Ta strona jest przetłumaczona tylko częściowo. Nieprzetłumaczone fragmenty są wyświetlane po słowacku, w języku oryginału. Otwórz oryginał po słowacku

Dziś na cieku VN Šárovce

Wskaźnik warunków połowu, najlepsze okno dnia i łowiska od najlepszych warunków

Średnia łowisk na cieku

Niska aktywność · średnia z jednego łowiska

Liczba w nagłówku to oszacowanie dla środka cieku na podstawie pogody i pomiarów. Średnia łowisk dodatkowo uwzględnia dane satelitarne, zacienienie i geologię każdego łowiska.

Najlepsze okno dziś

06:00–08:00

VN Šárovce, wynik okna 15.

Wskaźnik to oszacowanie warunków na podstawie pogody, wody i otoczenia, a nie prognoza brań. Przeliczono o 04:04.

Mapa i łowiska cieku

Przebieg cieku i jego łowiska. Kolor linii przełączysz na warunki dziś, jakość lub dowolny inny parametr.

Filtry szczegółoweregion, powiat, dno, głębokość, zacienienie, satelity, chemia i zanieczyszczenie wody, ryby, geologia

1445łowisk
Wybierz kategorię i zawęź wybór. Przy każdej opcji zobaczysz, ile łowisk ci zostanie.
Kolor na mapie
Wczytywanie mapy…

Mapę przesuwasz dwoma palcami. Jednym palcem przewijasz stronę na całym ekranie.

    Profil wysokościowy: zbiornik wodny

    Wysokość terenu wzdłuż łowiska i przybliżony poziom wody.

    Zbiornik wodny To zbiornik wodny, dlatego ciek tu nie jest oceniany: woda nie ma nurtu, spadku ani nachylenia. Wykres pokazuje wysokość terenu wzdłuż łowiska.

    1361381401421441460,0 km0,5 km1,0 km1,5 km2,0 km
    Profil wysokościowy terenu (zbiornik wodny): od 144 do 137 m n.p.m. na 2,3 km.
    Wysokość terenu wzdłuż linii łowiska, od początku (po lewej) do końca
    Poziom wody w przybliżeniu
    141 m n.p.m.
    Najniższy punkt profilu
    137 m n.p.m.
    Najwyższy punkt profilu
    144 m n.p.m.

    Źródło: Open Topo Data (eudem25m), 4 lis 2026. Wysokość jest orientacyjna (błąd kilku metrów).

    Teren w 3D

    Ładowanie modelu terenu 3D…

    Zdjęcia historyczne

    Zmiany otoczenia i przyrody od 2017 do 2023: jak zmieniają się brzegi, roślinność i krajobraz wokół wody. Zdjęcia przełączają się same, możesz też przeglądać je ręcznie.

    Zdjęcie lotnicze cieku: VN Šárovce, rok 2017
    2017zdjęcia z 11 sie 2017
    Zdjęcie lotnicze cieku: VN Šárovce, rok 2020
    2020zdjęcia z 12 sie 2020
    Zdjęcie lotnicze cieku: VN Šárovce, rok 2023
    2023zdjęcia z 20 maj 2023

    Ortofotomapa Słowacji © GKÚ Bratysława, NLC Zvolen. Rok i dzień wykonania zdjęć zależą od położenia, dlatego poszczególne roczniki mogą różnić się porą roku i pogodą.

    Zanieczyszczenie wody na cieku VN Šárovce

    Jakość wody według SHMÚ, oczyszczalnie przy łowiskach i woda podziemna w okolicy

    Wody podziemne: zmierzone wartościtypowa wartość ze stacji w promieniu 10 km, 2025

    1 z 1 łowiska z pomiarem ma w okolicy wodę podziemną o wartości powyżej progu w co najmniej jednym wskaźniku.

    • azotany ponad normę (od 50 mg/l)1
    • jony amonowe lub azotyny ponad normę na co najmniej jednej stacji1

    Najwyższe azotany

    Źródło: SHMÚ (roczniki jakości wód powierzchniowych i podziemnych), rejestr oczyszczalni z VÚVH i EEA. Stanowisko SHMÚ jest przypisywane do łowiska według tej samej nazwy cieku i odległości; rocznik podaje stanowiska, które nie spełniły normy, dlatego brak stanowiska nie jest dowodem czystej wody.

    Geológia a geochémia toku VN Šárovce

    Kovy a zlato v riečnych sedimentoch a vode, staré banské diela a ložiská, vrty s archívnymi správami, geotermálna energia, záťaže a zosuvy v okolí toku

    Prehľad vychádza z verejných registrov a atlasov Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Hľadá sa v pásme okolo vody všetkých revírov toku (spolu 2 km čiary): vzorky z potokov do 1 km, vrty, banské diela a záťaže do 3 km, rudné výskyty do 5 km, geotermálne zdroje do 10 km.

    510

    Voda podľa atlasu

    pH 7,8modelový odhad

    typ vody Ca–Mg–HCO₃

    Mineralizácia 452 mg/l, tvrdá voda (14,3 °dH). Interpolácia meraní Geochemického atlasu SR, nie meranie v toku.

    Prvky v riečnom sedimente

    4 z 15prvkov v horných 10 %

    najvyššie: Kadmium 1,61 mg/kg

    Poloha najvyššie postaveného prvku medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku: 95. percentil. Interpolácia Geochemického atlasu riečnych sedimentov.

    1 km2 km75 °C105 °C

    Teplo pod nohami

    75°C v hĺbke 1 000 m

    tepelný tok 95 mW/m²

    V hĺbke 2 000 m okolo 105 °C (prírastok 30 °C na kilometer). Atlas geotermálnej energie SR.

    20200

    Prirodzené gama žiarenie

    54nGy/h dávkový príkon

    70. percentil na Slovensku

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy (draslík, urán, tórium), nie hodnota z merania pri vode. Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ.

    Staré banské diela

    0objektov do 3 km

    V pásme 3 km okolo vody nie je zaznamenané žiadne staré banské dielo.

    Zlato v riečnom sedimente

    0vzoriek so zlatom

    Vo vzorkách riečneho sedimentu do 1 km od vody sa zlato nenašlo. Vzorky nepokrývajú každý potok, preto to neznamená, že tu zlato nie je.

    Stopové prvky vo vode toku

    –

    Do 1 km od vody nie je vo vzorkách atlasu povrchových vôd žiadne meranie.

    Vrty a rozbory podzemnej vody

    34vrtov do 3 km

    155 rozborov vody v okolí

    Z toho 34 s archívnou správou Geofondu. Vrty sú hydrogeologické, geologické, inžinierskogeologické a iné.

    0 °C120

    Geotermálna energia

    25°C na ústí vrtu

    3 geotermálne vrty do 10 km

    Najteplejší: Kalinčiakovo – HBV-2A, 8,3 km od vody.

    Environmentálne záťaže a skládky

    6lokalít do 3 km

    6 skládok

    V pásme 3 km nie je registrovaná environmentálna záťaž; skládky sú len evidované.

    Ložiská a rudné výskyty

    3záznamy do 5 km

    1 ložisko, 2 rudné výskyty

    Registre Geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerastných surovín.

    Zosuvy a svahové deformácie

    0plôch do 3 km

    Zdokumentované zosuvy v registri Geofondu. Zosuv do toku môže zakaliť vodu a zmeniť dno.

    Geologická stavba pod vodou

    Aká hornina leží pod čiarou vody (Geologická mapa SR 1:50 000), aký je jej vek, ako hrubý je kvartérny pokryv a v akej tektonickej jednotke voda tečie. Horninové podložie rozhoduje o tvrdosti vody, o dne, o zákale po dažďoch aj o pramenitosti.

    Tektonické členenie

    • NEOALPÍNSKE TEKTONICKÉ ŠTRUKTÚRY ZÁPADNÝCH KARPÁT100%SR 84 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Neotektonické jednotky

    • pozitívna jednotka (nížinné pahorkatiny)100%SR 14 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Smer neotektonických pohybov

    • veľmi malý zdvih100%SR 6,4 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mapa pokrýva 0 z 1 bodov čiary vody.

    Hydrogeológia: kolektory a podzemná voda

    Potoky a rieky živí podzemná voda. Hydrogeologické mapy ukazujú, v akých horninách sa voda zachytáva, ako priepustné sú a aká je v nich voda. Údaje sú z máp ŠGÚDŠ, nie z merania pri konkrétnej vode.

    Typ priepustnosti (základná hydrogeologická mapa 1:50 000)

    • medzizrnová100%SR 86 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Hydrogeologická funkcia

    • kolektor100%SR 95 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Hlavný hydrogeologický región

    • kvartér nivy Hrona v Podunajskej nížine100%SR 1,6 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Geotermálne útvary podzemných vôd

    • Levická kryha100%SR 0,9 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Chémia povrchových vôd podľa atlasu

    Modelované zloženie vody v území, ktorým tečie čiara revíru. Rastre Geochemického atlasu SR (povrchové vody) sú interpoláciou meraní vo vzorkovaných tokoch, preto ukazujú typické pozadie v území, nie meranie v konkrétnom potoku.

    510

    Kwasowość wody

    pH 7,80typické pásmo

    Väčšina riek a potokov na Slovensku má pH 6,5 až 8,5. Kyslejšia voda býva v tokoch na kyslých horninách (granity, kremence), zásaditejšia pri vápencoch.

    Twardość wody

    14,3°dH, tvrdá

    Súčet vápnika a horčíka (2,56 mmol/l). Tvrdá voda je pufrovaná, pH sa v nej mení pomalšie; mäkká voda je citlivejšia na kyslé dažde.

    Rozpustené látky

    452mg/l mineralizácia

    Celkové množstvo rozpustených minerálov. Čistá horská voda má desiatky mg/l, vody v nížinách a na vápencoch stovky.

    Iónové zloženie vody

    Typ vody podľa prevládajúcich iónov: Ca–Mg–HCO₃

    Podiely sú v ekvivalentoch, čo je bežný spôsob, ako sa porovnáva zloženie vôd.

    Hlavné ióny

    • FluorkiF0,320 mg/l94. percentil
    • DraslíkK5,47 mg/l77. percentil
    • ChlorkiCl26,3 mg/l77. percentil
    • SódNa17,8 mg/l76. percentil
    • MagnezMg23,7 mg/l75. percentil
    • SiarczanySO458,9 mg/l68. percentil
    • HydrogénuhličitanyHCO3228 mg/l55. percentil
    • WapńCa63,4 mg/l51. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Živiny a organické znečistenie

    • FosforečnanyPO41,08 mg/l95. percentil
    • Chemická spotreba kyslíkaChSK7,45 mg/l93. percentil
    • AzotanyNO316,5 mg/l88. percentil
    • AmóniumNH40,368 mg/l82. percentil

    Metale

    • ŻelazoFe0,813 mg/l95. percentil
    • GlinAl556 μg/l95. percentil
    • ManganMn111 μg/l81. percentil
    • CynkZn15,8 μg/l81. percentil

    Prvky v riečnych sedimentoch

    Geochemický atlas SR (riečne sedimenty) opisuje, čo nesie rieka v jemnom materiáli na dne. Sediment zachytáva kovy z hornín, rudných výskytov aj z minulej ťažby a priemyslu. Nie je to zákonný limit ani hodnotenie zdravotného rizika: ukazuje, ako sa prvok na tomto toku radí medzi tokmi na Slovensku.

    Potenciálne toxické a stopové prvky

    • KadmCd1,61 mg/kg95. percentil
    • CynkZn328 mg/kg95. percentil
    • ArsenAs29,5 mg/kg94. percentil
    • BizmutBi0,604 mg/kg92. percentil
    • MiedźCu50,5 mg/kg89. percentil
    • OłówPb32,0 mg/kg88. percentil
    • AntymonSb3,35 mg/kg87. percentil
    • RtęćHg0,407 mg/kg87. percentil
    • CínSn4,25 mg/kg84. percentil
    • KobaltCo11,2 mg/kg82. percentil
    • WanadV81,8 mg/kg75. percentil
    • MolibdenMo0,484 mg/kg67. percentil
    • SelenSe0,322 mg/kg66. percentil
    • NikielNi27,1 mg/kg61. percentil
    • ChromCr78,4 mg/kg60. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Hlavné prvky (železo, hliník, vápnik, horčík, draslík, sodík, titán, mangán, fosfor)
    • FosforP1 967 mg/kg95. percentil
    • ManganMn2 404 mg/kg95. percentil
    • ŻelazoFe2,96 %64. percentil
    • WapńCa2,60 %60. percentil
    • TitánTi4 354 mg/kg46. percentil
    • MagnezMg0,831 %44. percentil
    • DraslíkK1,42 %35. percentil
    • GlinAl5,08 %30. percentil
    • SódNa0,745 %25. percentil
    Ďalšie prvky (bárium, stroncium, lítium, rubídium, zirkón, ytrium, cér, bór, berýlium, gálium)
    • GáliumGa19,7 mg/kg89. percentil
    • YtriumY36,8 mg/kg88. percentil
    • RubídiumRb99,7 mg/kg76. percentil
    • BáriumBa509 mg/kg72. percentil
    • StronciumSr145 mg/kg58. percentil
    • ZirkónZr388 mg/kg44. percentil
    • CérCe56,6 mg/kg41. percentil
    • BorB54,3 mg/kg32. percentil
    • BerylBe1,03 mg/kg29. percentil
    • LítiumLi25,2 mg/kg24. percentil

    Prirodzená rádioaktivita a radón

    Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ meria žiarenie z draslíka, uránu a tória v horninách a pôde. Najvyššie hodnoty majú granity a niektoré kyslé vulkanity, najnižšie vápence a nivy. Cézium-137 je pozostatok spadu po havárii v Černobyle a po testoch jadrových zbraní.

    20200

    Dávkový príkon gama žiarenia

    54nGy/h vo vzduchu

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy; bývajú vyššie nad granitmi a niektorými kyslými vulkanitmi, nižšie nad vápencami a nivami.

    • Ekvivalentné tórium (eTh)eTh8,31 ppm74. percentil
    • Potas (K)K1,37 %68. percentil
    • Ekvivalentný urán (eU)eU2,67 ppm62. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Geotermálny potenciál

    Atlas geotermálnej energie SR zachytáva teplotu hornín a tepelný tok z vnútra Zeme. Je to potenciál územia, nie skutočné teplo vody v toku. Konkrétne geotermálne vrty a pramene pri tejto vode sú v sekcii o geotermálnej energii nižšie.

    1 km2 km75 °C105 °C

    Teplota hornín s hĺbkou

    75 / 105 °Cv hĺbke 1 000 a 2 000 m

    prírastok 30 °C na km

    Čiara ukazuje teplotu hornín; bodkovaná časť je len predĺženie k povrchu. Tepelný tok 95 mW/m².

    Geotermálne útvary podzemných vôd pod čiarou vody

    • Levická kryha100%SR 0,9 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mapa pásma

    Kde sa nachádzajú najbližšie banské diela, ložiská, záťaže, geotermálne vrty a nálezy zlata. Skupiny sa dajú vypínať.

    Šárovce – ihrisko – Veľké Šarovce – občasný (40 m od vody)Šárovce – Veľké Šarovce – občasný (330 m od vody)Júr nad Hronom – Jur nad Hronom – nijaký (1,3 km od vody)Júr nad Hronom – Jur nad Hronom – občasný (1,4 km od vody)Kukučínov – občasný (2,7 km od vody)Želiezovce – Svodov – Svodov – nijaký (2,7 km od vody)Želiezovce – HGŽ-1 – nekúpeľný (6,2 km od vody)Kalinčiakovo – HBV-2A – nekúpeľný (8,3 km od vody)Kalinčiakovo – HBV-1 – nekúpeľný (8,5 km od vody)HGŽ-1 – k1 (6,4 km od vody)a1 (3,3 km od vody)c2 (6,7 km od vody)c1 (6,8 km od vody)a1 (6,9 km od vody)c3 (7,0 km od vody)c1 (7,2 km od vody)a1 (7,8 km od vody)a1 (9,8 km od vody)c2 (9,8 km od vody)c1 (9,9 km od vody)Želiezovce (6,4 km od vody)Jur nad Hronom – štrkopiesky a piesky (610 m od vody)Štrkopiesky v koryte Hrona, úsek 59,647 – 70,542 – štrkopiesky (1,9 km od vody)Štrkopiesky v koryte Hrona, úsek 49,855 – 59,647 – štrkopiesky (2,2 km od vody)Šárovce – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (700 m od vody)Šárovce – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (710 m od vody)Šárovce – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (800 m od vody)Šárovce (980 m od vody)Šárovce – pozorovací vrt SHMÚ (1,0 km od vody)Šárovce (1,2 km od vody)Šarovce (1,3 km od vody)Jur nad Hronom – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,5 km od vody)Jur nad Hronom – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,8 km od vody)Kukučínov-háj. Kŕče – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,8 km od vody)Jur nad Hronom (1,9 km od vody)Šarovce – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,1 km od vody)Jur nad Hronom – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (2,1 km od vody)Želiezovce – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,1 km od vody)Jur nad Hronom – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,1 km od vody)Jur nad Hronom – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (2,2 km od vody)Šarovce-Jur nad Hronom – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,4 km od vody)Svodov – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (2,5 km od vody)Jur nad Hronom – monitorovací vrt (2,5 km od vody)Jur nad Hronom – monitorovací vrt (2,5 km od vody)Hontianska Vrbica – monitorovací vrt (2,8 km od vody)Tekovské Lužany – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (2,8 km od vody)Svodov – zavlažovací vrt (2,8 km od vody)Jur nad Hronom – monitorovací vrt (2,9 km od vody)Kukučínov – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,9 km od vody)Jur nad Hronom – monitorovací vrt (3,0 km od vody)Svodov JRD – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (3,0 km od vody)Šarovce – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (3,0 km od vody)Šarovce – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (3,0 km od vody)Svodov – zavlažovací vrt (3,0 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (710 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (710 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (820 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (1,0 km od vody)monitorovanie hladiny podzemných vôd vo vrte – Hydrogeologické vrty (1,0 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (1,3 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (1,3 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (1,5 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (1,5 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (1,8 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (1,8 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (2,1 km od vody)monitorovanie hladiny podzemných vôd vo vrte – Hydrogeologické vrty (2,1 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (2,1 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (2,2 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (2,2 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (2,5 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (2,5 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (2,5 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (2,5 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (2,8 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (2,8 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (2,8 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (2,9 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (2,9 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (3,0 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (3,0 km od vody)Šárovce ,č.d. 169, 500m SV od K145 – studňa (680 m od vody)Šárovce, 1400m JV od K151 – vrt (690 m od vody)Šárovce – vrt (710 m od vody)Šárovce – RD, 500m JV od K145 – vrt (1,1 km od vody)Šárovce – vrt (1,3 km od vody)Jur nad Hronom, č.d. 108, 300m ZJZ od K144 – studňa (1,4 km od vody)Šárovce – vrt (1,5 km od vody)Svodov – RD, 300m V od K140 – studňa (1,6 km od vody)Veselá,700m JV od K151 – vrt (1,6 km od vody)Besela, 500m V od K151 – vrt (1,8 km od vody)Jur nad Hronom – RD, 900m VSV od K148 – vrt (1,9 km od vody)Jur nad Hronom – RD, 900m SV od K144 – vrt (2,1 km od vody)Svodov, č.d. 34, 1500m SV od K141 – studňa (2,3 km od vody)Šárovce – vrt (2,5 km od vody)Svodov – Levice – vrt (2,5 km od vody)Kukučínov, č.d. 55, 100m J od K138 – studňa (2,7 km od vody)Kukučínovo – vrt (3,0 km od vody)5 km

    Čiara je voda revíru, svetlý pás je pásmo 3 km, v ktorom sa hľadali vrty, banské diela a záťaže. Mapa ukazuje najbližšie objekty (najviac niekoľko desiatok z každého registra), nie všetky. Body zodpovedajú polohe v registri; plošné objekty sú vyznačené stredom.

    Podzemná voda: chemizmus, typy vôd a rádioaktivita

    Hydrogeochemické objekty (rozbory prameňov a vrtov), geochemický atlas podzemných vôd (1996) a rádiohydrochemické vzorkovanie. Podzemná voda živí potoky, preto jej zloženie ovplyvňuje aj vodu v toku.

    Chemické typy vôd v okolí

    • Ca-Mg-HCO310×
    • Mg-Ca-HCO33×
    • Ca-Mg-SO4-HCO32×
    • Na-Ca-HCO31×
    • Ca-SO4-Cl-HCO31×

    Trieda kvality vody podľa hydrogeochemickej mapy

    • trieda B5×
    • trieda H3×
    • trieda F3×
    • trieda C2×
    • trieda E2×
    • trieda D2×

    Kovy v podzemnej vode

    • LítiumLiextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 424 μg/lmedián 19,0 μg/l11 vzoriek

      Najvyššia hodnota: vrt, 1993, 1,9 km od vody. Porovnanie: 100. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • CynkZnvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 2 590 μg/lmedián 149 μg/l11 vzoriek

      Najvyššia hodnota: vrt, 1993, 1,8 km od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ArsenAsvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 8,00 μg/lmedián 1,20 μg/l11 vzoriek36 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: vrt, 1993, 2,1 km od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AntymonSbvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 1,40 μg/lmedián 0,100 μg/l11 vzoriek64 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 1,4 km od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • SelenSezvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 2,40 μg/lmedián 0,500 μg/l11 vzoriek64 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 2,3 km od vody. Porovnanie: 94. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • MiedźCuzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 4,40 μg/lmedián 0,700 μg/l11 vzoriek

      Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 2,3 km od vody. Porovnanie: 92. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • OłówPbzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 2,00 μg/lmedián 1,00 μg/l11 vzoriek45 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: vrt, 1993, 690 m od vody. Porovnanie: 90. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ChromCrmierne zvýšená
      najvyššie 1,60 μg/lmedián 0,700 μg/l11 vzoriek27 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: vrt, 1993, 1,6 km od vody. Porovnanie: 85. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • GlinAlmierne zvýšená
      najvyššie 0,0200 mg/lmedián 0,00500 mg/l11 vzoriek91 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 2,7 km od vody. Porovnanie: 80. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ŻelazoFebežná hodnota
      najvyššie 0,00500 mg/lmedián 0,00500 mg/l8 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 2,3 km od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • KadmCdnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,250 μg/lmedián 0,250 μg/l11 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 2,3 km od vody. Porovnanie: 47. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • RtęćHgnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,100 μg/lmedián 0,100 μg/l11 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 2,3 km od vody. Porovnanie: 46. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Radón vo vodách

    Druh miestaVzoriekNajvyšší radónMedián
    studňa421,6 Bq/l14,1 Bq/l
    potok, rieka21,92 Bq/l1,92 Bq/l

    Banské diela, ložiská a rudné výskyty

    Staré banské diela mimo dobývacích priestorov (register Geofondu), ložiská a dobývacie priestory a metalogenetická mapa. Zlato, striebro a ďalšie kovy sa v blízkosti tokov môžu dostávať do sedimentov a vody.

    Ložiská a dobývacie priestory

    LožiskoNerastStav a organizáciaOd vody
    Jur nad Hronštrkopiesky a pieskyLožisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – ZLATNER, spol. s r.o. v konkurze610 m

    Vrty a archívne správy Geofondu

    Register hydrogeologických vrtov, ostatných vrtov a geotermálnych vrtov. Ku každému vrtu patrí správa v archíve Geofondu (geologické profily, čerpacie skúšky, chemické rozbory vody); číslo správy je v tabuľke.

    34 vrtov v pásme 3 km, z toho 30 hydrogeologických a 4 ostatných; s číslom archívnej správy 34.

    Hĺbky vrtov

    • do 10 m7×
    • 10–30 m22×
    • 30–100 m2×
    • 100–300 m2×
    • nad 300 m0×

    Najbližšie vrty

    LokalizacjaGatunekGłębokośćArchívna správaOd vody
    Šárovceširokoprofilový vrt14,0 m17181 134Cb14.pdf700 m
    Šárovceúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou20,0 m48180 134Cb26.pdf710 m
    Šárovceúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou15,0 m75896 134Cb37.pdf800 m
    Šárovce16,0 m70955 134Cb31.pdf980 m
    Šárovcepozorovací vrt SHMÚ11,2 m18325 134Cb1.pdf1,0 km
    Šárovce15,0 m70955 134Cb32.pdf1,2 km
    Šarovce15,0 m70955 134Ca83.pdf1,3 km
    Jur nad Hronúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou16,2 m33184 134Cb20.pdf1,5 km
    3-283 Jur nad Hronhydrogeologický7,0 m1017481,8 km
    Jur nad Hronúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou65,9 m9282 134Cb17.pdf1,8 km
    Kukučínov-háj. Kŕčeúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou12,0 m11430 134Cb4.pdf1,8 km
    Jur nad Hron–55601 134Ca55.pdf1,9 km

    Geotermálna energia a minerálne vody

    Geotermálne vrty (teplota vody na ústí, výdatnosť, chemický typ) a zdroje geotermálnych a minerálnych vôd v okruhu 10 km. Údaje o využívaní a existencii vrtu sú z registra Geofondu.

    VrtTemperaturaVýdatnosťGłębokośćChemický typ vodyVyužívanieOd vody
    Želiezovce – HGŽ-118 °C–350 mNa-Ca-HCO3nevyužívaný6,2 km
    Kalinčiakovo – HBV-2A25 °C–65 mCa-Mg-HCO3-SO4využívaný8,3 km
    Kalinčiakovo – HBV-125 °C–80 mCa-Mg-HCO3-SO4využívaný8,5 km

    Zdroje geotermálnych a minerálnych vôd

    ŹródłoGatunekTemperatura wody (°C)Výdatnosť (l/s)PočetNajbližší od vody
    kategória a1minerálna voda< 15< 543,3 km
    kategória Želiezovcetermálne kúpalisko––16,4 km
    HGŽ-1geotermálna voda38 – 55< 516,4 km
    kategória c2minerálna voda23-385-1526,7 km
    kategória c1minerálna voda23-38< 536,8 km
    kategória c3minerálna voda23-3816-3017,0 km

    Environmentálne záťaže, skládky a antropogénne sedimenty

    Evidované environmentálne záťaže (priemyselné areály, skládky, ťažba), register skládok odpadov a monitorovanie antropogénnych sedimentov (kaly z priemyslu). Je to zoznam miest, nie meranie znečistenia vody.

    Skládky odpadov

    SkládkaPlochaRok vznikuMonitorovanieOd vody
    Šárovce – ihrisko – Veľké Šarovce–1980–40 m
    Šárovce – Veľké Šarovce–1986–330 m
    Júr nad Hron – Jur nad Hron–––1,3 km
    Júr nad Hron – Jur nad Hron–1985–1,4 km
    Kukučínov–1980–2,7 km
    Želiezovce – Svodov – Svodov–1970–2,7 km

    Ako čítať tieto údaje

    • Pásmo a vzdialenosť. Vzdialenosť sa meria od čiary vody k bodu v registri (u plôch k ich stredu), s presnosťou desiatok metrov. Počty platia len pre pásmo, nie pre celé povodie.
    • Percentil. Pri chémii sa najvyššia hodnota porovnáva so všetkými vzorkami atlasu na Slovensku. Nejde o zákonný limit ani o hodnotenie zdravotného rizika; atlasy sú historické (vyšli: povrchové vody 2015, podzemné vody 1996, riečne sedimenty 1999).
    • Medza stanovenia. Veľa vzoriek má hodnotu na úrovni najnižšej, čo laboratórium určilo; takéto výsledky znamenajú „pod medzou“. Pri nich je pozícia v rozdelení odhad.
    • Šlichy. Evidujú sa len vzorky s nálezom. Počet zŕn v preparáte nie je obsah zlata v gramoch na tonu.
    • Súvislosť s vodou. Banské dielo, skládka či záťaž v blízkosti nič nedokazuje o kvalite vody v toku. Slúži ako podnet na pozornosť a ako východisko pre ďalší prieskum.
    • Vzorkové body. Plošné a rastrové mapy ŠGÚDŠ sa nedajú stiahnuť ako body, preto sa pozdĺž čiary každého revíru zisťuje hodnota v bodoch zhruba každé 3 km. Ide o vzorku čiary, nie o súvislý záznam; veľmi krátky úsek môže mať jediný bod.
    • Rastre atlasu. Chémia vody a sedimentov sú interpolácie meraní v sieti vzoriek (Geochemický atlas SR). Hodnota v bode je modelový odhad pre okolie, nie meranie vo vode. Percentil porovnáva priemer tohto toku so všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku.
    • Polohy a mierky. Mapy majú rôznu mierku (1:50 000 až 1:1 000 000), preto sa podrobnosť v sekciách líši. Mapa mimo pokrytia znamená, že v bode nie je plocha, nie že tam nič nie je.

    Dáta: © ŠGÚDŠ (https://www.geology.sk), stiahnuté 8. 11. 2026. Podrobnosti v Metodike.

    Organizacje i lokalizacja

    Kto zarządza łowiskami i gdzie leżą

    Organizacje na ciekukto zarządza łowiskami i jakie warunki panują tam dziś

    1. Želiezovce1 łowisko · 2,3 km9VN Šárovce9

    Inne cieki w okolicy

    Dorzecze: Hron