Ta strona jest przetłumaczona tylko częściowo. Nieprzetłumaczone fragmenty są wyświetlane po słowacku, w języku oryginału. Otwórz oryginał po słowacku

Dziś na cieku Lutilský potok

Wskaźnik warunków połowu, najlepsze okno dnia i łowiska od najlepszych warunków

Średnia łowisk na cieku

Niska aktywność · średnia z jednego łowiska

Liczba w nagłówku to oszacowanie dla środka cieku na podstawie pogody i pomiarów. Średnia łowisk dodatkowo uwzględnia dane satelitarne, zacienienie i geologię każdego łowiska.

Najlepsze okno dziś

06:00–08:00

Lutilský potok, wynik okna 27.

Wskaźnik to oszacowanie warunków na podstawie pogody, wody i otoczenia, a nie prognoza brań. Przeliczono o 03:04.

Mapa i łowiska cieku

Przebieg cieku i jego łowiska. Kolor linii przełączysz na warunki dziś, jakość lub dowolny inny parametr.

Filtry szczegółoweregion, powiat, dno, głębokość, zacienienie, satelity, chemia i zanieczyszczenie wody, ryby, geologia

1445łowisk
Wybierz kategorię i zawęź wybór. Przy każdej opcji zobaczysz, ile łowisk ci zostanie.
Kolor na mapie
Wczytywanie mapy…

Mapę przesuwasz dwoma palcami. Jednym palcem przewijasz stronę na całym ekranie.

    Stan wody na cieku

    Pomiary poziomu wody, temperatury i przepływu, pogoda przy cieku i stan z satelitów

    Stany wody na cieku

    StacjaStatusZmianaTemperatura
    Žiar nad Hronom9 cm–
    Źródło: SHMÚZaktualizowano 8 lis 2026 02:58

    Profil wysokościowy cieku

    Jak ciek opada z biegiem wody: spadek, nachylenie i prędkość wody.

    Szybki ciek Podhorský potok: szybka woda, kamieniste dno, bystrza i doły pod nimi. Typowe wody pstrągowe.

    2004006008000 km5 km10 km15 km
    Profil wysokościowy cieku: od 677 do 251 m n.p.m. na 19,6 km.
    Łowiska w kolejności od najwyższego (po lewej) do najniższego. Między łowiskami może być odcinek bez łowiska, nie jest on wyświetlany.
    Najwyższy punkt
    677 m n.p.m.
    Najniższy punkt
    224 m n.p.m.
    Spadek łowiskSpadekRóżnica wysokości n.p.m. między górnym a dolnym końcem łowiska w metrach. Im większy spadek na krótszej długości, tym szybsza woda.
    452 m
    Średnie nachylenieNachylenie ciekuSpadek na kilometr w promilach (‰, metry na kilometr). Do 2 ‰ to wolna rzeka nizinna, 5–10 ‰ rzeka podgórska (lipień, pstrąg), powyżej 10 ‰ szybki potok.
    23 ‰
    KrętośćKrętośćDługość cieku podzielona przez odległość jego końców w linii prostej. 1,0 to ciek prosty, powyżej 1,3 wyraźnie meandruje. Meandry tworzą doły pod brzegami i płycizny na przejściach między zakolami.
    1,12

    Źródło: Open Topo Data (eudem25m), 4 lis 2026. Nachylenie i spadek są orientacyjne, obejmują tylko odcinki łowisk.

    Teren w 3D

    Ładowanie modelu terenu 3D…

    Zdjęcia historyczne

    Zmiany otoczenia i przyrody od 2018 do 2024: jak zmieniają się brzegi, roślinność i krajobraz wokół wody. Zdjęcia przełączają się same, możesz też przeglądać je ręcznie.

    Zdjęcie lotnicze cieku: Lutilský potok, rok 2018
    2018zdjęcia z 9 sie 2018
    Zdjęcie lotnicze cieku: Lutilský potok, rok 2021
    2021zdjęcia z 6 wrz 2021
    Zdjęcie lotnicze cieku: Lutilský potok, rok 2024
    2024zdjęcia z 19 paź 2024

    Ortofotomapa Słowacji © GKÚ Bratysława, NLC Zvolen. Rok i dzień wykonania zdjęć zależą od położenia, dlatego poszczególne roczniki mogą różnić się porą roku i pogodą.

    Zanieczyszczenie wody na cieku Lutilský potok

    Jakość wody według SHMÚ, oczyszczalnie przy łowiskach i woda podziemna w okolicy

    Woda powierzchniowa przy łowiskachnajbliższe stanowisko monitoringu SHMÚ, 2025

    1 z 1 łowisk z danymi SHMÚ na cieku ma na najbliższym stanowisku niespełnioną normę w co najmniej jednym wskaźniku.

    • 1–2 wskaźniki1

    Najbardziej zanieczyszczone łowiskawszystkie z niespełnioną normą

    • Lutilský potokLutilský potok · norma niespełniona w 2 z 4 lat1 wskaźnik

    Wody podziemne: zmierzone wartościtypowa wartość ze stacji w promieniu 10 km, 2025

    1 z 1 łowiska z pomiarem ma w okolicy wodę podziemną o wartości powyżej progu w co najmniej jednym wskaźniku.

    • substancje szkodliwe ponad normę na co najmniej jednej stacji (metale, pestycydy, PFAS, rozpuszczalniki)1
    • żelazo od 1 mg/l1

    Źródło: SHMÚ (roczniki jakości wód powierzchniowych i podziemnych), rejestr oczyszczalni z VÚVH i EEA. Stanowisko SHMÚ jest przypisywane do łowiska według tej samej nazwy cieku i odległości; rocznik podaje stanowiska, które nie spełniły normy, dlatego brak stanowiska nie jest dowodem czystej wody.

    Geológia a geochémia toku Lutilský potok

    Kovy a zlato v riečnych sedimentoch a vode, staré banské diela a ložiská, vrty s archívnymi správami, geotermálna energia, záťaže a zosuvy v okolí toku

    Prehľad vychádza z verejných registrov a atlasov Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Hľadá sa v pásme okolo vody všetkých revírov toku (spolu 19 km čiary): vzorky z potokov do 1 km, vrty, banské diela a záťaže do 3 km, rudné výskyty do 5 km, geotermálne zdroje do 10 km.

    Hornina pod vodou

    Náplavy riek40 % čiary vody

    40 % mladé sedimenty, 20 % sopečné horniny

    Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch. Geologická mapa SR 1:50 000.

    510

    Voda podľa atlasu

    pH 7,8modelový odhad

    typ vody Ca–HCO₃–SO₄

    Mineralizácia 194 mg/l, mäkká voda (5,5 °dH). Interpolácia meraní Geochemického atlasu SR, nie meranie v toku.

    Prvky v riečnom sedimente

    1 z 15prvkov v horných 10 %

    najvyššie: Kobalt 16,5 mg/kg

    Poloha najvyššie postaveného prvku medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku: 95. percentil. Interpolácia Geochemického atlasu riečnych sedimentov.

    1 km2 km56 °C85 °C

    Teplo pod nohami

    56°C v hĺbke 1 000 m

    tepelný tok 84 mW/m²

    V hĺbke 2 000 m okolo 85 °C (prírastok 29 °C na kilometer). Atlas geotermálnej energie SR.

    20200

    Prirodzené gama žiarenie

    56nGy/h dávkový príkon

    75. percentil na Slovensku

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy (draslík, urán, tórium), nie hodnota z merania pri vode. Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ.

    Staré banské diela

    5objektov do 3 km

    Najbližšie: Halda (halda), 240 m od vody.

    Zlato v riečnom sedimente

    0vzoriek so zlatom

    13 rudných minerálov v sedimente

    Vo vzorkách riečneho sedimentu do 1 km od vody sa zlato nenašlo. Vzorky nepokrývajú každý potok, preto to neznamená, že tu zlato nie je.

    Stopové prvky vo vode toku

    3 z 10ukazovateľov v horných 5 %

    najvyššie: Kadmium 3,90 μg/l

    Poloha najvyššej namerenej hodnoty v rozdelení všetkých vzoriek povrchových vôd na Slovensku: 99. percentil (Z od Žiaru nad Hronom).

    Vrty a rozbory podzemnej vody

    274vrtov do 3 km

    596 rozborov vody v okolí

    Z toho 274 s archívnou správou Geofondu. Vrty sú hydrogeologické, geologické, inžinierskogeologické a iné.

    0 °C120

    Geotermálna energia

    54°C na ústí vrtu

    15 geotermálnych vrtov do 10 km

    Najteplejší: Sklené Teplice – ST-4, výdatnosť 13,3 l/s, 5,4 km od vody.

    Environmentálne záťaže a skládky

    19lokalít do 3 km

    1 záťaž, 18 skládok

    Najbližšia záťaž: Žiar nad Hronom – ZSNP – areál skup. spoločností, 1,9 km od vody. Blízkosť neznamená, že látky z lokality do vody unikajú.

    Ložiská a rudné výskyty

    83záznamov do 5 km

    68 ložísk, 15 rudných výskytov

    Registre Geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerastných surovín.

    Zosuvy a svahové deformácie

    201plôch do 3 km

    26 aktívnych

    Zdokumentované zosuvy v registri Geofondu. Zosuv do toku môže zakaliť vodu a zmeniť dno.

    Geologická stavba pod vodou

    Aká hornina leží pod čiarou vody (Geologická mapa SR 1:50 000), aký je jej vek, ako hrubý je kvartérny pokryv a v akej tektonickej jednotke voda tečie. Horninové podložie rozhoduje o tvrdosti vody, o dne, o zákale po dažďoch aj o pramenitosti.

    Poradie bodov ide po čiare vody (pri toku a povodí revír za revírom). Pruh je rez vzdialenosťou, nie mapou; šírka úseku zodpovedá počtu bodov.

    • Náplavy riek40%SR 72 %
    • Mladé sedimenty40%SR 8,6 %
    • Skały wulkaniczne20%SR 3,2 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Náplavy riek: Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch.

    Geologický vek hornín

    • kvartér80%
    • neovulkanity20%

    Najčastejšie horninové jednotky

    ÚtvarVekJednotkaPkt
    kvartérholocénfluviálne sedimenty: litofaciálne nečlenené nivné hliny, alebo piesčité až štrkovité hliny dolinných nív a nív2×
    neovulkanitystredný miocénformácie: studenská, krahulská, Kremnického štítu, stráňsky komplex, plešinská, Rohy, syroňská, červenostudnianske súvr…1×
    kvartérpleistocén – holocéndeluviálne sedimenty vcelku: litofaciálne nerozlíšené svahoviny a sutiny1×
    kvartérpleistocén – holocénzosuvy1×

    Kvartérny pokryv

    • deluviálne sedimenty100%SR 16 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    • Typická hrúbka kvartérneho pokryvu3,7m
    • 2 – 571%SR 48 %
    • 5 – 1014%SR 20 %
    • 0 – 214%SR 16 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Tektonické členenie

    • NEOALPÍNSKE TEKTONICKÉ ŠTRUKTÚRY ZÁPADNÝCH KARPÁT100%SR 84 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Neotektonické jednotky

    • pozitívna jednotka (pohorie)50%SR 60 %
    • negatívna jednotka (medzihorské kotliny)50%SR 14 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Smer neotektonických pohybov

    • veľký zdvih50%SR 26 %
    • stredný pokles50%SR 6,8 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mapa pokrýva 5 z 8 bodov čiary vody.

    Hydrogeológia: kolektory a podzemná voda

    Potoky a rieky živí podzemná voda. Hydrogeologické mapy ukazujú, v akých horninách sa voda zachytáva, ako priepustné sú a aká je v nich voda. Údaje sú z máp ŠGÚDŠ, nie z merania pri konkrétnej vode.

    Horniny kolektora (hydrogeologická mapa 1:200 000)

    • Bázické vulkanity50%SR 6,6 %
    • Żwiry33%SR 52 %
    • Kyslé vulkanity17%SR 3,2 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Typ zvodnenca

    • Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Bázické vulka)50%SR 6,4 %
    • Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Štrky; Fluviál)17%SR 22 %
    • Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Štrky; Lakustr)17%SR 0,3 %
    • Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Kyslé vulkani)17%SR 3,2 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Typ priepustnosti (základná hydrogeologická mapa 1:50 000)

    • medzizrnová100%SR 86 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Hydrogeologická funkcia

    • kolektor100%SR 95 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Hlavný hydrogeologický región

    • neovulkanity pohoria Vtáčnik a Pohronský Inovec60%SR 0,0 %
    • kvartér nivy Hrona a Slatiny od Slovenskej Ľupče po Tlmače20%SR 0,0 %
    • neovulkanity Kremnických vrchov20%SR 0,0 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Genetický typ podzemných vôd

    • petrogénno-potamogénna mineralizácia100%SR 1,1 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Chemický typ podzemných vôd

    • Ca-(Na)-HCO3 typ100%SR 0,9 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Trieda kvality podzemných vôd

    • E75%SR 6,5 %
    • B25%SR 18 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Geotermálne útvary podzemných vôd

    • Žiarska kotlina75%SR 6,4 %
    • Hornonitrianska kotlina25%SR 3,4 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Chémia povrchových vôd podľa atlasu

    Modelované zloženie vody v území, ktorým tečie čiara revíru. Rastre Geochemického atlasu SR (povrchové vody) sú interpoláciou meraní vo vzorkovaných tokoch, preto ukazujú typické pozadie v území, nie meranie v konkrétnom potoku.

    510

    Kwasowość wody

    pH 7,84typické pásmo

    Väčšina riek a potokov na Slovensku má pH 6,5 až 8,5. Kyslejšia voda býva v tokoch na kyslých horninách (granity, kremence), zásaditejšia pri vápencoch.

    Twardość wody

    5,5°dH, mäkká

    Súčet vápnika a horčíka (0,98 mmol/l). Tvrdá voda je pufrovaná, pH sa v nej mení pomalšie; mäkká voda je citlivejšia na kyslé dažde.

    Rozpustené látky

    194mg/l mineralizácia

    Celkové množstvo rozpustených minerálov. Čistá horská voda má desiatky mg/l, vody v nížinách a na vápencoch stovky.

    Iónové zloženie vody

    Typ vody podľa prevládajúcich iónov: Ca–HCO₃–SO₄

    Podiely sú v ekvivalentoch, čo je bežný spôsob, ako sa porovnáva zloženie vôd.

    Hlavné ióny

    • DraslíkK4,02 mg/l64. percentil
    • SódNa12,6 mg/l64. percentil
    • FluorkiF0,131 mg/l58. percentil
    • SiarczanySO441,8 mg/l52. percentil
    • ChlorkiCl7,40 mg/l45. percentil
    • MagnezMg7,24 mg/l21. percentil
    • WapńCa27,2 mg/l17. percentil
    • HydrogénuhličitanyHCO383,1 mg/l14. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Živiny a organické znečistenie

    • FosforečnanyPO40,346 mg/l71. percentil
    • AzotanyNO38,90 mg/l68. percentil
    • Chemická spotreba kyslíkaChSK3,52 mg/l58. percentil
    • AmóniumNH40,0669 mg/l33. percentil

    Metale

    • GlinAl494 μg/l95. percentil
    • CynkZn9,94 μg/l65. percentil
    • ManganMn37,9 μg/l55. percentil
    • ŻelazoFe0,0856 mg/l42. percentil

    Prvky v riečnych sedimentoch

    Geochemický atlas SR (riečne sedimenty) opisuje, čo nesie rieka v jemnom materiáli na dne. Sediment zachytáva kovy z hornín, rudných výskytov aj z minulej ťažby a priemyslu. Nie je to zákonný limit ani hodnotenie zdravotného rizika: ukazuje, ako sa prvok na tomto toku radí medzi tokmi na Slovensku.

    Potenciálne toxické a stopové prvky

    • KobaltCo16,5 mg/kg95. percentil
    • WanadV103 mg/kg90. percentil
    • ArsenAs14,4 mg/kg85. percentil
    • CynkZn166 mg/kg84. percentil
    • OłówPb27,0 mg/kg84. percentil
    • AntymonSb1,49 mg/kg80. percentil
    • MiedźCu33,0 mg/kg77. percentil
    • RtęćHg0,168 mg/kg69. percentil
    • MolibdenMo0,485 mg/kg67. percentil
    • KadmCd0,255 mg/kg65. percentil
    • CínSn2,84 mg/kg57. percentil
    • SelenSe0,269 mg/kg55. percentil
    • BizmutBi0,203 mg/kg45. percentil
    • NikielNi21,8 mg/kg36. percentil
    • ChromCr49,8 mg/kg16. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Hlavné prvky (železo, hliník, vápnik, horčík, draslík, sodík, titán, mangán, fosfor)
    • GlinAl7,18 %89. percentil
    • ŻelazoFe3,85 %88. percentil
    • ManganMn1 441 mg/kg88. percentil
    • TitánTi5 428 mg/kg78. percentil
    • FosforP1 033 mg/kg71. percentil
    • SódNa0,969 %68. percentil
    • MagnezMg1,12 %67. percentil
    • WapńCa2,10 %51. percentil
    • DraslíkK1,44 %38. percentil
    Ďalšie prvky (bárium, stroncium, lítium, rubídium, zirkón, ytrium, cér, bór, berýlium, gálium)
    • StronciumSr186 mg/kg82. percentil
    • BáriumBa506 mg/kg71. percentil
    • BerylBe1,71 mg/kg68. percentil
    • YtriumY30,5 mg/kg65. percentil
    • RubídiumRb92,7 mg/kg61. percentil
    • GáliumGa15,2 mg/kg60. percentil
    • LítiumLi28,8 mg/kg46. percentil
    • CérCe57,4 mg/kg44. percentil
    • ZirkónZr336 mg/kg28. percentil
    • BorB45,8 mg/kg17. percentil

    Prirodzená rádioaktivita a radón

    Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ meria žiarenie z draslíka, uránu a tória v horninách a pôde. Najvyššie hodnoty majú granity a niektoré kyslé vulkanity, najnižšie vápence a nivy. Cézium-137 je pozostatok spadu po havárii v Černobyle a po testoch jadrových zbraní.

    20200

    Dávkový príkon gama žiarenia

    56nGy/h vo vzduchu

    rozsah 51 až 65 nGy/h

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy; bývajú vyššie nad granitmi a niektorými kyslými vulkanitmi, nižšie nad vápencami a nivami.

    • Ekvivalentný urán (eU)eU3,23 ppm90. percentil
    • Ekvivalentné tórium (eTh)eTh8,17 ppm71. percentil
    • Potas (K)K1,26 %33. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Geotermálny potenciál

    Atlas geotermálnej energie SR zachytáva teplotu hornín a tepelný tok z vnútra Zeme. Je to potenciál územia, nie skutočné teplo vody v toku. Konkrétne geotermálne vrty a pramene pri tejto vode sú v sekcii o geotermálnej energii nižšie.

    1 km2 km56 °C85 °C

    Teplota hornín s hĺbkou

    56 / 85 °Cv hĺbke 1 000 a 2 000 m

    prírastok 29 °C na km

    Čiara ukazuje teplotu hornín; bodkovaná časť je len predĺženie k povrchu. Tepelný tok 84 mW/m².

    Geotermálne útvary podzemných vôd pod čiarou vody

    • Žiarska kotlina75%SR 6,4 %
    • Hornonitrianska kotlina25%SR 3,4 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Reliéf, klíma a pôdy

    Povodie nie je len voda: sklon a výška určujú rýchlosť odtoku, klíma teplotu a množstvo vody a pôdy to, čo sa do toku splavuje. Údaje sú z geomorfologického členenia, klimatickogeografických typov a pôdnych máp ŠGÚDŠ.

    • Priemerná januárová teplota-3,0°C
    • Priemerná júlová teplota19,3°C
    • Ročné zrážky650mm

    Klimatickogeografické typy

    • kotlinová klíma100%SR 29 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mapa pásma

    Kde sa nachádzajú najbližšie banské diela, ložiská, záťaže, geotermálne vrty a nálezy zlata. Skupiny sa dajú vypínať.

    Halda – 5 – halda (240 m od vody)Dedičná štôlňa III. – 2 – štôlňa (1,3 km od vody)Vetrací komín na Hlavnú dedič.št. – 1 – šachta (2,0 km od vody)Halda – 5 – halda (2,3 km od vody)Halda-hlavný odval – 5 – halda (2,8 km od vody)Žiar nad Hronom – ZSNP – areál skup. spoločností – SK1000700P (1,9 km od vody)Lutila – nijaký (360 m od vody)Ladomer – Ladomerská Vieska – nijaký (710 m od vody)Lovčica – Trubín – nijaký (800 m od vody)Skládka TKO Nová Lehota – Nová Lehota – nijaký (870 m od vody)Ladomer – Ladomerská Vieska – nijaký (920 m od vody)Lovčica – Trubín – nijaký (960 m od vody)Janova Lehota – nijaký (1,1 km od vody)Žiar nad Hronom – nijaký (1,2 km od vody)Ladomer – lom – Ladomerská Vieska – nijaký (1,3 km od vody)Ladomer – lom – Ladomerská Vieska – nijaký (1,4 km od vody)Handlová – nijaký (1,8 km od vody)Stará Kremnička – Ladomer – nijaký (2,0 km od vody)Lovča – nedá sa odhadnúť (2,3 km od vody)Stará Kremnička – nijaký (2,4 km od vody)Slaská – Jelšiny – Lutila – nijaký (2,6 km od vody)Skládka HATER, s.r.o., Handlová – Na Scheiblingu – nijaký (2,6 km od vody)Handlová – skládka popolovín – Handlová – nijaký (2,8 km od vody)Kosorín – nijaký (2,8 km od vody)Žiar nad Hronom – RGŽ-2 – nekúpeľný (1,2 km od vody)Handlová – RH-1 – nekúpeľný (4,8 km od vody)Handlová – FGHn-1 – nekúpeľný (5,4 km od vody)Sklené Teplice – ST-4 – nekúpeľný (5,4 km od vody)Sklené Teplice – STH-2 – nekúpeľný (6,3 km od vody)Sklené Teplice – kúpeľný (6,6 km od vody)Sklené Teplice – kúpeľný (6,7 km od vody)Sklené Teplice – ST-2 – kúpeľný (6,7 km od vody)Sklené Teplice – kúpeľný (6,7 km od vody)Sklené Teplice – ST-5 – nekúpeľný (6,8 km od vody)Sklené Teplice – kúpeľný (6,8 km od vody)Sklené Teplice – ST-1 – kúpeľný (6,8 km od vody)Sklené Teplice – kúpeľný (6,9 km od vody)Sklené Teplice – kúpeľný (6,9 km od vody)Prievidza – Púšť – Š1-NB IV – nekúpeľný (7,0 km od vody)c1 (210 m od vody)c2 (230 m od vody)b1 (1,1 km od vody)a1 (2,1 km od vody)d1 (6,4 km od vody)d1 (7,1 km od vody)c1 (7,5 km od vody)d1 (8,1 km od vody)d1 (8,1 km od vody)c1 (8,4 km od vody)d2 (9,7 km od vody)Sklené Teplice (6,7 km od vody)Handlová – hnedé uhlie (80 m od vody)Stará Kremnička I., časť Lutila – bentonit (3,1 km od vody)Handlová – hnedé uhlie (3,6 km od vody)Stará Kremnička I., časť Jelšový Potok – sever – bentonit (4,1 km od vody)Stará Kremnička I., časť Jelšový Potok II – bentonit (4,1 km od vody)Stará Kremnička I., časť Jelšový Potok I – bentonit (4,1 km od vody)Stará Kremnička I., časť Jelšový potok II – kremenec (4,1 km od vody)Stará Kremnička I., časť Jelšový Potok I – kremenec (4,1 km od vody)St. Kremnička I., č. Bart. Lehôtka – Okolo Salaš – bentonit (4,1 km od vody)Podhradie – stavebný kameň (4,2 km od vody)Stará Kremnička I., časť Lutila I. – bentonit (4,3 km od vody)Stará Kremnička I., časť Lutila – bentonit (4,5 km od vody)Stará Kremnička I., časť Lutila – bentonit (4,7 km od vody)Malá Lehota – Vtačník – stavebný kameň (4,7 km od vody)Kopernica ll, časť Kopernica III – bentonit (4,9 km od vody)St. Kremnička I., časť Bart. Leh. – Okolo Salaša – bentonit (5,0 km od vody)Handlová – hnedé uhlie (1,2 km od vody)Handlová – hnedé uhlie (1,2 km od vody)Kosorín – lignit (1,8 km od vody)Lutila II – keramické íly (2,3 km od vody)Stará Kremnička I., časť Kotlište – kremenec (2,4 km od vody)Stará Kremnička I., časť Kotlište – bentonit (2,4 km od vody)Kopernica – kremenec (3,2 km od vody)Kypec – kremenec (3,2 km od vody)Lutila – kremenec (3,2 km od vody)Pod Kypec – kremenec (3,2 km od vody)Stará Kremnička I., časť Stará Kremnička – kremenec (3,2 km od vody)Žiar nad Hronom – kremenec (3,2 km od vody)Žiar nad Hronom – kaolín (3,2 km od vody)St. Kremnička I., č. Bart. Lehôtka – Okolo Salaš – bentonit (4,1 km od vody)Stará Kremnička I., časť Jelšový Potok I – kremenec (4,1 km od vody)Stará Kremnička I., časť Jelšový Potok – sever – bentonit (4,1 km od vody)Stará Kremnička I., časť Jelšový Potok I – bentonit (4,1 km od vody)Stará Kremnička I., časť Jelšový potok II – kremenec (4,1 km od vody)Stará Kremnička I., časť Jelšový Potok II – bentonit (4,1 km od vody)Stará Kremnička I., časť Lutila – bentonit (4,3 km od vody)Podhradie – stavebný kameň (4,3 km od vody)Stará Kremnička I., časť Lutila I. – bentonit (4,4 km od vody)Lehôtka pod Brehmi – Bralo – perlit (4,7 km od vody)Malá Lehota – Vtačník – stavebný kameň (4,8 km od vody)St. Kremnička I., časť Bart. Leh. – Okolo Salaša – bentonit (4,8 km od vody)Kopernica ll, časť Kopernica III – bentonit (4,8 km od vody)Žiar nad Hronom – kaolín (1,1 km od vody)Žiar nad Hronom – kremenec (1,1 km od vody)Lutila II – keramické íly (2,4 km od vody)St. Kremnička I., č. Bart. Lehôtka – Okolo Salaš – bentonit (4,1 km od vody)Stará Kremnička I., časť Stará Kremnička – kremenec (4,2 km od vody)Stará Kremnička I., časť B. Lehôtka – D. Ves-sev – keramické íly (4,2 km od vody)Stará Kremnička I., časť Bart. Lehôtka – Dolná V – keramické íly (4,2 km od vody)Stará Kremnička I., časť Bart. Lehôtka – Veľký H – bentonit (4,2 km od vody)Stará Kremnička I., časť Bart. Lehôtka – Veľký H – keramické íly (4,2 km od vody)Stará Kremnička I., časť Lutila I. – bentonit (4,2 km od vody)Stará Kremnička I., časť Jelšový Potok – sever – bentonit (4,2 km od vody)Stará Kremnička I., časť Jelšový Potok II – bentonit (4,2 km od vody)Stará Kremnička I., časť Jelšový Potok I – bentonit (4,2 km od vody)Stará Kremnička I., časť Kotlište – bentonit (4,2 km od vody)Stará Kremnička I., časť Kotlište – kremenec (4,2 km od vody)Stará Kremnička I., časť Jelšový potok II – kremenec (4,2 km od vody)Stará Kremnička I., časť Jelšový Potok I – kremenec (4,2 km od vody)Stará Kremnička I., časť Lutila – bentonit (4,2 km od vody)St. Kremnička I., časť Bart. Leh. – Okolo Salaša – bentonit (4,2 km od vody)Janova Lehota – Dérerov Mlyn – stavebný kameň (280 m od vody)Janova Lehota – Dérerov mlyn I. – stavebný kameň (390 m od vody)Cigeľ + lom Košariská – stavebný kameň (3,0 km od vody)Podhradie – stavebný kameň (3,8 km od vody)Lehota pod Vtáčnikom – stavebný kameň (4,9 km od vody)Podhradie – stavebný kameň (4,9 km od vody)Malá Lehota I. – Vtáčnik – stavebný kameň (4,9 km od vody)Nová Lehota – stavebný kameň – andezit (120 m od vody)Kľakovská dolina – stavebný kameň – andezit (760 m od vody)Nová Lehota – stavebný kameň – andezit (1,3 km od vody)Janova Lehota – stavebný piesok – piesky (1,7 km od vody)Štrkopiesky v koryte Hrona, úsek 149,080 – 157,6 – štrkopiesky (2,1 km od vody)Janova Lehota – stavebný kameň – andezit, andezitové tuf (2,6 km od vody)Cigeľ Košariská – stavebný kameň – andezit (2,9 km od vody)Cigeľ – Repiská – stavebný kameň – andezit (3,0 km od vody)Prestavlky Za Dúbravou – stavebný kameň – andezit (3,2 km od vody)Cigeľ – stavebný kameň – andezit (3,5 km od vody)Stará Kremnička – drahé a ozdobné kamene – limnokvarcit (3,9 km od vody)Handlová – Kňazov kopec – stavebný kameň – bazaltoidný andezit (4,0 km od vody)Slaská – stavebný piesok – piesky (4,0 km od vody)Skalka – stavebný kameň – andezit (4,4 km od vody)Prochot – stavebný kameň – andezit (4,9 km od vody)Žiar nad Hronom, Šibeničný vrch – vulkanity (50 m od vody)Veľký Grič – vulkanity (1,2 km od vody)Stará Kremnička – vulkanity (1,9 km od vody)Nová Lehota, Biely kameň – vulkanity (2,1 km od vody)Stará Kremnička – vulkanity (2,3 km od vody)Stará Kremnička – vulkanity (2,5 km od vody)Cigeľ – všeobecná geológia (3,4 km od vody)Stará Kremnička, Jelšový potok – vulkanity (4,0 km od vody)Dolná Klapa – vulkanity (4,2 km od vody)NOVA LEHOTA – Blokové polia (70 m od vody)– Poddolované zosuvy (80 m od vody)LUTILA – Zosuvy (90 m od vody)LOVCICA – Zosuvy (90 m od vody)LOVCICA – Zosuvy (120 m od vody)NOVA LEHOTA – Blokové rozpadliny (120 m od vody)– Poddolované zosuvy (140 m od vody)– Zosuvy (140 m od vody)– Blokové polia (150 m od vody)– Poddolované zosuvy (150 m od vody)– Zosuvy (180 m od vody)– Zosuvy (190 m od vody)LOVCICA – Zosuvy (200 m od vody)– Zosuvy (210 m od vody)– Blokové polia (210 m od vody)– Zosuvy (240 m od vody)LUTILA – Zosuvy (250 m od vody)– Zosuvy (250 m od vody)– Zosuvy (260 m od vody)– Zosuvy (260 m od vody)– Zosuvy (270 m od vody)– Zosuvy (270 m od vody)LUTILA – Zosuvy (300 m od vody)– Zosuvy (300 m od vody)– Blokové polia (300 m od vody)– Zosuvy (300 m od vody)LUTILA – Zosuvy (310 m od vody)– Zosuvy (340 m od vody)– Blokové rozpadliny (360 m od vody)– Zosuvy (380 m od vody)– Zosuvy (390 m od vody)– Zosuvy (400 m od vody)– Blokové polia (420 m od vody)– Zosuvy (450 m od vody)LOVCICA – Zosuvy (460 m od vody)– Zosuvy (470 m od vody)– Blokové rozpadliny (470 m od vody)NOVA LEHOTA – Blokové polia (490 m od vody)LOVCICA – Zosuvy (560 m od vody)– Zosuvy (560 m od vody)– Zosuvy (570 m od vody)LOVCICA – Zosuvy (570 m od vody)– Zosuvy (620 m od vody)– Zosuvy (640 m od vody)– Blokové polia (650 m od vody)– Zosuvy (670 m od vody)– Zosuvy (680 m od vody)– Blokové rozpadliny (690 m od vody)– Zosuvy (690 m od vody)– Zosuvy (690 m od vody)– Zosuvy (700 m od vody)– Blokové polia (720 m od vody)TRUBIN – Zosuvy (730 m od vody)– Blokové polia (730 m od vody)– Poddolované zosuvy (750 m od vody)– Zosuvy (770 m od vody)– Poddolované zosuvy (790 m od vody)– Zosuvy (870 m od vody)– Zosuvy (910 m od vody)– Poddolované zosuvy (910 m od vody)ZIAR NADHRONOM – Zosuvy (930 m od vody)– Poddolované zosuvy (950 m od vody)– Poddolované zosuvy (970 m od vody)– Poddolované zosuvy (1,0 km od vody)– Skalné zrútenia (1,1 km od vody)– Poddolované zosuvy (1,1 km od vody)LADOMER – Zosuvy (1,1 km od vody)– Zosuvy (1,1 km od vody)– Skalné zrútenia (1,1 km od vody)– Poddolované bloky (1,1 km od vody)– Zosuvy (1,2 km od vody)– Poddolované bloky (1,2 km od vody)– Zosuvy (1,2 km od vody)– Zosuvy (1,2 km od vody)– Zosuvy (1,2 km od vody)– Zosuvy (1,2 km od vody)– Svahové prúdy (1,3 km od vody)ZIAR NAD HRONOM – Zosuvy (1,3 km od vody)– Zosuvy (1,3 km od vody)– Zosuvy (1,3 km od vody)Nová Lehota – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (40 m od vody)Žiar nad Hronom – negatívny vrt (50 m od vody)Janova Lehota – štruktúrny vrt s obyčajnou vodou (nad 20 (50 m od vody)Žiar nad Hronom – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (70 m od vody)Žiar nad Hronom – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (90 m od vody)Janova Lehota – štruktúrny vrt s obyčajnou vodou (nad 20 (100 m od vody)Žiar nad Hronom – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (110 m od vody)Lutila – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (120 m od vody)Žiar nad Hronom – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (170 m od vody)Žiar nad Hronom – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (180 m od vody)Handlová – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (190 m od vody)Žiar nad Hronom – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (250 m od vody)Žiar nad Hronom – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (260 m od vody)Žiar nad Hronom – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (280 m od vody)Žiar nad Hronom – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (280 m od vody)Žiar nad Hronom – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (290 m od vody)Žiar nad Hronom – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (340 m od vody)Žiar nad Hronom – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (340 m od vody)Žiar nad Hronom – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (350 m od vody)Žiar nad Hronom – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (350 m od vody)Žiar nad Hronom – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (360 m od vody)Žiar nad Hronom – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (360 m od vody)Žiar nad Hronom – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (430 m od vody)Žiar nad Hronom – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (440 m od vody)Žiar nad Hronom – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (460 m od vody)Žiar nad Hronom – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (480 m od vody)Zvolenská Slatina – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (480 m od vody)Žiar nad Hronom – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (490 m od vody)Žiar nad Hronom – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (550 m od vody)Žiar nad Hronom – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (560 m od vody)Žiar nad Hronom – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (630 m od vody)Žiar nad Hronom – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (650 m od vody)Žiar nad Hronom – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (660 m od vody)Žiar nad Hronom – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (680 m od vody)Žiar nad Hronom – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (760 m od vody)Žiar nad Hronom – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (760 m od vody)Žiar nad Hronom – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (770 m od vody)Nová Lehota – monitorovací vrt (790 m od vody)Žiar nad Hronom – pozorovací vrt SHMÚ (840 m od vody)Nová Lehota – monitorovací vrt (900 m od vody)vodomerná stanica s monitorovaním vodných stavov – Umelé hydrogeologicky významné objekty (40 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (50 m od vody)vrt s prelivom – Hydrogeologické vrty (50 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (70 m od vody)vodomerná stanica s monitorovaním vodných stavov – Umelé hydrogeologicky významné objekty (80 m od vody)vrt s prelivom – Hydrogeologické vrty (90 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (100 m od vody)zrážkomerná stanica – Umelé hydrogeologicky významné objekty (100 m od vody)meteorologická stanica – Umelé hydrogeologicky významné objekty (100 m od vody)vodárensky využívaný vrt – Hydrogeologické vrty (110 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (110 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (120 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (120 m od vody)prameň s monitorovaním výdatnosti – Vývery podzemnej vody (160 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (170 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (170 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (180 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (180 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (210 m od vody)vodomerná stanica s monitorovaním vodných stavov – Umelé hydrogeologicky významné objekty (240 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (240 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (250 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (260 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (270 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (270 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (280 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (280 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (290 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (290 m od vody)vodárensky využívaný a monitorovaný prameň – Vývery podzemnej vody (300 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (300 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (330 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (340 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (340 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (340 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (350 m od vody)vodárensky využívaný vrt – Hydrogeologické vrty (350 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (350 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (350 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (360 m od vody)Lovčica-Trubín, Ábelov mlyn, 900m J od K374 – studňa (30 m od vody)Nová Lehota, Klacká dolina, 350m JZ od K470 – prameň (170 m od vody)Janova Lehota, pri hlavnej ceste, 1000m V od K47 – prameň (200 m od vody)Janova Lehota, záhradkárska oblasť, 750m JZ od K – prameň (300 m od vody)Janova Lehota – prameň (300 m od vody)Lutila, č.d. 18, 1000m SV od K318 – studňa (430 m od vody)Janova Lehota – prameň (510 m od vody)Janova Lehota, 600m SZ od K418 – prameň (640 m od vody)Žiar nad Hronom, záchyt pre RD, 800m Z od K384 – prameň (690 m od vody)Janova Lehota, 800m J od K528 – prameň (1,0 km od vody)Lovčica, 800m Z od K363 – studňa (1,0 km od vody)Lovčica – Borovina, včelín, 450m JZ od K403 – prameň (1,1 km od vody)Janova Lehota – drenáž (1,1 km od vody)Janova Lehota, č.d. 271 – studňa (1,2 km od vody)Žiar nad Hronom, 400m Z od štôlne, 900m V od K38 – prameň (1,2 km od vody)Lutila, 1700m ZSZ od K503 Dubník – prameň (1,2 km od vody)Lutila, v lese nad obcou, 1000m JZ od K503 – prameň (1,3 km od vody)Žiar nad Hronom, 2200m S od K241 – prameň (1,3 km od vody)Žiar nad Hronom – prameň (1,3 km od vody)Lovčica-Trubín – prameň (1,6 km od vody)Lutila – Kupča, prameň potoka, 800m JV od K382 – prameň (1,8 km od vody)Ladomer, betónová skruž – prameň (2,0 km od vody)Janova Lehota – prameň (2,1 km od vody)Trubín, 1000m JV od K430 Kameň – prameň (2,1 km od vody)Janova Lehota, 650m SSV od K391 – studňa (2,1 km od vody)Kosorín, č.d. 21, 850m V od K426 Šibeničný vrch – prameň (2,2 km od vody)Šášovské Podhradie, 1000m V od K403 – prameň (2,2 km od vody)Šášovské Podhradie – Pila, 800m JV od K271 – vrt (2,2 km od vody)Slaská – Veľké Pole, 650m JV od K377 – prameň (2,4 km od vody)Slaská, v poli pod cestou, 1200mSV od K349 – prameň (2,7 km od vody)Janova Lehota, 1500m JJV od K736 – prameň (2,7 km od vody)Kosorín, č.d. 64, 150m JZ od K 384 – studňa (2,8 km od vody)Janova Lehota, 300m nad kapl.,1250m SV od K790 – prameň (2,8 km od vody)5 km

    Čiara je voda revíru, svetlý pás je pásmo 3 km, v ktorom sa hľadali vrty, banské diela a záťaže. Mapa ukazuje najbližšie objekty (najviac niekoľko desiatok z každého registra), nie všetky. Body zodpovedajú polohe v registri; plošné objekty sú vyznačené stredom.

    Stopové prvky v povrchových vodách

    Arzén, antimón, kadmium, olovo, meď, zinok a ďalšie prvky vo vzorkách riek a potokov (Geochemický atlas SR, povrchové vody, 2015). Pruh ukazuje, kde najvyššia hodnota leží medzi všetkými vzorkami na Slovensku; svetlá značka je medián vzoriek pri tejto vode.

    • KadmCdextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 3,90 μg/lmedián 0,250 μg/l16 vzoriek

      Najvyššia hodnota: Z od Žiaru nad Hronom, 30 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ChromCrextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 15,7 μg/lmedián 1,50 μg/l16 vzoriek31 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Z od Žiaru nad Hronom, 1993, 30 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ArsenAsvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 12,1 μg/lmedián 3,90 μg/l16 vzoriek13 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: HRON, 2001, 190 m od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • MiedźCuzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 4,86 μg/lmedián 1,75 μg/l16 vzoriek25 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: HRON, 2001, 190 m od vody. Porovnanie: 91. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • LítiumLimierne zvýšená
      najvyššie 23,0 μg/lmedián 5,00 μg/l15 vzoriek87 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: 1000m SSV od K656, 1993, 530 m od vody. Porovnanie: 86. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AntymonSbmierne zvýšená
      najvyššie 0,800 μg/lmedián 0,500 μg/l15 vzoriek93 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Žiar nad Hronom, pri železničnej trati, 1992, 690 m od vody. Porovnanie: 79. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • BáriumBabežná hodnota
      najvyššie 50,0 μg/lmedián 20,0 μg/l15 vzoriek

      Najvyššia hodnota: Žiar nad Hronom, pri železničnej trati, 1992, 690 m od vody. Porovnanie: 60. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • StronciumSrbežná hodnota
      najvyššie 190 μg/lmedián 110 μg/l15 vzoriek

      Najvyššia hodnota: Lehotský potok, 1993, 560 m od vody. Porovnanie: 53. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • SelenSenižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l15 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Žiar nad Hronom, pri železničnej trati, 1992, 690 m od vody. Porovnanie: 46. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • OłówPbnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 2,50 μg/lmedián 2,50 μg/l16 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Žiar nad Hronom, pri železničnej trati, 1992, 690 m od vody. Porovnanie: 43. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Hlavné ióny, mineralizácia a pH

    Základný chemizmus vody: z akých hornín sa do nej dostávajú minerály.

    • Oxid kremičitýSiO2vysoká (horných 5 %)
      najvyššie 49,4 mg/lmedián 27,5 mg/l17 vzoriek

      Najvyššia hodnota: 500m J od K403, 1993, 710 m od vody. Porovnanie: 98. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Zlato a rudné minerály v riečnych sedimentoch

    Regionálna šlichová prospekcia: z riečneho štrku sa vymyl ťažký podiel a spočítali sa v ňom zrná minerálov. Mapa nálezov je pozitívna: vzorka bez zlata sa v atlase neuvádza, preto absencia nálezu nie je dôkaz, že zlato nie je.

    • Sfalerit (ZnS)47 vzoriek, najviac 43 zŕn
    • Ilmenit (FeTiO₃)16 vzoriek, najviac 2815 zŕn
    • Magnetit (Fe₃O₄)16 vzoriek, najviac 815 zŕn
    • Hematit (Fe₂O₃)14 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Pyrit (FeS₂)13 vzoriek, najviac 5 zŕn
    • Rutil (TiO₂)13 vzoriek, najviac 5 zŕn
    • Cinabarit (HgS)10 vzoriek, najviac 175 zŕn
    • Limonit (FeO(OH)·nH₂O)7 vzoriek, najviac 15 zŕn
    • Realgár (AsS)5 vzoriek, najviac 2 zŕn
    • Barit (BaSO₄)5 vzoriek, najviac 5 zŕn
    • Anatas (TiO₂)3 vzorky, najviac 5 zŕn
    • Monazit ((Ce,La,Nd)PO₄)2 vzorky, najviac 5 zŕn
    • Scheelit (CaWO₄)2 vzorky, najviac 1 zŕn

    Horninotvorné a doprovodné minerály

    • Amfiboly (Ca₂(Mg,Fe)₅Si₈O₂₂(OH)₂)16 vzoriek, najviac 815 zŕn
    • Granáty ((Fe,Mg,Ca,Mn)₃Al₂Si₃O₁₂)16 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Pyroxény ((Mg,Fe,Ca)₂Si₂O₆)16 vzoriek, najviac 4115 zŕn
    • Zirkón (ZrSiO₄)16 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Korund (Al₂O₃)10 vzoriek, najviac 5 zŕn
    • Epidot (Ca₂(Al,Fe)₃Si₃O₁₂(OH))9 vzoriek, najviac 15 zŕn
    • Apatit (Ca₅(PO₄)₃(F,Cl,OH))3 vzorky, najviac 5 zŕn
    • Staurolit (Fe₂Al₉Si₄O₂₃(OH))2 vzorky, najviac 5 zŕn
    • Turmalíny (komplexný borosilikát)1 vzorka, najviac 5 zŕn

    Podzemná voda: chemizmus, typy vôd a rádioaktivita

    Hydrogeochemické objekty (rozbory prameňov a vrtov), geochemický atlas podzemných vôd (1996) a rádiohydrochemické vzorkovanie. Podzemná voda živí potoky, preto jej zloženie ovplyvňuje aj vodu v toku.

    Chemické typy vôd v okolí

    • Ca-Mg-HCO315×
    • Ca-HCO38×
    • Ca-SO4-HCO33×
    • Ca-Mg-SO4-HCO33×
    • Na-Ca-HCO32×
    • Ca-Mg-Na-HCO31×
    • Ca-HCO3-Cl1×

    Trieda kvality vody podľa hydrogeochemickej mapy

    • trieda B12×
    • trieda F7×
    • trieda A5×
    • trieda E3×
    • trieda H3×
    • trieda D2×
    • trieda G1×

    Kovy v podzemnej vode

    • MiedźCuextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 70,0 μg/lmedián 0,900 μg/l43 vzoriek

      Najvyššia hodnota: studňa, 1991, 1,0 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ArsenAsextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 75,0 μg/lmedián 2,00 μg/l43 vzoriek16 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 2,8 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • GlinAlvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 0,190 mg/lmedián 0,0100 mg/l43 vzoriek23 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 2,6 km od vody. Porovnanie: 98. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • OłówPbvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 5,00 μg/lmedián 0,500 μg/l43 vzoriek79 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1991, 430 m od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AntymonSbvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 1,70 μg/lmedián 0,100 μg/l43 vzoriek72 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1991, 1,0 km od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • KadmCdvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 0,800 μg/lmedián 0,250 μg/l43 vzoriek93 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1991, 30 m od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • CynkZnzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 702 μg/lmedián 4,00 μg/l43 vzoriek12 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1991, 1,0 km od vody. Porovnanie: 92. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • LítiumLizvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 41,0 μg/lmedián 5,00 μg/l43 vzoriek28 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: vrt, 1991, 2,2 km od vody. Porovnanie: 92. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ChromCrzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 2,20 μg/lmedián 0,250 μg/l43 vzoriek86 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1994, 2,9 km od vody. Porovnanie: 91. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ŻelazoFebežná hodnota
      najvyššie 0,00500 mg/lmedián 0,00500 mg/l12 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1991, 430 m od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • RtęćHgnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,100 μg/lmedián 0,100 μg/l43 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 2,0 km od vody. Porovnanie: 46. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • SelenSenižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l43 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 2,0 km od vody. Porovnanie: 39. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Radón vo vodách

    Druh miestaVzoriekNajvyšší radónMedián
    upravený prameň543,6 Bq/l23,9 Bq/l
    źródło1156,6 Bq/l4,49 Bq/l
    vrt s prelivom421,5 Bq/l14,3 Bq/l
    výtok z banského diela11,64 Bq/l1,64 Bq/l
    studňa19,18 Bq/l9,18 Bq/l
    vodný zdroj pre hromadné zásobovanie415,3 Bq/l8,84 Bq/l
    minerálny prameň123,7 Bq/l23,7 Bq/l
    potok, rieka10,0900 Bq/l0,0900 Bq/l

    Banské diela, ložiská a rudné výskyty

    Staré banské diela mimo dobývacích priestorov (register Geofondu), ložiská a dobývacie priestory a metalogenetická mapa. Zlato, striebro a ďalšie kovy sa v blízkosti tokov môžu dostávať do sedimentov a vody.

    Druhy banských objektov

    • halda3×
    • štôlňa1×
    • šachta1×

    Najbližšie staré banské diela

    NazwaGatunekŤaženéUkončenieOd vody
    Haldahaldahnedé uhlie240 m
    Dedičná štôlňa III.štôlňa1,3 km
    Vetrací komín na Hlavnú dedič.št.šachta2,0 km
    Haldahalda2,3 km
    Halda-hlavný odvalhaldahnedé uhlie2,8 km

    Ložiská a dobývacie priestory

    LožiskoNerastStav a organizáciaOd vody
    Handlováhnedé uhlieLožisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – HBP, a.s.80 m
    Janova Lehota – Dérerov Mlynstavebný kameňLožisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – GLOCK Forst Slowakei s.r.o.280 m
    Janova Lehota – Dérerov mlyn I.stavebný kameňLožisko s predpokladom využívania zásob – GLOCK Forst Slowakei s.r.o.390 m
    Žiar nad HronomkaolínLožisko s predpokladom využívania zásob – ŠGÚDŠ Bratislava1,1 km
    Žiar nad HronomkremenecLožisko s predpokladom využívania zásob – ŠGÚDŠ Bratislava1,1 km
    Handlováhnedé uhlieLožisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – HBP, a.s.1,2 km
    Handlováhnedé uhlieLožisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – HBP, a.s.1,2 km
    KosorínlignitLožisko s predpokladom využívania zásob – ŠGÚDŠ Bratislava1,8 km
    Lutila IIkeramické ílyLožisko s predpokladom využívania zásob – ŠGÚDŠ Bratislava2,3 km
    Lutila IIkeramické ílyLožisko s predpokladom využívania zásob – ŠGÚDŠ Bratislava2,4 km
    Stará Kremnička I., časť KotlištekremenecLožisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Rudné bane, štátny podnik2,4 km
    Stará Kremnička I., časť KotlištebentonitLožisko s predpokladom využívania zásob – Rudné bane, štátny podnik2,4 km

    Vrty a archívne správy Geofondu

    Register hydrogeologických vrtov, ostatných vrtov a geotermálnych vrtov. Ku každému vrtu patrí správa v archíve Geofondu (geologické profily, čerpacie skúšky, chemické rozbory vody); číslo správy je v tabuľke.

    274 vrtov v pásme 3 km, z toho 107 hydrogeologických a 167 ostatných; s číslom archívnej správy 274.

    Hĺbky vrtov

    • do 10 m86×
    • 10–30 m81×
    • 30–100 m52×
    • 100–300 m26×
    • nad 300 m19×

    Najbližšie vrty

    LokalizacjaGatunekGłębokośćArchívna správaOd vody
    Nová Lehotaširokoprofilový vrt100,0 m32524 122Ab2.pdf40 m
    Žiar nad Hronomnegatívny vrt10,0 m4678 122Ba9.pdf50 m
    Janova Lehotaštruktúrny vrt s obyčajnou vodou150,0 m63665 122Ab10.pdf50 m
    Žiar nad Hronomúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou s artézskym prelivom371,0 m88801 122Ba29.pdf70 m
    JV-9inžiniersko-geologický6,0 m8577780 m
    Žiar nad Hronomúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou s artézskym prelivom295,7 m20946 122Ba1.pdf90 m
    Janova Lehotaštruktúrny vrt s obyčajnou vodou200,0 m63665 122Ab12.pdf100 m
    Žiar nad Hronomúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou8,9 m51349 122Ba24.pdf110 m
    Lutilaúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou10,3 m19940 122Ba11.pdf120 m
    VTR-11/88ložiskový59,0 m77516130 m
    Žiar nad Hronomširokoprofilový vrt7,3 m8606 122Ba6.pdf170 m
    ZD-5bez určenia účelu8,0 m85773170 m

    Geotermálna energia a minerálne vody

    Geotermálne vrty (teplota vody na ústí, výdatnosť, chemický typ) a zdroje geotermálnych a minerálnych vôd v okruhu 10 km. Údaje o využívaní a existencii vrtu sú z registra Geofondu.

    VrtTemperaturaVýdatnosťGłębokośćChemický typ vodyVyužívanieOd vody
    Žiar nad Hronom – RGŽ-2––2500 m–nevyužívaný1,2 km
    Handlová – RH-138 °C–1201 mCa-Mg-SO4-HCO3nevyužívaný4,8 km
    Handlová – FGHn-119 °C–475 mCa-Mg-HCO3nevyužívaný5,4 km
    Sklené Teplice – ST-454 °C13,3 l/s1820 mCa-SO4-HCO3využívaný5,4 km
    Sklené Teplice – STH-245 °C3,0 l/s81 mCa-SO4-HCO3využívaný bez nahlasovania údajov6,3 km
    Sklené Teplice46 °C4,5 l/s29,7 mCa-SO4nevyužívaný6,6 km
    Sklené Teplice43 °C0,0 l/s–Ca-SO4nevyužívaný6,7 km
    Sklené Teplice – ST-251 °C4,5 l/s107 mCa-SO4využívaný6,7 km
    Sklené Teplice48 °C0,2 l/s–Ca-SO4nevyužívaný6,7 km
    Sklené Teplice – ST-546 °C–1001 mCa-Mg-SO4-HCO3nevyužívaný6,8 km

    Zdroje geotermálnych a minerálnych vôd

    ŹródłoGatunekTemperatura wody (°C)Výdatnosť (l/s)PočetNajbližší od vody
    kategória c1minerálna voda23-38< 53210 m
    kategória c2minerálna voda23-385-151230 m
    kategória b1minerálna voda15-22< 511,1 km
    kategória a1minerálna voda< 15< 512,1 km
    kategória d1minerálna voda39-55< 546,4 km
    kategória Sklené Teplicetermálne kúpalisko––16,7 km
    kategória d2minerálna voda39-555-1519,7 km

    Environmentálne záťaže, skládky a antropogénne sedimenty

    Evidované environmentálne záťaže (priemyselné areály, skládky, ťažba), register skládok odpadov a monitorovanie antropogénnych sedimentov (kaly z priemyslu). Je to zoznam miest, nie meranie znečistenia vody.

    Environmentálne záťaže

    LokalizacjaČinnosťLátkaKlasifikáciaOd vody
    Žiar nad Hronom – ZSNP – areál skup. spoločnostíSK1000700P1,9 km

    Skládky odpadov

    SkládkaPlochaRok vznikuMonitorovanieOd vody
    Lutila25 m²1980–360 m
    Ladomer – Ladomerská Vieska30 m²1960–710 m
    Lovčica – Trubín–1970–800 m
    Skládka TKO Nová Lehota – Nová Lehota10 000 m²1981monitorovaná870 m
    Ladomer – Ladomerská Vieska100 m²1960–920 m
    Lovčica – Trubín–1975–960 m
    Janova Lehota–1985–1,1 km
    Žiar nad Hronom10 m²1950–1,2 km

    Zosuvy a svahové deformácie

    Register zdokumentovaných svahových deformácií (Geofond). Zosuvy pri toku môžu priniesť do vody jemný materiál, zmeniť dno a prehradiť koryto.

    Druhy deformácií

    • Zosuvy133×
    • Poddolované zosuvy29×
    • Blokové polia18×
    • Blokové rozpadliny8×
    • Skalné zrútenia5×
    • Poddolované bloky5×
    • Svahové prúdy3×

    Stupeň aktivity

    • Stabilizovaný97×
    • Potenciálny76×
    • Aktívny21×
    • S potenciálnymi a aktívnymi formami5×
    • Odstránený1×
    • So stabilizovanými a potenciálnymi formami1×

    Súčasný stav

    • Spracované len v rozsahu registrácie v mierke 1:25 00036×
    • SD preberaná z archívnych materiálov, ktorá bola konfrontova16×
    • SD prebraná z archívnych materiálov (existuje inž. geologick6×

    Ako čítať tieto údaje

    • Pásmo a vzdialenosť. Vzdialenosť sa meria od čiary vody k bodu v registri (u plôch k ich stredu), s presnosťou desiatok metrov. Počty platia len pre pásmo, nie pre celé povodie.
    • Percentil. Pri chémii sa najvyššia hodnota porovnáva so všetkými vzorkami atlasu na Slovensku. Nejde o zákonný limit ani o hodnotenie zdravotného rizika; atlasy sú historické (vyšli: povrchové vody 2015, podzemné vody 1996, riečne sedimenty 1999).
    • Medza stanovenia. Veľa vzoriek má hodnotu na úrovni najnižšej, čo laboratórium určilo; takéto výsledky znamenajú „pod medzou“. Pri nich je pozícia v rozdelení odhad.
    • Šlichy. Evidujú sa len vzorky s nálezom. Počet zŕn v preparáte nie je obsah zlata v gramoch na tonu.
    • Súvislosť s vodou. Banské dielo, skládka či záťaž v blízkosti nič nedokazuje o kvalite vody v toku. Slúži ako podnet na pozornosť a ako východisko pre ďalší prieskum.
    • Vzorkové body. Plošné a rastrové mapy ŠGÚDŠ sa nedajú stiahnuť ako body, preto sa pozdĺž čiary každého revíru zisťuje hodnota v bodoch zhruba každé 3 km. Ide o vzorku čiary, nie o súvislý záznam; veľmi krátky úsek môže mať jediný bod.
    • Rastre atlasu. Chémia vody a sedimentov sú interpolácie meraní v sieti vzoriek (Geochemický atlas SR). Hodnota v bode je modelový odhad pre okolie, nie meranie vo vode. Percentil porovnáva priemer tohto toku so všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku.
    • Polohy a mierky. Mapy majú rôznu mierku (1:50 000 až 1:1 000 000), preto sa podrobnosť v sekciách líši. Mapa mimo pokrytia znamená, že v bode nie je plocha, nie že tam nič nie je.

    Dáta: © ŠGÚDŠ (https://www.geology.sk), stiahnuté 8. 11. 2026. Podrobnosti v Metodike.

    Organizacje i lokalizacja

    Kto zarządza łowiskami i gdzie leżą

    Organizacje na ciekukto zarządza łowiskami i jakie warunki panują tam dziś

    1. Žiar nad Hronom1 łowisko · 20 km21Lutilský potok21

    Inne cieki w okolicy

    Dorzecze: Hron