Tok

Valčiansky potok

Povodie VáhuLososový – pstruhový
revír
1
dĺžka revírov
11,8km
kraj
Žilinský kraj
Letecká snímka toku Valčiansky potok so zvýraznenou čiarou
Modrá čiara: priebeh toku (orientačne). Ortofotomozaika SR © GKÚ Bratislava, CC BY 4.0Mapy Google

Teraz pri vode

Dnes na toku Valčiansky potok

Skóre podmienok na love, najlepšie okno dňa a revíry od najlepších podmienok

Priemer revírov toku

Nízka aktivita · priemer z jedného revíru

Číslo v hlavičke je odhad pre stred toku podľa počasia a meraní. Priemer revírov navyše počíta družicové údaje, zatienenie a geológiu každého revíru.

Najlepšie okno dnes

06:00–08:00

Valčiansky potok, skóre okna 25.

Skóre je odhad podmienok podľa počasia, vody a okolia, nie predpoveď záberov. Prepočítané o 09:05.

Mapa a revíry toku

Priebeh toku a jeho revíry. Farbu čiar prepneš na podmienky dnes, kvalitu alebo ľubovoľný iný parameter.

Podrobné filtrekraj, okres, dno, hĺbka, zatienenie, družice, chémia a znečistenie vody, ryby, geológia

1445revírov
Vyber kategóriu a zúž výber. Pri každej možnosti uvidíš, koľko revírov ti ostane.
Farba na mape
Načítavam mapu…

Mapu posúvaš dvoma prstami. Jedným prstom ju posunieš na celej obrazovke.

    Výškový profil toku

    Ako klesá tok po prúde: spád, sklon a rýchlosť vody.

    Bystrina Horský potok so strmým sklonom, kaskádami a skalnatým dnom. Voda je čistá a studená, lov vyžaduje opatrný prístup.

    2004006008001 0000 km5 km10 km
    Výškový profil toku: od 863 do 429 m n. m. na 11,7 km.
    Revíry v poradí od najvyššieho (vľavo) po najnižší. Medzi revírmi môže byť úsek bez revíru, ten sa nezobrazuje.
    Najvyšší bod
    863 m n. m.
    Najnižší bod
    408 m n. m.
    Spád revírovSpádRozdiel nadmorskej výšky medzi horným a dolným koncom revíru v metroch. Čím väčší spád na kratšej dĺžke, tým rýchlejšia voda.
    455 m
    Priemerný sklonSklon tokuSpád na kilometer v promile (‰, metre na kilometer). Do 2 ‰ je pomalá nížinná rieka, 5 až 10 ‰ podhorská rieka (lipeň, pstruh), nad 10 ‰ rýchly potok.
    39 ‰
    KľukatosťKľukatosťDĺžka toku vydelená vzdialenosťou jeho koncov vzdušnou čiarou. 1,0 je priamy tok, nad 1,3 výrazne meandruje. Meandre vytvárajú jamy pod brehmi a plytčiny v prieťahoch.
    1,09

    Zdroj: Open Topo Data (eudem25m), 4. 11. 2026. Sklon a spád sú orientačné, zahŕňajú len úseky revírov.

    Terén v 3D

    Načítavam 3D model terénu…

    Historické snímky

    Vývoj okolia a prírody od 2018 do 2024: ako sa menia brehy, vegetácia a krajina okolo vody. Snímky sa samy prepínajú, listovať môžeš aj ručne.

    Letecká snímka toku Valčiansky potok z roku 2018
    2018snímkované 18. 9. 2018
    Letecká snímka toku Valčiansky potok z roku 2021
    2021snímkované 10. 9. 2021
    Letecká snímka toku Valčiansky potok z roku 2024
    2024snímkované 23. 8. 2024

    Ortofotomozaika SR © GKÚ Bratislava, NLC Zvolen. Rok a deň snímkovania závisia od polohy, jednotlivé ročníky sa preto môžu líšiť ročným obdobím aj počasím.

    Znečistenie vody na toku Valčiansky potok

    Kvalita vody podľa SHMÚ, čistiarne pri revíroch a podzemná voda v okolí

    Povrchová voda pri revírochnajbližšie miesto monitoringu SHMÚ, 2025

    1 z 1 revíru s údajom SHMÚ revírov toku má pri najbližšom mieste nesplnenú normu aspoň v jednom ukazovateli.

    • 1 až 2 ukazovatele1

    Podzemná voda: namerané hodnotytypická hodnota zo staníc do 10 km, 2025

    1 z 1 revíru s meraním má v okolí podzemnú vodu s hodnotou nad hranicou aspoň v jednom ukazovateli.

    • amónne ióny alebo dusitany nad normou aspoň na jednej stanici1

    Zdroj: SHMÚ (ročenky kvality povrchových a podzemných vôd), register čistiarní z VÚVH a EEA. Miesto SHMÚ sa k revíru priradí podľa rovnakého názvu toku a vzdialenosti; ročenka uvádza miesta, ktoré nesplnili normu, preto chýbajúce miesto nie je dôkazom čistej vody.

    Geológia a geochémia toku Valčiansky potok

    Kovy a zlato v riečnych sedimentoch a vode, staré banské diela a ložiská, vrty s archívnymi správami, geotermálna energia, záťaže a zosuvy v okolí toku

    Prehľad vychádza z verejných registrov a atlasov Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Hľadá sa v pásme okolo vody všetkých revírov toku (spolu 12 km čiary): vzorky z potokov do 1 km, vrty, banské diela a záťaže do 3 km, rudné výskyty do 5 km, geotermálne zdroje do 10 km.

    Hornina pod vodou

    Náplavy riek80 % čiary vody

    20 % metamorfity

    Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch. Geologická mapa SR 1:50 000.

    510

    Voda podľa atlasu

    pH 7,6modelový odhad

    typ vody Ca–Mg–HCO₃–SO₄

    Mineralizácia 368 mg/l, stredne tvrdá voda (13,4 °dH). Interpolácia meraní Geochemického atlasu SR, nie meranie v toku.

    Prvky v riečnom sedimente

    1 z 15prvkov v horných 10 %

    najvyššie: Molybdén 1,12 mg/kg

    Poloha najvyššie postaveného prvku medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku: 95. percentil. Interpolácia Geochemického atlasu riečnych sedimentov.

    1 km2 km39 °C63 °C

    Teplo pod nohami

    39°C v hĺbke 1 000 m

    tepelný tok 55 mW/m²

    V hĺbke 2 000 m okolo 63 °C (prírastok 24 °C na kilometer). Atlas geotermálnej energie SR.

    20200

    Prirodzené gama žiarenie

    50nGy/h dávkový príkon

    43. percentil na Slovensku

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy (draslík, urán, tórium), nie hodnota z merania pri vode. Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ.

    Staré banské diela

    1objekt do 3 km

    ťažené: Fe

    Najbližšie: Štôlňa (štôlňa), 2,2 km od vody.

    Zlato v riečnom sedimente

    3vzorky so zlatom

    12 rudných minerálov v sedimente

    Najviac 1 zrno v jednej vzorke (50 m od vody). Šlichová prospekcia rátala zlaté zrná v preparáte z riečneho sedimentu.

    Stopové prvky vo vode toku

    1 z 10ukazovateľov v horných 5 %

    najvyššie: Stroncium 1 900 μg/l

    Poloha najvyššej namerenej hodnoty v rozdelení všetkých vzoriek povrchových vôd na Slovensku: 99. percentil (Valčiansky potok).

    Vrty a rozbory podzemnej vody

    69vrtov do 3 km

    423 rozborov vody v okolí

    Z toho 69 s archívnou správou Geofondu. Vrty sú hydrogeologické, geologické, inžinierskogeologické a iné.

    0 °C120

    Geotermálna energia

    42°C na ústí vrtu

    15 geotermálnych vrtov do 10 km

    Najteplejší: Kamenná Poruba – RTŠ-1, výdatnosť 13,4 l/s, 7,2 km od vody.

    Environmentálne záťaže a skládky

    25lokalít do 3 km

    25 skládok

    V pásme 3 km nie je registrovaná environmentálna záťaž; skládky sú len evidované.

    Ložiská a rudné výskyty

    25záznamov do 5 km

    25 rudných výskytov

    Registre Geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerastných surovín.

    Zosuvy a svahové deformácie

    35plôch do 3 km

    1 aktívnych

    Zdokumentované zosuvy v registri Geofondu. Zosuv do toku môže zakaliť vodu a zmeniť dno.

    Geologická stavba pod vodou

    Aká hornina leží pod čiarou vody (Geologická mapa SR 1:50 000), aký je jej vek, ako hrubý je kvartérny pokryv a v akej tektonickej jednotke voda tečie. Horninové podložie rozhoduje o tvrdosti vody, o dne, o zákale po dažďoch aj o pramenitosti.

    Poradie bodov ide po čiare vody (pri toku a povodí revír za revírom). Pruh je rez vzdialenosťou, nie mapou; šírka úseku zodpovedá počtu bodov.

    • Náplavy riek80 %SR 72 %
    • Metamorfity20 %SR 1,4 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Náplavy riek: Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch.

    Geologický vek hornín

    • kvartér80 %
    • trias20 %

    Najčastejšie horninové jednotky

    ÚtvarVekJednotkaBodov
    kvartérholocénfluviálne sedimenty: litofaciálne nečlenené nivné hliny, alebo piesčité až štrkovité hliny dolinných nív a nív3×
    kvartérpleistocénfluviálne sedimenty: štrky, piesčité štrky a piesky dnovej akumulácie v nízkych terasách1×
    triasstarší triaslúžňanské súvrstvie1×

    Kvartérny pokryv

    • deluviálne sedimenty100 %SR 16 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    • Typická hrúbka kvartérneho pokryvu4,0m
    • 5 – 1033 %SR 20 %
    • 2 – 533 %SR 48 %
    • 0 – 233 %SR 16 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Tektonické členenie

    • NEOALPÍNSKE TEKTONICKÉ ŠTRUKTÚRY ZÁPADNÝCH KARPÁT100 %SR 84 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Neotektonické jednotky

    • pozitívna jednotka (pohorie)75 %SR 60 %
    • negatívna jednotka (medzihorské kotliny)25 %SR 14 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Smer neotektonických pohybov

    • veľký zdvih75 %SR 26 %
    • malý pokles25 %SR 8,8 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mapa pokrýva 5 z 5 bodov čiary vody.

    Hydrogeológia: kolektory a podzemná voda

    Potoky a rieky živí podzemná voda. Hydrogeologické mapy ukazujú, v akých horninách sa voda zachytáva, ako priepustné sú a aká je v nich voda. Údaje sú z máp ŠGÚDŠ, nie z merania pri konkrétnej vode.

    Horniny kolektora (hydrogeologická mapa 1:200 000)

    • Štrky100 %SR 52 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Typ zvodnenca

    • Zvodnence s prevažne medzizrnovým typom priepustnosti (prevažne… (Štrky; Fluviálne)50 %SR 27 %
    • Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Štrky; Fluviál)50 %SR 22 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Typ priepustnosti (základná hydrogeologická mapa 1:50 000)

    • medzizrnová100 %SR 86 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Hydrogeologická funkcia

    • kolektor100 %SR 95 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Hlavný hydrogeologický región

    • paleogén, neogén a kvartér Turčianskej kotliny50 %SR 1,4 %
    • kryštalinikum a mezozoikum severovýchodnej časti Lúčanskej Fatry50 %SR 0,0 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Genetický typ podzemných vôd

    • silikátovo-karbonátogénne podzemné vody100 %SR 6,9 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Chemický typ podzemných vôd

    • Ca-HCO3, resp. Ca-Mg-HCO3 typ100 %SR 4,2 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Trieda kvality podzemných vôd

    • E50 %SR 6,5 %
    • A50 %SR 36 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Geotermálne útvary podzemných vôd

    • Turčianska kotlina100 %SR 3,3 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Chémia povrchových vôd podľa atlasu

    Modelované zloženie vody v území, ktorým tečie čiara revíru. Rastre Geochemického atlasu SR (povrchové vody) sú interpoláciou meraní vo vzorkovaných tokoch, preto ukazujú typické pozadie v území, nie meranie v konkrétnom potoku.

    510

    Kyslosť vody

    pH 7,58typické pásmo

    Väčšina riek a potokov na Slovensku má pH 6,5 až 8,5. Kyslejšia voda býva v tokoch na kyslých horninách (granity, kremence), zásaditejšia pri vápencoch.

    Tvrdosť vody

    13,4°dH, stredne tvrdá

    Súčet vápnika a horčíka (2,40 mmol/l). Tvrdá voda je pufrovaná, pH sa v nej mení pomalšie; mäkká voda je citlivejšia na kyslé dažde.

    Rozpustené látky

    368mg/l mineralizácia

    Celkové množstvo rozpustených minerálov. Čistá horská voda má desiatky mg/l, vody v nížinách a na vápencoch stovky.

    Iónové zloženie vody

    Typ vody podľa prevládajúcich iónov: Ca–Mg–HCO₃–SO₄

    Podiely sú v ekvivalentoch, čo je bežný spôsob, ako sa porovnáva zloženie vôd.

    Hlavné ióny

    • SíranySO474,8 mg/l79. percentil
    • FluoridyF0,161 mg/l69. percentil
    • HorčíkMg18,4 mg/l61. percentil
    • VápnikCa65,8 mg/l53. percentil
    • HydrogénuhličitanyHCO3190 mg/l42. percentil
    • ChloridyCl4,70 mg/l32. percentil
    • DraslíkK1,35 mg/l17. percentil
    • SodíkNa2,91 mg/l11. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Živiny a organické znečistenie

    • DusičnanyNO38,72 mg/l67. percentil
    • AmóniumNH40,0530 mg/l27. percentil
    • Chemická spotreba kyslíkaChSK2,21 mg/l25. percentil
    • FosforečnanyPO40,0275 mg/l16. percentil

    Kovy

    • HliníkAl217 μg/l81. percentil
    • ZinokZn7,64 μg/l55. percentil
    • MangánMn7,60 μg/l15. percentil
    • ŽelezoFe0,0244 mg/l6. percentil

    Prvky v riečnych sedimentoch

    Geochemický atlas SR (riečne sedimenty) opisuje, čo nesie rieka v jemnom materiáli na dne. Sediment zachytáva kovy z hornín, rudných výskytov aj z minulej ťažby a priemyslu. Nie je to zákonný limit ani hodnotenie zdravotného rizika: ukazuje, ako sa prvok na tomto toku radí medzi tokmi na Slovensku.

    Potenciálne toxické a stopové prvky

    • MolybdénMo1,12 mg/kg95. percentil
    • BizmutBi0,426 mg/kg86. percentil
    • SelénSe0,402 mg/kg78. percentil
    • MeďCu32,4 mg/kg76. percentil
    • OlovoPb20,9 mg/kg73. percentil
    • VanádV79,6 mg/kg72. percentil
    • ZinokZn107 mg/kg60. percentil
    • KobaltCo8,85 mg/kg56. percentil
    • NikelNi24,3 mg/kg49. percentil
    • KadmiumCd0,153 mg/kg42. percentil
    • OrtuťHg0,0824 mg/kg38. percentil
    • ArzénAs5,69 mg/kg37. percentil
    • ChrómCr64,1 mg/kg36. percentil
    • AntimónSb0,367 mg/kg19. percentil
    • CínSn1,65 mg/kg9. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Hlavné prvky (železo, hliník, vápnik, horčík, draslík, sodík, titán, mangán, fosfor)
    • HorčíkMg2,74 %94. percentil
    • VápnikCa6,40 %86. percentil
    • ŽelezoFe3,38 %78. percentil
    • TitánTi5 124 mg/kg72. percentil
    • SodíkNa0,983 %70. percentil
    • FosforP908 mg/kg58. percentil
    • HliníkAl5,72 %53. percentil
    • MangánMn787 mg/kg43. percentil
    • DraslíkK1,30 %20. percentil
    Ďalšie prvky (bárium, stroncium, lítium, rubídium, zirkón, ytrium, cér, bór, berýlium, gálium)
    • StronciumSr272 mg/kg95. percentil
    • CérCe80,1 mg/kg91. percentil
    • YtriumY30,9 mg/kg66. percentil
    • BáriumBa482 mg/kg65. percentil
    • ZirkónZr435 mg/kg61. percentil
    • LítiumLi27,3 mg/kg37. percentil
    • BórB53,0 mg/kg29. percentil
    • GáliumGa11,2 mg/kg28. percentil
    • BerýliumBe0,792 mg/kg18. percentil
    • RubídiumRb71,1 mg/kg13. percentil

    Prirodzená rádioaktivita a radón

    Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ meria žiarenie z draslíka, uránu a tória v horninách a pôde. Najvyššie hodnoty majú granity a niektoré kyslé vulkanity, najnižšie vápence a nivy. Cézium-137 je pozostatok spadu po havárii v Černobyle a po testoch jadrových zbraní.

    20200

    Dávkový príkon gama žiarenia

    50nGy/h vo vzduchu

    rozsah 43 až 67 nGy/h

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy; bývajú vyššie nad granitmi a niektorými kyslými vulkanitmi, nižšie nad vápencami a nivami.

    • Ekvivalentné tórium (eTh)eTh8,13 ppm71. percentil
    • Ekvivalentný urán (eU)eU2,37 ppm27. percentil
    • Draslík (K)K1,18 %18. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Geotermálny potenciál

    Atlas geotermálnej energie SR zachytáva teplotu hornín a tepelný tok z vnútra Zeme. Je to potenciál územia, nie skutočné teplo vody v toku. Konkrétne geotermálne vrty a pramene pri tejto vode sú v sekcii o geotermálnej energii nižšie.

    1 km2 km39 °C63 °C

    Teplota hornín s hĺbkou

    39 / 63 °Cv hĺbke 1 000 a 2 000 m

    prírastok 24 °C na km

    Čiara ukazuje teplotu hornín; bodkovaná časť je len predĺženie k povrchu. Tepelný tok 55 mW/m².

    Geotermálne útvary podzemných vôd pod čiarou vody

    • Turčianska kotlina100 %SR 3,3 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Reliéf, klíma a pôdy

    Povodie nie je len voda: sklon a výška určujú rýchlosť odtoku, klíma teplotu a množstvo vody a pôdy to, čo sa do toku splavuje. Údaje sú z geomorfologického členenia, klimatickogeografických typov a pôdnych máp ŠGÚDŠ.

    • Priemerná januárová teplota-3,8°C
    • Priemerná júlová teplota17,8°C
    • Ročné zrážky700mm

    Klimatickogeografické typy

    • kotlinová klíma100 %SR 29 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mapa pásma

    Kde sa nachádzajú najbližšie banské diela, ložiská, záťaže, geotermálne vrty a nálezy zlata. Skupiny sa dajú vypínať.

    Štôlňa – 2 – štôlňa (2,2 km od vody)Valčianska dolina – Medené rudy (140 m od vody)Trebostovská dolina – Volfrámové rudy (1,7 km od vody)Trebostovo – Bánske – Pyrit (2,8 km od vody)Bystrička – Antimónové rudy (3,6 km od vody)lom nad bitúnkom – Valča – nijaký (100 m od vody)kostol, odbočka Trnovo – Valča – nijaký (180 m od vody)v obci V, potraviny – Benice – nijaký (200 m od vody)lom nad obecným úradom – Valča – nijaký (280 m od vody)poľná cesta – PD – Valča – občasný (320 m od vody)severne, za ihriskom – Benice – nijaký (390 m od vody)južne od obce, pole – Benice – nijaký (540 m od vody)smer Rakovo – Rakovo – nijaký (660 m od vody)pred PD, od Valča – Trnovo – nijaký (1,0 km od vody)východne od obce, ACHP – Rakovo – nijaký (1,2 km od vody)Rakovo k.ú. – Rakovo – nijaký (1,2 km od vody)sever obce, kostol – Príbovce – nijaký (1,3 km od vody)východne od obce, píla – Rakovo – občasný (1,3 km od vody)JZ, starý lom – Trnovo – občasný (1,5 km od vody)vojenská cesta k VS II. – Trnovo – nijaký (1,5 km od vody)západ obce, k potoku – Trnovo – občasný (1,7 km od vody)juh obce, smer Lehôtka – Rakovo – nijaký (1,8 km od vody)v obci, za kostolom – Rakovo – nijaký (2,0 km od vody)vojenská cesta k VS, ZO – Trebostovo – nedá sa odhadnúť (2,1 km od vody)piesk. b. – Ležiachov – nijaký (2,3 km od vody)nad obcou – potraviny – Trebostovo – nijaký (2,3 km od vody)križovatka do obce – Trebostovo – občasný (2,4 km od vody)nad odbočkou – ihrisko – Trebostovo – nijaký (2,6 km od vody)smer Stariny – Rakovo – nijaký (2,9 km od vody)za ihriskom, lom – Trebostovo – nijaký (3,0 km od vody)Martin – ZGT-3 – nekúpeľný (5,6 km od vody)Kamenná Poruba – RTŠ-1 – nekúpeľný (7,2 km od vody)Rajecké Teplice – RT-1 – kúpeľný (9,6 km od vody)Rajecké Teplice – BJ-19 – kúpeľný (9,7 km od vody)Rajecké Teplice – B-1 – kúpeľný (9,8 km od vody)Rajecké Teplice – B-2 – kúpeľný (9,8 km od vody)Rajecké Teplice – B-3 – kúpeľný (9,8 km od vody)Rajecké Teplice – BJ-23 – kúpeľný (9,8 km od vody)Rajecké Teplice – P-2 – kúpeľný (9,8 km od vody)Rajecké Teplice – BJ-22 – kúpeľný (9,8 km od vody)Rajecké Teplice – BJ-20 – kúpeľný (9,8 km od vody)Rajec – Rk-22 – nekúpeľný (9,9 km od vody)Rajecké Teplice – BJ-14 – kúpeľný (9,9 km od vody)Rajecké Teplice – BJ-21A – kúpeľný (9,9 km od vody)Rajecké Teplice – BJ-21 – kúpeľný (9,9 km od vody)RTŠ-1 – j2 (6,3 km od vody)a1 (3,3 km od vody)a1 (5,9 km od vody)b2 (6,0 km od vody)d1 (6,6 km od vody)a1 (6,7 km od vody)b2 (7,9 km od vody)a1 (8,6 km od vody)c1 (8,7 km od vody)c1 (8,8 km od vody)a1 (8,9 km od vody)a1 (9,7 km od vody)a2 (9,8 km od vody)Rajecké Teplice (9,9 km od vody)Rajec (9,9 km od vody)Valčianska dolina – Cu rudy (150 m od vody)Valča 1 – štrkopiesky – dolomit, dolomitický štrk (320 m od vody)Valča – Skalka – stavebný kameň – vápenec (720 m od vody)Trnovo II. – štrkopiesky (890 m od vody)Trnovo I. – štrkopiesky (990 m od vody)Trebostovská dolina – W rudy (1,7 km od vody)Kunerad – Bystričky – kremeň (1,7 km od vody)Valča – Slovenský potok – stavebný kameň – dolomit (2,0 km od vody)Trebostovo – lignit (2,7 km od vody)Trebostovo II. – stavebný kameň – dolomit (2,8 km od vody)Trebostovo – Bánske – pyrit (2,8 km od vody)Turiec – Valča – stavebný kameň – dolomit (3,0 km od vody)Trebostovo I. – štrkopiesky (3,0 km od vody)Slovany – štrkopiesky (3,5 km od vody)Turčiansky Peter – štrkopiesky (3,5 km od vody)Bystrička – Sb rudy (3,5 km od vody)Laskár – keramické íly (4,0 km od vody)Lazany 1 – stavebný kameň – dolomit (4,1 km od vody)Ďanová – stavebný piesok – pieskovec (4,3 km od vody)Kláštor pod Znievom – západ – stavebný kameň – vápenec (4,6 km od vody)Karlová – štrkopiesky (4,9 km od vody)Ležiachov – hydrogeológia (2,3 km od vody)– Zosuvy (120 m od vody)– Zosuvy (140 m od vody)– Zosuvy (180 m od vody)VALCA – Zosuvy (290 m od vody)– Zosuvy (310 m od vody)VALCA – Zosuvy (350 m od vody)VALCA – Zosuvy (440 m od vody)VALCA – Zosuvy (490 m od vody)VALCA – Zosuvy (540 m od vody)VALCA – Zosuvy (590 m od vody)VALCA – Zosuvy (680 m od vody)– Zosuvy (840 m od vody)VALCA – Skalné zrútenia (860 m od vody)– Zosuvy (870 m od vody)VALCA – Zosuvy (910 m od vody)– Zosuvy (1,0 km od vody)– Zosuvy (1,2 km od vody)– Zosuvy (1,6 km od vody)– Zosuvy (1,7 km od vody)– Zosuvy (1,7 km od vody)– Zosuvy (1,9 km od vody)– Zosuvy (2,0 km od vody)– Zosuvy (2,0 km od vody)– Zosuvy (2,1 km od vody)– Zosuvy (2,1 km od vody)– Zosuvy (2,2 km od vody)VALCA – Zosuvy (2,2 km od vody)VALCA – Zosuvy (2,2 km od vody)– Zosuvy (2,2 km od vody)– Zosuvy (2,3 km od vody)– Zosuvy (2,7 km od vody)– Blokové polia + zosuvy (2,7 km od vody)VALENTOVA – Zosuvy (2,8 km od vody)– Zosuvy (2,9 km od vody)– Zosuvy (2,9 km od vody)Valča – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (90 m od vody)Príbovce – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (440 m od vody)Príbovce – monitorovací vrt (560 m od vody)Príbovce – negatívny vrt (570 m od vody)Príbovce – monitorovací vrt (610 m od vody)Valča – pozorovací vrt SHMÚ (730 m od vody)Príbovce – monitorovací vrt (730 m od vody)Kunerad – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,1 km od vody)Ležiachov – negatívny vrt (1,7 km od vody)Ležiachov – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,7 km od vody)Ležiachov – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,8 km od vody)Ležiachov – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,9 km od vody)Valča – štruktúrny vrt s obyčajnou vodou (nad 20 (2,1 km od vody)Príbovce – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,2 km od vody)Príbovce – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,2 km od vody)Príbovce – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,2 km od vody)Daňová – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,3 km od vody)Príbovce – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,3 km od vody)Príbovce – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,3 km od vody)Daňová – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,3 km od vody)Daňová – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,4 km od vody)Daňová – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,4 km od vody)Ležiachov – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,5 km od vody)Daňová – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,5 km od vody)Kunerad – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,7 km od vody)Trebostovo – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,7 km od vody)Trebostovo – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,7 km od vody)Trebostovo – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,8 km od vody)Ležiachov – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,8 km od vody)Trebostovo – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,8 km od vody)Kunerad – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,8 km od vody)Kunerad – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,9 km od vody)Kunerad – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,9 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (50 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (80 m od vody)významná kopaná alebo spúšťaná studňa slúžiaca n – Umelé hydrogeologicky významné objekty (80 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (80 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (90 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (110 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (130 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (160 m od vody)pramenná línia – Vývery podzemnej vody (220 m od vody)výtok z podzemnej drenáže (trubky, horizontálne – Umelé hydrogeologicky významné objekty (270 m od vody)výtok z podzemnej drenáže (trubky, horizontálne – Umelé hydrogeologicky významné objekty (310 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (320 m od vody)výtok z podzemnej drenáže (trubky, horizontálne – Umelé hydrogeologicky významné objekty (360 m od vody)výtok z podzemnej drenáže (trubky, horizontálne – Umelé hydrogeologicky významné objekty (410 m od vody)pramenná línia – Vývery podzemnej vody (420 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (420 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (440 m od vody)výtok z podzemnej drenáže (trubky, horizontálne – Umelé hydrogeologicky významné objekty (450 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (560 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (570 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (610 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (730 m od vody)významná kopaná alebo spúšťaná studňa slúžiaca n – Umelé hydrogeologicky významné objekty (780 m od vody)výtok z podzemnej drenáže (trubky, horizontálne – Umelé hydrogeologicky významné objekty (780 m od vody)zrážkomerná stanica – Umelé hydrogeologicky významné objekty (970 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (980 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,2 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,4 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,5 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,5 km od vody)pramenná línia – Vývery podzemnej vody (1,6 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,6 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (1,7 km od vody)pramenná línia – Vývery podzemnej vody (1,7 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (1,7 km od vody)pramenná línia – Vývery podzemnej vody (1,8 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,8 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,8 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,8 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (1,8 km od vody)Valča, výtok z drenáže v obci – prameň (60 m od vody)Valča – prameň v obci – prameň (80 m od vody)Valča – č.d.108, 1650m JZ od K470 – prameň (160 m od vody)Valča – prameň v obci – prameň (160 m od vody)Benice – dvor domu, 800m SV od K428 – studňa (210 m od vody)Trnovo – prameň (780 m od vody)Príbovce – č.d. 52, 800m JJZ od K420 – studňa (890 m od vody)Rakovo – č.d. 4, 1100m VJV od K428 – studňa (950 m od vody)Valča – osada Brčná, 600m JV od K595 – studňa (1,3 km od vody)Trnovo, 1000m SZ od K470 – prameň (1,5 km od vody)Príbovce – č.d. 8, 200m S od K420 – studňa (1,7 km od vody)Ležiachov – S čast obce, 1600m JZ od K428 – prameň (1,8 km od vody)Trnovo – č.d. 21, 650m SSZ od K470 – studňa (1,8 km od vody)Ležiachov – č.d.19, 1400m VSV od K535 – prameň (1,9 km od vody)Ležiachov – prameň (2,0 km od vody)Trebostovo – Pod Vajánkom, 1600m J od K746 – prameň (2,2 km od vody)Trebostovo – č.d. 61, 2000m JJV od K746 – studňa (2,3 km od vody)Ležiachov – prameň (2,4 km od vody)Ležiachov – rozsiahle pramenisko – prameň (2,4 km od vody)Ležiachov, 800m SV od K456 – prameň (2,5 km od vody)Valentová, 1100m JJZ od K456 – prameň (2,8 km od vody)Trebostovo – č.d. 93, 2150m JV od K746 – studňa (2,8 km od vody)Lehôtka – korytový prameň uprostred poľa – prameň (2,9 km od vody)zlato 1 ks – zlato (50 m od vody)zlato 1 ks – zlato (90 m od vody)zlato 1 ks – zlato (590 m od vody)5 km

    Čiara je voda revíru, svetlý pás je pásmo 3 km, v ktorom sa hľadali vrty, banské diela a záťaže. Mapa ukazuje najbližšie objekty (najviac niekoľko desiatok z každého registra), nie všetky. Body zodpovedajú polohe v registri; plošné objekty sú vyznačené stredom.

    Stopové prvky v povrchových vodách

    Arzén, antimón, kadmium, olovo, meď, zinok a ďalšie prvky vo vzorkách riek a potokov (Geochemický atlas SR, povrchové vody, 2015). Pruh ukazuje, kde najvyššia hodnota leží medzi všetkými vzorkami na Slovensku; svetlá značka je medián vzoriek pri tejto vode.

    • StronciumSrextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 1 900 μg/lmedián 250 μg/l7 vzoriek

      Najvyššia hodnota: Valčiansky potok, 1993, 90 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • MeďCuzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 7,00 μg/lmedián 1,40 μg/l7 vzoriek29 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Blatnícky potok, 1993, 730 m od vody. Porovnanie: 94. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • KadmiumCdmierne zvýšená
      najvyššie 0,250 μg/lmedián 0,250 μg/l7 vzoriek

      Najvyššia hodnota: Blatnícky potok, 730 m od vody. Porovnanie: 75. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ChrómCrbežná hodnota
      najvyššie 1,90 μg/lmedián 1,00 μg/l7 vzoriek86 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Blatnícky potok, 1993, 730 m od vody. Porovnanie: 74. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • BáriumBabežná hodnota
      najvyššie 50,0 μg/lmedián 40,0 μg/l7 vzoriek

      Najvyššia hodnota: Valčiansky potok, 1993, 70 m od vody. Porovnanie: 60. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • SelénSenižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l7 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Blatnícky potok, 1993, 730 m od vody. Porovnanie: 46. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • OlovoPbnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 2,50 μg/lmedián 2,50 μg/l7 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Blatnícky potok, 1993, 730 m od vody. Porovnanie: 43. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AntimónSbnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l7 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Blatnícky potok, 1993, 730 m od vody. Porovnanie: 37. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • LítiumLinižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 5,00 μg/lmedián 5,00 μg/l7 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Blatnícky potok, 1993, 730 m od vody. Porovnanie: 34. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ArzénAsnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l7 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Blatnícky potok, 1993, 730 m od vody. Porovnanie: 22. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Hlavné ióny, mineralizácia a pH

    Základný chemizmus vody: z akých hornín sa do nej dostávajú minerály.

    • Oxid kremičitýSiO2bežná hodnota
      najvyššie 15,0 mg/lmedián 6,11 mg/l7 vzoriek

      Najvyššia hodnota: Valčiansky potok, 1993, 340 m od vody. Porovnanie: 65. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Zlato a rudné minerály v riečnych sedimentoch

    Regionálna šlichová prospekcia: z riečneho štrku sa vymyl ťažký podiel a spočítali sa v ňom zrná minerálov. Mapa nálezov je pozitívna: vzorka bez zlata sa v atlase neuvádza, preto absencia nálezu nie je dôkaz, že zlato nie je.

    • Barit (BaSO₄)24 vzoriek, najviac 315 zŕn
    • Pyrit (FeS₂)23 vzoriek, najviac 815 zŕn
    • Monazit ((Ce,La,Nd)PO₄)19 vzoriek, najviac 315 zŕn
    • Magnetit (Fe₃O₄)17 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Scheelit (CaWO₄)17 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Ilmenit (FeTiO₃)12 vzoriek, najviac 1815 zŕn
    • Limonit (FeO(OH)·nH₂O)12 vzoriek, najviac 1815 zŕn
    • Rutil (TiO₂)12 vzoriek, najviac 155 zŕn
    • Anatas (TiO₂)11 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Hematit (Fe₂O₃)3 vzorky, najviac 55 zŕn
    • Zlato (Au)3 vzorky, najviac 1 zŕn
    • Malachit (Cu₂CO₃(OH)₂)1 vzorka, najviac 5 zŕn

    Najbližšie vzorky so zlatom

    VzorkaZlato vo vzorkeOd vody
    3851 zrno50 m
    16521 zrno90 m
    17591 zrno590 m

    Horninotvorné a doprovodné minerály

    • Granáty ((Fe,Mg,Ca,Mn)₃Al₂Si₃O₁₂)25 vzoriek, najviac 1815 zŕn
    • Zirkón (ZrSiO₄)24 vzoriek, najviac 815 zŕn
    • Amfiboly (Ca₂(Mg,Fe)₅Si₈O₂₂(OH)₂)12 vzoriek, najviac 1815 zŕn
    • Epidot (Ca₂(Al,Fe)₃Si₃O₁₂(OH))12 vzoriek, najviac 1815 zŕn
    • Apatit (Ca₅(PO₄)₃(F,Cl,OH))11 vzoriek, najviac 315 zŕn
    • Titanit (CaTiSiO₅)10 vzoriek, najviac 150 zŕn
    • Pyroxény ((Mg,Fe,Ca)₂Si₂O₆)9 vzoriek, najviac 815 zŕn
    • Sillimanit (Al₂SiO₅)5 vzoriek, najviac 5 zŕn
    • Turmalíny (komplexný borosilikát)5 vzoriek, najviac 5 zŕn
    • Staurolit (Fe₂Al₉Si₄O₂₃(OH))4 vzorky, najviac 5 zŕn

    Podzemná voda: chemizmus, typy vôd a rádioaktivita

    Hydrogeochemické objekty (rozbory prameňov a vrtov), geochemický atlas podzemných vôd (1996) a rádiohydrochemické vzorkovanie. Podzemná voda živí potoky, preto jej zloženie ovplyvňuje aj vodu v toku.

    Chemické typy vôd v okolí

    • Ca-(Mg)-HCO310×
    • Ca-HCO38×
    • Ca-Mg-HCO35×

    Trieda kvality vody podľa hydrogeochemickej mapy

    • trieda A12×
    • trieda E7×
    • trieda B1×
    • trieda G1×
    • trieda F1×
    • trieda H1×

    Kovy v podzemnej vode

    • OlovoPbextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 41,0 μg/lmedián 0,500 μg/l31 vzoriek65 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1994, 2,0 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • HliníkAlextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 0,326 mg/lmedián 0,00500 mg/l31 vzoriek58 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,2 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ChrómCrvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 5,80 μg/lmedián 0,600 μg/l31 vzoriek45 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 1,7 km od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ArzénAsvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 4,70 μg/lmedián 0,500 μg/l31 vzoriek94 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 90 m od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • KadmiumCdvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,250 μg/l31 vzoriek97 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1991, 210 m od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • OrtuťHgvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 0,200 μg/lmedián 0,100 μg/l31 vzoriek94 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,2 km od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ZinokZnzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 708 μg/lmedián 5,00 μg/l31 vzoriek29 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 1,3 km od vody. Porovnanie: 92. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • SelénSezvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 2,00 μg/lmedián 0,500 μg/l31 vzoriek90 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 1,8 km od vody. Porovnanie: 92. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • MeďCuzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 4,20 μg/lmedián 0,250 μg/l31 vzoriek

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,2 km od vody. Porovnanie: 91. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AntimónSbmierne zvýšená
      najvyššie 0,200 μg/lmedián 0,100 μg/l31 vzoriek97 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1991, 210 m od vody. Porovnanie: 83. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • LítiumLibežná hodnota
      najvyššie 13,0 μg/lmedián 2,00 μg/l31 vzoriek29 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 2,5 km od vody. Porovnanie: 67. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ŽelezoFebežná hodnota
      najvyššie 0,00500 mg/lmedián 0,00500 mg/l15 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 2,5 km od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Radón vo vodách

    Druh miestaVzoriekNajvyšší radónMedián
    prameň414,1 Bq/l1,83 Bq/l
    vodný zdroj pre individuálne zásobovanie213,9 Bq/l9,70 Bq/l
    minerálny prameň19,50 Bq/l9,50 Bq/l
    upravený prameň420,6 Bq/l12,5 Bq/l
    vodný zdroj pre hromadné zásobovanie222,9 Bq/l15,7 Bq/l

    Banské diela, ložiská a rudné výskyty

    Staré banské diela mimo dobývacích priestorov (register Geofondu), ložiská a dobývacie priestory a metalogenetická mapa. Zlato, striebro a ďalšie kovy sa v blízkosti tokov môžu dostávať do sedimentov a vody.

    Čo sa tu ťažilo (podľa registra starých banských diel)

    • Fe1×

    Druhy banských objektov

    • štôlňa1×

    Najbližšie staré banské diela

    NázovDruhŤaženéUkončenieOd vody
    ŠtôlňaštôlňaFe2,2 km

    Rudné výskyty v metalogenetickej mape

    VýskytTyp rudyKovyDruhOd vody
    Valčianska dolinaMedené rudyCumineralogický výskyt140 m
    Trebostovská dolinaVolfrámové rudyWmineralogický výskyt1,7 km
    Trebostovo – BánskePyritpyritmineralogický výskyt2,8 km
    BystričkaAntimónové rudySbmineralogický výskyt3,6 km

    Vrty a archívne správy Geofondu

    Register hydrogeologických vrtov, ostatných vrtov a geotermálnych vrtov. Ku každému vrtu patrí správa v archíve Geofondu (geologické profily, čerpacie skúšky, chemické rozbory vody); číslo správy je v tabuľke.

    69 vrtov v pásme 3 km, z toho 33 hydrogeologických a 36 ostatných; s číslom archívnej správy 69.

    Hĺbky vrtov

    • do 10 m40×
    • 10–30 m15×
    • 30–100 m7×
    • 100–300 m3×
    • nad 300 m2×

    Najbližšie vrty

    LokalitaDruhHĺbkaArchívna správaOd vody
    Valčaúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou3,5 m18205 110Ba39.pdf90 m
    HV-62hydrogeologický3,5 m1820590 m
    Príbovceúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou4,8 m8652 110Bb2.pdf440 m
    Príbovcemonitorovací vrt7,5 m57526 110Bb10.pdf560 m
    Príbovcenegatívny vrt14,8 m8652 110Bb1.pdf570 m
    Príbovcemonitorovací vrt6,0 m57526 110Bb8.pdf610 m
    Valčapozorovací vrt SHMÚ162,0 m87969 98Dc15.pdf730 m
    Príbovcemonitorovací vrt5,0 m57526 110Bb9.pdf730 m
    HVP-1hydrogeologický162,0 m87969730 m
    JP-17hydrogeologický12,0 m336901,0 km
    1-276 Príbovcehydrogeologický8,5 m1017481,0 km
    Kuneradúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou55,0 m62048 98Dc7.pdf1,1 km

    Geotermálna energia a minerálne vody

    Geotermálne vrty (teplota vody na ústí, výdatnosť, chemický typ) a zdroje geotermálnych a minerálnych vôd v okruhu 10 km. Údaje o využívaní a existencii vrtu sú z registra Geofondu.

    VrtTeplotaVýdatnosťHĺbkaChemický typ vodyVyužívanieOd vody
    Martin – ZGT-3––2461 m–nevyužívaný5,6 km
    Kamenná Poruba – RTŠ-142 °C13,4 l/s1831 mCa-Mg-HCO3nevyužívaný7,2 km
    Rajecké Teplice – RT-139 °C3,8 l/s303 mCa-Mg-HCO3nevyužívaný9,6 km
    Rajecké Teplice – BJ-1934 °C1,3 l/s161 mCa-Mg-HCO3využívaný9,7 km
    Rajecké Teplice – B-138 °C2,4 l/s27.3 mCa-Mg-HCO3využívaný9,8 km
    Rajecké Teplice – B-238 °C2,5 l/s22.1 mCa-Mg-HCO3využívaný9,8 km
    Rajecké Teplice – B-338 °C–30.1 mCa-Mg-HCO3využívaný9,8 km
    Rajecké Teplice – BJ-2333 °C–100 mCa-Mg-HCO3nevyužívaný9,8 km
    Rajecké Teplice – P-2––10 mCa-Mg-HCO3nevyužívaný9,8 km
    Rajecké Teplice – BJ-2236 °C2,3 l/s105 mCa-Mg-HCO3využívaný9,8 km

    Zdroje geotermálnych a minerálnych vôd

    ZdrojDruhTeplota vody (°C)Výdatnosť (l/s)PočetNajbližší od vody
    kategória a1minerálna voda< 15< 563,3 km
    kategória b2minerálna voda15-225-1526,0 km
    RTŠ-1geotermálna voda22 – 385 – 1516,3 km
    kategória d1minerálna voda39-55< 516,6 km
    kategória c1minerálna voda23-38< 528,7 km
    kategória a2minerálna voda< 155-1519,8 km
    kategória Rajecké Teplicetermálne kúpalisko––19,9 km
    kategória Rajectermálne kúpalisko––19,9 km

    Environmentálne záťaže, skládky a antropogénne sedimenty

    Evidované environmentálne záťaže (priemyselné areály, skládky, ťažba), register skládok odpadov a monitorovanie antropogénnych sedimentov (kaly z priemyslu). Je to zoznam miest, nie meranie znečistenia vody.

    Skládky odpadov

    SkládkaPlochaRok vznikuMonitorovanieOd vody
    lom nad bitúnkom – Valča–––100 m
    kostol, odbočka Trnovo – Valča90 m²––180 m
    v obci V, potraviny – Benice400 m²––200 m
    lom nad obecným úradom – Valča–––280 m
    poľná cesta – PD – Valča–––320 m
    severne, za ihriskom – Benice–––390 m
    južne od obce, pole – Benice–––540 m
    smer Rakovo – Rakovo–––660 m

    Zosuvy a svahové deformácie

    Register zdokumentovaných svahových deformácií (Geofond). Zosuvy pri toku môžu priniesť do vody jemný materiál, zmeniť dno a prehradiť koryto.

    Druhy deformácií

    • Zosuvy33×
    • Blokové polia + zosuvy1×
    • Skalné zrútenia1×

    Stupeň aktivity

    • Potenciálny25×
    • Stabilizovaný9×
    • Aktívny1×

    Súčasný stav

    • SD preberaná z archívnych materiálov, ktorá bola konfrontova28×
    • Spracované len v rozsahu registrácie v mierke 1:25 0001×

    Ako čítať tieto údaje

    • Pásmo a vzdialenosť. Vzdialenosť sa meria od čiary vody k bodu v registri (u plôch k ich stredu), s presnosťou desiatok metrov. Počty platia len pre pásmo, nie pre celé povodie.
    • Percentil. Pri chémii sa najvyššia hodnota porovnáva so všetkými vzorkami atlasu na Slovensku. Nejde o zákonný limit ani o hodnotenie zdravotného rizika; atlasy sú historické (vyšli: povrchové vody 2015, podzemné vody 1996, riečne sedimenty 1999).
    • Medza stanovenia. Veľa vzoriek má hodnotu na úrovni najnižšej, čo laboratórium určilo; takéto výsledky znamenajú „pod medzou“. Pri nich je pozícia v rozdelení odhad.
    • Šlichy. Evidujú sa len vzorky s nálezom. Počet zŕn v preparáte nie je obsah zlata v gramoch na tonu.
    • Súvislosť s vodou. Banské dielo, skládka či záťaž v blízkosti nič nedokazuje o kvalite vody v toku. Slúži ako podnet na pozornosť a ako východisko pre ďalší prieskum.
    • Vzorkové body. Plošné a rastrové mapy ŠGÚDŠ sa nedajú stiahnuť ako body, preto sa pozdĺž čiary každého revíru zisťuje hodnota v bodoch zhruba každé 3 km. Ide o vzorku čiary, nie o súvislý záznam; veľmi krátky úsek môže mať jediný bod.
    • Rastre atlasu. Chémia vody a sedimentov sú interpolácie meraní v sieti vzoriek (Geochemický atlas SR). Hodnota v bode je modelový odhad pre okolie, nie meranie vo vode. Percentil porovnáva priemer tohto toku so všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku.
    • Polohy a mierky. Mapy majú rôznu mierku (1:50 000 až 1:1 000 000), preto sa podrobnosť v sekciách líši. Mapa mimo pokrytia znamená, že v bode nie je plocha, nie že tam nič nie je.

    Dáta: © ŠGÚDŠ (https://www.geology.sk), stiahnuté 8. 11. 2026. Podrobnosti v Metodike.

    Organizácie a lokalita

    Kto revíry spravuje a kde ležia

    Organizácie na tokukto revíry spravuje a aké podmienky tam dnes sú

    1. Martin1 revír · 12 km17Valčiansky potok17

    Ďalšie toky v okolí

    Povodie Váhu