Ta strona jest przetłumaczona tylko częściowo. Nieprzetłumaczone fragmenty są wyświetlane po słowacku, w języku oryginału. Otwórz oryginał po słowacku

Ciek

Bebrava (Krupina)

Dorzecze: HronŁososiowo-pstrągowe
łowisko
1
długość łowisk
10,2km
region
Kraj bańskobystrzycki
Zdjęcie lotnicze cieku Bebrava (Krupina) z wyróżnioną linią
Niebieska linia: przebieg cieku (orientacyjnie). Ortofotomapa Słowacji © GKÚ Bratysława, CC BY 4,0Mapy Google

Teraz nad wodą

Dziś na cieku Bebrava (Krupina)

Wskaźnik warunków połowu, najlepsze okno dnia i łowiska od najlepszych warunków

Średnia łowisk na cieku

Niska aktywność · średnia z jednego łowiska

Liczba w nagłówku to oszacowanie dla środka cieku na podstawie pogody i pomiarów. Średnia łowisk dodatkowo uwzględnia dane satelitarne, zacienienie i geologię każdego łowiska.

Najlepsze okno dziś

06:00–08:00

Bebrava (Krupina), wynik okna 35.

Wskaźnik to oszacowanie warunków na podstawie pogody, wody i otoczenia, a nie prognoza brań. Przeliczono o 03:04.

Mapa i łowiska cieku

Przebieg cieku i jego łowiska. Kolor linii przełączysz na warunki dziś, jakość lub dowolny inny parametr.

Filtry szczegółoweregion, powiat, dno, głębokość, zacienienie, satelity, chemia i zanieczyszczenie wody, ryby, geologia

1445łowisk
Wybierz kategorię i zawęź wybór. Przy każdej opcji zobaczysz, ile łowisk ci zostanie.
Kolor na mapie
Wczytywanie mapy…

Mapę przesuwasz dwoma palcami. Jednym palcem przewijasz stronę na całym ekranie.

    Stan wody na cieku

    Pomiary poziomu wody, temperatury i przepływu, pogoda przy cieku i stan z satelitów

    Stany wody na cieku

    StacjaStatusZmianaTemperatura
    Biskupice63 cm–
    Krásna Ves16 cm–
    Nadlice36 cm–
    Źródło: SHMÚZaktualizowano 8 lis 2026 03:58

    Profil wysokościowy cieku

    Jak ciek opada z biegiem wody: spadek, nachylenie i prędkość wody.

    Bystrina Górski potok o dużym spadku, z kaskadami i skalistym dnem. Woda jest czysta i zimna, połów wymaga ostrożnego podejścia.

    3003504004505005500 km2 km4 km6 km
    Profil wysokościowy cieku: od 507 do 317 m n.p.m. na 6,1 km.
    Łowiska w kolejności od najwyższego (po lewej) do najniższego. Między łowiskami może być odcinek bez łowiska, nie jest on wyświetlany.
    Najwyższy punkt
    507 m n.p.m.
    Najniższy punkt
    301 m n.p.m.
    Spadek łowiskSpadekRóżnica wysokości n.p.m. między górnym a dolnym końcem łowiska w metrach. Im większy spadek na krótszej długości, tym szybsza woda.
    206 m
    Średnie nachylenieNachylenie ciekuSpadek na kilometr w promilach (‰, metry na kilometr). Do 2 ‰ to wolna rzeka nizinna, 5–10 ‰ rzeka podgórska (lipień, pstrąg), powyżej 10 ‰ szybki potok.
    33 ‰
    KrętośćKrętośćDługość cieku podzielona przez odległość jego końców w linii prostej. 1,0 to ciek prosty, powyżej 1,3 wyraźnie meandruje. Meandry tworzą doły pod brzegami i płycizny na przejściach między zakolami.
    1,11

    Źródło: Open Topo Data (eudem25m), 4 lis 2026. Nachylenie i spadek są orientacyjne, obejmują tylko odcinki łowisk.

    Teren w 3D

    Ładowanie modelu terenu 3D…

    Zdjęcia historyczne

    Zmiany otoczenia i przyrody od 2018 do 2024: jak zmieniają się brzegi, roślinność i krajobraz wokół wody. Zdjęcia przełączają się same, możesz też przeglądać je ręcznie.

    Zdjęcie lotnicze cieku: Bebrava (Krupina), rok 2018
    2018zdjęcia z 18 wrz 2018
    Zdjęcie lotnicze cieku: Bebrava (Krupina), rok 2021
    2021zdjęcia z 7 lip 2021
    Zdjęcie lotnicze cieku: Bebrava (Krupina), rok 2024
    2024zdjęcia z 27 lip 2024

    Ortofotomapa Słowacji © GKÚ Bratysława, NLC Zvolen. Rok i dzień wykonania zdjęć zależą od położenia, dlatego poszczególne roczniki mogą różnić się porą roku i pogodą.

    Zanieczyszczenie wody na cieku Bebrava (Krupina)

    Jakość wody według SHMÚ, oczyszczalnie przy łowiskach i woda podziemna w okolicy

    Woda powierzchniowa przy łowiskachnajbliższe stanowisko monitoringu SHMÚ, 2025

    1 z 1 łowisk z danymi SHMÚ na cieku ma na najbliższym stanowisku niespełnioną normę w co najmniej jednym wskaźniku.

    • 1–2 wskaźniki1

    Najbardziej zanieczyszczone łowiskawszystkie z niespełnioną normą

    Profil cieku od źródła do ujścialiczba niespełnionych wskaźników w roku 2025 na stanowiskach SHMÚ

    01234Podlužany, km rzeki 26,9: 3 wskaźniki (2023)powyżej wylotu oczyszczalni ścieków Bánovce nad Bebravou, km rzeki 20,5: 2 wskaźniki (2022)Biskupice (powyżej dopływu potoku Inovec), km rzeki 18,1: 3 wskaźniki (2022)Krušovce, km rzeki 3,4: bez niespełnionej normy (2025)Seliko Krupina, powyżej, km rzeki 2,1: 2 wskaźniki (2022)km rzeki 27 (górny bieg)km rzeki 2 (w stronę ujścia)
    Pokaż stanowiska w tabeli (5)
    • Podlužanykm rzeki 26,93 wskaźniki
    • powyżej wylotu oczyszczalni ścieków Bánovce nad Bebravoukm rzeki 20,52 wskaźniki
    • Biskupice (powyżej dopływu potoku Inovec)km rzeki 18,13 wskaźniki
    • Krušovcekm rzeki 3,4bez niespełnionej normy
    • Seliko Krupina, powyżejkm rzeki 2,12 wskaźniki
    • norma niespełniona
    • bez niespełnionej normy
    • stanowiska nie ma w roczniku

    Źródło: SHMÚ (roczniki jakości wód powierzchniowych i podziemnych), rejestr oczyszczalni z VÚVH i EEA. Stanowisko SHMÚ jest przypisywane do łowiska według tej samej nazwy cieku i odległości; rocznik podaje stanowiska, które nie spełniły normy, dlatego brak stanowiska nie jest dowodem czystej wody.

    Geológia a geochémia toku Bebrava (Krupina)

    Kovy a zlato v riečnych sedimentoch a vode, staré banské diela a ložiská, vrty s archívnymi správami, geotermálna energia, záťaže a zosuvy v okolí toku

    Prehľad vychádza z verejných registrov a atlasov Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Hľadá sa v pásme okolo vody všetkých revírov toku (spolu 10 km čiary): vzorky z potokov do 1 km, vrty, banské diela a záťaže do 3 km, rudné výskyty do 5 km, geotermálne zdroje do 10 km.

    Hornina pod vodou

    Náplavy riek100 % čiary vody

    Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch. Geologická mapa SR 1:50 000.

    510

    Voda podľa atlasu

    pH 7,5modelový odhad

    typ vody Ca–Na+K–HCO₃

    Mineralizácia 209 mg/l, mäkká voda (5,2 °dH). Interpolácia meraní Geochemického atlasu SR, nie meranie v toku.

    Prvky v riečnom sedimente

    2 z 15prvkov v horných 10 %

    najvyššie: Vanád 130 mg/kg

    Poloha najvyššie postaveného prvku medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku: 95. percentil. Interpolácia Geochemického atlasu riečnych sedimentov.

    1 km2 km63 °C85 °C

    Teplo pod nohami

    63°C v hĺbke 1 000 m

    tepelný tok 95 mW/m²

    V hĺbke 2 000 m okolo 85 °C (prírastok 23 °C na kilometer). Atlas geotermálnej energie SR.

    20200

    Prirodzené gama žiarenie

    51nGy/h dávkový príkon

    59. percentil na Slovensku

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy (draslík, urán, tórium), nie hodnota z merania pri vode. Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ.

    Staré banské diela

    3objekty do 3 km

    ťažené: Au, Ag

    Najbližšie: Halda k objektu č.1 (halda), 2,5 km od vody.

    Zlato v riečnom sedimente

    0vzoriek so zlatom

    10 rudných minerálov v sedimente

    Vo vzorkách riečneho sedimentu do 1 km od vody sa zlato nenašlo. Vzorky nepokrývajú každý potok, preto to neznamená, že tu zlato nie je.

    Stopové prvky vo vode toku

    2 z 10ukazovateľov v horných 5 %

    najvyššie: Olovo 8,00 μg/l

    Poloha najvyššej namerenej hodnoty v rozdelení všetkých vzoriek povrchových vôd na Slovensku: 97. percentil (bez mena, pravostranný prítok Krupinice).

    Vrty a rozbory podzemnej vody

    372vrtov do 3 km

    413 rozborov vody v okolí

    Z toho 372 s archívnou správou Geofondu. Vrty sú hydrogeologické, geologické, inžinierskogeologické a iné.

    0 °C120

    Geotermálna energia

    46°C na ústí vrtu

    1 geotermálny vrt do 10 km

    Najteplejší: Banská Štiavnica – HR-1, 7,2 km od vody.

    Environmentálne záťaže a skládky

    1lokalít do 3 km

    1 skládka

    V pásme 3 km nie je registrovaná environmentálna záťaž; skládky sú len evidované.

    Ložiská a rudné výskyty

    11záznamov do 5 km

    1 ložisko, 10 rudných výskytov

    Registre Geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerastných surovín.

    Zosuvy a svahové deformácie

    14plôch do 3 km

    3 aktívnych

    Zdokumentované zosuvy v registri Geofondu. Zosuv do toku môže zakaliť vodu a zmeniť dno.

    Geologická stavba pod vodou

    Aká hornina leží pod čiarou vody (Geologická mapa SR 1:50 000), aký je jej vek, ako hrubý je kvartérny pokryv a v akej tektonickej jednotke voda tečie. Horninové podložie rozhoduje o tvrdosti vody, o dne, o zákale po dažďoch aj o pramenitosti.

    Poradie bodov ide po čiare vody (pri toku a povodí revír za revírom). Pruh je rez vzdialenosťou, nie mapou; šírka úseku zodpovedá počtu bodov.

    • Náplavy riek100%SR 72 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Náplavy riek: Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch.

    Geologický vek hornín

    • kvartér100%

    Najčastejšie horninové jednotky

    ÚtvarVekJednotkaPkt
    kvartérholocénfluviálne sedimenty: litofaciálne nečlenené nivné hliny, alebo piesčité až štrkovité hliny dolinných nív a nív1×

    Kvartérny pokryv

    • fluviálne sedimenty nív100%SR 68 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    • Typická hrúbka kvartérneho pokryvu7,5m
    • 5 – 10100%SR 20 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Tektonické členenie

    • NEOALPÍNSKE TEKTONICKÉ ŠTRUKTÚRY ZÁPADNÝCH KARPÁT100%SR 84 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Neotektonické jednotky

    • pozitívna jednotka (pohorie)100%SR 60 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Smer neotektonických pohybov

    • veľký zdvih100%SR 26 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mapa pokrýva 1 z 4 bodov čiary vody.

    Hydrogeológia: kolektory a podzemná voda

    Potoky a rieky živí podzemná voda. Hydrogeologické mapy ukazujú, v akých horninách sa voda zachytáva, ako priepustné sú a aká je v nich voda. Údaje sú z máp ŠGÚDŠ, nie z merania pri konkrétnej vode.

    Horniny kolektora (hydrogeologická mapa 1:200 000)

    • Bázické vulkanity100%SR 6,6 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Typ zvodnenca

    • Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Bázické vulka)100%SR 6,4 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Hlavný hydrogeologický región

    • neovulkanity južných svahov Štiavnických vrchov a Javoria100%SR 0,0 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Geotermálne útvary podzemných vôd

    • Bátovska a Rykynčická depresia100%SR 4,4 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Chémia povrchových vôd podľa atlasu

    Modelované zloženie vody v území, ktorým tečie čiara revíru. Rastre Geochemického atlasu SR (povrchové vody) sú interpoláciou meraní vo vzorkovaných tokoch, preto ukazujú typické pozadie v území, nie meranie v konkrétnom potoku.

    510

    Kwasowość wody

    pH 7,47typické pásmo

    Väčšina riek a potokov na Slovensku má pH 6,5 až 8,5. Kyslejšia voda býva v tokoch na kyslých horninách (granity, kremence), zásaditejšia pri vápencoch.

    Twardość wody

    5,2°dH, mäkká

    Súčet vápnika a horčíka (0,94 mmol/l). Tvrdá voda je pufrovaná, pH sa v nej mení pomalšie; mäkká voda je citlivejšia na kyslé dažde.

    Rozpustené látky

    209mg/l mineralizácia

    Celkové množstvo rozpustených minerálov. Čistá horská voda má desiatky mg/l, vody v nížinách a na vápencoch stovky.

    Iónové zloženie vody

    Typ vody podľa prevládajúcich iónov: Ca–Na+K–HCO₃

    Podiely sú v ekvivalentoch, čo je bežný spôsob, ako sa porovnáva zloženie vôd.

    Hlavné ióny

    • DraslíkK6,17 mg/l81. percentil
    • FluorkiF0,166 mg/l71. percentil
    • SódNa11,7 mg/l60. percentil
    • ChlorkiCl8,15 mg/l48. percentil
    • HydrogénuhličitanyHCO3119 mg/l24. percentil
    • MagnezMg7,50 mg/l22. percentil
    • WapńCa25,1 mg/l15. percentil
    • SiarczanySO415,5 mg/l8. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Živiny a organické znečistenie

    • Chemická spotreba kyslíkaChSK5,87 mg/l87. percentil
    • AmóniumNH40,511 mg/l86. percentil
    • FosforečnanyPO40,551 mg/l83. percentil
    • AzotanyNO36,11 mg/l48. percentil

    Metale

    • ŻelazoFe0,552 mg/l93. percentil
    • ManganMn142 μg/l86. percentil
    • GlinAl261 μg/l86. percentil
    • CynkZn9,06 μg/l61. percentil

    Prvky v riečnych sedimentoch

    Geochemický atlas SR (riečne sedimenty) opisuje, čo nesie rieka v jemnom materiáli na dne. Sediment zachytáva kovy z hornín, rudných výskytov aj z minulej ťažby a priemyslu. Nie je to zákonný limit ani hodnotenie zdravotného rizika: ukazuje, ako sa prvok na tomto toku radí medzi tokmi na Slovensku.

    Potenciálne toxické a stopové prvky

    • WanadV130 mg/kg95. percentil
    • OłówPb41,4 mg/kg93. percentil
    • CynkZn188 mg/kg88. percentil
    • KobaltCo12,3 mg/kg88. percentil
    • KadmCd0,441 mg/kg83. percentil
    • CínSn3,03 mg/kg63. percentil
    • MiedźCu26,9 mg/kg63. percentil
    • RtęćHg0,129 mg/kg60. percentil
    • ArsenAs6,55 mg/kg49. percentil
    • BizmutBi0,204 mg/kg45. percentil
    • AntymonSb0,551 mg/kg41. percentil
    • MolibdenMo0,278 mg/kg29. percentil
    • SelenSe0,165 mg/kg28. percentil
    • NikielNi17,6 mg/kg20. percentil
    • ChromCr50,9 mg/kg17. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Hlavné prvky (železo, hliník, vápnik, horčík, draslík, sodík, titán, mangán, fosfor)
    • TitánTi7 083 mg/kg93. percentil
    • ŻelazoFe4,08 %91. percentil
    • GlinAl7,34 %91. percentil
    • ManganMn1 286 mg/kg82. percentil
    • SódNa0,851 %47. percentil
    • FosforP810 mg/kg45. percentil
    • DraslíkK1,42 %35. percentil
    • WapńCa1,09 %17. percentil
    • MagnezMg0,618 %15. percentil
    Ďalšie prvky (bárium, stroncium, lítium, rubídium, zirkón, ytrium, cér, bór, berýlium, gálium)
    • YtriumY36,8 mg/kg88. percentil
    • BáriumBa538 mg/kg78. percentil
    • BerylBe1,83 mg/kg74. percentil
    • ZirkónZr462 mg/kg69. percentil
    • GáliumGa16,0 mg/kg68. percentil
    • CérCe63,3 mg/kg64. percentil
    • RubídiumRb93,9 mg/kg64. percentil
    • StronciumSr139 mg/kg52. percentil
    • LítiumLi27,3 mg/kg37. percentil
    • BorB43,1 mg/kg14. percentil

    Prirodzená rádioaktivita a radón

    Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ meria žiarenie z draslíka, uránu a tória v horninách a pôde. Najvyššie hodnoty majú granity a niektoré kyslé vulkanity, najnižšie vápence a nivy. Cézium-137 je pozostatok spadu po havárii v Černobyle a po testoch jadrových zbraní.

    20200

    Dávkový príkon gama žiarenia

    51nGy/h vo vzduchu

    rozsah 47 až 57 nGy/h

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy; bývajú vyššie nad granitmi a niektorými kyslými vulkanitmi, nižšie nad vápencami a nivami.

    • Ekvivalentné tórium (eTh)eTh8,14 ppm71. percentil
    • Ekvivalentný urán (eU)eU2,73 ppm67. percentil
    • Potas (K)K1,19 %19. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Geotermálny potenciál

    Atlas geotermálnej energie SR zachytáva teplotu hornín a tepelný tok z vnútra Zeme. Je to potenciál územia, nie skutočné teplo vody v toku. Konkrétne geotermálne vrty a pramene pri tejto vode sú v sekcii o geotermálnej energii nižšie.

    1 km2 km63 °C85 °C

    Teplota hornín s hĺbkou

    63 / 85 °Cv hĺbke 1 000 a 2 000 m

    prírastok 23 °C na km

    Čiara ukazuje teplotu hornín; bodkovaná časť je len predĺženie k povrchu. Tepelný tok 95 mW/m².

    Geotermálne útvary podzemných vôd pod čiarou vody

    • Bátovska a Rykynčická depresia100%SR 4,4 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Reliéf, klíma a pôdy

    Povodie nie je len voda: sklon a výška určujú rýchlosť odtoku, klíma teplotu a množstvo vody a pôdy to, čo sa do toku splavuje. Údaje sú z geomorfologického členenia, klimatickogeografických typov a pôdnych máp ŠGÚDŠ.

    • Priemerná januárová teplota-3,9°C
    • Priemerná júlová teplota18,1°C
    • Ročné zrážky717mm

    Klimatickogeografické typy

    • horská klíma100%SR 33 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mapa pásma

    Kde sa nachádzajú najbližšie banské diela, ložiská, záťaže, geotermálne vrty a nálezy zlata. Skupiny sa dajú vypínať.

    Halda k objektu č.1 – 5 – halda (2,5 km od vody)Ferencz štôlňa – 2 – štôlňa (2,5 km od vody)Pingový ťah – 4 – pinga, pingový ťah (2,5 km od vody)Skládka odpadov Krupina – Biely Kameň – Krupina – nijaký (1,4 km od vody)Banská Štiavnica – HR-1 – nekúpeľný (7,2 km od vody)H-1 – i1 (7,2 km od vody)d3 (5,5 km od vody)a1 (6,2 km od vody)Krnišov – Tepličky – stavebný kameň (5,0 km od vody)Žibritov – stavebný kameň – andezit (180 m od vody)Bzovík – stavebný kameň – aglomeráty andezitov (910 m od vody)Bzovík – stavebný kameň – aglomeráty andezitov (1,2 km od vody)Krupina Ficberg – stavebný kameň – andezit (1,3 km od vody)Bzovík – stavebný kameň – aglomeráty (2,2 km od vody)Devičie – tehliarske suroviny (3,8 km od vody)Krnišov – stavebný kameň – andezit (3,8 km od vody)Horný Badín – stavebný kameň – aglomeráty andezitov (4,4 km od vody)Ilija II – stavebný kameň – andezit (4,5 km od vody)Kozí Vrbovok – tehliarske suroviny (4,9 km od vody)Krupinské bralce (Štangarígeľ) – vulkanity (340 m od vody)Banská Štiavnica-Šobov – mineralógia (4,2 km od vody)STARA HORA – Zosuvy (650 m od vody)– Zosuvy (770 m od vody)BZOVIK – Zosuvy (810 m od vody)STARA HORA – Zosuvy (880 m od vody)STARA HORA – Zosuvy (910 m od vody)Krupina – Nad Kotlom – Zosuvy (1,1 km od vody)Krupina – Nad Kotlom – Zosuvy (1,1 km od vody)Svätý Anton – Zosuvy (2,2 km od vody)ANTOL – Zosuvy (2,3 km od vody)Svätý Anton – Zosuvy (2,3 km od vody)Svätý Anton – Zosuvy (2,3 km od vody)ANTOL – Zosuvy (2,5 km od vody)– Zosuvy (2,8 km od vody)– Blokové polia (2,9 km od vody)Krupina – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (10 m od vody)Krupina – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (20 m od vody)Krupina – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (40 m od vody)Krupina – negatívny vrt (70 m od vody)Krupina – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (90 m od vody)Krupina – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (100 m od vody)Krupina – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (100 m od vody)Krupina – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (100 m od vody)Krupina – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (160 m od vody)Krupina – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (210 m od vody)Krupina – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (290 m od vody)Krupina – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (310 m od vody)Krupina – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (380 m od vody)Krupina – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (420 m od vody)Krupina – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (500 m od vody)Krupina – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (540 m od vody)Krupina – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (610 m od vody)Bzovík – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (730 m od vody)Devičie – Červená hora – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (830 m od vody)Krupina – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (910 m od vody)Bzovík – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,0 km od vody)Antol – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,8 km od vody)Bzovík – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (1,9 km od vody)Bzovík – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,0 km od vody)Antol – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,0 km od vody)Bzovík – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,1 km od vody)Bzovík – monitorovací vrt (2,1 km od vody)Bzovík – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (2,1 km od vody)Bzovík – Devičie – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,1 km od vody)Bzovík – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,1 km od vody)Bzovík – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,1 km od vody)Bzovík – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,2 km od vody)Bzovík – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,7 km od vody)5 km

    Čiara je voda revíru, svetlý pás je pásmo 3 km, v ktorom sa hľadali vrty, banské diela a záťaže. Mapa ukazuje najbližšie objekty (najviac niekoľko desiatok z každého registra), nie všetky. Body zodpovedajú polohe v registri; plošné objekty sú vyznačené stredom.

    Stopové prvky v povrchových vodách

    Arzén, antimón, kadmium, olovo, meď, zinok a ďalšie prvky vo vzorkách riek a potokov (Geochemický atlas SR, povrchové vody, 2015). Pruh ukazuje, kde najvyššia hodnota leží medzi všetkými vzorkami na Slovensku; svetlá značka je medián vzoriek pri tejto vode.

    • OłówPbvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 8,00 μg/lmedián 2,50 μg/l10 vzoriek80 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: bez mena, pravostranný prítok Krupinice, 2012, 660 m od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • SelenSevysoká (horných 5 %)
      najvyššie 1,54 μg/lmedián 0,500 μg/l10 vzoriek60 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Bebrava, 2005, 10 m od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ChromCrzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 5,80 μg/lmedián 1,00 μg/l10 vzoriek60 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Bebrava, 2005, 10 m od vody. Porovnanie: 94. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • MiedźCuzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 5,00 μg/lmedián 2,35 μg/l10 vzoriek10 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: bez mena, pravostranný prítok Krupinice, 2012, 30 m od vody. Porovnanie: 91. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AntymonSbmierne zvýšená
      najvyššie 1,19 μg/lmedián 0,500 μg/l7 vzoriek57 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Bebrava, 2005, 10 m od vody. Porovnanie: 85. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ArsenAsmierne zvýšená
      najvyššie 3,00 μg/lmedián 1,73 μg/l10 vzoriek20 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: bez mena, pravostranný prítok Krupinice, 2012, 30 m od vody. Porovnanie: 83. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • BáriumBamierne zvýšená
      najvyššie 76,0 μg/lmedián 63,0 μg/l3 vzorky

      Najvyššia hodnota: bez mena, pravostranný prítok Krupinice, 2012, 660 m od vody. Porovnanie: 81. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • LítiumLimierne zvýšená
      najvyššie 14,0 μg/lmedián 5,00 μg/l10 vzoriek70 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: bez mena, pravostranný prítok Krupinice, 2012, 660 m od vody. Porovnanie: 79. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • StronciumSrnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 151 μg/lmedián 118 μg/l7 vzoriek

      Najvyššia hodnota: Krupinica, 2005, 660 m od vody. Porovnanie: 44. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • KadmCdnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,150 μg/lmedián 0,150 μg/l10 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Krupinica, 630 m od vody. Porovnanie: 26. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Hlavné ióny, mineralizácia a pH

    Základný chemizmus vody: z akých hornín sa do nej dostávajú minerály.

    • Oxid kremičitýSiO2extrémna (horný 1 %)
      najvyššie 58,9 mg/lmedián 41,4 mg/l10 vzoriek

      Najvyššia hodnota: Bebrava, 2005, 10 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Zlato a rudné minerály v riečnych sedimentoch

    Regionálna šlichová prospekcia: z riečneho štrku sa vymyl ťažký podiel a spočítali sa v ňom zrná minerálov. Mapa nálezov je pozitívna: vzorka bez zlata sa v atlase neuvádza, preto absencia nálezu nie je dôkaz, že zlato nie je.

    • Limonit (FeO(OH)·nH₂O)38 vzoriek, najviac 1815 zŕn
    • Ilmenit (FeTiO₃)37 vzoriek, najviac 4115 zŕn
    • Magnetit (Fe₃O₄)37 vzoriek, najviac 1815 zŕn
    • Barit (BaSO₄)20 vzoriek, najviac 5 zŕn
    • Pyrit (FeS₂)15 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Rutil (TiO₂)14 vzoriek, najviac 5 zŕn
    • Hematit (Fe₂O₃)7 vzoriek, najviac 315 zŕn
    • Anatas (TiO₂)2 vzorky, najviac 5 zŕn
    • Scheelit (CaWO₄)2 vzorky, najviac 5 zŕn
    • Sfalerit (ZnS)1 vzorka, najviac 5 zŕn

    Horninotvorné a doprovodné minerály

    • Pyroxény ((Mg,Fe,Ca)₂Si₂O₆)38 vzoriek, najviac 4115 zŕn
    • Zirkón (ZrSiO₄)38 vzoriek, najviac 815 zŕn
    • Korund (Al₂O₃)35 vzoriek, najviac 15 zŕn
    • Amfiboly (Ca₂(Mg,Fe)₅Si₈O₂₂(OH)₂)34 vzoriek, najviac 815 zŕn
    • Granáty ((Fe,Mg,Ca,Mn)₃Al₂Si₃O₁₂)30 vzoriek, najviac 815 zŕn
    • Apatit (Ca₅(PO₄)₃(F,Cl,OH))29 vzoriek, najviac 155 zŕn
    • Epidot (Ca₂(Al,Fe)₃Si₃O₁₂(OH))10 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Spinel (Cr-spinel) ((Mg,Fe)(Al,Cr)₂O₄)2 vzorky, najviac 5 zŕn
    • Sillimanit (Al₂SiO₅)1 vzorka, najviac 5 zŕn

    Podzemná voda: chemizmus, typy vôd a rádioaktivita

    Hydrogeochemické objekty (rozbory prameňov a vrtov), geochemický atlas podzemných vôd (1996) a rádiohydrochemické vzorkovanie. Podzemná voda živí potoky, preto jej zloženie ovplyvňuje aj vodu v toku.

    Kovy v podzemnej vode

    • KadmCdextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 21,4 μg/lmedián 0,250 μg/l31 vzoriek90 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 2,9 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • GlinAlextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 0,380 mg/lmedián 0,00500 mg/l31 vzoriek58 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: vrt, 1994, 1,7 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • OłówPbvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 5,00 μg/lmedián 0,500 μg/l31 vzoriek74 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,6 km od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ArsenAsvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 8,00 μg/lmedián 0,500 μg/l31 vzoriek55 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1991, 770 m od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • RtęćHgvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 0,300 μg/lmedián 0,100 μg/l31 vzoriek97 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: vrt, 1994, 1,7 km od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • MiedźCuvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 8,50 μg/lmedián 0,900 μg/l31 vzoriek

      Najvyššia hodnota: studňa, 1991, 770 m od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ChromCrzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 3,40 μg/lmedián 0,250 μg/l31 vzoriek84 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: vrt, 1994, 1,7 km od vody. Porovnanie: 94. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AntymonSbzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 0,400 μg/lmedián 0,100 μg/l31 vzoriek84 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1991, 770 m od vody. Porovnanie: 90. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • SelenSemierne zvýšená
      najvyššie 1,40 μg/lmedián 0,500 μg/l31 vzoriek84 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: vrt, 1994, 1,7 km od vody. Porovnanie: 87. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • CynkZnmierne zvýšená
      najvyššie 266 μg/lmedián 13,0 μg/l31 vzoriek

      Najvyššia hodnota: vrt, 1993, 3,0 km od vody. Porovnanie: 81. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • LítiumLimierne zvýšená
      najvyššie 18,0 μg/lmedián 3,00 μg/l31 vzoriek29 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,6 km od vody. Porovnanie: 77. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ŻelazoFebežná hodnota
      najvyššie 0,00500 mg/lmedián 0,00500 mg/l16 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: vrt, 1993, 3,0 km od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Radón vo vodách

    Druh miestaVzoriekNajvyšší radónMedián
    vodný zdroj pre individuálne zásobovanie339,2 Bq/l13,7 Bq/l
    źródło632,8 Bq/l8,75 Bq/l
    studňa41,99 Bq/l1,42 Bq/l
    minerálny prameň125,2 Bq/l25,2 Bq/l
    vodný zdroj pre hromadné zásobovanie114,7 Bq/l14,7 Bq/l
    upravený prameň328,2 Bq/l11,3 Bq/l
    vrt s prelivom288,8 Bq/l50,4 Bq/l

    Banské diela, ložiská a rudné výskyty

    Staré banské diela mimo dobývacích priestorov (register Geofondu), ložiská a dobývacie priestory a metalogenetická mapa. Zlato, striebro a ďalšie kovy sa v blízkosti tokov môžu dostávať do sedimentov a vody.

    Čo sa tu ťažilo (podľa registra starých banských diel)

    • Au3×
    • Ag3×

    Druhy banských objektov

    • halda1×
    • štôlňa1×
    • pinga, pingový ťah1×

    Najbližšie staré banské diela

    NazwaGatunekŤaženéUkončenieOd vody
    Halda k objektu č.1haldaAu,Ag2,5 km
    Ferencz štôlňaštôlňaAu,Ag2,5 km
    Pingový ťahpinga, pingový ťahAu,Ag2,5 km

    Ložiská a dobývacie priestory

    LožiskoNerastStav a organizáciaOd vody
    Krnišov – Tepličkystavebný kameňŤažené ložisko – KSR – Kameňolomy SR, s.r.o.5,0 km

    Vrty a archívne správy Geofondu

    Register hydrogeologických vrtov, ostatných vrtov a geotermálnych vrtov. Ku každému vrtu patrí správa v archíve Geofondu (geologické profily, čerpacie skúšky, chemické rozbory vody); číslo správy je v tabuľke.

    372 vrtov v pásme 3 km, z toho 33 hydrogeologických a 339 ostatných; s číslom archívnej správy 372.

    Hĺbky vrtov

    • do 10 m190×
    • 10–30 m128×
    • 30–100 m47×
    • 100–300 m4×
    • nad 300 m3×

    Najbližšie vrty

    LokalizacjaGatunekGłębokośćArchívna správaOd vody
    Krupinaúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou20,5 m13587 123Cc6.pdf10 m
    DP-K104inžiniersko-geologický4,8 m10054410 m
    Krupinaúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou65,0 m10123 123Cc3.pdf20 m
    SP-K102inžiniersko-geologický9,5 m10054430 m
    DP-KJ2inžiniersko-geologický7,0 m10054430 m
    208/2inžiniersko-geologický20,0 m10054430 m
    DP-208/2Binžiniersko-geologický8,2 m10054430 m
    KA-99inžiniersko-geologický6,0 m10054430 m
    DP-KA99inžiniersko-geologický4,9 m10054430 m
    KJ-2inžiniersko-geologický6,0 m10054430 m
    Krupinaúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou38,0 m21720 123Cc8.pdf40 m
    SP-K100inžiniersko-geologický9,5 m10054440 m

    Geotermálna energia a minerálne vody

    Geotermálne vrty (teplota vody na ústí, výdatnosť, chemický typ) a zdroje geotermálnych a minerálnych vôd v okruhu 10 km. Údaje o využívaní a existencii vrtu sú z registra Geofondu.

    VrtTemperaturaVýdatnosťGłębokośćChemický typ vodyVyužívanieOd vody
    Bańska Szczawnica – HR-146 °C–910 mNa-Ca-SO4-HCO3nevyužívaný7,2 km

    Zdroje geotermálnych a minerálnych vôd

    ŹródłoGatunekTemperatura wody (°C)Výdatnosť (l/s)PočetNajbližší od vody
    kategória d3minerálna voda39-5516-3015,5 km
    kategória a1minerálna voda< 15< 516,2 km
    H-1geotermálna voda15 – 22< 517,2 km

    Environmentálne záťaže, skládky a antropogénne sedimenty

    Evidované environmentálne záťaže (priemyselné areály, skládky, ťažba), register skládok odpadov a monitorovanie antropogénnych sedimentov (kaly z priemyslu). Je to zoznam miest, nie meranie znečistenia vody.

    Skládky odpadov

    SkládkaPlochaRok vznikuMonitorovanieOd vody
    Skládka odpadov Krupina – Biely Kameň – Krupina16 752 m²1976monitorovaná1,4 km

    Zosuvy a svahové deformácie

    Register zdokumentovaných svahových deformácií (Geofond). Zosuvy pri toku môžu priniesť do vody jemný materiál, zmeniť dno a prehradiť koryto.

    Druhy deformácií

    • Zosuvy13×
    • Blokové polia1×

    Stupeň aktivity

    • Potenciálny8×
    • Stabilizovaný3×
    • Aktívny3×

    Súčasný stav

    • SD prebraná z archívnych materiálov (existuje inž. geologick5×
    • SD preberaná z archívnych materiálov, ktorá bola konfrontova4×
    • Spracované len v rozsahu registrácie v mierke 1:25 0004×

    Ako čítať tieto údaje

    • Pásmo a vzdialenosť. Vzdialenosť sa meria od čiary vody k bodu v registri (u plôch k ich stredu), s presnosťou desiatok metrov. Počty platia len pre pásmo, nie pre celé povodie.
    • Percentil. Pri chémii sa najvyššia hodnota porovnáva so všetkými vzorkami atlasu na Slovensku. Nejde o zákonný limit ani o hodnotenie zdravotného rizika; atlasy sú historické (vyšli: povrchové vody 2015, podzemné vody 1996, riečne sedimenty 1999).
    • Medza stanovenia. Veľa vzoriek má hodnotu na úrovni najnižšej, čo laboratórium určilo; takéto výsledky znamenajú „pod medzou“. Pri nich je pozícia v rozdelení odhad.
    • Šlichy. Evidujú sa len vzorky s nálezom. Počet zŕn v preparáte nie je obsah zlata v gramoch na tonu.
    • Súvislosť s vodou. Banské dielo, skládka či záťaž v blízkosti nič nedokazuje o kvalite vody v toku. Slúži ako podnet na pozornosť a ako východisko pre ďalší prieskum.
    • Vzorkové body. Plošné a rastrové mapy ŠGÚDŠ sa nedajú stiahnuť ako body, preto sa pozdĺž čiary každého revíru zisťuje hodnota v bodoch zhruba každé 3 km. Ide o vzorku čiary, nie o súvislý záznam; veľmi krátky úsek môže mať jediný bod.
    • Rastre atlasu. Chémia vody a sedimentov sú interpolácie meraní v sieti vzoriek (Geochemický atlas SR). Hodnota v bode je modelový odhad pre okolie, nie meranie vo vode. Percentil porovnáva priemer tohto toku so všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku.
    • Polohy a mierky. Mapy majú rôznu mierku (1:50 000 až 1:1 000 000), preto sa podrobnosť v sekciách líši. Mapa mimo pokrytia znamená, že v bode nie je plocha, nie že tam nič nie je.

    Dáta: © ŠGÚDŠ (https://www.geology.sk), stiahnuté 8. 11. 2026. Podrobnosti v Metodike.

    Organizacje i lokalizacja

    Kto zarządza łowiskami i gdzie leżą

    Organizacje na ciekukto zarządza łowiskami i jakie warunki panują tam dziś

    1. Krupina1 łowisko · 10 km29Bebrava (Krupina)29

    Inne cieki w okolicy

    Dorzecze: Hron