Wskaźnik warunków połowu, najlepsze okno dnia i łowiska od najlepszych warunków
Średnia łowisk na cieku
21z 100
Niska aktywność · średnia z 3 łowisk
Liczba w nagłówku to oszacowanie dla środka cieku na podstawie pogody i pomiarów. Średnia łowisk dodatkowo uwzględnia dane satelitarne, zacienienie i geologię każdego łowiska.
Bardzo wysoka0
Wysoka0
Przeciętna1
Niska2
Kiedy jest najlepsze oknoile łowisk ma najlepsze dwugodzinne okno o danej godzinie
00
06
12
18
Najwięcej łowisk ma najlepsze okno około 06:00.
Wskaźnik to oszacowanie warunków na podstawie pogody, wody i otoczenia, a nie prognoza brań. Przeliczono o 04:04.
Mapa i łowiska cieku
Przebieg cieku i jego łowiska. Kolor linii przełączysz na warunki dziś, jakość lub dowolny inny parametr.
Wybierz kategorię i zawęź wybór. Przy każdej opcji zobaczysz, ile łowisk ci zostanie.
Kolor na mapie
Wczytywanie mapy…
Mapę przesuwasz dwoma palcami. Jednym palcem przewijasz stronę na całym ekranie.
KarpioweŁososiowo-pstrągoweŁososiowo-lipieniowe
niżejwyżej
Wskaźnik to oszacowanie warunków na podstawie pogody, wody i otoczenia, a nie prognoza brań. Przy każdym łowisku widzisz, z czego się składa, jak jest uzasadniony i skąd pochodzą dane.
Stan wody na cieku
Pomiary poziomu wody, temperatury i przepływu, pogoda przy cieku i stan z satelitów
Stany wody na cieku
Stacja
Status
Zmiana
Temperatura
Bretka
48 cm
–
Profil wysokościowy cieku
Jak ciek opada z biegiem wody: spadek, nachylenie i prędkość wody.
Wartki ciekRzeka podgórska ze żwirowym dnem i szybkim nurtem. Tu dobrze czują się już lipień i pstrąg.
Profil wysokościowy cieku: od 522 do 200 m n.p.m. na 46,6 km.Łowiska w kolejności od najwyższego (po lewej) do najniższego. Między łowiskami może być odcinek bez łowiska, nie jest on wyświetlany.
Najwyższy punkt
522 m n.p.m.
Najniższy punkt
200 m n.p.m.
Spadek łowiskSpadekRóżnica wysokości n.p.m. między górnym a dolnym końcem łowiska w metrach. Im większy spadek na krótszej długości, tym szybsza woda.
323 m
Średnie nachylenieNachylenie ciekuSpadek na kilometr w promilach (‰, metry na kilometr). Do 2 ‰ to wolna rzeka nizinna, 5–10 ‰ rzeka podgórska (lipień, pstrąg), powyżej 10 ‰ szybki potok.
6,9 ‰
KrętośćKrętośćDługość cieku podzielona przez odległość jego końców w linii prostej. 1,0 to ciek prosty, powyżej 1,3 wyraźnie meandruje. Meandry tworzą doły pod brzegami i płycizny na przejściach między zakolami.
1,25
Źródło: Open Topo Data (eudem25m), 4 lis 2026. Nachylenie i spadek są orientacyjne, obejmują tylko odcinki łowisk.
Teren w 3D
Ładowanie modelu terenu 3D…
Zdjęcia historyczne
Zmiany otoczenia i przyrody od 2019 do 2025: jak zmieniają się brzegi, roślinność i krajobraz wokół wody. Zdjęcia przełączają się same, możesz też przeglądać je ręcznie.
2019zdjęcia z 30 cze 20192022zdjęcia z 17 paź 20222025zdjęcia z 23 cze 2025
Źródło: SHMÚ (roczniki jakości wód powierzchniowych i podziemnych), rejestr oczyszczalni z VÚVH i EEA. Stanowisko SHMÚ jest przypisywane do łowiska według tej samej nazwy cieku i odległości; rocznik podaje stanowiska, które nie spełniły normy, dlatego brak stanowiska nie jest dowodem czystej wody.
Geológia a geochémia toku Muráň
Kovy a zlato v riečnych sedimentoch a vode, staré banské diela a ložiská, vrty s archívnymi správami, geotermálna energia, záťaže a zosuvy v okolí toku
Prehľad vychádza z verejných registrov a atlasov Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Hľadá sa v pásme okolo vody všetkých revírov toku (spolu 58 km čiary): vzorky z potokov do 1 km, vrty, banské diela a záťaže do 3 km, rudné výskyty do 5 km, geotermálne zdroje do 10 km.
Hornina pod vodou
Náplavy riek75 % čiary vody
13 % mladé sedimenty, 13 % granitoidy
Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch. Geologická mapa SR 1:50 000.
Voda podľa atlasu
pH 7,8modelový odhad
typ vody Ca–Mg–HCO₃
Mineralizácia 314 mg/l, stredne tvrdá voda (10,8 °dH). Interpolácia meraní Geochemického atlasu SR, nie meranie v toku.
Prvky v riečnom sedimente
0 z 15prvkov v horných 10 %
najvyššie: Cín 5,01 mg/kg
Poloha najvyššie postaveného prvku medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku: 90. percentil. Interpolácia Geochemického atlasu riečnych sedimentov.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Teplo pod nohami
28°C v hĺbke 1 000 m
tepelný tok 67 mW/m²
V hĺbke 2 000 m okolo 55 °C (prírastok 27 °C na kilometer). Atlas geotermálnej energie SR.
Prirodzené gama žiarenie
58nGy/h dávkový príkon
82. percentil na Slovensku
Prirodzené pozadie z hornín a pôdy (draslík, urán, tórium), nie hodnota z merania pri vode. Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ.
Staré banské diela
202objektov do 3 km
ťažené: Fe, Sb, Pb, Zn
Najbližšie: Halda okru zo Železníka (halda), 10 m od vody.
Zlato v riečnom sedimente
12vzoriek so zlatom
19 rudných minerálov v sedimente
Najviac 16 zŕn v jednej vzorke (910 m od vody). Šlichová prospekcia rátala zlaté zrná v preparáte z riečneho sedimentu.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Stopové prvky vo vode toku
6 z 10ukazovateľov v horných 5 %
najvyššie: Selén 3,00 μg/l
Poloha najvyššej namerenej hodnoty v rozdelení všetkých vzoriek povrchových vôd na Slovensku: 99. percentil (Muráň).
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Vrty a rozbory podzemnej vody
830vrtov do 3 km
1621 rozborov vody v okolí
Z toho 830 s archívnou správou Geofondu. Vrty sú hydrogeologické, geologické, inžinierskogeologické a iné.
Geotermálna energia
19°C na ústí vrtu
2 geotermálne vrty do 10 km
Najteplejší: Tornaľa – HM-5, 9,3 km od vody.
Environmentálne záťaže a skládky
29lokalít do 3 km
1 záťaž, 28 skládok
Najbližšia záťaž: Magnezitovce – pesticídny sklad, 60 m od vody. Blízkosť neznamená, že látky z lokality do vody unikajú.
Ložiská a rudné výskyty
195záznamov do 5 km
45 ložísk, 150 rudných výskytov
Registre Geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerastných surovín.
Zosuvy a svahové deformácie
13plôch do 3 km
Zdokumentované zosuvy v registri Geofondu. Zosuv do toku môže zakaliť vodu a zmeniť dno.
Geologická stavba pod vodou
Aká hornina leží pod čiarou vody (Geologická mapa SR 1:50 000), aký je jej vek, ako hrubý je kvartérny pokryv a v akej tektonickej jednotke voda tečie. Horninové podložie rozhoduje o tvrdosti vody, o dne, o zákale po dažďoch aj o pramenitosti.
Poradie bodov ide po čiare vody (pri toku a povodí revír za revírom). Pruh je rez vzdialenosťou, nie mapou; šírka úseku zodpovedá počtu bodov.
Náplavy riek75%SR 72 %
Mladé sedimenty13%SR 8,6 %
Granitoidy13%SR 1,5 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Náplavy riek: Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch.
Geologický vek hornín
kvartér88%
kryštalinikum13%
Najčastejšie horninové jednotky
Útvar
Vek
Jednotka
Pkt
kvartér
holocén
fluviálne sedimenty: litofaciálne nečlenené nivné hliny, alebo piesčité až štrkovité hliny dolinných nív a nív
6×
kvartér
pleistocén – holocén
deluviálne sedimenty: gravitačne resedimentované piesčité a piesčito-hlinité štrky svahovín
1×
kryštalinikum
staršie paleozoikum?
migmatity, ortoruly, výrazne usmernené hybridné granitoidy a polohy pararúl (hybridný komplex)
1×
Kvartérny pokryv
deluviálne sedimenty67%SR 16 %
fluviálne sedimenty nív33%SR 68 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Typická hrúbka kvartérneho pokryvu6,5m
5 – 1079%SR 20 %
2 – 514%SR 48 %
0 – 27,1%SR 16 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Tektonické jednotky
GEMERIKUM40%SR 13 %
SILICIKUM40%SR 3,0 %
MELIATIKUM20%SR 0,1 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Tektonické členenie
PALEOALPÍNSKE TEKTONICKÉ JEDNOTKY VNÚTORNÝCH ZÁPADNÝCH KARPÁT63%SR 16 %
NEOALPÍNSKE TEKTONICKÉ ŠTRUKTÚRY ZÁPADNÝCH KARPÁT38%SR 84 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Neotektonické jednotky
pozitívna jednotka (pohorie)100%SR 60 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Smer neotektonických pohybov
veľký zdvih61%SR 26 %
stredný zdvih39%SR 32 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Mapa pokrýva 8 z 19 bodov čiary vody.
Hydrogeológia: kolektory a podzemná voda
Potoky a rieky živí podzemná voda. Hydrogeologické mapy ukazujú, v akých horninách sa voda zachytáva, ako priepustné sú a aká je v nich voda. Údaje sú z máp ŠGÚDŠ, nie z merania pri konkrétnej vode.
Horniny kolektora (hydrogeologická mapa 1:200 000)
Żwiry86%SR 52 %
Metamorfity7,1%SR 2,4 %
Dolomity7,1%SR 1,8 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Typ zvodnenca
Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Štrky; Fluviál)79%SR 22 %
Zvodnence s prevažne medzizrnovým typom priepustnosti (prevažne… (Štrky; Fluviálne)7,1%SR 27 %
Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Metamorfity; N)7,1%SR 2,3 %
Zvodnence s prevažne puklinovým typom priepustnosti, vrátane kr… (Dolomity; Nerozlíšené)7,1%SR 1,8 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Typ priepustnosti (základná hydrogeologická mapa 1:50 000)
medzizrnová100%SR 86 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Hydrogeologická funkcia
kolektor80%SR 95 %
izolátor20%SR 2,9 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Hlavný hydrogeologický región
kryštalinikum Stolických vrchov a Revúckej vrchoviny v povodí Slanej53%SR 1,7 %
mezozoikum centrálnej a východnej časti Slovenského krasu41%SR 1,4 %
kvartér Rimavskej kotliny5,9%SR 0,0 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
silikátogénny, až silikáto-sulfidogénny17%SR 0,0 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Chemický typ podzemných vôd
Ca-HCO3, Ca-Mg-HCO3, Ca-SO4-HCO350%SR 3,2 %
Ca-Mg-HCO3 až Ca-Mg-HCO3-SO433%SR 7,4 %
Ca-HCO317%SR 6,1 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Trieda kvality podzemných vôd
A50%SR 36 %
E30%SR 6,5 %
B20%SR 18 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Geotermálne útvary podzemných vôd
Rimavská kotlina100%SR 2,8 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Chémia povrchových vôd podľa atlasu
Modelované zloženie vody v území, ktorým tečie čiara revíru. Rastre Geochemického atlasu SR (povrchové vody) sú interpoláciou meraní vo vzorkovaných tokoch, preto ukazujú typické pozadie v území, nie meranie v konkrétnom potoku.
Kwasowość wody
pH 7,82typické pásmo
Väčšina riek a potokov na Slovensku má pH 6,5 až 8,5. Kyslejšia voda býva v tokoch na kyslých horninách (granity, kremence), zásaditejšia pri vápencoch.
Twardość wody
10,8°dH, stredne tvrdá
Súčet vápnika a horčíka (1,93 mmol/l). Tvrdá voda je pufrovaná, pH sa v nej mení pomalšie; mäkká voda je citlivejšia na kyslé dažde.
miękka
średnia
twarda
veľmi tvrdá
Rozpustené látky
314mg/l mineralizácia
Celkové množstvo rozpustených minerálov. Čistá horská voda má desiatky mg/l, vody v nížinách a na vápencoch stovky.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Iónové zloženie vody
Katióny (kladné ióny)
Ca 65Mg 28
Anióny (záporné ióny)
HCO₃ 71SO₄ 24
Typ vody podľa prevládajúcich iónov: Ca–Mg–HCO₃
Podiely sú v ekvivalentoch, čo je bežný spôsob, ako sa porovnáva zloženie vôd.
Hlavné ióny
SiarczanySO445,3 mg/l56. percentil
FluorkiF0,110 mg/l48. percentil
MagnezMg14,1 mg/l46. percentil
ChlorkiCl7,64 mg/l46. percentil
WapńCa54,0 mg/l39. percentil
HydrogénuhličitanyHCO3173 mg/l37. percentil
DraslíkK2,29 mg/l37. percentil
SódNa5,64 mg/l32. percentil
bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)
Geochemický atlas SR (riečne sedimenty) opisuje, čo nesie rieka v jemnom materiáli na dne. Sediment zachytáva kovy z hornín, rudných výskytov aj z minulej ťažby a priemyslu. Nie je to zákonný limit ani hodnotenie zdravotného rizika: ukazuje, ako sa prvok na tomto toku radí medzi tokmi na Slovensku.
Potenciálne toxické a stopové prvky
CínSn5,01 mg/kg90. percentil
AntymonSb2,07 mg/kg83. percentil
ChromCr96,2 mg/kg79. percentil
ArsenAs10,8 mg/kg78. percentil
WanadV82,6 mg/kg76. percentil
OłówPb20,2 mg/kg71. percentil
RtęćHg0,167 mg/kg69. percentil
BizmutBi0,274 mg/kg68. percentil
CynkZn109 mg/kg62. percentil
MiedźCu26,4 mg/kg61. percentil
KadmCd0,219 mg/kg57. percentil
KobaltCo8,52 mg/kg51. percentil
NikielNi22,7 mg/kg40. percentil
SelenSe0,174 mg/kg31. percentil
MolibdenMo0,285 mg/kg31. percentil
bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)
Hlavné prvky (železo, hliník, vápnik, horčík, draslík, sodík, titán, mangán, fosfor)
MagnezMg1,87 %87. percentil
SódNa1,19 %86. percentil
GlinAl6,89 %84. percentil
ŻelazoFe3,55 %83. percentil
TitánTi5 706 mg/kg82. percentil
ManganMn1 227 mg/kg80. percentil
FosforP1 053 mg/kg73. percentil
DraslíkK1,64 %70. percentil
WapńCa2,71 %62. percentil
Ďalšie prvky (bárium, stroncium, lítium, rubídium, zirkón, ytrium, cér, bór, berýlium, gálium)
YtriumY37,9 mg/kg90. percentil
ZirkónZr524 mg/kg84. percentil
CérCe69,6 mg/kg79. percentil
BorB71,4 mg/kg78. percentil
BáriumBa518 mg/kg74. percentil
StronciumSr163 mg/kg71. percentil
RubídiumRb92,9 mg/kg61. percentil
BerylBe1,57 mg/kg60. percentil
GáliumGa14,4 mg/kg53. percentil
LítiumLi28,4 mg/kg44. percentil
Prirodzená rádioaktivita a radón
Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ meria žiarenie z draslíka, uránu a tória v horninách a pôde. Najvyššie hodnoty majú granity a niektoré kyslé vulkanity, najnižšie vápence a nivy. Cézium-137 je pozostatok spadu po havárii v Černobyle a po testoch jadrových zbraní.
Dávkový príkon gama žiarenia
58nGy/h vo vzduchu
rozsah 42 až 71 nGy/h
Prirodzené pozadie z hornín a pôdy; bývajú vyššie nad granitmi a niektorými kyslými vulkanitmi, nižšie nad vápencami a nivami.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Ekvivalentný urán (eU)eU3,15 ppm87. percentil
Ekvivalentné tórium (eTh)eTh8,54 ppm78. percentil
Potas (K)K1,42 %75. percentil
bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)
Geotermálny potenciál
Atlas geotermálnej energie SR zachytáva teplotu hornín a tepelný tok z vnútra Zeme. Je to potenciál územia, nie skutočné teplo vody v toku. Konkrétne geotermálne vrty a pramene pri tejto vode sú v sekcii o geotermálnej energii nižšie.
Teplota hornín s hĺbkou
28 / 55 °Cv hĺbke 1 000 a 2 000 m
prírastok 27 °C na km
Čiara ukazuje teplotu hornín; bodkovaná časť je len predĺženie k povrchu. Tepelný tok 67 mW/m².
Geotermálne útvary podzemných vôd pod čiarou vody
Rimavská kotlina100%SR 2,8 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Reliéf, klíma a pôdy
Povodie nie je len voda: sklon a výška určujú rýchlosť odtoku, klíma teplotu a množstvo vody a pôdy to, čo sa do toku splavuje. Údaje sú z geomorfologického členenia, klimatickogeografických typov a pôdnych máp ŠGÚDŠ.
Priemerná januárová teplota-3,5°C
Priemerná júlová teplota18,4°C
Ročné zrážky692mm
Klimatickogeografické typy
horská klíma54%SR 33 %
kotlinová klíma46%SR 29 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Mapa pásma
Kde sa nachádzajú najbližšie banské diela, ložiská, záťaže, geotermálne vrty a nálezy zlata. Skupiny sa dajú vypínať.
Čiara je voda revíru, svetlý pás je pásmo 3 km, v ktorom sa hľadali vrty, banské diela a záťaže. Mapa ukazuje najbližšie objekty (najviac niekoľko desiatok z každého registra), nie všetky. Body zodpovedajú polohe v registri; plošné objekty sú vyznačené stredom.
Stopové prvky v povrchových vodách
Arzén, antimón, kadmium, olovo, meď, zinok a ďalšie prvky vo vzorkách riek a potokov (Geochemický atlas SR, povrchové vody, 2015). Pruh ukazuje, kde najvyššia hodnota leží medzi všetkými vzorkami na Slovensku; svetlá značka je medián vzoriek pri tejto vode.
SelenSeextrémna (horný 1 %)
najvyššie 3,00 μg/lmedián 0,500 μg/l29 vzoriek83 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Muráň, 1996, 130 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
OłówPbextrémna (horný 1 %)
najvyššie 13,0 μg/lmedián 4,00 μg/l35 vzoriek40 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Jelšava, 1997, 390 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
KadmCdextrémna (horný 1 %)
najvyššie 2,00 μg/lmedián 0,150 μg/l29 vzoriek52 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Jelšavská Teplica, 320 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ChromCrvysoká (horných 5 %)
najvyššie 8,00 μg/lmedián 2,00 μg/l36 vzoriek42 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Muráň, 1996, 130 m od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
AntymonSbvysoká (horných 5 %)
najvyššie 7,00 μg/lmedián 0,500 μg/l26 vzoriek73 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Čoltovo, 420 m od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ArsenAsvysoká (horných 5 %)
najvyššie 7,00 μg/lmedián 1,00 μg/l36 vzoriek22 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Magnezitovce, 2001, 110 m od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
MiedźCuzvýšená (horných 10 %)
najvyššie 6,00 μg/lmedián 2,00 μg/l36 vzoriek39 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Muráň, 1996, 130 m od vody. Porovnanie: 92. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
LítiumLimierne zvýšená
najvyššie 20,0 μg/lmedián 5,00 μg/l22 vzoriek55 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Muráň, prítok, 2010, 330 m od vody. Porovnanie: 84. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
StronciumSrmierne zvýšená
najvyššie 370 μg/lmedián 165 μg/l6 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Jelšavská Teplica, 2001, 250 m od vody. Porovnanie: 80. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
BáriumBamierne zvýšená
najvyššie 70,0 μg/lmedián 29,0 μg/l34 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Magnezitovce-Kopraň, 2001, 60 m od vody. Porovnanie: 78. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Hlavné ióny, mineralizácia a pH
Základný chemizmus vody: z akých hornín sa do nej dostávajú minerály.
Oxid kremičitýSiO2mierne zvýšená
najvyššie 20,7 mg/lmedián 7,80 mg/l29 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Jelšava, 1997, 390 m od vody. Porovnanie: 78. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Zlato a rudné minerály v riečnych sedimentoch
Regionálna šlichová prospekcia: z riečneho štrku sa vymyl ťažký podiel a spočítali sa v ňom zrná minerálov. Mapa nálezov je pozitívna: vzorka bez zlata sa v atlase neuvádza, preto absencia nálezu nie je dôkaz, že zlato nie je.
Rutil (TiO₂)188 vzoriek, najviac 600 zŕn
Magnetit (Fe₃O₄)163 vzoriek, najviac 2270 zŕn
Ilmenit (FeTiO₃)159 vzoriek, najviac 1900 zŕn
Pyrit (FeS₂)122 vzoriek, najviac 1000 zŕn
Limonit (FeO(OH)·nH₂O)120 vzoriek, najviac 1050 zŕn
Scheelit (CaWO₄)110 vzoriek, najviac 890 zŕn
Anatas (TiO₂)89 vzoriek, najviac 800 zŕn
Hematit (Fe₂O₃)84 vzoriek, najviac 1815 zŕn
Barit (BaSO₄)73 vzoriek, najviac 174 zŕn
Monazit ((Ce,La,Nd)PO₄)37 vzoriek, najviac 1115 zŕn
Arzenopyrit (FeAsS)18 vzoriek, najviac 55 zŕn
Chalkopyrit (CuFeS₂)16 vzoriek, najviac 55 zŕn
Złoto (Au)12 vzoriek, najviac 16 zŕn
Antimonit (Sb₂S₃)10 vzoriek, najviac 25 zŕn
Kasiterit (SnO₂)5 vzoriek, najviac 8 zŕn
Cinabarit (HgS)4 vzorky, najviac 30 zŕn
Wolframit ((Fe,Mn)WO₄)3 vzorky, najviac 4 zŕn
Sfalerit (ZnS)1 vzorka, najviac 2 zŕn
Realgár (AsS)1 vzorka, najviac 1 zŕn
Najbližšie vzorky so zlatom
Vzorka
Zlato vo vzorke
Od vody
353b
2 zrná
40 m
385e
2 zrná
120 m
301d
1 zrno
710 m
332g
1 zrno
720 m
391g
2 zrná
740 m
379e
2 zrná
810 m
344g
1 zrno
840 m
368g
1 zrno
890 m
Horninotvorné a doprovodné minerály
Amfiboly (Ca₂(Mg,Fe)₅Si₈O₂₂(OH)₂)184 vzoriek, najviac 4800 zŕn
Granáty ((Fe,Mg,Ca,Mn)₃Al₂Si₃O₁₂)181 vzoriek, najviac 4665 zŕn
Zirkón (ZrSiO₄)181 vzoriek, najviac 850 zŕn
Epidot (Ca₂(Al,Fe)₃Si₃O₁₂(OH))160 vzoriek, najviac 2750 zŕn
Turmalíny (komplexný borosilikát)148 vzoriek, najviac 550 zŕn
Apatit (Ca₅(PO₄)₃(F,Cl,OH))129 vzoriek, najviac 1325 zŕn
Titanit (CaTiSiO₅)106 vzoriek, najviac 1332 zŕn
Pyroxény ((Mg,Fe,Ca)₂Si₂O₆)30 vzoriek, najviac 3400 zŕn
Korund (Al₂O₃)12 vzoriek, najviac 150 zŕn
Staurolit (Fe₂Al₉Si₄O₂₃(OH))2 vzorky, najviac 5 zŕn
Spinel (Cr-spinel) ((Mg,Fe)(Al,Cr)₂O₄)1 vzorka, najviac 5 zŕn
Sillimanit (Al₂SiO₅)1 vzorka, najviac 6 zŕn
Podzemná voda: chemizmus, typy vôd a rádioaktivita
Hydrogeochemické objekty (rozbory prameňov a vrtov), geochemický atlas podzemných vôd (1996) a rádiohydrochemické vzorkovanie. Podzemná voda živí potoky, preto jej zloženie ovplyvňuje aj vodu v toku.
Chemické typy vôd v okolí
Ca-HCO352×
Ca-Mg-HCO321×
Ca-SO4-HCO34×
Ca-Mg-SO4-HCO33×
Ca-Cl-HCO33×
Ca-Mg-HCO3-SO42×
Ca-NO3-HCO31×
Ca-Mg-SO41×
Trieda kvality vody podľa hydrogeochemickej mapy
trieda A67×
trieda B15×
trieda E14×
trieda F12×
trieda D8×
trieda C4×
trieda H4×
trieda G1×
Kovy v podzemnej vode
RtęćHgextrémna (horný 1 %)
najvyššie 5,10 μg/lmedián 0,100 μg/l117 vzoriek89 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 490 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ChromCrextrémna (horný 1 %)
najvyššie 17,2 μg/lmedián 0,250 μg/l117 vzoriek56 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 240 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
OłówPbextrémna (horný 1 %)
najvyššie 13,0 μg/lmedián 0,500 μg/l117 vzoriek63 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 300 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
CynkZnextrémna (horný 1 %)
najvyššie 7 860 μg/lmedián 23,0 μg/l117 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 610 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
AntymonSbextrémna (horný 1 %)
najvyššie 7,10 μg/lmedián 0,100 μg/l117 vzoriek73 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 1,4 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
GlinAlextrémna (horný 1 %)
najvyššie 0,250 mg/lmedián 0,00500 mg/l117 vzoriek90 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,7 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
LítiumLivysoká (horných 5 %)
najvyššie 85,0 μg/lmedián 1,00 μg/l117 vzoriek69 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: vrt, 1992, 2,3 km od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
MiedźCuvysoká (horných 5 %)
najvyššie 9,60 μg/lmedián 0,700 μg/l117 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 180 m od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
KadmCdvysoká (horných 5 %)
najvyššie 0,600 μg/lmedián 0,250 μg/l117 vzoriek96 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 780 m od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ArsenAszvýšená (horných 10 %)
najvyššie 3,80 μg/lmedián 0,500 μg/l117 vzoriek69 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 980 m od vody. Porovnanie: 94. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
SelenSezvýšená (horných 10 %)
najvyššie 1,80 μg/lmedián 0,500 μg/l117 vzoriek94 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 2,7 km od vody. Porovnanie: 91. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ŻelazoFebežná hodnota
najvyššie 0,00500 mg/lmedián 0,00500 mg/l63 vzoriek100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1994, 2,8 km od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Radón vo vodách
Druh miesta
Vzoriek
Najvyšší radón
Medián
źródło
32
71,1 Bq/l
12,2 Bq/l
studňa
13
45,7 Bq/l
19,0 Bq/l
upravený prameň
22
227 Bq/l
28,7 Bq/l
vrt s prelivom
1
2,10 Bq/l
2,10 Bq/l
vodný zdroj pre individuálne zásobovanie
3
83,1 Bq/l
65,6 Bq/l
vodný zdroj pre hromadné zásobovanie
3
7,80 Bq/l
5,10 Bq/l
potok, rieka
1
1,70 Bq/l
1,70 Bq/l
Banské diela, ložiská a rudné výskyty
Staré banské diela mimo dobývacích priestorov (register Geofondu), ložiská a dobývacie priestory a metalogenetická mapa. Zlato, striebro a ďalšie kovy sa v blízkosti tokov môžu dostávať do sedimentov a vody.
Čo sa tu ťažilo (podľa registra starých banských diel)
Fe108×
Sb7×
Pb2×
Zn2×
Druhy banských objektov
halda74×
štôlňa60×
pinga, pingový ťah43×
šachta13×
iný druh objektu10×
odkalisko2×
Najbližšie staré banské diela
Nazwa
Gatunek
Ťažené
Ukončenie
Od vody
Halda okru zo Železníka
halda
magnezit
10 m
Halda štôlne Bajza I.
halda
Fe – hematit
60 m
Štôlňa Bajza I.
štôlňa
hematit
70 m
Odkalisko
odkalisko
magnezit
90 m
Halda
halda
magnezit
90 m
Halda
halda
magnezit
100 m
Halda B-1
halda
magnezit
110 m
Halda
halda
magnezit
110 m
Štôlňa
štôlňa
magnezit
120 m
Halda úletov 1
halda
magnezit
130 m
Ložiská a dobývacie priestory
Ložisko
Nerast
Stav a organizácia
Od vody
Muráň
stavebný kameň
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Organizácia neurčená
370 m
Muráň
stavebný kameň
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Organizácia neurčená
370 m
Mokrá Lúka
stavebný kameň
Ložisko s predpokladom využívania zásob – VSK MINERAL s.r.o.
480 m
Mokrá Lúka
dekoračný kameň
Ťažené ložisko – VSK MINERAL s.r.o.
480 m
Mokrá Lúka
stavebný kameň
Ložisko s predpokladom využívania zásob – VSK MINERAL s.r.o.
480 m
Mokrá Lúka
dekoračný kameň
Ťažené ložisko – VSK MINERAL s.r.o.
480 m
Šivetice
keramické íly
Ložisko s predpokladom využívania zásob – Organizácia neurčená
850 m
Šivetice
keramické íly
Ložisko s predpokladom využívania zásob – Organizácia neurčená
850 m
Jelšava – Dúbravský masív
magnezit
Ťažené ložisko – SMZ, a.s.
1,1 km
Jelšava – Dúbravský masív
magnezit
Ťažené ložisko – SMZ, a.s.
1,1 km
Mokrá Lúka – Revúca
tehliarske suroviny
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Organizácia neurčená
1,1 km
Mokrá Lúka – Revúca
tehliarske suroviny
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Organizácia neurčená
1,1 km
Rudné výskyty v metalogenetickej mape
Výskyt
Typ rudy
Metale
Gatunek
Od vody
Kopráš – tunel
Pyrit
pyrit, pyrotín
mineralogický výskyt
90 m
Meliata
Železné rudy
Fe
mineralogický výskyt
100 m
Lubeník, Amag
Magnezit
magnezit
malé ložisko
160 m
Bretka
Niklovo-kobaltové rudy
Ni, Co
mineralogický výskyt
280 m
Slnná
Medené rudy
Cu
mineralogický výskyt
320 m
Jelšava, výskyty Slavkovský, Pod orechom a Pod hradoviskom
Komplexné železné rudy
Fe, Cu
mineralogický výskyt
610 m
Jelšava, Kohútik
Mastenec
mastenec
mineralogický výskyt
660 m
Mníšany – Karol
Pyrit
pyrit
mineralogický výskyt
870 m
Jelšava, žila Vojtech
Komplexné železné rudy
Fe
mineralogický výskyt
910 m
Slavošovce, žila Hôrka
Polymetalické rudy
Cu, Pb, Zn
mineralogický výskyt
910 m
Vrty a archívne správy Geofondu
Register hydrogeologických vrtov, ostatných vrtov a geotermálnych vrtov. Ku každému vrtu patrí správa v archíve Geofondu (geologické profily, čerpacie skúšky, chemické rozbory vody); číslo správy je v tabuľke.
830 vrtov v pásme 3 km, z toho 167 hydrogeologických a 663 ostatných; s číslom archívnej správy 830.
Hĺbky vrtov
do 10 m131×
10–30 m179×
30–100 m189×
100–300 m218×
nad 300 m107×
Najbližšie vrty
Lokalizacja
Gatunek
Głębokość
Archívna správa
Od vody
Revúca
úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou
8,0 m
68478 113Cd16.pdf
20 m
Revúca
úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou
8,8 m
68478 113Cd18.pdf
20 m
HL-1
inžiniersko-geologický
6,0 m
86847
20 m
Revúca
úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou
8,0 m
65702 113Cc25.pdf
30 m
Revúca
úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou
8,0 m
65702 113Cc28.pdf
30 m
Muránska Dlhá Lúka
úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou
8,0 m
65702 113Cc35.pdf
30 m
Revúca
úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou
8,0 m
65702 113Cc33.pdf
30 m
Revúca
úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou
8,3 m
68478 113Cd19.pdf
40 m
Muránska Dlhá Lúka
úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou
8,0 m
65702 113Cc31.pdf
40 m
Muránska Dlhá Lúka
úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou
8,0 m
65702 113Cc37.pdf
40 m
Licince
úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou
120,0 m
84809 125Bc39.pdf
40 m
Muránska Dlhá Lúka
úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou
8,0 m
65702 113Cc36.pdf
40 m
Geotermálna energia a minerálne vody
Geotermálne vrty (teplota vody na ústí, výdatnosť, chemický typ) a zdroje geotermálnych a minerálnych vôd v okruhu 10 km. Údaje o využívaní a existencii vrtu sú z registra Geofondu.
Vrt
Temperatura
Výdatnosť
Głębokość
Chemický typ vody
Využívanie
Od vody
Tornaľa – HVŠ-1
18 °C
20,0 l/s
108 m
Ca-Mg-HCO3-SO4
využívaný
6,6 km
Tornaľa – HM-5
19 °C
–
158 m
Ca-HCO3
využívaný bez nahlasovania údajov
9,3 km
Zdroje geotermálnych a minerálnych vôd
Źródło
Gatunek
Temperatura wody (°C)
Výdatnosť (l/s)
Počet
Najbližší od vody
MEL-1
geotermálna voda
55 – 80
< 5
1
60 m
kategória a1
minerálna voda
< 15
< 5
5
1,0 km
kategória b2
minerálna voda
15-22
5-15
1
7,8 km
kategória a2
minerálna voda
< 15
5-15
1
7,9 km
kategória b3
minerálna voda
15-22
16-30
1
8,0 km
kategória Tornaľa – Králik
termálne kúpalisko
–
–
1
8,0 km
Environmentálne záťaže, skládky a antropogénne sedimenty
Evidované environmentálne záťaže (priemyselné areály, skládky, ťažba), register skládok odpadov a monitorovanie antropogénnych sedimentov (kaly z priemyslu). Je to zoznam miest, nie meranie znečistenia vody.
Environmentálne záťaže
Lokalizacja
Činnosť
Látka
Klasifikácia
Od vody
Magnezitovce – pesticídny sklad
SK200280FK
60 m
Skládky odpadov
Skládka
Plocha
Rok vzniku
Monitorovanie
Od vody
Bretka
–
–
20 m
Muráň
–
–
–
60 m
Revúca , Muráň – potok – Revúca
–
–
–
90 m
Muránska Dlhá Lúka
–
–
–
100 m
Gemerská Teplica – Gemer
–
–
–
120 m
Mokrá Lúka – Pri Kríži – Mokrá Lúka
–
–
monitorovaná
170 m
Revúca
300 m²
–
–
200 m
Hucín
–
–
–
230 m
Zosuvy a svahové deformácie
Register zdokumentovaných svahových deformácií (Geofond). Zosuvy pri toku môžu priniesť do vody jemný materiál, zmeniť dno a prehradiť koryto.
Druhy deformácií
Zosuvy13×
Stupeň aktivity
Potenciálny13×
Súčasný stav
SD preberaná z archívnych materiálov, ktorá bola konfrontova8×
Spracované len v rozsahu registrácie v mierke 1:25 0004×
SD zaregistrovaná v rámci terénneho výskumu na úlohe Atlas S1×
Ako čítať tieto údaje
Pásmo a vzdialenosť. Vzdialenosť sa meria od čiary vody k bodu v registri (u plôch k ich stredu), s presnosťou desiatok metrov. Počty platia len pre pásmo, nie pre celé povodie.
Percentil. Pri chémii sa najvyššia hodnota porovnáva so všetkými vzorkami atlasu na Slovensku. Nejde o zákonný limit ani o hodnotenie zdravotného rizika; atlasy sú historické (vyšli: povrchové vody 2015, podzemné vody 1996, riečne sedimenty 1999).
Medza stanovenia. Veľa vzoriek má hodnotu na úrovni najnižšej, čo laboratórium určilo; takéto výsledky znamenajú „pod medzou“. Pri nich je pozícia v rozdelení odhad.
Šlichy. Evidujú sa len vzorky s nálezom. Počet zŕn v preparáte nie je obsah zlata v gramoch na tonu.
Súvislosť s vodou. Banské dielo, skládka či záťaž v blízkosti nič nedokazuje o kvalite vody v toku. Slúži ako podnet na pozornosť a ako východisko pre ďalší prieskum.
Vzorkové body. Plošné a rastrové mapy ŠGÚDŠ sa nedajú stiahnuť ako body, preto sa pozdĺž čiary každého revíru zisťuje hodnota v bodoch zhruba každé 3 km. Ide o vzorku čiary, nie o súvislý záznam; veľmi krátky úsek môže mať jediný bod.
Rastre atlasu. Chémia vody a sedimentov sú interpolácie meraní v sieti vzoriek (Geochemický atlas SR). Hodnota v bode je modelový odhad pre okolie, nie meranie vo vode. Percentil porovnáva priemer tohto toku so všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku.
Polohy a mierky. Mapy majú rôznu mierku (1:50 000 až 1:1 000 000), preto sa podrobnosť v sekciách líši. Mapa mimo pokrytia znamená, že v bode nie je plocha, nie že tam nič nie je.