Wskaźnik warunków połowu, najlepsze okno dnia i łowiska od najlepszych warunków
Średnia łowisk na cieku
30z 100
Niska aktywność · średnia z jednego łowiska
Liczba w nagłówku to oszacowanie dla środka cieku na podstawie pogody i pomiarów. Średnia łowisk dodatkowo uwzględnia dane satelitarne, zacienienie i geologię każdego łowiska.
Najlepsze okno dziś
06:00–08:00
Hostiansky potok, wynik okna 36.
Wskaźnik to oszacowanie warunków na podstawie pogody, wody i otoczenia, a nie prognoza brań. Przeliczono o 04:04.
Mapa i łowiska cieku
Przebieg cieku i jego łowiska. Kolor linii przełączysz na warunki dziś, jakość lub dowolny inny parametr.
Wybierz kategorię i zawęź wybór. Przy każdej opcji zobaczysz, ile łowisk ci zostanie.
Kolor na mapie
Wczytywanie mapy…
Mapę przesuwasz dwoma palcami. Jednym palcem przewijasz stronę na całym ekranie.
KarpioweŁososiowo-pstrągoweŁososiowo-lipieniowe
niżejwyżej
Wskaźnik to oszacowanie warunków na podstawie pogody, wody i otoczenia, a nie prognoza brań. Przy każdym łowisku widzisz, z czego się składa, jak jest uzasadniony i skąd pochodzą dane.
Stan wody na cieku
Pomiary poziomu wody, temperatury i przepływu, pogoda przy cieku i stan z satelitów
Stany wody na cieku
Stacja
Status
Zmiana
Temperatura
Zlaté Moravce
69 cm
–
Profil wysokościowy cieku
Jak ciek opada z biegiem wody: spadek, nachylenie i prędkość wody.
Szybki ciekPodhorský potok: szybka woda, kamieniste dno, bystrza i doły pod nimi. Typowe wody pstrągowe.
Profil wysokościowy cieku: od 443 do 175 m n.p.m. na 25,2 km.Łowiska w kolejności od najwyższego (po lewej) do najniższego. Między łowiskami może być odcinek bez łowiska, nie jest on wyświetlany.
Najwyższy punkt
443 m n.p.m.
Najniższy punkt
157 m n.p.m.
Spadek łowiskSpadekRóżnica wysokości n.p.m. między górnym a dolnym końcem łowiska w metrach. Im większy spadek na krótszej długości, tym szybsza woda.
287 m
Średnie nachylenieNachylenie ciekuSpadek na kilometr w promilach (‰, metry na kilometr). Do 2 ‰ to wolna rzeka nizinna, 5–10 ‰ rzeka podgórska (lipień, pstrąg), powyżej 10 ‰ szybki potok.
11 ‰
KrętośćKrętośćDługość cieku podzielona przez odległość jego końców w linii prostej. 1,0 to ciek prosty, powyżej 1,3 wyraźnie meandruje. Meandry tworzą doły pod brzegami i płycizny na przejściach między zakolami.
1,10
Źródło: Open Topo Data (eudem25m), 4 lis 2026. Nachylenie i spadek są orientacyjne, obejmują tylko odcinki łowisk.
Teren w 3D
Ładowanie modelu terenu 3D…
Zdjęcia historyczne
Zmiany otoczenia i przyrody od 2017 do 2023: jak zmieniają się brzegi, roślinność i krajobraz wokół wody. Zdjęcia przełączają się same, możesz też przeglądać je ręcznie.
2017zdjęcia z 16 sie 20172020zdjęcia z 2 sie 20202023zdjęcia z 1 cze 2023
Źródło: SHMÚ (roczniki jakości wód powierzchniowych i podziemnych), rejestr oczyszczalni z VÚVH i EEA. Stanowisko SHMÚ jest przypisywane do łowiska według tej samej nazwy cieku i odległości; rocznik podaje stanowiska, które nie spełniły normy, dlatego brak stanowiska nie jest dowodem czystej wody.
Geológia a geochémia toku Hostiansky potok
Kovy a zlato v riečnych sedimentoch a vode, staré banské diela a ložiská, vrty s archívnymi správami, geotermálna energia, záťaže a zosuvy v okolí toku
Prehľad vychádza z verejných registrov a atlasov Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Hľadá sa v pásme okolo vody všetkých revírov toku (spolu 25 km čiary): vzorky z potokov do 1 km, vrty, banské diela a záťaže do 3 km, rudné výskyty do 5 km, geotermálne zdroje do 10 km.
Hornina pod vodou
Náplavy riek80 % čiary vody
20 % mladé sedimenty
Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch. Geologická mapa SR 1:50 000.
Voda podľa atlasu
pH 8,0modelový odhad
typ vody Ca–Mg–HCO₃
Mineralizácia 418 mg/l, stredne tvrdá voda (13,9 °dH). Interpolácia meraní Geochemického atlasu SR, nie meranie v toku.
Prvky v riečnom sedimente
2 z 15prvkov v horných 10 %
najvyššie: Nikel 55,0 mg/kg
Poloha najvyššie postaveného prvku medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku: 95. percentil. Interpolácia Geochemického atlasu riečnych sedimentov.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Teplo pod nohami
42°C v hĺbke 1 000 m
tepelný tok 75 mW/m²
V hĺbke 2 000 m okolo 78 °C (prírastok 36 °C na kilometer). Atlas geotermálnej energie SR.
Prirodzené gama žiarenie
55nGy/h dávkový príkon
74. percentil na Slovensku
Prirodzené pozadie z hornín a pôdy (draslík, urán, tórium), nie hodnota z merania pri vode. Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ.
Staré banské diela
85objektov do 3 km
ťažené: Fe, Au
Najbližšie: 1.halda Hlboká dolina (halda), 90 m od vody.
Zlato v riečnom sedimente
5vzoriek so zlatom
15 rudných minerálov v sedimente
Najviac 2 zrná v jednej vzorke (110 m od vody). Šlichová prospekcia rátala zlaté zrná v preparáte z riečneho sedimentu.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Stopové prvky vo vode toku
1 z 8ukazovateľov v horných 5 %
najvyššie: Olovo 5,00 μg/l
Poloha najvyššej namerenej hodnoty v rozdelení všetkých vzoriek povrchových vôd na Slovensku: 95. percentil (Hostiansky potok).
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Vrty a rozbory podzemnej vody
755vrtov do 3 km
693 rozborov vody v okolí
Z toho 754 s archívnou správou Geofondu. Vrty sú hydrogeologické, geologické, inžinierskogeologické a iné.
Geotermálna energia
27°C na ústí vrtu
1 geotermálny vrt do 10 km
Najteplejší: Obyce – KD-1, výdatnosť 3,5 l/s, 980 m od vody.
Environmentálne záťaže a skládky
62lokalít do 3 km
2 záťaže, 60 skládok
Najbližšia záťaž: Zlaté Moravce – rušňové depo, 240 m od vody. Blízkosť neznamená, že látky z lokality do vody unikajú.
Ložiská a rudné výskyty
50záznamov do 5 km
21 ložísk, 29 rudných výskytov
Registre Geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerastných surovín.
Zosuvy a svahové deformácie
20plôch do 3 km
Zdokumentované zosuvy v registri Geofondu. Zosuv do toku môže zakaliť vodu a zmeniť dno.
Geologická stavba pod vodou
Aká hornina leží pod čiarou vody (Geologická mapa SR 1:50 000), aký je jej vek, ako hrubý je kvartérny pokryv a v akej tektonickej jednotke voda tečie. Horninové podložie rozhoduje o tvrdosti vody, o dne, o zákale po dažďoch aj o pramenitosti.
Poradie bodov ide po čiare vody (pri toku a povodí revír za revírom). Pruh je rez vzdialenosťou, nie mapou; šírka úseku zodpovedá počtu bodov.
Náplavy riek80%SR 72 %
Mladé sedimenty20%SR 8,6 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Náplavy riek: Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch.
Geologický vek hornín
kvartér100%
Najčastejšie horninové jednotky
Útvar
Vek
Jednotka
Pkt
kvartér
holocén
fluviálne sedimenty: litofaciálne nečlenené nivné hliny, alebo piesčité až štrkovité hliny dolinných nív a nív
4×
kvartér
pleistocén – holocén
deluviálne sedimenty: prevažne hlinito-kamenité (podradne piesčito-kamenité) svahoviny a sutiny
1×
Kvartérny pokryv
Typická hrúbka kvartérneho pokryvu3,5m
2 – 5100%SR 48 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Tektonické jednotky
FATRIKUM100%SR 14 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Tektonické členenie
NEOALPÍNSKE TEKTONICKÉ ŠTRUKTÚRY ZÁPADNÝCH KARPÁT83%SR 84 %
PALEOALPÍNSKE TEKTONICKÉ JEDNOTKY VNÚTORNÝCH ZÁPADNÝCH KARPÁT17%SR 16 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Neotektonické jednotky
pozitívna jednotka (pohorie)100%SR 60 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Smer neotektonických pohybov
stredný zdvih100%SR 32 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Mapa pokrýva 5 z 9 bodov čiary vody.
Hydrogeológia: kolektory a podzemná voda
Potoky a rieky živí podzemná voda. Hydrogeologické mapy ukazujú, v akých horninách sa voda zachytáva, ako priepustné sú a aká je v nich voda. Údaje sú z máp ŠGÚDŠ, nie z merania pri konkrétnej vode.
Horniny kolektora (hydrogeologická mapa 1:200 000)
Zlepence50%SR 0,8 %
Vápence25%SR 3,1 %
Metamorfity25%SR 2,4 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Typ zvodnenca
Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Zlepence; Nero)50%SR 0,8 %
Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Vápence; Neroz)25%SR 1,9 %
Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Metamorfity; N)25%SR 2,3 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Typ priepustnosti (základná hydrogeologická mapa 1:50 000)
medzizrnová100%SR 86 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Hydrogeologická funkcia
kolektor100%SR 95 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Hlavný hydrogeologický región
mezozoikum a paleozoikum severovýchodnej časti Tribča75%SR 0,0 %
kryštalinikum a mezozoikum južnej a strednej časti Tribča25%SR 0,0 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Genetický typ podzemných vôd
petrogénno-fluviogénna mineralizácia100%SR 2,0 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Chemický typ podzemných vôd
Ca-(Na)-HCO3100%SR 1,7 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Trieda kvality podzemných vôd
F50%SR 8,8 %
B25%SR 18 %
A25%SR 36 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Geotermálne útvary podzemných vôd
Komjatická depresia67%SR 2,1 %
Žiarska kotlina33%SR 6,4 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Chémia povrchových vôd podľa atlasu
Modelované zloženie vody v území, ktorým tečie čiara revíru. Rastre Geochemického atlasu SR (povrchové vody) sú interpoláciou meraní vo vzorkovaných tokoch, preto ukazujú typické pozadie v území, nie meranie v konkrétnom potoku.
Kwasowość wody
pH 7,97typické pásmo
Väčšina riek a potokov na Slovensku má pH 6,5 až 8,5. Kyslejšia voda býva v tokoch na kyslých horninách (granity, kremence), zásaditejšia pri vápencoch.
Twardość wody
13,9°dH, stredne tvrdá
Súčet vápnika a horčíka (2,49 mmol/l). Tvrdá voda je pufrovaná, pH sa v nej mení pomalšie; mäkká voda je citlivejšia na kyslé dažde.
miękka
średnia
twarda
veľmi tvrdá
Rozpustené látky
418mg/l mineralizácia
Celkové množstvo rozpustených minerálov. Čistá horská voda má desiatky mg/l, vody v nížinách a na vápencoch stovky.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Iónové zloženie vody
Katióny (kladné ióny)
Ca 64Mg 27Na+K 9
Anióny (záporné ióny)
HCO₃ 75SO₄ 18
Typ vody podľa prevládajúcich iónov: Ca–Mg–HCO₃
Podiely sú v ekvivalentoch, čo je bežný spôsob, ako sa porovnáva zloženie vôd.
Hlavné ióny
ChlorkiCl13,1 mg/l59. percentil
MagnezMg17,8 mg/l59. percentil
WapńCa70,3 mg/l59. percentil
HydrogénuhličitanyHCO3231 mg/l56. percentil
SiarczanySO443,8 mg/l54. percentil
SódNa10,0 mg/l54. percentil
DraslíkK2,60 mg/l43. percentil
FluorkiF0,0983 mg/l41. percentil
bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)
Geochemický atlas SR (riečne sedimenty) opisuje, čo nesie rieka v jemnom materiáli na dne. Sediment zachytáva kovy z hornín, rudných výskytov aj z minulej ťažby a priemyslu. Nie je to zákonný limit ani hodnotenie zdravotného rizika: ukazuje, ako sa prvok na tomto toku radí medzi tokmi na Slovensku.
Potenciálne toxické a stopové prvky
NikielNi55,0 mg/kg95. percentil
KadmCd1,07 mg/kg94. percentil
KobaltCo11,8 mg/kg85. percentil
CínSn3,77 mg/kg78. percentil
CynkZn141 mg/kg78. percentil
MolibdenMo0,511 mg/kg71. percentil
AntymonSb0,993 mg/kg71. percentil
RtęćHg0,155 mg/kg67. percentil
MiedźCu28,0 mg/kg66. percentil
SelenSe0,262 mg/kg53. percentil
WanadV68,9 mg/kg52. percentil
ArsenAs6,62 mg/kg50. percentil
OłówPb15,2 mg/kg48. percentil
ChromCr54,5 mg/kg22. percentil
BizmutBi0,150 mg/kg22. percentil
bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)
Hlavné prvky (železo, hliník, vápnik, horčík, draslík, sodík, titán, mangán, fosfor)
SódNa1,30 %90. percentil
DraslíkK1,74 %81. percentil
TitánTi5 456 mg/kg79. percentil
GlinAl6,07 %64. percentil
MagnezMg1,01 %60. percentil
FosforP910 mg/kg58. percentil
ManganMn871 mg/kg53. percentil
WapńCa1,95 %47. percentil
ŻelazoFe2,61 %46. percentil
Ďalšie prvky (bárium, stroncium, lítium, rubídium, zirkón, ytrium, cér, bór, berýlium, gálium)
YtriumY39,7 mg/kg92. percentil
ZirkónZr592 mg/kg92. percentil
CérCe82,0 mg/kg92. percentil
BáriumBa529 mg/kg76. percentil
RubídiumRb97,0 mg/kg71. percentil
BorB67,7 mg/kg70. percentil
BerylBe1,69 mg/kg67. percentil
StronciumSr138 mg/kg51. percentil
LítiumLi28,3 mg/kg43. percentil
GáliumGa12,0 mg/kg34. percentil
Prirodzená rádioaktivita a radón
Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ meria žiarenie z draslíka, uránu a tória v horninách a pôde. Najvyššie hodnoty majú granity a niektoré kyslé vulkanity, najnižšie vápence a nivy. Cézium-137 je pozostatok spadu po havárii v Černobyle a po testoch jadrových zbraní.
Dávkový príkon gama žiarenia
55nGy/h vo vzduchu
rozsah 39 až 61 nGy/h
Prirodzené pozadie z hornín a pôdy; bývajú vyššie nad granitmi a niektorými kyslými vulkanitmi, nižšie nad vápencami a nivami.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Potas (K)K1,48 %82. percentil
Ekvivalentné tórium (eTh)eTh8,18 ppm72. percentil
Ekvivalentný urán (eU)eU2,71 ppm66. percentil
bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)
Geotermálny potenciál
Atlas geotermálnej energie SR zachytáva teplotu hornín a tepelný tok z vnútra Zeme. Je to potenciál územia, nie skutočné teplo vody v toku. Konkrétne geotermálne vrty a pramene pri tejto vode sú v sekcii o geotermálnej energii nižšie.
Teplota hornín s hĺbkou
42 / 78 °Cv hĺbke 1 000 a 2 000 m
prírastok 36 °C na km
Čiara ukazuje teplotu hornín; bodkovaná časť je len predĺženie k povrchu. Tepelný tok 75 mW/m².
Geotermálne útvary podzemných vôd pod čiarou vody
Komjatická depresia67%SR 2,1 %
Žiarska kotlina33%SR 6,4 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Reliéf, klíma a pôdy
Povodie nie je len voda: sklon a výška určujú rýchlosť odtoku, klíma teplotu a množstvo vody a pôdy to, čo sa do toku splavuje. Údaje sú z geomorfologického členenia, klimatickogeografických typov a pôdnych máp ŠGÚDŠ.
Priemerná januárová teplota-3,0°C
Priemerná júlová teplota18,8°C
Ročné zrážky683mm
Klimatickogeografické typy
nížinná klíma67%SR 38 %
horská klíma33%SR 33 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Mapa pásma
Kde sa nachádzajú najbližšie banské diela, ložiská, záťaže, geotermálne vrty a nálezy zlata. Skupiny sa dajú vypínať.
Čiara je voda revíru, svetlý pás je pásmo 3 km, v ktorom sa hľadali vrty, banské diela a záťaže. Mapa ukazuje najbližšie objekty (najviac niekoľko desiatok z každého registra), nie všetky. Body zodpovedajú polohe v registri; plošné objekty sú vyznačené stredom.
Stopové prvky v povrchových vodách
Arzén, antimón, kadmium, olovo, meď, zinok a ďalšie prvky vo vzorkách riek a potokov (Geochemický atlas SR, povrchové vody, 2015). Pruh ukazuje, kde najvyššia hodnota leží medzi všetkými vzorkami na Slovensku; svetlá značka je medián vzoriek pri tejto vode.
OłówPbvysoká (horných 5 %)
najvyššie 5,00 μg/lmedián 2,50 μg/l9 vzoriek89 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Hostiansky potok, 2010, 40 m od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
BáriumBazvýšená (horných 10 %)
najvyššie 118 μg/lmedián 72,0 μg/l9 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Podhájsky potok, 2010, 650 m od vody. Porovnanie: 93. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
LítiumLimierne zvýšená
najvyššie 10,0 μg/lmedián 10,0 μg/l9 vzoriek22 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: bez mena, 2010, 420 m od vody. Porovnanie: 75. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ArsenAsmierne zvýšená
najvyššie 2,00 μg/lmedián 1,00 μg/l9 vzoriek22 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: bez mena, 2010, 420 m od vody. Porovnanie: 75. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
SelenSenižšie ako polovica Slovenska
najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l9 vzoriek100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: bez mena, 2010, 420 m od vody. Porovnanie: 46. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ChromCrnižšie ako polovica Slovenska
najvyššie 1,00 μg/lmedián 1,00 μg/l9 vzoriek100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: bez mena, 2010, 420 m od vody. Porovnanie: 32. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
KadmCdnižšie ako polovica Slovenska
najvyššie 0,150 μg/lmedián 0,150 μg/l9 vzoriek100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: bez mena, 420 m od vody. Porovnanie: 26. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
MiedźCunižšie ako polovica Slovenska
najvyššie 1,00 μg/lmedián 1,00 μg/l9 vzoriek100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: bez mena, 2010, 420 m od vody. Porovnanie: 22. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Hlavné ióny, mineralizácia a pH
Základný chemizmus vody: z akých hornín sa do nej dostávajú minerály.
Oxid kremičitýSiO2mierne zvýšená
najvyššie 23,6 mg/lmedián 17,0 mg/l9 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: bez mena, 2010, 420 m od vody. Porovnanie: 81. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Zlato a rudné minerály v riečnych sedimentoch
Regionálna šlichová prospekcia: z riečneho štrku sa vymyl ťažký podiel a spočítali sa v ňom zrná minerálov. Mapa nálezov je pozitívna: vzorka bez zlata sa v atlase neuvádza, preto absencia nálezu nie je dôkaz, že zlato nie je.
Magnetit (Fe₃O₄)64 vzoriek, najviac 1815 zŕn
Limonit (FeO(OH)·nH₂O)63 vzoriek, najviac 1815 zŕn
Rutil (TiO₂)63 vzoriek, najviac 555 zŕn
Ilmenit (FeTiO₃)60 vzoriek, najviac 4115 zŕn
Hematit (Fe₂O₃)56 vzoriek, najviac 4115 zŕn
Barit (BaSO₄)50 vzoriek, najviac 315 zŕn
Anatas (TiO₂)48 vzoriek, najviac 55 zŕn
Pyrit (FeS₂)39 vzoriek, najviac 315 zŕn
Monazit ((Ce,La,Nd)PO₄)34 vzoriek, najviac 315 zŕn
Scheelit (CaWO₄)26 vzoriek, najviac 400 zŕn
Kasiterit (SnO₂)21 vzoriek, najviac 58 zŕn
Cinabarit (HgS)6 vzoriek, najviac 26 zŕn
Złoto (Au)5 vzoriek, najviac 2 zŕn
Arzenopyrit (FeAsS)4 vzorky, najviac 5 zŕn
Antimonit (Sb₂S₃)1 vzorka, najviac 5 zŕn
Najbližšie vzorky so zlatom
Vzorka
Zlato vo vzorke
Od vody
81
1 zrno
10 m
96
2 zrná
110 m
TB-470
1 zrno
380 m
82
1 zrno
710 m
TB-174
1 zrno
870 m
Horninotvorné a doprovodné minerály
Granáty ((Fe,Mg,Ca,Mn)₃Al₂Si₃O₁₂)63 vzoriek, najviac 555 zŕn
Zirkón (ZrSiO₄)62 vzoriek, najviac 1815 zŕn
Turmalíny (komplexný borosilikát)61 vzoriek, najviac 315 zŕn
Amfiboly (Ca₂(Mg,Fe)₅Si₈O₂₂(OH)₂)58 vzoriek, najviac 555 zŕn
Epidot (Ca₂(Al,Fe)₃Si₃O₁₂(OH))58 vzoriek, najviac 815 zŕn
Pyroxény ((Mg,Fe,Ca)₂Si₂O₆)58 vzoriek, najviac 4115 zŕn
Apatit (Ca₅(PO₄)₃(F,Cl,OH))40 vzoriek, najviac 555 zŕn
Titanit (CaTiSiO₅)16 vzoriek, najviac 632 zŕn
Staurolit (Fe₂Al₉Si₄O₂₃(OH))11 vzoriek, najviac 1115 zŕn
Korund (Al₂O₃)6 vzoriek, najviac 15 zŕn
Sillimanit (Al₂SiO₅)2 vzorky, najviac 5 zŕn
Kyanit (Al₂SiO₅)1 vzorka, najviac 5 zŕn
Podzemná voda: chemizmus, typy vôd a rádioaktivita
Hydrogeochemické objekty (rozbory prameňov a vrtov), geochemický atlas podzemných vôd (1996) a rádiohydrochemické vzorkovanie. Podzemná voda živí potoky, preto jej zloženie ovplyvňuje aj vodu v toku.
Chemické typy vôd v okolí
Ca-Mg-HCO315×
Ca-HCO39×
Ca-SO4-HCO35×
Ca-Mg-NO3-HCO31×
Ca-Mg-Cl-HCO31×
Trieda kvality vody podľa hydrogeochemickej mapy
trieda A10×
trieda F7×
trieda E5×
trieda B4×
trieda C2×
trieda H2×
trieda G1×
Kovy v podzemnej vode
MiedźCuextrémna (horný 1 %)
najvyššie 19,0 μg/lmedián 0,250 μg/l53 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: vrt, 1992, 950 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
GlinAlextrémna (horný 1 %)
najvyššie 0,550 mg/lmedián 0,00500 mg/l53 vzoriek62 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 520 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
AntymonSbextrémna (horný 1 %)
najvyššie 4,60 μg/lmedián 0,100 μg/l53 vzoriek94 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 1,4 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
OłówPbvysoká (horných 5 %)
najvyššie 5,00 μg/lmedián 0,500 μg/l53 vzoriek83 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 2,2 km od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
SelenSevysoká (horných 5 %)
najvyššie 3,60 μg/lmedián 0,500 μg/l53 vzoriek91 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: vrt, 1992, 2,4 km od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
CynkZnvysoká (horných 5 %)
najvyššie 1 443 μg/lmedián 5,00 μg/l53 vzoriek36 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 2,6 km od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
KadmCdvysoká (horných 5 %)
najvyššie 0,600 μg/lmedián 0,250 μg/l53 vzoriek96 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 170 m od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
RtęćHgvysoká (horných 5 %)
najvyššie 0,200 μg/lmedián 0,100 μg/l53 vzoriek98 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 520 m od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ArsenAszvýšená (horných 10 %)
najvyššie 2,80 μg/lmedián 0,500 μg/l53 vzoriek79 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: vrt, 1992, 2,4 km od vody. Porovnanie: 92. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ChromCrmierne zvýšená
najvyššie 1,50 μg/lmedián 0,250 μg/l53 vzoriek83 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 2,6 km od vody. Porovnanie: 84. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
LítiumLimierne zvýšená
najvyššie 17,0 μg/lmedián 3,00 μg/l53 vzoriek17 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: vrt, 1992, 1,5 km od vody. Porovnanie: 76. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ŻelazoFebežná hodnota
najvyššie 0,00500 mg/lmedián 0,00500 mg/l23 vzoriek100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,9 km od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Radón vo vodách
Druh miesta
Vzoriek
Najvyšší radón
Medián
źródło
7
65,7 Bq/l
29,5 Bq/l
vrt s prelivom
3
30,4 Bq/l
12,0 Bq/l
vrt s prelivom termálnej a minerálnej vody
1
31,7 Bq/l
31,7 Bq/l
potok, rieka
1
5,36 Bq/l
5,36 Bq/l
vodný zdroj pre individuálne zásobovanie
1
24,8 Bq/l
24,8 Bq/l
studňa
1
15,8 Bq/l
15,8 Bq/l
upravený prameň
1
34,4 Bq/l
34,4 Bq/l
Banské diela, ložiská a rudné výskyty
Staré banské diela mimo dobývacích priestorov (register Geofondu), ložiská a dobývacie priestory a metalogenetická mapa. Zlato, striebro a ďalšie kovy sa v blízkosti tokov môžu dostávať do sedimentov a vody.
Čo sa tu ťažilo (podľa registra starých banských diel)
Fe46×
Au1×
Druhy banských objektov
pinga, pingový ťah29×
štôlňa20×
iný druh objektu20×
halda12×
šachta4×
Najbližšie staré banské diela
Nazwa
Gatunek
Ťažené
Ukončenie
Od vody
1.halda Hlboká dolina
halda
polymetalické rudy
90 m
Pingy, pingové pole
pinga, pingový ťah
stavebný kameň?
90 m
1.pinga
pinga, pingový ťah
Fe rudy
390 m
1.rýha
iný druh objektu
Fe rudy
410 m
4.bezmenná štôlňa
štôlňa
Fe rudy
450 m
1.pinga
pinga, pingový ťah
Fe rudy? (limonit)
670 m
2.pinga
pinga, pingový ťah
Fe rudy? (limonit)
680 m
1.ryha
iný druh objektu
Fe rudy
900 m
5.halda pri štôlni č.20
halda
uhlie
1949
1,3 km
3.bezmenná štôlňa
štôlňa
uhlie
1949
1,3 km
Ložiská a dobývacie priestory
Ložisko
Nerast
Stav a organizácia
Od vody
Hostie
stavebný kameň
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Stavebný sociálny podnik s.r.o.
550 m
Hostie
stavebný kameň
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Stavebný sociálny podnik s.r.o.
550 m
Zlaté Moravce II
tehliarske suroviny
Ťažené ložisko – Wienerberger s. r. o.
940 m
Machulince
tehliarske suroviny
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Organizácia neurčená
1,0 km
Machulince
tehliarske suroviny
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Organizácia neurčená
1,0 km
Zlaté Moravce II
tehliarske suroviny
Ťažené ložisko – Wienerberger s. r. o.
1,0 km
Obyce
stavebný kameň
Ťažené ložisko – KAMEŇ – ZM s.r.o.
1,8 km
Machulince
stavebný kameň
Ťažené ložisko – Ondrejka Miloš Kam – On
2,1 km
Obyce
stavebný kameň
Ťažené ložisko – KAS, a.s.
2,2 km
Obyce
stavebný kameň
Ťažené ložisko – KAS, a.s.
2,2 km
Hostie I
kremenec
Ložisko s predpokladom využívania zásob – KAS, a.s.
2,4 km
Obyce
stavebný kameň
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Organizácia neurčená
2,5 km
Rudné výskyty v metalogenetickej mape
Výskyt
Typ rudy
Metale
Gatunek
Od vody
Veľké Pole – Penhýbel
Antimónové rudy
Sb
mineralogický výskyt
440 m
Veľké Pole – Mester
Zlaté rudy
Au
mineralogický výskyt
1,3 km
Jedľové Kostoľany
Železné rudy
Fe, Cu
mineralogický výskyt
1,8 km
Veľké Pole – Sokolec
Zlaté rudy
Au
mineralogický výskyt
2,1 km
Radobica – Čierny štál
Antimónové rudy
Sb
mineralogický výskyt
2,4 km
Veľké Pole – Tomov štál
Zlaté rudy
Au
mineralogický výskyt
3,0 km
Radobica – U Košovských
Antimónové rudy
Sb
mineralogický výskyt
3,2 km
Malá Lehota – Rajnohov štál
Antimónové rudy
Sb
mineralogický výskyt
3,4 km
Veľké Pole – Píla
Zlaté rudy
Au
mineralogický výskyt
4,4 km
Veľké Pole – Miškelov štál
Zlaté rudy
Au
mineralogický výskyt
5,0 km
Vrty a archívne správy Geofondu
Register hydrogeologických vrtov, ostatných vrtov a geotermálnych vrtov. Ku každému vrtu patrí správa v archíve Geofondu (geologické profily, čerpacie skúšky, chemické rozbory vody); číslo správy je v tabuľke.
755 vrtov v pásme 3 km, z toho 141 hydrogeologických a 614 ostatných; s číslom archívnej správy 754.
Hĺbky vrtov
do 10 m135×
10–30 m81×
30–100 m82×
100–300 m25×
nad 300 m6×
Najbližšie vrty
Lokalizacja
Gatunek
Głębokość
Archívna správa
Od vody
ATM-218
životné prostredie
–
99453
10 m
ATM-275
životné prostredie
–
99453
20 m
ATM-129
životné prostredie
–
99453
20 m
ATM-210
životné prostredie
–
99453
20 m
ATM-278
životné prostredie
–
99453
30 m
ATM-226
životné prostredie
–
99453
30 m
HZM-37
hydrogeologický
–
99453
30 m
HZM-30
hydrogeologický
–
99453
30 m
ATM-277
životné prostredie
–
99453
30 m
Hostie
úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou
6,1 m
20758 121Db1.pdf
40 m
ATM-130
životné prostredie
–
99453
40 m
Topoľčianky
negatívny vrt
8,0 m
49487 121Db18.pdf
50 m
Geotermálna energia a minerálne vody
Geotermálne vrty (teplota vody na ústí, výdatnosť, chemický typ) a zdroje geotermálnych a minerálnych vôd v okruhu 10 km. Údaje o využívaní a existencii vrtu sú z registra Geofondu.
Vrt
Temperatura
Výdatnosť
Głębokość
Chemický typ vody
Využívanie
Od vody
Obyce – KD-1
27 °C
3,5 l/s
464,3 m
Ca-Mg-SO4-HCO3
nevyužívaný
980 m
Zdroje geotermálnych a minerálnych vôd
Źródło
Gatunek
Temperatura wody (°C)
Výdatnosť (l/s)
Počet
Najbližší od vody
KD-1
geotermálna voda
22 – 38
< 5
1
90 m
kategória b1
minerálna voda
15-22
< 5
2
3,8 km
Environmentálne záťaže, skládky a antropogénne sedimenty
Evidované environmentálne záťaže (priemyselné areály, skládky, ťažba), register skládok odpadov a monitorovanie antropogénnych sedimentov (kaly z priemyslu). Je to zoznam miest, nie meranie znečistenia vody.
Environmentálne záťaže
Lokalizacja
Činnosť
Látka
Klasifikácia
Od vody
Zlaté Moravce – rušňové depo
SK1000400P
240 m
Zlaté Moravce – bývalý areál Calexu
SK1000400P
630 m
Skládky odpadov
Skládka
Plocha
Rok vzniku
Monitorovanie
Od vody
Zlaté Moravce
1 500 m²
1980
–
60 m
Zlaté Moravce
1 000 m²
1980
–
80 m
Zlaté Moravce
10 000 m²
1975
–
180 m
Machulince
–
1996
–
300 m
Zlaté Moravce
10 m²
1980
–
440 m
Hostie – Hostie I
1 200 m²
1950
–
440 m
Hostie – Hostie I
12 000 m²
1980
–
470 m
Zlaté Moravce
3 750 m²
1978
–
580 m
Zosuvy a svahové deformácie
Register zdokumentovaných svahových deformácií (Geofond). Zosuvy pri toku môžu priniesť do vody jemný materiál, zmeniť dno a prehradiť koryto.
Druhy deformácií
Zosuvy18×
Blokové polia2×
Stupeň aktivity
Potenciálny10×
Stabilizovaný10×
Súčasný stav
SD preberaná z archívnych materiálov, ktorá bola konfrontova15×
SD zaregistrovaná v rámci terénneho výskumu na úlohe Atlas S2×
SD prebraná z archívnych materiálov (existuje inž. geologick1×
Spracované len v rozsahu registrácie v mierke 1:25 0001×
Ako čítať tieto údaje
Pásmo a vzdialenosť. Vzdialenosť sa meria od čiary vody k bodu v registri (u plôch k ich stredu), s presnosťou desiatok metrov. Počty platia len pre pásmo, nie pre celé povodie.
Percentil. Pri chémii sa najvyššia hodnota porovnáva so všetkými vzorkami atlasu na Slovensku. Nejde o zákonný limit ani o hodnotenie zdravotného rizika; atlasy sú historické (vyšli: povrchové vody 2015, podzemné vody 1996, riečne sedimenty 1999).
Medza stanovenia. Veľa vzoriek má hodnotu na úrovni najnižšej, čo laboratórium určilo; takéto výsledky znamenajú „pod medzou“. Pri nich je pozícia v rozdelení odhad.
Šlichy. Evidujú sa len vzorky s nálezom. Počet zŕn v preparáte nie je obsah zlata v gramoch na tonu.
Súvislosť s vodou. Banské dielo, skládka či záťaž v blízkosti nič nedokazuje o kvalite vody v toku. Slúži ako podnet na pozornosť a ako východisko pre ďalší prieskum.
Vzorkové body. Plošné a rastrové mapy ŠGÚDŠ sa nedajú stiahnuť ako body, preto sa pozdĺž čiary každého revíru zisťuje hodnota v bodoch zhruba každé 3 km. Ide o vzorku čiary, nie o súvislý záznam; veľmi krátky úsek môže mať jediný bod.
Rastre atlasu. Chémia vody a sedimentov sú interpolácie meraní v sieti vzoriek (Geochemický atlas SR). Hodnota v bode je modelový odhad pre okolie, nie meranie vo vode. Percentil porovnáva priemer tohto toku so všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku.
Polohy a mierky. Mapy majú rôznu mierku (1:50 000 až 1:1 000 000), preto sa podrobnosť v sekciách líši. Mapa mimo pokrytia znamená, že v bode nie je plocha, nie že tam nič nie je.