelent a sieťku. Rozvoj komárov zrýchľuje teplo a vlhko po dažďoch.

Zver, rastliny a riziká: záznamy pochádzajú z pozorovaní a odrážajú aj to, kde sa pozorovatelia pohybujú, nie sú to merania hustoty ani istota stretnutia. Platia pre okolie okolo 35 × 55 km.

Zdroje fotografií

Katalóg živočíchov a rastlín

Zdroj: GBIFAktualizované 6. 11. 2026 16:03

Zem pod vodou: geológia, zlomy a radón

Podložie, tok a pramene na mape, hodnoty v mieste vody, geomagnetická aktivita a zemetrasenia. Je to informácia o prostredí; do skóre vstupujú len malé hypotézy označené stupňom istoty (zlomy a horniny, geomagnetická búrka).

Mapa podložia potrebuje zapnutý JavaScript.

Mapa sa posúva a približuje; vrstvy ŠGÚDŠ sú uložené na tomto serveri. © Štátny geologický ústav Dionýza Štúra. Merítko podkladu 1 : 50 000 (zlomy a geológia), rádioaktivita a magnetika sú hrubšie.

Hodnoty v mieste vody

Hodnoty v mieste vodyRadónové riziko podložia, urán, tórium, draslík, gama žiarenie a magnetická anomália v jednom mieste pri vode (na mape označené bodom).

Radónové riziko podložia

stredné

Bežné pre väčšinu Slovenska.

08

Urán (eU)

2,0ppm

bežný

Bežné pozadie hornín.

020

Tórium (eTh)

6,5ppm

pod priemerom kôry

Prírodné pozadie hornín.

04

Draslík (K)

1,35%

pod priemerom kôry

Prírodné pozadie hornín.

0150

Gama žiarenie

45nGy/h

okolo svetového priemeru

Prirodzené pozadie podložia.

SVJZ

Magnetická anomália (ΔT)

2nT

nad priemerom okolia

Odchýlka magnetického poľa od priemeru okolia.

Hodnoty platia pre jedno miesto (na mape označené bodom), nie ako priemer celého toku alebo povodia. Radón je v podzemných vodách prirodzený stopovač; do mapy nie je zahrnutý radón vo vode, len riziko podložia.

Značka na ciferníku: priemer hornej zemskej kôry (urán 2,7 ppm, tórium 10,5 ppm, draslík 2,3 %; Rudnick a Gao 2003) a svetový priemer prirodzenej dávky vonku 59 nGy/h (UNSCEAR 2000). Ručička sa nevychyľuje do „dobra“ ani „zla“, len ukazuje, kde hodnota leží.

Zvýšený urán alebo radón je len údaj o hornine. Pre záber nemá preukázaný význam; pomáha čítať, z akého podložia voda pochádza.

Zlomy a pramene

Zlomy a prameneVzdialenosť k najbližšiemu tektonickému zlomu geologickej mapy a počet prameňov v okolí. Pozdĺž zlomov vyteká puklinová podzemná voda.
250 m1 km3 km8 km

Najbližší zlom

do 3 km

zlom v okolí

Tektonický zlom na geologickej mape.

zakrytý mladšími usadeninami zistený na povrchu

Pozdĺž zlomov a pri prameňoch vyteká z podložia puklinová podzemná voda. Býva v lete chladnejšia a v zime teplejšia než voda v toku, preto sa pri takých miestach podľa rybárskych skúseností ryby v extrémnom počasí zdržiavajú (letné a zimné ostrovčeky vhodnejšej teploty).

Čerstvá puklinová voda však môže mať málo kyslíka. Ide o skúsenosť rybárov, nie o meraný jav pri tomto revíre.

Zlomy sú z geologickej mapy 1 : 50 000. Pramene sú z hydrogeologickej mapy, ktorá pokrýva len niektoré regióny, takže nula neznamená, že tam pramene nie sú.

Geomagnetická aktivita

Geomagnetická aktivita (Kp)Planetárny index Kp (0 až 9) meria rozkolísanie magnetického poľa Zeme. Od 5 ide o geomagnetickú búrku. Ukazuje sa posledných 48 hodín a predpoveď na 24 hodín.
09

Kp-index

2,0z 9

pokojné pole

Posledné meranie (6. 11. 2026 13:00). Bodka na ciferníku je najvyššia predpoveď na 24 hodín.

Najvyšší predpovedaný Kp v najbližších 24 hodinách: 5,0 (geomagnetická búrka).

Kp (0 až 9) meria rozkolísanie magnetického poľa Zeme od slnečného vetra. Od 5 ide o geomagnetickú búrku. Ryby, najmä lososovité a úhory, magnetické pole vnímajú. Že by ich záber závisel od Kp, však nie je preukázané: ide o pozorovania rybárov a o hypotézy.

Údaj je rovnaký pre celé Slovensko. Do skóre aktivity vstupuje len pri silnej geomagnetickej búrke (hypotéza, −1 až −2 body).

Zemetrasenia v okolí

Zemetrasenia v okolíOtrasy zaznamenané v okruhu 150 km od vody za posledných 30 dní (katalóg GFZ GEOFON).
S

Otrasy za 30 dní

3v okruhu 150 km

najsilnejší M 2,6

133 km od vody, 8. 10.

  • M 2,2
    Poľsko4. 11. 03:47, 115 km od vody, hĺbka 1 kmpravdepodobne banský otras (plytko pod povrchom)
  • M 2,3
    Poľsko3. 11. 23:05, 133 km od vody, hĺbka 1 kmpravdepodobne banský otras (plytko pod povrchom)
  • M 2,6
    Poľsko8. 10. 21:45, 133 km od vody, hĺbka 1 kmpravdepodobne banský otras (plytko pod povrchom)

Všetky tieto otrasy sú veľmi plytké, ide pravdepodobne o banské otrasy (napríklad v poľských a českých revíroch), nie o tektonickú aktivitu.

Podľa rybárskych historiek ryby (najmä sumce a úhory) pred otrasmi nepokojne reagujú alebo prestanú brať. Spoľahlivo preukázané to nie je a pri slabých otrasoch ide o náhodu. Hlbšie otrasy z Karpát (napríklad v okolí Komárna a Dobrej Vody) ľudia zväčša vôbec nevnímajú.

Katalóg GEOFON je celosvetový, slabé otrasy v okolí Slovenska v ňom nemusia byť všetky. Nezapočítava sa do skóre aktivity.

Údaje: © ŠGÚDŠ (geologické, geofyzikálne a hydrogeologické mapy), NOAA SWPC (Kp-index), GFZ GEOFON (zemetrasenia). Súvislosť geomagnetického poľa, otrasov či radónu so záberom rýb nie je spoľahlivo preukázaná, preto sa do skóre aktivity nepočítajú. Postup je v Metodike.

Z vesmíru: čo ukazujú družice Copernicus

Sentinel-2 (optika) a Sentinel-1 (radar), obnovuje sa približne každých 6 dní

  • ZarastenieSilne zarastená
  • ĽadBez ľadu

Zarastenie hladiny

Zarastenie hladinyPodiel plochy revíru, na ktorej družica vidí zelenú vegetáciu (index NDVI nad 0,3): plávajúce a vynorené rastliny a trstinu pri brehu.
58 % plochySilne zarastená

Podiel plochy so zelenou vegetáciou (rastliny na hladine a tesne pod ňou, trstina pri brehu).

0204060806. 9.24. 9.13. 10.31. 10.
Vývoj zarastenia hladiny: od 6. 9. 14:00 do 31. 10. 13:00. Naposledy 58 %, najmenej 58, najviac 69 %.

Pri brehoch sa môže započítať aj pruh trstiny, preto sa hodnoty na malých plochách môžu zdať vyššie.

Sentinel-2, 31. 10. 2026, bez oblakov 100 % plochy

Plocha hladiny: optika a radar

Plocha hladiny: optika a radarPlocha čistej vody z optickej snímky (Sentinel-2) a podiel hladkej vody z radaru (Sentinel-1), ktorý vidí aj cez oblaky. Dôležitejšia než samotné číslo je zmena oproti obvyklému stavu.
0,0 ha čistej vody

Zatiaľ je málo snímok, aby sa dala plocha porovnať s obvyklým stavom.

-1,5-1,0-0,50,00,51,01,56. 9.24. 9.13. 10.31. 10.
Plocha čistej vody podľa Sentinelu-2: od 6. 9. 14:00 do 31. 10. 13:00. Naposledy 0,0 ha, najmenej 0,0, najviac 0,0 ha.

Radar Sentinel-1 (vidí aj cez oblaky a v noci): 0 % tvaru revíru je hladká voda (5. 11. 2026), za mesiac +0 p. b..

Plocha čistej vody je bez pixelov pri brehu, preto je nižšia ako výmera revíru (28,0 ha podľa mapy). Zmena je dôležitejšia než samotné číslo. Radar môže pri vetre ukázať hladinu ako drsnú.

Sentinel-2, 31. 10. 2026, bez oblakov 100 % plochy

Ľad na hladine

Ľad na hladinePodiel plochy, na ktorej družica vidí ľad alebo sneh. Hrúbku ani nosnosť ľadu nevie určiť.
0 % plochyBez ľadu

Podiel plochy, na ktorej satelit vidí ľad alebo sneh. Za posledných 20 dní bol najvyšší 0 %.

Satelit nezistí hrúbku ani nosnosť ľadu. Na ľad nikdy nevstupuj podľa tohto údaju.

Sentinel-2, 31. 10. 2026, bez oblakov 100 % plochy

Čo to znamená pre lov

Čo to znamená pre lovKrátky rozbor podľa údajov družice a bežných rybárskych pravidiel. Je to pomôcka, nie predpoveď záberov.
  • Zarastená hladina

    Vodné rastliny pokrývajú asi 58 % plochy. Hladinové nástrahy (gumená žaba, popper) sú tu ideálne, klasická montáž sa nahadzuje ťažko; hľadaj čisté okná, lávky a brehy bez porastu.

Rozbor vychádza z bežných rybárskych pravidiel a z údajov družice. Je to pomôcka, nie predpoveď záberov. Rozhoduje rybársky poriadok, povolenie a situácia na mieste.

Údaje sa ukladajú od 27. 8. 2026 (8 období po 5 dňoch), v grafoch je vidieť ich vývoj. Stiahnuť históriu (CSV)

Odhady zo satelitných snímok s rozlíšením 10 až 20 m, nie meranie vo vode. Ovplyvňujú ich oblaky, tiene, vietor a brehy; tvar vodnej plochy je pri tomto revíre len približný. Nepoužívaj ich na rozhodnutie o kúpaní ani o vstupe na ľad. Údaje: Obsahuje upravené údaje Copernicus Sentinel 2026, ESA, Copernicus Data Space Ecosystem. Postup je v Metodike.

Historické snímky

Vývoj okolia a prírody od 2018 do 2024: ako sa menia brehy, vegetácia a krajina okolo vody. Snímky sa samy prepínajú, listovať môžeš aj ručne.

Letecká snímka revíru Štrkoviská Beluša z roku 2018
2018snímkované 10. 9. 2018
Letecká snímka revíru Štrkoviská Beluša z roku 2021
2021snímkované 27. 6. 2021
Letecká snímka revíru Štrkoviská Beluša z roku 2024
2024snímkované 23. 8. 2024

Ortofotomozaika SR © GKÚ Bratislava, NLC Zvolen. Rok a deň snímkovania závisia od polohy, jednotlivé ročníky sa preto môžu líšiť ročným obdobím aj počasím.

Novinky z organizácie a úlovky z revíru

Úlovky z revíru

Na tomto revíri zatiaľ nikto nezapísal úlovok.