Ta strona jest przetłumaczona tylko częściowo. Nieprzetłumaczone fragmenty są wyświetlane po słowacku, w języku oryginału. Otwórz oryginał po słowacku

Dziś na cieku Prukse

Wskaźnik warunków połowu, najlepsze okno dnia i łowiska od najlepszych warunków

Średnia łowisk na cieku

Niska aktywność · średnia z jednego łowiska

Liczba w nagłówku to oszacowanie dla środka cieku na podstawie pogody i pomiarów. Średnia łowisk dodatkowo uwzględnia dane satelitarne, zacienienie i geologię każdego łowiska.

Najlepsze okno dziś

15:00–17:00

Prukse, wynik okna 17.

Wskaźnik to oszacowanie warunków na podstawie pogody, wody i otoczenia, a nie prognoza brań. Przeliczono o 03:04.

Mapa i łowiska cieku

Przebieg cieku i jego łowiska. Kolor linii przełączysz na warunki dziś, jakość lub dowolny inny parametr.

Filtry szczegółoweregion, powiat, dno, głębokość, zacienienie, satelity, chemia i zanieczyszczenie wody, ryby, geologia

1445łowisk
Wybierz kategorię i zawęź wybór. Przy każdej opcji zobaczysz, ile łowisk ci zostanie.
Kolor na mapie
Wczytywanie mapy…

Mapę przesuwasz dwoma palcami. Jednym palcem przewijasz stronę na całym ekranie.

    Profil wysokościowy cieku

    Jak ciek opada z biegiem wody: spadek, nachylenie i prędkość wody.

    Szybki ciek Podhorský potok: szybka woda, kamieniste dno, bystrza i doły pod nimi. Typowe wody pstrągowe.

    1481491501511521531540,0 km0,1 km0,2 km0,3 km0,4 km
    Profil wysokościowy cieku: od 153 do 149 m n.p.m. na 0,4 km.
    Łowiska w kolejności od najwyższego (po lewej) do najniższego. Między łowiskami może być odcinek bez łowiska, nie jest on wyświetlany.
    Najwyższy punkt
    153 m n.p.m.
    Najniższy punkt
    149 m n.p.m.
    Spadek łowiskSpadekRóżnica wysokości n.p.m. między górnym a dolnym końcem łowiska w metrach. Im większy spadek na krótszej długości, tym szybsza woda.
    4,2 m
    Średnie nachylenieNachylenie ciekuSpadek na kilometr w promilach (‰, metry na kilometr). Do 2 ‰ to wolna rzeka nizinna, 5–10 ‰ rzeka podgórska (lipień, pstrąg), powyżej 10 ‰ szybki potok.
    10 ‰
    KrętośćKrętośćDługość cieku podzielona przez odległość jego końców w linii prostej. 1,0 to ciek prosty, powyżej 1,3 wyraźnie meandruje. Meandry tworzą doły pod brzegami i płycizny na przejściach między zakolami.
    1,09

    Źródło: Open Topo Data (eudem25m), 4 lis 2026. Nachylenie i spadek są orientacyjne, obejmują tylko odcinki łowisk.

    Teren w 3D

    Ładowanie modelu terenu 3D…

    Zdjęcia historyczne

    Zmiany otoczenia i przyrody od 2017 do 2023: jak zmieniają się brzegi, roślinność i krajobraz wokół wody. Zdjęcia przełączają się same, możesz też przeglądać je ręcznie.

    Zdjęcie lotnicze cieku: Prukse, rok 2017
    2017zdjęcia z 3 sie 2017
    Zdjęcie lotnicze cieku: Prukse, rok 2020
    2020zdjęcia z 28 sie 2020
    Zdjęcie lotnicze cieku: Prukse, rok 2023
    2023zdjęcia z 28 maj 2023

    Ortofotomapa Słowacji © GKÚ Bratysława, NLC Zvolen. Rok i dzień wykonania zdjęć zależą od położenia, dlatego poszczególne roczniki mogą różnić się porą roku i pogodą.

    Zanieczyszczenie wody na cieku Prukse

    Jakość wody według SHMÚ, oczyszczalnie przy łowiskach i woda podziemna w okolicy

    Wody podziemne: zmierzone wartościtypowa wartość ze stacji w promieniu 10 km, 2025

    1 z 1 łowiska z pomiarem ma w okolicy wodę podziemną o wartości powyżej progu w co najmniej jednym wskaźniku.

    • substancje szkodliwe ponad normę na co najmniej jednej stacji (metale, pestycydy, PFAS, rozpuszczalniki)1
    • jony amonowe lub azotyny ponad normę na co najmniej jednej stacji1

    Źródło: SHMÚ (roczniki jakości wód powierzchniowych i podziemnych), rejestr oczyszczalni z VÚVH i EEA. Stanowisko SHMÚ jest przypisywane do łowiska według tej samej nazwy cieku i odległości; rocznik podaje stanowiska, które nie spełniły normy, dlatego brak stanowiska nie jest dowodem czystej wody.

    Geológia a geochémia toku Prukse

    Kovy a zlato v riečnych sedimentoch a vode, staré banské diela a ložiská, vrty s archívnymi správami, geotermálna energia, záťaže a zosuvy v okolí toku

    Prehľad vychádza z verejných registrov a atlasov Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Hľadá sa v pásme okolo vody všetkých revírov toku (spolu 0 km čiary): vzorky z potokov do 1 km, vrty, banské diela a záťaže do 3 km, rudné výskyty do 5 km, geotermálne zdroje do 10 km.

    Hornina pod vodou

    Náplavy riek100 % čiary vody

    Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch. Geologická mapa SR 1:50 000.

    510

    Voda podľa atlasu

    pH 7,8modelový odhad

    typ vody Ca–Mg–HCO₃–SO₄

    Mineralizácia 659 mg/l, veľmi tvrdá voda (21,4 °dH). Interpolácia meraní Geochemického atlasu SR, nie meranie v toku.

    Prvky v riečnom sedimente

    1 z 15prvkov v horných 10 %

    najvyššie: Zinok 210 mg/kg

    Poloha najvyššie postaveného prvku medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku: 90. percentil. Interpolácia Geochemického atlasu riečnych sedimentov.

    20200

    Prirodzené gama žiarenie

    47nGy/h dávkový príkon

    26. percentil na Slovensku

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy (draslík, urán, tórium), nie hodnota z merania pri vode. Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ.

    Staré banské diela

    0objektov do 3 km

    V pásme 3 km okolo vody nie je zaznamenané žiadne staré banské dielo.

    Zlato v riečnom sedimente

    0vzoriek so zlatom

    9 rudných minerálov v sedimente

    Vo vzorkách riečneho sedimentu do 1 km od vody sa zlato nenašlo. Vzorky nepokrývajú každý potok, preto to neznamená, že tu zlato nie je.

    Stopové prvky vo vode toku

    0 z 9ukazovateľov v horných 5 %

    najvyššie: Antimón 1,00 μg/l

    Poloha najvyššej namerenej hodnoty v rozdelení všetkých vzoriek povrchových vôd na Slovensku: 82. percentil (Zohorský, kanál).

    Vrty a rozbory podzemnej vody

    198vrtov do 3 km

    94 rozborov vody v okolí

    Z toho 168 s archívnou správou Geofondu. Vrty sú hydrogeologické, geologické, inžinierskogeologické a iné.

    Geotermálna energia

    –

    V okruhu 10 km nie je zaznamenaný geotermálny vrt ani zdroj.

    Environmentálne záťaže a skládky

    1lokalít do 3 km

    1 záťaž

    Najbližšia záťaž: MA (025) / Suchohrad – rameno Moravy SV od obce – skládka s OP, 2,7 km od vody. Blízkosť neznamená, že látky z lokality do vody unikajú.

    Ložiská a rudné výskyty

    27záznamov do 5 km

    25 ložísk, 2 rudné výskyty

    Registre Geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerastných surovín.

    Zosuvy a svahové deformácie

    0plôch do 3 km

    Zdokumentované zosuvy v registri Geofondu. Zosuv do toku môže zakaliť vodu a zmeniť dno.

    Geologická stavba pod vodou

    Aká hornina leží pod čiarou vody (Geologická mapa SR 1:50 000), aký je jej vek, ako hrubý je kvartérny pokryv a v akej tektonickej jednotke voda tečie. Horninové podložie rozhoduje o tvrdosti vody, o dne, o zákale po dažďoch aj o pramenitosti.

    Poradie bodov ide po čiare vody (pri toku a povodí revír za revírom). Pruh je rez vzdialenosťou, nie mapou; šírka úseku zodpovedá počtu bodov.

    • Náplavy riek100%SR 72 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Náplavy riek: Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch.

    Geologický vek hornín

    • kvartér100%

    Najčastejšie horninové jednotky

    ÚtvarVekJednotkaPkt
    kvartérholocénfluviálne sedimenty: litofaciálne nečlenené nivné hliny, alebo piesčité až štrkovité hliny dolinných nív a nív1×

    Kvartérny pokryv

    • Typická hrúbka kvartérneho pokryvu7,5m
    • 5 – 10100%SR 20 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Tektonické členenie

    • NEOALPÍNSKE TEKTONICKÉ ŠTRUKTÚRY ZÁPADNÝCH KARPÁT100%SR 84 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mapa pokrýva 1 z 1 bodov čiary vody.

    Hydrogeológia: kolektory a podzemná voda

    Potoky a rieky živí podzemná voda. Hydrogeologické mapy ukazujú, v akých horninách sa voda zachytáva, ako priepustné sú a aká je v nich voda. Údaje sú z máp ŠGÚDŠ, nie z merania pri konkrétnej vode.

    Horniny kolektora (hydrogeologická mapa 1:200 000)

    • Żwiry100%SR 52 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Typ zvodnenca

    • Zvodnence s prevažne medzizrnovým typom priepustnosti (prevažne… (Štrky; Fluviálne)100%SR 27 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Hlavný hydrogeologický región

    • kvartér Moravy od Brodského po Vysokú pri Morave100%SR 0,0 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Chémia povrchových vôd podľa atlasu

    Modelované zloženie vody v území, ktorým tečie čiara revíru. Rastre Geochemického atlasu SR (povrchové vody) sú interpoláciou meraní vo vzorkovaných tokoch, preto ukazujú typické pozadie v území, nie meranie v konkrétnom potoku.

    510

    Kwasowość wody

    pH 7,77typické pásmo

    Väčšina riek a potokov na Slovensku má pH 6,5 až 8,5. Kyslejšia voda býva v tokoch na kyslých horninách (granity, kremence), zásaditejšia pri vápencoch.

    Twardość wody

    21,4°dH, veľmi tvrdá

    Súčet vápnika a horčíka (3,82 mmol/l). Tvrdá voda je pufrovaná, pH sa v nej mení pomalšie; mäkká voda je citlivejšia na kyslé dažde.

    Rozpustené látky

    659mg/l mineralizácia

    Celkové množstvo rozpustených minerálov. Čistá horská voda má desiatky mg/l, vody v nížinách a na vápencoch stovky.

    Iónové zloženie vody

    Typ vody podľa prevládajúcich iónov: Ca–Mg–HCO₃–SO₄

    Podiely sú v ekvivalentoch, čo je bežný spôsob, ako sa porovnáva zloženie vôd.

    Hlavné ióny

    • SiarczanySO4175 mg/l95. percentil
    • ChlorkiCl55,0 mg/l92. percentil
    • WapńCa102 mg/l88. percentil
    • SódNa26,4 mg/l87. percentil
    • DraslíkK7,34 mg/l86. percentil
    • MagnezMg31,2 mg/l86. percentil
    • FluorkiF0,177 mg/l75. percentil
    • HydrogénuhličitanyHCO3253 mg/l64. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Živiny a organické znečistenie

    • Chemická spotreba kyslíkaChSK6,35 mg/l90. percentil
    • AmóniumNH40,202 mg/l68. percentil
    • AzotanyNO38,73 mg/l67. percentil
    • FosforečnanyPO40,204 mg/l60. percentil

    Metale

    • CynkZn10,1 μg/l65. percentil
    • ManganMn50,2 μg/l62. percentil
    • ŻelazoFe0,0692 mg/l34. percentil
    • GlinAl18,5 μg/l17. percentil

    Prvky v riečnych sedimentoch

    Geochemický atlas SR (riečne sedimenty) opisuje, čo nesie rieka v jemnom materiáli na dne. Sediment zachytáva kovy z hornín, rudných výskytov aj z minulej ťažby a priemyslu. Nie je to zákonný limit ani hodnotenie zdravotného rizika: ukazuje, ako sa prvok na tomto toku radí medzi tokmi na Slovensku.

    Potenciálne toxické a stopové prvky

    • CynkZn210 mg/kg90. percentil
    • SelenSe0,524 mg/kg88. percentil
    • KobaltCo12,2 mg/kg87. percentil
    • MolibdenMo0,664 mg/kg85. percentil
    • NikielNi34,4 mg/kg80. percentil
    • ArsenAs9,83 mg/kg75. percentil
    • KadmCd0,323 mg/kg74. percentil
    • RtęćHg0,141 mg/kg63. percentil
    • BizmutBi0,245 mg/kg60. percentil
    • MiedźCu25,1 mg/kg56. percentil
    • ChromCr75,5 mg/kg55. percentil
    • AntymonSb0,573 mg/kg44. percentil
    • CínSn2,39 mg/kg39. percentil
    • WanadV60,2 mg/kg30. percentil
    • OłówPb12,0 mg/kg27. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Hlavné prvky (železo, hliník, vápnik, horčík, draslík, sodík, titán, mangán, fosfor)
    • FosforP1 265 mg/kg86. percentil
    • ManganMn1 135 mg/kg75. percentil
    • WapńCa3,07 %66. percentil
    • ŻelazoFe2,58 %44. percentil
    • SódNa0,830 %42. percentil
    • DraslíkK1,45 %40. percentil
    • TitánTi3 892 mg/kg28. percentil
    • MagnezMg0,696 %25. percentil
    • GlinAl4,74 %18. percentil
    Ďalšie prvky (bárium, stroncium, lítium, rubídium, zirkón, ytrium, cér, bór, berýlium, gálium)
    • ZirkónZr582 mg/kg91. percentil
    • GáliumGa18,4 mg/kg84. percentil
    • BáriumBa552 mg/kg80. percentil
    • CérCe70,2 mg/kg80. percentil
    • YtriumY27,7 mg/kg51. percentil
    • RubídiumRb86,5 mg/kg44. percentil
    • StronciumSr129 mg/kg44. percentil
    • BorB56,1 mg/kg37. percentil
    • BerylBe1,04 mg/kg30. percentil
    • LítiumLi25,5 mg/kg25. percentil

    Prirodzená rádioaktivita a radón

    Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ meria žiarenie z draslíka, uránu a tória v horninách a pôde. Najvyššie hodnoty majú granity a niektoré kyslé vulkanity, najnižšie vápence a nivy. Cézium-137 je pozostatok spadu po havárii v Černobyle a po testoch jadrových zbraní.

    20200

    Dávkový príkon gama žiarenia

    47nGy/h vo vzduchu

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy; bývajú vyššie nad granitmi a niektorými kyslými vulkanitmi, nižšie nad vápencami a nivami.

    • Ekvivalentné tórium (eTh)eTh7,64 ppm59. percentil
    • Potas (K)K1,23 %25. percentil
    • Ekvivalentný urán (eU)eU2,13 ppm11. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Geotermálny potenciál

    Atlas geotermálnej energie SR zachytáva teplotu hornín a tepelný tok z vnútra Zeme. Je to potenciál územia, nie skutočné teplo vody v toku. Konkrétne geotermálne vrty a pramene pri tejto vode sú v sekcii o geotermálnej energii nižšie.

    • Hustota povrchového tepelného toku55mW/m²

    Mapa pásma

    Kde sa nachádzajú najbližšie banské diela, ložiská, záťaže, geotermálne vrty a nálezy zlata. Skupiny sa dajú vypínať.

    MA (025) / Suchohrad – rameno Moravy SV od obce – skládka komunálneho odpadu – zariadenia (2,7 km od vody)Suchohrad – Gajary – horľavý zemný plyn (940 m od vody)Jakubov – horľavý zemný plyn (940 m od vody)PZZP Láb – 3. stavba – podzemné zásobníky zemného plynu (940 m od vody)Jakubov – ropa poloparafinická (940 m od vody)Jakubov – Dúbrava – horľavý zemný plyn (4,1 km od vody)Jakubov – Dúbrava – ropa poloparafinická (4,1 km od vody)Záhorská Ves – horľavý zemný plyn (4,1 km od vody)Gajary – báden – gazolín (4,1 km od vody)PZZP Láb (Gajary – báden) – podzemné zásobníky zemného plynu (4,1 km od vody)PZZP Láb – 3. stavba – podzemné zásobníky zemného plynu (4,1 km od vody)Gajary – báden – horľavý zemný plyn (4,1 km od vody)Gajary – báden – ropa poloparafinická (4,1 km od vody)Suchohrad – Gajary – horľavý zemný plyn (4,1 km od vody)Jakubov – horľavý zemný plyn (940 m od vody)Suchohrad – Gajary – horľavý zemný plyn (940 m od vody)Jakubov – ropa poloparafinická (940 m od vody)Jakubov – Dúbrava – ropa poloparafinická (3,9 km od vody)Jakubov – Dúbrava – horľavý zemný plyn (3,9 km od vody)Záhorská Ves – horľavý zemný plyn (4,0 km od vody)Gajary – báden – gazolín (4,1 km od vody)Gajary – báden – ropa poloparafinická (4,1 km od vody)Gajary – báden – horľavý zemný plyn (4,1 km od vody)Suchohrad – Gajary – horľavý zemný plyn (4,1 km od vody)Jakubov – ropa poloparafinická (4,6 km od vody)Gajary – štrkopiesky a piesky (2,3 km od vody)Suchohrad – Gajary – zemný plyn, pzzp (2,6 km od vody)Jakubov – ropa, zemný plyn (2,8 km od vody)Jakubov – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (420 m od vody)Jakubov – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (450 m od vody)Jakubov – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (510 m od vody)ŠM _Suchohrad – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,3 km od vody)Jakubov – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (1,5 km od vody)Jakubov – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,1 km od vody)Jakubov – pozorovací vrt SHMÚ (2,3 km od vody)Suchohrad – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (2,8 km od vody)Jakubov – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,8 km od vody)Suchohrad – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,8 km od vody)Suchohrad – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (2,9 km od vody)Jakubov, 1300m JJV od K149 – vrt (540 m od vody)Karlov Majer, 1300m JJV od K147 – drenáž (1,4 km od vody)Karolov Dvor, 1750m JJV od K147 – vrt (1,5 km od vody)Jakubov, 1700m S od K146 – studňa (2,1 km od vody)Gajary, 1400m S od K149 – vrt (2,3 km od vody)Jakubov, 1200m SSV od K146 – vrt (2,5 km od vody)Suchohrad, 1400m SSZ od K145 – vrt (2,7 km od vody)2 km

    Čiara je voda revíru, svetlý pás je pásmo 3 km, v ktorom sa hľadali vrty, banské diela a záťaže. Mapa ukazuje najbližšie objekty (najviac niekoľko desiatok z každého registra), nie všetky. Body zodpovedajú polohe v registri; plošné objekty sú vyznačené stredom.

    Stopové prvky v povrchových vodách

    Arzén, antimón, kadmium, olovo, meď, zinok a ďalšie prvky vo vzorkách riek a potokov (Geochemický atlas SR, povrchové vody, 2015). Pruh ukazuje, kde najvyššia hodnota leží medzi všetkými vzorkami na Slovensku; svetlá značka je medián vzoriek pri tejto vode.

    • AntymonSbmierne zvýšená
      najvyššie 1,00 μg/lmedián 1,00 μg/l1 vzorka

      Najvyššia hodnota: Zohorský, kanál, 2003, 340 m od vody. Porovnanie: 82. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • LítiumLimierne zvýšená
      najvyššie 10,0 μg/lmedián 10,0 μg/l1 vzorka

      Najvyššia hodnota: Zohorský, kanál, 2003, 340 m od vody. Porovnanie: 75. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • BáriumBabežná hodnota
      najvyššie 51,0 μg/lmedián 51,0 μg/l1 vzorka

      Najvyššia hodnota: Zohorský, kanál, 2003, 340 m od vody. Porovnanie: 61. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • SelenSenižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l1 vzorka100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Zohorský, kanál, 2003, 340 m od vody. Porovnanie: 46. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • OłówPbnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 2,50 μg/lmedián 2,50 μg/l1 vzorka100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Zohorský, kanál, 2003, 340 m od vody. Porovnanie: 43. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ChromCrnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 1,00 μg/lmedián 1,00 μg/l1 vzorka100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Zohorský, kanál, 2003, 340 m od vody. Porovnanie: 32. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • KadmCdnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,150 μg/lmedián 0,150 μg/l1 vzorka100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Zohorský, kanál, 340 m od vody. Porovnanie: 26. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • MiedźCunižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 1,00 μg/lmedián 1,00 μg/l1 vzorka100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Zohorský, kanál, 2003, 340 m od vody. Porovnanie: 22. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ArsenAsnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l1 vzorka100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Zohorský, kanál, 2003, 340 m od vody. Porovnanie: 22. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Hlavné ióny, mineralizácia a pH

    Základný chemizmus vody: z akých hornín sa do nej dostávajú minerály.

    • Oxid kremičitýSiO2nižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 6,08 mg/lmedián 6,08 mg/l1 vzorka

      Najvyššia hodnota: Zohorský, kanál, 2003, 340 m od vody. Porovnanie: 20. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Zlato a rudné minerály v riečnych sedimentoch

    Regionálna šlichová prospekcia: z riečneho štrku sa vymyl ťažký podiel a spočítali sa v ňom zrná minerálov. Mapa nálezov je pozitívna: vzorka bez zlata sa v atlase neuvádza, preto absencia nálezu nie je dôkaz, že zlato nie je.

    • Anatas (TiO₂)3 vzorky, najviac 5 zŕn
    • Ilmenit (FeTiO₃)3 vzorky, najviac 815 zŕn
    • Monazit ((Ce,La,Nd)PO₄)3 vzorky, najviac 55 zŕn
    • Rutil (TiO₂)3 vzorky, najviac 315 zŕn
    • Kasiterit (SnO₂)2 vzorky, najviac 3 zŕn
    • Magnetit (Fe₃O₄)2 vzorky, najviac 5 zŕn
    • Pyrit (FeS₂)2 vzorky, najviac 5 zŕn
    • Barit (BaSO₄)1 vzorka, najviac 5 zŕn
    • Hematit (Fe₂O₃)1 vzorka, najviac 5 zŕn

    Horninotvorné a doprovodné minerály

    • Amfiboly (Ca₂(Mg,Fe)₅Si₈O₂₂(OH)₂)3 vzorky, najviac 815 zŕn
    • Andaluzit (Al₂SiO₅)3 vzorky, najviac 55 zŕn
    • Epidot (Ca₂(Al,Fe)₃Si₃O₁₂(OH))3 vzorky, najviac 55 zŕn
    • Granáty ((Fe,Mg,Ca,Mn)₃Al₂Si₃O₁₂)3 vzorky, najviac 1815 zŕn
    • Kyanit (Al₂SiO₅)3 vzorky, najviac 55 zŕn
    • Pyroxény ((Mg,Fe,Ca)₂Si₂O₆)3 vzorky, najviac 155 zŕn
    • Sillimanit (Al₂SiO₅)3 vzorky, najviac 5 zŕn
    • Spinel (Cr-spinel) ((Mg,Fe)(Al,Cr)₂O₄)3 vzorky, najviac 5 zŕn
    • Staurolit (Fe₂Al₉Si₄O₂₃(OH))3 vzorky, najviac 555 zŕn
    • Turmalíny (komplexný borosilikát)3 vzorky, najviac 55 zŕn
    • Zirkón (ZrSiO₄)3 vzorky, najviac 55 zŕn
    • Titanit (CaTiSiO₅)1 vzorka, najviac 40 zŕn

    Podzemná voda: chemizmus, typy vôd a rádioaktivita

    Hydrogeochemické objekty (rozbory prameňov a vrtov), geochemický atlas podzemných vôd (1996) a rádiohydrochemické vzorkovanie. Podzemná voda živí potoky, preto jej zloženie ovplyvňuje aj vodu v toku.

    Chemické typy vôd v okolí

    • Ca-Mg-HCO3-SO42×
    • Ca-SO4-NO31×
    • Ca-K-SO4-HCO3-NO31×
    • K-Ca-SO4-NO31×
    • Ca-HCO31×
    • Na-Ca-Mg-HCO31×

    Trieda kvality vody podľa hydrogeochemickej mapy

    • trieda D4×
    • trieda H3×

    Kovy v podzemnej vode

    • GlinAlextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 0,290 mg/lmedián 0,0200 mg/l7 vzoriek

      Najvyššia hodnota: vrt, 1994, 1,5 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ArsenAsvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 9,50 μg/lmedián 2,00 μg/l7 vzoriek43 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: vrt, 1994, 2,5 km od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • CynkZnvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 1 276 μg/lmedián 41,0 μg/l7 vzoriek

      Najvyššia hodnota: vrt, 1994, 1,5 km od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • KadmCdvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,250 μg/l7 vzoriek86 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: vrt, 1994, 1,5 km od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • RtęćHgvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 0,200 μg/lmedián 0,100 μg/l7 vzoriek86 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: vrt, 1994, 2,7 km od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AntymonSbzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 0,400 μg/lmedián 0,100 μg/l7 vzoriek71 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1994, 2,1 km od vody. Porovnanie: 90. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • OłówPbzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 2,00 μg/lmedián 1,00 μg/l7 vzoriek29 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: drén, 1994, 1,4 km od vody. Porovnanie: 90. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • MiedźCumierne zvýšená
      najvyššie 3,30 μg/lmedián 0,250 μg/l7 vzoriek

      Najvyššia hodnota: vrt, 1994, 1,5 km od vody. Porovnanie: 86. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • SelenSemierne zvýšená
      najvyššie 1,20 μg/lmedián 0,500 μg/l7 vzoriek86 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: vrt, 1994, 2,5 km od vody. Porovnanie: 85. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • LítiumLimierne zvýšená
      najvyššie 24,0 μg/lmedián 13,0 μg/l7 vzoriek

      Najvyššia hodnota: vrt, 1994, 2,7 km od vody. Porovnanie: 82. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ChromCrmierne zvýšená
      najvyššie 1,00 μg/lmedián 0,600 μg/l7 vzoriek14 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1994, 2,1 km od vody. Porovnanie: 78. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Radón vo vodách

    Druh miestaVzoriekNajvyšší radónMedián
    studňa36,12 Bq/l3,91 Bq/l
    vrt s prelivom116,3 Bq/l16,3 Bq/l
    vodný zdroj pre individuálne zásobovanie211,7 Bq/l9,67 Bq/l

    Banské diela, ložiská a rudné výskyty

    Staré banské diela mimo dobývacích priestorov (register Geofondu), ložiská a dobývacie priestory a metalogenetická mapa. Zlato, striebro a ďalšie kovy sa v blízkosti tokov môžu dostávať do sedimentov a vody.

    Ložiská a dobývacie priestory

    LožiskoNerastStav a organizáciaOd vody
    Suchohrad – Gajaryhorľavý zemný plynLožisko, na ktorom prebieha geologický prieskum – NAFTA Production s.r.o.940 m
    Jakubovhorľavý zemný plynŤažené ložisko – NAFTA Production s.r.o.940 m
    PZZP Láb – 3. stavbapodzemné zásobníky zemného plynuLožisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – NAFTA a.s.940 m
    Jakubovropa poloparafinickáŤažené ložisko – NAFTA Production s.r.o.940 m
    Jakubovhorľavý zemný plynŤažené ložisko – NAFTA Production s.r.o.940 m
    Suchohrad – Gajaryhorľavý zemný plynLožisko, na ktorom prebieha geologický prieskum – NAFTA Production s.r.o.940 m
    Jakubovropa poloparafinickáŤažené ložisko – NAFTA Production s.r.o.940 m
    Gajaryštrkopiesky a pieskyLožisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – SAZAN, spoločnosť s ručením obmedzeným2,3 km
    Jakubov – Dúbravaropa poloparafinickáŤažené ložisko – NAFTA Production s.r.o.3,9 km
    Jakubov – Dúbravahorľavý zemný plynŤažené ložisko – NAFTA Production s.r.o.3,9 km
    Záhorská Veshorľavý zemný plynŤažené ložisko – NAFTA, a.s.4,0 km
    Jakubov – Dúbravahorľavý zemný plynŤažené ložisko – NAFTA Production s.r.o.4,1 km

    Vrty a archívne správy Geofondu

    Register hydrogeologických vrtov, ostatných vrtov a geotermálnych vrtov. Ku každému vrtu patrí správa v archíve Geofondu (geologické profily, čerpacie skúšky, chemické rozbory vody); číslo správy je v tabuľke.

    198 vrtov v pásme 3 km, z toho 11 hydrogeologických a 187 ostatných; s číslom archívnej správy 168.

    Hĺbky vrtov

    • do 10 m136×
    • 10–30 m16×
    • 30–100 m5×
    • 100–300 m5×
    • nad 300 m11×

    Najbližšie vrty

    LokalizacjaGatunekGłębokośćArchívna správaOd vody
    S-13ložiskový––120 m
    Cf M-284ložiskový––170 m
    Cf M-8ložiskový––320 m
    Cf M-288ložiskový––370 m
    VL-13inžiniersko-geologický10,0 m44071410 m
    Jakubovširokoprofilový vrt35,0 m49193 130Db16.pdf420 m
    Jakubovširokoprofilový vrt20,0 m86049 130Db40.pdf450 m
    VL-14inžiniersko-geologický10,0 m44071450 m
    VL-11inžiniersko-geologický10,0 m44071490 m
    Jakubovširokoprofilový vrt20,0 m86049 130Db39.pdf510 m
    VL-12inžiniersko-geologický10,0 m44071530 m
    Cf M-285ložiskový––580 m

    Environmentálne záťaže, skládky a antropogénne sedimenty

    Evidované environmentálne záťaže (priemyselné areály, skládky, ťažba), register skládok odpadov a monitorovanie antropogénnych sedimentov (kaly z priemyslu). Je to zoznam miest, nie meranie znečistenia vody.

    Environmentálne záťaže

    LokalizacjaČinnosťLátkaKlasifikáciaOd vody
    MA (025) / Suchohrad – rameno Moravy SV od obce – skládka s OPskládka komunálneho odpadu – zariadenia na nakladanie s odpadmipriesaková kvapalina / NH4+, kovy30 b. (30)2,7 km

    Ako čítať tieto údaje

    • Pásmo a vzdialenosť. Vzdialenosť sa meria od čiary vody k bodu v registri (u plôch k ich stredu), s presnosťou desiatok metrov. Počty platia len pre pásmo, nie pre celé povodie.
    • Percentil. Pri chémii sa najvyššia hodnota porovnáva so všetkými vzorkami atlasu na Slovensku. Nejde o zákonný limit ani o hodnotenie zdravotného rizika; atlasy sú historické (vyšli: povrchové vody 2015, podzemné vody 1996, riečne sedimenty 1999).
    • Medza stanovenia. Veľa vzoriek má hodnotu na úrovni najnižšej, čo laboratórium určilo; takéto výsledky znamenajú „pod medzou“. Pri nich je pozícia v rozdelení odhad.
    • Šlichy. Evidujú sa len vzorky s nálezom. Počet zŕn v preparáte nie je obsah zlata v gramoch na tonu.
    • Súvislosť s vodou. Banské dielo, skládka či záťaž v blízkosti nič nedokazuje o kvalite vody v toku. Slúži ako podnet na pozornosť a ako východisko pre ďalší prieskum.
    • Vzorkové body. Plošné a rastrové mapy ŠGÚDŠ sa nedajú stiahnuť ako body, preto sa pozdĺž čiary každého revíru zisťuje hodnota v bodoch zhruba každé 3 km. Ide o vzorku čiary, nie o súvislý záznam; veľmi krátky úsek môže mať jediný bod.
    • Rastre atlasu. Chémia vody a sedimentov sú interpolácie meraní v sieti vzoriek (Geochemický atlas SR). Hodnota v bode je modelový odhad pre okolie, nie meranie vo vode. Percentil porovnáva priemer tohto toku so všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku.
    • Polohy a mierky. Mapy majú rôznu mierku (1:50 000 až 1:1 000 000), preto sa podrobnosť v sekciách líši. Mapa mimo pokrytia znamená, že v bode nie je plocha, nie že tam nič nie je.

    Dáta: © ŠGÚDŠ (https://www.geology.sk), stiahnuté 8. 11. 2026. Podrobnosti v Metodike.

    Organizacje i lokalizacja

    Kto zarządza łowiskami i gdzie leżą

    Organizacje na ciekukto zarządza łowiskami i jakie warunki panują tam dziś

    1. Záhorie1 łowisko · 0,4 km9Prukse9

    Inne cieki w okolicy

    Dorzecze: Dunaj