Ta strona jest przetłumaczona tylko częściowo. Nieprzetłumaczone fragmenty są wyświetlane po słowacku, w języku oryginału. Otwórz oryginał po słowacku

Ciek

Handlovka

Dorzecze: WagKarpioweŁososiowo-pstrągowe
łowiska
2
długość łowisk
22,3km
region
Kraj trenczyński
  • Karpiowe7,2 km1 łowisko
  • Łososiowo-pstrągowe15,1 km1 łowisko
Zdjęcie lotnicze cieku: Handlovka, z wyróżnioną linią
Niebieska linia: przebieg cieku (orientacyjnie). Ortofotomapa Słowacji © GKÚ Bratysława, CC BY 4,0Mapy Google

Teraz nad wodą

Dziś na cieku Handlovka

Wskaźnik warunków połowu, najlepsze okno dnia i łowiska od najlepszych warunków

Średnia łowisk na cieku

Niska aktywność · średnia z 2 łowisk

Liczba w nagłówku to oszacowanie dla środka cieku na podstawie pogody i pomiarów. Średnia łowisk dodatkowo uwzględnia dane satelitarne, zacienienie i geologię każdego łowiska.
  • Bardzo wysoka0
  • Wysoka0
  • Przeciętna1
  • Niska1

Najlepsze okno dziś

06:00–08:00

Handlovka č. 2, wynik okna 42.

Wskaźnik to oszacowanie warunków na podstawie pogody, wody i otoczenia, a nie prognoza brań. Przeliczono o 03:04.

Mapa i łowiska cieku

Przebieg cieku i jego łowiska. Kolor linii przełączysz na warunki dziś, jakość lub dowolny inny parametr.

Filtry szczegółoweregion, powiat, dno, głębokość, zacienienie, satelity, chemia i zanieczyszczenie wody, ryby, geologia

1445łowisk
Wybierz kategorię i zawęź wybór. Przy każdej opcji zobaczysz, ile łowisk ci zostanie.
Kolor na mapie
Wczytywanie mapy…

Mapę przesuwasz dwoma palcami. Jednym palcem przewijasz stronę na całym ekranie.

    Stan wody na cieku

    Pomiary poziomu wody, temperatury i przepływu, pogoda przy cieku i stan z satelitów

    Stany wody na cieku

    StacjaStatusZmianaTemperatura
    Handlová57 cm–
    Prievidza33 cm3,9 °C
    Źródło: SHMÚZaktualizowano 8 lis 2026 02:58

    Profil wysokościowy cieku

    Jak ciek opada z biegiem wody: spadek, nachylenie i prędkość wody.

    Wartki ciek Rzeka podgórska ze żwirowym dnem i szybkim nurtem. Tu dobrze czują się już lipień i pstrąg.

    2002503003504004500 km5 km10 km15 km20 kmnr 2nr 1
    Profil wysokościowy cieku: od 401 do 250 m n.p.m. na 22,2 km.
    Łowiska w kolejności od najwyższego (po lewej) do najniższego. Między łowiskami może być odcinek bez łowiska, nie jest on wyświetlany.
    Najwyższy punkt
    401 m n.p.m.
    Najniższy punkt
    248 m n.p.m.
    Spadek łowiskSpadekRóżnica wysokości n.p.m. między górnym a dolnym końcem łowiska w metrach. Im większy spadek na krótszej długości, tym szybsza woda.
    153 m
    Średnie nachylenieNachylenie ciekuSpadek na kilometr w promilach (‰, metry na kilometr). Do 2 ‰ to wolna rzeka nizinna, 5–10 ‰ rzeka podgórska (lipień, pstrąg), powyżej 10 ‰ szybki potok.
    6,9 ‰
    KrętośćKrętośćDługość cieku podzielona przez odległość jego końców w linii prostej. 1,0 to ciek prosty, powyżej 1,3 wyraźnie meandruje. Meandry tworzą doły pod brzegami i płycizny na przejściach między zakolami.
    1,41

    Źródło: Open Topo Data (eudem25m), 4 lis 2026. Nachylenie i spadek są orientacyjne, obejmują tylko odcinki łowisk.

    Teren w 3D

    Ładowanie modelu terenu 3D…

    Zdjęcia historyczne

    Zmiany otoczenia i przyrody od 2017 do 2023: jak zmieniają się brzegi, roślinność i krajobraz wokół wody. Zdjęcia przełączają się same, możesz też przeglądać je ręcznie.

    Zdjęcie lotnicze cieku: Handlovka, rok 2017
    2017zdjęcia z 19 cze 2017
    Zdjęcie lotnicze cieku: Handlovka, rok 2020
    2020zdjęcia z 1 sie 2020
    Zdjęcie lotnicze cieku: Handlovka, rok 2023
    2023zdjęcia z 18 lip 2023

    Ortofotomapa Słowacji © GKÚ Bratysława, NLC Zvolen. Rok i dzień wykonania zdjęć zależą od położenia, dlatego poszczególne roczniki mogą różnić się porą roku i pogodą.

    Zanieczyszczenie wody na cieku Handlovka

    Jakość wody według SHMÚ, oczyszczalnie przy łowiskach i woda podziemna w okolicy

    Woda powierzchniowa przy łowiskachnajbliższe stanowisko monitoringu SHMÚ, 2025

    2 z 2 łowisk z danymi SHMÚ na cieku ma na najbliższym stanowisku niespełnioną normę w co najmniej jednym wskaźniku.

    • 1–2 wskaźniki2

    Najbardziej zanieczyszczone łowiskawszystkie z niespełnioną normą

    Problematyczne oczyszczalnie przy łowiskach1 oczyszczalnia w promieniu 2 km od łowiska

    • COV Handlovaobciążenie 104%0,0 km

    Wody podziemne: zmierzone wartościtypowa wartość ze stacji w promieniu 10 km, 2025

    2 z 2 łowisk z pomiarem ma w okolicy wodę podziemną o wartości powyżej progu w co najmniej jednym wskaźniku.

    • substancje szkodliwe ponad normę na co najmniej jednej stacji (metale, pestycydy, PFAS, rozpuszczalniki)2
    • jony amonowe lub azotyny ponad normę na co najmniej jednej stacji2
    • żelazo od 1 mg/l1

    Profil cieku od źródła do ujścialiczba niespełnionych wskaźników w roku 2025 na stanowiskach SHMÚ

    01234oczyszczalnia ścieków Handlová, powyżej, km rzeki 23,8: 1 wskaźnik (2023)Veľká Čausa, km rzeki 14,4: 3 wskaźniki (2024)Koš, km rzeki 1,2: 1 wskaźnik (2025)km rzeki 24 (górny bieg)km rzeki 1 (w stronę ujścia)
    Pokaż stanowiska w tabeli (3)
    • oczyszczalnia ścieków Handlová, powyżejkm rzeki 23,81 wskaźnik
    • Veľká Čausakm rzeki 14,43 wskaźniki
    • Koškm rzeki 1,21 wskaźnik
    • norma niespełniona
    • bez niespełnionej normy
    • stanowiska nie ma w roczniku

    Źródło: SHMÚ (roczniki jakości wód powierzchniowych i podziemnych), rejestr oczyszczalni z VÚVH i EEA. Stanowisko SHMÚ jest przypisywane do łowiska według tej samej nazwy cieku i odległości; rocznik podaje stanowiska, które nie spełniły normy, dlatego brak stanowiska nie jest dowodem czystej wody.

    Geológia a geochémia toku Handlovka

    Kovy a zlato v riečnych sedimentoch a vode, staré banské diela a ložiská, vrty s archívnymi správami, geotermálna energia, záťaže a zosuvy v okolí toku

    Prehľad vychádza z verejných registrov a atlasov Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Hľadá sa v pásme okolo vody všetkých revírov toku (spolu 22 km čiary): vzorky z potokov do 1 km, vrty, banské diela a záťaže do 3 km, rudné výskyty do 5 km, geotermálne zdroje do 10 km.

    Hornina pod vodou

    Náplavy riek88 % čiary vody

    13 % mladé sedimenty

    Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch. Geologická mapa SR 1:50 000.

    510

    Voda podľa atlasu

    pH 8,3modelový odhad

    typ vody Ca–HCO₃–SO₄

    Mineralizácia 439 mg/l, stredne tvrdá voda (12,7 °dH). Interpolácia meraní Geochemického atlasu SR, nie meranie v toku.

    Prvky v riečnom sedimente

    0 z 15prvkov v horných 10 %

    najvyššie: Arzén 18,7 mg/kg

    Poloha najvyššie postaveného prvku medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku: 89. percentil. Interpolácia Geochemického atlasu riečnych sedimentov.

    1 km2 km46 °C74 °C

    Teplo pod nohami

    46°C v hĺbke 1 000 m

    tepelný tok 75 mW/m²

    V hĺbke 2 000 m okolo 74 °C (prírastok 28 °C na kilometer). Atlas geotermálnej energie SR.

    20200

    Prirodzené gama žiarenie

    57nGy/h dávkový príkon

    79. percentil na Slovensku

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy (draslík, urán, tórium), nie hodnota z merania pri vode. Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ.

    Staré banské diela

    8objektov do 3 km

    Najbližšie: Štôlňa (štôlňa), 1,7 km od vody.

    Zlato v riečnom sedimente

    1vzorka so zlatom

    9 rudných minerálov v sedimente

    Najviac 5 zŕn v jednej vzorke (520 m od vody). Šlichová prospekcia rátala zlaté zrná v preparáte z riečneho sedimentu.

    Stopové prvky vo vode toku

    4 z 10ukazovateľov v horných 5 %

    najvyššie: Lítium 85,0 μg/l

    Poloha najvyššej namerenej hodnoty v rozdelení všetkých vzoriek povrchových vôd na Slovensku: 99. percentil (Handlovka).

    Vrty a rozbory podzemnej vody

    1 244vrtov do 3 km

    771 rozborov vody v okolí

    Z toho 1244 s archívnou správou Geofondu. Vrty sú hydrogeologické, geologické, inžinierskogeologické a iné.

    0 °C120

    Geotermálna energia

    59°C na ústí vrtu

    20 geotermálnych vrtov do 10 km

    Najteplejší: Nováky – Laskár – Koš – Š-1-NB II, výdatnosť 22,0 l/s, 1,6 km od vody.

    Environmentálne záťaže a skládky

    20lokalít do 3 km

    2 záťaže, 18 skládok

    Najbližšia záťaž: Prievidza – rušňové depo – nádrže, 570 m od vody. Blízkosť neznamená, že látky z lokality do vody unikajú.

    Ložiská a rudné výskyty

    49záznamov do 5 km

    9 ložísk, 40 rudných výskytov

    Registre Geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerastných surovín.

    Zosuvy a svahové deformácie

    298plôch do 3 km

    35 aktívnych

    Zdokumentované zosuvy v registri Geofondu. Zosuv do toku môže zakaliť vodu a zmeniť dno.

    Geologická stavba pod vodou

    Aká hornina leží pod čiarou vody (Geologická mapa SR 1:50 000), aký je jej vek, ako hrubý je kvartérny pokryv a v akej tektonickej jednotke voda tečie. Horninové podložie rozhoduje o tvrdosti vody, o dne, o zákale po dažďoch aj o pramenitosti.

    Poradie bodov ide po čiare vody (pri toku a povodí revír za revírom). Pruh je rez vzdialenosťou, nie mapou; šírka úseku zodpovedá počtu bodov.

    • Náplavy riek88%SR 72 %
    • Mladé sedimenty13%SR 8,6 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Náplavy riek: Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch.

    Geologický vek hornín

    • kvartér100%

    Najčastejšie horninové jednotky

    ÚtvarVekJednotkaPkt
    kvartérholocénfluviálne sedimenty: litofaciálne nečlenené nivné hliny, alebo piesčité až štrkovité hliny dolinných nív a nív6×
    kvartérholocénfluviálne sedimenty: resedimentované nivné jemnozrnné piesky1×
    kvartérpleistocénproluviálne sedimenty: hlinité až piesčito-hlinité štrky s úlomkami hornín v stredných náplavových kužeľoch1×

    Kvartérny pokryv

    • fluviálne sedimenty nív75%SR 68 %
    • proluviálne sedimenty terasovaných náplavových kužeľov25%SR 2,5 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    • Typická hrúbka kvartérneho pokryvu5,7m
    • 2 – 567%SR 48 %
    • 10 – 1517%SR 7,1 %
    • 5 – 1017%SR 20 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Tektonické členenie

    • NEOALPÍNSKE TEKTONICKÉ ŠTRUKTÚRY ZÁPADNÝCH KARPÁT100%SR 84 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Neotektonické jednotky

    • pozitívna jednotka (pohorie)50%SR 60 %
    • negatívna jednotka (medzihorské kotliny)50%SR 14 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Smer neotektonických pohybov

    • veľký zdvih50%SR 26 %
    • malý pokles25%SR 8,8 %
    • stredný pokles25%SR 6,8 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mapa pokrýva 8 z 9 bodov čiary vody.

    Hydrogeológia: kolektory a podzemná voda

    Potoky a rieky živí podzemná voda. Hydrogeologické mapy ukazujú, v akých horninách sa voda zachytáva, ako priepustné sú a aká je v nich voda. Údaje sú z máp ŠGÚDŠ, nie z merania pri konkrétnej vode.

    Horniny kolektora (hydrogeologická mapa 1:200 000)

    • Żwiry80%SR 52 %
    • Pieskovce20%SR 15 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Typ zvodnenca

    • Zvodnence s prevažne medzizrnovým typom priepustnosti (prevažne… (Štrky; Fluviálne)40%SR 27 %
    • Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Štrky; Fluviál)40%SR 22 %
    • Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Pieskovce; Ner)20%SR 15 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Typ priepustnosti (základná hydrogeologická mapa 1:50 000)

    • medzizrnová100%SR 86 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Hydrogeologická funkcia

    • kolektor100%SR 95 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Hlavný hydrogeologický región

    • kryštalinikum, mezozoikum a paleogén juhozápadnej časti pohoria Žiar a Handlovskej kotliny44%SR 0,0 %
    • neogén a kvartér Hornonitrianskej kotliny33%SR 0,0 %
    • neovulkanity pohoria Vtáčnik a Pohronský Inovec22%SR 0,0 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Geotermálne útvary podzemných vôd

    • Hornonitrianska kotlina100%SR 3,4 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Chémia povrchových vôd podľa atlasu

    Modelované zloženie vody v území, ktorým tečie čiara revíru. Rastre Geochemického atlasu SR (povrchové vody) sú interpoláciou meraní vo vzorkovaných tokoch, preto ukazujú typické pozadie v území, nie meranie v konkrétnom potoku.

    510

    Kwasowość wody

    pH 8,26typické pásmo

    Väčšina riek a potokov na Slovensku má pH 6,5 až 8,5. Kyslejšia voda býva v tokoch na kyslých horninách (granity, kremence), zásaditejšia pri vápencoch.

    Twardość wody

    12,7°dH, stredne tvrdá

    Súčet vápnika a horčíka (2,27 mmol/l). Tvrdá voda je pufrovaná, pH sa v nej mení pomalšie; mäkká voda je citlivejšia na kyslé dažde.

    Rozpustené látky

    439mg/l mineralizácia

    Celkové množstvo rozpustených minerálov. Čistá horská voda má desiatky mg/l, vody v nížinách a na vápencoch stovky.

    Iónové zloženie vody

    Typ vody podľa prevládajúcich iónov: Ca–HCO₃–SO₄

    Podiely sú v ekvivalentoch, čo je bežný spôsob, ako sa porovnáva zloženie vôd.

    Hlavné ióny

    • SódNa25,4 mg/l86. percentil
    • DraslíkK7,15 mg/l86. percentil
    • SiarczanySO489,2 mg/l86. percentil
    • FluorkiF0,142 mg/l62. percentil
    • ChlorkiCl14,9 mg/l62. percentil
    • MagnezMg16,9 mg/l56. percentil
    • WapńCa63,1 mg/l50. percentil
    • HydrogénuhličitanyHCO3205 mg/l47. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Živiny a organické znečistenie

    • FosforečnanyPO41,46 mg/l95. percentil
    • AzotanyNO313,2 mg/l82. percentil
    • Chemická spotreba kyslíkaChSK4,35 mg/l72. percentil
    • AmóniumNH40,124 mg/l54. percentil

    Metale

    • GlinAl461 μg/l94. percentil
    • ManganMn31,4 μg/l50. percentil
    • ŻelazoFe0,0856 mg/l42. percentil
    • CynkZn5,28 μg/l39. percentil

    Prvky v riečnych sedimentoch

    Geochemický atlas SR (riečne sedimenty) opisuje, čo nesie rieka v jemnom materiáli na dne. Sediment zachytáva kovy z hornín, rudných výskytov aj z minulej ťažby a priemyslu. Nie je to zákonný limit ani hodnotenie zdravotného rizika: ukazuje, ako sa prvok na tomto toku radí medzi tokmi na Slovensku.

    Potenciálne toxické a stopové prvky

    • ArsenAs18,7 mg/kg89. percentil
    • OłówPb27,4 mg/kg85. percentil
    • RtęćHg0,318 mg/kg84. percentil
    • CínSn3,66 mg/kg77. percentil
    • CynkZn128 mg/kg72. percentil
    • MolibdenMo0,511 mg/kg71. percentil
    • SelenSe0,327 mg/kg67. percentil
    • MiedźCu26,0 mg/kg60. percentil
    • WanadV71,4 mg/kg57. percentil
    • KobaltCo8,56 mg/kg51. percentil
    • NikielNi23,2 mg/kg43. percentil
    • AntymonSb0,508 mg/kg36. percentil
    • KadmCd0,114 mg/kg31. percentil
    • BizmutBi0,164 mg/kg28. percentil
    • ChromCr55,5 mg/kg24. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Hlavné prvky (železo, hliník, vápnik, horčík, draslík, sodík, titán, mangán, fosfor)
    • MagnezMg1,07 %65. percentil
    • TitánTi4 856 mg/kg65. percentil
    • FosforP947 mg/kg63. percentil
    • SódNa0,929 %62. percentil
    • ŻelazoFe2,90 %61. percentil
    • WapńCa2,27 %55. percentil
    • ManganMn877 mg/kg53. percentil
    • GlinAl5,71 %53. percentil
    • DraslíkK1,42 %35. percentil
    Ďalšie prvky (bárium, stroncium, lítium, rubídium, zirkón, ytrium, cér, bór, berýlium, gálium)
    • CérCe63,0 mg/kg63. percentil
    • BáriumBa464 mg/kg59. percentil
    • ZirkónZr420 mg/kg56. percentil
    • StronciumSr135 mg/kg48. percentil
    • RubídiumRb86,7 mg/kg45. percentil
    • YtriumY26,6 mg/kg45. percentil
    • BerylBe1,25 mg/kg41. percentil
    • LítiumLi27,7 mg/kg39. percentil
    • GáliumGa11,6 mg/kg31. percentil
    • BorB53,3 mg/kg30. percentil

    Prirodzená rádioaktivita a radón

    Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ meria žiarenie z draslíka, uránu a tória v horninách a pôde. Najvyššie hodnoty majú granity a niektoré kyslé vulkanity, najnižšie vápence a nivy. Cézium-137 je pozostatok spadu po havárii v Černobyle a po testoch jadrových zbraní.

    20200

    Dávkový príkon gama žiarenia

    57nGy/h vo vzduchu

    rozsah 46 až 61 nGy/h

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy; bývajú vyššie nad granitmi a niektorými kyslými vulkanitmi, nižšie nad vápencami a nivami.

    • Ekvivalentný urán (eU)eU2,98 ppm81. percentil
    • Ekvivalentné tórium (eTh)eTh8,56 ppm78. percentil
    • Potas (K)K1,39 %70. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Geotermálny potenciál

    Atlas geotermálnej energie SR zachytáva teplotu hornín a tepelný tok z vnútra Zeme. Je to potenciál územia, nie skutočné teplo vody v toku. Konkrétne geotermálne vrty a pramene pri tejto vode sú v sekcii o geotermálnej energii nižšie.

    1 km2 km46 °C74 °C

    Teplota hornín s hĺbkou

    46 / 74 °Cv hĺbke 1 000 a 2 000 m

    prírastok 28 °C na km

    Čiara ukazuje teplotu hornín; bodkovaná časť je len predĺženie k povrchu. Tepelný tok 75 mW/m².

    Geotermálne útvary podzemných vôd pod čiarou vody

    • Hornonitrianska kotlina100%SR 3,4 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Reliéf, klíma a pôdy

    Povodie nie je len voda: sklon a výška určujú rýchlosť odtoku, klíma teplotu a množstvo vody a pôdy to, čo sa do toku splavuje. Údaje sú z geomorfologického členenia, klimatickogeografických typov a pôdnych máp ŠGÚDŠ.

    • Priemerná januárová teplota-3,8°C
    • Priemerná júlová teplota18,1°C
    • Ročné zrážky682mm

    Klimatickogeografické typy

    • kotlinová klíma100%SR 29 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mapa pásma

    Kde sa nachádzajú najbližšie banské diela, ložiská, záťaže, geotermálne vrty a nálezy zlata. Skupiny sa dajú vypínať.

    Štôlňa – 2 – štôlňa (1,7 km od vody)A jama – 1 – šachta (1,9 km od vody)B jama – 1 – šachta (1,9 km od vody)G jama – 1 – šachta (2,1 km od vody)Halda – 5 – halda (2,7 km od vody)Halda-hlavný odval – 5 – halda (2,7 km od vody)štôlňa – 2 – štôlňa (1,7 km od vody)Baňa Mládeže (úsek 08) – banské práce – 2 – štôlňa (2,0 km od vody)Remata – Zlaté rudy (3,3 km od vody)Prievidza – rušňové depo – nádrže – SK1000400P (570 m od vody)Nováky – Vojenský opravárenský podnik – SK200170FP (1,4 km od vody)Chrenovec – Brusno – Brusno pri Chrenovci – nijaký (90 m od vody)Za OSC – Jalovec pri Ráztočne – občasný (110 m od vody)Koš – nijaký (300 m od vody)Prievidza – Pri ČOV – Prievidza – nijaký (320 m od vody)Pod Banskou – Prievidza – nijaký (330 m od vody)Ráztočno – nijaký (440 m od vody)Opatovce nad Nitrou – občasný (890 m od vody)Žebrač jarok – Morovno – občasný (900 m od vody)Opatovce nad Nitrou – nijaký (950 m od vody)Za obcou – Opatovce nad Nitrou – nedá sa odhadnúť (1,4 km od vody)Koš – nedá sa odhadnúť (1,7 km od vody)Prievidza – nedá sa odhadnúť (2,4 km od vody)Videje jarok – Malá Čausa – nijaký (2,6 km od vody)Ploštiny – Veľká Lehôtka – nijaký (2,6 km od vody)Kocurany – nedá sa odhadnúť (2,6 km od vody)skládka TKO Ploštiny – Prievidza – nijaký (2,8 km od vody)Handlová – skládka popolovín – Handlová – nijaký (2,8 km od vody)Skládka HATER, s.r.o., Handlová – Na Scheiblingu – nijaký (2,9 km od vody)Handlová – FGHn-1 – nekúpeľný (520 m od vody)Handlová – RH-1 – nekúpeľný (1,0 km od vody)Opatovce nad Nitrou – NB-1 – nekúpeľný (1,3 km od vody)Bojnice – NB-4 – kúpeľný (1,6 km od vody)Nováky – Laskár – Koš – Š-1-NB II – nekúpeľný (1,6 km od vody)Bojnice – BR-2 – kúpeľný (1,9 km od vody)Bojnice – kúpeľný (1,9 km od vody)Bojnice – Z-2 – kúpeľný (2,1 km od vody)Bojnice – BR-1 – kúpeľný (2,2 km od vody)Bojnice – BR-3 – kúpeľný (2,3 km od vody)Bojnice – kúpeľný (2,4 km od vody)Bojnice – PA-7 – kúpeľný (2,4 km od vody)Bojnice – BR-6 – kúpeľný (2,4 km od vody)Bojnice – BR-5 – kúpeľný (2,5 km od vody)Bojnice – BR-4 – kúpeľný (2,5 km od vody)Bojnice – NB-5 – kúpeľný (2,5 km od vody)Prievidza – Púšť – Š1-NB IV – nekúpeľný (2,6 km od vody)Chalmová – CH-4 – nekúpeľný (9,4 km od vody)Chalmová – HCH-1 (dnes CH-3) – nekúpeľný (9,4 km od vody)Chalmová – BCH-3 – nekúpeľný (9,4 km od vody)Š-1-NB-II – l3 (800 m od vody)d1 (550 m od vody)c1 (610 m od vody)c2 (1,3 km od vody)c1 (1,4 km od vody)d2 (1,4 km od vody)d1 (1,5 km od vody)d2 (2,5 km od vody)c1 (7,5 km od vody)c2 (7,6 km od vody)a1 (9,5 km od vody)a1 (9,5 km od vody)Bojnice (2,1 km od vody)Chalmová (9,8 km od vody)Ráztočno – stavebný kameň (660 m od vody)Prievidza II – tehliarske suroviny (1,4 km od vody)Nováky – hnedé uhlie (2,1 km od vody)Nováky – hnedé uhlie (230 m od vody)Ráztočno – stavebný kameň (600 m od vody)Prievidza II – tehliarske suroviny (1,4 km od vody)Nováky – II. etapa – hnedé uhlie (2,0 km od vody)Nováky – hnedé uhlie (2,0 km od vody)Brusno (Chrenovec – Brusno) – štrkopiesky a piesky (220 m od vody)Prievidza – stavebný kameň – andezit (90 m od vody)Prievidza – stavebný kameň – andezitové pyroklastiká (140 m od vody)Ráztočno – juh – stavebný kameň – pieskovec (150 m od vody)Koš – štrkopiesky (200 m od vody)Ráztočno – juh I. – stavebný kameň – pieskovec (270 m od vody)Ráztočno – kóta 428,0 Dúbrava – stavebný piesok – pieskovec (390 m od vody)Ráztočno – juh II. – stavebný kameň – pieskovec (410 m od vody)Opatovce nad Nitrou – štrkopiesky (520 m od vody)Jalovec – kóta 441,7 – stavebný kameň – pieskovec, zlepenec (520 m od vody)Opatovce nad Nitrou – štrkopiesky (580 m od vody)Opatovce nad Nitrou – stavebný piesok – piesky (860 m od vody)Malá Čausa – stavebný piesok – piesky (1,1 km od vody)Remata – stavebný kameň – dolomit (1,1 km od vody)Hradec – stavebný kameň – andezit (1,8 km od vody)Handlová – Kňazov kopec – stavebný kameň – bazaltoidný andezit (2,0 km od vody)Veľká Lehôtka – štrkopiesky (2,4 km od vody)Opatovce nad Nitrou – Bojnice – stavebný kameň – dolomitická brekcia (2,6 km od vody)Bojnice – stavebný kameň – dolomitický zlepenec (2,6 km od vody)Bojnice – stavebný kameň – dolomit (2,8 km od vody)Nováky – Horné Lelovce – štrkopiesky (2,9 km od vody)Remata – kóta 524,2 – stavebný kameň – dolomit (3,0 km od vody)Malá Čausa – stavebný piesok – piesky (3,0 km od vody)Dubnica – stavebný kameň – dolomit (3,4 km od vody)Brezany – tehliarske suroviny (3,5 km od vody)Masív Žiaru (Malá Čausa, Dubové, Sklené) – živce (3,5 km od vody)Remata – kóta 934,5 Vysoká – stavebný kameň – andezit (3,5 km od vody)Masív Žiaru (Malá Čausa, Dubové, Sklené) – živce (3,6 km od vody)Nováky – Horné Lelovce – štrkopiesky (3,7 km od vody)Masív Žiaru (Malá Čausa, Dubové, Sklené) – živce (3,8 km od vody)Masív Žiaru (Malá Čausa, Dubové, Sklené) – živce (4,2 km od vody)Brezany – stavebný piesok – piesky (4,2 km od vody)Dubnica – vých. od hájovne Bohatka – stavebný kameň – dolomit (4,3 km od vody)Masív Žiaru (Malá Čausa, Dubové, Sklené) – živce (4,5 km od vody)Nováky – Pustý vrch (pri Bani I) – stavebný kameň – andezit (4,6 km od vody)Nováky – Horné Lelovce – štrkopiesky (4,6 km od vody)Dubnica – stavebný kameň – biotitická pararula (4,7 km od vody)Nováky – Púšť – stavebný kameň – andezitová brekcia (4,7 km od vody)Nováky – Pustý vrch – stavebný kameň – andezitová tufitická br (4,7 km od vody)Remata – zlaté a strieborné rudy (2,9 km od vody)Prievidza – vulkanity (130 m od vody)Kobylince – všeobecná geológia (1,6 km od vody)Handlovský zosun – geomorfológia (2,0 km od vody)Remata, Bralová skala – vulkanity (3,6 km od vody)Bojnice – geomorfológia (3,7 km od vody)Veľký Grič – vulkanity (4,4 km od vody)– Zosuvy (100 m od vody)– Zosuvy (120 m od vody)– Zosuvy (130 m od vody)– Zosuvy (140 m od vody)– Zosuvy (150 m od vody)– Blokové polia (150 m od vody)– Zosuvy (160 m od vody)– Zosuvy (170 m od vody)– Zosuvy (190 m od vody)– Zosuvy (200 m od vody)– Zosuvy (200 m od vody)– Blokové polia (200 m od vody)RAZTOCNO – Zosuvy (210 m od vody)– Zosuvy (210 m od vody)– Zosuvy (210 m od vody)RAZTOCNO – Zosuvy (240 m od vody)VELKA CAUSA – Zosuvy (240 m od vody)– Zosuvy (250 m od vody)– Zosuvy (250 m od vody)– Blokové polia (260 m od vody)PRIEVIDZA – Zosuvy (260 m od vody)– Zosuvy (270 m od vody)– Blokové polia (270 m od vody)– Zosuvy (270 m od vody)PRIEVIDZA – Zosuvy (290 m od vody)– Zosuvy (290 m od vody)– Zosuvy (300 m od vody)– Zosuvy (300 m od vody)JALOVEC – Zosuvy (310 m od vody)– Zosuvy (310 m od vody)CHREOVEC – Zosuvy (320 m od vody)VELKA CAUSA – Zosuvy (320 m od vody)MALA CAUSA – Zosuvy (350 m od vody)– Zosuvy (350 m od vody)LIPNIK – Zosuvy (360 m od vody)– Zosuvy (370 m od vody)– Zosuvy (380 m od vody)– Zosuvy (380 m od vody)– Zosuvy (390 m od vody)– Zosuvy (400 m od vody)VELKA CAUSA – Zosuvy (400 m od vody)– Zosuvy (410 m od vody)BRUSNO – Zosuvy (420 m od vody)– Zosuvy (450 m od vody)BRUSNO – Zosuvy (510 m od vody)MALA CAUSA – Zosuvy (520 m od vody)VELKA CAUSA – Zosuvy (520 m od vody)VELKA CAUSA – Zosuvy (530 m od vody)BRUSNO – Zosuvy (530 m od vody)– Zosuvy (530 m od vody)CHRENOVEC – Zosuvy (550 m od vody)VELKA CAUSA – Zosuvy (550 m od vody)VELKA CAUSA – Zosuvy (580 m od vody)– Zosuvy (580 m od vody)– Zosuvy (590 m od vody)– Zosuvy (600 m od vody)– Zosuvy (600 m od vody)– Zosuvy (610 m od vody)BRUSNO – Zosuvy (610 m od vody)– Zosuvy (610 m od vody)MOROVNO – Zosuvy (630 m od vody)JALOVEC – Zosuvy (630 m od vody)– Zosuvy (640 m od vody)– Zosuvy (640 m od vody)– Zosuvy (660 m od vody)LIPNIK – Zosuvy (660 m od vody)– Zosuvy (670 m od vody)– Zosuvy (670 m od vody)VELKA CAUSA – Svahové prúdy (690 m od vody)VELKA CAUSA – Zosuvy (700 m od vody)VELKA CAUSA – Zosuvy (720 m od vody)BRUSNO – Zosuvy (720 m od vody)– Zosuvy (730 m od vody)NECPALY – Zosuvy (740 m od vody)– Zosuvy (740 m od vody)VELKA CAUSA – Zosuvy (750 m od vody)– Zosuvy (790 m od vody)LIPNIK – Zosuvy (790 m od vody)LIPNIK – Zosuvy (800 m od vody)– Zosuvy (820 m od vody)Jalovec – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (50 m od vody)Prievidza – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (70 m od vody)Ráztočno – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (80 m od vody)Bojnice – štruktúrny vrt s termálnou, minerálnou v (90 m od vody)Prievidza – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (90 m od vody)Prievidza – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (120 m od vody)Prievidza – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (210 m od vody)Prievidza – monitorovací vrt (220 m od vody)Opatovce nad Nitrou – pozorovací vrt SHMÚ (240 m od vody)Prievidza – negatívny vrt (240 m od vody)Prievidza – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (260 m od vody)Koš – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (260 m od vody)Prievidza – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (280 m od vody)Prievidza – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (290 m od vody)Prievidza – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (340 m od vody)Prievidza – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (380 m od vody)Opatovce nad Nitrou – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (380 m od vody)Koš – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (410 m od vody)Prievidza – Karpatia – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (420 m od vody)Opatovce nad Nitrou – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (430 m od vody)Prievidza – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (450 m od vody)Prievidza – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (470 m od vody)Prievidza – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (510 m od vody)Prievidza – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (550 m od vody)Prievidza – monitorovací vrt (650 m od vody)Prievidza – monitorovací vrt (650 m od vody)Opatovce nad Nitrou – štruktúrny vrt s obyčajnou vodou (nad 20 (660 m od vody)Prievidza – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (750 m od vody)Prievidza – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (760 m od vody)Prievidza – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (800 m od vody)Malá Čausa – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (840 m od vody)Prievidza – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (890 m od vody)Prievidza – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (890 m od vody)Prievidza – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (900 m od vody)Opatovce nad Nitrou – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (910 m od vody)Prievidza – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (920 m od vody)Prievidza – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (920 m od vody)Prievidza – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (930 m od vody)Prievidza – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (970 m od vody)Prievidza – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (990 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (50 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (70 m od vody)vodárensky využívaný vrt – Hydrogeologické vrty (80 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (80 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (90 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (120 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (120 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (180 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (260 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (280 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (290 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (340 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (340 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (380 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (410 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (430 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (450 m od vody)pramenná línia – Vývery podzemnej vody (500 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (510 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (570 m od vody)vodárensky využívaný a monitorovaný prameň – Vývery podzemnej vody (640 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (720 m od vody)vodárensky využívaný prameň – Vývery podzemnej vody (750 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (750 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (800 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (850 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (890 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (890 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (900 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (900 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (910 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (930 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (970 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (990 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,0 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (1,1 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,1 km od vody)vodárensky využívaný prameň – Vývery podzemnej vody (1,1 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,2 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,2 km od vody)Handlová,1200m od K566 – prameň (70 m od vody)Ráztočno oproti pošte,1500m ZSZ od K671 – studňa (210 m od vody)Handlová,1100m ZSZ od K566 na začiatku obce – studňa (310 m od vody)Ráztočno ,700m J od K428 – prameň (340 m od vody)Chrenovec č.d.266,850m JV od K406 – studňa (400 m od vody)Ráztočno – vodný zdroj na konci obce,750m J od K – prameň (640 m od vody)Ráztočno,600m SZ od K428 – prameň (1,1 km od vody)Ráztočno-Jalovec,1800m JJZ od K853,pramen Uhlišt – prameň (1,9 km od vody)Lipník,1400m SSV od K406 – prameň (2,0 km od vody)Handlová – Remata – prameň (2,2 km od vody)Malá Čausa,1400m V od K490 – studňa (2,2 km od vody)Remata – prameň (2,7 km od vody)Handlová,1600m SV od K935 Vysoká – prameň (2,7 km od vody)Remata, pramen Volová riť, HN – 15 – prameň (2,9 km od vody)Remata,800m Z od K668 – prameň (2,9 km od vody)Handlová – Remata, prameň pod Bralským tunelom, – prameň (2,9 km od vody)Remata,Bralský tunel,750m JZ od K826 – prameň (2,9 km od vody)Ráztočno,Stredná dolina,850m JV od K833 – prameň (3,0 km od vody)Remata – prameň (3,0 km od vody)zlato 5 ks – zlato (520 m od vody)5 km

    Čiara je voda revíru, svetlý pás je pásmo 3 km, v ktorom sa hľadali vrty, banské diela a záťaže. Mapa ukazuje najbližšie objekty (najviac niekoľko desiatok z každého registra), nie všetky. Body zodpovedajú polohe v registri; plošné objekty sú vyznačené stredom.

    Stopové prvky v povrchových vodách

    Arzén, antimón, kadmium, olovo, meď, zinok a ďalšie prvky vo vzorkách riek a potokov (Geochemický atlas SR, povrchové vody, 2015). Pruh ukazuje, kde najvyššia hodnota leží medzi všetkými vzorkami na Slovensku; svetlá značka je medián vzoriek pri tejto vode.

    • LítiumLiextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 85,0 μg/lmedián 27,0 μg/l22 vzoriek23 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Handlovka, 1993, 40 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • KadmCdvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 1,50 μg/lmedián 0,250 μg/l22 vzoriek

      Najvyššia hodnota: Brusno, 1100m JJV od K406, 160 m od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • StronciumSrvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 940 μg/lmedián 340 μg/l22 vzoriek

      Najvyššia hodnota: Handlová, 1850m VSV od K694, 1992, 300 m od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ArsenAsvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 7,80 μg/lmedián 1,95 μg/l22 vzoriek27 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Handlovka, 1992, 30 m od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • MiedźCuzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 7,30 μg/lmedián 1,00 μg/l22 vzoriek68 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Handlovka, 1993, 20 m od vody. Porovnanie: 94. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • BáriumBamierne zvýšená
      najvyššie 85,0 μg/lmedián 30,0 μg/l22 vzoriek

      Najvyššia hodnota: Cígeľ-Handlová, 1997, 40 m od vody. Porovnanie: 85. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ChromCrbežná hodnota
      najvyššie 1,70 μg/lmedián 1,00 μg/l21 vzoriek90 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Handlovka, potok, 1993, 20 m od vody. Porovnanie: 72. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • SelenSenižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l22 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Handlová, 2350m JZ od K566, 1992, 440 m od vody. Porovnanie: 46. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • OłówPbnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 2,50 μg/lmedián 2,50 μg/l22 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Handlová, 2350m JZ od K566, 1992, 440 m od vody. Porovnanie: 43. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AntymonSbnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l21 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Handlová, 2350m JZ od K566, 1992, 440 m od vody. Porovnanie: 37. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Hlavné ióny, mineralizácia a pH

    Základný chemizmus vody: z akých hornín sa do nej dostávajú minerály.

    • Oxid kremičitýSiO2vysoká (horných 5 %)
      najvyššie 48,7 mg/lmedián 22,4 mg/l22 vzoriek

      Najvyššia hodnota: Handlová, 2350m JZ od K566, 1992, 440 m od vody. Porovnanie: 98. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Zlato a rudné minerály v riečnych sedimentoch

    Regionálna šlichová prospekcia: z riečneho štrku sa vymyl ťažký podiel a spočítali sa v ňom zrná minerálov. Mapa nálezov je pozitívna: vzorka bez zlata sa v atlase neuvádza, preto absencia nálezu nie je dôkaz, že zlato nie je.

    • Pyrit (FeS₂)51 vzoriek, najviac 4115 zŕn
    • Hematit (Fe₂O₃)14 vzoriek, najviac 5 zŕn
    • Realgár (AsS)10 vzoriek, najviac 3 zŕn
    • Chalkopyrit (CuFeS₂)9 vzoriek, najviac 30 zŕn
    • Arzenopyrit (FeAsS)9 vzoriek, najviac 176 zŕn
    • Antimonit (Sb₂S₃)7 vzoriek, najviac 2 zŕn
    • Cinabarit (HgS)6 vzoriek, najviac 16 zŕn
    • Auripigment (As₂S₃)3 vzorky, najviac 1 zŕn
    • Złoto (Au)1 vzorka, najviac 5 zŕn

    Najbližšie vzorky so zlatom

    VzorkaZlato vo vzorkeOd vody
    404/A5 zŕn520 m

    Podzemná voda: chemizmus, typy vôd a rádioaktivita

    Hydrogeochemické objekty (rozbory prameňov a vrtov), geochemický atlas podzemných vôd (1996) a rádiohydrochemické vzorkovanie. Podzemná voda živí potoky, preto jej zloženie ovplyvňuje aj vodu v toku.

    Chemické typy vôd v okolí

    • Ca-Mg-HCO35×
    • Ca-HCO34×
    • Ca-(Mg)-HCO34×
    • Ca-(Mg)-SO4-HCO32×
    • Ca-(SO4)-HCO32×
    • Ca-(Mg)-(SO4)-HCO31×
    • Ca-(Mg)-HCO3-SO41×

    Trieda kvality vody podľa hydrogeochemickej mapy

    • trieda A7×
    • trieda B4×
    • trieda F4×
    • trieda E3×
    • trieda D1×

    Kovy v podzemnej vode

    • RtęćHgextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 1,00 μg/lmedián 0,100 μg/l59 vzoriek90 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 2,9 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AntymonSbextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 6,20 μg/lmedián 0,100 μg/l59 vzoriek81 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 1,7 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • KadmCdextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 5,10 μg/lmedián 0,250 μg/l59 vzoriek93 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 1,5 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • LítiumLivysoká (horných 5 %)
      najvyššie 120 μg/lmedián 7,00 μg/l59 vzoriek12 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 100 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • GlinAlvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 0,160 mg/lmedián 0,00500 mg/l59 vzoriek75 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 880 m od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ArsenAsvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 10,4 μg/lmedián 0,500 μg/l59 vzoriek63 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 1,5 km od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • CynkZnvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 1 890 μg/lmedián 46,0 μg/l59 vzoriek10 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 1,3 km od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • MiedźCuvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 6,00 μg/lmedián 0,700 μg/l59 vzoriek

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 1,1 km od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ChromCrzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 3,70 μg/lmedián 0,250 μg/l59 vzoriek73 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 1,7 km od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • SelenSezvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 1,80 μg/lmedián 0,500 μg/l59 vzoriek93 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 70 m od vody. Porovnanie: 91. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • OłówPbmierne zvýšená
      najvyššie 1,00 μg/lmedián 0,500 μg/l59 vzoriek81 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 2,9 km od vody. Porovnanie: 75. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ŻelazoFebežná hodnota
      najvyššie 0,00500 mg/lmedián 0,00500 mg/l40 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: vrt, 1993, 2,2 km od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Radón vo vodách

    Druh miestaVzoriekNajvyšší radónMedián
    potok, rieka82,29 Bq/l0,920 Bq/l
    źródło1043,8 Bq/l8,72 Bq/l
    upravený prameň14,19 Bq/l4,19 Bq/l
    vodný zdroj pre hromadné zásobovanie24,14 Bq/l3,27 Bq/l
    vrt s prelivom termálnej a minerálnej vody27,19 Bq/l4,95 Bq/l
    vrt s prelivom123,1 Bq/l23,1 Bq/l

    Banské diela, ložiská a rudné výskyty

    Staré banské diela mimo dobývacích priestorov (register Geofondu), ložiská a dobývacie priestory a metalogenetická mapa. Zlato, striebro a ďalšie kovy sa v blízkosti tokov môžu dostávať do sedimentov a vody.

    Druhy banských objektov

    • šachta3×
    • štôlňa3×
    • halda2×

    Najbližšie staré banské diela

    NazwaGatunekŤaženéUkončenieOd vody
    Štôlňaštôlňauhlie?1,7 km
    štôlňaštôlňauhlie?1,7 km
    A jamašachtahnedé uhlie20231,9 km
    B jamašachtahnedé uhlie20231,9 km
    Baňa Mládeže (úsek 08) – banské práceštôlňahnedé uhlie20232,0 km
    G jamašachtahnedé uhlie20232,1 km
    Haldahaldahnedé uhlie2,7 km
    Halda-hlavný odvalhaldahnedé uhlie2,7 km

    Ložiská a dobývacie priestory

    LožiskoNerastStav a organizáciaOd vody
    Brusno (Chrenovec – Brusno)štrkopiesky a pieskyLožisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Spolok bývalých urbárnikov Brusno, pozemkové spoločenstvo220 m
    Novákyhnedé uhlieLožisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – HBP, a.s.230 m
    Ráztočnostavebný kameňŤažené ložisko – DrvTech s.r.o.600 m
    Ráztočnostavebný kameňŤažené ložisko – DrvTech s.r.o.660 m
    Prievidza IItehliarske surovinyLožisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Organizácia neurčená1,4 km
    Prievidza IItehliarske surovinyLožisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Organizácia neurčená1,4 km
    Nováky – II. etapahnedé uhlieLožisko s predpokladom využívania zásob – ŠGÚDŠ Bratislava2,0 km
    Novákyhnedé uhlieLožisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – HBP, a.s.2,0 km
    Novákyhnedé uhlieLožisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – HBP, a.s.2,1 km

    Rudné výskyty v metalogenetickej mape

    VýskytTyp rudyMetaleGatunekOd vody
    RemataZlaté rudyAumineralogický výskyt3,3 km

    Vrty a archívne správy Geofondu

    Register hydrogeologických vrtov, ostatných vrtov a geotermálnych vrtov. Ku každému vrtu patrí správa v archíve Geofondu (geologické profily, čerpacie skúšky, chemické rozbory vody); číslo správy je v tabuľke.

    1 244 vrtov v pásme 3 km, z toho 137 hydrogeologických a 1107 ostatných; s číslom archívnej správy 1244.

    Hĺbky vrtov

    • do 10 m578×
    • 10–30 m321×
    • 30–100 m46×
    • 100–300 m72×
    • nad 300 m144×

    Najbližšie vrty

    LokalizacjaGatunekGłębokośćArchívna správaOd vody
    ČČ-4štruktúrny325,0 m320510 m
    T-1inžiniersko-geologický5,0 m3886720 m
    H-2inžiniersko-geologický5,0 m1031830 m
    HH-7inžiniersko-geologický3,0 m7082140 m
    Č-9inžiniersko-geologický8,0 m3886740 m
    Jalovecúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou15,5 m69803 110Cb19.pdf50 m
    H-17inžiniersko-geologický5,0 m7082150 m
    V-2inžiniersko-geologický4,0 m1888950 m
    Č-4inžiniersko-geologický8,0 m3886750 m
    JT-22inžiniersko-geologický13,0 m8699950 m
    Z-8inžiniersko-geologický1,4 m8699950 m
    HH-8inžiniersko-geologický3,0 m7082160 m

    Geotermálna energia a minerálne vody

    Geotermálne vrty (teplota vody na ústí, výdatnosť, chemický typ) a zdroje geotermálnych a minerálnych vôd v okruhu 10 km. Údaje o využívaní a existencii vrtu sú z registra Geofondu.

    VrtTemperaturaVýdatnosťGłębokośćChemický typ vodyVyužívanieOd vody
    Handlová – FGHn-119 °C–475 mCa-Mg-HCO3nevyužívaný520 m
    Handlová – RH-138 °C–1201 mCa-Mg-SO4-HCO3nevyužívaný1,0 km
    Opatovce nad Nitrou – NB-134 °C–983,5 mCa-Mg-Na-HCO3-SO4nevyužívaný1,3 km
    Bojnice – NB-424 °C0,1 l/s510 mCa-Mg-HCO3nevyužívaný1,6 km
    Nováky – Laskár – Koš – Š-1-NB II59 °C22,0 l/s1851 mCa-Na-Mg-HCO3-SO4využívaný1,6 km
    Bojnice – BR-252 °C4,0 l/s281 mCa-Mg-HCO3využívaný1,9 km
    Bojnice46 °C4,5 l/s–Ca-Mg-HCO3využívaný1,9 km
    Bojnice – Z-246 °C6,6 l/s30 mCa-Mg-HCO3využívaný2,1 km
    Bojnice – BR-147 °C0,9 l/s488 mCa-Mg-HCO3využívaný2,2 km
    Bojnice – BR-335 °C4,1 l/s103 mCa-Mg-HCO3využívaný2,3 km

    Zdroje geotermálnych a minerálnych vôd

    ŹródłoGatunekTemperatura wody (°C)Výdatnosť (l/s)PočetNajbližší od vody
    kategória d1minerálna voda39-55< 52550 m
    kategória c1minerálna voda23-38< 53610 m
    Š-1-NB-IIgeotermálna voda55 – 8016 – 301800 m
    kategória c2minerálna voda23-385-1521,3 km
    kategória d2minerálna voda39-555-1521,4 km
    kategória Bojnicetermálne kúpalisko––12,1 km
    kategória a1minerálna voda< 15< 529,5 km
    kategória Chalmovátermálne kúpalisko––19,8 km

    Environmentálne záťaže, skládky a antropogénne sedimenty

    Evidované environmentálne záťaže (priemyselné areály, skládky, ťažba), register skládok odpadov a monitorovanie antropogénnych sedimentov (kaly z priemyslu). Je to zoznam miest, nie meranie znečistenia vody.

    Environmentálne záťaže

    LokalizacjaČinnosťLátkaKlasifikáciaOd vody
    Prievidza – rušňové depo – nádržeSK1000400P570 m
    Nováky – Vojenský opravárenský podnikSK200170FP1,4 km

    Skládky odpadov

    SkládkaPlochaRok vznikuMonitorovanieOd vody
    Chrenovec – Brusno – Brusno pri Chrenovci8 000 m²1970–90 m
    Za OSC – Jalovec pri Ráztočne6 000 m²––110 m
    Koš900 m²1985–300 m
    Prievidza – Pri ČOV – Prievidza–1975–320 m
    Pod Banskou – Prievidza4 500 m²1960–330 m
    Ráztočno1 000 m²1991–440 m
    Opatovce nad Nitrou1 200 m²1970–890 m
    Žebrač jarok – Morovno20 000 m²––900 m

    Zosuvy a svahové deformácie

    Register zdokumentovaných svahových deformácií (Geofond). Zosuvy pri toku môžu priniesť do vody jemný materiál, zmeniť dno a prehradiť koryto.

    Druhy deformácií

    • Zosuvy258×
    • Blokové polia18×
    • Poddolované zosuvy11×
    • Blokové rozpadliny8×
    • Svahové prúdy2×
    • Poddolované bloky1×

    Stupeň aktivity

    • Potenciálny161×
    • Stabilizovaný102×
    • Aktívny34×
    • S potenciálnymi a aktívnymi formami1×

    Súčasný stav

    • SD prebraná z archívnych materiálov (existuje inž. geologick90×
    • SD preberaná z archívnych materiálov, ktorá bola konfrontova44×
    • SD zaregistrovaná v rámci terénneho výskumu na úlohe Atlas S3×
    • Nedostatočne doložené2×
    • Spracované len v rozsahu registrácie v mierke 1:25 0001×

    Ako čítať tieto údaje

    • Pásmo a vzdialenosť. Vzdialenosť sa meria od čiary vody k bodu v registri (u plôch k ich stredu), s presnosťou desiatok metrov. Počty platia len pre pásmo, nie pre celé povodie.
    • Percentil. Pri chémii sa najvyššia hodnota porovnáva so všetkými vzorkami atlasu na Slovensku. Nejde o zákonný limit ani o hodnotenie zdravotného rizika; atlasy sú historické (vyšli: povrchové vody 2015, podzemné vody 1996, riečne sedimenty 1999).
    • Medza stanovenia. Veľa vzoriek má hodnotu na úrovni najnižšej, čo laboratórium určilo; takéto výsledky znamenajú „pod medzou“. Pri nich je pozícia v rozdelení odhad.
    • Šlichy. Evidujú sa len vzorky s nálezom. Počet zŕn v preparáte nie je obsah zlata v gramoch na tonu.
    • Súvislosť s vodou. Banské dielo, skládka či záťaž v blízkosti nič nedokazuje o kvalite vody v toku. Slúži ako podnet na pozornosť a ako východisko pre ďalší prieskum.
    • Vzorkové body. Plošné a rastrové mapy ŠGÚDŠ sa nedajú stiahnuť ako body, preto sa pozdĺž čiary každého revíru zisťuje hodnota v bodoch zhruba každé 3 km. Ide o vzorku čiary, nie o súvislý záznam; veľmi krátky úsek môže mať jediný bod.
    • Rastre atlasu. Chémia vody a sedimentov sú interpolácie meraní v sieti vzoriek (Geochemický atlas SR). Hodnota v bode je modelový odhad pre okolie, nie meranie vo vode. Percentil porovnáva priemer tohto toku so všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku.
    • Polohy a mierky. Mapy majú rôznu mierku (1:50 000 až 1:1 000 000), preto sa podrobnosť v sekciách líši. Mapa mimo pokrytia znamená, že v bode nie je plocha, nie že tam nič nie je.

    Dáta: © ŠGÚDŠ (https://www.geology.sk), stiahnuté 8. 11. 2026. Podrobnosti v Metodike.

    Organizacje i lokalizacja

    Kto zarządza łowiskami i gdzie leżą

    Organizacje na ciekukto zarządza łowiskami i jakie warunki panują tam dziś

    1. Handlová1 łowisko · 15 km36Handlovka č. 236
    2. Prievidza1 łowisko · 7,2 km8Handlovka č. 18

    Inne cieki w okolicy

    Dorzecze: Wag