Score des conditions de pêche, meilleur créneau de la journée et parcours de pêche selon les meilleures conditions
Moyenne des parcours de pêche du cours d'eau
17de 100
Activité faible · moyenne d'un parcours de pêche
Le chiffre dans l'en-tête est une estimation pour le milieu du cours d'eau basée sur la météo et les mesures. La moyenne des parcours de pêche prend également en compte les données satellitaires, l'ombrage et la géologie de chaque parcours.
Meilleure plage horaire du jour
06:00–08:00
Valčiansky potok, score de la fenêtre 23.
Le score est une estimation des conditions en fonction de la météo, de l'eau et de l'environnement, et non une prévision de touches. Recalculé à 01:04.
Carte et parcours de pêche du cours d'eau
Tracé du cours d'eau et de ses parcours de pêche. Vous pouvez colorer la ligne selon les conditions du jour, la qualité ou tout autre paramètre.
Choisissez une catégorie pour affiner la sélection. À côté de chaque option, vous voyez combien de parcours de pêche restent.
Couleur de la carte
Chargement de la carte…
Déplacez la carte avec deux doigts. En plein écran, un doigt suffit.
CyprinidésSalmonidés – zone à truiteSalmonidés – zone à ombre
plus basplus élevé
Le score est une estimation des conditions d’après la météo, l’eau et l’environnement, et non une prévision de touches. Pour chaque parcours de pêche, vous voyez de quoi il se compose, dans quelle mesure il est étayé par des données et d’où viennent ces données.
Profil altimétrique du cours d'eau
Comment le cours d'eau descend vers l'aval : chute, pente et vitesse de l'eau.
BystrinaUn ruisseau de montagne à forte pente, cascades et fond rocheux. L'eau est claire et froide ; la pêche exige une approche prudente.
Profil altimétrique du cours d'eau : de 863 à 429 m au-dessus du niveau de la mer sur 11,7 km.Parcours de pêche dans l'ordre du plus haut (à gauche) au plus bas. Il peut y avoir un tronçon sans parcours de pêche entre les parcours ; il n'est pas affiché.
Point le plus haut
863 m a.s.l.
Point le plus bas
408 m a.s.l.
Chute des parcours de pêcheChuteLa différence d'altitude entre l'extrémité supérieure et inférieure du parcours de pêche en mètres. Plus la chute est grande sur une longueur courte, plus l'eau est rapide.
455 m
Pente moyennePente du cours d'eauChute par kilomètre en pour mille (‰, mètres par kilomètre). Jusqu'à 2 ‰, c'est une rivière de plaine lente, de 5 à 10 ‰ une rivière de piémont (ombre, truite), au-dessus de 10 ‰ un ruisseau rapide.
39 ‰
SinuositéSinuositéLa longueur du cours d'eau divisée par la distance en ligne directe entre ses extrémités. 1,0 est un cours d'eau droit ; au-dessus de 1,3, il méandre fortement. Les méandres créent des fosses sous les berges et des hauts-fonds dans les biefs intermédiaires.
1,09
Source : Open Topo Data (eudem25m), 4 nov. 2026. La pente et la chute sont approximatives et n'incluent que les sections des parcours de pêche.
Terrain en 3D
Chargement du modèle de terrain en 3D…
Images historiques
Évolution de l'environnement et de la nature de 2018 à 2024 : comment changent les berges, la végétation et le paysage autour de l'eau. Les images basculent automatiquement ; vous pouvez également les parcourir manuellement.
2018imagé 18 sept. 20182021imagé 10 sept. 20212024imagé 23 août 2024
Source : SHMÚ (annuaires de la qualité des eaux de surface et souterraines), registre des stations d’épuration du VÚVH et EEA. Un point de mesure du SHMÚ est rattaché à un parcours de pêche d’après le nom identique du cours d’eau et la distance ; l’annuaire énumère les points qui n’ont pas respecté la norme, de sorte qu’un point absent ne prouve pas que l’eau soit propre.
Geológia a geochémia toku Valčiansky potok
Kovy a zlato v riečnych sedimentoch a vode, staré banské diela a ložiská, vrty s archívnymi správami, geotermálna energia, záťaže a zosuvy v okolí toku
Prehľad vychádza z verejných registrov a atlasov Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Hľadá sa v pásme okolo vody všetkých revírov toku (spolu 12 km čiary): vzorky z potokov do 1 km, vrty, banské diela a záťaže do 3 km, rudné výskyty do 5 km, geotermálne zdroje do 10 km.
Staré banské diela
1objekt do 3 km
ťažené: Fe
Najbližšie: Štôlňa (štôlňa), 2,2 km od vody.
Zlato v riečnom sedimente
3vzorky so zlatom
12 rudných minerálov v sedimente
Najviac 1 zrno v jednej vzorke (50 m od vody). Šlichová prospekcia rátala zlaté zrná v preparáte z riečneho sedimentu.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Stopové prvky vo vode toku
1 de 10ukazovateľov v horných 5 %
najvyššie: Stroncium 1 900 μg/l
Poloha najvyššej namerenej hodnoty v rozdelení všetkých vzoriek povrchových vôd na Slovensku: 99. percentil (Valčiansky potok).
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Vrty a rozbory podzemnej vody
69vrtov do 3 km
423 rozborov vody v okolí
Z toho 69 s archívnou správou Geofondu. Vrty sú hydrogeologické, geologické, inžinierskogeologické a iné.
Geotermálna energia
42°C na ústí vrtu
15 geotermálnych vrtov do 10 km
Najteplejší: Kamenná Poruba – RTŠ-1, výdatnosť 13,4 l/s, 7,2 km od vody.
Environmentálne záťaže a skládky
25lokalít do 3 km
25 skládok
V pásme 3 km nie je registrovaná environmentálna záťaž; skládky sú len evidované.
Ložiská a rudné výskyty
25záznamov do 5 km
25 rudných výskytov
Registre Geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerastných surovín.
Zosuvy a svahové deformácie
35plôch do 3 km
1 aktívnych
Zdokumentované zosuvy v registri Geofondu. Zosuv do toku môže zakaliť vodu a zmeniť dno.
Mapa pásma
Kde sa nachádzajú najbližšie banské diela, ložiská, záťaže, geotermálne vrty a nálezy zlata. Skupiny sa dajú vypínať.
Čiara je voda revíru, svetlý pás je pásmo 3 km, v ktorom sa hľadali vrty, banské diela a záťaže. Mapa ukazuje najbližšie objekty (najviac niekoľko desiatok z každého registra), nie všetky. Body zodpovedajú polohe v registri; plošné objekty sú vyznačené stredom.
Stopové prvky v povrchových vodách
Arzén, antimón, kadmium, olovo, meď, zinok a ďalšie prvky vo vzorkách riek a potokov (Geochemický atlas SR, povrchové vody, 2015). Pruh ukazuje, kde najvyššia hodnota leží medzi všetkými vzorkami na Slovensku; svetlá značka je medián vzoriek pri tejto vode.
StronciumSrextrémna (horný 1 %)
najvyššie 1 900 μg/lmedián 250 μg/l7 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Valčiansky potok, 1993, 90 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
CuivreCuzvýšená (horných 10 %)
najvyššie 7,00 μg/lmedián 1,40 μg/l7 vzoriek29 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Blatnícky potok, 1993, 730 m od vody. Porovnanie: 94. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
CadmiumCdmierne zvýšená
najvyššie 0,250 μg/lmedián 0,250 μg/l7 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Blatnícky potok, 730 m od vody. Porovnanie: 75. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ChromeCrbežná hodnota
najvyššie 1,90 μg/lmedián 1,00 μg/l7 vzoriek86 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Blatnícky potok, 1993, 730 m od vody. Porovnanie: 74. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
BáriumBabežná hodnota
najvyššie 50,0 μg/lmedián 40,0 μg/l7 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Valčiansky potok, 1993, 70 m od vody. Porovnanie: 60. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
SéléniumSenižšie ako polovica Slovenska
najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l7 vzoriek100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Blatnícky potok, 1993, 730 m od vody. Porovnanie: 46. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
PlombPbnižšie ako polovica Slovenska
najvyššie 2,50 μg/lmedián 2,50 μg/l7 vzoriek100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Blatnícky potok, 1993, 730 m od vody. Porovnanie: 43. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
AntimoineSbnižšie ako polovica Slovenska
najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l7 vzoriek100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Blatnícky potok, 1993, 730 m od vody. Porovnanie: 37. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
LítiumLinižšie ako polovica Slovenska
najvyššie 5,00 μg/lmedián 5,00 μg/l7 vzoriek100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Blatnícky potok, 1993, 730 m od vody. Porovnanie: 34. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ArsenicAsnižšie ako polovica Slovenska
najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l7 vzoriek100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Blatnícky potok, 1993, 730 m od vody. Porovnanie: 22. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Hlavné ióny, mineralizácia a pH
Základný chemizmus vody: z akých hornín sa do nej dostávajú minerály.
Oxid kremičitýSiO2bežná hodnota
najvyššie 15,0 mg/lmedián 6,11 mg/l7 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Valčiansky potok, 1993, 340 m od vody. Porovnanie: 65. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Zlato a rudné minerály v riečnych sedimentoch
Regionálna šlichová prospekcia: z riečneho štrku sa vymyl ťažký podiel a spočítali sa v ňom zrná minerálov. Mapa nálezov je pozitívna: vzorka bez zlata sa v atlase neuvádza, preto absencia nálezu nie je dôkaz, že zlato nie je.
Barit (BaSO₄)24 vzoriek, najviac 315 zŕn
Pyrit (FeS₂)23 vzoriek, najviac 815 zŕn
Monazit ((Ce,La,Nd)PO₄)19 vzoriek, najviac 315 zŕn
Magnetit (Fe₃O₄)17 vzoriek, najviac 55 zŕn
Scheelit (CaWO₄)17 vzoriek, najviac 55 zŕn
Ilmenit (FeTiO₃)12 vzoriek, najviac 1815 zŕn
Limonit (FeO(OH)·nH₂O)12 vzoriek, najviac 1815 zŕn
Rutil (TiO₂)12 vzoriek, najviac 155 zŕn
Anatas (TiO₂)11 vzoriek, najviac 55 zŕn
Hematit (Fe₂O₃)3 vzorky, najviac 55 zŕn
Or (Au)3 vzorky, najviac 1 zŕn
Malachit (Cu₂CO₃(OH)₂)1 vzorka, najviac 5 zŕn
Najbližšie vzorky so zlatom
Vzorka
Zlato vo vzorke
Od vody
385
1 zrno
50 m
1652
1 zrno
90 m
1759
1 zrno
590 m
Horninotvorné a doprovodné minerály
Granáty ((Fe,Mg,Ca,Mn)₃Al₂Si₃O₁₂)25 vzoriek, najviac 1815 zŕn
Zirkón (ZrSiO₄)24 vzoriek, najviac 815 zŕn
Amfiboly (Ca₂(Mg,Fe)₅Si₈O₂₂(OH)₂)12 vzoriek, najviac 1815 zŕn
Epidot (Ca₂(Al,Fe)₃Si₃O₁₂(OH))12 vzoriek, najviac 1815 zŕn
Apatit (Ca₅(PO₄)₃(F,Cl,OH))11 vzoriek, najviac 315 zŕn
Titanit (CaTiSiO₅)10 vzoriek, najviac 150 zŕn
Pyroxény ((Mg,Fe,Ca)₂Si₂O₆)9 vzoriek, najviac 815 zŕn
Sillimanit (Al₂SiO₅)5 vzoriek, najviac 5 zŕn
Turmalíny (komplexný borosilikát)5 vzoriek, najviac 5 zŕn
Staurolit (Fe₂Al₉Si₄O₂₃(OH))4 vzorky, najviac 5 zŕn
Podzemná voda: chemizmus, typy vôd a rádioaktivita
Hydrogeochemické objekty (rozbory prameňov a vrtov), geochemický atlas podzemných vôd (1996) a rádiohydrochemické vzorkovanie. Podzemná voda živí potoky, preto jej zloženie ovplyvňuje aj vodu v toku.
Chemické typy vôd v okolí
Ca-(Mg)-HCO310×
Ca-HCO38×
Ca-Mg-HCO35×
Trieda kvality vody podľa hydrogeochemickej mapy
trieda A12×
trieda E7×
trieda B1×
trieda G1×
trieda F1×
trieda H1×
Kovy v podzemnej vode
PlombPbextrémna (horný 1 %)
najvyššie 41,0 μg/lmedián 0,500 μg/l31 vzoriek65 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1994, 2,0 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
AluminiumAlextrémna (horný 1 %)
najvyššie 0,326 mg/lmedián 0,00500 mg/l31 vzoriek58 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,2 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ChromeCrvysoká (horných 5 %)
najvyššie 5,80 μg/lmedián 0,600 μg/l31 vzoriek45 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 1,7 km od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ArsenicAsvysoká (horných 5 %)
najvyššie 4,70 μg/lmedián 0,500 μg/l31 vzoriek94 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 90 m od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
CadmiumCdvysoká (horných 5 %)
najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,250 μg/l31 vzoriek97 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1991, 210 m od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
MercureHgvysoká (horných 5 %)
najvyššie 0,200 μg/lmedián 0,100 μg/l31 vzoriek94 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,2 km od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ZincZnzvýšená (horných 10 %)
najvyššie 708 μg/lmedián 5,00 μg/l31 vzoriek29 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 1,3 km od vody. Porovnanie: 92. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
SéléniumSezvýšená (horných 10 %)
najvyššie 2,00 μg/lmedián 0,500 μg/l31 vzoriek90 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 1,8 km od vody. Porovnanie: 92. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
CuivreCuzvýšená (horných 10 %)
najvyššie 4,20 μg/lmedián 0,250 μg/l31 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,2 km od vody. Porovnanie: 91. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
AntimoineSbmierne zvýšená
najvyššie 0,200 μg/lmedián 0,100 μg/l31 vzoriek97 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1991, 210 m od vody. Porovnanie: 83. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
LítiumLibežná hodnota
najvyššie 13,0 μg/lmedián 2,00 μg/l31 vzoriek29 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 2,5 km od vody. Porovnanie: 67. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
FerFebežná hodnota
najvyššie 0,00500 mg/lmedián 0,00500 mg/l15 vzoriek100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 2,5 km od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Radón vo vodách
Druh miesta
Vzoriek
Najvyšší radón
Medián
source
4
14,1 Bq/l
1,83 Bq/l
vodný zdroj pre individuálne zásobovanie
2
13,9 Bq/l
9,70 Bq/l
minerálny prameň
1
9,50 Bq/l
9,50 Bq/l
upravený prameň
4
20,6 Bq/l
12,5 Bq/l
vodný zdroj pre hromadné zásobovanie
2
22,9 Bq/l
15,7 Bq/l
Banské diela, ložiská a rudné výskyty
Staré banské diela mimo dobývacích priestorov (register Geofondu), ložiská a dobývacie priestory a metalogenetická mapa. Zlato, striebro a ďalšie kovy sa v blízkosti tokov môžu dostávať do sedimentov a vody.
Čo sa tu ťažilo (podľa registra starých banských diel)
Fe1×
Druhy banských objektov
štôlňa1×
Najbližšie staré banské diela
Nom
Espèce
Ťažené
Ukončenie
Od vody
Štôlňa
štôlňa
Fe
2,2 km
Rudné výskyty v metalogenetickej mape
Výskyt
Typ rudy
Métaux
Espèce
Od vody
Valčianska dolina
Medené rudy
Cu
mineralogický výskyt
140 m
Trebostovská dolina
Volfrámové rudy
W
mineralogický výskyt
1,7 km
Trebostovo – Bánske
Pyrit
pyrit
mineralogický výskyt
2,8 km
Bystrička
Antimónové rudy
Sb
mineralogický výskyt
3,6 km
Vrty a archívne správy Geofondu
Register hydrogeologických vrtov, ostatných vrtov a geotermálnych vrtov. Ku každému vrtu patrí správa v archíve Geofondu (geologické profily, čerpacie skúšky, chemické rozbory vody); číslo správy je v tabuľke.
69 vrtov v pásme 3 km, z toho 33 hydrogeologických a 36 ostatných; s číslom archívnej správy 69.
Hĺbky vrtov
jusqu'à 10 m40×
10–30 m15×
30–100 m7×
100–300 m3×
nad 300 m2×
Najbližšie vrty
Lieu
Espèce
Profondeur
Archívna správa
Od vody
Valča
úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou
3,5 m
18205 110Ba39.pdf
90 m
HV-62
hydrogeologický
3,5 m
18205
90 m
Príbovce
úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou
4,8 m
8652 110Bb2.pdf
440 m
Príbovce
monitorovací vrt
7,5 m
57526 110Bb10.pdf
560 m
Príbovce
negatívny vrt
14,8 m
8652 110Bb1.pdf
570 m
Príbovce
monitorovací vrt
6,0 m
57526 110Bb8.pdf
610 m
Valča
pozorovací vrt SHMÚ
162,0 m
87969 98Dc15.pdf
730 m
Príbovce
monitorovací vrt
5,0 m
57526 110Bb9.pdf
730 m
HVP-1
hydrogeologický
162,0 m
87969
730 m
JP-17
hydrogeologický
12,0 m
33690
1,0 km
1-276 Príbovce
hydrogeologický
8,5 m
101748
1,0 km
Kunerad
úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou
55,0 m
62048 98Dc7.pdf
1,1 km
Geotermálna energia a minerálne vody
Geotermálne vrty (teplota vody na ústí, výdatnosť, chemický typ) a zdroje geotermálnych a minerálnych vôd v okruhu 10 km. Údaje o využívaní a existencii vrtu sú z registra Geofondu.
Vrt
Température
Výdatnosť
Profondeur
Chemický typ vody
Využívanie
Od vody
Martin – ZGT-3
–
–
2461 m
–
nevyužívaný
5,6 km
Kamenná Poruba – RTŠ-1
42 °C
13,4 l/s
1831 m
Ca-Mg-HCO3
nevyužívaný
7,2 km
Rajecké Teplice – RT-1
39 °C
3,8 l/s
303 m
Ca-Mg-HCO3
nevyužívaný
9,6 km
Rajecké Teplice – BJ-19
34 °C
1,3 l/s
161 m
Ca-Mg-HCO3
využívaný
9,7 km
Rajecké Teplice – B-1
38 °C
2,4 l/s
27,3 m
Ca-Mg-HCO3
využívaný
9,8 km
Rajecké Teplice – B-2
38 °C
2,5 l/s
22,1 m
Ca-Mg-HCO3
využívaný
9,8 km
Rajecké Teplice – B-3
38 °C
–
30,1 m
Ca-Mg-HCO3
využívaný
9,8 km
Rajecké Teplice – BJ-23
33 °C
–
100 m
Ca-Mg-HCO3
nevyužívaný
9,8 km
Rajecké Teplice – P-2
–
–
10 m
Ca-Mg-HCO3
nevyužívaný
9,8 km
Rajecké Teplice – BJ-22
36 °C
2,3 l/s
105 m
Ca-Mg-HCO3
využívaný
9,8 km
Zdroje geotermálnych a minerálnych vôd
Source
Espèce
Température de l’eau (°C)
Výdatnosť (l/s)
Počet
Najbližší od vody
kategória a1
minerálna voda
< 15
< 5
6
3,3 km
kategória b2
minerálna voda
15-22
5-15
2
6,0 km
RTŠ-1
geotermálna voda
22 – 38
5 – 15
1
6,3 km
kategória d1
minerálna voda
39-55
< 5
1
6,6 km
kategória c1
minerálna voda
23-38
< 5
2
8,7 km
kategória a2
minerálna voda
< 15
5-15
1
9,8 km
kategória Rajecké Teplice
termálne kúpalisko
–
–
1
9,9 km
kategória Rajec
termálne kúpalisko
–
–
1
9,9 km
Environmentálne záťaže, skládky a antropogénne sedimenty
Evidované environmentálne záťaže (priemyselné areály, skládky, ťažba), register skládok odpadov a monitorovanie antropogénnych sedimentov (kaly z priemyslu). Je to zoznam miest, nie meranie znečistenia vody.
Skládky odpadov
Skládka
Plocha
Rok vzniku
Monitorovanie
Od vody
lom nad bitúnkom – Valča
–
–
–
100 m
kostol, odbočka Trnovo – Valča
90 m²
–
–
180 m
v obci V, potraviny – Benice
400 m²
–
–
200 m
lom nad obecným úradom – Valča
–
–
–
280 m
poľná cesta – PD – Valča
–
–
–
320 m
severne, za ihriskom – Benice
–
–
–
390 m
južne od obce, pole – Benice
–
–
–
540 m
smer Rakovo – Rakovo
–
–
–
660 m
Zosuvy a svahové deformácie
Register zdokumentovaných svahových deformácií (Geofond). Zosuvy pri toku môžu priniesť do vody jemný materiál, zmeniť dno a prehradiť koryto.
Druhy deformácií
Zosuvy33×
Blokové polia + zosuvy1×
Skalné zrútenia1×
Stupeň aktivity
Potenciálny25×
Stabilizovaný9×
Aktívny1×
Súčasný stav
SD preberaná z archívnych materiálov, ktorá bola konfrontova28×
Spracované len v rozsahu registrácie v mierke 1:25 0001×
Ako čítať tieto údaje
Pásmo a vzdialenosť. Vzdialenosť sa meria od čiary vody k bodu v registri (u plôch k ich stredu), s presnosťou desiatok metrov. Počty platia len pre pásmo, nie pre celé povodie.
Percentil. Pri chémii sa najvyššia hodnota porovnáva so všetkými vzorkami atlasu na Slovensku. Nejde o zákonný limit ani o hodnotenie zdravotného rizika; atlasy sú historické (vyšli: povrchové vody 2015, podzemné vody 1996, riečne sedimenty 1999).
Medza stanovenia. Veľa vzoriek má hodnotu na úrovni najnižšej, čo laboratórium určilo; takéto výsledky znamenajú „pod medzou“. Pri nich je pozícia v rozdelení odhad.
Šlichy. Evidujú sa len vzorky s nálezom. Počet zŕn v preparáte nie je obsah zlata v gramoch na tonu.
Súvislosť s vodou. Banské dielo, skládka či záťaž v blízkosti nič nedokazuje o kvalite vody v toku. Slúži ako podnet na pozornosť a ako východisko pre ďalší prieskum.