Oczyszczalnie
Oczyszczalnie ścieków i zanieczyszczający
- Oczyszczalni przy łowiskach
- 265
- Nie spełnia wymagań
- 7
- Przeciążonych (powyżej 100%)
- 29
- Zrzucony azot
- 1 136t/rok
Oczyszczalnie ścieków
Rejestr oczyszczalni przy łowiskach
- Oczyszczalnie przy łowiskachoczyszczalnie w promieniu 2 km od łowiska; problem = nie spełnia wymagań UE lub jest przeciążona powyżej 100%
- 230oczyszczalni bez wykrytej wady
- 35oczyszczalni z problemem (7 nie spełnia wymagań UE, 29 przeciążonych)
Komunalne oczyszczalnie zwracają oczyszczoną wodę do cieków. Gdy są przeciążone lub nie spełniają wymagań dyrektywy UE 91/271/EWG, do cieku trafia więcej składników odżywczych (azot, fosfor) i substancji organicznych, które obniżają poziom tlenu w wodzie. Lista zawiera 265 oczyszczalni znalezionych w promieniu 2 km od linii słowackich łowisk; 255 z nich ma dane o obciążeniu, a 13 dane o zrzuconym zanieczyszczeniu.
Lista nie jest kompletna: nie obejmuje oczyszczalni położonych daleko od łowisk ani przemysłowych źródeł zanieczyszczeń (Krajowy rejestr zanieczyszczeń był w czasie zbierania danych niedostępny). Oczyszczalnia nie musi leżeć powyżej łowiska, nie oceniamy cieku przy niej, dlatego do wskaźnika łowiska liczy się tylko słabo.
- Najczystsza woda31 łowisk bez niespełnionej normyŁowiska, cieki i stacje wód podziemnych bez zanieczyszczeń
- Wody powierzchniowe294 z 363 stanowisk nie spełnia normy (2025)Najgorsze stanowiska, najczęstsze wskaźniki i dorzecza
- Wody podziemne171 z 758 stacji z substancjami pochodzącymi z działalności człowieka (2025)Zmierzone azotany i substancje szkodliwe, mapa i zmiany od roku 2017
Najbardziej przeciążone oczyszczalnie
Obciążenie powyżej 100% przepustowości
- COV Podbanskepojemność 1 243 RLMprzy łowisku: Belá č. 1a267 %
- COV Gabcikovopojemność 2 000 RLMprzy łowisku: Dunaj č. 3 – kanał odpływowy stopnia wodnego, Dunaj č. 3 – kanał doprowadzający stopnia wodnego i inne (1)235 %
- COV Tatranska Kotlina BTH1pojemność 35 RLMprzy łowisku: Biela č. 1, Beliansky potok i inne (1)197 %
- COV Hrabusicepojemność 2 500 RLMpri revíre: Hornád č. 5c, Veľká Biela Voda (NP Slovenský raj) a ďalšie (2)185 %
- COV Veselepojemność 1 440 RLMprzy łowisku: Chtelnička, Dudváh č. 4175 %
- COV Horne Salibypojemność 3 100 RLMprzy łowisku: Dudváh č. 1151 %
- COV Kezmarokpojemność 29 556 RLMprzy łowisku: Poprad č. 6a, Poprad č. 6b i inne (3)151 %
- COV Liptovsky Mikulaspojemność 126 400 RLMprzy łowisku: Váh č.20, Jalovecký potok i inne (3)142 %
- COV Samorinpojemność 15 000 RLMprzy łowisku: Dunaj č. 3 – zdrž VD (Hrušov – Čunovo)136 %
- COV Vlcany – Nededpojemność 9 000 RLMprzy łowisku: Váh č. 2135 %
- COV Hradokpojemność 2 082 RLMprzy łowisku: Váh č. 7, Hrádocký potok i inne (2)130 %
- COV Jaslovske Bohunicepojemność 5 550 RLMprzy łowisku: Blava č. 1, Blava č. 2128 %
Obciążenie to stosunek wytworzonego zanieczyszczenia do przepustowości oczyszczalni w równoważnej liczbie mieszkańców (RLM). Powyżej 100% oczyszczalnia może odprowadzać gorzej oczyszczoną wodę.
Oczyszczalnie, które nie spełniają wymagań UE
Dyrektywa 91/271/EWG w sprawie oczyszczania ścieków komunalnych
- COV Tlmacewydajność 4 000 RLM · mechanicznanie spełnia wymagań70% przepustowości (2 783 z 4 000 RLM)
Nie spełnia: BZT₅, CHSK
Podana przyczyna: słaba skuteczność oczyszczania, nieodpowiedni projekt lub wydajność, przestarzałość
Przy łowiskach: Hron č. 3, VN Veľké Kozmálovce, VN Tekov a ďalšie (1)
- COV Trsticewydajność 4 000 RLM · mechaniczna, biologiczna, usuwanie azotunie spełnia wymagań38% przepustowości (1 529 z 4 000 RLM)
Nie spełnia: BZT₅, CHSK
Podana przyczyna: słaba skuteczność oczyszczania, nieodpowiedni projekt lub wydajność, przestarzałość
Przy łowiskach: Malý Dunaj č. 3, Malý Dunaj č. 2
- COV Zavadka nad Hronomwydajność 2 500 RLM · mechaniczna, biologiczna, usuwanie azotunie spełnia wymagań102% przepustowości (2 551 z 2 500 RLM)
Nie spełnia: BZT₅, CHSK
Podana przyczyna: słaba skuteczność oczyszczania, przestarzałość
Przy łowiskach: Hron č.12, VN Závadka nad Hronom
- COV Komjaticewydajność 2 000 RLM · mechaniczna, biologicznanie spełnia wymagań80% przepustowości (1 591 z 2 000 RLM)
Nie spełnia: BZT₅, CHSK
Podana przyczyna: słaba skuteczność oczyszczania, przestarzałość
Przy łowiskach: Nitra č. 2
- COV Elektrosvit Vrakunwydajność 1 000 RLM · mechaniczna, biologicznanie spełnia wymagań63% przepustowości (629 z 1 000 RLM)
Nie spełnia: BZT₅, CHSK
Podana przyczyna: słaba skuteczność oczyszczania, nieodpowiedni projekt lub wydajność, przestarzałość
Przy łowiskach: Žitnoostrovské kanály č. 3
- COV Canawydajność 7 500 RLM · mechaniczna, biologiczna, usuwanie azotunie spełnia wymagań41% przepustowości (3 079 z 7 500 RLM)
Nie spełnia: fosfor
Podana przyczyna: nieodpowiedni projekt lub wydajność, przestarzałość
Przy łowiskach: Hornád č. 1b, Olšava č. 1
- COV Chynoranywydajność 2 500 RLM · mechaniczna, biologiczna, usuwanie azotunie spełnia wymagań43% przepustowości (1 075 z 2 500 RLM)
Nie spełnia: CHSK
Podana przyczyna: słaba skuteczność oczyszczania, przestarzałość
Przy łowiskach: Bebrava č. 1, Nitra č. 5b
Najwięksi zanieczyszczający wśród oczyszczalni
Ilość, którą oczyszczalnia rocznie odprowadza do wody
BZT₅zanieczyszczenie organiczne (zużycie tlenu), tony rocznie
- COV Ruzomberokpojemność 623 774 RLMprzy łowisku: Váh č.18a, Čutkovo189 t
- COV Vrakunapojemność 617 817 RLMprzy łowisku: Malý Dunaj č. 6115 t
- COV Liptovsky Mikulaspojemność 126 400 RLMprzy łowisku: Váh č.20, Jalovecký potok i inne (3)76 t
- COV Koksov – Baksapojemność 175 104 RLMprzy łowisku: Hornád č. 1b72 t
- COV Zilinapojemność 220 000 RLMprzy łowisku: Váh č.12, Hričovský kanál č.2b i inne (2)60 t
- COV Zelenecpojemność 211 700 RLMprzy łowisku: Dudváh č. 2a, Parná č. 145 t
- COV Banska Bystricapojemność 190 830 RLMprzy łowisku: Hron č. 845 t
- COV Poprad-Matejovcepojemność 143 206 RLMprzy łowisku: Poprad č. 7, Červený potok č. 1 i inne (4)40 t
CHSKchemiczne zapotrzebowanie tlenu, tony rocznie
- COV Ruzomberokpojemność 623 774 RLMprzy łowisku: Váh č.18a, Čutkovo3 307 t
- COV Vrakunapojemność 617 817 RLMprzy łowisku: Malý Dunaj č. 6686 t
- COV Zilinapojemność 220 000 RLMprzy łowisku: Váh č.12, Hričovský kanál č.2b i inne (2)393 t
- COV Zelenecpojemność 211 700 RLMprzy łowisku: Dudváh č. 2a, Parná č. 1374 t
- COV Liptovsky Mikulaspojemność 126 400 RLMprzy łowisku: Váh č.20, Jalovecký potok i inne (3)345 t
- COV Koksov – Baksapojemność 175 104 RLMprzy łowisku: Hornád č. 1b247 t
- COV Kendicepojemność 113 788 RLMprzy łowisku: Torysa č. 2189 t
- COV Banska Bystricapojemność 190 830 RLMprzy łowisku: Hron č. 8176 t
Azotskładniki odżywcze, które karmią glony, tony rocznie
- COV Vrakunapojemność 617 817 RLMprzy łowisku: Malý Dunaj č. 6214 t
- COV Koksov – Baksapojemność 175 104 RLMprzy łowisku: Hornád č. 1b154 t
- COV Zilinapojemność 220 000 RLMprzy łowisku: Váh č.12, Hričovský kanál č.2b i inne (2)128 t
- COV Liptovsky Mikulaspojemność 126 400 RLMprzy łowisku: Váh č.20, Jalovecký potok i inne (3)98 t
- COV Banska Bystricapojemność 190 830 RLMprzy łowisku: Hron č. 886 t
- COV Ruzomberokpojemność 623 774 RLMprzy łowisku: Váh č.18a, Čutkovo79 t
- COV Poprad-Matejovcepojemność 143 206 RLMprzy łowisku: Poprad č. 7, Červený potok č. 1 i inne (4)74 t
- COV Zelenecpojemność 211 700 RLMprzy łowisku: Dudváh č. 2a, Parná č. 166 t
Fosfornajczęstsza przyczyna zakwitu wody, tony rocznie
- COV Vrakunapojemność 617 817 RLMprzy łowisku: Malý Dunaj č. 619,0 t
- COV Ruzomberokpojemność 623 774 RLMprzy łowisku: Váh č.18a, Čutkovo17,6 t
- COV Koksov – Baksapojemność 175 104 RLMprzy łowisku: Hornád č. 1b11,0 t
- COV Poprad-Matejovcepojemność 143 206 RLMprzy łowisku: Poprad č. 7, Červený potok č. 1 i inne (4)10,9 t
- COV Zilinapojemność 220 000 RLMprzy łowisku: Váh č.12, Hričovský kanál č.2b i inne (2)9,8 t
- COV Banska Bystricapojemność 190 830 RLMprzy łowisku: Hron č. 86,0 t
- COV Nitrapojemność 162 000 RLMprzy łowisku: Nitra č. 36,0 t
- COV Petrzalkapojemność 171 050 RLMpri revíre: Dunaj č. 3 – Rusovecko – Jarovecká sústava ramien, Dunaj č. 4 a ďalšie (2)5,8 t
Zrzucona ilość zależy od wielkości oczyszczalni. Duże miejskie oczyszczalnie przodują więc także wtedy, gdy oczyszczają dobrze; decyduje stosunek do wielkości cieku, którego tu nie oceniamy.
Skąd pochodzą dane i czego nie mówią
- Wody powierzchniowe: roczniki Słowackiego Instytutu Hydrometeorologicznego (SHMÚ) Jakość wód powierzchniowych za lata 2022–2025. Listę stanowisk i wskaźników, które nie spełniły normy według rozporządzenia rządu nr 269/2010 Z. z., przepisaliśmy do tabeli we wtyczce. Starsze roczniki mają inny format i ich nie uwzględniliśmy.
- Wody podziemne: roczniki SHMÚ Jakość wód podziemnych, stacje i przekroczone wskaźniki w latach 2017–2025 według limitów dla wody pitnej. Związek z łowiskiem jest tylko pośredni.
- Wody podziemne, zmierzone wartości: publiczny interfejs SHMÚ „Výsledky monitorovania kvality podzemnej vody”. Rzeczywiście zmierzone wartości (azotany, jony amonowe, żelazo, chlorki, metale, pestycydy, PFAS, rozpuszczalniki) mamy dla 758 stacji; dla każdej substancji bierzemy najwyższą wartość z poborów w roku 2025 (dla stacji bez danych za ten rok z jednego z dwóch poprzednich lat). Wartość równa normie jest liczona jako przekroczenie, tak jak w SHMÚ.
- Oczyszczalnie: rejestr oczyszczalni ścieków (VÚVH, EEA) z pliku „Body pri revíroch”, czyli tylko oczyszczalnie w promieniu 2 km od linii łowiska. Oczyszczalni w kraju (Słowacja) jest znacznie więcej.
Czego te dane nie mówią. Rocznik podaje stanowiska, które nie spełniły normy. Stanowisko, którego w nim brak, nie jest dowodem czystej wody, dlatego wskaźnik łowisk jest tylko obniżany i nigdy podwyższany. Przemysłowych trucicieli (Krajowy rejestr zanieczyszczeń) nie uwzględniliśmy na liście, rejestr był podczas zbierania danych niedostępny, a przy oczyszczalniach podajemy tylko te, które znaleźliśmy przy łowiskach. Dokładną lokalizację ma tylko 31% stanowisk SHMÚ, 47% ma lokalizację określoną tylko w przybliżeniu (według zbiornika lub cieku, dlatego przy łowiskach są liczone słabiej), a 22% nie ma lokalizacji wcale, więc nie przypisujemy ich do łowisk. Odległość, zgodność nazwy cieku i kolejność określamy sami, jest to przypisanie orientacyjne.