Czystość wody
Najczystsza woda: Słowacja
- Łowisk bez niespełnionej normy
- 31
- Stanowisk na ciekach bez niespełnionej normy
- 140
- Stacji wód podziemnych bez przekroczenia
- 138
- Stacji wód podziemnych w normie według pomiarów
- 363
Gdzie woda jest najczystsza
Przeciwieństwo strony o zanieczyszczeniu: co wyszło bez niespełnionej normy
- Wody powierzchniowe, 2025stanowiska państwowego monitoringu SHMÚ na ciekach i zbiornikach
- 69stanowisk spełniło wszystkie normy
- 91nie spełnia normy tylko we wskaźnikach niewliczanych do oceny łowiska (głównie WWA, sole, minerały)
- 203nie spełnia normy w zakresie tlenu, składników odżywczych, metali lub substancji szkodliwych
- Wody podziemne, 2025stacje monitoringu SHMÚ
- 298stacji bez przekroczenia normy
- 289przekroczenie normy w innych substancjach (często naturalne: żelazo, mangan, siarczany)
- 171substancje pochodzące z działalności człowieka (azotany, pestycydy, PFAS, rozpuszczalniki)
- Oczyszczalnie przy łowiskachoczyszczalnie w promieniu 2 km od łowiska; problem = nie spełnia wymagań UE lub jest przeciążona powyżej 100%
- 230oczyszczalni bez wykrytej wady
- 35oczyszczalni z problemem (7 nie spełnia wymagań UE, 29 przeciążonych)
- Łowiskawszystkie ocenione łowiska
- 31łowisk spełnia wszystkie warunki czystej wody
- 1 365pozostałych (niespełniony warunek lub brak danych)
Najczystsza woda jest tam, gdzie państwowy monitoring nie przyłapał jej na przekroczeniu żadnej normy. Z 363 stanowisk w roczniku SHMÚ za rok 2025 wszystkie wskaźniki spełniło 69 (19%). Pozostałe stanowiska nie spełniają normy w co najmniej jednym wskaźniku, najczęściej chodzi o WWA ze spalania i minerały, rzadziej o składniki odżywcze i tlen.
Jak łowisko trafia na listę i czego lista nie mówi
Łowisko pojawia się na liście, jeśli spełnione są trzy warunki: najbliższe stanowisko SHMÚ na tym samym cieku spełniło normy we wszystkich latach, które są w roczniku; w okolicy nie ma połowy lub więcej stacji wód podziemnych z substancjami pochodzącymi z działalności człowieka; a oczyszczalnia w promieniu 2 km od łowiska nie jest przeciążona ani nie narusza wymagań UE. Jeśli mamy dla okolicy łowiska zmierzone wartości wód podziemnych, te także muszą mieścić się w normie: azotany poniżej 25 mg/l, bez metali, pestycydów, PFAS i rozpuszczalników powyżej normy, bez jonów amonowych, azotynów, żelaza i chlorków powyżej progu. Takich łowisk jest 31.
Czego lista nie mówi: rocznik wód powierzchniowych podaje tylko wskaźniki, które nie spełniły normy, a nie zmierzone wartości. „Czysta” oznacza tu zatem „nic ponad normę”, a nie „najlepsze zmierzone liczby”. Dla wód podziemnych mamy zmierzone wartości, a przy łowiskach, dla których mamy zmierzone wartości z rejestru europejskiego, podajemy tlen, azotany i fosfor bezpośrednio przy łowisku. Położenie stanowiska SHMÚ jest często tylko przybliżone, dlatego przy nich jest uwaga.
- Wody powierzchniowe294 z 363 stanowisk nie spełnia normy (2025)Najgorsze stanowiska, najczęstsze wskaźniki i dorzecza
- Wody podziemne171 z 758 stacji z substancjami pochodzącymi z działalności człowieka (2025)Zmierzone azotany i substancje szkodliwe, mapa i zmiany od roku 2017
- Oczyszczalnie i zanieczyszczający7 nie spełnia wymagań, 29 przeciążonychNajwiększe ilości zrzutów i przeciążenie oczyszczalni
Mapa łowisk według czystości
Zielona linia: na najbliższym stanowisku SHMÚ nie przekroczono żadnej normy
Filtry szczegółoweregion, powiat, dno, głębokość, zacienienie, satelity, chemia i zanieczyszczenie wody, ryby, geologia
Mapę przesuwasz dwoma palcami. Jednym palcem przewijasz stronę na całym ekranie.
Zielona linia oznacza, że na najbliższym stanowisku SHMÚ w roczniku 2025 nie przekroczono żadnej normy. Im linia ciemniejsza ku czerwieni, tym więcej wskaźników nie spełnia wymagań. Szare łowiska nie mają w okolicy stanowiska o takiej samej nazwie cieku. Kolor możesz przełączyć także na wodę podziemną i oczyszczalnie.
Łowiska z najczystszą wodą
Bez niespełnionej normy, bez problemu z wodą podziemną i oczyszczalnią w okolicy
- Teplička (Trenčín)stanowisko SHMÚ Trenčianska Teplá (bezpośrednio przy łowisku) · Kraj trenczyński · woda podziemna w okolicy w normie (azotany zwykle 17,0 mg/l)bez niespełnionej normy
- Tovarský potokstanowisko SHMÚ Červený Kameň, powyżej (bezpośrednio przy łowisku) · Kraj trenczyński · woda podziemna w okolicy w normie (azotany zwykle 11,8 mg/l)bez niespełnionej normy
- Tisovníkstanowisko SHMÚ Vieska (1,6 km) · Kraj bańskobystrzyckibez niespełnionej normy
- Čierny Váh č. 2stanowisko SHMÚ Ipoltica, osada Czarny Wag, powyżej (1,6 km) · Kraj żyliński · woda podziemna w okolicy w normie (azotany zwykle 3,3 mg/l)bez niespełnionej normy
- Dunaj č. 3stanowisko SHMÚ Oczyszczalnia Slovnaft, poniżej (8,5 km) · Kraj trnawski · woda podziemna w okolicy w normie (azotany zwykle 0,5 mg/l)bez niespełnionej normy
- Biely potok (Martin)stanowisko SHMÚ Sučany, powyżej (Uhlisko) (bezpośrednio przy łowisku) · Kraj żyliński · woda podziemna w okolicy w normie (azotany zwykle 10,5 mg/l)lokalizacja miejsca jest tylko przybliżonabez niespełnionej normy
- Bitarovský potokstanowisko SHMÚ Bánová, przed (bezpośrednio przy łowisku) · Kraj żyliński · woda podziemna w okolicy w normie (azotany zwykle 22,9 mg/l)lokalizacja miejsca jest tylko przybliżonabez niespełnionej normy
- Hornád č. 2cstanowisko SHMÚ ÚKČ Košice, poniżej (bezpośrednio przy łowisku) · Kraj koszycki · woda podziemna w okolicy w normie (azotany zwykle 4,5 mg/l)lokalizacja miejsca jest tylko przybliżonabez niespełnionej normy
- Levočský potok č. 1stanowisko SHMÚ Levočský potok, ujście (bezpośrednio przy łowisku) · Kraj koszycki · woda podziemna w okolicy w normie (azotany zwykle 8,0 mg/l)lokalizacja miejsca jest tylko przybliżonabez niespełnionej normy
- Mútňankastanowisko SHMÚ Mútne, powyżej (bezpośrednio przy łowisku) · Kraj żylińskilokalizacja miejsca jest tylko przybliżonabez niespełnionej normy
- Orava č. 1astanowisko SHMÚ Orawa, wylot ścieków z MAHLE Components i WWT Dolny Kubin, poniżej (bezpośrednio przy łowisku) · Kraj żyliński · woda podziemna w okolicy w normie (azotany zwykle 22,3 mg/l)lokalizacja miejsca jest tylko przybliżonabez niespełnionej normy
- Rajčanka č. 1stanowisko SHMÚ Kľače, poniżej zabudowań farmy Bárdy (bezpośrednio przy łowisku) · Kraj żyliński · woda podziemna w okolicy w normie (azotany zwykle 22,9 mg/l)lokalizacja miejsca jest tylko przybliżonabez niespełnionej normy
- Stupavský potok č. 2stanowisko SHMÚ Stupavský potok, powyżej oczyszczalni ścieków Borinka (bezpośrednio przy łowisku) · Kraj bratysławski · woda podziemna w okolicy w normie (azotany zwykle 10,9 mg/l)lokalizacja miejsca jest tylko przybliżonabez niespełnionej normy
- Súčankastanowisko SHMÚ Hrabovka, przy (bezpośrednio przy łowisku) · Kraj trenczyński · woda podziemna w okolicy w normie (azotany zwykle 21,6 mg/l)lokalizacja miejsca jest tylko przybliżonabez niespełnionej normy
- Varínka č. 1bstanowisko SHMÚ Terchová, powyżej (Dolina Stará) (bezpośrednio przy łowisku) · Kraj żyliński · woda podziemna w okolicy w normie (azotany zwykle 10,5 mg/l)lokalizacja miejsca jest tylko przybliżonabez niespełnionej normy
- Jakubianka č. 2stanowisko SHMÚ Stará Ľubovňa (0,1 km) · Kraj preszowski · woda podziemna w okolicy w normie (azotany zwykle 4,1 mg/l)lokalizacja miejsca jest tylko przybliżonabez niespełnionej normy
- Hornád č. 2bstanowisko SHMÚ ÚKČ Košice, poniżej (0,3 km) · Kraj koszycki · woda podziemna w okolicy w normie (azotany zwykle 9,1 mg/l)lokalizacja miejsca jest tylko przybliżonabez niespełnionej normy
- Stupavský potok č. 1stanowisko SHMÚ Stupavský potok, powyżej oczyszczalni ścieków Borinka (0,9 km) · Kraj bratysławski · woda podziemna w okolicy w normie (azotany zwykle 11,7 mg/l)Zmierzone: tlen rozpuszczony 11,5 mg/l, azotany 2,3 mg N/l, fosfor (fosforany) 0,03 mg P/llokalizacja miejsca jest tylko przybliżonabez niespełnionej normy
- Hornád č. 2astanowisko SHMÚ ÚKČ Košice, poniżej (2,9 km) · Kraj koszycki · woda podziemna w okolicy w normie (azotany zwykle 9,1 mg/l)lokalizacja miejsca jest tylko przybliżonabez niespełnionej normy
- Hnilec č. 4stanowisko SHMÚ ŽST Vernár, powyżej (3,0 km) · Kraj koszycki · woda podziemna w okolicy w normie (azotany zwykle 6,4 mg/l)lokalizacja miejsca jest tylko przybliżonabez niespełnionej normy
- Varínka č. 1astanowisko SHMÚ Terchová, powyżej (Dolina Stará) (3,8 km) · Kraj żyliński · woda podziemna w okolicy w normie (azotany zwykle 10,5 mg/l)lokalizacja miejsca jest tylko przybliżonabez niespełnionej normy
- Hron č. 6astanowisko SHMÚ Tekovská Breznica (4,2 km) · Kraj bańskobystrzycki · woda podziemna w okolicy w normie (azotany zwykle 21,5 mg/l)lokalizacja miejsca jest tylko przybliżonabez niespełnionej normy
- Levočský potok č. 2stanowisko SHMÚ Levočský potok, ujście (5,0 km) · Kraj preszowski · woda podziemna w okolicy w normie (azotany zwykle 2,8 mg/l)lokalizacja miejsca jest tylko przybliżonabez niespełnionej normy
- Okna č. 2stanowisko SHMÚ Senné, powyżej (8,6 km) · Kraj koszycki · woda podziemna w okolicy w normie (azotany zwykle 5,7 mg/l)Zmierzone: tlen rozpuszczony 10,9 mg/l, azotany 1,0 mg N/l, fosfor (fosforany) 0,02 mg P/llokalizacja miejsca jest tylko przybliżonabez niespełnionej normy
- Levočský potok č. 3stanowisko SHMÚ Levočský potok, ujście (9,2 km) · Kraj preszowskilokalizacja miejsca jest tylko przybliżonabez niespełnionej normy
- Poprad č. 9stanowisko SHMÚ Veľká Lomnica (9,3 km) · Kraj preszowski · woda podziemna w okolicy w normie (azotany zwykle 0,5 mg/l)lokalizacja miejsca jest tylko przybliżonabez niespełnionej normy
- Hornád č. 3stanowisko SHMÚ ÚKČ Košice, poniżej (10,6 km) · Kraj koszycki · woda podziemna w okolicy w normie (azotany zwykle 24,3 mg/l)lokalizacja miejsca jest tylko przybliżonabez niespełnionej normy
- Orava č. 1cstanowisko SHMÚ Orawa, wylot ścieków z MAHLE Components i WWT Dolny Kubin, poniżej (12,4 km) · Kraj żyliński · woda podziemna w okolicy w normie (azotany zwykle 22,3 mg/l)lokalizacja miejsca jest tylko przybliżonabez niespełnionej normy
- Poprad č.10stanowisko SHMÚ Veľká Lomnica (12,9 km) · Kraj preszowski · woda podziemna w okolicy w normie (azotany zwykle 1,9 mg/l)lokalizacja miejsca jest tylko przybliżonabez niespełnionej normy
- Poprad č. 11stanowisko SHMÚ Veľká Lomnica (14,2 km) · Kraj preszowski · woda podziemna w okolicy w normie (azotany zwykle 4,1 mg/l)lokalizacja miejsca jest tylko przybliżonabez niespełnionej normy
- Poprad č. 12astanowisko SHMÚ Veľká Lomnica (16,5 km) · Kraj preszowski · woda podziemna w okolicy w normie (azotany zwykle 1,9 mg/l)lokalizacja miejsca jest tylko przybliżonabez niespełnionej normy
Dorzecza od najczystszych
Udział stanowisk SHMÚ, które w roku 2025 spełniły wszystkie normy (dorzecza z co najmniej 5 stanowiskami)
- Ipeľ8 z 24 stanowisk bez niespełnionej normy (33%)
- Hron14 z 50 stanowisk bez niespełnionej normy (28%)
- Wag21 z 76 stanowisk bez niespełnionej normy (28%)
- Bodrog8 z 40 stanowisk bez niespełnionej normy (20%)
- Słana3 z 17 stanowisk bez niespełnionej normy (18%)
- Hornad3 z 20 stanowisk bez niespełnionej normy (15%)
- Nitra5 z 37 stanowisk bez niespełnionej normy (14%)
- Morawa3 z 35 stanowisk bez niespełnionej normy (9%)
- Mały Dunaj i Wyspa Żytnia2 z 26 stanowisk bez niespełnionej normy (8%)
- Dunaj1 z 20 stanowisk bez niespełnionej normy (5%)
- Bodwa0 z 6 stanowisk bez niespełnionej normy (0%)
- Poprad0 z 8 stanowisk bez niespełnionej normy (0%)
Najczystsze stanowiska na ciekach
Bez niespełnionej normy; więcej lat w roczniku oznacza bardziej wiarygodną daną
- Granica państwowaPRAVOSTRANNÝ PRIES.K. /VDG/, km rzeki 0,0 · dorzecze: Dunajlokalizacja miejsca jest tylko przybliżona4 lata w roczniku, bez niespełnionej normy
- Červený Kameň, powyżejTovársky potok, km rzeki 13,6 · dorzecze: WagNajbliższe łowiska: Tovarský potok3 lata w roczniku, bez niespełnionej normy
- Strážsky, ujście, powyżej most drogowy Strážske-VoľaStrážsky, km rzeki 0,6 · dorzecze: Bodroglokalizacja miejsca jest tylko przybliżona3 lata w roczniku, bez niespełnionej normy
- Tekovská BreznicaHron, km rzeki 88,9 · dorzecze: HronNajbliższe łowiska: Hron č. 6a, Hron č. 7a, Hron č. 7blokalizacja miejsca jest tylko przybliżona3 lata w roczniku, bez niespełnionej normy
- Starý Tekov – most (poniżej małej elektrowni wodnej)Hron, km rzeki 70,5 · dorzecze: Hron3 lata w roczniku, bez niespełnionej normy
- Priečny potok, ujście (Dolina Demänovská)Priečny potok, km rzeki 0,0 · dorzecze: Wag2 lata w roczniku, bez niespełnionej normy
- PredpolomaPredpolomský P., km rzeki 5,2 · dorzecze: Wag2 lata w roczniku, bez niespełnionej normy
- TopoľníkyKlatovské Rameno, km rzeki 3,0 · dorzecze: Mały Dunaj i Wyspa ŻytniaNajbliższe łowiska: Klátovské rameno č. 1, Klátovské rameno č. 22 lata w roczniku, bez niespełnionej normy
- Ida, ujścieIda, km rzeki 1,8 · dorzecze: Bodwalokalizacja miejsca jest tylko przybliżona2 lata w roczniku, bez niespełnionej normy
- Dolina Demänovská, wywierzyskoDemänovka, km rzeki 11,0 · dorzecze: Waglokalizacja miejsca jest tylko przybliżona2 lata w roczniku, bez niespełnionej normy
- Orawa, wylot ścieków z MAHLE Components i WWT Dolny Kubin, poniżejOrawa, km rzeki 19,5 · dorzecze: WagNajbliższe łowiska: Orava č. 1a, Orava č. 1c, Orava č. 2alokalizacja miejsca jest tylko przybliżona2 lata w roczniku, bez niespełnionej normy
- Červený Kameň, poniżej oczyszczalni ściekówTovársky potok, km rzeki 7,2 · dorzecze: Waglokalizacja miejsca jest tylko przybliżona2 lata w roczniku, bez niespełnionej normy
- Bodwa, obiekt poboru wody VVS, powyżejBodwa, km rzeki 41,8 · dorzecze: BodwaNajbliższe łowiska: Bodva č. 3, Bodva č. 41 rok w roczniku, bez niespełnionej normy
- Nižný Lanec, powyżejPerínsky kanál, km rzeki 1,5 · dorzecze: Bodwa1 rok w roczniku, bez niespełnionej normy
- ČičarovceUdoč, km rzeki 2,8 · dorzecze: Bodrog1 rok w roczniku, bez niespełnionej normy
- Smolník, ujścieSmolník, km rzeki 0,0 · dorzecze: Bodrog1 rok w roczniku, bez niespełnionej normy
- Hradenícky kanál, ujście do cieku Czarna WodaHradenícky kanál, km rzeki 0,0 · dorzecze: Bodrog1 rok w roczniku, bez niespełnionej normy
- Petríkovce, mostBrehovský kanál, km rzeki 7,8 · dorzecze: Bodrog1 rok w roczniku, bez niespełnionej normy
- Juskova Voľa, powyżejLomnica, km rzeki 9,0 · dorzecze: BodrogNajbliższe łowiska: Lomnica (V n/T)1 rok w roczniku, bez niespełnionej normy
- Oczyszczalnia Slovnaft, poniżejDunaj, km rzeki 1 863,0 · dorzecze: DunajNajbliższe łowiska: Dunaj č. 3, Dunaj č. 3 – CHRO, Dunaj č. 3 – Rusovecko – Jarovecká sústava ramien oraz 1 kolejne1 rok w roczniku, bez niespełnionej normy
- Bystrá, powyżejHornad, km rzeki 165,2 · dorzecze: HornadNajbliższe łowiska: Hornád č. 5b, Hornád č. 5c, Hornád č. 61 rok w roczniku, bez niespełnionej normy
- KoszyceČrmeľ, km rzeki 1,0 · dorzecze: Hornad1 rok w roczniku, bez niespełnionej normy
- Kučmanovský potok, ujścieKučmanovský potok, km rzeki 0,5 · dorzecze: Hornad1 rok w roczniku, bez niespełnionej normy
- Obiekt poboru wody VVS, powyżejHrabovec, km rzeki 10,8 · dorzecze: Hornad1 rok w roczniku, bez niespełnionej normy
Woda podziemna bez przekroczenia
Stacje monitoringu SHMÚ, lata 2017–2025
Zmierzone wartości: stacje w normie, rok 2025
W normie jest 363 z 758 stacji (48%): azotany poniżej 25 mg/l, bez substancji szkodliwych, jonów amonowych, azotynów, żelaza i chlorków powyżej progu.
- Żyliński55 z 7573%
- Preszowski49 z 7070%
- Trenczyński42 z 7060%
- Bańskobystrzycki56 z 9758%
- Bratysławski45 z 8156%
- Koszycki50 z 11942%
- Trnawski40 z 12632%
- Nitrzański24 z 11721%
Stacje z najniższymi azotanami
- Bilkove Humencepowiat Senica · odwiert lub studniaw normie
Zmierzone wartości, rok 2025, pobór próbek 14 kwi 2025:
- Azotany< 1 mg/l
- Jony amonowe0,03 mg/l
- Azotyny0,03 mg/l
- Żelazo0,003 mg/l
- Chlorki< 1 mg/l
- Selen10% normy
- Bodikypowiat Dunajská Streda · odwiert lub studniaw normie
Zmierzone wartości, rok 2025, pobór 16 paź 2025 (2 pobory, dla każdej substancji najwyższa wartość roku):
- Azotany< 1 mg/l
- Jony amonowe0,23 mg/l
- Azotyny0,02 mg/l
- Żelazo0,28 mg/l
- Chlorki21,6 mg/l
- Arsen68% normy
- Metylobentazon60% normy
- suma WWA16% normy
- Bratysławapowiat Bratislava I · odwiert lub studniaw normie
Zmierzone wartości, rok 2025, pobór próbek 13 maj 2025:
- Azotany< 1 mg/l
- Jony amonowe0,04 mg/l
- Azotyny0,01 mg/l
- Żelazo0,079 mg/l
- Chlorki25,8 mg/l
- Glin65% normy
- Brekovpowiat Humenné · odwiert lub studniaw normie
Zmierzone wartości, rok 2025, pobór 23 wrz 2025 (2 pobory, dla każdej substancji najwyższa wartość roku):
- Azotany< 1 mg/l
- Jony amonowe0,06 mg/l
- Azotyny< 0,01 mg/l
- Żelazo0,85 mg/l
- Chlorki57,9 mg/l
- Glin15% normy
- Cebovce – Mala Studnapowiat Veľký Krtíš · źródłow normie
Zmierzone wartości, rok 2025, pobór próbek 7 lip 2025:
- Azotany< 1 mg/l
- Jony amonowe0,16 mg/l
- Azotyny< 0,01 mg/l
- Żelazo0,78 mg/l
- Chlorki81,6 mg/l
- Glin15% normy
- Chorvatsky Grob – Huc-1/1powiat Senec · odwiert lub studniaw normie
Zmierzone wartości, rok 2025, pobór próbek 13 maj 2025:
- Azotany< 1 mg/l
- Jony amonowe0,01 mg/l
- Azotyny< 0,01 mg/l
- Żelazo0,21 mg/l
- Chlorki89,9 mg/l
- Glin65% normy
- desetyloterbutylazyna20% normy
- Coltovopowiat Rožňava · odwiert lub studniaw normie
Zmierzone wartości, rok 2025, pobór 14 paź 2025 (2 pobory, dla każdej substancji najwyższa wartość roku):
- Azotany< 1 mg/l
- Jony amonowe0,13 mg/l
- Azotyny0,02 mg/l
- Żelazo0,2 mg/l
- Chlorki96,6 mg/l
- Arsen17% normy
- Dobrohostpowiat Dunajská Streda · odwiert lub studniaw normie
Zmierzone wartości, rok 2025, pobór 24 lis 2025 (4 pobory, dla każdej substancji najwyższa wartość roku):
- Azotany< 1 mg/l
- Jony amonowe0,02 mg/l
- Azotyny0,02 mg/l
- Żelazo0,61 mg/l
- Chlorki19,2 mg/l
- Ołów16% normy
- Metylobentazon80% normy
- Gabcikovo-bakapowiat Dunajská Streda · odwiert lub studniaw normie
Zmierzone wartości, rok 2025, pobór 16 paź 2025 (2 pobory, dla każdej substancji najwyższa wartość roku):
- Azotany< 1 mg/l
- Jony amonowe0,04 mg/l
- Azotyny< 0,01 mg/l
- Żelazo0,036 mg/l
- Chlorki22,5 mg/l
- Glin20% normy
- Metylobentazon30% normy
- Gemersky Jablonecpowiat Rimavská Sobota · odwiert lub studniaw normie
Zmierzone wartości, rok 2025, pobór próbek 26 cze 2025:
- Azotany< 1 mg/l
- Jony amonowe< 0,01 mg/l
- Azotyny0,03 mg/l
- Żelazo0,33 mg/l
- Chlorki27,5 mg/l
- Nikiel15% normy
- Horna Ves – u Hrantupowiat Žiar nad Hronom · źródłow normie
Zmierzone wartości, rok 2025, pobór próbek 5 cze 2025:
- Azotany< 1 mg/l
- Jony amonowe< 0,01 mg/l
- Azotyny< 0,01 mg/l
- Żelazo0,38 mg/l
- Chlorki1,4 mg/l
- Glin30% normy
- MCPB20% normy
- Horny Bar-sulanypowiat Dunajská Streda · odwiert lub studniaw normie
Zmierzone wartości, rok 2025, pobór 28 paź 2025 (2 pobory, dla każdej substancji najwyższa wartość roku):
- Azotany< 1 mg/l
- Jony amonowe0,01 mg/l
- Azotyny< 0,01 mg/l
- Żelazo0,027 mg/l
- Chlorki44,1 mg/l
- Glin15% normy
- ponad normę: azotany od 50 mg/l, substancje szkodliwe lub jony amonowe
- azotany od 25 mg/l, wysokie żelazo lub chlorki
- w normie
Wartość dla każdej substancji jest najwyższa z poborów w danym roku. Wartość równa normie liczy się jako przekroczenie, tak jak w SHMÚ.
Udział stacji bez przekroczenia w roczniku 2025 według regionów
- Trenczyński48 z 7069%
- Żyliński52 z 7569%
- Preszowski40 z 7057%
- Bańskobystrzycki46 z 9747%
- Bratysławski33 z 8141%
- Koszycki45 z 11938%
- Trnawski23 z 12618%
- Nitrzański10 z 1179%
Stacje, które nie przekroczyły normy w żadnym z lat 2017–2025
Próbka po dwie stacje z każdego regionu, łącznie takich jest 138 z 758.
- Velke Pole – Studnaźródłobez przekroczenia w 20252017–2025
W rocznikach 2017–2025 przy stacji nie odnotowano przekroczenia normy.
Zmierzone wartości, rok 2025, pobór próbek 21 lip 2025:
- Azotany19,3 mg/l
- Jony amonowe< 0,01 mg/l
- Azotyny< 0,01 mg/l
- Żelazo< 0,002 mg/l
- Chlorki12,2 mg/l
- Glin15% normy
- Ba-petržalka-mostpowiat Bratislava V · odwiert lub studniabez przekroczenia w 20252017–2025
W rocznikach 2017–2025 przy stacji nie odnotowano przekroczenia normy.
Zmierzone wartości, rok 2025, pobór 17 wrz 2025 (2 pobory, dla każdej substancji najwyższa wartość roku):
- Azotany7,2 mg/l
- Jony amonowe0,01 mg/l
- Azotyny< 0,01 mg/l
- Żelazo0,002 mg/l
- Chlorki25,8 mg/l
- Glin95% normy
- Plav.podhradie – Rajtarkapowiat Malacky · źródłobez przekroczenia w 20252017–2025
W rocznikach 2017–2025 przy stacji nie odnotowano przekroczenia normy.
Zmierzone wartości, rok 2025, pobór próbek 23 lip 2025:
- Azotany27,2 mg/l
- Jony amonowe< 0,01 mg/l
- Azotyny< 0,01 mg/l
- Żelazo0,002 mg/l
- Chlorki2,1 mg/l
- Glin75% normy
- Mierovopowiat Dunajská Streda · odwiert lub studniabez przekroczenia w 20252017–2025
W rocznikach 2017–2025 przy stacji nie odnotowano przekroczenia normy.
Zmierzone wartości, rok 2025, pobór 21 paź 2025 (2 pobory, dla każdej substancji najwyższa wartość roku):
- Azotany39,4 mg/l
- Jony amonowe0,07 mg/l
- Azotyny< 0,01 mg/l
- Żelazo0,026 mg/l
- Chlorki25,9 mg/l
- Glin15% normy
- Mliecanypowiat Dunajská Streda · odwiert lub studniabez przekroczenia w 20252017–2025
W rocznikach 2017–2025 przy stacji nie odnotowano przekroczenia normy.
Zmierzone wartości, rok 2025, pobór 17 lis 2025 (4 pobory, dla każdej substancji najwyższa wartość roku):
- Azotany21,3 mg/l
- Jony amonowe< 0,01 mg/l
- Azotyny< 0,01 mg/l
- Żelazo0,02 mg/l
- Chlorki31,9 mg/l
- Glin15% normy
- UCSN (Nikosolfurón)50% normy
- C. Kamen – za Sipkovym 1powiat Ilava · źródłobez przekroczenia w 20252017–2025
W rocznikach 2017–2025 przy stacji nie odnotowano przekroczenia normy.
Zmierzone wartości, rok 2025, pobór próbek 21 maj 2025:
- Azotany6,2 mg/l
- Jony amonowe< 0,01 mg/l
- Azotyny0,02 mg/l
- Żelazo0,003 mg/l
- Chlorki1 mg/l
- Arsen6% normy
- Tuchynapowiat Ilava · odwiert lub studniabez przekroczenia w 20252017–2025
W rocznikach 2017–2025 przy stacji nie odnotowano przekroczenia normy.
Zmierzone wartości, rok 2025, pobór 24 wrz 2025 (2 pobory, dla każdej substancji najwyższa wartość roku):
- Azotany18,6 mg/l
- Jony amonowe< 0,01 mg/l
- Azotyny0,01 mg/l
- Żelazo0,003 mg/l
- Chlorki16,7 mg/l
- Glin15% normy
- Zemliarepowiat Levice · odwiert lub studniabez przekroczenia w 20252017–2025
W rocznikach 2017–2025 przy stacji nie odnotowano przekroczenia normy.
Zmierzone wartości, rok 2025, pobór 3 lis 2025 (2 pobory, dla każdej substancji najwyższa wartość roku):
- Azotany32,9 mg/l
- Jony amonowe< 0,01 mg/l
- Azotyny< 0,01 mg/l
- Żelazo0,003 mg/l
- Chlorki28,2 mg/l
- Arsen12% normy
- Podhorany – Horna Studnapowiat Nitra · źródłobez przekroczenia w 20252017–2025
W rocznikach 2017–2025 przy stacji nie odnotowano przekroczenia normy.
Zmierzone wartości, rok 2025, pobór próbek 18 cze 2025:
- Azotany31,8 mg/l
- Jony amonowe< 0,01 mg/l
- Azotyny< 0,01 mg/l
- Żelazo< 0,002 mg/l
- Chlorki14,4 mg/l
- Glin10% normy
- Jablonove – pod Rohompowiat Bytča · źródłobez przekroczenia w 20252017–2025
W rocznikach 2017–2025 przy stacji nie odnotowano przekroczenia normy.
Zmierzone wartości, rok 2025, pobór 8 paź 2025 (2 pobory, dla każdej substancji najwyższa wartość roku):
- Azotany1,6 mg/l
- Jony amonowe< 0,01 mg/l
- Azotyny0,02 mg/l
- Kotesovapowiat Bytča · odwiert lub studniabez przekroczenia w 20252017–2025
W rocznikach 2017–2025 przy stacji nie odnotowano przekroczenia normy.
Zmierzone wartości, rok 2025, pobór 22 wrz 2025 (2 pobory, dla każdej substancji najwyższa wartość roku):
- Azotany30,6 mg/l
- Jony amonowe0,02 mg/l
- Azotyny< 0,01 mg/l
- Żelazo0,003 mg/l
- Chlorki10,4 mg/l
- Glin15% normy
- Balaze – Podkalistepowiat Bańska Bystrzyca · źródłobez przekroczenia w 20252017–2025
W rocznikach 2017–2025 przy stacji nie odnotowano przekroczenia normy.
Zmierzone wartości, rok 2025, pobór próbek 31 mar 2025:
- Azotany3,2 mg/l
- Jony amonowe< 0,01 mg/l
- Azotyny< 0,01 mg/l
- Żelazo< 0,002 mg/l
- Chlorki< 1 mg/l
- Glin5% normy
- Banska Bystrica-majerpowiat Bańska Bystrzyca · odwiert lub studniabez przekroczenia w 20252017–2025
W rocznikach 2017–2025 przy stacji nie odnotowano przekroczenia normy.
Zmierzone wartości, rok 2025, pobór 16 wrz 2025 (2 pobory, dla każdej substancji najwyższa wartość roku):
- Azotany1,5 mg/l
- Jony amonowe< 0,01 mg/l
- Azotyny< 0,01 mg/l
- Żelazo< 0,002 mg/l
- Chlorki35,5 mg/l
- Glin15% normy
- Chmelova – Podstavy 4powiat Bardiów · źródłobez przekroczenia w 20252017–2025
W rocznikach 2017–2025 przy stacji nie odnotowano przekroczenia normy.
Zmierzone wartości, rok 2025, pobór 22 wrz 2025 (2 pobory, dla każdej substancji najwyższa wartość roku):
- Azotany7,1 mg/l
- Jony amonowe< 0,01 mg/l
- Azotyny< 0,01 mg/l
- Krive – pod Horbipowiat Bardiów · źródłobez przekroczenia w 20252017–2025
W rocznikach 2017–2025 przy stacji nie odnotowano przekroczenia normy.
Zmierzone wartości, rok 2025, pobór próbek 27 mar 2025:
- Azotany3,8 mg/l
- Jony amonowe< 0,01 mg/l
- Azotyny< 0,01 mg/l
- Żelazo0,023 mg/l
- Chlorki2,7 mg/l
- Glin10% normy
- Kavecany – Pstruznik 1powiat Košice I · źródłobez przekroczenia w 20252017–2025
W rocznikach 2017–2025 przy stacji nie odnotowano przekroczenia normy.
Zmierzone wartości, rok 2025, pobór 18 wrz 2025 (2 pobory, dla każdej substancji najwyższa wartość roku):
- Azotany28,5 mg/l
- Jony amonowe< 0,01 mg/l
- Azotyny< 0,01 mg/l
- Drienovec-hlavnypowiat Koszyce – okolica · źródłobez przekroczenia w 20252017–2025
W rocznikach 2017–2025 przy stacji nie odnotowano przekroczenia normy.
Zmierzone wartości, rok 2025, pobór próbek 6 maj 2025:
- Azotany16 mg/l
- Jony amonowe< 0,01 mg/l
- Azotyny< 0,01 mg/l
- Żelazo0,003 mg/l
- Chlorki9,5 mg/l
- Antymon71% normy
- substancje pochodzące z działalności człowieka
- tylko substancje naturalne
- bez odnotowanego przekroczenia
Skąd pochodzą dane i czego nie mówią
- Wody powierzchniowe: roczniki Słowackiego Instytutu Hydrometeorologicznego (SHMÚ) Jakość wód powierzchniowych za lata 2022–2025. Listę stanowisk i wskaźników, które nie spełniły normy według rozporządzenia rządu nr 269/2010 Z. z., przepisaliśmy do tabeli we wtyczce. Starsze roczniki mają inny format i ich nie uwzględniliśmy.
- Wody podziemne: roczniki SHMÚ Jakość wód podziemnych, stacje i przekroczone wskaźniki w latach 2017–2025 według limitów dla wody pitnej. Związek z łowiskiem jest tylko pośredni.
- Wody podziemne, zmierzone wartości: publiczny interfejs SHMÚ „Wyniki monitoringu jakości wód podziemnych”. Rzeczywiście zmierzone wartości (azotany, jony amonowe, żelazo, chlorki, metale, pestycydy, PFAS, rozpuszczalniki) mamy dla 758 stacji; dla każdej substancji bierzemy najwyższą wartość z poborów w roku 2025 (dla stacji bez danych za ten rok z jednego z dwóch poprzednich lat). Wartość równa normie jest liczona jako przekroczenie, tak jak w SHMÚ.
- Oczyszczalnie: rejestr oczyszczalni ścieków (VÚVH, EEA) z pliku „Body pri revíroch”, czyli tylko oczyszczalnie w promieniu 2 km od linii łowiska. Oczyszczalni w kraju (Słowacja) jest znacznie więcej.
Czego te dane nie mówią. Rocznik podaje stanowiska, które nie spełniły normy. Stanowisko, którego w nim brak, nie jest dowodem czystej wody, dlatego wskaźnik łowisk jest tylko obniżany i nigdy podwyższany. Przemysłowych trucicieli (Krajowy rejestr zanieczyszczeń) nie uwzględniliśmy na liście, rejestr był podczas zbierania danych niedostępny, a przy oczyszczalniach podajemy tylko te, które znaleźliśmy przy łowiskach. Dokładną lokalizację ma tylko 31% stanowisk SHMÚ, 47% ma lokalizację określoną tylko w przybliżeniu (według zbiornika lub cieku, dlatego przy łowiskach są liczone słabiej), a 22% nie ma lokalizacji wcale, więc nie przypisujemy ich do łowisk. Odległość, zgodność nazwy cieku i kolejność określamy sami, jest to przypisanie orientacyjne.