Оцінка умов лову, найкраще вікно дня та рибальські ділянки за найкращими умовами
Середнє по рибальських ділянках водотоку
17з 100
Низька активність · середнє значення по одній рибальській ділянці
Число в шапці є оцінкою для середини водотоку на основі погоди та вимірювань. Середнє значення рибальських ділянок також враховує супутникові дані, затінення та геологію кожної ділянки.
Найкраще вікно сьогодні
06:00–08:00
Валчіански поток, оцінка вікна 23.
Оцінка є прогнозом умов за погодою, водою та навколишнім середовищем, а не прогнозом клювання. Перераховано о 01:04.
Карта та рибальські ділянки водотоку
Перебіг водотоку та його рибальські ділянки. Колір ліній можна перемкнути на умови сьогодні, якість або будь-який інший параметр.
Докладні фільтрирегіон, район, русло, глибина, затінення, супутники, хімія води, забруднення, риби, геологія
1445ділянок
Виберіть категорію, щоб звузити добірку. Біля кожного варіанта видно, скільки ділянок залишиться.
Колір мапи
Завантаження мапи…
Рухайте мапу двома пальцями. У повноекранному режимі достатньо одного пальця.
КороповіЛососеві – форельовіЛососеві – харіусові
нижчевище
Бал — це оцінка умов за погодою, водою й оточенням, а не прогноз клювання. Для кожної ділянки видно, з чого він складається, наскільки підтверджений даними й звідки дані.
Висотний профіль водотоку
Як падає водотік за течією: падіння, ухил та швидкість води.
БистрінаГірський потік зі стрімким ухилом, каскадами та кам'янистим дном. Вода чиста і холодна; рибальство вимагає обережного підходу.
Висотний профіль водотоку: від 863 до 429 м н. р. м. на 11,7 км.Рибальські ділянки в порядку від найвищої (зліва) до найнижчої. Між рибальськими ділянками може бути ділянка без рибальської ділянки; вона не відображається.
Найвища точка
863 м н. р. м.
Найнижча точка
408 м н. р. м.
Падіння рибальських ділянокПадінняРізниця висот між верхнім та нижнім кінцем рибальської ділянки в метрах. Чим більший падіння на коротшій довжині, тим швидша вода.
455 м
Середній ухилСхил водотокуПадіння на кілометр у проміле (‰, метри на кілометр). До 2 ‰ є повільна рівнинна річка, від 5 до 10 ‰ передгірна річка (хайріус, форель), понад 10 ‰ швидкий струмок.
39 ‰
ЗвивистістьСвивистістьДовжина водотоку, поділена на відстань по прямій між його кінцями. 1,0 є прямим водотоком, вище 1,3 сильно меандрує. Меандри утворюють ями під берегами та мілину на ділянках між ними.
1,09
Джерело: Open Topo Data (eudem25m), 4 лист. 2026. Ухил та падіння є орієнтовними, охоплюють лише ділянки рибальських ділянок.
Рельєф у 3D
Завантаження 3D моделі рельєфу…
Історичні знімки
Зміни навколишнього середовища та природи з 2018 по 2024 рік: як змінюються береги, рослинність і пейзаж навколо води. Знімки перемикаються автоматично, ви також можете гортати їх вручну.
Джерело: SHMÚ (щорічники якості поверхневих і ґрунтових вод), реєстр очисних споруд VÚVH та EEA. Пункт вимірювання SHMÚ зіставляється з ділянкою за однаковою назвою водотоку та за відстанню; щорічник перелічує пункти, що не виконали норму, тому відсутність пункту не доводить чистоту води.
Geológia a geochémia toku Valčiansky potok
Kovy a zlato v riečnych sedimentoch a vode, staré banské diela a ložiská, vrty s archívnymi správami, geotermálna energia, záťaže a zosuvy v okolí toku
Prehľad vychádza z verejných registrov a atlasov Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Hľadá sa v pásme okolo vody všetkých revírov toku (spolu 12 км čiary): vzorky z potokov do 1 km, vrty, banské diela a záťaže do 3 km, rudné výskyty do 5 km, geotermálne zdroje do 10 km.
Staré banské diela
1objekt do 3 km
ťažené: Fe
Najbližšie: Štôlňa (štôlňa), 2,2 km od vody.
Zlato v riečnom sedimente
3vzorky so zlatom
12 rudných minerálov v sedimente
Najviac 1 zrno v jednej vzorke (50 m od vody). Šlichová prospekcia rátala zlaté zrná v preparáte z riečneho sedimentu.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Stopové prvky vo vode toku
1 з 10ukazovateľov v horných 5 %
najvyššie: Stroncium 1 900 μg/l
Poloha najvyššej namerenej hodnoty v rozdelení všetkých vzoriek povrchových vôd na Slovensku: 99. percentil (Valčiansky potok).
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Vrty a rozbory podzemnej vody
69vrtov do 3 km
423 rozborov vody v okolí
Z toho 69 s archívnou správou Geofondu. Vrty sú hydrogeologické, geologické, inžinierskogeologické a iné.
Geotermálna energia
42°C na ústí vrtu
15 geotermálnych vrtov do 10 km
Najteplejší: Kamenná Poruba – RTŠ-1, výdatnosť 13,4 l/s, 7,2 km od vody.
Environmentálne záťaže a skládky
25lokalít do 3 km
25 skládok
V pásme 3 km nie je registrovaná environmentálna záťaž; skládky sú len evidované.
Ložiská a rudné výskyty
25záznamov do 5 km
25 rudných výskytov
Registre Geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerastných surovín.
Zosuvy a svahové deformácie
35plôch do 3 km
1 aktívnych
Zdokumentované zosuvy v registri Geofondu. Zosuv do toku môže zakaliť vodu a zmeniť dno.
Mapa pásma
Kde sa nachádzajú najbližšie banské diela, ložiská, záťaže, geotermálne vrty a nálezy zlata. Skupiny sa dajú vypínať.
Čiara je voda revíru, svetlý pás je pásmo 3 km, v ktorom sa hľadali vrty, banské diela a záťaže. Mapa ukazuje najbližšie objekty (najviac niekoľko desiatok z každého registra), nie všetky. Body zodpovedajú polohe v registri; plošné objekty sú vyznačené stredom.
Stopové prvky v povrchových vodách
Arzén, antimón, kadmium, olovo, meď, zinok a ďalšie prvky vo vzorkách riek a potokov (Geochemický atlas SR, povrchové vody, 2015). Pruh ukazuje, kde najvyššia hodnota leží medzi všetkými vzorkami na Slovensku; svetlá značka je medián vzoriek pri tejto vode.
СтронціумСрextrémna (horný 1 %)
najvyššie 1 900 μg/lmedián 250 μg/l7 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Valčiansky potok, 1993, 90 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
МідьЦуzvýšená (horných 10 %)
najvyššie 7,00 μg/lmedián 1,40 μg/l7 vzoriek29 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Blatnícky potok, 1993, 730 m od vody. Porovnanie: 94. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
КадмійЦдmierne zvýšená
najvyššie 0,250 μg/lmedián 0,250 μg/l7 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Blatnícky potok, 730 m od vody. Porovnanie: 75. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ХромЦрbežná hodnota
najvyššie 1,90 μg/lmedián 1,00 μg/l7 vzoriek86 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Blatnícky potok, 1993, 730 m od vody. Porovnanie: 74. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
БаріумБаbežná hodnota
najvyššie 50,0 μg/lmedián 40,0 μg/l7 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Valčiansky potok, 1993, 70 m od vody. Porovnanie: 60. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
СеленСеnižšie ako polovica Slovenska
najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l7 vzoriek100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Blatnícky potok, 1993, 730 m od vody. Porovnanie: 46. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ОловоПбnižšie ako polovica Slovenska
najvyššie 2,50 μg/lmedián 2,50 μg/l7 vzoriek100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Blatnícky potok, 1993, 730 m od vody. Porovnanie: 43. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
АнтимонСбnižšie ako polovica Slovenska
najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l7 vzoriek100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Blatnícky potok, 1993, 730 m od vody. Porovnanie: 37. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ЛітіумЛіnižšie ako polovica Slovenska
najvyššie 5,00 μg/lmedián 5,00 μg/l7 vzoriek100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Blatnícky potok, 1993, 730 m od vody. Porovnanie: 34. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
АрсенАсnižšie ako polovica Slovenska
najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l7 vzoriek100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Blatnícky potok, 1993, 730 m od vody. Porovnanie: 22. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Hlavné ióny, mineralizácia a pH
Základný chemizmus vody: z akých hornín sa do nej dostávajú minerály.
Oxid kremičitýSiO2bežná hodnota
najvyššie 15,0 мг/лmedián 6,11 мг/л7 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Valčiansky potok, 1993, 340 m od vody. Porovnanie: 65. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Zlato a rudné minerály v riečnych sedimentoch
Regionálna šlichová prospekcia: z riečneho štrku sa vymyl ťažký podiel a spočítali sa v ňom zrná minerálov. Mapa nálezov je pozitívna: vzorka bez zlata sa v atlase neuvádza, preto absencia nálezu nie je dôkaz, že zlato nie je.
Barit (BaSO₄)24 vzoriek, najviac 315 zŕn
Pyrit (FeS₂)23 vzoriek, najviac 815 zŕn
Monazit ((Ce,La,Nd)PO₄)19 vzoriek, najviac 315 zŕn
Magnetit (Fe₃O₄)17 vzoriek, najviac 55 zŕn
Scheelit (CaWO₄)17 vzoriek, najviac 55 zŕn
Ilmenit (FeTiO₃)12 vzoriek, najviac 1815 zŕn
Limonit (FeO(OH)·nH₂O)12 vzoriek, najviac 1815 zŕn
Rutil (TiO₂)12 vzoriek, najviac 155 zŕn
Anatas (TiO₂)11 vzoriek, najviac 55 zŕn
Hematit (Fe₂O₃)3 vzorky, najviac 55 zŕn
Золото (Ау)3 vzorky, najviac 1 zŕn
Malachit (Cu₂CO₃(OH)₂)1 vzorka, najviac 5 zŕn
Najbližšie vzorky so zlatom
Взорка
Zlato vo vzorke
Od vody
385
1 zrno
50 м
1652
1 zrno
90 м
1759
1 zrno
590 м
Horninotvorné a doprovodné minerály
Granáty ((Fe,Mg,Ca,Mn)₃Al₂Si₃O₁₂)25 vzoriek, najviac 1815 zŕn
Zirkón (ZrSiO₄)24 vzoriek, najviac 815 zŕn
Amfiboly (Ca₂(Mg,Fe)₅Si₈O₂₂(OH)₂)12 vzoriek, najviac 1815 zŕn
Epidot (Ca₂(Al,Fe)₃Si₃O₁₂(OH))12 vzoriek, najviac 1815 zŕn
Apatit (Ca₅(PO₄)₃(F,Cl,OH))11 vzoriek, najviac 315 zŕn
Titanit (CaTiSiO₅)10 vzoriek, najviac 150 zŕn
Pyroxény ((Mg,Fe,Ca)₂Si₂O₆)9 vzoriek, najviac 815 zŕn
Sillimanit (Al₂SiO₅)5 vzoriek, najviac 5 zŕn
Turmalíny (komplexný borosilikát)5 vzoriek, najviac 5 zŕn
Staurolit (Fe₂Al₉Si₄O₂₃(OH))4 vzorky, najviac 5 zŕn
Podzemná voda: chemizmus, typy vôd a rádioaktivita
Hydrogeochemické objekty (rozbory prameňov a vrtov), geochemický atlas podzemných vôd (1996) a rádiohydrochemické vzorkovanie. Podzemná voda živí potoky, preto jej zloženie ovplyvňuje aj vodu v toku.
Chemické typy vôd v okolí
Ца-(Мґ)-HCO310×
Ца-HCO38×
Ца-Мґ-HCO35×
Trieda kvality vody podľa hydrogeochemickej mapy
trieda A12×
trieda E7×
trieda B1×
trieda G1×
trieda F1×
trieda H1×
Kovy v podzemnej vode
ОловоПбextrémna (horný 1 %)
najvyššie 41,0 μg/lmedián 0,500 μg/l31 vzoriek65 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1994, 2,0 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
АлюмінійАлextrémna (horný 1 %)
najvyššie 0,326 мг/лmedián 0,00500 мг/л31 vzoriek58 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,2 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ХромЦрvysoká (horných 5 %)
najvyššie 5,80 μg/lmedián 0,600 μg/l31 vzoriek45 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 1,7 km od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
АрсенАсvysoká (horných 5 %)
najvyššie 4,70 μg/lmedián 0,500 μg/l31 vzoriek94 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 90 m od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
КадмійЦдvysoká (horných 5 %)
najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,250 μg/l31 vzoriek97 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1991, 210 m od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
РтутьГґvysoká (horných 5 %)
najvyššie 0,200 μg/lmedián 0,100 μg/l31 vzoriek94 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,2 km od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ЦинкЗнzvýšená (horných 10 %)
najvyššie 708 μg/lmedián 5,00 μg/l31 vzoriek29 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 1,3 km od vody. Porovnanie: 92. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
СеленСеzvýšená (horných 10 %)
najvyššie 2,00 μg/lmedián 0,500 μg/l31 vzoriek90 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 1,8 km od vody. Porovnanie: 92. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
МідьЦуzvýšená (horných 10 %)
najvyššie 4,20 μg/lmedián 0,250 μg/l31 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,2 km od vody. Porovnanie: 91. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
АнтимонСбmierne zvýšená
najvyššie 0,200 μg/lmedián 0,100 μg/l31 vzoriek97 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1991, 210 m od vody. Porovnanie: 83. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ЛітіумЛіbežná hodnota
najvyššie 13,0 μg/lmedián 2,00 μg/l31 vzoriek29 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 2,5 km od vody. Porovnanie: 67. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ЗалізоФеbežná hodnota
najvyššie 0,00500 мг/лmedián 0,00500 мг/л15 vzoriek100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 2,5 km od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Radón vo vodách
Druh miesta
Взоріек
Najvyšší radón
Медіан
джерело
4
14,1 Bq/l
1,83 Bq/l
vodný zdroj pre individuálne zásobovanie
2
13,9 Bq/l
9,70 Bq/l
minerálny prameň
1
9,50 Bq/l
9,50 Bq/l
upravený prameň
4
20,6 Bq/l
12,5 Bq/l
vodný zdroj pre hromadné zásobovanie
2
22,9 Bq/l
15,7 Bq/l
Banské diela, ložiská a rudné výskyty
Staré banské diela mimo dobývacích priestorov (register Geofondu), ložiská a dobývacie priestory a metalogenetická mapa. Zlato, striebro a ďalšie kovy sa v blízkosti tokov môžu dostávať do sedimentov a vody.
Čo sa tu ťažilo (podľa registra starých banských diel)
Фе1×
Druhy banských objektov
štôlňa1×
Najbližšie staré banské diela
Назва
Вид
Тяжене
Уконченіе
Od vody
Штуолня
štôlňa
Фе
2,2 км
Rudné výskyty v metalogenetickej mape
Вискит
Typ rudy
Метали
Вид
Od vody
Valčianska dolina
Medené rudy
Цу
mineralogický výskyt
140 м
Trebostovská dolina
Volfrámové rudy
W
mineralogický výskyt
1,7 км
Требостово – Банске
Пиріт
pyrit
mineralogický výskyt
2,8 км
Бистрічка
Antimónové rudy
Сб
mineralogický výskyt
3,6 км
Vrty a archívne správy Geofondu
Register hydrogeologických vrtov, ostatných vrtov a geotermálnych vrtov. Ku každému vrtu patrí správa v archíve Geofondu (geologické profily, čerpacie skúšky, chemické rozbory vody); číslo správy je v tabuľke.
69 vrtov v pásme 3 km, z toho 33 hydrogeologických a 36 ostatných; s číslom archívnej správy 69.
Hĺbky vrtov
до 10 м40×
10–30 м15×
30–100 м7×
100–300 м3×
nad 300 m2×
Najbližšie vrty
Локація
Вид
Глибина
Archívna správa
Od vody
Валча
úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou
3,5 м
18205 110Ba39.pdf
90 м
HV-62
hydrogeologický
3,5 м
18205
90 м
Прібовце
úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou
4,8 м
8652 110Bb2.pdf
440 м
Прібовце
monitorovací vrt
7,5 м
57526 110Bb10.pdf
560 м
Прібовце
negatívny vrt
14,8 м
8652 110Bb1.pdf
570 м
Прібовце
monitorovací vrt
6,0 м
57526 110Bb8.pdf
610 м
Валча
pozorovací vrt SHMÚ
162,0 м
87969 98Dc15.pdf
730 м
Прібовце
monitorovací vrt
5,0 м
57526 110Bb9.pdf
730 м
HVP-1
hydrogeologický
162,0 м
87969
730 м
JP-17
hydrogeologický
12,0 м
33690
1,0 км
1-276 Прібовце
hydrogeologický
8,5 м
101748
1,0 км
Кунерад
úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou
55,0 м
62048 98Dc7.pdf
1,1 км
Geotermálna energia a minerálne vody
Geotermálne vrty (teplota vody na ústí, výdatnosť, chemický typ) a zdroje geotermálnych a minerálnych vôd v okruhu 10 km. Údaje o využívaní a existencii vrtu sú z registra Geofondu.
Врт
Температура
Видатность
Глибина
Chemický typ vody
Виужіваніе
Od vody
Мартін – ZGT-3
–
–
2461 м
–
nevyužívaný
5,6 км
Каменна Поруба – RTŠ-1
42 °C
13,4 л/с
1831 м
Ца-Мґ-HCO3
nevyužívaný
7,2 км
Раєцке Тепліце – RT-1
39 °C
3,8 л/с
303 м
Ца-Мґ-HCO3
nevyužívaný
9,6 км
Раєцке Тепліце – BJ-19
34 °C
1,3 л/с
161 м
Ца-Мґ-HCO3
využívaný
9,7 км
Раєцке Тепліце – B-1
38 °C
2,4 л/с
27,3 м
Ца-Мґ-HCO3
využívaný
9,8 км
Раєцке Тепліце – B-2
38 °C
2,5 л/с
22,1 м
Ца-Мґ-HCO3
využívaný
9,8 км
Раєцке Тепліце – B-3
38 °C
–
30,1 м
Ца-Мґ-HCO3
využívaný
9,8 км
Раєцке Тепліце – BJ-23
33 °C
–
100 м
Ца-Мґ-HCO3
nevyužívaný
9,8 км
Раєцке Тепліце – P-2
–
–
10 м
Ца-Мґ-HCO3
nevyužívaný
9,8 км
Раєцке Тепліце – BJ-22
36 °C
2,3 л/с
105 м
Ца-Мґ-HCO3
využívaný
9,8 км
Zdroje geotermálnych a minerálnych vôd
Джерело
Вид
Температура води (°C)
Видатность (л/с)
Почет
Najbližší od vody
kategória a1
minerálna voda
< 15
< 5
6
3,3 км
kategória b2
minerálna voda
15-22
5-15
2
6,0 км
RTŠ-1
geotermálna voda
22 – 38
5 – 15
1
6,3 км
kategória d1
minerálna voda
39-55
< 5
1
6,6 км
kategória c1
minerálna voda
23-38
< 5
2
8,7 км
kategória a2
minerálna voda
< 15
5-15
1
9,8 км
kategória Rajecké Teplice
termálne kúpalisko
–
–
1
9,9 км
kategória Rajec
termálne kúpalisko
–
–
1
9,9 км
Environmentálne záťaže, skládky a antropogénne sedimenty
Evidované environmentálne záťaže (priemyselné areály, skládky, ťažba), register skládok odpadov a monitorovanie antropogénnych sedimentov (kaly z priemyslu). Je to zoznam miest, nie meranie znečistenia vody.
Skládky odpadov
Складка
Плоха
Rok vzniku
Моніторованіе
Od vody
lom nad bitúnkom – Valča
–
–
–
100 м
kostol, odbočka Trnovo – Valča
90 м²
–
–
180 м
v obci V, potraviny – Benice
400 м²
–
–
200 м
lom nad obecným úradom – Valča
–
–
–
280 м
poľná cesta – PD – Valča
–
–
–
320 м
severne, za ihriskom – Benice
–
–
–
390 м
južne od obce, pole – Benice
–
–
–
540 м
smer Rakovo – Rakovo
–
–
–
660 м
Zosuvy a svahové deformácie
Register zdokumentovaných svahových deformácií (Geofond). Zosuvy pri toku môžu priniesť do vody jemný materiál, zmeniť dno a prehradiť koryto.
Druhy deformácií
Зосуви33×
Blokové polia + zosuvy1×
Skalné zrútenia1×
Stupeň aktivity
Потенціални25×
Стабілізовани9×
Актівни1×
Súčasný stav
SD preberaná z archívnych materiálov, ktorá bola konfrontova28×
Spracované len v rozsahu registrácie v mierke 1:25 0001×
Ako čítať tieto údaje
Pásmo a vzdialenosť. Vzdialenosť sa meria od čiary vody k bodu v registri (u plôch k ich stredu), s presnosťou desiatok metrov. Počty platia len pre pásmo, nie pre celé povodie.
Перцентіл. Pri chémii sa najvyššia hodnota porovnáva so všetkými vzorkami atlasu na Slovensku. Nejde o zákonný limit ani o hodnotenie zdravotného rizika; atlasy sú historické (vyšli: povrchové vody 2015, podzemné vody 1996, riečne sedimenty 1999).
Medza stanovenia. Veľa vzoriek má hodnotu na úrovni najnižšej, čo laboratórium určilo; takéto výsledky znamenajú „pod medzou“. Pri nich je pozícia v rozdelení odhad.
Шліхи. Evidujú sa len vzorky s nálezom. Počet zŕn v preparáte nie je obsah zlata v gramoch na tonu.
Súvislosť s vodou. Banské dielo, skládka či záťaž v blízkosti nič nedokazuje o kvalite vody v toku. Slúži ako podnet na pozornosť a ako východisko pre ďalší prieskum.