Ta strona jest przetłumaczona tylko częściowo. Nieprzetłumaczone fragmenty są wyświetlane po słowacku, w języku oryginału. Otwórz oryginał po słowacku

Ciek

Nitra

Dorzecze: WagKarpioweŁososiowo-pstrągowe
łowisk
10
długość łowisk
250km
regiony
Kraj nitrzański, Kraj trenczyński
  • Karpiowe220 km8 łowisk
  • Łososiowo-pstrągowe30,1 km2 łowiska
Zdjęcie lotnicze cieku: Nitra, z wyróżnioną linią
Niebieska linia: przebieg cieku (orientacyjnie). Ortofotomapa Słowacji © GKÚ Bratysława, CC BY 4,0Mapy Google

Teraz nad wodą

Dziś na cieku Nitra

Wskaźnik warunków połowu, najlepsze okno dnia i łowiska od najlepszych warunków

Średnia łowisk na cieku

Niska aktywność · średnia z 10 łowisk

Liczba w nagłówku to oszacowanie dla środka cieku na podstawie pogody i pomiarów. Średnia łowisk dodatkowo uwzględnia dane satelitarne, zacienienie i geologię każdego łowiska.
  • Bardzo wysoka0
  • Wysoka0
  • Przeciętna2
  • Niska8

Kiedy jest najlepsze oknoile łowisk ma najlepsze dwugodzinne okno o danej godzinie

  1. 00
  2. 06
  3. 12
  4. 18

Najwięcej łowisk ma najlepsze okno około 06:00.

Wskaźnik to oszacowanie warunków na podstawie pogody, wody i otoczenia, a nie prognoza brań. Przeliczono o 04:04.

Mapa i łowiska cieku

Przebieg cieku i jego łowiska. Kolor linii przełączysz na warunki dziś, jakość lub dowolny inny parametr.

Filtry szczegółoweregion, powiat, dno, głębokość, zacienienie, satelity, chemia i zanieczyszczenie wody, ryby, geologia

1445łowisk
Wybierz kategorię i zawęź wybór. Przy każdej opcji zobaczysz, ile łowisk ci zostanie.
Kolor na mapie
Wczytywanie mapy…

Mapę przesuwasz dwoma palcami. Jednym palcem przewijasz stronę na całym ekranie.

    Stan wody na cieku

    Pomiary poziomu wody, temperatury i przepływu, pogoda przy cieku i stan z satelitów

    Stany wody na cieku

    StacjaStatusZmianaTemperatura
    Chalmová66 cm–
    Chynorany77 cm–
    Kľačno9 cm–
    Nedožery54 cm–
    Nitrianska Streda35 cm–
    Nitrianske Pravno21 cm–
    Nové Zámky166 cm–
    Prievidza6 cm5,0 °C
    Źródło: SHMÚZaktualizowano 8 lis 2026 03:58

    Profil wysokościowy cieku

    Jak ciek opada z biegiem wody: spadek, nachylenie i prędkość wody.

    Łagodne nachylenie Nurt jest wyczuwalny, na przemian występują płycizny i spokojne odcinki. Przejście między ciekiem nizinnym a podgórskim.

    02004006008000 km50 km100 km150 kmnr 8nr 7nr 6anr 5anr 4nr 3nr 2nr 1
    Profil wysokościowy cieku: od 644 do 111 m n.p.m. na 165,8 km.
    Łowiska w kolejności od najwyższego (po lewej) do najniższego. Między łowiskami może być odcinek bez łowiska, nie jest on wyświetlany.
    Najwyższy punkt
    644 m n.p.m.
    Najniższy punkt
    110 m n.p.m.
    Spadek łowiskSpadekRóżnica wysokości n.p.m. między górnym a dolnym końcem łowiska w metrach. Im większy spadek na krótszej długości, tym szybsza woda.
    534 m
    Średnie nachylenieNachylenie ciekuSpadek na kilometr w promilach (‰, metry na kilometr). Do 2 ‰ to wolna rzeka nizinna, 5–10 ‰ rzeka podgórska (lipień, pstrąg), powyżej 10 ‰ szybki potok.
    3,2 ‰
    KrętośćKrętośćDługość cieku podzielona przez odległość jego końców w linii prostej. 1,0 to ciek prosty, powyżej 1,3 wyraźnie meandruje. Meandry tworzą doły pod brzegami i płycizny na przejściach między zakolami.
    1,21

    Źródło: Open Topo Data (eudem25m), 4 lis 2026. Nachylenie i spadek są orientacyjne, obejmują tylko odcinki łowisk.

    Teren w 3D

    Ładowanie modelu terenu 3D…

    Zdjęcia historyczne

    Zmiany otoczenia i przyrody od 2017 do 2023: jak zmieniają się brzegi, roślinność i krajobraz wokół wody. Zdjęcia przełączają się same, możesz też przeglądać je ręcznie.

    Zdjęcie lotnicze cieku: Nitra, rok 2017
    2017zdjęcia z 24 sie 2017
    Zdjęcie lotnicze cieku: Nitra, rok 2020
    2020zdjęcia z 2 sie 2020
    Zdjęcie lotnicze cieku: Nitra, rok 2023
    2023zdjęcia z 1 cze 2023

    Ortofotomapa Słowacji © GKÚ Bratysława, NLC Zvolen. Rok i dzień wykonania zdjęć zależą od położenia, dlatego poszczególne roczniki mogą różnić się porą roku i pogodą.

    Zanieczyszczenie wody na cieku Nitra

    Jakość wody według SHMÚ, oczyszczalnie przy łowiskach i woda podziemna w okolicy

    Woda powierzchniowa przy łowiskachnajbliższe stanowisko monitoringu SHMÚ, 2025

    10 z 10 łowisk z danymi SHMÚ na cieku ma na najbliższym stanowisku niespełnioną normę w co najmniej jednym wskaźniku.

    • 1–2 wskaźniki5
    • 3 i więcej wskaźników5

    Najbardziej zanieczyszczone łowiskawszystkie z niespełnioną normą

    • Nitra č. 5aNitra · norma niespełniona w 4 z 4 lat5 wskaźników
    • Nitra č. 6aNitra · norma niespełniona w 4 z 4 lat5 wskaźników
    • Nitra č. 1Nitra · norma niespełniona w 2 z 4 lat4 wskaźniki
    • Nitra č. 6bNitra · norma niespełniona w 1 z 4 lat3 wskaźniki
    • Nitra č. 7Nitra · norma niespełniona w 1 z 4 lat3 wskaźniki
    • Nitra č. 2Nitra · norma niespełniona w 3 z 4 lat1 wskaźnik
    • Nitra č. 3Nitra · norma niespełniona w 3 z 4 lat1 wskaźnik

    Problematyczne oczyszczalnie przy łowiskach2 oczyszczalnie w promieniu 2 km od łowiska

    • COV Chynoranynie spełnia wymagań (ChZT)2,0 km
    • COV Komjaticenie spełnia wymagań (BZT₅, ChZT)0,6 km

    Wody podziemne: zmierzone wartościtypowa wartość ze stacji w promieniu 10 km, 2025

    10 z 10 łowisk z pomiarem ma w okolicy wodę podziemną o wartości powyżej progu w co najmniej jednym wskaźniku.

    • azotany 25–50 mg/l1
    • substancje szkodliwe ponad normę na co najmniej jednej stacji (metale, pestycydy, PFAS, rozpuszczalniki)7
    • jony amonowe lub azotyny ponad normę na co najmniej jednej stacji10
    • żelazo od 1 mg/l4

    Najwyższe azotany

    Profil cieku od źródła do ujścialiczba niespełnionych wskaźników w roku 2025 na stanowiskach SHMÚ

    012345Kľačno, powyżej, km rzeki 165,0: bez niespełnionej normy (2025)Nedožery, km rzeki 149,0: 3 wskaźniki (2025)Chalmová, km rzeki 123,8: 5 wskaźników (2025)Nitrianska Streda, km rzeki 91,1: bez niespełnionej normy (2025)poniżej wlotu kanału Janíkovský, km rzeki 50,1: bez niespełnionej normy (2024)Čechynce, km rzeki 47,8: 1 wskaźnik (2025)Nové Zámky, część Berek, km rzeki 9,8: 4 wskaźniki (2024)Komoča, km rzeki 6,5: 1 wskaźnik (2025)km rzeki 165 (górny bieg)km rzeki 7 (w stronę ujścia)
    Pokaż stanowiska w tabeli (8)
    • Kľačno, powyżejkm rzeki 165,0bez niespełnionej normy
    • Nedožerykm rzeki 149,03 wskaźniki
    • Chalmovákm rzeki 123,85 wskaźników
    • Nitrianska Stredakm rzeki 91,1bez niespełnionej normy
    • poniżej wlotu kanału Janíkovskýkm rzeki 50,1bez niespełnionej normy
    • Čechyncekm rzeki 47,81 wskaźnik
    • Nové Zámky, część Berekkm rzeki 9,84 wskaźniki
    • Komočakm rzeki 6,51 wskaźnik
    • norma niespełniona
    • bez niespełnionej normy
    • stanowiska nie ma w roczniku

    Źródło: SHMÚ (roczniki jakości wód powierzchniowych i podziemnych), rejestr oczyszczalni z VÚVH i EEA. Stanowisko SHMÚ jest przypisywane do łowiska według tej samej nazwy cieku i odległości; rocznik podaje stanowiska, które nie spełniły normy, dlatego brak stanowiska nie jest dowodem czystej wody.

    Geológia a geochémia toku Nitra

    Kovy a zlato v riečnych sedimentoch a vode, staré banské diela a ložiská, vrty s archívnymi správami, geotermálna energia, záťaže a zosuvy v okolí toku

    Prehľad vychádza z verejných registrov a atlasov Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Hľadá sa v pásme okolo vody všetkých revírov toku (spolu 247 km čiary): vzorky z potokov do 1 km, vrty, banské diela a záťaže do 3 km, rudné výskyty do 5 km, geotermálne zdroje do 10 km.

    Hornina pod vodou

    Náplavy riek81 % čiary vody

    5 % mladé sedimenty, 5 % sopečné horniny

    Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch. Geologická mapa SR 1:50 000.

    510

    Voda podľa atlasu

    pH 8,0modelový odhad

    typ vody Ca–Mg–HCO₃

    Mineralizácia 557 mg/l, tvrdá voda (18,2 °dH). Interpolácia meraní Geochemického atlasu SR, nie meranie v toku.

    Prvky v riečnom sedimente

    3 z 15prvkov v horných 10 %

    najvyššie: Ortuť 2,41 mg/kg

    Poloha najvyššie postaveného prvku medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku: 95. percentil. Interpolácia Geochemického atlasu riečnych sedimentov.

    1 km2 km44 °C76 °C

    Teplo pod nohami

    44°C v hĺbke 1 000 m

    tepelný tok 76 mW/m²

    V hĺbke 2 000 m okolo 76 °C (prírastok 32 °C na kilometer). Atlas geotermálnej energie SR.

    20200

    Prirodzené gama žiarenie

    53nGy/h dávkový príkon

    67. percentil na Slovensku

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy (draslík, urán, tórium), nie hodnota z merania pri vode. Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ.

    Staré banské diela

    40objektov do 3 km

    ťažené: Au

    Najbližšie: Halda bane Mládež (halda), 140 m od vody.

    Zlato v riečnom sedimente

    15vzoriek so zlatom

    15 rudných minerálov v sedimente

    Najviac 12 zŕn v jednej vzorke (650 m od vody). Šlichová prospekcia rátala zlaté zrná v preparáte z riečneho sedimentu.

    Stopové prvky vo vode toku

    8 z 10ukazovateľov v horných 5 %

    najvyššie: Chróm 1 000 μg/l

    Poloha najvyššej namerenej hodnoty v rozdelení všetkých vzoriek povrchových vôd na Slovensku: 100. percentil (NITRA).

    Vrty a rozbory podzemnej vody

    5 355vrtov do 3 km

    5443 rozborov vody v okolí

    Z toho 5350 s archívnou správou Geofondu. Vrty sú hydrogeologické, geologické, inžinierskogeologické a iné.

    0 °C120

    Geotermálna energia

    80°C na ústí vrtu

    44 geotermálnych vrtov do 10 km

    Najteplejší: Podhájska – Po-1, výdatnosť 53,0 l/s, 7,7 km od vody.

    Environmentálne záťaže a skládky

    211lokalít do 3 km

    19 záťaží, 192 skládok

    Najbližšia záťaž: Bošany – skládka koželužní I, 120 m od vody. Blízkosť neznamená, že látky z lokality do vody unikajú.

    Ložiská a rudné výskyty

    175záznamov do 5 km

    65 ložísk, 110 rudných výskytov

    Registre Geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerastných surovín.

    Zosuvy a svahové deformácie

    199plôch do 3 km

    13 aktívnych

    Zdokumentované zosuvy v registri Geofondu. Zosuv do toku môže zakaliť vodu a zmeniť dno.

    Geologická stavba pod vodou

    Aká hornina leží pod čiarou vody (Geologická mapa SR 1:50 000), aký je jej vek, ako hrubý je kvartérny pokryv a v akej tektonickej jednotke voda tečie. Horninové podložie rozhoduje o tvrdosti vody, o dne, o zákale po dažďoch aj o pramenitosti.

    Poradie bodov ide po čiare vody (pri toku a povodí revír za revírom). Pruh je rez vzdialenosťou, nie mapou; šírka úseku zodpovedá počtu bodov.

    • Náplavy riek81%SR 72 %
    • Mladé sedimenty5,1%SR 8,6 %
    • Skały wulkaniczne5,1%SR 3,2 %
    • Granitoidy3,4%SR 1,5 %
    • Iné horniny1,7%SR 4,1 %
    • Metamorfity1,7%SR 1,4 %
    • Wapienie i dolomity1,7%SR 2,7 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Náplavy riek: Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch.

    Geologický vek hornín

    • kvartér86%
    • kryštalinikum5,1%
    • neovulkanity5,1%
    • woda1,7%
    • trias1,7%

    Najčastejšie horninové jednotky

    ÚtvarVekJednotkaPkt
    kvartérholocénfluviálne sedimenty: litofaciálne nečlenené nivné hliny, alebo piesčité až štrkovité hliny dolinných nív a nív43×
    kvartérholocénfluviálne sedimenty: resedimentované nivné jemnozrnné piesky4×
    neovulkanitystredný miocénformácie: baďanská, priesilská, drastvická, Markov vrch, vtáčnická, rematská, flochovská, abčinská, javorská; komplexy:…2×
    kvartérholocénantropogénne sedimenty: navážky, haldy a skládky1×
    kvartérpleistocénfluviálne sedimenty: prevažne piesky až štrkovité piesky dnových akumulácií v nivách a nízkych terasách1×
    kryštalinikumpaleozoikum – hercýnske granitoidy (mladší karbón)strednozrnné biotitické granodiority až tonality, resp. kremenné diority1×
    kryštalinikumstaršie paleozoikum?biotitické, amfibolicko-biotitické a kordieriticko-biotitické ruly1×
    kryštalinikumpaleozoikum – hercýnske granitoidy (karbón)hrubozrnné biotitické granodiority až tonality, tektonodeformačne prepracované1×
    kvartérpleistocénproluviálne sedimenty: hlinité až piesčito-hlinité štrky až reziduálne štrky s úlomkami hornín vo vrchných náp1×
    neovulkanitystredný miocénformácie: I. etapa štiavnického stratovulkánu vrátane sebechlebskej formácie, zlatostudnianska, šútovská, starohutská,…1×

    Kvartérny pokryv

    • fluviálne sedimenty nív93%SR 68 %
    • proluviálne sedimenty3,6%SR 1,1 %
    • proluviálne sedimenty terasovaných náplavových kužeľov3,6%SR 2,5 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    • Typická hrúbka kvartérneho pokryvu8,1m
    • 2 – 536%SR 48 %
    • 10 – 1528%SR 7,1 %
    • 0 – 220%SR 16 %
    • 15 – 2012%SR 1,7 %
    • 20 – 304,0%SR 1,3 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Tektonické jednotky

    • FATRIKUM45%SR 14 %
    • TATRIKUM i VEPORIKUM27%SR 7,8 %
    • HRONIKUM18%SR 8,1 %
    • TATRIKUM9,1%SR 2,1 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Tektonické členenie

    • NEOALPÍNSKE TEKTONICKÉ ŠTRUKTÚRY ZÁPADNÝCH KARPÁT86%SR 84 %
    • PALEOALPÍNSKE TEKTONICKÉ JEDNOTKY VNÚTORNÝCH ZÁPADNÝCH KARPÁT14%SR 16 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Neotektonické jednotky

    • pozitívna jednotka (nížinné pahorkatiny)48%SR 14 %
    • pozitívna jednotka (pohorie)33%SR 60 %
    • negatívna jednotka (medzihorské kotliny)13%SR 14 %
    • negatívna jednotka (roviny nížin a nížinných kotlín, neotektonické panvové depresie)6,3%SR 13 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Smer neotektonických pohybov

    • veľmi malý zdvih27%SR 6,4 %
    • veľký zdvih27%SR 26 %
    • stredný zdvih13%SR 32 %
    • malý pokles11%SR 8,8 %
    • malý zdvih9,5%SR 7,7 %
    • veľmi malý pokles6,3%SR 7,3 %
    • ostatné6,3%

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mapa pokrýva 59 z 84 bodov čiary vody.

    Hydrogeológia: kolektory a podzemná voda

    Potoky a rieky živí podzemná voda. Hydrogeologické mapy ukazujú, v akých horninách sa voda zachytáva, ako priepustné sú a aká je v nich voda. Údaje sú z máp ŠGÚDŠ, nie z merania pri konkrétnej vode.

    Horniny kolektora (hydrogeologická mapa 1:200 000)

    • Żwiry62%SR 52 %
    • Kyslé plutonity11%SR 3,7 %
    • Íly8,5%SR 3,9 %
    • Piaski6,4%SR 3,9 %
    • Bázické vulkanity6,4%SR 6,6 %
    • Kyslé vulkanity2,1%SR 3,2 %
    • ostatné4,3%

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Typ zvodnenca

    • Zvodnence s prevažne medzizrnovým typom priepustnosti (prevažne… (Štrky; Fluviálne)36%SR 27 %
    • Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Štrky; Fluviál)23%SR 22 %
    • Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Kyslé plutoni)11%SR 3,7 %
    • Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Piesky; Lakust)6,4%SR 2,4 %
    • Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Bázické vulka)6,4%SR 6,4 %
    • Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Íly; Lakustrin)4,3%SR 3,3 %
    • ostatné13%

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Typ priepustnosti (základná hydrogeologická mapa 1:50 000)

    • medzizrnová80%SR 86 %
    • puklinová20%SR 12 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Hydrogeologická funkcia

    • kolektor100%SR 95 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Hlavný hydrogeologický región

    • neogén Nitrianskej pahorkatiny33%SR 3,3 %
    • kvartér Nitry od mesta Nitra po Nové Zámky30%SR 1,4 %
    • neogén a kvartér Hornonitrianskej kotliny18%SR 0,0 %
    • kryštalinikum a mezozoikum južnej a strednej časti Tribča7,9%SR 0,0 %
    • mezozoikum južnej časti Lúčanskej Fatry7,9%SR 0,0 %
    • kvartér medziriečia Podunajskej roviny2,6%SR 2,3 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Genetický typ podzemných vôd

    • silikátogénne, resp. silikátovo-sulfidogénne100%SR 0,0 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Chemický typ podzemných vôd

    • Ca-Mg-HCO380%SR 26 %
    • Ca-HCO3,Ca-Hco3-SO4 a Ca-SO420%SR 0,0 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Trieda kvality podzemných vôd

    • F43%SR 8,8 %
    • A29%SR 36 %
    • H14%SR 8,8 %
    • D14%SR 15 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Geotermálne útvary podzemných vôd

    • Hornonitrianska kotlina36%SR 3,4 %
    • Centrálna depresia podunajskej panvy34%SR 21 %
    • Bánovská kotlina28%SR 4,4 %
    • Komjatická depresia2,1%SR 2,1 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Chémia povrchových vôd podľa atlasu

    Modelované zloženie vody v území, ktorým tečie čiara revíru. Rastre Geochemického atlasu SR (povrchové vody) sú interpoláciou meraní vo vzorkovaných tokoch, preto ukazujú typické pozadie v území, nie meranie v konkrétnom potoku.

    510

    Kwasowość wody

    pH 7,98typické pásmo

    Väčšina riek a potokov na Slovensku má pH 6,5 až 8,5. Kyslejšia voda býva v tokoch na kyslých horninách (granity, kremence), zásaditejšia pri vápencoch.

    Twardość wody

    18,2°dH, tvrdá

    Súčet vápnika a horčíka (3,25 mmol/l). Tvrdá voda je pufrovaná, pH sa v nej mení pomalšie; mäkká voda je citlivejšia na kyslé dažde.

    Rozpustené látky

    557mg/l mineralizácia

    Celkové množstvo rozpustených minerálov. Čistá horská voda má desiatky mg/l, vody v nížinách a na vápencoch stovky.

    Iónové zloženie vody

    Typ vody podľa prevládajúcich iónov: Ca–Mg–HCO₃

    Podiely sú v ekvivalentoch, čo je bežný spôsob, ako sa porovnáva zloženie vôd.

    Hlavné ióny

    • ChlorkiCl38,0 mg/l85. percentil
    • MagnezMg29,4 mg/l84. percentil
    • SódNa20,3 mg/l80. percentil
    • SiarczanySO471,8 mg/l77. percentil
    • HydrogénuhličitanyHCO3286 mg/l73. percentil
    • DraslíkK4,94 mg/l73. percentil
    • WapńCa82,0 mg/l71. percentil
    • FluorkiF0,129 mg/l57. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Živiny a organické znečistenie

    • AmóniumNH40,477 mg/l86. percentil
    • AzotanyNO314,2 mg/l84. percentil
    • FosforečnanyPO40,540 mg/l83. percentil
    • Chemická spotreba kyslíkaChSK3,94 mg/l66. percentil

    Metale

    • CynkZn19,0 μg/l85. percentil
    • ManganMn79,8 μg/l75. percentil
    • ŻelazoFe0,152 mg/l66. percentil
    • GlinAl96,1 μg/l60. percentil

    Prvky v riečnych sedimentoch

    Geochemický atlas SR (riečne sedimenty) opisuje, čo nesie rieka v jemnom materiáli na dne. Sediment zachytáva kovy z hornín, rudných výskytov aj z minulej ťažby a priemyslu. Nie je to zákonný limit ani hodnotenie zdravotného rizika: ukazuje, ako sa prvok na tomto toku radí medzi tokmi na Slovensku.

    Potenciálne toxické a stopové prvky

    • RtęćHg2,41 mg/kg95. percentil
    • ChromCr125 mg/kg91. percentil
    • ArsenAs20,7 mg/kg90. percentil
    • KadmCd0,280 mg/kg68. percentil
    • CynkZn116 mg/kg66. percentil
    • MiedźCu26,3 mg/kg61. percentil
    • OłówPb17,7 mg/kg60. percentil
    • SelenSe0,292 mg/kg60. percentil
    • KobaltCo8,87 mg/kg56. percentil
    • NikielNi25,4 mg/kg54. percentil
    • BizmutBi0,225 mg/kg54. percentil
    • MolibdenMo0,392 mg/kg53. percentil
    • CínSn2,72 mg/kg53. percentil
    • WanadV68,0 mg/kg50. percentil
    • AntymonSb0,484 mg/kg34. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Hlavné prvky (železo, hliník, vápnik, horčík, draslík, sodík, titán, mangán, fosfor)
    • WapńCa3,91 %74. percentil
    • FosforP1 054 mg/kg73. percentil
    • MagnezMg1,18 %70. percentil
    • TitánTi4 619 mg/kg55. percentil
    • ŻelazoFe2,71 %51. percentil
    • GlinAl5,62 %50. percentil
    • DraslíkK1,50 %48. percentil
    • SódNa0,836 %43. percentil
    • ManganMn724 mg/kg35. percentil
    Ďalšie prvky (bárium, stroncium, lítium, rubídium, zirkón, ytrium, cér, bór, berýlium, gálium)
    • BáriumBa552 mg/kg80. percentil
    • CérCe65,8 mg/kg70. percentil
    • StronciumSr152 mg/kg64. percentil
    • YtriumY28,4 mg/kg54. percentil
    • ZirkónZr408 mg/kg52. percentil
    • GáliumGa13,8 mg/kg48. percentil
    • LítiumLi28,6 mg/kg45. percentil
    • RubídiumRb86,3 mg/kg44. percentil
    • BerylBe1,26 mg/kg42. percentil
    • BorB52,9 mg/kg29. percentil

    Prirodzená rádioaktivita a radón

    Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ meria žiarenie z draslíka, uránu a tória v horninách a pôde. Najvyššie hodnoty majú granity a niektoré kyslé vulkanity, najnižšie vápence a nivy. Cézium-137 je pozostatok spadu po havárii v Černobyle a po testoch jadrových zbraní.

    20200

    Dávkový príkon gama žiarenia

    53nGy/h vo vzduchu

    rozsah 35 až 67 nGy/h

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy; bývajú vyššie nad granitmi a niektorými kyslými vulkanitmi, nižšie nad vápencami a nivami.

    • Ekvivalentný urán (eU)eU2,81 ppm74. percentil
    • Potas (K)K1,36 %66. percentil
    • Ekvivalentné tórium (eTh)eTh7,72 ppm61. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Geotermálny potenciál

    Atlas geotermálnej energie SR zachytáva teplotu hornín a tepelný tok z vnútra Zeme. Je to potenciál územia, nie skutočné teplo vody v toku. Konkrétne geotermálne vrty a pramene pri tejto vode sú v sekcii o geotermálnej energii nižšie.

    1 km2 km44 °C76 °C

    Teplota hornín s hĺbkou

    44 / 76 °Cv hĺbke 1 000 a 2 000 m

    prírastok 32 °C na km

    Čiara ukazuje teplotu hornín; bodkovaná časť je len predĺženie k povrchu. Tepelný tok 76 mW/m².

    Geotermálne útvary podzemných vôd pod čiarou vody

    • Hornonitrianska kotlina36%SR 3,4 %
    • Centrálna depresia podunajskej panvy34%SR 21 %
    • Bánovská kotlina28%SR 4,4 %
    • Komjatická depresia2,1%SR 2,1 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Reliéf, klíma a pôdy

    Povodie nie je len voda: sklon a výška určujú rýchlosť odtoku, klíma teplotu a množstvo vody a pôdy to, čo sa do toku splavuje. Údaje sú z geomorfologického členenia, klimatickogeografických typov a pôdnych máp ŠGÚDŠ.

    • Priemerná januárová teplota-2,8°C
    • Priemerná júlová teplota19,2°C
    • Ročné zrážky653mm

    Klimatickogeografické typy

    • nížinná klíma77%SR 38 %
    • kotlinová klíma17%SR 29 %
    • horská klíma5,6%SR 33 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mapa pásma

    Kde sa nachádzajú najbližšie banské diela, ložiská, záťaže, geotermálne vrty a nálezy zlata. Skupiny sa dajú vypínať.

    Halda bane Mládež – 5 – halda (140 m od vody)Halda Krnča – 5 – halda (220 m od vody)Halda – 5 – halda (290 m od vody)Stará dobývka – Duchonka – 6 – iný druh objektu (360 m od vody)Halda Chotárna Dolinka – 5 – halda (550 m od vody)Halda – 5 – halda (560 m od vody)Halda Malé Kršteňany – 5 – halda (620 m od vody)B jama – 1 – šachta (760 m od vody)A jama – 1 – šachta (810 m od vody)Stará dobývka – Nad jazerom – 6 – iný druh objektu (980 m od vody)Stará dobývka – Nad jazerom – 6 – iný druh objektu (1,4 km od vody)Pinga – 4 – pinga, pingový ťah (1,5 km od vody)Stará dobývka – Železnica – 6 – iný druh objektu (1,6 km od vody)Stará dobývka – Vrábelka I. – 6 – iný druh objektu (2,1 km od vody)Stará dobývka – Vrábelka II. – 6 – iný druh objektu (2,3 km od vody)Staré ryžovisko na Au – 6 – iný druh objektu (2,4 km od vody)Pinga – 4 – pinga, pingový ťah (2,6 km od vody)Staré ryžovisko na Au – 6 – iný druh objektu (2,8 km od vody)Staré ryžovisko na Au – 6 – iný druh objektu (2,8 km od vody)Šachtica – 1 – šachta (2,9 km od vody)Zásek – 6 – iný druh objektu (2,9 km od vody)Stará dobývka – Machovňa – 6 – iný druh objektu (3,0 km od vody)G jama – 1 – šachta (3,0 km od vody)Star dobývka – Duchonka – 6 – iný druh objektu (360 m od vody)Baňa Mládeže (úsek 08) – banské práce – 2 – štôlňa (600 m od vody)Star dobývka – Nad jazerom – 6 – iný druh objektu (1,0 km od vody)Star dobývka – Vr belka I. – 6 – iný druh objektu (1,4 km od vody)Star dobývka – Nad jazerom – 6 – iný druh objektu (1,5 km od vody)Star dobývka – železnica – 6 – iný druh objektu (1,6 km od vody)Star dobývka – Vr belka II. – 6 – iný druh objektu (2,3 km od vody)Staré ryžovisko na Au – 6 – iný druh objektu (2,4 km od vody)Staré ryžovisko na Au – 6 – iný druh objektu (2,4 km od vody)Staré ryžovisko na Au – 6 – iný druh objektu (2,5 km od vody)Staré ryžovisko na Au – 6 – iný druh objektu (2,8 km od vody)Star dobývka – Machovĺa – 6 – iný druh objektu (2,9 km od vody)Štôlňa – 2 – štôlňa (2,9 km od vody)Staré ryžovisko – Smrečiny – 6 – iný druh objektu (2,9 km od vody)Staré ryžovisko na Au – 6 – iný druh objektu (2,9 km od vody)Staré ryžovisko na Au – 6 – iný druh objektu (3,0 km od vody)Staré ryžovisko na Au – 6 – iný druh objektu (3,0 km od vody)Malinová – Zlaté rudy (2,8 km od vody)Prochot – Maispiak – Medené rudy (5,0 km od vody)Bošany – skládka koželužní I – SK1000400P (120 m od vody)Bošany – skládka koželužní II – SK1000400P (130 m od vody)Nitra – nelegálne vypustenie RL pri ČOV (Horné K – SK1000400P (210 m od vody)Bystričany – ENO – dočasné odkalisko – SK1000400P (440 m od vody)Nové Zámky – bývalé kasárne SA – Novocentrum – SK1000400P (580 m od vody)Nováky – NCHZ – areál závodu – SK1000400P (600 m od vody)Nováky – Vojenský opravárenský podnik – SK200170FP (700 m od vody)Prievidza – rušňové depo – nádrže – SK1000400P (860 m od vody)Nitra – bývalé sklady PHM na Novozámockej ceste – SK2001000P (970 m od vody)Nové Zámky – rušňové depo – diagnostické stredis – SK1000400P (1,0 km od vody)Zemianske Kostoľany – areál podniku Xella – SK1000400P (1,1 km od vody)Nitra – rušňové depo (Cargo) – SK2001000P (1,1 km od vody)Nitra – skládka TKO Katruša – SK2001000P (1,2 km od vody)Partizánske – ZDA – sklad chemikálií – SK1000400P (1,2 km od vody)Zemianske Kostoľany – vojenský areál – SK200140KF (1,8 km od vody)Kolárovo – Pačérok – SK1000400P (2,0 km od vody)Nové Zámky – trakčná napájacia stanica – SK2001000P (2,1 km od vody)Nové Zámky – mestská skládka TKO – SK2001000P (2,1 km od vody)Nové Zámky – Real H.M. – terminál – SK2001000P (2,5 km od vody)Topoľčany – trvalý (10 m od vody)Továrniky – Tovarníky – občasný (30 m od vody)Nové Zámky – nijaký (30 m od vody)Vedľa ihriska – Kľačno – občasný (30 m od vody)Nové Zámky – nijaký (40 m od vody)Opatovce nad Nitrou – občasný (50 m od vody)Nové Zámky – nijaký (50 m od vody)Nitra – Nitra I – nijaký (50 m od vody)V. Janíkovce – Veľké Janíkovce – trvalý (50 m od vody)V. Janíkovce – Veľké Janíkovce – trvalý (60 m od vody)Kľačno – občasný (60 m od vody)Janíkovce – Veľké Janíkovce – trvalý (70 m od vody)Bošany – Nedanovce – občasný (70 m od vody)Rajčany – Malé Bošany – nedá sa odhadnúť (70 m od vody)Koniarovce – občasný (80 m od vody)Nitriansky Hrádok – občasný (80 m od vody)Chynorany – nijaký (80 m od vody)Továrniky – Tovarníky – občasný (90 m od vody)Nové Zámky – trvalý (100 m od vody)Jazierka – Chynorany – nedá sa odhadnúť (100 m od vody)Preselany – Preseľany – občasný (100 m od vody)Chynorany – nedá sa odhadnúť (100 m od vody)Kľačno – občasný (110 m od vody)Babica – Veľké Bošany – občasný (110 m od vody)Hrušovany – nijaký (110 m od vody)Nitriansky Hrádok – Šurany – trvalý (120 m od vody)Černík – nijaký (120 m od vody)Bystričany – Vieska – nijaký (130 m od vody)Chynorany – nijaký (130 m od vody)Veľký Cetín – občasný (130 m od vody)Jelšovce – trvalý (130 m od vody)Veľký Cetín – občasný (130 m od vody)Rumanová – Veľká Ves – občasný (140 m od vody)Nové Zámky – trvalý (140 m od vody)Horný Vinodol – občasný (140 m od vody)Nové Zámky – trvalý (150 m od vody)Veľký Cetín – trvalý (150 m od vody)Nové Zámky – občasný (160 m od vody)Opatovce nad Nitrou – nijaký (170 m od vody)Poddubie – Nováky – občasný (180 m od vody)Uľany nad Žitavou – Úľany nad Žitavou – trvalý (200 m od vody)Nitrianska Streda – občasný (200 m od vody)Tvrdomestice – nedá sa odhadnúť (210 m od vody)Kovarce – trvalý (220 m od vody)Mojzesovo – nijaký (220 m od vody)Dvorany nad Nitrou – trvalý (230 m od vody)Nové Zámky – trvalý (270 m od vody)Koniarovce – nijaký (280 m od vody)Topoľčany – nijaký (290 m od vody)Skládka stabilizátu – Vieska, Bystričany, Zemian – nijaký (290 m od vody)Jacovce – nijaký (300 m od vody)Uľany nad Žitavou – Úľany nad Žitavou – trvalý (300 m od vody)Nové Zámky – občasný (320 m od vody)Bývalý lom – Kľačno – nijaký (350 m od vody)Mojzesovo – občasný (370 m od vody)Tvrdomestice – nedá sa odhadnúť (370 m od vody)Nové Zámky – trvalý (380 m od vody)Lehota pod Vtáčnikom – nijaký (400 m od vody)Prašice – občasný (410 m od vody)Bošany – Veľké Bošany – nedá sa odhadnúť (430 m od vody)Poluvsie – nijaký (440 m od vody)Kalvária – Nitra I – nedá sa odhadnúť (450 m od vody)Topoľčany- Solčany – Topoľčany – nedá sa odhadnúť (480 m od vody)Koš – nijaký (510 m od vody)Krnča – nedá sa odhadnúť (550 m od vody)Za obcou – Opatovce nad Nitrou – nedá sa odhadnúť (550 m od vody)Bánov – trvalý (560 m od vody)Podhradie – Podhradie pri Novákoch – nijaký (570 m od vody)Nitriansky Hrádok – nijaký (570 m od vody)Nové Zámky – nijaký (610 m od vody)Baštín – nedá sa odhadnúť (610 m od vody)Čereňany – Roklina – Čereňany – nijaký (630 m od vody)Výčapy – Opatovce – občasný (630 m od vody)Belince – nijaký (670 m od vody)Komoča – občasný (680 m od vody)Chrenová – nijaký (720 m od vody)Kovarce – Súlovce – nijaký (730 m od vody)Belince – nijaký (750 m od vody)Skládka TKO Vyšehradné – Nitrianské Pravno – Nit – nijaký (760 m od vody)Šurany – nijaký (820 m od vody)Chrabrany – nedá sa odhadnúť (840 m od vody)Nováky – nedá sa odhadnúť (850 m od vody)Baštín – nedá sa odhadnúť (880 m od vody)Duchonka – Prašice – nedá sa odhadnúť (890 m od vody)Chynorany – občasný (890 m od vody)Ľubianka – Osľany – občasný (920 m od vody)Prievidza – Pri ČOV – Prievidza – nijaký (940 m od vody)Bývalá pieskovňa – Lazany – občasný (940 m od vody)Žabokreky nad Nitrou – nijaký (940 m od vody)Dvorany nad Nitrou – občasný (940 m od vody)Oponice – nijaký (940 m od vody)Velušovce – nedá sa odhadnúť (970 m od vody)Za ŠM – Kľačno – nijaký (990 m od vody)Bánov – nijaký (1,0 km od vody)Komoča – občasný (1,0 km od vody)Tužina – nijaký (1,0 km od vody)Ludanice – nijaký (1,0 km od vody)Ludanice – nijaký (1,1 km od vody)Velušovce – nedá sa odhadnúť (1,1 km od vody)Nitrianské Pravno – v lome – Nitrianske Pravno – nijaký (1,1 km od vody)Za obaľovačkou – Krásno – nijaký (1,1 km od vody)Nitra – skládka TKO Katruša – Horné Krškany – nijaký (1,1 km od vody)Brezina – Nitrianske Sučany – nedá sa odhadnúť (1,2 km od vody)Žabokreky nad Nitrou – nijaký (1,2 km od vody)Bánov – Malá Kesa – nijaký (1,2 km od vody)Horná Ves – nijaký (1,2 km od vody)Dražovce – nedá sa odhadnúť (1,2 km od vody)Holotka – Zbehy – nedá sa odhadnúť (1,3 km od vody)Dvorany nad Nitrou – nijaký (1,3 km od vody)Čechynce – skládka KO – Čechynce – občasný (1,3 km od vody)Kovarce – nijaký (1,3 km od vody)Nedožery – Brezany – Nedožery – nedá sa odhadnúť (1,3 km od vody)Černík – nijaký (1,4 km od vody)Krušovce – nijaký (1,4 km od vody)Veľké Bedzany – občasný (1,4 km od vody)Lazany – občasný (1,4 km od vody)Nitrianske Pravno – nijaký (1,4 km od vody)Skládka TKO Brodzany – Brodzany – nijaký (1,4 km od vody)Bánov – nijaký (1,5 km od vody)Topoľčany – nijaký (1,5 km od vody)Topoľčany – Tovarníky – FGTz-1 – nekúpeľný (100 m od vody)Chalmová – CH-4 – nekúpeľný (120 m od vody)Chalmová – HCH-1 (dnes CH-3) – nekúpeľný (120 m od vody)Chalmová – BCH-3 – nekúpeľný (120 m od vody)Malé Bielice – MB-4 – nekúpeľný (290 m od vody)Malé Bielice – MB-3 – nekúpeľný (310 m od vody)Bojnice – NB-4 – kúpeľný (340 m od vody)Partizánske – HGTP-1 – nekúpeľný (380 m od vody)Nové Zámky – GNZ-1 – nekúpeľný (390 m od vody)Partizánske – FGTz-2 – nekúpeľný (430 m od vody)Opatovce nad Nitrou – NB-1 – nekúpeľný (450 m od vody)Bojnice – Z-2 – kúpeľný (790 m od vody)Bojnice – BR-1 – kúpeľný (860 m od vody)Bojnice – kúpeľný (890 m od vody)Bojnice – PA-7 – kúpeľný (900 m od vody)Bojnice – BR-2 – kúpeľný (900 m od vody)Bojnice – BR-6 – kúpeľný (900 m od vody)Bojnice – kúpeľný (910 m od vody)Brodzany – HGT-9 – nekúpeľný (960 m od vody)Bojnice – BR-3 – kúpeľný (990 m od vody)Bojnice – NB-5 – kúpeľný (1,0 km od vody)Veľké Bielice – VB-3 – nekúpeľný (1,1 km od vody)Veľké Bielice – VB-2 – nekúpeľný (1,1 km od vody)Bojnice – BR-5 – kúpeľný (1,1 km od vody)Bojnice – BR-4 – kúpeľný (1,1 km od vody)Nováky – Laskár – Koš – Š-1-NB II – nekúpeľný (1,4 km od vody)Šurany – GŠM-1 – nekúpeľný (1,5 km od vody)Zemné – HGZ-1 – nekúpeľný (2,9 km od vody)Komjatice – G-1 – nekúpeľný (3,1 km od vody)Kolárovo – K-2 – nekúpeľný (3,5 km od vody)Libichava – J-2 – nekúpeľný (3,9 km od vody)Prievidza – Púšť – Š1-NB IV – nekúpeľný (4,6 km od vody)Dvory nad Žitavou – FGDŽ-1 – nekúpeľný (4,8 km od vody)Kolárovo – HGK-1 – nekúpeľný (4,9 km od vody)Kolárovo (Nesvady) – K-3 – nekúpeľný (5,0 km od vody)Nesvady – GN-1 – nekúpeľný (5,5 km od vody)Podhájska – Po-1 – nekúpeľný (7,7 km od vody)Klasov – Vráble-1 – nekúpeľný (7,7 km od vody)Poľný Kesov – FGPK-1 – nekúpeľný (8,1 km od vody)Poľný Kesov – BPK-2 – nekúpeľný (8,1 km od vody)GNZ-1 – l1 (500 m od vody)FGT-1 – k1 (860 m od vody)GŠM-1 – k2 (1,3 km od vody)Š-1-NB-II – l3 (1,5 km od vody)G-1 – l2 (3,1 km od vody)FGDŽ-1 – l2 (6,1 km od vody)BPK-1,2 – k1 (8,6 km od vody)Po-1, GRP-1 – l5 (8,9 km od vody)FGTv-1 – l2 (10,0 km od vody)d2 (40 m od vody)c2 (50 m od vody)c1 (80 m od vody)c1 (90 m od vody)c1 (100 m od vody)a1 (110 m od vody)a1 (200 m od vody)d2 (230 m od vody)c1 (240 m od vody)d1 (250 m od vody)d4 (260 m od vody)d2 (400 m od vody)c2 (400 m od vody)d1 (470 m od vody)c1 (510 m od vody)c1 (560 m od vody)a1 (660 m od vody)d2 (660 m od vody)c2 (680 m od vody)a1 (760 m od vody)d2 (770 m od vody)c1 (810 m od vody)a1 (960 m od vody)a1 (2,0 km od vody)a1 (2,8 km od vody)a1 (3,7 km od vody)a1 (3,9 km od vody)a1 (4,0 km od vody)a1 (4,5 km od vody)a1 (5,4 km od vody)c2 (5,6 km od vody)c1 (5,6 km od vody)a1 (5,7 km od vody)a1 (5,7 km od vody)a1 (6,1 km od vody)e1 (6,4 km od vody)c1 (7,3 km od vody)a1 (7,7 km od vody)a1 (7,7 km od vody)a1 (8,0 km od vody)Malé Bielice (130 m od vody)Chalmová (690 m od vody)Bojnice (920 m od vody)Poľný Kesov (8,3 km od vody)Podhájska (9,7 km od vody)Tvrdošovce (9,9 km od vody)Krnča – stavebný kameň (450 m od vody)Malé Kršteňany, časť Malé Kršteňany – dolomit (540 m od vody)Malé Kršteňany, časť Chotárna Dolinka – dolomit (560 m od vody)Nováky – hnedé uhlie (650 m od vody)Krnča – stavebný kameň (650 m od vody)Mojzesovo – tehliarske suroviny (1,5 km od vody)Preseľany – tehliarske suroviny (1,5 km od vody)Nitrianske Pravno – tehliarske suroviny (1,7 km od vody)Malá Lehota – stavebný kameň (2,1 km od vody)Vrícko – stavebný kameň (2,2 km od vody)Podhradie – stavebný kameň (2,4 km od vody)Malá Lehota – Vtačník – stavebný kameň (2,6 km od vody)Závada – stavebný kameň (2,9 km od vody)Prievidza II – tehliarske suroviny (3,1 km od vody)Dolný Kamenec – Kamenec pod Vtáčnikom – stavebný kameň (3,3 km od vody)Súlovce – stavebný kameň (3,9 km od vody)Bystričany – Dolina – stavebný kameň (4,4 km od vody)PZZP – Ivanka pri Nitre – Golianovo – podzemné zásobníky zemného plynu (4,7 km od vody)Klížske Hradište – dekoračný kameň (4,9 km od vody)Krnča – stavebný kameň (460 m od vody)Malé Kršteňany, časť Malé Kršteňany – dolomit (540 m od vody)Nováky – II. etapa – hnedé uhlie (560 m od vody)Nováky – hnedé uhlie (560 m od vody)Malé Kršteňany, časť Chotárna Dolinka – dolomit (580 m od vody)Krnča – stavebný kameň (650 m od vody)Nováky – hnedé uhlie (910 m od vody)Mojzesovo – tehliarske suroviny (1,5 km od vody)Preseľany – tehliarske suroviny (1,5 km od vody)Malé Kršteňany, časť Chotárna Dolinka II – dolomit (1,6 km od vody)Nitrianske Pravno – tehliarske suroviny (1,6 km od vody)Solčany – keramické íly (1,8 km od vody)Malá Lehota – stavebný kameň (2,1 km od vody)Vrícko – stavebný kameň (2,2 km od vody)Podhradie – stavebný kameň (2,2 km od vody)Malá Lehota – Vtačník – stavebný kameň (2,5 km od vody)Závada – stavebný kameň (2,9 km od vody)Prievidza II – tehliarske suroviny (3,2 km od vody)Dolný Kamenec – Kamenec pod Vtáčnikom – stavebný kameň (3,3 km od vody)Poruba – keramické íly (3,8 km od vody)Súlovce – stavebný kameň (3,9 km od vody)Bystričany – Dolina – stavebný kameň (4,4 km od vody)PZZP – Ivanka pri Nitre – Golianovo – podzemné zásobníky zemného plynu (4,7 km od vody)Horné Lefantovce – keramické íly (4,8 km od vody)Klížske Hradište – dekoračný kameň (4,9 km od vody)Malé Kršteňany, časť Malé Kršteňany – dolomit (820 m od vody)Malé Kršteňany, časť Chotárna Dolinka – dolomit (820 m od vody)Malé Kršteňany, časť Chotárna Dolinka II – dolomit (820 m od vody)Solčany – keramické íly (1,8 km od vody)Poruba – keramické íly (3,8 km od vody)PZZP – Ivanka pri Nitre – Golianovo – podzemné zásobníky zemného plynu (4,7 km od vody)Horné Lefantovce – keramické íly (4,8 km od vody)Krnča – stavebný kameň (600 m od vody)Horný Vinodol – štrkopiesky a piesky (910 m od vody)Nové Zámky – štrkopiesky a piesky (1,1 km od vody)Vyšehradné I – stavebný kameň (1,2 km od vody)Podhradie – stavebný kameň (1,2 km od vody)Podhradie – stavebný kameň (1,6 km od vody)Lehota pod Vtáčnikom – stavebný kameň (2,2 km od vody)Malá Lehota I. – Vtáčnik – stavebný kameň (2,4 km od vody)Podhradie – stavebný kameň (2,8 km od vody)Kamenec pod Vtáčnikom – stavebný kameň (3,1 km od vody)Vyšehradné II (odhadom – preskúmanosť) – štrkopiesky a piesky (3,1 km od vody)Závada – štrkopiesky a piesky (3,3 km od vody)Nové Zámky – štrkopiesky a piesky (3,8 km od vody)Cigeľ + lom Košariská – stavebný kameň (4,0 km od vody)Opatovce nad Nitrou – štrkopiesky (50 m od vody)Opatovce nad Nitrou – stavebný piesok – piesky (60 m od vody)Koš – štrkopiesky (70 m od vody)Opatovce nad Nitrou – štrkopiesky (120 m od vody)Kľačno – stavebný kameň – dolomit (150 m od vody)Nováky – Horné Lelovce – štrkopiesky (180 m od vody)Štrkopiesky v koryte Váhu, úsek Vlčany – Komoča – štrkopiesky (240 m od vody)Úľany nad Žitavou – tehliarske suroviny (290 m od vody)Nováky – Horné Lelovce – štrkopiesky (300 m od vody)Úľany nad Žitavou – tehliarske suroviny (300 m od vody)Nováky – Horné Lelovce – štrkopiesky (380 m od vody)Topoľčany – stavebný piesok – piesky (420 m od vody)Tovarníky – tehliarske suroviny (470 m od vody)Brezany – tehliarske suroviny (820 m od vody)Podhradie – stavebný kameň – andezit (830 m od vody)Solčany – Háj – stavebný kameň – kremenec (990 m od vody)Nedožery – tehliarske suroviny (1,1 km od vody)Bojnice – stavebný kameň – dolomitický zlepenec (1,2 km od vody)Nitrianske Pravno – stavebný kameň – dolomit (1,3 km od vody)Lazany – štrkopiesky (1,3 km od vody)Podhradie – severne od kóty Bučkov – stavebný kameň – andezit (1,3 km od vody)Lehota pod Vtáčnikom – stavebný kameň – tufitický pieskovec, tu (1,3 km od vody)Nováky – Pustý vrch (pri Bani I) – stavebný kameň – andezit (1,4 km od vody)Tužina – tehliarske suroviny (1,4 km od vody)Bojnice – stavebný kameň – dolomit (1,5 km od vody)Podhradie – pri kóte 661,8 – stavebný kameň – andezit (1,5 km od vody)Podhradie – južne od kóty 661,8 – stavebný kameň – andezit (1,5 km od vody)Bystričany – stavebný kameň – andezit (1,6 km od vody)Nováky – Púšť – stavebný kameň – andezitová brekcia (1,6 km od vody)Nováky – Pustý vrch – stavebný kameň – andezitová tufitická br (1,6 km od vody)Skalka – stavebný kameň – andezit (1,6 km od vody)Opatovce nad Nitrou – Bojnice – stavebný kameň – dolomitická brekcia (1,6 km od vody)Kuzmice – stavebný piesok – piesky (1,7 km od vody)Veľké Bielice – štrkopiesky, stavebný kameň (vápenec) (2,0 km od vody)Solčany – Hôrka – stavebný kameň – kremenec (2,1 km od vody)Kamenec pod Vtáčnikom – tehliarske suroviny (2,3 km od vody)Dubnica – stavebný kameň – dolomit (2,3 km od vody)Brezany – stavebný piesok – piesky (2,3 km od vody)Bystričany – tehliarske suroviny (2,4 km od vody)Bystričany – tehliarske suroviny (2,4 km od vody)Hul – stavebný piesok – piesky (2,4 km od vody)Prievidza – stavebný kameň – andezitové pyroklastiká (2,5 km od vody)Kamenec pod Vtáčnikom – stavebný kameň – tufitický zlepenec (2,5 km od vody)Malinová – štrkopiesky (2,6 km od vody)Kamenec pod Vtáčnikom – na kóte 393,2 – stavebný kameň – andezitová tufobrekcia (2,6 km od vody)Kamenec pod Vtáčnikom – stavebný kameň – tufitický pieskovec (2,6 km od vody)Kmeťovo – tehliarske suroviny (2,7 km od vody)Žabokreky nad Nitrou – tehliarske suroviny (2,7 km od vody)Zlatno – keramické suroviny – kremeň (2,7 km od vody)Malinová – Au rudy (2,8 km od vody)Veľké Hoste – tehliarske suroviny (2,8 km od vody)Turčianky – stavebný kameň – dolomitizovaný vápenec (2,9 km od vody)Sokolec – Bystričany – stavebný kameň – andezit (2,9 km od vody)Nitrianske Sučany – stavebný kameň – kremenec (3,0 km od vody)Vyšehradné – stavebný piesok – dolomitické piesky (3,0 km od vody)Dubnica – vých. od hájovne Bohatka – stavebný kameň – dolomit (3,0 km od vody)Poruba – keramické íly (3,1 km od vody)Prievidza – stavebný kameň – andezit (3,1 km od vody)Zlatníky (Železnica – Soľnisko) – stavebný kameň – granodiorit (3,2 km od vody)Makovište – Bystričany – stavebný kameň – andezit (3,3 km od vody)Malinová – zlaté a strieborné rudy (3,3 km od vody)Bojnice – geomorfológia (2,0 km od vody)Prievidza – vulkanity (2,2 km od vody)Zobor – všeobecná geológia (2,5 km od vody)Kľak, Kláštorná skala – vulkanity (2,6 km od vody)Kamenec pod Vtáčnikom – vulkanity (3,0 km od vody)Kamenec pod Vtáčnikom – mineralógia (3,2 km od vody)Kľacký vodopád – hydrogeológia (3,8 km od vody)Komjatice – všeobecná geológia (3,9 km od vody)Nová Lehota, Biely kameň – vulkanity (4,5 km od vody)Kobylince – všeobecná geológia (4,7 km od vody)Cigeľ – všeobecná geológia (4,9 km od vody)– Zosuvy (80 m od vody)LEHOTA POD VTACNIKOM – Zosuvy (120 m od vody)– Zosuvy (130 m od vody)OPATOVCE – Zosuvy (150 m od vody)LEHOTA POD VTACNIKOM – Zosuvy (170 m od vody)– Zosuvy (200 m od vody)Nitra – Zosuvy (210 m od vody)– Zosuvy (210 m od vody)LEHOTA POD VTACNIKOM – Zosuvy (220 m od vody)LEHOTA POD VTACNIKOM – Zosuvy (220 m od vody)VELKE BIELICE – Zosuvy (220 m od vody)– Zosuvy (220 m od vody)– Zosuvy (230 m od vody)– Blokové polia (240 m od vody)– Zosuvy (260 m od vody)– Zosuvy (270 m od vody)– Zosuvy (270 m od vody)LEHOTA POD VTACNIKOM – Zosuvy (270 m od vody)PODHRADIE – Blokové polia (280 m od vody)– Blokové polia (300 m od vody)OPATOVCE – Zosuvy (310 m od vody)LEHOTA POD VTACNIKOM – Zosuvy (330 m od vody)LEHOTA POD VTACNIKOM – Zosuvy (330 m od vody)– Zosuvy (350 m od vody)OPATOVCE – Zosuvy (360 m od vody)– Blokové rozpadliny (360 m od vody)– Zosuvy (360 m od vody)TOPOLCANY – Zosuvy (370 m od vody)– Zosuvy (370 m od vody)LEHOTA POD VTACNIKOM – Zosuvy (410 m od vody)PODHRADIE – Zosuvy (440 m od vody)FACKOV – Zosuvy (470 m od vody)OPATOVCE – Zosuvy (470 m od vody)– Zosuvy (470 m od vody)– Zosuvy (500 m od vody)– Blokové polia (540 m od vody)OPATOVCE – Zosuvy (540 m od vody)– Zosuvy (570 m od vody)– Zosuvy (610 m od vody)– Zosuvy (620 m od vody)– Zosuvy (620 m od vody)BOJNICE – Zosuvy (640 m od vody)– Blokové polia + skalné zrútenia (650 m od vody)NOVAKY – Zosuvy (670 m od vody)– Zosuvy (670 m od vody)– Zosuvy (690 m od vody)– Blokové polia (710 m od vody)– Zosuvy (730 m od vody)– Zosuvy (740 m od vody)– Zosuvy (780 m od vody)– Zosuvy (780 m od vody)FACKOV – Zosuvy (800 m od vody)VELKE KRSTENANY – Zosuvy (810 m od vody)– Poddolované zosuvy (840 m od vody)– Zosuvy (840 m od vody)PODHRADIE – Zosuvy (850 m od vody)– Zosuvy (920 m od vody)– Zosuvy (930 m od vody)LIPY – Zosuvy (930 m od vody)– Zosuvy (950 m od vody)– Zosuvy (1,0 km od vody)SKALITE/ SABATIN – Zosuvy (1,0 km od vody)– Zosuvy (1,0 km od vody)– Zosuvy (1,0 km od vody)– Zosuvy (1,0 km od vody)– Zosuvy (1,1 km od vody)KRALOVA DRAHA – Blokové polia (1,1 km od vody)– Zosuvy (1,1 km od vody)– Zosuvy (1,1 km od vody)OPATOVCE – Zosuvy (1,1 km od vody)– Zosuvy (1,1 km od vody)– Poddolované zosuvy (1,2 km od vody)– Zosuvy (1,2 km od vody)LEHOTA POD VTACNIKOM – Zosuvy (1,2 km od vody)– Zosuvy (1,2 km od vody)– Zosuvy (1,2 km od vody)– Zosuvy (1,2 km od vody)– Blokové polia (1,3 km od vody)BREZANY – Zosuvy (1,3 km od vody)– Blokové rozpadliny (1,3 km od vody)Dolné Krškany – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (10 m od vody)Nové Zámky – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (30 m od vody)Nitra – monitorovací vrt (30 m od vody)Nitra-Dolné Krškany – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (30 m od vody)Prievidza – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (30 m od vody)Poluvsie – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (40 m od vody)Bojnice – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (40 m od vody)Solka – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (40 m od vody)Nitra-Mlynárce – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (40 m od vody)Solka – monitorovací vrt (50 m od vody)– monitorovací vrt (50 m od vody)Nitra – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (50 m od vody)Horné Krškany – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (50 m od vody)Šurany – monitorovací vrt (50 m od vody)Solka – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (60 m od vody)Topoľčany – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (60 m od vody)Topoľčany – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (60 m od vody)Nitra – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (60 m od vody)Solka – monitorovací vrt (60 m od vody)Horné Krškany – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (60 m od vody)Necpaly – Brezany – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (70 m od vody)Chalmová – monitorovací vrt (70 m od vody)Ivanka pri Nitre – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (70 m od vody)– monitorovací vrt (70 m od vody)Chalmová-kúpele – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (70 m od vody)Dolné Krškany – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (70 m od vody)Chalmová – monitorovací vrt (80 m od vody)Šurany – monitorovací vrt (80 m od vody)Nitra-Mlynárce – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (80 m od vody)Lehota pod Vtáčnikom – štruktúrny vrt s obyčajnou vodou (nad 20 (80 m od vody)Horné Krškany – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (80 m od vody)Bošany – monitorovací vrt (90 m od vody)Lužianky – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (90 m od vody)Chalmová – vrt s termálnou, minerálnou vodou (do 20 (90 m od vody)Nitra – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (90 m od vody)Uľany n/Žitavou – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (90 m od vody)Nitra – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (90 m od vody)Nitra – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (90 m od vody)Horné Krškany – negatívny vrt (90 m od vody)– monitorovací vrt (90 m od vody)vodárensky využívaný prameň – Vývery podzemnej vody (30 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (30 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (40 m od vody)vodomerná stanica s monitorovaním vodných stavov – Umelé hydrogeologicky významné objekty (40 m od vody)vodárensky využívaný prameň – Vývery podzemnej vody (50 m od vody)pramenná línia – Vývery podzemnej vody (50 m od vody)prameň s monitorovaním výdatnosti – Vývery podzemnej vody (60 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (60 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (70 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (70 m od vody)vodomerná stanica s monitorovaním vodných stavov – Umelé hydrogeologicky významné objekty (70 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (70 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (80 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (80 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (90 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (90 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (90 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (90 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (90 m od vody)pramenná línia – Vývery podzemnej vody (100 m od vody)pramenná línia – Vývery podzemnej vody (100 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (100 m od vody)vodomerná stanica s monitorovaním vodných stavov – Umelé hydrogeologicky významné objekty (100 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (100 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (100 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (100 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (100 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (100 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (110 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (110 m od vody)vodomerná stanica s monitorovaním vodných stavov – Umelé hydrogeologicky významné objekty (110 m od vody)významná kopaná alebo spúšťaná studňa slúžiaca n – Umelé hydrogeologicky významné objekty (110 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (110 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (120 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (120 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (130 m od vody)pramenná línia – Vývery podzemnej vody (130 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (130 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (130 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (140 m od vody)Černík, 1950m V od K128 – studňa (20 m od vody)Vinodol, 1100m V od K128 – vrt (50 m od vody)Černík, 1050m JJZ od K142 – vrt (50 m od vody)Kľačno – Tmavá dolina, prameň Repeš,750m J od K5 – prameň (70 m od vody)Úľany nad Žitavou, 1400m VSV od K123 – vrt (70 m od vody)Mojzesovo, 1200m ZSZ od K124 – vrt (90 m od vody)Nitra, 700m S od K212 – studňa (90 m od vody)Kľačno 1050m J od K595 – prameň (100 m od vody)Nove Zamky, 1550m SV od K117 – vrt (100 m od vody)Malé Krsteňany 750m JZ od od K274 – studňa (100 m od vody)Mojzesovo, 1000m ZSZ od K134 – vrt (100 m od vody)Partizánske, záhr.osada, 1200m VSV od K299 – vrt (150 m od vody)Zahrady pri r, Nitra, 1400m JZ od K112 – vrt (170 m od vody)Bánovská kotlina ,M. Kršteňany – prameň (170 m od vody)Vinodol, 1800m VJV od K128 – vrt (200 m od vody)Černík-Beťár, 200m JZ od K142 – studňa (230 m od vody)Nemečky pod priehradou, 450m ZJZ od K311 – studňa (230 m od vody)Nitrianske Pravno,1150m JV od K352 – studňa (230 m od vody)Kľačno,1500m JZ od K713 – prameň (260 m od vody)Úľany nad Žitavou, 1300m S od K123 – vrt (270 m od vody)Malý Cetín, 700m JZ od K140 – studňa (280 m od vody)Nemečky, 1900m J od K311 na konci obce – studňa (310 m od vody)Vinodol, 1750m V od K128 – studňa (310 m od vody)Nove Zamky, 1000m VJV od K114 – studňa (400 m od vody)Malé Uherce, 1500m SSZ od K464 – studňa (430 m od vody)Nove Zamky-zahrady, 400m JZ od K113 – vrt (440 m od vody)Vinodol, 2600m JV od K128 – vrt (450 m od vody)Nitra, 100m S od K142 – vrt (460 m od vody)Brodzany pri obal., 2500m SSZ od K276 – prameň (470 m od vody)Tvrdomestice, v parku, 500m SZ od K278 – studňa (480 m od vody)Veľký Cetín, 2300m J od K135 – vrt (480 m od vody)Čechince, 1500m JJV od K138 – vrt (530 m od vody)Vinodol, 1400m SZ od K178 – studňa (560 m od vody)Čechince, 500m J od K140 – studňa (570 m od vody)Partizánske, záhr.osada, 1900m S od K299 – vrt (580 m od vody)Černík – vrt (600 m od vody)Dolné Krškany – vrt (630 m od vody)Novy Gug, 400m J od K110 – vrt (640 m od vody)Kľačno – prameň (700 m od vody)Malé Krsteňany 300m VSV od K274 – prameň (700 m od vody)zlato 1 ks – zlato (90 m od vody)zlato 7 ks – zlato (110 m od vody)zlato 1 ks – zlato (120 m od vody)zlato 1 ks – zlato (160 m od vody)zlato 4 ks – zlato (300 m od vody)zlato 5 ks – zlato (510 m od vody)zlato 4 ks – zlato (520 m od vody)zlato 1 ks – zlato (540 m od vody)zlato 1 ks – zlato (650 m od vody)zlato 12 ks – zlato (650 m od vody)zlato 1 ks – zlato (680 m od vody)zlato 4 ks – zlato (690 m od vody)zlato 8 ks – zlato (740 m od vody)zlato 2 ks – zlato (930 m od vody)zlato 1 ks – zlato (960 m od vody)20 km

    Čiara je voda revíru, svetlý pás je pásmo 3 km, v ktorom sa hľadali vrty, banské diela a záťaže. Mapa ukazuje najbližšie objekty (najviac niekoľko desiatok z každého registra), nie všetky. Body zodpovedajú polohe v registri; plošné objekty sú vyznačené stredom.

    Stopové prvky v povrchových vodách

    Arzén, antimón, kadmium, olovo, meď, zinok a ďalšie prvky vo vzorkách riek a potokov (Geochemický atlas SR, povrchové vody, 2015). Pruh ukazuje, kde najvyššia hodnota leží medzi všetkými vzorkami na Slovensku; svetlá značka je medián vzoriek pri tejto vode.

    • ChromCrextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 1 000 μg/lmedián 1,00 μg/l80 vzoriek93 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: NITRA, 2005, 90 m od vody. Porovnanie: 100. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • StronciumSrextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 5 000 μg/lmedián 275 μg/l40 vzoriek

      Najvyššia hodnota: NITRA, 2005, 90 m od vody. Porovnanie: 100. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • KadmCdextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 110 μg/lmedián 0,250 μg/l80 vzoriek38 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: NITRA, 10 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ArsenAsextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 1 200 μg/lmedián 3,00 μg/l82 vzoriek17 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Zemianske Kostoľany, 1100m JV od K288, výtok z rúry, 1992, 60 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • LítiumLiextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 111 μg/lmedián 10,0 μg/l73 vzoriek49 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Zemianske Kostoľany, 1100m JV od K288, výtok z rúry, 1992, 60 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • OłówPbextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 13,0 μg/lmedián 2,50 μg/l80 vzoriek88 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: NITRA, 2000, 80 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • SelenSevysoká (horných 5 %)
      najvyššie 2,00 μg/lmedián 0,500 μg/l77 vzoriek92 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Nitrianske Pravno, 1996, 80 m od vody. Porovnanie: 98. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • BáriumBavysoká (horných 5 %)
      najvyššie 235 μg/lmedián 50,0 μg/l77 vzoriek

      Najvyššia hodnota: bez mena, 2009, 700 m od vody. Porovnanie: 98. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • MiedźCuzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 4,90 μg/lmedián 1,00 μg/l80 vzoriek74 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Zemianske Kostoľany, 900m JZ od K235, 1992, 80 m od vody. Porovnanie: 91. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AntymonSbmierne zvýšená
      najvyššie 0,600 μg/lmedián 0,500 μg/l36 vzoriek97 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Zemianske Kostoľany, 1100m JV od K288, výtok z rúry, 1992, 60 m od vody. Porovnanie: 76. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Hlavné ióny, mineralizácia a pH

    Základný chemizmus vody: z akých hornín sa do nej dostávajú minerály.

    • Oxid kremičitýSiO2zvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 38,2 mg/lmedián 13,7 mg/l81 vzoriek

      Najvyššia hodnota: Lehotský potok, 1997, 370 m od vody. Porovnanie: 94. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Zlato a rudné minerály v riečnych sedimentoch

    Regionálna šlichová prospekcia: z riečneho štrku sa vymyl ťažký podiel a spočítali sa v ňom zrná minerálov. Mapa nálezov je pozitívna: vzorka bez zlata sa v atlase neuvádza, preto absencia nálezu nie je dôkaz, že zlato nie je.

    • Magnetit (Fe₃O₄)199 vzoriek, najviac 1815 zŕn
    • Ilmenit (FeTiO₃)195 vzoriek, najviac 4115 zŕn
    • Limonit (FeO(OH)·nH₂O)144 vzoriek, najviac 815 zŕn
    • Rutil (TiO₂)122 vzoriek, najviac 555 zŕn
    • Barit (BaSO₄)114 vzoriek, najviac 555 zŕn
    • Hematit (Fe₂O₃)98 vzoriek, najviac 1815 zŕn
    • Anatas (TiO₂)97 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Pyrit (FeS₂)76 vzoriek, najviac 315 zŕn
    • Monazit ((Ce,La,Nd)PO₄)69 vzoriek, najviac 315 zŕn
    • Scheelit (CaWO₄)22 vzoriek, najviac 315 zŕn
    • Złoto (Au)15 vzoriek, najviac 12 zŕn
    • Cinabarit (HgS)8 vzoriek, najviac 5 zŕn
    • Chalkopyrit (CuFeS₂)7 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Realgár (AsS)1 vzorka, najviac 3 zŕn
    • Galenit (PbS)1 vzorka, najviac 5 zŕn

    Najbližšie vzorky so zlatom

    VzorkaZlato vo vzorkeOd vody
    TB-3691 zrno90 m
    Z677 zŕn110 m
    Z151 zrno120 m
    Z241 zrno160 m
    Z14 zrná300 m
    Z685 zŕn510 m
    Z164 zrná520 m
    Z31 zrno540 m

    Horninotvorné a doprovodné minerály

    • Granáty ((Fe,Mg,Ca,Mn)₃Al₂Si₃O₁₂)193 vzoriek, najviac 4115 zŕn
    • Zirkón (ZrSiO₄)190 vzoriek, najviac 1815 zŕn
    • Pyroxény ((Mg,Fe,Ca)₂Si₂O₆)182 vzoriek, najviac 4115 zŕn
    • Amfiboly (Ca₂(Mg,Fe)₅Si₈O₂₂(OH)₂)155 vzoriek, najviac 815 zŕn
    • Apatit (Ca₅(PO₄)₃(F,Cl,OH))127 vzoriek, najviac 815 zŕn
    • Epidot (Ca₂(Al,Fe)₃Si₃O₁₂(OH))122 vzoriek, najviac 2815 zŕn
    • Turmalíny (komplexný borosilikát)89 vzoriek, najviac 315 zŕn
    • Titanit (CaTiSiO₅)83 vzoriek, najviac 525 zŕn
    • Korund (Al₂O₃)73 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Staurolit (Fe₂Al₉Si₄O₂₃(OH))25 vzoriek, najviac 555 zŕn
    • Sillimanit (Al₂SiO₅)20 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Kyanit (Al₂SiO₅)9 vzoriek, najviac 5 zŕn
    • Andaluzit (Al₂SiO₅)8 vzoriek, najviac 5 zŕn
    • Spinel (Cr-spinel) ((Mg,Fe)(Al,Cr)₂O₄)2 vzorky, najviac 5 zŕn

    Podzemná voda: chemizmus, typy vôd a rádioaktivita

    Hydrogeochemické objekty (rozbory prameňov a vrtov), geochemický atlas podzemných vôd (1996) a rádiohydrochemické vzorkovanie. Podzemná voda živí potoky, preto jej zloženie ovplyvňuje aj vodu v toku.

    Chemické typy vôd v okolí

    • Ca-Mg-HCO338×
    • Ca-HCO331×
    • Mg-Ca-HCO323×
    • Ca-Mg-SO4-HCO38×
    • Ca-SO4-HCO38×
    • Ca-(Mg)-HCO35×
    • Ca-Mg-Cl-HCO32×
    • Ca-Mg-HCO3-SO42×

    Trieda kvality vody podľa hydrogeochemickej mapy

    • trieda A33×
    • trieda H24×
    • trieda F24×
    • trieda D23×
    • trieda E16×
    • trieda B10×
    • trieda G2×
    • trieda C2×

    Kovy v podzemnej vode

    • ArsenAsextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 4 900 μg/lmedián 0,500 μg/l433 vzoriek62 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: drenáž, 1992, 1,0 km od vody. Porovnanie: 100. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • LítiumLiextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 387 μg/lmedián 7,00 μg/l433 vzoriek11 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,4 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • SelenSeextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 21,0 μg/lmedián 0,500 μg/l433 vzoriek75 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 630 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ChromCrextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 41,5 μg/lmedián 0,500 μg/l433 vzoriek48 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 2,5 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • OłówPbextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 17,0 μg/lmedián 0,500 μg/l433 vzoriek60 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 1,0 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • CynkZnextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 11 772 μg/lmedián 86,0 μg/l433 vzoriek11 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 1,6 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • MiedźCuextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 18,2 μg/lmedián 0,900 μg/l433 vzoriek

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,1 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • RtęćHgextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 2,00 μg/lmedián 0,100 μg/l433 vzoriek85 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 2,2 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AntymonSbextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 6,20 μg/lmedián 0,100 μg/l433 vzoriek80 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 610 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • GlinAlextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 0,270 mg/lmedián 0,00500 mg/l433 vzoriek68 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: vrt, 1994, 2,3 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • KadmCdextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 2,40 μg/lmedián 0,250 μg/l433 vzoriek95 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: vrt, 1993, 2,3 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ŻelazoFebežná hodnota
      najvyššie 0,00500 mg/lmedián 0,00500 mg/l177 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 400 m od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Radón vo vodách

    Druh miestaVzoriekNajvyšší radónMedián
    vodný zdroj pre hromadné zásobovanie37,29 Bq/l1,66 Bq/l
    studňa4828,9 Bq/l8,66 Bq/l
    vrt s prelivom termálnej a minerálnej vody37,19 Bq/l2,70 Bq/l
    vrt s prelivom550,2 Bq/l13,5 Bq/l
    vodná nádrž15,46 Bq/l5,46 Bq/l
    vodný zdroj pre individuálne zásobovanie530,0 Bq/l11,7 Bq/l
    potok, rieka1845,0 Bq/l1,27 Bq/l
    źródło40101 Bq/l10,4 Bq/l
    upravený prameň20316 Bq/l6,96 Bq/l
    minerálny prameň214,4 Bq/l10,3 Bq/l
    odkalisko12,09 Bq/l2,09 Bq/l
    výtok z banského diela11,85 Bq/l1,85 Bq/l

    Banské diela, ložiská a rudné výskyty

    Staré banské diela mimo dobývacích priestorov (register Geofondu), ložiská a dobývacie priestory a metalogenetická mapa. Zlato, striebro a ďalšie kovy sa v blízkosti tokov môžu dostávať do sedimentov a vody.

    Čo sa tu ťažilo (podľa registra starých banských diel)

    • Au14×

    Druhy banských objektov

    • iný druh objektu26×
    • halda6×
    • šachta4×
    • pinga, pingový ťah2×
    • štôlňa2×

    Najbližšie staré banské diela

    NazwaGatunekŤaženéUkončenieOd vody
    Halda bane Mládežhaldahnedé uhlie140 m
    Halda Krnčahaldastavebný kameň220 m
    Haldahaldahnedé uhlie290 m
    Stará dobývka – Duchonkainý druh objektudrahé kovy (zlato)360 m
    Star dobývka – Duchonkainý druh objektudrah‚ kovy (zlato)360 m
    Halda Chotárna Dolinkahaldadolomit550 m
    Haldahaldavápenec560 m
    Baňa Mládeže (úsek 08) – banské práceštôlňahnedé uhlie2023600 m
    Halda Malé Kršteňanyhaldadolomit620 m
    B jamašachtahnedé uhlie2023760 m

    Ložiská a dobývacie priestory

    LožiskoNerastStav a organizáciaOd vody
    Krnčastavebný kameňŤažené ložisko – PORFIX Sand s. r. o.450 m
    Krnčastavebný kameňŤažené ložisko – PORFIX Sand s. r. o.460 m
    Malé Kršteňany, časť Malé KršteňanydolomitŤažené ložisko – PREMIUM Dolomit SE540 m
    Malé Kršteňany, časť Malé KršteňanydolomitŤažené ložisko – PREMIUM Dolomit SE540 m
    Malé Kršteňany, časť Chotárna DolinkadolomitŤažené ložisko – PREMIUM Dolomit SE560 m
    Nováky – II. etapahnedé uhlieLožisko s predpokladom využívania zásob – ŠGÚDŠ Bratislava560 m
    Novákyhnedé uhlieLožisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – HBP, a.s.560 m
    Malé Kršteňany, časť Chotárna DolinkadolomitŤažené ložisko – PREMIUM Dolomit SE580 m
    Krnčastavebný kameňŤažené ložisko – PORFIX Sand s.r.o.600 m
    Novákyhnedé uhlieLožisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – HBP, a.s.650 m
    Krnčastavebný kameňŤažené ložisko – PORFIX Sand s. r. o.650 m
    Krnčastavebný kameňŤažené ložisko – PORFIX Sand s. r. o.650 m

    Rudné výskyty v metalogenetickej mape

    VýskytTyp rudyMetaleGatunekOd vody
    MalinováZlaté rudyAuložiskový výskyt2,8 km
    Prochot – MaispiakMedené rudyAu, Cumineralogický výskyt5,0 km

    Vrty a archívne správy Geofondu

    Register hydrogeologických vrtov, ostatných vrtov a geotermálnych vrtov. Ku každému vrtu patrí správa v archíve Geofondu (geologické profily, čerpacie skúšky, chemické rozbory vody); číslo správy je v tabuľke.

    5 355 vrtov v pásme 3 km, z toho 1146 hydrogeologických a 4209 ostatných; s číslom archívnej správy 5350.

    Hĺbky vrtov

    • do 10 m2736×
    • 10–30 m1443×
    • 30–100 m334×
    • 100–300 m286×
    • nad 300 m220×

    Najbližšie vrty

    LokalizacjaGatunekGłębokośćArchívna správaOd vody
    NZ-81inžiniersko-geologický1,9 m1224310 m
    N-1inžiniersko-geologický8,0 m7082110 m
    RV-22ainžiniersko-geologický10,0 m1872010 m
    Dolné Krškanyúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou20,0 m12099 133Aa65.pdf10 m
    NZ-40inžiniersko-geologický3,0 m1224310 m
    S-14/IIIinžiniersko-geologický5,0 m512210 m
    HP-12hydrogeologický10,0 m8650710 m
    L-23inžiniersko-geologický4,0 m5060210 m
    RV-30inžiniersko-geologický15,0 m1872010 m
    P-1inžiniersko-geologický4,0 m1557710 m
    P-7inžiniersko-geologický1,8 m1820110 m
    Z-1inžiniersko-geologický2,2 m8699910 m

    Geotermálna energia a minerálne vody

    Geotermálne vrty (teplota vody na ústí, výdatnosť, chemický typ) a zdroje geotermálnych a minerálnych vôd v okruhu 10 km. Údaje o využívaní a existencii vrtu sú z registra Geofondu.

    VrtTemperaturaVýdatnosťGłębokośćChemický typ vodyVyužívanieOd vody
    Topoľčany – Tovarníky – FGTz-155 °C–2106 mNa-HCO3-SO4nevyužívaný100 m
    Chalmová – CH-442 °C6,5 l/s100 mCa-Mg-SO4-HCO3využívaný120 m
    Chalmová – HCH-1 (dnes CH-3)33 °C–200 mCa-Mg-SO4-HCO3využívaný120 m
    Chalmová – BCH-339 °C–150 mCa-Mg-SO4-HCO3120 m
    Malé Bielice – MB-439 °C–30 mvyužívaný bez nahlasovania údajov290 m
    Malé Bielice – MB-340 °C8,5 l/s160 mCa-Mg-HCO3využívaný310 m
    Bojnice – NB-424 °C0,1 l/s510 mCa-Mg-HCO3nevyužívaný340 m
    Partizánske – HGTP-120 °C–500 mCa-Mg-HCO3využívaný380 m
    Nové Zámky – GNZ-159 °C4,5 l/s1506 mNa-HCO3-Clvyužívaný390 m
    Partizánske – FGTz-233 °C–998 mCa-Mg-HCO3nevyužívaný430 m

    Zdroje geotermálnych a minerálnych vôd

    ŹródłoGatunekTemperatura wody (°C)Výdatnosť (l/s)PočetNajbližší od vody
    kategória d2minerálna voda39-555-15540 m
    kategória c2minerálna voda23-385-15450 m
    kategória c1minerálna voda23-38< 5980 m
    kategória a1minerálna voda< 15< 518110 m
    kategória Malé Bielicetermálne kúpalisko––1130 m
    kategória d1minerálna voda39-55< 52250 m
    kategória d4minerálna voda39-5531-501260 m
    GNZ-1geotermálna voda55 – 80< 51500 m
    kategória Chalmovátermálne kúpalisko––1690 m
    FGT-1geotermálna voda38 – 55< 51860 m

    Environmentálne záťaže, skládky a antropogénne sedimenty

    Evidované environmentálne záťaže (priemyselné areály, skládky, ťažba), register skládok odpadov a monitorovanie antropogénnych sedimentov (kaly z priemyslu). Je to zoznam miest, nie meranie znečistenia vody.

    Environmentálne záťaže

    LokalizacjaČinnosťLátkaKlasifikáciaOd vody
    Bošany – skládka koželužní ISK1000400P120 m
    Bošany – skládka koželužní IISK1000400P130 m
    Nitra – nelegálne vypustenie RL pri ČOV (Horné Krškany)SK1000400P210 m
    Bystričany – ENO – dočasné odkaliskoSK1000400P440 m
    Nové Zámky – bývalé kasárne SA – NovocentrumSK1000400P580 m
    Nováky – NCHZ – areál závoduSK1000400P600 m
    Nováky – Vojenský opravárenský podnikSK200170FP700 m
    Prievidza – rušňové depo – nádržeSK1000400P860 m
    Nitra – bývalé sklady PHM na Novozámockej cesteSK2001000P970 m
    Nové Zámky – rušňové depo – diagnostické strediskoSK1000400P1,0 km

    Skládky odpadov

    SkládkaPlochaRok vznikuMonitorovanieOd vody
    Topoľčany3 000 m²1980–10 m
    Továrniky – Tovarníky6 000 m²1970–30 m
    Nové Zámky800 m²1985–30 m
    Vedľa ihriska – Kľačno150 m²1960–30 m
    Nové Zámky800 m²1985–40 m
    Opatovce nad Nitrou1 200 m²1970–50 m
    Nové Zámky10 000 m²1985–50 m
    Nitra – Nitra I5 000 m²1975–50 m

    Zosuvy a svahové deformácie

    Register zdokumentovaných svahových deformácií (Geofond). Zosuvy pri toku môžu priniesť do vody jemný materiál, zmeniť dno a prehradiť koryto.

    Druhy deformácií

    • Zosuvy153×
    • Blokové polia19×
    • Blokové rozpadliny11×
    • Poddolované zosuvy8×
    • Skalné zrútenia3×
    • Poddolované bloky3×
    • Blokové polia + skalné zrútenia1×
    • Blokové polia + zosuvy1×

    Stupeň aktivity

    • Potenciálny105×
    • Stabilizovaný80×
    • Aktívny13×
    • So stabilizovanými a potenciálnymi formami1×

    Súčasný stav

    • SD preberaná z archívnych materiálov, ktorá bola konfrontova99×
    • SD prebraná z archívnych materiálov (existuje inž. geologick19×
    • SD zaregistrovaná v rámci terénneho výskumu na úlohe Atlas S9×
    • Spracované len v rozsahu registrácie v mierke 1:25 0006×
    • Nedostatočne doložené4×

    Ako čítať tieto údaje

    • Pásmo a vzdialenosť. Vzdialenosť sa meria od čiary vody k bodu v registri (u plôch k ich stredu), s presnosťou desiatok metrov. Počty platia len pre pásmo, nie pre celé povodie.
    • Percentil. Pri chémii sa najvyššia hodnota porovnáva so všetkými vzorkami atlasu na Slovensku. Nejde o zákonný limit ani o hodnotenie zdravotného rizika; atlasy sú historické (vyšli: povrchové vody 2015, podzemné vody 1996, riečne sedimenty 1999).
    • Medza stanovenia. Veľa vzoriek má hodnotu na úrovni najnižšej, čo laboratórium určilo; takéto výsledky znamenajú „pod medzou“. Pri nich je pozícia v rozdelení odhad.
    • Šlichy. Evidujú sa len vzorky s nálezom. Počet zŕn v preparáte nie je obsah zlata v gramoch na tonu.
    • Súvislosť s vodou. Banské dielo, skládka či záťaž v blízkosti nič nedokazuje o kvalite vody v toku. Slúži ako podnet na pozornosť a ako východisko pre ďalší prieskum.
    • Vzorkové body. Plošné a rastrové mapy ŠGÚDŠ sa nedajú stiahnuť ako body, preto sa pozdĺž čiary každého revíru zisťuje hodnota v bodoch zhruba každé 3 km. Ide o vzorku čiary, nie o súvislý záznam; veľmi krátky úsek môže mať jediný bod.
    • Rastre atlasu. Chémia vody a sedimentov sú interpolácie meraní v sieti vzoriek (Geochemický atlas SR). Hodnota v bode je modelový odhad pre okolie, nie meranie vo vode. Percentil porovnáva priemer tohto toku so všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku.
    • Polohy a mierky. Mapy majú rôznu mierku (1:50 000 až 1:1 000 000), preto sa podrobnosť v sekciách líši. Mapa mimo pokrytia znamená, že v bode nie je plocha, nie že tam nič nie je.

    Dáta: © ŠGÚDŠ (https://www.geology.sk), stiahnuté 8. 11. 2026. Podrobnosti v Metodike.

    Organizacje i lokalizacja

    Kto zarządza łowiskami i gdzie leżą

    Organizacje na ciekukto zarządza łowiskami i jakie warunki panują tam dziś

    1. Prievidza4 łowiska · 77 km28Nitra č. 846
    2. Topoľčany1 łowisko · 67 km16Nitra č. 416
    3. Partizánske2 łowiska · 21 km14Nitra č. 5a15
    4. Nové Zámky1 łowisko · 22 km12Nitra č. 112
    5. Šurany1 łowisko · 16 km8Nitra č. 28
    6. Nitra1 łowisko · 46 km7Nitra č. 37

    Inne cieki w okolicy

    Dorzecze: Wag