Wskaźnik warunków połowu, najlepsze okno dnia i łowiska od najlepszych warunków
Średnia łowisk na cieku
29z 100
Niska aktywność · średnia z 2 łowisk
Liczba w nagłówku to oszacowanie dla środka cieku na podstawie pogody i pomiarów. Średnia łowisk dodatkowo uwzględnia dane satelitarne, zacienienie i geologię każdego łowiska.
Bardzo wysoka0
Wysoka0
Przeciętna0
Niska2
Najlepsze okno dziś
06:00–08:00
Bystrianka č. 1 (Štiavnička), wynik okna 35.
Wskaźnik to oszacowanie warunków na podstawie pogody, wody i otoczenia, a nie prognoza brań. Przeliczono o 04:04.
Mapa i łowiska cieku
Przebieg cieku i jego łowiska. Kolor linii przełączysz na warunki dziś, jakość lub dowolny inny parametr.
Wybierz kategorię i zawęź wybór. Przy każdej opcji zobaczysz, ile łowisk ci zostanie.
Kolor na mapie
Wczytywanie mapy…
Mapę przesuwasz dwoma palcami. Jednym palcem przewijasz stronę na całym ekranie.
KarpioweŁososiowo-pstrągoweŁososiowo-lipieniowe
niżejwyżej
Wskaźnik to oszacowanie warunków na podstawie pogody, wody i otoczenia, a nie prognoza brań. Przy każdym łowisku widzisz, z czego się składa, jak jest uzasadniony i skąd pochodzą dane.
Stan wody na cieku
Pomiary poziomu wody, temperatury i przepływu, pogoda przy cieku i stan z satelitów
Stany wody na cieku
Stacja
Status
Zmiana
Temperatura
Bystrá
35 cm
–
Bystrá-Tále
43 cm
–
Profil wysokościowy cieku
Jak ciek opada z biegiem wody: spadek, nachylenie i prędkość wody.
BystrinaGórski potok o dużym spadku, z kaskadami i skalistym dnem. Woda jest czysta i zimna, połów wymaga ostrożnego podejścia.
Profil wysokościowy cieku: od 1 390 do 479 m n.p.m. na 31,8 km.Łowiska w kolejności od najwyższego (po lewej) do najniższego. Między łowiskami może być odcinek bez łowiska, nie jest on wyświetlany.
Najwyższy punkt
1 390 m n.p.m.
Najniższy punkt
446 m n.p.m.
Spadek łowiskSpadekRóżnica wysokości n.p.m. między górnym a dolnym końcem łowiska w metrach. Im większy spadek na krótszej długości, tym szybsza woda.
945 m
Średnie nachylenieNachylenie ciekuSpadek na kilometr w promilach (‰, metry na kilometr). Do 2 ‰ to wolna rzeka nizinna, 5–10 ‰ rzeka podgórska (lipień, pstrąg), powyżej 10 ‰ szybki potok.
30 ‰
KrętośćKrętośćDługość cieku podzielona przez odległość jego końców w linii prostej. 1,0 to ciek prosty, powyżej 1,3 wyraźnie meandruje. Meandry tworzą doły pod brzegami i płycizny na przejściach między zakolami.
1,18
Źródło: Open Topo Data (eudem25m), 4 lis 2026. Nachylenie i spadek są orientacyjne, obejmują tylko odcinki łowisk.
Teren w 3D
Ładowanie modelu terenu 3D…
Zdjęcia historyczne
Zmiany otoczenia i przyrody od 2018 do 2024: jak zmieniają się brzegi, roślinność i krajobraz wokół wody. Zdjęcia przełączają się same, możesz też przeglądać je ręcznie.
2018zdjęcia z 12 wrz 20182021zdjęcia z 9 wrz 20212024zdjęcia z 6 wrz 2024
Źródło: SHMÚ (roczniki jakości wód powierzchniowych i podziemnych), rejestr oczyszczalni z VÚVH i EEA. Stanowisko SHMÚ jest przypisywane do łowiska według tej samej nazwy cieku i odległości; rocznik podaje stanowiska, które nie spełniły normy, dlatego brak stanowiska nie jest dowodem czystej wody.
Geológia a geochémia toku Bystrianka
Kovy a zlato v riečnych sedimentoch a vode, staré banské diela a ložiská, vrty s archívnymi správami, geotermálna energia, záťaže a zosuvy v okolí toku
Prehľad vychádza z verejných registrov a atlasov Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Hľadá sa v pásme okolo vody všetkých revírov toku (spolu 32 km čiary): vzorky z potokov do 1 km, vrty, banské diela a záťaže do 3 km, rudné výskyty do 5 km, geotermálne zdroje do 10 km.
Hornina pod vodou
Náplavy riek43 % čiary vody
14 % sopečné horniny, 14 % vápence a dolomity
Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch. Geologická mapa SR 1:50 000.
Voda podľa atlasu
pH 7,9modelový odhad
typ vody Ca–Mg–HCO₃–SO₄
Mineralizácia 118 mg/l, mäkká voda (4,1 °dH). Interpolácia meraní Geochemického atlasu SR, nie meranie v toku.
Prvky v riečnom sedimente
5 z 15prvkov v horných 10 %
najvyššie: Arzén 55,3 mg/kg
Poloha najvyššie postaveného prvku medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku: 95. percentil. Interpolácia Geochemického atlasu riečnych sedimentov.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Teplo pod nohami
25°C v hĺbke 1 000 m
tepelný tok 55 mW/m²
Atlas geotermálnej energie SR.
Prirodzené gama žiarenie
68nGy/h dávkový príkon
95. percentil na Slovensku
Prirodzené pozadie z hornín a pôdy (draslík, urán, tórium), nie hodnota z merania pri vode. Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ.
Staré banské diela
278objektov do 3 km
ťažené: Au, Sb, Fe, Pb, Zn
Najbližšie: Halda (halda), 120 m od vody.
Zlato v riečnom sedimente
27vzoriek so zlatom
18 rudných minerálov v sedimente
Najviac 23 zŕn v jednej vzorke (50 m od vody). Šlichová prospekcia rátala zlaté zrná v preparáte z riečneho sedimentu.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Stopové prvky vo vode toku
4 z 10ukazovateľov v horných 5 %
najvyššie: Stroncium 1 390 μg/l
Poloha najvyššej namerenej hodnoty v rozdelení všetkých vzoriek povrchových vôd na Slovensku: 99. percentil (Horná Lehota, 2200m VJV od K890).
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Vrty a rozbory podzemnej vody
88vrtov do 3 km
783 rozborov vody v okolí
Z toho 88 s archívnou správou Geofondu. Vrty sú hydrogeologické, geologické, inžinierskogeologické a iné.
Geotermálna energia
–
9 zdrojov geotermálnych a minerálnych vôd do 10 km.
Environmentálne záťaže a skládky
9lokalít do 3 km
9 skládok
V pásme 3 km nie je registrovaná environmentálna záťaž; skládky sú len evidované.
Ložiská a rudné výskyty
95záznamov do 5 km
95 rudných výskytov
Registre Geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerastných surovín.
Zosuvy a svahové deformácie
21plôch do 3 km
Zdokumentované zosuvy v registri Geofondu. Zosuv do toku môže zakaliť vodu a zmeniť dno.
Geologická stavba pod vodou
Aká hornina leží pod čiarou vody (Geologická mapa SR 1:50 000), aký je jej vek, ako hrubý je kvartérny pokryv a v akej tektonickej jednotke voda tečie. Horninové podložie rozhoduje o tvrdosti vody, o dne, o zákale po dažďoch aj o pramenitosti.
Poradie bodov ide po čiare vody (pri toku a povodí revír za revírom). Pruh je rez vzdialenosťou, nie mapou; šírka úseku zodpovedá počtu bodov.
Náplavy riek43%SR 72 %
Skały wulkaniczne14%SR 3,2 %
Wapienie i dolomity14%SR 2,7 %
Iné horniny14%SR 4,1 %
Mladé sedimenty14%SR 8,6 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Náplavy riek: Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch.
Geologický vek hornín
kvartér57%
perm14%
trias14%
kryštalinikum14%
Najčastejšie horninové jednotky
Útvar
Vek
Jednotka
Pkt
kvartér
holocén
fluviálne sedimenty: litofaciálne nečlenené nivné hliny, alebo piesčité až štrkovité hliny dolinných nív a nív
2×
perm
starší perm
malužinské súvrstvie, I. megacyklus
1×
trias
stredný trias
vápence, dolomity a rohovcové vápence
1×
kvartér
pleistocén
fluviálne sedimenty: piesčité štrky a štrky nižších stredných terás
1×
kryštalinikum
staršie paleozoikum?
ortoruly a migmatizované ortoruly s páskovanou a očkatou textúrou – prevažne mylonitizované, s hojnými poloham
1×
kvartér
pleistocén – holocén
deluviálne sedimenty: piesčito-kamenité a balvanovité blokoviská (sutinové kužele, prúdy, skalné zrútenia, kam
1×
Kvartérny pokryv
Typická hrúbka kvartérneho pokryvu2,0m
0 – 260%SR 16 %
2 – 540%SR 48 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Tektonické jednotky
HRONIKUM100%SR 8,1 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Tektonické členenie
PALEOALPÍNSKE TEKTONICKÉ JEDNOTKY VNÚTORNÝCH ZÁPADNÝCH KARPÁT100%SR 16 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Neotektonické jednotky
pozitívna jednotka (pohorie)89%SR 60 %
negatívna jednotka (medzihorské kotliny)11%SR 14 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Smer neotektonických pohybov
veľký zdvih89%SR 26 %
veľmi malý pokles11%SR 7,3 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Mapa pokrýva 7 z 11 bodov čiary vody.
Hydrogeológia: kolektory a podzemná voda
Potoky a rieky živí podzemná voda. Hydrogeologické mapy ukazujú, v akých horninách sa voda zachytáva, ako priepustné sú a aká je v nich voda. Údaje sú z máp ŠGÚDŠ, nie z merania pri konkrétnej vode.
Horniny kolektora (hydrogeologická mapa 1:200 000)
Metamorfity25%SR 2,4 %
Żwiry13%SR 52 %
Bázické vulkanity13%SR 6,6 %
Dolomity13%SR 1,8 %
Pieskovce13%SR 15 %
Ílovce13%SR 2,9 %
ostatné13%
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Typ zvodnenca
Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Metamorfity; N)25%SR 2,3 %
Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Štrky; Fluviál)13%SR 22 %
Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Bázické vulka)13%SR 6,4 %
Zvodnence s prevažne puklinovým typom priepustnosti, vrátane kr… (Dolomity; Nerozlíšené)13%SR 1,8 %
Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Pieskovce; Ner)13%SR 15 %
Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Ílovce; Nerozl)13%SR 2,8 %
ostatné13%
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Hlavný hydrogeologický región
kryštalinikum a mezozoikum juhozápadných svahov Nízkych Tatier100%SR 1,1 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Chémia povrchových vôd podľa atlasu
Modelované zloženie vody v území, ktorým tečie čiara revíru. Rastre Geochemického atlasu SR (povrchové vody) sú interpoláciou meraní vo vzorkovaných tokoch, preto ukazujú typické pozadie v území, nie meranie v konkrétnom potoku.
Kwasowość wody
pH 7,88typické pásmo
Väčšina riek a potokov na Slovensku má pH 6,5 až 8,5. Kyslejšia voda býva v tokoch na kyslých horninách (granity, kremence), zásaditejšia pri vápencoch.
Twardość wody
4,1°dH, mäkká
Súčet vápnika a horčíka (0,74 mmol/l). Tvrdá voda je pufrovaná, pH sa v nej mení pomalšie; mäkká voda je citlivejšia na kyslé dažde.
miękka
średnia
twarda
veľmi tvrdá
Rozpustené látky
118mg/l mineralizácia
Celkové množstvo rozpustených minerálov. Čistá horská voda má desiatky mg/l, vody v nížinách a na vápencoch stovky.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Iónové zloženie vody
Katióny (kladné ióny)
Ca 57Mg 33Na+K 10
Anióny (záporné ióny)
HCO₃ 64SO₄ 30
Typ vody podľa prevládajúcich iónov: Ca–Mg–HCO₃–SO₄
Podiely sú v ekvivalentoch, čo je bežný spôsob, ako sa porovnáva zloženie vôd.
Hlavné ióny
SiarczanySO422,8 mg/l21. percentil
FluorkiF0,0639 mg/l19. percentil
ChlorkiCl3,04 mg/l19. percentil
MagnezMg6,48 mg/l18. percentil
SódNa3,41 mg/l15. percentil
HydrogénuhličitanyHCO361,2 mg/l9. percentil
WapńCa18,9 mg/l9. percentil
DraslíkK0,594 mg/l5. percentil
bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)
Geochemický atlas SR (riečne sedimenty) opisuje, čo nesie rieka v jemnom materiáli na dne. Sediment zachytáva kovy z hornín, rudných výskytov aj z minulej ťažby a priemyslu. Nie je to zákonný limit ani hodnotenie zdravotného rizika: ukazuje, ako sa prvok na tomto toku radí medzi tokmi na Slovensku.
Potenciálne toxické a stopové prvky
ArsenAs55,3 mg/kg95. percentil
AntymonSb27,3 mg/kg95. percentil
OłówPb38,8 mg/kg92. percentil
BizmutBi0,563 mg/kg91. percentil
KadmCd0,736 mg/kg91. percentil
CínSn4,88 mg/kg89. percentil
CynkZn157 mg/kg82. percentil
SelenSe0,416 mg/kg79. percentil
MolibdenMo0,587 mg/kg79. percentil
WanadV84,0 mg/kg77. percentil
MiedźCu32,2 mg/kg75. percentil
RtęćHg0,107 mg/kg52. percentil
KobaltCo7,87 mg/kg40. percentil
NikielNi20,3 mg/kg29. percentil
ChromCr52,6 mg/kg20. percentil
bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)
Hlavné prvky (železo, hliník, vápnik, horčík, draslík, sodík, titán, mangán, fosfor)
DraslíkK2,39 %97. percentil
GlinAl7,41 %92. percentil
FosforP1 219 mg/kg85. percentil
ŻelazoFe3,43 %80. percentil
ManganMn1 114 mg/kg73. percentil
MagnezMg1,25 %73. percentil
SódNa1,01 %72. percentil
TitánTi5 001 mg/kg69. percentil
WapńCa1,54 %34. percentil
Ďalšie prvky (bárium, stroncium, lítium, rubídium, zirkón, ytrium, cér, bór, berýlium, gálium)
RubídiumRb145 mg/kg97. percentil
YtriumY50,9 mg/kg96. percentil
CérCe108 mg/kg95. percentil
LítiumLi48,9 mg/kg95. percentil
BáriumBa961 mg/kg95. percentil
BorB95,5 mg/kg94. percentil
BerylBe2,21 mg/kg90. percentil
GáliumGa19,1 mg/kg87. percentil
ZirkónZr538 mg/kg86. percentil
StronciumSr154 mg/kg65. percentil
Prirodzená rádioaktivita a radón
Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ meria žiarenie z draslíka, uránu a tória v horninách a pôde. Najvyššie hodnoty majú granity a niektoré kyslé vulkanity, najnižšie vápence a nivy. Cézium-137 je pozostatok spadu po havárii v Černobyle a po testoch jadrových zbraní.
Dávkový príkon gama žiarenia
68nGy/h vo vzduchu
rozsah 50 až 79 nGy/h
Prirodzené pozadie z hornín a pôdy; bývajú vyššie nad granitmi a niektorými kyslými vulkanitmi, nižšie nad vápencami a nivami.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Ekvivalentný urán (eU)eU3,51 ppm95. percentil
Potas (K)K1,86 %95. percentil
Ekvivalentné tórium (eTh)eTh9,46 ppm90. percentil
bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)
Geotermálny potenciál
Atlas geotermálnej energie SR zachytáva teplotu hornín a tepelný tok z vnútra Zeme. Je to potenciál územia, nie skutočné teplo vody v toku. Konkrétne geotermálne vrty a pramene pri tejto vode sú v sekcii o geotermálnej energii nižšie.
Teplota hornín v hĺbke 1 000 m25°C
Hustota povrchového tepelného toku55mW/m²
Reliéf, klíma a pôdy
Povodie nie je len voda: sklon a výška určujú rýchlosť odtoku, klíma teplotu a množstvo vody a pôdy to, čo sa do toku splavuje. Údaje sú z geomorfologického členenia, klimatickogeografických typov a pôdnych máp ŠGÚDŠ.
Priemerná januárová teplota-7,1°C
Priemerná júlová teplota11,5°C
Ročné zrážky1 210mm
Klimatickogeografické typy
kotlinová klíma50%SR 29 %
horská klíma50%SR 33 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Mapa pásma
Kde sa nachádzajú najbližšie banské diela, ložiská, záťaže, geotermálne vrty a nálezy zlata. Skupiny sa dajú vypínať.
Čiara je voda revíru, svetlý pás je pásmo 3 km, v ktorom sa hľadali vrty, banské diela a záťaže. Mapa ukazuje najbližšie objekty (najviac niekoľko desiatok z každého registra), nie všetky. Body zodpovedajú polohe v registri; plošné objekty sú vyznačené stredom.
Stopové prvky v povrchových vodách
Arzén, antimón, kadmium, olovo, meď, zinok a ďalšie prvky vo vzorkách riek a potokov (Geochemický atlas SR, povrchové vody, 2015). Pruh ukazuje, kde najvyššia hodnota leží medzi všetkými vzorkami na Slovensku; svetlá značka je medián vzoriek pri tejto vode.
StronciumSrextrémna (horný 1 %)
najvyššie 1 390 μg/lmedián 140 μg/l28 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Horná Lehota, 2200m VJV od K890, 1993, 420 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ArsenAsextrémna (horný 1 %)
najvyššie 46,0 μg/lmedián 4,45 μg/l28 vzoriek14 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Mýto pod Dumbierom, 2900m Z od K1807, 1992, 970 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
AntymonSbvysoká (horných 5 %)
najvyššie 17,4 μg/lmedián 1,10 μg/l28 vzoriek39 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Bystrá, 1300m V od K1180, 1993, 240 m od vody. Porovnanie: 98. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
SelenSevysoká (horných 5 %)
najvyššie 1,00 μg/lmedián 0,500 μg/l28 vzoriek96 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: bez mena, 1992, 40 m od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
BáriumBazvýšená (horných 10 %)
najvyššie 120 μg/lmedián 50,0 μg/l28 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Zadná voda, potok, 1993, 980 m od vody. Porovnanie: 94. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
MiedźCuzvýšená (horných 10 %)
najvyššie 5,20 μg/lmedián 1,05 μg/l28 vzoriek50 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Brezno, 1100m SV od K832, 1993, 690 m od vody. Porovnanie: 91. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ChromCrzvýšená (horných 10 %)
najvyššie 4,70 μg/lmedián 1,00 μg/l28 vzoriek71 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Valaská, 1000m SZ od K517, 1993, 70 m od vody. Porovnanie: 91. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
OłówPbmierne zvýšená
najvyššie 3,00 μg/lmedián 2,50 μg/l28 vzoriek96 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Horná Lehota, 2100m JV od K1654, 1993, 40 m od vody. Porovnanie: 87. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
KadmCdmierne zvýšená
najvyššie 0,250 μg/lmedián 0,250 μg/l28 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Podbrezová, 1100m S od K877, 480 m od vody. Porovnanie: 75. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
LítiumLinižšie ako polovica Slovenska
najvyššie 5,00 μg/lmedián 5,00 μg/l28 vzoriek100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Podbrezová, 1100m S od K877, 1993, 480 m od vody. Porovnanie: 34. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Hlavné ióny, mineralizácia a pH
Základný chemizmus vody: z akých hornín sa do nej dostávajú minerály.
Oxid kremičitýSiO2bežná hodnota
najvyššie 13,2 mg/lmedián 7,80 mg/l28 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Horná Lehota, 1700m JJV od K1361, 1993, 990 m od vody. Porovnanie: 59. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Zlato a rudné minerály v riečnych sedimentoch
Regionálna šlichová prospekcia: z riečneho štrku sa vymyl ťažký podiel a spočítali sa v ňom zrná minerálov. Mapa nálezov je pozitívna: vzorka bez zlata sa v atlase neuvádza, preto absencia nálezu nie je dôkaz, že zlato nie je.
Hematit (Fe₂O₃)160 vzoriek, najviac 950 zŕn
Magnetit (Fe₃O₄)150 vzoriek, najviac 1666 zŕn
Rutil (TiO₂)147 vzoriek, najviac 187 zŕn
Limonit (FeO(OH)·nH₂O)140 vzoriek, najviac 1815 zŕn
Pyrit (FeS₂)116 vzoriek, najviac 950 zŕn
Monazit ((Ce,La,Nd)PO₄)112 vzoriek, najviac 815 zŕn
Scheelit (CaWO₄)87 vzoriek, najviac 100 zŕn
Ilmenit (FeTiO₃)69 vzoriek, najviac 1225 zŕn
Barit (BaSO₄)45 vzoriek, najviac 155 zŕn
Złoto (Au)27 vzoriek, najviac 23 zŕn
Anatas (TiO₂)25 vzoriek, najviac 18 zŕn
Sfalerit (ZnS)24 vzoriek, najviac 14 zŕn
Chalkopyrit (CuFeS₂)9 vzoriek, najviac 5 zŕn
Realgár (AsS)8 vzoriek, najviac 5 zŕn
Malachit (Cu₂CO₃(OH)₂)5 vzoriek, najviac 2 zŕn
Cinabarit (HgS)2 vzorky, najviac 2 zŕn
Arzenopyrit (FeAsS)2 vzorky, najviac 8 zŕn
Kasiterit (SnO₂)1 vzorka, najviac 3 zŕn
Najbližšie vzorky so zlatom
Vzorka
Zlato vo vzorke
Od vody
Czw-36/A
2 zrná
10 m
By-41/A
1 zrno
20 m
By-8/C
23 zŕn
50 m
Čp-16
1 zrno
50 m
Czw-26/C
1 zrno
60 m
Czw-25/C
10 zŕn
60 m
By-43/A
1 zrno
60 m
Čp-17
1 zrno
70 m
Horninotvorné a doprovodné minerály
Granáty ((Fe,Mg,Ca,Mn)₃Al₂Si₃O₁₂)162 vzoriek, najviac 1562 zŕn
Zirkón (ZrSiO₄)162 vzoriek, najviac 600 zŕn
Amfiboly (Ca₂(Mg,Fe)₅Si₈O₂₂(OH)₂)153 vzoriek, najviac 1250 zŕn
Epidot (Ca₂(Al,Fe)₃Si₃O₁₂(OH))147 vzoriek, najviac 625 zŕn
Apatit (Ca₅(PO₄)₃(F,Cl,OH))117 vzoriek, najviac 500 zŕn
Turmalíny (komplexný borosilikát)103 vzoriek, najviac 937 zŕn
Pyroxény ((Mg,Fe,Ca)₂Si₂O₆)35 vzoriek, najviac 500 zŕn
Sillimanit (Al₂SiO₅)20 vzoriek, najviac 43 zŕn
Titanit (CaTiSiO₅)16 vzoriek, najviac 1126 zŕn
Staurolit (Fe₂Al₉Si₄O₂₃(OH))7 vzoriek, najviac 55 zŕn
Korund (Al₂O₃)6 vzoriek, najviac 500 zŕn
Podzemná voda: chemizmus, typy vôd a rádioaktivita
Hydrogeochemické objekty (rozbory prameňov a vrtov), geochemický atlas podzemných vôd (1996) a rádiohydrochemické vzorkovanie. Podzemná voda živí potoky, preto jej zloženie ovplyvňuje aj vodu v toku.
Kovy v podzemnej vode
ChromCrextrémna (horný 1 %)
najvyššie 34,0 μg/lmedián 0,250 μg/l60 vzoriek82 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 2,7 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
AntymonSbextrémna (horný 1 %)
najvyššie 32,5 μg/lmedián 0,200 μg/l60 vzoriek37 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1991, 2,7 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ArsenAsextrémna (horný 1 %)
najvyššie 50,9 μg/lmedián 0,500 μg/l60 vzoriek52 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 2,5 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
GlinAlextrémna (horný 1 %)
najvyššie 0,420 mg/lmedián 0,00500 mg/l60 vzoriek72 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 2,6 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
KadmCdvysoká (horných 5 %)
najvyššie 1,20 μg/lmedián 0,250 μg/l60 vzoriek97 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 520 m od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
OłówPbvysoká (horných 5 %)
najvyššie 4,00 μg/lmedián 0,500 μg/l60 vzoriek88 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,8 km od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
SelenSevysoká (horných 5 %)
najvyššie 3,00 μg/lmedián 0,500 μg/l60 vzoriek70 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 1,2 km od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
RtęćHgvysoká (horných 5 %)
najvyššie 0,200 μg/lmedián 0,100 μg/l60 vzoriek97 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 870 m od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
LítiumLizvýšená (horných 10 %)
najvyššie 42,0 μg/lmedián 1,00 μg/l60 vzoriek63 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 1,2 km od vody. Porovnanie: 92. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
MiedźCumierne zvýšená
najvyššie 2,60 μg/lmedián 0,600 μg/l60 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 140 m od vody. Porovnanie: 81. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
CynkZnbežná hodnota
najvyššie 80,0 μg/lmedián 0,500 μg/l60 vzoriek60 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 1,7 km od vody. Porovnanie: 64. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ŻelazoFebežná hodnota
najvyššie 0,00500 mg/lmedián 0,00500 mg/l19 vzoriek100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 2,6 km od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Radón vo vodách
Druh miesta
Vzoriek
Najvyšší radón
Medián
źródło
22
227 Bq/l
20,7 Bq/l
vodný zdroj pre individuálne zásobovanie
1
56,2 Bq/l
56,2 Bq/l
vodný zdroj pre hromadné zásobovanie
1
70,3 Bq/l
70,3 Bq/l
minerálny prameň
4
47,5 Bq/l
17,2 Bq/l
potok, rieka
1
6,88 Bq/l
6,88 Bq/l
Banské diela, ložiská a rudné výskyty
Staré banské diela mimo dobývacích priestorov (register Geofondu), ložiská a dobývacie priestory a metalogenetická mapa. Zlato, striebro a ďalšie kovy sa v blízkosti tokov môžu dostávať do sedimentov a vody.
Čo sa tu ťažilo (podľa registra starých banských diel)
Au163×
Sb159×
Fe49×
Pb2×
Zn2×
Druhy banských objektov
halda125×
štôlňa114×
pinga, pingový ťah25×
iný druh objektu11×
šachta3×
Najbližšie staré banské diela
Nazwa
Gatunek
Ťažené
Ukončenie
Od vody
Halda
halda
Pb-Zn rudy
120 m
Štôlňa
štôlňa
Pb – Zn rudy
1959
140 m
Pinga
pinga, pingový ťah
Pb-Zn
240 m
Pinga
pinga, pingový ťah
Fe
260 m
Halda
halda
Pb,Zn
1959
270 m
Bezmenná štôlňa
štôlňa
Pb-Zn
1959
270 m
Bezmenná štôlňa
štôlňa
Pb-Zn
1959
270 m
Pinga
pinga, pingový ťah
Fe
280 m
Halda
halda
Fe
330 m
Halda
halda
Fe
330 m
Rudné výskyty v metalogenetickej mape
Výskyt
Typ rudy
Metale
Gatunek
Od vody
Trangoška
Železné rudy
Fe
mineralogický výskyt
140 m
Bystrianka-horný tok
Antimónové rudy
Sb
mineralogický výskyt
250 m
Bystrianka-Rychtárovo
Medené rudy
Cu
mineralogický výskyt
270 m
Trangoška-Krupová
Medené rudy
Cu
mineralogický výskyt
300 m
Standiarka
Železné rudy
Fe
mineralogický výskyt
320 m
Zadné komôrky
Železné rudy
Fe
mineralogický výskyt
390 m
Mlynná dolina
Železné rudy
Fe
mineralogický výskyt
410 m
Jarabá-Trojička
Železné rudy
Fe
mineralogický výskyt
670 m
Banské pole Raktar
Železné rudy
Fe
mineralogický výskyt
920 m
Brezina
Železné rudy
Fe
mineralogický výskyt
1,1 km
Vrty a archívne správy Geofondu
Register hydrogeologických vrtov, ostatných vrtov a geotermálnych vrtov. Ku každému vrtu patrí správa v archíve Geofondu (geologické profily, čerpacie skúšky, chemické rozbory vody); číslo správy je v tabuľke.
88 vrtov v pásme 3 km, z toho 12 hydrogeologických a 76 ostatných; s číslom archívnej správy 88.
Hĺbky vrtov
do 10 m59×
10–30 m10×
30–100 m7×
100–300 m11×
nad 300 m1×
Najbližšie vrty
Lokalizacja
Gatunek
Głębokość
Archívna správa
Od vody
Piesok
monitorovací vrt
7,0 m
80337 112Ca15.pdf
70 m
Podbrezová
štruktúrny vrt s obyčajnou vodou
100,0 m
57810 112Ca5.pdf
80 m
JK-1
inžiniersko-geologický
5,0 m
85748
90 m
JK-4
inžiniersko-geologický
6,0 m
85748
100 m
JK-2
inžiniersko-geologický
5,0 m
85748
100 m
J-1
inžiniersko-geologický
5,0 m
85985
110 m
JK-3
inžiniersko-geologický
6,0 m
85748
110 m
Mýto pod Ďumbierom
štruktúrny vrt s obyčajnou vodou
159,0 m
57810 112Ad2.pdf
120 m
J-2
inžiniersko-geologický
5,0 m
85985
120 m
J-3
inžiniersko-geologický
1,2 m
85985
250 m
THJ-1
inžiniersko-geologický
15,0 m
85592
280 m
THJ-2
inžiniersko-geologický
10,0 m
85592
300 m
Geotermálna energia a minerálne vody
Geotermálne vrty (teplota vody na ústí, výdatnosť, chemický typ) a zdroje geotermálnych a minerálnych vôd v okruhu 10 km. Údaje o využívaní a existencii vrtu sú z registra Geofondu.
Zdroje geotermálnych a minerálnych vôd
Źródło
Gatunek
Temperatura wody (°C)
Výdatnosť (l/s)
Počet
Najbližší od vody
kategória a1
minerálna voda
< 15
< 5
9
460 m
Environmentálne záťaže, skládky a antropogénne sedimenty
Evidované environmentálne záťaže (priemyselné areály, skládky, ťažba), register skládok odpadov a monitorovanie antropogénnych sedimentov (kaly z priemyslu). Je to zoznam miest, nie meranie znečistenia vody.
Skládky odpadov
Skládka
Plocha
Rok vzniku
Monitorovanie
Od vody
Valaská
–
1979
–
60 m
Valaská
450 m²
1978
–
690 m
Za Húščavou – Valaská
–
1982
–
1,8 km
Hronec
150 m²
1982
–
1,9 km
Halda Šiklov – Podbrezová – Podbrezová
52 500 m²
1967
monitorovaná
2,1 km
TKO Šiklov – Podbrezová
20 000 m²
1980
monitorovaná
2,1 km
Izolovaná kazeta 2 – ( JZ smerom je vybudovaná 2.K., ktorá bude rekultivovaná ) – Podbrezová
1 898 m²
2012
monitorovaná
2,3 km
Hronec
–
1981
–
2,3 km
Zosuvy a svahové deformácie
Register zdokumentovaných svahových deformácií (Geofond). Zosuvy pri toku môžu priniesť do vody jemný materiál, zmeniť dno a prehradiť koryto.
Druhy deformácií
Zosuvy16×
Roztrhanie a rozvoľnenie masívu5×
Stupeň aktivity
Potenciálny11×
Stabilizovaný10×
Súčasný stav
SD zaregistrovaná v rámci terénneho výskumu na úlohe Atlas S5×
SD preberaná z archívnych materiálov, ktorá bola konfrontova5×
Spracované len v rozsahu registrácie v mierke 1:25 0003×
SD prebraná z archívnych materiálov (existuje inž. geologick2×
Ako čítať tieto údaje
Pásmo a vzdialenosť. Vzdialenosť sa meria od čiary vody k bodu v registri (u plôch k ich stredu), s presnosťou desiatok metrov. Počty platia len pre pásmo, nie pre celé povodie.
Percentil. Pri chémii sa najvyššia hodnota porovnáva so všetkými vzorkami atlasu na Slovensku. Nejde o zákonný limit ani o hodnotenie zdravotného rizika; atlasy sú historické (vyšli: povrchové vody 2015, podzemné vody 1996, riečne sedimenty 1999).
Medza stanovenia. Veľa vzoriek má hodnotu na úrovni najnižšej, čo laboratórium určilo; takéto výsledky znamenajú „pod medzou“. Pri nich je pozícia v rozdelení odhad.
Šlichy. Evidujú sa len vzorky s nálezom. Počet zŕn v preparáte nie je obsah zlata v gramoch na tonu.
Súvislosť s vodou. Banské dielo, skládka či záťaž v blízkosti nič nedokazuje o kvalite vody v toku. Slúži ako podnet na pozornosť a ako východisko pre ďalší prieskum.
Vzorkové body. Plošné a rastrové mapy ŠGÚDŠ sa nedajú stiahnuť ako body, preto sa pozdĺž čiary každého revíru zisťuje hodnota v bodoch zhruba každé 3 km. Ide o vzorku čiary, nie o súvislý záznam; veľmi krátky úsek môže mať jediný bod.
Rastre atlasu. Chémia vody a sedimentov sú interpolácie meraní v sieti vzoriek (Geochemický atlas SR). Hodnota v bode je modelový odhad pre okolie, nie meranie vo vode. Percentil porovnáva priemer tohto toku so všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku.
Polohy a mierky. Mapy majú rôznu mierku (1:50 000 až 1:1 000 000), preto sa podrobnosť v sekciách líši. Mapa mimo pokrytia znamená, že v bode nie je plocha, nie že tam nič nie je.