Ta strona jest przetłumaczona tylko częściowo. Nieprzetłumaczone fragmenty są wyświetlane po słowacku, w języku oryginału. Otwórz oryginał po słowacku

Dziś na cieku Blava

Wskaźnik warunków połowu, najlepsze okno dnia i łowiska od najlepszych warunków

Średnia łowisk na cieku

Niska aktywność · średnia z jednego łowiska

Liczba w nagłówku to oszacowanie dla środka cieku na podstawie pogody i pomiarów. Średnia łowisk dodatkowo uwzględnia dane satelitarne, zacienienie i geologię każdego łowiska.

Najlepsze okno dziś

15:00–17:00

Blava č. 3, wynik okna 44.

Wskaźnik to oszacowanie warunków na podstawie pogody, wody i otoczenia, a nie prognoza brań. Przeliczono o 04:04.

Mapa i łowiska cieku

Przebieg cieku i jego łowiska. Kolor linii przełączysz na warunki dziś, jakość lub dowolny inny parametr.

Filtry szczegółoweregion, powiat, dno, głębokość, zacienienie, satelity, chemia i zanieczyszczenie wody, ryby, geologia

1445łowisk
Wybierz kategorię i zawęź wybór. Przy każdej opcji zobaczysz, ile łowisk ci zostanie.
Kolor na mapie
Wczytywanie mapy…

Mapę przesuwasz dwoma palcami. Jednym palcem przewijasz stronę na całym ekranie.

    Profil wysokościowy cieku

    Jak ciek opada z biegiem wody: spadek, nachylenie i prędkość wody.

    Wartki ciek Rzeka podgórska ze żwirowym dnem i szybkim nurtem. Tu dobrze czują się już lipień i pstrąg.

    1802002202402602800 km2 km4 km6 km8 km
    Profil wysokościowy cieku: od 264 do 193 m n.p.m. na 8,7 km.
    Łowiska w kolejności od najwyższego (po lewej) do najniższego. Między łowiskami może być odcinek bez łowiska, nie jest on wyświetlany.
    Najwyższy punkt
    264 m n.p.m.
    Najniższy punkt
    189 m n.p.m.
    Spadek łowiskSpadekRóżnica wysokości n.p.m. między górnym a dolnym końcem łowiska w metrach. Im większy spadek na krótszej długości, tym szybsza woda.
    75 m
    Średnie nachylenieNachylenie ciekuSpadek na kilometr w promilach (‰, metry na kilometr). Do 2 ‰ to wolna rzeka nizinna, 5–10 ‰ rzeka podgórska (lipień, pstrąg), powyżej 10 ‰ szybki potok.
    8,7 ‰
    KrętośćKrętośćDługość cieku podzielona przez odległość jego końców w linii prostej. 1,0 to ciek prosty, powyżej 1,3 wyraźnie meandruje. Meandry tworzą doły pod brzegami i płycizny na przejściach między zakolami.
    1,13

    Źródło: Open Topo Data (eudem25m), 4 lis 2026. Nachylenie i spadek są orientacyjne, obejmują tylko odcinki łowisk.

    Teren w 3D

    Ładowanie modelu terenu 3D…

    Zdjęcia historyczne

    Zmiany otoczenia i przyrody od 2017 do 2023: jak zmieniają się brzegi, roślinność i krajobraz wokół wody. Zdjęcia przełączają się same, możesz też przeglądać je ręcznie.

    Zdjęcie lotnicze cieku: Blava, rok 2017
    2017zdjęcia z 22 maj 2017
    Zdjęcie lotnicze cieku: Blava, rok 2020
    2020zdjęcia z 22 sie 2020
    Zdjęcie lotnicze cieku: Blava, rok 2023
    2023zdjęcia z 14 sie 2023

    Ortofotomapa Słowacji © GKÚ Bratysława, NLC Zvolen. Rok i dzień wykonania zdjęć zależą od położenia, dlatego poszczególne roczniki mogą różnić się porą roku i pogodą.

    Zanieczyszczenie wody na cieku Blava

    Jakość wody według SHMÚ, oczyszczalnie przy łowiskach i woda podziemna w okolicy

    Wody podziemne: zmierzone wartościtypowa wartość ze stacji w promieniu 10 km, 2025

    0 z 1 łowiska z pomiarem ma w okolicy wodę podziemną o wartości powyżej progu w co najmniej jednym wskaźniku.

    Źródło: SHMÚ (roczniki jakości wód powierzchniowych i podziemnych), rejestr oczyszczalni z VÚVH i EEA. Stanowisko SHMÚ jest przypisywane do łowiska według tej samej nazwy cieku i odległości; rocznik podaje stanowiska, które nie spełniły normy, dlatego brak stanowiska nie jest dowodem czystej wody.

    Geológia a geochémia toku Blava

    Kovy a zlato v riečnych sedimentoch a vode, staré banské diela a ložiská, vrty s archívnymi správami, geotermálna energia, záťaže a zosuvy v okolí toku

    Prehľad vychádza z verejných registrov a atlasov Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Hľadá sa v pásme okolo vody všetkých revírov toku (spolu 9 km čiary): vzorky z potokov do 1 km, vrty, banské diela a záťaže do 3 km, rudné výskyty do 5 km, geotermálne zdroje do 10 km.

    Hornina pod vodou

    Náplavy riek100 % čiary vody

    Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch. Geologická mapa SR 1:50 000.

    510

    Voda podľa atlasu

    pH 8,1modelový odhad

    typ vody Ca–Mg–HCO₃

    Mineralizácia 551 mg/l, tvrdá voda (19,3 °dH). Interpolácia meraní Geochemického atlasu SR, nie meranie v toku.

    Prvky v riečnom sedimente

    0 z 15prvkov v horných 10 %

    najvyššie: Kadmium 0,339 mg/kg

    Poloha najvyššie postaveného prvku medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku: 75. percentil. Interpolácia Geochemického atlasu riečnych sedimentov.

    1 km2 km40 °C70 °C

    Teplo pod nohami

    40°C v hĺbke 1 000 m

    V hĺbke 2 000 m okolo 70 °C (prírastok 30 °C na kilometer). Atlas geotermálnej energie SR.

    20200

    Prirodzené gama žiarenie

    45nGy/h dávkový príkon

    16. percentil na Slovensku

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy (draslík, urán, tórium), nie hodnota z merania pri vode. Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ.

    Staré banské diela

    1objekt do 3 km

    Najbližšie: Halda v Dechticiach (halda), 200 m od vody.

    Zlato v riečnom sedimente

    0vzoriek so zlatom

    7 rudných minerálov v sedimente

    Vo vzorkách riečneho sedimentu do 1 km od vody sa zlato nenašlo. Vzorky nepokrývajú každý potok, preto to neznamená, že tu zlato nie je.

    Stopové prvky vo vode toku

    1 z 10ukazovateľov v horných 5 %

    najvyššie: Selén 1,62 μg/l

    Poloha najvyššej namerenej hodnoty v rozdelení všetkých vzoriek povrchových vôd na Slovensku: 97. percentil (Mariáš, potok).

    Vrty a rozbory podzemnej vody

    217vrtov do 3 km

    291 rozborov vody v okolí

    Z toho 206 s archívnou správou Geofondu. Vrty sú hydrogeologické, geologické, inžinierskogeologické a iné.

    Geotermálna energia

    –

    1 zdroj geotermálnych a minerálnych vôd do 10 km.

    Environmentálne záťaže a skládky

    3lokalít do 3 km

    3 skládky

    V pásme 3 km nie je registrovaná environmentálna záťaž; skládky sú len evidované.

    Ložiská a rudné výskyty

    32záznamov do 5 km

    12 ložísk, 20 rudných výskytov

    Registre Geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerastných surovín.

    Zosuvy a svahové deformácie

    0plôch do 3 km

    Zdokumentované zosuvy v registri Geofondu. Zosuv do toku môže zakaliť vodu a zmeniť dno.

    Geologická stavba pod vodou

    Aká hornina leží pod čiarou vody (Geologická mapa SR 1:50 000), aký je jej vek, ako hrubý je kvartérny pokryv a v akej tektonickej jednotke voda tečie. Horninové podložie rozhoduje o tvrdosti vody, o dne, o zákale po dažďoch aj o pramenitosti.

    Poradie bodov ide po čiare vody (pri toku a povodí revír za revírom). Pruh je rez vzdialenosťou, nie mapou; šírka úseku zodpovedá počtu bodov.

    • Náplavy riek100%SR 72 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Náplavy riek: Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch.

    Geologický vek hornín

    • kvartér100%

    Najčastejšie horninové jednotky

    ÚtvarVekJednotkaPkt
    kvartérholocénfluviálne sedimenty: litofaciálne nečlenené nivné hliny, alebo piesčité až štrkovité hliny dolinných nív a nív1×

    Tektonické členenie

    • NEOALPÍNSKE TEKTONICKÉ ŠTRUKTÚRY ZÁPADNÝCH KARPÁT100%SR 84 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Neotektonické jednotky

    • pozitívna jednotka (pohorie)67%SR 60 %
    • negatívna jednotka (medzihorské kotliny)33%SR 14 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Smer neotektonických pohybov

    • stredný zdvih67%SR 32 %
    • veľký pokles33%SR 2,8 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mapa pokrýva 1 z 4 bodov čiary vody.

    Hydrogeológia: kolektory a podzemná voda

    Potoky a rieky živí podzemná voda. Hydrogeologické mapy ukazujú, v akých horninách sa voda zachytáva, ako priepustné sú a aká je v nich voda. Údaje sú z máp ŠGÚDŠ, nie z merania pri konkrétnej vode.

    Horniny kolektora (hydrogeologická mapa 1:200 000)

    • Dolomity50%SR 1,8 %
    • Vápence25%SR 3,1 %
    • Piaski25%SR 3,9 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Typ zvodnenca

    • Zvodnence s prevažne puklinovým typom priepustnosti, vrátane kr… (Dolomity; Nerozlíšené)50%SR 1,8 %
    • Zvodnence s prevažne puklinovým typom priepustnosti, vrátane kr… (Vápence; Nerozlíšené)25%SR 1,2 %
    • Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Piesky; Morské)25%SR 0,3 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Geotermálne útvary podzemných vôd

    • Trnavský záliv100%SR 4,1 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Chémia povrchových vôd podľa atlasu

    Modelované zloženie vody v území, ktorým tečie čiara revíru. Rastre Geochemického atlasu SR (povrchové vody) sú interpoláciou meraní vo vzorkovaných tokoch, preto ukazujú typické pozadie v území, nie meranie v konkrétnom potoku.

    510

    Kwasowość wody

    pH 8,06typické pásmo

    Väčšina riek a potokov na Slovensku má pH 6,5 až 8,5. Kyslejšia voda býva v tokoch na kyslých horninách (granity, kremence), zásaditejšia pri vápencoch.

    Twardość wody

    19,3°dH, tvrdá

    Súčet vápnika a horčíka (3,44 mmol/l). Tvrdá voda je pufrovaná, pH sa v nej mení pomalšie; mäkká voda je citlivejšia na kyslé dažde.

    Rozpustené látky

    551mg/l mineralizácia

    Celkové množstvo rozpustených minerálov. Čistá horská voda má desiatky mg/l, vody v nížinách a na vápencoch stovky.

    Iónové zloženie vody

    Typ vody podľa prevládajúcich iónov: Ca–Mg–HCO₃

    Podiely sú v ekvivalentoch, čo je bežný spôsob, ako sa porovnáva zloženie vôd.

    Hlavné ióny

    • HydrogénuhličitanyHCO3366 mg/l88. percentil
    • MagnezMg32,9 mg/l87. percentil
    • WapńCa83,8 mg/l73. percentil
    • SiarczanySO443,0 mg/l53. percentil
    • ChlorkiCl7,52 mg/l46. percentil
    • FluorkiF0,0987 mg/l41. percentil
    • SódNa5,40 mg/l30. percentil
    • DraslíkK1,19 mg/l14. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Živiny a organické znečistenie

    • AzotanyNO39,57 mg/l71. percentil
    • AmóniumNH40,0858 mg/l41. percentil
    • Chemická spotreba kyslíkaChSK2,21 mg/l25. percentil
    • FosforečnanyPO40,0423 mg/l24. percentil

    Metale

    • CynkZn8,77 μg/l60. percentil
    • ŻelazoFe0,0560 mg/l26. percentil
    • ManganMn9,49 μg/l20. percentil
    • GlinAl20,8 μg/l19. percentil

    Prvky v riečnych sedimentoch

    Geochemický atlas SR (riečne sedimenty) opisuje, čo nesie rieka v jemnom materiáli na dne. Sediment zachytáva kovy z hornín, rudných výskytov aj z minulej ťažby a priemyslu. Nie je to zákonný limit ani hodnotenie zdravotného rizika: ukazuje, ako sa prvok na tomto toku radí medzi tokmi na Slovensku.

    Potenciálne toxické a stopové prvky

    • KadmCd0,339 mg/kg75. percentil
    • SelenSe0,333 mg/kg68. percentil
    • OłówPb16,7 mg/kg56. percentil
    • CínSn2,73 mg/kg53. percentil
    • CynkZn95,6 mg/kg50. percentil
    • AntymonSb0,530 mg/kg39. percentil
    • ChromCr59,7 mg/kg30. percentil
    • MiedźCu18,4 mg/kg26. percentil
    • NikielNi18,1 mg/kg22. percentil
    • ArsenAs4,54 mg/kg19. percentil
    • RtęćHg0,0531 mg/kg16. percentil
    • MolibdenMo0,191 mg/kg14. percentil
    • BizmutBi0,0970 mg/kg5. percentil
    • WanadV41,2 mg/kg5. percentil
    • KobaltCo3,56 mg/kg4. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Hlavné prvky (železo, hliník, vápnik, horčík, draslík, sodík, titán, mangán, fosfor)
    • WapńCa6,08 %85. percentil
    • MagnezMg1,63 %83. percentil
    • FosforP685 mg/kg28. percentil
    • TitánTi3 717 mg/kg21. percentil
    • DraslíkK1,29 %19. percentil
    • SódNa0,662 %14. percentil
    • ManganMn524 mg/kg9. percentil
    • GlinAl4,02 %5. percentil
    • ŻelazoFe1,74 %5. percentil
    Ďalšie prvky (bárium, stroncium, lítium, rubídium, zirkón, ytrium, cér, bór, berýlium, gálium)
    • ZirkónZr386 mg/kg44. percentil
    • CérCe54,1 mg/kg32. percentil
    • BorB53,8 mg/kg31. percentil
    • YtriumY22,4 mg/kg23. percentil
    • GáliumGa10,3 mg/kg22. percentil
    • BerylBe0,845 mg/kg20. percentil
    • StronciumSr104 mg/kg17. percentil
    • RubídiumRb72,3 mg/kg14. percentil
    • LítiumLi20,3 mg/kg6. percentil
    • BáriumBa293 mg/kg5. percentil

    Prirodzená rádioaktivita a radón

    Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ meria žiarenie z draslíka, uránu a tória v horninách a pôde. Najvyššie hodnoty majú granity a niektoré kyslé vulkanity, najnižšie vápence a nivy. Cézium-137 je pozostatok spadu po havárii v Černobyle a po testoch jadrových zbraní.

    20200

    Dávkový príkon gama žiarenia

    45nGy/h vo vzduchu

    rozsah 27 až 55 nGy/h

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy; bývajú vyššie nad granitmi a niektorými kyslými vulkanitmi, nižšie nad vápencami a nivami.

    • Ekvivalentný urán (eU)eU2,50 ppm40. percentil
    • Ekvivalentné tórium (eTh)eTh6,84 ppm28. percentil
    • Potas (K)K1,04 %7. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Geotermálny potenciál

    Atlas geotermálnej energie SR zachytáva teplotu hornín a tepelný tok z vnútra Zeme. Je to potenciál územia, nie skutočné teplo vody v toku. Konkrétne geotermálne vrty a pramene pri tejto vode sú v sekcii o geotermálnej energii nižšie.

    1 km2 km40 °C70 °C

    Teplota hornín s hĺbkou

    40 / 70 °Cv hĺbke 1 000 a 2 000 m

    prírastok 30 °C na km

    Čiara ukazuje teplotu hornín; bodkovaná časť je len predĺženie k povrchu. Tepelný tok –.

    Geotermálne útvary podzemných vôd pod čiarou vody

    • Trnavský záliv100%SR 4,1 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Reliéf, klíma a pôdy

    Povodie nie je len voda: sklon a výška určujú rýchlosť odtoku, klíma teplotu a množstvo vody a pôdy to, čo sa do toku splavuje. Údaje sú z geomorfologického členenia, klimatickogeografických typov a pôdnych máp ŠGÚDŠ.

    • Priemerná januárová teplota-3,6°C
    • Priemerná júlová teplota18,3°C
    • Ročné zrážky706mm

    Klimatickogeografické typy

    • horská klíma75%SR 33 %
    • nížinná klíma25%SR 38 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mapa pásma

    Kde sa nachádzajú najbližšie banské diela, ložiská, záťaže, geotermálne vrty a nálezy zlata. Skupiny sa dajú vypínať.

    Halda v Dechticiach – 5 – halda (200 m od vody)Dechtice – nijaký (670 m od vody)Dubník – Chtelnica – nijaký (2,7 km od vody)Dubník – Chtelnica – nijaký (2,9 km od vody)a1 (3,0 km od vody)Dechtice – Dolná Skalová – stavebný kameň (210 m od vody)Dechtice – stavebný kameň (420 m od vody)Chtelnica – Malé Skalky – dekoračný kameň (3,1 km od vody)Hradište pod Vrátnom – Dolinka – stavebný kameň (4,1 km od vody)Jablonica – stavebný kameň (4,4 km od vody)Dechtice – Dolná Skalová – stavebný kameň (210 m od vody)Dechtice – Lažteky – vápenec vysokopercentný (330 m od vody)Dechtice – stavebný kameň (420 m od vody)Chtelnica – Malé Skalky – dekoračný kameň (3,1 km od vody)Hradište pod Vrátnom – Dolinka – stavebný kameň (4,1 km od vody)Jablonica – stavebný kameň (4,4 km od vody)Hradište pod Vrátnom – Dolinka – stavebný kameň (4,3 km od vody)Dobrá Voda – stavebný kameň – dolomit (150 m od vody)Dechtice – stavebný kameň – dolomit (220 m od vody)Dobrá Voda – stavebný kameň – vápenec (780 m od vody)Dechtice – stavebný kameň – dolomit (840 m od vody)Dechtice – stavebný kameň – vápenec (1,0 km od vody)Dobrá Voda – stavebný kameň – vápenec (1,1 km od vody)Dobrá Voda – stavebný kameň – dolomit (1,2 km od vody)Dechtice – stavebný kameň – vápenec (1,3 km od vody)Dobrá Voda – stavebný piesok – piesky (1,3 km od vody)Hradište pod Vrátnom – Fe rudy – limonit (2,1 km od vody)Hradište pod Vrátnom – Fe rudy – hematit (2,1 km od vody)Hradište pod Vrátnom – stavebný kameň – vápenec (2,9 km od vody)Hradište pod Vrátnom – Fe rudy – hematit (3,4 km od vody)Chtelnica – stavebný kameň – dolomit (3,5 km od vody)Naháč – stavebný kameň – dolomit (3,5 km od vody)Chtelnica – stavebný kameň – dolomit (3,7 km od vody)Chtelnica – stavebný kameň – vápenec (4,0 km od vody)Naháč – stavebný kameň – vápenec (4,5 km od vody)Brezová pod Bradlom – stavebný kameň – dolomit (4,7 km od vody)Jablonica – stavebný kameň – vápenec (4,8 km od vody)Dobrá Voda – tektonika (1,4 km od vody)Chtelnica, Černík – všeobecná geológia (3,6 km od vody)Jablonica – všeobecná geológia (4,8 km od vody)Dechtice – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (10 m od vody)Dobrá Voda – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (20 m od vody)Dechtice (90 m od vody)Dechtice – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (120 m od vody)Dobrá Voda – Dechtice – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (160 m od vody)Dechtice – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (180 m od vody)Dechtice – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (190 m od vody)Dobrá Voda – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (250 m od vody)Dechtice – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (550 m od vody)Dechtice – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (660 m od vody)Dechtice – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (710 m od vody)Dechtice – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (720 m od vody)Dobrá Voda – Dechtice – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,0 km od vody)Dobrá Voda – Dechtice – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,2 km od vody)Dobrá Voda – Dechtice – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,4 km od vody)Chtelnica – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,4 km od vody)Chtelnica – Malé Skalky – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,6 km od vody)Chtelnica- Malé Skalky – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,8 km od vody)Kátlovce – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,9 km od vody)Chtelnica – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (3,0 km od vody)2 km

    Čiara je voda revíru, svetlý pás je pásmo 3 km, v ktorom sa hľadali vrty, banské diela a záťaže. Mapa ukazuje najbližšie objekty (najviac niekoľko desiatok z každého registra), nie všetky. Body zodpovedajú polohe v registri; plošné objekty sú vyznačené stredom.

    Stopové prvky v povrchových vodách

    Arzén, antimón, kadmium, olovo, meď, zinok a ďalšie prvky vo vzorkách riek a potokov (Geochemický atlas SR, povrchové vody, 2015). Pruh ukazuje, kde najvyššia hodnota leží medzi všetkými vzorkami na Slovensku; svetlá značka je medián vzoriek pri tejto vode.

    • SelenSevysoká (horných 5 %)
      najvyššie 1,62 μg/lmedián 0,500 μg/l11 vzoriek82 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Mariáš, potok, 2003, 50 m od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • MiedźCuzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 7,20 μg/lmedián 1,50 μg/l11 vzoriek36 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: bez mena, 1999, 330 m od vody. Porovnanie: 94. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • LítiumLimierne zvýšená
      najvyššie 20,0 μg/lmedián 5,00 μg/l11 vzoriek82 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Horná Blava, potok, 1999, 290 m od vody. Porovnanie: 84. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ChromCrbežná hodnota
      najvyššie 1,30 μg/lmedián 1,00 μg/l11 vzoriek91 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Mariáš, potok, 2003, 50 m od vody. Porovnanie: 67. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • BáriumBabežná hodnota
      najvyššie 55,0 μg/lmedián 26,0 μg/l9 vzoriek

      Najvyššia hodnota: Horná Blava, potok, 1999, 290 m od vody. Porovnanie: 66. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ArsenAsbežná hodnota
      najvyššie 1,00 μg/lmedián 0,500 μg/l11 vzoriek55 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Horná Blava, potok, 1999, 290 m od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • OłówPbnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 2,50 μg/lmedián 2,50 μg/l11 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Horná Blava, potok, 1999, 290 m od vody. Porovnanie: 43. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AntymonSbnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l11 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Horná Blava, potok, 1999, 290 m od vody. Porovnanie: 37. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • KadmCdnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,150 μg/lmedián 0,150 μg/l11 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Horná Blava, potok, 290 m od vody. Porovnanie: 26. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • StronciumSrnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 54,0 μg/lmedián 52,5 μg/l2 vzorky

      Najvyššia hodnota: Mariáš, potok, 2004, 350 m od vody. Porovnanie: 14. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Hlavné ióny, mineralizácia a pH

    Základný chemizmus vody: z akých hornín sa do nej dostávajú minerály.

    • Oxid kremičitýSiO2bežná hodnota
      najvyššie 15,2 mg/lmedián 7,59 mg/l13 vzoriek

      Najvyššia hodnota: ľavostr. prítok p. Blava, Čierna hora, 1999, 870 m od vody. Porovnanie: 66. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Zlato a rudné minerály v riečnych sedimentoch

    Regionálna šlichová prospekcia: z riečneho štrku sa vymyl ťažký podiel a spočítali sa v ňom zrná minerálov. Mapa nálezov je pozitívna: vzorka bez zlata sa v atlase neuvádza, preto absencia nálezu nie je dôkaz, že zlato nie je.

    • Rutil (TiO₂)14 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Scheelit (CaWO₄)10 vzoriek, najviac 3 zŕn
    • Anatas (TiO₂)4 vzorky, najviac 55 zŕn
    • Pyrit (FeS₂)4 vzorky, najviac 55 zŕn
    • Barit (BaSO₄)1 vzorka, najviac 5 zŕn
    • Cinabarit (HgS)1 vzorka, najviac 120 zŕn
    • Arzenopyrit (FeAsS)1 vzorka, najviac 3 zŕn

    Horninotvorné a doprovodné minerály

    • Turmalíny (komplexný borosilikát)14 vzoriek, najviac 815 zŕn
    • Zirkón (ZrSiO₄)12 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Epidot (Ca₂(Al,Fe)₃Si₃O₁₂(OH))5 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Spinel (Cr-spinel) ((Mg,Fe)(Al,Cr)₂O₄)3 vzorky, najviac 55 zŕn
    • Apatit (Ca₅(PO₄)₃(F,Cl,OH))2 vzorky, najviac 55 zŕn
    • Korund (Al₂O₃)1 vzorka, najviac 5 zŕn
    • Pyroxény ((Mg,Fe,Ca)₂Si₂O₆)1 vzorka, najviac 55 zŕn
    • Titanit (CaTiSiO₅)1 vzorka, najviac 102 zŕn

    Podzemná voda: chemizmus, typy vôd a rádioaktivita

    Hydrogeochemické objekty (rozbory prameňov a vrtov), geochemický atlas podzemných vôd (1996) a rádiohydrochemické vzorkovanie. Podzemná voda živí potoky, preto jej zloženie ovplyvňuje aj vodu v toku.

    Kovy v podzemnej vode

    • MiedźCuextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 17,4 μg/lmedián 0,500 μg/l23 vzoriek

      Najvyššia hodnota: vrt, 1993, 830 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • OłówPbvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 7,00 μg/lmedián 0,500 μg/l23 vzoriek52 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 2,2 km od vody. Porovnanie: 98. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • CynkZnvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 3 223 μg/lmedián 35,0 μg/l23 vzoriek

      Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 2,8 km od vody. Porovnanie: 98. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • GlinAlvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 0,0900 mg/lmedián 0,0300 mg/l23 vzoriek35 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 2,2 km od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • SelenSevysoká (horných 5 %)
      najvyššie 2,70 μg/lmedián 0,500 μg/l23 vzoriek61 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 2,1 km od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ChromCrzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 2,10 μg/lmedián 0,700 μg/l23 vzoriek43 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1994, 180 m od vody. Porovnanie: 90. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AntymonSbzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 0,400 μg/lmedián 0,100 μg/l23 vzoriek83 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 1,2 km od vody. Porovnanie: 90. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ArsenAsmierne zvýšená
      najvyššie 1,20 μg/lmedián 0,500 μg/l23 vzoriek96 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1994, 180 m od vody. Porovnanie: 82. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • LítiumLimierne zvýšená
      najvyššie 23,0 μg/lmedián 6,00 μg/l23 vzoriek17 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 130 m od vody. Porovnanie: 81. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ŻelazoFebežná hodnota
      najvyššie 0,00500 mg/lmedián 0,00500 mg/l14 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: vrt, 1993, 890 m od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • KadmCdnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,250 μg/lmedián 0,250 μg/l23 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 2,1 km od vody. Porovnanie: 47. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • RtęćHgnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,100 μg/lmedián 0,100 μg/l23 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 2,1 km od vody. Porovnanie: 46. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Radón vo vodách

    Druh miestaVzoriekNajvyšší radónMedián
    źródło718,9 Bq/l6,37 Bq/l
    upravený prameň222,0 Bq/l12,6 Bq/l
    upravený prameň, vodný zdroj pre individuálne zásobovanie232,5 Bq/l30,5 Bq/l
    vodný zdroj pre hromadné zásobovanie18,38 Bq/l8,38 Bq/l

    Banské diela, ložiská a rudné výskyty

    Staré banské diela mimo dobývacích priestorov (register Geofondu), ložiská a dobývacie priestory a metalogenetická mapa. Zlato, striebro a ďalšie kovy sa v blízkosti tokov môžu dostávať do sedimentov a vody.

    Druhy banských objektov

    • halda1×

    Najbližšie staré banské diela

    NazwaGatunekŤaženéUkončenieOd vody
    Halda v Dechticiachhaldastavebný kameň200 m

    Ložiská a dobývacie priestory

    LožiskoNerastStav a organizáciaOd vody
    Dechtice – Dolná Skalovástavebný kameňŤažené ložisko – JIVA – TRADE, s.r.o.210 m
    Dechtice – Dolná Skalovástavebný kameňŤažené ložisko – JIVA – TRADE, s.r.o.210 m
    Dechtice – Lažtekyvápenec vysokopercentnýLožisko s predpokladom využívania zásob – ŠGÚDŠ Bratislava330 m
    Dechticestavebný kameňLožisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – PD Dechtice420 m
    Dechticestavebný kameňLožisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – PD Dechtice420 m
    Chtelnica – Malé Skalkydekoračný kameňLožisko s predpokladom využívania zásob – Kamenivo Nord 2 s.r.o.3,1 km
    Chtelnica – Malé Skalkydekoračný kameňLožisko s predpokladom využívania zásob – Kamenivo Nord 2 s.r.o.3,1 km
    Hradište pod Vrátnom – Dolinkastavebný kameňŤažené ložisko – Roľnícke družstvo " Vrátno ", Hradište pod Vrátnom4,1 km
    Hradište pod Vrátnom – Dolinkastavebný kameňŤažené ložisko – Roľnícke družstvo " Vrátno ", Hradište pod Vrátnom4,1 km
    Hradište pod Vrátnom – Dolinkastavebný kameňŤažené ložisko – Roľnícke družstvo "Vrátno", Hradište pod Vrátnom4,3 km
    Jablonicastavebný kameňŤažené ložisko – Danucem Slovensko a.s.4,4 km
    Jablonicastavebný kameňŤažené ložisko – Danucem Slovensko a.s.4,4 km

    Vrty a archívne správy Geofondu

    Register hydrogeologických vrtov, ostatných vrtov a geotermálnych vrtov. Ku každému vrtu patrí správa v archíve Geofondu (geologické profily, čerpacie skúšky, chemické rozbory vody); číslo správy je v tabuľke.

    217 vrtov v pásme 3 km, z toho 20 hydrogeologických a 197 ostatných; s číslom archívnej správy 206.

    Hĺbky vrtov

    • do 10 m3×
    • 10–30 m6×
    • 30–100 m6×
    • 100–300 m18×
    • nad 300 m5×

    Najbližšie vrty

    LokalizacjaGatunekGłębokośćArchívna správaOd vody
    Dechticeúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou8,1 m11596 132Ac5.pdf10 m
    Dobrá Vodaúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou8,0 m35168 132Aa3.pdf20 m
    R-429ložiskový–2108940 m
    R-713ložiskový–2108940 m
    R-402ložiskový–2108940 m
    R-403ložiskový–2108960 m
    R-707ložiskový–2108960 m
    R-410ložiskový–2108970 m
    R-414ložiskový–2108970 m
    R-839ložiskový–2108980 m
    R-401ložiskový–2108980 m
    R-826ložiskový–2108980 m

    Geotermálna energia a minerálne vody

    Geotermálne vrty (teplota vody na ústí, výdatnosť, chemický typ) a zdroje geotermálnych a minerálnych vôd v okruhu 10 km. Údaje o využívaní a existencii vrtu sú z registra Geofondu.

    Zdroje geotermálnych a minerálnych vôd

    ŹródłoGatunekTemperatura wody (°C)Výdatnosť (l/s)PočetNajbližší od vody
    kategória a1minerálna voda< 15< 513,0 km

    Environmentálne záťaže, skládky a antropogénne sedimenty

    Evidované environmentálne záťaže (priemyselné areály, skládky, ťažba), register skládok odpadov a monitorovanie antropogénnych sedimentov (kaly z priemyslu). Je to zoznam miest, nie meranie znečistenia vody.

    Skládky odpadov

    SkládkaPlochaRok vznikuMonitorovanieOd vody
    Dechtice20 000 m²1970–670 m
    Dubník – Chtelnica20 000 m²1970–2,7 km
    Dubník – Chtelnica10 000 m²1970–2,9 km

    Ako čítať tieto údaje

    • Pásmo a vzdialenosť. Vzdialenosť sa meria od čiary vody k bodu v registri (u plôch k ich stredu), s presnosťou desiatok metrov. Počty platia len pre pásmo, nie pre celé povodie.
    • Percentil. Pri chémii sa najvyššia hodnota porovnáva so všetkými vzorkami atlasu na Slovensku. Nejde o zákonný limit ani o hodnotenie zdravotného rizika; atlasy sú historické (vyšli: povrchové vody 2015, podzemné vody 1996, riečne sedimenty 1999).
    • Medza stanovenia. Veľa vzoriek má hodnotu na úrovni najnižšej, čo laboratórium určilo; takéto výsledky znamenajú „pod medzou“. Pri nich je pozícia v rozdelení odhad.
    • Šlichy. Evidujú sa len vzorky s nálezom. Počet zŕn v preparáte nie je obsah zlata v gramoch na tonu.
    • Súvislosť s vodou. Banské dielo, skládka či záťaž v blízkosti nič nedokazuje o kvalite vody v toku. Slúži ako podnet na pozornosť a ako východisko pre ďalší prieskum.
    • Vzorkové body. Plošné a rastrové mapy ŠGÚDŠ sa nedajú stiahnuť ako body, preto sa pozdĺž čiary každého revíru zisťuje hodnota v bodoch zhruba každé 3 km. Ide o vzorku čiary, nie o súvislý záznam; veľmi krátky úsek môže mať jediný bod.
    • Rastre atlasu. Chémia vody a sedimentov sú interpolácie meraní v sieti vzoriek (Geochemický atlas SR). Hodnota v bode je modelový odhad pre okolie, nie meranie vo vode. Percentil porovnáva priemer tohto toku so všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku.
    • Polohy a mierky. Mapy majú rôznu mierku (1:50 000 až 1:1 000 000), preto sa podrobnosť v sekciách líši. Mapa mimo pokrytia znamená, že v bode nie je plocha, nie že tam nič nie je.

    Dáta: © ŠGÚDŠ (https://www.geology.sk), stiahnuté 8. 11. 2026. Podrobnosti v Metodike.

    Organizacje i lokalizacja

    Kto zarządza łowiskami i gdzie leżą

    Organizacje na ciekukto zarządza łowiskami i jakie warunki panują tam dziś

    1. OZ Smolenice1 łowisko · 8,7 km34Blava č. 334

    Inne cieki w okolicy

    Dorzecze: Dunaj