Wskaźnik warunków połowu, najlepsze okno dnia i łowiska od najlepszych warunków
Średnia łowisk na cieku
25z 100
Niska aktywność · średnia z 21 łowisk
Wskaźnik ma 21 z 22 łowisk, pozostałe nie mają położenia na mapie lub świeżego obliczenia.Liczba w nagłówku to oszacowanie dla środka cieku na podstawie pogody i pomiarów. Średnia łowisk dodatkowo uwzględnia dane satelitarne, zacienienie i geologię każdego łowiska.
Bardzo wysoka0
Wysoka0
Przeciętna1
Niska20
Kiedy jest najlepsze oknoile łowisk ma najlepsze dwugodzinne okno o danej godzinie
00
06
12
18
Najwięcej łowisk ma najlepsze okno około 15:00.
Wskaźnik to oszacowanie warunków na podstawie pogody, wody i otoczenia, a nie prognoza brań. Przeliczono o 04:04.
Mapa i łowiska cieku
Przebieg cieku i jego łowiska. Kolor linii przełączysz na warunki dziś, jakość lub dowolny inny parametr.
Wybierz kategorię i zawęź wybór. Przy każdej opcji zobaczysz, ile łowisk ci zostanie.
Kolor na mapie
Wczytywanie mapy…
Mapę przesuwasz dwoma palcami. Jednym palcem przewijasz stronę na całym ekranie.
KarpioweŁososiowo-pstrągoweŁososiowo-lipieniowe
niżejwyżej
Wskaźnik to oszacowanie warunków na podstawie pogody, wody i otoczenia, a nie prognoza brań. Przy każdym łowisku widzisz, z czego się składa, jak jest uzasadniony i skąd pochodzą dane.
Stan wody na cieku
Pomiary poziomu wody, temperatury i przepływu, pogoda przy cieku i stan z satelitów
Stany wody na cieku
Stacja
Status
Zmiana
Temperatura
Bratysława
307 cm
8,4 °C
Devín
88 cm
8,3 °C
Devín – lom
100 cm
–
Dobrohošť
206 cm
8,9 °C
Gabčíkovo
93 cm
9,2 °C
Hamuliakovo
288 cm
9,0 °C
Iža
3 cm
–
Kližská Nemá
71 cm
–
Komarno
52 cm
9,5 °C
Medveďov
12 cm
9,3 °C
Radvaň n/Dunajom
18 cm
–
Rusovce
742 cm
–
Zlatná na Ostrove
45 cm
–
Čunovo – górny poziom
139 cm
–
Štúrovo
-5 cm
–
Profil wysokościowy cieku
Jak ciek opada z biegiem wody: spadek, nachylenie i prędkość wody.
Bardzo powolny ciekOdcinek nizinny, niemal stojący: spokojna, często mętniejsza woda, dno bywa muliste i piaszczyste. Typowe dla łowisk karpiowych.
Profil wysokościowy cieku: od 137 do 104 m n.p.m. na 181,3 km.Łowiska w kolejności od najwyższego (po lewej) do najniższego. Między łowiskami może być odcinek bez łowiska, nie jest on wyświetlany.
Najwyższy punkt
137 m n.p.m.
Najniższy punkt
104 m n.p.m.
Spadek łowiskSpadekRóżnica wysokości n.p.m. między górnym a dolnym końcem łowiska w metrach. Im większy spadek na krótszej długości, tym szybsza woda.
34 m
Średnie nachylenieNachylenie ciekuSpadek na kilometr w promilach (‰, metry na kilometr). Do 2 ‰ to wolna rzeka nizinna, 5–10 ‰ rzeka podgórska (lipień, pstrąg), powyżej 10 ‰ szybki potok.
0,2 ‰
KrętośćKrętośćDługość cieku podzielona przez odległość jego końców w linii prostej. 1,0 to ciek prosty, powyżej 1,3 wyraźnie meandruje. Meandry tworzą doły pod brzegami i płycizny na przejściach między zakolami.
1,12
Źródło: Open Topo Data (eudem25m), 4 lis 2026. Nachylenie i spadek są orientacyjne, obejmują tylko odcinki łowisk.
Teren w 3D
Ładowanie modelu terenu 3D…
Zdjęcia historyczne
Zmiany otoczenia i przyrody od 2017 do 2023: jak zmieniają się brzegi, roślinność i krajobraz wokół wody. Zdjęcia przełączają się same, możesz też przeglądać je ręcznie.
2017zdjęcia z 18 lip 20172020zdjęcia z 12 sie 20202023zdjęcia z 20 maj 2023
Źródło: SHMÚ (roczniki jakości wód powierzchniowych i podziemnych), rejestr oczyszczalni z VÚVH i EEA. Stanowisko SHMÚ jest przypisywane do łowiska według tej samej nazwy cieku i odległości; rocznik podaje stanowiska, które nie spełniły normy, dlatego brak stanowiska nie jest dowodem czystej wody.
Geológia a geochémia toku Dunaj
Kovy a zlato v riečnych sedimentoch a vode, staré banské diela a ložiská, vrty s archívnymi správami, geotermálna energia, záťaže a zosuvy v okolí toku
Prehľad vychádza z verejných registrov a atlasov Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Hľadá sa v pásme okolo vody všetkých revírov toku (spolu 250 km čiary): vzorky z potokov do 1 km, vrty, banské diela a záťaže do 3 km, rudné výskyty do 5 km, geotermálne zdroje do 10 km.
Hornina pod vodou
Iné horniny97 % čiary vody
3 % náplavy riek
Geologická mapa SR 1:50 000.
Voda podľa atlasu
pH 7,9modelový odhad
typ vody Ca–Mg–HCO₃–SO₄
Mineralizácia 593 mg/l, tvrdá voda (18,1 °dH). Interpolácia meraní Geochemického atlasu SR, nie meranie v toku.
Prvky v riečnom sedimente
0 z 15prvkov v horných 10 %
najvyššie: Ortuť 0,134 mg/kg
Poloha najvyššie postaveného prvku medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku: 61. percentil. Interpolácia Geochemického atlasu riečnych sedimentov.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Teplo pod nohami
46°C v hĺbke 1 000 m
tepelný tok 72 mW/m²
V hĺbke 2 000 m okolo 78 °C (prírastok 31 °C na kilometer). Atlas geotermálnej energie SR.
Prirodzené gama žiarenie
48nGy/h dávkový príkon
31. percentil na Slovensku
Prirodzené pozadie z hornín a pôdy (draslík, urán, tórium), nie hodnota z merania pri vode. Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ.
Staré banské diela
1objekt do 3 km
Najbližšie: Staré ryžovisko (iný druh objektu), 260 m od vody.
Zlato v riečnom sedimente
0vzoriek so zlatom
Vo vzorkách riečneho sedimentu do 1 km od vody sa zlato nenašlo. Vzorky nepokrývajú každý potok, preto to neznamená, že tu zlato nie je.
Stopové prvky vo vode toku
2 z 8ukazovateľov v horných 5 %
najvyššie: Olovo 19,0 μg/l
Poloha najvyššej namerenej hodnoty v rozdelení všetkých vzoriek povrchových vôd na Slovensku: 99. percentil (DUNAJ).
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Vrty a rozbory podzemnej vody
7 304vrtov do 3 km
3133 rozborov vody v okolí
Z toho 7302 s archívnou správou Geofondu. Vrty sú hydrogeologické, geologické, inžinierskogeologické a iné.
Geotermálna energia
82°C na ústí vrtu
32 geotermálnych vrtov do 10 km
Najteplejší: Čiližská Radvaň – ČR-1, výdatnosť 6,0 l/s, 4,8 km od vody.
Environmentálne záťaže a skládky
138lokalít do 3 km
45 záťaží, 93 skládok
Najbližšia záťaž: Bratislava – Ružinov – Malý Dunaj – vtokový objekt, 140 m od vody. Blízkosť neznamená, že látky z lokality do vody unikajú.
Ložiská a rudné výskyty
57záznamov do 5 km
12 ložísk, 45 rudných výskytov
Registre Geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerastných surovín.
Zosuvy a svahové deformácie
7plôch do 3 km
6 aktívnych
Zdokumentované zosuvy v registri Geofondu. Zosuv do toku môže zakaliť vodu a zmeniť dno.
Geologická stavba pod vodou
Aká hornina leží pod čiarou vody (Geologická mapa SR 1:50 000), aký je jej vek, ako hrubý je kvartérny pokryv a v akej tektonickej jednotke voda tečie. Horninové podložie rozhoduje o tvrdosti vody, o dne, o zákale po dažďoch aj o pramenitosti.
Poradie bodov ide po čiare vody (pri toku a povodí revír za revírom). Pruh je rez vzdialenosťou, nie mapou; šírka úseku zodpovedá počtu bodov.
Iné horniny97%SR 4,1 %
Náplavy riek3,1%SR 72 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Geologický vek hornín
woda97%
kvartér3,1%
Najčastejšie horninové jednotky
Útvar
Vek
Jednotka
Pkt
kvartér
holocén
fluviálno-organické sedimenty: jemnopiesčité, ílovité až hnilokalové humózne hliny mŕtvych ramien a močiarov
1×
Kvartérny pokryv
fluviálne sedimenty nív100%SR 68 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Typická hrúbka kvartérneho pokryvu228m
300 – 40024%SR 1,2 %
150 – 20011%SR 0,6 %
400 – 50011%SR 0,2 %
> 50011%SR 0,2 %
10 – 1511%SR 7,1 %
200 – 3007,9%SR 0,8 %
ostatné26%
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Tektonické jednotky
TATRIKUM i VEPORIKUM100%SR 7,8 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Tektonické členenie
NEOALPÍNSKE TEKTONICKÉ ŠTRUKTÚRY ZÁPADNÝCH KARPÁT93%SR 84 %
PALEOALPÍNSKE TEKTONICKÉ JEDNOTKY VNÚTORNÝCH ZÁPADNÝCH KARPÁT7,4%SR 16 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Neotektonické jednotky
negatívna jednotka (roviny nížin a nížinných kotlín, neotektonické panvové depresie)67%SR 13 %
pozitívna jednotka (nížinné pahorkatiny)22%SR 14 %
negatívna jednotka (medzihorské kotliny)10%SR 14 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Smer neotektonických pohybov
veľký pokles22%SR 2,8 %
veľmi veľký pokles22%SR 0,7 %
stredný pokles18%SR 6,8 %
veľmi malý zdvih12%SR 6,4 %
veľmi malý pokles10%SR 7,3 %
malý zdvih10%SR 7,7 %
ostatné4,1%
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Mapa pokrýva 32 z 76 bodov čiary vody.
Hydrogeológia: kolektory a podzemná voda
Potoky a rieky živí podzemná voda. Hydrogeologické mapy ukazujú, v akých horninách sa voda zachytáva, ako priepustné sú a aká je v nich voda. Údaje sú z máp ŠGÚDŠ, nie z merania pri konkrétnej vode.
Horniny kolektora (hydrogeologická mapa 1:200 000)
Żwiry100%SR 52 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Typ zvodnenca
Zvodnence s prevažne medzizrnovým typom priepustnosti (prevažne… (Štrky; Fluviálne)100%SR 27 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Hlavný hydrogeologický región
kvartér juhozápadnej časti Podunajskej roviny60%SR 5,3 %
kvartér Dunaja v úseku Komárno – Chľaba27%SR 0,0 %
kvartér západného okraja Podunajskej roviny12%SR 0,0 %
kryštalinikum a mezozoikum juhovýchodnej časti Pezinských Karpát1,3%SR 0,0 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Genetický typ podzemných vôd
fluviogénny94%SR 14 %
fluviogénne6,1%SR 6,4 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Chemický typ podzemných vôd
Ca-Mg-HCO381%SR 26 %
Ca-SO4-HCO319%SR 3,8 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Trieda kvality podzemných vôd
A34%SR 36 %
D34%SR 15 %
B11%SR 18 %
H11%SR 8,8 %
E7,9%SR 6,5 %
F2,6%SR 8,8 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Geotermálne útvary podzemných vôd
Centrálna depresia podunajskej panvy73%SR 21 %
Komárňanská vysoká kryha24%SR 1,3 %
Komárňanská okrajová kryha3,0%SR 0,8 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Chémia povrchových vôd podľa atlasu
Modelované zloženie vody v území, ktorým tečie čiara revíru. Rastre Geochemického atlasu SR (povrchové vody) sú interpoláciou meraní vo vzorkovaných tokoch, preto ukazujú typické pozadie v území, nie meranie v konkrétnom potoku.
Kwasowość wody
pH 7,95typické pásmo
Väčšina riek a potokov na Slovensku má pH 6,5 až 8,5. Kyslejšia voda býva v tokoch na kyslých horninách (granity, kremence), zásaditejšia pri vápencoch.
Twardość wody
18,1°dH, tvrdá
Súčet vápnika a horčíka (3,24 mmol/l). Tvrdá voda je pufrovaná, pH sa v nej mení pomalšie; mäkká voda je citlivejšia na kyslé dažde.
miękka
średnia
twarda
veľmi tvrdá
Rozpustené látky
593mg/l mineralizácia
Celkové množstvo rozpustených minerálov. Čistá horská voda má desiatky mg/l, vody v nížinách a na vápencoch stovky.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Iónové zloženie vody
Katióny (kladné ióny)
Ca 50Mg 32Na+K 18
Anióny (záporné ióny)
HCO₃ 59SO₄ 28Cl 13
Typ vody podľa prevládajúcich iónov: Ca–Mg–HCO₃–SO₄
Podiely sú v ekvivalentoch, čo je bežný spôsob, ako sa porovnáva zloženie vôd.
Hlavné ióny
SiarczanySO4106 mg/l90. percentil
SódNa29,8 mg/l90. percentil
MagnezMg30,9 mg/l85. percentil
ChlorkiCl38,1 mg/l85. percentil
DraslíkK5,18 mg/l75. percentil
HydrogénuhličitanyHCO3287 mg/l73. percentil
FluorkiF0,168 mg/l72. percentil
WapńCa78,7 mg/l68. percentil
bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)
Geochemický atlas SR (riečne sedimenty) opisuje, čo nesie rieka v jemnom materiáli na dne. Sediment zachytáva kovy z hornín, rudných výskytov aj z minulej ťažby a priemyslu. Nie je to zákonný limit ani hodnotenie zdravotného rizika: ukazuje, ako sa prvok na tomto toku radí medzi tokmi na Slovensku.
Potenciálne toxické a stopové prvky
RtęćHg0,134 mg/kg61. percentil
CínSn2,89 mg/kg59. percentil
OłówPb16,5 mg/kg55. percentil
MiedźCu24,0 mg/kg52. percentil
MolibdenMo0,384 mg/kg51. percentil
ArsenAs6,58 mg/kg50. percentil
AntymonSb0,568 mg/kg43. percentil
KadmCd0,152 mg/kg41. percentil
CynkZn85,2 mg/kg37. percentil
NikielNi21,6 mg/kg35. percentil
ChromCr60,3 mg/kg31. percentil
SelenSe0,162 mg/kg28. percentil
KobaltCo6,80 mg/kg24. percentil
BizmutBi0,153 mg/kg23. percentil
WanadV54,2 mg/kg16. percentil
bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)
Hlavné prvky (železo, hliník, vápnik, horčík, draslík, sodík, titán, mangán, fosfor)
MagnezMg2,52 %93. percentil
WapńCa7,45 %90. percentil
SódNa0,891 %55. percentil
FosforP825 mg/kg47. percentil
ŻelazoFe2,46 %37. percentil
ManganMn705 mg/kg33. percentil
TitánTi3 987 mg/kg31. percentil
DraslíkK1,32 %22. percentil
GlinAl4,67 %16. percentil
Ďalšie prvky (bárium, stroncium, lítium, rubídium, zirkón, ytrium, cér, bór, berýlium, gálium)
StronciumSr184 mg/kg81. percentil
CérCe56,5 mg/kg41. percentil
BorB48,7 mg/kg21. percentil
ZirkónZr282 mg/kg18. percentil
LítiumLi22,9 mg/kg14. percentil
BerylBe0,600 mg/kg10. percentil
RubídiumRb68,6 mg/kg10. percentil
YtriumY17,7 mg/kg9. percentil
BáriumBa320 mg/kg9. percentil
GáliumGa7,19 mg/kg8. percentil
Prirodzená rádioaktivita a radón
Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ meria žiarenie z draslíka, uránu a tória v horninách a pôde. Najvyššie hodnoty majú granity a niektoré kyslé vulkanity, najnižšie vápence a nivy. Cézium-137 je pozostatok spadu po havárii v Černobyle a po testoch jadrových zbraní.
Dávkový príkon gama žiarenia
48nGy/h vo vzduchu
rozsah 43 až 51 nGy/h
Prirodzené pozadie z hornín a pôdy; bývajú vyššie nad granitmi a niektorými kyslými vulkanitmi, nižšie nad vápencami a nivami.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Ekvivalentný urán (eU)eU2,55 ppm45. percentil
Potas (K)K1,27 %36. percentil
Ekvivalentné tórium (eTh)eTh6,70 ppm24. percentil
bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)
Geotermálny potenciál
Atlas geotermálnej energie SR zachytáva teplotu hornín a tepelný tok z vnútra Zeme. Je to potenciál územia, nie skutočné teplo vody v toku. Konkrétne geotermálne vrty a pramene pri tejto vode sú v sekcii o geotermálnej energii nižšie.
Teplota hornín s hĺbkou
46 / 78 °Cv hĺbke 1 000 a 2 000 m
prírastok 31 °C na km
Čiara ukazuje teplotu hornín; bodkovaná časť je len predĺženie k povrchu. Tepelný tok 72 mW/m².
Geotermálne útvary podzemných vôd pod čiarou vody
Centrálna depresia podunajskej panvy73%SR 21 %
Komárňanská vysoká kryha24%SR 1,3 %
Komárňanská okrajová kryha3,0%SR 0,8 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Reliéf, klíma a pôdy
Povodie nie je len voda: sklon a výška určujú rýchlosť odtoku, klíma teplotu a množstvo vody a pôdy to, čo sa do toku splavuje. Údaje sú z geomorfologického členenia, klimatickogeografických typov a pôdnych máp ŠGÚDŠ.
Priemerná januárová teplota-2,5°C
Priemerná júlová teplota20,0°C
Ročné zrážky590mm
Klimatickogeografické typy
nížinná klíma100%SR 38 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Mapa pásma
Kde sa nachádzajú najbližšie banské diela, ložiská, záťaže, geotermálne vrty a nálezy zlata. Skupiny sa dajú vypínať.
Čiara je voda revíru, svetlý pás je pásmo 3 km, v ktorom sa hľadali vrty, banské diela a záťaže. Mapa ukazuje najbližšie objekty (najviac niekoľko desiatok z každého registra), nie všetky. Body zodpovedajú polohe v registri; plošné objekty sú vyznačené stredom.
Stopové prvky v povrchových vodách
Arzén, antimón, kadmium, olovo, meď, zinok a ďalšie prvky vo vzorkách riek a potokov (Geochemický atlas SR, povrchové vody, 2015). Pruh ukazuje, kde najvyššia hodnota leží medzi všetkými vzorkami na Slovensku; svetlá značka je medián vzoriek pri tejto vode.
OłówPbextrémna (horný 1 %)
najvyššie 19,0 μg/lmedián 2,50 μg/l35 vzoriek91 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: DUNAJ, 2001, 260 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
LítiumLivysoká (horných 5 %)
najvyššie 71,0 μg/lmedián 45,0 μg/l29 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Holiare-Kosihy, kanál, 2011, 560 m od vody. Porovnanie: 98. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ArsenAszvýšená (horných 10 %)
najvyššie 5,00 μg/lmedián 2,00 μg/l35 vzoriek9 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: DUNAJ, 2007, 60 m od vody. Porovnanie: 92. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
MiedźCuzvýšená (horných 10 %)
najvyššie 5,00 μg/lmedián 2,00 μg/l35 vzoriek34 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: DUNAJ, 2002, 70 m od vody. Porovnanie: 91. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
BáriumBamierne zvýšená
najvyššie 93,0 μg/lmedián 25,0 μg/l29 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Žitava, 2010, 770 m od vody. Porovnanie: 89. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
KadmCdmierne zvýšená
najvyššie 0,250 μg/lmedián 0,150 μg/l35 vzoriek83 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: DUNAJ, 260 m od vody. Porovnanie: 75. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
SelenSenižšie ako polovica Slovenska
najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l29 vzoriek100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Žitava, 2010, 770 m od vody. Porovnanie: 46. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ChromCrnižšie ako polovica Slovenska
najvyššie 1,00 μg/lmedián 1,00 μg/l35 vzoriek100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Žitava, 2010, 770 m od vody. Porovnanie: 32. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Hlavné ióny, mineralizácia a pH
Základný chemizmus vody: z akých hornín sa do nej dostávajú minerály.
Oxid kremičitýSiO2mierne zvýšená
najvyššie 25,4 mg/lmedián 4,40 mg/l29 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: bez mena, 2010, 910 m od vody. Porovnanie: 83. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Podzemná voda: chemizmus, typy vôd a rádioaktivita
Hydrogeochemické objekty (rozbory prameňov a vrtov), geochemický atlas podzemných vôd (1996) a rádiohydrochemické vzorkovanie. Podzemná voda živí potoky, preto jej zloženie ovplyvňuje aj vodu v toku.
Chemické typy vôd v okolí
Ca-HCO3148×
Ca-Mg-HCO3143×
Ca-Mg-HCO3-SO428×
Na-HCO311×
Mg-Ca-HCO37×
Mg-Ca-HCO3-SO47×
Ca-Mg-SO4-HCO37×
Na-HCO3-SO43×
Trieda kvality vody podľa hydrogeochemickej mapy
trieda A85×
trieda D84×
trieda B75×
trieda C62×
trieda H36×
trieda G17×
trieda F13×
trieda E7×
Kovy v podzemnej vode
KadmCdextrémna (horný 1 %)
najvyššie 2 024 μg/lmedián 0,250 μg/l230 vzoriek86 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: vrt, 1993, 1,5 km od vody. Porovnanie: 100. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
MiedźCuextrémna (horný 1 %)
najvyššie 153 μg/lmedián 1,85 μg/l230 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 1,2 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
SelenSeextrémna (horný 1 %)
najvyššie 10,0 μg/lmedián 0,500 μg/l230 vzoriek82 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: vrt, 1991, 1,7 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
OłówPbextrémna (horný 1 %)
najvyššie 21,0 μg/lmedián 0,500 μg/l230 vzoriek51 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: vrt, 1993, 2,7 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
CynkZnextrémna (horný 1 %)
najvyššie 15 600 μg/lmedián 111 μg/l230 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 840 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ChromCrextrémna (horný 1 %)
najvyššie 15,3 μg/lmedián 0,650 μg/l230 vzoriek38 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: vrt, 1992, 2,5 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ArsenAsextrémna (horný 1 %)
najvyššie 25,9 μg/lmedián 0,500 μg/l230 vzoriek66 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: vrt, 1993, 2,2 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
RtęćHgextrémna (horný 1 %)
najvyššie 0,800 μg/lmedián 0,100 μg/l230 vzoriek95 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 250 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
LítiumLivysoká (horných 5 %)
najvyššie 111 μg/lmedián 6,50 μg/l230 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 2,5 km od vody. Porovnanie: 98. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
GlinAlvysoká (horných 5 %)
najvyššie 0,170 mg/lmedián 0,0100 mg/l230 vzoriek45 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: vrt, 1993, 2,0 km od vody. Porovnanie: 98. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
AntymonSbvysoká (horných 5 %)
najvyššie 1,30 μg/lmedián 0,100 μg/l230 vzoriek78 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 1,7 km od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ŻelazoFebežná hodnota
najvyššie 0,00500 mg/lmedián 0,00500 mg/l53 vzoriek100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: vrt, 1993, 660 m od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Radón vo vodách
Druh miesta
Vzoriek
Najvyšší radón
Medián
studňa
57
64,6 Bq/l
7,06 Bq/l
vrt s prelivom termálnej a minerálnej vody
1
3,60 Bq/l
3,60 Bq/l
vrt s prelivom
3
9,85 Bq/l
6,19 Bq/l
źródło
1
2,87 Bq/l
2,87 Bq/l
upravený prameň
2
70,1 Bq/l
41,0 Bq/l
potok, rieka
3
1,29 Bq/l
0,960 Bq/l
vodný zdroj pre hromadné zásobovanie
16
12,2 Bq/l
7,93 Bq/l
iné
1
0,340 Bq/l
0,340 Bq/l
vodná nádrž
1
1,29 Bq/l
1,29 Bq/l
Banské diela, ložiská a rudné výskyty
Staré banské diela mimo dobývacích priestorov (register Geofondu), ložiská a dobývacie priestory a metalogenetická mapa. Zlato, striebro a ďalšie kovy sa v blízkosti tokov môžu dostávať do sedimentov a vody.
Druhy banských objektov
iný druh objektu1×
Najbližšie staré banské diela
Nazwa
Gatunek
Ťažené
Ukončenie
Od vody
Staré ryžovisko
iný druh objektu
drahé kovy (zlato)
1938
260 m
Ložiská a dobývacie priestory
Ložisko
Nerast
Stav a organizácia
Od vody
Šamorín
technicky použiteľné kryštály nerastov
Ložisko s predpokladom využívania zásob – ALAS SLOVAKIA, s.r.o.
260 m
Šamorín
technicky použiteľné kryštály nerastov
Ložisko s predpokladom využívania zásob – ALAS SLOVAKIA, s.r.o.
260 m
Devín
stavebný kameň
Ťažené ložisko – SVP, štátny podnik – Odštepný závod Bratislava
410 m
Devín
stavebný kameň
Ťažené ložisko – SVP, štátny podnik – Odštepný závod Bratislava
440 m
Obid
hnedé uhlie
Ložisko s predpokladom využívania zásob – ŠGÚDŠ Bratislava
1,1 km
Obid
hnedé uhlie
Ložisko s predpokladom využívania zásob – ŠGÚDŠ Bratislava
1,1 km
Šamorín I
horľavý zemný plyn
Ložisko s predpokladom využívania zásob – SPP, a.s.
3,0 km
Šamorín I
ropa poloparafinická
Ložisko s predpokladom využívania zásob – SPP, a.s.
3,0 km
Šamorín I
ropa poloparafinická
Ložisko s predpokladom využívania zásob – SPP, a.s.
3,0 km
Šamorín I
horľavý zemný plyn
Ložisko s predpokladom využívania zásob – SPP, a.s.
3,0 km
Podunajské Biskupice III – Lieskovec
štrkopiesky a piesky
Ťažené ložisko – Danucem Slovensko a.s.
3,8 km
Jánošíková
štrkopiesky a piesky
Ťažené ložisko – LORISTONE, s.r.o.
3,9 km
Vrty a archívne správy Geofondu
Register hydrogeologických vrtov, ostatných vrtov a geotermálnych vrtov. Ku každému vrtu patrí správa v archíve Geofondu (geologické profily, čerpacie skúšky, chemické rozbory vody); číslo správy je v tabuľke.
7 304 vrtov v pásme 3 km, z toho 1408 hydrogeologických a 5896 ostatných; s číslom archívnej správy 7302.
Hĺbky vrtov
do 10 m2490×
10–30 m3372×
30–100 m883×
100–300 m86×
nad 300 m44×
Najbližšie vrty
Lokalizacja
Gatunek
Głębokość
Archívna správa
Od vody
VK-343
inžiniersko-geologický
50,0 m
35640
10 m
2111
inžiniersko-geologický
16,0 m
4856
10 m
2127
inžiniersko-geologický
8,0 m
4856
20 m
2102
inžiniersko-geologický
9,5 m
4856
20 m
H-1
hydrogeologický
45,2 m
4939
20 m
2208
inžiniersko-geologický
5,0 m
12240
20 m
2172
inžiniersko-geologický
19,5 m
4856
20 m
VK-338
inžiniersko-geologický
50,0 m
35640
20 m
2144
inžiniersko-geologický
32,0 m
4856
20 m
HC-113
inžiniersko-geologický
25,0 m
43348
20 m
1198
inžiniersko-geologický
–
4856
30 m
HC-110
inžiniersko-geologický
25,0 m
43348
30 m
Geotermálna energia a minerálne vody
Geotermálne vrty (teplota vody na ústí, výdatnosť, chemický typ) a zdroje geotermálnych a minerálnych vôd v okruhu 10 km. Údaje o využívaní a existencii vrtu sú z registra Geofondu.
Vrt
Temperatura
Výdatnosť
Głębokość
Chemický typ vody
Využívanie
Od vody
Štúrovo – OPKS
36 °C
6,0 l/s
97 m
Ca-Mg-HCO3-SO4
využívaný
250 m
Komarno – Nová Stráž – FGK-1
64 °C
3,3 l/s
1970 m
Ca-Na-Mg-SO4-Cl
nevyužívaný
570 m
Komarno – Nová Stráž – FGK-1
45 °C
4,0 l/s
1970 m
Na-HCO3-Cl
nevyužívaný
570 m
Kravany – FGKr-1
20 °C
5,5 l/s
1021 m
Ca-Mg-HCO3
nevyužívaný
670 m
Komarno – M-3
51 °C
5,0 l/s
1184 m
Ca-Na-Mg-SO4-Cl-HCO3
850 m
Komarno – M-3
36 °C
0,9 l/s
806 m
Na-HCO3
využívaný bez nahlasovania údajov
850 m
Komarno – M-2
42 °C
–
1060 m
Na-HCO3-Cl
využívaný bez nahlasovania údajov
910 m
Komarno – M-1
42 °C
1,6 l/s
1221 m
Na-Ca-Mg-SO4-HCO3-Cl
nevyužívaný
930 m
Štúrovo – VŠ-1
39 °C
49,0 l/s
125 m
Ca-Mg-HCO3-SO4
využívaný
1,0 km
Štúrovo – FGŠ-1
40 °C
70,0 l/s
210 m
Ca-Mg-HCO3-SO4
využívaný
1,0 km
Zdroje geotermálnych a minerálnych vôd
Źródło
Gatunek
Temperatura wody (°C)
Výdatnosť (l/s)
Počet
Najbližší od vody
kategória d3
minerálna voda
39-55
16-30
1
70 m
kategória c1
minerálna voda
23-38
< 5
1
140 m
kategória Patince
termálne kúpalisko
–
–
1
190 m
kategória d2
minerálna voda
39-55
5-15
1
220 m
kategória a1
minerálna voda
< 15
< 5
16
220 m
kategória c2
minerálna voda
23-38
5-15
1
260 m
kategória c3
minerálna voda
23-38
16-30
1
410 m
kategória Štúrovo
termálne kúpalisko
–
–
1
540 m
HVB-1
geotermálna voda
22 – 38
16 – 30
1
550 m
kategória d1
minerálna voda
39-55
< 5
1
650 m
Environmentálne záťaže, skládky a antropogénne sedimenty
Evidované environmentálne záťaže (priemyselné areály, skládky, ťažba), register skládok odpadov a monitorovanie antropogénnych sedimentov (kaly z priemyslu). Je to zoznam miest, nie meranie znečistenia vody.
Environmentálne záťaže
Lokalizacja
Činnosť
Látka
Klasifikácia
Od vody
Bratysława – Ružinov – Mały Dunaj – vtokový objekt
SK1000200P
140 m
B2 (007) / Bratislava – Ružinov – Malý Dunaj – vtokový objekt
skladovanie a distribúcia palív – skladovanie a distribúcia tovarov
ropné látky (najmä pohonné hmoty) / benzén
51 b. (31-20)
180 m
B2 (1904) / Bratislava – Ružinov – Prístav
skladovanie a distribúcia palív – skladovanie a distribúcia tovarov
ropné látky (najmä pohonné hmoty) / benzén
59 b. (39-20)
180 m
Apollo-širší priestor býv. rafinérie
spracovanie a skladovanie ropných látok
RL (benzen)
94 b. (39-39-16)
370 m
B5 (002) / Bratislava – Petržalka – areál DPMB na skládke odpadov
garáže a parkoviská autobusovej a nákladnej dopravy – doprava
ropné látky (najmä pohonné hmoty) / benzén
39 b. (39)
640 m
Komarno – areál po Sovietskej armáde
SK1000200P
650 m
Bratysława – Ružinov – Gumon – areál závodu
SK1000200P
740 m
B2 (006) / Bratislava – Ružinov – Gumon – areál závodu
výroba chemikálií – priemyselná výroba
ropné látky (najmä oleje) / PAU, naftalén
67b.( 32- 35)
750 m
Skládky odpadov
Skládka
Plocha
Rok vzniku
Monitorovanie
Od vody
Dlhé Diely I. – Karlova Ves
–
1990
–
160 m
Vrakúň
–
1960
–
350 m
Devín – Slovanské nábrežie – Devín
–
1996
–
410 m
hrádza – Chorvátske rameno. – Petržalka
300 m²
1980
–
540 m
pri Seči – Petržalka
–
1990
–
550 m
Lúčna ul. – Nivy
–
1980
–
550 m
Ilkovičová ul. – Karlova Ves
200 m²
1995
–
580 m
Hlaváčiková ul. – Karlova Ves
–
1980
–
590 m
Zosuvy a svahové deformácie
Register zdokumentovaných svahových deformácií (Geofond). Zosuvy pri toku môžu priniesť do vody jemný materiál, zmeniť dno a prehradiť koryto.
Druhy deformácií
Zosuvy3×
Skalné zrútenia1×
Zosuvy + skalné zrútenia1×
Roztrhanie masívu + skalné zrútenie1×
Roztrhanie a rozvoľnenie masívu1×
Stupeň aktivity
Aktívny6×
Stabilizovaný1×
Súčasný stav
SD prebraná z archívnych materiálov (existuje inž. geologick4×
SD preberaná z archívnych materiálov, ktorá bola konfrontova2×
Ako čítať tieto údaje
Pásmo a vzdialenosť. Vzdialenosť sa meria od čiary vody k bodu v registri (u plôch k ich stredu), s presnosťou desiatok metrov. Počty platia len pre pásmo, nie pre celé povodie.
Percentil. Pri chémii sa najvyššia hodnota porovnáva so všetkými vzorkami atlasu na Slovensku. Nejde o zákonný limit ani o hodnotenie zdravotného rizika; atlasy sú historické (vyšli: povrchové vody 2015, podzemné vody 1996, riečne sedimenty 1999).
Medza stanovenia. Veľa vzoriek má hodnotu na úrovni najnižšej, čo laboratórium určilo; takéto výsledky znamenajú „pod medzou“. Pri nich je pozícia v rozdelení odhad.
Šlichy. Evidujú sa len vzorky s nálezom. Počet zŕn v preparáte nie je obsah zlata v gramoch na tonu.
Súvislosť s vodou. Banské dielo, skládka či záťaž v blízkosti nič nedokazuje o kvalite vody v toku. Slúži ako podnet na pozornosť a ako východisko pre ďalší prieskum.
Vzorkové body. Plošné a rastrové mapy ŠGÚDŠ sa nedajú stiahnuť ako body, preto sa pozdĺž čiary každého revíru zisťuje hodnota v bodoch zhruba každé 3 km. Ide o vzorku čiary, nie o súvislý záznam; veľmi krátky úsek môže mať jediný bod.
Rastre atlasu. Chémia vody a sedimentov sú interpolácie meraní v sieti vzoriek (Geochemický atlas SR). Hodnota v bode je modelový odhad pre okolie, nie meranie vo vode. Percentil porovnáva priemer tohto toku so všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku.
Polohy a mierky. Mapy majú rôznu mierku (1:50 000 až 1:1 000 000), preto sa podrobnosť v sekciách líši. Mapa mimo pokrytia znamená, že v bode nie je plocha, nie že tam nič nie je.