Ta strona jest przetłumaczona tylko częściowo. Nieprzetłumaczone fragmenty są wyświetlane po słowacku, w języku oryginału. Otwórz oryginał po słowacku

Dziś na cieku Ulička

Wskaźnik warunków połowu, najlepsze okno dnia i łowiska od najlepszych warunków

Średnia łowisk na cieku

Niska aktywność · średnia z jednego łowiska

Liczba w nagłówku to oszacowanie dla środka cieku na podstawie pogody i pomiarów. Średnia łowisk dodatkowo uwzględnia dane satelitarne, zacienienie i geologię każdego łowiska.

Najlepsze okno dziś

15:00–17:00

Ulička, wynik okna 34.

Wskaźnik to oszacowanie warunków na podstawie pogody, wody i otoczenia, a nie prognoza brań. Przeliczono o 03:04.

Mapa i łowiska cieku

Przebieg cieku i jego łowiska. Kolor linii przełączysz na warunki dziś, jakość lub dowolny inny parametr.

Filtry szczegółoweregion, powiat, dno, głębokość, zacienienie, satelity, chemia i zanieczyszczenie wody, ryby, geologia

1445łowisk
Wybierz kategorię i zawęź wybór. Przy każdej opcji zobaczysz, ile łowisk ci zostanie.
Kolor na mapie
Wczytywanie mapy…

Mapę przesuwasz dwoma palcami. Jednym palcem przewijasz stronę na całym ekranie.

    Stan wody na cieku

    Pomiary poziomu wody, temperatury i przepływu, pogoda przy cieku i stan z satelitów

    Stany wody na cieku

    StacjaStatusZmianaTemperatura
    Ulič39 cm–
    Źródło: SHMÚZaktualizowano 8 lis 2026 02:58

    Profil wysokościowy cieku

    Jak ciek opada z biegiem wody: spadek, nachylenie i prędkość wody.

    Szybki ciek Podhorský potok: szybka woda, kamieniste dno, bystrza i doły pod nimi. Typowe wody pstrągowe.

    2003004005006007000 km5 km10 km15 km20 km
    Profil wysokościowy cieku: od 622 do 238 m n.p.m. na 23,8 km.
    Łowiska w kolejności od najwyższego (po lewej) do najniższego. Między łowiskami może być odcinek bez łowiska, nie jest on wyświetlany.
    Najwyższy punkt
    622 m n.p.m.
    Najniższy punkt
    211 m n.p.m.
    Spadek łowiskSpadekRóżnica wysokości n.p.m. między górnym a dolnym końcem łowiska w metrach. Im większy spadek na krótszej długości, tym szybsza woda.
    411 m
    Średnie nachylenieNachylenie ciekuSpadek na kilometr w promilach (‰, metry na kilometr). Do 2 ‰ to wolna rzeka nizinna, 5–10 ‰ rzeka podgórska (lipień, pstrąg), powyżej 10 ‰ szybki potok.
    17 ‰
    KrętośćKrętośćDługość cieku podzielona przez odległość jego końców w linii prostej. 1,0 to ciek prosty, powyżej 1,3 wyraźnie meandruje. Meandry tworzą doły pod brzegami i płycizny na przejściach między zakolami.
    2,08

    Źródło: Open Topo Data (eudem25m), 4 lis 2026. Nachylenie i spadek są orientacyjne, obejmują tylko odcinki łowisk.

    Teren w 3D

    Ładowanie modelu terenu 3D…

    Zdjęcia historyczne

    Zmiany otoczenia i przyrody od 2019 do 2025: jak zmieniają się brzegi, roślinność i krajobraz wokół wody. Zdjęcia przełączają się same, możesz też przeglądać je ręcznie.

    Zdjęcie lotnicze cieku: Ulička, rok 2019
    2019zdjęcia z 19 sie 2019
    Zdjęcie lotnicze cieku: Ulička, rok 2022
    2022zdjęcia z 27 sie 2022
    Zdjęcie lotnicze cieku: Ulička, rok 2025
    2025zdjęcia z 24 lip 2025

    Ortofotomapa Słowacji © GKÚ Bratysława, NLC Zvolen. Rok i dzień wykonania zdjęć zależą od położenia, dlatego poszczególne roczniki mogą różnić się porą roku i pogodą.

    Zanieczyszczenie wody na cieku Ulička

    Jakość wody według SHMÚ, oczyszczalnie przy łowiskach i woda podziemna w okolicy

    Woda powierzchniowa przy łowiskachnajbliższe stanowisko monitoringu SHMÚ, 2025

    1 z 1 łowisk z danymi SHMÚ na cieku ma na najbliższym stanowisku niespełnioną normę w co najmniej jednym wskaźniku.

    • 1–2 wskaźniki1

    Najbardziej zanieczyszczone łowiskawszystkie z niespełnioną normą

    • UličkaUlička · norma niespełniona w 4 z 4 lat1 wskaźnik

    Profil cieku od źródła do ujścialiczba niespełnionych wskaźników w roku 2025 na stanowiskach SHMÚ

    01234Kolbasov, powyżej, km rzeki 10,4: 1 wskaźnik (2025)granica państwowa, km rzeki 0,2: 1 wskaźnik (2025)km rzeki 10 (górny bieg)km rzeki 0 (w stronę ujścia)
    Pokaż stanowiska w tabeli (2)
    • Kolbasov, powyżejkm rzeki 10,41 wskaźnik
    • granica państwowakm rzeki 0,21 wskaźnik
    • norma niespełniona
    • bez niespełnionej normy
    • stanowiska nie ma w roczniku

    Źródło: SHMÚ (roczniki jakości wód powierzchniowych i podziemnych), rejestr oczyszczalni z VÚVH i EEA. Stanowisko SHMÚ jest przypisywane do łowiska według tej samej nazwy cieku i odległości; rocznik podaje stanowiska, które nie spełniły normy, dlatego brak stanowiska nie jest dowodem czystej wody.

    Geológia a geochémia toku Ulička

    Kovy a zlato v riečnych sedimentoch a vode, staré banské diela a ložiská, vrty s archívnymi správami, geotermálna energia, záťaže a zosuvy v okolí toku

    Prehľad vychádza z verejných registrov a atlasov Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Hľadá sa v pásme okolo vody všetkých revírov toku (spolu 24 km čiary): vzorky z potokov do 1 km, vrty, banské diela a záťaže do 3 km, rudné výskyty do 5 km, geotermálne zdroje do 10 km.

    Hornina pod vodou

    Pieskovce a zlepence75 % čiary vody

    25 % náplavy riek

    Voda stredne mineralizovaná, podľa podielu karbonátov. Geologická mapa SR 1:50 000.

    510

    Voda podľa atlasu

    pH 8,1modelový odhad

    typ vody Ca–HCO₃

    Mineralizácia 230 mg/l, mäkká voda (7,5 °dH). Interpolácia meraní Geochemického atlasu SR, nie meranie v toku.

    Prvky v riečnom sedimente

    0 z 15prvkov v horných 10 %

    najvyššie: Nikel 36,0 mg/kg

    Poloha najvyššie postaveného prvku medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku: 83. percentil. Interpolácia Geochemického atlasu riečnych sedimentov.

    0 °C80

    Teplo pod nohami

    52°C v hĺbke 1 000 m

    tepelný tok 75 mW/m²

    Atlas geotermálnej energie SR.

    20200

    Prirodzené gama žiarenie

    52nGy/h dávkový príkon

    62. percentil na Slovensku

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy (draslík, urán, tórium), nie hodnota z merania pri vode. Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ.

    Staré banské diela

    0objektov do 3 km

    V pásme 3 km okolo vody nie je zaznamenané žiadne staré banské dielo.

    Zlato v riečnom sedimente

    3vzorky so zlatom

    13 rudných minerálov v sedimente

    Najviac 1 zrno v jednej vzorke (20 m od vody). Šlichová prospekcia rátala zlaté zrná v preparáte z riečneho sedimentu.

    Stopové prvky vo vode toku

    0 z 8ukazovateľov v horných 5 %

    najvyššie: Bárium 58,0 μg/l

    Poloha najvyššej namerenej hodnoty v rozdelení všetkých vzoriek povrchových vôd na Slovensku: 69. percentil (Ulička).

    Vrty a rozbory podzemnej vody

    35vrtov do 3 km

    767 rozborov vody v okolí

    Z toho 21 s archívnou správou Geofondu. Vrty sú hydrogeologické, geologické, inžinierskogeologické a iné.

    Geotermálna energia

    –

    V okruhu 10 km nie je zaznamenaný geotermálny vrt ani zdroj.

    Environmentálne záťaže a skládky

    11lokalít do 3 km

    11 skládok

    V pásme 3 km nie je registrovaná environmentálna záťaž; skládky sú len evidované.

    Ložiská a rudné výskyty

    8záznamov do 5 km

    8 rudných výskytov

    Registre Geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerastných surovín.

    Zosuvy a svahové deformácie

    68plôch do 3 km

    Zdokumentované zosuvy v registri Geofondu. Zosuv do toku môže zakaliť vodu a zmeniť dno.

    Geologická stavba pod vodou

    Aká hornina leží pod čiarou vody (Geologická mapa SR 1:50 000), aký je jej vek, ako hrubý je kvartérny pokryv a v akej tektonickej jednotke voda tečie. Horninové podložie rozhoduje o tvrdosti vody, o dne, o zákale po dažďoch aj o pramenitosti.

    Poradie bodov ide po čiare vody (pri toku a povodí revír za revírom). Pruh je rez vzdialenosťou, nie mapou; šírka úseku zodpovedá počtu bodov.

    • Pieskovce a zlepence75%SR 1,8 %
    • Náplavy riek25%SR 72 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Pieskovce a zlepence: Voda stredne mineralizovaná, podľa podielu karbonátov.

    Geologický vek hornín

    • flyš75%
    • kvartér25%

    Najčastejšie horninové jednotky

    ÚtvarVekJednotkaPkt
    flyšpaleocén – eocénpodmenilitové súvrstvie2×
    kvartérholocénfluviálne sedimenty: litofaciálne nečlenené nivné hliny, alebo piesčité až štrkovité hliny dolinných nív a nív1×
    flyšstredná krieda – paleocénlupkovské súvrstvie1×

    Kvartérny pokryv

    • deluviálne sedimenty67%SR 16 %
    • fluviálne sedimenty nív33%SR 68 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    • Typická hrúbka kvartérneho pokryvu3,1m
    • 2 – 583%SR 48 %
    • 0 – 217%SR 16 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Tektonické jednotky

    • DUKLIANSKY PRÍKROV100%SR 3,8 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Tektonické členenie

    • NEOALPÍNSKE TEKTONICKÉ ŠTRUKTÚRY ZÁPADNÝCH KARPÁT100%SR 84 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Neotektonické jednotky

    • pozitívna jednotka (pohorie)100%SR 60 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Smer neotektonických pohybov

    • veľký zdvih75%SR 26 %
    • stredný zdvih25%SR 32 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mapa pokrýva 4 z 9 bodov čiary vody.

    Hydrogeológia: kolektory a podzemná voda

    Potoky a rieky živí podzemná voda. Hydrogeologické mapy ukazujú, v akých horninách sa voda zachytáva, ako priepustné sú a aká je v nich voda. Údaje sú z máp ŠGÚDŠ, nie z merania pri konkrétnej vode.

    Horniny kolektora (hydrogeologická mapa 1:200 000)

    • Pieskovce86%SR 15 %
    • Żwiry14%SR 52 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Typ zvodnenca

    • Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Pieskovce; Ner)86%SR 15 %
    • Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Štrky; Fluviál)14%SR 22 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Typ priepustnosti (základná hydrogeologická mapa 1:50 000)

    • puklinová100%SR 12 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Hydrogeologická funkcia

    • regionálny izolátor100%SR 2,3 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Hlavný hydrogeologický región

    • paleogén povodia Uhu100%SR 0,0 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Trieda kvality podzemných vôd

    • B83%SR 18 %
    • A17%SR 36 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Chémia povrchových vôd podľa atlasu

    Modelované zloženie vody v území, ktorým tečie čiara revíru. Rastre Geochemického atlasu SR (povrchové vody) sú interpoláciou meraní vo vzorkovaných tokoch, preto ukazujú typické pozadie v území, nie meranie v konkrétnom potoku.

    510

    Kwasowość wody

    pH 8,11typické pásmo

    Väčšina riek a potokov na Slovensku má pH 6,5 až 8,5. Kyslejšia voda býva v tokoch na kyslých horninách (granity, kremence), zásaditejšia pri vápencoch.

    Twardość wody

    7,5°dH, mäkká

    Súčet vápnika a horčíka (1,34 mmol/l). Tvrdá voda je pufrovaná, pH sa v nej mení pomalšie; mäkká voda je citlivejšia na kyslé dažde.

    Rozpustené látky

    230mg/l mineralizácia

    Celkové množstvo rozpustených minerálov. Čistá horská voda má desiatky mg/l, vody v nížinách a na vápencoch stovky.

    Iónové zloženie vody

    Typ vody podľa prevládajúcich iónov: Ca–HCO₃

    Podiely sú v ekvivalentoch, čo je bežný spôsob, ako sa porovnáva zloženie vôd.

    Hlavné ióny

    • FluorkiF0,108 mg/l47. percentil
    • HydrogénuhličitanyHCO3148 mg/l31. percentil
    • WapńCa44,0 mg/l31. percentil
    • SódNa4,63 mg/l25. percentil
    • DraslíkK1,52 mg/l21. percentil
    • MagnezMg5,89 mg/l15. percentil
    • SiarczanySO415,3 mg/l7. percentil
    • ChlorkiCl1,69 mg/l6. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Živiny a organické znečistenie

    • AzotanyNO33,17 mg/l18. percentil
    • AmóniumNH40,0346 mg/l15. percentil
    • FosforečnanyPO40,0158 mg/l2. percentil
    • Chemická spotreba kyslíkaChSK0,501 mg/l1. percentil

    Metale

    • ŻelazoFe0,0624 mg/l30. percentil
    • CynkZn3,01 μg/l20. percentil
    • GlinAl19,6 μg/l18. percentil
    • ManganMn5,79 μg/l10. percentil

    Prvky v riečnych sedimentoch

    Geochemický atlas SR (riečne sedimenty) opisuje, čo nesie rieka v jemnom materiáli na dne. Sediment zachytáva kovy z hornín, rudných výskytov aj z minulej ťažby a priemyslu. Nie je to zákonný limit ani hodnotenie zdravotného rizika: ukazuje, ako sa prvok na tomto toku radí medzi tokmi na Slovensku.

    Potenciálne toxické a stopové prvky

    • NikielNi36,0 mg/kg83. percentil
    • WanadV85,1 mg/kg78. percentil
    • AntymonSb1,33 mg/kg78. percentil
    • MolibdenMo0,521 mg/kg72. percentil
    • MiedźCu29,8 mg/kg70. percentil
    • KobaltCo9,14 mg/kg61. percentil
    • ArsenAs7,52 mg/kg60. percentil
    • ChromCr76,1 mg/kg56. percentil
    • CínSn2,80 mg/kg56. percentil
    • SelenSe0,235 mg/kg47. percentil
    • CynkZn85,4 mg/kg37. percentil
    • OłówPb13,4 mg/kg36. percentil
    • BizmutBi0,173 mg/kg31. percentil
    • KadmCd0,0597 mg/kg8. percentil
    • RtęćHg0,0404 mg/kg7. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Hlavné prvky (železo, hliník, vápnik, horčík, draslík, sodík, titán, mangán, fosfor)
    • DraslíkK1,87 %89. percentil
    • GlinAl6,67 %80. percentil
    • ŻelazoFe3,38 %79. percentil
    • TitánTi5 329 mg/kg76. percentil
    • SódNa0,971 %68. percentil
    • ManganMn745 mg/kg38. percentil
    • MagnezMg0,780 %38. percentil
    • FosforP457 mg/kg5. percentil
    • WapńCa0,679 %5. percentil
    Ďalšie prvky (bárium, stroncium, lítium, rubídium, zirkón, ytrium, cér, bór, berýlium, gálium)
    • LítiumLi49,4 mg/kg95. percentil
    • BerylBe2,69 mg/kg95. percentil
    • BorB82,5 mg/kg90. percentil
    • GáliumGa19,5 mg/kg89. percentil
    • RubídiumRb108 mg/kg86. percentil
    • YtriumY32,6 mg/kg74. percentil
    • ZirkónZr448 mg/kg65. percentil
    • CérCe60,4 mg/kg55. percentil
    • BáriumBa424 mg/kg46. percentil
    • StronciumSr106 mg/kg20. percentil

    Prirodzená rádioaktivita a radón

    Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ meria žiarenie z draslíka, uránu a tória v horninách a pôde. Najvyššie hodnoty majú granity a niektoré kyslé vulkanity, najnižšie vápence a nivy. Cézium-137 je pozostatok spadu po havárii v Černobyle a po testoch jadrových zbraní.

    20200

    Dávkový príkon gama žiarenia

    52nGy/h vo vzduchu

    rozsah 50 až 56 nGy/h

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy; bývajú vyššie nad granitmi a niektorými kyslými vulkanitmi, nižšie nad vápencami a nivami.

    • Potas (K)K1,40 %71. percentil
    • Ekvivalentné tórium (eTh)eTh7,71 ppm61. percentil
    • Ekvivalentný urán (eU)eU2,54 ppm44. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Geotermálny potenciál

    Atlas geotermálnej energie SR zachytáva teplotu hornín a tepelný tok z vnútra Zeme. Je to potenciál územia, nie skutočné teplo vody v toku. Konkrétne geotermálne vrty a pramene pri tejto vode sú v sekcii o geotermálnej energii nižšie.

    • Teplota hornín v hĺbke 1 000 m52°C
    • Hustota povrchového tepelného toku75mW/m²

    Mapa pásma

    Kde sa nachádzajú najbližšie banské diela, ložiská, záťaže, geotermálne vrty a nálezy zlata. Skupiny sa dajú vypínať.

    Ulič – občasný (60 m od vody)Ulič – nedá sa odhadnúť (60 m od vody)Ulič – nijaký (70 m od vody)Kolbasov – trvalý (80 m od vody)Topoľa – nijaký (130 m od vody)Ulič – nedá sa odhadnúť (160 m od vody)Runina – nedá sa odhadnúť (670 m od vody)Runina – nijaký (770 m od vody)Ruský Potok – nijaký (1,9 km od vody)Uličské Krivé – občasný (2,5 km od vody)Uličské Krivé – nedá sa odhadnúť (2,7 km od vody)Runina – stavebný kameň – pieskovec (80 m od vody)Ulič – tehliarske suroviny (410 m od vody)Príslop – tehliarske suroviny (2,1 km od vody)Dara – tehliarske suroviny (4,0 km od vody)Uličské Krivé – stavebný kameň – pieskovec (4,0 km od vody)Zboj 1 – ropa, zemný plyn (4,1 km od vody)Ruské – stavebný kameň – pieskovec, rohovec (4,9 km od vody)Veľká Poľana – tehliarske suroviny (4,9 km od vody)Starina – všeobecná geológia (4,7 km od vody)TOPOLA – Zosuvy (40 m od vody)– Zosuvy (40 m od vody)– Zosuvy (120 m od vody)KOLBASOV – Zosuvy (130 m od vody)– Blokové rozpadliny (140 m od vody)TOPOLA – Zosuvy (160 m od vody)– Zosuvy (170 m od vody)ULIC – Zosuvy (190 m od vody)– Zosuvy (210 m od vody)TOPOLA – Zosuvy (210 m od vody)– Zosuvy (220 m od vody)– Zosuvy (230 m od vody)– Zosuvy (290 m od vody)– Zosuvy (320 m od vody)– Zosuvy (320 m od vody)– Zosuvy (330 m od vody)– Zosuvy (340 m od vody)– Zosuvy (340 m od vody)– Zosuvy (370 m od vody)– Zosuvy (370 m od vody)ULIC – Zosuvy (370 m od vody)– Zosuvy (420 m od vody)RUSKY POTOK – Zosuvy (450 m od vody)– Zosuvy (600 m od vody)– Zosuvy (630 m od vody)– Zosuvy (630 m od vody)– Zosuvy (660 m od vody)– Zosuvy (680 m od vody)– Zosuvy (720 m od vody)KOLBASOV – Zosuvy (770 m od vody)– Zosuvy (790 m od vody)– Zosuvy (840 m od vody)– Zosuvy (880 m od vody)RUSKY POTOK – Zosuvy (920 m od vody)PRISLOP – Zosuvy (940 m od vody)– Zosuvy (990 m od vody)– Zosuvy (1,2 km od vody)ULIC – Zosuvy (1,2 km od vody)– Zosuvy (1,3 km od vody)– Zosuvy (1,3 km od vody)– Zosuvy (1,4 km od vody)– Zosuvy (1,5 km od vody)– Zosuvy (1,5 km od vody)– Zosuvy (1,6 km od vody)– Zosuvy (1,6 km od vody)– Zosuvy (1,7 km od vody)– Zosuvy (1,8 km od vody)– Zosuvy (1,8 km od vody)– Zosuvy (1,8 km od vody)– Zosuvy (2,0 km od vody)RUSKY POTOK – Zosuvy (2,1 km od vody)– Zosuvy (2,1 km od vody)– Zosuvy (2,1 km od vody)– Zosuvy (2,2 km od vody)RUSKY POTOK – Zosuvy (2,3 km od vody)– Zosuvy (2,3 km od vody)– Zosuvy (2,4 km od vody)– Zosuvy (2,4 km od vody)KALNA ROZTOKA – Blokové rozpadliny (2,5 km od vody)– Zosuvy (2,5 km od vody)– Zosuvy (2,5 km od vody)ULICSKE KRIVE – Zosuvy (2,5 km od vody)– Zosuvy (2,6 km od vody)– Blokové polia (2,7 km od vody)– Zosuvy (2,7 km od vody)– Zosuvy (2,8 km od vody)– Zosuvy (2,9 km od vody)– Zosuvy (3,0 km od vody)Ulíč – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (50 m od vody)Ulič – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (60 m od vody)Ulíč – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (70 m od vody)Kolbasov – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (70 m od vody)Ulič – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (80 m od vody)Topoľa – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (80 m od vody)Kolbasov – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (90 m od vody)Topoľa – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (90 m od vody)Ulič – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (120 m od vody)Topoľa – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (130 m od vody)Kolbasov – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (150 m od vody)Kolbasov – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (200 m od vody)Ulíč – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (200 m od vody)Ulíč – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (250 m od vody)Ulíč – negatívny vrt (250 m od vody)Runina – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (680 m od vody)Ulič – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (940 m od vody)Ulič – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,2 km od vody)Runina – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (1,3 km od vody)Príslop – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (1,8 km od vody)Príslop – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (2,1 km od vody)Príslop – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (2,2 km od vody)Ruský Potok – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (2,3 km od vody)Príslop – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (2,5 km od vody)Ruský Potok – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (2,8 km od vody)Ulič-Krivé – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (2,8 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (30 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (40 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (50 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (60 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (70 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (70 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (70 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (80 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (80 m od vody)vodomerná stanica s monitorovaním vodných stavov – Umelé hydrogeologicky významné objekty (90 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (90 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (90 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (100 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (120 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (130 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (130 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (140 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (150 m od vody)pramenná línia – Vývery podzemnej vody (180 m od vody)zrážkomerná stanica – Umelé hydrogeologicky významné objekty (200 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (200 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (200 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (250 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (250 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (350 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (670 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (680 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (790 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (820 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (850 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (940 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (940 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (970 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,0 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,0 km od vody)prameň s monitorovaním výdatnosti – Vývery podzemnej vody (1,1 km od vody)vodárensky využívaný vrt – Hydrogeologické vrty (1,1 km od vody)skupina prameňov – Vývery podzemnej vody (1,1 km od vody)pramenná línia – Vývery podzemnej vody (1,1 km od vody)pramenná línia – Vývery podzemnej vody (1,1 km od vody)Kolbasov pri c.d.69,700m SZ od K430 – studňa (50 m od vody)križovatka medzi Príslopom, Topoľou a Kolbasovom – prameň (60 m od vody)Kolbasov,1500m SZ od K430 Kycera – studňa (90 m od vody)Dol.Ulicky,1000m SZ od K830 – prameň (120 m od vody)Ulič,450m JZ od K518 Velka Ostra – prameň (140 m od vody)pri horárni medzi Uličom a Kolbasovom – prameň (150 m od vody)Bukova,800m Z od K532 – prameň (180 m od vody)250 m JZ od horárne medzi Uličom a Kolbasovom – prameň (180 m od vody)Topoľa,1500m SSV od K586 – prameň (190 m od vody)Ulič c.d.218,ZJZ od K382 – vrt (240 m od vody)S okraj obce, 1150 m od k. Kolodník (579) – prameň (310 m od vody)Ulič,1000m JJV od K342 – studňa (340 m od vody)Ulič horáren,450m JJV od K518 V.Ostra – prameň (350 m od vody)Topoľa,1500m SV od K586 – prameň (370 m od vody)Runina, 400m SV od K502 – prameň (380 m od vody)800 m Z od k. Kolodník (579) – prameň (390 m od vody)Topoľa,500m VJV od K586 – prameň (420 m od vody)Topoľa,1600m JJV od K914 – prameň (480 m od vody)Kolbasov,600m JV od K297 – prameň (510 m od vody)1860 S od obce, 1390 m Z od k. Veľký Bukovec (10 – prameň (540 m od vody)Ulič,600m SV od K486 Vysoky v. – prameň (570 m od vody)Kalinovec,1200m J od K795 – prameň (690 m od vody)povodie Ruského potoka 440 m V od k. Kýčera (430 – prameň (720 m od vody)Ulič.500m VJV od K489 Kycerka – prameň (740 m od vody)Kolodnik,400m Z od K579 – prameň (760 m od vody)Dol.Dlasa,1500m JJV od K795 – prameň (800 m od vody)Ulič c.d.321,1100m JV od K342 – vrt (820 m od vody)Hajdosik,800m VJV od K914 – prameň (860 m od vody)Zboj dol.Zahrabova,700m VJV od K1092 – prameň (860 m od vody)Zboj dol.Bagovec,600m SV od K980 – prameň (950 m od vody)horná časť obce, pri hlavnej ceste – prameň (970 m od vody)Kolbasov,750m S od K680 Tlsty – prameň (980 m od vody)Malý Bukovec,700m JV od K830 – prameň (1,0 km od vody)Runina,1200m S od K630 – prameň (1,1 km od vody)Kolbasov,500m VJV od K741 Kalidlo – prameň (1,2 km od vody)Jaseniny,600m V od K932 – prameň (1,2 km od vody)Topoľa,dol.Dankov potok,1200m ZSZ odK768 – prameň (1,3 km od vody)Prislop,1700m J od K654 – prameň (1,5 km od vody)1450 m V od obce, 1500 m SZ od k. Kýčera (768) – prameň (1,5 km od vody)Ruský Potok,450m Z od K512 – prameň (1,5 km od vody)zlato 1 ks – zlato (20 m od vody)zlato 1 ks – zlato (50 m od vody)zlato 1 ks – zlato (1,0 km od vody)5 km

    Čiara je voda revíru, svetlý pás je pásmo 3 km, v ktorom sa hľadali vrty, banské diela a záťaže. Mapa ukazuje najbližšie objekty (najviac niekoľko desiatok z každého registra), nie všetky. Body zodpovedajú polohe v registri; plošné objekty sú vyznačené stredom.

    Stopové prvky v povrchových vodách

    Arzén, antimón, kadmium, olovo, meď, zinok a ďalšie prvky vo vzorkách riek a potokov (Geochemický atlas SR, povrchové vody, 2015). Pruh ukazuje, kde najvyššia hodnota leží medzi všetkými vzorkami na Slovensku; svetlá značka je medián vzoriek pri tejto vode.

    • BáriumBabežná hodnota
      najvyššie 58,0 μg/lmedián 45,0 μg/l9 vzoriek

      Najvyššia hodnota: Ulička, 2009, 40 m od vody. Porovnanie: 69. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • SelenSenižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l9 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Ulička, 2009, 130 m od vody. Porovnanie: 46. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • OłówPbnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 2,50 μg/lmedián 2,50 μg/l9 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Ulička, 2009, 130 m od vody. Porovnanie: 43. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • LítiumLinižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 5,00 μg/lmedián 5,00 μg/l9 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Ulička, 2009, 130 m od vody. Porovnanie: 34. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ChromCrnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 1,00 μg/lmedián 1,00 μg/l9 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Ulička, 2009, 130 m od vody. Porovnanie: 32. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • KadmCdnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,150 μg/lmedián 0,150 μg/l9 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Ulička, 130 m od vody. Porovnanie: 26. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • MiedźCunižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 1,00 μg/lmedián 1,00 μg/l9 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Ulička, 2009, 130 m od vody. Porovnanie: 22. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ArsenAsnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l9 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Ulička, 2009, 130 m od vody. Porovnanie: 22. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Hlavné ióny, mineralizácia a pH

    Základný chemizmus vody: z akých hornín sa do nej dostávajú minerály.

    • Oxid kremičitýSiO2nižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 8,64 mg/lmedián 5,35 mg/l9 vzoriek

      Najvyššia hodnota: Dolinský potok, 2009, 860 m od vody. Porovnanie: 37. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Zlato a rudné minerály v riečnych sedimentoch

    Regionálna šlichová prospekcia: z riečneho štrku sa vymyl ťažký podiel a spočítali sa v ňom zrná minerálov. Mapa nálezov je pozitívna: vzorka bez zlata sa v atlase neuvádza, preto absencia nálezu nie je dôkaz, že zlato nie je.

    • Barit (BaSO₄)117 vzoriek, najviac 1815 zŕn
    • Rutil (TiO₂)54 vzoriek, najviac 4115 zŕn
    • Limonit (FeO(OH)·nH₂O)42 vzoriek, najviac 1815 zŕn
    • Anatas (TiO₂)37 vzoriek, najviac 315 zŕn
    • Pyrit (FeS₂)29 vzoriek, najviac 5 zŕn
    • Magnetit (Fe₃O₄)29 vzoriek, najviac 315 zŕn
    • Ilmenit (FeTiO₃)22 vzoriek, najviac 815 zŕn
    • Monazit ((Ce,La,Nd)PO₄)12 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Cinabarit (HgS)5 vzoriek, najviac 167 zŕn
    • Hematit (Fe₂O₃)4 vzorky, najviac 5 zŕn
    • Złoto (Au)3 vzorky, najviac 1 zŕn
    • Scheelit (CaWO₄)2 vzorky, najviac 5 zŕn
    • Kasiterit (SnO₂)2 vzorky, najviac 5 zŕn

    Najbližšie vzorky so zlatom

    VzorkaZlato vo vzorkeOd vody
    37801 zrno20 m
    34151 zrno50 m
    32481 zrno1,0 km

    Horninotvorné a doprovodné minerály

    • Spinel (Cr-spinel) ((Mg,Fe)(Al,Cr)₂O₄)86 vzoriek, najviac 155 zŕn
    • Granáty ((Fe,Mg,Ca,Mn)₃Al₂Si₃O₁₂)42 vzoriek, najviac 4115 zŕn
    • Turmalíny (komplexný borosilikát)42 vzoriek, najviac 315 zŕn
    • Zirkón (ZrSiO₄)39 vzoriek, najviac 1815 zŕn
    • Pyroxény ((Mg,Fe,Ca)₂Si₂O₆)36 vzoriek, najviac 4115 zŕn
    • Apatit (Ca₅(PO₄)₃(F,Cl,OH))3 vzorky, najviac 5 zŕn
    • Epidot (Ca₂(Al,Fe)₃Si₃O₁₂(OH))1 vzorka, najviac 5 zŕn
    • Korund (Al₂O₃)1 vzorka, najviac 5 zŕn
    • Titanit (CaTiSiO₅)1 vzorka, najviac 98 zŕn
    • Staurolit (Fe₂Al₉Si₄O₂₃(OH))1 vzorka, najviac 5 zŕn
    • Amfiboly (Ca₂(Mg,Fe)₅Si₈O₂₂(OH)₂)1 vzorka, najviac 5 zŕn

    Podzemná voda: chemizmus, typy vôd a rádioaktivita

    Hydrogeochemické objekty (rozbory prameňov a vrtov), geochemický atlas podzemných vôd (1996) a rádiohydrochemické vzorkovanie. Podzemná voda živí potoky, preto jej zloženie ovplyvňuje aj vodu v toku.

    Chemické typy vôd v okolí

    • Ca-HCO338×
    • Ca-Mg-HCO317×
    • Ca-Mg-HCO3-SO49×
    • Ca-HCO3-SO43×
    • Ca-K-HCO3-NO31×
    • Ca-Mg-Na-HCO31×

    Trieda kvality vody podľa hydrogeochemickej mapy

    • trieda B35×
    • trieda A26×
    • trieda D4×
    • trieda E2×
    • trieda G1×
    • trieda F1×

    Kovy v podzemnej vode

    • OłówPbextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 21,0 μg/lmedián 0,500 μg/l54 vzoriek54 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 350 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ArsenAsextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 84,0 μg/lmedián 0,500 μg/l54 vzoriek94 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 350 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • CynkZnextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 6 375 μg/lmedián 6,50 μg/l54 vzoriek24 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 350 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • KadmCdextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 1,90 μg/lmedián 0,250 μg/l54 vzoriek96 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 350 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AntymonSbvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 1,80 μg/lmedián 0,100 μg/l54 vzoriek91 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 980 m od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • MiedźCuvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 8,10 μg/lmedián 0,500 μg/l54 vzoriek

      Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 370 m od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • GlinAlvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 0,0800 mg/lmedián 0,00500 mg/l54 vzoriek54 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 1,6 km od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • RtęćHgvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 0,200 μg/lmedián 0,100 μg/l54 vzoriek98 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 2,2 km od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • SelenSemierne zvýšená
      najvyššie 1,30 μg/lmedián 0,500 μg/l54 vzoriek96 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 2,7 km od vody. Porovnanie: 86. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ChromCrmierne zvýšená
      najvyššie 1,50 μg/lmedián 0,250 μg/l54 vzoriek78 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 2,2 km od vody. Porovnanie: 84. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • LítiumLimierne zvýšená
      najvyššie 24,0 μg/lmedián 4,00 μg/l54 vzoriek26 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: vrt, 1993, 240 m od vody. Porovnanie: 82. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ŻelazoFebežná hodnota
      najvyššie 0,00500 mg/lmedián 0,00500 mg/l37 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 1,8 km od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Radón vo vodách

    Druh miestaVzoriekNajvyšší radónMedián
    źródło1615,3 Bq/l9,25 Bq/l
    vodný zdroj pre individuálne zásobovanie216,9 Bq/l16,5 Bq/l
    upravený prameň13,90 Bq/l3,90 Bq/l

    Vrty a archívne správy Geofondu

    Register hydrogeologických vrtov, ostatných vrtov a geotermálnych vrtov. Ku každému vrtu patrí správa v archíve Geofondu (geologické profily, čerpacie skúšky, chemické rozbory vody); číslo správy je v tabuľke.

    35 vrtov v pásme 3 km, z toho 26 hydrogeologických a 9 ostatných; s číslom archívnej správy 21.

    Hĺbky vrtov

    • do 10 m20×
    • 10–30 m14×
    • 30–100 m1×
    • 100–300 m0×
    • nad 300 m0×

    Najbližšie vrty

    LokalizacjaGatunekGłębokośćArchívna správaOd vody
    Ulíčúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou8,5 m12090 117Bb8.pdf50 m
    Uličúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou10,5 m12090 117Bb10.pdf60 m
    Ulíčúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou8,2 m12090 117Bb7.pdf70 m
    Kolbasovširokoprofilový vrt5,5 m–70 m
    Uličširokoprofilový vrt10,2 m13096 117Bb2.pdf80 m
    Topoľaširokoprofilový vrt7,5 m–80 m
    S-1hydrogeologický10,2 m1309680 m
    Kolbasovširokoprofilový vrt4,0 m39849 117Bb16.pdf90 m
    Topoľaširokoprofilový vrt15,0 m–90 m
    Uličširokoprofilový vrt8,2 m13096 117Bb3.pdf120 m
    Topoľaširokoprofilový vrt8,0 m–130 m
    S-2hydrogeologický8,0 m13096140 m

    Environmentálne záťaže, skládky a antropogénne sedimenty

    Evidované environmentálne záťaže (priemyselné areály, skládky, ťažba), register skládok odpadov a monitorovanie antropogénnych sedimentov (kaly z priemyslu). Je to zoznam miest, nie meranie znečistenia vody.

    Skládky odpadov

    SkládkaPlochaRok vznikuMonitorovanieOd vody
    Ulič–1985–60 m
    Ulič500 m²1986–60 m
    Ulič–1991–70 m
    Kolbasov90 m²1989–80 m
    Topoľa25 m²1985–130 m
    Ulič–1968–160 m
    Runina150 m²1987–670 m
    Runina300 m²1985–770 m

    Zosuvy a svahové deformácie

    Register zdokumentovaných svahových deformácií (Geofond). Zosuvy pri toku môžu priniesť do vody jemný materiál, zmeniť dno a prehradiť koryto.

    Druhy deformácií

    • Zosuvy65×
    • Blokové rozpadliny2×
    • Blokové polia1×

    Stupeň aktivity

    • Potenciálny65×
    • Stabilizovaný3×

    Súčasný stav

    • SD zaregistrovaná v rámci terénneho výskumu na úlohe Atlas S42×
    • SD preberaná z archívnych materiálov, ktorá bola konfrontova20×
    • Spracované len v rozsahu registrácie v mierke 1:25 0003×

    Ako čítať tieto údaje

    • Pásmo a vzdialenosť. Vzdialenosť sa meria od čiary vody k bodu v registri (u plôch k ich stredu), s presnosťou desiatok metrov. Počty platia len pre pásmo, nie pre celé povodie.
    • Percentil. Pri chémii sa najvyššia hodnota porovnáva so všetkými vzorkami atlasu na Slovensku. Nejde o zákonný limit ani o hodnotenie zdravotného rizika; atlasy sú historické (vyšli: povrchové vody 2015, podzemné vody 1996, riečne sedimenty 1999).
    • Medza stanovenia. Veľa vzoriek má hodnotu na úrovni najnižšej, čo laboratórium určilo; takéto výsledky znamenajú „pod medzou“. Pri nich je pozícia v rozdelení odhad.
    • Šlichy. Evidujú sa len vzorky s nálezom. Počet zŕn v preparáte nie je obsah zlata v gramoch na tonu.
    • Súvislosť s vodou. Banské dielo, skládka či záťaž v blízkosti nič nedokazuje o kvalite vody v toku. Slúži ako podnet na pozornosť a ako východisko pre ďalší prieskum.
    • Vzorkové body. Plošné a rastrové mapy ŠGÚDŠ sa nedajú stiahnuť ako body, preto sa pozdĺž čiary každého revíru zisťuje hodnota v bodoch zhruba každé 3 km. Ide o vzorku čiary, nie o súvislý záznam; veľmi krátky úsek môže mať jediný bod.
    • Rastre atlasu. Chémia vody a sedimentov sú interpolácie meraní v sieti vzoriek (Geochemický atlas SR). Hodnota v bode je modelový odhad pre okolie, nie meranie vo vode. Percentil porovnáva priemer tohto toku so všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku.
    • Polohy a mierky. Mapy majú rôznu mierku (1:50 000 až 1:1 000 000), preto sa podrobnosť v sekciách líši. Mapa mimo pokrytia znamená, že v bode nie je plocha, nie že tam nič nie je.

    Dáta: © ŠGÚDŠ (https://www.geology.sk), stiahnuté 8. 11. 2026. Podrobnosti v Metodike.

    Organizacje i lokalizacja

    Kto zarządza łowiskami i gdzie leżą

    Organizacje na ciekukto zarządza łowiskami i jakie warunki panują tam dziś

    1. Snina1 łowisko · 24 km29Ulička29

    Inne cieki w okolicy

    Dorzecze: Bodrog i Hornad