Dnes na toku Lukavica

Skóre podmienok na love, najlepšie okno dňa a revíry od najlepších podmienok

Priemer revírov toku

Nízka aktivita · priemer z jedného revíru

Číslo v hlavičke je odhad pre stred toku podľa počasia a meraní. Priemer revírov navyše počíta družicové údaje, zatienenie a geológiu každého revíru.

Najlepšie okno dnes

06:00–08:00

Lukavica, skóre okna 32.

Skóre je odhad podmienok podľa počasia, vody a okolia, nie predpoveď záberov. Prepočítané o 04:04.

Mapa a revíry toku

Priebeh toku a jeho revíry. Farbu čiar prepneš na podmienky dnes, kvalitu alebo ľubovoľný iný parameter.

Podrobné filtrekraj, okres, dno, hĺbka, zatienenie, družice, chémia a znečistenie vody, ryby, geológia

1445revírov
Vyber kategóriu a zúž výber. Pri každej možnosti uvidíš, koľko revírov ti ostane.
Farba na mape
Načítavam mapu…

Mapu posúvaš dvoma prstami. Jedným prstom ju posunieš na celej obrazovke.

    Výškový profil toku

    Ako klesá tok po prúde: spád, sklon a rýchlosť vody.

    Rýchly tok Podhorský potok: rýchla voda, kamenité dno, perejky a jamy pod nimi. Typické pstruhové vody.

    2503003504004505000 km5 km10 km
    Výškový profil toku: od 440 do 302 m n. m. na 14,0 km.
    Revíry v poradí od najvyššieho (vľavo) po najnižší. Medzi revírmi môže byť úsek bez revíru, ten sa nezobrazuje.
    Najvyšší bod
    440 m n. m.
    Najnižší bod
    293 m n. m.
    Spád revírovSpádRozdiel nadmorskej výšky medzi horným a dolným koncom revíru v metroch. Čím väčší spád na kratšej dĺžke, tým rýchlejšia voda.
    146 m
    Priemerný sklonSklon tokuSpád na kilometer v promile (‰, metre na kilometer). Do 2 ‰ je pomalá nížinná rieka, 5 až 10 ‰ podhorská rieka (lipeň, pstruh), nad 10 ‰ rýchly potok.
    10 ‰
    KľukatosťKľukatosťDĺžka toku vydelená vzdialenosťou jeho koncov vzdušnou čiarou. 1,0 je priamy tok, nad 1,3 výrazne meandruje. Meandre vytvárajú jamy pod brehmi a plytčiny v prieťahoch.
    1,40

    Zdroj: Open Topo Data (eudem25m), 4. 11. 2026. Sklon a spád sú orientačné, zahŕňajú len úseky revírov.

    Terén v 3D

    Načítavam 3D model terénu…

    Historické snímky

    Vývoj okolia a prírody od 2018 do 2024: ako sa menia brehy, vegetácia a krajina okolo vody. Snímky sa samy prepínajú, listovať môžeš aj ručne.

    Letecká snímka toku Lukavica z roku 2018
    2018snímkované 18. 9. 2018
    Letecká snímka toku Lukavica z roku 2021
    2021snímkované 30. 6. 2021
    Letecká snímka toku Lukavica z roku 2024
    2024snímkované 27. 7. 2024

    Ortofotomozaika SR © GKÚ Bratislava, NLC Zvolen. Rok a deň snímkovania závisia od polohy, jednotlivé ročníky sa preto môžu líšiť ročným obdobím aj počasím.

    Znečistenie vody na toku Lukavica

    Kvalita vody podľa SHMÚ, čistiarne pri revíroch a podzemná voda v okolí

    Povrchová voda pri revírochnajbližšie miesto monitoringu SHMÚ, 2025

    1 z 1 revíru s údajom SHMÚ revírov toku má pri najbližšom mieste nesplnenú normu aspoň v jednom ukazovateli.

    • 1 až 2 ukazovatele1

    Najviac znečistené revíryvšetky s nesplnenou normou

    • LukavicaLukavica · nesplnená norma v 1 z 4 rokov2 ukazovatele

    Podzemná voda: namerané hodnotytypická hodnota zo staníc do 10 km, 2025

    1 z 1 revíru s meraním má v okolí podzemnú vodu s hodnotou nad hranicou aspoň v jednom ukazovateli.

    • škodlivé látky nad normou aspoň na jednej stanici (kovy, pesticídy, PFAS, rozpúšťadlá)1
    • amónne ióny alebo dusitany nad normou aspoň na jednej stanici1

    Profil toku od prameňa k ústiupočet nesplnených ukazovateľov v roku 2025 na miestach SHMÚ

    01234Lukavica, pod, rkm 4,0: 2 ukazovatele (2024)Bardejov, pred ústie, rkm 0,9: 1 ukazovateľ (2024)rkm 4 (horný tok)rkm 1 (smerom k ústiu)
    Ukázať miesta v tabuľke (2)
    • Lukavica, podrkm 4,02 ukazovatele
    • Bardejov, pred ústierkm 0,91 ukazovateľ
    • norma nesplnená
    • bez nesplnenej normy
    • miesto nie je v ročenke

    Zdroj: SHMÚ (ročenky kvality povrchových a podzemných vôd), register čistiarní z VÚVH a EEA. Miesto SHMÚ sa k revíru priradí podľa rovnakého názvu toku a vzdialenosti; ročenka uvádza miesta, ktoré nesplnili normu, preto chýbajúce miesto nie je dôkazom čistej vody.

    Geológia a geochémia toku Lukavica

    Kovy a zlato v riečnych sedimentoch a vode, staré banské diela a ložiská, vrty s archívnymi správami, geotermálna energia, záťaže a zosuvy v okolí toku

    Prehľad vychádza z verejných registrov a atlasov Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Hľadá sa v pásme okolo vody všetkých revírov toku (spolu 14 km čiary): vzorky z potokov do 1 km, vrty, banské diela a záťaže do 3 km, rudné výskyty do 5 km, geotermálne zdroje do 10 km.

    Hornina pod vodou

    Náplavy riek100 % čiary vody

    Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch. Geologická mapa SR 1:50 000.

    510

    Voda podľa atlasu

    pH 8,0modelový odhad

    typ vody Ca–Mg–HCO₃

    Mineralizácia 400 mg/l, stredne tvrdá voda (13,4 °dH). Interpolácia meraní Geochemického atlasu SR, nie meranie v toku.

    Prvky v riečnom sedimente

    3 z 15prvkov v horných 10 %

    najvyššie: Zinok 360 mg/kg

    Poloha najvyššie postaveného prvku medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku: 95. percentil. Interpolácia Geochemického atlasu riečnych sedimentov.

    1 km2 km45 °C75 °C

    Teplo pod nohami

    45°C v hĺbke 1 000 m

    tepelný tok 78 mW/m²

    V hĺbke 2 000 m okolo 75 °C (prírastok 30 °C na kilometer). Atlas geotermálnej energie SR.

    20200

    Prirodzené gama žiarenie

    62nGy/h dávkový príkon

    90. percentil na Slovensku

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy (draslík, urán, tórium), nie hodnota z merania pri vode. Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ.

    Staré banské diela

    17objektov do 3 km

    ťažené: Pb, Cu

    Najbližšie: Halda (halda), 2,8 km od vody.

    Zlato v riečnom sedimente

    1vzorka so zlatom

    13 rudných minerálov v sedimente

    Najviac 3 zrná v jednej vzorke (300 m od vody). Šlichová prospekcia rátala zlaté zrná v preparáte z riečneho sedimentu.

    Stopové prvky vo vode toku

    2 z 6ukazovateľov v horných 5 %

    najvyššie: Arzén 10,0 μg/l

    Poloha najvyššej namerenej hodnoty v rozdelení všetkých vzoriek povrchových vôd na Slovensku: 96. percentil (Hron-hnojisko, senník za obcou Veľká Lúka).

    Vrty a rozbory podzemnej vody

    358vrtov do 3 km

    495 rozborov vody v okolí

    Z toho 358 s archívnou správou Geofondu. Vrty sú hydrogeologické, geologické, inžinierskogeologické a iné.

    0 °C120

    Geotermálna energia

    49°C na ústí vrtu

    19 geotermálnych vrtov do 10 km

    Najteplejší: Kováčová – K-1, výdatnosť 50,0 l/s, 3,5 km od vody.

    Environmentálne záťaže a skládky

    10lokalít do 3 km

    2 záťaže, 8 skládok

    Najbližšia záťaž: Sliač – letisko – juh, 680 m od vody. Blízkosť neznamená, že látky z lokality do vody unikajú.

    Ložiská a rudné výskyty

    33záznamov do 5 km

    15 ložísk, 18 rudných výskytov

    Registre Geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerastných surovín.

    Zosuvy a svahové deformácie

    63plôch do 3 km

    12 aktívnych

    Zdokumentované zosuvy v registri Geofondu. Zosuv do toku môže zakaliť vodu a zmeniť dno.

    Geologická stavba pod vodou

    Aká hornina leží pod čiarou vody (Geologická mapa SR 1:50 000), aký je jej vek, ako hrubý je kvartérny pokryv a v akej tektonickej jednotke voda tečie. Horninové podložie rozhoduje o tvrdosti vody, o dne, o zákale po dažďoch aj o pramenitosti.

    Poradie bodov ide po čiare vody (pri toku a povodí revír za revírom). Pruh je rez vzdialenosťou, nie mapou; šírka úseku zodpovedá počtu bodov.

    • Náplavy riek100 %SR 72 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Náplavy riek: Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch.

    Geologický vek hornín

    • kvartér100 %

    Najčastejšie horninové jednotky

    ÚtvarVekJednotkaBodov
    kvartérholocénfluviálne sedimenty: litofaciálne nečlenené nivné hliny, alebo piesčité až štrkovité hliny dolinných nív a nív4×

    Kvartérny pokryv

    • deluviálne sedimenty100 %SR 16 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    • Typická hrúbka kvartérneho pokryvu4,3m
    • 2 – 580 %SR 48 %
    • 5 – 1020 %SR 20 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Tektonické jednotky

    • FATRIKUM100 %SR 14 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Tektonické členenie

    • NEOALPÍNSKE TEKTONICKÉ ŠTRUKTÚRY ZÁPADNÝCH KARPÁT67 %SR 84 %
    • PALEOALPÍNSKE TEKTONICKÉ JEDNOTKY VNÚTORNÝCH ZÁPADNÝCH KARPÁT33 %SR 16 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Neotektonické jednotky

    • pozitívna jednotka (pohorie)100 %SR 60 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Smer neotektonických pohybov

    • stredný zdvih100 %SR 32 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mapa pokrýva 4 z 6 bodov čiary vody.

    Hydrogeológia: kolektory a podzemná voda

    Potoky a rieky živí podzemná voda. Hydrogeologické mapy ukazujú, v akých horninách sa voda zachytáva, ako priepustné sú a aká je v nich voda. Údaje sú z máp ŠGÚDŠ, nie z merania pri konkrétnej vode.

    Horniny kolektora (hydrogeologická mapa 1:200 000)

    • Piesky50 %SR 3,9 %
    • Bázické vulkanity50 %SR 6,6 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Typ zvodnenca

    • Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Piesky; Lakust)50 %SR 2,4 %
    • Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Bázické vulka)50 %SR 6,4 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Typ priepustnosti (základná hydrogeologická mapa 1:50 000)

    • medzizrnová100 %SR 86 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Hydrogeologická funkcia

    • kolektor100 %SR 95 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Hlavný hydrogeologický región

    • neogén Zvolenskej kotliny – východná časť40 %SR 0,0 %
    • mezozoikum a predmezozoické útvary severovýchodnej časti Zvolenskej kotliny a severozápadnej časti Zvolenskej…40 %SR 0,0 %
    • kvartér nivy Hrona a Slatiny od Slovenskej Ľupče po Tlmače20 %SR 0,0 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Geotermálne útvary podzemných vôd

    • Zvolenská kotlina100 %SR 1,4 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Chémia povrchových vôd podľa atlasu

    Modelované zloženie vody v území, ktorým tečie čiara revíru. Rastre Geochemického atlasu SR (povrchové vody) sú interpoláciou meraní vo vzorkovaných tokoch, preto ukazujú typické pozadie v území, nie meranie v konkrétnom potoku.

    510

    Kyslosť vody

    pH 8,00typické pásmo

    Väčšina riek a potokov na Slovensku má pH 6,5 až 8,5. Kyslejšia voda býva v tokoch na kyslých horninách (granity, kremence), zásaditejšia pri vápencoch.

    Tvrdosť vody

    13,4°dH, stredne tvrdá

    Súčet vápnika a horčíka (2,39 mmol/l). Tvrdá voda je pufrovaná, pH sa v nej mení pomalšie; mäkká voda je citlivejšia na kyslé dažde.

    Rozpustené látky

    400mg/l mineralizácia

    Celkové množstvo rozpustených minerálov. Čistá horská voda má desiatky mg/l, vody v nížinách a na vápencoch stovky.

    Iónové zloženie vody

    Typ vody podľa prevládajúcich iónov: Ca–Mg–HCO₃

    Podiely sú v ekvivalentoch, čo je bežný spôsob, ako sa porovnáva zloženie vôd.

    Hlavné ióny

    • DraslíkK4,25 mg/l67. percentil
    • FluoridyF0,153 mg/l66. percentil
    • HydrogénuhličitanyHCO3252 mg/l63. percentil
    • HorčíkMg17,9 mg/l59. percentil
    • VápnikCa66,1 mg/l54. percentil
    • ChloridyCl9,30 mg/l51. percentil
    • SíranySO433,3 mg/l40. percentil
    • SodíkNa6,42 mg/l37. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Živiny a organické znečistenie

    • AmóniumNH40,310 mg/l78. percentil
    • FosforečnanyPO40,358 mg/l72. percentil
    • DusičnanyNO39,33 mg/l70. percentil
    • Chemická spotreba kyslíkaChSK3,76 mg/l63. percentil

    Kovy

    • ZinokZn13,4 μg/l75. percentil
    • ŽelezoFe0,181 mg/l72. percentil
    • HliníkAl145 μg/l71. percentil
    • MangánMn27,9 μg/l47. percentil

    Prvky v riečnych sedimentoch

    Geochemický atlas SR (riečne sedimenty) opisuje, čo nesie rieka v jemnom materiáli na dne. Sediment zachytáva kovy z hornín, rudných výskytov aj z minulej ťažby a priemyslu. Nie je to zákonný limit ani hodnotenie zdravotného rizika: ukazuje, ako sa prvok na tomto toku radí medzi tokmi na Slovensku.

    Potenciálne toxické a stopové prvky

    • ZinokZn360 mg/kg95. percentil
    • OlovoPb46,8 mg/kg95. percentil
    • KobaltCo13,0 mg/kg90. percentil
    • BizmutBi0,458 mg/kg88. percentil
    • AntimónSb2,89 mg/kg86. percentil
    • VanádV91,3 mg/kg84. percentil
    • OrtuťHg0,286 mg/kg82. percentil
    • MeďCu34,9 mg/kg79. percentil
    • KadmiumCd0,347 mg/kg76. percentil
    • CínSn3,38 mg/kg72. percentil
    • ArzénAs8,95 mg/kg71. percentil
    • SelénSe0,255 mg/kg52. percentil
    • NikelNi19,3 mg/kg26. percentil
    • MolybdénMo0,198 mg/kg15. percentil
    • ChrómCr48,9 mg/kg15. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Hlavné prvky (železo, hliník, vápnik, horčík, draslík, sodík, titán, mangán, fosfor)
    • FosforP1 551 mg/kg94. percentil
    • TitánTi6 248 mg/kg88. percentil
    • MangánMn1 400 mg/kg86. percentil
    • ŽelezoFe3,29 %76. percentil
    • HorčíkMg1,14 %68. percentil
    • VápnikCa2,70 %62. percentil
    • HliníkAl5,71 %53. percentil
    • DraslíkK1,38 %29. percentil
    • SodíkNa0,610 %9. percentil
    Ďalšie prvky (bárium, stroncium, lítium, rubídium, zirkón, ytrium, cér, bór, berýlium, gálium)
    • BáriumBa511 mg/kg73. percentil
    • YtriumY31,9 mg/kg71. percentil
    • ZirkónZr457 mg/kg68. percentil
    • CérCe64,4 mg/kg67. percentil
    • BórB59,9 mg/kg48. percentil
    • BerýliumBe1,23 mg/kg40. percentil
    • RubídiumRb84,8 mg/kg40. percentil
    • GáliumGa12,3 mg/kg36. percentil
    • StronciumSr120 mg/kg35. percentil
    • LítiumLi26,3 mg/kg31. percentil

    Prirodzená rádioaktivita a radón

    Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ meria žiarenie z draslíka, uránu a tória v horninách a pôde. Najvyššie hodnoty majú granity a niektoré kyslé vulkanity, najnižšie vápence a nivy. Cézium-137 je pozostatok spadu po havárii v Černobyle a po testoch jadrových zbraní.

    20200

    Dávkový príkon gama žiarenia

    62nGy/h vo vzduchu

    rozsah 52 až 67 nGy/h

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy; bývajú vyššie nad granitmi a niektorými kyslými vulkanitmi, nižšie nad vápencami a nivami.

    • Ekvivalentné tórium (eTh)eTh10,9 ppm95. percentil
    • Ekvivalentný urán (eU)eU3,03 ppm83. percentil
    • Draslík (K)K1,29 %43. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Geotermálny potenciál

    Atlas geotermálnej energie SR zachytáva teplotu hornín a tepelný tok z vnútra Zeme. Je to potenciál územia, nie skutočné teplo vody v toku. Konkrétne geotermálne vrty a pramene pri tejto vode sú v sekcii o geotermálnej energii nižšie.

    1 km2 km45 °C75 °C

    Teplota hornín s hĺbkou

    45 / 75 °Cv hĺbke 1 000 a 2 000 m

    prírastok 30 °C na km

    Čiara ukazuje teplotu hornín; bodkovaná časť je len predĺženie k povrchu. Tepelný tok 78 mW/m².

    Geotermálne útvary podzemných vôd pod čiarou vody

    • Zvolenská kotlina100 %SR 1,4 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Reliéf, klíma a pôdy

    Povodie nie je len voda: sklon a výška určujú rýchlosť odtoku, klíma teplotu a množstvo vody a pôdy to, čo sa do toku splavuje. Údaje sú z geomorfologického členenia, klimatickogeografických typov a pôdnych máp ŠGÚDŠ.

    • Priemerná januárová teplota-3,7°C
    • Priemerná júlová teplota18,2°C
    • Ročné zrážky692mm

    Klimatickogeografické typy

    • kotlinová klíma83 %SR 29 %
    • horská klíma17 %SR 33 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mapa pásma

    Kde sa nachádzajú najbližšie banské diela, ložiská, záťaže, geotermálne vrty a nálezy zlata. Skupiny sa dajú vypínať.

    Halda – 5 – halda (2,8 km od vody)Halda – 5 – halda (2,8 km od vody)Štôlňa – 2 – štôlňa (2,8 km od vody)Halda – 5 – halda (2,8 km od vody)Štôlňa – 2 – štôlňa (2,8 km od vody)Halda – 5 – halda (2,9 km od vody)Pinga – 4 – pinga, pingový ťah (2,9 km od vody)Halda – 5 – halda (2,9 km od vody)Halda – 5 – halda (2,9 km od vody)Halda – 5 – halda (2,9 km od vody)Štôlňa bez mena – 2 – štôlňa (2,9 km od vody)Pinga – 4 – pinga, pingový ťah (3,0 km od vody)Povrchová dobývka – 6 – iný druh objektu (3,0 km od vody)Halda – 5 – halda (3,0 km od vody)Pingové pole – 4 – pinga, pingový ťah (3,0 km od vody)Štôlňa bez mena – 2 – štôlňa (3,0 km od vody)Halda štôlne bez mena – 5 – halda (3,0 km od vody)Poniky – Drienok – Polymetalické rudy (3,7 km od vody)Banská Bystrica – Lazina – Medené rudy (4,7 km od vody)Sliač – letisko – juh – SK200220FP (680 m od vody)Sliač – letisko – produktovod – SK200220FP (1,3 km od vody)Horná Mičiná – nijaký (180 m od vody)Matiašovec nad Kúty – Dolná Mičiná – nijaký (430 m od vody)Horná Mičiná – nijaký (710 m od vody)Horná Mičiná – nijaký (940 m od vody)Hajníky ČOV – Hájniky – nijaký (1,0 km od vody)Môlča – nijaký (1,4 km od vody)Kúpele – Rybáre – nijaký (1,7 km od vody)Sebedín – Lášok – Sebedín – nijaký (1,8 km od vody)Sliač – BO-3 – kúpeľný (1,5 km od vody)Sliač – I.A – kúpeľný (1,9 km od vody)Sliač – BO-7 – kúpeľný (2,1 km od vody)Sliač – kúpeľný (2,2 km od vody)Sliač – kúpeľný (2,2 km od vody)Sliač – kúpeľný (2,2 km od vody)Sielnica – BO-8 – nekúpeľný (2,5 km od vody)Sielnica – KMV-1 – nekúpeľný (2,6 km od vody)Sielnica – BO-9 – nekúpeľný (2,7 km od vody)Badín – BO-10 – nekúpeľný (2,9 km od vody)Borova Hora – BL-2 – nekúpeľný (3,0 km od vody)Kováčová – K-1 – kúpeľný (3,5 km od vody)Kováčová – P-4 – kúpeľný (3,5 km od vody)Kováčová – kúpeľný (3,5 km od vody)Kováčová – P-6 – kúpeľný (3,6 km od vody)Kováčová – P-7 – kúpeľný (3,6 km od vody)Kováčová – P-3 – kúpeľný (3,6 km od vody)Kováčová – K-2 – kúpeľný (3,6 km od vody)Badín – BL-1 – nekúpeľný (4,3 km od vody)a1 (300 m od vody)a1 (430 m od vody)a1 (940 m od vody)a1 (1,1 km od vody)a1 (1,6 km od vody)a1 (2,0 km od vody)b1 (2,3 km od vody)a1 (2,5 km od vody)b1 (2,6 km od vody)a1 (2,7 km od vody)a1 (2,7 km od vody)a1 (2,7 km od vody)c1 (2,9 km od vody)b1 (2,9 km od vody)c1 (3,2 km od vody)b1 (3,2 km od vody)a1 (3,2 km od vody)c1 (3,3 km od vody)a1 (3,3 km od vody)a1 (3,4 km od vody)a1 (3,5 km od vody)a1 (3,5 km od vody)b1 (3,6 km od vody)c5 (3,8 km od vody)a1 (4,0 km od vody)b1 (4,3 km od vody)c1 (4,3 km od vody)d2 (4,5 km od vody)d4 (4,7 km od vody)a1 (5,0 km od vody)a1 (5,2 km od vody)b1 (5,5 km od vody)a1 (5,5 km od vody)a1 (5,8 km od vody)a1 (6,0 km od vody)a1 (6,2 km od vody)a1 (6,3 km od vody)a1 (6,6 km od vody)b1 (7,2 km od vody)a1 (7,3 km od vody)Kováčová (4,4 km od vody)Banská Bystrica – Štiavnička (6,2 km od vody)Horná Mičiná – stavebný kameň (1,8 km od vody)Lom na Kiaroch – Šalková – stavebný kameň (3,4 km od vody)Dúbravica – diatomit (4,6 km od vody)Horná Mičiná – Hrabec – vápenec ostatný (1,2 km od vody)Môlča – vápenec ostatný (1,2 km od vody)Horná Mičiná – stavebný kameň (1,9 km od vody)Lom na Kiaroch – Šalková – stavebný kameň (3,4 km od vody)Poniky – Kečka – vápenec ostatný (4,3 km od vody)Dúbravica – diatomit (4,7 km od vody)Sampor – keramické íly (1,6 km od vody)Dúbravica – diatomit (4,6 km od vody)Horná Mičiná – Ťarbaška – stavebný kameň (980 m od vody)Horná Mičiná – Markov – stavebný kameň (2,1 km od vody)Kôcová – stavebný kameň (3,0 km od vody)Iliaš II – stavebný kameň (4,3 km od vody)Veľká Lúka – stavebný kameň – andezitové tufy, diatom (60 m od vody)Lukavica – stavebný kameň – andezitové tufy (150 m od vody)Sampor – stavebný kameň – andezitové tufy (150 m od vody)Veľká Lúka – stavebný piesok – piesky (160 m od vody)Štrkopiesky v koryte Hrona, úsek 178,652 – 188,0 – štrkopiesky (210 m od vody)Sliač – diatomit (1,0 km od vody)Bečov – stavebný kameň – aglomeráty (1,1 km od vody)Môlča – Mn rudy (1,7 km od vody)Badín – Sielnica – Turová – hnedé uhlie (2,1 km od vody)Badín – Sielnica – Turová – hnedé uhlie (3,0 km od vody)Sliač – Borová Hora – Mn rudy (3,8 km od vody)Poniky – Fe rudy, Cu rudy (3,9 km od vody)Štrkopiesky v koryte Hrona, úsek 199,413 – 209,5 – štrkopiesky (4,1 km od vody)Sliač Ovsenô – diatomit (4,1 km od vody)Banská Bystrica – Lazina – Cu rudy (4,7 km od vody)Poniky – Drieňok – polymetalické rudy (4,0 km od vody)Zolná – vulkanity (3,2 km od vody)LUKAVICA – Zosuvy (90 m od vody)DOLNA MICINA – Svahové prúdy (110 m od vody)VEKLA LUKA – Zosuvy (120 m od vody)VELKA LUKA – Zosuvy (130 m od vody)DOLNA MICINA – Zosuvy (130 m od vody)DOLNA MICINA – Zosuvy (140 m od vody)DOLNA MICINA – Zosuvy (150 m od vody)LUKAVICA – Zosuvy (160 m od vody)VEKLA LUKA – Zosuvy (190 m od vody)DOLNA MICINA – Zosuvy (200 m od vody)VEKLA LUKA – Zosuvy (230 m od vody)VELKA LUKA – Zosuvy (260 m od vody)VEKLA LUKA – Zosuvy (260 m od vody)VEKLA LUKA – Zosuvy (280 m od vody)DOLNA MICINA – Zosuvy (300 m od vody)LUKAVICA – Zosuvy (320 m od vody)VEKLA LUKA – Zosuvy (320 m od vody)– Zosuvy (400 m od vody)VELKA LUKA – Zosuvy (420 m od vody)VELKA LUKA – Zosuvy (430 m od vody)LUKAVICA – Zosuvy (520 m od vody)VELKA LUKA – Zosuvy (540 m od vody)SAMPOR – Zosuvy (550 m od vody)LUKAVICA – Zosuvy (610 m od vody)VEKLA LUKA – Zosuvy (790 m od vody)VELKA-LUKA – Zosuvy (810 m od vody)SAMPOR – Zosuvy (830 m od vody)– Zosuvy (840 m od vody)VEKLA LUKA – Zosuvy (860 m od vody)VEKLA LUKA – Zosuvy (880 m od vody)LUKAVICA – Zosuvy (910 m od vody)VELKA LUKA – Svahové prúdy (1,0 km od vody)– Zosuvy (1,1 km od vody)DOLNA MICINA – Svahové prúdy (1,2 km od vody)– Zosuvy (1,2 km od vody)– Zosuvy (1,2 km od vody)DOLNA MICINA – Zosuvy (1,2 km od vody)VELKA LUKA – Zosuvy (1,3 km od vody)DOLNA MICINA – Svahové prúdy (1,3 km od vody)VEKLA LUKA – Zosuvy (1,3 km od vody)SLIAC-KUPELE – Zosuvy (1,3 km od vody)VEKLA LUKA – Zosuvy (1,3 km od vody)SAMPOR – Zosuvy (1,4 km od vody)– Zosuvy (1,5 km od vody)SLIAC – Zosuvy (1,6 km od vody)VEKLA LUKA – Zosuvy (1,6 km od vody)SAMPOR – Zosuvy (1,7 km od vody)– Zosuvy (1,7 km od vody)SLIAC – Zosuvy (1,8 km od vody)– Blokové polia + zosuvy (1,8 km od vody)– Zosuvy (1,9 km od vody)VLKANOVA – Zosuvy (2,0 km od vody)SLIAC-KUPELE – Zosuvy (2,1 km od vody)VEKLA LUKA – Zosuvy (2,1 km od vody)SLIAC-KUPELE – Zosuvy (2,2 km od vody)SLIAC – Zosuvy (2,3 km od vody)SLIAC – Zosuvy (2,3 km od vody)LUKOVE – Zosuvy (2,6 km od vody)SLIAC-KUPELE – Zosuvy (2,7 km od vody)VLKANOVA – Zosuvy (2,8 km od vody)VLKANOVA – Zosuvy (2,8 km od vody)VLKANOVA – Zosuvy (2,9 km od vody)SLIAC-KUPELE – Zosuvy (3,0 km od vody)Veľká Lúka – Sliač – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (30 m od vody)Veľká Lúka – Sliač – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (160 m od vody)Sliač – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (190 m od vody)Veľká Lúka – Sliač – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (210 m od vody)Sliač – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (240 m od vody)Vlkanová – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (240 m od vody)Sliač – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (240 m od vody)Veľká Lúka – monitorovací vrt (340 m od vody)Lukavica – monitorovací vrt (350 m od vody)Lukavica – monitorovací vrt (350 m od vody)Veľká Lúka – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (360 m od vody)Sliač – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (400 m od vody)Veľká Lúka – monitorovací vrt (420 m od vody)– monitorovací vrt (450 m od vody)Sliač – Tri Duby – monitorovací vrt (480 m od vody)– monitorovací vrt (490 m od vody)Sliač – monitorovací vrt (490 m od vody)– monitorovací vrt (510 m od vody)Veľká Lúka – Sliač – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (550 m od vody)Sliač – Vlkanová – monitorovací vrt (560 m od vody)– monitorovací vrt (570 m od vody)Veľká Lúka – Sliač – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (590 m od vody)– monitorovací vrt (590 m od vody)– monitorovací vrt (620 m od vody)Sliač – Tri Duby – monitorovací vrt (630 m od vody)– monitorovací vrt (670 m od vody)Sliač – monitorovací vrt (760 m od vody)Veľká Lúka – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (770 m od vody)– monitorovací vrt (850 m od vody)– monitorovací vrt (860 m od vody)– monitorovací vrt (870 m od vody)Dolná Mičiná – odvodňovací vrt (1,0 km od vody)Sielnica – pozorovací vrt SHMÚ (1,0 km od vody)Sliač – monitorovací vrt (1,1 km od vody)Sliač – monitorovací vrt (1,1 km od vody)Dolná Mičiná – odvodňovací vrt (1,1 km od vody)Sliač – Veľká Lúka – monitorovací vrt (1,2 km od vody)Veľká Lúka – vrt s termálnou, minerálnou vodou (do 20 (1,3 km od vody)Dolná Mičiná – odvodňovací vrt (1,5 km od vody)Sliač – vrt s termálnou, minerálnou vodou (do 20 (1,5 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (30 m od vody)významná kopaná alebo spúšťaná studňa slúžiaca n – Umelé hydrogeologicky významné objekty (120 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (160 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (190 m od vody)vodárensky využívaný prameň – Vývery podzemnej vody (190 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (210 m od vody)vodárensky využívaný prameň – Vývery podzemnej vody (220 m od vody)významná kopaná alebo spúšťaná studňa slúžiaca n – Umelé hydrogeologicky významné objekty (220 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (240 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (240 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (350 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (360 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (400 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (420 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (480 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (490 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (550 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (560 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (590 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (640 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (760 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (770 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (810 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (1,0 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (1,0 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (1,1 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (1,1 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (1,1 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,2 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,2 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (1,2 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,3 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (1,3 km od vody)významná kopaná alebo spúšťaná studňa slúžiaca n – Umelé hydrogeologicky významné objekty (1,3 km od vody)významná kopaná alebo spúšťaná studňa slúžiaca n – Umelé hydrogeologicky významné objekty (1,4 km od vody)významná kopaná alebo spúšťaná studňa slúžiaca n – Umelé hydrogeologicky významné objekty (1,4 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (1,5 km od vody)významná kopaná alebo spúšťaná studňa slúžiaca n – Umelé hydrogeologicky významné objekty (1,5 km od vody)vodárensky využívaný prameň – Vývery podzemnej vody (1,6 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (1,6 km od vody)zlato 3 ks – zlato (300 m od vody)5 km

    Čiara je voda revíru, svetlý pás je pásmo 3 km, v ktorom sa hľadali vrty, banské diela a záťaže. Mapa ukazuje najbližšie objekty (najviac niekoľko desiatok z každého registra), nie všetky. Body zodpovedajú polohe v registri; plošné objekty sú vyznačené stredom.

    Stopové prvky v povrchových vodách

    Arzén, antimón, kadmium, olovo, meď, zinok a ďalšie prvky vo vzorkách riek a potokov (Geochemický atlas SR, povrchové vody, 2015). Pruh ukazuje, kde najvyššia hodnota leží medzi všetkými vzorkami na Slovensku; svetlá značka je medián vzoriek pri tejto vode.

    • ArzénAsvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 10,0 μg/lmedián 1,00 μg/l11 vzoriek

      Najvyššia hodnota: Hron-hnojisko, senník za obcou Veľká Lúka, 1997, 60 m od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AntimónSbvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 7,00 μg/lmedián 0,500 μg/l8 vzoriek63 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Hron-hnojisko, senník za obcou Veľká Lúka, 1997, 60 m od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • BáriumBazvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 106 μg/lmedián 90,0 μg/l11 vzoriek

      Najvyššia hodnota: Horné Saly, potok, 1997, 180 m od vody. Porovnanie: 92. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • LítiumLimierne zvýšená
      najvyššie 24,0 μg/lmedián 5,00 μg/l12 vzoriek92 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Horné Saly, potok, 1997, 180 m od vody. Porovnanie: 87. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • SelénSenižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l11 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Hron-hnojisko, senník za obcou Veľká Lúka, 1997, 60 m od vody. Porovnanie: 46. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ChrómCrnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 1,00 μg/lmedián 1,00 μg/l11 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Hron-hnojisko, senník za obcou Veľká Lúka, 1997, 60 m od vody. Porovnanie: 32. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Hlavné ióny, mineralizácia a pH

    Základný chemizmus vody: z akých hornín sa do nej dostávajú minerály.

    • Oxid kremičitýSiO2extrémna (horný 1 %)
      najvyššie 61,3 mg/lmedián 18,6 mg/l12 vzoriek

      Najvyššia hodnota: potok pod obcou Sampor, 1997, 640 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Zlato a rudné minerály v riečnych sedimentoch

    Regionálna šlichová prospekcia: z riečneho štrku sa vymyl ťažký podiel a spočítali sa v ňom zrná minerálov. Mapa nálezov je pozitívna: vzorka bez zlata sa v atlase neuvádza, preto absencia nálezu nie je dôkaz, že zlato nie je.

    • Ilmenit (FeTiO₃)13 vzoriek, najviac 4115 zŕn
    • Magnetit (Fe₃O₄)13 vzoriek, najviac 1815 zŕn
    • Hematit (Fe₂O₃)12 vzoriek, najviac 555 zŕn
    • Rutil (TiO₂)12 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Sfalerit (ZnS)9 vzoriek, najviac 11 zŕn
    • Anatas (TiO₂)9 vzoriek, najviac 5 zŕn
    • Limonit (FeO(OH)·nH₂O)9 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Barit (BaSO₄)8 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Pyrit (FeS₂)7 vzoriek, najviac 64 zŕn
    • Monazit ((Ce,La,Nd)PO₄)6 vzoriek, najviac 5 zŕn
    • Cinabarit (HgS)5 vzoriek, najviac 2 zŕn
    • Scheelit (CaWO₄)1 vzorka, najviac 1 zŕn
    • Zlato (Au)1 vzorka, najviac 3 zŕn

    Najbližšie vzorky so zlatom

    VzorkaZlato vo vzorkeOd vody
    SK-293 zrná300 m

    Horninotvorné a doprovodné minerály

    • Amfiboly (Ca₂(Mg,Fe)₅Si₈O₂₂(OH)₂)13 vzoriek, najviac 315 zŕn
    • Granáty ((Fe,Mg,Ca,Mn)₃Al₂Si₃O₁₂)13 vzoriek, najviac 815 zŕn
    • Pyroxény ((Mg,Fe,Ca)₂Si₂O₆)13 vzoriek, najviac 2815 zŕn
    • Zirkón (ZrSiO₄)13 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Epidot (Ca₂(Al,Fe)₃Si₃O₁₂(OH))12 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Korund (Al₂O₃)12 vzoriek, najviac 15 zŕn
    • Staurolit (Fe₂Al₉Si₄O₂₃(OH))3 vzorky, najviac 5 zŕn
    • Turmalíny (komplexný borosilikát)1 vzorka, najviac 5 zŕn
    • Kyanit (Al₂SiO₅)1 vzorka, najviac 5 zŕn
    • Sillimanit (Al₂SiO₅)1 vzorka, najviac 5 zŕn

    Podzemná voda: chemizmus, typy vôd a rádioaktivita

    Hydrogeochemické objekty (rozbory prameňov a vrtov), geochemický atlas podzemných vôd (1996) a rádiohydrochemické vzorkovanie. Podzemná voda živí potoky, preto jej zloženie ovplyvňuje aj vodu v toku.

    Kovy v podzemnej vode

    • AntimónSbextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 10,2 μg/lmedián 0,100 μg/l37 vzoriek59 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1991, 2,0 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ArzénAsvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 11,5 μg/lmedián 0,500 μg/l37 vzoriek54 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1991, 2,0 km od vody. Porovnanie: 98. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • KadmiumCdvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 1,10 μg/lmedián 0,250 μg/l37 vzoriek89 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 2,0 km od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ZinokZnvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 1 518 μg/lmedián 5,00 μg/l37 vzoriek38 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1991, 170 m od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • SelénSevysoká (horných 5 %)
      najvyššie 3,00 μg/lmedián 1,00 μg/l37 vzoriek30 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 1,2 km od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ChrómCrvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 4,10 μg/lmedián 0,250 μg/l37 vzoriek51 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1991, 1,3 km od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • OrtuťHgvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 0,200 μg/lmedián 0,100 μg/l37 vzoriek92 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 230 m od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • MeďCuzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 4,30 μg/lmedián 1,60 μg/l37 vzoriek

      Najvyššia hodnota: studňa, 1991, 1,3 km od vody. Porovnanie: 91. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • LítiumLizvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 35,0 μg/lmedián 3,00 μg/l37 vzoriek35 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1991, 210 m od vody. Porovnanie: 91. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • HliníkAlmierne zvýšená
      najvyššie 0,0200 mg/lmedián 0,00500 mg/l37 vzoriek86 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1991, 1,3 km od vody. Porovnanie: 80. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • OlovoPbmierne zvýšená
      najvyššie 1,00 μg/lmedián 0,500 μg/l37 vzoriek92 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1991, 1,9 km od vody. Porovnanie: 75. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ŽelezoFebežná hodnota
      najvyššie 0,00500 mg/lmedián 0,00500 mg/l21 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 2,6 km od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Radón vo vodách

    Druh miestaVzoriekNajvyšší radónMedián
    prameň1126,2 Bq/l12,0 Bq/l
    vodný zdroj pre individuálne zásobovanie715,0 Bq/l11,0 Bq/l
    upravený prameň221,2 Bq/l19,7 Bq/l
    minerálny prameň3148 Bq/l15,4 Bq/l

    Banské diela, ložiská a rudné výskyty

    Staré banské diela mimo dobývacích priestorov (register Geofondu), ložiská a dobývacie priestory a metalogenetická mapa. Zlato, striebro a ďalšie kovy sa v blízkosti tokov môžu dostávať do sedimentov a vody.

    Čo sa tu ťažilo (podľa registra starých banských diel)

    • Pb17×
    • Cu17×

    Druhy banských objektov

    • halda9×
    • štôlňa4×
    • pinga, pingový ťah3×
    • iný druh objektu1×

    Najbližšie staré banské diela

    NázovDruhŤaženéUkončenieOd vody
    HaldahaldaPb,Cu19.storočie2,8 km
    HaldahaldaPb,Cu19.storočie2,8 km
    ŠtôlňaštôlňaPb,Cu19.storočie2,8 km
    HaldahaldaPb,Cu19.storočie2,8 km
    ŠtôlňaštôlňaPb,Cu19.storočie2,8 km
    HaldahaldaPb,Cu19.storočie2,9 km
    Pingapinga, pingový ťahPb,Cu19.storočie2,9 km
    HaldahaldaPb,Cu19.storočie2,9 km
    HaldahaldaPb,Cu19.storočie2,9 km
    HaldahaldaPb,Cu19.storočie2,9 km

    Ložiská a dobývacie priestory

    LožiskoNerastStav a organizáciaOd vody
    Horná Mičiná – Ťarbaškastavebný kameňŤažené ložisko – Kabe s.r.o.980 m
    Horná Mičiná – Hrabecvápenec ostatnýLožisko s predpokladom využívania zásob – Organizácia neurčená1,2 km
    Môlčavápenec ostatnýLožisko s predpokladom využívania zásob – Organizácia neurčená1,2 km
    Samporkeramické ílyLožisko s predpokladom využívania zásob – ŠGÚDŠ Bratislava1,6 km
    Horná Mičinástavebný kameňŤažené ložisko – Špeciálne cestné práce SLOVKOREKT, spol. s r.o.1,8 km
    Horná Mičinástavebný kameňŤažené ložisko – Špeciálne cestné práce SLOVKOREKT, spol. s r.o.1,9 km
    Horná Mičiná – Markovstavebný kameňŤažené ložisko – Špeciálne cestné práce SLOVKOREKT, spol. s r.o.2,1 km
    Kôcovástavebný kameňLožisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – bez organizácie3,0 km
    Lom na Kiaroch – Šalkovástavebný kameňLožisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – KARTIK s.r.o.3,4 km
    Lom na Kiaroch – Šalkovástavebný kameňLožisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – KARTIK s.r.o.3,4 km
    Iliaš IIstavebný kameňŤažené ložisko – M H R Č spol. s r.o.4,3 km
    Poniky – Kečkavápenec ostatnýLožisko s predpokladom využívania zásob – ŠGÚDŠ Bratislava4,3 km

    Rudné výskyty v metalogenetickej mape

    VýskytTyp rudyKovyDruhOd vody
    Poniky – DrienokPolymetalické rudyPb, Znmalé ložisko3,7 km
    Banská Bystrica – LazinaMedené rudyCumineralogický výskyt4,7 km

    Vrty a archívne správy Geofondu

    Register hydrogeologických vrtov, ostatných vrtov a geotermálnych vrtov. Ku každému vrtu patrí správa v archíve Geofondu (geologické profily, čerpacie skúšky, chemické rozbory vody); číslo správy je v tabuľke.

    358 vrtov v pásme 3 km, z toho 81 hydrogeologických a 277 ostatných; s číslom archívnej správy 358.

    Hĺbky vrtov

    • do 10 m33×
    • 10–30 m49×
    • 30–100 m35×
    • 100–300 m27×
    • nad 300 m5×

    Najbližšie vrty

    LokalitaDruhHĺbkaArchívna správaOd vody
    Veľká Lúka – Sliačúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou15,0 m8657 123Ab8.pdf30 m
    Veľká Lúka – Sliačúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou10,0 m8657 123Ab7.pdf160 m
    Sliačširokoprofilový vrt–59994 123Ab55.pdf190 m
    Veľká Lúka – Sliačúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou13,0 m8657 123Ab9.pdf210 m
    Sliačširokoprofilový vrt–59994 123Ab57.pdf240 m
    Vlkanováúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou10,0 m31672 123Ab36.pdf240 m
    Sliačširokoprofilový vrt–59994 123Ab56.pdf240 m
    ČEM-1hydrogeologický56,0 m49243290 m
    Veľká Lúkamonitorovací vrt15,0 m77309 123Ab91.pdf340 m
    Lukavicamonitorovací vrt10,0 m79430 123Ab98.pdf350 m
    Lukavicamonitorovací vrt10,0 m79430 123Ab99.pdf350 m
    Veľká Lúkaúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou15,0 m8657 123Ab6.pdf360 m

    Geotermálna energia a minerálne vody

    Geotermálne vrty (teplota vody na ústí, výdatnosť, chemický typ) a zdroje geotermálnych a minerálnych vôd v okruhu 10 km. Údaje o využívaní a existencii vrtu sú z registra Geofondu.

    VrtTeplotaVýdatnosťHĺbkaChemický typ vodyVyužívanieOd vody
    Sliač – BO-330 °C3,5 l/s252 mCa-SO4nevyužívaný1,5 km
    Sliač – I.A32 °C5,5 l/s58.8 mCa-SO4využívaný1,9 km
    Sliač – BO-743 °C27,7 l/s572 mnevyužívaný2,1 km
    Sliač22 °C0,0 l/s14 mCa-SO4nevyužívaný2,2 km
    Sliač21 °C0,1 l/s25.15 mCa-SO4nevyužívaný2,2 km
    Sliač22 °C0,1 l/s41 mCa-SO4nevyužívaný2,2 km
    Sielnica – BO-834 °C17,7 l/s405 mnevyužívaný2,5 km
    Sielnica – KMV-133 °C3,0 l/s417 mCa-SO4využívaný2,6 km
    Sielnica – BO-929 °C5,5 l/s353 mnevyužívaný2,7 km
    Badín – BO-1027 °C26,6 l/s305 mnevyužívaný2,9 km

    Zdroje geotermálnych a minerálnych vôd

    ZdrojDruhTeplota vody (°C)Výdatnosť (l/s)PočetNajbližší od vody
    kategória a1minerálna voda< 15< 525300 m
    kategória b1minerálna voda15-22< 582,3 km
    kategória c1minerálna voda23-38< 542,9 km
    kategória c5minerálna voda23-38> 5013,8 km
    kategória Kováčovátermálne kúpalisko––14,4 km
    kategória d2minerálna voda39-555-1514,5 km
    kategória d4minerálna voda39-5531-5014,7 km
    kategória Banská Bystrica – Štiavničkatermálne kúpalisko––16,2 km

    Environmentálne záťaže, skládky a antropogénne sedimenty

    Evidované environmentálne záťaže (priemyselné areály, skládky, ťažba), register skládok odpadov a monitorovanie antropogénnych sedimentov (kaly z priemyslu). Je to zoznam miest, nie meranie znečistenia vody.

    Environmentálne záťaže

    LokalitaČinnosťLátkaKlasifikáciaOd vody
    Sliač – letisko – juhSK200220FP680 m
    Sliač – letisko – produktovodSK200220FP1,3 km

    Skládky odpadov

    SkládkaPlochaRok vznikuMonitorovanieOd vody
    Horná Mičiná450 m²1979–180 m
    Matiašovec nad Kúty – Dolná Mičiná1 000 m²1974–430 m
    Horná Mičiná–1982–710 m
    Horná Mičiná280 m²1981–940 m
    Hajníky ČOV – Hájniky400 m²1969monitorovaná1,0 km
    Môlča200 m²1981–1,4 km
    Kúpele – Rybáre–1986–1,7 km
    Sebedín – Lášok – Sebedín450 m²1983–1,8 km

    Zosuvy a svahové deformácie

    Register zdokumentovaných svahových deformácií (Geofond). Zosuvy pri toku môžu priniesť do vody jemný materiál, zmeniť dno a prehradiť koryto.

    Druhy deformácií

    • Zosuvy58×
    • Svahové prúdy4×
    • Blokové polia + zosuvy1×

    Stupeň aktivity

    • Potenciálny33×
    • Stabilizovaný18×
    • Aktívny12×

    Súčasný stav

    • Nedostatočne doložené33×
    • SD preberaná z archívnych materiálov, ktorá bola konfrontova13×
    • Spracované len v rozsahu registrácie v mierke 1:25 0008×
    • SD zaregistrovaná v rámci terénneho výskumu na úlohe Atlas S8×

    Ako čítať tieto údaje

    • Pásmo a vzdialenosť. Vzdialenosť sa meria od čiary vody k bodu v registri (u plôch k ich stredu), s presnosťou desiatok metrov. Počty platia len pre pásmo, nie pre celé povodie.
    • Percentil. Pri chémii sa najvyššia hodnota porovnáva so všetkými vzorkami atlasu na Slovensku. Nejde o zákonný limit ani o hodnotenie zdravotného rizika; atlasy sú historické (vyšli: povrchové vody 2015, podzemné vody 1996, riečne sedimenty 1999).
    • Medza stanovenia. Veľa vzoriek má hodnotu na úrovni najnižšej, čo laboratórium určilo; takéto výsledky znamenajú „pod medzou“. Pri nich je pozícia v rozdelení odhad.
    • Šlichy. Evidujú sa len vzorky s nálezom. Počet zŕn v preparáte nie je obsah zlata v gramoch na tonu.
    • Súvislosť s vodou. Banské dielo, skládka či záťaž v blízkosti nič nedokazuje o kvalite vody v toku. Slúži ako podnet na pozornosť a ako východisko pre ďalší prieskum.
    • Vzorkové body. Plošné a rastrové mapy ŠGÚDŠ sa nedajú stiahnuť ako body, preto sa pozdĺž čiary každého revíru zisťuje hodnota v bodoch zhruba každé 3 km. Ide o vzorku čiary, nie o súvislý záznam; veľmi krátky úsek môže mať jediný bod.
    • Rastre atlasu. Chémia vody a sedimentov sú interpolácie meraní v sieti vzoriek (Geochemický atlas SR). Hodnota v bode je modelový odhad pre okolie, nie meranie vo vode. Percentil porovnáva priemer tohto toku so všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku.
    • Polohy a mierky. Mapy majú rôznu mierku (1:50 000 až 1:1 000 000), preto sa podrobnosť v sekciách líši. Mapa mimo pokrytia znamená, že v bode nie je plocha, nie že tam nič nie je.

    Dáta: © ŠGÚDŠ (https://www.geology.sk), stiahnuté 8. 11. 2026. Podrobnosti v Metodike.

    Organizácie a lokalita

    Kto revíry spravuje a kde ležia

    Organizácie na tokukto revíry spravuje a aké podmienky tam dnes sú

    1. Banská Bystrica1 revír · 14 km27Lukavica27

    Ďalšie toky v okolí

    Povodie Hrona