Dnes na toku Žitava

Skóre podmienok na love, najlepšie okno dňa a revíry od najlepších podmienok

Priemer revírov toku

Nízka aktivita · priemer z jedného revíru

Číslo v hlavičke je odhad pre stred toku podľa počasia a meraní. Priemer revírov navyše počíta družicové údaje, zatienenie a geológiu každého revíru.

Najlepšie okno dnes

15:00–17:00

Žitava č. 1, skóre okna 16.

Skóre je odhad podmienok podľa počasia, vody a okolia, nie predpoveď záberov. Prepočítané o 04:04.

Mapa a revíry toku

Priebeh toku a jeho revíry. Farbu čiar prepneš na podmienky dnes, kvalitu alebo ľubovoľný iný parameter.

Podrobné filtrekraj, okres, dno, hĺbka, zatienenie, družice, chémia a znečistenie vody, ryby, geológia

1445revírov
Vyber kategóriu a zúž výber. Pri každej možnosti uvidíš, koľko revírov ti ostane.
Farba na mape
Načítavam mapu…

Mapu posúvaš dvoma prstami. Jedným prstom ju posunieš na celej obrazovke.

    Stav vody na toku

    Meranie hladiny, teploty a prietoku, počasie pri toku a stav z družíc

    Vodné stavy na toku

    StanicaStavZmenaTeplota
    Obyce14 cm–
    Vieska nad Žitavou130 cm–
    Vlkas10 cm–
    Zdroj: SHMÚAktualizované 8. 11. 2026 03:58

    Výškový profil toku

    Ako klesá tok po prúde: spád, sklon a rýchlosť vody.

    Veľmi pomalý tok Nížinný, takmer stojatý úsek: pokojná, často kalnejšia voda, dno býva bahnité a piesočnaté. Typické pre kaprové revíry.

    1081101121141160 km5 km10 km
    Výškový profil toku: od 115 do 110 m n. m. na 13,7 km.
    Revíry v poradí od najvyššieho (vľavo) po najnižší. Medzi revírmi môže byť úsek bez revíru, ten sa nezobrazuje.
    Najvyšší bod
    116 m n. m.
    Najnižší bod
    110 m n. m.
    Spád revírovSpádRozdiel nadmorskej výšky medzi horným a dolným koncom revíru v metroch. Čím väčší spád na kratšej dĺžke, tým rýchlejšia voda.
    5,7 m
    Priemerný sklonSklon tokuSpád na kilometer v promile (‰, metre na kilometer). Do 2 ‰ je pomalá nížinná rieka, 5 až 10 ‰ podhorská rieka (lipeň, pstruh), nad 10 ‰ rýchly potok.
    0,4 ‰
    KľukatosťKľukatosťDĺžka toku vydelená vzdialenosťou jeho koncov vzdušnou čiarou. 1,0 je priamy tok, nad 1,3 výrazne meandruje. Meandre vytvárajú jamy pod brehmi a plytčiny v prieťahoch.
    1,16

    Zdroj: Open Topo Data (eudem25m), 4. 11. 2026. Sklon a spád sú orientačné, zahŕňajú len úseky revírov.

    Terén v 3D

    Načítavam 3D model terénu…

    Historické snímky

    Vývoj okolia a prírody od 2017 do 2023: ako sa menia brehy, vegetácia a krajina okolo vody. Snímky sa samy prepínajú, listovať môžeš aj ručne.

    Letecká snímka toku Žitava z roku 2017
    2017snímkované 18. 7. 2017
    Letecká snímka toku Žitava z roku 2020
    2020snímkované 12. 8. 2020
    Letecká snímka toku Žitava z roku 2023
    2023snímkované 20. 5. 2023

    Ortofotomozaika SR © GKÚ Bratislava, NLC Zvolen. Rok a deň snímkovania závisia od polohy, jednotlivé ročníky sa preto môžu líšiť ročným obdobím aj počasím.

    Znečistenie vody na toku Žitava

    Kvalita vody podľa SHMÚ, čistiarne pri revíroch a podzemná voda v okolí

    Povrchová voda pri revírochnajbližšie miesto monitoringu SHMÚ, 2025

    1 z 1 revíru s údajom SHMÚ revírov toku má pri najbližšom mieste nesplnenú normu aspoň v jednom ukazovateli.

    • 3 a viac ukazovateľov1

    Najviac znečistené revíryvšetky s nesplnenou normou

    • Žitava č. 1Žitava · nesplnená norma v 4 z 4 rokov7 ukazovateľov

    Podzemná voda: namerané hodnotytypická hodnota zo staníc do 10 km, 2025

    1 z 1 revíru s meraním má v okolí podzemnú vodu s hodnotou nad hranicou aspoň v jednom ukazovateli.

    • škodlivé látky nad normou aspoň na jednej stanici (kovy, pesticídy, PFAS, rozpúšťadlá)1
    • amónne ióny alebo dusitany nad normou aspoň na jednej stanici1
    • železo od 1 mg/l1

    Profil toku od prameňa k ústiupočet nesplnených ukazovateľov v roku 2025 na miestach SHMÚ

    0246Obyce, nad, rkm 49,5: 2 ukazovatele (2023)Tesárske Mlyňany, rkm 39,3: 3 ukazovatele (2023)Hul, rkm 3,5: 7 ukazovateľov (2025)rkm 50 (horný tok)rkm 4 (smerom k ústiu)
    Ukázať miesta v tabuľke (3)
    • Obyce, nadrkm 49,52 ukazovatele
    • Tesárske Mlyňanyrkm 39,33 ukazovatele
    • Hulrkm 3,57 ukazovateľov
    • norma nesplnená
    • bez nesplnenej normy
    • miesto nie je v ročenke

    Zdroj: SHMÚ (ročenky kvality povrchových a podzemných vôd), register čistiarní z VÚVH a EEA. Miesto SHMÚ sa k revíru priradí podľa rovnakého názvu toku a vzdialenosti; ročenka uvádza miesta, ktoré nesplnili normu, preto chýbajúce miesto nie je dôkazom čistej vody.

    Geológia a geochémia toku Žitava

    Kovy a zlato v riečnych sedimentoch a vode, staré banské diela a ložiská, vrty s archívnymi správami, geotermálna energia, záťaže a zosuvy v okolí toku

    Prehľad vychádza z verejných registrov a atlasov Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Hľadá sa v pásme okolo vody všetkých revírov toku (spolu 14 km čiary): vzorky z potokov do 1 km, vrty, banské diela a záťaže do 3 km, rudné výskyty do 5 km, geotermálne zdroje do 10 km.

    Hornina pod vodou

    Náplavy riek75 % čiary vody

    25 % mladé sedimenty

    Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch. Geologická mapa SR 1:50 000.

    510

    Voda podľa atlasu

    pH 7,8modelový odhad

    typ vody Ca–Mg–HCO₃

    Mineralizácia 1 203 mg/l, veľmi tvrdá voda (40,0 °dH). Interpolácia meraní Geochemického atlasu SR, nie meranie v toku.

    Prvky v riečnom sedimente

    0 z 15prvkov v horných 10 %

    najvyššie: Selén 0,510 mg/kg

    Poloha najvyššie postaveného prvku medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku: 87. percentil. Interpolácia Geochemického atlasu riečnych sedimentov.

    1 km2 km55 °C95 °C

    Teplo pod nohami

    55°C v hĺbke 1 000 m

    tepelný tok 77 mW/m²

    V hĺbke 2 000 m okolo 95 °C (prírastok 40 °C na kilometer). Atlas geotermálnej energie SR.

    20200

    Prirodzené gama žiarenie

    50nGy/h dávkový príkon

    52. percentil na Slovensku

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy (draslík, urán, tórium), nie hodnota z merania pri vode. Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ.

    Staré banské diela

    0objektov do 3 km

    V pásme 3 km okolo vody nie je zaznamenané žiadne staré banské dielo.

    Zlato v riečnom sedimente

    0vzoriek so zlatom

    Vo vzorkách riečneho sedimentu do 1 km od vody sa zlato nenašlo. Vzorky nepokrývajú každý potok, preto to neznamená, že tu zlato nie je.

    Stopové prvky vo vode toku

    2 z 8ukazovateľov v horných 5 %

    najvyššie: Olovo 11,0 μg/l

    Poloha najvyššej namerenej hodnoty v rozdelení všetkých vzoriek povrchových vôd na Slovensku: 99. percentil (Patinský kanál).

    Vrty a rozbory podzemnej vody

    264vrtov do 3 km

    424 rozborov vody v okolí

    Z toho 262 s archívnou správou Geofondu. Vrty sú hydrogeologické, geologické, inžinierskogeologické a iné.

    0 °C120

    Geotermálna energia

    65°C na ústí vrtu

    14 geotermálnych vrtov do 10 km

    Najteplejší: Kolárovo (Nesvady) – K-3, výdatnosť 1,5 l/s, 7,1 km od vody.

    Environmentálne záťaže a skládky

    4lokalít do 3 km

    1 záťaž, 3 skládky

    Najbližšia záťaž: Bajč – skládka TKO, 750 m od vody. Blízkosť neznamená, že látky z lokality do vody unikajú.

    Ložiská a rudné výskyty

    6záznamov do 5 km

    3 ložiská, 3 rudné výskyty

    Registre Geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerastných surovín.

    Zosuvy a svahové deformácie

    0plôch do 3 km

    Zdokumentované zosuvy v registri Geofondu. Zosuv do toku môže zakaliť vodu a zmeniť dno.

    Geologická stavba pod vodou

    Aká hornina leží pod čiarou vody (Geologická mapa SR 1:50 000), aký je jej vek, ako hrubý je kvartérny pokryv a v akej tektonickej jednotke voda tečie. Horninové podložie rozhoduje o tvrdosti vody, o dne, o zákale po dažďoch aj o pramenitosti.

    Poradie bodov ide po čiare vody (pri toku a povodí revír za revírom). Pruh je rez vzdialenosťou, nie mapou; šírka úseku zodpovedá počtu bodov.

    • Náplavy riek75 %SR 72 %
    • Mladé sedimenty25 %SR 8,6 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Náplavy riek: Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch.

    Geologický vek hornín

    • kvartér100 %

    Najčastejšie horninové jednotky

    ÚtvarVekJednotkaBodov
    kvartérholocénfluviálne sedimenty: litofaciálne nečlenené nivné hliny, alebo piesčité až štrkovité hliny dolinných nív a nív3×
    kvartérpleistocéneolické sedimenty: spraše a jemnopiesčité spraše, vápnité a sprašovité hliny vcelku1×

    Kvartérny pokryv

    • fluviálne sedimenty nív80 %SR 68 %
    • eolické sedimenty20 %SR 3,8 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    • Typická hrúbka kvartérneho pokryvu13m
    • 10 – 1560 %SR 7,1 %
    • 15 – 2020 %SR 1,7 %
    • 5 – 1020 %SR 20 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Tektonické členenie

    • NEOALPÍNSKE TEKTONICKÉ ŠTRUKTÚRY ZÁPADNÝCH KARPÁT100 %SR 84 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Neotektonické jednotky

    • negatívna jednotka (roviny nížin a nížinných kotlín, neotektonické panvové depresie)80 %SR 13 %
    • pozitívna jednotka (nížinné pahorkatiny)20 %SR 14 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Smer neotektonických pohybov

    • veľmi malý pokles60 %SR 7,3 %
    • malý pokles20 %SR 8,8 %
    • stredný zdvih20 %SR 32 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mapa pokrýva 4 z 5 bodov čiary vody.

    Hydrogeológia: kolektory a podzemná voda

    Potoky a rieky živí podzemná voda. Hydrogeologické mapy ukazujú, v akých horninách sa voda zachytáva, ako priepustné sú a aká je v nich voda. Údaje sú z máp ŠGÚDŠ, nie z merania pri konkrétnej vode.

    Horniny kolektora (hydrogeologická mapa 1:200 000)

    • Štrky100 %SR 52 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Typ zvodnenca

    • Zvodnence s prevažne medzizrnovým typom priepustnosti (prevažne… (Štrky; Fluviálne)100 %SR 27 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Typ priepustnosti (základná hydrogeologická mapa 1:50 000)

    • medzizrnová100 %SR 86 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Hydrogeologická funkcia

    • kolektor100 %SR 95 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Hlavný hydrogeologický región

    • kvartér medziriečia Podunajskej roviny100 %SR 2,3 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Chemický typ podzemných vôd

    • Ca-Mg-HCO3100 %SR 26 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Trieda kvality podzemných vôd

    • D100 %SR 15 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Geotermálne útvary podzemných vôd

    • Centrálna depresia podunajskej panvy80 %SR 21 %
    • Dubnícka depresia20 %SR 2,1 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Chémia povrchových vôd podľa atlasu

    Modelované zloženie vody v území, ktorým tečie čiara revíru. Rastre Geochemického atlasu SR (povrchové vody) sú interpoláciou meraní vo vzorkovaných tokoch, preto ukazujú typické pozadie v území, nie meranie v konkrétnom potoku.

    510

    Kyslosť vody

    pH 7,79typické pásmo

    Väčšina riek a potokov na Slovensku má pH 6,5 až 8,5. Kyslejšia voda býva v tokoch na kyslých horninách (granity, kremence), zásaditejšia pri vápencoch.

    Tvrdosť vody

    40,0°dH, veľmi tvrdá

    Súčet vápnika a horčíka (7,14 mmol/l). Tvrdá voda je pufrovaná, pH sa v nej mení pomalšie; mäkká voda je citlivejšia na kyslé dažde.

    Rozpustené látky

    1 203mg/l mineralizácia

    Celkové množstvo rozpustených minerálov. Čistá horská voda má desiatky mg/l, vody v nížinách a na vápencoch stovky.

    Iónové zloženie vody

    Typ vody podľa prevládajúcich iónov: Ca–Mg–HCO₃

    Podiely sú v ekvivalentoch, čo je bežný spôsob, ako sa porovnáva zloženie vôd.

    Hlavné ióny

    • VápnikCa157 mg/l97. percentil
    • HorčíkMg78,7 mg/l97. percentil
    • HydrogénuhličitanyHCO3552 mg/l96. percentil
    • SíranySO4182 mg/l95. percentil
    • ChloridyCl97,7 mg/l95. percentil
    • SodíkNa65,2 mg/l95. percentil
    • DraslíkK16,6 mg/l95. percentil
    • FluoridyF0,243 mg/l88. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Živiny a organické znečistenie

    • DusičnanyNO335,1 mg/l95. percentil
    • FosforečnanyPO40,860 mg/l92. percentil
    • Chemická spotreba kyslíkaChSK4,63 mg/l77. percentil
    • AmóniumNH40,162 mg/l63. percentil

    Kovy

    • MangánMn89,5 μg/l77. percentil
    • ŽelezoFe0,119 mg/l56. percentil
    • ZinokZn5,46 μg/l41. percentil
    • HliníkAl17,3 μg/l15. percentil

    Prvky v riečnych sedimentoch

    Geochemický atlas SR (riečne sedimenty) opisuje, čo nesie rieka v jemnom materiáli na dne. Sediment zachytáva kovy z hornín, rudných výskytov aj z minulej ťažby a priemyslu. Nie je to zákonný limit ani hodnotenie zdravotného rizika: ukazuje, ako sa prvok na tomto toku radí medzi tokmi na Slovensku.

    Potenciálne toxické a stopové prvky

    • SelénSe0,510 mg/kg87. percentil
    • MeďCu41,0 mg/kg85. percentil
    • OrtuťHg0,304 mg/kg83. percentil
    • ArzénAs10,7 mg/kg78. percentil
    • OlovoPb20,6 mg/kg72. percentil
    • KobaltCo9,25 mg/kg62. percentil
    • ChrómCr76,6 mg/kg57. percentil
    • CínSn2,81 mg/kg56. percentil
    • NikelNi25,8 mg/kg56. percentil
    • MolybdénMo0,386 mg/kg52. percentil
    • KadmiumCd0,174 mg/kg47. percentil
    • ZinokZn92,2 mg/kg46. percentil
    • VanádV66,1 mg/kg45. percentil
    • BizmutBi0,191 mg/kg39. percentil
    • AntimónSb0,412 mg/kg26. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Hlavné prvky (železo, hliník, vápnik, horčík, draslík, sodík, titán, mangán, fosfor)
    • FosforP1 168 mg/kg81. percentil
    • VápnikCa3,65 %72. percentil
    • HorčíkMg1,12 %67. percentil
    • HliníkAl6,09 %64. percentil
    • ŽelezoFe2,92 %62. percentil
    • DraslíkK1,52 %51. percentil
    • SodíkNa0,867 %50. percentil
    • MangánMn661 mg/kg27. percentil
    • TitánTi3 801 mg/kg24. percentil
    Ďalšie prvky (bárium, stroncium, lítium, rubídium, zirkón, ytrium, cér, bór, berýlium, gálium)
    • LítiumLi35,1 mg/kg75. percentil
    • StronciumSr170 mg/kg75. percentil
    • CérCe65,4 mg/kg69. percentil
    • RubídiumRb95,8 mg/kg68. percentil
    • BerýliumBe1,60 mg/kg62. percentil
    • BáriumBa465 mg/kg60. percentil
    • YtriumY29,3 mg/kg59. percentil
    • GáliumGa14,9 mg/kg58. percentil
    • BórB58,5 mg/kg43. percentil
    • ZirkónZr296 mg/kg20. percentil

    Prirodzená rádioaktivita a radón

    Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ meria žiarenie z draslíka, uránu a tória v horninách a pôde. Najvyššie hodnoty majú granity a niektoré kyslé vulkanity, najnižšie vápence a nivy. Cézium-137 je pozostatok spadu po havárii v Černobyle a po testoch jadrových zbraní.

    20200

    Dávkový príkon gama žiarenia

    50nGy/h vo vzduchu

    rozsah 49 až 56 nGy/h

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy; bývajú vyššie nad granitmi a niektorými kyslými vulkanitmi, nižšie nad vápencami a nivami.

    • Ekvivalentný urán (eU)eU2,63 ppm58. percentil
    • Ekvivalentné tórium (eTh)eTh7,39 ppm52. percentil
    • Draslík (K)K1,29 %46. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Geotermálny potenciál

    Atlas geotermálnej energie SR zachytáva teplotu hornín a tepelný tok z vnútra Zeme. Je to potenciál územia, nie skutočné teplo vody v toku. Konkrétne geotermálne vrty a pramene pri tejto vode sú v sekcii o geotermálnej energii nižšie.

    1 km2 km55 °C95 °C

    Teplota hornín s hĺbkou

    55 / 95 °Cv hĺbke 1 000 a 2 000 m

    prírastok 40 °C na km

    Čiara ukazuje teplotu hornín; bodkovaná časť je len predĺženie k povrchu. Tepelný tok 77 mW/m².

    Geotermálne útvary podzemných vôd pod čiarou vody

    • Centrálna depresia podunajskej panvy80 %SR 21 %
    • Dubnícka depresia20 %SR 2,1 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Reliéf, klíma a pôdy

    Povodie nie je len voda: sklon a výška určujú rýchlosť odtoku, klíma teplotu a množstvo vody a pôdy to, čo sa do toku splavuje. Údaje sú z geomorfologického členenia, klimatickogeografických typov a pôdnych máp ŠGÚDŠ.

    • Priemerná januárová teplota-2,5°C
    • Priemerná júlová teplota20,0°C
    • Ročné zrážky590mm

    Klimatickogeografické typy

    • nížinná klíma100 %SR 38 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mapa pásma

    Kde sa nachádzajú najbližšie banské diela, ložiská, záťaže, geotermálne vrty a nálezy zlata. Skupiny sa dajú vypínať.

    Bajč – skládka TKO – SK1000400P (750 m od vody)Hurbanovo – skládka TKO (bývalá skládka) – Hurba – nijaký (350 m od vody)Bajč – skládka TKO (bývalá skládka) – Bajč – občasný (790 m od vody)Imeľ – skládka TKO (bývalá skládka) – Hurbanovo – občasný (2,1 km od vody)Kolárovo – K-4 – nekúpeľný (4,0 km od vody)Svätý Peter – PGT-11 – nekúpeľný (5,1 km od vody)Želiezovce – HGŽ-3 – nekúpeľný (5,1 km od vody)Nesvady – GN-1 – nekúpeľný (5,6 km od vody)Kolárovo (Nesvady) – K-3 – nekúpeľný (7,1 km od vody)Nové Zámky – GNZ-1 – nekúpeľný (7,4 km od vody)Dvory nad Žitavou – FGDŽ-1 – nekúpeľný (7,4 km od vody)Kolárovo – K-1 – nekúpeľný (9,3 km od vody)Komárno – M-1 – nekúpeľný (9,5 km od vody)Komárno – M-2 – nekúpeľný (9,5 km od vody)Komárno – M-3 – nekúpeľný (9,6 km od vody)Komárno – M-3 – nekúpeľný (9,6 km od vody)Komárno – Nová Stráž – FGK-1 – nekúpeľný (10,0 km od vody)Komárno – Nová Stráž – FGK-1 – nekúpeľný (10,0 km od vody)PGT-11 – k2 (6,6 km od vody)GNZ-1 – l1 (7,8 km od vody)FGDŽ-1 – l2 (8,1 km od vody)M-1,2,3 – k1 (9,0 km od vody)FGK-1 – k1 (9,2 km od vody)a1 (6,0 km od vody)a1 (6,3 km od vody)e1 (6,4 km od vody)a1 (6,6 km od vody)c1 (9,8 km od vody)Komárno (9,2 km od vody)Nové Zámky – štrkopiesky a piesky (2,4 km od vody)Nesvady – štrkopiesky a piesky (3,4 km od vody)Nesvady I – štrkopiesky a piesky (4,9 km od vody)Komárno – Kava – lignit (2,7 km od vody)Lándor – štrkopiesky (4,1 km od vody)Kava – štrkopiesky (4,1 km od vody)Hurbanovo – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (100 m od vody)Hurbanovo – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (130 m od vody)Hurbanovo – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (270 m od vody)Hurbanovo – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (290 m od vody)Hurbanovo – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (350 m od vody)Hurbanovo-Sesíleš – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (380 m od vody)Hurbanovo – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (430 m od vody)Hurbanovo-Sesíleš – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (450 m od vody)Martovce – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (460 m od vody)Bajč – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (500 m od vody)Bajč – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (560 m od vody)Imeľ – zavlažovací vrt (580 m od vody)Bajč – vrt s termálnou, minerálnou vodou (do 20 (630 m od vody)Hurbanovo – zavlažovací vrt (680 m od vody)Hurbanovo – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (710 m od vody)Hurbanovo – zavlažovací vrt (710 m od vody)Hurbanovo – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (830 m od vody)Imeľ – zavlažovací vrt (860 m od vody)Bajč – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (870 m od vody)Bajč – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (940 m od vody)Imeľ – zavlažovací vrt (950 m od vody)Hurbanovo-Imeľ – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (960 m od vody)Hurbanoivo-Malý Vék – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (960 m od vody)Bajč – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (970 m od vody)Hurbanovo-Malý Vék – zavlažovací vrt (970 m od vody)Bajč-ESD (970 m od vody)Imeľ – zavlažovací vrt (980 m od vody)Hurbanovo – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,0 km od vody)Hurbanovo-Vékadeľ – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,0 km od vody)Imeľ – zavlažovací vrt (1,0 km od vody)Markovce-Hliník – vrt pre vodné dielo (1,1 km od vody)Imeľ – zavlažovací vrt (1,1 km od vody)Imeľ – zavlažovací vrt (1,1 km od vody)Hurbanovo – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,1 km od vody)Imeľ – zavlažovací vrt (1,1 km od vody)Imeľ – zavlažovací vrt (1,2 km od vody)Hurbanovo – štruktúrny vrt s termálnou, minerálnou v (1,2 km od vody)Hurbanovo-Pavlov Dvor – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,2 km od vody)Hurbanovo-Zelený Háj – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,2 km od vody)Imeľ – zavlažovací vrt (1,2 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (1,1 km od vody)zrážkomerná stanica – Umelé hydrogeologicky významné objekty (1,4 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (1,5 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (1,7 km od vody)monitorovanie hladiny podzemných vôd vo vrte – Hydrogeologické vrty (1,8 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (1,9 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (2,3 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (2,4 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (2,5 km od vody)monitorovanie hladiny podzemných vôd vo vrte – Hydrogeologické vrty (2,6 km od vody)Gyorgyov dom, 500m SV od K109 – studňa (820 m od vody)Martovce, 1250m JZ od K109 – studňa (1,0 km od vody)Gomota, 2900m JV od K109 – vrt (1,4 km od vody)Rozsas, 2100m JV od K109 – studňa (1,9 km od vody)Nyitrahat, 450m JZ od K108 – studňa (2,3 km od vody)Landor, 1100m SV od K109 – studňa (2,4 km od vody)Hlinik, 800m JZ od K109 – vrt (2,4 km od vody)5 km

    Čiara je voda revíru, svetlý pás je pásmo 3 km, v ktorom sa hľadali vrty, banské diela a záťaže. Mapa ukazuje najbližšie objekty (najviac niekoľko desiatok z každého registra), nie všetky. Body zodpovedajú polohe v registri; plošné objekty sú vyznačené stredom.

    Stopové prvky v povrchových vodách

    Arzén, antimón, kadmium, olovo, meď, zinok a ďalšie prvky vo vzorkách riek a potokov (Geochemický atlas SR, povrchové vody, 2015). Pruh ukazuje, kde najvyššia hodnota leží medzi všetkými vzorkami na Slovensku; svetlá značka je medián vzoriek pri tejto vode.

    • OlovoPbextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 11,0 μg/lmedián 2,50 μg/l6 vzoriek83 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Patinský kanál, 2010, 900 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • KadmiumCdvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 0,800 μg/lmedián 0,275 μg/l6 vzoriek50 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Patinský kanál, 900 m od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • LítiumLizvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 27,0 μg/lmedián 22,0 μg/l6 vzoriek17 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Žitava, 2010, 50 m od vody. Porovnanie: 90. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • BáriumBamierne zvýšená
      najvyššie 88,0 μg/lmedián 78,5 μg/l6 vzoriek

      Najvyššia hodnota: Patinský kanál, 2010, 900 m od vody. Porovnanie: 87. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ArzénAsmierne zvýšená
      najvyššie 3,00 μg/lmedián 3,00 μg/l6 vzoriek

      Najvyššia hodnota: Vekský kanál, 2010, 450 m od vody. Porovnanie: 83. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • MeďCubežná hodnota
      najvyššie 2,00 μg/lmedián 2,00 μg/l6 vzoriek33 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Vekský kanál, 2010, 450 m od vody. Porovnanie: 66. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • SelénSenižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l6 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Patinský kanál, 2010, 900 m od vody. Porovnanie: 46. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ChrómCrnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 1,00 μg/lmedián 1,00 μg/l6 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Patinský kanál, 2010, 900 m od vody. Porovnanie: 32. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Hlavné ióny, mineralizácia a pH

    Základný chemizmus vody: z akých hornín sa do nej dostávajú minerály.

    • Oxid kremičitýSiO2mierne zvýšená
      najvyššie 26,0 mg/lmedián 15,1 mg/l6 vzoriek

      Najvyššia hodnota: Vekský kanál, 2010, 450 m od vody. Porovnanie: 84. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Podzemná voda: chemizmus, typy vôd a rádioaktivita

    Hydrogeochemické objekty (rozbory prameňov a vrtov), geochemický atlas podzemných vôd (1996) a rádiohydrochemické vzorkovanie. Podzemná voda živí potoky, preto jej zloženie ovplyvňuje aj vodu v toku.

    Chemické typy vôd v okolí

    • Ca-Mg-SO4-HCO32×
    • Na-HCO32×
    • Na-Ca-SO4-HCO31×
    • Ca-Na-HCO31×
    • Ca-Mg-HCO31×

    Trieda kvality vody podľa hydrogeochemickej mapy

    • trieda D5×
    • trieda B2×

    Kovy v podzemnej vode

    • OlovoPbextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 11,0 μg/lmedián 0,500 μg/l34 vzoriek79 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: vrt, 1993, 1,3 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ArzénAsextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 15,1 μg/lmedián 0,500 μg/l34 vzoriek65 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: vrt, 1993, 1,1 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • SelénSevysoká (horných 5 %)
      najvyššie 5,00 μg/lmedián 0,500 μg/l34 vzoriek53 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: vrt, 1993, 1,8 km od vody. Porovnanie: 98. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ZinokZnvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 2 680 μg/lmedián 246 μg/l34 vzoriek

      Najvyššia hodnota: vrt, 1993, 1,8 km od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AntimónSbvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 1,80 μg/lmedián 0,100 μg/l34 vzoriek85 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: vrt, 1993, 1,1 km od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ChrómCrvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 4,10 μg/lmedián 0,500 μg/l34 vzoriek47 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: vrt, 1993, 2,5 km od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • MeďCuzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 5,20 μg/lmedián 1,10 μg/l34 vzoriek

      Najvyššia hodnota: vrt, 1993, 1,1 km od vody. Porovnanie: 94. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • LítiumLizvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 43,0 μg/lmedián 8,50 μg/l34 vzoriek

      Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 1,0 km od vody. Porovnanie: 93. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • HliníkAlzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 0,0400 mg/lmedián 0,00500 mg/l34 vzoriek88 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 970 m od vody. Porovnanie: 90. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ŽelezoFebežná hodnota
      najvyššie 0,00500 mg/lmedián 0,00500 mg/l25 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 2,4 km od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • KadmiumCdnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,250 μg/lmedián 0,250 μg/l34 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 2,4 km od vody. Porovnanie: 47. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • OrtuťHgnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,100 μg/lmedián 0,100 μg/l34 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 2,4 km od vody. Porovnanie: 46. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Radón vo vodách

    Druh miestaVzoriekNajvyšší radónMedián
    studňa520,1 Bq/l6,81 Bq/l
    vrt s prelivom termálnej a minerálnej vody210,3 Bq/l10,3 Bq/l
    vrt s prelivom27,01 Bq/l6,68 Bq/l
    vodný zdroj pre individuálne zásobovanie19,68 Bq/l9,68 Bq/l

    Banské diela, ložiská a rudné výskyty

    Staré banské diela mimo dobývacích priestorov (register Geofondu), ložiská a dobývacie priestory a metalogenetická mapa. Zlato, striebro a ďalšie kovy sa v blízkosti tokov môžu dostávať do sedimentov a vody.

    Ložiská a dobývacie priestory

    LožiskoNerastStav a organizáciaOd vody
    Nové Zámkyštrkopiesky a pieskyŤažené ložisko – AGROSPOL AQUA s.r.o.2,4 km
    Nesvadyštrkopiesky a pieskyŤažené ložisko – AGRORENT, a.s.3,4 km
    Nesvady Ištrkopiesky a pieskyŤažené ložisko – Agro Building v.o.s.4,9 km

    Vrty a archívne správy Geofondu

    Register hydrogeologických vrtov, ostatných vrtov a geotermálnych vrtov. Ku každému vrtu patrí správa v archíve Geofondu (geologické profily, čerpacie skúšky, chemické rozbory vody); číslo správy je v tabuľke.

    264 vrtov v pásme 3 km, z toho 126 hydrogeologických a 138 ostatných; s číslom archívnej správy 262.

    Hĺbky vrtov

    • do 10 m84×
    • 10–30 m81×
    • 30–100 m66×
    • 100–300 m23×
    • nad 300 m2×

    Najbližšie vrty

    LokalitaDruhHĺbkaArchívna správaOd vody
    MZ-87inžiniersko-geologický3,0 m1224310 m
    MZ-79inžiniersko-geologický3,0 m1224340 m
    MZ-84inžiniersko-geologický3,0 m1224340 m
    MZ-30inžiniersko-geologický3,0 m1224350 m
    MZ-89inžiniersko-geologický2,5 m1224350 m
    MZ-82inžiniersko-geologický3,0 m1224360 m
    MZ-85inžiniersko-geologický3,0 m1224360 m
    MZ-34inžiniersko-geologický3,0 m1224360 m
    MZ-2inžiniersko-geologický2,5 m1224370 m
    1029hydrogeologický19,7 m1224070 m
    MZ-78inžiniersko-geologický2,5 m1224380 m
    MZ-16inžiniersko-geologický3,0 m1224380 m

    Geotermálna energia a minerálne vody

    Geotermálne vrty (teplota vody na ústí, výdatnosť, chemický typ) a zdroje geotermálnych a minerálnych vôd v okruhu 10 km. Údaje o využívaní a existencii vrtu sú z registra Geofondu.

    VrtTeplotaVýdatnosťHĺbkaChemický typ vodyVyužívanieOd vody
    Kolárovo – K-4–0,3 l/s2665 m4,0 km
    Svätý Peter – PGT-1150 °C6,0 l/s1856 mNa-Clnevyužívaný5,1 km
    Želiezovce – HGŽ-352 °C–916 mNa-SO4-Clnevyužívaný5,1 km
    Nesvady – GN-160 °C2,7 l/s1505 mNa-HCO3nevyužívaný5,6 km
    Kolárovo (Nesvady) – K-365 °C1,5 l/s2834 mnevyužívaný7,1 km
    Nové Zámky – GNZ-159 °C4,5 l/s1506 mNa-HCO3-Clvyužívaný7,4 km
    Dvory nad Žitavou – FGDŽ-162 °C7,2 l/s2500 mNa-HCO3-Clnevyužívaný7,4 km
    Kolárovo – K-142 °C0,8 l/s3125 m9,3 km
    Komárno – M-142 °C1,6 l/s1221 mNa-Ca-Mg-SO4-HCO3-Clnevyužívaný9,5 km
    Komárno – M-242 °C–1060 mNa-HCO3-Clvyužívaný bez nahlasovania údajov9,5 km

    Zdroje geotermálnych a minerálnych vôd

    ZdrojDruhTeplota vody (°C)Výdatnosť (l/s)PočetNajbližší od vody
    kategória a1minerálna voda< 15< 536,0 km
    kategória e1minerálna voda56-80< 516,4 km
    PGT-11geotermálna voda38 – 555 – 1516,6 km
    GNZ-1geotermálna voda55 – 80< 517,8 km
    FGDŽ-1geotermálna voda55 – 805 – 1518,1 km
    M-1,2,3geotermálna voda38 – 55< 519,0 km
    FGK-1geotermálna voda38 – 55< 519,2 km
    kategória Komárnotermálne kúpalisko––19,2 km
    kategória c1minerálna voda23-38< 519,8 km

    Environmentálne záťaže, skládky a antropogénne sedimenty

    Evidované environmentálne záťaže (priemyselné areály, skládky, ťažba), register skládok odpadov a monitorovanie antropogénnych sedimentov (kaly z priemyslu). Je to zoznam miest, nie meranie znečistenia vody.

    Environmentálne záťaže

    LokalitaČinnosťLátkaKlasifikáciaOd vody
    Bajč – skládka TKOSK1000400P750 m

    Skládky odpadov

    SkládkaPlochaRok vznikuMonitorovanieOd vody
    Hurbanovo – skládka TKO (bývalá skládka) – Hurbanovo17 300 m²1980monitorovaná350 m
    Bajč – skládka TKO (bývalá skládka) – Bajč51 861 m²1987monitorovaná790 m
    Imeľ – skládka TKO (bývalá skládka) – Hurbanovo12 500 m²1985monitorovaná2,1 km

    Ako čítať tieto údaje

    • Pásmo a vzdialenosť. Vzdialenosť sa meria od čiary vody k bodu v registri (u plôch k ich stredu), s presnosťou desiatok metrov. Počty platia len pre pásmo, nie pre celé povodie.
    • Percentil. Pri chémii sa najvyššia hodnota porovnáva so všetkými vzorkami atlasu na Slovensku. Nejde o zákonný limit ani o hodnotenie zdravotného rizika; atlasy sú historické (vyšli: povrchové vody 2015, podzemné vody 1996, riečne sedimenty 1999).
    • Medza stanovenia. Veľa vzoriek má hodnotu na úrovni najnižšej, čo laboratórium určilo; takéto výsledky znamenajú „pod medzou“. Pri nich je pozícia v rozdelení odhad.
    • Šlichy. Evidujú sa len vzorky s nálezom. Počet zŕn v preparáte nie je obsah zlata v gramoch na tonu.
    • Súvislosť s vodou. Banské dielo, skládka či záťaž v blízkosti nič nedokazuje o kvalite vody v toku. Slúži ako podnet na pozornosť a ako východisko pre ďalší prieskum.
    • Vzorkové body. Plošné a rastrové mapy ŠGÚDŠ sa nedajú stiahnuť ako body, preto sa pozdĺž čiary každého revíru zisťuje hodnota v bodoch zhruba každé 3 km. Ide o vzorku čiary, nie o súvislý záznam; veľmi krátky úsek môže mať jediný bod.
    • Rastre atlasu. Chémia vody a sedimentov sú interpolácie meraní v sieti vzoriek (Geochemický atlas SR). Hodnota v bode je modelový odhad pre okolie, nie meranie vo vode. Percentil porovnáva priemer tohto toku so všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku.
    • Polohy a mierky. Mapy majú rôznu mierku (1:50 000 až 1:1 000 000), preto sa podrobnosť v sekciách líši. Mapa mimo pokrytia znamená, že v bode nie je plocha, nie že tam nič nie je.

    Dáta: © ŠGÚDŠ (https://www.geology.sk), stiahnuté 8. 11. 2026. Podrobnosti v Metodike.

    Organizácie a lokalita

    Kto revíry spravuje a kde ležia

    Organizácie na tokukto revíry spravuje a aké podmienky tam dnes sú

    1. Hurbanovo1 revír · 14 km8Žitava č. 18

    Ďalšie toky v okolí

    Povodie Dunaja