Ta strona jest przetłumaczona tylko częściowo. Nieprzetłumaczone fragmenty są wyświetlane po słowacku, w języku oryginału. Otwórz oryginał po słowacku

Dziś na cieku Gidra

Wskaźnik warunków połowu, najlepsze okno dnia i łowiska od najlepszych warunków

Średnia łowisk na cieku

Niska aktywność · średnia z jednego łowiska

Liczba w nagłówku to oszacowanie dla środka cieku na podstawie pogody i pomiarów. Średnia łowisk dodatkowo uwzględnia dane satelitarne, zacienienie i geologię każdego łowiska.

Najlepsze okno dziś

15:00–17:00

Gidra č. 2, wynik okna 36.

Wskaźnik to oszacowanie warunków na podstawie pogody, wody i otoczenia, a nie prognoza brań. Przeliczono o 03:04.

Mapa i łowiska cieku

Przebieg cieku i jego łowiska. Kolor linii przełączysz na warunki dziś, jakość lub dowolny inny parametr.

Filtry szczegółoweregion, powiat, dno, głębokość, zacienienie, satelity, chemia i zanieczyszczenie wody, ryby, geologia

1445łowisk
Wybierz kategorię i zawęź wybór. Przy każdej opcji zobaczysz, ile łowisk ci zostanie.
Kolor na mapie
Wczytywanie mapy…

Mapę przesuwasz dwoma palcami. Jednym palcem przewijasz stronę na całym ekranie.

    Stan wody na cieku

    Pomiary poziomu wody, temperatury i przepływu, pogoda przy cieku i stan z satelitów

    Stany wody na cieku

    StacjaStatusZmianaTemperatura
    Píla10 cm1,0 °C
    Źródło: SHMÚZaktualizowano 8 lis 2026 02:58

    Profil wysokościowy cieku

    Jak ciek opada z biegiem wody: spadek, nachylenie i prędkość wody.

    Szybki ciek Podhorský potok: szybka woda, kamieniste dno, bystrza i doły pod nimi. Typowe wody pstrągowe.

    2202402602803000 km1 km2 km3 km
    Profil wysokościowy cieku: od 292 do 234 m n.p.m. na 3,6 km.
    Łowiska w kolejności od najwyższego (po lewej) do najniższego. Między łowiskami może być odcinek bez łowiska, nie jest on wyświetlany.
    Najwyższy punkt
    292 m n.p.m.
    Najniższy punkt
    226 m n.p.m.
    Spadek łowiskSpadekRóżnica wysokości n.p.m. między górnym a dolnym końcem łowiska w metrach. Im większy spadek na krótszej długości, tym szybsza woda.
    66 m
    Średnie nachylenieNachylenie ciekuSpadek na kilometr w promilach (‰, metry na kilometr). Do 2 ‰ to wolna rzeka nizinna, 5–10 ‰ rzeka podgórska (lipień, pstrąg), powyżej 10 ‰ szybki potok.
    19 ‰
    KrętośćKrętośćDługość cieku podzielona przez odległość jego końców w linii prostej. 1,0 to ciek prosty, powyżej 1,3 wyraźnie meandruje. Meandry tworzą doły pod brzegami i płycizny na przejściach między zakolami.
    1,09

    Źródło: Open Topo Data (eudem25m), 4 lis 2026. Nachylenie i spadek są orientacyjne, obejmują tylko odcinki łowisk.

    Teren w 3D

    Ładowanie modelu terenu 3D…

    Zdjęcia historyczne

    Zmiany otoczenia i przyrody od 2017 do 2023: jak zmieniają się brzegi, roślinność i krajobraz wokół wody. Zdjęcia przełączają się same, możesz też przeglądać je ręcznie.

    Zdjęcie lotnicze cieku: Gidra, rok 2017
    2017zdjęcia z 3 sie 2017
    Zdjęcie lotnicze cieku: Gidra, rok 2020
    2020zdjęcia z 28 sie 2020
    Zdjęcie lotnicze cieku: Gidra, rok 2023
    2023zdjęcia z 28 maj 2023

    Ortofotomapa Słowacji © GKÚ Bratysława, NLC Zvolen. Rok i dzień wykonania zdjęć zależą od położenia, dlatego poszczególne roczniki mogą różnić się porą roku i pogodą.

    Zanieczyszczenie wody na cieku Gidra

    Jakość wody według SHMÚ, oczyszczalnie przy łowiskach i woda podziemna w okolicy

    Wody podziemne: zmierzone wartościtypowa wartość ze stacji w promieniu 10 km, 2025

    0 z 1 łowiska z pomiarem ma w okolicy wodę podziemną o wartości powyżej progu w co najmniej jednym wskaźniku.

    Źródło: SHMÚ (roczniki jakości wód powierzchniowych i podziemnych), rejestr oczyszczalni z VÚVH i EEA. Stanowisko SHMÚ jest przypisywane do łowiska według tej samej nazwy cieku i odległości; rocznik podaje stanowiska, które nie spełniły normy, dlatego brak stanowiska nie jest dowodem czystej wody.

    Geológia a geochémia toku Gidra

    Kovy a zlato v riečnych sedimentoch a vode, staré banské diela a ložiská, vrty s archívnymi správami, geotermálna energia, záťaže a zosuvy v okolí toku

    Prehľad vychádza z verejných registrov a atlasov Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Hľadá sa v pásme okolo vody všetkých revírov toku (spolu 4 km čiary): vzorky z potokov do 1 km, vrty, banské diela a záťaže do 3 km, rudné výskyty do 5 km, geotermálne zdroje do 10 km.

    Hornina pod vodou

    Wapienie i dolomity50 % čiary vody

    50 % metamorfity

    Tvrdá, dobre pufrovaná voda s vápnikom a hydrogénuhličitanmi; krasové pramene. Geologická mapa SR 1:50 000.

    510

    Voda podľa atlasu

    pH 7,9modelový odhad

    typ vody Ca–HCO₃–SO₄

    Mineralizácia 338 mg/l, stredne tvrdá voda (11,5 °dH). Interpolácia meraní Geochemického atlasu SR, nie meranie v toku.

    Prvky v riečnom sedimente

    0 z 15prvkov v horných 10 %

    najvyššie: Kadmium 0,504 mg/kg

    Poloha najvyššie postaveného prvku medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku: 86. percentil. Interpolácia Geochemického atlasu riečnych sedimentov.

    20200

    Prirodzené gama žiarenie

    53nGy/h dávkový príkon

    64. percentil na Slovensku

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy (draslík, urán, tórium), nie hodnota z merania pri vode. Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ.

    Staré banské diela

    26objektov do 3 km

    ťažené: Au, Cu

    Najbližšie: Lom (povrchový lom), 760 m od vody.

    Zlato v riečnom sedimente

    0vzoriek so zlatom

    10 rudných minerálov v sedimente

    Vo vzorkách riečneho sedimentu do 1 km od vody sa zlato nenašlo. Vzorky nepokrývajú každý potok, preto to neznamená, že tu zlato nie je.

    Stopové prvky vo vode toku

    1 z 9ukazovateľov v horných 5 %

    najvyššie: Meď 11,2 μg/l

    Poloha najvyššej namerenej hodnoty v rozdelení všetkých vzoriek povrchových vôd na Slovensku: 96. percentil (800 m S od obce, na moste).

    Vrty a rozbory podzemnej vody

    159vrtov do 3 km

    194 rozborov vody v okolí

    Z toho 155 s archívnou správou Geofondu. Vrty sú hydrogeologické, geologické, inžinierskogeologické a iné.

    Geotermálna energia

    –

    1 zdroj geotermálnych a minerálnych vôd do 10 km.

    Environmentálne záťaže a skládky

    4lokalít do 3 km

    1 záťaž, 3 skládky

    Najbližšia záťaž: PK (003) / Častá – Pri Pajdle – skládka s OP, 130 m od vody. Blízkosť neznamená, že látky z lokality do vody unikajú.

    Ložiská a rudné výskyty

    21záznamov do 5 km

    21 rudných výskytov

    Registre Geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerastných surovín.

    Zosuvy a svahové deformácie

    1plôch do 3 km

    Zdokumentované zosuvy v registri Geofondu. Zosuv do toku môže zakaliť vodu a zmeniť dno.

    Geologická stavba pod vodou

    Aká hornina leží pod čiarou vody (Geologická mapa SR 1:50 000), aký je jej vek, ako hrubý je kvartérny pokryv a v akej tektonickej jednotke voda tečie. Horninové podložie rozhoduje o tvrdosti vody, o dne, o zákale po dažďoch aj o pramenitosti.

    Poradie bodov ide po čiare vody (pri toku a povodí revír za revírom). Pruh je rez vzdialenosťou, nie mapou; šírka úseku zodpovedá počtu bodov.

    • Wapienie i dolomity50%SR 2,7 %
    • Metamorfity50%SR 1,4 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Wapienie i dolomity: Tvrdá, dobre pufrovaná voda s vápnikom a hydrogénuhličitanmi; krasové pramene.

    Geologický vek hornín

    • jura50%
    • trias50%

    Najčastejšie horninové jednotky

    ÚtvarVekJednotkaPkt
    jurastaršia jurasúvrstvie Slepého1×
    triasstarší triaslúžňanské súvrstvie1×

    Neotektonické jednotky

    • pozitívna jednotka (pohorie)100%SR 60 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Smer neotektonických pohybov

    • stredný zdvih100%SR 32 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mapa pokrýva 2 z 2 bodov čiary vody.

    Hydrogeológia: kolektory a podzemná voda

    Potoky a rieky živí podzemná voda. Hydrogeologické mapy ukazujú, v akých horninách sa voda zachytáva, ako priepustné sú a aká je v nich voda. Údaje sú z máp ŠGÚDŠ, nie z merania pri konkrétnej vode.

    Horniny kolektora (hydrogeologická mapa 1:200 000)

    • Żwiry100%SR 52 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Typ zvodnenca

    • Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Štrky; Gravita)100%SR 1,1 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Typ priepustnosti (základná hydrogeologická mapa 1:50 000)

    • puklinová100%SR 12 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Hydrogeologická funkcia

    • kolektor100%SR 95 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Hlavný hydrogeologický región

    • kryštalinikum a mezozoikum juhovýchodnej časti Pezinských Karpát100%SR 0,0 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Genetický typ podzemných vôd

    • karbonátogénne50%SR 4,0 %
    • silikátovo-karbonátogénne50%SR 2,9 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Trieda kvality podzemných vôd

    • A100%SR 36 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Chémia povrchových vôd podľa atlasu

    Modelované zloženie vody v území, ktorým tečie čiara revíru. Rastre Geochemického atlasu SR (povrchové vody) sú interpoláciou meraní vo vzorkovaných tokoch, preto ukazujú typické pozadie v území, nie meranie v konkrétnom potoku.

    510

    Kwasowość wody

    pH 7,88typické pásmo

    Väčšina riek a potokov na Slovensku má pH 6,5 až 8,5. Kyslejšia voda býva v tokoch na kyslých horninách (granity, kremence), zásaditejšia pri vápencoch.

    Twardość wody

    11,5°dH, stredne tvrdá

    Súčet vápnika a horčíka (2,06 mmol/l). Tvrdá voda je pufrovaná, pH sa v nej mení pomalšie; mäkká voda je citlivejšia na kyslé dažde.

    Rozpustené látky

    338mg/l mineralizácia

    Celkové množstvo rozpustených minerálov. Čistá horská voda má desiatky mg/l, vody v nížinách a na vápencoch stovky.

    Iónové zloženie vody

    Typ vody podľa prevládajúcich iónov: Ca–HCO₃–SO₄

    Podiely sú v ekvivalentoch, čo je bežný spôsob, ako sa porovnáva zloženie vôd.

    Hlavné ióny

    • FluorkiF0,182 mg/l76. percentil
    • SiarczanySO461,9 mg/l70. percentil
    • WapńCa67,0 mg/l55. percentil
    • ChlorkiCl8,41 mg/l49. percentil
    • SódNa8,38 mg/l47. percentil
    • HydrogénuhličitanyHCO3164 mg/l35. percentil
    • DraslíkK2,10 mg/l33. percentil
    • MagnezMg9,45 mg/l30. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Živiny a organické znečistenie

    • AzotanyNO316,8 mg/l88. percentil
    • Chemická spotreba kyslíkaChSK3,43 mg/l56. percentil
    • FosforečnanyPO40,168 mg/l56. percentil
    • AmóniumNH40,0954 mg/l45. percentil

    Metale

    • CynkZn12,6 μg/l73. percentil
    • ManganMn18,3 μg/l36. percentil
    • GlinAl21,3 μg/l20. percentil
    • ŻelazoFe0,0444 mg/l19. percentil

    Prvky v riečnych sedimentoch

    Geochemický atlas SR (riečne sedimenty) opisuje, čo nesie rieka v jemnom materiáli na dne. Sediment zachytáva kovy z hornín, rudných výskytov aj z minulej ťažby a priemyslu. Nie je to zákonný limit ani hodnotenie zdravotného rizika: ukazuje, ako sa prvok na tomto toku radí medzi tokmi na Slovensku.

    Potenciálne toxické a stopové prvky

    • KadmCd0,504 mg/kg86. percentil
    • OłówPb28,6 mg/kg86. percentil
    • MiedźCu35,5 mg/kg80. percentil
    • CynkZn128 mg/kg73. percentil
    • MolibdenMo0,502 mg/kg70. percentil
    • SelenSe0,295 mg/kg61. percentil
    • AntymonSb0,760 mg/kg60. percentil
    • ArsenAs6,21 mg/kg44. percentil
    • RtęćHg0,0690 mg/kg28. percentil
    • BizmutBi0,163 mg/kg28. percentil
    • KobaltCo6,81 mg/kg24. percentil
    • CínSn2,00 mg/kg21. percentil
    • NikielNi16,7 mg/kg17. percentil
    • WanadV53,7 mg/kg15. percentil
    • ChromCr43,1 mg/kg9. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Hlavné prvky (železo, hliník, vápnik, horčík, draslík, sodík, titán, mangán, fosfor)
    • SódNa1,53 %95. percentil
    • DraslíkK1,68 %74. percentil
    • TitánTi4 914 mg/kg66. percentil
    • GlinAl5,60 %49. percentil
    • FosforP832 mg/kg48. percentil
    • WapńCa1,61 %36. percentil
    • MagnezMg0,692 %25. percentil
    • ManganMn620 mg/kg21. percentil
    • ŻelazoFe1,86 %7. percentil
    Ďalšie prvky (bárium, stroncium, lítium, rubídium, zirkón, ytrium, cér, bór, berýlium, gálium)
    • GáliumGa19,7 mg/kg90. percentil
    • ZirkónZr560 mg/kg89. percentil
    • StronciumSr206 mg/kg89. percentil
    • BáriumBa597 mg/kg86. percentil
    • CérCe71,8 mg/kg83. percentil
    • LítiumLi27,4 mg/kg38. percentil
    • BerylBe1,06 mg/kg30. percentil
    • RubídiumRb78,3 mg/kg25. percentil
    • YtriumY22,2 mg/kg23. percentil
    • BorB49,7 mg/kg23. percentil

    Prirodzená rádioaktivita a radón

    Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ meria žiarenie z draslíka, uránu a tória v horninách a pôde. Najvyššie hodnoty majú granity a niektoré kyslé vulkanity, najnižšie vápence a nivy. Cézium-137 je pozostatok spadu po havárii v Černobyle a po testoch jadrových zbraní.

    20200

    Dávkový príkon gama žiarenia

    53nGy/h vo vzduchu

    rozsah 48 až 57 nGy/h

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy; bývajú vyššie nad granitmi a niektorými kyslými vulkanitmi, nižšie nad vápencami a nivami.

    • Potas (K)K1,58 %88. percentil
    • Ekvivalentný urán (eU)eU2,51 ppm41. percentil
    • Ekvivalentné tórium (eTh)eTh7,02 ppm36. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Mapa pásma

    Kde sa nachádzajú najbližšie banské diela, ložiská, záťaže, geotermálne vrty a nálezy zlata. Skupiny sa dajú vypínať.

    Lom – povrchový lom (760 m od vody)Ryha – 6 – iný druh objektu (780 m od vody)Povrchová dobývka – 6 – iný druh objektu (880 m od vody)Halda pri dolnej Mária štôlni – 5 – halda (1,4 km od vody)Dolná Mária štôlňa – 2 – štôlňa (1,5 km od vody)Pingy – 4 – pinga, pingový ťah (1,6 km od vody)Halda pri Hornej Mária štôlni – 5 – halda (1,6 km od vody)Horná Mária štôlňa – 2 – štôlňa (1,6 km od vody)Pinga – 4 – pinga, pingový ťah (1,6 km od vody)Halda pri povrchových dobývkach – 5 – halda (1,7 km od vody)Povrchové dobývky – 6 – iný druh objektu (1,7 km od vody)Štôlňa(?) – 2 – štôlňa (2,4 km od vody)Halda – 5 – halda (2,4 km od vody)1.kutacia jama – 6 – iný druh objektu (2,5 km od vody)Halda pri 1.kutacej jame – 5 – halda (2,6 km od vody)2.kutacia jama – 6 – iný druh objektu (2,6 km od vody)Pinga – 4 – pinga, pingový ťah (2,6 km od vody)7. pinga – 4 – pinga, pingový ťah (2,6 km od vody)6. pinga – 4 – pinga, pingový ťah (2,6 km od vody)Pinga – 4 – pinga, pingový ťah (2,6 km od vody)Bartolomej štôlňa – 2 – štôlňa (2,8 km od vody)Halda pri Bartolomej štôlni – 5 – halda (2,8 km od vody)4.Bezmenná štôlňa – 2 – štôlňa (2,9 km od vody)Halda 4. bezmennej št. – 5 – halda (2,9 km od vody)2.pinga – 4 – pinga, pingový ťah (3,0 km od vody)Dolná Mária štôlňa – 2 – štôlňa (1,6 km od vody)Častá – Polymetalické rudy (1,4 km od vody)Harmónia-Dolinkovský vrch – Polymetalické rudy (3,6 km od vody)PK (003) / Častá – Pri Pajdle – skládka s OP – skládka komunálneho odpadu – zariadenia (130 m od vody)Pilárky – Častá – – (110 m od vody)Skládka odpadov – Dubová, s.r.o. – Dubová – nijaký (1,9 km od vody)Dubová – – (2,2 km od vody)a1 (8,8 km od vody)Píla – stavebný kameň – vápenec (340 m od vody)Častá I – stavebný kameň – kremenec (960 m od vody)Častá – stavebný kameň – fylit (1,4 km od vody)Častá II – stavebný kameň – biotitická kremitá rula (2,2 km od vody)Častá – Zn rudy – sfalerit (2,3 km od vody)Častá – keramické suroviny (2,4 km od vody)Kráľová – Dolinkovský vrch – živce (2,7 km od vody)Kráľová – Harmónia (Dolinkovský vrch) – stavebný kameň – vápenec (3,2 km od vody)Píla – keramické suroviny (3,3 km od vody)Kráľová – Harmónia – stavebný kameň – vápenec (3,4 km od vody)Modra – Harmónia – Pb rudy – galenit (3,5 km od vody)Kráľová – Kamenný potok – stavebný kameň – kremenec (3,6 km od vody)Modra – Au rudy (3,7 km od vody)Doľany – stavebný kameň – kremitá rula (4,4 km od vody)Doľany – Zabité II – stavebný kameň – vápenec (4,4 km od vody)Doľany – Zabité I – stavebný kameň – fylit (4,5 km od vody)Doľany I – stavebný kameň – kremitá rula (4,5 km od vody)Budmerice – Horný dvor – stavebný piesok – piesky (4,7 km od vody)Častá – polymetalické rudy (2,0 km od vody)CASTA – Zosuvy (2,8 km od vody)Píla – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (500 m od vody)Častá – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (550 m od vody)Častá – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (940 m od vody)Častá – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (950 m od vody)Modra-Piesky – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,7 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (40 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (60 m od vody)vodárensky využívaný a monitorovaný prameň – Vývery podzemnej vody (90 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (480 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (710 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,1 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,2 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,2 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,3 km od vody)vodárensky využívaný a monitorovaný prameň – Vývery podzemnej vody (1,3 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,3 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,3 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (1,5 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,5 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,6 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,6 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,6 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,7 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,7 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,7 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,7 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,7 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,7 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,7 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,8 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,8 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (1,9 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (1,9 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (1,9 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,9 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,9 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,9 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (2,0 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (2,0 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (2,1 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (2,1 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (2,1 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (2,2 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (2,2 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (2,3 km od vody)Pila, 1400m SV od K546 – prameň (60 m od vody)Píla – vrt (80 m od vody)Dubová – Píla, 2850m SSZ od K218 – prameň (90 m od vody)Dubová, 1150m S od K218 – prameň (1,3 km od vody)Biela Skala, 600m V od K309 – prameň (1,3 km od vody)Modra – prameň (1,5 km od vody)Biela Skala, 200m S od K309 – prameň (1,5 km od vody)Dubová, 1000m SSZ od K218 – prameň (1,7 km od vody)Papiernička, 700m JZ od K290 – prameň (1,7 km od vody)Modra, 1400m JJV od K564 – vrt (1,8 km od vody)Častá – vrt (1,8 km od vody)Badurka – vrt (2,0 km od vody)Častá, 2250m JJV od K574 – studňa (2,0 km od vody)Častá, 2500m JV od K574 – studňa (2,1 km od vody)Plavecké Podhradie – prameň (2,2 km od vody)Papiernička, 1600m V od K528 – prameň (2,5 km od vody)Častá, Častianska dolina, 1150m JZ od K574 – prameň (2,6 km od vody)Harmónia – prameň (2,6 km od vody)Modra – prameň (2,7 km od vody)Biela Skala, 1000m JV od K365 – prameň (2,8 km od vody)2 km

    Čiara je voda revíru, svetlý pás je pásmo 3 km, v ktorom sa hľadali vrty, banské diela a záťaže. Mapa ukazuje najbližšie objekty (najviac niekoľko desiatok z každého registra), nie všetky. Body zodpovedajú polohe v registri; plošné objekty sú vyznačené stredom.

    Stopové prvky v povrchových vodách

    Arzén, antimón, kadmium, olovo, meď, zinok a ďalšie prvky vo vzorkách riek a potokov (Geochemický atlas SR, povrchové vody, 2015). Pruh ukazuje, kde najvyššia hodnota leží medzi všetkými vzorkami na Slovensku; svetlá značka je medián vzoriek pri tejto vode.

    • MiedźCuvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 11,2 μg/lmedián 6,80 μg/l6 vzoriek

      Najvyššia hodnota: 800 m S od obce, na moste, 1999, 640 m od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • BáriumBamierne zvýšená
      najvyššie 71,0 μg/lmedián 47,5 μg/l6 vzoriek

      Najvyššia hodnota: Močiarny, kanál, 1999, 480 m od vody. Porovnanie: 78. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • LítiumLimierne zvýšená
      najvyššie 13,0 μg/lmedián 5,00 μg/l6 vzoriek83 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Močiarny, kanál, 1999, 480 m od vody. Porovnanie: 78. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ArsenAsbežná hodnota
      najvyššie 1,00 μg/lmedián 1,00 μg/l6 vzoriek17 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Močiarny, kanál, 1999, 480 m od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • SelenSenižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l6 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Močiarny, kanál, 1999, 480 m od vody. Porovnanie: 46. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • OłówPbnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 2,50 μg/lmedián 2,50 μg/l6 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Močiarny, kanál, 1999, 480 m od vody. Porovnanie: 43. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AntymonSbnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l6 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Močiarny, kanál, 1999, 480 m od vody. Porovnanie: 37. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ChromCrnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 1,00 μg/lmedián 1,00 μg/l6 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Močiarny, kanál, 1999, 480 m od vody. Porovnanie: 32. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • KadmCdnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,150 μg/lmedián 0,150 μg/l6 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Močiarny, kanál, 480 m od vody. Porovnanie: 26. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Hlavné ióny, mineralizácia a pH

    Základný chemizmus vody: z akých hornín sa do nej dostávajú minerály.

    • Oxid kremičitýSiO2mierne zvýšená
      najvyššie 27,1 mg/lmedián 22,4 mg/l6 vzoriek

      Najvyššia hodnota: ľavostr. prítok Kamenného p. 550 m Z od 367, 1999, 610 m od vody. Porovnanie: 85. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Zlato a rudné minerály v riečnych sedimentoch

    Regionálna šlichová prospekcia: z riečneho štrku sa vymyl ťažký podiel a spočítali sa v ňom zrná minerálov. Mapa nálezov je pozitívna: vzorka bez zlata sa v atlase neuvádza, preto absencia nálezu nie je dôkaz, že zlato nie je.

    • Anatas (TiO₂)10 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Ilmenit (FeTiO₃)10 vzoriek, najviac 1815 zŕn
    • Magnetit (Fe₃O₄)10 vzoriek, najviac 815 zŕn
    • Rutil (TiO₂)10 vzoriek, najviac 555 zŕn
    • Limonit (FeO(OH)·nH₂O)9 vzoriek, najviac 815 zŕn
    • Monazit ((Ce,La,Nd)PO₄)9 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Barit (BaSO₄)8 vzoriek, najviac 315 zŕn
    • Hematit (Fe₂O₃)8 vzoriek, najviac 815 zŕn
    • Pyrit (FeS₂)6 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Scheelit (CaWO₄)3 vzorky, najviac 7 zŕn

    Horninotvorné a doprovodné minerály

    • Andaluzit (Al₂SiO₅)10 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Apatit (Ca₅(PO₄)₃(F,Cl,OH))10 vzoriek, najviac 315 zŕn
    • Granáty ((Fe,Mg,Ca,Mn)₃Al₂Si₃O₁₂)10 vzoriek, najviac 1815 zŕn
    • Kyanit (Al₂SiO₅)10 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Pyroxény ((Mg,Fe,Ca)₂Si₂O₆)10 vzoriek, najviac 315 zŕn
    • Sillimanit (Al₂SiO₅)10 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Staurolit (Fe₂Al₉Si₄O₂₃(OH))10 vzoriek, najviac 315 zŕn
    • Titanit (CaTiSiO₅)10 vzoriek, najviac 492 zŕn
    • Turmalíny (komplexný borosilikát)10 vzoriek, najviac 315 zŕn
    • Zirkón (ZrSiO₄)10 vzoriek, najviac 555 zŕn
    • Amfiboly (Ca₂(Mg,Fe)₅Si₈O₂₂(OH)₂)9 vzoriek, najviac 315 zŕn
    • Epidot (Ca₂(Al,Fe)₃Si₃O₁₂(OH))9 vzoriek, najviac 1815 zŕn
    • Spinel (Cr-spinel) ((Mg,Fe)(Al,Cr)₂O₄)4 vzorky, najviac 5 zŕn
    • Korund (Al₂O₃)1 vzorka, najviac 5 zŕn

    Podzemná voda: chemizmus, typy vôd a rádioaktivita

    Hydrogeochemické objekty (rozbory prameňov a vrtov), geochemický atlas podzemných vôd (1996) a rádiohydrochemické vzorkovanie. Podzemná voda živí potoky, preto jej zloženie ovplyvňuje aj vodu v toku.

    Chemické typy vôd v okolí

    • CaHCO312×
    • CaMgHCO34×
    • CaMgSO4HCO32×
    • CaSO41×
    • CaHCO3SO41×

    Trieda kvality vody podľa hydrogeochemickej mapy

    • trieda A9×
    • trieda B4×
    • trieda F3×
    • trieda E2×
    • trieda G1×
    • trieda D1×

    Kovy v podzemnej vode

    • CynkZnvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 2 550 μg/lmedián 28,0 μg/l14 vzoriek

      Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 2,2 km od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • RtęćHgvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 0,200 μg/lmedián 0,100 μg/l14 vzoriek86 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 1,7 km od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • LítiumLizvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 52,0 μg/lmedián 11,5 μg/l14 vzoriek

      Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 670 m od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ArsenAszvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 3,70 μg/lmedián 0,500 μg/l14 vzoriek71 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 1,3 km od vody. Porovnanie: 94. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ChromCrzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 2,80 μg/lmedián 0,700 μg/l14 vzoriek14 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: vrt, 1993, 1,8 km od vody. Porovnanie: 92. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AntymonSbzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,100 μg/l14 vzoriek71 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 2,2 km od vody. Porovnanie: 92. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • OłówPbzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 2,00 μg/lmedián 0,500 μg/l14 vzoriek64 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 670 m od vody. Porovnanie: 90. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • SelenSemierne zvýšená
      najvyššie 1,50 μg/lmedián 0,500 μg/l14 vzoriek93 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 1,7 km od vody. Porovnanie: 88. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • MiedźCumierne zvýšená
      najvyššie 3,20 μg/lmedián 1,20 μg/l14 vzoriek

      Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 1,8 km od vody. Porovnanie: 85. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • GlinAlmierne zvýšená
      najvyššie 0,0200 mg/lmedián 0,00500 mg/l14 vzoriek64 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 2,2 km od vody. Porovnanie: 80. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ŻelazoFebežná hodnota
      najvyššie 0,00500 mg/lmedián 0,00500 mg/l6 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: vrt, 1993, 1,8 km od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • KadmCdnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,250 μg/lmedián 0,250 μg/l14 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 1,7 km od vody. Porovnanie: 47. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Radón vo vodách

    Druh miestaVzoriekNajvyšší radónMedián
    studňa413,5 Bq/l7,94 Bq/l
    vodný zdroj pre individuálne zásobovanie112,2 Bq/l12,2 Bq/l
    źródło449,9 Bq/l18,1 Bq/l
    vodný zdroj pre hromadné zásobovanie119,4 Bq/l19,4 Bq/l

    Banské diela, ložiská a rudné výskyty

    Staré banské diela mimo dobývacích priestorov (register Geofondu), ložiská a dobývacie priestory a metalogenetická mapa. Zlato, striebro a ďalšie kovy sa v blízkosti tokov môžu dostávať do sedimentov a vody.

    Čo sa tu ťažilo (podľa registra starých banských diel)

    • Au9×
    • Cu2×

    Druhy banských objektov

    • pinga, pingový ťah7×
    • halda7×
    • štôlňa6×
    • iný druh objektu5×
    • povrchový lom1×

    Najbližšie staré banské diela

    NazwaGatunekŤaženéUkončenieOd vody
    Lompovrchový lomstavebný kameň760 m
    Ryhainý druh objektustavebný kameň?780 m
    Povrchová dobývkainý druh objektustavebný kameň?880 m
    Halda pri dolnej Mária štôlnihaldapyrit-chalkopyritové rudy19541,4 km
    Dolná Mária štôlňaštôlňapyrit – chalkopyritové rudy19541,5 km
    Pingypinga, pingový ťahCu rudy(?)1,6 km
    Halda pri Hornej Mária štôlnihaldapyrit-chalkopyritové rudy19301,6 km
    Dolná Mária štôlňaštôlňapyrit – chalkopyritové rudy19541,6 km
    Horná Mária štôlňaštôlňapyrit-chalkopyritové rudy19301,6 km
    Pingapinga, pingový ťahCu rudy(?)1,6 km

    Rudné výskyty v metalogenetickej mape

    VýskytTyp rudyMetaleGatunekOd vody
    ČastáPolymetalické rudyCu, Pbmineralogický výskyt1,4 km
    Harmónia-Dolinkovský vrchPolymetalické rudyPbmineralogický výskyt3,6 km

    Vrty a archívne správy Geofondu

    Register hydrogeologických vrtov, ostatných vrtov a geotermálnych vrtov. Ku každému vrtu patrí správa v archíve Geofondu (geologické profily, čerpacie skúšky, chemické rozbory vody); číslo správy je v tabuľke.

    159 vrtov v pásme 3 km, z toho 5 hydrogeologických a 154 ostatných; s číslom archívnej správy 155.

    Hĺbky vrtov

    • do 10 m140×
    • 10–30 m7×
    • 30–100 m6×
    • 100–300 m1×
    • nad 300 m0×

    Najbližšie vrty

    LokalizacjaGatunekGłębokośćArchívna správaOd vody
    V-2inžiniersko-geologický6,0 m86025330 m
    V-1inžiniersko-geologický6,0 m86025340 m
    P-1hydrogeologický12,5 m86782450 m
    P-2hydrogeologický12,0 m86782470 m
    P-3hydrogeologický9,0 m86782470 m
    Pílaširokoprofilový vrt80,0 m49483 131Dc12.pdf500 m
    HČ-1hydrogeologický30,0 m55100520 m
    Čt-1/66ložiskový267,1 m80957520 m
    Častáúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou30,0 m55100 131Dc22.pdf550 m
    B-5/4inžiniersko-geologický3,0 m51426710 m
    HČ-2hydrogeologický30,0 m59965910 m
    Častáúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou30,0 m59965 131Dc25.pdf940 m

    Geotermálna energia a minerálne vody

    Geotermálne vrty (teplota vody na ústí, výdatnosť, chemický typ) a zdroje geotermálnych a minerálnych vôd v okruhu 10 km. Údaje o využívaní a existencii vrtu sú z registra Geofondu.

    Zdroje geotermálnych a minerálnych vôd

    ŹródłoGatunekTemperatura wody (°C)Výdatnosť (l/s)PočetNajbližší od vody
    kategória a1minerálna voda< 15< 518,8 km

    Environmentálne záťaže, skládky a antropogénne sedimenty

    Evidované environmentálne záťaže (priemyselné areály, skládky, ťažba), register skládok odpadov a monitorovanie antropogénnych sedimentov (kaly z priemyslu). Je to zoznam miest, nie meranie znečistenia vody.

    Environmentálne záťaže

    LokalizacjaČinnosťLátkaKlasifikáciaOd vody
    PK (003) / Častá – Pri Pajdle – skládka s OPskládka komunálneho odpadu – zariadenia na nakladanie s odpadmipriesaková kvapalina / NH4+, kovy30 b. (30)130 m

    Skládky odpadov

    SkládkaPlochaRok vznikuMonitorovanieOd vody
    Pilárky – Častá12 358 m²1975–110 m
    Skládka odpadov – Dubová, s.r.o. – Dubová31 200 m²2000monitorovaná1,9 km
    Dubová6 642 m²––2,2 km

    Zosuvy a svahové deformácie

    Register zdokumentovaných svahových deformácií (Geofond). Zosuvy pri toku môžu priniesť do vody jemný materiál, zmeniť dno a prehradiť koryto.

    Druhy deformácií

    • Zosuvy1×

    Stupeň aktivity

    • Potenciálny1×

    Súčasný stav

    • Spracované len v rozsahu registrácie v mierke 1:25 0001×

    Ako čítať tieto údaje

    • Pásmo a vzdialenosť. Vzdialenosť sa meria od čiary vody k bodu v registri (u plôch k ich stredu), s presnosťou desiatok metrov. Počty platia len pre pásmo, nie pre celé povodie.
    • Percentil. Pri chémii sa najvyššia hodnota porovnáva so všetkými vzorkami atlasu na Slovensku. Nejde o zákonný limit ani o hodnotenie zdravotného rizika; atlasy sú historické (vyšli: povrchové vody 2015, podzemné vody 1996, riečne sedimenty 1999).
    • Medza stanovenia. Veľa vzoriek má hodnotu na úrovni najnižšej, čo laboratórium určilo; takéto výsledky znamenajú „pod medzou“. Pri nich je pozícia v rozdelení odhad.
    • Šlichy. Evidujú sa len vzorky s nálezom. Počet zŕn v preparáte nie je obsah zlata v gramoch na tonu.
    • Súvislosť s vodou. Banské dielo, skládka či záťaž v blízkosti nič nedokazuje o kvalite vody v toku. Slúži ako podnet na pozornosť a ako východisko pre ďalší prieskum.
    • Vzorkové body. Plošné a rastrové mapy ŠGÚDŠ sa nedajú stiahnuť ako body, preto sa pozdĺž čiary každého revíru zisťuje hodnota v bodoch zhruba každé 3 km. Ide o vzorku čiary, nie o súvislý záznam; veľmi krátky úsek môže mať jediný bod.
    • Rastre atlasu. Chémia vody a sedimentov sú interpolácie meraní v sieti vzoriek (Geochemický atlas SR). Hodnota v bode je modelový odhad pre okolie, nie meranie vo vode. Percentil porovnáva priemer tohto toku so všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku.
    • Polohy a mierky. Mapy majú rôznu mierku (1:50 000 až 1:1 000 000), preto sa podrobnosť v sekciách líši. Mapa mimo pokrytia znamená, že v bode nie je plocha, nie že tam nič nie je.

    Dáta: © ŠGÚDŠ (https://www.geology.sk), stiahnuté 8. 11. 2026. Podrobnosti v Metodike.

    Organizacje i lokalizacja

    Kto zarządza łowiskami i gdzie leżą

    Organizacje na ciekukto zarządza łowiskami i jakie warunki panują tam dziś

    1. OZ Smolenice1 łowisko · 3,6 km27Gidra č. 227

    Inne cieki w okolicy

    Dorzecze: Dunaj