Ta strona jest przetłumaczona tylko częściowo. Nieprzetłumaczone fragmenty są wyświetlane po słowacku, w języku oryginału. Otwórz oryginał po słowacku

Dziś na cieku Rohozná

Wskaźnik warunków połowu, najlepsze okno dnia i łowiska od najlepszych warunków

Średnia łowisk na cieku

Niska aktywność · średnia z jednego łowiska

Liczba w nagłówku to oszacowanie dla środka cieku na podstawie pogody i pomiarów. Średnia łowisk dodatkowo uwzględnia dane satelitarne, zacienienie i geologię każdego łowiska.

Najlepsze okno dziś

06:00–08:00

Rohozná, wynik okna 33.

Wskaźnik to oszacowanie warunków na podstawie pogody, wody i otoczenia, a nie prognoza brań. Przeliczono o 03:04.

Mapa i łowiska cieku

Przebieg cieku i jego łowiska. Kolor linii przełączysz na warunki dziś, jakość lub dowolny inny parametr.

Filtry szczegółoweregion, powiat, dno, głębokość, zacienienie, satelity, chemia i zanieczyszczenie wody, ryby, geologia

1445łowisk
Wybierz kategorię i zawęź wybór. Przy każdej opcji zobaczysz, ile łowisk ci zostanie.
Kolor na mapie
Wczytywanie mapy…

Mapę przesuwasz dwoma palcami. Jednym palcem przewijasz stronę na całym ekranie.

    Profil wysokościowy cieku

    Jak ciek opada z biegiem wody: spadek, nachylenie i prędkość wody.

    Wartki ciek Rzeka podgórska ze żwirowym dnem i szybkim nurtem. Tu dobrze czują się już lipień i pstrąg.

    5005506006500 km5 km10 km
    Profil wysokościowy cieku: od 628 do 516 m n.p.m. na 13,9 km.
    Łowiska w kolejności od najwyższego (po lewej) do najniższego. Między łowiskami może być odcinek bez łowiska, nie jest on wyświetlany.
    Najwyższy punkt
    632 m n.p.m.
    Najniższy punkt
    507 m n.p.m.
    Spadek łowiskSpadekRóżnica wysokości n.p.m. między górnym a dolnym końcem łowiska w metrach. Im większy spadek na krótszej długości, tym szybsza woda.
    126 m
    Średnie nachylenieNachylenie ciekuSpadek na kilometr w promilach (‰, metry na kilometr). Do 2 ‰ to wolna rzeka nizinna, 5–10 ‰ rzeka podgórska (lipień, pstrąg), powyżej 10 ‰ szybki potok.
    9,0 ‰
    KrętośćKrętośćDługość cieku podzielona przez odległość jego końców w linii prostej. 1,0 to ciek prosty, powyżej 1,3 wyraźnie meandruje. Meandry tworzą doły pod brzegami i płycizny na przejściach między zakolami.
    1,08

    Źródło: Open Topo Data (eudem25m), 4 lis 2026. Nachylenie i spadek są orientacyjne, obejmują tylko odcinki łowisk.

    Teren w 3D

    Ładowanie modelu terenu 3D…

    Zdjęcia historyczne

    Zmiany otoczenia i przyrody od 2018 do 2024: jak zmieniają się brzegi, roślinność i krajobraz wokół wody. Zdjęcia przełączają się same, możesz też przeglądać je ręcznie.

    Zdjęcie lotnicze cieku: Rohozná, rok 2018
    2018zdjęcia z 30 wrz 2018
    Zdjęcie lotnicze cieku: Rohozná, rok 2021
    2021zdjęcia z 9 wrz 2021
    Zdjęcie lotnicze cieku: Rohozná, rok 2024
    2024zdjęcia z 20 wrz 2024

    Ortofotomapa Słowacji © GKÚ Bratysława, NLC Zvolen. Rok i dzień wykonania zdjęć zależą od położenia, dlatego poszczególne roczniki mogą różnić się porą roku i pogodą.

    Zanieczyszczenie wody na cieku Rohozná

    Jakość wody według SHMÚ, oczyszczalnie przy łowiskach i woda podziemna w okolicy

    Woda powierzchniowa przy łowiskachnajbliższe stanowisko monitoringu SHMÚ, 2025

    1 z 1 łowisk z danymi SHMÚ na cieku ma na najbliższym stanowisku niespełnioną normę w co najmniej jednym wskaźniku.

    • 3 i więcej wskaźników1

    Najbardziej zanieczyszczone łowiskawszystkie z niespełnioną normą

    • RohoznáRohozná · norma niespełniona w 1 z 4 lat3 wskaźniki

    Wody podziemne: zmierzone wartościtypowa wartość ze stacji w promieniu 10 km, 2025

    1 z 1 łowiska z pomiarem ma w okolicy wodę podziemną o wartości powyżej progu w co najmniej jednym wskaźniku.

    • substancje szkodliwe ponad normę na co najmniej jednej stacji (metale, pestycydy, PFAS, rozpuszczalniki)1

    Źródło: SHMÚ (roczniki jakości wód powierzchniowych i podziemnych), rejestr oczyszczalni z VÚVH i EEA. Stanowisko SHMÚ jest przypisywane do łowiska według tej samej nazwy cieku i odległości; rocznik podaje stanowiska, które nie spełniły normy, dlatego brak stanowiska nie jest dowodem czystej wody.

    Geológia a geochémia toku Rohozná

    Kovy a zlato v riečnych sedimentoch a vode, staré banské diela a ložiská, vrty s archívnymi správami, geotermálna energia, záťaže a zosuvy v okolí toku

    Prehľad vychádza z verejných registrov a atlasov Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Hľadá sa v pásme okolo vody všetkých revírov toku (spolu 14 km čiary): vzorky z potokov do 1 km, vrty, banské diela a záťaže do 3 km, rudné výskyty do 5 km, geotermálne zdroje do 10 km.

    Hornina pod vodou

    Náplavy riek67 % čiary vody

    33 % metamorfity

    Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch. Geologická mapa SR 1:50 000.

    510

    Voda podľa atlasu

    pH 7,7modelový odhad

    typ vody Ca–Mg–HCO₃

    Mineralizácia 137 mg/l, mäkká voda (3,8 °dH). Interpolácia meraní Geochemického atlasu SR, nie meranie v toku.

    Prvky v riečnom sedimente

    0 z 15prvkov v horných 10 %

    najvyššie: Cín 3,62 mg/kg

    Poloha najvyššie postaveného prvku medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku: 76. percentil. Interpolácia Geochemického atlasu riečnych sedimentov.

    20200

    Prirodzené gama žiarenie

    55nGy/h dávkový príkon

    73. percentil na Slovensku

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy (draslík, urán, tórium), nie hodnota z merania pri vode. Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ.

    Staré banské diela

    7objektov do 3 km

    ťažené: Au, Ag

    Najbližšie: Povrchová dobývka (iný druh objektu), 2,0 km od vody.

    Zlato v riečnom sedimente

    11vzoriek so zlatom

    15 rudných minerálov v sedimente

    Najviac 5 zŕn v jednej vzorke (980 m od vody). Šlichová prospekcia rátala zlaté zrná v preparáte z riečneho sedimentu.

    Stopové prvky vo vode toku

    2 z 10ukazovateľov v horných 5 %

    najvyššie: Olovo 7,00 μg/l

    Poloha najvyššej namerenej hodnoty v rozdelení všetkých vzoriek povrchových vôd na Slovensku: 96. percentil (bez mena).

    Vrty a rozbory podzemnej vody

    227vrtov do 3 km

    544 rozborov vody v okolí

    Z toho 227 s archívnou správou Geofondu. Vrty sú hydrogeologické, geologické, inžinierskogeologické a iné.

    Geotermálna energia

    –

    5 zdrojov geotermálnych a minerálnych vôd do 10 km.

    Environmentálne záťaže a skládky

    6lokalít do 3 km

    6 skládok

    V pásme 3 km nie je registrovaná environmentálna záťaž; skládky sú len evidované.

    Ložiská a rudné výskyty

    34záznamov do 5 km

    1 ložisko, 33 rudných výskytov

    Registre Geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerastných surovín.

    Zosuvy a svahové deformácie

    38plôch do 3 km

    6 aktívnych

    Zdokumentované zosuvy v registri Geofondu. Zosuv do toku môže zakaliť vodu a zmeniť dno.

    Geologická stavba pod vodou

    Aká hornina leží pod čiarou vody (Geologická mapa SR 1:50 000), aký je jej vek, ako hrubý je kvartérny pokryv a v akej tektonickej jednotke voda tečie. Horninové podložie rozhoduje o tvrdosti vody, o dne, o zákale po dažďoch aj o pramenitosti.

    Poradie bodov ide po čiare vody (pri toku a povodí revír za revírom). Pruh je rez vzdialenosťou, nie mapou; šírka úseku zodpovedá počtu bodov.

    • Náplavy riek67%SR 72 %
    • Metamorfity33%SR 1,4 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Náplavy riek: Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch.

    Geologický vek hornín

    • kvartér67%
    • kryštalinikum33%

    Najčastejšie horninové jednotky

    ÚtvarVekJednotkaPkt
    kryštalinikumstaršie paleozoikum?granáticko-muskoviticko-biotitické pararuly1×
    kvartérholocénfluviálne sedimenty: litofaciálne nečlenené nivné hliny, alebo piesčité až štrkovité hliny dolinných nív a nív1×
    kvartérpleistocén – holocéndeluviálno-fluviálno-soliflukčné sedimenty: hliny, piesčité hliny, štrkovito-kamenité hliny, balvany až bloky1×

    Kvartérny pokryv

    • fluviálne sedimenty nív100%SR 68 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    • Typická hrúbka kvartérneho pokryvu3,5m
    • 2 – 5100%SR 48 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Neotektonické jednotky

    • pozitívna jednotka (pohorie)83%SR 60 %
    • negatívna jednotka (medzihorské kotliny)17%SR 14 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Smer neotektonických pohybov

    • veľký zdvih83%SR 26 %
    • veľmi malý pokles17%SR 7,3 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mapa pokrýva 3 z 6 bodov čiary vody.

    Hydrogeológia: kolektory a podzemná voda

    Potoky a rieky živí podzemná voda. Hydrogeologické mapy ukazujú, v akých horninách sa voda zachytáva, ako priepustné sú a aká je v nich voda. Údaje sú z máp ŠGÚDŠ, nie z merania pri konkrétnej vode.

    Horniny kolektora (hydrogeologická mapa 1:200 000)

    • Żwiry67%SR 52 %
    • Pieskovce17%SR 15 %
    • Kyslé plutonity17%SR 3,7 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Typ zvodnenca

    • Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Štrky; Fluviál)67%SR 22 %
    • Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Pieskovce; Ner)17%SR 15 %
    • Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Kyslé plutoni)17%SR 3,7 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Typ priepustnosti (základná hydrogeologická mapa 1:50 000)

    • medzizrnová80%SR 86 %
    • puklinová20%SR 12 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Hydrogeologická funkcia

    • kolektor100%SR 95 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Hlavný hydrogeologický región

    • paleozoikum a mladšie útvary časti povodia horného Hrona po Piesok100%SR 1,4 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Chémia povrchových vôd podľa atlasu

    Modelované zloženie vody v území, ktorým tečie čiara revíru. Rastre Geochemického atlasu SR (povrchové vody) sú interpoláciou meraní vo vzorkovaných tokoch, preto ukazujú typické pozadie v území, nie meranie v konkrétnom potoku.

    510

    Kwasowość wody

    pH 7,71typické pásmo

    Väčšina riek a potokov na Slovensku má pH 6,5 až 8,5. Kyslejšia voda býva v tokoch na kyslých horninách (granity, kremence), zásaditejšia pri vápencoch.

    Twardość wody

    3,8°dH, mäkká

    Súčet vápnika a horčíka (0,67 mmol/l). Tvrdá voda je pufrovaná, pH sa v nej mení pomalšie; mäkká voda je citlivejšia na kyslé dažde.

    Rozpustené látky

    137mg/l mineralizácia

    Celkové množstvo rozpustených minerálov. Čistá horská voda má desiatky mg/l, vody v nížinách a na vápencoch stovky.

    Iónové zloženie vody

    Typ vody podľa prevládajúcich iónov: Ca–Mg–HCO₃

    Podiely sú v ekvivalentoch, čo je bežný spôsob, ako sa porovnáva zloženie vôd.

    Hlavné ióny

    • DraslíkK1,61 mg/l23. percentil
    • SódNa3,87 mg/l19. percentil
    • ChlorkiCl2,37 mg/l13. percentil
    • HydrogénuhličitanyHCO374,9 mg/l12. percentil
    • FluorkiF0,0544 mg/l11. percentil
    • MagnezMg5,00 mg/l11. percentil
    • SiarczanySO416,9 mg/l10. percentil
    • WapńCa18,8 mg/l9. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Živiny a organické znečistenie

    • Chemická spotreba kyslíkaChSK2,71 mg/l38. percentil
    • FosforečnanyPO40,0483 mg/l27. percentil
    • AzotanyNO33,82 mg/l25. percentil
    • AmóniumNH40,0305 mg/l11. percentil

    Metale

    • ŻelazoFe0,139 mg/l62. percentil
    • ManganMn35,1 μg/l53. percentil
    • GlinAl32,4 μg/l31. percentil
    • CynkZn3,69 μg/l27. percentil

    Prvky v riečnych sedimentoch

    Geochemický atlas SR (riečne sedimenty) opisuje, čo nesie rieka v jemnom materiáli na dne. Sediment zachytáva kovy z hornín, rudných výskytov aj z minulej ťažby a priemyslu. Nie je to zákonný limit ani hodnotenie zdravotného rizika: ukazuje, ako sa prvok na tomto toku radí medzi tokmi na Slovensku.

    Potenciálne toxické a stopové prvky

    • CínSn3,62 mg/kg76. percentil
    • ArsenAs9,93 mg/kg75. percentil
    • KobaltCo9,95 mg/kg71. percentil
    • AntymonSb0,951 mg/kg69. percentil
    • WanadV78,0 mg/kg69. percentil
    • CynkZn121 mg/kg69. percentil
    • OłówPb17,7 mg/kg61. percentil
    • MolibdenMo0,359 mg/kg47. percentil
    • RtęćHg0,0934 mg/kg45. percentil
    • KadmCd0,160 mg/kg44. percentil
    • MiedźCu19,8 mg/kg32. percentil
    • ChromCr60,6 mg/kg31. percentil
    • SelenSe0,152 mg/kg25. percentil
    • NikielNi18,8 mg/kg24. percentil
    • BizmutBi0,134 mg/kg17. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Hlavné prvky (železo, hliník, vápnik, horčík, draslík, sodík, titán, mangán, fosfor)
    • SódNa1,53 %95. percentil
    • ManganMn1 610 mg/kg91. percentil
    • GlinAl7,04 %87. percentil
    • DraslíkK1,73 %80. percentil
    • ŻelazoFe3,34 %77. percentil
    • FosforP999 mg/kg68. percentil
    • TitánTi4 725 mg/kg60. percentil
    • MagnezMg0,887 %50. percentil
    • WapńCa1,31 %25. percentil
    Ďalšie prvky (bárium, stroncium, lítium, rubídium, zirkón, ytrium, cér, bór, berýlium, gálium)
    • BáriumBa841 mg/kg95. percentil
    • RubídiumRb113 mg/kg90. percentil
    • GáliumGa19,5 mg/kg89. percentil
    • StronciumSr207 mg/kg89. percentil
    • CérCe71,2 mg/kg82. percentil
    • BerylBe1,92 mg/kg79. percentil
    • YtriumY30,7 mg/kg66. percentil
    • ZirkónZr450 mg/kg66. percentil
    • LítiumLi28,2 mg/kg43. percentil
    • BorB44,1 mg/kg15. percentil

    Prirodzená rádioaktivita a radón

    Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ meria žiarenie z draslíka, uránu a tória v horninách a pôde. Najvyššie hodnoty majú granity a niektoré kyslé vulkanity, najnižšie vápence a nivy. Cézium-137 je pozostatok spadu po havárii v Černobyle a po testoch jadrových zbraní.

    20200

    Dávkový príkon gama žiarenia

    55nGy/h vo vzduchu

    rozsah 49 až 67 nGy/h

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy; bývajú vyššie nad granitmi a niektorými kyslými vulkanitmi, nižšie nad vápencami a nivami.

    • Potas (K)K1,42 %76. percentil
    • Ekvivalentný urán (eU)eU2,84 ppm76. percentil
    • Ekvivalentné tórium (eTh)eTh7,95 ppm67. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Mapa pásma

    Kde sa nachádzajú najbližšie banské diela, ložiská, záťaže, geotermálne vrty a nálezy zlata. Skupiny sa dajú vypínať.

    Povrchová dobývka – 6 – iný druh objektu (2,0 km od vody)Halda – 5 – halda (2,0 km od vody)Halda – 5 – halda (2,0 km od vody)Štôlňa – 2 – štôlňa (2,0 km od vody)Štôlňa – 2 – štôlňa (2,0 km od vody)Pingový ťah – 4 – pinga, pingový ťah (2,0 km od vody)Pingový ťah – 4 – pinga, pingový ťah (2,0 km od vody)Michalová – Mangánové rudy (300 m od vody)Brezno – Uránové rudy (1,7 km od vody)Pohronská Polhora – Medené rudy (2,1 km od vody)Pohronská Polhora – Bánovo – Molybdénové rudy (3,3 km od vody)Mrchapotok – Brezno – nijaký (320 m od vody)Pohronská Polhora – občasný (850 m od vody)Sekológ – Brezno – nijaký (990 m od vody)Michalová – nijaký (1,2 km od vody)Pohronská Polhora – občasný (1,3 km od vody)Jánoškovo – Pohronská Polhora – trvalý (2,1 km od vody)a1 (5,4 km od vody)a1 (6,7 km od vody)a1 (7,5 km od vody)a1 (8,0 km od vody)a1 (9,5 km od vody)Borovniak – stavebný kameň (2,5 km od vody)Zadné Halny – tehliarske suroviny (410 m od vody)Brezno – Židľovo – stavebný kameň – kremitá pararula (560 m od vody)Michalová – tehliarske suroviny (670 m od vody)Brezno – oblasť Rimavská – stavebný piesok – piesky (1,6 km od vody)Brezno – Vagnár – stavebný kameň – amfibolit (1,9 km od vody)Štrkopiesky v koryte Hrona, úsek 249,100 – 253,5 – štrkopiesky (2,6 km od vody)Michalová – muskovit (2,6 km od vody)Brezno – Vagnár, oproti doline Kropáčka – stavebný kameň – kremité horniny (2,7 km od vody)Michalová – živcové suroviny (2,7 km od vody)Michalová – muskovit (2,9 km od vody)Filipovo – stavebný kameň – amfibolický peridotit (2,9 km od vody)Brezno – Vagnár – Lom Vápenica – stavebný kameň – vápenec, dolomit (3,0 km od vody)Michalová – živcové suroviny (3,1 km od vody)Štrkopiesky v koryte Hrona, úsek 240,325 – 249,1 – štrkopiesky (3,3 km od vody)Pohronská Polhora – Bánovo – Mo rudy (3,3 km od vody)Michalová – muskovit (3,5 km od vody)Michalová – živcové suroviny (3,6 km od vody)Michalová – živcové suroviny (3,8 km od vody)Brezno – Skalka – U rudy (3,8 km od vody)Beňuš – Gašparovo – stavebný kameň – migmatity kremitých par (4,0 km od vody)Brezno – Banisko, dolina Lazné – stavebný kameň – amfibolit, diaftorit (4,0 km od vody)Brezno – Koreňovo – stavebný kameň – neovulkanické aglomerát (4,1 km od vody)Michalová – živcové suroviny (4,2 km od vody)Brezno – Banisko – stavebný kameň – amfibolit (4,3 km od vody)Michalová – živcové suroviny (4,3 km od vody)Michalová – živcové suroviny (4,4 km od vody)Beňuš – muskovit (4,8 km od vody)Michalová – mangánové rudy (700 m od vody)Pohronská Polhora – Krátke – zlaté a strieborné rudy (2,7 km od vody)MICHALOVA – Zosuvy (120 m od vody)BREZNO-ROHOZNE – Zosuvy (150 m od vody)POHRONSKA POLHORA – Zosuvy (160 m od vody)MICHALOVA – Zosuvy (170 m od vody)MICHALOVA – Zosuvy (180 m od vody)MICHALOVA – Zosuvy (310 m od vody)BUJAKOVO – Zosuvy (320 m od vody)MICHELOVA – Zosuvy (330 m od vody)– Zosuvy (590 m od vody)BREZNO-HALNY – Zosuvy (750 m od vody)BREZNO-ROHOZNA – Zosuvy (870 m od vody)– Zosuvy (980 m od vody)– Zosuvy (990 m od vody)– Zosuvy (1,3 km od vody)BREZNO-KOSIKOVO – Zosuvy (1,3 km od vody)BREZNO – Zosuvy (1,4 km od vody)– Zosuvy (1,4 km od vody)BREZNO – Zosuvy (1,5 km od vody)BREZNO – Zosuvy (1,5 km od vody)BREZNO – Zosuvy (1,6 km od vody)ROHOZNA – Zosuvy (1,7 km od vody)– Zosuvy (1,8 km od vody)– Zosuvy (1,9 km od vody)BREZNO – Zosuvy (1,9 km od vody)– Zosuvy (2,0 km od vody)– Zosuvy (2,1 km od vody)– Zosuvy (2,2 km od vody)– Svahové prúdy (2,2 km od vody)– Zosuvy (2,2 km od vody)BREZNO – Zosuvy (2,3 km od vody)BREZNO – Zosuvy (2,4 km od vody)BREZNO – Blokové polia (2,4 km od vody)– Zosuvy (2,6 km od vody)– Zosuvy (2,7 km od vody)BREZNO – Zosuvy (2,7 km od vody)– Zosuvy (2,9 km od vody)BREZNO-PODKOREN – Zosuvy (2,9 km od vody)BREZNO – Zosuvy (3,0 km od vody)Rohozná – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (90 m od vody)Rohozná – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (90 m od vody)Rohozná – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (190 m od vody)Hálny-Píla – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (390 m od vody)Michalová – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,2 km od vody)Brezno – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,5 km od vody)Brezno (2,4 km od vody)Brezno – negatívny vrt (2,9 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (30 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (90 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (90 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (100 m od vody)vodomerná stanica s monitorovaním vodných stavov – Umelé hydrogeologicky významné objekty (110 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (130 m od vody)zrážkomerná stanica – Umelé hydrogeologicky významné objekty (160 m od vody)vodárensky využívaný prameň – Vývery podzemnej vody (190 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (190 m od vody)vodárensky využívaný prameň – Vývery podzemnej vody (220 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (310 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (340 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (390 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (410 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (480 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (780 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (790 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,1 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,1 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,2 km od vody)prameň s monitorovaním výdatnosti – Vývery podzemnej vody (1,2 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,2 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,3 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,4 km od vody)vodárensky využívaný prameň – Vývery podzemnej vody (1,4 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,5 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,6 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,7 km od vody)vodárensky využívaný prameň – Vývery podzemnej vody (1,7 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,8 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,9 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (2,0 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (2,0 km od vody)vodárensky využívaný prameň – Vývery podzemnej vody (2,0 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (2,1 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (2,2 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (2,2 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (2,3 km od vody)prameň s monitorovaním výdatnosti – Vývery podzemnej vody (2,3 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (2,4 km od vody)Pohr.Polhora-Kratke 850m JJV od K 1008 – prameň (2,5 km od vody)Pohr.Polhora-Sedliarka 1700m ZJZ od K886 – prameň (2,6 km od vody)zlato 3 ks – zlato (180 m od vody)zlato 1 ks – zlato (220 m od vody)zlato 2 ks – zlato (300 m od vody)zlato 2 ks – zlato (480 m od vody)zlato 1 ks – zlato (550 m od vody)zlato 3 ks – zlato (610 m od vody)zlato 3 ks – zlato (690 m od vody)zlato 1 ks – zlato (760 m od vody)zlato 1 ks – zlato (780 m od vody)zlato 3 ks – zlato (950 m od vody)zlato 5 ks – zlato (980 m od vody)5 km

    Čiara je voda revíru, svetlý pás je pásmo 3 km, v ktorom sa hľadali vrty, banské diela a záťaže. Mapa ukazuje najbližšie objekty (najviac niekoľko desiatok z každého registra), nie všetky. Body zodpovedajú polohe v registri; plošné objekty sú vyznačené stredom.

    Stopové prvky v povrchových vodách

    Arzén, antimón, kadmium, olovo, meď, zinok a ďalšie prvky vo vzorkách riek a potokov (Geochemický atlas SR, povrchové vody, 2015). Pruh ukazuje, kde najvyššia hodnota leží medzi všetkými vzorkami na Slovensku; svetlá značka je medián vzoriek pri tejto vode.

    • OłówPbvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 7,00 μg/lmedián 2,50 μg/l3 vzorky67 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: bez mena, 2008, 950 m od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • LítiumLivysoká (horných 5 %)
      najvyššie 46,0 μg/lmedián 5,00 μg/l3 vzorky67 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Rohozná, 2008, 40 m od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ChromCrzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 4,70 μg/lmedián 1,00 μg/l3 vzorky67 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Brezno, 700m S od K608, 1993, 980 m od vody. Porovnanie: 91. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • MiedźCumierne zvýšená
      najvyššie 4,10 μg/lmedián 1,00 μg/l3 vzorky67 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Brezno, 700m S od K608, 1993, 980 m od vody. Porovnanie: 87. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ArsenAsmierne zvýšená
      najvyššie 3,10 μg/lmedián 0,500 μg/l3 vzorky67 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Brezno, 700m S od K608, 1993, 980 m od vody. Porovnanie: 84. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • KadmCdmierne zvýšená
      najvyššie 0,250 μg/lmedián 0,150 μg/l3 vzorky67 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Brezno, 700m S od K608, 980 m od vody. Porovnanie: 75. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • SelenSenižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l3 vzorky100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: bez mena, 2008, 950 m od vody. Porovnanie: 46. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AntymonSbnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l1 vzorka100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Brezno, 700m S od K608, 1993, 980 m od vody. Porovnanie: 37. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • BáriumBanižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 30,0 μg/lmedián 29,0 μg/l3 vzorky

      Najvyššia hodnota: Brezno, 700m S od K608, 1993, 980 m od vody. Porovnanie: 37. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • StronciumSrnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 80,0 μg/lmedián 80,0 μg/l1 vzorka

      Najvyššia hodnota: Brezno, 700m S od K608, 1993, 980 m od vody. Porovnanie: 22. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Hlavné ióny, mineralizácia a pH

    Základný chemizmus vody: z akých hornín sa do nej dostávajú minerály.

    • Oxid kremičitýSiO2bežná hodnota
      najvyššie 17,1 mg/lmedián 11,5 mg/l3 vzorky

      Najvyššia hodnota: bez mena, 2008, 950 m od vody. Porovnanie: 72. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Zlato a rudné minerály v riečnych sedimentoch

    Regionálna šlichová prospekcia: z riečneho štrku sa vymyl ťažký podiel a spočítali sa v ňom zrná minerálov. Mapa nálezov je pozitívna: vzorka bez zlata sa v atlase neuvádza, preto absencia nálezu nie je dôkaz, že zlato nie je.

    • Rutil (TiO₂)44 vzoriek, najviac 550 zŕn
    • Magnetit (Fe₃O₄)43 vzoriek, najviac 1750 zŕn
    • Anatas (TiO₂)40 vzoriek, najviac 500 zŕn
    • Ilmenit (FeTiO₃)33 vzoriek, najviac 3509 zŕn
    • Monazit ((Ce,La,Nd)PO₄)23 vzoriek, najviac 555 zŕn
    • Barit (BaSO₄)22 vzoriek, najviac 155 zŕn
    • Pyrit (FeS₂)19 vzoriek, najviac 550 zŕn
    • Limonit (FeO(OH)·nH₂O)18 vzoriek, najviac 750 zŕn
    • Scheelit (CaWO₄)18 vzoriek, najviac 47 zŕn
    • Hematit (Fe₂O₃)13 vzoriek, najviac 950 zŕn
    • Złoto (Au)11 vzoriek, najviac 5 zŕn
    • Kasiterit (SnO₂)4 vzorky, najviac 5 zŕn
    • Cinabarit (HgS)3 vzorky, najviac 2 zŕn
    • Arzenopyrit (FeAsS)2 vzorky, najviac 25 zŕn
    • Sfalerit (ZnS)1 vzorka, najviac 2 zŕn

    Najbližšie vzorky so zlatom

    VzorkaZlato vo vzorkeOd vody
    99e3 zrná180 m
    101e1 zrno220 m
    95e2 zrná300 m
    102e2 zrná480 m
    511 zrno550 m
    233 zrná610 m
    96x3 zrná690 m
    1961 zrno760 m

    Horninotvorné a doprovodné minerály

    • Granáty ((Fe,Mg,Ca,Mn)₃Al₂Si₃O₁₂)44 vzoriek, najviac 3000 zŕn
    • Zirkón (ZrSiO₄)44 vzoriek, najviac 800 zŕn
    • Turmalíny (komplexný borosilikát)41 vzoriek, najviac 1250 zŕn
    • Amfiboly (Ca₂(Mg,Fe)₅Si₈O₂₂(OH)₂)39 vzoriek, najviac 4000 zŕn
    • Apatit (Ca₅(PO₄)₃(F,Cl,OH))35 vzoriek, najviac 2350 zŕn
    • Epidot (Ca₂(Al,Fe)₃Si₃O₁₂(OH))26 vzoriek, najviac 2100 zŕn
    • Titanit (CaTiSiO₅)22 vzoriek, najviac 617 zŕn
    • Pyroxény ((Mg,Fe,Ca)₂Si₂O₆)10 vzoriek, najviac 550 zŕn
    • Staurolit (Fe₂Al₉Si₄O₂₃(OH))7 vzoriek, najviac 31 zŕn
    • Korund (Al₂O₃)3 vzorky, najviac 50 zŕn

    Podzemná voda: chemizmus, typy vôd a rádioaktivita

    Hydrogeochemické objekty (rozbory prameňov a vrtov), geochemický atlas podzemných vôd (1996) a rádiohydrochemické vzorkovanie. Podzemná voda živí potoky, preto jej zloženie ovplyvňuje aj vodu v toku.

    Chemické typy vôd v okolí

    • Ca-Mg-SO4-HCO31×
    • Ca-HCO3-SO41×

    Trieda kvality vody podľa hydrogeochemickej mapy

    • trieda B2×

    Kovy v podzemnej vode

    • GlinAlextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 0,210 mg/lmedián 0,00500 mg/l42 vzoriek62 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 2,9 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ChromCrvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 8,10 μg/lmedián 0,250 μg/l42 vzoriek67 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 2,4 km od vody. Porovnanie: 98. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • KadmCdvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 0,700 μg/lmedián 0,250 μg/l42 vzoriek95 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 2,9 km od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AntymonSbvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 0,700 μg/lmedián 0,200 μg/l42 vzoriek40 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 2,6 km od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • OłówPbvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 3,00 μg/lmedián 0,500 μg/l42 vzoriek95 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 2,9 km od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ArsenAsmierne zvýšená
      najvyššie 1,40 μg/lmedián 0,500 μg/l42 vzoriek95 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 2,9 km od vody. Porovnanie: 84. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • SelenSemierne zvýšená
      najvyššie 1,00 μg/lmedián 0,500 μg/l42 vzoriek79 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 2,9 km od vody. Porovnanie: 83. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • LítiumLimierne zvýšená
      najvyššie 23,0 μg/lmedián 1,00 μg/l42 vzoriek76 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 100 m od vody. Porovnanie: 81. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • MiedźCumierne zvýšená
      najvyššie 2,40 μg/lmedián 0,750 μg/l42 vzoriek

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 530 m od vody. Porovnanie: 79. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • CynkZnbežná hodnota
      najvyššie 90,0 μg/lmedián 1,00 μg/l42 vzoriek33 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 1,8 km od vody. Porovnanie: 67. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ŻelazoFebežná hodnota
      najvyššie 0,00500 mg/lmedián 0,00500 mg/l14 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 2,6 km od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • RtęćHgnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,100 μg/lmedián 0,100 μg/l42 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 2,5 km od vody. Porovnanie: 46. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Radón vo vodách

    Druh miestaVzoriekNajvyšší radónMedián
    upravený prameň268,8 Bq/l47,2 Bq/l
    źródło473,8 Bq/l36,2 Bq/l
    vodný zdroj pre individuálne zásobovanie376,8 Bq/l12,9 Bq/l
    vodný zdroj pre hromadné zásobovanie370,3 Bq/l35,1 Bq/l

    Banské diela, ložiská a rudné výskyty

    Staré banské diela mimo dobývacích priestorov (register Geofondu), ložiská a dobývacie priestory a metalogenetická mapa. Zlato, striebro a ďalšie kovy sa v blízkosti tokov môžu dostávať do sedimentov a vody.

    Čo sa tu ťažilo (podľa registra starých banských diel)

    • Au2×
    • Ag2×

    Druhy banských objektov

    • halda2×
    • štôlňa2×
    • pinga, pingový ťah2×
    • iný druh objektu1×

    Najbližšie staré banské diela

    NazwaGatunekŤaženéUkončenieOd vody
    Povrchová dobývkainý druh objektukyzové rudy + Ni(pyrotín,pyrit,)2,0 km
    Haldahaldakyzové rudy + Ni(pyrotín,pyrit,)2,0 km
    Haldahaldakyzové rudy + Ni(pyrotín,pyrit,)2,0 km
    Štôlňaštôlňakyzové rudy + Ni(pyrotín,pyrit,)2,0 km
    Pingový ťahpinga, pingový ťahAu,Ag2,0 km
    Štôlňaštôlňakyzové rudy + Ni(pyrotín,pyrit,)2,0 km
    Pingový ťahpinga, pingový ťahAu,Ag2,0 km

    Ložiská a dobývacie priestory

    LožiskoNerastStav a organizáciaOd vody
    Borovniakstavebný kameňŤažené ložisko – Lesy SR, štátny podnik2,5 km

    Rudné výskyty v metalogenetickej mape

    VýskytTyp rudyMetaleGatunekOd vody
    MichalováMangánové rudyMnložiskový výskyt300 m
    BreznoUránové rudyUmineralogický výskyt1,7 km
    Pohronská PolhoraMedené rudyCumineralogický výskyt2,1 km
    Pohronská Polhora – BánovoMolybdénové rudyMomineralogický výskyt3,3 km

    Vrty a archívne správy Geofondu

    Register hydrogeologických vrtov, ostatných vrtov a geotermálnych vrtov. Ku každému vrtu patrí správa v archíve Geofondu (geologické profily, čerpacie skúšky, chemické rozbory vody); číslo správy je v tabuľke.

    227 vrtov v pásme 3 km, z toho 8 hydrogeologických a 219 ostatných; s číslom archívnej správy 227.

    Hĺbky vrtov

    • do 10 m40×
    • 10–30 m131×
    • 30–100 m31×
    • 100–300 m17×
    • nad 300 m6×

    Najbližšie vrty

    LokalizacjaGatunekGłębokośćArchívna správaOd vody
    591/72ložiskový71,5 m7631630 m
    Rohoznáúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou9,2 m16027 112Cb6.pdf90 m
    Rohoznáúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou5,8 m16027 112Cb7.pdf90 m
    K-1mapovací102,0 m18416100 m
    595/72ložiskový103,6 m76316110 m
    Rohoznáúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou8,0 m27250 112Cb14.pdf190 m
    571/72ložiskový246,0 m76316220 m
    594/72ložiskový390,4 m76316240 m
    Hálny-Pílaúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou10,0 m26787 112Cb11.pdf390 m
    574/72ložiskový511,0 m76316400 m
    K-2mapovací32,0 m18416530 m
    599/72ložiskový358,4 m76316600 m

    Geotermálna energia a minerálne vody

    Geotermálne vrty (teplota vody na ústí, výdatnosť, chemický typ) a zdroje geotermálnych a minerálnych vôd v okruhu 10 km. Údaje o využívaní a existencii vrtu sú z registra Geofondu.

    Zdroje geotermálnych a minerálnych vôd

    ŹródłoGatunekTemperatura wody (°C)Výdatnosť (l/s)PočetNajbližší od vody
    kategória a1minerálna voda< 15< 555,4 km

    Environmentálne záťaže, skládky a antropogénne sedimenty

    Evidované environmentálne záťaže (priemyselné areály, skládky, ťažba), register skládok odpadov a monitorovanie antropogénnych sedimentov (kaly z priemyslu). Je to zoznam miest, nie meranie znečistenia vody.

    Skládky odpadov

    SkládkaPlochaRok vznikuMonitorovanieOd vody
    Mrchapotok – Brezno27 000 m²1963monitorovaná320 m
    Pohronská Polhora20 m²1984–850 m
    Sekológ – Brezno53 437 m²1995monitorovaná990 m
    Michalová–1967–1,2 km
    Pohronská Polhora360 m²1983–1,3 km
    Jánoškovo – Pohronská Polhora300 m²1972–2,1 km

    Zosuvy a svahové deformácie

    Register zdokumentovaných svahových deformácií (Geofond). Zosuvy pri toku môžu priniesť do vody jemný materiál, zmeniť dno a prehradiť koryto.

    Druhy deformácií

    • Zosuvy36×
    • Blokové polia1×
    • Svahové prúdy1×

    Stupeň aktivity

    • Potenciálny25×
    • Stabilizovaný7×
    • Aktívny6×

    Súčasný stav

    • SD preberaná z archívnych materiálov, ktorá bola konfrontova17×
    • SD zaregistrovaná v rámci terénneho výskumu na úlohe Atlas S5×
    • Spracované len v rozsahu registrácie v mierke 1:25 0005×
    • SD prebraná z archívnych materiálov (existuje inž. geologick2×

    Ako čítať tieto údaje

    • Pásmo a vzdialenosť. Vzdialenosť sa meria od čiary vody k bodu v registri (u plôch k ich stredu), s presnosťou desiatok metrov. Počty platia len pre pásmo, nie pre celé povodie.
    • Percentil. Pri chémii sa najvyššia hodnota porovnáva so všetkými vzorkami atlasu na Slovensku. Nejde o zákonný limit ani o hodnotenie zdravotného rizika; atlasy sú historické (vyšli: povrchové vody 2015, podzemné vody 1996, riečne sedimenty 1999).
    • Medza stanovenia. Veľa vzoriek má hodnotu na úrovni najnižšej, čo laboratórium určilo; takéto výsledky znamenajú „pod medzou“. Pri nich je pozícia v rozdelení odhad.
    • Šlichy. Evidujú sa len vzorky s nálezom. Počet zŕn v preparáte nie je obsah zlata v gramoch na tonu.
    • Súvislosť s vodou. Banské dielo, skládka či záťaž v blízkosti nič nedokazuje o kvalite vody v toku. Slúži ako podnet na pozornosť a ako východisko pre ďalší prieskum.
    • Vzorkové body. Plošné a rastrové mapy ŠGÚDŠ sa nedajú stiahnuť ako body, preto sa pozdĺž čiary každého revíru zisťuje hodnota v bodoch zhruba každé 3 km. Ide o vzorku čiary, nie o súvislý záznam; veľmi krátky úsek môže mať jediný bod.
    • Rastre atlasu. Chémia vody a sedimentov sú interpolácie meraní v sieti vzoriek (Geochemický atlas SR). Hodnota v bode je modelový odhad pre okolie, nie meranie vo vode. Percentil porovnáva priemer tohto toku so všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku.
    • Polohy a mierky. Mapy majú rôznu mierku (1:50 000 až 1:1 000 000), preto sa podrobnosť v sekciách líši. Mapa mimo pokrytia znamená, že v bode nie je plocha, nie že tam nič nie je.

    Dáta: © ŠGÚDŠ (https://www.geology.sk), stiahnuté 8. 11. 2026. Podrobnosti v Metodike.

    Organizacje i lokalizacja

    Kto zarządza łowiskami i gdzie leżą

    Organizacje na ciekukto zarządza łowiskami i jakie warunki panują tam dziś

    1. Brezno1 łowisko · 14 km27Rohozná27

    Inne cieki w okolicy

    Dorzecze: Hron