Rybářský revír

Topľa č. 3

Kaprová vodač. 4-2830-1-1TopľaPovodí Bodrog a Hornád
Navigovat

Vymezení revíru: Čiastkové povodie rieky Topľa od cestného mosta v obci Vyšný Žipov po starý mlyn Tarbaj pri obci Mičakovce.

délka revíru
18,2km
okres
Vranov nad Topľou
kraj
Prešovský kraj
Letecký snímek revíru Topľa č. 3 se zvýrazněnou čarou
Modrá čára: průběh revíru (orientačně). Ortofotomozaika Slovenska © GKÚ Bratislava, CC BY 4,0Mapy Google

Právě u vody

Podmínky k lovuIndex aktivity rybNáš výpočet (0–100): základ určuje teplota vody, upravují ho světlo, zákal, kyslík, počasí a další faktory podle toho, jak dobře jsou podloženy studiemi. U každého faktoru je vidět jistota a zdroj. Pomůcka pro plánování, ne předpověď záběrů.

Skóre, nejlepší okno dne a co ho táhne nahoru nebo dolů

Podmínky k lovu

Index aktivity rybNáš výpočet (0–100): základ určuje teplota vody, upravují ho světlo, zákal, kyslík, počasí a další faktory podle toho, jak dobře jsou podloženy studiemi. U každého faktoru je vidět jistota a zdroj. Pomůcka pro plánování, ne předpověď záběrů.

Načítám údaje…

Voda

Vodní stav, teplota, modelový průtok a spád

Vodní stav

Hladina vodyVodní stav na nejbližším vodočtu SHMÚ v centimetrech nad nulou vodočtu. Je to stav vody na stanici, nikoliv hloubka vody na revíru.
04080120

Bardejov – Topľa · hladina ustálená, vodočet vzdálený 38 km

Hladina je měřena na vodočtu SHMÚ, není to hloubka vody na revíru.

Zdroj: SHMÚAktualizováno 8. 11. 2026 17:45

Modelovaný průtok

Modelový průtokOdhad množství vody v řece (m³/s) z modelu GloFAS, nikoli měření. Rozlišení je asi 5 km, na malých tocích může ukazovat větší řeku v okolí.

Načítám údaje…

Výškový profil toku

Výškový profilJak se mění nadmořská výška toku po proudu. Počítá se z digitálního modelu reliéfu (desítky metrů), nikoli z měření hladiny, proto je orientační, zejména u úzkých potoků.

Pomalý tok Nížinná řeka s klidným proudem, při březích plytčiny a v záhybech hlubší jámy.

1401501601701801900 km5 km10 km15 km
Výškový profil revíru po proudu: od 178 do 147 m n. m. na 18,1 km.
Po proudu, od horního konce revíru (vlevo) k dolnímu
Nejvyšší bod
180 m a.s.l.
Nejnižší bod
145 m a.s.l.
SpádSpádRozdíl nadmořské výšky mezi horním a dolním koncem revíru v metrech. Čím větší spád na kratší délce, tím rychlejší voda.
35 m
SklonSklon tokuSpád na kilometr v promile (‰, metry na kilometr). Do 2 ‰ je pomalá nížinná řeka, 5 až 10 ‰ podhorská řeka (lipan, pstruh), nad 10 ‰ rychlý potok.
1,9 ‰
SinuozitaKličkovatěníDélka toku vydělená vzdáleností jeho konců vzdušnou čarou. 1,0 je přímý tok, nad 1,3 silně meandruje. Meandre vytvářejí tůně pod břehy a plytčiny v úsecích mezi nimi.
1,58
Zdroj: Open Topo Data (eudem25m)Aktualizováno 4. 11. 2026 12:40

Počasí a předpověď

Hodina po hodině, tlak a nejbližší dny

Počasí a předpověď

Načítám údaje…

Obloha: slunce, měsíc a solunární oknaSolunární obdobíVýpočet z polohy Měsíce: hlavní období (asi 2 h) kolem průchodu Měsíce nad obzorem a pod ním, vedlejší (asi 1 h) kolem východu a západu Měsíce. Vědecky nepotvrzená teorie: ve studii z 361 výjezdů (Quigley a kol. 2023) záběr nepředpověděla. Bereme ji jako hypotézu s váhou nejvýše ±2 body.

Kde jsou slunce a měsíc právě teď a kdy přijdou nejlepší okna dne

Obloha: slunce a měsíc

Solunární obdobíVýpočet z polohy Měsíce: hlavní období (asi 2 h) kolem průchodu Měsíce nad obzorem a pod ním, vedlejší (asi 1 h) kolem východu a západu Měsíce. Vědecky nepotvrzená teorie: ve studii z 361 výjezdů (Quigley a kol. 2023) záběr nepředpověděla. Bereme ji jako hypotézu s váhou nejvýše ±2 body.

Táhněte po ose a uvidíte, kde budou slunce a měsíc.

  • Slunce
  • Měsíc
  • Zlatá hodinka
  • Hlavní období
  • Vedlejší období

Slunce

  • Úsvit05:58
  • Východ06:32
  • Západ slunce16:02
  • Soumrak16:36

Den trvá 9 h 31 min.

MěsícFáze MěsícePři úplňku a novu je gravitační působení nejsilnější. Při jasné úplňkové noci se dravci a kapři často krmí v noci, den po ní může být slabší.

Lisosvětleno 2 %
  • Východ Měsíce05:44
  • Západ Měsíce15:06

Úplněk kolem 24. 11., nov kolem 9. 11..

Okna dneSolunární obdobíVýpočet z polohy Měsíce: hlavní období (asi 2 h) kolem průchodu Měsíce nad obzorem a pod ním, vedlejší (asi 1 h) kolem východu a západu Měsíce. Vědecky nepotvrzená teorie: ve studii z 361 výjezdů (Quigley a kol. 2023) záběr nepředpověděla. Bereme ji jako hypotézu s váhou nejvýše ±2 body.

  • Vedlejší solunární období05:14–06:14
  • Zlatá hodinka (ráno)06:02–07:32
  • Hlavní solunární období09:30–11:30
  • Vedlejší solunární období14:36–15:36
  • Zlatá hodinka (večer)15:02–16:32
  • Hlavní solunární období21:53–23:53

Solunární teorie není vědecky potvrzena, bereme ji jako doplněk. Zlatá hodinka je čas kolem východu a západu slunce, kdy ryby často berou.

Mapa a údaje o revíru

Průběh vody, místa u vody, charakter a základní údaje

49.03134, 21.53264 OpenStreetMap

Čára zobrazuje průběh revíru podle dat Rybárske revíry 2026. Přístupová místa a přesné hranice si ověřte na místě.

Údaje o revíru

Správce
SVP, š.p. OZ Košice
Uživatel
SRZ
Organizace
MO SRZ Hanušovce nad Topľou (Místní organizace SRZ)
Oblast
Východoslovenská
Účel
Rybářský revír
Minimální zarybnění
K2 100kg, Pds1 6000 ks

Charakteristika

  • HloubkaHloubkaNejvětší hloubka z popisu revíru. Mělčiny se rychle prohřívají a jsou bohaté na potravu, hluboké jámy dávají úkryt a stabilnější teplotu. 0,4–2,5 m
  • DnoDnoMateriál dna určuje, jaké ryby se zde drží a kde nacházejí potravu. Rybí pásma lze rozeznat podle dna: kamenité, štěrkovité, písčité až bahnité. štěrkovitě-písčité, místy bahnité
  • Linie tokuLinie tokuTvar toku shora. V zatáčkách je pod vnějším břehem hluboký výmol a pod vnitřním mělká lavice; členitý tok má více úkrytů a změn hloubky. vlnitá
  • ZastíněníZastíněníPodíl hladiny ve stínu. Stín snižuje letní teploty vody, dodává hmyz a úkryty; slunečný úsek se rychleji prohřívá a více zarůstá. 40%
  • PorostPorostDřevinný a bylinný porost břehů. Kořeny a větve vytvářejí úkryty, z listů a větví padá potrava. Určuje i to, kde se dá nahazovat a kde se montáž zachytává. olše, vrba
  • Příčné stavbyPříčné stavbyJezy, stupně a hráze zadržují vodu a brání rybám v migraci. Pod nimi se vytváří hluboký vývar s okysličenou vodou. žádné
Co to znamená pro rybářevysvětlení dna, porostu, linie a dalších údajů tohoto revíru
  • Hloubka: Střední, 1–3 m

    Nejběžnější typ: mělčiny se střídají s hlubšími místy a ryby se přesouvají podle denní doby a teploty.

  • Dno: Štěrkové dno

    Dobře prokysličená voda a bohatá potrava (larvy vodního hmyzu). Typické pro lipanové a parmové pásmo, štěrkové lavice slouží mnoha rybám i jako trdliště.

  • Dno: Písčité dno

    Mělčí úseky s menším počtem úkrytů. V nížinných tocích se střídají s bahnitými; ryby se drží u břehů, kořenů a překážek.

  • Dno: Bahnité dno

    Pomalé nížinné vody a kaprové revíry. Bahno ukrývá potravu, v létě však může být u dna méně kyslíku a nástrahy v něm zapadají.

  • Linie toku: Vlnitá linie

    Výrazné zákruty. Pod vnějším břehem bývá hluboká jáma, na vnitřní straně mělká štěrková nebo písečná lavice.

  • Zastínění: Částečně stinný, 11–40 %

    Vyvážený úsek: je zde zdroj hmyzu a zároveň dost světla pro vodní rostliny.

  • Porost: Vrba

    Roste u vody, kořeny zpevňují břeh a vytvářejí úkryty pod hladinou. Větve visí nad vodou, dávají stín a hmyz.

  • Porost: Olše

    Typická dřevina břehů potoků a řek. Hustý kořenový systém vytváří podmyté břehy a úkryty, listí se rychle rozkládá.

  • Příčné stavby: Bez příčných staveb

    Ryby se mohou volně přesouvat po toku, úsek je plynulejší.

Výklad je obecný a vychází z popisu revíru v datech a z běžné rybářské praxe. Skutečné podmínky na místě se mohou lišit, před lovem je zkontrolujte.

Soutoky a riziková místa

  • COV BystreBod vypouštění odpadních vod
    0,0 km
  • COV BystreČistírna odpadních vod · kapacita 10 266 EO
    Podrobnosti
    Zatížení
    3 856 z 10 266 EO (38 %)
    Čištění
    mechanické, biologické, odstraňování dusíku a fosforu
    Splňuje požadavky
    BSK₅, CHSK
    0,3 km

Zobrazená jsou místa do 3 km od toku.

Zdroj: VÚVH (CC BY 4,0)Aktualizováno 5. 11. 2026 12:57

Zákon a pravidla lovu

Doba hájení, doba lovu, lovné míry a denní limit. Orientačně: ověřte si je v rybářském řádu revíru

Hájení všech ryb

§ 13, odstavce 3 a 5 zákona

15. 3. – 31. 5.

lov všech ryb zakázánmimo toto období

Zákaz neplatí 1. 5. – 31. 5. při rybářských závodech (§ 13 odst. 3). Nevztahuje se ani na kaprové vody, které jsou vodním tokem (ne však nádrže, slepá, mrtvá a odstavená ramena), ani na ostatní vodní plochy (§ 13 odst. 5). Který případ je váš revír, ověřte v rybářském řádu revíru.

Doba hájení jednotlivých druhů (níže) platí nezávisle na této době hájení.

Denní doba lovu

§ 11 vyhlášky

Platí jen mimo dobu hájení. Mimo tyto hodiny je lov zakázán (§ 14 písm. b zákona).

leden až duben, listopad, prosinec6.00 – 21.00 h

Kvě4.00 – 24.00 h

červen až říjen0.00 – 24.00 h

Měsíce, které v tabulce chybějí, spadají do doby hájení. Doba v listopadu a prosinci na pstruhových a lipanových vodách souvisí s výjimkou pro lov hlavatky (§ 13 odst. 4 zákona); co se v té době smí lovit, ověřte v rybářském řádu. Na hraničních vodách platí doba z povolenky nebo rybářského řádu (§ 11 odst. 2 vyhlášky). Noční lov zákon upravuje dvěma formulacemi, které se na první pohled rozcházejí, proto se na něj vždy zeptejte v rybářském řádu revíru nebo u rybářské stráže.

Pruty, nástrahy a dny lovu

§ 18 zákona
Počet prutů
nejvýše 2
Povolené způsoby
položená, plavaná, přívlač, muškaření
Háčky a nástrahy
na udici nejvýše 2 háčky (položená, plavaná), umělá nástraha nejvýše 3 háčky, háček nejvýše 3 hroty, muškaření nejvýše 3 mušky
Živá nebo mrtvá rybka
zakázána 15. 3. – 31. 5.; jinak alespoň 10 cm a nad lovnou míru
Dny lovu v týdnu
zákon neuvádí omezení
Lov pod ledem
zakázán (toky, nádrže, ramena)
Jiné
přívlač a muškaření s imitací rybky zakázáno 15. 3. – 31. 5.; z člunu na nádržích zákaz 1. 1. – 31. 5.

Jde o shrnutí. U nástrah, háčků a návnady si přečtěte i rybářský řád revíru, protože uživatel může podmínky zpřísnit.

Kolik ryb si smíte ponechat za den

§ 14 vyhlášky
  • 1ksModrá skupinajeseter malý, jeseter sibiřský, sumec velký
  • 2ksZelená skupinaúhoř, kapr, mník, candát, štika, lín, parma, pstruh obecný jezerní, lipan (dohromady)
  • 4ksŽlutá skupinapstruh duhový, siven americký, ostroretka, podoustev; připočte se k zelené nebo modré skupině (celkem nejvýše 4 kusy)
  • 5kgDalší druhynapříklad karas, cejni, jelci (dohromady); invazní druhy se nepočítají

Modrá a zelená skupina se nekombinují. Limit platí za den i při lovu na více revírech a po jeho dosažení lov pro ten den končí. Skupiny druhů vycházejí z výkladu SRZ z ledna 2026, ne přímo z textu paragrafu. Uživatel revíru může v povolence určit nižší limit, tehdy platí přísnější.

Doba hájení jednotlivých druhů§ 10 vyhlášky

V tomto období se druh nesmí lovit, i když jinak lov v dané době dovoluje typ vody. Platí nezávisle na době hájení všech ryb.

1. 1. – 15. 3.
mník jednovousý
1. 1. – 31. 5.
lipan podhorní, ouklejka pruhovaná, štika obecná
1. 1. – 15. 6.
sumec velký, candát obecný, candát východní
1. 1. – 31. 10.
hlavatka podunajská (v hraničních vodách 1. 1. – 31. 8.)
15. 3. – 31. 5.
kapr obecný v kaprových vodách (neplatí 1. – 31. 5. při závodech ani na ostatních vodních plochách); bolen dravý, jelec tloušť, jelec proudník, jelec jesen, jeseter malý, jeseter sibiřský, lín obecný, parma obecná, podoustev říční, cejn siný, cejn perleťový, cejn velký, ostroretka stěhovavá
1. 9. – 15. 4.
pstruh obecný potoční, pstruh obecný jezerní
1. 9. – 28. 2.
síh peleď

Některé druhy jsou chráněny celoročně (například drsek, mihule, hrouzci, sekavci, síh maréna, parma karpatská, ostrucha křivočará) a jejich lov je zakázán vždy. Úplný seznam druhů je v průvodci Rybářský zákon po pravidlech.

Lovné míry§ 12 vyhlášky

Nejmenší délka, od které si rybu smíte ponechat. Uživatel revíru může míru zvýšit, platnou hodnotu hledejte v povolence a rybářském řádu.

  • amur bílý60 cm
  • amur černý60 cm
  • bolen dravý40 cm
  • hlavatka obecná80 cm
  • jelec tloušť25 cm
  • jelec proudník20 cm
  • jelec jesen30 cm
  • jeseter malý45 cm
  • jeseter sibiřský45 cm
  • kapr obecný40 cm
  • lín obecný30 cm
  • lipan podhorní33 cm
  • mník jednovousý35 cm
  • parma obecná40 cm
  • podoustev říční30 cm
  • cejn siný25 cm
  • cejn perleťový25 cm
  • cejn velký30 cm
  • cejnek malý15 cm
  • ostroretka stěhovavá30 cm
  • pstruh duhový27 cm
  • pstruh obecný jezerní50 cm
  • pstruh obecný potoční27 cm
  • síh peleď25 cm
  • siven americký27 cm
  • sumec velký70 cm
  • štika obecná60 cm
  • tolstolobik bílý45 cm
  • tolstolobec pestrý45 cm
  • Úhoř říční50 cm
  • candát obecný50 cm
  • candát východní35 cm

Měří se celková délka od předního konce hlavy po konec nejdelšího paprsku ocasní ploutve (§ 12 odst. 4). Bez lovné míry jsou například slunka obecná, karas stříbřitý, okoun říční, plotice obecná, mřenka mramorovaná (slíž severný) a invazní druhy.

Před lovem a po lovu

  • Rybářský lístek a povolenku mějte při lovu u sebe a předložte je při kontrole (§ 12 zákona). Zkontrolujte jejich platnost.
  • Před zahájením lovu zapište datum a číslo revíru (č. 4-2830-1-1), po lovu počet a hmotnost úlovků (§ 14 písm. d zákona). Lov bez zápisu je přestupek.
  • Zakázané způsoby lovu, noční lov, závody a další pravidla jsou v průvodci Rybářský zákon po pravidlech.

Stav k 6. 11. 2026: zákon č. 216/2018 Z. z. o rybářství (znění od 1. 1. 2022) a vyhláška č. 381/2018 Z. z. (znění od 1. 1. 2019); novější znění jsme nenašli. Zákon se může změnit, platné znění najdete na Slov-Lex (zákon) a Slov-Lex (vyhláška).

Novinky z organizace a úlovky z revíru

Úlovky z revíru

Na tomto revíru zatím nikdo nezapsal úlovekBuďte první: po schválení se objeví zde i v žebříčku.

Terén ve 3D

Načítám 3D model terénu…

Voda podle veřejných zdrojů

Kvalita vody, povodí, dno, ryby, vodní hmyz, zvěř a rizika z otevřených databází. Kromě zvěře a rizik jsou zahrnuty i do skóre aktivity.

Vhodnost vody pro typ rybářského revíru

Vhodnost vody pro typ revíruIndex 0 až 100: jak dobře vlastnosti vody odpovídají nárokům pstruha, lipana nebo kapra podle typu revíru. Není to předpověď záběrů ani údaj o tom, jaké ryby tam žijí.
77z 100
Průměrně vhodná voda pro kapry a kaprovité ryby

Voda patří mezi dolních 35 % z 897 kaprových revírů s údaji.

  • Nejlépe vyhovuje: kyselost vody (pH)
  • Nejvíce chybí: mineralizace

Spolehlivost střední: použili jsme 5 údajů o vodě, ostatní chybí a do hodnocení nevstupují.

  • Pásmo tokuStupeň důkazů: Částečně podloženo

    sklon 1,9 ‰, 162 m n. m. → parmové pásmo

    Podle sklonu a nadmořské výšky leží tok v oblasti, která odpovídá parmovému pásmu. Pro kapry a kaprovité ryby je to přirozené pásmo.

    Co o tom víme

    Evropské toky jsou od pramene k ústí rozděleny do pásem s typickými rybami: pstruh, lipan, parna a nížina; jsou určeny především gradientem a velikostí toků (Huet 1959) a zóny lze také použít k posouzení stavu toků (Aarts a Nienhuis 2003). Zónu odhadneme ze sklonu linie rybářského revíru a jeho převýšení; jde o zjednodušení bez šířky proudu. Shoda mezi zónou a typem rybářské oblasti přidává +1 ke kvalitě, jasný nesoulad −1.

    Zdroje: Huet 1959; Aarts a Nienhuis 2003

    85
  • Tvrdost vodyStupeň důkazů: Hypotéza

    ≈ 15,3 °dH (2,7 mmol/l vápníku a hořčíku), atlas ŠGÚDŠ

    Tvrdší voda s dostatkem vápníku a hořčíku je produktivnější, má větší zásobu potravy a lépe tlumí výkyvy kyselosti.

    Co o tom víme

    Voda s vápníkem a hořčíkem je produktivnější a lépe tlumí výkyvy kyselosti: produkce pstruhů byla vyšší ve vápenatých tvrdých vodách (Almodóvar a kol. 2006) a index založený na rozpuštěných pevných látkách a hloubce předpovídá výnos ryb z jezer (Ryder a kol. 1974). V irských tocích však geologie nezměnila hustotu pstruhů (Lehane a kol. 2004) a Downing a kol. (1990) ukázal, že výroba souvisí spíše s prvovýrobou. Tedy pouze ±1 bod. Tvrdost pochází z atlasu ŠGÚDŠ, nikoli z měření v rybářském revíru; nahrazuje samostatně posuzované podloží pánve.

    Zdroje: Almodóvar a kol. 2006; Lehane a kol. 2004; Ryder a kol. 1974

    96
  • Kyselost vody (pH)Stupeň důkazů: Částečně podloženo

    pH 7,9, atlas ŠGÚDŠ

    pH je v rozmezí, ve kterém se rybám běžně daří.

    Co o tom víme

    Ryby pod pH přibližně 6 trpí a pstruzi a lipan jsou citlivější než kaprovití (Alabaster a Lloyd 1982); v kyselé měkké vodě se hliník uvolňuje z půdy a poškozuje žábry (Gensemer a Playle 1999). pH z atlasu je modelový odhad, takže snížení je pouze −1 nebo −2, a to pouze tam, kde nemáme žádné měření pH (které se posuzuje samostatným faktorem).

    Zdroje: Alabaster a Lloyd 1982; Gensemer a Playle 1999

    100
  • MineralizaceStupeň důkazů: Hypotéza

    ≈ 192 mg/l, atlas ŠGÚDŠ

    Střední mineralizace odpovídá produktivním tokům a nádržím.

    Co o tom víme

    Rozpuštěné pevné látky (mineralizace) souvisí s úrodností vody, a proto je Ryder použil k odhadu produkce ryb v jezerech (Ryder 1965, Ryder a kol. 1974). Downing a kol. (1990) však ukázal, že primární produkce je lepším prediktorem produkce. Nezadává skóre, pouze index vhodnosti.

    Zdroje: Ryder 1965; Ryder a kol. 1974; Downing a kol. 1990

    58
  • Kovy v sedimentuStupeň důkazů: Částečně podloženo

    0 prvky mezi nejvyššími 10 % na Slovensku (atlas ŠGÚDŠ 1999)

    Žádný z toxických prvků v říčních sedimentech nepatří mezi nejvyšší hodnoty. V tvrdé vodě jsou kovy méně toxické, protože vápník soutěží o místa na žábrách.

    Co o tom víme

    Toxicita kovů pro ryby klesá s tvrdostí vody, protože vápník soutěží s kovem o místa na žábrách (Pagekopf 1983). Atlas ŠGÚDŠ uvádí pouze pořadí mezi toky, nikoli koncentraci srovnatelnou s limitem (MacDonald a kol. 2000). V tvrdé vodě tedy hodnotíme kovy mírněji, v měkké vodě přísněji.

    Zdroje: Pagenkopf 1983; Gensemer a Playle 1999; MacDonald a kol. 2000

    100

Jak by tato voda vyhovovala každému typu

  • Pstruh59
  • Lipan71
  • Kapr77

Stejné údaje o vodě hodnoceny vůči požadavkům pstruhů, lipanů a kaprů. Revír je veden jako kaprový revír, zvýrazněn je jeho typ.

Index 0 až 100 porovnává vlastnosti vody s požadavky daného druhu (60 je neutrální hodnota, 100 ideální). Slovní hodnocení vychází ze srovnání s jinými rybářskými revíry stejného typu, protože většina slovenských vod má pro svůj druh dobré hodnoty. Index nemá vliv na to, zda se v rybářském revíru skutečně vyskytují ryby (o tom rozhoduje zarybnění a hospodář). Tvrdost, pH a mineralizace z atlasů jsou historické a modelové odhady. Jen malá část z toho se odvíjí od skóre podmínek a kvality rybářského revíru (tvrdost ±1, kyselost atlasu −2 až 0, shoda zóny toku ±1 vůči kvalitě).

Co z toho vyplývá

Veřejné zdroje ve skóre podmínekÚdaje o kyslíku, živinách, hloubce nádrže, velikosti toku, dnu, druzích ryb a rojení hmyzu mírně upraví skóre „Podmínky při lovu“. Každá úprava je v rozboru skóre vidět zvlášť.
−14−40+4+120
Veřejné údaje o této vodě skóre aktivity téměř nemění.
  • Nejvíce pomáhá: Tvrdost vody +1
  • Nejvíce ubírá: Dusík v podzemní vodě (SHMÚ) −1

Posoudili jsme 17 faktorů, skóre mění 4 z nich. Úpravy jsou v rozsahu od −14 do +12 bodů, aby nepřevážily počasí a teplotu vody. Započítávají se do skóre, řazení i filtrů.

Voda a kyslík+1

  • Tvrdost vodyStupeň důkazů: Hypotéza

    ≈ 15,3 °dH, atlas ŠGÚDŠ

    Tvrdší voda je produktivnější, má více potravy a lépe tlumí výkyvy kyselosti.

    Co o tom víme

    Voda s vápníkem a hořčíkem je produktivnější a lépe tlumí výkyvy kyselosti: produkce pstruhů byla vyšší ve vápenatých tvrdých vodách (Almodóvar a kol. 2006) a index založený na rozpuštěných pevných látkách a hloubce předpovídá výnos ryb z jezer (Ryder a kol. 1974). V irských tocích však geologie nezměnila hustotu pstruhů (Lehane a kol. 2004) a Downing a kol. (1990) ukázal, že výroba souvisí spíše s prvovýrobou. Tedy pouze ±1 bod. Tvrdost pochází z atlasu ŠGÚDŠ, nikoli z měření v rybářském revíru; nahrazuje samostatně posuzované podloží pánve.

    Zdroje: Almodóvar a kol. 2006; Lehane a kol. 2004; Ryder a kol. 1974

    +1

Znečištění−1

  • Kvalita povrchové vody (SHMÚ)Stupeň důkazů: Praxe rybářů

    místo Gerlachov na toku Topľa, 11 km od revíru, nesplněná norma v 3 z 4 let (2022 až 2025)

    Nejbližší místo monitoringu SHMÚ na tomto toku nesplňuje normy jen v ukazatelích, které se do skóre nepočítají: PAU (benzo(a)pyren a podobné) překračuje většina toků kvůli extrémně nízké normě a soli, železo či mangan jsou často přirozené. Ukazatele najdete v rozboru u revíru.

    Co o tom víme

    Nejbližší místo monitoringu SHMÚ na tomtéž toku: nesplněné normy kvality vody za roky 2022 až 2025 (novější roky mají větší váhu). Nedostatek kyslíku a organické znečištění ryby přímo oslabují (Davis 1975), amonné ionty a dusitany jsou toxické, živiny podporují řasy. Přesná míra, o kolik nesplněná norma sníží záběr, není ověřena, proto jde o rybářskou praxi a opatrnost. Zhoršení je nejvýše o 5 bodů a pouze snižuje: co SHMÚ neuvádí, není důkazem čistoty. Benzo(a)pyren a další PAU se do skóre nepočítají, protože jejich extrémně nízkou normu překračuje většina toků.

    Zdroje: SHMÚ, povrchové vody; nařízení vlády SR č. 269/2010; Davis 1975

    0
  • Dusík v podzemní vodě (SHMÚ)Stupeň důkazů: Částečně podloženo

    dusičnany typicky 28,7 mg/l (norma 50)

    Podzemní voda se do toků dostává jako základní odtok a nese dusík z polí a odpadu. Dusičnany živí řasy a přispívají k nočním propadům kyslíku, dusitany jsou pro ryby jedovaté. Dusitany a amonné ionty mohou být v hluboké podzemní vodě i přirozené, proto za ně platí nejvýše jeden bod. Spolehlivost údajů je 90 % (2 stanice do 10 km, nejbližší 0,8 km, údaje z roku 2025), úprava se započítala celá.

    Co o tom víme

    Podzemní voda se do toků dostává jako základní odtok. Typická hodnota dusičnanů ze stanic do 10 km (od 25 mg/l mírně, od 50 mg/l, což je norma pro pitnou vodu, výrazně) ukazuje, kolik dusíku voda přináší: živí řasy a přispívá k nočním propadům kyslíku (Camargo a kol. 2005). Dusitany a amonné ionty nad normou na některé stanici přidávají jeden bod, protože dusitany jsou pro ryby jedovaté (Lewis a Morris 1986); v hluboké podzemní vodě mohou být i přirozené, proto jen jeden bod. Úprava se násobí spolehlivostí údajů.

    Zdroje: SHMÚ, podzemní vody; Camargo a kol. 2005; Lewis a Morris 1986

    −1

Život u vody0

  • Líhnutí vodního hmyzuStupeň důkazů: Praxe rybářů

    0,0× průměrný měsíc, 0 z 15 pozorování za rok, iNaturalist

    V tomto měsíci se vodní hmyz vyskytuje málo, rozhoduje spíše potrava při dne.

    Co o tom víme

    Rybáři loví „podle hmyzu“ (suchá a mokrá muška). Měřená závislost úlovků na rojení není v našich zdrojích doložena.

    0

Skóre nemění

Pro tyto faktory chybějí údaje nebo jsou v běžném rozsahu:

  • Rozpuštěný kyslík
  • Živiny ve vodě
  • Kyselost vody (pH)
  • Kyselost vody z atlasu
  • Amonné ionty ve vodě
  • Teplota vody pro původní druhy
  • Škodlivé látky v podzemní vodě
  • Železo v podzemní vodě
  • Chloridy v podzemní vodě
  • Čistírny odpadních vod
  • Velikost vodního toku
  • Dno podle geologie
  • Invazní druhy poblíž

Pravidla jsou orientační a vycházejí z rybářské praxe a vědeckých studií, u každého faktoru je vidět, jak dobře je podložen. Počasí, tlak vzduchu a teplota vody mají na skóre větší vliv než tyto údaje.

Znečištění vody

Znečištění vody (SHMÚ)Ukazatele kvality vody, které v ročenkách SHMÚ za roky 2022 až 2025 nesplňují normy na nejbližším místě monitoringu na tomtéž toku.
Povrchová voda, 2025
v norměbez nesplněné normy na nejbližším místě SHMÚ
Roky s nesplněnou normou
3 z 42022 až 2025
Čistírny do 2 km
1bez nesplněných požadavků

Povrchová voda: nejbližší místo monitoringu

GerlachovTopľa, rkm 118,6 · 11 km od revíru
žádná nesplněná norma
2022202320242025
Ukazatel2022202320242025
Živiny a dusík
dusitany●norma nesplněna●norma nesplněna●norma nesplněna·norma splněna
Škodlivé organické látky
AOX (organicky vázané halogeny)●norma nesplněna·norma splněna·norma splněna·norma splněna

Poloha místa je jen přibližná (podle vodního útvaru), proto může být skutečné místo odběru jinde na toku.

  • norma nesplněna
  • žádná nesplněná norma
  • místo není v ročence

Další místa na témže toku

  • Bystré, podTopľa, rkm 37,2 · 11 km od revíru2 ukazatele
Znečištěná voda – Slovensko: nejhorší místa a znečišťovatelé

Údaje jsou z ročenek SHMÚ (povrchové vody 2022 až 2025). Ročenka uvádí místa, která nesplnila normu; místo, které v ročence chybí, se nepovažuje za čisté. Vzdálenost a shodu názvu toku určujeme sami, proto jde o orientační přiřazení.

Podzemní voda v okolí

Podzemní voda v okolí (SHMÚ)Naměřené hodnoty podzemní vody ze stanic do 10 km od revíru (dusičnany, škodlivé látky, amonné ionty, železo, chloridy) a ročenky SHMÚ.

Podzemní voda do 10 km (2 stanice)

  • Vysny Zipovokres Vranov nad Topľou · vrt nebo studna · 0,8 km od revíru
    bez překročení v 2025
    2017 až 2025

    V ročenkách 2017 až 2025 není u stanice zaznamenáno překročení normy.

    Naměřené hodnoty, rok 2025, odběr 1. 4. 2025
    • Dusičnany28,7 mg/l
    • Amonné ionty< 0,01 mg/l
    • Dusitany< 0,01 mg/l
    • Železo0,002 mg/l
    • Chloridy18,7 mg/l
    • Hliník15 % normy
  • Hermanovce N/toplou – Piridolokres Vranov nad Topľou · pramen · 6,2 km od revíru
    bez překročení v 2025
    2017 až 2025

    Naposledy v roce 2022 bylo překročeno:

    • TOC
    Naměřené hodnoty, rok 2025, odběr 8. 4. 2025
    • Dusičnany7,8 mg/l
    • Amonné ionty< 0,01 mg/l
    • Dusitany< 0,01 mg/l
    • Železo0,008 mg/l
    • Chloridy1,5 mg/l
    • Rtuť30 % normy
  • látky z lidské činnosti
  • pouze přírodní látky
  • žádné překročení nezaznamenáno

Podzemní voda se do toků dostává jako základní odtok, souvislost s tokem u revíru je proto jen nepřímá. Přirozené látky (železo, mangan, sírany, vodivost) se do hodnocení podle ročenky nepočítají.

Údaje jsou z ročenek SHMÚ (podzemní vody 2017 až 2025).

Čistírny odpadních vod

Čistírny odpadních vod u revíruČistírny do 2 km od revíru: přetížení, plnění požadavků EU a vypuštěné zatížení (BSK₅, CHSK, dusík, fosfor v tunách za rok).
  • COV Bystre0,3 km od revíru · kapacita 10 266 EO · mechanické, biologické, odstraňování dusíku a fosforu
    v normě
    38 % kapacity

Čistírny do 2 km od revíru. Čistírna nemusí ležet nad revírem, tok u ní neposuzujeme. Zatížení je poměr vyprodukovaného znečištění a kapacity čistírny (EO = ekvivalentní obyvatel).

Povodí a nádrž

Hloubka nádrže (HydroLAKES)Průměrná hloubka, objem a doba zdržení vody v nádrži z databáze HydroLAKES (WWF). Hloubka je odhadnuta modelem z okolního terénu, takže je orientační.

Tok z databáze HydroRIVERS spárovaný s revírem, odchylka čáry kolem 120 m

Povodí nad místemVelikost toku (HydroRIVERS)Plocha povodí nad místem, řád toku a průměrný průtok z databáze HydroRIVERS (WWF). Určuje, zda jde o potok, řeku nebo velkou řeku.
1 013 km²střední řeka
Průměrný průtok
7,15 m³/smodelová hodnota
Řád toku (Strahler)
3střední tok
Sklon koryta
1,9 ‰Pomalý tok

Údaje jsou z celosvětové databáze s hrubším rozlišením (desítky metrů), proto jsou u malých vod jen orientační. Hloubka a objem jsou modelové průměry.

Dno a podloží

Dno a podloží (ŠGÚDŠ)Podloží pod vodou podle hydrogeologické mapy Slovenska 1 : 50 000 (ŠGÚDŠ). Udává, zda je okolí štěrkové, písčité, jílovité, bahnité nebo skalnaté.

Voda se po dešti rychle zakalí a ryby hledají potravu více čichem.

  • Štěrky 38 %
  • Jíly a hlíny 63 %
Prameny a vývěry
0žádné v okruhu 1 km

Podle geologické mapy: fluviálne sedimenty: litofaciálne nečlenené nivné hliny, alebo piesčité až štrkovité hliny dolinných nív a nív horských potokov, holocén | proluviálne sedimenty: hlinité a piesčité štrky s úlomkami hornín v nízkych nápla

Popis revíru uvádí dno: štěrk, písek, jemnozrnné, bahnité, geologická mapa ukazuje něco jiného; popis revíru je přesnější.

Mapa ukazuje geologii podloží, nikoli přesné dno na místě. Skutečný materiál dna se může lišit, zejména u nánosů.

Vodní hmyz

Rojení vodního hmyzu (iNaturalist)Kolik pozorování poďovek, pošvatek a chrostíků lidé v okolí zaznamenali v tomto měsíci v porovnání s ročním průměrem. Pro muškaře je to náznak vývinu hmyzu.

Málo hmyzu listopad: 0,0× průměrný měsíc

  • JepiceJepice0Jepice: suchá muška na hladině, zejména při soumraku.
  • PotočníkPotočník0Pošvatky: večer a v noci u břehu, hodí se i nymfa a mokrá muška.
  • PošvatkyPošvatky0Chrostíci: čisté, studené potoky, často již koncem zimy a brzy na jar.
Zdroje fotografií

0,0× průměrný měsíc, 0 z 15 pozorování za rok, iNaturalist.

Pozorování přidávají lidé z okolí, nejsou to měření u vody. Ukazují, kdy se vodní hmyz obvykle objevuje, a hodí se zejména při lovu na mušku.

Podzemní voda: naměřené hodnoty

Podzemní voda v okolí (SHMÚ)Naměřené hodnoty podzemní vody ze stanic do 10 km od revíru (dusičnany, škodlivé látky, amonné ionty, železo, chloridy) a ročenky SHMÚ.

Typická hodnota z 2 stanic podzemní vody do 10 km od revíru (nejbližší 0,8 km), měření z roku 2025. Bližší stanice mají větší váhu. Jde o podzemní vodu u revíru, ne o měření v samotném toku. Norma je limit, který u ukazatele uvádí SHMÚ (pro pitnou vodu); hodnota rovná normě se stejně jako v SHMÚ počítá za překročení. Štítek „někde nad normou“ znamená, že typická hodnota je pod normou, ale alespoň jedna stanice ji přesahuje; která, je uvedeno u dlaždice. Ryby jsou na některé látky citlivější než lidé.

00,75

Amonné ionty

< 0,01mg/l

nezjištěno

Pod mezí stanovitelnosti (0,01 mg/l), norma 0,5 mg/l. 2 stanice.

00,75

Dusitany

< 0,01mg/l

nezjištěno

Pod mezí stanovitelnosti (0,01 mg/l), norma 0,5 mg/l. 2 stanice.

075

Dusičnany

28,7mg/l

blízko normy

Norma 50 mg/l. Rozmezí 7,8 až 28,7 mg/l, 2 stanice.

012

Kyslík

1,54mg/l

málo kyslíku

Značka na ciferníku: 9 mg/l, vodítko pro lososovité vody. Rozmezí 1,54 až 10,9 mg/l, 2 stanice.

020

Teplota vody

11,5°C

teplejší

Rozmezí 8 až 11,5 °C, 2 stanice.

510

pH

7,11

vhodné pro ryby

Rozmezí 7,11 až 7,53, 2 stanice.

08

Tvrdost vody

2,92mmol/l

středně tvrdá

Rozmezí 0,58 až 2,92 mmol/l, 2 stanice.

00,3

Železo

0,002mg/l

hluboko pod normou

Norma 0,2 mg/l. Rozmezí 0,002 až 0,008 mg/l, 2 stanice.

00,075

Mangan

0,004mg/l

hluboko pod normou

Norma 0,05 mg/l. Rozmezí 0,001 až 0,004 mg/l, 2 stanice.

0375

Chloridy

18,7mg/l

hluboko pod normou

Norma 250 mg/l. Rozmezí 1,5 až 18,7 mg/l, 2 stanice.

0375

Sírany

39,8mg/l

hluboko pod normou

Norma 250 mg/l. Rozmezí 17,6 až 39,8 mg/l, 2 stanice.

0188

Vodivost

55,9mS/m

pod normou

Norma 125 mS/m. Rozmezí 12,6 až 55,9 mS/m, 2 stanice.

0150%

Kovy a polokovy

15% normy

pod normou

Nejvyšší: Rtuť 0,3 µg/l (30 % normy, 6,2 km od revíru). 2 stanice.

Jak to působí na ryby a vodu
Amonné ionty
Samotné amonné ionty nejsou tak jedovaté, ale část z nich se podle pH a teploty mění na amoniak (NH₃), který poškozuje žábry a stresuje ryby. Čím vyšší pH a teplota, tím více amoniaku (Emerson a kol. 1975). Zrušená směrnice 2006/44/ES uváděla jako vodítko nejvýše 0,04 mg/l amonných iontů pro lososovité vody a 0,2 mg/l pro kaprovité.
Dusitany
Dusitany jsou pro ryby jedovaté: přes žábry se dostanou do krve a přemění hemoglobin na methemoglobin, který kyslík nepřenáší, takže se ryby „dusí“ i v okysličené vodě. Nejcitlivější jsou lososovité ryby; chloridy ve vodě toxicitu snižují (Lewis a Morris 1986). Směrnice 2006/44/ES uváděla vodítko 0,01 mg/l pro lososovité vody.
Dusičnany
Dospělým rybám dusičnany neškodí hned, ale živí řasy a rostliny, a tak přispívají k přehnojení a nočním propadům kyslíku. Pro citlivé vodní živočichy (lososovité ryby, obojživelníky, některé bezobratlé) doporučují Camargo a kol. (2005) držet dusičnany pod 2 mg dusíku na litr, což je asi 9 mg/l dusičnanů.
Kyslík
Ryby, zejména lososovité, potřebují mnoho kyslíku. Směrnice 2006/44/ES uváděla pro lososovité vody vodítko 9 mg/l (alespoň v polovině měření) a nikdy méně než 7 mg/l. Podzemní voda z hlubších vrstev ho mívá méně; v toku se pak dokysličí až po vyvěrání.
Teplota vody
Podzemní voda má během roku téměř stálou teplotu. Přítok z pramenů proto může v létě tok ochlazovat a v zimě oteplovat, a takové úseky bývají útočištěm pro chladnomilné ryby (Hayashi a Rosenberry 2002).
pH
Ryby snášejí pH přibližně od 6 do 9 (směrnice 2006/44/ES). Mimo tento rozsah se poškozují žábry a mění se jedovatost amoniaku a kovů.
Tvrdost vody
Tvrdší voda (více vápníku a hořčíku) je pro ryby příznivější: vápník chrání žábry a snižuje toxicitu kovů, například mědi a zinku (Pagenkopf 1983), a drží stabilní pH. Měkká voda je citlivější na kovy i na okyselení.
Železo
Železo je v podzemní vodě z hloubky rozpuštěné. Když voda vyjde na vzduch, oxiduje a vysráží se jako hnědé vločky, které zalepují žábry, pokrývají štěrk s jikrami a bezobratlými a ničí úkryty (Vuori 1995).
Mangan
Mangan je v hlubší podzemní vodě přirozený. Pro ryby bývá méně významný než železo, norma platí hlavně kvůli chuti a barvě pitné vody.
Chloridy
Chloridy pocházejí z posypové soli, hnojiv a odpadu. Americká agentura EPA (1988) určila pro dlouhodobou ochranu vodních živočichů 230 mg/l a pro krátkodobou 860 mg/l.
Sírany
Sírany jsou v podzemní vodě běžné, pocházejí z hornin (například sádrovce), z hnojiv i z dolů. Spolu s chloridy zvyšují mineralizaci vody; norma 250 mg/l je určena pro pitnou vodu.
Vodivost
Vodivost ukazuje celkové množství rozpuštěných solí. Vyšší hodnota je v podzemní vodě často přirozená (vápence, sádrovec), ale prudké zvýšení v toku ukazuje na přítok solí z cest, dolů nebo odpadu.
Kovy a polokovy
Měď, zinek, nikl, kadmium a rtuť jsou pro ryby jedovaté už při nízkých koncentracích, v měkké vodě více než v tvrdé (Pagenkopf 1983). Norma pro podzemní vodu je určena pro pitnou vodu, ne pro ryby.

Zdroje

  1. Camargo, J. A., Alonso, Á., Salamanca, A. (2005): Nitrate toxicity to aquatic animals: a review with new data for freshwater invertebrates. Chemosphere 58, 1255–1267.
  2. Lewis, W. M., Morris, D. P. (1986): Toxicity of nitrite to fish: a review. Transactions of the American Fisheries Society 115, 183–195.
  3. Emerson, K., Russo, R. C., Lund, R. E., Thurston, R. V. (1975): Aqueous ammonia equilibrium calculations: effect of pH and temperature. Journal of the Fisheries Research Board of Canada 32, 2379–2383.
  4. Směrnice 2006/44/ES o kvalitě sladkých vod, které vyžadují ochranu nebo zlepšení pro podporu života ryb (zrušena v roce 2013; její hodnoty zde uvádíme jen jako odborné vodítko).
  5. Vuori, K.-M. (1995): Direct and indirect effects of iron on river ecosystems. Annales Zoologici Fennici 32, 317–329.
  6. Pagenkopf, G. K. (1983): Gill surface interaction model for trace-metal toxicity to fishes: role of complexation, pH, and water hardness. Environmental Science & Technology 17, 342–347.
  7. U.S. EPA (1988): Ambient Water Quality Criteria for Chloride. EPA 440/5-88-001.
  8. Hayashi, M., Rosenberry, D. O. (2002): Effects of ground water exchange on the hydrology and ecology of surface water. Ground Water 40, 309–316.

Ryby, zvěř, rostliny a rizika v okolí vodyZvěř a rizika u vody (GBIF)Zvěř, ptáci, rostliny a rizika (medvěd, klíšťata, komáři, bolševník), které lidé v okolí vody zaznamenali. Nepatří do skóre podmínek při lovu, slouží jen pro informaci.

Druhy, které se v okolí vody pozorovaly nebo zaznamenaly. Zvěř, rostliny a rizika nevstupují do skóre podmínek při lovu, slouží jen pro informaci. Název druhu vede na jeho stránku.

JepiceFauna

Jepice

více záznamů
Nejvíce záznamů: Kvě.
O druhu

Hmyz s vodními larvami. Dospělí jedinci žijí jen krátce a líhnou se najednou v rojích.

VážkyFauna

Vážky

více záznamů
Nejvíce záznamů: srpen.
O druhu

Dravý hmyz. Larvy žijí pod vodou několik měsíců až let, dospělé vážky loví ve vzduchu nad vodou.

Kachna divokáPták

Kachna divoká

více záznamů
Nejvíce záznamů: srpen.
O druhu

Nejběžnější kachna; hnízdí téměř u každé vody s pobřežní vegetací.

Volavka popelaváPták

Volavka popelavá

chráněný druhvíce záznamů
Nejvíce záznamů: Čvc.
O druhu

Stojí v mělčině a číhá na drobné ryby. Na březích rybníků a pomalých potoků je snadno vidět.

Ledňáček říčníPták

Ledňáček říční

chráněný druhvíce záznamů
Nejvíce záznamů: Čvc.
O druhu

Malý pták, který se potápí pro rybky. Hnízdí ve strmých březích čistých potoků.

Skorec vodníPták

Skorec vodní

chráněný druhvíce záznamů
Nejvíce záznamů: září.
O druhu

Malý ptáček, který se potápí a běhá po dně bystřin za larvami hmyzu. Hnízdí u čistých horských potoků.

Mlok skvrnitýFauna

Mlok skvrnitý

chráněný druhněkolik záznamů
Nejvíce záznamů: Kvě.
O druhu

Černá se žlutými skvrnami. Žije v listnatých lesích u čistých horských potoků, larvy se vyvíjejí v potoku.

Čáp černýPták

Čáp černý

chráněný druhněkolik záznamů
Nejvíce záznamů: Kvě.
O druhu

Plachý lesní pták, který hnízdí ve starých lesích a k potokům a mokřadům chodí lovit ryby a žáby.

Ropucha obecnáFauna

Ropucha obecná

chráněný druhněkolik záznamů
Nejvíce záznamů: duben.
O druhu

Největší původní ropucha. Na jaře putuje k vodě, kde se tře.

Bobr evropskýFauna

Bobr evropský

chráněný druhněkolik záznamů
Nejvíce záznamů: Čvc.
O druhu

Býložravec, který hrázemi a stavbami mění potok i břehy. Je chráněný. Vytváří mělčiny a tůně, kde se daří rybám a hmyzu.

Užovka obojkováFauna

Užovka obojková

chráněný druhněkolik záznamů
Nejvíce záznamů: říjen.
O druhu

Neškodný had se dvěma žlutými skvrnami na zátylku. Dobře plave a loví žáby, ryby a čolky.

Vydra říčníFauna

Vydra říční

chráněný druhněkolik záznamů
Nejvíce záznamů: září.
O druhu

Loví ryby, raky a žáby. Je přísně chráněná a její výskyt se považuje za znamení relativně čisté vody bohaté na ryby.

Křídlatka japonskáInvazní rostlina

Křídlatka japonská

invazní druhvíce záznamů
Nejvíce záznamů: srpen.
O druhu

Invazní bylina z východní Asie, která vytváří husté porosty vysoké až tři metry.

Netýkavka žláznatáInvazní rostlina

Netýkavka žláznatá

invazní druhvíce záznamů
Nejvíce záznamů: srpen.
O druhu

Invazní rostlina z Himalájí, vysoká až dva metry, s růžovými květy. Zarůstá břehy toků.

Olše lepkaváRostlina

Olše lepkavá

více záznamů
Nejvíce záznamů: Čvc.
O druhu

Břehový strom, jehož kořeny sahají pod vodní hladinu.

Orobinec širokolistýRostlina

Orobinec širokolistý

více záznamů
Nejvíce záznamů: Čvc.
O druhu

Mokřadní rostlina s hnědým válcovitým plodenstvím.

Rákos obecnýRostlina

Rákos obecný

několik záznamů
Nejvíce záznamů: Čer.
O druhu

Vysoká tráva, která u rybníků a na březích tvoří rozsáhlé rákosiny.

Okřehek menšíRostlina

Okřehek menší

několik záznamů
Nejvíce záznamů: Čvc.
O druhu

Drobná plovoucí rostlina, která může pokrýt celou hladinu stojatých vod.

Medvěd hnědýRiziko

Medvěd hnědý

vyšší rizikochráněný druhněkolik záznamů
Nejvíce záznamů: Čer.
Jak se chránit

Žije v horských lesích na severu a ve středu území Slovenska. U vody loví ryby a pije.

Jak se chránit: V horských revírech se pohybujte hlučně, nenechávejte u stanu ryby, vnitřnosti ani zbytky návnad a jídlo ukládejte mimo místo na spaní. Pokud medvěda uvidíte, neutíkejte, klidně mluvte a pomalu ustupujte. Nikdy se nepřibližujte k mláďatům.

KomářiRiziko

Komáři

je třeba počítatvíce záznamů
Nejvíce záznamů: září.
Jak se chránit

Líhnou se ve stojaté vodě, proto jsou nejhorší u nádrží, slepých ramen a lužních lesů, zejména při západu slunce.

Jak se chránit: Při večerním a nočním lovu mějte dlouhý rukáv, repelent a síťku. Rozvoj komárů zrychluje teplo a vlhko po deštích.

Zmije obecnáRiziko

Zmije obecná

je třeba počítatchráněný druhněkolik záznamů
Nejvíce záznamů: říjen.
Jak se chránit

Jedovatý had, který se vyhřívá na skalnatých svazích, v mokřadech a na okrajích lesů u vody.

Jak se chránit: Je plachá a uštkne jen při ohrožení. U kamenitých břehůacím nesahejte rukou mezi kameny a mějte pevnou obuv. Po uštknutí zůstaňte v klidu, nehýbejte postiženou končetinou a volejte 112.

Vlk obecnýRiziko

Vlk obecný

je třeba počítatněkolik záznamů
Nejvíce záznamů: únor.
Jak se chránit

Plachá šelma lesů. K vodě přichází v noci a za soumraku.

Jak se chránit: Útoky na lidi jsou velmi vzácné. Udržujte pořádek v táboře, nekrmte zvěř a psa mějte na vodítku.

Prase divokéRiziko

Prase divoké

je třeba počítatněkolik záznamů
Jak se chránit

K vodě chodí válet se a pít, hlavně za soumraku a v noci.

Jak se chránit: Bachyně s mláďaty umí být agresivní. Zachovejte odstup,aturanocujte na zvěřním přechodu a nenechávejte u vody zbytky jídla.

Bolševník velkolepýRiziko

Bolševník velkolepý

je třeba počítatinvazní druhněkolik záznamů
Nejvíce záznamů: Kvě.
Jak se chránit

Invazní rostlina rostoucí na březích potoků a na vlhkých loukách. Její míza na slunci způsobuje popáleniny kůže.

Jak se chránit: Nedotýkejte se ho a neprocházejte porostem. Pokud se míza dostane na kůži, smyjte ji vodou a mýdlem a chraňte místo před sluncem. Při větším popálení vyhledejte lékaře.

StřečciRiziko

Střečci

je třeba počítatojedinělý záznam
Nejvíce záznamů: Čer.
Jak se chránit

Velké bodavé mouchy. Nejaktivnější jsou za horkých bezvětrných dnů u vody a na loukách.

Jak se chránit: Bolestivě bodají, zejména v létě v poledních hodinách. Pomáhá světlé oblečení s dlouhým rukávem a repelent.

Zvěř, rostliny a rizika: záznamy pocházejí z pozorování a odrážejí i to, kde se pozorovatelé pohybují, nejsou to měření hustoty ani jistota setkání. Platí pro okolí přibližně 35 × 55 km.

Zdroje fotografií

Katalog zvířat a rostlin

Zdroj: GBIFAktualizováno 6. 11. 2026 17:09

Země pod vodou: geologie, zlomy a radon

Podloží, tok a prameny na mapě, hodnoty v místě vody, geomagnetická aktivita a zemětřesení. Jde o informaci o prostředí; do skóre vstupují jen malé hypotézy označené stupněm jistoty (zlomy a horniny, geomagnetická bouře).

Mapa podloží potřebuje zapnutý JavaScript.

Mapa se posouvá a přibližuje; vrstvy ŠGÚDŠ jsou uložené na tomto serveru. © Státní geologický ústav Dionýze Štúra. Měřítko podkladu 1 : 50 000 (zlomy a geologie), radioaktivita a magnetika jsou hrubší.

Hodnoty v místě vody

Hodnoty v místě vodyRadonové riziko podloží, uran, thorium, draslík, gama záření a magnetická anomálie v jednom místě u vody (na mapě označeno bodem).

Radonové riziko podloží

nízké

Podloží s nízkým podílem radonu.

08

Uran (eU)

2,5ppm

běžný

Běžné pozadí hornin.

020

Thorium (eTh)

7,4ppm

pod průměrem kůry

Přírodní pozadí hornin.

04

Draslík (K)

1,34%

pod průměrem kůry

Přírodní pozadí hornin.

0150

Gama záření

50nGy/h

kolem světového průměru

Přirozené pozadí podloží.

SVJZ

Magnetická anomálie (ΔT)

-34nT

pod průměrem okolí

Odchylka magnetického pole od průměru okolí.

Hodnoty platí pro jedno místo (na mapě označené bodem), nikoli jako průměr celého toku nebo povodia. Radon je v podzemních vodách přirozený stopovač; do mapy není zahrnut radon ve vodě, jen riziko podloží.

Značka na ciferníku: průměr horní zemské kůry (uran 2,7 ppm, thorium 10,5 ppm, draslík 2,3 %; Rudnick a Gao 2003) a světový průměr přirozené dávky venku 59 nGy/h (UNSCEAR 2000). Ručička se nevychyluje do „dobra“ ani „zla“, jen ukazuje, kde hodnota leží.

Zvýšený uran nebo radon je pouze údaj o hornině. Pro záběr nemá prokázaný význam; pomáhá číst, z jakého podloží voda pochází.

Zlomy a prameny

Zlomy a pramenyVzdálenost k nejbližšímu tektonickému zlomovému pásmu na geologické mapě a počet pramenů v okolí. Podél zlomů vytéká puklinová podzemní voda.
250 m1 km3 km8 km

Nejbližší zlom

do 250 m

zlom v okolí

Tektonický zlom na geologické mapě.

Prameny a vývěry

0

žádné zaznamenané

Žádné v okruhu 1 km.

zjištěný na povrchu kvartérní (mladý) zakrytý mladšími usazeninami

Podél zlomů a u pramenů vytéká z podloží puklinová podzemní voda. Bývá v létě chladnější a v zimě teplejší než voda v toku, proto se na takových místech podle rybářských zkušeností ryby v extrémním počasí zdržují (letní a zimní ostrůvky vhodnější teploty).

Čerstvá puklinová voda však může mít málo kyslíka. Jde o zkušenost rybářů, nikoli o měřený jev u tohoto revíru.

Zlomy jsou z geologické mapy 1 : 50 000. Prameny pocházejí z hydrogeologické mapy, která pokrývá jen některé regiony, takže nula neznamená, že tam prameny nejsou.

Geologie v okolí: hornina, voda, sedimenty, vrty

Geologie a geochemie kolem vodyHorniny pod vodou, složení vody a sedimentů podle atlasů, radioaktivita, geotermální potenciál, vrty, stará důlní díla, ložiska, zátěže, sesuvy a zlato v sedimentech, z map a registrů ŠGÚDŠ.
Giraltovce – Zlaté rudy (4,6 km od vody)Bystré – bývalá tehelňa TEMAKO – SK2005700F (1,0 km od vody)Skrabské – trvalý (30 m od vody)Hanušovce nad Topľou – žádný (30 m od vody)Vlača – žádný (40 m od vody)Ďurďoš – žádný (50 m od vody)Bystré – nelze odhadnout (70 m od vody)Vlača – žádný (100 m od vody)Vyšný Žipov – nelze odhadnout (120 m od vody)Hanušovce nad Topľou – žádný (130 m od vody)Čierne nad Topľou – nelze odhadnout (210 m od vody)Vlača – žádný (470 m od vody)Vlača – žádný (550 m od vody)Prosačov – žádný (590 m od vody)Čierne nad Topľou – příležitostný (640 m od vody)Skrabské – příležitostný (640 m od vody)Vyšný Žipov – příležitostný (670 m od vody)Ďurďoš – žádný (750 m od vody)Skrabské – příležitostný (910 m od vody)Bystré – nelze odhadnout (1,0 km od vody)Petkovce – příležitostný (1,2 km od vody)Babie – žádný (1,2 km od vody)Prosačov – příležitostný (1,3 km od vody)Vyšný Žipov – příležitostný (1,3 km od vody)Petkovce – nelze odhadnout (1,7 km od vody)Petkovce – příležitostný (1,8 km od vody)Bystré – příležitostný (1,9 km od vody)Medzianky – nelze odhadnout (2,0 km od vody)Remeniny – nelze odhadnout (2,2 km od vody)Medzianky – žádný (2,3 km od vody)Medzianky – nelze odhadnout (2,5 km od vody)Radvanovce – žádný (2,9 km od vody)Remeniny – příležitostný (2,9 km od vody)Petrovce – nelze odhadnout (2,9 km od vody)skládka odpadov Petrovce – Petrovce – žádný (2,9 km od vody)Hermanovce nad Topľou – Hlinné – příležitostný (3,0 km od vody)a1 (1,5 km od vody)a1 (5,1 km od vody)a1 (5,7 km od vody)a1 (6,1 km od vody)a1 (6,5 km od vody)a1 (6,6 km od vody)a1 (7,3 km od vody)a1 (7,9 km od vody)b1 (8,2 km od vody)b1 (8,4 km od vody)Bystré – cihlové suroviny (630 m od vody)Skrabské – Petkovce – vápenatá opuka (1,4 km od vody)Bystré – cihlové suroviny (630 m od vody)Skrabské – Biela Hora – vápenatá opuka (1,3 km od vody)Skrabské – Petkovce – vápenatá opuka (1,4 km od vody)Vlača – cihlové suroviny (50 m od vody)Hanušovce 1 – ropa, zemní plyn (120 m od vody)Ďurďoš – stavebný piesok – písek (130 m od vody)Mičakovce – Tarbaj – cihlové suroviny (250 m od vody)Mičakovce – Tarbaj – stavební kámen – pískovec, konglomerát (280 m od vody)Ďurďoš – cihlové suroviny (550 m od vody)Vlača – stavební kámen – jemnozrnný pískovec (550 m od vody)Remeniny – cihlové suroviny (840 m od vody)povodie rieky Topľa (Giraltovce) – Au – rýhy (1,3 km od vody)Zlatník – cihlové suroviny (2,6 km od vody)Matiaška – stavební kámen – pískovec, konglomerát (3,5 km od vody)Matiaška – stavebný piesok – písek (3,7 km od vody)Matiaška – cihlové suroviny (4,6 km od vody)povodie rieky Topľa (Giraltovce) – Au – rýhy (4,6 km od vody)Jastrabie nad Topľou – cihlové suroviny (4,8 km od vody)Giraltovce – stavební kámen – vápnitý pískovec (4,8 km od vody)– Sesuvy půdy (280 m od vody)TARBAJ – Sesuvy půdy (290 m od vody)– Sesuvy půdy (330 m od vody)GRODZIN – Sesuvy půdy (370 m od vody)REMENINY – Sesuvy půdy (450 m od vody)TARBAJ – Sesuvy půdy (490 m od vody)DURDOS – Sesuvy půdy (550 m od vody)CIERNE NAD TOPLOU – Sesuvy půdy (570 m od vody)CIERNE NAD TOPLOU – Sesuvy půdy (600 m od vody)PROSACOV – Sesuvy půdy (610 m od vody)DURDOS – Sesuvy půdy (620 m od vody)DURDOS – Sesuvy půdy (660 m od vody)– Sesuvy půdy (660 m od vody)VLACA – Sesuvy půdy (770 m od vody)– Sesuvy půdy (920 m od vody)TARBAJ – Sesuvy půdy (980 m od vody)– Sesuvy půdy (1,0 km od vody)– Sesuvy půdy (1,1 km od vody)DURDOS – Sesuvy půdy (1,2 km od vody)DURDOS – Sesuvy půdy (1,2 km od vody)MICAKOVCE – Sesuvy půdy (1,3 km od vody)BABIE – Sesuvy půdy (1,3 km od vody)REMENINY – Sesuvy půdy (1,4 km od vody)PROSACOV – Sesuvy půdy (1,4 km od vody)– Sesuvy půdy (1,5 km od vody)HANUSOVCE – Sesuvy půdy (1,6 km od vody)TARBAJ – Sesuvy půdy (1,6 km od vody)– Svahové toky (1,6 km od vody)HANUSOVCE NAD TOPLOU – Sesuvy půdy (1,6 km od vody)MEDZIANKY – Sesuvy půdy (1,7 km od vody)ZELEZNIK – Sesuvy půdy (1,8 km od vody)BABIE – Sesuvy půdy (1,8 km od vody)ZELEZNIK – Sesuvy půdy (1,9 km od vody)HANUSOVCE NAD TOPLOU – Sesuvy půdy (1,9 km od vody)PETKOVCE – Sesuvy půdy (1,9 km od vody)ZELEZNIK – Sesuvy půdy (2,0 km od vody)MATIASKA – Sesuvy půdy (2,1 km od vody)HANUSOVCE NAD TOPLOU – Sesuvy půdy (2,1 km od vody)PROSACOV – Sesuvy půdy (2,1 km od vody)PETKOVCE – Sesuvy půdy (2,3 km od vody)MATIASKA – Sesuvy půdy (2,3 km od vody)PETROVCE – Sesuvy půdy (2,3 km od vody)ZELEZNIK – Sesuvy půdy (2,3 km od vody)HANUSOVCE NAD TOPLOU – Sesuvy půdy (2,4 km od vody)REMENINY – Sesuvy půdy (2,4 km od vody)HLINNE – Sesuvy půdy (2,4 km od vody)– Sesuvy půdy (2,4 km od vody)HLINNE – Sesuvy půdy (2,4 km od vody)BABIE – Sesuvy půdy (2,5 km od vody)HANUSOVCE NAD TOPLOU – Sesuvy půdy (2,6 km od vody)KOBYLNICE – Sesuvy půdy (2,6 km od vody)GIRALTOVCE – Sesuvy půdy (2,6 km od vody)GIRALTOVCE – Sesuvy půdy (2,8 km od vody)ZELEZNIK – Sesuvy půdy (2,9 km od vody)MICHALOK – Sesuvy půdy (2,9 km od vody)MATIASKA – Sesuvy půdy (2,9 km od vody)Bystré – vrt s termální vodou, minerálnou vodou (do 20 (10 m od vody)Hanušovce nad Topľou – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (40 m od vody)Skrabské – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (40 m od vody)Skrabské – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (60 m od vody)Bystré – vrt s termální vodou, minerálnou vodou (do 20 (70 m od vody)Hanušovce nad Topľou – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (110 m od vody)Čierne nad Topľou – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (110 m od vody)Vyšný Žipov – negativní vrt (110 m od vody)Hanušovce nad Topľou – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (120 m od vody)Vyšný Žipov – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (130 m od vody)Hanušovce nad Topľou – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (140 m od vody)Hanušovce nad Topľou – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (140 m od vody)Hanušovce nad Topľou (150 m od vody)Hanušovce nad Topľou – negativní vrt (150 m od vody)Hanušovce nad Topľou – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (150 m od vody)Hanušovce nad Topľou – negativní vrt (160 m od vody)– širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (170 m od vody)Vyšný Žipov – negativní vrt (180 m od vody)Hanušovce nad Topľou – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (190 m od vody)Čierne nad Topľou – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (190 m od vody)Hanušovce nad Topľou – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (200 m od vody)Skrabské (200 m od vody)Hanušovce nad Topľou – negativní vrt (200 m od vody)Hanušovce nad Topľou – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (210 m od vody)Čierne nad Topľou – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (230 m od vody)Hanušovce nad Topľou – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (260 m od vody)Vyšný Žipov – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (270 m od vody)Čierne nad Topľou – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (290 m od vody)Hanušovce nad Topľou – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (360 m od vody)Čierne nad Topľou – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (360 m od vody)Vyšný Žipov – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (380 m od vody)Vyšný Žipov – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (440 m od vody)Čierne nad Topľou – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (540 m od vody)Vyšný Žipov – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (600 m od vody)Vyšný Žipov – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (650 m od vody)Vyšný Žipov – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (970 m od vody)Vyšný Žipov – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (1,2 km od vody)Hanušovce nad Topľou – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,2 km od vody)Skrabské – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,3 km od vody)Vyšný Žipov – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,3 km od vody)zlato 3 ks – zlato (250 m od vody)zlato 1 ks – zlato (340 m od vody)zlato 3 ks – zlato (510 m od vody)zlato 3 ks – zlato (540 m od vody)zlato 3 ks – zlato (600 m od vody)zlato 3 ks – zlato (720 m od vody)zlato 1 ks – zlato (810 m od vody)zlato 1 ks – zlato (990 m od vody)10 km

Čára je voda rybářského revíru, světlý pás je pásmo 3 km, ve kterém byly hledány vrty, důlní díla a zátěže. Mapa ukazuje nejbližší objekty (maximálně několik desítek z každého registru), ne všechny. Body odpovídají pozici v registru; plošné objekty jsou označeny středem.

Skála pod vodou

Říční naplaveniny83 % vodní hladiny

17% mladé sedimenty

Štěrkové a písčité dno a nivy; voda se doplňuje z podzemní vody v naplaveninách. Geologická mapa Slovenska 1:50 000.

510

Voda podle atlasu

pH 7,9modelovaný odhad

typ vody Ca–Mg–HCO₃

Mineralizace 192 mg/l, tvrdá voda (15,3 °dH). Interpolace měření z Geochemického atlasu Slovenska, nikoli měření v toku.

Prvky v říčních sedimentech

0 z 15prvky v horních 10 %

nejvyšší: Chrom 109 mg/kg

Pozice nejvýše hodnoceného prvku mezi vzorovými body na tocích na Slovensku: percentil 86. Interpolace Geochemického atlasu říčních sedimentů.

1 km2 km45 °C75 °C

Teplo pod nohama

45°C v hloubce 1000 m

tepelný tok 75 mW/m²

V hloubce 2 000 m asi 75 °C (nárůst o 30 °C na kilometr). Atlas geotermální energie Slovenska.

Zlato v říčních sedimentech

8vzorků se zlatem

13 rudných minerálů v sedimentu

Nejvíce 3 zrna v jednom vzorku (720 m od vody). Rýžovací průzkum počítal zlatá zrna v koncentrátu z říčního sedimentu.

Stopové prvky v potoční vodě

2 z 7ukazatele v horních 5 %

nejvyšší: Vést 108 μg/l

Pozice nejvyšší naměřené hodnoty v distribuci všech vzorků povrchových vod na Slovensku: percentil 99 (Skrabské).

Rozbory vrtů a podzemních vod

383vrtů do 3 km

501 rozborů vody v okolí

Z toho 383 má archivní zprávu z Geofondu. Vrty jsou hydrogeologické, geologické, inženýrsko-geologické a další.

Geotermální energie

–

10 zdrojů geotermálních a minerálních vod do 10 km.

Ekologické zátěže a skládky

35místa v okruhu 3 km

1 ekologická zátěž, 34 skládek

Nejbližší zátěž: Bystré – bývalá tehelňa TEMAKO, 1,0 km od vody. Blízkost neznamená, že látky unikají z místa do vody.

Ložiska a výskyty rud

22záznamů do 5 km

5 ložisek, 17 rudných výskytů

Registry geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerostných surovin.

Sesuvy půdy a svahové deformace

56ploch do 3 km

Zdokumentované sesuvy v evidenci Geofondu. Sesuv půdy do potoka může zakalit vodu a změnit koryto.

Údaje pocházejí z matrik, map a atlasů Státního geologického ústavu Dionýze Štúra a popisují prostředí kolem vody. Blízkost důlního díla nebo zátěže neznamená znečištění vody. Chemismus vody a sedimentů je modelovaný odhad z interpolovaných map Geochemického atlasu Slovenska, nikoli aktuální monitoring nebo měření v toku.

Podrobná geologie a geochemie celého toku: hornina pod vodou, složení vody, prvky v sedimentech, záření, geotermální potenciál, kovy, zlato v sedimentu, důlní díla, vrty s rozbory.

Geomagnetická aktivita

Geomagnetická aktivita (Kp)Planetární index Kp (0 až 9) měří rozkolísání magnetického pole Země. Od 5 jde o geomagnetickou bouři. Ukazuje se posledních 48 hodin a předpověď na 24 hodin.
09

Kp-index

2,7z 9

klidné pole

Poslední měření (8. 11. 2026 13:00). Tečka na ciferníku je nejvyšší předpověď na 24 hodin.

Nejvyšší předpovídaný Kp v nejbližších 24 hodinách: 4,7 (neklidné pole).

Kp (0 až 9) měří rozkolísání magnetického pole Země od slunečního větru. Od 5 jde o geomagnetickou bouři. Ryby, zejména lososovité a úhoři, magnetické pole vnímají. Že by jejich záběr závisel na Kp, však není prokázáno: jde o pozorování rybářů a o hypotézy.

Údaj je stejný pro celé území (Slovensko). Do skóre aktivity vstupuje jen při silné geomagnetické bouři (hypotéza, −1 až −2 body).

Zemětřesení poblíž

Zemětřesení v okolíOtřesy zaznamenané v okruhu 150 km od vody za posledních 30 dní (katalog GFZ GEOFON).
S

Zemětřesení poblíž

0otřesů

bez otřesů

V okruhu 150 km za posledních 30 dnů (od magnitudy 0,0).

Podle rybářských historek ryby (zejména sumci a úhoři) před otřesy neklidně reagují nebo přestanou brát. Spolehlivě prokázané to není a u slabých otřesů jde o náhodu. Hlubší otřesy z Karpat (například v okolí Komárna a Dobré Vody) lidé většinou vůbec nevnímají.

Katalog GEOFON je celosvětový, slabé otřesy v okolí (Slovensko) v něm nemusí být všechny. Nezapočítává se do skóre aktivity.

Údaje: © ŠGÚDŠ (geologické, geofyzikální a hydrogeologické mapy), NOAA SWPC (Kp-index), GFZ GEOFON (zemětřesení). Souvislost geomagnetického pole, otřesů či radonu se záběrem ryb není spolehlivě prokázána, proto se do skóre aktivity nepočítají. Postup je v Metodice.

Z vesmíru: co ukazují družice Copernicus

Sentinel-2 (optika) a Sentinel-1 (radar), obnovuje se přibližně každých 6 dní

Družicové údaje pro tento revír se právě připravují. Obvykle jsou hotové do několika minut, obnovte stránku později.

Historické snímky

Vývoj okolí a přírody od 2019 do 2025: jak se mění břehy, vegetace a krajina kolem vody. Snímky se samy přepínají, listovat můžeš i ručně.

Letecký snímek revíru Topľa č. 3 z roku 2019
2019snímkováno 4. 7. 2019
Letecký snímek revíru Topľa č. 3 z roku 2022
2022snímkováno 27. 8. 2022
Letecký snímek revíru Topľa č. 3 z roku 2025
2025snímkováno 24. 7. 2025

Ortofotomozaika Slovenska © GKÚ Bratislava, NLC Zvolen. Rok a den snímkování závisí na poloji, jednotlivé ročníky se proto mohou lišit ročním obdobím i počasím.