Ta strona jest przetłumaczona tylko częściowo. Nieprzetłumaczone fragmenty są wyświetlane po słowacku, w języku oryginału. Otwórz oryginał po słowacku

Dziś na cieku Divina

Wskaźnik warunków połowu, najlepsze okno dnia i łowiska od najlepszych warunków

Średnia łowisk na cieku

Niska aktywność · średnia z jednego łowiska

Liczba w nagłówku to oszacowanie dla środka cieku na podstawie pogody i pomiarów. Średnia łowisk dodatkowo uwzględnia dane satelitarne, zacienienie i geologię każdego łowiska.

Najlepsze okno dziś

06:00–08:00

Divina, wynik okna 35.

Wskaźnik to oszacowanie warunków na podstawie pogody, wody i otoczenia, a nie prognoza brań. Przeliczono o 04:04.

Mapa i łowiska cieku

Przebieg cieku i jego łowiska. Kolor linii przełączysz na warunki dziś, jakość lub dowolny inny parametr.

Filtry szczegółoweregion, powiat, dno, głębokość, zacienienie, satelity, chemia i zanieczyszczenie wody, ryby, geologia

1445łowisk
Wybierz kategorię i zawęź wybór. Przy każdej opcji zobaczysz, ile łowisk ci zostanie.
Kolor na mapie
Wczytywanie mapy…

Mapę przesuwasz dwoma palcami. Jednym palcem przewijasz stronę na całym ekranie.

    Profil wysokościowy cieku

    Jak ciek opada z biegiem wody: spadek, nachylenie i prędkość wody.

    Bystrina Górski potok o dużym spadku, z kaskadami i skalistym dnem. Woda jest czysta i zimna, połów wymaga ostrożnego podejścia.

    3004005006007008000 km2 km4 km6 km8 km
    Profil wysokościowy cieku: od 721 do 338 m n.p.m. na 9,7 km.
    Łowiska w kolejności od najwyższego (po lewej) do najniższego. Między łowiskami może być odcinek bez łowiska, nie jest on wyświetlany.
    Najwyższy punkt
    721 m n.p.m.
    Najniższy punkt
    334 m n.p.m.
    Spadek łowiskSpadekRóżnica wysokości n.p.m. między górnym a dolnym końcem łowiska w metrach. Im większy spadek na krótszej długości, tym szybsza woda.
    388 m
    Średnie nachylenieNachylenie ciekuSpadek na kilometr w promilach (‰, metry na kilometr). Do 2 ‰ to wolna rzeka nizinna, 5–10 ‰ rzeka podgórska (lipień, pstrąg), powyżej 10 ‰ szybki potok.
    40 ‰
    KrętośćKrętośćDługość cieku podzielona przez odległość jego końców w linii prostej. 1,0 to ciek prosty, powyżej 1,3 wyraźnie meandruje. Meandry tworzą doły pod brzegami i płycizny na przejściach między zakolami.
    1,09

    Źródło: Open Topo Data (eudem25m), 4 lis 2026. Nachylenie i spadek są orientacyjne, obejmują tylko odcinki łowisk.

    Teren w 3D

    Ładowanie modelu terenu 3D…

    Zdjęcia historyczne

    Zmiany otoczenia i przyrody od 2018 do 2024: jak zmieniają się brzegi, roślinność i krajobraz wokół wody. Zdjęcia przełączają się same, możesz też przeglądać je ręcznie.

    Zdjęcie lotnicze cieku: Divina, rok 2018
    2018zdjęcia z 21 maj 2018
    Zdjęcie lotnicze cieku: Divina, rok 2021
    2021zdjęcia z 10 wrz 2021
    Zdjęcie lotnicze cieku: Divina, rok 2024
    2024zdjęcia z 24 sie 2024

    Ortofotomapa Słowacji © GKÚ Bratysława, NLC Zvolen. Rok i dzień wykonania zdjęć zależą od położenia, dlatego poszczególne roczniki mogą różnić się porą roku i pogodą.

    Zanieczyszczenie wody na cieku Divina

    Jakość wody według SHMÚ, oczyszczalnie przy łowiskach i woda podziemna w okolicy

    Wody podziemne: zmierzone wartościtypowa wartość ze stacji w promieniu 10 km, 2025

    1 z 1 łowiska z pomiarem ma w okolicy wodę podziemną o wartości powyżej progu w co najmniej jednym wskaźniku.

    • azotany 25–50 mg/l1
    • substancje szkodliwe ponad normę na co najmniej jednej stacji (metale, pestycydy, PFAS, rozpuszczalniki)1

    Najwyższe azotany

    Źródło: SHMÚ (roczniki jakości wód powierzchniowych i podziemnych), rejestr oczyszczalni z VÚVH i EEA. Stanowisko SHMÚ jest przypisywane do łowiska według tej samej nazwy cieku i odległości; rocznik podaje stanowiska, które nie spełniły normy, dlatego brak stanowiska nie jest dowodem czystej wody.

    Geológia a geochémia toku Divina

    Kovy a zlato v riečnych sedimentoch a vode, staré banské diela a ložiská, vrty s archívnymi správami, geotermálna energia, záťaže a zosuvy v okolí toku

    Prehľad vychádza z verejných registrov a atlasov Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Hľadá sa v pásme okolo vody všetkých revírov toku (spolu 10 km čiary): vzorky z potokov do 1 km, vrty, banské diela a záťaže do 3 km, rudné výskyty do 5 km, geotermálne zdroje do 10 km.

    Hornina pod vodou

    Náplavy riek75 % čiary vody

    25 % flyš

    Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch. Geologická mapa SR 1:50 000.

    510

    Voda podľa atlasu

    pH 8,2modelový odhad

    typ vody Ca–HCO₃

    Mineralizácia 399 mg/l, stredne tvrdá voda (12,8 °dH). Interpolácia meraní Geochemického atlasu SR, nie meranie v toku.

    Prvky v riečnom sedimente

    1 z 15prvkov v horných 10 %

    najvyššie: Chróm 179 mg/kg

    Poloha najvyššie postaveného prvku medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku: 95. percentil. Interpolácia Geochemického atlasu riečnych sedimentov.

    1 km2 km35 °C55 °C

    Teplo pod nohami

    35°C v hĺbke 1 000 m

    tepelný tok 55 mW/m²

    V hĺbke 2 000 m okolo 55 °C (prírastok 20 °C na kilometer). Atlas geotermálnej energie SR.

    20200

    Prirodzené gama žiarenie

    44nGy/h dávkový príkon

    14. percentil na Slovensku

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy (draslík, urán, tórium), nie hodnota z merania pri vode. Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ.

    Staré banské diela

    0objektov do 3 km

    V pásme 3 km okolo vody nie je zaznamenané žiadne staré banské dielo.

    Zlato v riečnom sedimente

    0vzoriek so zlatom

    9 rudných minerálov v sedimente

    Vo vzorkách riečneho sedimentu do 1 km od vody sa zlato nenašlo. Vzorky nepokrývajú každý potok, preto to neznamená, že tu zlato nie je.

    Stopové prvky vo vode toku

    2 z 10ukazovateľov v horných 5 %

    najvyššie: Kadmium 1,90 μg/l

    Poloha najvyššej namerenej hodnoty v rozdelení všetkých vzoriek povrchových vôd na Slovensku: 99. percentil (Lalinok – potok pri d.č.18).

    Vrty a rozbory podzemnej vody

    118vrtov do 3 km

    396 rozborov vody v okolí

    Z toho 118 s archívnou správou Geofondu. Vrty sú hydrogeologické, geologické, inžinierskogeologické a iné.

    0 °C120

    Geotermálna energia

    33°C na ústí vrtu

    1 geotermálny vrt do 10 km

    Najteplejší: Žilina – Chrastie – HŽK-10, výdatnosť 0,0 l/s, 7,1 km od vody.

    Environmentálne záťaže a skládky

    27lokalít do 3 km

    27 skládok

    V pásme 3 km nie je registrovaná environmentálna záťaž; skládky sú len evidované.

    Ložiská a rudné výskyty

    14záznamov do 5 km

    3 ložiská, 11 rudných výskytov

    Registre Geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerastných surovín.

    Zosuvy a svahové deformácie

    216plôch do 3 km

    34 aktívnych

    Zdokumentované zosuvy v registri Geofondu. Zosuv do toku môže zakaliť vodu a zmeniť dno.

    Geologická stavba pod vodou

    Aká hornina leží pod čiarou vody (Geologická mapa SR 1:50 000), aký je jej vek, ako hrubý je kvartérny pokryv a v akej tektonickej jednotke voda tečie. Horninové podložie rozhoduje o tvrdosti vody, o dne, o zákale po dažďoch aj o pramenitosti.

    Poradie bodov ide po čiare vody (pri toku a povodí revír za revírom). Pruh je rez vzdialenosťou, nie mapou; šírka úseku zodpovedá počtu bodov.

    • Náplavy riek75%SR 72 %
    • Flyš25%SR 4,7 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Náplavy riek: Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch.

    Geologický vek hornín

    • kvartér75%
    • flyš25%

    Najčastejšie horninové jednotky

    ÚtvarVekJednotkaPkt
    kvartérholocénfluviálne sedimenty: litofaciálne nečlenené nivné hliny, alebo piesčité až štrkovité hliny dolinných nív a nív2×
    kvartérholocénproluviálne sedimenty: prevažne hliny a piesčité hliny s úlomkami hornín a zahlinenými štrkmi v nivných náplav1×
    flyšpaleocén – eocénzlínske súvrstvie1×

    Tektonické jednotky

    • MAGURSKÝ PRÍKROV100%SR 34 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Tektonické členenie

    • NEOALPÍNSKE TEKTONICKÉ ŠTRUKTÚRY ZÁPADNÝCH KARPÁT100%SR 84 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Neotektonické jednotky

    • pozitívna jednotka (pohorie)100%SR 60 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Smer neotektonických pohybov

    • stredný zdvih100%SR 32 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mapa pokrýva 4 z 4 bodov čiary vody.

    Hydrogeológia: kolektory a podzemná voda

    Potoky a rieky živí podzemná voda. Hydrogeologické mapy ukazujú, v akých horninách sa voda zachytáva, ako priepustné sú a aká je v nich voda. Údaje sú z máp ŠGÚDŠ, nie z merania pri konkrétnej vode.

    Horniny kolektora (hydrogeologická mapa 1:200 000)

    • Pieskovce100%SR 15 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Typ zvodnenca

    • Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Pieskovce; Ner)100%SR 15 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Hlavný hydrogeologický región

    • paleogén a mezozoikum bradlového pásma Javorníkov a severovýchodná časť Bielych Karpát100%SR 1,8 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Chémia povrchových vôd podľa atlasu

    Modelované zloženie vody v území, ktorým tečie čiara revíru. Rastre Geochemického atlasu SR (povrchové vody) sú interpoláciou meraní vo vzorkovaných tokoch, preto ukazujú typické pozadie v území, nie meranie v konkrétnom potoku.

    510

    Kwasowość wody

    pH 8,19typické pásmo

    Väčšina riek a potokov na Slovensku má pH 6,5 až 8,5. Kyslejšia voda býva v tokoch na kyslých horninách (granity, kremence), zásaditejšia pri vápencoch.

    Twardość wody

    12,8°dH, stredne tvrdá

    Súčet vápnika a horčíka (2,29 mmol/l). Tvrdá voda je pufrovaná, pH sa v nej mení pomalšie; mäkká voda je citlivejšia na kyslé dažde.

    Rozpustené látky

    399mg/l mineralizácia

    Celkové množstvo rozpustených minerálov. Čistá horská voda má desiatky mg/l, vody v nížinách a na vápencoch stovky.

    Iónové zloženie vody

    Typ vody podľa prevládajúcich iónov: Ca–HCO₃

    Podiely sú v ekvivalentoch, čo je bežný spôsob, ako sa porovnáva zloženie vôd.

    Hlavné ióny

    • DraslíkK4,05 mg/l65. percentil
    • WapńCa75,3 mg/l64. percentil
    • HydrogénuhličitanyHCO3251 mg/l63. percentil
    • SódNa10,8 mg/l57. percentil
    • ChlorkiCl7,60 mg/l46. percentil
    • FluorkiF0,102 mg/l43. percentil
    • SiarczanySO432,4 mg/l38. percentil
    • MagnezMg10,0 mg/l32. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Živiny a organické znečistenie

    • Chemická spotreba kyslíkaChSK4,66 mg/l77. percentil
    • FosforečnanyPO40,315 mg/l69. percentil
    • AmóniumNH40,167 mg/l64. percentil
    • AzotanyNO34,89 mg/l37. percentil

    Metale

    • CynkZn21,7 μg/l88. percentil
    • ŻelazoFe0,344 mg/l87. percentil
    • ManganMn110 μg/l81. percentil
    • GlinAl157 μg/l73. percentil

    Prvky v riečnych sedimentoch

    Geochemický atlas SR (riečne sedimenty) opisuje, čo nesie rieka v jemnom materiáli na dne. Sediment zachytáva kovy z hornín, rudných výskytov aj z minulej ťažby a priemyslu. Nie je to zákonný limit ani hodnotenie zdravotného rizika: ukazuje, ako sa prvok na tomto toku radí medzi tokmi na Slovensku.

    Potenciálne toxické a stopové prvky

    • ChromCr179 mg/kg95. percentil
    • NikielNi33,9 mg/kg79. percentil
    • KadmCd0,357 mg/kg77. percentil
    • OłówPb19,5 mg/kg68. percentil
    • CynkZn114 mg/kg65. percentil
    • MiedźCu27,0 mg/kg63. percentil
    • ArsenAs7,60 mg/kg61. percentil
    • SelenSe0,251 mg/kg51. percentil
    • KobaltCo8,33 mg/kg48. percentil
    • MolibdenMo0,309 mg/kg36. percentil
    • RtęćHg0,0765 mg/kg34. percentil
    • WanadV61,1 mg/kg32. percentil
    • BizmutBi0,154 mg/kg24. percentil
    • AntymonSb0,350 mg/kg17. percentil
    • CínSn1,89 mg/kg17. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Hlavné prvky (železo, hliník, vápnik, horčík, draslík, sodík, titán, mangán, fosfor)
    • WapńCa3,40 %70. percentil
    • MagnezMg1,04 %63. percentil
    • SódNa0,872 %51. percentil
    • ManganMn827 mg/kg48. percentil
    • FosforP698 mg/kg30. percentil
    • TitánTi3 842 mg/kg26. percentil
    • DraslíkK1,33 %23. percentil
    • ŻelazoFe2,23 %22. percentil
    • GlinAl4,71 %17. percentil
    Ďalšie prvky (bárium, stroncium, lítium, rubídium, zirkón, ytrium, cér, bór, berýlium, gálium)
    • LítiumLi30,2 mg/kg54. percentil
    • BorB61,8 mg/kg54. percentil
    • StronciumSr136 mg/kg50. percentil
    • BerylBe1,40 mg/kg49. percentil
    • ZirkónZr398 mg/kg49. percentil
    • GáliumGa13,8 mg/kg48. percentil
    • BáriumBa383 mg/kg30. percentil
    • CérCe51,5 mg/kg23. percentil
    • YtriumY20,3 mg/kg16. percentil
    • RubídiumRb72,4 mg/kg15. percentil

    Prirodzená rádioaktivita a radón

    Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ meria žiarenie z draslíka, uránu a tória v horninách a pôde. Najvyššie hodnoty majú granity a niektoré kyslé vulkanity, najnižšie vápence a nivy. Cézium-137 je pozostatok spadu po havárii v Černobyle a po testoch jadrových zbraní.

    20200

    Dávkový príkon gama žiarenia

    44nGy/h vo vzduchu

    rozsah 40 až 54 nGy/h

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy; bývajú vyššie nad granitmi a niektorými kyslými vulkanitmi, nižšie nad vápencami a nivami.

    • Ekvivalentné tórium (eTh)eTh6,86 ppm29. percentil
    • Potas (K)K1,18 %18. percentil
    • Ekvivalentný urán (eU)eU2,01 ppm8. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Geotermálny potenciál

    Atlas geotermálnej energie SR zachytáva teplotu hornín a tepelný tok z vnútra Zeme. Je to potenciál územia, nie skutočné teplo vody v toku. Konkrétne geotermálne vrty a pramene pri tejto vode sú v sekcii o geotermálnej energii nižšie.

    1 km2 km35 °C55 °C

    Teplota hornín s hĺbkou

    35 / 55 °Cv hĺbke 1 000 a 2 000 m

    prírastok 20 °C na km

    Čiara ukazuje teplotu hornín; bodkovaná časť je len predĺženie k povrchu. Tepelný tok 55 mW/m².

    Reliéf, klíma a pôdy

    Povodie nie je len voda: sklon a výška určujú rýchlosť odtoku, klíma teplotu a množstvo vody a pôdy to, čo sa do toku splavuje. Údaje sú z geomorfologického členenia, klimatickogeografických typov a pôdnych máp ŠGÚDŠ.

    • Priemerná januárová teplota-5,4°C
    • Priemerná júlová teplota15,6°C
    • Ročné zrážky900mm

    Klimatickogeografické typy

    • horská klíma100%SR 33 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mapa pásma

    Kde sa nachádzajú najbližšie banské diela, ložiská, záťaže, geotermálne vrty a nálezy zlata. Skupiny sa dajú vypínať.

    Divina 5 – Divina – nijaký (30 m od vody)Divinka 5 – Divinka – nijaký (60 m od vody)Divinka 4 – Divinka – nijaký (70 m od vody)Divinka 2 – Divinka – nijaký (70 m od vody)Divinka 3 – Divinka – nijaký (90 m od vody)Divina 9 – Divina – nijaký (90 m od vody)Divina 2 – Divina – občasný (90 m od vody)Divina 8 – Divina – nijaký (130 m od vody)Divinka 1 – Divinka – nijaký (410 m od vody)Divina 7 – Divina – nijaký (610 m od vody)Divina 3 – Divina – nijaký (610 m od vody)Divinka 6 – Divinka – nijaký (840 m od vody)Divina 4 – Divina – nijaký (1,0 km od vody)Divina 6 – Divina – nijaký (1,1 km od vody)Divina 1 – Divina – nijaký (1,2 km od vody)Svederník 1 – Svederník – nijaký (1,2 km od vody)Považský Chlmec 1 – Považský Chlmec – trvalý (1,5 km od vody)Považský Chlmec 5 – Považský Chlmec – trvalý (1,7 km od vody)Strážov 2 – Strážov – trvalý (1,7 km od vody)Považský Chlmec 3 – Považský Chlmec – nijaký (1,9 km od vody)Svederník 2 – Svederník – nijaký (1,9 km od vody)Považský Chlmec 2 – Považský Chlmec – nijaký (1,9 km od vody)Žilinská Lehota 1 – Žilinská Lehota – nijaký (2,1 km od vody)Horný Hričov 4 – Horný Hričov – nijaký (2,3 km od vody)Strážov 1 – Strážov – nijaký (2,4 km od vody)Rudina – trvalý (2,7 km od vody)Nesluša – trvalý (2,7 km od vody)Žilina – Chrastie – HŽK-10 – nekúpeľný (7,1 km od vody)a1 (3,0 km od vody)a1 (3,6 km od vody)a1 (4,0 km od vody)a1 (6,5 km od vody)a1 (7,3 km od vody)a5 (7,7 km od vody)a1 (9,8 km od vody)a1 (9,9 km od vody)Divinka – dekoračný kameň (600 m od vody)Divinka – dekoračný kameň (640 m od vody)Kotešová – Sihoť – Oblazov – štrkopiesky a piesky (4,8 km od vody)Divina – stavebný kameň – pieskovec (160 m od vody)Divina (Lúky) – stavebný kameň – pieskovec (880 m od vody)Svederník – Marček – stavebný kameň – pieskovec (940 m od vody)Rudinská – stavebný kameň – pieskovec (1,6 km od vody)Rudina – keramické íly (2,7 km od vody)Horný Hričov – tehliarske suroviny (2,7 km od vody)Dlhé Pole – keramické íly (3,0 km od vody)Nesluša – keramické íly (3,7 km od vody)Dlhé Pole Forbaky – stavebný kameň – pieskovec (3,9 km od vody)Nesluša – stavebný kameň – pieskovec (4,1 km od vody)Ovčiarsko – stavebný kameň – zlepenec (4,4 km od vody)Divina – mineralógia (100 m od vody)Považský Chlmec-Vranie – všeobecná geológia (3,1 km od vody)Rochovica – všeobecná geológia (3,8 km od vody)Brodno – všeobecná geológia (4,0 km od vody)– Zosuvy (80 m od vody)– Zosuvy (100 m od vody)– Zosuvy (110 m od vody)– Zosuvy (120 m od vody)– Zosuvy (130 m od vody)– Zosuvy (140 m od vody)– Zosuvy (140 m od vody)– Zosuvy (150 m od vody)DIVINA – Zosuvy (150 m od vody)– Zosuvy (160 m od vody)DIVINA – Zosuvy (210 m od vody)DIVINA – Zosuvy (210 m od vody)DIVINA – Zosuvy (220 m od vody)– Zosuvy (220 m od vody)– Zosuvy (220 m od vody)– Zosuvy (220 m od vody)DIVINA – Zosuvy (230 m od vody)– Zosuvy (230 m od vody)– Zosuvy (250 m od vody)– Zosuvy (250 m od vody)– Zosuvy (260 m od vody)– Zosuvy (280 m od vody)– Zosuvy (280 m od vody)– Zosuvy (280 m od vody)– Zosuvy (290 m od vody)– Zosuvy (310 m od vody)– Zosuvy (310 m od vody)– Zosuvy (320 m od vody)DIVINA – Zosuvy (350 m od vody)– Zosuvy (350 m od vody)– Zosuvy (360 m od vody)– Zosuvy (380 m od vody)– Zosuvy (380 m od vody)– Zosuvy (380 m od vody)– Zosuvy (400 m od vody)– Zosuvy (420 m od vody)– Zosuvy (420 m od vody)LUKY – Zosuvy (440 m od vody)– Zosuvy (470 m od vody)– Zosuvy (480 m od vody)– Zosuvy (500 m od vody)– Zosuvy (520 m od vody)– Zosuvy (530 m od vody)– Zosuvy (560 m od vody)DIVINA – Zosuvy (570 m od vody)– Zosuvy (570 m od vody)– Zosuvy (580 m od vody)DIVINA – Zosuvy (590 m od vody)DIVINA – Zosuvy (600 m od vody)– Zosuvy (610 m od vody)– Zosuvy (630 m od vody)DIVINA – Zosuvy (630 m od vody)– Zosuvy (660 m od vody)– Zosuvy (660 m od vody)– Zosuvy (690 m od vody)DIVINA – Zosuvy (720 m od vody)Divinka – Zosuvy (720 m od vody)– Zosuvy (730 m od vody)LALINOK – Zosuvy (730 m od vody)– Zosuvy (750 m od vody)– Zosuvy (750 m od vody)– Zosuvy (760 m od vody)– Zosuvy (770 m od vody)DIVINA – Zosuvy (780 m od vody)– Zosuvy (780 m od vody)DIVINA – Zosuvy (790 m od vody)– Zosuvy (800 m od vody)DIVINA – Zosuvy (810 m od vody)– Zosuvy (820 m od vody)LUKY – Zosuvy (840 m od vody)– Zosuvy (850 m od vody)– Zosuvy (870 m od vody)– Zosuvy (870 m od vody)– Zosuvy (900 m od vody)– Zosuvy (910 m od vody)– Zosuvy (930 m od vody)MARCEK – Zosuvy (950 m od vody)– Zosuvy (960 m od vody)– Zosuvy (980 m od vody)DIVINA – Zosuvy (980 m od vody)Divina – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (90 m od vody)Horný Hričov – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (580 m od vody)Považský Chlmec – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,2 km od vody)Horný Hričov – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,2 km od vody)Žilina – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,4 km od vody)Považský Chlmec – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,5 km od vody)Strážov – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,5 km od vody)Horný Hričov – vrt pre vodné dielo (1,5 km od vody)Považský Chlmec – monitorovací vrt (1,5 km od vody)Považský Chlmec – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,6 km od vody)Považský Chlmec – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,6 km od vody)Brodno – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,6 km od vody)Považský Chlmec – monitorovací vrt (1,7 km od vody)Považský Chlmec – monitorovací vrt (1,7 km od vody)Považský Chlmec – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,5 km od vody)Žilina – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,7 km od vody)Horný Hričov (2,9 km od vody)Žilina – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,9 km od vody)Horný Hričov (2,9 km od vody)Horný Hričov (2,9 km od vody)Horný Hričov (3,0 km od vody)Žilinská Lehota č.22, 300m JZ od K486 – studňa (1,5 km od vody)1160m V od k. 608 – prameň (1,7 km od vody)Žilina-Strážov c.139, 500m S od K450 – vrt (1,9 km od vody)Ovčiarsko-2 km JZ od K608 – prameň (2,8 km od vody)5 km

    Čiara je voda revíru, svetlý pás je pásmo 3 km, v ktorom sa hľadali vrty, banské diela a záťaže. Mapa ukazuje najbližšie objekty (najviac niekoľko desiatok z každého registra), nie všetky. Body zodpovedajú polohe v registri; plošné objekty sú vyznačené stredom.

    Stopové prvky v povrchových vodách

    Arzén, antimón, kadmium, olovo, meď, zinok a ďalšie prvky vo vzorkách riek a potokov (Geochemický atlas SR, povrchové vody, 2015). Pruh ukazuje, kde najvyššia hodnota leží medzi všetkými vzorkami na Slovensku; svetlá značka je medián vzoriek pri tejto vode.

    • KadmCdvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 1,90 μg/lmedián 1,00 μg/l9 vzoriek

      Najvyššia hodnota: Lalinok – potok pri d.č.18, 590 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • StronciumSrvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 824 μg/lmedián 550 μg/l9 vzoriek

      Najvyššia hodnota: Divina – Lúčky, polovnícka cesta Divina-Di, 1999, 600 m od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • BáriumBazvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 100 μg/lmedián 100 μg/l1 vzorka

      Najvyššia hodnota: Divina, potok, 1993, 40 m od vody. Porovnanie: 91. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • MiedźCuzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 4,60 μg/lmedián 2,80 μg/l9 vzoriek11 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Divina – Lúčky, polovnícka cesta Divina-Di, 1999, 600 m od vody. Porovnanie: 90. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ChromCrmierne zvýšená
      najvyššie 3,80 μg/lmedián 1,00 μg/l9 vzoriek56 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Divina – Medvedie, pravostranný prítok potoka, 1999, 440 m od vody. Porovnanie: 86. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • LítiumLimierne zvýšená
      najvyššie 16,0 μg/lmedián 5,00 μg/l9 vzoriek56 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Divina – Lúčky, polovnícka cesta Divina-Di, 1999, 600 m od vody. Porovnanie: 80. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ArsenAsbežná hodnota
      najvyššie 1,60 μg/lmedián 0,800 μg/l9 vzoriek22 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Divina, potok, 1993, 40 m od vody. Porovnanie: 65. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • SelenSenižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l9 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Divina, potok, 1993, 40 m od vody. Porovnanie: 46. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • OłówPbnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 2,50 μg/lmedián 2,50 μg/l9 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Divina, potok, 1993, 40 m od vody. Porovnanie: 43. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AntymonSbnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l9 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Divina, potok, 1993, 40 m od vody. Porovnanie: 37. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Hlavné ióny, mineralizácia a pH

    Základný chemizmus vody: z akých hornín sa do nej dostávajú minerály.

    • Oxid kremičitýSiO2nižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 8,92 mg/lmedián 6,45 mg/l9 vzoriek

      Najvyššia hodnota: Divina – Lúčky, polovnícka cesta Divina-Di, 1999, 600 m od vody. Porovnanie: 39. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Zlato a rudné minerály v riečnych sedimentoch

    Regionálna šlichová prospekcia: z riečneho štrku sa vymyl ťažký podiel a spočítali sa v ňom zrná minerálov. Mapa nálezov je pozitívna: vzorka bez zlata sa v atlase neuvádza, preto absencia nálezu nie je dôkaz, že zlato nie je.

    • Limonit (FeO(OH)·nH₂O)18 vzoriek, najviac 815 zŕn
    • Magnetit (Fe₃O₄)18 vzoriek, najviac 315 zŕn
    • Rutil (TiO₂)18 vzoriek, najviac 815 zŕn
    • Anatas (TiO₂)17 vzoriek, najviac 15 zŕn
    • Ilmenit (FeTiO₃)15 vzoriek, najviac 815 zŕn
    • Barit (BaSO₄)14 vzoriek, najviac 315 zŕn
    • Pyrit (FeS₂)13 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Monazit ((Ce,La,Nd)PO₄)11 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Hematit (Fe₂O₃)8 vzoriek, najviac 55 zŕn

    Horninotvorné a doprovodné minerály

    • Granáty ((Fe,Mg,Ca,Mn)₃Al₂Si₃O₁₂)18 vzoriek, najviac 1815 zŕn
    • Spinel (Cr-spinel) ((Mg,Fe)(Al,Cr)₂O₄)18 vzoriek, najviac 1115 zŕn
    • Turmalíny (komplexný borosilikát)18 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Zirkón (ZrSiO₄)18 vzoriek, najviac 155 zŕn
    • Epidot (Ca₂(Al,Fe)₃Si₃O₁₂(OH))12 vzoriek, najviac 5 zŕn
    • Amfiboly (Ca₂(Mg,Fe)₅Si₈O₂₂(OH)₂)7 vzoriek, najviac 5 zŕn
    • Staurolit (Fe₂Al₉Si₄O₂₃(OH))5 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Korund (Al₂O₃)4 vzorky, najviac 5 zŕn
    • Pyroxény ((Mg,Fe,Ca)₂Si₂O₆)4 vzorky, najviac 5 zŕn
    • Titanit (CaTiSiO₅)1 vzorka, najviac 8 zŕn

    Podzemná voda: chemizmus, typy vôd a rádioaktivita

    Hydrogeochemické objekty (rozbory prameňov a vrtov), geochemický atlas podzemných vôd (1996) a rádiohydrochemické vzorkovanie. Podzemná voda živí potoky, preto jej zloženie ovplyvňuje aj vodu v toku.

    Chemické typy vôd v okolí

    • Ca-HCO32×
    • Ca-Mg-SO4-HCO31×
    • Ca-SO4-HCO31×

    Trieda kvality vody podľa hydrogeochemickej mapy

    • trieda A4×

    Kovy v podzemnej vode

    • CynkZnextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 16 100 μg/lmedián 10,0 μg/l30 vzoriek10 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,2 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • RtęćHgextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 0,600 μg/lmedián 0,100 μg/l30 vzoriek80 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 1,5 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • GlinAlvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 0,110 mg/lmedián 0,00500 mg/l30 vzoriek63 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 190 m od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • LítiumLizvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 40,0 μg/lmedián 7,00 μg/l30 vzoriek

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,2 km od vody. Porovnanie: 92. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • MiedźCuzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 3,90 μg/lmedián 1,10 μg/l30 vzoriek

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,2 km od vody. Porovnanie: 90. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ChromCrzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 2,00 μg/lmedián 0,250 μg/l30 vzoriek90 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 1,2 km od vody. Porovnanie: 90. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • OłówPbzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 2,00 μg/lmedián 0,500 μg/l30 vzoriek67 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 1,2 km od vody. Porovnanie: 90. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ArsenAsmierne zvýšená
      najvyššie 1,20 μg/lmedián 0,500 μg/l30 vzoriek97 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 1,5 km od vody. Porovnanie: 82. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ŻelazoFebežná hodnota
      najvyššie 0,00500 mg/lmedián 0,00500 mg/l16 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 1,9 km od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • KadmCdnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,250 μg/lmedián 0,250 μg/l30 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,8 km od vody. Porovnanie: 47. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AntymonSbnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,100 μg/lmedián 0,100 μg/l30 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,8 km od vody. Porovnanie: 40. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • SelenSenižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l30 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,8 km od vody. Porovnanie: 39. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Radón vo vodách

    Druh miestaVzoriekNajvyšší radónMedián
    źródło67,09 Bq/l1,88 Bq/l
    vodný zdroj pre individuálne zásobovanie120,0 Bq/l20,0 Bq/l
    upravený prameň128,9 Bq/l28,9 Bq/l
    studňa16,89 Bq/l6,89 Bq/l
    vrt s prelivom111,9 Bq/l11,9 Bq/l

    Banské diela, ložiská a rudné výskyty

    Staré banské diela mimo dobývacích priestorov (register Geofondu), ložiská a dobývacie priestory a metalogenetická mapa. Zlato, striebro a ďalšie kovy sa v blízkosti tokov môžu dostávať do sedimentov a vody.

    Ložiská a dobývacie priestory

    LožiskoNerastStav a organizáciaOd vody
    Divinkadekoračný kameňLožisko s predpokladom využívania zásob – ŠGÚDŠ Bratislava600 m
    Divinkadekoračný kameňLožisko s predpokladom využívania zásob – ŠGÚDŠ Bratislava640 m
    Kotešová – Sihoť – Oblazovštrkopiesky a pieskyLožisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – OBCHOD S PALIVAMI, s.r.o.4,8 km

    Vrty a archívne správy Geofondu

    Register hydrogeologických vrtov, ostatných vrtov a geotermálnych vrtov. Ku každému vrtu patrí správa v archíve Geofondu (geologické profily, čerpacie skúšky, chemické rozbory vody); číslo správy je v tabuľke.

    118 vrtov v pásme 3 km, z toho 21 hydrogeologických a 97 ostatných; s číslom archívnej správy 118.

    Hĺbky vrtov

    • do 10 m38×
    • 10–30 m79×
    • 30–100 m1×
    • 100–300 m0×
    • nad 300 m0×

    Najbližšie vrty

    LokalizacjaGatunekGłębokośćArchívna správaOd vody
    S-2inžiniersko-geologický5,0 m568020 m
    S-1inžiniersko-geologický5,0 m568020 m
    S-3inžiniersko-geologický5,5 m568040 m
    HD-1hydrogeologický10,0 m7424160 m
    Divinaúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou9,5 m37120 98Ab9.pdf90 m
    J-11inžiniersko-geologický20,0 m57568100 m
    V-2inžiniersko-geologický6,5 m86298120 m
    V-1inžiniersko-geologický6,5 m86298120 m
    J-13inžiniersko-geologický20,0 m57568130 m
    J-12inžiniersko-geologický20,0 m57568180 m
    J-7inžiniersko-geologický20,0 m57568210 m
    J-10inžiniersko-geologický20,0 m57568230 m

    Geotermálna energia a minerálne vody

    Geotermálne vrty (teplota vody na ústí, výdatnosť, chemický typ) a zdroje geotermálnych a minerálnych vôd v okruhu 10 km. Údaje o využívaní a existencii vrtu sú z registra Geofondu.

    VrtTemperaturaVýdatnosťGłębokośćChemický typ vodyVyužívanieOd vody
    Żylina – Chrastie – HŽK-1033 °C0,0 l/s2258 mNa-Clnevyužívaný7,1 km

    Zdroje geotermálnych a minerálnych vôd

    ŹródłoGatunekTemperatura wody (°C)Výdatnosť (l/s)PočetNajbližší od vody
    kategória a1minerálna voda< 15< 573,0 km
    kategória a5minerálna voda< 15> 5017,7 km

    Environmentálne záťaže, skládky a antropogénne sedimenty

    Evidované environmentálne záťaže (priemyselné areály, skládky, ťažba), register skládok odpadov a monitorovanie antropogénnych sedimentov (kaly z priemyslu). Je to zoznam miest, nie meranie znečistenia vody.

    Skládky odpadov

    SkládkaPlochaRok vznikuMonitorovanieOd vody
    Divina 5 – Divina250 m²––30 m
    Divinka 5 – Divinka230 m²––60 m
    Divinka 4 – Divinka300 m²––70 m
    Divinka 2 – Divinka–––70 m
    Divinka 3 – Divinka–1975–90 m
    Divina 9 – Divina–––90 m
    Divina 2 – Divina–––90 m
    Divina 8 – Divina–1991–130 m

    Zosuvy a svahové deformácie

    Register zdokumentovaných svahových deformácií (Geofond). Zosuvy pri toku môžu priniesť do vody jemný materiál, zmeniť dno a prehradiť koryto.

    Druhy deformácií

    • Zosuvy210×
    • Svahové prúdy6×

    Stupeň aktivity

    • Potenciálny140×
    • Stabilizovaný40×
    • Aktívny34×
    • So stabilizovanými a potenciálnymi formami2×

    Súčasný stav

    • Spracované len v rozsahu registrácie v mierke 1:25 00074×
    • SD preberaná z archívnych materiálov, ktorá bola konfrontova19×
    • SD prebraná z archívnych materiálov (existuje inž. geologick5×
    • SD zaregistrovaná v rámci terénneho výskumu na úlohe Atlas S4×

    Ako čítať tieto údaje

    • Pásmo a vzdialenosť. Vzdialenosť sa meria od čiary vody k bodu v registri (u plôch k ich stredu), s presnosťou desiatok metrov. Počty platia len pre pásmo, nie pre celé povodie.
    • Percentil. Pri chémii sa najvyššia hodnota porovnáva so všetkými vzorkami atlasu na Slovensku. Nejde o zákonný limit ani o hodnotenie zdravotného rizika; atlasy sú historické (vyšli: povrchové vody 2015, podzemné vody 1996, riečne sedimenty 1999).
    • Medza stanovenia. Veľa vzoriek má hodnotu na úrovni najnižšej, čo laboratórium určilo; takéto výsledky znamenajú „pod medzou“. Pri nich je pozícia v rozdelení odhad.
    • Šlichy. Evidujú sa len vzorky s nálezom. Počet zŕn v preparáte nie je obsah zlata v gramoch na tonu.
    • Súvislosť s vodou. Banské dielo, skládka či záťaž v blízkosti nič nedokazuje o kvalite vody v toku. Slúži ako podnet na pozornosť a ako východisko pre ďalší prieskum.
    • Vzorkové body. Plošné a rastrové mapy ŠGÚDŠ sa nedajú stiahnuť ako body, preto sa pozdĺž čiary každého revíru zisťuje hodnota v bodoch zhruba každé 3 km. Ide o vzorku čiary, nie o súvislý záznam; veľmi krátky úsek môže mať jediný bod.
    • Rastre atlasu. Chémia vody a sedimentov sú interpolácie meraní v sieti vzoriek (Geochemický atlas SR). Hodnota v bode je modelový odhad pre okolie, nie meranie vo vode. Percentil porovnáva priemer tohto toku so všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku.
    • Polohy a mierky. Mapy majú rôznu mierku (1:50 000 až 1:1 000 000), preto sa podrobnosť v sekciách líši. Mapa mimo pokrytia znamená, že v bode nie je plocha, nie že tam nič nie je.

    Dáta: © ŠGÚDŠ (https://www.geology.sk), stiahnuté 8. 11. 2026. Podrobnosti v Metodike.

    Organizacje i lokalizacja

    Kto zarządza łowiskami i gdzie leżą

    Organizacje na ciekukto zarządza łowiskami i jakie warunki panują tam dziś

    1. Żylina1 łowisko · 9,7 km29Divina29

    Inne cieki w okolicy

    Dorzecze: Wag