Znečistená voda
Znečistená voda na Slovensku
- Miest s nesplnenou normou, 2025
- 294 z 363
- Podzemných staníc s látkami z ľudskej činnosti
- 171 z 758
- Čistiarní s problémom pri revíroch
- 35 z 265
- Revírov s údajom SHMÚ
- 523
Prehľad
Koľko vody je v norme a koľko nie, odkiaľ to vieme
- Povrchové vody, 2025miesta štátneho monitoringu SHMÚ na tokoch a nádržiach
- 69miest splnilo všetky normy
- 91nespĺňa normu len v ukazovateľoch mimo skóre (najmä PAU, soli, minerály)
- 203nespĺňa normu v kyslíku, živinách, kovoch alebo škodlivých látkach
- Podzemné vody, 2025stanice monitoringu SHMÚ
- 298staníc bez prekročenia normy
- 289prekročenie normy v iných látkach (často prirodzené: železo, mangán, sírany)
- 171látky z ľudskej činnosti (dusičnany, pesticídy, PFAS, rozpúšťadlá)
- Čistiarne pri revírochčistiarne do 2 km od revíru; problém = nespĺňa požiadavky EÚ alebo je preťažená nad 100 %
- 230čistiarní bez zistenej chyby
- 35čistiarní s problémom (7 nespĺňa EÚ, 29 preťažených)
- Revíryvšetky hodnotené revíry
- 31revírov spĺňa všetky podmienky čistej vody
- 1 365ostatných (nesplnená podmienka alebo chýba údaj)
Prehľad znečistenia slovenských vôd z verejných údajov: 294 z 363 miest štátneho monitoringu SHMÚ (81 %) nesplnilo v roku 2025 normu aspoň v jednom ukazovateli. Do skóre revírov sa z toho počíta len 203 miest, kde ide o kyslík, živiny, kovy alebo škodlivé látky; zvyšok tvoria najmä PAU zo spaľovania, soli a minerály.
Podrobnosti: podzemná voda, namerané hodnoty a čistiarne
Podzemná voda: v roku 2025 prekročilo normy 460 z 758 staníc, v 171 z nich ide o látky z ľudskej činnosti (dusičnany, pesticídy, PFAS, rozpúšťadlá).
Namerané hodnoty podzemnej vody (2025): máme ich pre 758 staníc. Dusičnany sú nad normou 50 mg/l na 79 staniciach a ďalších 89 má 25 až 50 mg/l, škodlivé látky (kovy, pesticídy, PFAS, rozpúšťadlá) prekračujú normu na 151 staniciach. Tieto hodnoty používame pri každom revíri v skóre, vo filtroch a na mape.
Čistiarne pri revíroch: z 265 čistiarní, ktoré sme našli do 2 km od revírov, 7 nespĺňa požiadavky smernice EÚ a 29 je preťažených nad 100 % kapacity (niektoré spĺňajú obe podmienky, spolu 35 čistiarní s problémom).
- Najčistejšia voda31 revírov bez nesplnenej normyRevíry, toky a podzemné stanice bez znečistenia
- Povrchové vody294 z 363 miest nespĺňa normu (2025)Najhoršie miesta, najčastejšie ukazovatele a povodia
- Podzemné vody171 z 758 staníc s látkami z ľudskej činnosti (2025)Namerané dusičnany a škodlivé látky, mapa a vývoj od roku 2017
- Čistiarne a znečisťovatelia7 nespĺňa požiadavky, 29 preťaženýchNajväčšie vypúšťané množstvá a preťaženie čistiarní
Povodia od najviac po najmenej znečistené
Podiel miest SHMÚ, ktoré v roku 2025 nesplnili normu
- Bodva6 z 6 miest (100 %)
- Poprad8 z 8 miest (100 %)
- Tisa2 z 2 miest (100 %)
- Dunaj19 z 20 miest (95 %)
- Malý Dunaj a Žitný ostrov24 z 26 miest (92 %)
- Morava32 z 35 miest (91 %)
- Nitra32 z 37 miest (86 %)
- Hornád17 z 20 miest (85 %)
- Slaná14 z 17 miest (82 %)
- Bodrog32 z 40 miest (80 %)
- Hron36 z 50 miest (72 %)
- Váh55 z 76 miest (72 %)
- Ipeľ16 z 24 miest (67 %)
- Dunajec1 z 2 miest (50 %)
Mapa revírov podľa znečistenia
Každý revír podľa najbližšieho miesta monitoringu SHMÚ
Podrobné filtrekraj, okres, dno, hĺbka, zatienenie, družice, chémia a znečistenie vody, ryby, geológia
Mapu posúvaš dvoma prstami. Jedným prstom ju posunieš na celej obrazovke.
Farba čiary revíru ukazuje počet ukazovateľov, ktoré nesplnili normu na najbližšom mieste SHMÚ (2025). Sivé revíry nemajú v okolí miesto s rovnakým názvom toku. Farbu môžeš prepnúť aj na podzemnú vodu a čistiarne.
Najhoršie miesta na tokoch
Najviac nesplnených ukazovateľov, nové roky majú väčšiu váhu
Zemplínske HradišteTrnávka, rkm 7,5 · povodie Bodrogu5 ukazovateľov v roku 2025
Ukazovateľ2022202320242025Kyslík a organické látkyrozpustený kyslík●norma nesplnená●norma nesplnená●norma nesplnená●norma nesplnenáCHSK (chemická spotreba kyslíka)●norma nesplnená●norma nesplnená·norma splnená·norma splnenáŽiviny a dusíkamónne ióny●norma nesplnená●norma nesplnená●norma nesplnená●norma nesplnenádusitany●norma nesplnená●norma nesplnená●norma nesplnená●norma nesplnenáfosfor celkový●norma nesplnená●norma nesplnená●norma nesplnená●norma nesplnenádusičnany·norma splnená●norma nesplnená·norma splnená·norma splnenáŠkodlivé organické látkyAOX (organicky viazané halogény)●norma nesplnená●norma nesplnená●norma nesplnená●norma nesplnenáropné látky (NEL)●norma nesplnená·norma splnená·norma splnená·norma splnenáSoli, pH a minerályvápnik·norma splnená●norma nesplnená·norma splnená·norma splnenáBiológia a baktériesaprobný index biosestónu●norma nesplnená·norma splnená·norma splnená·norma splnenáPoloha miesta je len približná (podľa vodného útvaru).
Devínska Nová Ves, podMláka, rkm 0,5 · povodie Moravy7 ukazovateľov v roku 2025
Ukazovateľ2022202320242025Živiny a dusíkdusitany●norma nesplnená●norma nesplnená●norma nesplnená●norma nesplnenáfosfor celkový●norma nesplnená●norma nesplnená●norma nesplnená●norma nesplnenádusičnany●norma nesplnená●norma nesplnená·norma splnená●norma nesplnenáŠkodlivé organické látkyAOX (organicky viazané halogény)●norma nesplnená●norma nesplnená●norma nesplnená●norma nesplnenáoktylfenol·norma splnená●norma nesplnená·norma splnená·norma splnenáSoli, pH a minerályhliník·norma splnená●norma nesplnená●norma nesplnená●norma nesplnenávápnik●norma nesplnená●norma nesplnená●norma nesplnená·norma splnenápH·norma splnená●norma nesplnená·norma splnená·norma splnenáBiológia a baktériesaprobný index biosestónu●norma nesplnená●norma nesplnená●norma nesplnená●norma nesplnenáabundancia fytoplanktónu·norma splnená●norma nesplnená·norma splnená·norma splnenáchlorofyl a·norma splnená●norma nesplnená·norma splnená·norma splnenákultivovateľné mikroorganizmy (22 °C)·norma splnená●norma nesplnená·norma splnená·norma splnenáčrevné enterokoky·norma splnená●norma nesplnená·norma splnená·norma splnenáPAU: 3 látky (do skóre sa nepočítajú)
Ukazovateľ2022202320242025PAU (spaľovanie a spad)benzo(a)pyrén·norma splnená●norma nesplnená●norma nesplnená●norma nesplnenábenzo(ghi)perylén·norma splnená●norma nesplnená·norma splnená·norma splnenáfluorantén·norma splnená●norma nesplnená·norma splnená·norma splnenáPolycyklické aromatické uhľovodíky. Norma pre benzo(a)pyrén je extrémne nízka (0,17 ng/l), preto ju prekračuje väčšina tokov; hlavným zdrojom je spaľovanie a spad z ovzdušia.
Adamov, KopčanyUnínsky potok, rkm 2,7 · povodie Moravy8 ukazovateľov v roku 2025
Ukazovateľ2022202320242025Kyslík a organické látkyCHSK (chemická spotreba kyslíka)·norma splnená●norma nesplnená●norma nesplnená·norma splnenározpustený kyslík·norma splnená·norma splnená·norma splnená●norma nesplnenáŽiviny a dusíkdusitany·norma splnená●norma nesplnená●norma nesplnená●norma nesplnenáfosfor celkový·norma splnená●norma nesplnená●norma nesplnená●norma nesplnenáamónne ióny·norma splnená●norma nesplnená·norma splnená●norma nesplnenádusičnany·norma splnená●norma nesplnená●norma nesplnená·norma splnenádusík celkový·norma splnená●norma nesplnená·norma splnená●norma nesplnenáŠkodlivé organické látkyAOX (organicky viazané halogény)·norma splnená●norma nesplnená●norma nesplnená●norma nesplnenáchlórpyrifos●norma nesplnená·norma splnená·norma splnená·norma splnenáSoli, pH a minerályvodivosť·norma splnená●norma nesplnená●norma nesplnená●norma nesplnenávápnik·norma splnená●norma nesplnená●norma nesplnená●norma nesplnenápH·norma splnená●norma nesplnená·norma splnená·norma splnenáBiológia a baktériechlorofyl a·norma splnená·norma splnená●norma nesplnená·norma splnenáPAU: 1 látka (do skóre sa nepočítajú)
Ukazovateľ2022202320242025PAU (spaľovanie a spad)benzo(a)pyrén·norma splnená·norma splnená●norma nesplnená·norma splnenáPolycyklické aromatické uhľovodíky. Norma pre benzo(a)pyrén je extrémne nízka (0,17 ng/l), preto ju prekračuje väčšina tokov; hlavným zdrojom je spaľovanie a spad z ovzdušia.
Najbližšie miesto pre revíry: Štrkovisko Unín
Topoľčny, cestný most na KrušovceBedziansky P., rkm 1,4 · povodie Nitry7 ukazovateľov v roku 2025
Ukazovateľ2022202320242025Kyslík a organické látkyBSK₅ (biochemická spotreba kyslíka)–miesto nie je v ročenke●norma nesplnená●norma nesplnená●norma nesplnenáCHSK (chemická spotreba kyslíka)–miesto nie je v ročenke●norma nesplnená●norma nesplnená●norma nesplnenározpustený kyslík–miesto nie je v ročenke●norma nesplnená●norma nesplnená·norma splnenácelkový organický uhlík–miesto nie je v ročenke●norma nesplnená·norma splnená·norma splnenáŽiviny a dusíkfosfor celkový–miesto nie je v ročenke●norma nesplnená●norma nesplnená●norma nesplnenáamónne ióny–miesto nie je v ročenke●norma nesplnená●norma nesplnená·norma splnenádusitany–miesto nie je v ročenke●norma nesplnená●norma nesplnená·norma splnenádusík celkový–miesto nie je v ročenke●norma nesplnená●norma nesplnená·norma splnenáŠkodlivé organické látkyheptachlór–miesto nie je v ročenke●norma nesplnená·norma splnená·norma splnenáSoli, pH a minerályvodivosť–miesto nie je v ročenke●norma nesplnená·norma splnená·norma splnenávápnik–miesto nie je v ročenke●norma nesplnená·norma splnená·norma splnenáPAU: 4 látky (do skóre sa nepočítajú)
Ukazovateľ2022202320242025PAU (spaľovanie a spad)benzo(a)pyrén–miesto nie je v ročenke●norma nesplnená·norma splnená●norma nesplnenáfluorantén–miesto nie je v ročenke●norma nesplnená·norma splnená●norma nesplnenábenzo(b)fluorantén–miesto nie je v ročenke·norma splnená·norma splnená●norma nesplnenábenzo(k)fluorantén–miesto nie je v ročenke·norma splnená·norma splnená●norma nesplnenáPolycyklické aromatické uhľovodíky. Norma pre benzo(a)pyrén je extrémne nízka (0,17 ng/l), preto ju prekračuje väčšina tokov; hlavným zdrojom je spaľovanie a spad z ovzdušia.
Poloha miesta je len približná (podľa vodného útvaru).
PršaSuchá, rkm 3,1 · povodie Ipľa4 ukazovatele v roku 2025
Ukazovateľ2022202320242025Kyslík a organické látkycelkový organický uhlík●norma nesplnená●norma nesplnená●norma nesplnená·norma splnenározpustený kyslík●norma nesplnená·norma splnená●norma nesplnená●norma nesplnenáŽiviny a dusíkfosfor celkový●norma nesplnená●norma nesplnená●norma nesplnená●norma nesplnenádusitany●norma nesplnená●norma nesplnená·norma splnená·norma splnenáamónne ióny●norma nesplnená·norma splnená·norma splnená·norma splnenáKovynikel●norma nesplnená·norma splnená·norma splnená·norma splnenáŠkodlivé organické látkyAOX (organicky viazané halogény)●norma nesplnená●norma nesplnená●norma nesplnená●norma nesplnenáSoli, pH a minerályvápnik●norma nesplnená●norma nesplnená●norma nesplnená●norma nesplnenáPAU: 1 látka (do skóre sa nepočítajú)
Ukazovateľ2022202320242025PAU (spaľovanie a spad)benzo(a)pyrén●norma nesplnená●norma nesplnená·norma splnená·norma splnenáPolycyklické aromatické uhľovodíky. Norma pre benzo(a)pyrén je extrémne nízka (0,17 ng/l), preto ju prekračuje väčšina tokov; hlavným zdrojom je spaľovanie a spad z ovzdušia.
Poloha miesta je len približná (podľa vodného útvaru).
ČOV Jablonka, podČierna Orava, rkm 3,2 · povodie Váhu3 ukazovatele v roku 2025
Ukazovateľ2022202320242025Kyslík a organické látkycelkový organický uhlík·norma splnená●norma nesplnená●norma nesplnená●norma nesplnenáCHSK (chemická spotreba kyslíka)·norma splnená●norma nesplnená●norma nesplnená·norma splnenáŽiviny a dusíkdusitany●norma nesplnená●norma nesplnená●norma nesplnená●norma nesplnenáŠkodlivé organické látkyAOX (organicky viazané halogény)●norma nesplnená●norma nesplnená·norma splnená●norma nesplnenáBiológia a baktériesaprobný index biosestónu●norma nesplnená●norma nesplnená●norma nesplnená·norma splnenáPAU: 1 látka (do skóre sa nepočítajú)
Ukazovateľ2022202320242025PAU (spaľovanie a spad)benzo(a)pyrén●norma nesplnená●norma nesplnená●norma nesplnená·norma splnenáPolycyklické aromatické uhľovodíky. Norma pre benzo(a)pyrén je extrémne nízka (0,17 ng/l), preto ju prekračuje väčšina tokov; hlavným zdrojom je spaľovanie a spad z ovzdušia.
Poloha miesta je len približná (podľa vodného útvaru).
Kyjov, ústieKyjov, rkm 0,6 · povodie Bodrogu8 ukazovateľov v roku 2025
Ukazovateľ2022202320242025Kyslík a organické látkyCHSK (chemická spotreba kyslíka)●norma nesplnená·norma splnená●norma nesplnená·norma splnenáBSK₅ (biochemická spotreba kyslíka)·norma splnená·norma splnená●norma nesplnená·norma splnenározpustený kyslík·norma splnená·norma splnená●norma nesplnená·norma splnenáŽiviny a dusíkdusík celkový●norma nesplnená●norma nesplnená●norma nesplnená●norma nesplnenáorganický dusík●norma nesplnená●norma nesplnená●norma nesplnená●norma nesplnenádusitany●norma nesplnená·norma splnená●norma nesplnená●norma nesplnenádusičnany●norma nesplnená·norma splnená●norma nesplnená●norma nesplnenáamónne ióny●norma nesplnená·norma splnená●norma nesplnená·norma splnenáŠkodlivé organické látkyAOX (organicky viazané halogény)·norma splnená●norma nesplnená●norma nesplnená●norma nesplnenáropné látky (NEL)·norma splnená●norma nesplnená●norma nesplnená●norma nesplnenákyanidy celkové●norma nesplnená·norma splnená●norma nesplnená·norma splnenáSoli, pH a minerályrozpustené látky žíhané (550 °C)·norma splnená●norma nesplnená●norma nesplnená●norma nesplnenávápnik·norma splnená●norma nesplnená●norma nesplnená●norma nesplnenározpustené látky (105 °C)·norma splnená●norma nesplnená●norma nesplnená·norma splnenávodivosť●norma nesplnená·norma splnená●norma nesplnená·norma splnenáchloridy●norma nesplnená·norma splnená·norma splnená·norma splnenásírany·norma splnená●norma nesplnená·norma splnená·norma splnenáBiológia a baktériesaprobný index biosestónu·norma splnená·norma splnená●norma nesplnená·norma splnenáPAU: 1 látka (do skóre sa nepočítajú)
Ukazovateľ2022202320242025PAU (spaľovanie a spad)fluorantén●norma nesplnená·norma splnená●norma nesplnená·norma splnenáPolycyklické aromatické uhľovodíky. Norma pre benzo(a)pyrén je extrémne nízka (0,17 ng/l), preto ju prekračuje väčšina tokov; hlavným zdrojom je spaľovanie a spad z ovzdušia.
PohanskoDyje, rkm 17,0 · povodie Moravy9 ukazovateľov v roku 2025
Ukazovateľ2022202320242025Kyslík a organické látkyCHSK (chemická spotreba kyslíka)·norma splnená·norma splnená·norma splnená●norma nesplnenáŽiviny a dusíkdusitany●norma nesplnená●norma nesplnená●norma nesplnená●norma nesplnenáfosfor celkový●norma nesplnená●norma nesplnená●norma nesplnená●norma nesplnenáŠkodlivé organické látkyAOX (organicky viazané halogény)●norma nesplnená●norma nesplnená●norma nesplnená●norma nesplnenáSoli, pH a minerálypH●norma nesplnená●norma nesplnená●norma nesplnená●norma nesplnenámangán·norma splnená●norma nesplnená·norma splnená·norma splnenáBiológia a baktérieabundancia fytoplanktónu●norma nesplnená●norma nesplnená●norma nesplnená●norma nesplnenáchlorofyl a●norma nesplnená·norma splnená●norma nesplnená●norma nesplnenáPAU: 2 látky (do skóre sa nepočítajú)
Ukazovateľ2022202320242025PAU (spaľovanie a spad)benzo(a)pyrén●norma nesplnená●norma nesplnená●norma nesplnená●norma nesplnenáfluorantén·norma splnená·norma splnená●norma nesplnená●norma nesplnenáPolycyklické aromatické uhľovodíky. Norma pre benzo(a)pyrén je extrémne nízka (0,17 ng/l), preto ju prekračuje väčšina tokov; hlavným zdrojom je spaľovanie a spad z ovzdušia.
- norma nesplnená
- bez nesplnenej normy
- miesto nie je v ročenke
Najhoršie stanice podzemnej vody
Najviac látok z ľudskej činnosti nad normou v roku 2025
- Male Raskovceokres Michalovce · vrt alebo studňalátky z ľudskej činnosti2017 až 2025
V roku 2025 bolo prekročené:
- Mangán
- Železo celkové
- Pomer NO3 a NO2
- Dusičnany
- Vodivosť pri 20 °C
- TOC
- Sírany
- Suma pesticidov
- Chloridy
- MCPB
- Acetochlor oxamidová kyselina (µg/l)
- Alachlór OA
- Alachlór ESA
Namerané hodnoty, rok 2025, odber 30. 10. 2025 (2 odbery, pri každej látke najvyššia hodnota roka):
- Dusičnany392 mg/l
- Amónne ióny0,28 mg/l
- Dusitany0,05 mg/l
- Železo0,21 mg/l
- Chloridy315 mg/l
- Hliník95 % normy
- suma pesticidov478 % normy
- Ipelsky Sokolecokres Levice · vrt alebo studňalátky z ľudskej činnosti2017 až 2025
V roku 2025 bolo prekročené:
- Pomer NO3 a NO2
- Amónne ióny
- Dusičnany
- Vodivosť pri 20 °C
- Suma pesticidov
- Glyfosát
- MCPB
- Acetochlor oxamidová kyselina (µg/l)
Namerané hodnoty, rok 2025, odber 4. 11. 2025 (2 odbery, pri každej látke najvyššia hodnota roka):
- Dusičnany150 mg/l
- Amónne ióny6,19 mg/l
- Dusitany< 0,01 mg/l
- Železo0,003 mg/l
- Chloridy84,4 mg/l
- Selén20 % normy
- glyfosát9 000 % normy
- Moldava nad Bodvouokres Košice – okolie · vrt alebo studňalátky z ľudskej činnosti2017 až 2025
V roku 2025 bolo prekročené:
- Pomer NO3 a NO2
- Dusičnany
- PH
- Benzo(a)pyrén
- Suma PCE (tetrachlóretén) a TCE (trichlóretén)
- Suma PAU
Namerané hodnoty, rok 2025, odber 24. 9. 2025 (2 odbery, pri každej látke najvyššia hodnota roka):
- Dusičnany84,8 mg/l
- Amónne ióny0,03 mg/l
- Dusitany< 0,01 mg/l
- Železo0,034 mg/l
- Chloridy174 mg/l
- Antimón61 % normy
- Metylbentazón60 % normy
- suma PCE (tetrachlóretén) a TCE (trichlóretén)727 % normy
- benzo(a)pyrén460 % normy
- Blatneokres Senec · vrt alebo studňalátky z ľudskej činnosti2017 až 2025
V roku 2025 bolo prekročené:
- Pomer NO3 a NO2
- Dusičnany
- Suma pesticidov
- Metylbentazón
- MCPB
Namerané hodnoty, rok 2025, odber 7. 10. 2025 (2 odbery, pri každej látke najvyššia hodnota roka):
- Dusičnany105 mg/l
- Amónne ióny< 0,01 mg/l
- Dusitany< 0,01 mg/l
- Železo0,012 mg/l
- Chloridy44,8 mg/l
- Hliník85 % normy
- Metylbentazón190 % normy
- Horna Potonokres Dunajská Streda · vrt alebo studňalátky z ľudskej činnosti2017 až 2025
V roku 2025 bolo prekročené:
- Pomer NO3 a NO2
- Dusičnany
- Suma pesticidov
- Glyfosát
- Benzén
Namerané hodnoty, rok 2025, odber 6. 10. 2025 (2 odbery, pri každej látke najvyššia hodnota roka):
- Dusičnany73,9 mg/l
- Amónne ióny< 0,01 mg/l
- Dusitany0,02 mg/l
- Železo0,02 mg/l
- Chloridy46 mg/l
- Chróm24 % normy
- glyfosát8 000 % normy
- benzén100 % normy
- Modranyokres Komárno · vrt alebo studňalátky z ľudskej činnosti2017 až 2025
V roku 2025 bolo prekročené:
- Pomer NO3 a NO2
- Dusičnany
- Suma pesticidov
- Glyfosát
- Desizopropylatrazin
Namerané hodnoty, rok 2025, odber 10. 11. 2025 (2 odbery, pri každej látke najvyššia hodnota roka):
- Dusičnany106 mg/l
- Amónne ióny< 0,01 mg/l
- Dusitany< 0,01 mg/l
- Železo0,013 mg/l
- Chloridy39,1 mg/l
- Chróm12 % normy
- glyfosát15 000 % normy
- látky z ľudskej činnosti
- len prirodzené látky
- bez zaznamenaného prekročenia
Čistiarne, ktoré spôsobujú problém
Najväčšie preťaženie a najväčšie vypúšťané znečistenie pri revíroch
Najviac preťaženézaťaženie nad kapacitu čistiarne
- COV Podbanskekapacita 1 243 EOpri revíre: Belá č. 1a267 %
- COV Gabcikovokapacita 2 000 EOpri revíre: Dunaj č. 3 – odpadový kanál VD, Dunaj č. 3 – prívodný kanál VD a ďalšie (1)235 %
- COV Tatranska Kotlina BTH1kapacita 35 EOpri revíre: Biela č. 1, Beliansky potok a ďalšie (1)197 %
- COV Hrabusicekapacita 2 500 EOpri revíre: Hornád č. 5c, Veľká Biela Voda (NP Slovenský raj) a ďalšie (2)185 %
- COV Veselekapacita 1 440 EOpri revíre: Chtelnička, Dudváh č. 4175 %
Najväčšie vypúšťanie BSK₅organické znečistenie, tony za rok
- COV Ruzomberokkapacita 623 774 EOpri revíre: Váh č.18a, Čutkovo189 t
- COV Vrakunakapacita 617 817 EOpri revíre: Malý Dunaj č. 6115 t
- COV Liptovsky Mikulaskapacita 126 400 EOpri revíre: Váh č.20, Jalovecký potok a ďalšie (3)76 t
- COV Koksov – Baksakapacita 175 104 EOpri revíre: Hornád č. 1b72 t
- COV Zilinakapacita 220 000 EOpri revíre: Váh č.12, Hričovský kanál č.2b a ďalšie (2)60 t
Nespĺňajú požiadavky EÚsmernica 91/271/EHS
- COV Tlmacenespĺňa: BSK₅, CHSKpri revíre: Hron č. 3, VN Veľké Kozmálovce a ďalšie (2)
- COV Trsticenespĺňa: BSK₅, CHSKpri revíre: Malý Dunaj č. 3, Malý Dunaj č. 2
- COV Zavadka nad Hronomnespĺňa: BSK₅, CHSKpri revíre: Hron č.12, VN Závadka nad Hronom
- COV Komjaticenespĺňa: BSK₅, CHSKpri revíre: Nitra č. 2
- COV Elektrosvit Vrakunnespĺňa: BSK₅, CHSKpri revíre: Žitnoostrovské kanály č. 3
Čo najčastejšie nevyhovuje
Počet miest SHMÚ, ktoré v roku 2025 nesplnili daný ukazovateľ
- počíta sa do skóre revíru
- zobrazuje sa, do skóre sa nepočíta
Odkiaľ sú údaje a čo nehovoria
- Povrchové vody: ročenky Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) Kvalita povrchových vôd za roky 2022 až 2025. Zoznam miest a ukazovateľov, ktoré nesplnili normu podľa nariadenia vlády č. 269/2010 Z. z., sme prepísali do tabuľky v plugine. Staršie ročenky sú v inom formáte a nezahrnuli sme ich.
- Podzemné vody: ročenky SHMÚ Kvalita podzemných vôd, stanice a prekročené ukazovatele v rokoch 2017 až 2025 podľa limitov pre pitnú vodu. Súvislosť s rybárskym revírom je len nepriama.
- Podzemné vody, namerané hodnoty: verejné rozhranie SHMÚ „Výsledky monitorovania kvality podzemnej vody“. Skutočne namerané hodnoty (dusičnany, amónne ióny, železo, chloridy, kovy, pesticídy, PFAS, rozpúšťadlá) máme pri 758 staniciach; pri každej látke berieme najvyššiu hodnotu z odberov v roku 2025 (pri staniciach bez údajov za tento rok z jedného z dvoch predchádzajúcich rokov). Hodnota rovná norme sa počíta za prekročenie, tak ako v SHMÚ.
- Čistiarne: register čistiarní odpadových vôd (VÚVH, EEA) zo súboru „Body pri revíroch“, teda len čistiarne do 2 km od čiary revíru. Čistiarní na Slovensku je podstatne viac.
Čo tieto údaje nehovoria. Ročenka uvádza miesta, ktoré nesplnili normu. Miesto, ktoré v nej chýba, nie je dôkazom čistej vody, preto sa skóre revírov len znižuje a nikdy nezvyšuje. Priemyselných znečisťovateľov (Národný register znečisťovania) sme do zoznamu nezahrnuli, register bol pri zbere údajov nedostupný, a pri čistiarňach uvádzame len tie, ktoré sme našli pri revíroch. Presnú polohu má len 31 % miest SHMÚ, 47 % má polohu určenú len približne (podľa vodného útvaru, preto sa pri revíroch započítavajú slabšie) a 22 % nemá polohu vôbec, takže ich k revírom nepriraďujeme. Vzdialenosť, zhodu názvu toku a poradie určujeme sami, ide o orientačné priradenie.